Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Hapėsirė filozofike-psikologjike (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=114)
-   -   Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=27936)

~AnnA~ 04-09-09 23:42

Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
[SIZE=2][I]Vetmia eshte nje faktor i cili ne baze te tij ka ndjenjen e izolimit dhe ate te rrefuzimit. Kjo shkakton stres dhe eshte e demshme per shendetin po aq sa pirja e duhanit ose alkolit. Te mbyllesh ne vetvete do te thote te shmangesh bisedat me njerzit e tjere te jetosh ne nje bote te trishtuar ku si pasoje mund te sjell deme ne sistemin psikik dhe fizik.[/I]
[I]Te jetosh disa momente vetmie te ben mire por t'ia lesh jetes vetmine eshte dem.[/I][/SIZE]

panta_rhei 07-09-09 16:38

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
A nuk ėshtė vetmia vetia themelore e Zotit tonė tė dashur, mė tė mirit, mė tė plotfuqishmit, qė ėshtė i vetmi tė cilit i takon adhurimi dhe dashuria jonė?
A nuk jeton Zoti i vetmuar?
Njėherė kėtu kam shtruar pyetjen e hapur:
Si e duron Zoti vetminė?

Nė aspektin vdekatar (njerėzor), mendoj se vetmia ėshtė i vetmi moment ku kemi mundėsi ta gjejmė dhe tė njihemi mė pėr sė afėrmi me vetveten.

Makaveli 08-09-09 06:04

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
Vetmia ėshtė veprim i personalitetit qė anashkalon nderpersonalitetin ,por nė tė njejtėn kohė hap shtegun reciprokisht mendimeve duke anashkaluar qdo kontakt nderpersonal.
Ėshtė njenjė izolimi,ndjenjė vetjake qe zakonisht shkaktohet nga merzia,dėshpėrimi,pasiguria,stresi etj.
Vetmi nuk do tė thotė qė pėrgjatė qendrimit tend tėrėsisht vetem nė dhomėn tėndė shkruan lexon apo kryen punėt tua nė pc-n tėnd. "Pra qdo gjė e shkėpurur nga ndėrpersonaliteti yt quhet Vetmi"..duke hapur shteg mendimeve ...gjithmonė pėr tė kaluaren ..apo tė ardhmen .Kėto pastaj shkaktojne probleme tė matutjeshme ,prandaj ndonjėher ndodhė qė tė shkaktohet depresioni dhe si parandalojė gjithmon kshillohet "TĖ MARRURIT ME DIQKA"

Antika 08-09-09 08:43

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]~Anna~[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Vetmi mund ta quash edhe kur je nė mes njerzish dhe ndihesh vetėm , don te rrish vetėm, kur ndjenė emocione shumė tė forta,mbylleshi brenda vetes[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Afersia me njerzit qė tė rethojnė ėshtė teper i largėt,tė bėnė tė mendoshė sa tė pakuptimta janė komunikimet me tė tjerėt, nuk i duron ose kupton , gjithashtu edhe ata s' tė durojnė ose kuptojnė.Kjo ėshtė tepėr e rrezikshme me njerzit e afert dhe mund tė shėndrrohet nė dicka shumė tė pa kėndshme ,deri ne shpėrthim tė pa kontrolluar.....[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Sidoqoftė, ėshte mire qe njeriu te te flasė me njerez te ndryshėm pėr ceshtje tė ndryshme qė e shqetesojnė.
[/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Pra tė shohim me optimizėm.I vetmuar dmth je i varfėr ..s’ke me emocione, ske ritem, s’ke jetė…..[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[B][COLOR=#ffee00][COLOR=black][FONT=Times New Roman][SIZE=3]-vetmia ėshtė diēka e kėndshme, por duhet dikush qė tė na thotė qė vetmia ėshtė e kėndshme
[/SIZE][/FONT]
[B][COLOR=#ffee00][SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black]-frika nga vetmia ėshtė mė e fortė se frika nga lidhjet, prandaj .............![/COLOR][/FONT][/SIZE][/COLOR][/B]
[/COLOR][/COLOR][/B]

~AnnA~ 08-09-09 13:41

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
[quote=panta_rhei]Si e duron Zoti vetminė?
.[/quote]

Zoti eshte i vetmi, por jo dhe ne vetmi. Zoti nuk eshte i madh, por Ai eshte me i madhi qe meriton te adhurrohet...Dijetar i te fshehtes dhe te dukshmes me cilesite e perkryeshmerise absolute.....

panta_rhei, pata fjalen per vetmine e njeriut gjate jetes :)
mendoj qe vetmia te sjelle pesimizem ne jete....

panta_rhei 08-09-09 13:46

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
[quote=~AnnA~]Zoti eshte i vetmi, por jo dhe ne vetmi. Zoti nuk eshte i madh, por Ai eshte me i madhi qe meriton te adhurrohet...Dijetar i te fshehtes dhe te dukshmes me cilesite e perkryeshmerise absolute.....

panta_rhei, pata fjalen per vetmine e njeriut gjate jetes :)
mendoj qe vetmia te sjelle pesimizem ne jete....[/quote]

Si guxojmė ne tė vdekshmit t'ia lejojmė vetes tė flasim keq pėr vetminė, kur vetmia ėshtė gjėja qė Zoti e adhuron mė sė shumti?

