Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 28-02-07 22:45

amdinistratorve
 
Kam nje lutje per administrratoret,besoj se do te me kuptojnė.
sot gjith diten nuk ka funksionuar faqja e forumit ,nuke di per qfar shkaqesh,por jam i mendimit se faqet tona shqiptare duhet tekenė shum ma shum siguri dhe volum,komenete e shkrime,un besojs e shkrmet tona percillen edhe nga nderkombtart.
Faqja dardania duhet te ketė nje force te madhe dhe nje siguri kunder qdo virusi,apo ramje teknike ajo duhet t eket nje siguri nga teper te fort sepse nuk e di a kuptojn shqiptart sot interneti esht teper me rendesi dhe duhet te ruhen shkrimet sepse keto jan dokumente me vlera ,ku mund te lexohen dhe te orientojn brezat.
Gazeta esht vetem nje ditė dhe anatemohet pastaj ndersa shkrimet einternetit kan vlera te shum te gjata kohore dhe ndikim t e madh ,ne faqen e internetit mund te hjyn breza e breza dhe ,gjithmion duke u pasuruar me diskutime me njohuri ,dhe temat gjithmon jan aty vargjet jan aty qka ne gazet nuk nodh ,qe do me thanė interneti ehst sot shum me rendesi aq i rendesishem sa qe as ne vet nuk e dijm se sa i rendesishem ka dale sepse ne internet percillen gjanat ma shum se sa qdo kund tjeter mendimi i nji populli apo shoqerije.
Duke qenė se jan hapur shum faqe shqiptare dhe po terheqin gjithnji e ma shum njerz dhe ka fillu edhe inteklegjenca te kyqet neper faqe ,faqet shqiptare duhet te rrisin sigurin qe te mos bie serveri apo te mos ndodh e keqja me forumet.
mendoj se duhet t eken nje kod te veqant sigurije kunder qdo virusi te mundshem,per ket duhet te intresohen talentet shqiptar qe gjithnje eme shum po e pervetsojn zanatin e internetit.
kur faqet behen me nje siguri te larte ato behen ma terheqse e serioze dhe stabile mandej edhe njerzit kan vulnet te shkruajn gjėra te medha e tema te llojllojshme vepra eshkrime ngjarrje politike e diskutime njohuri politk vargje etj.
ky ishte nje mendim i imi ,nuk e njoh shkallen e sigurisė se faqeve te internetit por qysh s ekan dalė faqet shqiptare te internetit kan lujatur nje rrol te madh ne shoqrrin tone dhe me gjerė sepse ma me vullnet e lexojn intenretin s elibrin dhe gazeten,koha ka ardh e tille sot qe intenreti po behet domosdoshmeri e jetes dhe informimit elektronik,shpejtsi fantastike dhe shprehje ma elire se gazeta , ma intresante dhe ma e larmishme me tema e me ngjarje me shkrime e diskutime ku qdo kujt i jipet mundesija me dhan edh mendim dhe ehst thane s e dija ka qen gjithmon ne popull ,pra populli e shperndan dijen
ne gazet dhe ne libra fjala nuk mund te perhapet e populit si ne internet,.
prandaj them qe e rendesishme esht qe faqeve shqiptare tu ngritet sigurija ,ne menyr qe te mos arrij te pengojn se sigurisht edhe armiqt bejn pengesa neper faqet tona mendoj un nuk e di por kampas rats me pa se nganjiher pengohen faqet shqiptare nga ata qe tallen kur te duan me sabotime.

ndoshta nuk dita mire me prezentu ket formulim kerkese por un e kam nga brennga dhe nga halli pasi qe prej s e ka dal intenreti kam lexuar gjan shum te mrekullueshme ku ndoshta neper bibloteka me ishte dahst me humb kohe duke kerkuar libra .
gazeta esht vetem gjys ore apo nji ore ndersa internetin mund ta lexosh per dit me or te tana duke shfletuar qka te duahs prandaj mendoj se esht shum me pesh dhe duhet te ruhen faqet nga sulmet qe e i bejn sabotatort.
nes e kam gabauar diqka ne ket lloj brenge qe e paraqita te me falin lexuesit ishte vetem nje mendim i imi thejsht i lire se nga njeher kur po humbin faqet neper forume po nervozohem dhe po mendoj ksuh po na pengon.
faqja dardania ka emer dhe ka gjasa te behet e rendesishme edhe emrin e ka te bukur
prandaj i uroj sukses dhe siguri absolute.

xhelal ferizi ne perpjekje per tu be poet
te fala bashkatdhetar Administrator te faes dhe lexues te dashur

lirik 02-03-07 22:40

vargu i lotit
 
Vargu i lotit

Shkruan :Xhelal Ferizi,


Vargu im shkon degė me degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n,lot si curril ari
prekė,n,per gjak,te,qdo,damari,
thrret,,n,per,krena,e,n,per,ndergjegje,
rrokllisė,lotin,,gur,prej,megje,
kerkon,dritė,e,kerkon,shtegje,
ju kerkon,bijve ,t,shqipnisė,
n,gjuhė,amtare,te lashtsisė,
nji themel,tė ri,me,e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i,lshon,qielli,
me,erė,t'freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
,e,t,mos,kputet,gaku,e,fija,
as,,aortė,qė,lidhė,shqipnija,
rrugė,e,zemres,n,fise,t,mija,
lidhnu,prore,n,fjalė,t,qelikut,
n,besė,e,shend,t,adriatikut,
si ai diell qe lidhė ,bregore
n,rreze,e,drit,qe,i,mbanė,per,dore
edhe,ylberi,si,qafore
qeė lidhė,qiellin e bjen me pi,
tu i,shehndritė,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė me degė
jo shqipnin per t gjall, me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbledhni toskgėgė'gegė,lidhjet per vlla
t' gjith damartė,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,si'q,lidhet,ari,
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,per,,me,mbetė,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,per,qdo,pip,
n,Sy,largpams,,e,gjuhen shqip,
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n; qiell,kto vargje t' mija,
ti,lexojnė,kur,t,lindin,fmija,
ti,mbajė,syt,per,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku,
na,kjanė,dheu,,e,na,kjanė,shkolla
na,shkretohen,shegė,e,mollla,
na,lidhė,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinė,ditet ,qė,i ka,moti,
na,largon,prej,jete,,,e,zoti,
e na djegė,me,flakė,,baroti,
kur,njiherė,n,copė,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrijė,me,grek,e,shkja,
kur ne zemer ,trinitrinė
te na e ngulė,,e,t' therrė,shqipninė,
me shtizė,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamerija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qe vlon n,dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n,gjuhė ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
te shqiponjes iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t' pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pikė po flet me fletė
tue mbledh ngjyrė nder hoje e bletė
don shqipninė me e kthye ne jetė
gegė e toskė me i ėmbelsue
shkon tue marrr currila n' krue
tue thirrė vash e tue thirrė grue
tu marr,ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė burrė
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbel toskė e gegė
pajton fmijt,t nji nane djegė
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qe e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qe thrret diell e yllė dritėvere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n,lidhje e punė,e ne asht t' skeletit
n,per,kallij te bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latinė
toskė e gegė se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bejn pershesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le te kėndojnė ne gjuhė te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhen shekujt n,cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shperdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqerė te helenisė
rus e vlleh te trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,Kry
me dy krena e me dy krah
mos u beni mish per gjah
se per gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane per me tha
behuni djem te urt per nanen
per shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa...! t ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krih t' drangonit
kurr shqipnija s, behet dy
se nji zmer e ka n' sy
se , E; ka t' nanes veq nji mish
nuk esht tym qe del n' kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e keni o ,grek e shkja
geg e toskė kurrė s' kan me u tha
sa te jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me verrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
deri n' dardanė e n mollė te kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė nder sheg lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qe ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qe jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija.

