Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 20-03-11 19:14

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
vetėm nje pikė curril e dua nė sqep
autori xhelal ferizi
nje pikė tė shtrejtė atdhe
mė leni dikund nė ndonji shkrep
tė shoh nga larg timin dhe

dua tė cicėrej nė pip
dua tė kėndoj nė degė
dua tė ligjeroj shqip
pėr toskė tė mi e gegė

autori xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:17

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
vranė ropen coptuan
kasap tė stepave sibire
sa shum kėto troje vajtuan
e toka e lashtė ilire

sa shum kan thyer tė pa faj
nofulla eshtra dhėmballė
sa copat ne gjak e vaj
jan derdhur mbi dhe e zallė

autori xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:21

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O dhe pėrse tė pėrgjaken
xhelal ferizi autori ne mergim
tė shkelen kaq shum djallėzitė
pėr se tė pėrloten tė perflaken
e lule s' tė lan me u rritė
AUTORI XHELAL FERIZI

lirik 20-03-11 19:22

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
lisat kahdo i kan pre
vigajt i kan shkurtue
granitin kahdo e kan bre
ne zezona gjithmone na kan shtrue
xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:23

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
por zoti ai esht nė qiell
i shkruan mėkatet mbi dhe
shqipnija nje ditė do tė ket diell
e lot nuk do tė ket ma rrėke
xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:24

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
nė male sa her jan ngri
bijtė e popullit tim
e djepat qė deshten liri
e zogu i ikur jetim

...vargjet renkuan ne mbrendi
se vesh nuk kishte bota
e vargu ka qa per etni
sa keq e shkeli rrota

autori xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:25

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
kravata po qeshė me poet
k'misha e blerė nga i huaj
bastardi e paska adet
gjakun me e bė si uj
xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:26

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
zakonet jan bė tė liga
koha po sjell s'mirė
dy ftyrat po i duan nga dy biga
qajė o vargu i lirė
autori xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:27

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
fe askund nuk mbeti
egoja e mori e ka ble
lakmia po shtohet si deti
paraja po behet fe
xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:35

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
ah kujtesė
perse me rremben neper mote
ndoshta e dikurshmja po me robron
sa enigme qenka e kaluara jote
shpirtezimet po mi ndryshon
xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:36

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
e dua vetem nje fe
gjuhen time amtare
token time me dhe
feja ma e bukur shqiptare
xhelal ferizi autori

lirik 20-03-11 19:47

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
ata jan krokodila
qajne me lot neper kneta
ata kerkojne bilbila
pa gjak nuk ju ecė mirė jeta
autori xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:49

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
o malet e shqiperisė
e ju o maja kreshnike
un jam nji zog i lirisė
qe u kndoj me penden lirike

por kenget bishat ma pergjaken
lotin me gjoksen ne plagė
shpirtin nė pranga ma plaken
qerpikun me gjak ma kan lagė

autori xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:52

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
po bie nje zog pėr dhe
se krahėt ja preu tradhtia
e ju dje e pardje
ndejtėt se ju pėlqeu hieja

ju rrini nė ego gjithmonė
kur bien bilbilat nė thikė
kur gjaku e mbulon token tonė
ju niseni kah qyqet me ikė

autori xhelal ferizi

lirik 20-03-11 19:53

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
rrena u bė si shkollė
rrejnė e rrejnė si ne mesim
duket si leksion i hollė
deri sa kalon ne krim
autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:51.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.