Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 11-03-09 22:59

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

a nuk e shihni se anė embanė me mjegull po mbulohet me pshtjellim nanė shqipnija
pjesa - II- nga autori xhelal ferizi
nė fe e grupe e klane pameshirshėm e tarikate jan duke e gri
nuk duket e emebel sot as kjo gjysem liria
kamata e banka jan fut tė huaja kolonizuese shkelse kahdo kobndjellse
qė tė na lėn me zorr' nėper kėmbė nė ekonomi tė pėrjtshėm rrogtarė
ka mbetė hutuar gjithkah intelekti e perpjekja e tė vėrtetit e dija
nuk ka njeri tė pamvarur po thuajse njerz
e nė asnji cep tė dheut nder shqiptarė nuk shihet puna
dikush percjellė fjalėt e huaja e artin e huaj kunder shqiptarė identitetit
tallavat e kenget jevgjite kahdo bėjn kerdi
maska e krimi e mashtrimi e plaqkitja e dhuna
dikush rogtarė pėr telekom e akcione padrone pa kufi
dikush shet tarifat e kartave kahdo dheut e anes s e detit
qė buken nė darkė me shum mud ta siguroj per fėmi
nuk ka fusha te mbjellura as ara te bereqetit
asfalt as dritė as nuk sheh bukuri
qe tremij vjeq etnija qysh ne formim tė qelizes e bėrthames shqiptare
renkoi ne dhimbje e lot e thundra te huaja e roberi
kur erdhi i huaj ne voter per te na shkelė e per te na koritė
pellazget qe nė embrion kur nisi krejtsisht me i humbė e me i qit fare
rrogtarė e shėrbtorė regrutoi mercenarė i pa shpirt heleni qe filloi me u rritė
e tjerė shkelsa gjahtarė pastaj qė msynė te shtyrė kah lakmija barbare
tremij vjet nuk u ndal as loja as krimi e refreni
e pushtimet neper token e pa faj shqiptare
gjithfar shkelsi e pushtuesi e shoveni
fiset na i dhunoi e na qiti fare
e ne pushtet e vuri gjithfar rrogtari e legeni
qe kryente neper shekuj punen mercenare
per hasmin punonin disa e grryenin ne te shtrejtin atdhe
tremij vjet hasmi me forma barbare
njerz ka shit e per qellime te ti ka v ble
ka renkue neper shekuj e gjėmua toka shqiptare
armiku cili vinte na ndrronte me fe
kn renkue pyje gurė e dhe e zalle
e loti e gjaku ne vise ka shkue rrke
po sot shqipni me thuej si je me ato halle
kahdo qė me rrin buz detit pothuejse moqal me miza e mushkaja
a s mė thue si i ke gurė e dhe fusha e dushk e bari e zalle
disa ne regrutime ne spiunime te vogla e tė mėdhaja
disa pa kurriz ecin e disa per fe
ku vjen i huaji me pak pare qorba te prishura me zie me gatue nder ne
regrut me gjetė per ndoj pare hekur pėr ndoj fundrrinė me e shitė
me tarifa e kamata me na shkelė dhjetfishit modernisht me na okupue
prodhim nga dora e vet nėnė shqipnija etnija e mjerė pa qitė
konsumues te harrnave e tė lavdeve tė huaja shėrbtorė mjeran
ne lartsi hyp leht i pa meritori e pa ditė
vetem pse te huajit i sherben si zandan
ku i huaj si lemoshė na e falė ngapak dritė
po vyshket ne varfri kombi ilirian

i mvarur qytetari nga myku e paketa
qe ndihmė dikah i vjen me skadim e afate
shqiperisė etnike me lemosha po i shkon jeta
disa dorene shttrijnė si qyqe nate
e disa bien detit e disa litarit
nda jan ne shum fe e grupe e tarikate
nuk esht si dikurė ma etnija e shqiptarit
as gaz as besė nuk shihet ma ne fytyra
po e luan tash lojen maska e mercenarit
te huajt kahdo po na japin detyra
po vyshket kahdo e mjerė qendresa e atdhetarit
pengesat po aktrohen ne mija menyra
teater llafesh kjo drama e shqiptarit
sa kohra te zeza erdhen e te pa ftyra
po behen plane penguese afatgjate
ndryshku ju ka ra importeve e kamiona


nga te ndryshkurit ne varrzea te mjera me makina
e traktorrat ne ara nuk shihen neper zona
e djerrė bujqsisė i shkon moti e stina
varfria kerdi bėn e skamja kahdo duar lypsare
mbi dhe nuk shihet ma askund drejtesi
po degjenrojn veset po behen barbare
me na e ujitė token kan ardh me dredhi
qe vijn nder ne naga ane e anes ne te mjerin vatan
grupe te ndryshme me aq shum ide
qe veq lalfe pshtjellse asgjė tjeter nuk jan
me na vyshkė te mjerė e te gjallė mbi dhe
mbeturina skeleta qe mandej hudhen skavatorė
kahdo e ndryshkur teknika
po vuan ne mjerim ky komb i lashtė arbnorė
rinija ikun djem e qika
dikush i bjen detit nepe rreziqe te mdha
vdesin disa ne qellime
qajnė nėnė e bi kur nisin me u nda
rėnkon kahdo toka ime
kahdo sheh te krrusura te vyshkura fusha e male
hekur te grumbuluar importi
varreza per te krijuar anė e mbanė atdhuet e tokes
po vyshket etnija ime ngadale
se kėmben nė fyt ja ka vu i forti
e lotin po e pin kjo tash te mjerimit
shqipni etnike ku i thonė
e ka mbulua padrejtesia edhe shkolla e krimit
po qanė kahdo toka e jonė
tue pi gjithmon langun e huaj plot ndryshk e gjellen e prishur stershitse
sherbim duke raportuar padronve per qdo imtesi qe atdheu te mos zhvillohet
askund ne nji cep i nanė shqipnisė qe te mos vihet dorė
por ne shum sektorė qellimisht me shekuj te varfrohet
me vasha duke i shitė nga varfria paranė me e nxjerrė e me u bė horė
per pak zhgjyr me ja marr temenanė shqiptarja n e harem sulltanve modern
qe vijn me koncerne e fjalė breshkane tue shitė pėr meditje
pedofil laraman e hafije te mbshtjellur me gjybe fetare
disa me llafe te bukura boshe plot renditje
tue mashtrue shqiptarin disa per pak pare
dervish e kadi anadollak per ndoj hajmalli mashtruese me fe
vehab tarikgji e stershits kalirues mbi populll
harrnat duke shitė t e dyshimt qe te vdekurve ua kan kan gjveshė
fundrrina tė depova tė huaj plot myk duke ngrėnė etnija
pse liri miqsi knaqsi dashuri mi thue ti ksaj pune mbi dhe
pse pse o zot keshtu dėnohet e imja etnija
vrapojnė para e mbrapa kush me anije tė mykura
me bajtė disa fundrrina mallra te skaduara per padronin matanė deti
koridor droge e kalim pėr rrospija botrore ka mbet e gjora shqipni nanė
ne halle kahdo etnikja duke fol vet me veti
e kahdo andej kah enden diell e hanė
askund mbi fusha e ara nuk shihet bereqeti
as pemė askund nuk mbillet as perime
ne shitje e stershitje pshtillete sillet mileti
mashtrim kush kut ka te mundet me i lshue
sa shum po renkojn andej toka e deti
shqipnia ne varfri permbi dhe u shtrue
vazhdon ne pjesen - III-
nga autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

