Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 06-03-07 23:02

Vargjet e mija

SHKRUAN XHELAL FERIZI
NGA MITROVICA E KOSOVES

vargu im vargjet e mija
kjani n ,germa e kjani n, vija
prekni n' gurė e prekni n, zharė
pikni n,paree pikni ne ar
pikni lot o vargje t, mija
kah pushteti e qeverija
me pend t, mija me ngjyrė gjaku
lshoni lot,kah trolli e praku
merri lot te verdha hanes
uj e gurra gjuhes t' nanes
merri shekujve qe kan derdhė
e, n, re qe t, qiellit qe shkojn tue bredhė
merri edhe ylberit e lashtsisė
pik mbi gur e dhe t shqipnis
lsho mbi mbi letra t qeverisė
edhe rrjedhni n' krue ,t shtetit
siq rrjedh faqja e fundi i detit
pini prore mbi qati
mbi ndergjegje e mbi ,etni
n' gur e dhe ku i thon shqipni
neper lule e ,n, poltrone
pikni n,bina e mikrofone
e mos leni kend te qetė
gur as druj as as komb as fletė
deri sa zgjimi t vjen ne jetė
pikni pikni vargje t 'mija
n' maje pende qe lshon dija
ah trokit n' per fise t,mija
thirri shpirtrat mir e leht
shum ndergjegje qe jan fjetė
thirr shqiptar n qoft se ka mbetė
kund per farė me ndjenj t,etnisė
thirri mbar gjithkah djelmnisė
lsho kushtrim mbi dhe t' shqipnisė
n ,komb e fe n' dinė,e imanė,
n' katolik e musliman
nder jehov e dervishjan
shkundi pikni n' faqe e n' ballė
pikni n' dhe e gurė e zallė
kjani vargje n' pend e mallė
ndoshta shkundet ndoj,shtegtarė
ndoj ,nenpuns a pushtetarė
ndoshta shkundet deputeti
lagė ndoj zemer me uj shndeti
lmoe ma mir se, q, e , lmon ,deti
lmoe o varg e bjeri n, faqe
pik e prek n' ngatrresa e gjaqe
lshoe at lang si manushaqe
pik o varg si loti i yllit
si lang shege,n, rranx te pyllit
mbushi shekujt ,,me progres
shko e pik,mbi interes
pik ku u qthuren fjalė e besė
pik e thirr me i vaj te lehtė
merr nji dridhje ,si nji fletė
kur tu u tha kah vjeshta ,qanė
me ngadal drurin e thanė
pik o varg rrjedh me maje
penden time e boten qaje
qajė ndergjegjet qe po myken
qajė moralet qe po ndyten
bjeri n' pika n,mollza ,shtetit
gjith piko si ujt e detit
pik mbi fusha t' bereqetit
pik O varg mbi ara e vrrije
pik si lot ,ne ligj shqipnije
n' kod e sjellje qeverije
pik e rjedh mbi pushtetarė
mbi priftri e hogjallarė
pik,e lsho,kushtrim kombtarė
dil o varg me penden time
edhe shetit neper blerime
gjithkah shkon n 'flutrim bilbili
mbledh n' per flet leng karajfili
n,lul arome e, trandofili
mbledh do leng n' per druj,e degė
kerko caqet,shteg me shteg
shkund e dridh,zemrat t, njerzisė
dil e pik n kuvend t shqipnisė
vargu im ty qe t, kan lidhė
e,s, po ka shqiptar qe ,t,zgjidhė
edhe pse ti me fjalė hane
me fjalė shqipe t' tok's dardane
me shqiptare ket gjuhė nane
ah piko shartou me eren
portat t ,ftofta t kan mbyllė deren
pik o varg e shkrij qdo murė
pik mbi zemrat qe jan gurė
lshoe qerpikun ,me pelhurė
me at pelhur e qerpik,nuri
me at lot porsi biluri
me at shartim me me gaz ylberi
pik o varg me at lot nderi
shtroe diellin shtroe puhinė
pik,e ,e ngrite n' zgjim shqipninė
preke n ,fije lage n' ballė
rrshqit,me dhimbje n' gurė e zallė
preki strehtė e,prek qati
kabinete e ,ministri
ik gjithkah permbi karriga
dridh vajtueshem n, caqe t ,liga
deri sa n caqe ,tu preksh hapin
prek harbutin prek satrapin
prek o varg gjithkah n qeliza
merr ato erna me puhiza
T' lehta lule merr me vete
prek n' per ligje e adete
lidhi mir n' kurriz e n' shtylla
zbrit nga qielli si zbret ylla
e at shendritje ,me at qerpik
bjer mbi pare e metelik
pyeti shkollat e me dijetarė
fol me msues e me fetarė
gjithkah fol me komb shqiptarė
dilni o vargje e shkrini ,n pendė
pikni ,rrjedhni ,rend me rendė
rrshqitni faqeve t' historisė
mblidhni faktet , e drejtsIsė
hapni zemrat shkrini porta
bjerni gjakut kah aorta
neper deje e kah ngashrimi
nxitne gjakun,kah gufimi
nxitne shpresen per kah vlimi
shpresė e thirrje n gjuhė e dnesje
pik,mbi thojza e pikė e presje
pik mbi fjalė pik mbi kontratė
mbi mallkim e mbi uratė
pik o varg o me at lot
bash mependen n' muej e mot
deri sa i dit te rrjdhsh n' per shtegje
rruges t ,vyshkun mbi ndergjegje
mbi ndergjegje te pushtetarit
dridh at gjak te lavertarit
edhe t mbjellsit e' t 'korrtarit
bjeri o varg ti bashk me eren
kerko besė drejtsi e nderen
kerko lugjeve n' per ahije
pik,currilas,neper dije
shtrou nga i herė n'pushim nen hije
n,hije flladi e 'n 'hije blini
merr lot ibri e merr lot drini
mer n' burime neper kroje
lot njomsim,per at gjuh goje
mandej mirė kur t jesh freskue
vazhdo varg rrjedhshem me shkrue
penden time tue lakue
ec e ec mbi shekuj t , shpreses
kerko rrug t' mirsis e ,t, beses
kerkoe shtegun nder lugina
ujt e kthjjellun n' per zallina
piko varg me lot prej bune
bjer mbi hile e kurtha dhune
bjer o lot ti per mbi kulla
dridhi gur e dridhi tulla
dridhe at gjoks gjithmon tue dnesė
thirr shqiptart n' pajtim e besė
dil o varg ne gjuhė t' shqipnisė
me pend t'ė mija t' pashterrsisė
qe nuk diten kurr me u ndalė
tue lshue gjame lot te valė
tue thirrė qikė e tue thirrė djalė
burrė e grue e shum profile
tue thirrė lule e karajfile
tue ecė n' male e' n 'lugina
tu lmue fletė n' lisa e 'n' qetina
tue prekė hanen tue prek n' shekull
diell,e qiell tu prek ne vetull
pashė at zot o vargje t' mija
m' thueni sot ku rrin shqipnija
ku e ka logun ku e ka cakun
kah me kend lidh fis e gjakun
kah po shkon,me ballė e rrudhė
kush po i jep urdher e udh
kush po e nisė ne shum drejtime
kush po e mson ne t' pista krime
kush po e len gjithmonė jetime
kjaj o varg qe del prej shkrimi
kur t' bjen dielli kah prendimi
kur t' vjen lindjes kah agimi
kur ti lshon rrezet kah shpati
kur me shkop te del lugati
me tallavė me dirigjue
nisja varg ti gjam me lshue
gur as dhe mos le pa i gjue
si trupshkurtit si shtatgjatit
si demonit si lugatit
gjuej me lot e gjuej me zhgjetė
se shqpninė po e thajnė ne jetė
her lugat e her demon
nuk din shqipja kah po shkon
vargu im ti qe mbledhė lot
her mbi shekuj her mbi mot
rrshqit nji her mbi parlament
mbi ministra e president
bjerju n, zemer e n, qerpik
bjerju n ,hile e' n' kamgjik
mbreht me teh porsi qelik
edhe n' kthina te errsires
hyn n ndergjegjen e shkretires
Me dritbardha t,qellim mires
mbjell aty ndoj lule a shegė
hapin t' lotit shartoe n degė
n' fletė e trupa ,n ,mollė,e ftue
n' lang qershije nis me shkrue
deri sa mirė ta ken kuptue
si pushteti e qeverija
se ne lot na u mblue shqipnija
se jan myk ndergjegjja e dija
se jan prek dmart t 'kurrizit
me ato t' liga prej kokrrizit
qe ra ne akull ne qdo fije
ka prek breshri deri ne ije
ka ra akulli n' shtresė njerzije
prandaj varg ti me ato lot
qe i ke mbledhė n' per muej e mot
pak prej qeilli pak Prej dielli
pak n' currila n' pranver prilli
edhe n' lumej qe n,lot t' kthjellimit
ndryshojn helmet e pelimit
prekun thell qelizat t' krimit
bien tue lmue n' per molekula
diell e hanė ju japin vula
kur ato vargje plot leht n pika
t 'shkrijn ma thellė se galaktika
thell ti shkoj dheleve t 'genit
si ai fyelli n' majė t 'shkelzenit
kur e ndrron tingujsh baresha
kur blerueshem ajo veshja
e gjelbrimit n' per ato maje
mallit t' fyellit t' del me vaje
edhe shkon zgjimet tu i prekė
rruzave t' gjakut shtek me shtek
vargje t' mija t' bukurisė
ne lot yjesh ju qendisė
bjerni pra n' faqe t' shqipnisė
bjerni bjerni ju pa pra
lidh bashkimet qe jan nda
me gjak yjesh me i pikue
damart shqipes me i saldue
qė jan kputė e shpartallue
gjithkah ne ara e n' ledina
e shpernda neper djerrina
vargu im qe s' po mbarohesh
n' rreze dielli qe po lshohesh
her lartsisė her me krih ere
her me kang si ai zog vere
ti qe mbjell ne inde fjalė
njerzve n' ndihmė qe don me u dalė
ti qe shekujt don me i ndalė
me ato germa kthina kthina
ti qe lmon lugje e gremina
ti qe deh fletė e ahina
me puhi qe bashkon fjalen
m,thuej ylberat ku do t' ndalen
me pi ngjyrė n' curilat tu
m' thuaj varg ty kush tė ka shkru
kush t ,tha lotit me piku
,a,t tha dielli,a,te tha hana,
,a,po,,t,dhimbset shqipni nana
pse ty varg,po t bjen,kambana
gjithkah thell rruges t damarit
tue t' prek fort rrudhat t ,shqiptarit
edhe hallet tu i vajtue
deget e fiseve tu i qortue
tu i prek kodet me hartime
shkolla e rrug,tue dal n kerkime
veq tue kja per rrugė t' suksesit
tue prekė n ,thelb, te interesit
n' per qdo deg qe e ka njerzija
n' per qdo hall qe e ka shqipnija
per kah plani e kah sistemi
varg i im o lot mehlemi
po thon shekujt sot ku jemi
ku e kemė udhen e ndertimit
kush po e then ligjin t' betimit
kush po e Qet ah normen shtratit
prenė betim te hipokratit
Kush po e plas palcene gurit
aq kurvrisht tu i ndjet ushkurit
kush po e shton llasen te t'ligen
gjith me brryl tue msy karrigen
Kush po lshon mallkim n per fe
per me i nda ah gur e dhe
bjer o varg aty me lot
bjer mbi luft e mbi barot
mbi korrupt qe grryen n' per mot
qe pamshirshem thanė kopshtije
qe stagnon fushat me dije
nuk len dije me u gjelbrue
me qel flet as me lulzue
bjer“o varg aty me lot
bjer si dje bjer si sot
edhe n 'shekuj qe vijn n mot
mos le kund me pend pa ra
merri diellit lot hua
sharto rrezet e' bjer n' va
n, va t ,kthjellimit nder livadhe
pik lot t' vogel shkrij drit t 'madhe
shkrija ato maska dridh pengesa
rrxo intriga e interesa
drejto ura e lakesa
mbledhi bashk rrezet e beses
bjer mbi akte gjithkah shkreses
dridhi mases e qdo shtreses
mases shtreses popullore
varg me varg me gjuhė arbnore
me lot yjesh n' pikatore
me gjuhė shqipe qe e lshon pendes
me at kthjelltsi te arsye e,mendjes
thirri drejt per kah bashkimi
rrymė kah lindja,e perendimi
e saldoj' t #kputurat fije
me ato lot me fllad e hije
shko n' per shkolla dije m, dije
pik ne gjak te fakultetit
lidhja shpresen n' hap t' planetit
edhe ati universitetit
universit e kah ka dije
falju lot e varg shqipnije
t 'pendes timet holl si fije
se ajo penda e poetit
qe ka ngjyr sa ujt e detit
me ato lot qe i bjen termetit
ka me dridh gjakun nder deje
kur t' pikon n' mes kombi e feje
tue lidh paqen neje neje
pik per pikė penda e xhelalit
si currili n' gurra t 'malit
pik e bjer gjithkah qellimit
zgjo ndjesitė e mallengjimit
n' per qelizat e njerzimit
edhe thuaj ne gjuhė t' shqipnisė
kto jan lot,po te gjithsisė
qe i thrrasin veq mirsisė
paqes n' tokė ndergjes n 'dhe
lshojnė kushrtrim nder kombe e fe

