Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 17-05-09 19:49

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=lirik]Pėrse e quani nganjiher tė zezen tė bardhė e tė bardhen tė zezė
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse o kohė o pendė o ngjyrė
nganjiher ju e quani tė zezen tė bardhė tė bardhen tė zezė
sepse koha nganjiher ėsht e pa fytyrė
e globi ėsht i larėm
servil i shartuar nga brezi nė brez
mashtrimi nganjiher ėsht detyrė
i tillė ėsht i jetes ky t' tharėm
lajka ėsht lojė e ndyrė

qysh se dielli nė at qiell per njerzim u u ndez
e jeta filloj mbi dhe
nder shekuj eci hilja nga brezi ne brez
zgerdheshja lulzoi si menyrė

si dje si neser si sot
pshtirosjen e quajten zot
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

----------------------[/quote]

Un e di kush je ti
'''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
un e di kush je ti
tė kam pa lakuriq duke u vetknaqur nga lavdija
jargėt e tua tė dukeshin teori me sherbet

ujrat e zeza te dukeshin si lirija

tė dukej vetevteja qė me nji hap kalon nji det

diplomoje nė lavire katedra e komisione te shkurtpamėsija

nuk dija se a flet e pėllet

instiktin ta udhėheqte kafshėrija

po po ishe ti ai vet

lakuriq i gjveshur nė modė si dyftyrsija

tradhėtinė e kishe sekret

ujra te zeza duke pi kah dollija

me shokėt e tu luget

te dehur te gjith nga vet lavdija

qka po mbanė o tokė medet
-----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik 18-05-09 13:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
I thash Njeriut
----------
autori i titullit njeriut xhelal ferizi
-----------------------------------
Ia shpalosa njiher njeriut, te globit dashurinė pėr,paqe
Ai ma ktheu me luftė
I thash pėr mirsi e vllazrim e ai zgjodhi tė keqen
I thash pėr punė e ai zgjodhi punėn kunder njeriut
Kur ia shpalosa dahsurinė per lulet
Ai pamėshirshemi shkeli i thau
I fola me dashuri pėr detin
Ai don ta shterrė

I fola me bidnje shpirterore kunder armėve
E ai armėt plot i mbushi
Ia shpalosa der ne asht dhimbjet e mia
Ai i nuk i ndjeu
I fola pėr etike pasqyren
Ai nuk u pa nė te

I fola pervajshėm e pėrlotshėm per mėshiren
Ai s' mė perfilli
I thash kujdes globin
Ai bėri gati per glob fitilin
I fola me dėnesje kundėr luftes
Ai e mprehu shpaten
Kur i thash mbajė besnikrinė
Ai u bė i pa besė

Njeri o njeri
I thash driten driten se paku bjere e shihe

Ai e solli terrin

Tė ardhmen i thash aman te ardhmen
Ai prore rrin gati edhe te ardhmen ta vras
I fola per trurin
Ai e perdori permbrapsht

Deshta ti dhuroj mirkuptim
E ai ma mori per tė keq

Te merremi vesh me gjuhė njerzore i thash
Ai me perdori gjuhen e djallit

Rueje planetin i thash
Ai mori atomin nė dorė

Ruaje barin e fushen sa me dashuri e dhimbje i thash
Ai barbarisht ato i thau
I fola per buken e ai me te dy kėmbėt e shkeli
Iu luta tė mbajė moral
E ai me zjgjyr e pėrlyu
I thash tė mbajė tesha
E ai lakuriq u cullakua u lakuriqua
-----
Tash kam mbyllė dy sytė dhe veshėt
dhe po pe pres minen e tij me sahat
Dhe po e pres globin si bombė mga te kqiat te pėlcas.
----------------------
autori ne mergim xhelal ferizi
-------------------------

lirik 18-05-09 15:46

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Loti i nji fėmiu

--------------------------------------------------------------------------------

Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi
------------------------------
Loti i nji fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tij tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dkund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve maakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato dit ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori xhelal ferizi shoqe shokut
---------------------------------------------------
Tė drejtat e autorit ndalohen postimet neper forume tjera pa pėlqimin e autorit autori ka emrin dhe mbiem“rin ne secilen poezi
.-----------------------------------------------------------
kontakti me autorin [email][email protected][/email]
---------------------------------------------------

