Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 27-09-08 09:06

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Nga syri yt
-----------
Autori xhelal ferizi
------------------
nga syri yt secila qerpik shprehje fije
qė mund ta pėrshkruaj vetėm qielli plot me mirėsi
nga dielli vet nga esncė e tij mbrendėsiije
do tė marr zbėrthyes spjegimtarė pėr secilen kahje tė qerpikut plot kuptimsi
----------
se qerpiku yt flet e kombinimi i syrit syrit e kaltrija
aty secila larmi ka shekuj domethėns madhorė
pse nuk mė lėnė tė flas heshtje shtigjet e mia
pėr shprehjet e syrit tėnd nė secilin hark kohorė
-------
un i njoh kahjet e ti e larminė
e di edhe heshtjen e ti nė tė tej larg'shmet shikime
ai cak tė shikimit e ka rrezaninė
qfar sfere tė gjerė pėrmbanė shekuj ndjenjash nė shikim kėrkime
--------
vetulla i jep pamje shikimngulėse madhėshtore
kėshtu as shekulli plot mendje tė mbrehta nuk din me u shprehė
sa larg i shihen nė intelekt shikues caqet kohore
ai me larminė e kaltrinė e tijė kurreshtjet shtegtare i dehė
--------
rreth tij thue se tė gjith qerpikt flasin
qfar arti mahnits fotogjenik dhuratė zoti e pėrsosmėrije
un as qiellin ashtu nuk e kam pa kureshtarė as yjet kur i plasin
nga dėshira me ra nė cak tė kėrkimit nė prehėr dashurije
--------
vetulla rrethuese duket si hana rreth qielli
me rriskun e sajė plot pikturale mahni
kthyer rreth rreze'hanes nė natė tė kthjellt prilli
nė qiell nate tė kthjellt romansa duke shkri
------------
jo jo nuk i bėj dot ballė thot penda ime e vargu
kti shikimi qė domethėnshėm shpon
as kurreshtarėt mė tė mbreht shekuj qėndrueshmit qė vrojtojnė sė largu
shikimin e tij e tė nguliturin emocion
----------
thue se vėrtetė qielli emocion duket misionarė
nė kėrkime qė nguliten sulmueshėm nė hapsira e cak
ky shikim qė shpon qdo objekt qėndrestarė
qfar force shtytse magnet shpuese pask nė bazė e nė gjak
-----------
kush e mjeshtroi kshtu kė shikim
qė shqetson objektivat e galaktiken
qė shpohet e bjen edhe ylli ma trim
kush e krijoj kaq sy shpuese shqiptare qiken
--------------
e kush tjeter veq i madhi zot
qė i dha shqiptares sy zane
nga ai shikim i sajė secili shekull e mot
robrohet sy yjet nė bukuri hane
-------------
o zot se kah del kshtu ky shikim prej kaltrije
qfar drite paska ngulitje kureshtare qė yjet i rrėzon
nė thellsitė e tij qfar e gjeniale kėrkimsije
nėpėr shtigje epshesh shpirtėrore qė qdo gjė e shpirtzon
---------
qerpiku secili thue se ėsht rreze magjike
syri thue se ėsht qiell i ri teleskop qė tej pėrshkon
mahnija e ngulitjes si shpirtzime enigmatike
qė thot shum por vetėm arti i pėrsosur e kupton
-------------
Autori xhelal ferizi
LIRIKU Nė MėRGIM
------------------------------[/COLOR]

lirik 27-09-08 10:02

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]O MENDJE Tė VARFRA MBI DHE
.........................................
Autori xhelal ferizi
....................................
o mendje tė varfra mbi dhe
sa cekt po dukeni gjveshė
ju prishni komb e fe
se hiq jeni tė pa peshė
-----------
ju hiqa jeni nė kandarė
nė damarė ju mbani ujė
njė pikė gjak nuk jeni shqiptarė
ju jeni qorra tė padronėve tė huaj
-----------
nėpėr frej tė huaj mbani gojen
nė shėrbim tė huaj mbani sytė
tė hasmit e luani lojen
hasmi ju don tė ndytė

-----------
gojen nė frej hasmi shekullorė ua mbanė
pėr dhe tuaj nuk ju rrehė qerpiku
turpin as deti nuk ua lanė
se zhgjyrin ua mbjellė armiku
--------------
fulqitė me komandė i lėvizni
si pulat mbarsoheni nė pleh
kur gjeli armik ju hypė ju kakarizni
pjellni pėr rus e shqeh
-------------

ju jeni tė zeza lavire
ju jeni tė flliqur kopila
nuk jeni tė tokes ilire
as shqi nder karajfila
-------------
ju jeni vegel armike
ju jeni bastard e flliqarė
e mjerė shqipnija etnike
nga ju o shqipfolsa rrogtarė
---------------
-------------
Autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------------[/COLOR]