POETI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
VAZHDON Me VARGJE POETIKE liriko epike te kohrave sot
DHE PERSHENDET LEXUESIT


lexoni tregoni shkut shoqes
pershendetje lexuesve shqiptarė
Vėrejtje: (0%)

lirik 06-03-07 23:32

Ikja ne per dhe

shkruan xhelal ferizi

neper dhena te huaj ika,
me shum shekuj ngarkue
duke me perplas per dhe
barra e ndergjegjes
dhe e pendmimt
shigjetat e ngulura,ne shpirt
varfrin tue derdh me lot
hapin dredhas ,tue zvarrit
vetvetes tu i than,kopil i truar
me diell belbueshem tue fol
ne shpinė pendimin

vet me vete gjuhen
merin shekull mbi shekull
ne mes te botkuptimit pa cak
pendesa plot penden pa ngjyrė
i larė e i shplarė me gjak
i shprishur ne halle e fytyrė
syrin,armik te gjith botes
fytren te rrexuar per dhe,
kombin te lidhur n zingjirė
mohimin,nan e babė
me vete vetminė,
dashurinė te pashkruar si rrisk

kafshimin neper zbraztira terri
buk dhe ujė lotin
fjetjen qiellin me dhe
nxemjen boren dhe shiun
robrin kemishė trupi
skamjen gjak neper damarė
fatin katran i pandarė
gjymtimin,pa e leshue prej dore
penden shpresė
e leter qiellin
lutje me sy kah perendija
ndihm e vonuar pa ardhė
shkop ballancimi tue mbajtė
penden jetime ne gji
e diellin baraspeshė
kembet nepr gurė thy
europen e akullt tue msy
anen duke ma marrė torturat e jetes
pa ngjyr e pa mbshtetje nde r fise
urrejtjen e dashurinė binjake
pa plang pa atdhe e hise
pa i ndarė prej shpirtit te coptuar
me lak duke dashtė me furė
vetveten dhe materjen e levizjen
pa dit kah esht ma mirė
ne mbytje apo ne shpetim

balanca qe me rrexojn

her andej e kendej me premtime
qfar shpresash te perziere
shipnen atdheut her cakut kthye
poet i etshem per te nemur
e per te bekuar gjithqka
e te gjitha
fundin duke e kerkuar
me ngulm
syt mi shterri kerkimi
sherr kahdo duke herrė
me atdhe qe s# te don
i denuar perherė
siszifqe qe loton
dashurin iluzion
pa lindur akoma
destination qe ne embrion
deshton
me borė e shi ne luftė
sa e parabart beteja
me buken enderr
varfrin harren zemre prore
ne shppine shigjetat e pabesa
me mishin per kanibal gati
dark e dreqit o shqiptarė
kah po te prin lugati
kah po te ndjek taksirati
keshtu mendueshem per tue pa hanen
ftoftsisė tu i dhuru dridhmene gjamen
e bores deri ne zog te kėmbes
mikpritjen dridhshem ia murmuroja
neper belbzime kur dhembet shtrengoja
kepucat shpresa te lagura
qorapet grimca shtjerrrane
buken hall ne qdo hap
kujtimet me benin zap
her shi her ftoft her vapė
larg dheut ndegjegje tue bre
larg diellit me mbshtetje pa u nxe
i ndarė me kombe fe
kryqet gjithmon tue qeshė
etninė e lecka tue perqeshė
e un ne goj te tyre n besim
kah ikja me rrug pa mbarim
me shpinė prej kombit tim
kah goja e tyre me ballė
tue dnes me gjak ne zallė
qerikun e syrit tue kalėllė
prej shterrjes p i pik uj
i shprishur kah dheu i huaj
sa shum sa shum pun e kotė
o penda ime me lot
autori
xhelal ferizi nga Mitrovica MERGIMTAR I IKUR
GJAT KOHRAVE TE NDJEKJEVE POLITIKEVėrejtje: (0%)

lirik 06-03-07 23:55

--------------------------------------------------------------------------------
Guret e Heshtur


