Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 13-12-09 00:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=Gega 1]lirik,
paske shume poezi dhe i paske koxha t`gjata.
A e ke te botuar ndonje permbledhje ?
E kritiket?Cka thone ata per poezite tua?[/quote]


------------------------


Gegė i nderuar

qe ne kohrat e hershme rinore me percolli nji fat i keq jam shum i zhgenjyer nga njerzit dhe kohrat te them te drejten shqiptari nuk ta jep doren
-
as nuk ma dha askush as nuk ta jep kush vetem qe te shfrytzojn per interes e pastaj me mohim e mosmirnjohje te shtyjnė-
librin e kam gati po thuajse -
paske shum poezi me the ti po shpirti yt qka ndjenu ne secilin varg nuk e the ose fare nuk e lke lexuar asnji varg ose ne shpirtin tend nuk hyn ne emocion asnji ndjenj e ti pra duhet te behesh real ti dhe shum kush qe te shpreheni realisht ne qfar gjendje shpirtore jeni qka ndjeni sepse ndoshta mund te ju ndihmoj e te ju spejgoj me vargje seps eme shpirtrat tuaj nuk esht ne rregull diqka spese si esht e mundur qe njeriu lexon vargje e nuk e veqon asnji per ta shfaqur si ndjenjė e te shpalosni ndonji varg se si ka ndikuar ne emocionin tuaj dhe si jeni ndje qka do te thot se shqiptart nji numer jo o vogel kan probleme me emocionin -nuk ju esht zhvilluar emocioni

por a i ke lexuar ti vargjet e a i ke kuptuar
dhe qka ke kuptuar si je ndje dhe qka te emocionuar dhe qka te ka lene pershtyüje qka ke kuptuar si motiv dhe mesazh e cak shtyts emocion dhe metaforė perberje shtyje shembull motiv jete dhe thelbi pra nuk e ke vequar asnji
as qe e ke lxuar ndoshta as nji as se si e qka e q mendim ke ti per to -

meqense je njeri q e flet sheh ecė han pin dhe mendon

jo vetem ti por shum te tjere

a mund te thuash ndonje fjalė per keto vargje

dhe pse nuk e the --- qfar problemesh e veqorishe specifikash keni qe nuk i thoni ndikimet ose nuk deperton ne ndjenjat tuaja as nji lloj shpalosje e metafores apo kushtrimitte vargut per shkak se shpirti e shum njerzve akoma esht larg zhvillimeve per tu quajtur shpirte emocionues lecxues civilizues

ku qendrojne shkaqet dhe diagnozat e struikturave tuaja me vjen keq por duhet te jem i hapur dhe i sinqert sepse flas sipas pervojave jetsore
dhe mendoj se shum njerz nuk ekan te zhvilluar ameocionin perndryshe ata do te ishin shprehur per vargun se si jan perfshi ku e qka ndjenje si per mesazhin si per motivin dhe kushtrimine vargut dhe do te sihin shpalosur
ne ndjenaj emirnjohje dhe forma ne eksponime dhe ne sensin e ene emocionin nga ndiimet dhe kuptimet e vargut por te tilla pak ka ose nuk ka
fatkeqsisht pas pervojes time kjo esht e verteta qe duhet pranuar .

Sa per kritiket letrarė ka nji kritik letrar i cili esht marr me vargjet e mia ai quhet Hysen Ibrahimi-


ne kohrat e permbysjes siq i quaj un te luftes dhe pas luftes se kosoves
populli shqiptar ne pergjithsi jeton ne nje thyerje te hatashme shpirtrore dhe krize shiprtrore varfrie ndjejash dhe varfrie ekonomike ne halle
rrall kush lexon apo esht i interesaur per librin kan ardhur kohrat e akujve te ftoftesive dhe deformimeve shpirtrore e humbjes se ndjenjave

emocionet jan shuar

dhe ket popull e udhheqin vetem instiktet e mbijetesses

vrap per dhe grabitje te menduar grabits mbijetesash
gjednje kafshrore jo njerzore qe e deshti qeveria ket ligj gjungle dhe rregullim qe populli te shof shteg vetemm vrapin pas kafshate tregtine mashtruese
grabitjen dhe servilizmin e puthadoresis per

interes te ndonji perfitimi material njerzit jan be qenje jashtnjrzore ket prishje te njeriut e deshti rndi i ri kriminal i qeverive feudale te sulltanve mnodern e qifligarve botrore per ti prishur te gjitha vlerat njerzore e shpirtrore te njeriut nuk ka ma rrespekt bukuri emocionale bukuri shpirtore as njerzore
ka vetem indiferenca dhe grabitje ne keto rrethana libri as vlera nuk vlene as pes pare do te ishte njejt sikur te shkojme ne gjungel e te flasim per artin
shpirti njerzor ka kapitulluar per shkaqe te tilla qe i ceka pra
kjo esht e verteta e pergjithshme
ky esht mjerimi qe na erdhi pas vitit 1997

lufta per buken e gojes mjerim qe nuk esht pa ndonjeher ne hsitorine epopullit tone i thone erdhi liria por per ket lloj lirie qe esht sot kjo nuk esht liri por hata mbi dhe sepse u shemb per dhe gjithqka shqiptarėt nuk e ndihmojn njeri tjetrin nuk shkojn te njeri tjetri ikun nga njeri tjetri jan shuar emocionet per te afermit per shoqerine per vlerat per rrrespektin njerzore
nuk ka as mirnjohje as nuk te merr malli ma per diqka sepse gjithqka esht be e ftoft mosperfillse e dhe egoiste shum njerz mendojn se kjo far lirie nuk u duhej kujt por esht nje far vetvrasje qe qeveria shqiptare dhe populli shqiptar i ben vetevetes ka inate ka egoizma ka indiferenca mendjmedhsi tangellek dhe fodullzem tmerr nji ndryshim i nji populli kpomplet per disa vite qe nuk e kisha besuar pas njizet vitesh kthimi ne atdhe nji ndryshim shum i madh ne kosove ndryshim komplet dhe nje gjendje krejt sisht tjeter .
Shpirti esh vyshkur dhe ka humbur serbia e shkatrroj ket popull bashksia nderkombtare me intriga qeverit mjerane shqiptare dhe shqiptari vetveten egoizmi dhe mosperfillja si dhe agjenturat e veta e varfria -
Nuk pres diqka te mirė as prej librave as ne te ardhmen tridhjet vjeqare
pas tridhjet vitesh ndoshta ndryshon ky popull qe e ka nisur rrokullisjen shpirtrore e te jetes s tij drejt e per ne gremina per momentin .
Ndoshta ndryshon nuk i dihet per esht demtuar ne te gjitha drejtimet shum
nuk lexon kush se njerzve nuk ju bjen nder mend per koken e vet per shkak te varfrise e halleve por as te afermit as fqinjet nuk pershendeten ka humbur rrrespekti dhe dashuria e dikurshme
per ta ndryshuar ket shpirte te kti populli q eper momentin ka kapitulluar
duhet shum kohe e pune ndoshta rrezatimet kulturore dhe truri ndriqohet e shpirtrat mbushen me drite e me emocione nese jo ky popull do te vazhdoj te
zhvillohet ne nje egiozem te pa shembullt ne bote ndersa qeveria ekti populli ne qeverine ma indiferente te botes tete gjitha kohrave po ashtu edhe bizensmenet ektij populli si dhe shum te tjer qe shquhen per llafe por per rezultate jan larg te mso themi ne zero ne piken zero por te shpresojmė se do te behet diqka ne te ardhmen si do qofte vargjet qe i kam shkruar
aspak nuk jam optimist per to sepse sot nuk po ka rrespekt vllau per vllaun se le ma per vargun e per diqka tjeter -
njerzit kan rreshqitur ne nje ego qe nuk esht pa ne historin e popujve te botes ndersa qeveria e kti populli nuk ndermerr asgje per te shpetuar ket popull
ata qe nga qe nga mengjezi deri ne mbremje mendojn vetem per gjepat e tyre dhe interesat e tyre s ke qka i bėn keshtu e soleln shqiptarėt ket hata ne jeten e tyre keshtu deshten dhe keshtu u bėnė njerzt e aft dhe me vlera jan shembur per toke antivlera po shitet ne treg e paallavrat

