Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 16-09-08 22:03

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kam shkuar deri ne thellsi
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

xhelal ferizi shkruan titullin
*************************
!kam shkuar deri ne thellsi/
************************

Kam hy njiher deri nė ftoftėsitė nė akull
nė palcen e tij tė ftoftėsisė
pėr tė pa pse ranė tė gjith shakull
tė bijtė e nėnė shqipėrisė
***

dhe nuk gjeta arsye
askund nė analizė
sa akuj i kam thye
me penden duke levizė
***

kėrkimeve kėrkoja me pendė e qiri nė dorė
me dritė tė qiri pendes e vlimeve tė shpirtit
pėrvlova shkriva akuj e borė
arsyen se gjeta t'pendimit
pse ? u ngrinė ! tė gjith 'krushqit arbnorė!
********************************

Autori mergimtarė xhelal ferizi
==================================

.................................................. .....................
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:04

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

GJenetika vajton shqip
---------------------------------

xhelal ferizi autori i titullit gjenetika vajton shqip
--------------------------------------------------------


Me na e prishė gjenetiken kan dalė te bijtė e sadomazohizmit
Tė bijt e sanksioneve dhe moteve shekuj'zi
Te bijt shekullorė tė politikave me qekane
secili shekull ma pedofil ma zemerzi
ma prodhimtarė ma djep vrastarė
mėshirė tash po quhet katrani i zi
drejtėsi po quhet me vra ma shum shqiptarė
o sa shekuj kohra prodhim 'zeza mjerane
nuk dihet se nga cila anė erdhen e u shtuan,pa masė
kombinim i zi i shoveno komunisto fashizmit
fjaltregtarė puthagjijė tė pshtymave lpisatarė
diplomat hendeqesh vorrtarė
krymbfarė se jo mahi
sa pijet sa gotat kemi cakrruar me ta
njimend diplomaci
ata mbi tė gjitha dijnė shum mirė me rrasė
ndoshta qiellin e diellin shakull pėr dhe kan me e plasė
ata na sjellin gjithfar lloj modelesh veshje tė satanit
se ku i marrin ato lėkura gjithkah nėpėr ferre tė pėrvlmit
na jepin ngjyrė per zemėr direkt prej gjentikes sė katranit
Na ushqejnė si foshnje me do far ujė t' pelimit
Na vijnė mysafir t' paftuar e tė ftuar me qeshje venerike
Lėkurė duket vėrtetė njerzore
Nuk dihet se nė cilin laborator vneri ėsht prodhue
Me maska tė pėrsosura me dofar zgėrdheshjesh cinike
Na ftojnė tė uritur tė leckosur djallzisht me vallzue
Aheng i pėrzier leckash e zotėrijsh' vėrrtetė kombinore
Valle ciganėsh shartojnė gajasur cinikisht tue aktrue
Artist tallavash na u mbush ah toka jonė arbnore
ėsht varė dielli pėrvajshėm e driten don me e shue
Yjet nuk flasin ma me dhe
e hana ma nė buzqeshje nuk don me vizllue
terri vetėm terri i don ata kalemgji
loja po shkon kurriz lak
na japin ujė moqalik e na marrin gjak
me vlerat lozin sarhosht e shartimit ,zanatli tė krimit fajdegji
kompozitorė kanibaloid qė nė mes tė zhurmes sė ballkanit
qetsisht thinin e ngulin nė qdo sferė gjenetike e qelizore
shesin e blejnė lirė e tregtojnė me nipa tė car dushanit
e i shtrojnė but nėn bark mandej do lavire tonat puthadore