lirik 19-05-09 10:44

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Un nuk jam shprehja magjike
-------------------
autori xhelal ferizi
--------------------
perse o shpirtė kerkon shprehjen magjike e qelsin e sajė ma madheshtorė
un nuk jam shprehja thėnje e shpalosjeve magjike
per dashurinė mund te shprehet ndonji magjik meteor
larg ne thellsitė e shpirtsive galaktike
------
se un as dritė shprehje magjike pėr fjalė te ndjenjes nuk kam
shpirtė mos trokit me kerkime ne artin e varfer tim
un i shpirtzuar ne secilen qelizė per dashurinė jam
por fjalorė magjik me duhet per at enigmatik zberthim
--------
shpirti ėsht bė ndjenjė ne secilen pse
pyetje mė ėsht bė nėpėr inde
un nuk jam dielli i fjalėve gjith boten me e nxe
mos e pyet gjithqkajen pse nuk linde
'''''''''''''''''
se mua me mundon ne gjenetikė specifika
as dalje as shteg nuk gjejė me e shpalosė
nga metafora ne metaforė neper kerkime ika
por fjala me art me esht plagosė
----
prandaj te un mos kerko sekretin
e shprehjes magjistare
kerkoje te pa fundimin qiellin e detin
me kurreeshtjen tende kerkimtare
'''''''''
aty mund esh me gjetė fjalė
ati shprehen me art
dashuria qenka si e detit valė
si ylli
qe rrin andej lart
''''''''''''
ato ,mund ta spjgeojnė
por jo fjalori im
shpirtin perkushtimet prore ma mundojnė
fjala se shfaqė dot ket shpirtzim
autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik 19-05-09 11:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Un nuk gatuaj dėshira '''''''
---------------'''''''''''''''
'''''' Autori xhelal ferizi
un nuk gatuaj ne te gjitha kahjet dėshira
magjja ime deshirė ėsht automatike
ato brumosen vet nga qellimet e mira
e shpalosen ne vargjet e krojeve lirike
-------
prandaj magje ndjenjash me quajn lirike emocionet
magje humanizmi e bereqeti
pyetni edhe ma tė bukurat ndjenjat treguese
e tė shejtat shpirtė dekorime e medaljonet
perse valet e poemave te mia jan aq magnetike
pyetni ndjenjat kahdo e rimat gurgulluese
per se kallijt e mi lirik valviten si deti

-------------------

nga autori xhelal ferizi
.......................................

lirik 19-05-09 11:53

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
I kam gjetė ilaqin kunder smundjeve meskine
-------------------------------
autori xhelal ferizi
---------------------
e kam gjetė ilaqin kunder smundjeve krahinore
kunder inateve tė zeza meskine
kunder pėrbėrjeve dhelprore
ejani te un ne kohė te qdo stine
---------
edhe kunder shpirtzezes blozė qe kapet per shpirti
edhe kunder veseve hijanete
ejani te gjersia e vargut tim ma i dlirti
do te beheni te gjerė ne shpirtsi si dete
----------
----------
kush do qe ka smirė
kushdo qė ka shpirtė te zi
le te pin te lirikut ujė te bekuar vargu qellim mirė
dhe do te mbushet me bukuri
me emocion te padjallzuarin ujin e bekuar le ta pin te vargut tim te lirė
le te shkon ne kerkim te emocioneve te virgjra ma se largu
pastaj do te pshtyjė mbi secilen maskė tė poshtirė
-------
nuk ka hajmali tjeter mbi dhe
prandaj le ta pijnė shpirt mykurit ujin poetik t e sajė
se sherim tjeter nuk sjell as nji ndarese fe
per veq lotit kobzi te perzier ma vaj
------
sherohuni nga te metat e sėmundja shpirtkeqe
te gjith ju sa jeni te semurė
se vdisni neper bloza neper qdo hije te keqe
ju kputet nga zemra qdo urė
-------
dhe pijeni vargun e lirikut
se nuk ka ma te bukur hajmali
ai luftė bėn kunder armikut
per etniken tokė te qelikt
me dhe kahdo i thonė shqipni
-------
se vargu i lirikut ilaqė do te ju dal
sa bukur keni me u ndje
mos ndani zemra me gremina e me mal
se shqipja esht ma e mira fe
---------
zemervegjlit shpirtvegjlit le te pijnė varg ma shum
do e shohin se do te sherohen
dashuri neper shpirtė ka me ju ecė si lum
nga e keqja do te largohen
------