akademiket intelejktualet profesoret po shkelen elita ka ry me krye ne hi esht permbysur gjithqka per veq hajnave qe qojn nje jet luksoze por ata ndjenja tjera nuk kan per veq te hajnis e krimit krimi esht hero i popullit mafia rrespekethet dhe lakmija per ndonje para se si te fitohet endrrat per ndonje makine shtepi e pasuri te disi sa ma leht aq ma gjat nuk mendon kush
ne po jetojm ne kohra te tmerrit dhe duhet te thuhet mjer ai qe esht gjall sot
sistemi i egersise se pa meshrir e kapitaliste e solli deri ketu njeriun per te cilin aspak nuk ka mshire por lufta esht kush sa ma shum te grabite te dnershmit jan rrokullisur ne gremina dhe jan per toke ata nuk ngriten ma mbi dhe kan mbetur nji numer qqe garon me brryla per mbijetesen kohe e e ferrit mbi dhe
sepse per veq kesaj jan sg hfaqur edhe dukurite e llahtarshme te vetvrasjeve dhe thyerja e shum shpirtravve depresoinet dhe shum kush nuk ka vullnet aspak per jeten qeveria nuk e qan koken koken per ket qka po deshmohet me te vertet per qka kan shkruar njerzit e menqur se

qeveritė e kqia kan shkaktuar revolucionet e pergjakshme
po deshmohet se indiferenca e ktyre qeverive nuk do te len mundsi tjeter as shteg jetese per popullin per veq se revolucionit dhe kryengritjeve te pergjakshme
te drejtet demokratike te nje populli arrihen nepermes grykes se pushkes
kjo po deshmohet perndryshe numer i madh i njerzve do te vetvritet e do te depresionohet nga varfria dhe papperspektiva
neper shekuj nuk jan pa kso qeverishė qe nuk qajne koken püer popullin por vetem per zhurmen e votave dhe karrigave lakmis per pushtet edhe pse ata jan te paguar qe te shikojn interesat e kombit e te njerzve


-

Gega 1 13-12-09 00:30

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=lirik]------------------------

paske shum poezi me the ti, po shpirti yt qka ndjenu ne secilin varg nuk e the

ose fare nuk e ke lexuar asnji varg as ti as shumkush ose ka varfri ndjejash

ose ne shpirtin tend nuk hyn vargu ne emocion
asnji ndjenj e ti pra duhet te behesh real ti dhe shum kush

qe te shpreheni realisht ne qfar gjendje shpirtore jeni

qka ndjeni


sepse ndoshta mund te ju ndihmoj e te ju spjegoj me vargje

seps me shpirtrat tuaj nuk esht ne rregull diqka sepse si esht e mundur qe njeriu lexon vargje e nuk e veqon asnji per ta shfaqur si ndjenjė

e te shpalosni ndonji varg se si ka ndikuar ne emocionin tuaj

dhe si jeni ndje qka do te thot se shqiptart nji numer jo o vogel kan probleme me emocionin dhe zhvillimet sepse dominon indiferenca
-nuk ju esht zhvilluar emocioni

por a i ke lexuar ti vargjet e a i ke kuptuar

dhe qka ke kuptuar si je ndje dhe qka te ka emocionuar

dhe qka te ka lene pershtypje qka ke kuptuar si motiv

dhe mesazh e cak shtyts ne emocion dhe metaforė perberje shtytje shembull motiv jete dhe thelbi pra nuk e ke vequar asnji

as qe e ke lxuar ndoshta as nji varg te poemave ete vargjeve ekngve lirike

as se si e qka e q mendim ke ti per to -


-[/quote]
lirik, a u lodhe a jo?!
Kuuuu shume te gjate e kishe pase pergjegjien more burre!
Sa i perket faktit se cka kam ndie kur i kam lexue keto qe ke shkrua,mund te flas vetem per keto qe ke shkrua ne kete faqen ketu.

Cka ndjeva pas leximit te tyre ? S`ndjeva asgje.
Se ne keto ketu s`ka asgje per t`u ndjere.Ti ketu ( po flas per kete faqen ketu) ke shkrue perralla ne vargje.Nuk me pelqejne perrallat ne vargje.
Ato tjerat ne faqet e meparshme nuk pata si t`i lexoj,ndoshta ato jane me permbajtesore.

Cka me ra ne sy, ti e imiton Fishten.Po s`ke faj, veshtire eshte te jesh origjinal.
Edhe nje ta them : nuk shkruhen sot poezite si ne kohen e Fishtes.
Mendja ma thote qe ke me m`u idhnue.Tybe n`kam cka te bej,ti vete e lype qe the cka kam ndie kure i kam lexue vargjet tua.
Edhe mos harro, une fola vetem per vargjet qe i lexova ne kete faqe, e jo per tjerat.
Tung i here lirik

lirik 13-12-09 03:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=Gega 1]lirik, a u lodhe a jo?!
Kuuuu shume te gjate e kishe pase pergjegjien more burre!
Sa i perket faktit se cka kam ndie kur i kam lexue keto qe ke shkrua,mund te flas vetem per keto qe ke shkrua ne kete faqen ketu.

Cka ndjeva pas leximit te tyre ? S`ndjeva asgje.
Se ne keto ketu s`ka asgje per t`u ndjere.Ti ketu ( po flas per kete faqen ketu) ke shkrue perralla ne vargje.Nuk me pelqejne perrallat ne vargje.
Ato tjerat ne faqet e meparshme nuk pata si t`i lexoj,ndoshta ato jane me permbajtesore.