epshin akulltarė pėr tė ua ngritė mediteranet nxeht vegla trupore
qė lojnat ti luajn' sipas modelit lakadredha
hamshorqe kta duke kaliruar sipas vesit tė orgjisė
tregje tė mėdha e tė vogla akrobacionesh
mallra s a tė duash tė skadim anarkisė
dhe varje gjithfare nėpėr qafa hajdutėsh varje medaljonesh
merita i mbetet gjithmonė dhunshėm etnike shqiperisė
ngreh e mos kėput shekujt nėpėr rruleta
dhe fjalen perdredhė rruspisht me mjeshtri me kuleta
lojrat e zotėrijtė ndrrohen sipas kohes e rrethanes
edhe valle kan aq shum kiq e shund sa shekujt moshatarė
sa tė gellltitura i dhan shqipnisė kosovė dardanes
tash njeriun e ri po e duan shartim jevgo shqiptarė
kurrizin po duan tė na e bėjnė model shtėpi publike
ndėgjueshmėrinė skllave e pėrjetshme e padronit
me na e prishė duan gjuhė e gjenet e lashta antike
me do far pėrzierjesh prodhim qė e kan t' zhargonit
zhargon paskan pasė vėrrtetė se jo mahi
moj nanė shqiptare etnike gjith kah je n' qdo skutė
ushqim pėr venash me zdrol tė kan dhėnė me pi
me ja pėrlye gjakun shqipes sqepekrrutė


xhelal ferizi autori shqiptarė nė mėrgim
-------------------------------------------------
i titullit
--------------------------------
gjenetika vajton shqip
---------------------------------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:05

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė fjalen e shekullit
****************

Autori Xhelal Ferizi
********************
nė fjalen e shekullit vulosa pohimin vulė 'lot
pohimi im nuk paska qenė vulė fati
para diellit ishte ai pohim betim at mot
pse u betova vetmashtrueshėm un krah'thati
***
betohu nė tė'rrėshqitshmen dhelpri tė kėsajė jete
ku vulat e fatit nuk i ke vet nė dorė
sa qesharak ky iluzion them tash vet me vete
njeri o kukull e teatrit tė gjorė
***
pse a nuk je nė teater
jeta a nuk ėsht vetėm njė lojė skenė
njeri pėr tė kujt hirė e hater
mbi dhe nėpėr shekuj shkon e vjen
***
betohesh nė vulen e lumturisė e ajo venitet
betohesh nė jetė e ajo shuhet
betohesh nė diten qė shn'dritet
nė fatin qė zhgėnjimi i shkruhet
***
ja pra un jam ai vet
qė jam betuar
nė secilen vulė tė dashurisė ,secilen vulė tė gjerė e kisha sa njė det
e tash po vdes duke dyshuar
***
po vdes nga e pėrgjithshmja e pėrjetuar
***

se gjithqka qenka kalimtare
gjithqka nė botė ėsht e shkruar
sa kushtetutė mashtrimtare
..............................................
.................................................. .
---------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
****************
---------------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:05

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ju qė ndėrtoni gjithqka mbi baza krahinore
*********************************