pini pini ujė vargu te lirikut
edhe ju qe kerceni si pleshti e si morri
edhe disa tjerė qe kan ves te armikut
me shpirtin ma qorr s e qorri
#----------
sherohuni kush do esht i semurė
vargun pijeni e bekmin e tij nga pes her ne ditė
edhe ata qe kurtha e shpifje tradhtare dijn me perthurė

vargu do i nxjerr ne dritė

------------
le te pin edhe ata qe ju fryjnė krahinoreve inate
e klaneve grupore e fetare
edhe te paguarit fetarė ne tarikate
e zemrat e mjera ziliqare
-------------
ilaqi pra u gjet
alarmoni te msuret mbi dhe
secili le ta pin me lezet
dolli ngrisni shqip ju me fe
------------
atdhe le te jet hajmalia
e shpirtė i gjerė sa hapsira
se te jet permbi dhe shqiptarija
le te shquhen vargjet e lira

--------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik 20-05-09 23:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse un nuk jam poet
---------------------
Xhelal Ferizi
------------------
nėse nuk jam poet kush mė gjykon
rėndėsi ka qė jam i lirė
qielli as era dheu nuk mė ngacmon
pse ju mė grini nė satirė
-------------
nėse un nuk jam poet
rėndėsi ka qė nuk jam vrastarė
s' mė trazon as vala me det
pse mė trazoni ju mėkatarė
-----------
nėse un nuk jam poet
lulet asgjė nuk mė thonė
as era qė mė lmon e lehtė
po ju pse me quani tė vonė
------------
nėse nuk jam poet aspak
yjet nuk mė gjuajnė me shpoti
as ecja e jetes sė lirė nė gjak
po ju pse me bėni padi
------------
nėse nuk jam poet as sa i fije
dhe nuk njoh esencė nė varg
nuk njoh ankime poezije
po ju pse o akuj mė mbani aq ftoft e larg
-------------
nėse poet nuk quhem
nuk mė njihet me ligj nė status
pse duhet nga njerzit tė druhem
nga vargu dashurinė ta kpus
----------------
Shkruan mėrgimtari shumvjeqarė nė mėrgim
xhelal ferizi
-----------------------

lirik 20-05-09 23:37

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pendimi
--------------
Dikurė nuk e njihja pendimin
se shekullin e kisha tė ri
por kur thellė e njoha ,pėrvlimin
at,her ,fillova me u shkri
-----------

kur preka gjithqka nė arsye
edhe detin me pendė e,gjyqe
kur nisa buken me e thye
ndėr hijet ku kndonin qyqe
----------
kur rrudhat e jetes tė thella
i preka me joshje me cak
kur zemrat e zeza shpella
i pashė me tė larmishmin gjak
-----------
kur kėngen e msova nga djalli
kur ėngjujt i pashė si heshtin
kur preka nė shekuj halli
kur pashė satanin t', kėrleshtin
---------------
kur preka nė teh tė besprerses shpates
kur penden e futa nė zhgėnjime me maje
kur rashė pėr dhe rrokullisė monopates
pendimet mu shėndrruan nė vaje
-------------
kur e pashė tradhtinė nė sy
falltorin me kozmetikė
kur e pashė ,fjalen tė mbyllur nėn dry
fillova pėndueshėm pa takt dikah me ikė
-------------
kur i pashė lutjet jetime n', pėr varre
e gjamėt e pa fat ,duke shkulur flok
kur pashė sa turpe fitimtare e marrre
e gjakun e pa faj mbi borzilok
-------------
kur e pashė padrejtesinė nė fron e mashtrimin
nė krye tė vendit shpifėsia ,nderohej
kur e,kam pa,tė rrejshmin nė lartsi betimin
brrylas mbi fron grabitsin qė lartsohej
------------
kur e pashė se,mėkatarėt pa meritė
e nė maja kah njitet i ligu
i drejti po kjanė pėr qdo ditė
mu kput,nga dy brigjete e shpreses vigu
----------------
kur e pashė se fiton makutrija
fiton gjithmonė bizari
q, mė duhet o qiell drejtėsija
kur nga goja ma merr tradhtari
---------------
kur e pashė se se djeresen as mundin
s' ta njohin as qiell as dhe as mot
kur e pashė tragjik tė drtejtit fundin
ja shkruajn dyftyrshat nė qerpik e lot
-----------

