Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 23-05-12 05:08

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ata qe vrasin jan gjallė-
nga autori shqiptarė xhelal ferizi
disa per se gjalli kan vdekė -vdiqen -nga ndonje mendjemadhsi---------disa kan vdekė per se gjalli nga lakmia ---e disa nga akulli i shpirtit- e disa nga ftoftėSia disa nga hingirizia-- nga buzet prej llastiku..qe kurre nuk kan qeshė mezemer--- atyre edhe syri e qerpiku--ne lakmi ju ka levizė per emer-- ata kan vdekė per nje pike lavdi-----ata kan vdekė edhe nga vesi--e nga interesi-- jan tha--dikush vdiq si shqipfols e dikush si shkja---disa vdiqen si kurva e kurvarė -e disa si rruspija ---VDIEQEN SI TE VDEKUR E SI TE GJALLė-- E DISA VDIQEN NGA SERVILIA -
se dikurė kishin shum fjalė- e hargjuan shum fjalė-vdiqen nga e tyre kotesia -ne perpjekje dikund me dalė--aty ku del madheshtia--
--e disa u shuan ne ket koozmetikė---u shuan ne ket vrap maraton-----ata u shuan nga cektesia--nga e tyre ne mendje varfria- e ti nuk di ku je --te kekron kah do miqsia --a je dikund mbi dhe --te thrrasin vargjet e mia.--- tani ti ne cilen udhė --mbanė halle --neper cilen rrudhė--flet me gurė e me zalle--
---ku esht e jote mirėsia ---
duku mbi dhe -- se ata vrasin --bertasin--po shuhet e tyre demagogjia--po pelcasin--- dil o bilibil --tregoju se q esht dahsuria---sepse ata mbas palljevce ngasin---e prapa i ndjeke vet hiqėsia ------------nuk vrasin vetem me armė----por tė vrasin edhe me poshtersi--- ata te vrasin me ligsi-----disa te vrasin me mediokritet- ---ata tash kan mbetė shkret--se ne kohen e arit --nuk i falen asgje bukurisė --as zogut te vet---as dashurisė se vertetė-qe ua shpaloste zogu i cicerimsisė--por sytė i mbanin kah lavdia--e i huaji--kah dyftyrsia e demagogjia--
e disa me lloj lloj sjellje e me lloj lloj mbjellje - vranė e u vetvranė----secili ne stilin e vet - ata tash u thanė--e ti o lule ku ke mbetė--- se ata edhe shekullin e vranė-- llafet vetem llafet e shterrura ju kan mbetė---e loti i turbulllt ne jetė--qe te kthjellur se paten ndonjeherė--i vrau fama duke dashur te behen mbret---e disa me lloj lloj pjellje --qe mendja ju pjelle ne ket jete---disa me se mendjet bajate q i kan ---e disa me dyfftyrsi-disa me psuedomiqsi e pseudo dashuri-- ata mbeten shkret--secili ne nė denimin e tij--neper vese -e zymtesi harrese--se fatin ua ka shkruar--vetvteja neper kokoirizje e himgirzje- ata nuk paskan pasė te mbrendshme bukuri---veshtirė esht i qendrueshem me mbetė--nese nuk ke mbjelle vertetsi -nes e nuk ke mbjelle sinqeritet ---ne kohen mbi fjalen kur ke mbi--prandaj gjithqka mbetet shkret-se koha s esht mbjelle me dashuri-- a s me miqsi te vertetė--por llafe per famė e lavdi---
Miqsia kurr nuk jeton--nga ata qe me hile e kan mbi--ajo behet shkrumb--ajo behet hi--kur hilja e nisė me maskė--me rrena e demagogji-.-prandaj vdesin me masė--disa si hile.edisa si skile--ata e humbin secilen miqsi--se ne kohen kur e kan nisė--e kan nisė me dyftyrsi--prandaj vdiqen per se gjalli--neper harresa nga mekatet--neper borgje deri ne fyt- secili nga ata rropatet--dhe nga lotet nuk i teren sytė ---se i kan humbur fatet--disa vetevten per se gjalli e kan mbytė--kur keshtu i kan nisė dyftyrsitė--qe ne zanafillė--tė veteten mbi dhe
--askurrė duke te sinqerten duke mos e perfillė--kan mbjellė lule me hile--e qelė ju kan si ferrė--ato nuk jan karajfile..por llafe te mbjellura me sherr--
disa jan shuar -e disa akoma vrasin--ku je ti lule e zbukuruar--se vargjet e mia po ngasin--neper artin e harruar--ato neper kohra bertasin--gjithmone duke ciceruar--

lirik 23-05-12 05:28

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ata duan te na quanė kosovarė
Shkruar nha xhelal ferizi ne mergim --

