Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 14-05-09 00:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk e kam ditė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
*shkruan nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
*nuk e kam ditė se nė boten e lakmisė
*nuk pihen tė gjitha ujrat
*o mėshira e perendisė
*o forca e perendisė
*pse
*kur u nisėm drejt mėkatit
*me joshjen e llasėsisė
*pse nuk na i kėpute urat
*qė tė mos arrijmė nė cak,te haramė'sisė
*se gjygj
*nuk ka tė matur
*qelizat nuk paskan
*frej tė maturisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
*xhelal ferizi autori ne mergim
*liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''

lirik 14-05-09 00:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
NėSE
TITULLIN NėSE SHKRUAN XHELAL FERIZI
nga autori xhelal ferizi (xhela)

*Nėse menqurisht un kam pikė
*nėpėr tė pervjedhuren protagoniste dije
*ne kalim shekujsh nga shekuj'kthetrat duke ikė
*me penden shekullmendje gjak filozofije

*i perthura neper labirinte me shum mjegull'kthesa
*me mendjen materje taktikė
*por nuk u shprisha nga etika as besa
*pa gjurmė!
*me tė hollė menquraken pendė me kthesa
*dredhas magjistarqe
*demonve ju kam ikė

*shkruan xhelal ferizi xhela
*shqiptari nga KOSOVA
*XHELA I Mitrovices

lirik 14-05-09 00:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dashuria-
'''''''''''''''''''''''''''
*autori nga Mitrovica
*shkruan xhelal ferizi

*kush tė krijoj o gjen i qiellit
*fenomen o ndjenjė mahnije
*si arrite rruges t' diellit
*pėr tu gatuar nė gjak njerzie

*kush tė solli o flakė ylltare
*a thue art shkriu perendia
*qe ksaj bote mekatare
*ti vloj n'ė joshje perjetsia

xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim

lirik 14-05-09 00:21

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'me deshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshse ėndėrrime
*duke u shty nga disa te imagjinuara shpirtpuhiza
*qe ndeznin epshe lakmije neper egot e jetes time

*dhe thash oh sa ta kaloj e matanė
*do te jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa nji oqean
*i dehur ne sherbetin e knaqsisė nė tė perjetshmen dashuri

*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjeter tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kriht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzrisisht tinzarėt mi mbjellen

*e tash duhet te kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa meshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta per te qenė instikt zemermirė


*as nuk mund te jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyr mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajt pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur ne shpirtė kam te pazgjidhura ekuacione

*kėshtu qenka kėndej ure mosha pjesa tjeter kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lajkatarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė

*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica
Autori i titullit ura e lakmisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

lirik 14-05-09 00:22

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Prejani rrėnjėt tradhtisė-
------------------------
shkruan xhelal ferizi shkruan titullin prejani rrėnjet
tradhtisė

*nėse un ma nuk jam nė mesin tuaj
*me penden time tė arit
*mos harroni shqiptarė se edhe nėn dhe do tė vuaj
*me e humbė nga toka jonė rrėnjėn e tradhtarit

*humbeni ju breza qė vini
*se nuk arritėm ne
*dukuni shqiptarė pasiv kurr mos rrini
*tradhtisė qdo rrėnjė me ja pre

xhelal ferizi autori nė mergim
----------------------------
ne vargjet e mia kam shkruar edhe kunder tradhtisė
po e them se tradhtija esht bė dukuri modė te disa shqiptarė
por atyre duhet te ju nderprehet
praktika e tillė e she mtuar
sepse me trojet dhe jeten e shqiptarve nuk luhet-
kush do qe luan e tallet me qeshtjen kombtare duhet ti dij pasojat

