Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 05-02-09 12:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Valvitja e Flamurit
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
q'po valvitesh me dy krena
q' po,i,fshinė,lotėt e dardanes
se,q'po,gzohen,gurė e,trena
se,q'po,gzohet,gjuha,e nanes
se,po,t' lvizė fushen,ngjyrė,t'kuqe
era,e,lehtė e,tok's dardane
sikur,fleta,e,lul,s,burbuqe
kur,luen,n,fllad,mbi,fush,rrrafshiane
hije t' ka,shtiza,mbi,dhe
edhe,besa,lart,qe,t'mbanė
shum,pėr,ty,flamur jem,pre
pėr,me,t'pa,t'lirė,mbi,dardanė
shum,shqiptarė,t'mbajten n'trimni
ti,per,ne,ishe,si,gurrė
neper,shekuj,jem,ba,fli,
ngjyra,jote s'shterret,kurrė
gjithmonė,mbete,krushku,i,parė
n,ballė tė atdheut,gjithmon,ke,pri
ah,sa,i,shejt,je,per,shqiptar
ti,je,far,qe,mbjellė,liri
ti,je,prijs,neper,beteja,
gjithkund balli t'shndritė,si diell
ti,na,prinė,n'per,fate,t'reja
prore,i,lirė,valon,nėn,qiell
ti,je,balli,i,shqipnisėt'vjeter
ti,je,nami,i.,tokes,tonė
jo,nuk,tė ndrrojmė,me,asnji,tjeter
hije,tė ka,shqiponja e jonė
hije,t'ka,lirija,ballit
sikur,dielli,n'qiell,me,dritė
shum,shqiptarėvdiqen,prej,mallit
pėr,me,t'pa,t'lirė tu u ,valvitė
qofsh,i,lirė,gjithmonė,ndėr,troje
dej ku,bjen,deti,i shqiptarve
si,feniks,po,mbinė mbi,troje
per gjhuhė t'nanes,pėr,dhe,t'parve
tėndejtė,gjithmonė,qėndisė,lavdija
deeri sa,t'ket,mbi,dhe,shqipni
qoft gjithmon,me,ty,lirija
dej,sa,t,ket,shqiptar,n,brezni
ti je ndera e tokes tonė
qė prinė nė luftė e nder beteja
e nė ballė te kombit tonė
do tė na prijshė n' suksese t' reja
shtiza te ndejt drejt si qelike
fusha e kuqe gjith krenare
e ku i thonė shqipni etnike
at shqiponjė ma mbajsh krenare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 15:55

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me diellin nė dorė
'''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

e mora njiher diellin,ne dorė
po endesha duke dashur nga afer te shperndaj rreze nder njerz
deshta rrezet nga afėr me u dhėnė o tė gjorė
atyre pra !
po kujt ?
njerzit sa e panė nga afėr
e pshtynė edhe diellin
q'mendjemadhsi mosmirnjohėse e disa hiqve
o zot kurr mos eja mos zbrit nė tokė
se edhe dielli pse nxenė
per disa njerz te pa kokė
me nxe nuk ja vlenė
se fajtore esht megalomania
hiqat jan hiq edhe ma hiq do i bėj
mendjemadhsia
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 16:11

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mblodha lotėt e e qiellit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Mblodha nji dit lotėt e qiellit
si deshmitarė neper shekuj qka i ka pa
i mblodha edhe rėnikmet e tokes
tė zemrave te njerzve te pafasjhem qė jan tha
tė lufrave padrejtėsive nė glob
tė fmijve mbi dhe jetim
tė njerzve tė zanun rob
dhe i thura me lotėt tona
me lotet e kombit tim
Qfar thurje elegjike mė doli
cila pend mund ta di
si quhet ky lot
si quhet kjo elegji
'''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 17:42