Cka me ra ne sy, ti e imiton Fishten.Po s`ke faj, veshtire eshte te jesh origjinal.
Edhe nje ta them : nuk shkruhen sot poezite si ne kohen e Fishtes.
Mendja ma thote qe ke me m`u idhnue.Tybe n`kam cka te bej,ti vete e lype qe the cka kam ndie kure i kam lexue vargjet tua.
Edhe mos harro, une fola vetem per vargjet qe i lexova ne kete faqe, e jo per tjerat.
Tung i here lirik[/quote]----------

Un jam msuar me njerz inatgji

te motiveve te shpirtvarfrise e shpirtvogelsise mjerane mikrovogelsie
inatqore

njiher the qka thone kritiket letrarė per vargjet tua


e tash e dredhe ndryshe shifet qe po hakmerresh

sikur te isha perdredhur me lajka pak do te ishe shprehur ndryshe
por un nuk jam lajkatarė dhe ne fiund te fundit nuk preokupohem aq shum

ne thellsi shpirtrore se kush qfar pershtpyjesh ka per vargun tim


te ti shoh shprehje krejtesisht te dredhura me bisht
e me inate hakmarrse inatqore dhe dihet kur ti thua te gjitha jan prralla

po ti qfar prrallash ke shkruar

dhe e dita se ke lexuar nja dy tri vargje siperfaqsisht
e ma teper as qe ke kuptue


si disa qe me thonin po po i kamlexuar vargjet tua me kan lana shum pershtypje

kur i pyesja cilen vjershe e ke lexuar

nuk dinte sepse ai kishte kishte shikuar nja dy tre vargje dhe me aftesi e tru t kufizuar nuk ka arritur as ti perceptoj prandaj pse mshefet mos aftesia pse nuk thuhet nuk jam i aft nuk mundem te arrij deri aty ne at nivel sa qe te analizoj vargun as domethenjen

nuk mundem por flitet me inate
pra koha esht e tillė e inateve e gjeklozive e mohimeve

lufta per dominimine te keqes ndaj te mires keshtu esht jeta po shifet
ka njerz te mire qe duan te nxjerrin ne drite vleren por e keqja
ju del para
kshtu esht jeta un jam msuar me kto pervoja


POR DISA AS nuk lexojne sepse disa njerz kan shum te meta dhe kan probleme me zhvillim shpirtrore EMOCIONALE

ata edhe ne pikpamje te leximit e shkollimit jan te hendikepuar

nuk kan gjersi ndjenjash e fusha te gjera hapsira emocionesh e aftesi vizionarethjesht jan inatgji si disa tjere qe nga motivet e shpirtvogelsise shprehen me inate te ulta sepse nivel nuk kan ma shum

dhe jan te varfer ne perberje shpirtrore

ndersa disa jan krejt koktrashė per te kuptuar diqka te komplikuar e domethenese

nuk kan zhvillim as fuknsione te shum qelizave te truit

nuk kan as dituri as njohuri enckopedike as te fushave te dijes

nuk kan drita ne shum pjese te trurit

por jan te vegjel te pa aft te pa mundsi perceptimi

e perpunimi analize as shtjellimi te metafores

jan po thuajse anlfabet shpirtrorė disa nuk e njohin as elemenaten e disa edhe me ua spjegu nuk e kuptojne kam pervoja edhe ne ket drejtim kur njeriut jam munduar te ja zberthej metaforen e vargut me shembull por kot nuk i hynte ne koke qka ti besh kshtu esht kjo


ka disa qe me muaj e lexojn vargun e nuk jan ne gjendje
ne hollsi mendore ta zberthejne

dhe mandej flasin nga inati duke u munduar te paraqiten dikusha
kompleks ky i nivelit te varfrise shpirtrore


nuk jan ne gjendje as tri vjersha ti lexojne

po njese secli e tregon vleren e vet-

Kur thue te fishta ti flet me inati sepse as nji fjale e vetme nuk esht ktu e fishtes

por plotsisht mendime dhe krijime te mia burimore me identitet qind per qind timin pa asnji perzierje


ka ndoshta ndonje takim rime ose rrokje aty ktu

por esht e pa mundur pa u takuar

rimat


sepse nuk ka shum variante te rimave ne poezin shqipe

por ne krijimet e mia jam identiteti origjinal

ka me qindra tituj qe nuk kan te perbashkt asgjė as me fishten as me askend hiq

por jan krejtesisht identitet i imi-
sa per emitim te fishtes nuk them se nuk kryqzohen her pas here
ngjashmeria e rimave

por nese shihen me kujdes rrokjet e rimat kan dallim

sepse un e kam zgjedhur nje variant timin

un jam msua ne ket force qe te krijoj qe ne vegjli

qe ne rini kur kam filluar te recitoj e te shkruaj


por nuk esht e vertet se emitoj fishten

por ka raste kur ka ngjajshmeri te thash
por te fjalet jo as edhe nji te vetme n shprehje nuk ngjasojn shprehjet e mia me te fishtes skund as edhe ne te vetmen fjale

sepse shprehjet e mia dhe te fishtes nuk jan as e dhe nji te ngjajshme


por inatet e disa shqiptarve jan inate

e dihet se per inati disa njerz qe edhe njeriun e kan vra
sepse inati esht i keq ma i keq se ai nuk ka esht errsire primitive
aty asnjiher nuk hyn drita emendjes


disa shqiptar jan ne gjendje te bejn gjithqka keq shum -


sa per prralla qe thua ti prralla te gjitha jan prralla

ti nuk ke lidhje as me artin dhe poezine as me ndonje domethenje te

metafores as te stilit e as te artistikes poetike -
ke dalur vetem sa per t e thene diqka un nuk e lypa po fola te verteten
dhe ty te dogji e verteta

dhe kur fola doli ajo qe e parashikova emocione te varfra te gjymtuara


sikur te kishe emocione te pasura shpirtrore nuk do ishe shprehur keshtu

por ndryshe

dhe per secilin varg do ishe shprehur se qka synon vargu ne domethenje
e qka permban vargu ne mbrendi arti por nuk ke aftesi per ket por kjo nuk esht me rendesi un duhet te kem edhe kundershtarė

dalja jote dhe shprehja jote ketu jan analfabete e ben ket me qellim
hakmarrje inatqore

por kjo mua ne nje far menyre me krijon knaqsi sepse e di se qka te preokupon e qfar niveli ke e qka te mundon
nuk ke dije me te gjere ti dhie disa si ti

ti qendron dikun ne mes te elementares dhe te te nen mesatares


edhe makreshi i shpirtit te varfer thot keshtu per vargun tim

ndersa njiher ma lavdronte vargun makreshi do te qonte ne qiell sikur te shkruaja per fe e per feregje kesi tipash jeni ju servil te interesave por kurr jo te reales veshtir esht me qen burre realist edhe me ja pas inatin njeriut e me ja dhan hakun sepse ket burrni e vyrtyt fisnik jan te rralle ata q e e kan


Mkreshi njiher me tha mos fol keq per per taliban e talibanizem

sepse vargjet tua jan te mrekullueshme


por mos na prek ti ne fe as ne nuk te prekum ne vargle por ti lavderojm ato

provoj te bej koalicion me mua me paktze servile te marrveshjeve

aleanca fetare

pra shifet se shumqka flitet nga pozicioni hakmarrs primitiv

e perqeshs sepse niveli emancipues i vlera te disa nuk ka arrit ne shpirtrate vetedijete tyre as ne pregatitje e aftesi mendore

disa me qellim nenqmojne e shpotisin mundohen me ti qit per toke vlerate disa qe nuk ju dihen as maskat e as emrat

por per kah kapacitetei shihet s e jan te varfer

dhe kan qellim per te ma thyer vullnetin -e krijimtarise per qellime te caktuara e prapavija

