Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 13-05-09 00:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Rreth teje -
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Rreth teje do ta bėj zonen tė shejtė me vreshta rrushi e me kopshtije
do ta bėj kopsht me portokalla e limona
me tė lehta fllade e erėra puhije
se ti je bilbilesha ma bukura e jona
''''''''''''''''
seciles fletė do ti jap te ndryshme tė larmishme ngjyrė ere
aromė do ta bėj rreth e rreth vendin e magjike token
qė ti si arti i bukurisė tė seciles lule pranvere
me shkėlqye- e puhizat e fletėt e kopshtijeve leht me ta lmue koken
'''''''''''''''''''''''''''
qė ti tė ndjehesh nė kopsht si ma e magjikshmja idile
qė gėzimi zemren tė bėjė aromė qiltėrsije
qė ti tė mahnitesh neper kopsht si bilbile
duke shijua erėrat e fletet me hije
''''''''''''
qė ti te dehesh neper aromat e larmishme kopshtare
e tė kėndojnė kanarinat e urta zemėrbardha
do tė mbjelli pėr ty gjithfar lloj peme e fare
molla arra kumbulla qershija e dardha

-----------
rreth teje te gjith tė larmishmit bilbila do tė gėzohoen
e ti si e bardha pėllumbeshė me e shpalosė qerpikun
le tė vijnė edhe fėllanzat e shpendė tjerė aty tė argtohen
kur rimė e varg si violinė zemra jote ti bekoj : e lirikun
''''''''''''
do tė bėhesh si e famshmja rrezja e gjevahirit
nder vila rrrushi me tė shejta ėmbėlsira
do tė vijnė dhuratė fjalėt prej yllit ma tė mirit
se ti zogzė shqiptare vėrtetė je ma e mira
''''''''''''''''
se fjala jote vėrtetė ėsht aromė portokalli
ajo tė shartohet ty nė kopshtije me agrume
se shijet e ngjyren i ka bilur'iane
pėr zemra yjesh ajo prodhon magjike parfume
''''''''''''''''''
fjala jote pra prodhon magji pėr tė shekujve zemra
se ėsht si e rrushit me at mahni fare
ajo ėsht ma e zgjedhura nder kopshtije me emra
se fisnikrinė e bukur ma ka shegė shqiptare
''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi nga mitrovica liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------

lirik 13-05-09 00:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nėse qiellin me peshė ma shihni mbi kokė
----------
xhelal ferizi autorė
--------------
Nėse qiellin ma shihni mbi kokė
e diellin e saqin e skuqur
pėrse nuk ma hiqni o shekuj o e pa mėshirshmja epokė
un nuk linda pėr tė qenė pendė e huqur
-----------
nėse ma shihni mbi kokė si saq qiellin e skuqur me zjarrė
pėrse o ju engjuj nuk kėrkoni pėr mua mėshirė te zoti
un nuk jam lindur sizif pėr krrusje e barrė
nuk linda un qė tė mė nėpėrkėmbė stina shekulli e moti

'''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk linda un qė tė jem gjithmonė i biri i mohimit
i hijeve tė zeza mosmirnjohse qė tė shkelin
nuk linda qė tė jem nė mes tė grumbuijve tė aktrimit
e interesave tė qastit qė kur ju duhesh tė vjelin
--------------
nuk linda pėr hijet e ftofta tė mendjeve tė mdha
as si nji numer i kohes indiferente e dinakėrive tė qifligarve
nuk linda qė tė rritem pėr sė gjalli me u tha
i ndarė nga trojet e adtheu i tė parėve
------------
nuk linda prore pėr tu pėrbuzė
pėr qizmet shkelėse indiferente e tė thundres sė pa mėshirė
nuk linda pėr tė qenė nji thingill nė hi e nė shpuzė
as rob i kohes maskė e pshtirė
--------
un u linda pėr tė mbi mbi tokė pėr tė pasė rrėnjė nė mėmėdhe
me rreze shprese deshta me u veshė
un deshta nėn diellin shqip me fis e farė me u nxe
por pshtymė zezat kohra me mua jan zgėrdheshė
'''''''''
me mua u zgėrdhesh edhe akull hieja
edhe veset e blozat e zemrat e liga
me mua u tall edhe ftoftesia e shpirtngushtėsia
e djajt qė kcejnė mbi karriga