--e nga mbrenda duan tė na bėjnė-tė na ndajnė neper copa-qė askund emri shqipni-as kah bota e europa--tė mos lihet me mbi -ata na duan ne copa--neper hendeqe e rovina-neper prroje e ploje--te ndarė neper fe -e ne krahina--te varfer te na lėnė mbi dhe--vetem se duan shkjau e shkina--e tjere grek e rus e shkje-arabi panxhabi e kina--qe vuajtjet pore mbi ne --ti mbjelle moti e stina.--ata na duan pa atdhe--na u mor edhe liria--hallet na i leshuan si rreke--neper copa rrin shpernda --kah do e mjera shqipnia--e qka esht ma zi--vllau u nda me vlla--ne nje anė mendje zia-e dikush me shkja--dikush kah rruspia--koha don me ne vra--ku jan qiell e dhe--ku esht perendia--pse keshtu me na tha--ku e kushqenka shqipnia--o zot. pse--
perse sa shum e aq shum tradhjtia--per se po mbillen nde rne -her me fe-e her me shkje--mbi ne thua se ka ra e gjith djallzia--e sa e sa kombe e fe--per te mos pa kurr dit shqipnia--e bashk te mos jet mbi nje dhe- khado na ndjekė hieja--e hamsit grek e shkje--e nga ferri e ardhura rusia--duan te na lene pa atdhe--nga mbrende ka hy tradhtia--pallin disa per shkje-e disa kah pasuria--na doggjen na poqen --me jargė na pervluan--na ndoqen --ah ku esht liria bukuria dashuria--se zemren nga jeta na e hoqen -ata duan qe e pa shpirte te mbetet liria--shqipnia- e jeta--na vodhen na derdhen gjaak--trojet na i lan te shkreta--e qyqet mbeten mbi prak--o kah te niset jeta--ah mjerim--rrespekt nuk mbet aspak---e ikje neper mergim--gjurme me lot e gjak--ah vatani im--e un ku mbeta--ne udkryqe nee te huaj sokak--ah kohe qyqe-- e ju kohra tjera -me kurtha eme lak---me thuani edhe ju te pa drejta gjygje--perse na vrisni pa hak--ah pseudoligje--ju vrafte zoti e moti--neper pazare-sa shum na u derdh loti.--sa shum na shisni kukulla mercenare-- tregti mbi dhe --e me ne--shekujt po i lakoni--her me pare e me fe--e her na vallzon demoni--si i pari dasmes mbi dhe--e ky dhe i joni--mbet i vershuar me rreke --oh mjaft ma o shekuj te pa mshirė--mjaft ma--derikurė ne zingjirė--fjala e lirė--deri kure sshkinė e shkja--e maska pshtirė--ah mjaft ma -se un nuk paskam pasė as voter-- as vlla--as mik as babė as moter--as nėnė e rrisk--ak bresheri me ka ngri--me ka tha--neper zgripe--pa ja nda--neper degė e pipe--si zog jetim duke qa--ah toka gjuha shqipe --me lot e gjak--sa shum je la--e tash hingirizia--buzqeshjet ne buze ti ka tha--tradhtia ne jetė-tradhtia kah ardhmeria--tradhtia ne gazetė--tradhtia te anarkia--tradhtia ne jetė tradhtia te la shkret--ah un e ju o viset e mia-o toka ime me det--kur do te mbine mbi ty liria-bukuria--qe un te vdes i qetė aromė le te ndjejė ardhmeria--e qkaj mbi dhe te mos ket..--ather do te vertas deri ne qiell--e le te ndjene perendia--rronofte per jete e ne jete- etnike e bardhe shqiperia--
autori xhelal ferizi neper kohra te gjėmuara -

lirik 23-05-12 05:56

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ne vargjet e tua e nderuara mike jeta ti je dukur shkelqyyer -aty kam gjet dhimbje dhe perkushtime mallė e d ashuri te ndjeshme ,
shpresa e shprehje te lotit dhe prekje shpirti deri ne themele e ne rrenje te thella dashurie -

e shoh se je shpirtvrarė lenduar me mallė e plagė per diqka te shtrejtė -
dhe ke intepretuar thellsi fjale origjinalitet me plot thellsi emocioni te prekura ne themele
-te brengave te halleve te preokupimeve -me vargun tend te mbledhur plot shkelqim interpetues ke shprehur origjinalitet ---dhe paraqitje teper domthenese ,kuptimplote.
Ku je ti tani e di kjo tani nuk ka rendeesi por po flas me dikurshmen tende me gjurmet tua a qe i ke lene ktu--se ato nuk shuhen leht si gjurmet e dikuj tjeter si bryma para dielli qe jan shuar ato--se pse paskan qene bryma dhe asgje tjeter -

