Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 06-03-10 12:03

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[COLOR=black][FONT=Verdana]Se nga satana e demoni
fort po vuan ky dhe i joni
autori xhelal ferizi penda e mergimtarit
me ju prishė morali e gjeni
per nji udhė e vizė shengeni,

jo oj botė oj bankė botrore
un n' tri fe jam lidhė per dore
mbajtė me qiell e mbajtė me zot
kah po m' rjedhim mshirė e,lot
mbi ke t dhe,qe, e dha ai zot
nuk jam lindė pse m', thonė shqipnija
me u tallė dheu me halle t' mija

edhe rruzulli e gjith kah ka
rus sherrgji e grek e shkja,

se ,mua me thonė xhelal ferizi
s a,kan fleta lul'murrizi
edhe n' qiell kokrra kokrrizi

edhe pika shiu qiellore
do te i bėj ndjenja arbnore
lidh me mua besė shpirtrore

lidhe shpresen lidhe besen
per shqipni t' fillojmė jetesen

se nuk dua qe t' me mbloj futa
t' m' dalin vasha prostituata
veq pse duan grupet tradhtare
per me i shit ne trotoare

por e dua punen nderen
po e dua paqen e dua vleren
e dua prodhimin e etiken
po i dua t' paster djalė e qiken
kahdo jan rini shqiptare
jo me u shit ne treg per pare
veq pse don koha barbare

dua me botė fort me e lidhė uren
punė e paqe edhe kulturen
e jo te ndyra kohra zhgjyre
qe shkretojn pa kurfar ftyre
tue na e sjellrenen ekrimin
tue na e prish civilizimin

e jo prralla edhe krime
edhe tjera konzervime
ide te mjera fabnatike
fee gjak n shqipni etnike
me u perplasė te bijt e nji gjaku
e me fe me u nda bajaraku
e me halle e me hile
tue tunde lojen ne bisht me skile

e te zeza degjenerime
papunsi edhe mjerime
kahdo te mjeren anarki
tue na e mbell me shum “dredhi
edhe mashtrime tallavgjike
e do te t' pshtjellta elegjike

rrmuja e lamsha pu gjet fije
ne hi po i qesin vlera e dije
e varfria ne tokė ariane

vaje e,kob e fjalė mjerane
tue pshty diell tue pshty drit hane
tue germue neper do f e
prap me i kallė po gur e dhe

jo per besė oj bankė botrore
un nuk dua luft as llogore

as nuk dua krim e gjak
as tradhti as shpifje e lak,

as nuk shkeli n 'drrasė t'kalbsis
veq progres i dua shqipnisė
,
n' qoftė s e ti don me m , ba mik,
per me m' dhanė at metelik

un e kam nji plan madhor
dua me ba fshatra malorė

turistike e hekurudha
e metro per me u shndritė udha

si ne kosovė edhe n' malsi
deri te deti me kaltri
ne mbarė shqipninė po varg e vi

ma fal besen bankė botrore
edhe gjasat kreditore

mi jep mua ne besė t' qelikut
pare t' fort t' metelikut
ti bėj ballė ah qdo armikut

s epo m qanė toka n' ryshfet
m' kan mbetė arat djerrė e shkret
avreshta e pemė e kahdo vrrini
e ne fushe su mbjell shalqini
vazhdojne vargjet shqiptare
nga autori xhelal ferizi ne mergim
autorė i mohuar mbi tridhjet vite i lanun pas dore nga koha pluhur

[/FONT][/COLOR]

lirik 06-03-10 12:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[COLOR=black][FONT=Verdana]fushė kosova m ka mbetė djerrė
autori xhelal ferizi
myzeqeja mblue me therrė
e mbishkodra e torovica
ne fusha te gjera e mjer drenica
me varfri e kohe mjerane
saboton koha satane
e kahdo i lashti djep,
me malsi me mal e shkrep
me ka mbete ne errsirė pa drita
shala e shoshi e mirdita
fusha e male t' dukagjinit
llap gollak e ana e drinit

