Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 07-03-09 07:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 07-03-09 07:01

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos thuej se jam shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''

Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse zot nuk ke,
Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse nuk je besimtarė,
Mos thuaj kurr mos thuaj se je shqiptarė,
nėse nuk ke shqiptare fe
nėse nuk lufton pėr liri e atdhe
pėr fis e farė e tokė
per flamur
pėr shqiponjen me dy kokė
pėr token tėnde pėr dheun tėnd me gurė
pėr miq e farefis e shokė
pėr tė shejtin tė dashurin atdhe
pėr qeill e diell e mėmėdhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon e puntorė nuk je
nėse pajtohesh me anarki
nėse nuk don liri
pamvarsi demokraci barazi
nėse nuk i don fusha e male
humanitete sociale
e shpirtin e njeriut human
nėse nuk shkrihesh pa u hamendur -
pėr dheun e te parve tanė
per trollin e lashtė ilirian
mos thuaj mos thuaj kurrė qė jam shqiptar'ė,
nėse i drejtė nuk je
nėse nuk je si flaka me zharė
nės e nuk je trim mbi dhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon pėr atdhe
e nėse je tradhtarė
mos thuaj se shqiptarė je
As kurr mos thuj shqiptarė
nėse i pa rod bizarė e i pa fis e farė je le
asnjiher mos thuaj se je shqiptarė nėse trim me farė nuk je
shqiptari duhet trim me qenė e trim me le,
shqiptari shqiptarin nuk duhet me e shitė as me e ble
as ne besė e fjalė me e pre
pa trimni nuk ka shqiptarė
e trimni pa shqiptarė nuk ka
mos u bėn kurrė mercenarė
nėn rus nėn grek e shkja
as mos ju shit kurrė ndėrkombtarit
shqiptarin duaje si vlla
trim nėse je ather shqiptarė qofsh me komb e fe
qofsh gjithmonė skyfter
puntorė e trim me nderė
mos thuaj qė je shqiptarė nėse gėnjshtarė je
ndėrsy qiellit e zotit gėnjen
nėse nuk je nė luftė me armikun i rrept si rrufe
mos thuaj se je shqiptarė
nėse shqiptarin nė besė e prenė
para hanes e diellit rrenė
ma mirė shpallu me komb tradhtarė
se sa te thuash mbi dhe jam shqiptarė
shqiptari duhet tė ket gjak trimnije sa nji det
para drjetėsisė shqiptari i vėrtetė gėnjeshtren e qet
koken nė sater shpifjes e intriges ja qet
e
gėnjeshtarė nėse je
as besė e burrni nuk ke
shqiptarė ma nuk je
para tokes e dheut para fisit e para kombit nėse gėnjen
me gėnjye nuk duhet shqiptari-
as para thikes as para pushkes e litarit
e le ma me gėnjye pėr qef
shqiptari duhet si guri me kenė
e jo tė gėnjej
se gjaku ma nuk ėsht shqip nė dej
duke e ditė mirė se zoti hidhrohet pa masė
e feja shqiptare liget e normat qnjerzohen
shqiptarė tė jeshė ma nuk ke gjasė
as nėn tė bukurin qiell
as mbi tokė e dhe
nėse prishet shqiptari nė pikė tė dites n,pėr diell
ai mbetet pa komb e fe
mos gėnje nėse je shqiptarė kurr mos gėnje
as ma tė voglen grimė as trohė mos gėnje
as pikė as presje mos shto
tė verteten duhet me e ndje
te verteten deshmoje mbi dhe
nga e verteta mos u largo
mos lejo kurrė me u ble
nga nji e verrtetė mos u largo nėse shqiptarė je
nėse je shqiptarė mos u ligshto kurr mos u dorzo
mos u gjunjzo nėse je shqiptarė
mos thuej se jam shqiptar nėse je i pa besė vrastarė,
tinzarė tradhtarė mercenarė
mos thuaj kurr se je shqiptarė
nėse e falė armikun e se falė mikun
mos thuaj se je shqiptarė nėse vetvaresh nė litarė
duhet punė e besė
duhet optimizėm e tė qelikten qėndresė
shqiptari burrė i ndershem fisnik duhet te jetoj e te vdes
burrrnija i duhet per jetė
bėhu shqiptarė i vertetė
e vetvra duhet vetem ather
duhet vetvrarė vetėm nėse nga armiku rrethohesh
e nuk ke dalje pėr tė gjallė
ather si oso kuka duhet te flijohesh
baroti te shkoj lart me gurė e zallė
qiellit le te shkoj tymi perpjetė
hasmit tregoj se gjallė shqiptari nuk mbahet e nuk kapet
as rob nuk bėhet nė jetė
qe tė mos thot armiku e zuna shqiptarin te gjallė
e mos me u rjepė i gjallė me u rjepė i gjallė nga armiku
prej prerjes se syve veshve gjymtyrve
prandaj duhet te vringlloj qeliku
te ju tregohet armiqve te pafyrve
se shqiptari nuk kapet i gjallė
se armiku ėsht i lig ai dhunon gra e qika
vetem ather duhet menduar si me u vetvra
por ndryshe nuk e don burrnia as etika
shqiptari ne betejė duhet si skyfter me ra
mos me ra i gjallė sa te ket tokė e dhe e qiell e zot
e stinė e shekuj e mot
me u djegė duhet nė flakė e barot
mos thuaj kurr se jam shqiptarė nėse bjen i gjallė,nė dorė
as burri as grue shqiptarė po as fmija i djepit
nuk duhet tė bėhesh i gjorė
nėse je shqiptarė gjallė,nuk duhet me ra plumbin pa e shkrepė
nese gjakun e ke arbnorė
shqiptari nuk bjen leht pa flakė
pa u ndezė si zhari me gjak
vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik 07-03-09 07:02

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[QUOTE=lirik]Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijn plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajn ndriquese e te shejt diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijeneve e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju e secilen germė tuajen dinake shpotitse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė do pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni fjalen e marrur nė uritha me jargė
edhe padront tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''[/QUOTE]
Mos thuej se jam shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''

Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse zot nuk ke,
Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse nuk je besimtarė,
Mos thuaj kurr mos thuaj se je shqiptarė,
nėse nuk ke shqiptare fe
nėse nuk lufton pėr liri e atdhe
pėr fis e farė e tokė
per flamur
pėr shqiponjen me dy kokė
pėr token tėnde pėr dheun tėnd me gurė
pėr miq e farefis e shokė
pėr tė shejtin tė dashurin atdhe
pėr qeill e diell e mėmėdhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon e puntorė nuk je
nėse pajtohesh me anarki
nėse nuk don liri
pamvarsi demokraci barazi
nėse nuk i don fusha e male
humanitete sociale
e shpirtin e njeriut human
nėse nuk shkrihesh pa u hamendur -
pėr dheun e te parve tanė
per trollin e lashtė ilirian
mos thuaj mos thuaj kurrė qė jam shqiptar'ė,
nėse i drejtė nuk je
nėse nuk je si flaka me zharė
nės e nuk je trim mbi dhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon pėr atdhe
e nėse je tradhtarė
mos thuaj se shqiptarė je
As kurr mos thuj shqiptarė
nėse i pa rod bizarė e i pa fis e farė je le
asnjiher mos thuaj se je shqiptarė nėse trim me farė nuk je
shqiptari duhet trim me qenė e trim me le,
shqiptari shqiptarin nuk duhet me e shitė as me e ble
as ne besė e fjalė me e pre
pa trimni nuk ka shqiptarė
e trimni pa shqiptarė nuk ka
mos u bėn kurrė mercenarė
nėn rus nėn grek e shkja
as mos ju shit kurrė ndėrkombtarit
shqiptarin duaje si vlla
trim nėse je ather shqiptarė qofsh me komb e fe
qofsh gjithmonė skyfter
puntorė e trim me nderė
mos thuaj qė je shqiptarė nėse gėnjshtarė je
ndėrsy qiellit e zotit gėnjen
nėse nuk je nė luftė me armikun i rrept si rrufe
mos thuaj se je shqiptarė
nėse shqiptarin nė besė e prenė
para hanes e diellit rrenė
ma mirė shpallu me komb tradhtarė
se sa te thuash mbi dhe jam shqiptarė
shqiptari duhet tė ket gjak trimnije sa nji det
para drjetėsisė shqiptari i vėrtetė gėnjeshtren e qet
koken nė sater shpifjes e intriges ja qet
e
gėnjeshtarė nėse je
as besė e burrni nuk ke
shqiptarė ma nuk je
para tokes e dheut para fisit e para kombit nėse gėnjen
me gėnjye nuk duhet shqiptari-
as para thikes as para pushkes e litarit
e le ma me gėnjye pėr qef
shqiptari duhet si guri me kenė
e jo tė gėnjej
se gjaku ma nuk ėsht shqip nė dej
duke e ditė mirė se zoti hidhrohet pa masė
e feja shqiptare liget e normat qnjerzohen
shqiptarė tė jeshė ma nuk ke gjasė
as nėn tė bukurin qiell
as mbi tokė e dhe
nėse prishet shqiptari nė pikė tė dites n,pėr diell
ai mbetet pa komb e fe
mos gėnje nėse je shqiptarė kurr mos gėnje
as ma tė voglen grimė as trohė mos gėnje
as pikė as presje mos shto
tė verteten duhet me e ndje
te verteten deshmoje mbi dhe
nga e verteta mos u largo
mos lejo kurrė me u ble
nga nji e verrtetė mos u largo nėse shqiptarė je
nėse je shqiptarė mos u ligshto kurr mos u dorzo
mos u gjunjzo nėse je shqiptarė
mos thuej se jam shqiptar nėse je i pa besė vrastarė,
tinzarė tradhtarė mercenarė
mos thuaj kurr se je shqiptarė
nėse e falė armikun e se falė mikun
mos thuaj se je shqiptarė nėse vetvaresh nė litarė
duhet punė e besė
duhet optimizėm e tė qelikten qėndresė
shqiptari burrė i ndershem fisnik duhet te jetoj e te vdes
burrrnija i duhet per jetė
bėhu shqiptarė i vertetė
e vetvra duhet vetem ather
duhet vetvrarė vetėm nėse nga armiku rrethohesh
e nuk ke dalje pėr tė gjallė
ather si oso kuka duhet te flijohesh
baroti te shkoj lart me gurė e zallė
qiellit le te shkoj tymi perpjetė
hasmit tregoj se gjallė shqiptari nuk mbahet e nuk kapet
as rob nuk bėhet nė jetė
qe tė mos thot armiku e zuna shqiptarin te gjallė
e mos me u rjepė i gjallė me u rjepė i gjallė nga armiku
prej prerjes se syve veshve gjymtyrve
prandaj duhet te vringlloj qeliku
te ju tregohet armiqve te pafyrve
se shqiptari nuk kapet i gjallė
se armiku ėsht i lig ai dhunon gra e qika
vetem ather duhet menduar si me u vetvra
por ndryshe nuk e don burrnia as etika
shqiptari ne betejė duhet si skyfter me ra
mos me ra i gjallė sa te ket tokė e dhe e qiell e zot
e stinė e shekuj e mot
me u djegė duhet nė flakė e barot
mos thuaj kurr se jam shqiptarė nėse bjen i gjallė,nė dorė
as burri as grue shqiptarė po as fmija i djepit
nuk duhet tė bėhesh i gjorė
nėse je shqiptarė gjallė,nuk duhet me ra plumbin pa e shkrepė
nese gjakun e ke arbnorė
shqiptari nuk bjen leht pa flakė
pa u ndezė si zhari me gjak
vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

lirik 07-03-09 12:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vargu im nuk ndyhet
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbrenda rrezeve tė vargut tim
rrijnė plot magjik ndjenjė shpirtėrorė poetik gjenial damarė
ku shqipen e ruajnė ndriquese e tė shenjtė diellore
aty nuk depėrton myk brejtėsi virus antishqiptarė
aty formula magjike ėsht mbrojtėsja e shprehjeve qiellore