-


Ne secilin varg tend kam pa nje shprehje te thekshme dhe plot me shpirtvuajtri -e ndjesi - NE VAFRGUN POETIK TE KRIJUAR ME MJESHTRI ORIGJINALITETI
-prej nJe femre te plagosur per diqka e dhimbshme-
por i talentuar vargu yt gjithsesi i aft ne shpirte per intepretim te denjė e te fortė gjithsesi -

,mrekullueshem paraqet dhe kjart paraqet forcen e fjales ne origjinalitet ti jehon -

.
Te deshiroj mirsi dhe suksese dhe vertet je talente per tu s hprehur bukur poashtu
forma e paster e vargut fjjales dhe kullimi i fjales kullimi yt ne paraqitje --
sharmi yt ne shprehje origjinale arti yt i yt e hjeshojn vargun kumbues tingllues shprehes
dhe ndjenjat i dergojne ne shum vesh te shpirtrave ne veshet e emocionit ne thellsi te ndjenjave ne vesh te te secilit ind ne vesh te seciles zemer qe ndjene therrshem -
prandaj o mike e shkelqyer-te porosis shkruaj-
,dhe jeten luftoje me kthetra lufto me jeten se buka pas lufte e lodhjes ka shije lufto -se ne jete kemi ardhe direkt ne beteje


,Jeta esht jetė ajo quhet jet por ne gjuhen e praktikes ajo esht lufte-

dhe vuajtje,--jetoje dhe neper kopshtije te vuajterise mbjkell aq s amundesh lumturi ato nje dite do te mbijn e ose ne ket bote os ene at bote o mike e dashur--
te vjetrit ne shprehjet popllore tge pervojave jetsore kan thėn --shtat dit jan ne ket dynja 6 gjashte idniim e njė sefa -

qe do te thot -:

N e ket bote kemi lindur per te luftuar dhe per tu kacafyt me dukurinė ekzistenciale - qe na pershkojn gjat jetes me rriskun me fatet me ngjarjet me befasinat me ndodhit e shum shum tjera .
n je keshill prej meje

,ngadhnjimi ehst maja e qellimit ,mbi maja te fotoreve njitet vetem ai qe lufton
.
mbi te keqen dhe plaget dominon vetem ai qe me arsye i mundė dhe fiton
mbi dallget qe sjell jeta.

Ne jetė pra arma ma e fortı esht lufta per mbijetesa dhe arsyeja e ftoft,
arsyeja esht pushtet mbi plaget qe sheron --
arsyeja esht pushtet mbi ngjarjet
.arsyes mbaju gjithmon dhe do te fitosh qetsinė.

pershendetje miqsie te shejta per miqsine ke nga miku yt qe nuk te harron lirik-

lirik 23-05-12 06:16

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos qajė
nes e per ty askush nuk qanė
qajė vetem ather-
kur din pse qanė-
qajė-
nėse fjala ma nuk ka vlerė

autori xhelal ferizi

lirik 23-05-12 06:28

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
E di qe nuk je i madh
as ti
as shpirti yt
bile as shekulli
qe te rrethon
as ty
as ata
-
e di
..
e di q e ti kurr nuk e e din
pse
psehja ime renkon
se ti ke veogelsi
vogelsia jote nuk din te mendon
aty nuk vendė
as per nje lot
per ta pi ne dolli
nuk kishte
as dje as sot
se ti je vogelsi
e di


qe nuk je i madh-
as ti
e as ai

as ajo-
as ata


por nuk e dija
se vendė nuk ke
as per nje dije

ne shpirtin tendė te vogel

ti qenke vetem nje hije

ne tru mikroskopik

nuk e dija
se kurrė nuk ke ndje
art loti ne asnji qerpik

qfar qenje paske qene ti
e ata mbi dhe
ah vargu im lirik
pse

pse kerkon pse-
aty nuk ka vende dashuria

nė trurin e hiqt
sa nje pikė
a s fjalė
a shpirtė mbi dhe
pse
o vargu im pse
pse kekron aty valė
emocion aty nuk ka le
as si rreke
nuk ka si me dalė
aty
kurre nuk esht ndje
as nujk esht pa asnje sy
as nje vend shpirti me fjalė
e ti
per se ti je ndje
shpresė
o varg
ec ma mirė ne ndonje jetesė
se udha e jote esht larg
eja metaforė
se po te pres
te ecim nga vargu
ne
varg
ik
se
dje
sot
e pardje
s paska pase ė
vend
sa nje pikė
ec neper madhsi permbi dhe

e ngopi syte
me qerpik
autori xhelal ferizi

lirik 01-06-12 09:06

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Isha ne nje vendė
autori xhelal ferizi

isha ne njė vendė
ku mė deshtėn
edhe kohrat e larmishme

dhe me pshtynė,
njekohsisht
isha ne nje vendė
,kut nuk merresha dot vesh
ku edhe mė shtynė

nė gjuhė te ndryshme
e nuk merresha dot vesh
as nė shqip
.......