Titulli vargjeve te poetit NGA MITROVICA xhelal ferizi
vARGU I LOTIT
Xhelal Ferizi duke thirrė gjithmonė
nė kushtrim e nė bashkim
kombėtar vazhdon me vargjet e veta,
kontaktoni poetin Xhelal Ferizi

perkraheni xhelal ferizin
imeili i autorit

[EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]

lirik 02-03-07 22:43

apel
 
Data Anėtarėsimit: Feb 2007
Postimet: 22


[IMG]http://www.vendlindja.com/forum/images/icons/icon1.gif[/IMG] [B]Apel[/B]
Apel
SHKRUAN POETI LIRIKO EPIK

xhelal ferizi

Botė e gjakut mbaju n, paqe
e, mos sjell ngatrresa e gjaqe
me e lanė ,shpresen n' majė, rakete
mos me e lanė,diellin lidhė jete
mos me ,lanė ,n' gjithsi planete
qė bashk lidhen gravitimit
sjellen lindjes perendimit
e sherbim i bejn njerzimit
se planetet sillen prore
thue se lidhė jan dora dore
energji kan berthamore
kan qelik e uranium
baker znk ari e plum
kan mangan e bitinium
kan pirit e kemikale
fusha lugje ara,e male
kan gjelbrime ne per ledina
kan bilbila e kanarina
bredha ah dushk e qetina
i kan lulet plot me fletė
toka jonė, ku gjallron jetė
ku ka deti ujė e knetė
ka liqej , e lumej t' qetė
edhe ujna ka t' rrembye
ka gjallesa fund e, krye
ka shum bimė e florė fauna
i vlon dheut po djersa e puna
e njerzisė ah e puntorit
kah bjen drita e meteorit
yjė e diell ku shndrijn qarkorit
toka jonė ka ujė e zalle
por se mbush esht krim e halle
shkon rrezikut,ma lart shkalle
deri sa i dit do t' hypė mbi flakė
e do t' digjet n' mish e gjak
pse drejetsi s' po ka aspak
mbushė jan ligjet pa parime
mbushė jan planet n' dominime
per me fshi etnitė n' pushtime
kush tue shkelė mbi erz e gjak
kush tue varė njerzit me lak
kush tu i mbyllė t' drejtat n,kapak
prishė jan normat shkel drejtsija
gjithkush msynė per kah fuqija
garė e qmendur ,ne armė t' barotit
tue kercnu token e zotit
keq po i qojnė po stintė e motit
pa pasė besė aspak n,mes veti
drue se derdhen toka e deti
n' lot e gjak derdhet planeti
edhe i ndahen im zallinat
drue se n' shkrumb i bien ledinat
ndoshta copat edhe grimat
dalin krejt per jasht orbite
edhe dielli ndalet drite
del sistemi galaktike
n' qoft se n' tokė shperthejnė atome
grimca tjera e elektrone
do t' bien kob e dit zezone
kur me peshė te bien raketat
kah me sustė i lshojnė naletat
ah satant e hijanetat
qe dy mend si kan per paqe
veq per luftė ngatrresa e gjaqe
mos me lanė kund manushaqe
as lulkuqe permbi dhe
shkrumb me mbet nder kombe e fe
n' zjarrė vullkanet me u derdh rrke
pse janė ba shtetet blloktare
grup e plane i kan barbare
me djegė jeten planetare
mos me lan as mizė as miskė
as kund n' dhe ndoj fat as rrisk
me ja lshu raketes bredhjen
me atom per me ba derdhjen
me vra gurė me vra shavare
bari e fjerė e fletė pemtare
boten t' njerzve vegjetare
veq pse s' munden me u pajtue
n' paqe e, t' drejtė bashk me jetue
njeni tjetrit me i besue
veq verdall sillet atomi
kah drejtu po e mban padroni
her satani,e her demoni
deri sa dhe t' shkrihet i joni
glob e fletė edhe zallina
te shperndahet cop e grima
e, t' mos ecė ma mot as stina
as n' pranverė as n' per ugare
t' zhduket bota mekatare
t' bien planetet,si ujvare
mbasi ato t,lidhen mes,veti
n' energji me tokė e deti
n' gravitim e kah magneti
mbahen bashk e sjellen prore
n' per orbita hapsinore
tash mbushė kokat berthamore
kthye po u rrijnė mbi krye gati
veq sa ardhė nuk ka sahati
kur do t' bien,t mbushuna shtati
t' mbushura n' koka,n bark atomi
qe n' flutrim mbi shtresė ozoni
po rrijnė gati si demoni
veq me u zbrazė me ra mbi dhe
me shkretue shum kombe e,fe
diell as hanė ma mos me le
mos me lindė drita mbi kinė
as mbi rus e ukrainė
se kta n' glob s' po e duan qetsinė
veq kercnim e me ba gara
kush ne atom po del ma e para
edhe irani tash me lara
tue ngjyrosė ma shum raketa
zot sa e mjerė po duket jeta
drue se viset mbesin t' shkreta
kontinentet e planetit
gurė e dhe e ujtė e detit
pse shum kombe ligj e adetit
po ndryshojnė e jan hasmue
n' komb e gjuhė s' jan tu u pajtue
kush kend s' mundet me e durue
as ne rraca as ne fe
n' kryq as dinė si q' po bejn be
nji si ujk nji si shkerbe
kush me gojė t' pergjakshme rrjedhė
kush ne fTyrė N;ngermim tue mbledhė
kush ndoj vetull tue perdredhė


vazhdon ne pjesen e dyte

vargjet me titull apel pasi qe nuk po postohet me nje gjatsi
nuk po e regjistron te plote psotimi i forumit
xhelal ferizi
vazhdon

lirik 02-03-07 23:07

NE FENOMENINE GJAKUT


shkruan xhelal ferizi

neper te gjitha kokrrat qe ishin nji planet me fjal
duheshin miliona penda ,me i pershkrue
ne te gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė
kokrrat e gjakut me i spjegue--------------------------------------------------------------------------------

NE FENOMENINE GJAKUT


shkruan xhelal ferizi

neper te gjitha kokrrat qe ishin nji planet me fjal
duheshin miliona penda ,me i pershkrue
ne te gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė
kokrrat e gjakut me i spjegue
ore ,nese, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nese don merr lang nga te gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,i,oqean ,langje qielli me det
nese don merr te gjith bilbilat ne degė
por fenomenin gjak kurr s, ke per ta shkru
as me pasqyru me fjalė e permbarim
permbajtjen domethense e rrjedhen,kur s, ke per ta kuptu
se zoti vetem zoti e din ke t,burim
gjaku esht vet fjala damarin,qe e mban gjallė
pse me uj damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen kokerr dhe e zallė
prej ujit me ujė e rrol perse gjaku ndahet
se gjaku esht substancė qe esht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qe mund t marrrim , n gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku esht thellsija e fjales qe esht shkri
gjaku esht spjegimi i pakapshem ne thelb
gjaku esht esencė e esences,qe ka mbrri
e mbanė,t,gjallė,t,natyres njeriun fenomen
ai shendrrohet i lengshem,por nuk behet ujė
esht substancė qudije,qe i sherben gjithkuj
por kur me uj perzihet,ngjyren uj e merr
esht lang permbi langje,qe fjalen e nxjerr
ai e mban thelssinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru qeliza e gjene
ai esht uj i kuq qe nuk esht si uj
pembajtja e quditshme qe nxit mendjen t ,shkruj
gjaku esht qe ec,qe ushqen qdo fije
e ushqen n per deje te njeriut at dije
gjaku esht nji vlerė qe qe esht ma shum se vlera
gjaku esht spjegim ,qe ec porsi era
gjaku esht roman qe shkruhet n per deje
ai ec mendjes t kombeve ,ai ec n, rrug t, qdo feje

xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
vazhdon me shkrimet
ore ,nese, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nese don merr lang nga te gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,i,oqean ,langje qielli me det
nese don merr te gjith bilbilat ne degė
por fenomenin gjak kurr s, ke per ta shkru
as me pasqyru me fjalė e permbarim
permbajtjen domethense e rrjedhen,kur s, ke per ta kuptu
se zoti vetem zoti e din ke t,burim
gjaku esht vet fjala damarin,qe e mban gjallė
pse me uj damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen kokerr dhe e zallė
prej ujit me ujė e rrol perse gjaku ndahet
se gjaku esht substancė qe esht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qe mund t marrrim , n gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku esht thellsija e fjales qe esht shkri
gjaku esht spjegimi i pakapshem ne thelb
gjaku esht esencė e esences,qe ka mbrri
e mbanė,t,gjallė,t,natyres njeriun fenomen
ai shendrrohet i lengshem,por nuk behet ujė
esht substancė qudije,qe i sherben gjithkuj
por kur me uj perzihet,ngjyren uj e merr
esht lang permbi langje,qe fjalen e nxjerr
ai e mban thelssinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru qeliza e gjene
ai esht uj i kuq qe nuk esht si uj
pembajtja e quditshme qe nxit mendjen t ,shkruj
gjaku esht qe ec,qe ushqen qdo fije
e ushqen n per deje te njeriut at dije
gjaku esht nji vlerė qe qe esht ma shum se vlera
gjaku esht spjegim ,qe ec porsi era
gjaku esht roman qe shkruhet n per deje
ai ec mendjes t kombeve ,ai ec n, rrug t, qdo feje

xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
vazhdon me shkrimet

lirik 02-03-07 23:50

#5
angert
i/e regjistruar

MBI YJE
xhelal ferizi
MBI YJE PO SHKRUAJ;
PER TOKė PO vuaj
po e di se dikush po vjedhė
me vitin shekull me sekonden muaj
shenime te ankthshme tue mbledhė
prandaj o penda ime shkruaj
se ty per per te shkruar
shekutj te kan zgjedhė
trego me majen tende neper ankime
denonco se kush po vjedhė
trego me renkime
kush po vjedhė fjalė e po derdhė
mbi te vardhen leter po i shtyrdh nga fletet
kush po shterrė lumejt e detet
me pend kush po thtih kush ka pi
currilat e me fjalė kush ka shkri
poetet poetet thithtarė
qe nuk lejnė mbi dhe nektarė
as fjalė nuk lejn per farė
pa e pi kahdo ne qiellė
ne hanė ne yj e diellė
poetet fjalet po i mbledhin
nga nygjyrat e luleve po i vjdhin
mandej neper shekuj n kopshtije
i mbjellin i ujisin me hije
me fllad e shekuj ta harlisur
i njomin me qielline grisur
at qiell qe e grisin vetimat
me re qi i larmojnė syprinat
syprinat e faqeve te detit
e valet e liqenit valėlehtit
poetet ua marrin bukuritė
ua thithin te gjitha larmit
e vjedhin e vjedhin aq fjalė
e penden nuk dijn me e ndalė
deri sa te shterrin mbi dhe
fjalet e ujrave rreke
e te thithin pastaj ujvara
me pendat e tyre te mbara
qe nxjerrin aq heshtur shum t' shprehur
hajnisht me pendy mbrehur
DIKUSH QE FAJELė PO VJEDHė
MENGJESEVE KAH PO MLEDHė
nE NETET E ORVE TE VONA
NE DITE E BARDHA TONA
vJDHIN NE GJIT T KARAJFILIT
VJEDHIN NGA SQEPI I BILBILIT
qdo gje e vjedhin si fjalė
me penden e tyre te valė
kahd qe vjedhin lot
e gzime e fjalė neper mot
i nxjerin nga gjith e eres
nga kanga e zogut te veres
i vjedhin me heshtje e metafora
i vjedhin me pend qe dora
ua mban me maje e ngjyrė
i vjedhin reflekset n pasqyrė
drojshem vjedhin ,me u shprehė
kur yjet em valle t jen dehė
poetet me penda rrijn gati
e vjeh bukuri dukati
kur hana ne nete me yje
te bjen lemueshem n per pyje
me ete emblen te arten faqe
mbi lulet manushaqe
qe gjumin e bejnė te lehte
he hana i shndritė mbi fletė
ne flladin e pyllit te qetė
ather poetet n lehtsi
dalin me pend me pi
e vjedhin leht at varg
e shkrijn nder caqe larg
kahdo e mbjellin n qo fletė
e librit i japin jet
kur pi kan vargje n qdo fletė
a thua kur t gjitha t ken pi
me penda kur yje t ,ken shkri
pendat poete hajnesha ne jetė
qka do tu mbetet me pi.
kur te gjitha ti ken tha
kur shterr t ken lum e va
e fjalet qe rrijn ne mbi dhe
kur thith t kenė vjedh e ble
materjen qe na rrethon tue nxe

xhelal ferizi

xhelal ferizi autoriVėrejtje: (0%)

lirik 02-03-07 23:55

Hana mendueshem

shkruan xhelal ferizi

mendueshem,tha po meditoj
pse kthetrat ju mbajnė nen thoj
pse kshtu ju duan mbi dhe
pse vujatjen doni me ble
pse nuk duheni me shpirtė
me kputė prangat zingjirt
pse ,s,lidhni unitet
po mbyteni ne tokė e det
pse vdisni nga smira e ngushtsisė
nga mendja e lehtė e paudhsisė
prandaj shpeshher ne mendime
kur bėj at,rrugen time
ju shoh me intriga ne vlime
ju shoh nga vala ne valė
ne breg pa mundur me dalė
ju shoh ne gurė te sizifit
ju shoh,kur naten shpifnit
per vlla per fe e krahinė
tu u,nda me kryq e dinė
zorret ua pashė per ledinė
ju kam pa me t, ngushta opcione
me plot pa meritė medalione
me djersen mbi fron t, tjeterkuj
n ,vend lotit me uj
ju shoh duke lozur me zjarrė
vetvetes duke i hapur varr
ju kam pa ne naten pas muri
kah ndani at cope flamuri
ka fol ai dhe e guri
ka fol per ju e gjith bota
sa mbrasht ju sillet rrota
a thua e keni ndje
kah flasin kombe e fe
po ju ku ishit me punė
pse bleni sherr e dhunė
pse flisni keq per vlla
pse doni grek e shkja
ne armiq lakmoni me u shtri
ne fise ,e klane me u gri
ne shekuj larg cakut me u ngri
a keni bes a zot
pse shtyhni ne jet e mot
per lavd per fron per,te parė
me gjakun bajraktarė
kur shekujt ecin n digital
ju oren keni ndal
pse s ecni tosk e gegė
kosov qe gjith je djegė
pse kurrė su lidhet n cak
me djallė mos pini gjak
sa keq m e,loj te vjeter
po lozni me lugeter
coptue ne grupe e,hi
me shkrumb,s ka dashuri
por prore veq me dritė
me lidhje e pa u koritė
me mendjen shndosh ,ne ballė
me dahst ah gur e zallė
te dheut te baltes ,e pluhur
me dal ne kohė te duhur
ne cak ne punė ne ,shkollė
me mendje e dijette hollė
e jo me shpirt me vyshkė
e mendjen n, kokė me e ndryshkė
se un si hane tu u end
ju pashė s a keni mendė
ju pa dhe qiell e yllė
per veten ju,behuni shtyllė

xhelal ferizi Mitrovica
autori i ketyre vargjeve
me titull hana mendueshem

lirik 03-03-07 00:01

#6
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 455
ATA DHE UN

Ata vrit e gjuaj me qmenduri
un shkruaj per te emblen dashuri
ata gjuaj me shiegjeta
e,un,me fllade te lehta
ata prej neper rreze
e un mbjell,prap neper breze
ata kput,rrugė te miqsisė
e un ushqe me shekuj t, bimsisė
ata me mendje te helmuar
e un,me ilaq,te ururar
ata me te poshtra injorime
e un me currila plot shkrime
ata ne anen e djallit
e un ,me kullimin e mallit
sa e pabarabart beteja
si engjujt me shtriga,te veja
si djalli me ,me engjellorin
si ,terri me drit diellorin
ata gjithmonė ne pritė
e un me yje me dritė
ata duke vra nga larg
e un me te urtin varg
qfar armesh t ,kryqzueme mbi dhe
un komb ata kryqa e,fe
un loti gjithmon i verrtet
ata katrani i nxeht
un apel per drejtsi
ata me intrig e meri
un me engjuj me pend
ata me gjarpij ne kuvend
o zot si behet kjo punė
un paqe e ata gjithmonė dhunė
ata ata veq ata
qe dijn intrigqe me vra
ata qe pjellin vetem terr
dhe un me cakun ne shpirt vjerrė
ata qe mbajnė skizo ne kokė
e un me diell e yj shokė
si mbahet kuvend per ndoj shpresė
kur a ata nuk jan me besė
a thua kush do te vdes
me thuani o shekuj me shkrim
do te mbjellet mirsi apo krim
dhe kush do t,ket mbijetesė
besa a caku i pa besė
fitorja kujt do ti mbesė

autori xhelal ferizi Mitrovica KosovaVėrejtje: (0%)