edhe malsija fshat me fshat
kahdo zona e mjerė krahthatė
korqė delvine e lazarat
kahdo shqipja me dy krena
libohova e tepelena
fusha e male e bjeshk malsore
ara e vrigje kodrinore
nuk i mbjellė mbi dhe askush
ara vreshta fiq e rrush

m' kan mbetė malet me kordele
edhe malsoret n' t,holla bele

n' flok preJ ari n' t' holla fije
m' kan mbetė rrudhė pa e zėnė at dije
izolue ne rreth varfrie
pa martue ne rreth zhgenjimi
ne vetmi e t shkreta male
me ju vyshk jeta ngadale
veq pse s' ka as rrugė as pare
shum po vuajn fiset shqiptare

se shum larg pertej me brigje
ju kan mbet shkollat nder shtigje
me do te humbura do shkretira
keq kan mbet vashat e dlira

un po dua moj bankė e vjeter
nji marrveshje me ty n' leter

ta dhash besen ,te diellit ,ballit
kam me i gzue kokrrat e zallit

jo me lėnė shqipninė n' pikė t' hallit
shihe i her oj bankė botrore

si m' shkretuan tokat arbnore
m' kan mbetė vreshtat pa hardhi

m 'kan mbetė djerrė fshatart e mi,

m 'kan mbetė qyqet neper therra
shum rrfashina ma kan mbetė djerra

ku patatja edhe agrumi
nuk jan mbjelle kah bregu e lumi

as nder ara as n' gejlbrime
nuk po qeshė shqipnija trime

shihe oj bankė shihni o shtete
m' leni mu se i lidh per jete

un i marr do djem petrita
kur ju mua t' m' jepni kredita

edhe i fus ne pun mizore
me prodhim qe qesin dore
edhe i marr do vasha te reja
qe punojn si e rrepta rrfeja
qe e i qendsin ato ara
me plantazhe e shege e nara
edhe gshtneja eperime
peme te bukura ne token time
kahdo i thone shqipni kah deti
ne ara e fusha bereqeti

n, vlim me vlue puna arbnore
e me i qeshė rrezet diellore

lidhu o j bankė ti me lirikun
e te plasim kahdo armkiun
grekun te zi e rus e shkja
toke e dhe qe duan me m' tha

e mashtruest nuk m kapin n gjah
se shqiptart t' fort i bej krah

kur ti bej nja treqind vetė
te leht si shqipja ne krah me fletė

e do tjera gjeraqina
kan me ece mire moti e stina
kahd ne bukuren tokė shqiptare
do te luzojn bimet kombtare

e mua trimat me nishana


ne mbrojtje e roje e djem azgana

do t me mbrojn me jatagana

do te me mbnroj po nga armiku
me pushkė zjarri e arm qeliku

qe ai hasmi i biri i shkines
t' mos thyej kraht e gjeraqines


mir me pret dhe shqipni nana

kan me u gzue dhe po dielli e hana

dejmt me besė i mbaj rreth veti
ka me u gzue po toka e deti

ka me u gzue qdo karajfil
kur t' prodhoj t' bukurin tekstil

edhe shtofrat me pelhurė
ka m u gzue qdo udhė e urė

mbar shqipnija n# dhe e gurė

n mergim s del ma djal as qikė
ndera abnore s ka me u lig

veq n dhe t' vet me ndejt krenare
jo me e shit nderen per pare

a ke mshir oj bankė botrore
a se sheh s e m ka dal dore

toka e dheu e bimė e shteti
veq po flas po vet me veti

tue shikju kah veq per t zi
qdo gja gjakun tue ma ngri

m ka mbulue koha rruspi


nga autori
xhelal ferizi ne mergim neper mote me penden shqiptare

[/FONT][/COLOR]

lirik 07-03-10 00:54

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
04-01-2010, 23:00 vbmenu_register("postmenu_2545396", true);
Heavily Equipped

Anėtarėsuar: 04-11-2002
Postime: 2,552Citim:
Postuar mė parė nga [B]Apollyon[/B]
[I]Mos fol o tradhtar, o agjenture e UDB jugosllave! KGB/LHC/UDB/VFLP[/I]

