Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 05-03-09 12:23

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mbi bazat e rrenave e t' mashtrimit
''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
mbi bazat e mashtrimit sillet sot rrota
mbi bazat e mashtrimit sillet dollari
mbi bazat e mashtrimit ecė paraja e bota
mbi bazat e mashtrimit bėhet mbret tradhtari
'''''''''''''''''''
mbi bazat e mashtrimit lufta orgenaizohet
mbi bazat e mashtrimit bėhet taktika
mbi bazat e mashtrimit edhe gjygji aktrohet
do te bie plast mbi dhe galaktika
''''''''''''''
se me baza te mashtrimit ėsht mbushur edhe qielli
me baza te mashtrimet edhe re po ushqehen
nji dit me mashtrime do te mbulohet dielli
mashtruesit mashtrueshėm po defrehen-
'''''''''''
mbi bazat e mashtrimit po behet biznesi
mbi bazat e mashtrimit edhe pseudo dashuria
mbi bazat e mashtrimit i shejt del interesi
mbi bazat e mashtrimit e shejt del rruspija
''''''''''''''''''''''
bota e planeti me me mashtrime po sillet
mashtueshem po e sjellė paraja
mashtrimi qdo kund po mbillet
e fjalėt mashtreuese te mdhaja
'''''''''''
me mashtrime po ndertohet sistemi
ligji edhe ai po mashtron
mashtrues po del edhe shkrimi e kalemi
mos beso ma o emocion-
'''''''''''''''''
mashtrim po quhen epokat
mashtrimi po hyn nėn lėkurė
mashtrimi me rrena ka filluar ti mbushė kokat
nga zemra ne zemer do ta kputė qdo urė
''''''''''''''''''''''
a thua edhe buka me mashtrim po hahet
mashtrues po del demagogu
koha ne mashtrim per s e gjalli po thahet
mashtrim do tė na del epilogu

''''''''''''''''''''
sa shum po ka mashtrime
sa shum po pihen falle
toka do te mbillet me mashtrime
mashtrimi do tė prishė dhe e gurė e zalle

'''''''''''''''''''
mashtrim po na del bugjeti
me rrena po del llogaria
mashtrues po na del neper botė edhe shteti
mashtrim do te quhet njerzia
''''''''''''''
po ti ku je perendi
mbi dhe pse nuk len ideale
mashtrim ne vend te ujit perse njeriu me pi
mashtrimi po rrenon kodra suka e male-
''''''''''''''''
mashtrim po na dalin pazaret e malli
lustruese po ne del rrena e vizllima
mashtrim po bertet poeti nga halli
po i qanė i pa shpresė vargu e penda erima
------------
autori xhelal ferizi-liriku i mėrgimeve pa shtet e atdhe -
----------------

lirik 05-03-09 14:45

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mbi bazat e rrenave e t' mashtrimit
''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
mbi bazat e mashtrimit sillet sot rrota
mbi bazat e mashtrimit sillet dollari
mbi bazat e mashtrimit ecė paraja e bota
mbi bazat e mashtrimit bėhet mbret tradhtari
'''''''''''''''''''
mbi bazat e mashtrimit lufta organizohet
mbi bazat e mashtrimit bėhet taktika
mbi bazat e mashtrimit edhe gjygji aktrohet
do tė bie plast mbi dhe galaktika
''''''''''''''
se me baza tė mashtrimit ėsht mbushur edhe qielli
me baza tė mashtrimit edhe re'tė po ushqehen
nji dit me mashtrime do tė mbulohet dielli
mashtruesit mashtrueshėm po dėfrehen-
'''''''''''
mbi bazat e mashtrimit po bėhet biznesi
mbi bazat e mashtrimit edhe pseudo dashuria
mbi bazat e mashtrimit i shejt' del interesi
mbi bazat e mashtrimit e shejt' del rruspija
''''''''''''''''''''''
bota e planeti me mashtrime po sillet
mashtueshėm po e sjellė paraja
mashtrimi qdo kund po mbillet
e fjalėt mashtruese tė mdhaja
'''''''''''
me mashtrime po ndėrtohet sistemi
ligji edhe ai po mashtron
mashtrues po del edhe shkrimi e kalemi
mos beso ma o emocion-
'''''''''''''''''
mashtrim po quhen epokat
mashtrimi po hyn nėn lėkurė
mashtrimi me rrena ka filluar ti mbushė kokat
nga zemra nė zemer do ta kputė qdo urė
''''''''''''''''''''''
a thua edhe buka me mashtrim po hahet
mashtrues po del demagogu
koha nė mashtrim per s ė gjalli po thahet
mashtrim do tė na del epilogu