lirik 14-05-09 00:23

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė lotin e mallėngjimit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kohrat iken
shekujt me mallėngjime mė rėndojnė
sa shum lotė mė piken
motet dikurė mi kujtojnė
'''''''''''''''''''''''
mė kujtohet farefisnija
gurėt e qeshur tė vatanit plot hare
at'her kur buzqeshte larmija
zemrat at'her akoma ishin pa u nisė me u bre
'''''''''''''''''''
at'her kur ishte bashk'sia
kur vlonte gjithqka si bletė
at'her kur ishte mahnija
dhe engjujt vallzonin nė jetė
'''''''''''''''''''''''
ah o koha e dikurshme e arit
pse ike me gjith ėmbėlsinė
na e le ,kujtimin t' beharit
dhe mallin mėrgim e vetminė
'''''''''''''''''''
tash varret i kujtoj tė prindėrve tė mi
tė vllaut e tė gjerė farefisit
e lotin pran gotes qė e pi
i kujtoj me do lot porsi qyqja pran lisit
'''''''''''''''''''''''''''
mėrgimin e kam shok e vlla
shkretiren e kam babė e nanė
e gurin e huaj qė jam duke e nda
e tė huajin detyrushėm diell e hanė
'''''''''''''''''''''''''''''''
goten e kam shok e mik
dėnesjen e kėputjen shpirtrore
vuajtjet i kam muzikė
dhe vargjet ngushlluese arbnore
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik 14-05-09 00:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po sot mė thuaj shqipni si je
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė nė mėrgim
duar tė huaja pse tė kan ble
nuk tė lan kund besė as nderė
shet atdheun shqiptari i mjerė
pėr pak pare e pėr pak fe
se lakmija i joshė mbi dhe
edhe i shtrohet i mjeri armikut
pėr zgėrdheshje t' metelikut
veq pse s' ka thellsi mendore
pėr qdo kokerr tė tok's arbnore
me e njoftė n' vlerė qdo kokėrr zalli
e me pi vetėdije malli
kahdo nė zemer me e shijue
shqip n'damarė me u vetd'ijsue
po pse loti te shkon rrke
pse m' je rrxue si lis pėr dhe
se bijt e mi nuk jan unik
prandaj loti mė rrin n' qerpik
si currili i kthjellur varė
se kan mbi mbi dhe tradhtarė
shum hajdut e mercenarė
edhe kan ardh demon e shkje
grek arab si prrue e she
me do prralla e dogma tė lira
e do tjerė me maska t' pshtira
e po mi lyejn zemrat shqiptare
me do joshje mashtrimtare
mi kan nda me hile e fe
nėn nji diell nuk duan me u nxe
por nė diell grek e ne diell latin
kush me kishė e kush me dinė
kush me tė huaja moda e kryqe
mė kan lėnė mbi dhe si qyqe
nuk mė duan ma si dikurė
me kan lanė tue dnesė mbi gurė
me jan tha ara e bereqeti
me iken djemt po pertej deti
mi ka tretė n' per glob kurbeti
thue se s' mbet kund besė e zotit
as sternip i kastriotit
as nuk mbet kund gjuhė shqiptare
thue se dolėm fisi e fare
edhe i huaj u bė damari
thue se e bleu ai gospodari
per pak pare e tu i rrehė shpinen
tu i ndrrue mendjen e kaptinen
thue se mendja po ish lpener
s' don me lanė shqiptarė me emer
her padroni e her demoni
prandaj qau ky dhe i joni
neper shekuj neper mote
ne duar pa la te kesaj bote
erdh mashtruesi e erdh dinaku
thue se ujė po qenka gjaku
me na e pi ky per pak pare
me i zgerdheshje nderkombtare
se thell ne tru me shtresa e kore
s' po mendon fara arbnore
as per dhe as per pasoja
as s -po e din pse luhet loja
edhe kobi e pazari
pse vjen blersi e gospodari
se nuk vjen ai per nji tė mirė
veq me e ble ndoj gjak ma lirė
ndoj gjak arbri e me shndrrue n' fe
me i nda shqipet me fole
mos me u lėnė dy gurė mbi dhe
bashk kund zemer e pa e nda
me e coptue nen grek e shkja
e me e nda ne njimij hise
me u tallė bota e farė e fise
me gjak te humbur e fis t' shqiptarit
tue tallė koha e tretgtarit
e qesja zhgjyre e nderkombtarit
kahdo rrijn kta me i trazue
gjak e lot me ju derdhė prrue
me u ndersye edhe pedofila
ms me lanė kund karajfila
te virgjer te paster ne tokė shqiptare
me i shartue n 'zhgjyre bizare
me ju dhanė me pi shum helme
e me i mbajtė n' mvarsi e shqelme
ne thunder te larme nder padrone
me i mbulue me kohė demone
mos me u lanė kala as tjegull
kahdo ne hi me i shtrue e mjegull
mos me u qeshė ma stina as moti
mos me i dasht as qielli as zoti
mos me pasė kund as ndoj t' bardhė re
mbi qiell t' shqipes qe mbanė fre
qe e lshon syrin e bukurisė
me i buzqeshė me gzim shqipnisė
e askund yje galaktike
mos me i qeshė shqipnisė etnike
veq me ikė ma shpejt n' kalime
mos me dasht kush shqipninė trime
as ai qielli e as kaltrija
yje as dielli as perendija
se kshtu e don loja e katilit
pederast e pedofilit
qe na duan ne nji far miqsije
n 'pjellė dobiqi e kopilije
e na msojnė mos me pasė shpirtė
bujari as gjak te dlirtė
as kullim kund ne emocion
me na mbars veq me demon
me varfri e me mvarsi
me zvarritje e mjerani
mė thuaj shqipni ti ne qdo pllambė
a do te rrijshė si komb nė kambė
a do te blehesh per pak fe
per me u rrxue si lis mbi dhe
e kahdo shqiptart me u nda
mos me u njoft ma vllau me vlla
veq pse duan kshtu grek e shkja
edhe tjerė do vorre e hile
do hijena e kokė kopile
qė jan pjellė nder dhelpra e skile
autori xhelal ferizi liriku shqiptarė ne mergim
-----------------------------
E shkruar me kombinim te caktuar per disa kohra te caktuara
e stilizuar ne vargje sipas disa fakteve
nuk me ka pelqyer kolonizimi dhe shfrytzimi i pa mshirshem i minierave
tona shqiptare ku jan kushtet mizerabel qe mbyteshin shqiptarė duke punuar
gje qe deshmons e te huajt na kan ardh vetem per kolonizim asgjė tjeter-
mandej sjellja e franqezve per mitrovice ardhja e te huajve me kaq shum fe
rrebelizmi dhe tradhtija ne vitin 1997 ne vlorė si dhe shum dukuri tjera negative burokratike etj
nuk e di se a vlenė ma kjo vjershė dhe si mund te jet aktuale ne te ardhmen