lirik 11-03-09 23:50

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
SHQIPNIJA ETNIKE tue qa e tue folė gjithmonė vet me veti
vazhdon pjesa -III-
nga autori xhelal ferizi
bregdeti plot miza mushkonja qe sa shekuj te mjejrimit
i pa zhvilluar ne asnji aspekt turistik pa plane urbane
shtepia pa plan a pa fusha bereqeti
me disa hotele qe i mbaruan shpejt e shpejt disa aktorė te krimit
kapobanda grupime hafije prej t ė gjitha ane
dhe nuk mud me i besu kuj mbi dhe se rrėnjėt nuk ja din
a ėsht mafje apo vrasės i porositur nga demonė e armiq
dikurė shqiptari i padjallzuar mik e engjull ishte si nji fiq
kultur kishte por e prishen e prishen sllav helen e latin
mafioz lidhje e rrjeta kurthesh qe per pak paree shperblim
vepruan me plane te kqija e me shum dredhi
po ku dinte shqiptari tė keqe mbi dhe perveq beses e padjallzisė
e fjales se dhanun e shoqerisė e bilure besė
po ju a e dini kush ishte djali e vasha e shqipnisė
per fjalen e dhanun dashuri e gatshme gjithmon te vdesė
per mik e korrektsi dalluar nder kombe e fe
dashurin e ndihmen ta jepte pa interes
sot mbushė jan kado maska me prapėsisė
po ne e dijm se jemi deshmitarė kohorė
kur vajza arbnore e djali vdiste per besene dhanė

e tash si lopen per litari e terheqin me dorė
nder grek e talian dikund peng per ta lanė
si treg u krijua pazari mizorė
meshirė nuk mbet kund as emocion
u shtuan tash edhe servil mashtrues e puthadorė
pse liri i thue ti ksajė maske o mik-
kur ne qdo hap ndryshk sheh e myk e pislliqe
dhimbje e lot ku qenja njerzore po shitet per pak metelik
penda ime sheh po kto jan lot shkrimi qe lapsi nuk i duron
si dje si ne kohra si gjithmonė por edhe sot
per ne u konstruktua vetem plani i prisht
etnija ne ket myk nė qdo anė po gjemon
nuk mbet ma vlla kumarė a shok as mik
dheu i ynė nga varfria e zhgenjimet po renkon
po anuk shihet s e kund fabrikė nuk ka te kromit e te zinkut
shkritoret kan mbetė skelete
elbasani tymosė tmerrsisht ku gjallesat vdesin edhe bari
e droga shperndahet flliqsirat neper bregdete
vashat transport vizash lop bizare quhen kafsh seksuale
po degjeneron gjithnji e ma shum per pare i mjerė shqiptari
po merr vese krime e te zeza adete
krimi mbi dhe gjithnji ee mma shum po lulzon dal nga dale
kahdo ne ne shkollė e jetė e fe rrol po luan euro e dollari
e femra po behet ne shum vende e pa moral e perdal
padronet e tyre me syze ne ballė shesin mend me foristrada
po a nuk e shihni s e si q ajnė fusha e male
se ndrue shqiptarit sot i jan shum adete
pse liri e kala te fortė ma quan ti mik ket ndertim
ku askund muri te hajrit nuk gjenė
ku shtof pelhur as kmishė nuk prodhohet
mos o njeri mos shit opium mashtrues per kombin tim
koha e atdhetarve askund nuk duket nuk po vjen
mbret po behet ai q emerret me krim
''''''''''''
se penda ime dhimbshem po ankohet


se njerz jan bė mbas interesi si dele
etika gjithnji e ma teper po largohet
po vjen kohė e ligė teveqel e
jeta me maskė e llafi tregtarė kahdo po aktrohet
i ndershmi ne fron nuk po ka kah del
shqipnija etnike prej etike duket s e po gjymtohet
dilni e shihni anė e mbanė shqipnisė etnike
si duket si e mjerė ne pranga e tel
diktatin kahdo kolonial e politik etnisė ja imponojnė
qe nga qamerija plagė qe renkon nen dhunė
kahdo neper arat tona te djerra albanike
nuk sheh plan as mbjellje te ndoj lakre as punė
nuk jan bė vijat ktarore ashtu si un dua
qe nji pemė e vogel me nxjerrė kokrra shum
e specat vargisur me i pa neper ara vashat e gra shqiptare
duke qesh pa djallzi te embla si llokum
nuke dua o lum miku haramin
as pshtjellimin e fitimin e dyshimt nga dora e huaj
se agjenturat gjithkah ja duke e ba namin
a nuk e shihni vllezer se sa shum po vuaj
dua q e fabrikat me ken krejtsisht tonat
dua prodhim vendas te vet te baterive
te qelqit punimeve e te shtofit me pelhurė
nuk dua me kja si qyqet te vonat
ne duar te qakajve e te fajdegjijve
te mna rrijn gjithmonė mbi krye zezonat
e katarri e toka e jonė te behet livadh i te lloj lloj thive
te hauj e tjerė qe vijn me qit pengesa
falltorė e grupe e klane te fajdegjijve
qe kurr nuk dijn qka esht fjala e besė