Mos fol ti o agjent i perendimit! Me MI6 apo me CIA-n je tani? Po ta them publikisht ketu ta mesojne te gjithe qe agjentura juaj i ka fshire gjithe postimet e Xhelalit te fsh.net edhe te forumi kosovar.
Ti je aiiii.... dora vete... lere se nuk po e them qe ti je Delirium Tremens se pastaj te sulmon Xhelali...
__________________
[B][FONT=Book Antiqua][SIZE=3]Magna res est vocis et silentii temperamentum.[/SIZE][/FONT][/B]
vbrep_register("2545396") Force-Intruder
04-01-2010, 23:24 vbmenu_register("postmenu_2545424", true);
don't bother meAnėtarėsuar: 08-11-2007
Vendndodhja: periferi
Postime: 7,871


Citim:
Postuar mė parė nga [B]Force-Intruder[/B]
[I]Mos fol ti o agjent i perendimit! Me MI6 apo me CIA-n je tani? Po ta them publikisht ketu ta mesojne te gjithe qe agjentura juaj i ka fshire gjithe postimet e Xhelalit te fsh.net edhe te forumi kosovar.
Ti je aiiii.... dora vete... lere se nuk po e them qe ti je Delirium Tremens se pastaj te sulmon Xhelali...[/I]

Ore agjenture e huaj jugosllave, ti qe ke qene roje burgu ne spac duke torturu te pafajshmit, ti me nofken Delirum Tremendos qe ke shkaktu aq dhimbje nder popullaten e pafajshme duke i persekutuar edhe internuar. Mos me bej te them emrin tend te vertete o MEHMET SHEHU!
________________agjentete dhe sherbtoret kresisht nga jugu i shqioeris bollanistet
e forumit shqiptar q e maltretuan neper forume dhe organizuan diskrimin
kunder autorit xhelal feriizi lirikut
ishin shum debate dhe paknaqsi te lexuesve
dhe tradhti ndersa forumi shqiptar net perserie thrret autorin lirik q ete kthehet te lexusit ne forum
diskriminet dhe tradhtia e hilet ne ato forume nuk jan te rasteishme
por ishin agjet dhe ndtysira te caktuara ne sherbim te tradhtise
qe vepruan ne forum me aq kembngulje dhe me ane te duarve te zgjatura agjentureske mafioze me ne fund arriten qellimin tradhtar kunder lirikut
me qindra reagime te forumistve jan fshi sepse tradhtia esht ne krye te atij forumi q ee paraqet veten si forumi kryesor i shqiptarve

lirik 07-03-10 01:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
veprimet e ndyra deshmojne poshtersine e veprimeve ilegale dinake
te tradhtarve mizore qe lrikune vune ne shenjester ne dy forumet e mdah shqiptare qe ne fakt nuk jan sqhiptare

dhe deshmojne faktet se agjenturat e huaja nuk rrijne
por veprojne edhe neper forume

sjellja e ndyre dhe tradhtare diskriminuese deshmon
kundershtimet e mdha ishin kur te gjitha komentet pozitive
dhe reagimet e lexuesve kunder padrejtesive
ne forum q eju bene autorit lirik ne ato forume
zhdukeshin dinakrisht duke u fshi

prandaj e them me plot pergjegjsi
se shum media shqiptare luajn rrolin si shqipare
ne fakt jan ne sherbim te tjeter kuj
pervoja ime flet neper kohra

cenzura dhe veprime tradhtare ne vazhdimis kunder shum kuj ne forum jo vetem kunder lirikut por kunder shum shqiptarve
ndersa sa i perket forumit ashqiptar com
nukk esht gje tjeter vetem nji kali i trojes ne trojet shqiptare
me administraten progreke me albo grekun ne krye qe nuk ka dyshim
se ai esht koqabashi kryesor i grekofilise e te tjeret jan vasal te ti
te dy forumet jan mashtruese te grekofilve dhe tradhtare
ktheu ne forum i thot forumi shqiptar lirikut te presin lexuesit qfar kohrashe absurdesh qfar pabesia e kohrave te rrezikshme dyftyrshe