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik 13-05-09 00:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mali e dushku
---------
Autori xhelal ferizi
.............................
mali e dushku le ta dijnė
se ti je nje kanarinė
e ke ndjenjen aq magjike
prandaj t' kndoj n'vargje lirike


''''''''''''''''''''
vargu im mbushet n' qershi
lėng tė kuq me bukuri
mbi fletė bardhat nė degė ulliri
pėr me dalė per ty ma i miri
''''''''''''
per me dalė perlė nder vizllime
art ma i bukur ne tjera shkrime
mos ma pasė rimė ma safire
se kto vargjet gjevahire
'''''''''''
e mos me pasė n' cicrimė gojtare
as ma te kthjellta nder ujvare
as nder tinguj t' mjeshtrisė shpirtrore
as n 'bilbila nder bregore
'''''''''''''''''''''''''
as te mos gjendet ne qels sekreti
te mos i ket as lumi as deti
as vala e tyre diamantore
as nder yje ne dritė qiellore
----------
te mos i ket kund bukuria
as ndoj qels perveq shpirtesia
e te mohuarit atij lirikut
i kthjellt si loti i qerpikut
''''''''''''''
prandaj dije o j lulė magjike
se jan sekret vargjet lirike
kush mbi dhe se din njerzia
kah burojnė vargjet e mia
---------
edhe hana ėsht mundue
me kurreshtje me i zbulue
neper shtigje tu u endė motit
ka lshue rreze n' sekret t 'lotit
:::::::::::
por se loti s' ka tregue
n' treqind dryj e ka ngujue
ndjenjat mure i kan thurė
besa e fortė n' kala me gurė
'''''''''''''''
nuk e msoj kurr as currili
as ujvara as karajfili
shpirti i gjanit e ka rue
penda e shejtė tue kultivue
''''''''''
prandaj sot mahnitė ylbera
mahnitė bari e brusha e fjera
e shohin stinet kureshtare
kah po dalin si ujvare
--------
a po dalin gurres se bregut
a kah udha e ndoj shtegut
a magjija e ndoj burimi
a ndoj shpirtė qe i nisė prej vlimi-
.........
eh sekret sekret shpirtėrorė
a mos je ti engjėllorė
qe s' ja jep qelsin askuj
as nder mote e stinė e muaj-

.....................
qe s ja jep qelsin as qiellit
hanė e yjve e rrezes s e diellit
as te bardhes bukuris
perveq lotit te mjeshtrisė
-----------
lotit te artit zemres se mirė
qe e buron vargun e lirė
del qerpikut mahnisht n kullime
me magjike nota rime -
'''''''''''
aq sa diellin e ka ndalė
aq sa yjet i kan thurė fjalė
edhe ylberat e bukurija
e pergezoj edhe rrezanija
.........
e lavdroj edhe stina e moti
e bekoj ai qielli e zoti
qels me besė kshtu s ka pa syri
qe se mbanė tash koha as dryri
............
tash ka dalė per me vizllue
gjuhen shqipe me e hjeshue
kur del ai si me dalė ari
rrezaton me gjuhė shqiptari-
------------
prandaj shpirti i qiellit te gjerė
porsi luleve ju merr erė
edhe shiu i bereqetit
ndjenė at varg ne lot t sekrettit
---------
edhe natyra idilike
i pergdhelė vargjet lirike
tufa e misrit e e kallirit
i ndjenė shpirti i gjevahirit
---------
I NDJENė KOHA ZEMERMIRE
si tingllojnė ne gjuhė ilire
qe ja shkrijnė knaqsinė bilbilit
si aroma e karajfilit
.........
se ato e kan rimen ilire
me at shqipe gjevahire
i kan caqet aq fisnike
me ligjrue n' troje etnike
----------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 13-05-09 00:38