i, thashė at,herė pendimit
ma heret ku ishe ti
me pendė tė thellė tė qortimit
e gjuajta vonueshėm nė bri
-----------
kur i kam pa qeshjet me maska
zgėrdhimjet e engjujve nga halli
kur kam pa duke u bė shqipet laraska
nė thundėr,tė pa'ndershmit kah rėnkojnė dheu e zalli
------------
kur shekulli im u menqurua
me thijat e tijė tė vona
pendimi q ė, mu afrua
nuk ishte ma ,pranė ““kohė e jona
------------
Shkruan xhelal ferizi
tutulli pendimi
--------------------------------

lirik 20-05-09 23:38

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar lexues lexoni me knaqsi dhe ėndje me qetė e me koncentrim vargjet e autorit xhelal ferizi lirikut shqiptarė nga kosova
uroj knaqsi gjat leximit------- l
lexoni me shije e qetsi tregoni shokut shoqes
dhe nėse ndjeheni tė emocionuar shprehni opinionet sipas ndjenjave tuaja
gjithnji tė lirė pa keqdashje e komplekse
-----------------------------------------
-------------------------------

lirik 20-05-09 23:41

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Malet ku e shijojnė bukurinė
------------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
i kndon atdheut
---------------------
e bari e fusha veren
lulet ku e shijojnė freskinė
bilbili me lpenra ku e shijon eren
-----
brushat ku qelen shqip tė lehta
ylberat ku pijnė me shije
atdhe nė ty ėsht jeta
aty ka vrull dashurije
-----------
aty ku hana detit i jepė melankoli
aty ku yjet naten e valėt i nanurisin
aty ku flladin e shijojnė fletėt shqip nėn bli
etnike shqip fletėt e maleve ku pėshpėrisin
--------
aty dua ta kem gjakun shqip duke mė qarkullue
aty dua ta kem penden e zemren shqip me rimė
aty e dua gjuhen shqip gjith me burue
aty dua tė mbetem rrėnjė e fletė e bimė
---------
shqipni ku i thonė me art adet e fe
shqipni ku i thonė mahni e lashtė etnike
shqipni ku i thonė me druj e gurė e dhe
aty i dua kohrat e gjuhen shqip magjike
--------
aty ku rrjedhshėm gjuha flitet si e bilbilit
aty ku ka valbardha porsi bora nė maja
ku qeshet ėmbel stina e fleta e karajfilit
ku gjethet si melosi pėshprijnė nėpėr duashkaja
-----------
aty o aty vetėm aty ku i thonė shqip dhe
aty ku vet zemra si lule tė harlisė
aty o aty ku shqipja e shejtė si fe
aty ku filizat me krah i kam nisė
------------
aty ku zanat rrijn virgjine kahdo neper curra
aty ku gji pin gjeraqina e motit
aty ku diamantshėm shqiprojnė valė gurra
aty ku shqip'ron tokė e kastriotit
---------
aty dua ti kem nė mes yjesh shikimet
aty dua gjithkah ta harlisi lirinė
neper fusha e ara ku mahnisin gjelbrimet
dua ta shtrijė lirshėm si sharm dashurinė
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------------

lirik 20-05-09 23:42

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse un nuk jam ma poet
--------------------------
Shkruan Xhelal Ferizi
..........................................
nėse un nuk jam ma poet
nė mesin tuaj me mallė
kush do tė hyjė nėpėr qdo fletė
nėpėr qdo kokėrr materje mbrendėsije
nėpėr qdo kokėrr dhe zallė