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
vargun prandaj mikro shkurtabiqėt e gogėsimave dot nuk ma ndyjnė
e llafet e tyre tė mykura nga zemrat plehė'zeza
as ata qė ajrin demon 'fjala e tyre e ndynė
rrezet e mbajnė nė mirėsi tė shpirtėzuar vargun tim pėr breza
''''''''''''''''
nė rreze nuk mund tė hyn fjalė qelbi me mikrob
vargu im ka magjike formulė
as ai qė vargun me zingjirė dikurė ma lidhi rob
nuk hyn dot
se dielli vargut tim i ka ra provim kaluese notė vulė
'''''''''''''''''''
kot e keni ju tė bijtė e hungurimit
e nxėnės te shkolles sė hijenave e skileve
shkolla e juaj rruspi'jane do tė gjveshet nė lakuriqsinė e aktrimit
do tė pjellni mbi plehra nga mbarsimi i hileve
''''''''''''''''''''
ushkuri i juaj i gjveshjeve ka pėr tė ju furė
ju, e secilen germė tuajen dinake shpotitėse e lavire
tė menduarit ordiner do tė ju vetvrasė o tė nėpėrkėmbur ushkurė
nė vargun tim imun rrin fjala gjevahire
'''''''''''''''
ju vargun tim nuk e deshifroni dot
ai me mure rrezesh argjentarisht mbahet e nuk ndryshket
currili e shekujt e shpirtzojnė si magjik lot
kohė lulja e pėrjetėsisė nuk e len tė ndryshket
''''''''''''''''
vargu im e fjala tė menduar prostitucional nuk ka
si tė disa pleshtave munafik
ai nė sharm gjithmonė mbihet artin e ka vlla
nuk mbarsohet me gjarprin pėr pak metelik
'''''''''''''
prandaj ju tė pa farė tė mbarsuar qakaj
kot e keni marrė shpotinė tuaj per vargun tim
atje nė urithat e djajt tuaj me jargė
edhe te padronėt tuaj tė pjellur me djaj
nuk e ndyni dot tė rrezes timin varg

'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 09-03-09 22:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Eh jeta ime shkollė
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
o jeta ime e plagosur shkollė e vujtėrisė
qė besen e mėsove nė parashkollorė alfabet
e ab c n- e miqsisė nė klasat fillore kur e ke nisė
e miqsinė pa hile nė jetė
'''''''''''''''''''
ti nuk dite kurrė se nė lulet e miqsisė
zhgėnjimi ushqehet me kameleone farė
se ti u rrite nė padajallėzinė e dashurisė
me gjakun e kulluar shqiptarė
------------
ti o jeta ime e plagosur
miqsinė e pate kult
nuk e dije se pėrbuzset pseudo rreze tė hudhin tė plandosur
pėr nji qast tė vesit e tė hapit tė ult
'''''''''''''''
nuk e dije se nė ngjyren e ajrit
mshefen fytyrat e pa ngjyra
se ti ishte qehre e beharit
maskat jan e nuk jan tė pėrkryera
------------
maskat mbi miqsi nė ndrrim motesh shkelin
sa her ju jep qasti interes me pi
ato vetėm rastin e fames e vjelin
kalojnė pastaj n' mohimėsi
''''''''''''''''
e kahdo vesi i zemres kah joshja i dredhė
turren edhe kah lakmi tjera
o zemra e jetes time
sa ndjenjat miqsore ty t i kan vjedhė
shkelset kohra tė pa vlera -
'''''''''''''
se kohrat artificiale kukulla teater jan
ato nuk njohin tė sinqert miqsi
ti je qiri qė u shkrive pėr secilin zandan
qė iken e te lan tė shkrirė me pa besi
'''''''''''''''''''''''''
hekurat e ftoft per miqsi s 'kan damarė
ata jan metal i pa gjak
miqsi nuk njeh akulli rrėshqits'tarė
kahdo qė rrėshqet kund shum e kund pak
''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 10-03-09 05:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Zbrite zot mshiren

'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Zbrite zot m'shiren prej qiellit
E ndriqoe me rreze t- diellit
Me re t' bardha shkruaj lart'sinė
Edhe m'shiroe gjithmonė etninė
Sh n'dritja fatin n' gurė e dhe
Mbaja t' gjalla trimnitė rrfe
Mos ia shuaj erzin e nderen
Mbaja n' flakė at grykė mauzerren
Gati n thumb pėr grek e shkja
Pėr armiq qė i rrijnė pa nda
Shkruaja fatin t' mirė me dritė
N' ngjyr ė ylberi le ti shndritė
Edhe famen gjuhen e t' parit
Ruaja besen t' lashtė t 'shqiptarit
Mos e le nėn kthetra t' huaja
Me u poshtru po qika e gruaja
le ti rrin ne dej trimrija
jo pshtjellimi e anarkija
e me u qthurė ka puna e bes
ne klane te kqija e interesa
kush per lavd kush tue pengue
kush prej armikue dirigjue
per me i hy kalasė nga mbrenda
prandaj ne vargje un ngarenda
per me u lutė me dinė e fe
me ja ruajt kta gurė e dhe
edhe nji tė fisme drejtsi prore
jo perqarje krahinore
jo per lavd me ra n per rrmore
ne gremina e perqa
e me u tallė me ne ai shkja
veq pse hyn te ne munafiku
per me i qa etnisė qerpiku
se ai kur hyn po ne ushtri
nuk len plan n' copa pa e gri
plan te mirė kahdo te shqiptarit
se e shtynė joshja e mercenarit
me pengue e me perqa
me punue per grek e shkja
e nuk len bashk dy shqiptarė
se ka falė zoti tradhtarė
mos me lanė bashk kend mbi dhe
veq me u shitė per grek e shkje
hyn kuder ne etni
ne ushtri e polici
e kahdo edhe ne kuvend
gjoja qeshet me pak shend
tu u zgerdhi me buzė tradhtore
tui dhan pak si rrezatore
qehres vet ngapak buqeshje
por se ajo ėsht veq nji zgerdheshje
prej mashtrimit peprunue
si rruspijat tu u shtihue
per qellimi eka mashtrimin
klane e ndarjee sabotimin
e dnrron masken porsi ngjyra
kahdo turret merr detyra
mu nė palcė atdheut me i hy
me ja mbyllė te ardhmen me dry
me aktrim e sabotim
n' zhgjyr t' pa besė edhe me krim
ja ndalė kohen mbarė vatanit
veq pse i nxitė loja e satanit
prandaj ndjejė oj kohė me lisa
kahdo ka shqipni me lisa
mos ma le i tradhtarė mbi dhe
djegma flakė oj e qielit rrfe
token te arbrit me e pastrue
kahdo etnija me vizllue
prej te bukures pastertije
se kshtu shqipes i ka hije
jo me krymba e me klane
me u mykė trojet iliriane
por se o zot ti me ma rue
unitettin me ja shtue
Mb'shtillja n' fat at t ė lashten votren
Ruej shqiptarit nanė e motren
Edhe f'mijt e brezin t' sotit
Fatin t' mirė shkrueja gjith motit
Deri sa t' ket dhe ranė dhe e e gurė
mbaja t' gjallė shqipen n 'flamur
mos e le kurr me iu ligshtue
nėn kambė t' huej as'kurr me u shtrue