Autori Xhelal Ferizi
*******************
------------------------------
ju qė mbi baza tė zhurmave me fjalė aktore e falltore
pėshpėritsa fjalėsh si kurvat e liga lavire
nuk ndahet nė krahina jo toka arbrore
shqipnija etnike ėsht njė zemer e lashtė ilire
***
ju qė hasmit i rrinit gati deri dje he legena
kur ai villte vrerin antishqiptarė
sot mbi kalanė shqiptare dukeni si dyftyrsha bedena
por jeni grryersa krahinarė tradhtarė mashtrimtarė
***
sytė e kohes ua dijnė juve djallzinė
stina nga afėr ju ka vrojtuar
kur ju bashk me hasmin keni ngritur dollinė
e sot mbi pjerdhat tuaja rrini tė lartsuar
***
por kot e keni se secila kokėrr dhe
e tokes tonė etnike
e ka shqip njė zemer e kan shqip njė fe
nuk ndahen pse ju doni o hiena armike
***
mbi baza krahinore e ndėrtoni partinė
mbi pėshpėrimat djallzore pa meritė
ju doni ta coptoni etninė
uritha jeni naten e lavire pėr qdo ditė
***
atdheu nuk njeh krahinė
atdheu njeh tokė e dhe shqip
secili pip nėnė e ka etnike shqipėrinė
vatani nga ju ėsht nė zgrip
***
a thua cilat kurva ju linden ju o krahinorė
ju tė pa ndjenja kombtare
pse ju dha gji etnija e gjorė
o grryesa nėn dhe dalshi fare
***
po thonė s e numri i juaj nuk ėsht i vogel
nė rrezik nga ju ėsht etnija
edhe pse ju mendjen e keni tė errt sa njė gogel
nė rrezik nga ju ėsht lirija
***
mbi baza krahinash flisni po ju a jeni bijė shkine
nga erdhėt ju nga cila bretkosė
qė me gjuhė tė sajė nėpėr kneta krahine
atdheun doni me e sakatosė
***
ikni zuzarė tė bijtė e katranit
tė zier kurvrisht nėpėr orgji tė vjellave spermash kopile
ju nuk jeni as gjaku as damarė i vatanit
shqipėria etnike ėsht njė karajfile
***
mos e prekni nėnen etnike shqipni mos e flliqni ju flliqarė
ju nuk e njihini fare konceptin atdhe
ju jeni tė bijt' e jargve tė ndasive krahinarė
tradhtinė e ndasinė hilen e keni kult e fe
***
shqipėria etnike njė shpirtė e ka
nji gjak njė gjen njė qelizė
ikni zuzarė ikni shkoni te kumara shkja
na e leni tė qetė eren atdhetare flladin me puhizė
***
se zemrat tuaja nuk jan shqiptare
ju flet ju vet ndasija
se kombinim i keni nga ndasitė gjithfare
nga e ndyra mbarsuesja e juaj kafshrija
***
ikni primitiv humbni nė shkretira
larg duart nga e bukura e dheut shqipėri etnike
toka e jonė mėmė ėsht mbi dhe ma e mira
e ju e ndani me hile armike
***
e gruponi me krahinė partiake me ndasi e fe
e gruponi me banda grabitqare
shqipnija etnike ėsht nėn diell e qiell nji dhe
njė zemer e lashtė shqiptare
***
ikni ju qena primitiv krahinarė
e pandashme ėsht etnike shqipėria
deri sa tė ket diell e mbi dhe atdhetarė
me rreze do tė gjallroj shqiptaria
***
ikni he qena tė bijtė e qenit he bėrlloga
shqipėrija etnike nuk ėsht e juaj pronė
coptues krahinarė parazit llafolloga
ikni nga shqipni nana e jonė
***
se ne tė gjith tė barkut tė saj jemi
me nji gjak na ushqeu ajo me mundim
e ju me ndasi o virusa veremi
mundohni ta ndani me hile e aktrim
***
qeni e kudra u ka pjellė ju jeni tė pa ndjenja kombtare
shqipnia etnike ėsht gjaku qė nuk falet
e ju me myk zemre e katarane krahinare
po i coptoni me dhimbja fusha etnike e malet
***
ndasi klanore ju vetėm nė ndasi vraponi
ndasija ju intreson coptimet shqiptare
ju jeni zagarė tė mbarsuar nga demoni
me gjuhen tuaj tė gjarprit fund e krye tradhtare
***
por pa u shemb yjet nuk shembet shqipnija
se vllezer e motra jan krahinat
e feja e jonė shqiptare ėsht atdhetdashurija
ikni se ju vesin ua kan pjellur shkinat
***
tė ligj jeni sa tė duash mbi dhe
atdhe ju nuk ndjeni nė zemer
pėr ju ndasitė jan ėmbėlsirė e fe
shqipėri etnike tė mos ket me emer
***
po ju mij' a uritha a qka dreqin jeni
ikni he dalshi fare
pse mbledhė jan me pėrqa jeni ju gjithfar legeni
kala ėsht e pathyeshme ėsht shqipnija etnike tokė e lashtė shqiptare
================================================== ======

Autori xhelal ferizi poeti mėrgimtarė i mohuar
nga ish regjimi komunist i ndaluar ne ish jugosllavi
gjat viteve dhe i lanun nė harresė edhe nga vet populli i vet
--------------------------------------------------------------------------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:06

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse nuk pėlcet guri
.......................................