Blini28 18-03-10 09:32

Titulli: lirik
 
[quote=lirik]Altini dhe Angjelina

..................................
se q' po qajnė moti e stina


po qanė zogu e kanarina

nje shqiptare si xhuljeta
nėn kėt diell u fik nga jeta

u bė dhe e u mb'lu nga varri
u dogj zemra e sajė si zjarri

se i dėshtoj thonė dashurija
i dėshtoj edhe rinija

afshi magjik e lumturija

e kjo jetė me plot melmesa
ah q, iu thyen po fati e besa

ndoshta pse s' ėsht shkrue me fat
me iu shkue gazi ma gjat

po nje lulė qe u mbjell me fletė
deshti shije me ndje n' jetė

Pė r me e ndje zogun n' per pyje
me dashtė hėnė e me dashtė yje

me e,dashtė eren e pranveres
kėngen tė lehtė tė zogut t'veres

kur ne kaltri pat ra magjija
ra n 'dy lule dashurija

edhe u dha dashuri nė fletė
n' per kėrcyell si diell kan mbetė

edhe i dogj me afsh e zhari
siq din fort me u djegė shqiptari

pėr kah ndjenja e pėrkushtimi
si angjelina e altini

qė u bashkuun si nji curril
qė pikė n' leht nė karajfil

edhe henen e kan dehė
kur nė preher tė dy jan prehė

e i kan k'ndue sa leht puhizes
e i kan lmue flokt lulėmurrizes

bardh e fletes lulqerrshisė
i njomė ky qift i ri i shqiprisė

edhe luleve tė bukura tjera
qe n' shqipri i qelė pranvera

besa e tyre ka qenė gurė
lidhė me mallė me shpirtė e nurė

lidhur ndjenjash e dashurie
por si rrezet per hjeshie

aq kan qenė lidhur e buzqeshė

qe se zgjidhte asnji peshė

nė dashuri zemrat jan veshė

te dy zemrat dy rinore
qė jan qelė n' ndjenja gazmore

gjaku nė vlim u ecte n'ė deje
lidhė si fijet nė kafka kreje

edhe yjet ne shpirtė jan lmue
kur dy tė rijtė afshit jan shtruefjalė n' behare kur kan ndrrue

