Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Toleranca fetare! (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=188)
-   -   Allahu, nje! (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32874)

sherri 13-01-12 09:07

Allahu, nje!
 
...nje cka eshte Allahu,nje i vetem,ka form,ka gjendje,ka cilesi,ku ndodhet,cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??

Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "[B]Sa me shume ta[/B] [B]njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ca nenkuptohet me ket?

Hajdeni zedhensa......me shume deshire ju lexoj,pa kurfar paragjykimi,as provokimi, thjesht gjana qe me interesojn.

Kercovari 13-01-12 12:16

Re: Allahu, nje!
 
-Do tė ishte nė interes tėndin nė fillim tė lexoje Kuranin pėr tė kėrkuar faktet tė na sjellish se;ku shkruan se Allahu ėshtė njeri?
-Pėr momentin jam zėnė me trininė,dhe nese ky eshte ravanshi vazhdo se do tė marrė frymen me pėrgjigje se kush ėshtė Allahu.

GURI SYLAJ 13-01-12 17:12

Titulli: Allahu, nje!
 
Sherri po na thirre me lu NDRIKULLA ,demek ,hajde i emitojme ata te mdhajt !
Ne Kuran,Zoti emertohet me shume emra dhe pikrisht ketu duhet te vihet theksi i njohjes se Zotit.
Kurse definimin me te mire e ka dhene Spinoza kur thot " DEUS SIVE NATURA " .
Sa me shume qe e njeh natyren ,e ne kete rast edhe veteveten ,aq me mire e njeh Zotin.

Por ,nuk duhet me u qudite nese edhe sot del dikush e thot ;Hajdi ktu te ju kallxoj cka eshte ,qysh eshte e ku eshte Zoti....ka qkamos!!

premium 13-01-12 17:16

Titulli: Allahu, nje!
 
Une nuk mund ta kuptoj Sherrin (sepse ėshte sherr), qe me gjithe ate fuqi dhe krenari del me ide dhe mendime, per te kundershtuar nje Krijues, Zotin.

Kjo duhet te ishte dicka mbinjerezore dhe dicka me shume se kjo e fundit!!!

Pastaj cdo njeri ka te drejte te besoje ne fene e vete, pa u kundershtuar nga te tjeret, dhe ē' rendesi ka qe dikujt t'i djege kjo me te madhe?! Pastaj , ti Sherr duash te lebardhesh ndonje hapesire, qe nuk ka nevojen tėnde. ēė do fitoje ti me keto kundershtime!? Ehe ndonje dituri te re.

Te gjithe librat e shenjte kane zbritur per nje qellim dhe per kohen e caktuar, dhe per te rregulluar marredheniet e njerezve ndermjet njerezve.., mbase ngahere njeriu behej ari!?

Pastaj edhe Kur'ani, edhe Bibla (Ungjilli), edhe Teurati dhe Zeburi jane libra te shenjte, qe njerezit nuk duhet kundershtuar dot. Nese nuk duash t;i pranosh, atehere perse t'i kundershtosh, le ta kundershtoje heshtja te tere keto libra, e perse njerezit sikur Sherri e disa tė tjerė mbledhin fuqi per tė provokuar .

Allahu ėshtė njė .

premium 13-01-12 17:25

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=GURI SYLAJ;2176371]Sherri po na thirre me lu NDRIKULLA ,demek ,hajde i emitojme ata te mdhajt !
Ne Kuran,Zoti emertohet me shume emra dhe pikrisht ketu duhet te vihet theksi i njohjes se Zotit.
Kurse definimin me te mire e ka dhene Spinoza kur thot " DEUS SIVE NATURA " .
Sa me shume qe e njeh natyren ,e ne kete rast edhe veteveten ,aq me mire e njeh Zotin.

Por ,nuk duhet me u qudite nese edhe sot del dikush e thot ;Hajdi ktu te ju kallxoj cka eshte ,qysh eshte e ku eshte Zoti....ka qkamos!![/QUOTE]
Jo , pėr ju asgjė nuk po vlejka , i vetmi varijante pėr me ju bindur juve , qenka njė slik foto me Zotin .

Jetoni me ėndėra , me njė jetė bosh , frigohuni nga njerėzit , nga fuqitė e krijuesve sepse ata munden me ju bėrė qkamos , ndėrsa Zoti asgjė nė kėtė Botė nuk ju bėn .

GURI SYLAJ 13-01-12 17:30

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=premium;2176384]Jo , pėr ju asgjė nuk po vlejka , i vetmi varijante pėr me ju bindur juve , qenka njė slik foto me Zotin .