Dikur udb ja jugosllave kur mi merrte vargjet e mi shkelte me te dy kembet

kur me dergonin ne podrume te policisė e naten me merrnin ne pyetje
pse shkruaja vargje kombtare un isha i ri ather ne moshė


ato vargjet e mia ,ishin permbajtje patriotike dhe ata inspektoret e sigurimit me thoshin

qka mendon ti bre rrugaq pis me ket o vargje prralla provokuese e fyese
e per shqiperi etnike don me be shqiperi etnike ne jugosllavi apo jo

keto prralla tua po shet patriotizem MA VARGJE ME VJERSHA QE NUK I INTRESOJN KUJ AS BUJKU NUK TI LEXON e propaganda

ather nese jan prralla pse i shkelni me kaq nervozizem mendoja
vet me vete pse ju djegun kaq shum vargjet e mia pse

mendoja vet me vete ne zyren e hetuesis

kur ata me merrnin ne pyetje
isha akoma nen moshen 18 vjeqare i mitur kur i kendoja shqiperis etnike

ne vargje

por ty te paska perfshi gjelozija dhe paske varfri ndjenjash

e pa aftesi per te lexuar e per te kuptuar

si dhe paske shum inate ne shpirte

inatet ne shpirte jan pasoja e varfrise mendore e emocianale


vetem me nje pasuri te madhe ndjenjash drite leximi e msimi si dhe angzahimi mund te ndriqohet sa do pak shpirrti i varfer dhe te perfitohen emocionet

por pasuri emocionale dhe ndjenja linde esht e lindur athe nuk e ka qdo kushsa per kualifikimin tend te nje anshem se gjoja emitoj fishten
ti po dezonofmon ti as fishten nuk e ke lexuar hiq ndoshta sipefaqsisht dy tre rrreshta
te them se vargum im ka ndryshim me te fishtes si dhe shprehjet e fjalet e mia metafora por ke folur me inati

sepse vargu im esht plotesisht autokton me identitet timin

murrizi 13-12-09 10:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Lirik, krejt po ta kan inati tya, ti pa ju bo kurgjo ,ata tya jo kshtu jo ashtu...
mkujtohet edhe une kur ta kisha inati, por ma von u vetdijesova dhe te kerkova falje, sepse thash po boj kund noj gjynaf, e smuj e marr me veti n'vorr.
tung Lirik dhe veq vazhdo...

lirik 13-12-09 11:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=murrizi]Lirik, krejt po ta kan inati tya, ti pa ju bo kurgjo ,ata tya jo kshtu jo ashtu...
mkujtohet edhe une kur ta kisha inati, por ma von u vetdijesova dhe te kerkova falje, sepse thash po boj kund noj gjynaf, e smuj e marr me veti n'vorr.
tung Lirik dhe veq vazhdo...[/quote]
-----------

Ik djalo murriz trullani se trullana kokderra e tru trashė si ty e makreshin rrallė jan pa ne ket forum dardania qellimi yt dhe i makrshit e i disa ashkalijve tjerė endacak dinak
e goranve e minioriteteve tjera te kosoves e kahdo te trojeve tjera qe e dijn shqipen e kan msu shqipen ne forma vulgare bastarde

qellimi , i tyre ishte ndjekja largimi i lirikut nga forumi me qdo kusht
ndjekja prej forumit dardania me metodė e dinake shkinore esht ky
qellimi dhe veprimi qe beni ju ,ishte dhe esht i qellimshem per largimin tim me keto lloj ngacmime provokuese-qellim largimi nga forumi


se kush e di qka je ti ndonji far veremi i smurė barbar je ti berllog i pa vlera

me gjith keta te tjeret q e po ngacm,ojne qellimisht

pra ti murrizo me sa po shoh e ke nanen shkinė e baben naj far shqiptaro

shkau magjupo gabel naj far gorani poashtu i perziem pa gjak shqiptari e ti ndoshta je vet ky gega provokatorė qe dole ktu ,kush ua ka besen ju dinakve me shum e tinzarve me shum fytyra ju nuk keni kurfar ndergjegje as niveli as kulture por thjesht jeni disa barbar nastard rrugaq forumesh qellimi i juaj esht provokimi i shqiptarve neper forume
qe regjistroheni ne forumin dardania me nga njimi pseudonime tradhtare mashtruese per te shpotitur njerz me urdher te gospodarve ,ku ju jeni te regrutuar ju nuk keni qare pa vepruar keshtu si rrogtarė qe jeni nuk keni qare pa e krye punen per te cilen ju urdhrojne se kopila te atyre jeni ju ata ju urdhrojnė ,

ju delni me nick name e pseudonime te ndryshme tradhtare tradhtarė te atdheut e te qdo feje e norme etike e ligji e humanizmi siq jeni me gjak te keq e karakter te lig te pa burrni delni ne dardani me qellim per te degraduar lirikun ky esht qellimi i juaj vetem ky por jeni te njejtit kopila te regjistruar nga disa her per qellime te caktuara makabre
ne karakterin tuaj shifet s ekeni prirje per perversitete sepse njeriu qe sillen kshtu ka peqindje perverse ne karakter un kam lexuar edhe nga sociologjija pedagogjija dhe sfera te dijeve tjera i njoh sjelljet e njeriut edhe nga pervoja jetsore sa ta shof njeriun ne levizje dhe paraqitje mund te konstatoj se qfar karakteri per afersisht e ka


Ti murriz baluka sigurisht e ke nanen shkine e baben goran

je kso far pjellash i ish bashkim vllazrimit komunisto shqiptaro shka

kopil i perziem kush e merr vesh je ndoj far rodi i keq i atyre baballarve

barkmdhej qe martoheshin me shkina e magjupe per shkak per me i hy ne ahter hyqymetit rankoviqian , shqipfolsa qe martoheshin me shkina e me gjithqka qe gjenin vetem te mos jen shqiptare, se ju frynte prapanica fllad permbrapa e si martesa te perzieme ndiheshin ma sigurt e kam gruen shkine magjupe boshnjake shkonin e thonin ne hyqymet dhe krijonin garanci e jarani me shkaun , asi pjelle e rodi je edhe ti , po shifen te gjitha sjelljet e tua dhe te disa te tjerve qe jan si ti ne forum .