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dy, x ,at
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nga nji tregim i nji personi anonim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mė thuaj o perendi me shkrime t' kuqrremta nė qiellore horizonte
Ti qė kudo je e gjithkah je me shikim neper hapsirė
Un nuk deshta te shtrihem pėrdhe kaq pa meshirė
Po shkruej po vuej po dridhem po kafshoj heshtje sonte
Me thuej pse gjith vetėm ah psheretiva neper kohra pa ilaq shpirti pa shteg
Pse lot kaq shum kam pi e zhuritje shkrumb e e gjak kam perzie
Zemren time djajve ua hodhe nen kthetra nuk me le engjull lirije
Un isha per shtetgtaret udhtaret kalimtarėt isha vet njė shegė
Lengun ma shtrydhen zhvatsit dinak e shekull i zi ma vodhi embelsinė
Tinzrisht mi ngule dy iksa, ne zemer ne gjakun tim paqsorė
siq yqja mbeta me vaj neper te pa kuptimta degė
meshirė nuk ka dheu i zi mizorė
e humba te shejt dashurinė
tash edhe qielli me duket sikur me djeg
jeta nuk e ka ma bukurinė
Dy ix ,at me nxunė p a hetueshem me mbuluan me borė
Dy x ,at me vranė kryqzisht ma moren me shiringa lumturinė
Un germave ju bėrtas deri nė kupė te qiellit me oshtima
Veq e veq qdo njeren duke e thirr me emer ne kaptinė
Po plasė qielli po plasė kupa rrufeja po plasė e vetima
Un nuk kam pushim dhimbjesh nuk kam buzqeshje ne asnji stinė
Motet per mua jan vrragė e varre te trishtueshme hije llahtare
Un kaloj heshtur neper muzg pa dritė zemre me sy te shterrun vajtimi
As qiri as flaka nuk me ndezet kur fėrkoj dhimbshėm qiell e dhe pendimi
Mu ngulen pa mėshirė dy kryqe mu ngulen nė zemer dy x,e,shqiptare
Dy x,po mė hanė tash mishin e ashtin po m' grryejn me heshtje dyshimi
Ne ndihmė nuk me vjen askush nuk kam shokė perveq skenarit makaber
as pasqyra e qiellit nuk me ndihmon deshmitare prandaj nuk u arrit cak i imi
Ferr o shok i imi i jetes mė djegė te lutem ma shpejt mė qit me kokėn nė sater
Ky x qė ishte fletė lulje cop zemre ky diell nuk ėsht ma nuk ėsht i imi
Dhimbje kam qe asnji mal nuk e perballon as shkembijt ma te kalitun
Kjo dhimbje shpon gjithqka qe gjen para edhe lotin prej graniti
ne zemren time te pa faj gjithmon vlon pervlimi
dielli a thue rriskun tim a e diti
perse nuk me tha perse me tjeter fat perse nuk me shendriti
Zjarri i rrisskut tim e pervlon edhe pervlimin e djegė e pjekė edhe shekull zjarrin ma te qendrueshem
Asnji stinė sa do e zjarrtė nuk i ben ball kti gjehnemi zjarrvlues i pa lundrueshėm
Me duket sikur legjendė thue se jam pjellė e mallkuar e ndoj miti
X,at ,ma vranė me lehtsi kėngen ėndrren e jetes mu ne zemer e qelluan gajasshėm
Kur un ne nji mot me diell dola per gjah koti i mashtruar
Po bie neper thepa mkati greminash brijsh thekatueshėm coptue e plasshėm
Nuk jam ma nuk jam nė askend nuk jam ma i dashuruar
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
krijimtaria e autorit bazohet mbi ngjarjet dhe tregimet anonime
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi liriku ne mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 22:47