Jetoni me ėndėra , me njė jetė bosh , frigohuni nga njerėzit , nga fuqitė e krijuesve sepse ata munden me ju bėrė qkamos , ndėrsa Zoti asgjė nė kėtė Botė nuk ju bėn .[/QUOTE]FLM shum shoq!

Alima 13-01-12 17:34

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=GURI SYLAJ;2176390]FLM shum shoq![/QUOTE]

...

Kjo eshte tolerance !
.

premium 13-01-12 17:47

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Alima;2176393]...

Kjo eshte tolerance !
.[/QUOTE]
toleranca e pajtimit :)

GURI SYLAJ 13-01-12 19:11

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Alima;2176393]...

Kjo eshte tolerance !
.[/QUOTE]Kjo eshte tolerance e te lshumit udhe....!

Neferta 13-01-12 22:53

Titulli: Allahu, nje!
 
Po supozojme qe ne nje hapsire te larget diku ne mesin e miljarda planetsh ekzistojn 10000 planete ku eshte e zhvilluar jeta ne ate stad qe qenjet e gjalla atje te jen me nje intelegjence normale keshtu si ne njerzit ne toke, si do ta emertonin ata Zotin dhe kush do te ishe profet i tyre pasi deri me tani ka emertime dhe profet per toksore kurse Kriuesi eshte i te gjithqkaje ne hapsire.

Meqense krijesat atje nuk i dijne gjuhet toksore, ne qfar menyre do te adhuronin ata pasi shpallja eshte per toksore.

Duke u bazuar se krijimi eshte bere i pernjehershem i gjith universit sipas ta gjitha librave fetare monoteiste.
A ka ndokush qe munde ta shtjelloj kete supozim.

Kercovari 14-01-12 06:50

Re: Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Neferta;2176621]Po supozojme qe ne nje hapsire te larget diku ne mesin e miljarda planetsh ekzistojn 10000 planete ku eshte e zhvilluar jeta ne ate stad qe qenjet e gjalla atje te jen me nje intelegjence normale keshtu si ne njerzit ne toke, si do ta emertonin ata Zotin dhe kush do te ishe profet i tyre pasi deri me tani ka emertime dhe profet per toksore kurse Kriuesi eshte i te gjithqkaje ne hapsire.

Meqense krijesat atje nuk i dijne gjuhet toksore, ne qfar menyre do te adhuronin ata pasi shpallja eshte per toksore.

Duke u bazuar se krijimi eshte bere i pernjehershem i gjith universit sipas ta gjitha librave fetare monoteiste.
A ka ndokush qe munde ta shtjelloj kete supozim.[/QUOTE]
Ke te drejte te mbajsh teorine ateiste po me mire do te dishte te hapje nje teme tjeter,ketu sherri shpall Allahun njeri dhe ne presim faktet nga ky dijetare i forte i cili ndoshta Zoti i tij eshte Bata Zhivojnovici si ne filmin "Velika je tuga ciganska" e madhe eshte brenga cigane,tashti qenka brengos nga Allahu njeri...

Pres sherri faktet!

sherri 14-01-12 08:22

Re: Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Kercovari;2176798]Ke te drejte te mbajsh teorine ateiste po me mire do te dishte te hapje nje teme tjeter,ketu sherri shpall Allahun njeri dhe ne presim faktet nga ky dijetare i forte i cili ndoshta Zoti i tij eshte Bata Zhivojnovici si ne filmin "Velika je tuga ciganska" e madhe eshte brenga cigane,tashti qenka brengos nga Allahu njeri...

Pres sherri faktet![/QUOTE]

Nje 1. keshill te vogel: kontrolloje dioptrin,se mos nuk e ke ne proporcion me te pamurit!? Allahu nje 1. thash e jo nje-ri.

Une shtrova pyetje,nuk dhash fakte as per as kunder.Pak komente i bera,nga ato qe degjohen nga ju,sa per orjentim cka po na intereson me dite nga ju(qe e keni lexu kuranin,e njihni fen e juaj mire? po na e lodhni....Allahu ka than keshtu e ashtu), e tash cka u ba ku e keni hallin,spo dini me kallxu si i dha Allahu ato keshilla a!? as nuk po e dini si ju e imagjinoni Alllahun, si cka,....edhe ato pytjet tjera qe i keni ne fillim,hajdeni ju jeni me sjell fakte.