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
I varur nė varg
''''''''''''''''''''''''''''''''

Nė varg e vargje metaforike u vara me nji shpresė kohore
me shpresat e rimave ' ,nė varg
me njė njgyrė tė pendes,me njė shpresė diellore
me cakun e syrin larg
''''''''''''''''''
u vara nė varg un i mjeri i pėrjetsisė
i biri i pengut peng i joshjeve tė ngjyrave t' larmijshme
un i varuri mbi pendė mbi varg tė sė shėmtuares e bukurisė
dhe tė pėrgjithshmeve gjithqkaja rob i tyre nė mėnyrė tė vetėdijshme
''''''''''''''''
un i varuri nuk kam liri
rob pende e skamje e i shtyrje nga furia e trurit mendjehollė
un i varuri nė secilin varg me pangopėsi
i urituri i tė gjithave metafora i varur mbi tė gjitha shpresat
me penden time shekuj shkollė
me tė pangopuren jetė plot imagjinare grykėsi-
'''''''''''''
a e shihni si tundem i varur nėpėr kėto tė pa fundme komponime
nė secilin varg dhe nė secilen fjalė
me shekuj njohje me dijet nėpėr thėrmime t' stėrmundme
duke u munduar me penden time me shpirtė ndėr dhėmb per t' ia dalė
'''''''''''''''''
i varur nga njiher un rri edhe nė thėnjet e vargut
ngjyra ėsht litari im laraman kohorė
qė mė pėrthuret nėpėr fytin e krijim dashurisė -
e ju s po e shihni prej s ė largut
q'mė bėre ti o lak dijetarė qė me varė mbi varg me pend nė dorė
kur un kam mbetur nė erė duke u luhatur rob i vargut
''''''''''''

litarin ju mednjemdhejt nuk ma kėputni dot
se dijet per krueshtjeve aq shum mė kan lidhė
se un mbi vargun rob i varur rri mbi tė vargut metaforė e lot
e gaz e fenomene qė as enigma nuk i zgjidhė
''''''''''''''''
prandaj nuk mundeni apo nuk doni nga litari poetik tė mė lironi
i perjetshmi jam i varur mbi varg si poet
nėse doni me ndoj shpresė a rreze dashurije tė mė ndihmoni
lexoni germat me ndjenjė vlime si det
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik 13-05-09 00:38

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me pak fjalė
------------
Autori xhelal ferizi
------------------
me pak fjalė dridhe detin
krijo me pak fjalė gjithqkajen
me pak fjalė arrije mbretin
zbute me pak fjalė mortajen
----------
me pak fjalė formoe njė veper
thure me pak fjalė njė ide
me pak fjalė mbushe njė libėr nė letėr
me pak fjalė mahniti kombe e fe
--------------
me pak fjalė krijoe nji shteg
me pak fjalė thuaje nji roman
me pak fjalė shuaje njė etje qė djeg
me pak fjalė rrėnoje nji satan
------------
ma pak fjalė duaje atdheun
me pak fjalė bėhu pendė e shpatė
mahnite me pak fjalė prometheun
me pak fjalė bėhu ligjėratė
---------
bėhu me pak fjalė karajfil
me pak fjalė bėhur mirsi
bėhu me pak fjalė bilbil
bėhu m e pak fjalė gjeni
.............
me pak fjalė bėhu art i vėrtetė
me pak fjalė bėhu madhėshtorė
me pak fjalė bėhu thėnja menquria vet
bėhu arti kohorė
---------
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik 13-05-09 00:55