lirik 27-09-08 10:30

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]UFFFFFF SA FTOFT
-------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
uff sa ftoft paskam lindur nė vise tė akullta me borė
nder dordoleca qė nuk qeshin
un me penden e diellit nė dorė
ata zemra akujsh po veshin
---------
pse o diell mė linde nė kėt shkretirė
un ty nuk tė kam pshty
dua tė jem rreze poetike e lirė
njeriun e jo akullin ta shof nė sy
------------
sa i gjorė jam kur poetikisht i pėrqafoj
kta akullsisht ngrirė rrijnė
un me lot rrezesh poetike lotoj
e kė ta vdekurisht heshturak mėrdhijnė
----------
un flas nė gjuhė progresi
e qajė pėr vetminė time
kėta rrijnė nė njė akull interesi
qfar dordolecash prej bore nuk qenka njeri kjo far bime
-----------
sa e heshtur gjuha e tyre akulltare
edhe syt e mendjen e paskan tė ngrirė
kėta nuk njifkan poemė vargėtare
qenkan dordolec tė mėrdhirė
---------
gjuhen po e dijkan vetėm tė mėrdhirė
tė bardhė po duken nė lėkurė
kta nuk qajnė pėr vargun e lirė
qenkan akull e gurė
------------
Autori xhelal ferizi
shqiptari nė mėrgi m
------------------------[/COLOR]

Honesty^uk. 27-09-08 18:23

Titulli: lirik
 
[SIZE=2]XHelal Ferizi= [B]lirik[/B][/SIZE]
[SIZE=2]gjithmone mendja te prodhofte dhe dora tė shkrofte [/SIZE]
[SIZE=2]germa te tilla, frymezuese per jeten dhe brezat ne vazhdim[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Pershendetje te sinqerta;[/SIZE]
[B][SIZE=3][COLOR=darkgreen]Honesty[/COLOR][/SIZE][/B]

lirik 27-09-08 19:13

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

XHelal Ferizi= lirik
gjithmone mendja te prodhofte dhe dora tė shkrofte
germa te tilla, frymezuese per jeten dhe brezat ne vazhdim

Pershendetje te sinqerta;
Honesty
__________________
Do te DUA dikur,
do te DUA dikend
por KURRE askend
si dikur dikend.Ju falėnderoj pėr fjalėt dhe pėrshėndetjen Honesty
kur njerzit nuk mė harrojnė pikrisht kjo qenka knaqsija e jetes
kur njerzit tė harrojnė qenka mėrzi jeta jeta qenka vetėm me njerz intresant
pa njerz ajo qenka skėterrė
kot[/COLOR]

lirik 28-09-08 00:17

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Mė fal
-----------
Autori xhelal ferizi
--------------------------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nė shqelm
---------------
autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------


pėrshėndes mikeshen time te shtrejt uraten
---------------------------------------------------
[/COLOR]

lirik 28-09-08 09:07

Titulli: lirik
 

[COLOR="Blue"]KULT DO Tė BėJA TY ADHURIM DASHURIJE
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
nga lulet un do ti kisha nxjerrė tė gjitha esencat aromtare
lėngun e tyre dehės do ta kisha bėrė det
zemren time do ta kisha bėrė lum lulesh ndjenjėtare
artin do ta kisha bėrė pėr ty dhuratė qiell dashurije nė jetė
----------
pėr ty do ti kisha shkri tė gjitha mjeshtritė e bukurive nė fjalė
do tė isha bėrė cicėrima mė e bukur qė mund tė ket ndonjė shekull bilbil
do tė isha bė ma e bardha e shkumbzuara lumturi bardh valė
do tė kisha thithė nektarė etshėm nė dashuri si bleta nė karajfil
------------
pėr ty tė gjith shekujt i kisha mbushė me art
me fjaloret mė tė bukura mbi dhe
pėr ty do tė kisha shkuar nė yllin mė tė lartė
dashurinė atje me ndjenja me e nxe
--------------
nė ma tė kulluarin shekull do tė kisha marrė idili magjike
dashurisė do i a kisha dhuruar si burim
do ti kisha shėndrruar ndjenjė shprehjet nė rreze artistike
vetėm qė ti tė bėhesh i adhuruari kulti im
---------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------[/COLOR]

lirik 28-09-08 09:20

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]DERI SA Tė SHTERRET DIELLI E BURIMET
--------------------
XHELAL FERIZI AUTORė Nė MėRGIM
-----------------------------
Deri sa tė shterret dielli un do tė kem varg poetik burimi
deri sa tė shterret botanika e lulja e fundit e fletes
deri sa tė ket dritė hana do tė mė ndriqoj mua shkrimi
deri sa tė jet mbi dhe e nė qiell arti i jetes
---------------
nuk do tė shterrem deri sa tė mė shterret gjaku
nuk do tė shterrem sa tė jetė penda ime gjallė
deri sa tė jetoj currili i fundit qė pėrmbanė ujė mė sė paku
deri sa tė ecin shkumbardhat valė mbi gurė e zallė
----------
nuk do tė shterrem deri sa te ken shekujt emer
e y jet sa tė ken bukuri
poet jam zgjedhur nga e qiellit zemer
nuk do te shterrem sa tė ket mbi dhe dukuri
-------------------
nuk do te shterrem deri sa tė jet mbi dhe mėrija
e shėmtimi e tė kėqijat me varg ti godas
nuk do tė shterrem derisa sa tė goditet per vdekje tradhtija
nuk do tė shterrem armiku le tė pėlcas
------------
nuk do tė shterrem deri sa nė materje tė mbretroj mahnija
deri sa tė jet dashurija mbretėreshė
nuk do tė shterrem deri sa tė jet bukurija
me vargje zemrate yjet kam me i veshė
---------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
---------------------------------[/COLOR]

lirik 28-09-08 09:38

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]PSE QANė TI ZEMER UN E DI
--------------------