Autori Xhelal ferizi
-----------------------------
pėrse nuk pėlcet guri e fjala nuk i del
kur e sheh se kėrdi bėn padrejtėsia
kur fjalen e lidhin me pranga gjemba e tel
satani hajduti e mizoria
"""
guri nė heshtje bluan mendimin
palca i dėnesė nė mbrendi
tė heshtur e mbanė pėrjetimin
heshtur vuan pėr drejtėsi
''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:06

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kush jam un....nėse kam pi
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
---------------
kush jam un nėse kam pi kupen e djallit
nė dolli.......edhe kupen ėnngjėllore
edhe kupen e hallit
nėse e kam pi detin e kullimet zallinore
---------


kush jam un atherė
qfar larmije mbi dhe
nėse e kam pi kupen e flladit me erė
besprerjen nė besė qė m 'ka pre
--------
kush jam un nėse kam pi
qka kam gjetė pa hile
nėse kam pi shkrumb e lot e hi
nėse kam pi skile e karajfile
------------

Titulli i i vargjeve tė Autorit Xhelal Ferizi,
kush jam un nese kam pi
shkruar nga Xhelal Ferizi autori i vargjeve
-------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:07

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mora nė vargje art prej hane
------------------------------

Nga autori Xhelal Ferizi
--------------------------

germa drite nė gjuhė nane
mora vesen pėrmbi bari
edhe shkėlqimin qė e ka ari
edhe pingulet rreze'hana
me t' pėrshkrua ty moj diana
qė at gaz ma ke si ylli
qehren fletė qė e mbanė kėrcyelli
ėmbėlsinė si shpirtė ylberi
gazin tė qelė si ngjyrė sheqeri
gjith tue mbajtė doren nėn faqe
siq mbanė fleten ajo manushaqe
e at shikimin art natyre
diamant at shprehje f'tyre
si shtresė'holla qė e mbanė biluren
punim drite e paske l'kuren
edhe fijet tė atij flokut
si pejzhollat t' borzilokut
mė fal se arti po mė nxitė
ti pėrshkruaj ty bukuritė
me sy t e mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin nder zana
e un kangen ta vargisi
me cicėrimė t' zogut n' majė lisi
Me shpirtėqiell' tė gjerė t'poetit
ty qė m' je si lulja e detit
un kur tė shoh dikund hjeshi
e lshoj penden sikur shi
gurrė as art s' mundem me i lanė
as hjeshisė ndoj vlerė pa i dhanė
prandaj ti mos m' gjuaj me fjalė
ps e me pendė un ktu kam dalė
se jam mallė un fund e kokė
pėr me shkrue pėr miq e shokė
penden time nė yje e vesha
me shkrua bardh un pėr mikesha
motra tė mija sokolesha
ju qė jeni bija hane
shqipe nė flatra n' tokė dardane
Ju pėrshndetė kjo penda ime
me fjalė dielli e rreze'shkrime
mos ma shihni ju pėr t' madhe
Se qdo lulė qė shoh n' livadhe
Nė art e shndritje e mbajė mbshtjellė
n' kopsht magjije nė tė bardhen vellė
nė vello tė lules bardha'flete
marr tė bukura vargje jete
edhe e lmoj hjshinė tue shkrue
nuk la qikė un posht me shkue
djalė as burrė as qun as grue
kur e ka hjeshinė prej zoti
ja lshoj penden si shi loti
me ja shkri stilin n' punime
bukurisė me i thurė lavdrime
pse me shkue hjeshija kot
kur e fali i madhi Zot
---------------------------
Xhelal Ferizi autorė i vargjeve shqiptare
me titull :mora nė vargje art prej hane :
------------------------------------ [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:18

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Loti i njė fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tij tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dkund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve maakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato dit ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------

[COLOR="Blue"][/COLOR][/COLOR]

lirik 16-09-08 22:19

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ninela
-------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
---------------------------------------
Kushtuar vashes shqiptare
------------------------------
mė thuaj o det me tė bardha valė
e ti anije me shum vela
mė thuaj o e bardha e kthjellt ujvarė
nga qfar ylli vjen ninela
---------
a mos vjen prej meteori
qė pėrmbanė at ngjyrė si ari
a prej dheut atijė arbnori
qė ligjron me gjuhė shqiptari
---------
mė thuaj o era e trėndafilit
qė nė pejza tė lule fletes
dehė damarė' porsi e bilbilit
kėnga e ėmbėl art i jetes
-----------
mė thuaj me fjalėt artistike
mė thuaj oj hanė qė sheh mbi krela
pėrmbi brusha albanike
kush qerpik ka si ninela
---------
kush e ka si ajo ballin
cila copė mbi dhe e dukatit
cila lule qė e shndritė allin
cili ylber ngjyrė kthye prej shtatit
--------
cili gurė diamantik
cila vlerė qė shndritė mbi dhe
cili sharm kund qiellorik
si ninela vashė e re
---------
kush si ajo ma ka krahnorin
kush si ari ma ka flokun
porsi fije nė diell qiellorin
qė bjen leht mbi borzilokun
------
ashtu e ka ajo tė hollė
fijen tė flokut t' bukurisė
si aroma nė dredhzė e mollė
i ka ernat e shpirtsisė
---------
po ajo ėsht si art vere
porsi e zogut ajo larmija
karajfil n qehre pranvere
mi rrin prore bukurija
----------
ndėgjo botė kahdo me fe
ku rrin nė jetė me gjuhė e fise
si shqiptarja s' ka mbi dhe
kah shkon drita ksaj elipse
---------
ksaj elipse glob qė quhet
e lėmsh dheu n' bimė aromtare
nuk ka art qė mund t'pėrshkruhet