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ankesat e shpirtit-

ankesat e shpirtit

titull

shkruar nga autori xhelal ferizi
ne mergim

*Oh shpirti im sa tė shumta i paske ankesat
*mos mė fajso e ngarko me peshen e brengave te dijeve e materive e me ide
*nuk te kam dhuruar vetem helme kalvare odesieada por edhe qaste magjike e mėlmesat
*diellin nganjeherė ta kam sjellė dhe knaqsisht je nxe
--------------
*ti mua mė solle rrudha ! o' i padukshmi fenomen subjekt
*me solle larmi e antagonizma lot gzim dėnim e nji pikė qasti dashuri
*mė bėre bashkvuajtės tė pėrjeteshėm o i padukshėm objekt
*qė mbanė me pendė spontane vullnet mekanik e qudi
*gjithqka me tė instiktshmen tė vet'dukshmen nga jasht bukuri
*nga brenda diktat e pėr hirė tė shekujve rrudhė ne pėrjetsi
*i paguar vuajterisht nga vetvetja por jo nga te tjeret
asnjiher pa i marrur shperblimet shpirtrore as lek't
*eh sa te gjorė jan hapat e mi neper iliuzione te mjeret
*neper shpresen e hiqit qe duket e mendje e cekt
*per hir te ardhmerisė se dikujė si gjysem i vdekuri i gjallė ė qenėsohem per obligimin
* e perkushtimine ddikuj te quajtur hirė per hir te se quajtures brezni
*po e vloj edhe me zjarrin e pavullnetshem varg shkrimin
*per hirė te qenjeve te dashura po behem fli
*dhunshem artist i aktruara i shpirtit
*dhunshem akujt me mundim e ofshama duke i shkri
*dhunshem i denuuari prej shekull gjak ngrirtit
*dhunshem instiktin e ecjes duke e pertri

shkruan xhelal ferizi mergimtari ne mergim
-'''''''''''''''''''''''''''

lirik 13-05-09 01:01

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Emri im ėsht instikt
---------------
kushtuar njeriut te globit si qenje
nga autori xhelal ferizi ne mergim
---------------------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------
jam dhunshėm i vetquajtur domosdoshmėri
jam detyrim institkt jetsorė
qė tė mos quhem uri
pas bukes vrapoj si i gjorė
--------
qenje jam njeri i sterquajtur mbijetesė
garė per te mbetur mbi dhe
jetė qė quhet nevojė zgerdheshje e interes
mashtruese qė e mbshtjellin me fe

-------------
emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht i jetes gjahtarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsht lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mbi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
un nuk e le te lulzoj askund mbi glob jeten
me veprime ironike
un e ndertoj per shfarosje raketen
me grimca shfarosese atomike
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Lexoni vargje nga mergimtari tregoni shoqes shokut

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''

lirik 13-05-09 22:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Poezi pa lidhje
-------------
nga autori qe nuk esht poet se duhet me u knaq ai qe esht poet
ata q e gjuajn me llafe te mykta

dhe ja poezia

ani e jeni mir qe qysh po rrini
ku ishit pse keni keni shku te molla
qe mirė po ju si po kaloni
a po ju mundon liria
sa bukur esht me nxe dielli ne nigeri
e a njihni sali sylen
mos je ti prej katunit tupec
e a e njeh shyt shipitullen
e jam duke shkruar bukur per universin
takohemi dikund un e ti ne nji puthje me plot djersė
a mos esht dikush tapall
a e dini qysh ben maca
e dhija pse han dushk
ti nuk je poet veq un jam
kosova po vuan nga coptimi
dashuria esht cullak qka po thojnė mahalla
un jam poet tregojuni atyre qe ma kan inati
duhet me dalė nen hije me u flladit e me kendu badihava
mir esht me fol pa lidhje
publiku ka me me quajt mua poet e jo ty
kan me u knaq lexuesit
un kam me u permend s e ti jo
hani molla te pa pjekuna
fluturoj gomari
poezia ime vlersohet
shqiperija etnike le te vjen te kosova
me u bashku duhet me banglaldeshin
rrnoftė poezija
vargu i fillimit me te fundit ka lidhje
sa mir esht esht me shkru pa lidhje
besoj se lexuesit do ta kuzptojn
leht qenka me u be poet
rrnofshin fjalet tallava
duhet me hanger patate pa kryp
laknat nuk jan zie
haje qorben pa kunguj
mbjelle hekurin se rritet ne katun
pamuku behet ne dimer o sa bukuri
autori un qe shkruj ma mir se ti
----------------
te dashur lexues meqense esht e mundur qe poezi te quhet kjo
thash le te shkruaj njiher edhe un pa lidhje-ndoshta ma vlersojn kritiket letrarė