lirik 14-05-09 03:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
gjithnji kam pasur deshirė te jem i kjartė ne varg per lexuesin i kulluar q e vargu te ket kuptim kjartesi dhe lidhje logjike besoj se vargun tim lexuesit e kan pasur te kjartė ta lexojnė e ta kuptojnė

GURI SYLAJ 14-05-09 06:23

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mua personalisht me pelqen vargu i Lirikut.
Por, ky ,nuk guxon te kerkoj qe gjithesecili te ket fjale te mira .
Kjo krejt mvaret nga shija qe ka personi . Secili le te merr ate qe i kana ma se shumti!??

doGzona 14-05-09 20:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Te lumte penda e pa lodhur Zotri Xhelal.

[B]Malesia[/B]

Nga ushtimat e malit
Zogjet iken
Nuk rrinin ne dege
Se krismat e medha
Nuk ndaleshin
Edhe zogjet e kuptuan
Se baroti eshte nxe.

Me fjalen bese
Me bajrak te kuq
Zeri therret
O vdekje ku je
Se dua te vdese
Me nder e pranga jo
Se ndera se mban.

Ne majen e malit
Kelmendi
Gruda
Plava
Gucia
E gjithe shqiptaria
Se pushka tash
Flet te vetmen fjale
Liri a vdekje
Per Kombin Shqiptar.

lirik 14-05-09 21:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=doGzona]Te lumte penda e pa lodhur Zotri Xhelal.

[B]Malesia[/B]

Nga ushtimat e malit
Zogjet iken
Nuk rrinin ne dege
Se krismat e medha
Nuk ndaleshin
Edhe zogjet e kuptuan
Se baroti eshte nxe.

Me fjalen bese
Me bajrak te kuq
Zeri therret
O vdekje ku je
Se dua te vdese
Me nder e pranga jo
Se ndera se mban.

Ne majen e malit
Kelmendi
Gruda
Plava
Gucia
E gjithe shqiptaria
Se pushka tash
Flet te vetmen fjale
Liri a vdekje
Per Kombin Shqiptar.[/quote]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Dogzonė e nderuar ka shum kohė qė nuk u duke ketyre anėve mikesha ime e nderuar
jam krenarė me ju mikesha dhe miq te dashur bashkatdhetarė gra burra djelmosha
vasha te reja rini populli im i dashur
te pershendes e nderuara shum te pershendes
jam permalluar per fjalet tua per fjalet e
urates natyres mikeshave te mia te shtrejta nder te cilat edhe ti je Dogzona
motra e trimave

doGzona 14-05-09 21:54

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[QUOTE=lirik]-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Dogzonė e nderuar ka shum kohė qė nuk u duke ketyre anėve mikesha ime e nderuar
jam krenarė me ju mikesha dhe miq te dashur bashkatdhetarė gra burra djelmosha
vasha te reja rini populli im i dashur
te pershendes e nderuara shum te pershendes
jam permalluar per fjalet tua per fjalet e
urates natyres mikeshave te mia te shtrejta nder te cilat edhe ti je Dogzona
motra e trimave[/QUOTE]