---------------
lulet do tė bėrtasin do tė qajnė
kur un ma nuk shkoj me aty nė mberndinė e tyre me pendė
nektarshėm me dije shekullmendjesh thelbėsisht duke prekė
edhe mikropikat e padukshme tė gjitha me nga njimij shekuj mend
metaforisht do tė qajnė
kush do ti shqtetsoj me tru pende n' kėrkime rendė me rendė
kush do ti zberthej e pėrkdhelė kur un njė ditė tė kem vdekė
---------------
kush zėrin e bilbilit me miliona spjegime
nėpėr mendjependė do tė ua shtjelloj
kush me shekuj fenomene ato qudi zė formuese cicėrime
nė miliona zbėrthime mendjesh zanafillen do tė ua pėrceptoj
-----------------

ndoshta ndonjė pendė tjetėr mė menqurake qė nėpėr rrudhat mendjeqeliza
ku qdo rrudhė me miliona botkuptime paraqet
kush do tė ju thot nė esencė se q' jan vetlevizėset era e puhiza
e tė shkencė mahnitshmit ballancusit det
--------------
detin qė i lėngshėm me avull bėhet nji hiq dhe nji plot
nėse dielli nė mendje e nxenė
ata tė gjith me penden time nė nji marrveshje pėrjetėsije spjegim lot
kan ra nė marveshje pėr ta spjeguar bashkarisht fenomen cak' pse'nė
-----------------
penda ime ėsht veshė me nji tru magjepstarė
qė nuk e sheh syri i zakonshėm njerzorė
pėrveq nji mendjequdije largshekuj udhė qe jan imagjinarė
nė pakapshmėri kuptim thjesht' vetėm nė tė veqant pėrthekues supermendorė
------------

ku do tė gjeni ju pendė supermendore
qė supermendjet i tejkalon
nė kėrkime paranismash formim toksore e jasht toksore
kush kaq bukur nismave nė zanafillė do tė ju gjėmon e kėndon
------------------
penda ime supermendje e din kur' hiq
ishin lulet.......!
dhe u bėnė pastaj forma mbi dhe
penda ime e din si u krijua i paqenshmi frut bimė e fiq
kur u formua nga zoti nga nji plan i padukshėm mbasi dielli nisi me nxe
------------
penda ime e din pėr tė gjitha krijesat
kėrkuese ėsht kjo supermendore
e din edhe gjuhen e nismen kur e filluen ekzakt gjallesat
dhe objektivat e dukshme tė prekjeve toksore
----------
nėse un nuk jam ma poet qdo tė thonė karajfilat
kur damarin e kėnges nuk ua njeh qdo kush
qdo tė thonė yjet qė kur ngjyrė mendjet si currilat
nuk do tė dalin ma pėr ta' nė diturinė e paanė fenomen dije fushė
-------------
un nė varr do tė jem e penda pa mua nuk ecė
un vetėm me njė tė thjeshtė mbuluar me dhe hije
ju nė merak pastaj tė gjthve ka me ju ngecė
me i shku tė pėrgjithshmes nė thelb fjalorė dije
------------
edhe rimes sė larmishme me ja njoftė tingllimen
qė un e di si flet
kush do tė ua tregoj kodin pėr tė lakueshmen rimen
qė kėndon ajo' vala mbi det
--------------
ku do tė mė gjeni mua kur un ma nuk flas
kur mua mė keni pėrbuzė
kur ju mendje? e pakuptueshme! tė shihni duke plasė
gjallesat e tė qen'shmet duke ju gjuajtė me akuzė
-------------
ju do tė mendoni se ato vetėm gjallojnė fryjnė
e yjet ashtu dalin siq i shihni me nxe
nuk e dini ju sa gjuhė dijesh fjalė shekujsh ato mbrenda ndryjnė
qfar te foluri lėshojn pėrmbi dhe
---------------
ju nuk e dini s e edhe vala flet
por gjuhen nuk ja kuptoni
bilbili mbas drit'rrezeve kur nget
se ju' n' kėt gjuhė nuk ligjroni
------------
ndoshta ju do tė gjeni tjera pendė mendtare
qė do ti quani poet
pėr tė hy n' kto gjuhė mahni planetare
nė gjuhėn e vales mbi det
------------
cicėrima e shpėrndarja e currilit n' shartim
qfar gjuhe ėsht pėr ju
nė penden time supermendje shkrim
n' ligjėrim e kam deshifru
--------------
ndoshta nuk do tė vuani pėr supermendje poet
pėr supermendje pendė
por dijeni vėshtirė ėsht me hy nė shprehje det
nė ujin e kripur me mendė
--------------
ajo gjuhė nė vete ėsht ku nė qdo ujė pikė ka shekuj fjalė
tė pazbuluara nga dija
dhe flitet me enigmat vetėm me kėrkim stėrthellim
atje supermendjet nė ato komplikime dijesh akoma s'ia kan dalė
poet as ndonjė shkencė me shkrim
------------------
a e shihni se jeni nė fjalore materjesh tė pa thelluar
nė statusin poet pėr mua shum tė vonuar
vetem pėr nji vulė tuajen formale kot
kur tė vdes un me gjuhė s' keni pėr t' kuptuar
se q' ėsht ai qė flet bora rrezja shiu nė' planet si lot
----------------
ju qė nuk ndėgjuat gjuhen time pendėtare
kushtrimin e qdo germe me materjen qė flet
dhe jeni nėnshtruar nėn urdhrat mospėrfillse barbare
qė urdhėruan tė mos quhem poet
------------
q' do tė bėni tash kur lulet llogari nga ju tė kėrkojnė
e fijet e barit me shprehėse fletė
nga ju me ju qė nė gjuhė tė komunikojnė
pa pėrkthyesin poet kur ju tė keni mbetė
--------------
a do tė kėrkoni ndoshta supermendje
mė tė hollė ndonjė pendtaro mendtarė
kahdo nėpėr qielle dhe e tokė n'ngarendje
me gjetė tė kjartė zbėrthyes materje elementesh spjegimtarė
bimorė e frymorė qė flasin transparent me mendje
------------