Pra ksi lloj hudumi i bashkim vllazrimit e komunizmit pansllav shkja faqezi , kush e di qfar fare e perziemje mahluke je e m,e nis ė sa sa sakati e gjyhnypi e ashkalia i tharbt gorani qe dijn me fol shqip, jan te kosoves apo rajoneve tjera te serbise e te malit te zi e te maqedonise turlifar teknefeci qe del neper forume e me u marr un me ta nuk kam kohė jo murri zo ,

se ata regjistrohen ktu ne forum vetem per provokime te shqiptarve ,

ne forum nuk ėsht veshtirė per tu regjistruar ,un jam ne shenjester nga disa halabaka kopila ktu per tu tallur me mua qellimisht ata ,

por mbasi nuk paska mbetė as nji shqiptarė i gjallė ne forum as nji i biri ose bi e shqipes me ju tregue juve se kush jeni ju provokatoret e mahlukateve
e ku e keni vendin ju ne cilin pleh duhet te hudheni vazhdoni
e shkarravitni lirisht neper forum dardania , se e keni gjetur garancionin ktu

per te provokuar por procvokimet tuaja jan qesharake inatqore primitive tregojne nivelin tuaj te inatit barbar te pa vlera inate primitive meskine
deshmojne per kulturen tuaj e zemren tuaj te zezė mjerane si njerz a social dhe te pa formuar te pa vlera ku secili varg shqip nenqmohet e pshtyhet
sepse jeni magjup kurgja tjeter .

Ku e don magjupi shqiptarin e vlerat krijuese te shqiptarit jo kurr asnjiher
,esht deshmuar nga pervoja se magjupit edhe buken kur ja kemi dhene ne shqiptarėt e mjerė kur ai vinte me lypė te dera kur ne ja kemi dhene buken
ai na e ka sha buken dhe miellin e ndihmen tone humanitare sa po e ka kthyer shpinen prej shtepise shqiptare sepse shkau e magjupi karakter te till kan , ti ja jep buken e ai ta jep thiken ne fyt kshtu jan kohrat dhe llumet mosminjohse , un jam me shum pervoja jetsore i njoh shum kohra neper te cilat me shum pervoja kam kaluar.

Gega 1 13-12-09 12:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=lirik]----------

Un jam msuar me njerz inatgji

te motiveve te shpirtvarfrise e shpirtvogelsise mjerane mikrovogelsie
inatqore

njiher the qka thone kritiket letrarė per vargjet tua

...........................................................

[B][SIZE=3]nuk ke dije me te gjere ti dhie disa si ti

ti qendron dikun ne mes te elementares dhe te te nen mesatares

[/SIZE][/B]

[/quote]
Hahaha..lirik, na kalle krejt.
Ktheu tash knej... ti koke krejt teshlice be daje.Se paske fort marak vec me gdhende.Tash e tutje kam me t`thane [SIZE=3]lirik teshlica[/SIZE].

A e sheh ku e ke problemin ti :
ti gjerat qe spjegohen me kater-pese fjali,i "spjegon" me dy-tri faqe shkrimi... dhe as atehere s`i spjegon si duhet!Dmth ti gdhende...e gdhende.. deri sa te lodhesh vete,se qe i lodhe te tjeret nuk merzitesh ti.
Sinqerisht, me vjen keq per ata femije qe rriten ne pranine tende,sepse ke per t`ua helmue jeten me llafazanine tende!

Poeti o daje, nuk behet po eshte i lindur.Llafazani eshte tjeter...

Ne e dime qe kemi shume poete e pak poezi te mirefillta.
Poeti i vertete , me 15 - 20 vargje thote shume.
Ai mesatari ka nevoje per hapesire dy here me te madhe per te thene dicka qe vlen.

Ti je gjenial, ty te nevojitet dyfishi i hapesires se mesatarit.

Ne kete forum ka disa qe shkruajne poezi.Une nuk i kam lexue poezite e secilit,por ato qe kam lexue kryesisht me kane pelqye...sepse diku gjen emocione te shprehura bukur,diku tjeter gjen pjese te ndertuara mire e diku
mesazh bukur te forte.Te gjithe ata qe shkruajne ketu meritojne respekt.

Po ti a meriton respekt qe shkruan ketu?!
Une nuk jam shume i sigurt per kete pune.Dhe kjo ne rend te pare per arsyen
e thjeshte : ti e lavdon vetveten.

Ti e din si thone gjermanet : vetlavdimi kundermon ere te keqe.

Asnjeri nga ata tjeret qe shkruajne ketu, nuk e lavdoi veten e tij.

lirik 13-12-09 12:29

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ju disa jeni prrallagji tradhtarė e armiq
-----------------
autori xhelal ferizi
ju disa jeni prrallagji armiq e manjak
jeni meskin e pervers e bizarė
dy pika gjak shqiptari nuk i keni nė gjak
ju disa jeni jeni tė zi e barbar

ju disa jeni me komplekse cinike
ju disa jeni kotsira e endacak
vuaj o mėmė shqipėri etnike
se morrat e ushujzat po tė thithin gjak

kahdo tė kan hy neper rrugėt tinzare
pervers melez e tė zi qakaj
rriqnak e pleshta e thnija tradhtare

kopila satan e djajata jan leshuar kahdo neper etni
me zhgjyret e tyre zuzare
o mėmė etnike e dashur shqipėri
ku jan armėt shqiptare


ku jan fyshekėt ku ėsht baroti

e grykat e thumbi shejtarė

qohuni o stėrnipa e djem kastrioti

bini pa mėshirė mbi tradhtarė


bini o bini se po rėnkon toka
nga gjakpirsa e plot hilegji
ju thrret flamuri e shqipja me dy koka
bjerni me shpata mbi kėto orgji


keto orgji jan orgji bizare
orgji te perziera serbo hashkalike
qe duan ta mykun token tonė shqiptare
kahdo qe i thone shqiperi etnike

sillet verdallė kahdo hashkalija
serbi e tradhtari e i huaj mizori
neper token tonė po mbjellet tradhtia
me dalė i pari kahdo puthadori

sa e qelbur qenka e huaj politika
e me maskat qe shqipfolsi kahdo i ka dinake
mblidhuni o te arbrit kahdo djem e qika
shqiponja ju fluturake

e bjerni mbi llume por si gjeraqina
fluturoni mbi male te arbrit mbi dhe
e porsi baroti qe del nga martina
lėshohuni mbi tradhtarin me rreptimė por si rrfe

se toka po mbushet kahdo zvarranik
krimba po pjellė shum kjo kohė mizore
qe jan sulur zvarras mbi dheun tonė etnik
nė trupin e mėmes shqiperi arbnore

mos leni mos lejoni o trima te kastriotit
te teutes trime e tė shotes shqipe
se po na sulmojnė armiqt e motit
na i gjuajn zogjt shqiptarė neper degė e pipea e shifni si ua gjuajn kahdo zog lirikun

gjahtarė gabel shkje e ashkali

vraje o zot tradhtarin e te zi armikun

qe gjuan zogun shqip qe kndon per shqipnipo ju o bij te shqipes ku jeni strehue
strukur dikund neper qoshe e skuta
ket farė te keqe qe e leni me lodrue
ne token ku lindi teuta


ne token ku lindi i famshmi Oso Kuka
e Zhuj Selmani e Adem Jashari
le te ushtojnė bjeshkėt male e vrrije e suka
dilni si baroti dukuni si zhari

e mos leni tradhtinė mbi troje shqiptare
se shtuar jan shum kopilat
bjerni pėrmbi llume kahdo jan tradhtare
se po qajnė mbi dhe gongje e karajfilat

se po qanė mbi dhe toka jonė e kuqe
e larė me gjak arbri qė n' shekuj nuk thahet
po rėnkon nga shkelja e bukura lulkuqe
e vaji e dėnesja si ndahet


se ka hy tradhtari e ka hy mizori

po shkelė mbi tokė tonė pa mėshirė

po del me krah kahdo puthadori

e nuk len mbi qiell t' flutroj shqipja e lirė
------------

autori xhelal ferizi
neper me vite neper vargje shqiptare
te cilat i urren armiku i shqiptarizmit
----------------------------------

lirik 13-12-09 12:58

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=Gega 1]Hahaha..lirik, na kalle krejt.
Ktheu tash knej... ti koke krejt teshlice be daje.Se paske fort marak vec me gdhende.Tash e tutje kam me t`thane [SIZE=3]lirik teshlica[/SIZE].