si ai sharmi i qik's shqiptare
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Lexoni autorin xhelal ferizi tregoni shoqes shokut
l-i-r-i-k-u- i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------
rini burra gra mosha djem e vasha lexoni vargje shqiptare
falas pėr ju nga i mėrguari shqiptarė
l-i-r-i-k-u- tridhjet vjet me pendė nė dorė lexoni
ju uroj argtim
tė kėndshėm
liria e komentimit e hapur lexoni shijoni vargje shqiptare
tregoni shoqes shokut faqen e forumit
-------------------------
-----------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:20

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pse tė ndanė
-----------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Kushtuar poetit tė vrarė Havzi Nela
------------------------
Havzi Nela poet i vrarė nga regjimi komunist Enverian
dikatatorial nė Shqipėri
--------------------------------------
Pse tė lidhen pa dalė n' cak
pse t'mbuluan me kob e gjak
pse ti mbshtjellen,rrug't me lak
pse tė thyen kafken mendtare
pse nuk tė lan me pendė shqiptare
---------

pse ta thyen at pendė pėr dhe
pse ta prenė moshen e re

pse tė ndanė prej diell e hane
pse t' larguan prej shqipni nane
--------
pse tė martuan me tokė tė zezė
pse tė ndanė nga i yti brez
pse nga vargu i poezisė
tė kan nda n'lule t'rinisė
--------
pse tė ndanė nga moti e stina
pse tė ndanė nga gjeraqina
pse tė ndanė nga bankė shkollore
pse ti thanė vargjet arbnore
-----------
pse tė shkelen pse tė kan mbytė
pse poemes ia thanė sytė
pse nuk tė lan me dalė nė binė
si bilbil me cicėrimė
-------
tė kan lidhė me pranga e tela
por ti ishe havzi Nela
ishe yllė mbi dhe poeti
shum ma i gjerė se qielli e deti
---------
ti kan vra vargjet shqiptare
fjalen tė lirė e atdhetare
ti kan vra rrokjet me rima
por ti ishe si vetima
---------
se ti ishe si ligjėrimi
urragan prej vargu e shkrimi
fjalen tė zjarrt ma kishe trime
por ti vyshken kėngė e shkrime
-----------
si vetima fjala jote
pėr ty qanė shqipnija loke
kahdo i thonė ksajė albanike
nė gurė e dhe ku i thonė etnike
-----------


Xhelal ferizi nga Mitrovica kosoves shqiperi etnike verilindore
i kendon poetit Havzi Nela poet kuksjan i vrarė nga regjimi komunist
pėr shkak tė fjales sė lirė nė at kohė qė rrallė kush kishte guxim ta shprehte
si trimi poet kuksjan Havzi NELA Kuksian
-----------------------------------