lirik 05-03-07 21:49

Vargje pėr kosoven,

shkruan xhelal ferizi,,
poemen me titull
vargje per kosoven

Kosovė antike margaritare
dardaanė e lashtė shqiptare
kullim i diellit,magjik
kullim,i krojeve me gurra
flakrim i shkelqimit antik
ku rrite djem e burra
ti je tokė flaktare
ti je vet mahnija
ti je argjentare
ne cak te shihet lirija
kosov antike e para
me molla me rrush e ara
me rrafshina pjellore e livadhe
oj fushė e paanė e madhe
qė diellit i jepė knaqsi
qė qiellit i jep me pi
ti je tokė shqiptare
mbi ty hordhitė barbare
kan shkelė mbi lule e saksija
t' kan shkelė o viset e mija
sa keq te kan shkelė tė eger
at mish ta gjakosen fleger
neper trup t,pafashėm tu; t,shkye
por shpresat s' ti kan thye
sa ujė te ecė mbi zallina
sa gjak ke derdh n' per stina
ti je nji tokė ylltare
me gjurmė te lashta shqiptare
ti je vet ilire
shartue me brum ,ermire
kristalet i ke nen dhe
ne besė gjithmonė t 'kan pre
e shejtė je nanė per ne
kosovė e urtė dardane
me shqipen e lashtė gjuhė nane
e bukur si dritė hane
kur del nder ujna tė qeta
kosovė ti je vet jeta
te bukura grunaja t' kallirit
ma e lashta tokė e ilirit
kosovė o dritė engjllore
qe flet at gjuhė arbnore
qdo kokerr e dheut me vlerė
ti pate besė e nderė
ti pate tė lashtin kanu
fletet te flasin n' qdo dru
kur preken aq leht me puhiza
e lulet e bardha n' murriza
kosovė oj bi shqiptare
me shKumbardhat n' per ujvare
me te bukurat ugare
me ftoj e shegenare
ti je joshje e zaptuesit
e botes ziliqare
ti je copė e lakmuesit
e botes grabitqare
tė dua i shejti dhe
per ty un gjithmonė rrke
i lshoj ah lot e ngjyrė
perkulem me buzė e ftyrė
mbi ujnat e tua n' zallina
ku pijnė ato kanarina
gjithkah kulLueshem me sqep
te dua qdo vrri e shkrep
o i lashti ilir djep
te dua e imja dardanė
ku lindin diell e hanė
o tokė e bekuar mbi dhe
sa retė e zeza me rrfe
sibirit ardh me akull
de deshten per dhe si shakull
te sollen te zeza ogure
te rrenuan kala e mure
t' pergjaken te lashten hjeshinė
dhunen ta mbollen e zi,n
te preken nderin nder vasha
her krajli her mbreti her pasha
her shkelsi e gospodari
her dhunuesi e barbari
her sulltani e cezari
her duka vojvoda e cari
o nanė sa shum durove
sa shekujt i mallkove
a e din sa shum te dua
ti je shejtni per mua
ti dua buzet t' vajtimit
ti lmoj me shpresa t' pajtimit
ti lmoj me vargje tė shkrimit
se ti je nanė e ime
ti je kosova trime
se nuk bjen nen hasmin e zi
pa u ba krejt globi hi
ti je vet si feniksi
qe ngritesh perseri
e lashta toka ime
pse un neper kerkime
kahdo n' per dhena tjera
nuk gjeta asnjihera
si ty me fllad puhije
si ty oj bi shqipnije
si ty oj tokė me lulkuqe
qe plumbat nuk i huqe
per hasmin per armik
por e Embel ishe per mik
vertet ti je trimneshė
qe kohrat deshten me t' gjveshė
me kulqedra ti je m' je ndeshė
Sa shum ti pate drangona
oj tokė e antike e jona
se pate djem sokola
qe un nji dit me shkrola
te gjith kam me ti shkrue
kur koha t' jet afrue
pse ti me gjoks e ballė
n' per luftra fklakė je kallė
ke ngjeshė shum rrethatore
me besė je lidhė arbnore
ke ndejtė neper llogore
ke mbajtur istikame
je ndje larg preJ gjame
prej masakre e loti
deri ne vesh zoti
kur fmijt ti prenė n' per djepa
t' kan kja qyqet n' per shkrepa
kur bijat t' jan dhunue
kur gjaku t' ka skurrue
kur pre jan edhe gri
moshat me gjini
pa faj pa faj oj nanė
i pau qdo yll e hanė
e shkrue i ka ai qiell
n' deshmi i ka ai diell
o toka ime e bukur
ku n' krih te shkruar qdo flutur
flutron hiq pa djallzina
dritson n' per rrezatina
e brushen n' fllad valzor
ta lmon era me dorė
me ty mahniten detet
me ty mahniten fletet
me ty mahniten verat
mbi ty kan pi ylberat
mbi ty jan shue shum vapė
mbi ty n' valle jan kapė
shum t, shndriteshem yjze e yje
shum flet e lule n' pyje
te dua shum te fala
mbi ty yjet i ndala
me shkronja plot me ari
me gjuhė te lashtė shqiptari
po shkruaj me plot kurorė
me rrezet “dor per dorė
t' qendisa ne krahror
oh ta krehja ballin
me lot per ty e kam mallin
ti je ETNIJA ime
je kosova trime
u fusha e paanė
n' qdo pyllė e ke nga i zanė
e zana ke n' per maja
n 'brigje e male t' mdhaja
krishhkruara n' T' bukura gusha
belholla neper fusha
plot vasha engjellusha
plot djem e shndritje diellore
ti je mahni qiellore
per ty gjith kam me shkrue
nder kombe me t' pershkrue
me u than kombeve tjera
se je e,leht si era
Se je si e shndritshmja pranvera
se ti je nanė per ne
se ti je i lashti dhe
ku prehjen e gjejmė ne
ku mbshtesin shpresė e faqe
per ty ne biem ne gjaqe
ne ty ka manushaqe
ne ty ka lule tjera
ne ty ngazllon pranvera
ne ty vrapon bibili
ne ty ,lind karajfili
e hapet n' dritė me fletė
ti tokes i jep jetė
kosov e gji prej nane
n' ty rriten lule thane
n' ty rritet ,gjylbehari
n' ty rritet komb shqiptari
n 'ty rritet zemra e diellit
n 'ty rritet gruri i miellit
n' dy rrite edhe tershana
n' ty rriten diell,e hana
n,ty gzohet shqipni nana
se t' ka te bukuren bi
te mbanė per jetė ne gji


Kėt POEMė NE VARGJE E KA SHKRUAR

xhelkal ferizi kushtuar kosoves
vargje per kosovenVėrejtje: (0%)

lirik 05-03-07 22:33

Thellim nė njė pikturė

shkruan xhelal ferizi

Nje pikturė qe ishte thurė me plot shekuj
lot e gjak e ngjyrė
kerkoja me qdo germė neper inde duke prekur
me plot kerkesa nė pasqyrė

ne sytė e mi kisha marr menquritė
e dijetarve ma te thellė
shartimin qė e kan mbi'' dhe bukuritė
me pa se n' pikturė qfar dije ishte mbjell

aty shprehjet flisnin ,e ngjyrat nė,heshtje ,me tru
me plot gojė kishin dalė
por gjuhen kush munndte aq holl me e kuptu
n, ket heshtje te heshtjes pa fjalė


ato kodra gjaku ishin shprehje ngjyrore
e dielli i kuqrremt tu i pa
dofar grumbuj ngjyrash si rremujė n' gurore
e qielli me lot tu i la

sa e madhe piktura me veper e rrudha
ne gjithcilin shekull qe flet
neper ngjyra t' jetes kah lakonte udha
treguesi i i cakut kah rrshqet

e un artist nuk isha aq thell me hy n' pikturė
e mora njė pendė te menqur,qe shkoll kishte pak
por se klast e jetes i kishte msue n' per gurė
e dinte me fol me qdo gjak

e nxeva njiher me diell ne at maje
ku ngri ishte duke pritė
mandej kah piktura e dergova me njoft vaje
ku ngjyrat lotonin me dritė

e hyni te e para ngjyrė pak jeshile
qe kishte marrė gjak ne fletė
ku shartue ishte hyjnueshem me ngjyr karajfile
nji caku qe i jepnin jetė

mandej mikro eci ajo rrudhė me rrudhė
e hyni ne botė ne qdo dhel
ne boten,e ngjyres ku shekujt preknin udh
e,gjaku i motiveve ku,dele un prit ne pritje duke pa me sy
kah maja e pendes tu shkrue
shpirti im mbas ngjyrave me nji vrap rremby
me pi me sy etje ngjyrat tu i ngatrrue

pa ditė me e nda se cila dhimbje ka
e cila me shpirt nder dhamb
neper mallengjime rrin kohrat tu i kja
e token e rrqeth n' qdo pllambė

ah i varfer un isha nė ngjyrė
pse mishrue un isha me varg
ku nji pjes paqeje me ftyrė
n' pikturė sa i shekull m' rrinte larg

e nuk,e kapja dot
spjegimin me simbole
se ngjyra e ndjenja plot
e rruudhat m' dilnin mrrole

her mrrolej nji shekull
her qeshte nji diell
e nji hanė e arit si vetull
pendueshem qe i shte varė ne qiell

kur eca ne ngjyren tjeter
e penda ime tu u shterrė
qka pashė nė at pikturė ah leter
sa shekujt aty ishin vjerrė

penda mandej plot halle
plot e,perplot qudira
si shiu kur bjen mbi zalle
kish prek motive e satira

satirė e dhimbje e lot,
aty ne qdo mikropikė
piktur qe fflet me qdo malė
qe yjet ne dhimbje i fikė

motiv s e jo mahi
dy sy thue se m jan ba gurė
e penda me ishte ngri
ta vari thash kujtim ne murė

kjo poemė e,poetit xhelal ferizi
vetem nje pjesė esht dhanė per publikun
si shum poema tjera qe vazhdojnė

lirik 06-03-07 02:12

KUR ESHT PUNA PER SHQIPNI


SHKRUAN XHELAL FERIZI


po kur esht puna per shqipni

per gurė e dhe per fis e farė

per komb timin e per etni

bėhem fli mbi shkrumb e zharė

dhe nga hiri behem prap feniks shqiptar


kur esht puna per shqipni
etnike ne perjetsi
un te gjith armiqt i perpij
me miq nuk flas per gjaqe
vetem per paqe
shendrrohem ne manushaqe

kur esht puna per shqipni
ku shqip flitet deri ne te fundit kufi
un behem dritė shendrrohem ne qiri
e digjem me mallė
per qdo gur e zallė
behem flijim i gjallė

kur esht puna per shqipni
edhe re t' ne qiell i perbij
se shqiptari per liri
digjet esht vet etje
urren roberi varfri prapambetje

kur esht puna per shqipni
nga qdo mal e vrri
lshoj kushtrim n' furi
per goje qes flakė
e derdhi gjithmonė gjak
OJ EUROPA PLAKė