NGA AUTORI XHELAL FERIZI POETI Nė MėRGIM
---------------------------------------------------
Pse qanė zemer ti un e di
yjet nuk tė dhuruan fat
kur linde ti epoka ishte hi
nga dielli nuk pate uratė
--------------
nė kohen kur ti linde nėn diell
kobi ishte farė mbi dhe
gjembat e prangat arrinin deri nė qiell
nuk kishe aty zot as fe
------------
prandaj nuk u gjet kujdestarė
rriskun ta ndėrtoj ndryshe pėr ty
ty nuk ta njeh dėnesjen asnji shqiptarė
lotin ta bėjnė tallje nė sy
-----------------
e kohrat ishin tė liga
veprat ishin mallkim
dheu si kopsht me intriga
dėnimi gjuetari im
----------
veprat nuk shkruheshin nė kohė
arti ishte debil
gjithqka ishte moh
mos qajė o i shpirtit o i gjakut bilbil
----------

ty hallin nuk ta njeh tregtari
as koha qė ecė me hile
as hallegjiu e shtetgtari
as motet e ditėt kopile
---------
prandaj un e di pse ti qanė
se ujvaren e lumturisė ta drodhen
mbi ty ėmbėlsinė nuk e lan
sa keq demont e fateve te liga ta hodhen
-------------------
ti qanė se mbi dhe nuk harlisė dashurija
se linde nė globin e zi
ti qanė se me gjak tu ka la etnija
ti qanė se tė dhan hijenat lot me pi
---------
nė goten ku rrisku lotsjellės ishte
kishte mjeshter tė hileve ndėrtimtarė
zemra mburojė nuk kishte
se rritė pa djallzi ishe nė farė
----------
prandaj qanė ti nga i tillė i zi ndertimtari
prandaj qanė nga koha e gabuar nė shekullin me hap
ti qanė nga zaptuesi e tradhtari
se tlljaet e kohes t' mbajnė zap
--------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------------[/COLOR]

lirik 29-09-08 10:36

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Ata po mė nxisin
----------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i ankimeve shqiptare nė vargje
poeti nė mėrgim
----------------------
oh ata po mė nxisinė ata tė pa fe
ata qė mbi atdhe kan pshty
ankimet shikimet e rėnkimeve mbi gurė e dhe
ajo tokė qė sa her nga rėnkimet u thy
----------
mos ma nxen pėr tė madhe o uratė e mirė
se un bėrtas deri nė qiellė
se vargu im i lirė
kėrkon drejtėsi e diell
----------
ata vetėm ata po mė detyrojnė
tė bėrtas deri nė shekullin mė tė largėt nė mjegullimė
ata tradhtarėt qė sot sot po pseudoligjėrojnė
lotin po ma derdhin gurgullimė
----------
un i njoh ata dyftyrsha zagarė
ata kan pallė gjithmonė pėr armikun
ata ishin antishqiptarė
ata shqipėrisė etnike ja kan lotuar qerpikun
----------
e sot kan dalė si hero madhėshtorė
ata jan ushkuri i i hasmit lakuriqa
ata jan lavire tė armikut shėrbėtorė puthadorė
tė regjimeve pjella dobiqe e dobiqa
-------------
prandaj sot kur pallin mbi karriga
e shtihohen me famė pėr atdhe
o zot na ruaj nga e liga
si nuk del vullkani mbi dhe
----------
mė fal o populli im qė nuk mund tė pėrmbahem
se po dalin mbi dhe ujrat e zeza
pėr sė gjalli mbi tokė po thahem
qė i vėrteti tė lulzoj ndėr breza
-----------
e jo prostitutat e regjimeve dje e sot
gjithmonė mbi frone duke kthyer dyftyrsisht astare
jo se deti toka qielli na u mbush me lot
e gjak po pikojnė dhimbjet shqiptare
-----------
nuk durohet nuk i gjėmohet ma kėsajė padrejtėsie
prandaj fjala rrėmbyeshėm po mė zgjidhet
zbrit nga karriga o qen bir qeni o bir tradhtije rruspije
se vargu im i gjallė nuk lidhet
-------------
deri sa tė jet e gjallė penda ime
edhe at'her kur nė kthetra mė kishit ju kam thanė
do tė nxej pėr drejtesi pėr atdhe me drita kombėtare e shkrime
si dielli me yj e hanė
--------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------[/COLOR]