e kam perdorė fjalen
edhe gjuhen e damarėve
e deshiren ma ma tė madhe
per tu kuptuar
edhe emocion valen
perlotshem kam gurgulluar
......
isha ne nje vend
ku u mohova
edhe boterisht
aty
ku ku provova
per te lulezuar
njerzisht
.........


un isha ne nje vend
ku me sy
kerkoja rotull
dashurinė e ėndrruar
un isha aty
e atje
fjalė
e pendė
e mohuar

e ne jetė
sa her jam thy
ne at vendė

sa her jam bėrė
pendim
mohim


e hap i vonuar
------
e perseri

si syth kam qelė
per ideal
per dashuri

pas joshjeve
tė jetes
kam vrapuar
shprtezim u bėra
per dhe
toke e fushė e mal

, i qelur si syth perseri
i qlur shqipsi pip
e u thava
perseri
neper zgrip
ne kohen plot larmi
vyshku
e ringallu

per me mbi
perseri

duke u rigjallruar

rrenjet i pata
ne shprese
ne dashuri
her her
mbeta idilik
varg i harruar
e her lirik
ne cicerimen time te vetmuar
me duani tash
me duani
edhe
ju
te tjerė

e ju kureshtarė
te ri
ju

qe erdha
tash
ne ket vend

un ju sjellė besė
ju fali mierėsi
mos me leni te vdes
neper anomali
qe shekulli i ka
e koha me ves
kur un cieroj pa ja nda
-------
si ngriteniu ju ne qdo mengjes
si i thoni kohes
kah cila udhe un me ra
.......
kah te ciceroj
me thoni
apo te iku per seri
te fluturoj
e ju
perseri
te me harroni
......


me qelni
me qelni si lule
ju prap,
si,. lule ne hapsirė
o ne saksi
un me vargun e lirė
nga hiri ne hi
po mbij perseri


ma shihni lotin tim
qe kullon si vesė
qe kerkon paqe me pi
e vlerė
besė
pranverė
dashuri


me mbani
me ushqeni me njomsi
,me qeshni me shend
kerkroj jetė
dashuri
bukuri
se erdha ne ket vend
un jam i vuajturi vet

dua te gjejė qetsi

.......
kohrat e fjalen
mos mi leni shkret
dua buk shpirti

per vargun tim
qe gjalloj
mbi dhe
mbi toke
e det

duke endrruar liri
e dashuri
...


se helm
neper kohra
me dhanė ata,
e shekulli
e bijte e ti
te zi
ata

me dhan udhėt
e stine te ngrira
e mergim
me pi
mua e vargjeve te lira
me ktheni ne njomsi


me pi
......
se ata
as ne vargjet e lira
nuk mi lan
ne cak
ne kthimin tim
me mbrri
lotin ma bene gjak
nuk di
si quhet ky art i zi
i pa shpirtsi
me ktheni
me ktheni ne dasshuri
------
me lejoni

qė te mė njihet mundi
per liri

mirnjohja
shpirte
te me shpallė
i gjallė
zog
qe kendon per dashuri
per dhe
te parave
toke
e zallė
me leni

ne rikthim
perseri
se kam mallė

mė duani
perseri
me shpėrlani
me sherbet dashurie
mos me ndani
me mbani
per dashurie


me shihni me sy te mirė
mė leni varg liriė
ne romantikė hane
me shperlani

, me ,ujė t e,bekuar,
me shplani
me ujė shalqini
, e kroje,dardane
dua te shkoj aty
edhe atje
ku buron ibri
e drini
te shoh
ne gjuhe nane
si flet dhe i imi


ma falni ndonje urim
a, fjalė, te butė
n'gjuhė nane

mos me leni keshtu
te perlvluar
neper ndonje skutė
i harruar

...
mos qeshni
mos perqseshni
ju

me buzqeshni
kur une therras
lotin
e gezimin
,me zemer,

ne ndonje
shprese
a
metaforė
a fjale
ne mallėngjim
........
nuk dua te vdes
ne udhe te pakuptim

dua ne emrin tim te mbes
e jo te me quajne harrimnuk dua te me harrojne
as lulet
qe te gjitha nuk i di me emer
as shprehjet
qe ,nuk kan mbarim,

...
un jam tha
jym vyshkė

pėr nje pikė shpėtim
,,,
per nje grusht dhe
kam qa
neper udhet e kohes
me mallengjim

sa her dore kam dhene dasahuri
pa djallzi
duke i besuar
entuziazmit tim
e qasteve
e shekullit
nuk dua ne varr me ra

i pa kthim
i pa
gezim
i pa lulzim
i pa shpetim
.......
e dua te drejten
e drejta te me quan
rigjallerim