njiher le te knaqet publiku lexuesi humor duke qeshur


se po dalin poeta si kepurdhat pas shiut q e kurr ma parė nuk ishin
as nuk kan pasur lidhje me vargun
dhe meqnese po behet e mundur te jesh poet pa kurfar logjike e lidhje

e veq dil neper forume e futja kot
pa lidhje logjike nga vargu ne varg -

thash te ja fus edhe un njiher pa lidhje kot nji poezi

le te relaksohet publiku lexuesi le te qeshin pak se nami nuk behet thash te bej edhe un nji shou

te shohim se si po e vlersojn ket lexuesit e nderuar

lirik 14-05-09 00:14

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Puthja e parė e dashurisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi ne mergim liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''

puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh'tare lumturisht mė pėrshkonin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrtkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre'shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm'hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto perjetime mahnitore

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė nji qiellė pėrplot ndjesi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kė fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
neper secilin kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut e sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi dehse nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte shkėlqim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
tė gjitha yjet ather paten ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzėt tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na tėrheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat eshprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me flete si gjysėm faqe
si ka mundėsi qė nga nji puthje tė vijnė te gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
tė dy te ai lum i vogėl me bilure
nė bukurinė madhėshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkivat zemrore
edhe lulet kishin ardhė me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshkrimet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
udha mallendgjyesh m' e te gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast per secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e stėrhollė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
tė gjitha bukuritė nė at qast kishin shpėrnda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kercejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpėrnda sihariqt diamantėrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e ktij qsti e pėrbėrjen aromtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk ishte ndje askund ksi qasti nder mahni
si puthja jonė ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
tė gjithat artet nė kronika kan shprehė si art n' mjeshtri
a do te ket ma ksi qasti mbi dhe vallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
thonė se ather veq sa kish fillu pranvera
kur nė krahrorin tm ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura ere
u shkrinė nė qastin e asaj kohe pėrjetsisht unike

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pendė e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterinė e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra nė dorzim tė melankolisė
-------------------
krahnori i jonė e buzėt dredhz'kuqe
e faqet e fijet t' qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje e burbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
tė gjith kishin ardhė nė kėt nismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nisi fat pėr ne
----------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
o zot kahdo kishte shije nė lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qe shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashuri
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
un i shkrumburi pėr dashuri e atdhe
mbahesha pėr belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht nė mendė qastin do ta mbajė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '

lirik 14-05-09 00:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
--------------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
dilni e shihni te dyftyrsia
dilni e shihni eliten planetin qė e nxinė
ata jan vet djallėzia
----------
shum nga ata kan kravata
kult e kan gėnjeshtren e duan ma shum se diellin
fjalėt i kan tė gjata
mėkate e kan mbushur qiellin
------------
ata jan tė bijt e mafies e metelikut
ata jan tė bijt e zezones
ata ja derdhin lotin tė pa fajshmit qerpikut
ata jan tė bijtė e demones
-----------
ata jan tė bijtė e kafeve
ata jan tė bijtė e misterit
ata jan tė bijtė e lojrave e llafeve
ata jan tė bijtė e lahperit
------------
ata jan tė bijtė e hajnisė
ata jan tė bijtė e zhgjyrit tė zi
ata jan tė bijtė e tradhtisė
tė bijtė e kohes rruspi
----------------
----
ata jan tė bijtė kurvėri maskė teatres
ata jan tė bijtė e hamshorit
ata jan tė bijtė e krimit e satres
tė bijtė e puthadorit
------------
tė pėrzier jan kopilisht tė gjith kėto legura
fytyren e kan maskė
kopile i kan zemra shpirta e lėkura
nėnė e kan rrenen laraskė
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik 14-05-09 00:16