lirik 29-09-08 11:59

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Kjo vjerrshė me titull / Ata Po Mė Nxisin / i kushtohet tipave si kapllan baruti ish prokurorė
kryetar prokurorie i ish regjimit titist njeri qė na dėnoi grupin tonė nė vitin 1981
si dhe shum grupe tjera patriotike e individ patriot shqiptarė.
KY SOT Nė VITIN 2008 nė kėt kohė ėsht kryetar gjygji ky millosheviqist ky rankoviqist titist
pansllavo komnunist edhe sot paraqitet demokrate patriot atdhetarė e kthen pllaken kah te don
se bashku me sylejman arifin nji prej inspektorve ma tė poshter qė kishte mitrovica
ky sylejmani ose syla i zaselles siq quhej ne popull sepse ishte nga nji fshat zasellė aty afer Mitrovoces ISHTE SHEF I seksionit te sherbimit te sigurimit titist edhe ne kohen e rankoviqit rrjedhte nga nji familje munafikgjijsh dhe njerz te perbetuar te regjimeve anti shqiptare
ky si shef se bashku me kryeshefin faruk mehmeti nė Mitrovicė faruk mehmeti ishte kryeshef i sigzrimit te shtetit ne kohen titiste nji njeri i pa ndjenja qe flsite turqisht ne familje por nuk ja di prejardhjen vetem e di s ene mitrovic ka punuar gjat si kryeshef i sigurimit njeri pis i ndyrė antishqiptar i perbetuar zullumqarė qe s e bashku me sylejman arifin shefin e seksionit te punve te mbrendshme inpsektor tradhtarė antishqiptarė njerz te ndyrė element proserb bashkpunotor te armikut bashkpuntor te serbit bashkpuntor te beogradit kan rrrahur dhe torturuar shum patriot shqiptarė nder ata viktimė isha edhe un poeti Xhelal Ferizi NGA MITROVICA familje nga babai shqiptarė tė ardhur
nga Drenica nė Mitrovicė
ndėrsa nėna shqiptare e poetit xhelal ferizi ishte nga mitrovica
ndersa poeti xhelal ferizi ėsht i lindur nė Mitrovicė
POETI XHELAL FERIZI ishte ne duart e ktyre inspektorve gjakpirs si i denuar poltik
nder hetime gjat hetimeve nga kta u keqtrajtua
dhe i njeh shum bukur nga afer fytyrat e tyre sepse nga kta flliqsira u torturua nėn hetime
ne vitin 1981
nga kta u burgos u denua
ndersa kryetari i gjygjit ismet emra prokurori famkeq i asaj kohe qe sot esht kryetar gjygji kapllan baruti dhe jusuf mejzini gjygjtarė nė mitrovicė kan thėnė tekstualisht kshtu:
jo shqiptarė por edhe gomė traktori shqiptare nėse mė sjellni nė gjygj do ta dėnoj
kėto fjalė i kan thėnė para qetnikve serb te beogradit vet jusuf mejzini e ismet emra e kapllan baruti
te gjith njerz te poshter te asaj kohe se bashku me shum inspektor te sigurimit ne mitrovic ather
ne ato kohrat kur shqiptarėt patriot vuanun nen kthetrat e tyre ne tortura e keqtrajtime
Para disa ditesh e kam pa ne televizion kapllan barutin dhe mu nxe gjaku prandaj po i shkruaj kto vargje proteste sepse kapllan baruti punon tash kryetarė gjygji nė MITROVICė AI fundrrinė
antishqiptare ndersa sylejman arifi inspektori pis ndytsirė punon ne zyra ne komunen e mitrovices
sot ne vitin 2008 dhe jam i bindur se luan rrol te rendeishem aty per agjenturat e huaja
KUSH I PUNSOJ KTA SERBOFILA gjakpisrsa te popullit dhe nipat e kusherijt e tyre rrjetin agjenturesk
shoket e tyre dhe komplet rrjetin e tyre neper mitrovicė
Kėta dhe tipat e tillė dhe shum farefis e shokė te tyre qe sot po luajn rrol, ne komunė e disa sektore tjera e dikur dihej shum mir se kush ishin e kujt i sherbenin populli nuk ha bari e din dhe e dinte shum bukur per secilin
Duke u bazuar ne kto fakte i lutem qeveris sė kosoves ne krye me President Fatmir Sejdiun
dhe Kryeminister Hashim Thaqin qė ti ndihmojn ma shum familjet patriotike qe vuajten gjat gjith kohrave dhe regjimeve antishqiptare antipopullore me nga tre breza qe dihet e ti pstrojn nga vendet e uzurpuara ish sherbtort e ndyrė dhe nipate kushewrijt e shoket e miqt e dhe bashkpuntort e tyre ku ata i punsuan si rrjet per ta sakatosur kosoven nga ky pozicion duke sabotuar shqiptarizmin dhe qeshtjen kombtare