un nuk do tė jem pėr ju i elementeve pėrkthyes
se ju mė keni perbuzė
do tė jem vetėm nisėsi me pendė akullthyes
qė mė deshtėn vrastarėt shkrumb e shpuzė
--------------
ja ku e keni dėshiren vrastarė
vraponi pa ndihmen time
dhe gjeni formulat mbi fjerė e mbi barė
qfar thonė nė pranveren me gėzime
-------------
a e shihni s e nuk e dini
dhe mė keni pengu
tash do ta kishit a e shihni
sa keq qė mė' keni ndalu
-------------
at'her kur ishte koha
kur un me secilen bimė
nė mikroskopikė sa koha
doja tė hyja me shkrim
-------------

e ju o tė sakatosur
sa keq mė keni djegė
kush flet tash ma pėrsour
me druj e fletė e degė
-----------


se un nė fjalė tė damarit
sa her kam hy nėn lėvore
unė me gjuhė tė shqiptarit
kam hy nė kuptim nė qdo pore
------------
them se do tė gjeni poet
kur un ma tė mos jem
do tė flasin me tokė e me det
me perime me bimė e me pemė
----------
me rrudhat e tyre e shije
qė un kam folė me ngazllim
sa her kemi shartuar dije
e ju s'keni ditė kombi im
---------

botanika nuk do tė ju len tė qetė
do tė kėrkojnė nga ju tė mė ringjallni
pėr fajin qė ju e keni vet
po me digjni tė gjallė po mė kallni
-----------
ato pastaj ju sulmojnė
me gjuhė nuk ju lėnė tė qetė
se mua me lot mė kujtojnė
cicrueshėm kur flisnim nė jetė
----------
se un ather nė rini
poet kur isha nisė
kam vu veshin n' freski
si e lmon shprehur era at fletė tė bimsisė
------------
dhe deshta me e' shkrue n' superpendė
qė ju ta njihni me mendė
por s' mė lan langojt e qapojt
qė shpejt mi kan vu pranga e vargojt

--------
e sot s po mė lėnė shpirtzijtė
teė gjysėmvdekurit qė gjallojnė
sa tė kqi qė jan derėzijtė
se flas me lule s' mė kuptojnė
-----------
Xhelal Ferizi autori
-------------------------
lirik