Po heshtin kudo guret , e nuk iu del fjala

edhe pse un me copa te yjeve gjithkah ju bej te fala,

Athue i ka mbyt heshtja e vet ne ket mjegull

kur vargu im ,shkrin qdo gur e qdo,tjegull

e qajn bilbilat kudo deg me degė

ne lot po shndrrohet lengu sheg me shegė,

e un kahdo me varg i biri i shqipnisė

turr po i thrras dijetarve e turr gjithkah me i,nisė

vargjet t mija n lot e kahdo kushtrimtare

por su gjet kund gjuh e su gjet mshir shqiptare

vargut tim nji lot as kund nji shpres me ia falė

jo su gjet kund qik e jo su gjet kund djal

thue se ne gur e ne heshtje te gjith,me jan veshė

thue se me akull neper gjak jan vesh

se loti i vargut s po i duhet ma kujė

ma shum po iu duhet ah ai urdhri i huj

se mund te digjen germat qe hanen e kan tha

kund su gjet nji moter e kund su gjet nji vlla

me e puth ne ball germen time te arit

nuk u gjet ndoj bi as ndoj bir i shqiptarit

e keshtu ne gur u kthye thon gjithkah shqipnija

gur mbi gur jan shtrue ah fiset e mija

per rreze ma kush ,nuk shpreh ndoj gzim dehtarė

jan dhan mbas vrapit te gjith si do gjahtarė

me i heshtje guri e me gjuh qe s merret veshė

vrapojn kush ma par me lakmi me u ndeshė

tue shkel permbi vargje qe po qesin gjak

kush kendon si sorr kush,qyqe ne ogjak

e , ,ecin,e ecin me thumba shpues mbi diell

dise me kok posht disa ecin n qiell

por kush ndoj fjal nuk e merr qe esht falas me e ble

disa blejn tallava e do tjer blejn fe

e kush ndoj vrap t pandalun e turrun si furija

qe shkelin mbi ato lule qe i ka mbjell shqipnija

yrysh mbi iqkure e kush bjen n litarė

disa bien si hutat me fat mbi thesarė

e turren disa tjer me gri e me pre

pa kqyr kund per gjak e per lot qe bien rrke

e un me varg te urt nga i her kur ju dal para

qe i thrras me mbjell paqe e grun neper ara

me mbjell rrush e moll e qershi e dardhė

se dita sot shqipnis ndoshta i ka ardhė

me qen ma e vyeshme se kurr ndonjiherė

me i qel ndonji gaz me mbjell ndoj pranver ė

e un kur me varg vrapoj si bilbili

ata kurr s m dhurojn ndoj fletė karajfili

mbi zall as mbi dhe “s 'm' lejnė me flutrue

as kurr ndonji krah ndoj filiz s m kan shtue

veq nxjerr e 'tha mi kan mbi hapsir

qe un ne flutrim te mos dukem i lir

pse kshtu o orrla qe kend qiellit s' leni

mbi krye bilbil me pa nuk defreni

as keng e vargut s ju shkrin neper mote

a thue bilbil kjo s' esht toka jote

ku me zbrit ne fole nuk t' lejn gjeraqinat

per ty kjajn zymbylat e kjajn kanarinat

e sqepi yt lotit qe i pik neper vija

biblil a thue ty pse nuk t don shqipnija

pse qerdhes tende ike prej foleje

a thue dole kombi a thue dole feje

qe kengen s ta duan e s ta duen as cicrrimen

as vargun e lotit as te shekullit cingrrimen

qe ti ne qdo germ i thrrret per me u zgju

e ata ne gur tash ma jan shendrru

s te ndegjojn me bes s te ndegjojn me hall

vargu yt po qan permbi gur e zall


e at lot tendin po e pin zallina

germat t 'jan ba vuejtje qe po ti pin stina

ik o i mjer poet e shterr dete e dhe

se t jan mblue guret e t jan vesh me fe

dikush vrap tatpjetes e dikush drejt prronit

disa hije t zymta disa brym rreth ftonit

qe nuk ju bjen dielli as rrezja e askujė

disa n vend te gjakut tash jetojn me ujė

a thue kshtu n ket gjuh don me vdek shqipnija

se n ket heshtje t zymt vyshken fiset t mija

e vargu im qe dnes e udh i lshon hapsira

nuk qendiset n stin as te ajo ma e,mira

ikni vargje t mija ikni merrni dhe

pertej fundit t fundit ku s ka kombe e fe

se edhe me kja ju me bekim t qiellit

se edhe me u vesh ju merreze t dielit

se udhe me shndrrue ju vet n shtat t ylberit

se edhe me qen vet shejtnija e nderit

veshin ma s ta vejn ata t bijt e gurit

se ti s shkon nen dhe siq shkojn t bijt e urit

se kto vargje e germa qe flasin me qdo akull

ditet kur te vijn yjt kan me ra shakull

ne secilin varg kan me i fal lot ari

e me i fal ket heshtje qe se kan nga i pari

kurr s kan per ti fal qe u veshen me ket petk

se i kan marr kaparet e i kan marr lekt

per tu kthye ne heshtje per tu kthye ne gur

humben gaz e shend humben drit e nur

pse kshtu u zbeh e venit shqipnija

e tash s po ka mikpritje per vargjet e mija

askund nuk iu shtohet fleta as kercylli

as nuk i don fush e as nuk i don pylli

se kund diell nuk nxen n kta klorofila

se nuk ndjehet keng nuk ligjrojn bilbila

ikni vargje t mija shkoni n tjera dhena

se nuk ka ma zemra se nuk ka ma krena

qe ju mbajn ne gji qe ju duan krah,hapur

se guret me ferr ne valle jan kapur

e ksaj valle e vdekjes i thon n gjuh te mjerė

ikni vargje t mija gjeni bibil tjer


se ktu n ket fole s flet kush per shqipni

se gzimi esht shterr se loti esht pi

e ju kur te shkoni kahdo n gjam tue kja

s keni me gjet moter s keni me gjet vlla

se n per dhena tjera gjuha s ju kupton

keni me u struk n skuta jeni lindur vonė

ah vargjet e mija pse doni me i tha

pse po u vyshk mjerimi a nuk keni vlla

a nuk keni nan a nuk keni shoq

m thueni vargje t mija keni mbetur troq

neper gur e dhena me mall tu u vardisė

rreht hijeve t ftofta pa ndoj gaz t shqipnisė

e per n fole rrug nuk jen tue gjet ė

atje s po ka rrenj atje s po ka fletė

ku ju mund te gjeni ndoj ushqim a hije

as nuk keni shpres as nuk keni fije,

ku me u kap n ndoj kopsht a n ndoj trendafil

thue se gjuh e juaj kendon per tamil

mosni vargje t mija mos shtrydhni ma lot

mos kjani n per mue e mos kjani n per mot

se kur guret prap ,t behen me damarė

gjak keni me qenė e shpirt per shqiptarė


XHELAL FERIZI SHQIPTAR KOSOVARė
NE MERGIM

KONTAKTI ME KRIJUESIN MERGIMTARė
ish i burgosuri politk dhe poet krijues nga diapsora
i shkeputur nga vendlindja qysh ne veitin 1981
deri me sot 26 vjet mergim ne dheun e huaj
i harruar nga te gjithė larg me izolim e bojkot

kontakti me autorin e vargjeve
me imeil

[email][email protected][/email]


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

vargjet guret e heshtur me ket titull autori xhelal ferizi nga Mitrovica
shkruan vargjet GURET E HESHTUR
fjla esht per te gjith ata qe heshtin shqiptar apo ata te tjer qe bejn sikur nu ndjejn as nuk shohin per veprimet e tyre te pa ndjenja
poeti ua kushton keto vargje atyre qe jan si guret e heshtur dhe te ftoft ndaj humaniteteve e pergejgsisė ne shoqeri , ata jan te hethur dhe pa ndjenja si guret e heshtur dhe te ftoft ,prandaj bota ka ardh sot keshtu edhete shqiptart qe jan ba si guret e ftoft te heshtur,Vėrejtje: (0%)

lirik 07-03-07 02:18

Si Heshtin

Shkruan Xhelal Ferizi

Shiheni O Vargjet E Mija Si Heshtin Kta Me Mish E Me Gjak
Qe Jan Edhe T E Mbshtjellur Me Lekurė
Shihni Zemrat E Tyre Te Mbuluara Me Kapak
Me Dry E Te Kpututra Me Urė

lirik 07-03-07 13:35

Monolog i shekullit


shkruan xhelal ferizine ket shekull,kush ma teper me veten flet
se poeti,qe,kerkon,shteg e fjalė
kujt ma shum loti i pendes i rreshqet
kush ma rekord ne ket shekull ka dalė
nėper etje kush ma shum u tha dje e sot
per nji pikė shpresė e cak ,e do te thahet
si poeti qe me penden neper mot
edhe per nji pikė krijim shkrihet ,i valė
pervlim ma te madh kush ka o det
kush thithė me pend si ai vet
si ai kush me fjal caqet i godet
kush me vetveten ma shu flet e me pend
se poeti qe din me u tha
kur hasmit i thot, pajtim e gurit i thot vlla
penda kujt ma teper i rrin ngjyr tue kja
kujt ma teper penda ngjyrė i pikė
kujt ma teper koha n per kerkime i ikė

kush ma shum ka mbjell iluzione,ne gjak
lirinė,ma teper kush e deshti,te kristalt
e lulen,me qehre te allit
kush ma teper n' pend ,i ushqeu fjaltė
e, dhe e kokrrat,e zallit
e me to kush ndrroj gjuhė
e fjalė monolog
duke i nxjerrė shprehjet prej vetveti
e fjalete luleve te natyres
e fjalet nga ato kaltrina deti
kush vallė kush

Me fjalė sikur poeti
Monolog rrymueshem ka perqu
monolog,qe,n gji,aq fort me ka pervlu
si me me ra i vluar ujt e bot,s ,e deti
dialog , me veten,monolog me veten
se fjala s, me ecte ne ,udhė
ah pend monologe,kur po e gjen te shkreten
pasqyrė te jetes pa rrudhėpoeti xhelal ferizi,nga MitrovicaVėrejtje: (0%)

lirik 07-03-07 13:57

Mos e merr penden ne dorė


shkruan xhelal ferizi
KRIJUES NE MERGIM


Mos e merr penden ne dorė ,nese me varg nuk flet
mos e merr penden ne dorė nese nuk,i,jep,kuptim,
mos e merr ne dorė penden nese me pi nuk i jep si det
mos e merr nese nuk,e mbushė me meditim
oh mos e merr penden nese nuk e shtynė ne cak
nese secilin varg,nuk e infuzionon me gjak
mos e merr penden nes e nuk e mbushė me diell
mos e merr nese nuk,e lshon n' per qiell

jo mos e merr penden nese ,nuk lshon ngjyrė
mos e,merr penden nese,, s gjen menyrė
si me e ushqy n' rreze qe me mbajtė shum dritė
si me e njomė kur t, thahet,n,fjalė si me e ujitė
si me i gjetė “ndoj shteg si me mbajtė ne vlim
si me e,msue me pi,sherbet e pelim
mos e merr nė dorė penden nese secilin varg
nuk e shndrron,n,jehonė qe te ndihet larg
mos e merr n dorė penden qe nuk te ndegjon
kur ti,kah vullneti,udhen e,kerkon
mos e merr n,dorė,pendenqe, ne,gjuh,nuk qet,
treguesit,e,kjartė,pikcaqet n ,planet
mos e,merr ne dorė penden qe nuk pin n ,qdo krue
qe ne shpirt' t, ylberit,nuk,merr,art,me shkrue
mos e,merr at pend nese s, je poet
nese ,nuk shterr dhe,gur e qiell e det
mos e,merr,n,dorė,penden qe nuk e mban n' gji
si nje shpirt te shpirtit si nje shkop ,magji
mos e merr n' dor penden nese s' je poet,
se ne per teh te pendes,n,per deshtime rrshqet,
mos e,merr penden ne dorė nese e,len ne udhė
nese ,nuk e mbush ne diell e ne aromė
mos e merr ne dorė nese s, ja njeh qdo rrudhė
edhe dehjet ma te thella ne komė,
mos e merr ne dorė penden magjistare
qe te nxit n,per rrug,qe, jan shum ekzakte
mos e merr ne dorė nese n,gjuhė amtare
nuk e vlon,ne shekuj,nuk e lidh me fakte
mos e merr ne dorė penden mendjehollė
qė telat ma hollak i perqon,si fije
nese n, maje te sajė,nga nji shekull shkollė
nuk e mbushė,nga i glob,qe i rrejdh gjithmon dije
mos e,merr ne dorė penden e pashterrun
kur nuk ke,ne gjak, ndoj flakė
neper nektarė yjesh,qe ne qiell rrijnė vjerrun
ne thithje poetike ,me u plakė
mos e,merr ne dorė penden e pa anė
qe ma e gjer se qielli hapėron
mos e merr ne dorė qė# s, dridh diell e,han
neper lot,te dheut,bashk me te' s, noton
mos e,merr ne dorė nese s' flet me pendė
nese gjuhė e kod,nuk ja din
mos e merr ne dorė,nese neper mend
cak i saj,i fundit e arsye s, t, rrin,
mos e merr ne dorė,pa qenė n,lkurė tė, sajė
pa u ba si ajo vet
mos e,merr ne “dorė kur ajo n, gaz e vaj
me ty at gjuh nuk ka gjet
mos e merr ne dorė,kur ti nuk ja njeh
as nji tingull melodik
mos e,merr ne dorė penden,qe nuk shkrehė
e nuk unjisohesh si nji curril optik
mos e merr n' dorė penden ,nese n' per qdo bari,
nuk pikon me penden ,me gjuhen e sajė
si ai shiu i kthjellun kur pikon,kur bie kah behari
bashk me qesh me penden bashk me u 'nje'' me vajė
mos e merr n' dorė penden,qe esht aq e hollė
nese nuk ja njeh te gjitha gjuht,t pa skaj
nese qiell e dhe nuk te jan ba shkollė
qe nuk nuk ti shterrė penda,kur bie nder djaj
mos e merr n' dorė penden nese nuk je pendė
nese penda ti' nuk bahet
nese ngjyres t 'sajė,nuk din me i dhan shend
kur ajo neper lule t' shperndahet
mos e,merr n' dorė penden nese ,,s ,je magjik
nese krih nuk ke per flutrim
mos e merr n,d orė penden ,se, tragjikomik
mbetesh si n, teater,perdredhur ne aktrim
mos e merr n dor penden nese s ,ke burim
q e nuk shterret as kurrė
mos e merrn dor penden nese me ngurrrim
i shkon pritueshem ne gurrė
mos e merr n' dor penden nese s 'bjen mbi fjerė
me secilin varg e fjalė
mos e merr n' dorė penden ,nese s, je si erė
me lmue me varg qdo fletė nė, mal
mos e,merr nė dorė penden nese nuk ke ,asht
e kafkė qeliku e shpresė
nese nuk e njeh qdo nisje te lashtė
dhe t' pavdekshmen qe vjen koh pa besė
mos e merr ne dorė penden t' pafundsisė
nese n' fund nuk shkon me te
mos e merr ne dorė penden e mirsisė
nese gjygj mbas saj ne shkronja s, din me pre

mos e prek me dorė penden magjistare
qe nuk njeh askund kufi
mos e merr ne dorė nese e shndrron nė vrastare
e paqe nuk i jep me pi