A e sheh ku e ke problemin ti :
ti gjerat qe spjegohen me kater-pese fjali,i "spjegon" me dy-tri faqe shkrimi... dhe as atehere s`i spjegon si duhet!Dmth ti gdhende...e gdhende.. deri sa te lodhesh vete,se qe i lodhe te tjeret nuk merzitesh ti.
Sinqerisht, me vjen keq per ata femije qe rriten ne pranine tende,sepse ke per t`ua helmue jeten me llafazanine tende!

Poeti o daje, nuk behet po eshte i lindur.Llafazani eshte tjeter...

Ne e dime qe kemi shume poete e pak poezi te mirefillta.
Poeti i vertete , me 15 - 20 vargje thote shume.
Ai mesatari ka nevoje per hapesire dy here me te madhe per te thene dicka qe vlen.

Ti je gjenial, ty te nevojitet dyfishi i hapesires se mesatarit.

Ne kete forum ka disa qe shkruajne poezi.Une nuk i kam lexue poezite e secilit,por ato qe kam lexue kryesisht me kane pelqye...sepse diku gjen emocione te shprehura bukur,diku tjeter gjen pjese te ndertuara mire e diku
mesazh bukur te forte.Te gjithe ata qe shkruajne ketu meritojne respekt.

Po ti a meriton respekt qe shkruan ketu?!
Une nuk jam shume i sigurt per kete pune.Dhe kjo ne rend te pare per arsyen
e thjeshte : ti e lavdon vetveten.

Ti e din si thone gjermanet : vetlavdimi kundermon ere te keqe.

Asnjeri nga ata tjeret qe shkruajne ketu, nuk e lavdoi veten e tij.[/quote]

-------------------

Tė thash sikur te isha lajkatuar ty ti do te flisje fjalė te mira per mua -
dhe ashtu i nise e vrejta pastaj i ktheve sepse u pa kjo -
ka njerz qe me ja bė njimi te mira veq nji fjale te keqe me ja thane ti rrxon te gjitha vlerat e vargjet ti shanė qka deshmon kjo mungese burrnie inate meskine primitive mungese kulture ja pra se si esht edukata e disave
me njerun edhe me ken ne gjak haku nuk hahet por i ligu nuk ta jep hakun te pshtyn mbi gjithqka qe ke sepse ka ligsi shpirtrore

por un nuk servilosem jetoj per arsyet dhe ndjenjat emocionet kulturen njezore per vlerat dhe rendesine e tyre qe kan ato ne jete ndersa ju disa i shkelni vlerat -
ndersa un jo nuk jetoj per servilizma e lepije por per vlera

nuk i trembem kuj se nuk i kam kuj borgj

serbet neper shekuj kan shkruar genjeshtra e shpifje ta pa qena per shqiptarėt

me vagona e tonelata leter te pa vlera intriga shpifse kan shkruar serbet
ne europe duke shpifur per shqiptarė ata genjenin duke thene shqiptaret na rrenojn varret na i dhunojne plakat
ndersa un si i burgosur politik vetem se i perrshkruajta disa perjetime te vogla krejt pak qka kemi perjetu ne burgje nga zullumet e armikut ti me thua po lavdrohesh -

Po me bien nder mend fjalet e nji te burgosuri politik qe kishte hequr te zijt e ullirit ne burgje serbi i thash pese nuk po i shkruan keto gjėra e detale qka ke vuajtur me tha ik o lirik po a e di se kush jemi ne dalin njerz e te thone shih si rrene e lavdrohet ik shiko punen tande e mos shkruaj kurgja

e ke krye burgun jetoe jeten tende se kan me ti pshty vuajtjet vargjet e gjithqka ke ather e shikova me nji far qudije

por po e shoh se dia njerz me te vertet jan te zgjuar dhe duhet me i ndegju ata tamam ashtu doli parashikimi i ti
Njerzit nuk guxojn as ti shpalosin vuajtjet se ua bejn bajat i perqeshin
ju thone po lavdrohesh por harron to more gege se njerzit kan kaluar neper bire te gjylpanes kur ti ke pi birra e ke henger mish dashi ndoshta me kumbarė e dosllare neper ahengje e njerzit e kan la me shpinė nuk ke faj ti jo
prandaj fol qka te duash se un kam takuar edhe njerz qe thonin pse bre te kan lshu prej burgu he nanen serbve kshtu e kshtu te mos kishin lshue hiq

e un ju thosha pse bre vlla kshtu po mendon ti ai e thoshte si ne forme shpitoje ironike por ne te vertet ashtu mendonte po ti pse nuk shkon ne burgjet serbe te mbylelsh aty per jete perse vetem llafazanon dhe don llokume ne shpine te vuajturve more gjehnemli i thash shko ti dhe rri ti aty neoer burgjet serbe pse je kundr lirise shqiptare e te shqiptarit .
Prandaj kur i takoja te burgosurit politik un me plot frymzim e urrejtje ndaj armikut neper shekuj qe beri zullume qe nuk i shkruan lapsi
ju thosha perse nuk i shkruani detalet dhe kujtimet e vuajtjeve e perjetimeve ata me thoshin le bre hiqu asaj pune me thoshin po ti a ke s y me pa a jo
veq tallen me to po kujt ja ndoen per ato pune ik hiqu mos na ngarko me kto telashe pi diqka qka do me pi e jeto tash ne liri se mir esht .
Qka deshmon kjo pse nuk shkruajn ate qe ekan perjetuar shqiptart sepse vet disa shqipfolsa tallen me ta e nuk ua besojnė-rsa un i kam treguar vetem disa detale te vogla qka as 1 perqind nuk kam treguar dhe shum gjana do ti merr vorri pa u trgeuar sepse te tallin vetem kur diqka atij o ndodhe del e bertet sepse ather i preket egoizmi i tij interesi
te mos ja besosh tjetrit vuajtjen esht krim dhe egoizem prandaj me quaj qka te duash llafazan e levdaq qka te duash thuaj por disa si ju e iknin bythen nga qdo veshtirsi per te dalur pastaj ne sheh pas hallakames
me rrah gjoks por zoti i shef vuajtjet dhe ngjarjet eperjetimet e te gjithve
e di un ku po e qet ti meselen

lirik 13-12-09 13:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=Gega 1]Hahaha..lirik, na kalle krejt.
Ktheu tash knej... ti koke krejt teshlice be daje.Se paske fort marak vec me gdhende.Tash e tutje kam me t`thane [SIZE=3]lirik teshlica[/SIZE].

