Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Diskutime Shoqėrore (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Si do tė ju dukej (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=24002)

lirik 31-01-08 18:13

Si do tė ju dukej
 
Si do tė ju dukej nėse liriku poeti xhelal ferizi pas kaq shum vargjeve ne jeten e tij te ndeprenė krjimtarinė per shkaqe ekonomike meqenese autori i qindra mija vargjeve ju drejtua shum biznesmenve shqiptarė
dhe askund nuk gjeti perkrahje financiare
te gjith ia kthyen shpinen
ma ne fund sikur te ndeprente
krijimtarinė
per tu marrė me tregti dhe per te mos kthyer koken ma kah vargjet
kush do te ishte fajtorė ne kėt rast a liriku apo te tjerėt te cilėt gjith jeten e perbuzen
e nėnqmuan u solen me mendjemadhsi
Ju lutem korrekt te jepni mendimin ne ket temė mundesisht sa ma shum forumist te inkuadrohen me analiza te kjarta dhe shum seriozitet

panta_rhei 31-01-08 19:30

Titulli: Si do tė ju dukej
 
[quote=lirik]Si do tė ju dukej nėse liriku poeti xhelal ferizi pas kaq shum vargjeve ne jeten e tij te ndeprenė krjimtarinė per shkaqe ekonomike meqenese autori i qindra mija vargjeve ju drejtua shum biznesmenve shqiptarė
dhe askund nuk gjeti perkrahje financiare
te gjith ia kthyen shpinen
ma ne fund sikur te ndeprente
krijimtarinė
per tu marrė me tregti dhe per te mos kthyer koken ma kah vargjet
kush do te ishte fajtorė ne kėt rast a liriku apo te tjerėt te cilėt gjith jeten e perbuzen
e nėnqmuan u solen me mendjemadhsi
Ju lutem korrekt te jepni mendimin ne ket temė mundesisht sa ma shum forumist te inkuadrohen me analiza te kjarta dhe shum seriozitet[/quote]

E dhimbshme ...!

p.s. kam kujtuar se pėr poezinė mjafton pasuria shpirtėrore, njė laps dhe njė letėr... po nejse... shumė vargje "poetike" k'sajde pari po klithin e po mundohen tė dėftojnė se "poezia shqipe sot ėshtė nė fund tė pusit"... mė mirė pa to!

lirik 01-02-08 00:34

Titulli: Si do tė ju dukej
 
I NDERUAR PANTA RHEI

JU THONI shum vargje poetike ne thojza thua jan jo poetike klithin ma mirė pa to ;nuk t e kuptoj
fare ndoshta edhe vargje t emia te ttila jan pse ather t e merrem me krjimtar kshtu e spjegoni

lirik 01-02-08 10:03

Titulli: Si do tė ju dukej
 
--------------------------------------------------------------------------------

I NDERUAR PANTA RHEI

JU THONI shum vargje poetike i fusni ne thojza
thua jan jo poetike kshtu ekuptoj
shum vargje klithin
ma mirė pa to ; kshtu u je shprehur a po jo
un nuk te nuk t e kuptoj ku don me dal me ket mesele
ndoshta edhe vargje t e mia te tilla jan
KLITHMA JO POETIKE
pse at'her t e merrem me krjimtari kshtu e spjegoni ju apo jo

lirik 01-02-08 10:31

Titulli: Si do tė ju dukej
 
ne fakt o pantarhei neper forume ka shum vargje te bukura te njerzve qe kan krijuar dhe ka shqiptar talent sa te duash e keqja esht s e ne populli i sterlasht dhe i talentuar antik nuk kemi shtet as atdhe
qeveritė na i moren institucionet na i dogjen ne krye na i vunė ata q e nuk jan te intreuar per vlerat
por per jeten etyre personale nne radhė te parė deri me tani kshtu po shihet

qendrat kulturore te rasimit shqiptare nuk duhet ti vjedhin fondet parat epopullit
por duhet ti kontaktojn njerzt e forumeve shqiptare
te talentuar
e te bashkpunojn me ta per botimine librave te ngritet kualiteti kulturor shqiptarė
nga mungesa ekti bashkpunimi njerzit kan mbet me pseudonime neper internet
duke u sorollat sepse ne nuk kemi atdhe sikur te ksihim atdhe ne do te ishim aty diku krahas me europen te zhvlluar si nga ana shpirtrore kulturore si nga ana ekonomike dhe kur them nuk kemi atdhe ate identifikoj me at nuk kemi kultur
analizojeni njiher s e kush ehst neper qndrat e kultures dhe te arsimit duke udhhequr kombin.
Fondet qe ndahen per kultur akoma nuk kan ndihmuar qoft edhe nji nejri shqiptar apo talent as ne shqiperi as ne kosovė tragjedi kombtare kjo
para nji viti u bė peprjekje e forumit shqiptarė q ete botohen libbrat dhe encklopedija eforumit me ndihem e qendrave te kultures por edhe me ndihmen e organizatave dhe te gjith forumistet ti ken librat eperbashkta ne vellime sepse at kishte shkenc kultur poezi diksutiime analiza e qka jo
por kjo mbeti vetem teori e kurr nuk u relaizua keshtu jemi ne si njerz llafe kemi mjaft por kur vjen puna te realizimet gjithmon jan zero te pa realizuara jemi interesant