KUR ESHT PUNA PER LIRI
NE TROJET ME ETNI
nuk njoh krajl as mbret
baroti me flet
jam shqipe me fletė

kur esht puna per shqipni
behem varr i zi
per te gjith intrigtart
qe i perthurin shqiptart
e i lidhin me lak
me i pengu ne cak

kur esht puna per shqipni
etnike ,me kufi
un si lule mbi
e behem me fletė
globit me i dhan jetė

kur esht puna per shqipni
un dua miqsi
me popuj mbi dhe
pa u nguc me fe
jam paqe n fole

kur esht puna per shqipni
un ,s mundem me u ngi
atdhedashuri
se jam shqiptar n ballkan
se nuk jam katran
por jam albanian

kur vjen puna per atdhe
un jam shqip me fe
se jam krijim brumi
si vala e nji lumi
dhe derdhem ne nji det
shqiptar dua me mbetė


kur esht puna per mvetsi
un behem energji
padukshem formohem
me vetimė shartohem
me mburoj qielli mbrohem


kur esht puna per Etni
un me shekujt e mi
behem shkrumb e hi
por tokė nuk fali te parve
, e as sndimtarve
nuk ju jap as kokerr zallinen
e mbaj plot martinen

kur esht puna per vend
i mbaj pushkė e pend
e ne qdo kohė moti
me ndihmoftė i madhi zoti
SE JAM STERNIP KASTRIOTI

KESHTU THOT SHQIPTARI
per qdo fije bari
behet shkrumb e zharishqiptari per shqipni
per dritė e pamvarsi
per kosovė e qameri
behet si drangue
si vullkan tue vlue

shqiptari per dhe
vdes sikur me le
gjakun e lshon she
si valė neper gurė
per shtizė e flamurė

kur esht puna per liri
pe te bukuren dardani
per t shumprituren pamvarsi
behemi qudi
nese kush na e ndalė
shqiptari nuk e falė


kur esht puna per token
aty e lejmė koken
bota le ta din
me gojė e me shkrim

kur esht puna per gjuhė amtare
per te drejten kombtare
te gjith biem mbi flakė
te gjith dalim fare

prandaj ti o glob
mos thirr kob
se shqipja n dy krena
nuk mbahet si gangrena
e per t' gjallė me u pre
NE TOK AS NE DHE

SE KUR ESHT PUNA PER DHE NANE
ZBRESIM EDHE GLOB HANE
SE JEMI SOJ ZANE
E MBRRIJMė EDHE AT DIELL
E PERMBYSIM QIELL
S DUROJM ME NA PREKė
JEMI MSUE ME VDEKė


KUR ESHT PUNA PER SHQIPERI
MBSHTJELLEMI ME DASHURI
TE GJITH JEMI NJI
NUK RRIJM MA MBI DHE
NEN GREK E SHKJE
N' SKLLAVRI 'ME NA BLE

KUR ESHT PUNA PER SHQIPNI
MOS MENDO O NJERZI
SE NUK DIJM ME U SHKRI
SI JAN SHKRI ATA TE PARė
ME FLAK E ME ZHARė
SA SHUM ATDHETARė
PER ME MBET SHQIPTARė

DHE DIJE O GLOB ME KULTURA
MOS ME KPUT MUA URA
QE ME LIDHIN ME SHPRESė
MOS ME SHKRIJ SI VESė
SE LIRINė PO E PRES

UN JAM NE DHE T' PARVE
SI SHTROHEM BARBARVE
SE BAROT UN PI
NDER BETEJA;FLI
BEHEM PER ETNI

UN JAM SHQIPTAR
ME FIS E ME FARė
UN JAM NISJA E PARė
KUR U NIS KY DHE
ME KOMBE E ME FE
QIELLI PO LSHON BE

DHE DIJE O PLANET
SE UN BEHEM DET
BEHEM KIAMET
BEHEM FLAK E DHUNė
E BEHEM FURTUNė
MOS ME LE PA PUNė
MOS ME LE PA DHE
MOS ME MAT ME FE
SE JAM UN ETNIK
ME ASHT ILIRIK
DUA VEQ SHQIPNI
DUA PAMVARSI
MAGJIIKEN DARDANI
PA U CENU N; KUFI
DUA GUR E DHE
ME I MBAJT BASHK N' FOLE
NUK NDAHEM ME FE
NUK LIDHEM ME LAK
JAM SHQIPTAR ME GJAK
JAM SI HANA N' VETULL
JAM SI FJALA N' SHEKULL
QE E MENQUROJ KOHEN
ME MUA TAKOHEN
EDHE DIJET E LARTA
E YJET E ARTA
SE ZEMREN E KAM URė
SI YLBERI NE GURRė
KUR BJEN N PAQE ME PI
MBI CURRILAT SI INGJI

NUK KERKOJ PADREJTSI
KERKOJ DASHURI
KERKOJ REND TE RI
DUA DEMOKRACI
NUK DUAME U BA COPė
MERR VESH OJ EUROPė
NUK JAM COP BAKLLAVė
PER GREK E PANSLLAVė
MOS LUAJ PA KURRIZ
SE BIE SI KOKRRIZ
SI BRESHRI NGA STERRA
SI FLAKė NGA MAUZERRA
PERMBI AT NGRANSA T DREJTSISė
SI TOPI I DUHISė

KUR GJAMEN E NISė

SE UN NUK JAM LE
NPER TREG ME U BLE
EDHE PSE N TRI FE
KU I THON SHQIPNIS DHE
VDES SIKUR ME LE
PER HIRė TE ETNISė
PER HIR T DARDANISė
PER HIRė TE TE DHEUT ME HISE
SHKRIHEM ME GJITH FISE
DERI NE T' FUNDIT DJEP
SE JJAM SHQIPE N 'SHKREP
MERRE VESH GJIITHMON
KJO ESHT TOKA JONė
MOS MA PREK LIRINė
SE PER SHQIPERINė
SE PER DARDANINė
SE PER PAMVARSINė
HIDHEM MBI NJERZINė
SI FLAKA N BENZINė
SI AI OSO KUKA
KAH BREGU E KAH SUKA
HA BAROT SI BUKA
MOS MA LUANI VNERIN
MOS MA PREKNI NDERIN
PSE KSHTU U THOT PAUDHSIJA
GREKU E RUSIJA
E ARDHUR SERBIJA

SE NE PER SHQIPNI
PE TE LASHTEN ETNI
NUK RRIJM ME DUAR N' GJI
KET PUNė E DIN BOTA
SE JEM KASTRIOTA
SE BEHEM HI
KUR ESHT PUNA
PER ETNI
PER TE LASHTEN SHQIPNI
PER TE BUKUREN DARDANI
PER TE SHUMPRITUREN
PAMVARSI

NE NUK JEMI DHUNė
DUAM LIRI EPUNė
EHE QETSI N GLOB
AS NUK THRRSIM KOB
DUAM KOMBE ME FE
ME PAQE ME U NXE
DUAM DIELL EDHE PER NE
POR JO ME U TALLE ME HUQE
MOJ EUROP BURBUQE
JAM SHQIPNI LULKUQE
JAM E LASHTė DARDANE
LA ME RREZE HANE
QENDISė ME SOJ DRITE
ME YJ MARGARITE
ME SHUM DRIT KRISTALE
QE ME RRIJN NE MALE
JAM VET ENGJELUSHA
JAM E LMUESHMJA FUSHA
E PA AANė KU ERA
LMON MBI LULE TJERA
KU DIELLI PREJ VLIMI
SHKRIN MBI FUSH GJELBRIMI
ME MILIONA RREZE
QE JAN SIAMEZE
LIDHUR SI AI ALLI
NE NGYRė PORTOKKALLI
ASHTU JAN LIDH FILLIT
KTO RREZE T E PRILLIT
QE VIJN TOPIT TE ARIT
PREKJ DIELLIT TE ZHARIT
PERMBI DHE T SHQIPTARIT
MOS LUUAJ BOT ME NE
ME GUR E ME DHE
SE KTU JEMI LE
TI E DIN NQDO GURė
ME HSKRUAN T VJETER NURė
ME LIDHET SI URė
E LASHT HISTORIJA
QE NGA ILIRIJA
DERI N' DIT TE MIJA
PRANDAJ MER DO LETER
EDHE VULė TE VJETER
E BJERI PAMVARSISė
PER HIR T VJETERISISė
PER HIR TE DESHMISė
QE DHEU E KA NISė
KUR HANA PIU SISė
NE TOK TE SHQIPNISė
MBI DHE T' DARDANISė
NE FJAL T' VJETERSISė
NE GJURM T' HISTORISė
KUR GJUHA ISHTE NISė
SI MJET I NJERZISė
KAH KOMBI ME SHTET
QE EDHE SOT NA FLET
DESHMON SA SI E VERRTETė
SE KUDO NEN GJURM T LASHTSISė
KU JETA ESHT NISė
LIGJ I CIVILISė
GJEN GJURM T SHQIPTARISė
MOS NA TALL ME SHKJE
SE S KA ME JA VLE
ME MITE ME U BLE
EUROP T GJEN E LIGA
MOS PI SHUM INTRIGA
SE T LIDHIN ME SHTRIGA
ME BOLLA EME SHLLIGA
MOS RRI ME ME KRYQ N; DORė
SI NJI QYQEE GJORė
SE JETA S ESHT VEQ KRYQ
POR LIRI E GJYQ
DREJTSI EPLANET
KU KA DHE E DET
KA FIS E ADET
E JO VEQ KRYQ E FE
POR KOMBE E ATDHE
KA LIDHJE SI UR
ETNI E KULTURė
KA VLERA TE MDHA
S KA VEQ GREK E SHKJA
POR KA SHUM ETNI
KA MBI DHE SHQIPNI
DHE GJITHMON DO TE KET
SHQIPNI NE KET JETė
MOS MBAJ ILIUZION
SE SHKJAU NA SUNDON
AS KURRė NE KET TROLLė
SE TASH KEMI SHKOLLė
JEMI MENDJEHOLLė
KEMI EDHE DIJE
EDHE AFSH LIRIJE
EDHE GJAK DASHURIJE
KEMI DUAR TE MIRA
E NA LIDH DESHIRA
ME POPUJ PER QETSI
PER TE SHTREJTEN MIQSI
ME JETU SI VLLA
MBI GLOB GJITH KAH KA
ETNI EDHE FE
SI NJI SHPIRT MBI DHE