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica vazhdon me poemat dhe vargjet e,tijVėrejtje: (0%)

lirik 07-03-07 15:41

Kur vdes mirkuptimi

shkruan xhelal ferizi
vargje nga mergimi

Kur vdes mirkuptimi
lind i zi mjerimi
lind e zezė , ajo nata
lindin mjerimet e gjata
lindin smirat e ogurzeza
lindin perdet e zeza
e zemra mbetet pa gjak,
mbėshtillet udha me lak
kėputet rrezja udhės pėr nė zemėr
sulmohen ėngjujt me emėr
vritet e urt' pafajsija
pėrthuret e shtrejt' liria
e shekujt mbėshtjellin me tė zi
shpirti pėr shpirt mban mėri
e kurthat lodrojn' tinzare
lulzon paudhėsia barbare

titullin e ka shkruar xhelal ferizi
mergimtari shumvjeqar

ne qdo punim timin me duhet ta shkruaj
emrin mbiemrin per shkak te identiteti
sespe jam me emer te vertet ne forum
dhe per shkak te permbledhjeve
kjo esht arsyeja besoj se me kuptojnė lexuesit
--------------------------------------------------------------------------------

lirik 07-03-07 17:22

Mė ndoqen

mė ndoqen nga i imi dhe
ardhacakt nag ana e anes
qe erdhen me pushtu' shqiptar e me ble
Shpirta te ligj,per sherbim t' pansllavianes

PASTAJ ATA ME VEGLA SHERBEHESHIN
me mashat e zgjatura me dy krena
gjarprisht kafshonin e zgerdhesheshin
sherbenin per pushtues si legena

ma moren hisen e babes
me mbollen varfri ne prag
me ndoqen me djaj te valles
qe luhej me masken cak larg

me vjerren ne varfri t perjetshme
hisen e gjyshve ma shkelen
me lan si nji leck te pavlefshme
sa lotin djallzisht ma mjelen

si kafsh ma keq na trajtuan
me bab e me gjysh e stergjysh
sa motet me gjak na i shkruan
me burgje gozhduar me ndryshk

token u shperndanė tradhtarve
megjat i ia shkruan kolektivit
na treten kah rruga e hstegtarve
tapinė na e hoqen arkivit


na i moren makinat e drithit
na lan me duar thatė
na shkeli kjo farė e hithit
e ardhur nga shekujt e gjatė

babain e mbyllen ne hekur
e lidhen te gjallė ne gurė
na lan te gjall por te vdekur
n varfri pa ara me grurė

o zot qfar dhimbje e madhe
me lan gjithmon pa atdhe
pa toke e pa livadhe
me mund qe ishin ble

a thu kush token e te parve
e gzon sot o lajmtarė
se letrat na mbshtollen sirtarve
t ngatrrojn nmes vete shqiptarė

o imi baba qe tash n dhe
me ehstra je duke u tretė
qe kishe besė e fe
qe ishe puntor ne jetė

ti ne shi e borė neper male
me kali kalove shum pyje
e vrapin ne tregti se ndale
ne netet e shtergates pa yje

nga shkodra shkupi e gjakova
mallin tu sjell per n veri
me kali n,per,udhė kah kosova
per toke per mal e per vrri


sa shum neper udhe je munduar
ke sjell shum arie tabak
per ne ti je flijuar
por s' te lan te prishtit me gjak

AQ SHUM KISHTE PASė HAFIJE
AQ SHU KISHTE PAS MIZORė
TE LDIHIN PER DRURIT ENE IJE
TE BIBIN ME SHKELMA E DORė

ME DIPQIK TE PUSHKES NE KOKė
NE EHSTRA NE VEHTE NE BARK
TE LARGUAN NGA MIQ E SHOKė
TE MBAJTEN NE TE DJALLIT QARK

pastaj ta moren vatanin
token me megj e me gurė
te leshuan ne shpin satanin
ty qe dehshte flamurė

u rritem pastaj te ikur
prap burgjeve edhe ne si ti
sa loti e gjama ka pikur
por prap se prap pa tapi

o zot sa shum tradhtari
atje kish pas qenė ne sherbim
po ku ishe o Adem Jashari
se toka kerkonte pastrim

na thanė na vranė na shanė
na ndoqen prej hises tonė
as gjurm as tapi nuk na lanė
o tok toka jonė

ah sa shum na kan marrė
me dhjetra e dhjetra hektarė
na lan ne varfri e zvarrė
na ndoqen si mergimtarė

o zot po ti kur krijove
tokė e gur e dhe
tradhtarin pse e ndertove
e n diell pse e len me u nxe

se si po na u sillka bota
dikur per bashkim e vllazrim
na ndoqen na lidhen n peer rrota
e sot ,spiuni ś be trim

u ba hafija,e tardhtari
i madh besa patriot
qe dikur vraponte ma i pari
te udba ,o i madhi zot

ata tash tokė kan me gzue
te paret kan me dalė
atdhetar besa kan me u shkrue
me vepra edhe me fjalė

e ne te ikur se te ikur
ne dhena te huaja me u tretė
pa shpres se per ne ka me pikur
ndoj fat sa vesa ne jetė

token o token ja moren
babait te mjerit fshatarė
nga dhoma naten e nxoren
ne dimer neper acarė

e nusen e re ne shtrat
ia la m elot ne sy
ne terrin e nates s e gjat
dehsten te gjallė me e thy

por te lumt o babai im
kock e fort ke qenė
qe besa edhe shum ishe trim
per ty me shkrua ia vlenė

kah ecshe ne mendime n per borė
ne dimrin e zi mjeran
te sillnin kundak o gjorė#
por su theve njiher o vigan

ne kemb te dreguan gjithkah
zbathur pa kpuc neper borė
e thue s ejan dalq per gjah
te hstynin eluanin me dorė

pastaj ndaleshin her pas here
te thini me hap nje varr
por ti si nji plumb mauzerre
fjalen ua ktheve si zharė

as ysri s tutremb nga armiku
qitni o te ligj ju ke thanė
me eshtrat e tu si qeliku
qe ti lindi drenica nanė

vertet farė e trimave
jeni vertet si krahinė
se trupin e shpuar prej vrimave
e nuk nxore asnje bertimė

te thernnin me majė bajonete
te sillnin ne kokė me dajak
donin me te nda prej jetea
poor s te luante qerpik as gjak

gjat luftes s e dytė botrore
sa shum neper rruge e gjatė
n goditje e rrahje mizore
ke ec ne te errten natė

zbathur te kan detyruar
me ecė ne per ato ngrica
e bora o zot n shtresa shtruar
ne dimrin qe e kishte drenica

vujate aq shummsa guri
te moren aq shum edhe tokė
per gjuh e shtiz flamuri
per shqipen me flatra e dy kokė

te ndoqen pastaj nga hisja
te moren qypat me ari
varfrisht t u shkrua nisja
o trim o zemer shqiptari

tapijat ti moren bashtinat
e arat e fusuha te pa ana
ti lan vetem djerrinat
sa shum ka vuajt edhe nana

na lan per buk te gojes
ma teper se tridhjet vjet
udbashat e shkrumbit e plojes
te bijt e djallit vet

o zot se q na varfruan
o zot sa token e lira
te gjith pasurin na e rrafshuan
se bashku ata djaj e vampira

ikem pastaj ne qytet
nji jet te zezė me qira
varfris s ezvarritur ne jet
e nana me lot duke kja

keshtu na ikte jeta
se token na e moren ne fshat
me kujtohej ajo nan shkreta
qe aqante ah dit dhe nat

o udbe mizore makabre
me gjith spiunat tradhtarė
ti o krymja qe shum larve
ke lan akoma nder shqiptar

ke lanė kto larvat tua
ke lanė te krymt me ndergjegje
por toka e babes mua
me takon n qdo pllemb e gur megje

se babai im i gjori
neper nete e mejra me shi
kaloj edhe bjeshk qakori
me kaline tij dori

me ble at tok plot halle
me pru edhe mallra nga larg
kaloj shum gur e zalle
ja moret ju vi e varg

nuk merret toka e stergjyshit
pse ju per kolektiv
e dinit o klysh e klyshit
oq ej o djaj e vampir

toka esht e jona
toka me gjith dhe
na ndoqet neper net te vona
s na lat kund hise a s fe

tradhtar o tradhtar o tradhtar
hafije hafije hafije
ne mbetem prore shqiptar
e ju vegla pansllavije

na i lan veq do utrina
do toka pran shpije pa vlerė
na i moren te drithit makina
na thanė per sė gjalli verė

na thanė na shanė na burgosen
pse ishim fis atdhetarė
me shekuj na saktosen
pushtuesi me tradhtarė

nuk lan dhe bvend püa shikuar
i gjeten dhe qypat ne dhe
kulak na kishin shkruar
dukatinna e moren ne

o zot sa shum dikat
qe baba kishte ble
neudhene tij te gjat
ka ec kishte per ne

per ne per familje püer fis
per vllezrit per gjakun e ti
n ball me te bargjin plis
kish ecė me kali dori


ne shkup ne shkoder e ku jo
edhe ne selanik
me ble at tokė kahdo
e pronen ia tahs ia kan fikė

udba ja vodhi tapijat
e donine pushkatu
te zezat e te gjitha te kqijat
ne leter ia kishin shkru

ne burg e mbajten me vite
ne qelija te gurit n dajak
tortura te zeza qdo dite
te larė e lan ne gjak

babai nuk u dha
akuzat nuk i pranoj
tradhtar fashista ju tha
me mua mos beni lojė

e sollen ne pesh sa i skelet
i moren dhe pasurin
na e derdhe lotin sa i det
na e varne ne qafė roberinė

sot ne ne mergim te zi
te ndjekur sillemi te huaj
as gjurm as fakt as tapi
o zot sa shum po vuaj

a thue o zot i ligu
tradhtari gjithmon fiton
po pseo zot intrigu
kaq bukur po jeton

dhe beso o zot i madh
me fakte me dal sot
fiton ai tradhtari fjalmadh
e ne mbesim me lot

o zot sa shum ropamat
jan sjell kah dera e jon
varfriija me lot e piskamat
e grave qe kajajten gjithmon


burgje dajak per gjyshin
burgje dajak per baben
tre breza qe po na i ndryshkun
n# burgosje na mernin naten