........
un njiher thash
se kam kaluar neper zhegnjim


se atij
ah atij

,doren i dhash
e ai
e ajo kohe
me mashtrim

qe un e nxora
ne drite
e ne udhe
me ndriqim
........
nga ajo mora lendim
.........
ajo
ah ajo

me shtyu

me pshtyu
me qoj

ne humnerė,

me me rrokullisi
pa ndonjė , pendim

.un,te ju erdha , tash
kerkoj rigjallerim
kerkoj perseri pranverė
dua cicerim
me leni te ciceroj nje her
.........


nuk ju njoh,
kush jeni ju

as sy
as mendje,
nuk ua di

mos me leni
mos ne moh
a keni ju ndjenjesi


as besen
nuk ua njoh
a ,e,keni

lukset tuaja
a i leni
,ne pjatė
nuk e di
un kerkoj dolli
pa djallzi
rruga im e ishte e gjate

dua jete
me pi
perseri
e gezim
e kthim

ne postin tim

ku isha me plot
dashuri
ne ledhatim

ndoshta ju shikoj
me dro
e me ,endje
e me shprese
un nuk ju mohoj

un kerkroj te mos vdes
ne dheun tim
neper kerkim
e ne dhe te huaj
kerkoja
ringjallje
gjaku po behet uje
mjaft ma me keto tallje

nuk dua
nuk dua
te vdes
ne harrim
q jan keto
kallje
qka je duge djegur
o shekulli im


..........
u dogja
un
me pritjen time
te gjatė
neper kerkim
kerkoj
rikthim
aty
ku shpirti im
do te ket sy
e ku dashuria
shpresa

nuk ece ma
neper krajate
mos me leni jetim

si vesa
kur bie
mbi lulen e thate


se keshtu
qasti i pa mshirė
me duket
shekull i gjatė

kekroj bukuri
meshirė

e art
te keni shpirte
per vargun tim

qe yjet
i ka i ka shpirtezuar
lart
fjala ime
penda ime
esht uratė

ne secilin cilin vend
e thash
me cicerim
nuk dua greminė
as un
as kombi im

me leni penden
punen
dheun

lirinė
artin
me zbukurim
...


nder ju kam ardhė
nganjiher
edhe
me nje vyshkje
e me mallė

udheve te gjata
me halle
plot rrudha
ju flet
prej se largu
vargu
poema e shpirtit tim

e kujtime
mallė
mallengjnime

ti nuk po me flet
o vendi im
o toka ime

un jam
odise
rruget te tille
me kan shpalle
e vuajtjet
mbi det e mbi dhe
ja perseri ku jam
gjallė

ja
ju tregon penda ime
sa shum kam mallė
sa shum rruget
odise
me kan shpallė


e penda ime
nder duar
qe drdihet
nga njiher
e pa faj
e me lot
ajo nuk po lidhet
e gjallė
esht
me rrudha
nj e pend ė
neper mot

qe e qiti udha
ne shtigje te krajatave
dje pardje e sot
shtegtare q ee kan shpalle
vargjet neper mot

mallin e ka ruajtur ne gji
sa her
esht bere hi
dje eüardje
e sot

ka mbi perseri
........
koha nuk kupton lot
qe ajo
mbu vargun
i ka derdhur
si shiinuk di,
a mund te gjejė,
ketu ndėr.ju
burime

fjalė
valė me gurgullime

neper troje

me fjalė
e argjend

un
e penda
ime
tash
qe erdhem
ne kėt vend ė
nuk di si ti quaj
keto ndjenja
keto shpirtezime
nuk di si quhet ky vend
o fjala ime


autori xhelal ferizi

lirik 01-06-12 09:12

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Udhet perplot me gurė
autori xhelal ferizi
e un zbathur
kerkoja urė
shpirtrave q enuk flisnin
gjuhen time
diqka stinet peshperisnin
kureshtare fjala ime
udhet me gurė
un zbathur
e vuajteria ime
sa shum endrra
ishin bere cope e therrime
kah udhet me gure
qe nuk kishin mbarime
nuk kishin ure
sa shum u mundove te lidhesh brigje
o penda ime
deshten te thyejne
fjalen
me te vu ne qivurė
e ti ne udhen me gurė
zbathur
neper vuajteri
u bėre shpirte neper kerkime
vargun deshten me ta perthurė
mbi gure piku loti
i fjales tende
e i fjales time
ma gjej nje urė
se me metaforat
me mbeten neper mundime
o kohė
pse mohim
deri kurė
neper udhe me gurė
te ece zbathur fjala ime
autori xhelal ferizi

lirik 02-06-12 07:24

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ata duan te na quanė kosovarė
e jo shqiptarė