E KA SHKRUAR XHELAL FERIZI
AUTORI I TITULLIT KUR ESHT PUNA PER SHQIPNI
SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
Vėrejtje: (0%)

lirik 06-03-07 10:33

MBI YJE po shkruaj

xhelal ferizi nga Mitrovica shkruan

MBI YJE PO SHKRUAJ;
PER TOKė PO vuaj
po e di se dikush po vjedh
me vitin shekull ,me sekonden muaj
shenime te ankthshme tue mbledh
a thue kush e ka zgjedhė
ket pendė aq te pashtershme
qe kushtimisht po mbledhė
shenime te mistershme
qe yjet,mbi tokė
me nji dit
ndoshta ka me i hjedhė
e diellin e hanen e qielloret
shekulloret,imagjinare caqet
mbi glob ka me i shtrydhė
qe sytė ndjenjat e luleve
te currilave te metaforave mbi tokė
e zemrat e fasuleve
e ngjyrat duke i ndrydhė
kjo pendė kerkimtare me kokė
duke hy ne indogjaqet indogjenet gjithsi e tokė
ne kokerrgjaqet ,planetare
qe galaktikat lmueshem po i kredhė
vjedhurisht nji ditė nder ne te gjitha ka me i sjellė
te thanunat
nder shpirta gjėsendesh me i mbjellė
edhe ne mė te errten shpirtshpellė
pend e plodhshme neper qiellė
mbi te paarritshmet mendime po shkruaj
per ti imagjinuar po vuaj
per ti mberri po gatuaj
shpresa yjesh e e materje te persomserisė
per tu rinisė ,
gjithmon neper te panjhohurat
e krijimsisė
penda ime e thellė
o penda ime ku je mbjellė
neper zemrat si shpellė
ne errsirat me dritė
dhe nat e ditė
duke mbledh
shenime pertej aftesisė
se te panjohures krijimsisė
o penda ime
mbi yje ku je nisė
nė misionin e pafund te njohurisė
ne gjithqkajen e gjithsisė
edhe te paqenė at dije me e,nisė
me i theksu ne formim te formsisė
edhe pse ato ne formim nuk jan nisė
as mbi yjet e largta te gjithsisė
ku penda ka nisė
krijimete panjohura te risisė
te imagjinueshme s dashurisė
sa e pakapshme sa e pakapshme
kjo e panjohur
iamgjinat,kjo pend
qe don te behet
ma e holle se gjithqka e filozofisė
a lodheni o pendet emija te krijimsisė
a bjen ne meshiren e gjunjesisė
ne lodhjet e pa aaritshmerisė
kur nuk ka pertej dijes dije qe nisė
as para as mbas fillimit te fillimsisė
se qdo gje qe esht nisė
esht cak ,nisje e para fillit te filimsisė
dhe mbas pafundsis
esht ajo qe as mbarimin as fundin
nuk e perfundon
o penda ime e dashurisė
kureshtare e diturisė
ma mirė do te ishte
te rrije ne bukurinė e thjeshtesisė
pa hallet e medha te galaksisė
se asgje nuk esht nisė
se para qdo nisje ka qenė
diqka qe i ka pri fillimsisė
e ngjyra jote
edhe sikur te merr te gjitha rezervat e gjithsisė
at fund nuk e gjen te perjetsisė
o penda ime e tokes
ne dashuri e kurreshtje e nisur
qellimeve te mirsisė
o penda ime e yjeve te bukurisė
qe u ushqeve me ideale
se pari ne fusha e,male
kur ishe ather pa halle
kur pije currila kullimzalle
aty ku natyra kishte shtru
bukuuri dhe ti nise me i shkru
kur se pari nise
fillet me i vrojtu
kur nise per enimgat me mendu
e tash sa larg permbi yje po rrin duke shkru
e ne tokė po zbret
me mesazhe qudirash me pershkru
qe njerzve globit luleve paqes fenomeneve
me ju perkushtu

shkruan xhelal ferizi me titull
mbi yje po shkruaj , lexoni
dhe tregoni shokut shoqesxhelal ferizi autori
diur i ndqluar dhe i persektuar me vite
ish i burgosur politik dhe shum i keqtarajtuar
qe ne vitet shtatdhjeta
deri ne vitin 1989 kur emigroj ne gjermani
por as ketu nuk u trajtua mirė .
Nga bashkatdhetaret shqiptar nuk u ndihmua asnjeher
asper botim as nga biznesmenet dhe
nuk u kujdes askush per talentine tij poetik krijues
u la gjithmon mbas dore siq ekan zakon shqiptart qe lanė
gjithqka mba s dore edhe poetine lan keshtu mbi trodhjet vjet te vetmuar

te gjitha botimet e poetit qe ai i ka kushtojn rreth 50000
euro qe poeti nuk mudet me i perballu por jan mbi nji miljon vargje qe presin botim
rekord ky botror ,shqiptart rrijn dhe heshtin nga ky fakt shihni dhe ndegjoni qudira
se si sillet nje popull ndaj birit t evet te shumvuajtur
me dekada duke e lan ne harresė kur udb ja e ndiqte hap mbas hapi
ne qdo menyrė duke ja ndaluar vargjet qe ne rini me kercnim jete dhe me sulme
ku autori shpetoj vetem ne saje te fuqis se perendisė
autori xhelal ferizi esht besimtar beson shum FUQISHEM NE TE mADHIN ZOT
NUK PERBUZ AS FE AS KANUNE BOTRORE
FLET VETEM PER PAQE E HARMONI NE MES NJERZVE FEVE DHE E KOMBEVE
LUFTON ME PEND PER TE DREJTAT E KOMBIT T E VET
KOMBI I TIJ NUK BEN ASGJE PER TE ASNJIHER

UN QE SHKRUAJTA KET KOMENT NE FAQEN JAM PORFESOR I LETERISė DHE GJUHES SHQIPE
shemsi ferizi kusheri i poetit qe ja di e ja njoh xhelal ferizit kusheririt tim te kaluaren dhe idealet
te gjith biznesmenve ju drejtuam por ata mbajn vesht ne lesh dhe nuk sponzorizojn vargjet e xhelal ferizit me nje te kaluar teper intresante dhe me vargje epike e lirike dhe te larmishme poashtu shum intresante.
hesht edhe shteti hesht edhe pen i qendra e shkrimtarve heshtin biznismenet heshtin te gjith ndaj nje kolosi letrar fenomen i krijimtarisė

profesor shemsi ferizi
punoj dhe jetoj ne gjermani
se bashku me kusheririn tim xhelalin

xhelal ferizi poeti i madh i kombit nuk e meriton ket perbuzje nga kombi i vet per te cilin dha shendetin rininė kontributin ,ehst detyr e shtetit dhe qendrave kulturore dhe biznesmenve menjeher ta marrin ne mbrojtje poetin tone te madh xhelal ferizin rekordin botrorė te vargjeve dhe qdovonesė esht e pamoralshme papergjegjsi dhe krim qe behet ndaj talentit tonė te madh ,ne keto komente do t ekeni edhe komentet e publikut ku ka shkruar xhelal feriziVėrejtje: (0%)

jEtA_1 06-03-07 11:24

lirik nese e ke verejtur une kam hap nje dhom enkas per pershendetje dhe urime per autorin e shkrimeve Xhelal Ferizin mund ta shikosh te rubrika e pershendetjeve klm kudo qe je