A e sheh ku e ke problemin ti :
ti gjerat qe spjegohen me kater-pese fjali,i "spjegon" me dy-tri faqe shkrimi... dhe as atehere s`i spjegon si duhet!Dmth ti gdhende...e gdhende.. deri sa te lodhesh vete,se qe i lodhe te tjeret nuk merzitesh ti.
Sinqerisht, me vjen keq per ata femije qe rriten ne pranine tende,sepse ke per t`ua helmue jeten me llafazanine tende!

Poeti o daje, nuk behet po eshte i lindur.Llafazani eshte tjeter...

Ne e dime qe kemi shume poete e pak poezi te mirefillta.
Poeti i vertete , me 15 - 20 vargje thote shume.
Ai mesatari ka nevoje per hapesire dy here me te madhe per te thene dicka qe vlen.

Ti je gjenial, ty te nevojitet dyfishi i hapesires se mesatarit.

Ne kete forum ka disa qe shkruajne poezi.Une nuk i kam lexue poezite e secilit,por ato qe kam lexue kryesisht me kane pelqye...sepse diku gjen emocione te shprehura bukur,diku tjeter gjen pjese te ndertuara mire e diku
mesazh bukur te forte.Te gjithe ata qe shkruajne ketu meritojne respekt.

Po ti a meriton respekt qe shkruan ketu?!
Une nuk jam shume i sigurt per kete pune.Dhe kjo ne rend te pare per arsyen
e thjeshte : ti e lavdon vetveten.

Ti e din si thone gjermanet : vetlavdimi kundermon ere te keqe.

Asnjeri nga ata tjeret qe shkruajne ketu, nuk e lavdoi veten e tij.[/quote]

--------------------

Po shifet se asnji koncept te aftesisė te definimeve e konstatimeve analitike
per vargun dhe letersine nuk e ke
as talentin ma elementarė per analizen ne varg ose definicionin sepse nuk ke aftesi perceptimit te koncepteve dhe nuk mund ti bashkosh ne renditje logjike thenjet e as metaforen as vargun as nuk ke eftaesi emocionale per ta perjetuar shpirtrisht pra ke mangesi

as ne definime e formime konceptuale te ndonje note profesionale q e mund te vlene nuk mund te thush diqka me vlere


per te nxjerrur ndonje perfundim nga krijimtaria


pra je nje i thjeshshte kalimtar i rastit q e ke hy per te takuar diken

ne forumin dardania apo jo

ke dalur neper argtime forumesh dhe rruga te qitit te vargjet

e hajt te them diqka tash

mos hyn ne gjėra te mdha kur je i vogel sepse ne oqeane te mdha diturie nuk hyhet me nje drraase te kalbur
sepse humbesh neper valet e diturive nuk je ti per aty gjeja vetes vendin
ku ben pjese

e keqja te disa shqiptarė esht s e ndryshojn nga mentalitetit i urtesis s ndergjegjes e kultures europiane

nese atyre ju thua a mund te udhheqesh simensin firmen me te madhe gjermane ai te thot po o r po si e udheqi menjiher

nese i thua a mund te udheqesh kombet e bashkuara okb n

po or thot po thot po si menjiher jam i aft per at pune thot
po si menjiher dhe pa pik ndergjegje e vetedije e logjike hyn aty
per ta udhequr edhe n rakete hyn edhe nese esht kovaq i thjesht

se a bjen raketa mbi civilizim nuk e ka problem por vetem qe te jet aty

ky esht kompleski i kobshem qe e kan disa njerz kjo esht mungese ndergjegje

kulturore vetedije dhe mos formimi ne te menduarit me qytetrim e kulturen qytetare europiane perendimore prandaj keta perendmoret kan arritur aq larg sepse ekan zhvilluar shum ndergjegjen dhe pergjegjsine mirnjohjen
vetedijen kualitetin e arsimimit
dhe vlerat europiane

pra duhet me than ndergjegjshem dhe me pergjegjsi jo nuk jam i aft per ket detyrė ose udheqje

ose per ket seksion vetem per diq ka qe ndjejhesh i aft mund te thuash po me siguri dhe vetbesim pra duhet te kesh njisi matje ne ndergjegje por jo
te thuash po per gjėra te cilat nuk je duhet me ken shum i sakt e preciz ne percaktime dhe i ndergjegjshem ne sjellje

pra ne oqeane diturie nuk hyhet me nje drrase te kalbur por vetem
me anije te fuqishme diturie


Ti pra kje hy ne forum me ndoj qellim muhabeti ose argtimi ndoshta edhe per te njohur ndonje vajze ose thjeshte per tu argtuar ne forum
por ne dije te mdha mos hyn se nuk je lindur per ket rruge te diturive qe kan shum veshtrisi per ti ndjekur e ti nuk je lindur per keto veshtirsi te mdha


se pse nga paraqitja e jote shifet s e nuk ke kurfar pregatitje as aftesie elementare

as per letersine e as per disciplina tjera te njohurive e dijeve


sipas teje asnji varg i lirikut tash nuk vlene apo jo

pas i qe fillove kundershtimet me lirikun a e sheh se si t enjof akoma pa e hapur gojen

ja se si kalove ne hapsiren e errsires s e madhe shpirterore

te inateve

dhe veseve primitive ku deshmon se aty nuk ke drite


ne ato ane te shpirtit ti po mendon se te gjitha anet e trurit e te shpirti ka drita

jo nuk ka shum ndergjgje njerore jan te errsuara dhe nuk jan te ndriquara te rralle jan ata qe i kan gjith atodrita ne logjike e ne vetedije e ne ndergjegje ne vlera


por dikush ka hapsira shum te ndriquara e dikush nuk ka drita hiq

as ne shiprte as ne tru e as ne emocion e as ne formim as ne tipare
e dikush ka pak dikush mesatare shkalle shkalle esht njerzia e shoqeria

kuptoje

njerzit jan te llojllojshem dikush e ka nje hapsire te vogele te ndriquar


emocioni shpirti dikush ka me hektare hapsira errsire injiorance

disa jan me tru te pa zhvilluar

por ka qe nuk e kan hiq drita ne tru pra ka gjithfar kategorie hapsirash

errsirash dritash ne formime te emocioneve e shpirtrave

Te ti nuk shof shum drite as formim emocional nuk ke as mirnjohje

ndaj vargut

por kalove ne anen e errsires meskine ne pjesen andej ku e ke me hektarė te inatit per te shpotitur te errsira e pa ndriquar

ky esht talenti yt shpotija primitive ne at pjese je i formuar per mbrapsht apo jo keshtu po shifet te paraqitja e jote e na del me do far teshlicash
si duket paske punuar paske gdhendur drurin un e qmoj puntorin -
por teshlice nuk i thohet shqip ksaj vegle shko merre fjalorin e mse si i thohet se kjo thenje e ksja vegle te punes esht ne gjuhen ser be
nuk esht shqip pra msoe gjuhen shqipe

lirik 15-12-09 20:02

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Neper laboratoret agjentureske
autori xhelal ferizi
neper laboratoret agjentureske pregaditet dinake etiketa
plumbi pas shpine e thika
vdiq nė shqiperinė etnike jeta
e vlera mbi dhe etike