e s aper vargjet un kam pa neper forume vargje vertet te bukura qe jan ne nivel pamvarsisht s eshqiptart kurr nuk dalin jasht kultit te naimit migjenit kadaresė ne jemi roberit e kulteve si ne art si ne lami tjera popull q eperkulemi para kulteve dhe nuk lirohemi kurr nga ato
un kam pa shum her vargje me t e bukura ne forume se te kadares e te agollit e te shum tjerve

dhe ata nuk jan krufar shkrimtarsh jan vetem forumista te thjesht sa per vargjet e mia un nuk flas asnjiher sepse nuk me takon mua te flas te tjeret le te flasin dhe mos mendo s e po e lidhi temen me vargjet e mia ktu diqka jo ne asnji menyr vetem deshta ta lidhi me at fjalen q e the sepse un kam kontrolluar forumet dhe kam pa shum vargje brilante te njerzve te cilet emgjithat nuk jan krufar emrash ne letersi a s nuk njihen

lirik 01-02-08 10:40

Titulli: Si do tė ju dukej
 
para disa kohe kam takuar nji profesor te gjuhes dhe letersis ai ekishte mbaruar fakultein ne tiranė dhe nuk kishte lexuar asnji poezi ne internet deshta ti diskutoj disa gjėra me te dhe vrejta s enuk ja njihte as tehlbin poezis kur un zbertheja diqka ai mundohej diqka por as nuk pkuptonte as nga metafora epoezis as nga brumi habitesha si e kishte marr diplomen porfesor gjuhe dhe letrsije
te ne ka qudira si askund dhe po e them se nji letrar qe merret me analizimin epoezis
ai nga nji fjalė poetike mund te nxjerr nji tregim a ose nji roman vetem ai mun d te qiuhet kritik letrar
pershembull te punimet emia ka filluar te merre tme to hysen ibrahimi ne suedi ai nuk esht kritik letrar por politikolog megjithat pomperpiqet te bej diqka te thot diqka edhe spe ka thėnė deri diku edhe ka analizuar ne nji liber te vetin te cilin po epregatit pikrisht per vargjet emia
por ai ksaj pune i ka hy vullnetarisht prandaj kam vrejt diqka te njerzit kishte dallim shum
pregatitja dhe talenti kishte njeri q epikrisht quhet kritik letrar e nuk esht ma i aft s e nji njeri qe nuk esht kritik letrar edhe per ket kam pas rast te bindem qudi te ne shqiptart qka nuk sheh

lirik 01-02-08 12:51

Titulli: Si do tė ju dukej
 
--------------------------------------------------------------------------------

REGJEP Qosja Sot ėsht Vjetruar Dhe Nuk Ka Shum Fuqi tash Pėr Shkak Tė Moshes
Tė Mirė Me Duken Vinca Dhe Shaqiri
Por Pak Po Ju Ndjehet Jehona

lirik 01-02-08 12:55

Titulli: Si do tė ju dukej
 
panta rhei shiqoje mirė e mirė temen dhe ne secilin varg te pytjes temes qė ėsht shtruar kerkohet pergjegje konkrete dhe ne lidhje me nderprerjen dhe shkaqet pse duhet te ndeprehet aktivitetit poetik
dhe kush esht fajtorė pse kan erdhen kto kohra ke duhet disktuar e shoshitur dhe pasuruar temen

panta_rhei 01-02-08 17:38

Titulli: Si do tė ju dukej
 
[quote=lirik]panta rhei shiqoje mirė e mirė temen dhe ne secilin varg te pytjes temes qė ėsht shtruar kerkohet pergjegje konkrete dhe ne lidhje me nderprerjen dhe shkaqet pse duhet te ndeprehet aktivitetit poetik
dhe kush esht fajtorė pse kan erdhen kto kohra ke duhet disktuar e shoshitur dhe pasuruar temen[/quote]

lirik i nderuar,

Le tė themi se edhe komenti im pėrmban nė vete formėn poetike tė tė shprehurit sipas panta_rhei, siq e kanė edhe vargjet tua pėr shembull...
Vetėm mund tė them se "vetėm nė Kosovė pas luftės janė botuar miliona e miliona vargje "poetike"" qė sipas meje mund tė pėrshkruhen si "taksirati i pareve dhe i letrės"... dua tė them: sasia nuk (na) ka munguar, jo... cilėsia... "nė fund tė pusit"... edhe mė poshtė bile!
Kjo sa i pėrket rrafshit "poetik"!