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kush e futi nji gacė nė zemren time
'''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Kush e futi njė gacė nė zemren time
U dogj zemra e ime duke e mbajtė at gacė
u dogj ore u dogj
a e shihni ju si thrras nė varg rime?
ajo u poq
a e shihni poetin?
askush nė qiell e mbi dhe nuk u pėrpoq!
pėr tė ja sjellė poetit lumin a detin
gacen me ujė pėr tė ja shuar at gacė
as nuk u gjet nė kėt komb tė shkretin
as kush as me nji gotė ujė
prandaj digju poet si flaka mbi bereqetin digju e i djegur shkruaj
ujė o zot ujė o shekull i heshtur mizorė
kot thirra neper kohra e thrras mos ma leni gacen!
por m' thuej o shekull kush ta hjekė gacen,kush?
ku ka tq gjerė det,shpirta qė ta heqin gacen nga zemra
nuk ka ma si dikurė bujarė engjuj
as nė qiell e as nė tokė e nė mal e as nė fushė
as nuk ka ma shtigje koha tash absurde nuk gjen shteg
nuk ka ma mbi dhe as ėngjellushė
ka vetėm asi qė,i fryjnė gaces qė tė djeg
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 23:49

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Malllkim
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Pra mallkue ai birė shqiptari
Qoftė nder shekuj edhe nėn dhe
Qė n' gjuhė t' vet qė e i la i pari
E shet kombin pėr nji fe
'''''''''''''

Edhe nė t' liga kurtha t 'kqija
folenė shqipe e prenė nė besė
mos e lashtė nė dhe shqipnija
as nė jetė as kur tė vdes

ah mallkue ai bir shqiptari
nė jetė tė jetve ,n' qiell e tokė
qė me lak, e shkollė tradhtari
ja pren shqipes krah e kokė
'''''''''''''''''''''
edhe ate e gjett mallkimi
kush ,gjuhė,t,vet,nuk, e mbanė gjallė
e n' gjuhė t' huej,pėr kah shartimi
mbet ė me gojė si peshku n' zallė
''''''''''''''''

e mallkimi e gjett tradhtarin
qė n' kopsht t 'vet vyshkė,gjeth e bari
qė gjarpijve u falė nektarin
rrshanė,tu i sjellė,nė kopsht shqiptari
''''''''''''''
mallkue qoftė edhe hajduti
qė rrmon,arken ,t' atdheut t' vet
mbettė,si qyqja , e si guguti
me at kangė qė i ka mbet ėshkret

edhe ai qė e shet vatanin
pėr pazare e pėr ves
kush pėr t' huej e thirrė ezanin
pėr pak pare e interes
''''''''''''''''

mallkue qoftė ai bir shqiptari
qė grupon,klane mbi shtet
ndanė krahina , e luen kanari
gurė e dhe tė tokes t' vet
''''''''''
ah mallkue qoft neper stina
edhe nė shekuj e 'n' kohra e mot
ai shqiptarė,qe i shkrepė martina
pague n' pare me derdhė lot
''''''''''
edhe kush me maskė tinzare
qet pushkė kobi pėr me vra
pa ia pas hakun as dy pare
po vret foshnje burra e gra
'''''''''''''
mallkue qoftė kush metelikun
e din zot e jo lirinė
kush nė thumb se kqyrė armikun
e mbi dhe t 'vet s' mbjellė dashurin
'''''''''''
mallkue qoftė e ndoj pikė ujė
nė orė te vdekjes mos iu gjett
kush pėr hasem e padron t' huej
ia prek vendit veq nji fletė
'''''''''''''

qoft mallkue i ligu n ,soj
qė tinnzrisht prekė,n' pėr moral
kush erz tonin tue vu n' lojė
i shembė,vlerat,mbi moqal
''''''''''''
qoftė mallkue ai bir shqiptari
qė me laps me leter e gojė
pėr hesapė tė qdo barbari
dheun e t' parve e shemb rrėnojė
''''''''''''
edhe ai qe ia bėn gjamen
vendit ,tė vet,ah pėr do,pare
edhe dielli ia lshoftė namen
kush len deg't,pa,shpresė nektare
''''''''''''

kushe prishė folenė,qė ėsht thurė
at shqippni nga i madhi zot
kush ia rrmon po dhe e gurė
kush e lanė nė gjak e lot
'''''''''''''''