nuk dua qe te me shesin per pak interesa

kahdo tu u tall me ne loja e e smirzijve


e te vuajn kahdo te mjera te varfra popullore shtresa


veq pse edashka prore qejfi i faqezijve

e zemra ta ndryshme katarane e katila
e per shkka te mashtruesve sarhoshve e dilingjijve
mos me pasė ma koha djem e vasha karajifla


---------
nuk dua q e bullgare turq e pronarė tjerė kahdo mbrenda nate
te vijn te mbshtjellur me maskuese te dyshimta kuleta
te dyshmimta pare qe fitojn tenderin e shqipnis etnike krahthate
mandej vijn pasojat e nxihet e jonė jeta
u pa nder shekujs e i mjerė shqiptari as mik as nuk ka as kumarė
po shtohen dallime me fe e tarikate
nuk luhet kjo lojė ma pse tallje gjith me shqiptarė
disa qthuren vyshken vetvriten porsi qyqe nate
veshtirė pewr tu gjetur dikund e verteta
vazhdon ne pjesen- IV-

NGA AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 13-03-09 16:29

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Rrespekti i nje vashe shqiptare
---------
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
------------
po ju o vargje qe jeni si drita
diamanteve kahdo qe larmohen
ndrrimet tuaja sikur ndrrohen rrezet
e gjithfar shndrtijesh magjike e kolorita
ne mes ngjyrave aq bukur shartohen
porsi ylli ne qiell kur niė e ndezet
ashtu ne gjak timin ndezet fjala
e vargu i rimes me plot shije shpirti
porsi prrojet kthjellt kur gurgullohen
si shkelqimi ai ma i gjevahirti
vargjette mia me hjeshi rreshtohen
edhe flasin me gjersi si deti
aq kaltrisht sa te gjithta brushat kthehen
porsi kthehet bari i bukurisė
me lule kur era e leht i prekė me mes veti
kur ato kthehen shtati me fllad lmue
ashtu vargjet si refren pelqehen
bukurinė n' gjuhė shqipe tue rimue
e shum nga ato rima si currile
i kushtohen nji vashe shqiptare
qe ne gjuhene saj aq bilbile
si valbardhet kur bien ndoj ujvare
mi dergon fjalt thue jan magjija
kahdi me zemer tue shplaosė urtesinė
edhe i nxitė kto vargjet e mia
me e thurė artin me te bukur mbi dhe
sepse lulja ajo vet perrija
e shtron fjalen ma te bukur nder ne
aq sa fjala e sajė e qon bilbilin
prej foleje me dalė degė me degė
deri sa te gjen ai dikund karajfilin
o ndoj qershi dikund a ndoj shegė
me ja shfaq ai ndjenjen e tij
per urtesin edhe per hyzmetin
qe ma ka shtron mua kjo vashė perri
e kahdo ai shkon flutron mbi shkrepin
e mbi fusha duke ligjerue
ne maja e male ne suka e n- qdo vrri
shkon nje vashė ne shqip tue e lavdrue
qe ma ka kjo shtatin perri
kengen te bukur degve shkon tue kndue
kahdo vendit po ku i thonė shqipni
si ne dardanė e ne at o vende etnike
lshon cicerimen me plot bukuri
kahdo nder shpend edhe ne vende tjera
tue e lvsdrue shkon lulen magjike
si e lavdron gjelbrimin pranvera
edhe poeti me vargje idilike
eh moj lule sa te lavdrojnė bilbilat
sa shum lulet me kan folė per ty
sa te lartsojnė me fjalė karajfilat
e ka fol qielli per ata dy sy
qe mi paske si katrija e detit
edhe doren si zonjė elegance
po ti qenka si bima e bereqetit
fjala e jote qenka art romase
ashtu dukesh por si e bija e mbretit
shtati yt kah po shkon tu perthy
si selvija e si elastike
dora e jote goten tue hjeshue
pak po me duken vargjet poetike
bukurinė ty me ta pershkrue
edhe hana don me me dhanė hua
vargje te veta qe mi ka sekrete
e oqeani gjevahir ku ka
e margaritaret qe rrijn thell nen dete
se sherbimi sa hije po te ka
kafja e qaji e ato hyzmete
si bilure te del vjala e urtsia
kah po te shkojn levizjet si art flete
njimend qenke ti vet bukuria
porsi lulet n' kallij n' bereqete
e paq fatin si e qiellit kaltrija
e si e deillit te gjerė rrezenxete

qe i mban rrezet mbi dhe embi dete
si e ylberit ngjyra e larmija
qenke e bardhė porsi gurrė me va
kahdo rrjedh me valė shkumbes tatpjete
ku bilbilat bien sqpeat me i la
eh sa hije te ka gota e fligjanit
paster shtrue ne beze te bardha
njimend qenke vasha e dardanit
me adete e te fisme vyrtyte
eh moj pasardhsja e te lashtit lirianit
njimend qenke si e lulzuemja dardha
hije te paska e dukatit dora
per sherbim si nji zonjė mahnije
floku i ballit me fije shkelqimi
nji mend qenke nje zanė dardanije
hije te paska i fisheem sherbimi
po zanatė ja paske bujarisė
zemren ari e paske edhe aortat
por si ylli e shendit t bukurisė
porsi qielli qe i ka te gjera portat
kahdo hapet me artin e kaltrisė
edhe ti mi paske ato vlera
porsi era e bukur e aromėsisė
kur nder lule ne fllad e shtron pranvera
me e perhapė kahdo mbi dhe gjersisė
qaji yt e gota sio kristali
qelq ma te bukur nuk kam pa nder mote
e paq fatin o j lule djal pas djali#
se magjike qenka dora jote
--------------------
VAZHDON NE PJESEN E DYTė
nga autori xhelal ferizi
kushtuar mikeshes time lules
vargjet vazhdojn ne pjesen- II-
NGA AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE NE SHERBIM
---------------