lirik 06-03-07 13:55

TROPOJA

shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

TY TROPOJė ;T KENDOJMė;LAVDI
;DERI KU T; BJEN VALA ME DRI
;N' t' ,bardha kroje,n,t 'kthjellta gurra
n,vrri,e bjeshkė,ne suka e curra
kahdo ku ujin,ku e pin hana
ty kreshnike te ka lind,nana
nanė shqipnija me ato male
ke jehue nder festivale
kanga jote me ato valle
ka dridhė,flet e gurė e zalle
ia ka dridhė,hjeshinė ylberit
me ata krih,te lehtė t, skyfterit
kur ,me valle e melodina
,t,kan vallzue ,shum gjeraqina
leht si flutrat,holl,prej shtatit
n,veshje ,t ,embel prej dukatit
i kan shkri yjet me art
edhe ylberave shkri damartė
kur jan rimė me valle, arbrore
si shqiponjat nder bregore
fort n, lakmi i ka ,marrė hana
kur jan hjedhė me shtat n, tupana
si ylberi ,n,brushė,kthye krelit
kur lakue ,po jan prej belit
me ato vija, n ,gjamadana
,n, veshė kombtare me gajtana
lidhur me ari n,per gjoksore
n,lak ylberash,n,dritė lakore
thue prej qielli mbrriu lakmija
me pa yje,kah shqipnija
me pa,djem ,si ylli i drites
t, leht si,kriht,,e ,eres,t dites
t leht si shtresa,e ngjyrs,t purpurit
djem t ,tropojes , e ,t ,merturit
nikaj cuurraj,e t, bujanit
t ,fjales t, beses e ,t, taganit
t ,ksaj malsije mendjeholles
t, pushkes t ,fjales,edhe t, shkolles
ndjefsha mirė mori tropojė
,,si bilbili,n sqep,e, n,gojė
ashtue e,kndon kangen e rimen
si ai zog qe e shkrinė cicrimen,
ashtu t ,kndojn ty,vasha e qika
,n bukuri,si ylli n ,pika
qe shkrijnė malet ,tue jehue
qe e,bejnė qiellin me kumbue
kur malsori ,me kang fyelli
dridh currilat ,n,per,flet pylli
edhe bjen ,neper qetina
za i fyellit,e,dehet stina
dehet blini ftue e,moti
drinit t ,bardh kur rjedhė si loti
sa madheshtore.e ke ,brijat
flet ahije,shkurre e gllijat
edhe ara e,lugje e,prroje
flutra e zogj e blet e hoje
edhe te arit ato dushkaja
maja t, larta alpe e pllaja
thue se zoti i gdhend kah dora
,n bjeshk te larta kah rrin bora
art i gjallė,t shendrit hjeshija
perlė ,kristali t, ka malsija
sa e,bukur je moj zanė
sa me gzim,t' flet kjo dardanė
sa e bukur sa krenare
t ,rrejdhin krojet argjentare
i ke vashat engjellusha
e kur ,t veshet n, gjelbrim fusha
t dalin fijet,e puhi n, bari
te endet dielli me ngjyr ari
tue shendritė n' blerim te prillit
kangė malsore kur nisė fillit
me i pushtue lugje e laguna
t, rrjedhshme valė ujvara e,ujna
mbi valbonė t' rrshqasin peshq t' arit
n, breg t, ujvares,lulė beharit
jan; dehė shekujt n, bukuri
ujė shkumbardhe kur kan pi
me valbardha t, lahet hana
,t njomen ,yjet,zalli e rana
prej kullimit t e mahnisė
kur ajo valė mbi gurė rrokllisė
sumbulla t' drites s e,bardhsisė
Kah valvisen ,si ingjija
diamant ty t' ka shqipnija


e shndritshmja e,maleve ,prej,safiri
ti je kshtjellė E;lashtė iliri
gjuha jote prej kullimi
i;zgjon zanat,n maja vrrini
me fluture si ora e,malit
me dal n, valle t, festivalit
t lehta e i ke vallet shqiptare
si atletet rreze ylltare
kur me dridhje n,refleks,t,malit
sharton sy me gjam t, kristalit
ty tropoj malsi n,pejsazhe
per ty yjtė krijuan imazhe
gash krasniqe ,me frengjija
n,kulla t bardha,rrin lirija
e nder shekuj ka shkrep baroti
si ajo rrfeja n, majė sopoti
edhe fjal kanu e,dija,
leka i dytė Binak Alija
Nder bajraqe, yllė qe foli
Ali Ibra e, Mic Sokoli
sa e bukur sa je trime,
shum t, ka ,kndue motra fatime
sa e bukur kang e sajė
kur ushtue ka ,n t,larten pllajė
atje bora ku rrin n plisa
kur rrijn , t bukur qiparisa
ti e,ke prit gjithmon armikun
,t mbreht,dy tehsh ma ke qelikun
e per miq e,per vllazri
je si engjull,n bujari
ma ke nderen e gjiuhė shqiptare
si ajo shqipja ,dykrenare
yjet tua,rrijn nder curra
t , fisme i mbajte gra e,burra
ekur n hise t, msyu dushmani
fort t ,flakroj pushka e tagani
ty tash ,t,t fala,shum te mdhaja
t ben dardana me grunaja
dhe kosove me rrafshina
motra e vllazen gjeraqina
ta duan kangen,e zanamare
fyell kavall mahni shqiptare
sa leht luan thue se ,n,krih,shoke
lidh mbi shpatull lviz prej toke
qika e jote,n pamje ilire
punue ne art ,thue ,esht dritmire
sa e,vertet e sa shqiptare
mahnit shijet nder ujvare
mahnit pikat me sterkala
kur mbi shkamb,bardhsisht qesh vala
po si i luen ti ato valle
gurė edhe,harrojn shum halle
kur ti e mis, me lojė t mindilit
n qehre ,gongjje e,t karajfilit
me e,qit hapin plot me gaz
si krishshkruar e pa maraz
kendimtarja kanarina
zot i madh se q, dehet stina
lvizin,pllaja,e zemra e,malit
ti je e para e festivalit


ti je,art qe e,shndritė ket jetė
ti nder yje,shkri n, balet
je shartue ,mandej ke pikė
art,mi ke po djal e qikė
art ma ke ;t, e;mblen muzikė
prandaj ty un ,t pashė me sy
varg per varg,lulzoj pe;rty
lule yjesh ,krih,flatrore
vlerė e notė mi ke botrore
se ti je nje art i gjallė
prandaj ty t, kendoj me mallė
se malsor je perla e,arit
ta dua kengen n gjuh t, shqiptarit
ta shoh rrethin ,n hark valltare
hapat notat, ato thesare
edhe t ,bukurat visare
q e n, lakmi ,arti e ngazllimi
ti lshojn syt kur n, skenė vallzimi
del tropoja e,malsija
si n, balet me dal,yllsija
si me dal ndoj thuper pylli
dridh n bilure,ne art ylli
si shartimi,irrymes t, eres
si vizllima ne drit t, pranveres
kshtu leht shkon qika e tropOjes
mba s;tupani e valle e,lojes
tropOjani e hjeshon plisin
dridh meart londer parisin
me ansamble leht valvitet
sikur dridhen koloritet
me shartim ne dritė t neonit
si erė mali, n, flet te ftonit
dergon qielli erė lehtmiren
per gzim niken e fatmiren
ajo qikė fatmire breqani
deri ne qiell ku i ka shku zani
za,magjik,qe zbret prej qielli
energji e rreze dielli
kur me keng ,valė valė deri n zemer
flladit t, malit, i ,njomė emer
po s e ka kund era e pyllit
as s e,ka melosi i fyellit
as valbardha as ermira
si e ka zanin ,fatmira
kshtu tropoj un ty shkroltari
t ;kam vargiS me vargje ari
per ata trima e sokola
n ,gurė kristali t, kam falė shkrola
me ngjyr ibri me ngjyrė hane
,n,Mitrovicė, n ,Drenicė dardane,
edhe n, kosovė si vala e detit
ku i bjen era bereqetit
ti kam mbledh n,gryka t, rugoves
n,prizeren e n gryk t gjakoves
per me t kndue ,ma bukur ty
shum e ngjyrat i kam thy
per me i mbush germat ,me lara
si ylberi,kah ujvara
sot per ty kendon poeti
si ajo vala, e bardh n ,breg deti
si e bardha kohė e,motit
si sternip i kastriotit
se ti dua ato valle
ti qe vdekjet i ringjalle
kur ansbmbli at,herė,ne skenė
ka lan nam n paris e,vjenė
edhe ne europ e, n ,vendin tonė
ne madrid e lisabon,
arti yt esht bukurija
me ato vasha si perrija
ashtu qoft gjithmon malsija
ashtu qoft zogu i shqiptarit
me hjeshi trashgue prej t parit
bukurin trimrin n, talent
i past n, shekuj argument

shkruar nga xhelal ferizi mergimtar ne diasporė
qe nga viti 1989 jeton i merguar
si emigrant politik
i larguar nga kosova mbas burgosjes
ne vitin 1981 mban tet vjet burg politik
dhe mandej emigron si i ndjekur ne diasporė


shkruar nga poeti xhelal ferizi
qe shkruan kenge epiko lirike
shqiptare

vuaj per qdo pllambė te etnisė
shqiptare vuaj per qdo kokerr zalline
vuaj per gur e dhe,per te shtrejtin tim atdhe
vuja s e e kam timen fole
vuuaj per at qelike
per shqiperinė etnike