ai malkue qoftė pėr kėt punė
ai mos paftė nė asnji jetė
n' tė dy botrat ,la me dhunė
n 'pellg,lotsh gjaku ka me mbetė
''''''''''

edhe ata qofshin mallkue
qė hanė hise e hakun,t' huej
qė si uri shkojnė tue rrmue
neper zhvatje n' vjet, e muej
'''''''''''''

edhe ata nė luks q ė lahen
qė vatanin e kann grabitė
bani o zot nder shekuj,t' thahen
shtegun vetes pa ia ditė
''''''''

edhe mallkue qoftė gjuhė e ligė
qė ndersen qakajt nder ne
kush me sherre e me intrigė
nxitė ngatrresa n 'komb e fe
''''''''''''''
e ,mallkue ai bir shqiptari
qė me hile rrin tu u veshė
e lasht zoti zbath mbi zhari
kush don erzin me na e gjveshė
''''''''''''''''


edhe ate qė doJnė n' varfri
me na shtrue nder shekuj t 'motit
qė i n rrug ė t 'ferrit me tinzri
na e shtroJnė udhen n'pika t 'lotit
'''''''''''''''
mallkue qoft ai q ė me hile
na shet n maskė miqsisht ,tue qeshė
e na duket si karajfile
pastaj nisė me dalė tu u gjveshė
'''''''''''
edha ata le te mallkohen
qė e tradhtojnė ndoj arsye
bashkshortėsinė edhe zgjyrohen
at kurorė te shejtt ue thye
''''''''''''''
edhe ata qe buken ja hanė
atdheut te vet me pa besi
mos i gzofshin diell as hanė
paqin vet kurtha e pusi
''''''''''
edhe mashtrues e karriggji
tjerė sarhosh e edhe flliqarė
te ligj dyftyrsha e fajdegji
edhe perversat me bizarė
'''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 06-02-09 04:47

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Etja e pėrvėluar
---------------
autori xhelal ferizi
--------------------
etjes sė pėrvėluar vetėm nji her i dhash me pi ujė qasti
pastaj ja dhash shekullin e gjatė tė shkrumbuar
se kurr nuk mu dha rasti
tė jem burim pėrjetėsisht etje shuar
-------
etjes sė pėrvluar nuk arrita ti jap ma shum
se mė kurthuan shekuj djajt kurthagji
nė pritė ndejten hilet tė maskuara si llokum
etja tash mė djeg nė gji
----------
etje e shkrumbuar mė fal o gjani im
mua dhuratė ma dhan shkrumbin pjellat e dinakėrisė
shpejt e papritur kur po flinte nė besė qasti im
dhe nė ty u derdh bloza e tradhtisė
-----------
prandaj o etje e shkrumbuar un faj nuk kam
se nga fyti u percoll nė fyt
o etja e pėrvluar un i yti jam
mau dhe ty pėr njė curril tė kulluar na jan etur sytė
----------
nuk ka currila tė kulluar nėpėr kėto ego tė zeza turbullira
edhe sikur qasti im tė rrinte vigjilent o etje e pėrvėluar
edhe sikur tė ishte zgjuar roja e shekullit ma e mira
ti dhe un nga zoti nuk jemi tė uruar
---------------


Aśtori xhelal ferizi
------------------------------

lirik 06-02-09 04:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pse po qajė
**************

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************
po qajė se po e shfrytzojnė diellin mosmirnjohsat
duan vetėm ta shtrydhin deri nė shterrim
kėta tė shekujve qenjet njerzore pėrgojsat
mandej e hudhin pas krahve nė harrim
*****************

po qajė se kėta e kan drejtuar raketen
atom e pshtymen kah yjet
shajnė gjithqka pasi tė ngopin me luks jeten
me aromen me lulet me pyjet
**************
pshtyjnė mbi vlerat e barit
mbi dehė'sen aromė tė kėtyre vlerave mahnitore
pshtyjnė pasi tė jen ngopur me monedhat e arit
mbi gjithqka toksore e qiellore
***********