toka sot pa tapi
lengon ne thunder ta grabitqarit
e un ne dhe te huaj po pi
ah lotin e mergimtarit

as pamvarsin spo ma njohin
me loj e talljje na perthurin
qiell edhe e zot po e shohin
kah dhimbja po e ndan gurin

xhelal ferizi mergimtari
pershkruan pak a shum ne vargje vujatjet e fisit te ti nder breza
kur toka ju mor nga qaushet e mbretit
dhe te gjitha lirat ne at kohe haraqi
pastaj nga komunizmi kur ishte ozna ne fuqi
iu mor krejt pasurija babait
ADEM FERIZIT I CILI U BURGOS DHE ISHTE PER PUSHKATIM
ME KILOMETRA ZBATHUR DUKE DERGUAR NE VITIN 1947
pastaj zbathur neper bore e kan torturuar dhe ia marrin makinat edrithit ma vone
i ashtuquajturi vishaku aksioni famkeq pastaj i rankoviit ,dhe e jgit pasurija qypat melira dhe napolana qe ka pas babai qe ka ba tregti ne at kohe ne shkup gjakov shkoder
me kalin e tij dori
iu mor dukati i nuseve kollaanat e nuseve ,tlyeni gjalpi djathi pasuria krejt kafsjhet shtepiake kuajt bolicat buajt lopet drithi e qdo gja dhe babai u burgos e u denua me pushkatim.
me vone familja ferizi ndiqet ne qdo hap shperngulen nga Drenica DHE JETOJN JET TE IZOLUAR
NE VARFRI TE PLOTE JETė GJYSEM ILEGALE Q EBENTE BBAI I TIJ PASI QE U DETURUAN TE SHESIN EDHE TOKAT AFER SHTEOPIS PER TA NXJER TE GJALL NGA BURGU':
KESHTU VEPRONTE UDBA NE AT KOHE ME FAMILJET PATRIOTIKE NE DRENICė QE I NDIQTE DHE I MASKRONTE HAP PAS HAPI:
KUR ADEM FERIZI OSE SIQ QUHEJ ADEM MIKUSHNICA DEL NGA BURGU LARGOHET NE QYTETIN EMITROVICES ME BANIM ILEGAL Q EAFRO NIZET VJET NUK ETREGON ADRESEN ABANIMIT DHE JETUAN NE VARFRI ;TE IZOLIUUAR NE MITROVICė PASTAJ LINDI POETI
XHELAL FERIZI EDHE KY U BURGOS POASHTU SI BABII I TIJ:
FAMILJA FERIZI NJIHET E NDJEKUR QYSH NGA KOHRAT E SULLTANNVE TETRUQISė
DERI NE DITET PAS LUFTES ME INTEVENIMIN E NATOS QE DIHEN SIPAS HISTORIS QE FLITET NEPER ODA JAN TE NDJEKUR AFRO SHTAT BREZA:
KY ESHT NJE DISKRIMINIM DHE NDJEKJE PER SHKA TE BRUMIT PATRIOTIK DHE MOSNENSHTRIMIT NDAJ PUSHTUESVE:
KESAJ FAMILJE I JJAN MARRė AFRO &= HEKTAR TOKE QE PASTAJ SHTETI JUGOSLLAV I BANI KLEKTIV DUKE JA MARR ADEM MIKUSHNICES BABAIT TE POETI QE ISHTE SHTEPIJA MA E PASUR NE DRENIC NE AT KOHė DHE KULLė ME ZA E NJOHUR PER PATRITI DHE TRADITA TE PASTRA SHQIPTARE:
NJE PLAQKITJE E TILLė I BEHET PER SHKKA SE KJO FAMILJE ISHTE EPNESNHTUAR KOMBTARISHT DHE SHUM PATRIOTIKE:
SOT TE GJITHA ATO TOKKA PRIVATIZOHEN DHE NUK I DIHET AS FILI NGATREESAVE ;QE BANI UDB JA E ZEZė NEPER KADASTRA:
BABAI I POETIT KA QEN NJE NJERI I NJOHUR NE DRENIICė DHE TE GJITH AGJALLARET QE KAN MARRė PJES AKTIVE NE ANEN E SHABAN POLLUZHES NE LUFT KUNDER PUSHTUESIT SHOVNEIST SERB DHE KUNDER KOMUNIZMIT DHE MARREJES S EPRONAVE ME DHUNė:
TORTURTRAT E MEDHA I JAN BA BABAITT E POETI MBAS KAPJES S E TIJ NATEN
KU MBI UDBASHA TE ARMATOSUR VIJNNATEN DHEE DERGOJN MALEVE ME BORE ZBATHUR ME QELLIM QE TE VDES DHE TE NGRIHET NE ASACARė DUKE E AKUZUAR BABAIN E POETIT PER SHUM AKUZA SE KA PAS LIDHJE ME GJAFER DEVEN SHABAN POLLUZHEN MEHMET GRADICEN DHE KA VRAR SERB ETJ
POETI I KA DJATE NGA MITROVICA EHDE NGA ANA E DAJVE KA QEN I NDJEKUR
DAJA I POETIT KA LUFTUR SHUM ME SERB NE KOLASHIN E NE SANGJAK KUNDER QETNIKVE
POETI VET KA QEN AKTIV TRIDHJET VJET NE SHERBIM T E atdheut dsdhe ehst ehde sot me pend ne dorė prandaj ka qen poashtu shum i torturuar dhe i ndjekur edhe poeti xhella ferizi ,edhe si urrjetje qe kishin udbashet per ket familje patriotike ,edhe si hakmarrje shoovene pr babain per agjallret per dajen e tij qe kishte qen trim i qartiur neper luftra .

Bigrafin e shkruajti sh.f .kusheriri i poetit ndersa vergjet i ka shkruar ,,,,,,,,,,,,xhelal ferizi

lirik 07-03-07 21:06

Shqiptarė neper botė

SHKRUAN XHELAL FERIZIRuane gjuhen iliriane
gjuhė amtare at gjuhė nane
mos harroni n' shekuj kurrė
ku e ka rrjedhen ku pat gurrė
t gjith shqiptart ku rrini nda
n' dhena t' huaja e shpernda
at gjuhe nane ta pertrini
brez pas pas brezi,mirė ta dini
mos e leni kurr mbas dore
t' lashten gjuh t bukur arbnore
Se ju bota u mbanė mbi dhe
me rrespekt per gjuhė e fe
po kur kto ju te ju shuhen
jet as shpirt mbi dhe s' ju duhen
Se pa komb pa gjuhė etnike
nuk ju bajnė kund nderė etike
as s' ju japin vlerė as dorė
ju rrijn ftoft si gjaku n' borė
as kush koken nuk e kthen
as n' kanarė mbi glob nuk t' len
se pa gjuhė e percaktim
permbi glob mbetesh jetim
as kush magje n kombe e fe
nuk gatuan ndoj kod me vle
kur ti gjuhė s' mban komb a s 'fe
AS S GATUAJN NDOJ LIGJ PER TY
AS NUK T HJEDHIN N# PESHė ndoj sy
as nuk shkruajn konsideratė
as n,ndoj akt as n' referat
si nomad t' marrin t 'pa vlerė
mbetesh cung n' sopata i mjerė
kush ma i parė qiohet me pre
tue t' perbuzė ne shpirt tue t' bre
Se kur ke gjuhė e kulturė
ke ku ven themel e gurė
mandej aty vendosė me nderė
pak nga pak veper e vlerė
deri sa bota mandej flet
n' seli t 'kombeve t' mban per jetė
edhe ndjehet n' detyrime
me ti rua po gjuh e shkrime
me ta njoftė edhe vyrtytin
se pa gjuhė ne balt te te zhytin
si nomad te mbajnė ne shkallė
ult ma s' 'poshti n' dhe e zallė
edhe te quajn ah endacak
e ti pshtyjnė po lot e gjak
t' mbajnė lypsarė qe prak me prak
shkon me t' shtrime t' mjeren dorė
neper kombe si nji i gjorė
kush nuk t jep as gradė as dorė
as nuk t' bėn hesapė per mik
kur ti gjuhė nuk ke nje pikė
prandaj gjuhė mbaj me trimri
mbaj leksik e mbaj etni
mbaj nje komb e mbajė gjuh tande
se ti thyejn shekujt si krande
edhe perbuzjet ti perplasin
n' krenari mandej t' godasin
edhe ta vejnė at etiketen
si nomad me ta nxi jeten
kahdo t' shkon n' per fise t' tana
kahdo endet dielli e hana
mbaje gjuhen qe t' la nana
Mbaje grupin e ati gjaku
se t' valon n' per botė bajraku
kur ke komb e gjuhė kombtare
t; nderojnė kombet ashiqare
Se me veper mbahet gjallė
edhe mbahet lart ai ballė
kur ke gjuhė kur ke etni
e ke vendin nder kombsi
neper kombe ku ecė fjala
neper ligje e akte n' pala
KU RRIJN PALė N' KONSIDERIME
t gjith kulturat gjuhė me shkrime
e, po s e,mbrojte nuk e ke
mbetesh leckė hije mbi dhe
SE ME GJUHė P0 MBAHET DIJA
MBAHET GJALLė MBI DHE NJERZIJA
e pa gjuh te marrin para
kombe e fise n' lkura e' n' lara
te perbuzin lum kumbara
kshtu lum miku kush s' ka mend
perbuz gjuhė vend e pa vend
qe ja la gjysh e stergjysh
me aq mund e ruejt me gjak
per me mbetė n' kombe bajrak
E AT GJUHė SHQIPE AQ T# LEHTė
SI SHPON AJR E LEHTA ZHGJETė
kur te dal harkut me maje
ferkue ajrit shkon me skaje
e kur t e jet mbi cak e ngulė
qdo mejdani i jep vulė
ashtu esht gjuha shqiptare
m,qoft mallkue kush n' gjuh barbare
shkon e ik prej gjuhes t' vet
shqipen t 'vjeter ma len shkret
E kjo gjuhė n' themel t' lashtsisė
qendron n' nisje t 'qytetnisė
Prandaj n' shekuj qoft mallkue
kush se flet e s rrin tue shkrue
ket gjuhė t' lasht te qytetnisė
brez pas brezi me i lanė fmisė
si at lulen t' kultivimit
me e qendisė me vargje t' shkrimit
ME E TRASHGUE E GOJė ME GOJė
MOS ME E LANė MBI SHKRUMBė E PLOJė
mos me e lanė ket vlerė madhore
por princesh me ngritė botrore
mbasi mjaft besa esht e vjeter
n' kombe e fe t' shkelqen mbi leter
fama e nderi e n' qiell gradue
lart sa ylli tue ndrique
MBASI KJO NDER KOMBE E FE
EShT PRANUE SI DIELL ME NXE
SE LASHTSINė KA PELLAZGIANE
gjuhe lasht sa dheu prej rane
prandaj s' esht aspak nevoja
mos me e fol e me mblue ploja
gjuhen shqipe t' lashtė sa ai dhe
zonjė e randė nder kombe e fe
por ndogjo zogu i shqiptarit
m' ja le gjuhen trashgimtarit
kahdo rrin ti n' fise t# huaja
gjuhes t' nanes ,rrezet shkruaja
kultivoe si at saksinė
brezat tu le ta pertrijnė
brez pas brezi ia len fmisė
n' shekuj gjallė gjuhen t' etnisė
T rrnon nder shoqe t' qytetnisė
le te jetoj si trashgimtare
s a te jenė globet planetare
sa te enden neper halle
kombe e dhe e gur E zalle
diell e yje qiell e hana
ujė e dhe zallina e rana
gjuha shqipe qe t' la nana