Shkruar nha xhelal ferizi ne mergim --

--e nga mbrenda duan tė na bėjnė
te pa fis
te pa komb
te na lene pa plis
-tė na ndajnė neper copa-
te na e rrezojne secilin lis

qė askund emri shqipni
as shqiptarė
te mos gjendet kah europa
as kah bota

as per ilaqe
e as per farė

a thua keshru po don bota
e -as kah bota e europa-
-tė mos lihet me mbi-
emri shqipni

-ata na duan ne copa--
neper hendeqe e rovina-
neper gremina

neper prroje e ploje-
me gjak elot

toje toje

te derdhura rreke

-te ndarė neper fe

-e ne krahina

--te varfer te na lėnė mbi dhe-

-vetem se duan shkjau e shkina-


-e tjere grek e rus e shkje
te na lene pa atdhe

-arabi panxhabi e kina-

-qe vuajtjet prore mbi ne -
-ti mbjelle moti e stina.--


ata na duan pa atdhe-

-na u mor edhe liria

--hallet na i leshuan si rreke-
-neper copa rrin shpernda -

-kah do e mjera shqipnia--

e qka esht ma zi-

-vllau u nda me vlla--
u nda


ne nje anE rrenon mendje zia
-e dikush me shkja--

dikush kah rruspia-

-koha e varreve don me ne vra--


ku jan qiell e dhe-

-ku esht e qiellt perendia-

-pse keshtu me na tha-
perse na u tha liria

perse

-ku e kush qenka shqipnia-
-o zot. pse--

perse sa shum e aq shum tradhjtia-


dredhia
varfria

ah toka ime
ah trojet e mia

-per se
pse po mbillen hiet nde r ne -
ku esht dahsuria

pse keshtu
na vret koha ne


her me fe
-e her me shkje-

-mbi ne

thua se ka ra e gjith djallzia-


-e sa e sa kombe e fe-

-per te mos pa kurr dit shqipnia-


-e bashk te mos jet mbi nje dhe-


kado na ndjekė hieja--


e armiqt grek e shkje--


e nga ferri e ardhura rusia--

pansllavia

duan te na lene pa atdhe-
ku esht bota
njerzia-nga mbrende ka hy tradhtia-

po plasin gure e dhe

po qajne yjet e mia

loti po bjen si shi
kah shqipnia

po derdhet mbi troje rreke

-pallin e qirren kah do dyyftyrsia
disa pallinper shkje
-e disa kah pasuria-

diisa shesin
disa blejne

duan te na thejne

qe te mos na buzqeshe kurre
ardhmeria

-na doggjen na poqen -

-me jargė na pervluan-
-na ndoqen -

-ah ku esht liria
bukuria dashuria

-se zemren nga jeta na e hoqen

-ata duan qe e pa shpirte te mbetet liria

--etnikeshqipnia-

e jeta-

-na vodhen na derdhen gjaak

--trojet na i lan te shkreta-
shekujt kurr se than te verteten


-e qyqet mbeten mbi prak-
me lot e gjak


-o kah te niset jeta-

vetem pak

-ah mjerim

--rrespekt meshirė
o shekuj

se njerzore o kohe

nuk mbete aspak--

kah do eksod

-e ikje neper mergim

--gjurme me lot e gjak-

-ah vatani im-

-e un ku mbeta-

-ne udkryqe ne te huaj sokak-

-ah kohe qyqe-

- e ju kohra tjera

-me kurtha e me lak-

--me thuani edhe ju te pa drejta gjygje-

-perse na vrisni pa hak--ah pseudoligje-


-ju vrafte zoti e moti-

-neper pazare-

sa shum na u derdh loti.--

sa shum na shisni kukulla mercenare-


- tregti mbi dhe -

-e me ne--

shekujt po i lakoni-

-her me pare e me fe

--e her na vallzon demoni-

-si i pari dasmes mbi dhe

--e ky dhe i joni-
-mbet i vershuar me rreke


--oh mjaft ma o shekuj te pa mshirė--

mjaft ma-

-deri kurė ne zingjirė-
kombi

e -fjala e lirė--


deri kurė shkinė e shkja--

e maska e pshtirė-

-ah mjaft ma -

se un nuk paskam pasė as voter--
as vlla--
as mik as babė as moter--
as nėnė e rrisk--
akulli bresheri me ka ngri
--me ka tha--
neper zgripe
-pa ja nda-