Ma mir do te ishte qe ne atdhe te punojn njerzt e paster te deshmuar kombtarisht familjet e stervuajtura e luftarėt e uqks te burgosurit politik familjet e deshmorve dhe veprimtarve patriotik se sa
kto fundrrina qe edhe ne at regjim edhe ne ket regjim e ne te gjitha kohrat e kthejn astarin si te duan e
paraqesin rrejshem fytyren e tyre si gjithmonė sepse poeti xhelal ferizi e din i ka pa per se afermia ata kur gjveshnin dhembet e ujkut si sherbtor te shkjaut
Sot nė kto kohra ėsht turp qė tė lejohen ata zagarė te regjimeve antishqiptare shjerbtor te shovenistve serb e qe ua kan zanė vendin epunes ndoje patrioti familje e ushtarve te uqka s ose te deshmorve
Per shkak te tipave te tillė mbet dhe u pasivizua Mitrovica nji nder qytetet ma te bukura dhe te rendeishme te kosoves sepse nipat dhe kusherijt e bashkpuntort e tyre e shiten dhe e sabotuan
Sot ne mitrovic nuk guxon te mbahet kurfar manifestimi as tubimi as perkujtimi as pervjetori as proteste per kthimin e shqiptarve matan ures se ibrit sepse njerzit si kta sabotojn ne qytet
THUE SE NE AT QYTET NUK PAT KURR HISTORI AS NGJARJE THUE SE ATY NUK LINDI E NUK VEPROI IS BOLETINI XHAFER DEVA REGJEP MITROVICA AZEM GALICA SHOTE GALICA UKSHIN KOVAQICA ADEM VOCA ALI RRUSTEMI E SHUM E SHUM TJER HEROJ TE POPULLIT
E NGJARJE HISTORIKE SI NGJARJET E VITIT 1981 NGJARJET HEROIKE TE MINATORVE E SHUM DOEMSTRATA E VEPRIME TE USHTRIS QLIRIMTARE SINDIKATA E SA E SA VEPRIME TJERA QE KAN BA PATRIOTET DHE HEROJT E KOMBIT ATY
Kush i saboton te gjitha perpjekjet per shpetimin e qytetit dhe rrethines si dhe veriut te mitrovices kthimin e shqiptarve te shperngulur nga andej kush? kush tjeter perveq veglat ezeza tradhtare qe duan ta lėnė Mitrovicen nė harres ne pluhurin e harreses
KTHIMI I SHQIPTARVE NE VERI NEPER SHTEPIT E TYRE DHE PRONAT QE UA MOREN SWERBET ME DHUNė KA MUNDUR TE BEHET SHUM LEHT NEN MBIKQYRJEN E FORCAVE NDERKOMBTARE POR TIPAT SI KTA DHE ISH BASHKPUNTORT E KTYRE I PENGOJN KTO PROCESE
Mitrovica ka mbet sot vendi ma i varfer dhe ma i lanun pas dore dikur qytet me shum famė dhe balli i kosoves .
Prandaj ftoj dhe protestoj qė kta tipa te njerzve kto lloje kafshesh idiotike si kapllan baruti sylejman arifi ramadan kelmendi ismet emra faruk mehmeti e shum tjer perqars e sabotatorė tė kombit
te pastrohen nga institucionet e shtetit te pavarur te kosoves dhe vebndet e tyre te ju jepen atdhetarve
te deshmuar neper familjeve patriotike neper shekuj
PRAKTIKA E HARRESES DHE E PERBUZJES E SHKELJES SE FAMILJEVE ATDHETARE TE DESHMUARA DO TI KUSHTOJ SHUM SHTREJT E NE PALCė KOSOVES KY GABIM DHE SJELLJE INDEFERENTE E QEVERISė
KJO PRAKTIK NE PERGJITHSI E SHQIPTARVE
KU NE FAKT MA TEPER PO ARRIN KRIMINELI SABOTATORI SE SA AI QE KA DHANė KONTRIBUT TE DESHMUAR KA PER TA DEMTUAR NE PALCė KOMBIN SHQIPTAR NEPER SHEKUJ
'
Ftoj antarėt e forumit dardania kush ka gjak patriotik e gjak shqiptari ti bashkangjiten protestes time me nenshkrim ktu ne temen time dhe te apeloj per largimin e
elementve sabotator tradhtar te deshmuar nga vendet e qe jan uzurpuar nga vendet ku me hile jan punsuar dhe kan depertuar agjent te ish sigurimit jugosllav dhe miqve kusherijve e shokve te tyre qe kan bashkvepruar
AUTORI I KTI APELI PRESIDENTIT TE REPUBLIKES SE KOSOVES FATMIR SEJDIU KRYEMINSITRIT HASHIM THAQI KRYETARIT TE KUVENDIT JAKUP KRASNIQI
SI DHE TE GJITHA INSTITUCIONEVE ENJERZVE QE NDJEHEN TE NDERSHEM ATDHETAR E PATRIIOT TE NANES KOSOVė
ME RRESPEKT AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
ISH STUDENTI I LEVBIZJEVE ILEGALE DHE ORGANIZATORI I DEMOSTRATAVE TE VITEVE 1981 NE KOSOVė DHE VITEVE 1989 NE SLLOVENI NE LUBLJANė SI DHE DISA DEMOSTRATAVE TJERA SHQIPTARE NE GJERMANI
AUTORė I SHUM VARGJEVE SHQIPTARE
XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E KOSOVES ME BANIM TE PERKOHSHEM NE GJERMANI
ME RRESPEKT POETI LIRIK I VARGJEVE SHQIPTARE
PRES REAGIM SOLIDARITET DHE NENSHKRIM TE KTI PETICIONI NGA TE GJITH SHQIPTART KU DO QE JAN[/COLOR]