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI
mergimtarė shqiptar nga kosova dardane

lirik 07-03-07 23:13

Bora

shkruan xhelal ferizi

pse bjen bora ajo me fije
ah sa e,lehtėme ngjyrėbardhsije
kur bjen qetė me t'bukura fiolla
nisė zbardhon stresat e holla
bardh mbi tokė i,shndritet fytyra
shtrinė hjeshinė gjithkah natyra
zot i madh sa mirė e shkrinė
permbi dhe at bukurinė
kur magjike mjeshtrija jote
i mblon bardh syprina toke
e un shpirtin kur e nisi
mbi ato pllaja me i far plisi
mbi ato plise ku shkrehsija
shkrehė ka qehret nga mahnija
qehre t bardha qe mblojnė pllaja
dushk,e fletė qetina t mdhaja
bora shkrinė shendrinė dita
mbi syprina kolorita
kolorite si kandile
si diamanti n gur zmerile
kur dritbardhat mbi bardhsina
bardh t'shendrisin me vizllima
ah q,shendrijn thue si, kap dija
nuk i kap mendja as njerzija
shum ju ,flet ah, bukurija
prandaj mendja s, merr me mend
si pershkruhet i bardhi shend
si pershkruhen ato vizllore
permbi ftyr ah hapsinore
gjer e gjat shtrihet hapsina
sharton dritat rrezatina
qe e i merr syt qdo bardhatari
mbi hapsirėku sheh udhtari
ruana zot me dal n alpina
ku e ka sjell bardhsin, ajo stina
t luen,n'per gjak ajo melmesa
t'vjen nji joshje me u lidh besa
me t u lidhė besa shpirtnore
me hjeshit mbi shtresa bore
ne dash thirr fisht n, dash thirr homer
edhe poet e shkrimatar tjerė
edhe merr pendat e dores
por hjeshin s mund ti a shkruash bores
ajo esht vet ftyr bardhsija
qe shkrin art kah shkelqesija
aman zot me dal n per pisha
kah me gjurm shihen kto bisha
dhelper n gjurm kah lan ka kambė
edhe tjer neper do pllamb
ku ka lviz ujku e qakalli
ku ka ndejt zogu prej halli
atje ne qerdhe ne maje mblue
me do fjera,qerdhen shtrue
ku i shihen kembt e arit
n maj qetine n bor t acarit
si ta shtroj germen ne at hy
qe mi merr hjeshem dy sy
bora mblue n piktur mbi dega
thash ti ma rr do fjal nder shega
apo ingjis ti marr hua
a thue ylli vall a i ka
me ja shkrue hjeshin t 'verrtetė
bores degve kah ka mbetė
ku jan mblue pipat me fletė
edhe t' ia shkruaj n'zemer qetines
lott e shkrimit, t' kanarines
qe la qerdhe tue flutrue
n' dhena tjera shpirt me pshtue
ku ta gjejė nji germ ma te miren
ku ta gjej nji drit safiren
ku ta gjej mbi ujt e zallit
nji fuqi t shartueme mallit
m kan ra ndjenjat n pik te hallit
e s po mundem me pershkrue
hana driten kur ka lshue
permbi bor me drit n gjys vetull
edhe ti kisha mot e shekull
nuk ja gjej fjalen e dehun
njiqind pend a ,me mbajt mbrehun
deri ne at zemer s hyn mahnija
asnji shkrim qe e,shkruan njerzija
se esht shprehja e fenomenit
esht natyra n mister t gjenit
qe at qehre me piktura
qe i lidh zoti n t vogla ura
ura e ngjitje e kombinime
bor e fluska plot mahnime
kanarinat n flutuirme
nuk i thot mendja njerzore
mbi bardhsin ah rruzullore
po me dal neper ahina
neper bresha edhe n rrepina
ku mban bora maja e shkrep
me i pa plisat kep me kep
me i pa qyqet e skyftera
me e ndje leht si lmohet era
neper majat e t drjve shkrehet
me nji mall qe n pend nuk blehet
as nuk hyn asnji zberthim
nuk kap dijes as shkrim
si ta shkruaj me thuaj oj han
si ta shkruaj oj gjuha nan
si ta shkruaj o mal e det
si ta shkruaj ah o poet
si ta shkruej ket shkrim t ferkimit
ku e prek era majen t lmimit
ku prek era leht at bor
si tash shkruaj o zot me dor
mi fal zot fshhetsit t natyres
t ja pershkruejn bardhsin e ftyres
bores t leht qe q e n fluska t lehta
bjen mbi ne kndej ku rrin jeta
ehe i jep dehjen t ngazllimit
endje e shekuj i jep frymzimit
per me shpreh shpirtin e shkrimit
per me e shpreh n fultrim at shpend
permbi t bardhin hy plot shend
thue se hyu verrtet ka ra
kaaha ajo shtresa qeillit nda
thue esht nda me i far bardhsije
per me mblue me afsh qudije
dhe e rruzull e shtres njerzije,
bora e bardh me t bardh jorganin
mblue e ka shpirtine gjanin
gjan e shpirt te tokes t vet
deri n buz ku shtrin ai det
dilni o engjiuj veq me pa
shihni fjollat si dijn me ra
aty n fjolla kam me rrema
shiihni leht si mblohet pema
pem kodrine e bregdetare
n vrri e n mal n koder shqiptare
dilni e shihni at bardhsin
dilni e shihni mrekullin
thirrne n lutje perendin
thirrni n endje n gaze lot
gzonju bores t bardhit mot
shihni arat shpatije
shihni lugjet n val ingjije
shihni dheun si mblue me nur
vall gurglluese shkumbzojn gur#
si rrotlohen en fjola bore
shihni xixat zallinore
sie buqeshin qdo fjoll bore
shih s i e,pijn me gzim qe shekull
shih si gzohet hana vetull
shihni zalet si pijn fjolla
shuhni ujna n shtresa t holla
shihni boren si bjen ne uj
hana shkruj e qielli shkruej
nuk e thon me vjet e muej
fenomenin t bukuris
as ai yll qe rrin qendis
qe ato fjal i ka ylltare
nuk e thot hjeshin shqiptare
as ne alpe as n n ledina
as ne ara e as n rrafshina
kur me bor mbulohet stina
kur me fjola e puhi t lehta
lviz n per deg dimrorja fleta
aty ajri t deh si hana
ta nxit gjuhen t t flet nana
nan shqipnija n kreshta , e shega
kur me bor e i mblohet dega
po me i pa ah degt ahore
edhe arrat me levore
zot q hjeshi permbajn arbnore
aman zot i thuej kanarines
le t ma fal nji za, t cicrrimes
mi thuej zanit te currilit
edhe ujvare s n rrejdh t zmerilit
se ata gur qe i ka t bardhsis
jan zmeirle t perendis
dilni o djem ju me dashnore
ju rini n kto koh kohore
shihni ambel qdo fjoll bore
e kur t flsini me qdo fjoll
merrni dijet n shpirt e shkoll
edhe thithtni bukurit
mbani fort ju dashurit
mbani bashk kombin fe
mbani shqipnin ne nji fole
kah etnike rrit e le
se ka shum kjo fjolla ari
se e ka fjoll qdo germ shqiptari
se esht fjoll edhe mirsija
si borbardhat n vise t mija
kah ec pernda e bukuris
me yllsi me shpirt t thellsis
nuk ja prek fundin hjeshis
ah hjeshis qe bjen nder male
kur ajo rrjedh qe e c ngadale
ne mes bore e qetine
kur bjen sqep prej kanarine
me pij uj aty ne at va
n permes bores kah shkon nda
n dy tre rrema vizga e vija
kue ndan valen ajo kthejelltsija
po kjo vet ah esht mahnija
esht mahnija e kullimit
me pa uj me bort shartimit
edhe hjeshit qeillore t drinit
qe shkambijve ecin n vala,
kund n curil kund n per sterkala
kah i ecin peshq e njala
edhe bora ku shkrin butsin
ku e putha vala fjoll bradhsin
as gjeniu qee sht ma i thell
mbi ket val ndjenjat si mbjell
kur pikon fjola e leht
val e bor ku shartojn jet
edhe i sheh ah rrudha gurit
kto larmi ndrique prej nurit
zot i madh kur bora e par
mblon hapsira fush e ar
ehe bjen syni n lugina
bjen ai cak,me nxjerr dehsina
ato dehsi qe i kerkon malli
shpirt e ndjenj si zy kavalli
si za i fyeellit qe ndrron damarin
ashtu e prek ndjenja shtegtarin
kur del bores e sheh gjahtarin
kah ne bjeshk ne fush e vrri
gjurm ka lan gjahun me mbrri
e ato gjur ah ferkemtare
thue se jan nji vi bardhtare
qe e ndan boren e rrafshinen
n pa,ansi tue pa ledinen
ehe hapet syni i mjer
me lakmi me nxan qdo her
kahdo t sillet e hapet rrotull
sheh gjahtarin kah msyn nstrofull
me gjet leper e fllanx mali
kur ai dre vrapine dali
kur ka ndal vrapin drenusha
me shikim tue pa kah fusha
ajo pendushem me do lot
qe i rrjedhin neper mot
se ajo t ftoftit e tinzrin
e pergjon vesht lart i rrijn
edhe kjan se nuk ka bes
n ket hjeshi nuk don te vdes
edhe kercimet e ferkemit
mandej kriht e kaqadremit
veq me i pa i madhi zot
permbi uj t kulluem si lot
ku ai rrin se ehst vonue
nuk ik larg per me shtegtue
por se rrin nga i her nder kroje
kur bjen bora toje toje
edhe i i sheh valoret shkrue
fjollat t bardha tue lundrue
permbi rrejdh e permbi va
e ai leqe ben pa nda
pse emahnit ai uj mbi dhe
flusk bardhsije e bores t re.
zot i madh me pa hjeshin
kur n livadhe bora shkrin
sharm e fluska permbi bari
n per qdo fije flet damari
prej bardhsije e sharmimi
edhe flet gjithkah larmimi
i lule fletes trandafilit
edhe fleta e karajfilit
qe bardhsisht ngazllen me fjola
edhe tjera kercyel holla
luleflete e zambaku
dojn me dal n lodrim prej gjaku
me marr hov neper shpatije
se i deh bora bukurije

