Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Enigmatika (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=159)
-   -   FOTO/ 'E bukura dhe Bisha' nuk ishte aspak njė pėrrallė, ja historia e vėrtetė! (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=34208)

power8 02-05-20 18:38

FOTO/ 'E bukura dhe Bisha' nuk ishte aspak njė pėrrallė, ja historia e vėrtetė!
 
[SIZE="4"]Petrus Gonsalvus lindi nė 1537 nė Ishullin Kanarie tė Tenerife (mė i madhi nga shtatė ishujt Kanarie tė Spanjės). Nė moshė tė re, Gonsalvus, konsiderohej njė kuriozitet i ēuditshėm.
'Njeriu i egėr' ishte i mbuluar me qime dhe mbahej, nė njė kafaz hekuri. Pėr ushqim, i jepej mishi i pa gatuar dhe ushqim kafshėsh. Ai iu dėrgua Mbretit Henry II i Francės, si "dhuratė" nė kurorėzimin e tij nė 1547.
Pėr fat tė mirė, mbreti Henry II nuk e pa Gonsalvus, si njė monstėr qė duhej tė mbahej nė njė kafaz. Mbreti vuri re sjelljen e qetė tė Gonsalvus dhe vendosi tė bėjė njė eksperiment. Ai do tė pėrpiqej ta edukonte dhe ta shndėrronte nė njė zotėri. Mbreti e lejoi atė, tė mbante emrin e tij tė lindjes, Pedro Gonzįlez (por vetėm nė formėn e tij latine, Petrus Gonsalvus). Djalit iu dhanė rroba dhe ushqime tė gatuara. Ai u mėsua tė fliste, tė lexonte dhe tė shkruante, jo vetėm nė njė, por nė tre gjuhė, duke u arsimuar si fisnik. Ai arriti ta impresiononte Oborrin mbretėror, duke ia ngritur statusin e tij shoqėror. (Fatkeqėsisht, shumica ende e shihnin mė pak se njeri.)
Pasi mentori dhe mbrojtėsi i Gonsalvus, Mbreti Henry II, u vra mė 10 korrik 1559, Gonsalvus u bė pronė e vejushės sė mbretit, Catherine de Medici, e cila u bė sundimtare dhe vendosi tė kryejė eksperimentin e saj me Gonsalvus. Ajo ishte kurioze, se ēfarė do tė ndodhte nėse 'bisha' e saj martohej me njė grua tė bukur. A do tė krijonin ata "kafshė" tė vogla? Ajo gjeti njė grua pėr Gonsalvus, njė vajzė tė re qė gjithashtu quhej Katerina, e bija e njė shėrbėtori tė oborrit mbretėror.
Petrus Gonsalvus dhe Katerina patėn shtatė fėmijė. Katėr nga shtatė fėmijėve linden me sindromėn e babait tė tyre, hipertrikoza. Kjo e kėnaqi mjaft mbretėreshen, e cila ia kishte arritur tė krijonte njė ‘familje tė egėr’.
“E Bukura dhe Bisha” e 9-tė fėmijėt e tyre shėtiteshin nė vendet dhe qytetet evropiane, duke i vendosur mė nė fund nė Parma, Itali, si pronė e Dukės Ranuēio Farnese. Duka porositi disa piktura tė familjes sė ēuditshme, por asnjė pėr tre fėmijėt normal, pasi ata nuk konsideroheshin kuriozitete. Fatkeqėsisht, katėr nga shtatė fėmijėt e tyre tė prekur nga gjendja e babait tė tyre u shfrytėzuan nga duka dhe u dėrguan si 'dhurata', duke u bėrė 'kafshė shtėpiake' tė klasės sė sipėrme (tė zotėroje njė 'ēudi' tė tillė ishte njė shenjė e statusit fisnik tė dikujt).
Martesa e Petrus dhe Katherine zgjati pėr mė shumė se 40 vjet, deri nė vdekje. Katerina vdiq nė 1623 dhe Petrus disa vjet mė herėt. Nuk ka tė dhėna pėr vdekjen e tij, ndoshta sepse ai nuk konsiderohej njė qenie njerėzore e denjė pėr varrosje tė kishtare, dhe pėr kėtė arsye vdekja e tij nuk ėshtė regjistruar.
Petrus pėrmendet pėr herė tė fundit nė vitin 1617 nė pagėzimin e nipit tė tij, dhe ai besohet se ka vdekur diku rreth vitit 1618. Historia e familjes u pėrhap gjithandej, duke u bėrė frymėzim pėr njė nga historitė mė tė njohura tė dashurisė nė letėrsi, dhe mė pas, nė kinemane moderne./ Pėrgatiti Sokol Neēaj
------------------------------

[url]https://www.syri.net/arte-media/336306/foto-e-bukura-dhe-bisha-nuk-ishte-aspak-nje-perralle-ja-historia-e-vertete/[/url][/SIZE]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:49.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.