rrezikojnė ujin botaniken
driten e duan vetėm pėr qaste nevoje
kėta po e msyjnė galaktiken
me tallje e me fjalė goje
**********

edhe ylberave po ua ndyjnė krojet
akujt po i shkrijnė polare
po i helmojnė gurrat e hojet
me shkeljet mosmirnjohse barbare
************

kujt ti shkruaj un pastaj
kur lulet tė jen tha
kujt ti shprehem me gėzim e vaj
kur loti motiv s' do t' ket ma
*********

tė gjitha kėto po mi sulmojnė
njeriu kjo qenje e prirur pėr asgjėsim
vargjet ku do tė mė burojnė
materje o motivi im
************

lulja nuk do tė jet ma
edhe hėna nga njerzit po ikė
edhe drita prej vrastarit nji dit ka me u nda
se pas shpine po sheh vetėm thikė
************

yjet do tė ikun ylberat
edhe flladet me kroje
kujtė do tė ja kushtoj pranverat
pėr kend do t' mė del vargu zemre e goje
***************

prandaj po qajė
dhe merreni vesh njiherė
njeriun sa ma larg do ta mbajė
te mos mi vras lulet me erė
***********

as materien as diellin
as hanen e yjet e vizllimit
as tokė e det as qiellin
qesh o arti im i shkrimit
************

Autori xhelal ferizi ne mergim
*************

lirik 06-02-09 05:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dashuri e tradhti
*************

autori xhelal ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''
sipas nji tregimi tė treguar anonim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Tė,vret dhe duhet ta duash, me kujtime gjithmonė
tė rrin nė gji si kujtim vrasėse
dhe duhet si lidhse shpirtrore ta duash
kur ajo si thikė tė denon
e urren dhe e don
tė bėn tė vuash
tė dėnon
nė instikt her e afron e her e largon
sa tallje zemerplasėse
nėse nuk e don vuan
vuan edhe nėse e don
sepse tė vret plaga
dhe ,vetpyetja pse e don
ah ego njerzore nyje
magnet i dashur tragjiko komiko demon
lidhse gordiane qė pėrthurshėm mundon
tė vret nė pėrjetsi dhe mbas jetėsi
nė tė,dy jetėt tė plagon
kur ti nė zemėr shejtrisht e shkruan
pastaj goma me e fshi
s' tė punon
shpirti rrin i mjerė i gjorė
as nė tokė as nė qiell
zjarrė dikund e dikund borė
lojė qė rrugėt ti mbshtiell
as nė qielll as nė tokė
nuk tė len
tė var,dy gisht afėr diellit
pėr qdo her me kujtime tė sulmon
tė len lakuriq qiellit
vrragė plagė

qė indet ti pėrvlon
qerpikun ta shterrė
dhe nė pa cak tė hutimit tė shėndrron
me vendosė ne labirinte e askund qetsi nuk tė len
si kahjet tė e ndryshueshme tė pėrhapė
tė hamend' n'ėpėr nji vetedije plot larmi e terr
as nuk din vula kah tė vjen
si njė dėnim i vonė
qė nė asnji kahje s ' tė kthen
kado qė tė nisesh
nė nji pendim bjen
udhkryq i mallkuar
qė fajtorė tė len
qė nė pėrjetsi t'ndėrton
burg nė gen
dhe gen,nė burg,tė,pėrvlimit
qė vlon, tė shėndrron
edhe nėse
kėsaj shembje,,gjaku, i shpėton
shpirtin ta rrėnon,
kur e kujton,nė shekullin e ish lumturisė
qė e pėrkujton
e nė shekullin
qė dhimbshėm gjėmon