Bora shkruar nga autori mergimtar
xhelal ferizi mergimtra shumvjeqar ne diapsorė
ne gjermani

lirik 08-03-07 00:44

Bukuri

shkruan autori
xhelal ferizi

bukuri moj bukuri
faqet tua ku jan shkri
a thue ne hanė a thue ne dritė
hanė a diellė a kush t, ka rritė
kush ti rriti buzt ngjyrore
lang i sheges,lang qiellore
qe e ka lshue ah kuq ylberi
kush ta dha,at ngjyr sheqeri
bukuri e qik s shqiptare
ku esht pa nder shegenare
ku esht pa nder yje e dhe
ku esht pa nder kombe,e fe
ku esht pa nder yj e fletė
qiell e dheut qe e i japin jet
si hjeshija e qik,s shqiptare
a thue drit margaritare
ia ka dhanė ia,ka punue
dhėmbt si yjet,tu,i,ndrique
thue se gur jan meshtri ylli
balli i tyre ,si ai hylli
kur nga i her ne qiell n' mjeshtri
nderton all,n kuqrremt,mahni
qiell ,me diell,ndoj cop ,t ket shkri
si ato copat qe jan nda
me ngjyrė alli,n diell,me u pa
kur shkojn rrezet kah prendimi
lkuren ,e tyre si ullini
lmue kur rrshqet me shndritje hane
duart e bardha ,pervjel n llane
kurshpervjelin,e shkojn per uj
han greporja,ah mi shkruaj
se un vet ,me pend s po di
ah mi shkruaj o yll ingji
ato fllanza ,ato arbnore
si ylberi n shtresa bore
ashtu i kan faqet shartue
si ,me i ba bashk sheg ftue
bukurija e qiks shqiptare
dridh shikimet nderkombtare
ajo flet siq flet piktura
ajo lidh siq i lidh ura
brigjet n tok e brigjet n det
ajo lidh ,si druri n flet
si ato pipat n rrem t eholl
ajo lidh si ajo moll
bukrin siq e lidh nara
lkur e mish e thelb e fara
ashtu i lidh qika e shqipnis
siq lidh ylli i ndritshmeris
drit per qeiili qe nuk ndahet
n,nrreze t shkrime n val kur lahet
ashtu shrihet gazi e saj
si shkrin hana n bjeshk e,pllaj
drit ngazllore maj ne maj
siq e shkriun ai meteor
edhe ylberi drit lakor
me valngjyra tej flakrue
ashtu shqipja shend mban shkrue
hije i ka hapi n ledina
leht kah shkon si kanarina
hije i ka hapi qytetit
dridh syprinat n val te detit
dridh zallinat dridh qdo zemer
bukuri esht maj e themer
deri n fund t zogut deri ne kamb
dridh dhe globi pllamb per pllamb
shihni pra ku rrin hjeshija
n vasha t bukura kah etnija
n gur e dhe ku rrin shqipnija
edhe ndejt t o madhi zot
s a,t ,ket shekuj muej e,mot

autori xhelal feriziVėrejtje: (0%)

lirik 08-03-07 09:21

shqiptari


shkruan xhelal ferizi

po kur esht puna per shqipni

per gurė e 'dhe per fis e farė

per komb timin per etni

bėhem fli mbi shkrumb e zharė

po kur esht puna per etni
per shkollė e gjuh shqipe#kreshnike
behem ,murosje e fli
e behem mburojė qelike

po kur esht puna per token
e te parve per nderė e per etikė
aty e le gjakun e koken
deri sa qndresa e fundit me fikė

si qiri shkrihem me pika prej loti
e djerses se dhimbjeve per dhe
per at tokė te lashtė q e mua m' dhuroj zoti
behem si diell me nxe

pervlohem e coptohem n pezhgve zihem
pe t' gjallė per gur e zalle
EDHE NGA VDEKJA MBI VDKJET DO TE NGRIHEM
shqipninė mos me lan n' halle

VRITEM EPRITEM VRINGLLOJ SI TEH SHPATE
prej te pabest per rreth
nuk shtrohem n per klane e fe e tarikate
se jam i shqipnisė gjeth

per guret e mi per kokrrat gurinat
shkembijt e thepat e mi
un vdes siq vdesin kohrat e,stinat
qe lulet me mbi perseri

shqiptar jam e vdes per shqipni
kahdo qe esht etnike
un boten qe besa me fyt e perpij
per jeten e nan's albanike

UN VDES PER GJUHEN PER SECILEN FJALė
QE SHKRUHET SHQIP MBI DHE
behem si hi, sa i koder e mal
lshohem mbi hasmit si rrfe

per mua rendesi nuk ka jetgjatsija
as trupi im qe esht fli
per mua perjetshem me jetu shqipnija
gjithkah ku i thon etni

per lisat e saj e malet e larta
per fusshat e gjera me bari
per krojet e gurrat e cemta te arta
shendrrohem ne akt flijimtari

mergimtari xhelal ferizi

lirik 08-03-07 19:30

Her ne at fe e her n ket fe


shkruan xhelal ferizi

Her n'ket fe e, her ne, at fe,
shkruan xhelal ferizi
q;po na digjen gur e dhe
edhe toka , rrshqet nen kambė
kjan shqipnija pllamb per pllambė
se jan, qu n, kambė shum fetar
kush mashtrues e; kush rrogtar
per me e ba shqiprinė e vjeter
her fetare é her tok tjeter
her aziate e ,europiane
her kryqtare ,e her sllaviane
kush me fjalė e kush me pare
kush tue lue me loj fetare
kush per hasmin ne at hesapė
kush n, per shkumb kah don me u kapė
disa fakte nxjerrin e ,tjerė
shajn disa ,disa jan t, mjerė
kush pa dit se kah me mbajtė
e, shqipnija rrin tue kjajtė
se s, po ka as bi“j, e bija
qe mbajn sytė kah shqiptarija
veq kah feja e, grupimi
kah shkon klani e, mashtrimi
n ,copa e ,grima nda shqiptart
se q ,po vuejn nga hyzmeqart
edhe nga tjert qe jan pa dije
q ,po kjajn fusha male e, vrrije
e ,kshtu n, hi po jet shqipnija
n, per udhkryqe e, per kah dija
nuk po din kah me u drejtue
se esht myk e, infektue
me parti e ,me bajraqe
drue se gjith do t, mbes me gjaqe
edhe me sherre e, me ngatrresa
tu u kryqzu n, per interesa
per pa e dit kah asht kullimi
mos me u, shtrue per kah ,nenshtrimi
as ne at fe as n ,ket n fe
me besue veq n, gur e, dhe
as n, gjys,han e,as ne kryqe
se ka mbet tue kja si qyqe
terheq para e terheq mbrapa
kur pa e lan me i ,pak hapa
as me pas ndoj drit te vet
q, po i, errsojn po tok e, det
se kaluen perandorit
se na shtruen nen kamb fuqit
se na treten n, t, huej kultur
na i, gjakosen dhe e gur
edhe n ,dhun na shtruen me gjak
na kan mbshtjell ne lot e lak
edhe n, per fe na kan kurthue
mos me dal rrethit hutue
e, n pshtjelim me mbet ai dhe
nan shqipnija ,qe esht pre
qe i, jan kput copa e, gjymtyr
qe esht prek ne erz e, ftyr
kush ma i pari ka ardh shtrue
n, voter ton kambkryq kryque
por shqiptar ma mir ta dini
bashk n, nji voter hani e, pini
e, mos kqyrni per grupime
por me rrnue ,shqipnija trime
n ,gur e ,dhe e per kah deti
n, male e, n, fusha bereqeti
e, mos kjani ju per klane
veq per dhe e,per gjuh nane
per at dhe ku i, thon shqipni
per flamurin kuq e zi
edhe mbanju bashk me dor
e, t mos mbes shqipnija e, gjor
me krahina e shpernda
ne per fe t' huja ,per me u kja
le t ,jen shqip bes e kultur
t mos gjemojn ma dhe e gur
e t mos lahet n lot etnija
shqip- me fe le,t mbes shqipnija