-neper degė e pipe-

-si zog jetim duke qa-

-ah toka gjuha shqipe -
-me lot e gjak--
sa shum je la-

-e tash hingirizia--
buzqeshjet ne buze ti ka tha-

-tradhtia ne jetė-
tradhtia kah ardhmeria-
-tradhtia ne gazetė-
-tradhtia te anarkia-
-tradhtia vet
tradhtia te la shkret-
-ah un e ju o viset e mia-
o toka ime me det-
-kur do te mbine mbi ty liria
-bukuria--
qe un te vdes i qetė
aromė le te ndjejė ardhmeria--
e qakaj mbi dhe te mos ket..-

-ather do te bertas deri ne qiell-
-e le te ndjene perendia
--rronofte per jete e ne jete
- etnike e bardhe shqiperia--


autori xhelal ferizi neper kohra te gjėmuara -

lirik 02-06-12 07:46

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nese ata shikojne ne cak
autori xhelal ferizi
nese ata ndegjone ne zemer
nese ata nuk ndegjojne keq
e shikojne keq
nese ata jan sy me emer
nuk jan kryeneq
ata nuk na i ndalin brezet
e rrezet ne gjak
ata duhet te ken zemer
e jo te na varin ne lak
nes e degjone me shum me zemer
e me gjuhe flasin ma pak

autori xhelal ferizi

lirik 03-06-12 09:17

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vekshi i zi

autori xhelal ferizi
e di o veksh
se ti ne rrugė dole
kur te uriturit
kalonin neper urat e shpresave
disa te lodhur
te merzitur
e disa si te babe zitur
iluzionet i vet,ashtronin
nepr mbrendi
ülot uri
edhe n me lugen time plot iluzion
pa ditė qka ke ne mbrendi
me plot uri
per jet♪7
per dashuri
lugen e shpreses e futa ne ty
pa ditė qka ka mbrendė
oh sy
si me lejuat
aty
luga ime ishte e pa djallzi
jo nuk donte hapüte varre
as te pinte zjarre
ne vekshin e zi
te cilin kohrat pa marre
e kishin qite ne udhė
gjoja per te shuajtur uri
per ata qe idealeve kan mbete ne udhe
e un lugen e kam shti
kam pi zjarrė
zjarr per liri
me lugen time te fjales se lirė
duke dashte te pi liri
dashuri
bukuri
mbeta me zjarrė
ne barg
e ne zemer
nga vekshi i zi
duke vrapur per ne varr
neper shkretirė
ose pak uje te pi
qofte edhe nga ndonje pus mashtrues
ndonje pus me demagogji
me hipokrizi
ne ket jete
ku vekshat e zi
jan plot
zjarr
e lot
neper shkretire po vrapoj
e pus
e uje nuk po gjej dot
k po gjej as vend per varr
se ky zjjarr
po djeg
o tokse e gegė
si nuk paski mbjelleė askund mehlem per zjarrė
ne ket shkretirė
un me vargun e lirė
me fjalen e lirė

nuk po gjej
as varr
as pus
as kaktus
per pak uje
te shuaj ket zjarr
q ee kam pi
kur e kam fute lugen
ne vekshin e zi
sa i pa mendė
ky poet
qe fute luge ne veksh te zi
pa e dite
qka ka vekshi mbrende
e shekulli i zi
ah vekshi sarhosh
qe me djegė me ben shkrumb te zi
ne rrugen e kurthes q eme dole
me gjete
me barkun bosh
kur un vrapoja i uritur pas jete

e lugen e hallit
e kisha me vete
neper dhe e zalle
duke ike
si pa cak
e udheve i uritur
ikja nga syte e qkaedisur te kohes
duke pa vampir plot
duke pi gjak
e te derdhura lot
neper shekuj e mot
neper ikje kisha uri
e ti
veksh i zi
ke qite avull
ah eimja vetmashtri
te pa she ty
duke qite diqka
qe dukej si ushqim
por ishte zjarrė
ata ra luga ime
e vargu im
zjarri yt
tash me djeg ne zemer
nuk gjej uje ne shkretirė
nuk di si ta quaj ke t udhtim me emer
ah veksh i mallkuar
luga ime tash me esht be themer
i djegur neper shkretira duke vrapura
kekroj uje ose varr
nuk dua te digjem i mashtruar
autori xhelal ferizi

lirik 03-06-12 09:18

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
E di se nuk ju duan o sy
autori xhelal ferizi
se ju shihni per tej planetii
e di
se ju duan ne hi
te ju ndjekun
ju duan ne shkrumb te zi
pertej dheu e deti
e di
se nuk ju duan ne rilindje
ne vendlindje
djajt e shekullit te zi
autorii xhelal ferizi