lirik 01-10-08 22:32

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Shekulli i pa dashuri
-----
AUTORI XHELAL FERIZI
------------
OH SHEKULLI I PA DASHURI
I MALLKUAR JE NGA STINėT E NGA QELIZAT
TI QUHESH MėRI
TI RRITė VETėM FERRAT E DRIZAT
---------
TI VETėM VARRE QELE E MėRZI
TI VETėM GJAK E LOT KE BURUE
TI JE SHEKULLI MA I ZI
ATDHEUN Qė MA KE SHėMTUE
---------
MUA Mė DHE ME PI HILE
TOKES MI DHE ME PI LOT
Nė VOTER Mė SOLLE KOHRA KOPILE
DJALLIN MA SOLLE SI ZOT
--------
TI NUK Mė LE Tė PI DASHURI
Nė KROJET Mė Tė KULLUARA PėR TIME ZEMER
TI Mė DHE SHKRUMB E HI
SHEKULL I ZI DO Tė QUAJ ME EMER
----------
PLOT TRADHTI I MBUSHUR KE DALė
KE SHKELė MBI SHPIRTA BUJARė
TY NUK Tė SPJEGOJ DOOT ME FJALė
TI JE SHEKULLI MA TRADHTARė
------------
TI NUK Mė LE MUA AS ATDHEUT DASHURI
AS MBėSHTETJE ASKUND Nė QIELL E MBI DHE
UN Qė VDISJA PėR NJI PIKė LIRI
MI VUNE PRANGAT MBI DHE
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------------[/COLOR]

lirik 02-10-08 10:24

Titulli: lirik
 
[COLOR="DarkRed"]Pėrshendetjet moj mikeshė
********
autori xhelal ferizi
------------------------
me lang lulesh t i kam veshė
ti kam veshė me shum safire
kan me e shndritė token ilire
kan me shndritė si yllė e hanė
mbi shqipni e mbi dardanė
kahdo i thonė e bardhė etnike
kahdo i ka trojet antike
kan me shndritė mbi gurė e zalle
porsi ngjyra portokalle
deri te shkrihen nga knaqsija
gjithkah shqip ku rrin etnija
se un do i veshi edhe me diell
kahdo gjerė do i shtrijė mbi qiell
veq me u dukė si argjentare
me shėndritė mbi tokė shqiptare
me hjeshi artin me e veshė
veq pse ty un tė kam mikeshė
se ti shqip po flet si zana
tė falsha yje pėr nishana
tė falsha rreze e dekorata
qielli e dheu tė falshin urata
se ti je mbi dhe madhore
art ma ke hjeshinė arbnore
ma ke artin karajfile
buza e gazit nuk tė njeh hile
veq se qelė si ngjyrė mahnije
si pikturė prej bukurije
ti shkon qelur si lulė flete
me nisė nė ag si ndoj dritė jete
si'q 'nisė yllė mbi freski
mbi mėngjes nė mal e vrri
por se tash ku mė je a thue
penda ime tė ka kėrkue
n'pėr kullime e gurgullimė
edhe naten n'pėr vetimė
nėpėr shi e n' pėr rrebeshe
se ti je soj sokoleshe
se je shqipe e gjeraqinė
tė kam kėrku n' pėr mot e stinė
n'pėr natė tė errt e n'pėr dritė hane
se ti je lule dardane
kam dasht vleren me ta pa
nė art t' mirnjohjes me ta nda
kam dasht nė maja e piedestale
me tė ngritė si zanė nder male
por nuk dukesh kund mbi dhe
hanė e diell ka rrijn tue nxe
as ku ndizen ato yje
as ku rrijnė qetina e pyje
as ku derdhen ato prroje
as ku ndjehet cicėrimė goje
ndoj kangė sqepi a shpendė shtetgtarė
as ku rrin bjeshka me barė
as me fleta e dushkaja
as mbi kodra e suka e maja
prandaj penda po mė loton
malli i sajė gjithkah pėrvlon
nėpėr ngjyra e nėpėr vija
thue se u vyshk mbi dhe miqsija
thue se s' mbet ma gjurmė sa i fletė
mbasi ti dikah je tretė
nuk mbet gjurmė askund vullneti
thue se tha jan toka deti
thue se tha jan shum liqej
ujra e vija jaze e prrej
edhe vulė s' mbet kund hjeshije
pėrmbi lule bukurije
se ti s' le as lamtumirė
as nuk tė pa ndoj fllanxė krahlirė
as ndoj zog as soj skyfteri
as nuk tė pau jugu as veri
as nuk te pa kund stina e moti
prandaj pendes mi shkon loti
se ti askund nuk po bėn hije
as ndoj fjalė s' po tė del me shije
si dikurė porsi sheqeri
qė tė dilte drejt nga nderi
nga e bardha zemra jote
fjala e ėmbėl qė s' la shoqe
as nder vargje as nder fjalore
po ku je moj zanė arbnore
qė nuk del si diell me nxe
me i ringjallė zakone e fe
me i ringjallė ti ngjyrė e pendė
si dikurė me dalė n' kuvend
e me vlue si sherbeti
gjerė e kalter por si deti
me ja falė fjalen mirsisė
porsi arti i bukurisė
dil se tė thrrasin tokė e dhe
dil e derdhe penden rrke
si me varg e me ato rima
si ma e bukura kanarina
mos ja thajė damarėt hanes
dil ligjro me gjuhė tė nanes
shqip e bukur si shend ari
ligjėro me varg shqiptari
se mu tha penda e poetit
po i dridhė valė e brigjet t' detit
po dridhė lugje tue t' kėrkue
SHQIP ME GJAMė KJO TUE GJėMUE
dil ndėgjoje oj zemėr mirė
si po qanė me varg tė lirė
veq pėr ty tu u pėrkushtue
ka nisė zogj me pėrmallue
ka nisė eren me e thye e lisa
degė e rrema e qiparisa
se ti mshefė je nė ndoj degė
e nuk del me ngjyrė si shegė
me dhanė fryte gjithkombtare
me lirikat vargatare
me ato strofa rima rima
si bilblbili me cicėrima
me at gjuhė aq magjistare
shqip me kndue si zanė shqiptare
-------------------
autori xhelal ferizi
--------------------------
kushtuar Mikeshes time natyres
e cila dikund esht ndry e nuk del
ndoshta e zhgenjyer nga hallet dhe jeta
ka kohė qe nuk duket ne forume shqiptare
e ftoj tash me anė te miqsisė se sinqert e vargut te duket ne skenė
autori xhelal ferizi
-------------------------
[/COLOR]