-------------------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:22

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un nuk deshta ta derdhi helmin tim tė mllefosur
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
un nuk deshta ta hedhi me vrull shpėrnda helmin tim tė mllefosur
e dija se me derdhje stėrpiku edhe mėndafshin
por un isha aq shum nga neveritsat i tugosur
sa qė mbi dhe i derdha bashk helmin e afshin
-------
nuk deshta ta derdhi revolten time ku do me vrull
por shtytsi ishte shekullorė hasmi grumbullimi
un edhe lulet nga mėrija i bėra qull
vjellshėm kur mė shpėrtheu i shekujve pelimi
--------
un nuk deshta tė derdhė revolten time
por djajt e zi shpėrthyen ngushticen time si hidrocentral
ku ishte grumbulluar shekujvuajtja padrejtesitė me mjerime
i huaj i pėrbuzur u ndjeva e shpėrtheva si valė
-----------
un nuk deshta tė shperthej tugshėm vjellatarė
por mė shpėrhteu koha mizoria
un shpėrtheva pėr tradhtarė
nuk rrija dot si robėria
------
un shpėrtheva papritur
si e rrėmbyeshmja stihija
por cicrima mė mbet e sqep'itur
tash jam vet melodija
----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:23

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Me fat
---------------

Shkruan Xhelal Ferizi
------------------------
me fat qofsh oj e martu'me
nėpėr mote nė jetė e gzu'me
qofsh me besė yllė meteor
porsi dritė rri nė kunorė
por nji ligj duhet me e,ditė
qka e mbanė token e yjt me dritė
qka e mban zemren lidh me zemer
ajo ėsht i vetmi emėr
ku rrin shtylla e bukuria
ėsht e bardha besnikria
dashurinė e mbanė edhe shpresa
por mbi tė gjitha e mbanė besa
aji lidhet pėr damari
nėse besa s' luen binari
nėse mendja nuk shkon n' gjeti
dashurija ėsht si deti
ėsht gjithmonė si lule erė
ėsht si diell e ėsht si verė
as nuk shterret as nuk shuhet
gjithnji nė art si rrreze shkruhet
ajo ėsht kopsht q ė kurr nuk djerret
ėsht nji det qė s, din tė shterret
ate e mbanė ajo pastėrtija
por mbi tė gjitha besnikrija
ate e mbanė edhe kujdesi
e jo hilja e interesi
---------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:25

Titulli: lirik
 
[[COLOR="Blue"]COLOR="Blue"]T[/COLOR]itulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė FENOMENINE GJAKUT
--------------------------------

*Titullin e vargjeve- nė fenomenin e gjakut*
--------
*e shkruan xhelal ferizi autori ne mergim*

*Shkruan Xhelal Ferizi*
--------------------------
*nėpėr tė gjitha kokrrat qė ishin njė planet me fjalė*
*duheshin miliona penda ,me i pėrshkrue*
*nė tė gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė*
*kokrrat e gjakut me i spjegue*
*ore ,nėse, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet*
*nėse don merr lėng nga tė gjitha qerrshitė,e shegė*
*merr fjalė sa,tė gjith ,oqeanet ,e lėngje qielli me det*
*nėse don merr tė gjith bilbilat nė degė*
*por fenomenin gjak kurr s' ke pėr ta pėrshkru*
*as me e pasqyru me fjalė e pėrmbarim*
*pėrmbajtjen domethėnse e rrjedhen,kurr s' ke pėr ta kuptu*
*se zoti vetėm zoti e din kėt burim *
*gjaku ėsht vet fjala damarin,qė e mbanė gjallė*
*pse me ujė damari nuk mbahet*
*pse me gjak nuk mbahen kokėrr dhe e zallė*
*prej ujit ujė si gjak si rrol pėrse gjaku ndahet
*se gjaku ėsht substancė qė ėsht ma shum se e, thanuna*
*e thanuna e qdo fjalori qė mund t' marrrim , n' gjithsi
*si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
*gjaku ėsht thellsija e fjalės qe ėsht shkri
*gjaku ėsht spjegimi i pakapshėm nė thelb
*gjaku ėsht esencė e esencės,qė ka mbrri
*e mbanė,t,gjallė,tė natyres njeriun fenomen
*ai shėndrrohet i lėngshėm,por nuk bėhet ujė
*ėsht substancė qudije,qė i shėrben gjithkujė
*por kur me ujė pėrzihet,ngjyren ujė e merr
*ėsht lėng pėrmbi langje,qė fjalen e nxjerr
*ai e mbanė thellsinė mendjen fenomene
*ai e mbanė at tru qeliza e gjene
*ai ėsht ujė i kuq qė nuk ėsht si ujė
*pėrmbajtja e quditshme qė nxitė mendjen t'shkrujė
*gjaku ėsht qė ecė,qė ushqen qdo fije
*e ushqen nėpėr deje tė njeriut at dije
*gjaku ėsht nji vlerė qė ėsht ma shum se vlera
*gjaku ėsht spjegim ,qė ecė porsi era
*gjaku ėsht roman qe shkruhet n' pėr deje
*ai ecė mendjes Sė kombeve ,ai ecė nė rrugė t' qdo feje
----------------------------------------------------
*xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves*
------------------------------------------
*vazhdon me shkrimet vargje shqiptare ne mergim
-----------------------------------------------
lexoni vargje
nga autori
xhelal ferizi tregoni shoqes shokut
--------------------------------------------