te artit e te vargut te lirikes shqiptare

lirik 18-03-09 01:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po sot mė thuaj shqipni si je
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė nė mėrgim
duar tė huaja pse tė kan ble
nuk tė lan kund besė as nderė
shet atdheun shqiptari i mjerė
pėr pak pare e pėr pak fe
se lakmija i joshė mbi dhe
edhe i shtrohet i mjeri armikut
pėr zgėrdheshje t' metelikut
veq pse s' ka thellsi mendore
pėr qdo kokerr tė tok's arbnore
me e njoftė n' vlerė qdo kokėrr zalli
e me pi vetėdije malli
kahdo nė zemer me e shijue
shqip n'damarė me u vetd'ijsue
po pse loti te shkon rrke
pse m' je rrxue si lis pėr dhe
se bijt e mi nuk jan unik
prandaj loti mė rrin n' qerpik
si currili i kthjellur varė
se kan mbi mbi dhe tradhtarė
shum hajdut e mercenarė
edhe kan ardh demon e shkje
grek arab si prrue e she
me do prralla e dogma tė lira
e do tjerė me maska t' pshtira
e po mi lyejn zemrat shqiptare
me do joshje mashtrimtare
mi kan nda me hile e fe
nėn nji diell nuk duan me u nxe
por nė diell grek e ne diell latin
kush me kishė e kush me dinė
kush me tė huaja moda e kryqe
mė kan lėnė mbi dhe si qyqe
nuk mė duan ma si dikurė
me kan lanė tue dnesė mbi gurė
me jan tha ara e bereqeti
me iken djemt po pertej deti
mi ka tretė n' per glob kurbeti
thue se s' mbet kund besė e zotit
as sternip i kastriotit
as nuk mbet kund gjuhė shqiptare
thue se dolėm fisi e fare
edhe i huaj u bė damari
thue se e bleu ai gospodari
per pak pare e tu i rrehė shpinen
tu i ndrrue mendjen e kaptinen
thue se mendja po ish lpener
s' don me lanė shqiptarė me emer
her padroni e her demoni
prandaj qau ky dhe i joni
neper shekuj neper mote
ne duar pa la te kesaj bote
erdh mashtruesi e erdh dinaku
thue se ujė po qenka gjaku
me na e pi ky per pak pare
me i zgerdheshje nderkombtare
se thell ne tru me shtresa e kore
s' po mendon fara arbnore
as per dhe as per pasoja
as s -po e din pse luhet loja
edhe kobi e pazari
pse vjen blersi e gospodari
se nuk vjen ai per nji tė mirė
veq me e ble ndoj gjak ma lirė
ndoj gjak arbri e me shndrrue n' fe
me i nda shqipet me fole
mos me u lėnė dy gurė mbi dhe
bashk kund zemer e pa e nda
me e coptue nen grek e shkja
e me e nda ne njimij hise
me u tallė bota e farė e fise
me gjak te humbur e fis t' shqiptarit
tue tallė koha e tretgtarit
e qesja zhyre e nderkombtarit
kahdo rrijn kta me i trazue
gjak e lot me ju derdhė prrue
me u ndersye edhe pedofila
ms me lanė kund karajfila
te virgjer te paster ne tokė shqiptare
me i shartue n 'zhgjyre bizare
me ju dhanė me pi shum helme
e me i mbajtė n' mvarsi e shqelme
ne thunder te larme nder padrone
me i mbulue me kohė demone
mos me u lanė kala as tjegull
kahdo ne hi me i shtrue e mjegull
mos me u qeshė ma stina as moti
mos me i dasht as qielli as zoti
mos me pasė kund as ndoj t' bardhė re
mbi qiell t' shqipes qe mbanė fre
qe e lshon syrin ebukurisė
me i buzqeshė me gzim shqipnisė
e askund yje galaktike
mos me i qeshė shqipnisė etnike
veq me ikė ma shpejt n' kalime
mos me dasht kush shqipninė trime
as ai qielli e as kaltrija
yje as dielli as perendija
se kshtu e don loja e katIlit
pederast e pedofilit
qe na duan ne nji far miqsije
n 'pjellė dobiqi e kopilije
e na msojnė mos me pasė shpirtė
bujari as gjak te dlirtė
as kullim kund ne emocion
me na mbars veq me demon
me varfri e me mvarsi
me zvarritje e mjerani
mė thuaj shqipni ti ne qdo pllambė
a do te rrijshė si komb nė kambė
a do te blehesh per pak fe
per me u rrxue si lis mbi dhe
e kahdo shqiptart me u nda
mos me u njoft ma vllau me vlla
veq pse duan kshtu grek e shkja
edhe tjerė do vorre e hile
do hijena e kokė kopile
qė jan pjellė nder dhelpra e skile
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė ne mergim
-----------------------------

lirik 18-03-09 01:28

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mallkue qofsh moj ftyrė tradhtare ----
aurori xhelal ferizi
mallkue qofsh moj ftyrė tradhtare
e ti thunder bizariteti
qė kahdo mbi tokė shqiptare
shkelė mbi dhe kah toka e deti
-----
e prej teje rėnkon toka
renkojnė malet e etnisė
bjeshkė e suka maja e boka
kahdo shkelė kamba e tradhtisė
----
se pak dritė kurr nuk u pa
ne tokė shqiptare prej tradhtari
se e ndersyen gjith grek e shkja
her padroni e gospodari
-------
mos me lėnė kund gzim ne zemer
as ne aortė e as n' barkusha
mos me lanė shqiptarė me emer
per me i gzue male e fusha
----
vyshkė kahdo plane shqiptare
vyshkė qdo lule e qdo hardhi
vyshk n' perqarje mercenare
kahdo e shndrrove n- shkrumb e hi
-------
e nuk don shqipni mbi dhe
kahdo i thonė e lashtė etnike
as ndoj zemer shqip me nxe
veq pse te shtyn loja armike
------------
vazhdon nga autori lirik nė mėrgim
xhelal ferizi
-----------------------