''''''''''''''''''''
sa shum po ka mashtrime
sa shum po pihen falle
toka do tė mbillet me mashtrime
mashtrimi do tė prishė dhe e gurė e zalle

'''''''''''''''''''
mashtrim po na del bugjeti
me rrena po del llogaria
mashtrues po na del neper botė edhe shteti
mashtrim do tė quhet njerzia
''''''''''''''
po ti ku je perendi
mbi dhe pse nuk len ideale
mashtrim nė vend tė ujit pėrse njeriu me pi
mashtrimi po rrėnon kodra suka e male-
''''''''''''''''
mashtrim po na dalin pazaret e malli
lustruese po ne del rrena e vizllima
mashtrim po bėrtet poeti nga halli
po i qanė i pa shpresė vargu e penda e rima
------------
autori xhelal ferizi-liriku i mėrgimeve pa shtet e atdhe -
----------------

e permirsuar

lirik 05-03-09 15:23

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Askush nuk mund tė mė thot se kam atdhe
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
kush mund tė mė thot se un kam atdhe
kur pėr mua ma lisat e dushku i atdheut nuk flasin
as era e vendit tim as gurėt me dhe
kur lotėt e mija nė mėrgim nėpėr faqe rrėshqasin
'''''''''''''''''
kush mund tė mė thot mua se kam atdhe
kur dheu im kurr nuk mė thrret nė emer
kush mund tė mė thot se kam diell qė mė ka nxe
kur akullin ma lan kohrat nė zemer
''''''''''''''''''''
pėrse tė them kam atdhe e fis
kur vallet e kėngėt mė kan harruar
un nuk kam ma tirqi as plis
un jam guri nga vendi i mėrguar
'''''''''''''''
nga vendi mė lėvizen kohrat e pa zemer
pėrbuzja mohimi ėsht hisja ime
absurdet mė lan pa emer
nuk mė njeh ma toka ime
'''''''''''''''''''''
duhej tė vdisja nė dhe timin at'her
nė token time ma mirė
se sa tė bėhem gurė i pa vendė i mjerė
mėrgim i lidhur n 'zingjirė
'''''''''''
prandaj mos mė thuani se un kam atdhe
jetim jam pa dhe pa gurė e pa ranė
un jam nji akull i pa fe
pėrbuzjet nė udhkryqe tė ngrira q'ė m' kan lanė
'''''''''''''''''
nuk kam atdhe un o shekuj o stinė
un jam hiqi i asgjėjes askund
kohrat nė tė huaja hije mė ngrinė
mė quajn sizifi nė mund
'''''''''''''''''''
se dheu i huaj nuk mė njeh me farė
as me qehre e me shpirtė e gjen
nuk jam as i huaj as nuk jam shqiptarė
nė mes tė dy udhve kohė vdekja mė vjen
''''''''''''''''
qka jam un ather nėse koha nuk mė njeh o ves
qka jam un i pa komb e dhe
qka jam un kur nuk e di nė qfar gjuhe tė jap shpirtė e tė vdes
qka jam un me komb e me fe
''''''''''''''''
nuk jam as i juaj as i ktyre nė kėt dhe
nuk jam as i tokes sė huaj
as tokė time nuk kam as atdhe
ne jetė e nė vdekje do tė vuaj
''''''''''''''''''''''

shkruar nga autori ne mergim
xhelal ferizi liriku pa atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-03-09 22:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Deshta me ikė