lirik 08-03-07 19:41

VETEM NJE DESHIRė


shkruan autori xhelal ferizi
NGA MITROVICA

autor i vargjeve me titull
vetem nje deshirė

E kam vetem,njė dėshirė
qe,atdheu,t,jetoj,i.lirė
qe ajo lulja ku rrin,n,fletė
te mos,lotoj,me lotin n ,jetė
t,mos i rrshqet loti,i,kthjellun
aty zoti .ku e ka mbjellun
ne tokė te lashtė te ilirikut
t,mos,i rrshqas loti qerpikut
si ai currili kur pikon
n, strehė te fletes kur vajton
edhe zemra e fushė e malit
te mos kjaj ma djal pas djalit
te mos kjaj e mjerė shqipnija
t, mos e ,mbush ma qiellin zija
gjak si shi me rrjedhė kaltrija
e me kja ah gurė e,shkrepa
me mbet ,qyqet permbi djepa
tue vajtue pran nanes t' vdekur
fsohjnen n: vaj qe kjan stermekur
mos me kja ai grurė kalliri
mos me rrshqit n' per lot ulliri
mos me kja biblibili n' degė
Lot, m e,pikė nder bli e shegė
lot e gjak me ra prej qielli
mbi shqipni ,me u,trishtu dielli
me u trishtue yjet e hana
kur ne gjak ,t,skurroj dardana
kur ne thikė te hasmit ,t, huej
gjak ,ti rrjedh si lum e,ujė
oh e kam veq nje deshirė
gjaku im qe esht ilir
me rrejdh n,paqe,n rrugė t: damarit
n,punė ,e gaz,e ,n, fryte te arit
edhe ne zemer argjentare
lirė me shkru gjuhen shqiptare
edhe shqipet ,n,krih kah deti
permbi ara bereqeti
me i pa rrept ah gjeraqinat
tue blerue me i pa ledinat
ah me e,pa me ibrin me valė
me ia pa te bardhen njalė
lirshem n,shtat,valbardhes,,kcy
trup lakor,mbi valė tue kthy
e,me i pa peshqit ,t kristalit
n,kullim t ranes ,vales t; malit
Oh e,kam te lasht un ket deshirė
qe qdo fletė me u rritė e lirė
me ia pa currilin,gurit,
si pikbardhat ,,derdhė bilurit
mė ėsht tha zemra n,kėt, deshirė
per me e pa flamurin t lirė
permbi maje te albanikut
deri n grykė te kaqanikut
o e kam tha ylber e hanen
ah t' kuqrremten flakė rrezanen
sa her dalė ka perendimit
tue lotue me vargje t' shkrimit
O e kam pasė un ket deshirė
gur e dhe me i pa te lirė
me ia pa,,t,lirė kushtetuten
tue flutrure n ;qiell sqepekrruten
mbi ato troje trashgimtare
ku i kan thanė shqipni shqiptare
O e kam pasė deshiren t motit
e kam shkrue ,me pika t; lotit
me gjak t, kuq me gjamė e ,turr
ka shkue fjala,n,shkrep,e curr
kur ushtue mua m, ka deshira
kur m,ka,shkri ,m,ka dehė ermira
anes t ,malit,kur jam,prehė
kur ,kam kja per gur e dhe
kur kam ,shkrep si rrfeja e motit
si ai stralli n, flak t, barotit
o un ekam ah ket deshir
per shqiptarin zemermirė
per me e pa te lire ne atdhe
te nderuar nder kombe e fe
kah e,gzon ,frytin,frytin e veres
edhe gjelbrimine pranveres
kah e,gzon te kuq flamurin
kah egzon te hanes nurin
kah e gzon shijen e diellit
kah pa lot han buken t,miellit
kah e, mbanė t, drejeten pa lak
kah i mban vllazri e gjak
edhe te vetin te emblin fis
komb e fe e,tirq e,plis
edhe bardhsin ne mendje ,t'vleres
KANGEN SHQIP SI ZOGU I VERES
edhe muziken ėmbeltare
ah traditen te lasht shqiptare
edhe ,t,bukuren mendjehillen,
institut, spital e shkollen
edhe punimet prej argjili
fllad e arom gjak karajfili
kah i mban t lidhur me deje
per nji komb gjuhė e tri feje
kah e mban at amanetin
kah si syt e do te vetin
farefis e tok e detin
kah e don lumin me rrjedha
kah i don po dhi e edha
kah i don dele e bagti
kang te fyellit n ,sukė e,vrri
kah e don bujqsine n ,per ara
me shkep faren kah ugara
edhe ne lavra edhe agrume
un ia dua kohrat e,lume
vendit tim ,e jo ,rrugė t' krimit
Ia dua rrugen e arsimit
edhe katedrat fakultet
mos me i pshty t mira adetet
edhe fisshmet qe jan n, kanu
me i shkelė,krimi gur e dru
o un ekam pra ket deshirė
qe atdheu shqipnija e,lire
prej qamrije kur rrjedh loti
deri n kosovė me ebekue ZOTI
Mirė me i shku po stina e,moti
mir me i ecė ato uzina
me i kndue zogj e kanarina
mos me i kja ma mot as stina
veq me i qesh ylli ma i pari
kur ne dritė te qelė si ari
me shpresė t re ,kah maja e qiellit
mbi curril,ku pin zog prillit
ku pin era e puhija
uj valzor neper lajthija
kshtu ia dua un nanes time
ket deshir qendis n' per shkrime
edhe ne vargje ,te kullimit
germ per germ me gjak te vlimit
edhe ,n.germ tue lidh damarin
n,gjuh t ,kullue,siq ,kullon ,barin
uj e era e bardha rana
qiell e dhe siq kullon hana
O UNE E KAM DESHIREN T MOTIT
PO U BėJ BE NE STIN TE ZOTIT
n;TOKė E DHE TE KASTRIOTIT
pllamb per pllamb i dua te lira
rrnoft shqipnija zemermira
mos i u,theft ndojher qeliku
mos e,shkelt ma kurr armiku
veq e lirė deri n' merdare
u lulzoftė me gjuhė shqiptare


SHKRUAR NGA MERGIMTARI
XHELAL FERIZI

lirik 09-03-07 01:03

Kur shkova ne diell

SHKRUAN XHELAL FERIZI

nga etja per drit shkova drejt e ne diell,
duke ec me flatra duke ik nga errsira
dhe sa ma lart,duke ikur ,flutrim, neper qiell
me doli para rreztarja,krahlira

u quente keshtu percjellsja e miqve,diellore
qe kishte trup rrezje zemer rrezje ,e strukturė
si ne shpirtė si ne gjak rrreze,ishte ,ajo rrezatore
ma shkriu vuajtjen te tokes ,dhe lotin si gurė
kur hyra ne mbretri me nji dnesje dheu n,qerpik
me ligj te tokes se ftoft,me gjuh te pakuptim
mendova se me shohin urrejteshem si armik
me sollen nji engjull n ,perkthim
kur diellit ankesat e mija i perkthen
pse un ne tok thash neper krim
pse o diell me ec po na len
pse o diell perse po na nxenė
kur shekuj shpalosa me gjak
e letrat me plot intriga
viktimat e foshnjeve ne prak
e tjera fakte te liga
qe toka i mban pa ndergjegje
i ushqen,me kombe e,me fe
po pse i thash privilegje
pse i falni ju drit per dhe
dhe ata ne nji gjuhė qiellore
rreztare sa e lehtė per gjak
si lulja kur lmon me arom
e flladi qe fryn ngapak
ashtu disi ne gjak me fliste
perkthim aq ma gjik ,si fyell
me ndova se dikush me peshpriste
si qiellit qe i flet ai yllė
me dhan rreze me pi
per gjak me dhan do lang drite
dhe rreze si uj currili
qe n per kroje te arit rridhte
atje gjithqka ishte e arit
si kroni si uj si ato pika
si shiu e dhe rrushi ngjyr ari
me rreze ishte antika
dhe me shtruen ne shtrat dukati me fjetė,
do lule plot diell e qe peshprisnin
dhe vuajtje nuk pash ne at jetė
veq drit qe qdo gja qendisnin
me prek askund nuk preksha
n f,lutrim rrezje me ari
nga askush mbrapa nuk u ndjeksha
me rreze me mbahej damari
mandej ne gjuhė te lashtsisė
qe e perqonin rrezet n kuvend
ju thash se jam i etnisė
qe esht nji pllambė e vend
atje thash ne troje te lashta
ku poshtė e shihni at shtresė
ku me lindi mishi e rrashta
atje u rrita me besė
atje ne trojet e t parve
ku guri me njeh n' meditim
un jam i fisit t shqiptarve
qe loti me rrJedhė ne mergim
ma qitni ju thash nji fat
me rrudha tjera orbite
me jepni at drit me uratė
te mos me blejn djajt me mite
e token ma kthe me hise
pse gjygj te keq kam per rrisk
mos me le pa komb e fise
o diell i arit si disk
keshtu neper gur mahnije
qe i kishin ata si kolor
kam fol me gjuh shqipnije
kam prek dhe diellin me dorė
e,kur te mirat ushqime
per miq erdhen n ,sherbim
o zot sa ,shum ndriqime
sherbenin me plot argtim
shtat dit e shtat net rreztare
ne jastek e jorgan n pupla ari
shtepit me i far ere dehtare
n hapsir,po rrini mbi bari
nji bari si er qe ushqehej
me drit e lmueshem me brushė
nji lvizje e leht qe i ndjehej
qdo fije si nji engjellushė
dhe takova te gjitha shtresat
ju fola per token ton
ju thash se ne shekuj ngatrresat
nji akull pa shpirt na i shtreson
ai esht nji siperfaqe
qe mblon shum gur e dhe
nuk ka kund manushaqe
i druejn shum kombe e fe
ju fola per mosk e parisin
berlinin ne hart e n kongres
ua tregova me gjak e lot plisin
dhe prerjen me thik ne bes
e hapin tim te vajtueshem
e fundin tim pa cak
dridhshem e dnesshem pendueshem
por faktet ua shkrova pa lak
ju thash se ne pragun ton
kan ardh lugat e klanor
ju thash se mbet jemi vonė
te lidhur me kamb e dor
kur lotin tim per qudi
ne ari e kthenin tue pik
ngrihej si kokerr ingji
e shpresen s e,lente me ikė
keshtu me shum te mira
te embla fjal diellore
kah vinin engjllusha krahlira
m,perkthenin gjuhen arbnore
sa mir ne shtat dit u ndjeva
me shum ngjyra ,e ,puhi
me rreze te langshme u ushqeva

n , t,pafundem,at drit rrokulli
dhe pash aty jet pa gjyqe
ku ari ishte qdo shpirt
atje nuk kishte kryqe
as gjveshje as prishje e flirt
atje ishte kullue
jeta me ari plot
atje gurr e krue
prej arit po rrjedhte si lot
as dhun nuk pash as hile
veq gaz te dlirt me dritė
nuk pash as ujq as skile
n,shpin,t,tjetrit ,kush s, ish ngritė
dhe msova hoistorinė
qe rrjedhte veq me paqe
qe rrenj e kish ingjinė
nuk pash kund pik me gjaqe
as hile n gur edhe
se qdo ishte ishte ari
as pshtym ne tjera fe
as gjam t ndoj fije bari
gjithkush pinte vet n kroje
e ftoft s ,kishte e uri
se vet ishin veq hoje
as gjak kund nuk ish ngri
se diell ishin n qdo deg
n qdo fije kokerr e flet
se edhe kokrrat te vogla n sheg
prej ari ishin n jet
po un kur ju kam fol
ne gjuh dhembje e ankimi
kur gjakun ua shpalosa
dhe gjurm diskriminimi
ju fola per komb timin
ju thash se ne europ
me pi na e dhan pleimin
gjakun t nxanun n cop
se laps s na lan as leter
se diell s na lan me pa
na e shuen hisen,e vjeter
prej t drejte na kan nda
e u fola per fat timin
me rrudha tue pa n dor
a e pres thash ndoj her gzimin
me qen i, lir arbnorė
e ata me shpres rreztare
me mbshtollen t, gjith me lot
me dhan dhe nji gastare
me uj lang rrezesh plot
e, m, lmuen ato qeliza
e, m, shartuen me shpresė
me nisen nder puhiza
me buz e vaj tue dnesė
atje kam pa t, pa anė,
liri e fush e,kroje
atje ndegjue ,nuk jan
urrejtjet “me fjal goje
dhe mua ne krih te rrezes
me shpresa plot ngarkue
me gaz e, lot te shpreses
me than me ligjerue
me than te eci paqes
me than te flas i ,lirė
me than prej manushaqes
t, mos tremb ndoj fluter t, lirė
edhe m, porositen,me mbjell ari per fe
gjithkah ku rrin ftoftsija
qdo gur e zall me e nxe
me than se duhet pritė
se stinet sjellin verė
me than n, curril me dritė
me u, ba cicrrim e, erė
me than qete mos thyhem
te pres dit,te mirė
me askend t mos pshtyhem
te shkruaj me varg t e, lirė

poeti xhelal ferizi nga mitrovica vazhdon vargje shqiptare,
ME poemat
e tij
xhelal ferizi poeti nga mitrovicaVėrejtje: (0%)


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:34.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.