lirik 18-03-09 01:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mallkue qofsh moj ftyrė tradhtare ----
aurori xhelal ferizi
mallkue qofsh moj ftyrė tradhtare
e ti thunder bizariteti
qė kahdo mbi tokė shqiptare
shkelė mbi dhe kah toka e deti
-----
e prej teje rėnkon toka
renkojnė malet e etnisė
bjeshkė e suka maja e boka
kahdo shkelė kamba e tradhtisė
----
se pak dritė kurr nuk u pa
ne tokė shqiptare prej tradhtari
se e ndersyen gjith grek e shkja
her padroni e gospodari
-------
mos me lėnė kund gzim ne zemer
as ne aortė e as n' barkusha
mos me lanė shqiptarė me emer
per me i gzue male e fusha
----
vyshkė kahdo plane shqiptare
vyshkė qdo lule e qdo hardhi
vyshk n' perqarje mercenare
kahdo e shndrrove n- shkrumb e hi
-------
e nuk don shqipni mbi dhe
kahdo i thonė e lashtė etnike
as ndoj zemer shqip me nxe
veq pse te shtyn loja armike
------------
vazhdon nga autori lirik nė mėrgim
xhelal ferizi
-----------------------

lirik 18-03-09 01:45

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Zgjohuni shqiptarė
---------------------
xhelal ferizi autorė
liriku ne mergim
-------------------
zgjohuni o gurė e druj o zallina
zgjohuni o shpirtra shqiptarė
zgjohuni o mote e stina
per dheun ku te la i parė
----------
zgjohu ne qdo pjesė s e mbrendisė
zgjohu ne qdo degė e pip
zgjohuni o tė etnike shqiperisė
per komb e atdhe e gjuhė shqip
---------
zgjohuni nė secilen qelizė
zgjohuni o te vonė me stinė
zgjohuni se fllad e puhizė
po thrrasin me lot mbi zallinė
---------
zgjohuni o valė shqiptare
zgjohuni se thrret kushtrimi
se thrrasin dritat ylltare
e trojet me gurra kullimi
----------
zgjohuni o fusha e male
zgjohuni shqiptarė nen diell
se armiqt ne fyt me hale
ua plasin tokė e qiell
-----------
zgjohuni e o te bijt e sukes
te maleve te bjehkve e vrrije
o te bijt e oso kukes
e vloni ne gjak etnije
-----------
zgjohuni o te bijt e shqiponjes
zgjohuni me gjuhė e besė
se qakaj e ujq te ulkonjes
dheun po na e duan ne shum pjesė

----------
qohuni zgjohuni shtrengohuni vraponi
mblidhni shqiptare vullnetet
shqiptar t' skenderbeut sternipa drangoni
ju thrrasin male e detet
------------
zgjohuni shqiptarė nė secilen rruzė
te gjakut te kuq ilirian
mos rrini me vaj ne qerpik e buzė
se jeta ėsht vatan
----------
vraponi per f usha vraponi per ara
per hiset e bukura me hije
vraponi kah kosova qamerija e himara
vraponi per troje etnije
-----------

bota le ta dij do tė ndezen globet
bota le ta dij se s'duam sllav e grek
le ta dij njerzija se po ndillen kobet
shqiptart per atdhe jan gati me vdekė
-----------
ZGJOHUNI SHQIPTARė o te bijt e barotit
zgjuhini me pend e me dije
me ndihmen e qiellit te fuqisė t' zotit
do te jemi etnik te bijt e nji shqipnije
----------------
autori i kenges zgjohuni shqiptarė
xhelal ferizi ne mergim larg atdheut

lirik 18-03-09 07:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kurvat rreth pendes time
nga autori xhelal ferizi
------------------------
mbi penden time pėr ta thye u sulen shum lavire
e kurva tė ndyra mashkullore
por penda ime ėsht arbnore ilire
nuk thyhet nga prostitutat kohra mizore
----------
penda ima mbeti prore qelike
nuk e thyen vampirėt e abuzuar
ajo theu shum hijena armike
se ne atdhe ėsht e dashuruar
''''''''''''
ajo e theu degjenerikun
ajo theu sa lavire mashkullore
ajo e then edhe qelikun
se vargun e ka shpatė e parzmore
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 18-03-09 21:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Hajde me ne oj qika me kule
---------
autori xhelal ferizi-liriku ne mergim
---------------------
hajde me ne oj qika me kule
se mbas nesh vijn shum kanarina
karajfilat na duan e shum lule
rima e zemres ėsht si violina
---------
rimen te zemres e kan mikeshat e mia
porsi motra un ato i dua
kund ma te bardha nuk i ka etnija
njena shegė e tjetra porsi ftua
''''''''''''''''''''''''
hajde e merre edhe ti zemren e arit
e at te bukuren qehre porsi fleta
e me fjalen por si te qehlibarit
eja me ne se te ne qeshė jeta
'''''''''''''''''
do ta bėjm nji grup tė madh kombtarė
do tė ne prijnė do tė menqura kshilltare
kush do tė jet besa zonja e parė
ndonji zogzė qė nuk ėsht hileqare -
''''''''''''''
do ta qesim nė vota moj qikė
do te bėhemi grup porsi ingjija
do tė quhet shoqėri me etikė
qė e mbanė syrin prore kah shqipnija
'''''''''''''''''''
aty do tė jet adina e elina
buqja arkza ana e idila
edhe natyra porsi kanarina
qe mahnisin fllanza e bilbila
-------
pastaj lulja e tjera dardane
edhe djem do t' vijnė me ne ilir
do tė mbledhemi porsi yjt rreth hane
kush si ari e kush si gjevahir
----------
edhe ti eja moj qika e artė me kule
e do ta bėjmė nji shoqeri argjendi
si kuvendin gjithmonė tė bardhat lule
ashtu fjala do tė na del si shendi
'''''''''''''''
do ta zgjedhim nji shoqeri shkelqimi
qė sytė qielli gjith me i mbajtė kah ne
do tė kndojmė kangė me magji rimimi
per liri e tė bukurin atdhe
''''''''''''''''
e kėngetarė do t' gjejmė me stil magjik
qė i shkon rima porsi tingulli i fyellit
e ndoj kengtare me tė bukur qerpik
qė e ka nurin porsi drita e yllit
''''''''''''
e kahdo te shkojmė do te percjell violina
mjeshtri i sajė e kėnga shqiptare
bashk do te behen zogj e kanarina
si ma tė bukurat degė n' qershi pemtare
''''''''''''''''
e do ti luajm do valle me tupana
e do i kėndojm do vargje t 'poetit
djem e vasha qė i lindi dardana
do tė vallzojnė si tė bukra val't e detit
''''''''''''
e kur liriku t' thurė fjalė n' magjik fije
e si shperndahen reflekset t' ylberit
nė shi e diell shndritje bukurije
kur shperndahen rrezet pernjiherit
'''''''''''''
ashtu vargu zemrat do ti shkrinė
porsi i dehė lulet ylber koloriti
aq sa zog bilbil e kanarinė
do te perkulen kah vargu ma i dlirti