lirik 05-06-12 10:49

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pse nuk vjen
autori xhelal ferizi
pse nuk vjen
kur un te gjitha vargjet per ty i kam shtruar
metaforat i kam bė yje
per ty
e gjith shpirtin e kam bė art
neper gjersi ku do kam vi sy
kam zbritur currila kullimesh nga lart
e me te bukurat stine per ty
pse nuk vjen
kur un deshiroj me hy
ne secilin gjen
e te te flas me kujtimet
me kohen
kur te kam dashur ty
autori xhelal ferizi

lirik 05-06-12 18:07

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pse nuk vjen
autori xhelal ferizi
pse nuk vjen
kur un te gjitha vargjet
per ty
i kam shtruar
metaforat i kam bė yje
per ty
e gjith shpirtin
e kam bė art
neper gjersi
e ku do emocioneve
kam vu sy
kam zbritur currila kullimesh
nga lart
e me te bukurat stinė
per ty
pse nuk vjen
kur un deshiroj me hy
ne secilin gjen
e te flas me kujtimet
me kohen
kur te kam dashur ty
autori xhelal ferizi

lirik 05-06-12 18:15

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mezi neper shekuj krijuam nje besė
autori xhelal ferizi
neper gjak e lot
pafajsia jone pikonte si vesė
neper shekuj e mot
kullonte e pa faj
ne vdisnim per nje besė
qe na e rrethonin ujq e qakaj
koha ishte plot te kqia
e plot ves
mėri e djaj
na e rrethonin te natyrshmen besė
qe ne me mund e krijuam
me shum vuajteri
ne gjen e lulezuam
modat tjera plot zili
na e shemtuan
bajlozt e zi
na e lenduan
na e qiten
me ne fund ne hi
etika po qane me lot
e s ecila shpresė
se nuk mbet ma mbi dhe
besė
qe ishte si kult
si fe
gjaku ynė me qka do te ushqehet
kur nuk mbet ma a sne sy
as sa nje pike vesė
besė
erdh nje shekull i zi
qė e ka thy
ajo e thyer po vdes
si te quaj ty kohė
qė gjithqka then
edhe besė
ti ne gjen nuk len
as cipė
as shtresė
as besė
fundi i botes po vjen
nuk mbet ma besė
u shua i fundit ky gjen
autori xhelal ferizi

lirik 06-06-12 00:50

AW: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Zot i madh leshoe nje shi
autori xhelal ferizi
le te bie me pika drite
si currili ne bukuri
ta hjeshoj shqipnine etnike

...........
kah do ne lule e neper bari
te mbeten pikat por si vesa
ne at toke qe na e la i pari
te bijne ylberat neper kthesa
...........
por si harqe me shtat ngjyra
por si vetull natyrale
permbi dete ne t- kaltra fytyra
mbi lugina fusha e male

............

le te me bjen shiu kah qerpiku
por si leng qe e ka qershia
ne gjethe ftoni e ne gjefhe fiku
le te pikon si bukuria

--------
neper strehe e neper lisa
te ja ndjeje rigat mahnitore
si diamanti ne toke me plisa
ti bijne pikat ne bregore

-----------
e kah do mbi karajfile
rrumbullake si prej ylli
vijne nga qielli aq pa hile
shkrijne mahni mbi gjethe pylli

----
bashk me to vjen dhe freskia
shpirtin malit ja njomson
si melos qe perendia
thue shpirtė tingujsh i rigon
--

neper ara e grunaja
shihen pikat aq magjike
ne livadhe e ograja
sharm tu i dhene shqipnis e etnike

------------
kur me lagun ne strehe te ballit
thua me japin shpirte te ri
por si zog shkoj dheu t e zallit
tue cicerue per ket hjeshi
.......
e me ta bukur s ka tershana
elbi e thekna e ugari
zot si gzohen dielli e hana
kur bjen shiu si pika ari

............
neper shtigje e neper prroje
nder ahije shndritė lagshtia
thua mjalte drite pike mbi hoje
ashtu embel shndrite shqipnia

...........
qiparisa ah e pisha
si me u ra kah do safire
neper ara grisha grisha
duken pikat gjevahire

-----------
e ma te bukura askund shpirtrore
se kur bien permbi qerpike
lagen ndjenjat ballinore
tue ta nxite shpirtesine magjike

-----------
kah d njomet si mahnija

ai gjelbrimi mbi ledina

kur bjen shi mbi troje te mia
qele si lule moti e stina

-
sharm ma te mire nuk vjen prej qielli
qe kullon kokrrat e zallit
ne drite hjeshie e rreze dielli
i jep dheut nje shpirte si te mallit
-----
me dehin pikat romantike
ne kollomoqe e neper fleta
kur shpoerndane freski magjike
ne pika shiu e shejte erlehta

.............
prandaj te dua un ty atdhe
shiun e lehte te eres se malit
e te perkulem permbi dhe
trashgue ne shekuj djal pas djalit

...........


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:27.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.