qe per zemra ishin aromė

dashurinė, , e ėngjėllojn

per ket shije flasin bilbilat
e shperndajnė me fjalė currilat

ku me rrezet shartojnė sy
kur me fletė lulet jan kthy

prej te kalter t qiellit me pa yje
e kanarina qė shkojn n'pyje

e k'ėndojn ėmbėl degė mė degė
tue marrė lėng n' qershi e shegė

kshtu ėmblėsija shartue n' zemra
nė angjelin nė altin n' dy emra

n' ket zhylietė me tragjedi
qė i falė jeten varrit t' zi

varrit tė, errt ku rrin altini
ku i bėn hije nji fllad blini

ah medet s a mirė shkoj jeta
por qe s 'dihet e verrteta

ku jan shkaqet ku ishin fshehtsinat
qė i vran tė dy kto kanarinat

kta da zogj me cicėrime
qė n' fole nė shqiprinė trime

nė dashuri po qojshin mote
tue mos ditė sjelljen t' ksaj bote

kah s 'po dijnė kta t 'padjallzue
qka sjellė jeta tue shemtue

qka sjellė fati me ogure
kur dy zemra kputen ure

i kputė jeta e i ndanė varri
kur ja nisė me djegė vet zjarri

edhe flaka e tragjedisė
kur kputė fijet t 'dashurisė

thonė altini i dha fund
por ndoj fakt nuk shihet kund

se per shkak tė smundjes t' keqe
dashurisė i bėri leqe

port do te jen vet tjera shkaqe
qe i kan vyshkė dy manushaqe

ndoshta pengesat gjelozija
ndoshta i zi fati a fatkeqsija

ndoshta ndoj tjeter fatkeqsi
ndoj pengesė qe del n'rini

penges ne shkaqe shendetsore
i ka tha lulet rinore

ose prindt nuk kan dhėnė leje
pėr shkak te fisit a te ndoj feje

per shkak kryqi a ndoj minare
qe i ka nda ndjenjat shqiptare

ose tjeter dikund shkak
qe i kan ndezė dy tė rijtė ne gjak

per me marrė vendim mizorė
kunder vetes me ngritė dorė

se shqiptart per kah ndjesija
jan shum t'sert e u ndezet mėrija

edhe ju ndezet flakė ,mizore
digjen shkrumben dora dore

kur t' iu vjen flaka n'per gjak
kur ne qafė tu biesh pa hak

andaj druej mos kush i ka nda
kto dy lule e i ka tha

por si do kjo punė qė tė jet
sot kto lule ma s jan n' jetė

nji romeo e nje xhulietė

nji xhulietė qe i thonė shqiptare
thon se djegė qenka me zhare

zhare afshi e dashurije
shtangoj qielli prej habije

deri ku shkon po sakrifica
me e vra vehten qaf kaprica

ajo e sharmit lule e jetes
me ngritė dorė kunder vetvetes

thon kan shku si dy qiellorė
mbajtė jan bashk po dor pėr dorė

e nėn dritė kan ecė tė hanes
nė,gaz e shend tue shkue tiranes

kan shkėmbye sa fjalė rrezėlira
nė dashuri me puthje te dliralidhė me fije ndjenje e shpresė
pa mendue se qifti vdes

pėr ato ndjenja tė dashurisė
qe i kan mbjellė ne gjak t' rinisė
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

kushtuar qiftit shqiptarė ne tiranė
qe jan vetvra ne vetsakrifice per shkaqe pengesash
per dashuri duke humbur shpresat e jetes
qe ne rininė e tyre
te pa fajshme ne rrethana .................................
.............................................
.......................................................[/quotI nderuar lirik ju shkruani vargje shume te bukura , pergezim dhe suksese .

Blini28 18-03-10 09:53

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Perseri perjashtime dhe pergenjeshtrime ne emrin dhe krimtarine tende , nga shume dashakqinje te kultures sone dhe poashtu te historise sone te pervuajtur . Protestoj dhe apeloj qe te lihet i qete qe te krijoj dhe punoj si dine dhe done ai vete dhe jo ashtu te provokohet nga shume idote qe kane mundesi te paraqiten ketu me emra te rrejshem dhe ta denegrojen kete komunikim dhe informim kulturore . Prandaj ketu ka gabim dhe dore edhe stafi drejtues qe i toleron keta individ qe sillen kjendej si minje ne stall dhe te derigjuar nga ane te dyshimta antishqiptare . Kurse atedhetaret diskriminohen ne sy te lexuesve dhe Forumi Dardania me kete raste eshte vete pjese degraduese dhe e shemtuar para lexuesve serioze te popullit shqiptare . Pra Forumi Dardania sebashku me stafin drejtues duhet qe urgjentisht ta ndrrojne kursin dhe te kuptojne nje here e pergjithmone se provokatoret dhe penguesit e kultures shqiptar duhet te largohen e jo poetet dhe atedhetaret si Liriku e te tjeret qe kane nje jete qe angazhohen per qeshtje dhe te ardhemen e kombit shqiptare .
Me ndalimin e shkrimit tend Lirik duket sikur u ndalua edhe shpirti artistik i ketij forumi pa te cilin nuk ka tani shume kuptim .

lirik 09-03-11 18:20

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
e dija se nje ditė do tė linde dashuria
vargje nga autori xhelal ferizi
por nuk e dija
sa dashuritė i rrėnon qakalli
kurtha prita tradhtia
mbetesh me pasoja te kqia
...prandaj renkojne dheu e zalli
se gjamė ju sjell tradhtia
lexoni autorin ne mergim autori xhelal ferizi tregojuni dhe te tjerve se ku mund te lexojne

lirik 09-03-11 18:22

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
nje dite kur te mos jem
pyetni yjet per mua
ne mes shpates koken me vejne
gjakun ma duan si prrua
xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 09-03-11 18:26