Une u pergjigja aq sa dita te pytjet tuja per trinitetin,pse tashe po i bishtroni pyetjeve e po dilni te nostaligjiket e juaj Bata,Lubisha, e karrabishta cka kan ata ne kete tem? ku nis nga vet titulli nuk lejon shkie ketu! ALLAHU EKBERR,ALLAHU ESHTE NJE/1. ALLAHU ESHTE I MADHE.....qe ketu pergjigjuni,sa eshte i madhe,vetem nje1. cka eshte?!, si cka e imagjinoni,kure njeriu ja permen emrin Zotit-Allahut pa tjeter i paraftyrohet dicka?! e mrena ketyre suazave debatoni, tįni keni kohe per ata filmat me cigane.

Kercovari 14-01-12 08:28

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176175]...
Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

[QUOTE]

Pergjigju ketyre rreshtave ketu leri filozofite e tua se sje me filozof se une mos harro!

sherri 14-01-12 08:55

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Kercovari;2176802][QUOTE=sherri;2176175]...
Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

[QUOTE]

Pergjigju ketyre rreshtave ketu leri filozofite e tua se sje me filozof se une mos harro![/QUOTE]
A je qu hala a je jerem!?? po keto jan per ju,pytje per ju une se njof ate fe,skam lidhje me ate Allahun e juj a po kupton,po pyes tuj u bazu ne ato qe ju i thoni,pa deshmi konkrete,........nal vec ti numroj sa pikpyetje i paskam qit qatje 3 qe dy ma shume se qe eshte dashte po get...pyetje per juuuuuu une po pres pergjigjeje tacka bato:rolleyes:

Kosova19 14-01-12 09:03

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176175]ka form,.[/QUOTE]
...nuk themi qe ka forme!


[QUOTE=sherri;2176175]ka gjendje,[/QUOTE]

...nuk lejohet me u thellu ne keto pytje.

[QUOTE=sherri;2176175]ka cilesi,[/QUOTE]

....pa tjeter, mirpo cilesit e tij jan te larta nuk pergjasohen me te krijesave


[QUOTE=sherri;2176175]ku ndodhet,[/QUOTE]

...mbi qiell ne Arshin e tij!


[QUOTE=sherri;2176175]cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??,[/QUOTE]

...te gjitha krijesat?

[QUOTE=sherri;2176175]Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,[/QUOTE]

....mirpo cilesit e tij jan te larta nuk pergjasohen me te krijesave

[QUOTE=sherri;2176175]ne cfar gjuhe flet-urdheron, [/QUOTE]

...ne gjuhen,e atij qe i drejtohet.

[QUOTE=sherri;2176175]si e paramendojn besimtaret Allahun?[/QUOTE]


....ngase nuk kemi njohuri me shum se Allahu nuk i pergjan askujt andaj si te imagjinohet, diqka qe nuk ka pergjasim.

Kercovari 14-01-12 09:23

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176806][QUOTE=Kercovari;2176802][QUOTE=sherri;2176175]...
Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?


A je qu hala a je jerem!?? po keto jan per ju,pytje per ju une se njof ate fe,skam lidhje me ate Allahun e juj a po kupton,po pyes tuj u bazu ne ato qe ju i thoni,pa deshmi konkrete,........nal vec ti numroj sa pikpyetje i paskam qit qatje 3 qe dy ma shume se qe eshte dashte po get...pyetje per juuuuuu une po pres pergjigjeje tacka bato:rolleyes:[/QUOTE]

Me duket se je jerum ti;Na thuaj me fakte ku e lexove ti se muslimanet e shohin Allahun njeri qe ne te pergjigjemi,ndryshe mos hape tema nese nuk ke aftesi te mbrojsh ate...

sherri 14-01-12 09:42

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Kercovari;2176811][QUOTE=sherri;2176806][QUOTE=Kercovari;2176802]

Me duket se je jerum ti;Na thuaj me fakte ku e lexove ti se muslimanet e shohin Allahun njeri qe ne te pergjigjemi,ndryshe mos hape tema nese nuk ke aftesi te mbrojsh ate...[/QUOTE]
hahahahahaha tashe po me bane me dyshu,qe ti pervec copjeve qe sjell as nje fije logjike se paske. Ku thashe une se ju e shihni si njeri?? une pyeta o njeri,pyeta si e imagjinoni,me gjith ato pyetjet tjera,po se kisha besu ende spo besoj qe ti je met si magjari ne lloc,e spo din kah me ja dhane nime a hajgare je tuj ba a!? e tash po i shtrembron pyetjet,

Kercovari 14-01-12 10:08

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176175]...nje cka eshte Allahu,nje i vetem,ka form,ka gjendje,ka cilesi,ku ndodhet,cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??

Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "[B]Sa me shume ta[/B] [B]njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ca nenkuptohet me ket?

Hajdeni zedhensa......me shume deshire ju lexoj,pa kurfar paragjykimi,as provokimi, thjesht gjana qe me interesojn.[/QUOTE]
Lexo kete qe ke shkruar dhe mos u brengos per mua mbase une jam vete past non copy me njohje te shtate gjuheve pese nga ato me shkrim e lexim...
Na trego ku lexove keto pohime?

sherri 14-01-12 10:56

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Kercovari;2176830]Lexo kete qe ke shkruar dhe mos u brengos per mua mbase une jam vete past non copy me njohje te shtate gjuheve pese nga ato me shkrim e lexim...
Na trego ku lexove keto pohime?[/QUOTE]

[QUOTE][B]sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit[/B] (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "[B]Sa me shume ta[/B] [B]njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ca nenkuptohet me ket?

[/QUOTE]

Aaa! po tashe pe di pse te paska hup shypja-orjentimi,nga qe po dishe aqe shume gjuh? edhe niher ta vizllova,kush e ka thane,ma s'ti vizlloj qeshtu,fshij syzat ma mire, ta sjell edhe burimin,edhe autorin qe thot:Thenja, "Njih vehten i vishet Sokratit" e shume shekuj me vone Muhamedi a.s shkon edhe me tej kure thot: [B]"Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ... njeri i meqem u kane. Nuk eshte qe vec deve ka shite e ka ble, qysh ja ngjesin do "dushmana":redface:

Nime nje pyetje keshu kot:Po mos te kishte njerz me logjik,se psiko-gjallesa ka edhe tjera si kafshet p.sh. po cenje me psik e logjik,sic jane njerzit a kishte me ekzistu Zoti-Allahu ?? pa t'keq

Kercovari 14-01-12 11:45

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176865]Aaa! po tashe pe di pse te paska hup shypja-orjentimi,nga qe po dishe aqe shume gjuh? edhe niher ta vizllova,kush e ka thane,ma s'ti vizlloj qeshtu,fshij syzat ma mire, ta sjell edhe burimin,edhe autorin qe thot:Thenja, "Njih vehten i vishet Sokratit" e shume shekuj me vone Muhamedi a.s shkon edhe me tej kure thot: [B]"Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ... njeri i meqem u kane. Nuk eshte qe vec deve ka shite e ka ble, qysh ja ngjesin do "dushmana":redface:

Nime nje pyetje keshu kot:Po mos te kishte njerz me logjik,se psiko-gjallesa ka edhe tjera si kafshet p.sh. po cenje me psik e logjik,sic jane njerzit a kishte me ekzistu Zoti-Allahu ?? pa t'keq[/QUOTE]
Nuk merrem me tensione tė asnje natyre,per kete jam me shume se i sigurte sepse jeta me ka mesuar te jam i tille po shpifjet nuk me pelqejn dhe mundohem te minimizoj me butesi dhe karakter njerzore.Se ti sdi asgje nga islami u pa po te keshilloj me pare meso te folish dhe shkurjash shqip se pasha Zotin tim te Madhrishem nuk te kuptoj fare se ka ja ke mesy...

Kosova19 14-01-12 12:25

Titulli: Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176865]Muhamedi a.s shkon edhe me tej kure thot: [B]"Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" [/QUOTE]

...duhet me shiku sė pari ne cilin libėr gjendet ky hadithė nė qofse gjendet dhe qfar grade ka. [COLOR=red]...por ka shkrime tė ndryshme nga dijetarėt se shiqimi mbi krijimin e Krijuesit dhe mrekullit qė gjenden tė bėjnė me kuptu se njė Zotė i ka krijuar. [/COLOR]

[QUOTE=sherri;2176865]Nime nje pyetje keshu kot:Po mos te kishte njerz me logjik,se psiko-gjallesa ka edhe tjera si kafshet p.sh. po cenje me psik e logjik,sic jane njerzit a kishte me ekzistu Zoti-Allahu ?? pa t'keq[/QUOTE]

...Allahu ka ekzistu edhe kur ska pas fare njerz.

e-uritura 17-01-12 13:33

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176175]...nje cka eshte Allahu,nje i vetem,ka form,ka gjendje,ka cilesi,ku ndodhet,cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??

Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "[B]Sa me shume ta[/B] [B]njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ca nenkuptohet me ket?

Hajdeni zedhensa......me shume deshire ju lexoj,pa kurfar paragjykimi,as provokimi, thjesht gjana qe me interesojn.[/QUOTE]


Muhamedi ka thėnė kėshtu? Ka filluar tė mė pėlqejė ky njeri i cili jetoi para sa shekujve. lol
Sipas kėsaj thėnie, dtth se Zoti egziston nė secilin nga ne.
Dtth se [B]ne jemi Zot tė vetvetes.[/B]

Ky Zoti i Makreshit dhe i Alimes, ky jeton dhe vepron nė Arabinė Saudite diku.

emine 17-01-12 13:50

Titulli: Allahu, nje!
 
Nuk kam dyshu kurre qe ZOti_Allahu _god,,,Dio nuke jane nje,ai na dha gjuhe te ndryshme andaj u shumzua shkaku i arsyes qe nuk mundemi gjith ta therrasim ne nje gjuhe te vetme,po gjithe besoim ne nje ZOT!

Makresh 17-01-12 17:16

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=emine;2178752]Nuk kam dyshu kurre qe ZOti_Allahu _god,,,Dio nuke jane nje,ai na dha gjuhe te ndryshme andaj u shumzua shkaku i arsyes qe nuk mundemi gjith ta therrasim ne nje gjuhe te vetme,po gjithe besoim ne nje ZOT![/QUOTE]

Mos fol sot e 100 mije vjet emine, jo qe ja ke qellu, po ke shkretu a di qysh ! As vetvrasja nuk ta mbulon kete turp.

emine 17-01-12 17:36

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Makresh;2178870]Mos fol sot e 100 mije vjet emine, jo qe ja ke qellu, po ke shkretu a di qysh ! As vetvrasja nuk ta mbulon kete turp.[/QUOTE]

ani mbaje ti turpin tim,e falu per gjunahet e mia,me rendsi ti shkone ne gjenet ,a ti ki mi la gjunahet e mia:tongue:

Makresh 17-01-12 23:32

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=emine;2178873]ani mbaje ti turpin tim,e falu per gjunahet e mia,me rendsi ti shkone ne gjenet ,a ti ki mi la gjunahet e mia:tongue:[/QUOTE]

Un do t'lutem qe te kthjellohesh, e te mos jetosh me bindjen qe Zoti eshte "imagjinar", dhe se secili mund ta ket zotin e tij personal varesisht, sic e imagjinon mendja.

emine 18-01-12 08:15

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Makresh;2179088]Un do t'lutem qe te kthjellohesh, e te mos jetosh me bindjen qe Zoti eshte "imagjinar", dhe se secili mund ta ket zotin e tij personal varesisht, sic e imagjinon mendja.[/QUOTE]
Lutu bre lutu,veq mas shumti per veti,hiqu ti sevapev se nuk kena njet me te ba profet jo,,,,qysh koka Zoti ndryshe hajt kallxome kur e preke ,bane llaf me ta.edhe a je i sigurte qe thirret vec Allah apo edhe ti em te nime kapesh per bagrema tu mendu se mu ne bagrem a Zoti yt tuj pi kafe,,,,,,
ti nese shkon mu myte mendone se krejt i merr me veti a,jo bac jo

Alima 18-01-12 22:40

Titulli: Allahu, nje!
 
...


Makresh , mendoi se mire e ka Emine !


Problemi qendron ne definime pastai !


.

Makresh 18-01-12 22:46

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Alima;2179384]...


Makresh , mendoi se mire e ka Emine !


Problemi qendron ne definime pastai !


.[/QUOTE]Duhet te me shpjegosh se si e ka mir, sepse un se kuptova njesoj.

Eminja shkruan :
[QUOTE]Nuk kam dyshu kurre qe ZOti_Allahu _god,,,Dio [U]nuke jane nje[/U][/QUOTE]

Alima 18-01-12 22:53

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Makresh;2179390]Duhet te me shpjegosh se si e ka mir, sepse un se kuptova njesoj.

Eminja shkruan :[/QUOTE]


...

Tha , po thote , ka desht me thene ... asnjehere nuk ka dyshu se eshte Nje , pamvaresisht si i thojme !
[B]75 €uro[/B] fatura per perkthim, taksat excluziv , ... 30 dite afat pagese [IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif[/IMG]!

.