mbroje o zot shqipninė e vogel
t' mos e mbajė bota si gogel
si ndoj leckė a mozaik
gjith tue e shtrue nen qdo armik
shit e blej per metelik
blej shqiptarė e merecenarė
lej mbi dhe si varfanjarė
shtyj ne at breg her n' tjetrin breg
talle njeni e tjetri djeg
hajde tjetri e bjer mbi vasha
krajl sulltan e mbret e pasha
komunist e fajdegji
klanorist e tarikgji
hajna te zi e pashallarė
shum mashtrues e mercenarė
edhe te botes nderkombtare
blej rruspija per pa pare
kput ushkure per dinarė
per dhrahimi e per dollarė
si unmiku e si armiku
veq pse u rrin n' gjep meteliku
ne zjgjyr e jargė ai gjith tu u lye
per te gjallė etninė tue thye
thyej etni ku i thonė shqiptare
grupe t e zeza nderkombtare
mos le gja per mbrapsht pa kthye
te gjallė etninė mbi dhe me thye
me ja humb kahdo moralin
me ja prishė po qikė e djalin
mos e le kund me punue
ndajė me vlla e burrė e grue
mbloj ne varfri ene katandi
qe t'mos gzohet plak a i ri
merrja te gjhitha ato miniera
grryeje prishe me tendera
shtrija kahdo at korrupcionin
edhe ne pushtet futja demonin
ndaje te gjallė po vllaun me vlla
kahdo fe e krahinė ku ka
'''
e mos le mbi dhe ne etni
fat as te ardhme as bukuri
kahdo shqipes me i nxi jeten
tue ja mshefė po te verteten
te verteten mshefe prore
gjith t renkoj toka arbnore
her nen grek e her nen shkja
ne gjendje lufte pa ja nda
''''
turru ne zgjedhje e ne mashtrime
fort po vuan etnija ime
s po ka drita as prodhime
kahdi i sillet deputeti
s' duket ne ara bereqeti
veq po qajnė fusha e kodrina
kshtu po i shkojnė po moti e stina
gjith me vuajtje e sabotime
vjedhje arkash me mashtrime
per me u vyshkė per s gjalli shtetit
me pas halle porsi deti
populli i mjerė per me u vet varė
mos me dashtė me u qujat shqiptarė
veq pse myku e klanori
po e vyshkė e krahinori
mercenari e putha'dori
e do tjerė te pa taban
do tradhtarė kahdo qe jan
'''''''''''''
prandaj qiell ma ruaj etninė
m ja shto fatin ebukurinė
e jo shqiptart t 'merren vet me vete
e gjithfar sorre e kaqubete
me ja shkelė t drejten mbi dhe
e i jan lshue me klane e fe
''''''''
per me e shty gjithkah planeti
ruaje zot kah toka e deti
ruaja vashat ruaja gratė
ruaja t 'bijt qė i ka shtatgjatė
edhe vashat si perrija
kahdo etnike rrin shqipnija
mshira jote o zot prej teje
mos e ndaft shqiptarin feje
as n' krahina neje neje
as me grup as me krahinė
t 'bardha i past po mot e stinė
edhe trimninė po gjithmonė t' parit
mos me u shtrue thuundres t -barbarit
e per hasmin gjith qoftė gati
n'rrethtoret lidhė pėr shtati
edhe gra gjithmon e' t' reja
t 'rrepta i past n' barot si rrfeja
sikur osa me u flijue
gjallė nen shkja mos me u turpnue
per kah feja n' trup t 'mos shkyhet
n' asnji kokė shqipja t 'mos thyhet
trup e rrashtė po nji me mbetė
qoftė gjithmonė shqipnija n' jetė
me plot fat e me plot t 'mira
rrnofsh shqipni me t' drejta t 'lira
me plot nderė me plot hambare
me bashkim e gjuhė shqiptare
zoti i qiellit ta dhshtė t' mbaren
t' lashtė shqipnisė me ia ruejt faren
t' mos i bjer mbi kokė varfrija
mos me ndy me punė te kqija
shtroja zot po udht me fat
pa tradhtarė e renegat
t' mos i shiten lirė mbi dhe
t' bijt e sajė per lek e fe
balten mjaltė ta dijnė ma t' shtrejtė
t' gjith shqiptar me fe me ndejtė
n' voter t 'parve e per kah fisi
lidh le t' rrijnė per shoke e plisi
me ata tirq e gjamadana
gegė e toskė si i lindi nana
shum shtrengue ta mbajnė dyfekun
veshė me plumba t 'mbajnė jelekun
gjithmonė hasmin tue pergjue
kurr shqipnija pa u ligshtue
kah ka megjė me fije t 'barit
rrnoftė gjithmonė ndera e shqiptarit
syni pishė n 'vigjil t' vrojtimit
ora i ndjetė kti komb ma trimit
gjithmonė pran e n 'fat punue
mos e lshoftė dheun pa luftue
per pa e shkri po t' fundit djep
rrnoft shqipnija shkrep mė shkrep
gjithmonė lirė skyftera t 'malit
n' punė e n fat po djal pas djalit
n' gegė e toskė bashk me tri fe
rrnoft shqipnia n' pllambė e dhe
nė qdo kokerr dhe e gurė
t 'lirė i past gjuhė e flamur
edhe kah deti ku bjen rana
gjith shkėlqeftė si dielli e hana
gjithkah n' pallmbė shqipni i thonė
e bashkueme rrnoftė gjithmonė
edhe e fortė po rrnoft etnike
gjithmon rrnoft si nji qelike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 10-03-09 06:41