Ju falemnderit per fjalet tua i nderuari lirik, ishin koherat momentet dhe vullneti per te shkruar e per te bera analiza ne forume, nuk je i vetmi qe pyet se pse nuk jam aktive si me pare, apo pse nuk shkruaj si me pare, por ja qe me eshte ikur vullneti qe kisha dikur,mandej jam dhe e zene me pune te perditshme qe jane me te rendesishtme se kjo bota virtuale qe mjafte sjelle dhe shqetesime ne jeten tone nga disa njerez egoista , genjeshtare,lajkatare dy ftyresh, dinake, qe mundohen te shkelin me ate dyftyresin e dinakerin e tyre qe cdo momente qe has ne ta,qe jetojne e ushqehen me keso gjera , njerez qe nuk njohin respekt!

Ju falemnderi nga ana juaj qe cdo here me vleresoni larte shkrimet e mia, si ketu dhe ne forume tjera!

Cmoje vullnetin tende ,penden tende te palodhur dhe lexoje poezite tuaja me endje!

[B]Te pershendes dhe nje keshille te vogel ,te mos ua varesh veshin apo syrin fjaleve te njerezve qe nuk u ka mbete gje tjeter ne jeten e tyre te zbrazet pos te vien ketu dhe mundohen te perulin te tjeret![/B][COLOR="White"]....[/COLOR]

[B]Thirrja
[/B]
Me therrasin andej
Vendet
Malet
Fushat
Lulet
Te shkoj atje
Se dikur isha
Shoqe e pa ndare e tyre.

Me kerkojn atje
Kenget
Vallet
Gezimet
Te shkoj atje
Se dikur isha
Vlera me e madh e tyre.

Me lotojn atje
Ujrat
Ujvaret
Qe te shkoj atje
E te ua ndale lotin
Se bashku me timin
Se dikur atje
Gezonim se bashku
Ditet me te mira.

lirik 14-05-09 22:57

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Tė faleminderit edhe ty shum e nderuara Dogzona gjithnji ndjej rrespekt per ju

se un ndjejė dhimbje e brenga kur njerzit me kimet e me vlera shkelen
ti ke pas shkruar bukur ke pasur edhe talent por disi u largove -

ne at forum i mbajė ne mend edhe disa burra e gra e te ri e te reja e aktivist
qe shquheshin per burrni e zotesi e per penen e tyre te fortė shqiptare e per vyrytytete tyre te fisme qka un ruaj rrespekt per ata njerz per te cilet ruaj kujtime te bukura aty kisha edhe miqsi me njerz te cilet shumica ishin ne anen time po them ne anen e drejtesisė

por ja qe ishin ato kohra ather dhe kam mallė per at kohė kur ishim ather te gjith qe shkruanim
te kshilloj te mos dorzohesh por nga njeher jepe kontributin -nes e mundesh me ndonje artikull
mua me knaqė kontributi i njerzve -
sidomos i atyre qe jan njerz me plot kuptimine fjales
me ka pas bė shum pershtypje dikurė edukata dhe kultura jote vertet ishe e mrekullueshme dhe te qmoj lart per vlerat sepse gjat ketyre kohrave shum bashkatdhetarė nga e gjith bota i nnjoha nepermes shkrimeve te tyre neper forume dhe knaqem kur shoh se shum njerz tanė jan me potencial jan me zotesi e menquri-

gjithmonė ndjenja ime brenga ime ishte per te tjeret -

nuk dua ta shoh veten mbi te tjeret-

por te tjeret dua ti shoh ma te afte se vetveten-nuk vuaj nga kopmlekset e egoizmave dhe
gjelozisė ekam zakon edhe armikut me ja dhanė hakun qka i takon per mua e shejt esht drejtesia
nese me pyet se pse kam deshirė qe te tjeret te jen ma te aft se un

sepse e kam pastaj ma leht ju mbseshtetem te tjeret
ma leht te tjerve qe jan me te aft se un - por mua nuk me pelqen te jem shum lart as ne qender te vemendjes e as i pari rendesi ka qe te mos jem i shkelur e i poshtruar-

nuk vuaj dhe as nuk kam vuajturr kurr nga kopmleksi i dominimeve i löavdit i mendjemadhsive
ose tendencave te kqija por fyerjet dhe shkeljet e padrejtesitė nenqmimet

nuk i duroj

me nenshtron vetem vdekja nuk kam deshirė te ngacmoj njeri

por kur me imponohen situatat pergjigjem sipas tradites dhe amanetetit te parėve
te shqiptarve pra mos me durue gjithfar lloj qyfari e te ligu me te hyp ne qafė se i ligu me te hyp ne qafė nu din kurr me te zbritė ma pa ja fut shpullė turijve -