----------------------------------
Poeti xhelal ferizi ;nga Mitrovica
vazhdon me vargjet e ti shqiptare
----------------------------------

lirik 06-02-09 05:03

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Unė dhe fjala
*********
Autori xhelal ferizi
-------------------------------
bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur,me gjemba nė fyt
nė dėnesje me mallė lirije ndėr *shtranga
e kuaj troje tė ndytė
*****

kur shqelmat na binin,shekulvarasės ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmonė nė pikė tė hallit
me joshjen e ,tė vėrrtetes,nė gjak
***********
ti rob e un rob lirinė,urė,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim
***********
ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim padjallzueshėm ,pėr lirinė
tė dy ,prej njė tuli prej njė gjuhe jemi
e urrejmė pa masė robėrinė

***********
une dhe ti pėr gjuhe t ė lidhur,me lak,e leqe
kur zgjidheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,tė padronit, sa e,keqe!
kjo prangė enigme e paparė
----------------------------

Autori i kėsaj poezije me titull
unė dhe fjala
Xhelal Ferizi nga Mitrovica
--------------------------


Emri i autorit po shkruhet qė tė dihet identiteti
AUTORI i poezive
------------------------------------
ndalohet pa autorizim qdo postim
qdo keqpėrdorim
qdo prekje e vargjeve
do tė ndeshkohet
sipas ligjeve
--------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik 06-02-09 05:30

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Tė jeshė poet nuk tė duan kohrat
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
Tė jesh poet kohrat nuk tė duan
edhe dielli vetėm pasanikt po i nxenė
ti kot me pendė qanė pėr ideale e vuan
mashtruesi mbi dhe e ka fenė
'''''''''''''''''
mashtrusit si kult i luten me pėrulsi
kohrat e pėrthyera teneqe
tė gjith e shikojnė si kult e shkojnė pas ti
o zot sa adhurimėsi e keqe
''''''''''''''
kulti i mashtrimit pushtueshem thell ne qeliza tė kohrave ka hy
kohes i ėsht bė verem adhurmi nė asht
edhe qastet e vizllimen e mashtuesit lakmueshem e shohin me sy
kultet i vizllimave kan hy thell ne te kohes kokė nė rrasht
'''''''''''''
mashtruesit ja adhurojnė kohrat at laramani vizllime e kravate
fjalen e zieme nė gėnjeshtra sherbeti
dhe dehen me opium tė ti kohrat e mjera qyqe nate
mashtruesi ka mashtrime sa deti
'''''''''''''''''
poetit askush nuk i servilet
se fjala e artit nuk ėsht shpresė pėr ndoj llasė
fjalėt vizlluese tė mashtruesit duken si ma dehėse bukuri idilet
poeti nė kohen viktimė tė adhurohet nuk ka gjasė
''''''''''''''''''''''
se mbas mashtruesit pėr ndoj llassė kohrat vetmashtrohen me shpresė
shkojnė kohrat vetmashtruese tė mjera
dhe vizllimen e lmojnė me sy lakmije e instiktin interes
presin nga hiq mos ju bjen ne sqep hise pseudovlera
''''''''''''''
mashtruesi i biri i vizllimes se rrejshme kult ėsht kohorė
hipnoza e ti nxitė nė instikte tė kohrave servilinė
edhe pse ai ėsht llafollog i pshtirė zgėrdheshtarė e adhuron shekulli puthadorė
se hilja vizllimė mashtruesja nganjiher sjellė hipnotikisht shpresen e dashurinė
''''''''''''''''''
prandaj ti do tė vyshkesh o poet
pas mbi varr do te ket dalė bari
koha pas teje me do pluhur vemendje do bėrtet
por mbi fron e vizllimė i pari do tė jet prore mashtrimtari
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 06-02-09 06:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė nji nji ishull ku mashtruesi po e dehte njerzinė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
nė njė ishull ku viktimat ne kthetra ishin kurthuar mashtruesi po e dehte njerzinė
hingrizqe ishte gjakėmbėl nė dukje e demagog vizllues nė fytyrė
viktimat trullosur pėr rrreth naivisht po e adhuronin
e mashtruesi kėrkonte kohen rastin dhe tė pėrshtatshmen tinzare mėnyrė
''''''''''''''
ai opium llafe ju kishte dhėnė me pi
me llafin e tijė mashtrues hokatarė
e kishte lindur ate koha demagoge rruspi
mjeshter ishte lindė pėr tradhtarė
''''''''''''''
viktimat kah donte ai me opium i qonte vet
ata i kishte gjysėm dehur me mashtruese fjalė
kur erdhi nė ishullin e viktimave me pendė nė dorė i gjori poet
nga gjendja e mjerueshme loti ju bė valė
'''''''''''''
bėrtiti poeti e kėrkoj shteg shpetimtarė pėr viktimat
se mashtruesi donte ti dehte me mashtrime e paqavure
mashtruesi priste rastin zgerdheshėshėm e u sillej viktimave kah ushkuret e vrimat
si maskė opium dehėse u kishte hy nėn at tė mjerė shkurtpamse lėkure
''''''''''''''''''''
eh poeti u brengos si gjithher i mjeri nė pėrlotim
se e shtynte ndergjegjja e rrezet nė ideal
shpėtoni ju tha shpetoni nga ky mashtrim
por nuk arriti me punėn qėllimmirė tė ja dal
''''''''''''
se nė at ishull mashtruesi i kishte kurthue
disa kishte filluar me rrena ti zhveshė
filloi poeti aty me ““u ngėrmue
e mashtruesi nisi me u zgėrdheshė
'''''''''''''
kėta tha vijnė pas meje
kudo edhe nė humnerė
se un jam opium i bėj tapė deri nė deje
i lė pa emer e pa nderė
'''''''''''''''
dhe koken nė duar e kapi poeti
mashtrues tradhtarė i tha mashtruesit i bėrtiti
e mallkoi nė dėshprim e foli vet me veti
por koha e mashtruesit nga radha e qiti
'''''''''''