XHELAL FERIZI MERGIMTARė I; SHUM VITEVE
KRIJUES NGA DIASPORA

lirik 06-03-07 16:06

Liria

SHKRUAN XHELAL FERIZI

ma t' bukur nuk thurė qielli as dielli s, qendisė
je ,pikturė ma e bukura ndertu prej perendisė
te kan qendisė ylberat me at bukuri
te kan la me drita ,yjet qe jan shkri
mbi ty kan ndertue shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukur qe njomson n' per male
ti je erė magjike Qė freskon qdo fletė
ti je gjak i diellit globit qe i jep jetė
ah liri shejtnore qiellore mahni
ti je zemer qielli per ty bėhen fli
engjuj ,e heroj deshmor e qendrestarė
ti je cak i drites diellit rrezatar
gjithmon n qender t fjales , e para ne agjendė
tij gjak i arit qe kullon n, argjend
ti je vlerė madhore ,ma e persosur n' qiell
ti je vlerė kurore ,qe rrin permbi diell
ti je nji mbretreshė mbi glob e;mbi dhe
nji magji e dashur nder kombe e nder fe
ty te don dhe globi te don deti e fusha
te dojnė engjuj t' qiellit edhe engjellusha
je ma,E;bukura lule qe lmon me aromė
pa ty shekujt vitet mbeten si kufomė
pa ty ara e pylli lisi me ato degė
pa ty qan qershija qanė molla me shegė
pa ty nuk qesh qielli qehre s' jep natyra
gazi nuk shkrinė dheu' dheut i ngryset ftyra
ti e gazmon yllin, e nxitė meteor
i nxitė neper valle lidhun dor per dorė
objektet qiellore objekte mbi dhe
kombe n' tokė mbi kore qe ecin si rrke
ti je bukurija qe i jepė cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit
ti je simbol jete si dita ne ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag
liri qe nuk prekesh me dor as me lkurė
por prekesh me endrra e gjallron qdo gurė
prekesh me qdo gjak prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,qe flet permbi dhe


vargje per liri shkruar nga xhelal ferizi nga Mitrovica e kosoves
xhelal ferizi shkruan vargje qe nga rinija e hershme
dhe pret kontakte me sponzor per shkak se deri me tani ka nji numer te madh vargjesh te shkruara qe kerkojn botim,prandaj vet shqiptart duhet te vetdijsohen dhe te kerkojn kontakt me poetin dhe te pyesin poetin per qfar ndihme ka nevojė poeti.
poeti ka nevoj per botimin e mbi 50 librave me vargje
me nga 5000 cope ,sponzoret te lajmrohen
firma dhe emri i tyre vendoset ne liber,pastaj te hollat kthehen me shitjen e librit
kontakti me poetin xhelal ferizi esht nepermes imeilit
[email][email protected][/email]Vėrejtje: (0%)

lirik 06-03-07 21:32

DISA VARGJE NGA POETI I MALLENGJYESHEM XHELAL FERIZI NE MERGIM

NGA KETO ANė

SHKRUAN XHELAL FERIZI
NGA MITROVICA E KOSOVES
QE IDEAL E KA SHQIPNINė E BASHKUAR ETNIKE

----------------------------- ; ------------

NGA KTO ANė AH MERGIMTARE

TY PO;T SHKRUAJ MOJ NANė SHQIPTARE

MOS MI LE PO BIJTė PA GJI

MOS MI LE PO PA ETNI

EDHE PA DHE PA KOMB E SHKRIM

MOS MI LE PER T' GJALLė JETIM

AH MI MBAJė PO LIDHė ME URė

ME GJUHė TENDE E ME KULTURė

SA MILJON QE I KE MBI GLOB

SE PO U SILLET VAJ E KOB

PER ME MBETė PA GJUH MBI DHE

PER ME U SHKRI ME KOMB E FE

MOS MI LE KTA T, MERGIMTARIT

MOS MI LE KTA ZOGJ' T ,SHQIPTARIT

PA USHQIM PA GJUH E GJAK

SE T ,MBLOJN SHKJA E KARADAK

JET PA KRAH E JET PA NE

E T; MALLKOJN PO GUR E DHE

JEPJA KRAHUN MERGIMTARIT

QE PO T' SHKRUAN ME NGJYRė PREJ ARIT

QE PO VUEN MOJ NANė PER TY

QE PO THAHET N' MALLė E N ;SY

MOS E LE NEN; DRIZ E THERRė

MOS E LE LOTIT ME U SHTERRė

THIRRE SHPESH SE U DOGJ ME MALLė

ME TI PUTHė PO GURė E ZALLė

E KU I BJEN ME GJAK SHQIPNIJA

MERGIMTART JAN BIJ E BIJA

FISE TUA PER KAH GJAKU

N ;BALLė JU RRIN SHQIPJA E BAJRAKU

DIJE PRA MIRė E' MOS BėN KRIM

PER ME I LANė MBI DHE JETIM

JEPI BESė E JEPJU GJI

EDHE N' MERGIM LE T' KENė SHQIPNI

E 'T' MOS SHKRIHEN KURRė ME GJAK

T' MOS PERTHUREN N 'LOT E; LAK

THIRRI ; NE TOKė E THIRRI N' FESTA

N ' PERVJETORE ;ME U LIDHė BESA

QE ME ARDHė SHQIPTART N ;MILJONA

ME NDEJT BASHK SHQIPNI' EGZONA;

SE TI; JE E JONA, E ,NE PER TY

JEMI BALLė E TI JE SY

E ME U; QTHURė NUK DUEM ME GJAK

MOS NA LE N ,HARRESė PA HAK

MOS NA LE MBI DHE E N ;HILE

NE PER TY JEM KARAJFILE

EDHE LUKUQE QE JEM TRETė

NUK T, HARROJMė OJ NANė PER JETė

SA Tė JETė MOTI DETI E ZALLI

KEM ME U SHKRI PREJ LOTI E MALLI

E MOS PAQ TI MSHIRė PER NE

NE ME LOT T, SHKRIME si,RRKE

KEM ME U VYSHK NDOSHTA DIKUR

POR DO T, KJAN QYQJA MBI GURė

N; QOFT;SE TI NA LEN PERBUZė

E NDėR NE BIEN SHKRUMB E SHPUZė

PREJ KSAJ VUAJTJE; ATDHETARE

KA ME U SHKRI GJUHA SHQIPTARE

KAN ME T, KJA ,FLET E MURRIZA

AH KUR T ,ShKRIHEN ,KTA, FILIZA

QE TI FORT M DUKET S, PO DRUE

SE KY BREZ PO DON ME T' SHKUE

PO T' SHKON LEHT E PA U MARR VESH

SIKUR IK QUMSHTI N ;PERSHESH

DOJN ME U SHKRI E FIS ME FIS

PER ME MBET PA GJUH E PLIS

SE TI NUK QON AS ABETARE

SHUM KE KPUT LIDHJET SHQIPTARE

E' S' PO DIN ME I SJELLė NE ATDHE

SHUM MA SHPESH ME FOL ME NE

DIL SHQIPNI AMAN ME KOHė

BIJVE TU MOS U BJER MOH

SE ATJE GURI PO T' NXJERR LOT

DHEU E ZALLI TY PO T' THOT

MOS HARRRO DJEMT E MERGIMIT

MOS HARRO AJKEN E TRIMIT

MOS HARRO KTO FISE TUA

SE DO T' SHTERRREN VA E KRUA

SE DO T' SHTERRET SHPRESė E E KRAH

GREK E SHKJA T' LSHOHEN PER GJAH

KUR SE; KE KRAH MERGIMTARIN

AH T' VIJNė T HUEJ E;T; HJEDHIN ZHARIN

EDHE T' VEJN FLAKEN E BENZINEN

E TI THAJNė PRANVERė E STINEN

SE NE KRAH NA KE N' MILJONA

NE JEM Tė TU E TI JE E JONA

NE ME TY E TI ME NE

BASHK TI DRIDHIM GUR E DHE

EDHE ARMIQ E GJAKATARė

SA MILJON QE JEM SHQIPTARė

GJITHKAH SHQIPE KRAH ME KRAH

KUSH ME PENDė ;E KUSH;ME DAH

ME AT DAH PORSI DUHIJA

LUM PER DJEM QE I KA SHQIPNIJA

EDHE PER BIJA MERGIMTARE

KUDO N' BOTė KU RRIJNė SHQIPTARE

TI JE NANė E NE JEM BIJ

SI DY FLETė QE RRIJ N ;QERRSHI

NA E MBAJė LIDH ME GJAK DAMARIN

SE N' SHQIPNI KEM RRėNJ E ,T ;PARIN

ATJE I KEMI SHPRES E DHE

E DUAM VENDIN KU JEM LE

EDHE E TREGUAM ME BESė PėR' T' GJALLė

TUE T' KUJTUE QDO GURė E ZALLė

E' TI NANė MOS NA LE DORE

SE JEM ZOGJ T ;SHQIPES ARBNORE

JASHT T;;SHPERNDAMė JEMė PA FOLE;

SHQIP I DUAM AH GUR E DHE

ATO TROJE KU JAN T; MIJA

KU N ;ETNI LIGJRON SHQIPNIJA


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:32.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.