neper rruzat e gjakut e qelizat politike
vepron kahdo anarkija
planet djallzore e lojrat e pa kufij taktike
sa shum vuajti etnike shqipėria

se kahdo kan thurė kurtha e dinake elaborate
maskat pas perdeve e ushtruan ilustrimin
sa shum klane kurthash e kurvare tarikate
qė kult e kan dhunen mashtrimin e krimin


sa shum jan zgjidhur e lidhur ushkure politike
e ushkure rruspijash tradhtare
sa shum qajnė bilbilat ne shqiperi etnike
sa pjellat u pollen bizare


sa shum jan pjellur te zeza intriga
e lojra ngreh e mos k'put
njeri luaj si qyqe tjetri me dy biga
njeri lozė qakallin e tjetri luan si hut

e mbushur toka etnike plot varfri e halle
rėnkojnė kah do vargjet e poetit
sa dhimbshėm gjėmojnė gurė e dhe e zalle
a arat e djerra pa shenja t' bereqetit


mbeti kahdo shkret e mjera bujqėsia
pa punė mbeten djem e qika
po vuan nga premtimet kahdo e gjorė shqipnia
mbas shpine po ngulet kahdo e hasmit thika


shqipnia etnike ra me krye ne hi
e rrėzoj per dhe kahdo i ziu klani
e mafia e rrjeti me tė pa kufishme djallzi
demoni e djalli e satani

qani ju penda kahdo poetike
qani kahdo ju e te pa faj currila
se u vyshken ne ket shekull mbi tokė tonė etnike
sa lule te pa fajshme gongje e karajfila

orgjija kahdo pshtillet me jargė kriminale
sa e zezė ėsht shkumba mashtruese nga goja
do tė shemben nje dit fusha e bjeshkė e male
se fe pėr mbi dhe kund nuk pa ska loja
------------
autori xhelal ferizi

...................

lirik 15-12-09 20:03

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Rrenen e mbollen mbi kohė
----------
autorė xhelal ferizi liriku ne mergim
------------------
rrenen e mbollen mbi kohė
kult e bėnė pabesinė
art e bėnė stilin moh
duke mohuar edhe perendinė

kush jan kėto maska kohore
cili gjarper me hile i polli
si mbinė mbi token arbėrore
mbi dhe te lashtė kush i mbolli


kėta hanė gajasen zgerdhihen e pijnė
edhe nė kupa lotėsh tė njerzve dolli ngrisin
grabisin kahdo meritokracinė
pėrse gurė e dhe tė tokes tonė nuk padisin

pėrse nuk paditen kėto maska meskine
lart atje te perendia
kėta gjamė i sjellin qdo kohe e stine
qanė nga kėta liria

qanė nga kėta edhe guri e druri
e toka rėnkon ku kėta shkelin
me lot ne qerpik kahdo shihet biluri
kur kėta meritat i vjelin

kėta kan mbjellur ku do pa besinė
e thiken si ligj mbas shpine
kėta e tradhtojn perendine
qajė o bilbil kanarine

e qajė se tjeter nuk te mbeti
mbi fusha e male n'cicėrimė
andej ka brigjet e deti
se maska e mbuloj shqipėrinė

se maska po quhet vlerė
se rrena po quhet punė
e besa ėsht hudhur nė erė
e koha ka mbjellur dhunė

qaj o varg i poetit
qajė o qerpik i bilbilit
mbi ara tė bereqetit
te lulet e karajfilit

se zemer mbi dhe nuk mbeti
se mshirė me sy nuk u pa
nga mendjet kopile se q' na gjeti
ma zi se nėn grek e nėn shkja

autori xhelal ferizi neper vite me penden shqiptare
--------------------------

lirik 15-12-09 20:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po vjen dora tradhtare
--------------------
autori xhelal ferizi
....................
po vjen dora tradhtare
ik o vargu im
ik
po vjen smira barbare

ik ti ik

po vjen maska bizare

ik e mbi dhe mos pik

o vargu im

ik

se te fshijnė te perpijnė

smirat e zeza vrastare

kahdo e ku do te fshijnė

te urrejnė ashiqare

ik

o vargu im ik

nga duart hileaqare

se i ziu kanibal armik

i han kanibalisht vargjet shqiptare
autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik 15-12-09 20:07

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nese them dashuri
--------------
autori xhelal ferizi
---------------
nėse un them padjallėzisht dashuri
koha do tė mė shanė
se caku e loti i kohes tash po del i zi
njerzit njeriun po e hanė

e un akoma iluzionarisht iliuzionoj
ne artin tim mbėshtes shpresen
q' jan kėta tė zi enigmatik vargoj
qė peng e mbajnė tė qdo mode besen
---------

autori xhelal ferizi
------------------------

lirik 15-12-09 20:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kush je ti liri

autori xhelal ferizi ne mergim


kush je ti liri mbi dhe kush je ti o fenomen
ti je mbretresha e qiellit e tokes
ti je nė secilen qeilizė nė secilin gjen
busolla e shpirtit e kokes

ti je busolla arti ma i thellė i dashurisė
ti je ma e bukur s e vet mahnija
ti je vet mbretresha pėrjetsisė
ty tė tė pėrkulet gjithsija

a e sheh sa tė duan te gjith gurė e dhe
secila rrudhė e palcė e shpirtit e ballit
secila rreze qė del me ngazllim me nxe
secila qehre e yllit e detit e kokrrave tė zallit

vtėm ti je je ajo qė ringjallė
vetėm ti je infuzion pėr yje
ti je ajo vetėm ti qė joshė ngazlim e mallė
ti je ajo qė mbanė fusha e pyje

ti je ajo qė nuk tė humbė kurr fara
mbinė nė zemra tė galaktikes
nėpėr globe ti je gjithmonė zanė ma e para
ti je art mbretėrore kurorė mahni diamantore e jetė bardhes magjikes

o ti je ma e bukura bardhore valė qė shkumbzon mbi dhe
ti je rreztarja mė e vlueshme e dashurisė njerzore
ti je ujvara e shpresės qė derdhesh si rrėke
ti je je mbretresha qiellore

ti je mbretresha e tokes e detit
ti je ma e mira ma e bukura lule
o ti je arti ma i bukur i vullnetit
ti je pėr jetė tė njerzve kusht e diell vule

pa ty as bimėt nuk duan tė qelin pip
pa ty as nė gzim nuk qelė kund dashuria
pa ty o liri nuk qesh kund zemėr shqip
as mbi dhe pa ty nuk buzqeshė njerzia

autori xhelal ferizi ne mergim
lirik nuk ėshtė nė linjė Gjej tė gjitha postimet nga lirik

lirik 15-12-09 20:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
NėSE LOTIN TIM

Shkruan xhelal ferizi

nėse lotin tim do ta shihni si gurė tė derdhur nga plasja
mos mė gjykoni pėr ligshti
se aq shum buza mė ėsht dridhė nga pėrplasja
dėnesja mud tė shpėrthej me mėri

xhelal ferizi autori nė mėrgim


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:51.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.