''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori
i titullit deshta me ikė
''''''''''''''''''''''''
Kur nji ditė vjedhurazi
Deshta me ikė nga vuajtjet
Vrapova qmendurisht
Duke menduar se ika
nga vuajtja
perjetėsisht
Nga kthetrat e sajė
dhe nga gėzimi
shpėrtheva nė vaj
duke menduars e dola nga ai rreth mallkimi
Kur i hapa sytė
qfar pelimi
ėndėrr gjithqka ishte
sa mashtrim i ndytė
''''''''
qfar iluzioni -
qfar loje sa zhgėnjim kishte
isha aty ne rrethine vujatjes -
prap vuajtje
vuajtje a thue jam i dėnuari yt
nė teritorin e vuajtjes duke dalė nė kufi jam kapė
nga kthetrat e sajė
perseri ne ktheteat e sajė zap
pėrsėri lot e vaj
nuk kisha ku tė dal
nuk kishte as kush nga vuajtja te me ndajė
vuajtja me tha ndal
me ktheu perseri si zhgjėndėrr nė zap
pėertej ,gjithkundi me duket sikur del teritor i sajė
per mua gjithkah teritor i saj
i perjetshmi jam mundi
q'ėsht ky borgj qė s'po mundem ta lajė
q 'esht ky dhe qė quhet mėrgim
q ėsht kjo jetė ku teritor as breg gezimi nuk duket askundi
ku ėsht atdheu i im
ng vuajtja ne vuajtje pse tė qajė
u shofsh ne hi e shpuzė o mallkim
edhe ti o rrisk i zi
e ti o i namuri i huaji mergim


'''''''''''''''''''''''''
autori i titullit te vargjeve
deshta me ikė xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''

lirik 06-03-09 07:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik 06-03-09 07:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik 06-03-09 07:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik 06-03-09 07:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik 06-03-09 07:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik 06-03-09 07:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik 06-03-09 07:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------

globi do tė pėlcet
ata po dalin me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni satan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robėruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a sheh se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

lirik 06-03-09 07:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
nuk e di pse e si -por un gjithnji po kam probleme e veshtrisi te shpeshta me postime ne fotrumin dardania pse e si nuk e di -
ja per shembull nji postim i imi mi poston nga tri kopje

lirik 06-03-09 07:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Edhe pse kam kerkuar qe te mos me ndodh kjo prap se prap te un po vazhdon ky problem nuk e di se -
sa mund te ndihmoj stafi qe te lehtsohen postimet e mia -nganjiher nuk poston e nganjiher pas shum phe poston nga disa pernjiher

lirik 06-03-09 11:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pendes time
'''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
*I kam dhėnė shekuj me pi
*dritė e fjalė tė diellit prej prej diellore ndjenje e goje
*i kam falė oh sa shum magjike dashuri
*i kam treguar pėr shum djeg je' e ploje
*pėr kohrat qė na lan nė hi
********************************

*un penden time e dua i kam dhėnė' dije


*e tė gjitha llojet e luleve si dhuratė
*edhe aromat mė tė bukura me shije
*i kam dhėnė pėrkdhelje mir'si e uratė
*i kam dhėnė palcė tė veshur me art dashurije
''''''''''''''''''''''''

*un i kam dhanė pendes time tė gjitha fshehtėsitė
*e laboratoreve nė materje
*kahdo qė kam ditė e mė kan pėshpėritė
*disciplinat e shkences nė kritere
'''''''''''''''''''''''''''''
*un pendes time i kam dhėnė art qė nėpėr dije kam nxanė
*nė punimet e hanes varg
*kahdo qė ajo endur n'ė shartim mahnits i ka lanė
*pasqyrave dhe detrave nė pėr ecje larg
'''''''''''''''''''''''''''''''
*un pendes time i kam dhėnė shpirtė poeti
*i kam dhėnė shumqka qė kam ndėgju
*i kam dhėnė ankimet sa lumi e deti
*edhe tė gjitha letrat q ė yjet mi kan shkru
'''''''''''''''''''''''''''''
*un kam qenė kasnec i sajė nėpėr maje
*edhe tregimtarė vesh mė vesh
*kahdo tė botes ngjarje nė mes e nė skaje
*sa her penda ime ka qa e ka qeshė

''''''''''''''''''''''''''''''
*un i kam dhėnė asaj veshjet mė tė bukura
*modat e larmisė e reklamimet
*e kam marrė me vete nėpėr fjalė tė urta
*nga unė i ka ndikimet
''''''''''''''''''''''''''''
*penda ime e dashur akoma nuk ėsht thye
*ajo ushqehet me tė dlirta fjalė
*i kam dhėnė sa vargje n' pėr botė me i pėrkthye
*i kam dhėnė currila e shkumbardha e stėrkalė
''''''''''''''''''''''''''''''''''
*ajo penda ime harkohet thellohet
*kur mi pin bilure mendimet
*ajo n' pėr kėrkime nga un pasionohet
*me pi kur i jap magjik shkrimet shkrimet
******************************
autori i titullit pendes time
xhelal ferizi nga Mitrovica liriku

************************************

lirik 06-03-09 15:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:47.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.