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Penda ime nuk u thye
shkruan xhelal ferizi
per fat
edhe pse sa her ėsht zhgėnjye
neper kriza e ne zgrip thyerje
ajo perseri ka ngydhnjye
sa shum u rropat
sa shum kohrat penden time
kan dashte per ta thye
ajo eci neper rrugen e gjatė
metafora duke zberthye
emocione
rrugeve te shpirtrave
eci edhe ne mjegulla zezone
...ndoshta nje dite do tė ket fat
autori xhelal ferizi pershendete bashkadhetarėt ku q ė jan

lirik 09-03-11 18:30

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
U tallen prore e rrugen nė shekuj na e kan Pre
pansllavianėt pushtues me bojkote
nuk na lėnė tė shkojmė nė atdhe
ku ėsht botė ndergjegjja e jote
autori xhelal ferizi tregoni shokut shoqes miqve
ku mund tė lexoni autorin xhelal ferizi

lirik 09-03-11 18:41

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
edhe nese koke tjeter do te jepnit
ju o perendi qeillore
edhe nes e qafe e fyt do te me jepnit tjeter
mjaftonte qe koka do te ishte shqiptare
koke arbrore
e rraces e fisit te vjeter
por shpata e armikut mizore
dhe do te gjendej per mua
e tyta me shenjester mizore
...te ujqve pansllav
e te qakajve te vjeter
qe do te donin ta prenin
koken vargun penden me leter
kafken e koken mendore
ata nuk ngopen jo
duke pre koka autoktone
shih perendi vrojto
ata nuk kan emocione
perendi pansllavianet gjyko

ata na sollen gjithfar zezone

autori xhelal ferizi

lirik 09-03-11 18:44

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Xhelal Ferizi Liriku autori i njohur ne forumet shqiptare
te internetit
e ju te gjith shqiptarė sa jeni
ju shqiptarė e shqiptaresha
por si dielli dilni e nxeni
per kah jeta e bardha shpresa

...mos e leni penden t' lirikut
asnjiher ne dorė tradhtare
as ne doren e armikut
por i jepni ndihmė kombtare
autori xhelal ferizi
xhelal ferizi thrret kombin shqiptarė ne bashkim te qelikt i vetmi shteg i jetes tone bashkimi

lirik 09-03-11 18:48

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
E pse derdhet loti prej qerpikut
autori xhelal ferizi
se malsorėt kahdo i lan malet
por si zogu qanė vargu i lirikut
zbrazja e maleve pėr se nuk po ndalet

...se nė prroje nė kullim gurgullima
pėr malsorė e malsore shkumbėzohet
kahdo e bukura e flladshmja lugina
nė kohra tė bukura rrin e po kujtohet

pse malsinė ju po e shkretoni
pse nuk qoni atje doren tuaj kombtare
ato zana te bukura e bij drangoni
te ju jepni i drita ndriqimtare

atje lart duhet dritė zhvillimi
jo malsori me ikė si pa krye
rruge as faltesh edhe art shkollimi
jo malsie per se gjalli me u thye

autori xhelal ferizi jeta neper kutrtha e sfida neper kohra

lirik 09-03-11 18:54

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Perseritet sot kahdo refreni
deshten tė shesin kahdo dhe e valė
papagallat qe pijnė nga legeni
vales shqipe detin me ja ndalė

...ah tradhtia e zeza tradhtia
desht tė na e veshi himaren me tė zi
ne breg tė detit greke tė jet shqipnia
veq pse deshti shitsi tatim gji

por nuk dini se q' vlerė ka himara
te gjith shqiptarėt pėr at tokė duan t' shkrihen
ajo ediellit esht bija ma e para
ne brigje te saja yjet gjith pertrihen
autori xhelal ferizi

.

lirik 09-03-11 18:57

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
feudali se q' po e dredhė kamishin
luan zingjirin e lidhė skllever te ri
ja nxjerr pares ne hile treqind fishin
qifligari esht ai miku i tij

q' po krekoset moda feudale
zhvatjet grryerjet shpirtat po i lėndojnė
grryhet ari renkojne ato male
plakė harbutet kahdo po ngarkojnė

autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:36.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.