ai ishull i mjerė i kėputur mu nė mes tė detit
ku mashtruesi i kishte futur viktimat si pa krye
e kotė ishte fjala e poetit
mashtruesit edhe rrezet e diellit i kan thye
''''''''''''''
ai per turp aty i kishte futur nė at ishull
qė nė rrugė pa krye pastaj ti gjveshė
lakuriq e ne turp pa ideal per ti lanė vishkull
pastaj me ta me u zgėrdheshė
'''''''''''''''''
e kotė ishte fjala e penda e potit
qė edhe dielli me ndjenja ne emocion e ndegjonte
secili bilbil aty nė at shkretirė t'detit
kot ishte me qfardo cicėrime tė ligjėronte
'''''''''''''''''
se mashtruesi viktimat shkurtpamse i kishte dehur
kėta si heshtak qyqarisht filluan tė gajasin
e poeti keq ishte nxehur
leni tha vet me vete shkurtpamsit le tė psojnė tė pėlcasin
''''''''''
se vetem pėsimi e perjetimi i sjellė viktimat n e mendė
por dhimbjt e pėsimet tė kėndellin shum vonė
mashtruesit nuk i ecė pėrher kungulli demagog nė kuvendė
as rrena e caku permbi dhe gjithmonė
''''''''''''''''
mashtruesi me hipnoza kishte thyer tė tyre muret
mbrojtėset mure tė naive karaktereve
po u sillej tash rrotull kahdo kah ushkuret
shkurtpamsve tragjiko komik tė mjerve
'''''''''''''
tragjiko komikve viktima shkurtpamse kur te ju del q'pija
kėrkojnė ata me sy shpėtimin kah bregu
por nuk ėsht ma poeti me kshillat e tija
ka msy ai kah i shndritshmi shtegu
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 06-02-09 10:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Aroza
'''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi-liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Pėr ty aroza do tė marr vargje nė ma tė bukurat shpirtzime
nė shpirtin e luleve ne thellsitė aromtare
kahdo neper drita kahdo ku ka shkelqime
me vargje do te stolis kahdo rrezatare
'''''''''''''''''''
edhe ne shpirtzime e ide te pikturave
e kahdo nė mahni estetetike
aty ku zemrat e yjve lidhen rreze'urave
nė shpirttėzimet kahdo jan magjike
'''''''''''''''''''''''
do tė stolisė me kurora me ngjyra ylbarash
do tė gjejė fjalen mbi dhe ma shpirtėrore
do tė gjejė margaritarė kahdo shkėlqyes vlerash
du tė bėj ty lulen ma tė bukur fushore
''''''''''''
qė ti pastaj te jesh lulja ma shpirtėrore ne te gjelbruara fusha
qė ti me levizjet tua nė tė bukurat fletė
tė jeshė ma e bukura mbi dhe ėngjėllusha
qė shijeve mbi dhe ju jepė jetė
'''''''''''''''''''''
e fjalen tėnde ne maja te artit do ta skaliti
me diamantet ma tė bukura me punime mjeshtrore
fjalen si tė currilit qė e kullon stalaktiti
do ta qes ne varg per ty me hjeshi bardhsore
'''''''''''''''
e mjeshtrit zogj qė tė larmishmėve bukuri i kėndojnė
me sqepat ma tė bukur ku jan do ti thrras
qė pėr ty nė varg e rimė kahdo t 'cicirojnė
edhe yjet nga knaqsia do tė qelen nė gas
''''''''''''''
pra ty do te shpalli mbretereshė neper shije
se ti je magjike e shpirtė arti ma i mirė
edhe flladi i veres me afsh kendshmerie
do tė shpallė ty rrezen e fjales sė lirė
'''''''''''''
se zemren vertet e paske gjevahire
le ta dijnė fllanzat e kahdo kanarinat
vertet qenke soj i lashtesisė ilire
zemra jote rreze si diell i gzoftė stinat
''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mikeshes time AROZES fjales simbolit te bukrusi s e fjales s e lirė
RREZANIKE