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Treqind yje
''''''''''''''''''''''''''
kushtuar Shotė Galices
'''''''''''''''''''''''''''''''
Treqin ,yje t kan shkrue n' pika
Ti ma e mira ishe nder qika
Me ato vteulla n' hark si vija
Lum si vashė qė t' pat etnija
si pa gjak q ė s' rrin damari
e pa shkelqim qe nuk rrrin ari
as py ta kanga nuk rrin
pa e dridhė teli qiftelinė
'''''''''
se ato yje t' kan la n' nuri
t 'kan shendritė si ngjyrė biluri
ta kan falė ngjyren pėr ballė
ata yj qė t' shohin n' mallė
edhe shkri t' kan n' nurė prej ari
e t' kan' mbshjtjellė si lulet n' bari
me ato fije me ato fleta

Nė at kėrcyell ku t' shndriste jeta
n' refleks t 'ballit si yllė drite
n' per shqipni ti qeillit shndrite
edhe emrin e ke shkrue
n' treqind yje e ke shartue
neper qiell e meteore
moj trimnesha e tok's arbnore
E n'rrezatim siq shkrepė ingjija
ne gurė qmue qė i ka shqipnija
i a fitove zemren hanes
kur ke kndue nė gjuhė tė nanes
edhe n 'prehen t' ra sharkija
kan 'heshtė zogjt ne curra e vrrija
kur ke kndue moj drenicjane
kan ushtue lugjet dardane
kanga jote ka zbritė zana
kur je shkrue me gjamadana
n, rrethatore m' je qendisė
porsi ylli i bukurisė
fytyra jote art mahnije
rrethatorja te kishte hije
se ishe nusja e Azem Galices
porsi zana e qiqavices
ah sa mirė t' jehoj martina
po q' i trembe shkje e shkina
po q' t' kan njoftė kreshnikt e malit
t 'kndohet kanga djal pas djalit
ty moj shotė moj heroinė
qou njiher e shih shqipninė
se kan mallė shum fusha e ara
me ta pa at pushkė me lara
me ta pa at rrrethatore
me ta pa qehren arbnore
ato duar me lkurė dukati
at bel t 'hollė lidhur per shtati
me ta pa qehren burrnore
at nagant shtrengue per dore
edhe vijat me gajtana
n' thumb kur shtine kapetana
e sa qetnik ke shtrue per dhe
sa gjandar e cuba shkje
gjeraqina t' pat zili
per dy sytė kur n' thumb ke shti
shkje qetnik e ne lule t ballit
e i ke ke shtri mbi tokė te zallit
me ato te famshme rrethatore
gjith tue mbrojt token arbnore
si e mbronė vet ajo gjeraqina
ke veshė n' t' zi sa shkje e shkina
se ty shqiponjė t' lindi dardana
mirė ke vra sa kapetana
shkje te krajlit e gjandar shkje
holl n' martinė ke qitė si rrfe
nuk t' ėsht njoftė ndoj huqe n' qark
mbreht si zhgjeta lshue n' per hark
i ke lshue plumbat n 'fishkllimė
ti je e para heroinė
trembdhjet vjet me pushkė ne dorė
per te shtrejtin dheun arbnorė
neper male ke luftue
kahdo shtigjet kan jehue
edhe e rrepta pushka jote
per kto troje kastriote
me at thumb ke shpue armikun
plumbat tu kan shpue qelikun
edhe jehona ne ato male
trembdhjet vjet luften se ndale
me gjandar e me vojvod
sa fisnike n 'fis e n' rod
je moj shotė simbol trimnije
gjamadani te kishte hije
edhe gersheta e bukurisė
e gajtanat te kan qendisė
kahdo shkrue neper gjerdane
e qehrja jote iliriane
hije te kishte edhe i hollė beli
e n' qifteli kur t' dridhej teli
ke pas kndue per zhuj selmana
per shum trima me tagana
e per osen e kulles t' barotit
e per trimnitė e kastriotit
shum e odat i ke frymzue
me ato kangė kah ke jehue
por edhe me pushkė e me martinė
ke luftue si gjerqaqinė
lum per ty po radisheva
qe t' perkundi ne ato treva
kur rrin toka me burbuqe
e ku i thonė drenica e kuqe
ku i thonė tokes ilirjane
qė tė dha gjuhė e at gji nane
lum pėr ty po ban drenica
shum ke gjue shajka e kapica
fort shitue ma ke armikun
plumbat tu kan vra qetnikun
kuur pa t 'huqė ndojher martina
lshue n' kushtrim si gjeraqina
me ata trima pėrr rreth veti
t' pat shkue zani larg te j deti
edhe t 'ka njoftė roma e parisi
se ti ishe shqiponj lisi
washingtona e lisabona
shotė galicė shqiponjė e jona
te njofti londra e berlini
se jan skuqur ibri e drini
me gjak prore te qetnikut
kur ty plumbat e qelikut
te kan jehue me krismė batare
per liri te tok's shqiptare
kahdo shkruanin ato gazeta
kur ti pushkė ke qitė si zhgjeta
me ata plumba qe ne ajrije
kan fishkllue per tokė shqipnije
shum e armikun kan tmerrue
me kushtrim kur ke luftue
per liri te toks dardane
moj trimnesha kapedane
ti ke pri ne mal me burra
ne bjeshk e vrrije suka e curra
e neper kodra me qetina
te ka jehue si rrfe martina
per atdheun ku i thonė shqipni
jeten tande e bane fli
edhe ke folė ne oda pa pra
qe nuk shtrohesh gjallė nen shkja
deri sa t' jet martina n' za
dej sa t 'ka fisheku fjalen
kurr betejat nuk do t' ndalen
kshtu per ty kan thanė krahinat
kshtu do t 'kndojnė n' per mote stinat
sa t jet gjallė mbi dhe sharkija
s' ka me e ndalė kangen shqipnija
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori i kenges shqiptare
kushtuar shoqte galices
xhelal ferizi nga mitrovica ---
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 10-03-09 06:41