kurr te ligun e te keqin mos me e duru esht amanetit i shqiptarve kshtu jam edukuar -

e ndaj njeriut qe esht trim bujarė e i njerzishem me qenė i afer t e i dashur shum i mirė dhe jashtzakonisht shum i kujdesshem kshtu u msova nga te parėt

nga tradita fisnike neper shekuj e kombit tonė nga tradita e shqiptarve qe e kultivuan brez pas brezi -

un nuk ngacmoj njeri as kurr nuk i bie kujt ne qafė dhe nuk jam i pa ftyrė me i ndejt ne qafė tjetrit
por as nuk mbajė zgjedha te -harambashave e leganeve e zgjyrave pisa te ndyrė ne qafen time sepse nuk u linda per te ken skllav e i nenshtuar i i askujė-

sillem mirė deri ne shkrirje ndaj te mirit -

por me te keqin jo-

i keqi per mua mbetet esht i ndyrė neverits -

i poshter -

dhe e meriton sjelljen e keqe e merton shuplaken turijve ky esht principi imme kan sulmuar vetem te poshtrit njerz e mykur


dhe te kqijtė#


por te mirėt jo asnjiher
ata me kan mbrojtur dhe ju jam shum mirnjohs atyre
dhe bej sakrifica per ta
pra jam deri ne vdekje solidarė ndaj te mirit e me te mirin
e ndaj te keqit jam kunder tij deri ne vdekje dhe nuk i nenshtrohem kurr edhe sikur ai te jet hyour mbi tank te qelikut kot e ka me mua se me te keq ne krye nuk e qet -

ky esht parimi im-

kshtu jam lindur e kshtu dua te vdes rrugė tjeter simbas te gjitha gjasave edhe nuk ka -

meqnese e tillė qenka jeta duhet ose me qendrue ose me u nenshtrue -jan vetem dy rrugė te paren per me qendrue e dua ma shum nenshtrimin nuk e dua per mua nenshtrimi esht diqka qe as qe
mund ta shoh me sy neveritem nga nenshtrimi nuk e dua ate qendresa me pelqen

rrespekt per ju e nderuara Dogzona ne ket forum esht edhe idila e cila shquhet per mirsi e vlera esht poashtu mikesha ime i sinqert dhe korrekte

Ignis 15-05-09 00:10

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Lirik i dashuri im pa dashur te mohoj krijimtarine tende, te respektoj per ate c'fare beson i dashur ............
Poezia, lirika nuka jane kopje.... poeti eshte boehem, eshte shpirt, eshte une ti ndjenja , perjetimi..... I dashur ka shume dite qe te lexoj ..... Ti vjen ne kundershtim me parimet tua , ne kundershtim me nje shpirt poetik, poeti fal......poeti kupton....poeti ndjen.....poeti per hir te poezise faben hallall........poeti nuk eshte kurre burokrat......poeti eshte shpirt dhe shpirti simbilizon madheshti dhe modesti gje qe tek ju i dashur shoh qe mungon....
Ne nje nga kritikat tua lexova qe nuk jan burra ata qe maten me femra dhe nuk kalojne pos disa postime dhe beni te njejten me ate qe akuzoni.
pranoni fjalen time i dashur jo si kritike , por vetem si nje ambasadore e nje shprehije te lire lirike......
Pashko Vasa me krijimterite rilindase ka vdekur kaq vjet........nuk mund te pranoj te rilexoj nje Pashko Vasa i gjinhkend tjeter te asaj epoke te zgjohet me Amnisi dhe te shendrroj vargjet lirike te asaj epoke ne shfrytezim te epokes se re .......
Gjithsesi shkruaj Lirik sepse je ti dhe ekzistojne ato qe ndjen, por mos reago ashtu.....modesti i dashur... nuki na duan te gjithe dhe nuk duam te gjithe .....
Ahhhhhhhhhh sikur te mund te respektonim vetem kete!!!!!!!!!!!!!!!

doGzona 15-05-09 00:13

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
I nderuari lirik, erdha prap te te falemnderoje per respektin dhe mendimet kaq me vlere qe keni per mua.

Lesho rrugen xhelozave dhe egoistave nejrezve te ketije lloji , nuk ia vlene te mirresh me ta , beso!
Nuk eshte e veshtire kur te sulmo direkte armiku, e veshtire eshte kur zhgenjesh e te flete pas shpinde miku !


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:37.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.