'''''''''''''''''''''
e do te bindesh sa e bukur ėsht jeta
kur te dalin zanat shqipe ne valle
porsi lpenra te zogut krahlehta
gurė e dhe kan me u dukė pa halle

'''''''''''''''
edhe toka vet ka me ndryshue
rima e hapi e vallja kur te nxhehet
e kur te niset kanga me u kendue
kur dardanja kah beli te thehet
'''''''''''
edhe ti aty oj qikė me kule
kur te kapesh ne valle dor per d ore
ke me u dukė porsi e bukur lule
e tokes shqipe e stines pranverore
''''''''''''''''''''''''''

lirik 18-03-09 22:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Hajde me ne oj qika me kule -
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
hajde e bukur me ato kule te motit
belin dridhe ne valle shqiptare
porsi zanė qe vjen andej sopotit
si ma e bukura perri te jesh ė valltare
'''''''''''''''''''
e dorė mė dorė aty ne at vallzim
ku do te lozin shqipe treqind qika
porsi i mahnitshmi tingull me rimim
do e dridhė noten e bukura harmonika
'''''''''''''''''''
do te vallzon aty e bardha natyra
qe si drita ajo nder shoqe qeshet
gaz i saj esht porsi e luleve fytyra
me art ngjyre ne pranverė kur veshet
'''''''''''''
mandej ne vall e del e bukura urata
treqind yje vijnė me e pa at stil
kur me taktin e me te bukurit hapa
e luan belin si flaka n' kandil
'''''''''''''''
e me hjeshinė qė e ka nji vashė n' gėrsheta
qė i bien shpines si dy lidhje magjike
do tė shtohet nė at aheng jeta
ku kndojn vashat e shqipnisė etnike
-----------

e vallzon mandej edhe nje arbnore
kur te nxehet vallja kah mjedisi
me dy vetulla harqe ylberore
qe ma te bukur nuk e ka parisi
''''''''
as londona e as roma e stambolla

e ka belin si vet elastika
fijet e flokut mi ka aq te holla
e ne faqe dy magjike pika
----------
ajo emrin e ka e quhet idile
sa her shkri i ka vet festivalet
e ka qeshjen porsi karajfile
kur vallzon thonė i perkulen malet
''''''''''''
e kur te nisė aq fort me u dridhė tupani
neper zemra kahdo kur te hyn rima
ka ma dalė vet ai lirik dardani
me i qitė hapat siq rrymon vetima
''''''''''
keni me pa kur t' ndrronė rimė klarineti
ka me u qelė zemra e fushes dardane
e kah shqipnija ka me u q elė vet deti
me ato brigje nė dhe e kokrra rane
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
-------------------------------

lirik 18-03-09 23:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
hajde me ne oj qika me kule
-----------
pjesa III-
nga autori xhelal ferizi
-----------------------
ka me ardh edhe domira
qe nder yje rrin ma e mira
tue ndrqu syprinen te detit
do i jep qehren muhabetit
----------
ajo shqip ka me cicerue
ne fjalė mahnitse tue ligjrue
e porsi yje tė i netve te vona
kan me ardh buqja e dogzona
''''''''''''''''
kan me u gzue sa shum qytete
edhe ara e bereqete
kur ti shohin kto perrija
tu u shpalosė kah bukurija
''''''''''''''
Hajde oj qikė ma mirė me ne
ke me i pa rrezet mbi dhe
si perhapen ne gaz mahnj ije
neper zemra dashurije
''''''''''''
do t' ndegjohet gjuha e t' parve
edhe zani i kangatarve
porsi gjaku i sheges nare
do t' embelsoojn zemrat shqiptare
'''''''''''''''''
prandaj te thrret ty bukurija
hajde oj vashė nder zana te mia
se do te vjen edhe albonita
sara e e arta e margarita
'''''''''''''''''
ke me e pa q 'ėsht vet magjija
kur t -bjen fyelli qiftelija
ora e maleve ka me u lshue
kang's shqiptare me ju shtrue
----------
prandaj eja oj vashė me ne
mbasi je me mosh e re
gzoje jeten karajfile
po te ftoj n e gzim pa hile
---------
artin te bukur me e shijue
treqind fllanza tue vallzue
treqind qika me krahnore
tue flutrue n valle arbnore
------------
edhe djem te ket petrita
kur do te vjen e bardha dita
vet liriku ne gotė dollije
me i pergzue kta zogj etnije
---------
vjen edhe lulja e vjen jadore
porsi vijat me rrathore
rreth ylberit ne mes e skaje
si dy zogza mbi dushkaje
-------
e mbi zabele ne lepnra te lehta
tue kendue per troje t veta
e kur te lashohen me dy brusha
si dy zogza engellusha
''''''''''''''
e te ja nisin me e marr anen
porsi yjt qe e rethojn hanen
qehren hapur mahnitore
ashty kto dy vasha arbnore
--------
kan me e qelė gazin me valle
deri sa te qeshen gurė e zalle
si shqiponja me dy koka
kan me u sjellė kah qielli e toka
...........
e do te derdhet kahdo rakia
qokollata e gurabija
pemė e rrush ne per shum pjata
tue sherbye vashat shtatgjata
''''''''''''
DO TE NDIZET ATMOSFERA
kur t shpalosė talentin lera
ajo dridhet thuper holla
ka me u shkri shkupi e stambolla
--------
kur te shoihn si e dridhėshtatin
kur te ja shohin ne dorė sahatin
te hollė flokun e te holla fije
art ma i shejt prej bukurije
---------
hajde oj qikė edhe ti me kule
pse ne dy gjunjt kshtu me perkule
ftesa ime dashamire
po te thrret oj vashė ilire
-------------
autori xhelal ferizi
liriku i kengve popullore shqipe
ne sherbim te artit dhe vargut artistik shqiptarė me rima e strofa -
------------