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Treqind yje
''''''''''''''''''''''''''
kushtuar Shotė Galices
'''''''''''''''''''''''''''''''
Treqin ,yje t kan shkrue n' pika
Ti ma e mira ishe nder qika
Me ato vteulla n' hark si vija
Lum si vashė qė t' pat etnija
si pa gjak q ė s' rrin damari
e pa shkelqim qe nuk rrrin ari
as py ta kanga nuk rrin
pa e dridhė teli qiftelinė
'''''''''
se ato yje t' kan la n' nuri
t 'kan shendritė si ngjyrė biluri
ta kan falė ngjyren pėr ballė
ata yj qė t' shohin n' mallė
edhe shkri t' kan n' nurė prej ari
e t' kan' mbshjtjellė si lulet n' bari
me ato fije me ato fleta

Nė at kėrcyell ku t' shndriste jeta
n' refleks t 'ballit si yllė drite
n' per shqipni ti qeillit shndrite
edhe emrin e ke shkrue
n' treqind yje e ke shartue
neper qiell e meteore
moj trimnesha e tok's arbnore
E n'rrezatim siq shkrepė ingjija
ne gurė qmue qė i ka shqipnija
i a fitove zemren hanes
kur ke kndue nė gjuhė tė nanes
edhe n 'prehen t' ra sharkija
kan 'heshtė zogjt ne curra e vrrija
kur ke kndue moj drenicjane
kan ushtue lugjet dardane
kanga jote ka zbritė zana
kur je shkrue me gjamadana
n, rrethatore m' je qendisė
porsi ylli i bukurisė
fytyra jote art mahnije
rrethatorja te kishte hije
se ishe nusja e Azem Galices
porsi zana e qiqavices
ah sa mirė t' jehoj martina
po q' i trembe shkje e shkina
po q' t' kan njoftė kreshnikt e malit
t 'kndohet kanga djal pas djalit
ty moj shotė moj heroinė
qou njiher e shih shqipninė
se kan mallė shum fusha e ara
me ta pa at pushkė me lara
me ta pa at rrrethatore
me ta pa qehren arbnore
ato duar me lkurė dukati
at bel t 'hollė lidhur per shtati
me ta pa qehren burrnore
at nagant shtrengue per dore
edhe vijat me gajtana
n' thumb kur shtine kapetana
e sa qetnik ke shtrue per dhe
sa gjandar e cuba shkje
gjeraqina t' pat zili
per dy sytė kur n' thumb ke shti
shkje qetnik e ne lule t ballit
e i ke ke shtri mbi tokė te zallit
me ato te famshme rrethatore
gjith tue mbrojt token arbnore
si e mbronė vet ajo gjeraqina
ke veshė n' t' zi sa shkje e shkina
se ty shqiponjė t' lindi dardana
mirė ke vra sa kapetana
shkje te krajlit e gjandar shkje
holl n' martinė ke qitė si rrfe
nuk t' ėsht njoftė ndoj huqe n' qark
mbreht si zhgjeta lshue n' per hark
i ke lshue plumbat n 'fishkllimė
ti je e para heroinė
trembdhjet vjet me pushkė ne dorė
per te shtrejtin dheun arbnorė
neper male ke luftue
kahdo shtigjet kan jehue
edhe e rrepta pushka jote
per kto troje kastriote
me at thumb ke shpue armikun
plumbat tu kan shpue qelikun
edhe jehona ne ato male
trembdhjet vjet luften se ndale
me gjandar e me vojvod
sa fisnike n 'fis e n' rod
je moj shotė simbol trimnije
gjamadani te kishte hije
edhe gersheta e bukurisė
e gajtanat te kan qendisė
kahdo shkrue neper gjerdane
e qehrja jote iliriane
hije te kishte edhe i hollė beli
e n' qifteli kur t' dridhej teli
ke pas kndue per zhuj selmana
per shum trima me tagana
e per osen e kulles t' barotit
e per trimnitė e kastriotit
shum e odat i ke frymzue
me ato kangė kah ke jehue
por edhe me pushkė e me martinė
ke luftue si gjerqaqinė
lum per ty po radisheva
qe t' perkundi ne ato treva
kur rrin toka me burbuqe
e ku i thonė drenica e kuqe
ku i thonė tokes ilirjane
qė tė dha gjuhė e at gji nane
lum pėr ty po ban drenica
shum ke gjue shajka e kapica
fort shitue ma ke armikun
plumbat tu kan vra qetnikun
kuur pa t 'huqė ndojher martina
lshue n' kushtrim si gjeraqina
me ata trima pėrr rreth veti
t' pat shkue zani larg te j deti
edhe t 'ka njoftė roma e parisi
se ti ishe shqiponj lisi
washingtona e lisabona
shotė galicė shqiponjė e jona
te njofti londra e berlini
se jan skuqur ibri e drini
me gjak prore te qetnikut
kur ty plumbat e qelikut
te kan jehue me krismė batare
per liri te tok's shqiptare
kahdo shkruanin ato gazeta
kur ti pushkė ke qitė si zhgjeta
me ata plumba qe ne ajrije
kan fishkllue per tokė shqipnije
shum e armikun kan tmerrue
me kushtrim kur ke luftue
per liri te toks dardane
moj trimnesha kapedane
ti ke pri ne mal me burra
ne bjeshk e vrrije suka e curra
e neper kodra me qetina
te ka jehue si rrfe martina
per atdheun ku i thonė shqipni
jeten tande e bane fli
edhe ke folė ne oda pa pra
qe nuk shtrohesh gjallė nen shkja
deri sa t' jet martina n' za
dej sa t 'ka fisheku fjalen
kurr betejat nuk do t' ndalen
kshtu per ty kan thanė krahinat
kshtu do t 'kndojnė n' per mote stinat
sa t jet gjallė mbi dhe sharkija
s' ka me e ndalė kangen shqipnija
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori i kenges shqiptare
kushtuar shoqte galices
xhelal ferizi nga mitrovica ---
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 10-03-09 07:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me thuaj
''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
pashė kėt mal oj zanė ti mė thuaj
pse un liriku aq shum po vuaj
kahdo dushku po e sheh i malit
se etnija djal pas djalit
kurr nuk pat liri as jetė
jo ma pak se tremij vjet
tue vringllue gjith arm't qelike
per me pasė shqipni etnike
e un tash sot po rri n' kto anė
po i shikoj tash diell e hanė
se si shohin rrokullinė
kahdo rob ku e mbajnė etninė
greku e prangat pansllaviane
token te parve iliriane
kahdo i thonė shqipni etnike
kah kosove ilirike
e qameria tjetra veoter
edhe malsija e shtrejta voter
ku i thonė tuz plavė e guci
edhe deti me kaltri
kah kalaja e ulqinit
prandaj qajė o penda e shkrimit
piko lot e piko ngjyrė
dil e shihe hanen ne ftyrė
si ka dalė me ato faqe
shihi lulet manushaqe
neper troje rrijn mendue
a thua kush mi ka robrue
qe nuk gzohen si pranvera
kudo ne botė si lulet tjera
pse si ne lot duket currili
e si tue kja cicron bilbili
a thue tokė ti mori arbnore
mos nder shekuj je fajtore
pse nuk nxjerr lfutra e vullkane
me e shkdundė zgjedhen pansllaviane
prandaj qanė ne pranverė bilbili
edhe i fushes karajfili
edhe prroni e ujt e malit
ne grugullima djal pas djalit
hiq ma pak se tremij vjet
lot roberie gurra qet
se po e mbanė pe tte gjall ai shkja
ne thunder t keqe pa ja nda
shkundu o gurė shkdunu o dru
e pse me rrini si haru
e pse shikoni ket roberi
kta bajloz me gjak te zi
ket kulqeder pansallaviane
shkundu i her oj tokė dardane
e mi lsho kushtrim malsisė
ohrit struges e qamerisė
se gjak do te derdhet neper prroje
e s do te ket roberi ne troje
por se pushka e shqiptarit
mu ne ballė do bjen barbarit
qe ktu ka ardhe nga ato stepa
me na i shkelė po malee shkrepa
ara e fusha e bjeshk e vrrije
kahdo i thonė po tokė shqipnije