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me pak fjalė
------------
Autori xhelal ferizi
------------------
me pak fjalė dridhe detin
krijo me pak fjalė gjithqkajen
me pak fjalė arrije mbretin
zbute me pak fjalė mortajen
----------
me pak fjalė formoe njė veper
thure me pak fjalė njė ide
me pak fjalė mbushe njė libėr nė letėr
me pak fjalė mahniti kombe e fe
--------------
me pak fjalė krijoe nji shteg
me pak fjalė thuaje nji roman
me pak fjalė shuaje njė etje qė djeg
me pak fjalė rrėnoje nji satan
------------
ma pak fjalė duaje atdheun
me pak fjalė bėhu pendė e shpatė
mahnite me pak fjalė prometheun
me pak fjalė bėhu ligjėratė
---------
bėhu me pak fjalė karajfil
me pak fjalė bėhur mirsi
bėhu me pak fjalė bilbil
bėhu m e pak fjalė gjeni
.............
me pak fjalė bėhu art i vėrtetė
me pak fjalė bėhu madhėshtorė
me pak fjalė bėhu thėnja menquria vet
bėhu arti kohorė
---------
autori xhelal ferizi
-------------------

lirik 14-05-09 00:16

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse o djallė ty tė fajsojnė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse o djallė tė ngacmojnė
kohrat e njeriu vet
kur ty shum'her me djallzi ta kalojnė
pėrse nuk tė lėnė tė qetė-
'''''''''''''''''''
ti si njeriu o djallė nuk je
je engjull nė krahasim me dredhitė njerzore
si ai ti nuk din me e zhvillu intrigen mbi dhe
se njeriu ėsht qenje mbi djallėzore
''''''''''''''''
njeriu ta kalon ty o i pa fajshmi djallė
kot qė ty me faje tė ngarkojnė
njeriu e ka djegė boten dhe e gurė e zallė
pėrse o djallė ty tė fajsojnė
'''''''''''''''
ti fajtorė pėr moralin e qthurjen e tij nuk ke
ti nuk zhvishesh siq zhvishen disa njerzore fundrrina
ti je i pa fajshėm mbi dhe
pėrse tė fajsojnė ty kohra mot e stina
'''''''''''''
ti nuk prodhon glob e vrasėse raketa
njeriu me at krim vrastarė po merret
pėrse ty o djallė pa faj po tė nxihet jeta
e akuza ndaj teje nuk shterret
'''''''''''''''''
o djallė i urtė i pa faj pėrse
shekujt aq shum tė akuzuan

e kohrat fajtore si sot si dje
ty pėr gjithqka tė fajsuan
''''''''''''''''
pėrse fajet e tyre ti ngarkojnė ty
kur ti je i pa faj i mirė
o djallė njeriu ėsht ai qė shpirtra gjithmonė ka thy
me masken e tijė tė p'shtirė
''''''''''''''
ty tė kan gjuajtur o djallė gjith me gurė
e me mallkime kahdo edhe nė mekė e medinė
por njerzit jan ata qė kėpusin shpresė dashuri e qdo urė
njeriu e shpiku marrėzinė
'''''''''''''''''''
djallė le tė quhet njeriu gjithmonė
ai gjith ka prishur paqen
seclen lule e ka vyshkė nė emocion
karajfilen lulkuqen manushaqen
'''''''''''''''
djalli ėsht shum i mirė
pse faj i veni o maska
njeriu ėsht qenja ma e nxirė
dyftyrrshi qė u poll nga laraska
'''''''''''''''''''''
njeriu bėn mbi dhe tradhėtinė
njeriu fioshnjet i vret
njeriu zhvillon pedofilinė
njeriu ėsht hataja vet
---------
njeriu ėsht qenje homoseksi e krimi
njeri ėsht qmendia e kėsajė bote
njeriu ėsht degjenerimi
qė sillet si ligj nė majė rrote
'''''''''''''
ai e ka mbėrthyer natyren pėr fyti
njeriu ėsht ai qė me tė ligat mbarsohet
ai dhe e keqja e tij ne na mbyti
djalli pėr se pra fajsohet
'''''''''''''''''
mbrojeni te pafajshmin djallin
se njeriu ate e ndjek
njeri e mbushė gjak e lot dhe e zallin
njeriu i bėn shpresat me vdekė
''''''''''''''''''''
njeriu e ka shpikė ndytsiren
njeriu e ka shpikė tradhtinė
njeriu e ndrron orė e qast fytren
njeriu e vret dashurinė
''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 14-05-09 00:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijnė plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajnė ndriquese e tė shenjtė diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijenave e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju, e secilen germė tuajen dinake shpotitėse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė disa pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni marrė shpotinė tuaj per vargun tim
atje nė urithat e djajt tuaj me jargė
edhe te padronėt tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 14-05-09 00:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos thuej se jam shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''

Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse zot nuk ke,
Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse nuk je besimtarė,
Mos thuaj kurr mos thuaj se je shqiptarė,
nėse nuk ke shqiptare fe
nėse nuk lufton pėr liri e atdhe
pėr fis e farė e tokė
per flamur
pėr shqiponjen me dy kokė
pėr token tėnde pėr dheun tėnd me gurė
pėr miq e farefis e shokė
pėr tė shejtin tė dashurin atdhe
pėr qeill e diell e mėmėdhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon e puntorė nuk je
nėse pajtohesh me anarki
nėse nuk don liri
pamvarsi demokraci barazi
nėse nuk i don fusha e male
humanitete sociale
e shpirtin e njeriut human
nėse nuk shkrihesh pa u hamendur -
pėr dheun e te parve tanė
per trollin e lashtė ilirian
mos thuaj mos thuaj kurrė qė jam shqiptar'ė,
nėse i drejtė nuk je
nėse nuk je si flaka me zharė
nės e nuk je trim mbi dhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon pėr atdhe
e nėse je tradhtarė
mos thuaj se shqiptarė je
As kurr mos thuj shqiptarė
nėse i pa rod bizarė e i pa fis e farė je le
asnjiher mos thuaj se je shqiptarė nėse trim me farė nuk je
shqiptari duhet trim me qenė e trim me le,
shqiptari shqiptarin nuk duhet me e shitė as me e ble
as ne besė e fjalė me e pre
pa trimni nuk ka shqiptarė
e trimni pa shqiptarė nuk ka
mos u bėn kurrė mercenarė
nėn rus nėn grek e shkja
as mos ju shit kurrė ndėrkombtarit
shqiptarin duaje si vlla
trim nėse je ather shqiptarė qofsh me komb e fe
qofsh gjithmonė skyfter
puntorė e trim me nderė
mos thuaj qė je shqiptarė nėse gėnjshtarė je
ndėrsy qiellit e zotit gėnjen
nėse nuk je nė luftė me armikun i rrept si rrufe
mos thuaj se je shqiptarė
nėse shqiptarin nė besė e prenė
para hanes e diellit rrenė
ma mirė shpallu me komb tradhtarė
se sa te thuash mbi dhe jam shqiptarė
shqiptari duhet tė ket gjak trimnije sa nji det
para drjetėsisė shqiptari i vėrtetė gėnjeshtren e qet
koken nė sater shpifjes e intriges ja qet
e
gėnjeshtarė nėse je
as besė e burrni nuk ke
shqiptarė ma nuk je
para tokes e dheut para fisit e para kombit nėse gėnjen
me gėnjye nuk duhet shqiptari-
as para thikes as para pushkes e litarit
e le ma me gėnjye pėr qef
shqiptari duhet si guri me kenė
e jo tė gėnjej
se gjaku ma nuk ėsht shqip nė dej
duke e ditė mirė se zoti hidhrohet pa masė
e feja shqiptare liget e normat qnjerzohen
shqiptarė tė jeshė ma nuk ke gjasė
as nėn tė bukurin qiell
as mbi tokė e dhe
nėse prishet shqiptari nė pikė tė dites n,pėr diell
ai mbetet pa komb e fe
mos gėnje nėse je shqiptarė kurr mos gėnje
as ma tė voglen grimė as trohė mos gėnje
as pikė as presje mos shto
tė verteten duhet me e ndje
te verteten deshmoje mbi dhe
nga e verteta mos u largo
mos lejo kurrė me u ble
nga nji e verrtetė mos u largo nėse shqiptarė je
nėse je shqiptarė mos u ligshto kurr mos u dorzo
mos u gjunjzo nėse je shqiptarė
mos thuej se jam shqiptar nėse je i pa besė vrastarė,
tinzarė tradhtarė mercenarė
mos thuaj kurr se je shqiptarė
nėse e falė armikun e se falė mikun
mos thuaj se je shqiptarė nėse vetvaresh nė litarė
duhet punė e besė
duhet optimizėm e tė qelikten qėndresė
shqiptari burrė i ndershem fisnik duhet te jetoj e te vdes
burrrnija i duhet per jetė
bėhu shqiptarė i vertetė
e vetvra duhet vetem ather
duhet vetvrarė vetėm nėse nga armiku rrethohesh
e nuk ke dalje pėr tė gjallė
ather si oso kuka duhet te flijohesh
baroti te shkoj lart me gurė e zallė
qiellit le te shkoj tymi perpjetė
hasmit tregoj se gjallė shqiptari nuk mbahet e nuk kapet
as rob nuk bėhet nė jetė
qe tė mos thot armiku e zuna shqiptarin te gjallė
e mos me u rjepė i gjallė me u rjepė i gjallė nga armiku
prej prerjes se syve veshve gjymtyrve
prandaj duhet te vringlloj qeliku
te ju tregohet armiqve te pafyrve
se shqiptari nuk kapet i gjallė
se armiku ėsht i lig ai dhunon gra e qika
vetem ather duhet menduar si me u vetvra
por ndryshe nuk e don burrnia as etika
shqiptari ne betejė duhet si skyfter me ra
mos me ra i gjallė sa te ket tokė e dhe e qiell e zot
e stinė e shekuj e mot
me u djegė duhet nė flakė e barot
mos thuaj kurr se jam shqiptarė nėse bjen i gjallė,nė dorė
as burri as grue shqiptarė po as fmija i djepit
nuk duhet tė bėhesh i gjorė
nėse je shqiptarė gjallė,nuk duhet me ra plumbin pa e shkrepė
nese gjakun e ke arbnorė
shqiptari nuk bjen leht pa flakė
pa u ndezė si zhari me gjak
vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik 14-05-09 00:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk duan tė mė lėnė nė varg
''''''''''''''''''''''''