ju faleminderit per mirkuptim gjithqka ne sherbim te vleres s e vargut e artit
qellimi esht i vleres qe ju po i sherbeni -

lirik 19-03-09 02:11

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Gjak po u rrjedhė o stinė tė mjera
--------------------------

Autori xhelal ferizi
--------------
nėpėr shekuj pa ja nda
plagė e lot nėpėr pranvera
her nėn grek e her nėn shkja

-----
toka jote shqip rėnkon
o ti kohė me fat lėngimi
shpirti e gjaku tė gjėmon
nėpėr thundra prej pushtimi
--------
vuajtja mbjellet e varfria
ndėr ju o troje shqip etnike
u gjakos mbi dhe liria
veq pse besė s' mbani unike
----------
as nuk mbani punėn n' gjak
as nuk mbani fe shqiptare
as nuk keni sa do pak
pika gjaku atdhetare
--------
prandaj shkelė hasmi mizorė
kahdo fushes e mbi bari
se nė atdhe s' shtrėngohet dorė
me njė besė me u lidhė shqiptari
----------
as me u lidhė kta me nji fis
me njė fe me nji zakon
me njė gjuhė e me nji plis
kahdo shqip ėsht toka e jonė
--------
veq shpėrnda kahdo me klane
synin lak joshjen n' kuletė
kah karriga demoniane
msynė me cak me dalė pėrpjetė
---------
pa meritė e me miqsi
e msyn postin e pėrvetsimin
mbrenda nate ndėrton shpi
se n hajni ma ka kushtrimin
-------
mbret shum shpejt bėhet hajduti
postin shohin si pazarė
me shum grada na del huti
e mbi dhe s len zog shqiptarė
-------
e qėllim ky ja ven veti
paren brrylin e me shkelė vlla
prandaj gjak si gurra deti
derdhė etnija pa ja nda
---------
edhe plojė po bėn varfria
nė hi me kokė shqipnija bjen
veq pse hilja e miqsija
lart po e ngritė sot qdo legen
----------

e shqiptari nget vetimė
me lakesa e grupacione
prandaj dheu ka mbetė jetim
mblue shkretire e vaj zezone
---------
edhe i varfėr rrin shqiptari
e pret urdhrin tė hasmit t' huaj
i pėrqarė e si rrogtari
thua se gjakun ma ka ujė
------------
ja merr doren gospodarit
e pėrkulet deri nė dhe
puthador i euro e dollarit
puthadorė ndėr tė huaja fe
---------
puthadorė edhe i armikut
puthadorė ma zi i pėrulė
ptuthadorė i metelikut
pėr nji lek po bėhet pulė
----
e nuk i dhemb shpirti edamari
as pėr vise as per troje
i mbanė syt kah gospodari
kah me u vu nė shėrbim loje
--------

nuk bashkohet nji grusht dhe
ndahen nė djaj ndahen n 'regjion
e me hile shkojnė tue bre
dheun e t' parve autokton
----------
veq pse te cekt mendje pazari
ka n' kaptinė e shkurt gjykon
pėr njė zllotė a ftyrė dollari
dheun e t' parve e shiton
----------
mbase syri si zhapina
nuk i shndritė pėr tjetėr fe
veq n ' zaptim n' post e makina
a me gjveshė kund ndoj vashė tė re
-----------
prandaj qajnė sot gurė e zalle
vendi blozė u bė me zemer
toka etnike u mblue me halle
se shqiptarė s' mbet kund me emer
-------
i jan shtrue tė gjith vrapimit
interesit rrokullisė
hahet buka nė qark t' aktrimit
prandaj qanė dheu i etnisė
----------
se gajret ' po ka as pare
kult na u bė nji thes i miellit
nė interes zemrat shqiptare
kahdo shkojnė si re'tė e qiellit
-----------
prandaj qajnė gjith stin't kohore
me krye nė hi ka ra shqipnija
po pijnė shqipet skllavri prore
kahdo vyshkė ėsht besnikria
--------
besė nuk ka as dashuri
se vllau vllaun e don me pare
tash ndoj maskė me bukuri
i mbanė kukullat pushtetare
----------
shesin fjalė sa male e kodra
aq tė mdha por me punė hiqe
vijnė mashtrimet me do lodra
qė na i sjellin rren'tė dobiqe
--------
rrenat zihen ndėr kazane
si e don vet e zezė receta
ndėrkombtare demoniane
nė zi shqiptarve me u ecė jeta
-----------
e na u shtrue sot shqiptari
i merr dorė kolonit t' huaj
se monedha nė ftyrė barbari
ja lvizė vesin kahdo t' luaj
-----------
sot pėr faqe lot varfrije
kahdo i shkojnė shqipnisė etnike
kuaj tė trojes anarkije
ja kan thye zemren qelike
-------
----------
ja kan ble shum djem e vasha
ja kan veshė kodet me t'zi
sot shqipnija n'halle t' trasha
rrin ma e varfra ndėr etni
----------
veq pse kshtu ed on kolonija
edhe vesi i tė zi padronit
mos me qeshė sie diell shqipnija
e me i ra qehre e demonit
--------
mos me pasė as buk as ujė
me ju nda djelmnija n'klane
me plan n dorė ai djalli i huaj
ja ndalė rrugen progresiane
---------
mos me pasė kjo buk as drekė
miell nė magje as nderė t' mos ket
as tė vdekur po as tė gjallė
vyshkė mbi dhe e duan me u tallė
-------------
vyshkė e duan e me i ardh era
veq pisllek e anarki
me ja grrye ato miniera
me i shitė prralla e kurvri
--------
prandaj qajė o mėmė sa deti
me lot shqip e gjamė lirike
biri yt i gjorė poeti
se tė kan tha kurthat armike
------------
porse mirė po e sheh sot vula
kah vuloset nė urdhėr t' huaj
mbi shqiptarė sot urdhron pula
gjeraqina u bė e huaj
----------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------
l-i-r-i-k-u-
lexoni vargje nga autori mėrgimtarė xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut
-------*****-------*****------***---------.......-----------
Lexoni vargje falas nga autori Xhelal Ferizi poeti i ndaluar gjat regjimit shovenist serb diktatures se ish shtetit jugosllav
-----------------------------------------------
Tregoni shokut shoqes lexoni lexoni lexoni falas vargje pėr ju tė dashur bashkatdhtarė shqiptarė
__________________