Jana 08-09-09 13:49

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
Eshte peridh qe perseritet kohe pas kohe ne jet....dhe qe eshte shum normale...
Njeru e ndin veten me te molisur.. te mbyllur ne vet-vete dhe e deshiron vetmin...

Por nuk duhet krijuar ne shprehi te ndejurit vetem...sepse perderisa rrin vetem edhe mendon...dhe kjo nese teprohet eshte edhe e demshme per Njeriun...

Nganjeher Vetmia eshte e nevojshme...sepse te duhet qetesi...

~AnnA~ 08-09-09 14:06

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
[quote=panta_rhei]Si guxojmė ne tė vdekshmit t'ia lejojmė vetes tė flasim keq pėr vetminė, kur vetmia ėshtė gjėja qė Zoti e adhuron mė sė shumti?[/quote]

[FONT=Arial][SIZE=2]Tani, po te futemi ne fe, me duhet te flas me nje gjuhe tjeter...[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=2]Thuhet neper librat fetar, qe adhuruesit e zotit s'jan asnjehere te vetmuar.Pra, ato qe mund te ndjehen per nje kohe te vetmuar u thuhet:[/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][FONT=Arial][SIZE=2][COLOR=black]O i vetmuar, te mjafton Zoti! Ndihmetari dhe Planifikuesi! Kur te tjeret shkelin dispozitat e Zotit haptazi e s’perfillin rregulla e vlera; kur te tjeret behen pengje e rober te epshit e te lakmise, e behen adhurues te idhujve, ti patjeter do jesh i vetmuar, derisa te vije premtimi – ndihma e Zotit![/COLOR][/SIZE][/FONT][/FONT]

[FONT=Georgia][FONT=Arial][SIZE=2]Ne fakt, pikerisht pse je i vetmuar ne kete rast duhet te ndjehesh krenar dhe mos te ndjehesh i pavlere...[/SIZE][/FONT][/FONT]

emine 08-09-09 14:11

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
[SIZE=3]Nevoje,per tu furnizu me energi:wink: [/SIZE]

panta_rhei 08-09-09 14:14

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
"That's what I am talking for"! Anna.

Ėshtė hipokrizi tė adhurosh Zotin dhe tė flasėsh keq pėr vetminė.

~AnnA~ 08-09-09 14:22

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
[quote=panta_rhei]"That's what I am talking for"!

Ėshtė hipokrizi tė adhurosh Zotin dhe tė flasėsh keq pėr vetminė.[/quote]

Eshte hipokrizi te adhurosh Zotin dhe te mos ruash ne maksimum qetesine.
Zoti n'a porosit te jemi shume te matur dhe mos nxitojme ne veprime apo ne te folur kur jemi duke ndjekur rrugen e tij....

panta_rhei 08-09-09 15:21

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
[QUOTE=~AnnA~]Eshte hipokrizi te adhurosh Zotin dhe te mos ruash ne maksimum qetesine.
Zoti n'a porosit te jemi shume te matur dhe mos nxitojme ne veprime apo ne te folur kur jemi duke ndjekur rrugen e tij....[/QUOTE]
Amin. "Zoti tė dhashtė, Anna",

Po diēka nė lidhje me temėn???

shfletuesi_ 08-09-09 16:30

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
I ben njerezit te flasin vet me vete.

panta_rhei 08-09-09 19:46

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
Ok, mbase veq po keni dėshirė, po e harrojmė Zotin. Po e lėmė mėnjanė. Do tė thoja "nė vetminė e tij tė pėrhershme".

Tash, nė mungesė tė Zotit njeriu doemos qė do tė mendonte ndryshe.

Edhe unė po shprehė njė mendim tė huazuar, ndryshe.

Ekziston njė mendim i ēuditshėm nė lidhje me Itakėn. Fjala ėshtė pėr mitin "Odisea" tė Homerit. Njė mendim nga njė filozof shumė i njohur francez:

(-E keni parasysh Odisenė? Njeriun qė dėshiron tė kthehet nė vendin e vet, nė Itakė.
-E keni parasysh Moisiun? Personazhin biblik i cili dėshiron tė ikėn nga vendi i vet, tė emigrojė, pa ndonjė arsye.)

Ky filozofi francez thotė se e preferon Moisiun.
Pse?

Odisea simbolizon rikthimin tek vetja, tek e njėjta, tek e vjetra, tek ajo qė veq kemi qenė njėherė.

Moisiu simbolizon daljen nga vetja, ecjen drejt tė tjerėve, drejt diēkaje qė nuk e kemi pasur kurrė mė parė.

Po pėr filozofinė dhe filozofin cila ėshtė mė e qėndrueshme?
Normal, ecja (vajtja) drejt tjetrit, hapja ndaj tė tjerėve, zbulimi i njė bote tė re... e jo mbyllja nė vetvete si e Odisesė.

highsoul 09-12-09 01:11

Titulli: Vetmia! Si e pershkruani ju kete ndjenje?
 
Vetmia.. shume e nevojshme per te gjithe.. un mendoj qe cdo njeri duhet te ndalet e te mendoj e te meditoj per veten e tij, ashtu fillon ta njoh veten e te afrohet me shum kah Zoti.. prsh


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:08.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.