lirik 02-10-08 19:42

Titulli: lirik
 
[COLOR="DarkSlateGray"]E BARDHA DOGZONa
************
AUTORI XHELAL FERIZI POETI Nė MėRGIM
-------------------
TI E BARDHė QENKE DOGZONA
Qenke yllė mbi trojet tona
paske dalė mbi qiell me nxe
shqip me i lidhė nė etni tri fe
gegė e toskė e gjak shqiptarė
prej kosove e nė himarė
me i lidhė fijet kahdo prore
gjith ku i thonė etni arbnore
pėrmbi plavė e mbi guci
deri nė artė e qamėri
mos me u kputė ato pėr jetė
e nji zemer shqip me mbetė
pa dallim krahine a feje
porsi zemra me shum deje
me ato lidhje prej damari
kahdo kuq ecė gjak shqiptari
ah dogzona oj bi dardane
qenke e qelė porsi ftyrė hane
qė i qelė yllit gzim e dritė
a thue zogzė ti ku mė je rritė
mos je rritė si shpendė i lirė
a thue vashė ti ke dėshirė
qė mbi qiell ku rrijnė larmitė
me ja zbritė poshtė bukuritė
si tė arit diellorinė
si tė qiellit at kaltrinė
e me e veshė shqipninė mbi dhe
porsi diell me ndejtė n' tri fe
e kahdo fusha e krahina
shqip me u rrahė zemra n' pėr stina
NėPėR SHEKUJ NėPėR MOTE
me pulsue n' tokė kastriote
si nji zemer e lashtė antike
me shqiprue si forcė qelike
me i mbajt bashk tė bijtė e nanes
porsi yjt qe rijn rreth hanes
ZOTI TY BI Tė PAST BEKUE
TI SA BUKUR M' JE KUJTUE
se nuk ka tjeter hjeshija
fe ma tė bukur se etnija
se nji fe me e pasė shqiptare
e nji gjuhė tė bardhė bujare
siq e ka deri nė breg e guri
shqipja jonė me fushė flamuri
gjaku jonė rrin mbi qdo fe
si mbi qiell dielli tue nxe
ashti nji jan mishi e fisi
e gjibleta tirqi e plisi
me shum vija e gajtana
me tė larmishmit gjamadana
arti jonė e ka nji zemer
gjith ku i thonė shqipni me emer
ajo shpirtė mban shqip etnike
e nuk bjen n' kthetra armike
AS N MASHTRIME E AS ME FE
Shqip rrnon lule pėr mbi dhe
shqip i don tė bijtė etnija
nuk i ndanė jo trinitrija
se ai gjak e gjuhė madhore
bashk i mbanė fijet arbnore
nuk e len forca e damarit
per me u vyshk gjuha e shqiptarit
as e fortė mbi dhe dėshira
e joshė gjuha nė glob ma e mira
edhe tingujt shqip tė muzikes
qė i zbret yjt e galaktikes
kur perhapen nė qiell tė gjerė
me gjuh shqipe nė art me vlerė
**********************
AUTORI I KėNGES LIRIKE ARTISTIKE SHQIPTARE
XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM
------------------------------------------
[/COLOR]