lirik 19-03-09 08:30

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me nje smundje te damarve pasi qe udb ja e zezė e shkieve te ardhur prej rusije ne ballkan - qe u kujdes gjithmonė me mė kalbė neper podrume e errisra te kqija ku kishte flliqsi e papasterti e beton nga ftofjet e shpeshta e stresi ne qfar kushtet ku ata me lenin ne podrume te errta plot lagshti-
nga sttresi i madh dhe provokime t e pa ndeprera neper burgje por pastaj edhe streset tjera pas daljes nga burgu-
mua me esht paraqitė nje smundje e damarve pra veshtirsim i qarkullimit te gjakut-
ne gjermani u kujdesa aq sa munda me mjek e me barna qe ta sheroj por damaret e kan humb elasticitetin dhe nuk e percjellin gjakun si duhet-kam veshtrisi kur flej me ndalet gjaku per shembull ngadalsohet dhe veshtrisohet kalimi neper vena e damarė me qka edhe mund te shkaktohet -
gjakderdhje e mbrendshme dhe te mbetem i pa aft ndoshta per komunikim apo te vdes por po shpresoj se jo sepse me sport e vrapime po pepriqem ta mbaj qarkullimin -
barna kam pi nga mjekt por megjithat ne vend se te knaqem pas daljes nga burgu kishte shqipfolsa qe mi shtuan vuajtjet emrat nuk po ua ceku ishte ky si shperblim-
deshta qe ta dij pak lexuesi se ne qfar kushtesh e rrethanash krijoj e kam krijuar vargje jo si disa qe me prapanicen mbi pambuk e qetsinė e tyre krijonin duke ua rrah shpinen elmuar shpinen e duke i perkdhelur koha por un jam nji njeri i vuajtur-
Smundjen po e luftoj me sport e me ilaqe por damaret e kan marr nji far hileti domethėnė e kan humb elasticitetin dhe nuk ekryejn fundksionin si duhet -

lirik 19-03-09 10:22

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
KUSH TY NėNė SHQIPERI ETNIKE TE DON KOKė PėR DHE

xhelal ferizi

O mėma ime e dashur shqiperi etnike qė nen lot tė pendes po te thrras
shihmi dėnesjet ne secilin lot nga nji shekull dhimbje per ty
o mėma ime e dashur etnike po shkyhem po pėlcas
nė mėrgim me nji det lot nė sy

se tė vranė me fajde tė vranė me varfri e qmime
te vrasin me pazare me skllavvėri e tendera
sa lart jan ngritė buka mielli vaji qmimi o etnike mėma ime
oh un i mjeri o mėmė sa her te thau vera

o mėmė e dashur etnikja ime diellore
si ta gjejė dikund per ty nji rrisk me fat me tė buzqeshė
neper rruget e pa pista ndoshta lart qiellore
se mbi tokė jan qakajt gojė jargė

autori xhelal ferizi liriku ne mergim
--------------------------------

lirik 20-03-09 10:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O shtigjet e mia tė pėrvajshme
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''
o shtigjet e mia e tė atdheut tim tė pervajshme
kohra tė pėrgjakshme tė lotit
o vargjet e mia tė vrullshme e tė prajshme
e ti o mėshira e zotit
''''''''''
q'tė them pėr ju vetėm ta them njė fjalė
fjala le tė jet e madhe sa nje det formulė
loti e gjaku i atdheut tim si lumej me valė
mė ra nė zemer pėrjetsisht si ma e dhimbshmja vulė
''''''''''''''''
mėshira e shum pritur nuk erdh prej qielli
vashat nė shkja mė jan pėrlye te mjrat shqiptare
pyetjet i shtrova deshprueshem kah i shejti dielli
pėrse na ranė hise kėto stinė bizare
kėto re tė pėrgjakshme tė pa meshira barbare
'''''''''''''''''
shtigjet na u mbyllen mua dhe atdheut tim
na u mbushen me lot e gjak
edhe i pėrvajshmi neper ikje e eksode vargu im jetim
po vyshkem duke shkruar pėr secilin cak
''''''''''''''''''
kohė pashė zotin ku ėsht shtegu shpetimtarė i im
ma gjejė nji shteg me diell
dua diell pėr jeten pėr vargun pėr atdheun tim
zemren e jetes e te atdheut dua tė gjerė si qiell
''''''''''''''''''''''
autori nė mėrgim xhelal ferizi
-------------------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:34.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.