-------------------------
vazhdon kjo kenge neper pjes tjera

lirik 10-03-09 07:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargut ia fala
''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''
vargut ia fala germat magjike
nė germa nė secilen me miliona fije bukuri
aty idealet i thuri titanike
ne secilen germė vdes o varg pėr ty pėr caqet tua etike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un o varg ty ti fala shprehjet madhore
kurrizin ta thura dhe ta mendova si ylber
ty ti kam falė tė gjitha ekzistimet toksore
ty tė dua o varg tė jeshė cak per her
'''''''''''''''''''''''''''''
------------------
xhelal ferizi autori

-------------------

lirik 10-03-09 09:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Romansa
'''''''''''''''''' nga autori xhelal ferizi liriku
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::
ah romansa dikurė me gitaren time nostalgjike
kam kėnduar afėr lumit e detit me mallėngjime
o gitara ime sa romansat i kam kėnduar me ty oj magjike
secil varg zemer secila rimė shenjtėri me ri'imime
'''''''''''''''
un kam kėnduar me gitaren time nėn fletė tė lisit
kam kėnduar pėr dashurinė nėn qershija
i kam kėnduar edhe kombit tim gjubletes e plisit
kam qa nė tė tel tė gitares kur ėsht rimue etnike shqipėria
''''''''''''
un kam kėndue me gitarė edhe pėr secilin ind tė qiellit
pėr secilin damarė nė atdhe
un nė emocion me tinguj i kam prekė ndjenjat diellit
nė palcė te rrezeve ku ai shqip ka nxe
'''''''''''''''''
gitara ime aq melankolike
gurėt i ka bė qė tė ndjehen tė gjallė
ajo me notat e saja magjike
kohrat i ka shpirtėzuar me mallė
''''''''''''
ah romansat e mia me gitarė dikurė
kan shpirtzuar lidhje tė mahnitshme bukurije
nga zemra nė zemer nė jetė kan lidhė magjike urė
kan lidhur fjalė me art si dehje nė aromė dashurie
'''''''''''''''''
a tė kujtohet gitarė fjala ime romantike
ti kur e shpirtėzoje nė secilin tel
kur ndonjė romansė e shkruaja pėr dashurinė idilike
liriku me varg sot prap si dikurė po del
''''''''''''''''''''
gitarė nė shkallėt e qytetit tė bukur nė hyrje'' un me ty
kemi shpirtėzuar kohrat me tė shpirtit tela
kemi kėnduar bashk magjikshėm pėr sa tė mahnitshėm sy
qė vashat shqiptare i kishin e flokun krela krela
'''''''''''''''''
mua loti tash o gitarė po mė pikė
se un isha djalė qyteti
a tė kujtohet nata me plot yje drite e galaktikė
kur un romansa me ty kėndoja pran nji deti
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 10-03-09 09:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sa tė dua oj bukuri
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
sa tė dua oj bukuri
ah mi fal ata sy si t' d etit
qė mi ke plot dashuri
o ti e gzofsh kuroren t' mbretit
''''''''''''
ma gėzofsh e u bėfsh mbretėreshė
edhe ylli tė shndrittė n'lakmi
me gzim ylberi zemren me t ' veshė
nė ngjyra ylberash plot larmi
'''''''''''''''
kėshtu ta dua zemren qiellore
por si e ka e qiellit kaltrija
vshur n' rreze ari diellore
qė ty t' shoh arti nga lakmija
''''''''''''
o ty tė shkruaj moj portokalle
si shartimi nė shegė te kuqe
dua tė shoh si yllė pa halle
tue t 'qeshė ftyra si burbuqe
''''''''''''''''
kah hjeshi lshon n' tokė shqiptare
si bilbil mbas kanarine
tue kėndue n' gjuhė cicrimtare
bredh mė bredh e degė qetine
------------'
tė dy kraht ti shoh larmue
si tė ndoj shpendi magjistarė
bukurinė ka me ta shkrue
rrezja e diellit prarue nė arė
-----------
se dy vetulla dy shigjeta
mi ke ballit si hark kthye
si ylberi ne troje te veta
n' dy skajė qielli ku bjen thye
''''''''
un kshtu si ti lule s' kam pa
me i ngja qehres karajfile
fleta fleta sharmin nda
bukurinė tue shfaqė pa hile
'''''''''''''''
vet ylberi tė pėrkulet
me ngjyrė t' larme t' qiellit t' gjerė
ty tė shtrohen tė gjitha lulet
se ti e mbanė ma tė bukuren erė
''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 11-03-09 22:56