lirik 02-10-08 20:06

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Eh po dita dites me pendė n' dorė nder mote
**********************************
Nga autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE NE DHE Tė HUAJ
NėPėR STINė E MOTE T' MALLėNGJIMIT
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

hjeshisė t' diellit e nėpėr visare
kah Po ecja kur 'qė'! qehrja jote
aq miqsisht mė' doli n' ftyrė shqiptare
---
at'her un pėrmllashėm ndalė shikimin
mu nė t' gzueshmen pamje qė ma ke
porsi rrezet nisa me e derdhė shkrimin
porsi dielli me t' pėrhshkrue mbi dhe
---
po pse malli besa m' paska marrė
n'miqsi doren ty me ta shtrėngue
e nė shpirtė po e pate ndoj plagė a ndoj varrė
me currila arti me t' shėrue
---
mu nė zemer kronin e kullimit
me ta derdhė deshta n' germa ari
se dikurė ti me do lot t' kujtimit
ke gjėmua shum nė gjuhė shqiptari
---
o pashė zotin sot ti m' thuej si je
plagėt tua a jan mbushė mehlem
porsi ylli qė shėndritė mbi dhe
ndojkah gzim zemres ashtu a ti vjen
---

se n kujtesė dikurė ke mbajtė doren
mu nėn mjekėrr e n' pėr faqe t' lotit
sa nji shekull ti ma kishe oren
kshtu i kalojshe dikurė stin't e motit
---
e plagt tua kan tronditė shum kroje
loti yt ka pas ra mbi fletė
kahdo luleve nder etnike troje
ku kėrcyjet i mbanin lulet n' jetė
---
sot a thua loti ty tė ėsht ndalė
njiqnd vjet nji lot ka mallėngjye
sa her yjet pėrmbi qiell kan dalė
shpresen n' zemer me gaz me ta kthye
---
e un e di kur ti nė at gjuhė shqiptare
kahdo mallin e ke shtri mbi dhe
edhe hana ajo argjentare
disi dridhshėm dnesshėm n' ty ka nxe
---
e tash qe prap jam duke pa hjeshi
edhe gazin e vrejta t' gjallrisė
nji ringjallje n 'tėnden bukuri
qė rikthye ju paska dashurisė
---
e un krue zemres t' time pendė
veq pėr ty ju bėra sot oj jetė
se ato kohra ma kan sjellė ndėr mendė
at miqsi qė e patem t' vėrtetė

---
e prandaj dora ime bujare
ta kerkon shtrėngimin me urime
ku do qofsh ti mori bi shqiptare
e paq fatin si ari n' shkėlqime
---
se ty tė duan vet dielli e hana
ta ndėgjoj ty zemren tue t 'rrahė era
mu nė fole ku tė ka lindė dardana
shum bilbilat ku i sjell pranvera
---
e t'kan ndje ty e tė kan ndegjua
germa tė bardha si sharmi i safirit
sa her ndjenja e diellit n' ty ka vlua
edhe sharmi i yllit ma te mirit
---
veq pse ti fjalen nė art ke shkri
ma ke shkri n' pėr rreshta t 'mallengjimit
AQ SA YLLBARDHI ME VET AT MAGJI
shtrue ėsht n' deje tua tė vajtimit
---
edhe nė vijat tua n' pėr damare
apelimet tua kan kthye ylbera
kur ti dnesshėm me at gjuhė shqiptare
me pi lot i ke kthye kah vera
---
pse secili varg qė ti ke shkrua
deri nė qiell ka shpue ndėrmjetsimit
kupa e qiellit nga thirrjet ėsht shpua
kur t 'ka rrrahė ty zemra e apelimit
---
aq sa qiellin prej vendi e ke lue
edhe re tė zeza e grummbullsi mizore
ti me zemren qė din me t' burue
pastėrti e mirsi arbnore
---
pra un fjalen ty sot qė ta nisa
nė udhė miqsije porsi letra e mallit
ty moj zanė miqsisht ta qendisa
porsi gurrat qė dalin prej zallit
---
Si ato gurrat me vija rreztare
kur her nė hije her nė diell fort larmohen
e lakohen vijat vizllimtare
nė ujė kullimi rrathas kur vijohen
---
ashtu un ty ti lidhi me art vlimi
rrezanisht ti lidhi per bese
me plot vargje qe shkelqejn n' pend shkrimi
PO TI NISi SI NJI KULLIM VESE
---
E TY TE GJETSHIN MIRė ATJE KU JE
porsi e gjejnė mirė rrezet qelė lul' fleten
qofsh me fat kahdo oj zanė e re
neper stin ė e mote ma gzofsh jeten
*****************************
---
NGA AUTORI XHELAL FERIZI PJESė E PANDASHME E MėRGIMIT
****************************************************[/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:33.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.