[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:26

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė FENOMENINE GJAKUT
--------------------------------

*Titullin e vargjeve- nė fenomenin e gjakut*
--------
*e shkruan xhelal ferizi autori ne mergim*

*Shkruan Xhelal Ferizi*
--------------------------
*nėpėr tė gjitha kokrrat qė ishin njė planet me fjalė*
*duheshin miliona penda ,me i pėrshkrue*
*nė tė gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė*
*kokrrat e gjakut me i spjegue*
*ore ,nėse, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet*
*nėse don merr lėng nga tė gjitha qerrshitė,e shegė*
*merr fjalė sa,tė gjith ,oqeanet ,e lėngje qielli me det*
*nėse don merr tė gjith bilbilat nė degė*
*por fenomenin gjak kurr s' ke pėr ta pėrshkru*
*as me e pasqyru me fjalė e pėrmbarim*
*pėrmbajtjen domethėnse e rrjedhen,kurr s' ke pėr ta kuptu*
*se zoti vetėm zoti e din kėt burim *
*gjaku ėsht vet fjala damarin,qė e mbanė gjallė*
*pse me ujė damari nuk mbahet*
*pse me gjak nuk mbahen kokėrr dhe e zallė*
*prej ujit ujė si gjak si rrol pėrse gjaku ndahet
*se gjaku ėsht substancė qė ėsht ma shum se e, thanuna*
*e thanuna e qdo fjalori qė mund t' marrrim , n' gjithsi
*si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
*gjaku ėsht thellsija e fjalės qe ėsht shkri
*gjaku ėsht spjegimi i pakapshėm nė thelb
*gjaku ėsht esencė e esencės,qė ka mbrri
*e mbanė,t,gjallė,tė natyres njeriun fenomen
*ai shėndrrohet i lėngshėm,por nuk bėhet ujė
*ėsht substancė qudije,qė i shėrben gjithkujė
*por kur me ujė pėrzihet,ngjyren ujė e merr
*ėsht lėng pėrmbi langje,qė fjalen e nxjerr
*ai e mbanė thellsinė mendjen fenomene
*ai e mbanė at tru qeliza e gjene
*ai ėsht ujė i kuq qė nuk ėsht si ujė
*pėrmbajtja e quditshme qė nxitė mendjen t'shkrujė
*gjaku ėsht qė ecė,qė ushqen qdo fije
*e ushqen nėpėr deje tė njeriut at dije
*gjaku ėsht nji vlerė qė ėsht ma shum se vlera
*gjaku ėsht spjegim ,qė ecė porsi era
*gjaku ėsht roman qe shkruhet n' pėr deje
*ai ecė mendjes Sė kombeve ,ai ecė nė rrugė t' qdo feje
----------------------------------------------------
*xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves*
------------------------------------------
*vazhdon me shkrimet vargje shqiptare ne mergim
-----------------------------------------------
lexoni vargje
nga autori
xhelal ferizi tregoni shoqes shokut
--------------------------------------------

[/color]
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:27

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sytė e pendimit
----------------
****************
Shkruan Xhelal Ferizi
*******************

kush don tė lexoj zhgėnjime pendime
ejani dhe shihni sytė e pendimit
kudo mund ti lexoni
nė dashuri ne zhgėnime
nėpėr mashtrimet e njerzimit
ne viktima e nė dheun me mashtrime
lexoni edhe nė sy tė hėnės shihen
edhe nė diell
edhe nė yje shihen
nė det nė tokė e nė qiell
--------------------------
******************
Shkruar nga Xhelal Ferizi mėrgimtari
-----------------------------------
[/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:39.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.