Ndėrsa sa i pėrket rrafshit personal (sipas tė gjitha gjasave - qėllimit tė kėsaj teme), nuk mė dhemb goja t'tė them:
lirik, tė lumshin gishtat e tė kėndoftė zemra gjithmonė! Zoti tė bekoftė ty dhe dėshirat e tua!

lirik 01-02-08 21:29

Titulli: Si do tė ju dukej
 
tani e kuptova se ti vargjete mia e qmon dhe jep vlersim te lart per to meqense ma the ket
fjalė por un ksiha deshir te behemi bashk dhe ti gjykojm disa njerz ashper qe u sollen poshterisht me mua nji kohė aq te gjatė a jeni ne takort sepse ata emeritojnė i pari nder ta behgjet pacolli i cili paraqitej aq patriot neper gazeta dhe paguante artikujt por as njiher nuk ju pergjegj thirrjeve te mia
ai njeri ju ben bisht patriotve dhe i zgjedh vetem aat qe ai edin vet perse i zgjedh me qfar qellimi
pastaj do ti gjykojm te tjeret me fakte te verteta

rilinda 02-02-08 11:47

Titulli: Si do tė ju dukej
 
Ah kohėra!
Na kanė kapluar nė sqetullat e tyre kohėra tejet tė vėshtira o Lirik. Vaj halli pėr ne. Kanė mbetur tė paktė ata qė janė tė interesuar pėr vargjet poetike e pėr librin nė pėrgjithėsi.
Rinia i ėshtė drejtuar njė rruge tė pakrye (tė pakokė). Shumėēka po shkon drejt zhytjes.
Do Zoti e tė vetėdijesohemi, e librin ta rikthejmė nė piedestal duke e bėrė kėshku shokun mė tė mirė, sepse [U]libri ėshtė rruga drejt njė ardhmėrie perfekte.[/U]

Pėr shkak tė kushteve financiare, shumė e shumė libra kanė mbetur vetėm si dorėshkrime, pa arritur qė ta shohin rrezen e botimit.

lirik 02-02-08 14:35

Titulli: Si do tė ju dukej
 
RILINDA E NDERUAR

shum bėre mirė qe u deklarove dhe do te ishte mirė qė tė gjith shqiptart sa ma shum te jemi te inkuadruar ne tema nga heshtja nuk jetohet duhet te ngrisim zėrin ku do
ME QEN SE un jam deshmitarė dhe me eemr te vertet me besoni se me qafr talljesh u sollen ndaj meje kta te cilet po e quaj nn veten patriota
Un pikrisht dola ktu dhe ehapa nji temė me qellim se nuk do te heshti ma mjaft kam heshtur
me vite tash jo ma nuk heshti
PERSONI MA I PARė TE CILIT JU DREJTOVA DHE DO TA KENI EDHE LETREN
permbajtjen dhe TEMATIKEN QE JA KAM SHKRUAR ėSHT BEHGJET PACOLLI.
Ky njeri i pa ndjenja kombtare per te cilin dikur mendoja se megjithat ndoshta ja sheh hajrin vatani
me gjith ekt pasuri qe ka tash jam i bindur se ky njeri nuk esht i tilllė siq paraqitet me demagogjinė e ti.
NUK E DI POR UN KTI NJERIU SIKUR NUK I BESOJ PAMVARSISHT S E SHUM ARTIKUJ PATRIOTIK NA PRRALLISI NEPER GAZETA

RILINDA E NDERUAR ME VJEN MIRė QE QENKENI ANTARE E VJETER NE FORUM
TEMA PSE ėSHT HAPUR KTU KA NJI QELLIM NUK DO TE HESHTIM MA NE SHQIPTART
AS NDAJ SABOTIMEVE AS NDAJ NJERZVE Q E PARAQITEN NDERYSHE E PO NA DALIN NDRYSHE
POR DO TI DEMASKOJM TE GJITH KUSH DHE SI T E MUNDET SESPE RRENAT JAN BA
SHUM TE SUKSESSHME SI DEMAGOGJI Q EPO E MASHTROJN POPULLIN
LETREN TE CILEN IA DERGOVA BEHGJET PACOLLIT VETON SURROIT DHE DISA FIRMAVE PER SPONZORIZIMIN E VEPRAVE TE MIA DUKE JU KEKRUAR PARA HUA DO TI KENI SE SHPEJTI NE KET TEMė UN JAM DESHIMTAR VET Q EJA KAM DERGUAR LETREN
DHE TE GJITH KTA BIZNESMEN ME PLOT GOJEN PATRIOTIZEM NUK ENDIHMUAN QELLIMIN MADHORė ME DISA BISEDOVA DIREKT NE TELEFON DHE DUA TE JU TREGOJ SE QFAR SHQIPTARSH JAN E QFAR SHPIRTI T E VOGEL KAN E SI MASHTROJN :