LOJETARI 18-01-12 22:56

Titulli: Allahu, nje!
 
[SIZE="2"]Se ēka ėshtė zoti vendosė njeriu, edhe atė mu nė kokėn e vet .Pėr kokėn time , religjionet kanė humbė forcėn e shpjegimit se ēka ėshtė zoti .Janė shumė mbrapa logjikės sė njeriut tė sotėm (kuptohet njeriut tė vetdijėsuar) .
[/SIZE]

Alima 18-01-12 22:59

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=LOJETARI;2179407][SIZE=2]Se ēka ėshtė zoti vendosė njeriu, edhe atė mu nė kokėn e vet .Pėr kokėn time , religjionet kanė humbė forcėn e shpjegimit se ēka ėshtė zoti .Janė shumė mbrapa logjikės sė njeriut tė sotėm (kuptohet njeriut tė vetdijėsuar) .[/SIZE]
[/QUOTE]


...

Zoti me shkronje te madhe , e para ...


e dyta , kjo vlene vetem per koken tende , mire e ke thene !


e treta , pershendetje shoku moderatore ! :)


.

lovely 18-01-12 23:02

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Alima;2179412]...

Zoti me shkronje te madhe , e para ...


e dyta , kjo vlene vetem per koken tende , mire e ke thene !


e treta , pershendetje shoku moderatore ! :)


.[/QUOTE]


mos e nencmo njerin, administrator osht:biggrin:


Sa mos me ma fshi qet postim se po m dhimet, :biggrin:

Besimi osht diqka personale, secili ka t drejten me besu ne qka don, qysh don, kur don, sa don, etj etj...

Alima 18-01-12 23:06

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=lovely;2179417]mos e nencmo njerin, administrator osht:biggrin:


Sa mos me ma fshi qet postim se po m dhimet, :biggrin:

Besimi osht diqka personale, secili ka t drejten me besu ne qka don, qysh don, kur don, sa don, etj etj...[/QUOTE]


...

A qasi eshte ,a ? ani pra shoku adminisirtrezor !


ta fshin edhe ty , pse a po harron se eshte adminisirioztor ! ... ani kishe po ta ruj shkresen [IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif[/IMG]


... Po , eshte , andaj prandaj , duhet keshillu deri te gjejme te verteten !.

LOJETARI 18-01-12 23:18

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Alima;2179412]...

Zoti me shkronje te madhe , e para ...


e dyta , kjo vlene vetem per koken tende , mire e ke thene !


e treta , pershendetje shoku moderatore ! :)


.[/QUOTE]


Alime ,
kur ti thua "zoti ėshtė njė " , a thua sepse dyshon nė atė qė po thua, apo e ke prej frikės ?

Alima 18-01-12 23:22

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=LOJETARI;2179435]Alime ,
kur ti thua "zoti ėshtė njė " , a thua sepse dyshon nė atė qė po thua, apo e ke prej frikės ?[/QUOTE]


...

Z e madhe e shtypit , z e vogel e shtypit !


....nga dashuria, te cilen per ty mbetet e papershkruar ! ... frikrespekti , prap i pakapshem per ty ! etj etj ...


Bindja e thelle !

.

e-uritura 18-01-12 23:22

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=LOJETARI;2179435]Alime ,
kur ti thua "zoti ėshtė njė " , a thua sepse dyshon nė atė qė po thua, apo e ke prej frikės ?[/QUOTE]


Normalisht qė prej frikės e kanė. Kėshtu u ka thėnė arabi nė Turqi!

Nga frika kėta, as nuk jetojnė!

e-uritura 18-01-12 23:24

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Alima;2179436]...

Z e madhe e shtypit , z e vogel e shtypit !


....nga dashuria, te cilen per ty mbetet e papershkruar ! ... frikrespekti , prap i pakapshem per ty ! etj etj ...


Bindja e thelle !

.[/QUOTE]


Frikė-respekt!

M`a shpjego pak tė lutem!?

Alima 18-01-12 23:24

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=e-uritura;2179437]Normalisht qė prej frikės e kanė. Kėshtu u ka thėnė arabi nė Turqi!

Nga frika kėta, as nuk jetojnė![/QUOTE]


...


Keta ?!...


....ēka ka lidhje arabi ne turqi ?

ps.
I hate discrimination, hate ...


.

Alima 18-01-12 23:25

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=e-uritura;2179438]Frikė-respekt!

M`a shpjego pak tė lutem!?[/QUOTE]


...

95 €uro , paraprakisht !.


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:16.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.