as sot si dikurė
duart e padukshme nga larg
zemra qė jan zhgjyr e gurė
nuk duan tė mė lėnė as lirikė as varg
'''''''''''''
ato jan zemra tė liga
shpotit'se jan me fe
tė mbushura me intriga
vampire qė dalin mbi dhe
''''''''''''
“zemrat e zeza ishin edhe at'her
populli tash le tė bindet
si e ndaluan me bojkot penden time tė vetmuar e tė mjerė
por tash ajo po rilindet
'''''''''''''
e vuajta gjithmonė nė cenzura mizore
vuajta nė pėrndjekje e burgime
deshtėn tė ma thyejnė penden time diellore
armiq't me tė poshtra trillime
'''''''''''''''
armiku kahdo armiku
armiku nė burg e nė natyrė
u pėrndjek i vetmuari liriku
nga koha e zezė e pa f'tyrė
''''''''''''''''''
edhe sot binduni pėr'ndiqet
mos mendoni se jo
armiku kahdo pėrpiqet
lirikun i thot kohes ma moho
''''''''''''
dhe koha ėsht tru'thare
koha naive nganjiher duket
ku ėsht stuhija shqiptare
pėrse tash ajo po struket
''''''''''''''''
pėrse nuk del si duhija
me vrull tash koha shqiptare
qė tė shpėrthej pėr vargjet e mia
tė bie mbi kokat tradhtare
''''''''''''''
se mjaft ma me padrejtėsi
dekada mbi tridhjet vjet
mohime me paturpėsi
pse koha shqiptare nuk flet
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku i mohuar nga armiqt e pendes shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:15.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.