lirik 21-05-09 00:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Karajfilin e kuq kur ta dhurova
---------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
karajfilin e kuq kur ta dhurova
nė bukurinė e atij shekulli nuk e dija qė struken dėshtime e dhimbjet
un qiellorisht me tė gjitha bukuritė e virgjra u dashurova
shejtėrore i mbaja kult dehje'dashurinė pėrkushtim bindjet
-------
un pushtueshėm me shekuj zbukuruese ėndrra shtrohesha nė qilima dashurues lumturije
mbi ajr ėndėrrueshėm i dhash krah shekuj bardhes dashurisė
me buzqeshjen time emblemė tė padjallzuar si kullim shejtėrie
po bėja hapat nėpėr mbretėritė e quajtura dashuri iluzionet e ardhmėrisė
----------
nuk e dija se nė karajfil do tė mbillet nga ti kobi shekullvrasės
e fati i dėrguar nga rrėnimi yt lojė kob ves mbjelluri i satanit
qė nėn fletėt e karajfilit mshifej dyshim fekonduesi mbarsės
pjellė sadiste vulė e djallzuar e namur e dėrguara e hiles sė zandanit
---------
zandan i hiles pjellės sherri ku un duhej tė shkriheja pėrjetsisht
ai qast njohje kishte djallzuar me ferr secilen fe tė karajfilit nė petale
dhe gjuhen time shekull sherbete me rrėnjė zemre mjeranisht
ma shėndrroj tash nė poezi qė tundin dhimbsurisht fusha e male
------------
ku e dija un se nė pa djallėzinė e karajfilit fshiheshin aq shum dhimbje udhė
ku secila ishte rrėnjė qė do tė shkonte nė brerje tė dashurisė deri nė gjenetikė
ku e dija un se e imja dhe e karajfilit secila rrudhė
do tė bėhej pėr mua brerje e mbjellur nė kohen time tragjikė
----------
un karajfilin e dhurova dashurisht me pa mashtri si arti nė zemer fėmije
nuk dija se nė te do tė hynin njimij djaj si kuaj danajsh nga marrėzia
un diellit tė dashurisė qė ta fala i dhash plot rreze fllade e hije
qė aty tė bashkohet lulėzueshėm mahnitore e jonė pėrjetsia
------------
un e dhurova karajfilin pa menduar se fatet e zeza tė zandaneve vula do
ta vyshkun
nuk dija se mjeshtria e djallit fshihej me gjemba mu nė qastin karajfil
un kur kėndova dashuruseshėm nuk e dija se do tė kėndoja dhimbsurisht me ndryshkun
nuk e dija se kurtha e jetes vetvrasėse mshifej mu nė tė dhuruarin karajfil
--------
dhurata tė kthehet nė thikė nganjėher o qiri i sakrifices plot pėrkushtim
dhurata ėsht arti ma i vizllueshėm tragjik qė din edhe tė vret
un qastin e karajfilit dhurues e bėra nė dhimbjet e mia pendim
udhė loti e dhimbje qė i mbajė nė shekuj qerpik derdhje det
-----------
me mosmirnjohje ma shartove pastaj karajfilin
e ujite me pelim helm qė pėrjetėsinė ia brenė
gjithmonė djalli e ka tradhtuar bilbilin
karajfil tė pa djallzuar si timin ma nuk gjenė
-----------
Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
------------------------------------

lirik 21-05-09 00:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un dhe ethet e ikjes
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
Nė secilen dridhje “vuajtėse nofullash nė pyllė
dridheshin vuajtjet nė dhėmballė
qante bashkvuajtės secili yllė
dėnesnin dhe pysnin kush je ti vallė
-------
kush je ti i huaj maleve tė huaja qė habitė qdo bimė
nė kėto ethe nuk qėndron dot akulli i ngrirė
ti qė nė kto net mendon pėr vargun me rimė
ėndrron kombin tėnd tė lirė
-------
dridhjet nga tė ftoftit preknin deri nė zemer
krrusur nėn do pisha e druj pa ushqim
si tė quajn ty o djalosh me emer
mė tha qielli i huaj me shikim
---------
mė quajn xhelal ferizi poet
mė quajn shqiptaro dardan me komb e fe
un mund tė shkruaj vargje si det
liri nuk kam as atdhe
------
po maleve kėtu pse je mė tha qielli i habitur
nė kto troje kaq larg katandisur nė hata
un jam i burgosur nga prangat i ikur
se duan armiqt me mė vra
----------
dhe mė shikonin me habi koha e druj e gurė e stina
mė shikonin me habi gjethet e malit tė huaj
mė shikonte dushku e ahu e qetina
e qielli nisi tė shkruaj
----------
lagshtija mė kishte hy nė palcė tė mjerimit
ftoftėsia uria nė asht e nė gjak
vuajtja mė kishte hy nė thelb tė lėngimit
kėmbėt mė bėni lak
-------------
tė gjith habitshėm mi shikonin vuajtjet e mia
kalitjen si tė gurit ma shihnin e qėndresen
errsira kur binte mbi dhe nata e llahtaria
tė atdheut nė gji e mbaja besen
-----------
e mbaja vargun poetik nė adhurim
e mbaja fjalen duke dashur ta shkruaj
o zot si ecte hapi i cakut tim
nuk di dhimbsurisht ta pėrshkruaj
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------