lirik 06-02-09 10:44

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
me gjith forcen e shpirtit i kushtoj me plot fuqi force miqsije e sinqeriteti arozes mikeshė e cila ne nji forum aq fuqisheme tha fjalen e saj ne rastin e vargjeve te mia rrall kam pa kaq bukuri fjaleshe ndjenjash qe dalin e burojn nga shpirti ashtu si fjalet e arozes me aq fuqi sa pati ne at forum ku nga thelbi e qenjes fjalė shpirtrore nxori aq sa pat fuqi fjalen e shpirtit te mirė gjevahir e qiti per lexim ne publik
a ma shum ja kam borgj arozes se ajo edhe e ka nxjerr lotin ne disa vargje te mia eperfshir nga ndjenjat qe i ka krijuar autori ne varg te pershendes e nderuara aroza me deshrat q ejeta jote te jet me plot shtigje te bukura drite dhe te uroj te shijosh kendshmeri jete me gzim si sheqeri

lirik 07-02-09 11:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Engjull misterioz
'''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''
nė njė forum mė tha kėshtu me fjalė njė mikeshė
un qesha e di se ajo sens te jashtzakonshėm imagjinarė
ajo ka mendime te bukura sa qe vet bukurinė mund ta veshė
mėthuani pse ajo kėshtu mė tha mua o shqiptarė
''''''''''''''''''''
Sa tė bukur fjalen o mikeshė ti fjalen e gjete
qenke vet diagnostika
magjike qenke qels'tare gjetjesh nėpėr mistere tokė e dete
qenke vat mjeshtrorja shprehje fjala magjika
'''''''''''''''
si mė gjete pothuajse nė diagnozė
ti qenke speciale nė msitere neper shpirtra me kėrkim
mua kohrat e perziera her sheqer e her blozė
mė bėnė mister shpirtė nė lloj formulim ndėrtim
''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
l!i!r!i!k!u! misterioz robi i zanun nga mergimi
'''''''''''''''''''''''''''''


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:48.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.