SE SHPEJTI DO TI LEXONI DISA LETRA KTU
PIKRISHT PER KTO QELLIME EKAM HAP TEMEN LE TE SHIHET SE SI PENGOHEN SOT SHQIPTART E TALENTUAR NE QELLIME DHE SI PERPAROJN KARRIERISTET
DHE ATA NJERZ Q EMBULOHEN ME MASKEN E PATRIOTIZMIT DSHE TE SHQIPTARIZMIN POR KOKEN E KAN DIKUND TJETER JE TE TOKA E VET AS A TE KOMBI I VET

NUK DO TE HESHTI MA ASNJIHER FJALA E LIRė LE TE DAL SE MJAFT U MBAJT E MBYLLUR
Mė vjen me vjellė kur shoh njerz te cilėt nuk kan fare prirje as talent dhe nuk jan te denj per qeshtjen kombtare e ma se tepermi flasin per komb e per atdhe pikrisht per ket shkka patriotizmit i doli boja
sepse qdo kush po emerr neper gojė ne fakt kjo ehst ndjenj e lindur dhe nuk blehet
ashtu si ekonomisti q e i ka hije te flet per ekonomin ashtu si muzikanti q e i ka hiije te flet per muziken
ashtu edhe patrioti duhet t eflet per patriotizmin por patriotiizmin emoren pa meshir neper gojė pikrisht
ma se tepermi antipatriotet flatort dhe demagogt prabdaj edhe ja nxoren bojen
ne rubriken qe vjen lexoni letren qe ja kam derguar behgjet pacollit dhe si u kthye ajo

rilinda 02-02-08 16:40

Titulli: Si do tė ju dukej
 
O Lirik, tani mė librit i ka rėnė pluhuri. Tani po na prijnė pseudovlerat.
E as Behxheti, e tjetri, e tjetri... nuk e shohin tė arsyeshme qė (bile) tė mundohemi tė dalim nga kjo baltė tėrheqėse.
Ata, peoudopolitikanėt mė tė arsyeshme e shohin sponzorimin e njė videoklipi tė njė pseudokėngėtareje, e cila pa asnjė cilėsi zėri po na kėndon, e veē del para ekraneve e na promovohet, sesa sponzorimin e dijes.

Hajr ishalla!

lirik 02-02-08 18:53

Titulli: Si do tė ju dukej
 
Po keni te drejt e nderuara rilinda me vjen mirė qė keni dalė ktu me pendė tė luftoni padrejtesinė
ne duhet te gjith se bashku ti luftojm dukuritė negative ne shoqeri
pa i luftuar nuk bėn ato tallavat dhe kėngėt jevgjite antivlerat e kan pėr qėllim dekompozomin e popullit tonė tė vjeter antik me gurra te pashterrshme melosi te gjith ata sponzor qė sponzorizojn antivlera jan tradhtarė te kombit dhe duhet te demaskohen ne vargjet e mia un kam shkruar ne formė vargjesh se si duhet te jet nji kėngė apo nji art apo nji valle.

Nė KėMBė JAN QUE BOTA ME KLANE
KUSH ME PARE E ME DOALLRė
BASHK ME QARQET PANSLLAVIANE
ME E SHKATRRUE KOMBIN SHQIPTARė

AUTORI I KTYRE RRESHTAVE XHELAL FERIZI

JA PRA KJO ėSHT E VERTETA NDERSA SPONZORET TANė FINANCOJN TE GJITH KTO Tė ZEZA KUSH JAN SOONZORET TANė Nė Tė VERTETė A KAN KOMBTARIZEM NE SHPIRTė
DHIMBJE APO BRENGA SHQIPTARE

luftojeni kahdo tradhtinė lufta kryesore na ky hy nga mbrenda kalaja sot nga mbrenda po merret

lirik 02-02-08 18:55

Titulli: Si do tė ju dukej
 
shkruan xhelal ferizi

po qajnė fijet gjithkombtare
se antivlerat dolen nė krye
per m e thye etninė shqiptare
agjenturat me ngadhnjye

autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:05.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.