lirik 21-05-09 00:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse shuhem nė harresė
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Nėse shuhem nė harresė fajtorė jeni ju tė bijtė e vogėlsisė
ju shpirtrat e pluhurit makabėr hijanet
ju tė bijtė i mikroshpirtėsisė
qė tė gjerė dukeni gėnjyeshėm si det
----------
nėse shuhem nė harresė fajtorė jeni ju o tė pa farė
tė bijtė e lakmive taksidare
ju qė nuk jeni bujarė as njė pikė shqiptarė
ju tė bijtė e lavires pare
-----------
nėse shuhem nė harresė
jeni ju fajtorė o tė bijtė e rrenes e mashtrimit
ju qė u polli i paskurpullti interes
ju o tė bijtė e mallkimit
-------------
ju jeni fajtorė me parollat qė duken qelike
por qė jan jargė nė mbrendi
ju qė dukeni pamje heroike
ju qė shqipėrinė etnike e leni me krye nė hi
--------
ju pra ju o karagjozat e dollarit
ju o i shpirtrat e veseve tregtare
ju tė bijt e blozes e blozatarit
tė bijtė e smundjeve bizare
-----------
ju pra ju e kush tjetėr mbi dhe
ju tė bijtė e gjelozisė
ju tė pa komb tė pa fe e atdhe
tė bijtė e shpirtngushtėsisė
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
Lexoni vargje nga i pėrndjekuri politik i persekutuar njė jetė nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shoqes shokut
--------------------------------------
Shqipėria etnike nji komb nji dhe njė gjuhė nji flamur nji atdhe
----------------------------------------

lirik 21-05-09 00:21

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Jan disa epshegji
-----------------------------

Shkruan liriku Xhelal Ferizi (xhela i Mitrovices)
----------------------------------------------------


Jan disa epshegji qė nuk ndalen
ata! sikur tė shpallej ndonjė konkurs edhe pėr zot konkurojnė!
ata me maska karrieriste e fetare edhe falen
zotin rrejshėm e lavdrojnė
---


ata edhe sikur nė majat mė tė larta tė ishte lavdija
mbi re synojnė e ma lart te posti mbi qiellorė
do tė kėrcenin atje nga lakmija
atje lart ta arrijnė me dorė
---


ata marrin maska tė llojeve gjithfare
i vejnė nė zemra e nė fytyrė
ata shesin fjalė tė mėdha hiqi nėpėr pazare
ata jan demagog tė ndyrė
---

postit i falen nga pesė her nė ditė
synin e kan te karriga
ata edhe nga qielli zotin do ta kishin zbritė
vendin pėr t'ia zanė aq larg i shtynė e liga
---

posti ėsht e tyre dashuria
ata qajnė pėr fron
ata me sy kah karriga vdesin e kah lakmija
ata duan tė vdesin nė post pozicion
---

ata shkrihen pėr ti lavdruar dikush pa mbulesė
merita e tyre brryli ėsht pa radhė me u shty
ata nuk kan kurriz as besė
mbi vlerat gjith kan pshty
---

komb nuk njohin ata krymba jan
sa tė mjerė jan zvarranik
ata asht as kurriz nė trup as shpirtė nuk kan
jan mish lakmiqarė pėr karrigė
---
Autori Xhelal Ferizi vargje shqiptare nga mėrgimi
--- --- --- --- --- --- ---
l-i-r-i-k-u-*** i*** -v-a-r-gj-e-v-e sh-q-i-p-t-a-r-e-
tridhjet vjet mbi dhe i mohuar
--------------------------------------
lexoni vargje
nga Shqiptari Xhelal Ferizi nga shqėpėria verilindore (Kosova***dardania ***
e flamurit tė kastriotit Mitrovica e bukur iliroshqipertare
nga Mitrovica e shqipėrisė verilindore
Tregoni shoqes shokut
----------------------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:23.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.