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Eh ti botė
''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

e ti botė qė rrin gjithkah mbi shpresa
me ato kombe e njgjyra e lėkura e fe
qė rrin mbi halle e mbi interesa
e kah vrapon gjith' kush pėr nje jetė t' re
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
dijeni pra mirė se ky dhe e globi
kah ju doni me nxjerrė shije jete
keq po sillet nji far i zi kobi
do t 'pėrzihen vullkane e dete
'''''''''''''''''''
pse ka dalė thonė nji brevė kokė njeri
putin emrin ia thot rusija
ky mendon shqiptart me i shtrue i mjeri
me i dhanė shkjaut t 'ballkanit tapija
'''''''''''''''''''''''''''
tue mendue se nė dorė e ka raketen

edhe atomin e nuk i luan qerpiku
majat nė qiell tė armve atijė po i preken
tank e top thonė i ka prej qeliku
''''''''''''''''''''''''
shtrėngue armėsh e me dy sy akull
ka msy boten e tokat shqiptare
don planetin thot pėr me e rrxue shakull
tu i joshė klanet me nji gjuhė vrastare
''''''''''''''''''
pa mendue i mjeri askund n't'trurit kore
ku ai tru i mėrdhitė kah moskova
i ėsht ngri mendja pėr token arbnore
por vullkan kan thanė ėsht kosova
''''''''''''''''''''''''
ka harrue kjo farė e stepave cubash
se keq nisė i ka hovet nė rrugė qorre
tue mendue s e jem qyqe kaqubash
po shqiptari boten e bėn vorre
'''''''''''''''''''
pėr tokė tė vet per troje e liri
kur ėsht puna e per dhe te parve
bien shqiptart ne liuftra me duhi
per te ua ndalur turrin e barbarve
'''''''''''''''''
se n' per vija kahdo n' qiell e dhe
mbrendė n'rusi hyn shqiptari i ri e plak
mbi rusi ma dielli s'ka me nxe
nė vend te ujit globi do t' pin gjak
''''''''''''''''''
edhe mosken flakė e djegė baroti
se s durohet shkina ruse prore
se la nipa osa e kastrioti
nė zjarrė qė hidhen pėr tokė t' shtrejtė arbnore
'''''''''''''''''''''''''

pse mendue ke ti oj rusi akull'shkreta
ruse stepash oj zemer katile
se nėn thunder tėnde do t' mė rrin jeta
dardanija e lashta karajfile


ke harrue se i madhi oso kuka
amanet ne na e ka lanė barotin
se do drdihen te gjitha male e suka
ke harrue ti Gjergj kastriotin
''''''''''''''''''
s' jem qeqen ne nuk jem as kozak
as nuk jemi tunguz e peqenek
por ilir tė lashtė jemi ne me gjak
si me le shqiptari din me vdek'
''''''''''''''
e s a pėr tym qė do ta mbloj rusinė
bardh sibiri ma kund s' ka me u pa
ke me e pa kohrat kur tė vijnė
nė copa t' vogla rus e grek e shkja
'''''''''''''''''''
ose duart larg mbajė prej ballkani
larg prej deti fushe e dardanije
se nuk shjkelė ma kendej pansllaviani
sa te ket djem e barot shqipnije
''''''''''''''''''''
pse si duket besa qenka shkrue
qysh se zoti ka nisė ujė e dhe
pėrmbi glob kush jetė mos me gzue
se n' pushtime lakmojkan kombe e fe
''''''''''''''


ne dhe e te huaj me mbajt ė syrin pa t' drejt feje
pa thanė zoti e pa thanė gjithsija
kombe te mdhaja po ma kan si zeje
ne kom,be te vogla me sundue robrija
'''''''''''''''''''
por n' shqipni gatuhet baroti
edhe hahet besa more shkja
deri sa qeilli tė ėsht e dielli e zoti
kurr shqipnija mbi dhe s ' ka me u nda
''''''''''''''''''''
prandaj mendjen veshe me arsye
e mos mbaj kndej kurr ndoj lakmi
se planete ne copa per pa u thye
nuk do te shtrohet ma kjo e lashtė shqipni
'''''''''''''''
as nen shkja e as nen tjerė t' zaptues
sa te jet flaka barotie benzina
mos mendo kendej me ardh pushtues
se te gjith do t' digjen si osa te vranina
''''''''''''''''''''
edhe gra e vasha edhe djepa
shum ma mirė se nen pushtues i mjerė
le te mbesin veq qyqet nder shkrepa
se shqiptari do te hidhet ne erė
'''''''''''
bashk me armikun do ta djeg vetvetin
se me i lshue trojet ne dorė te huaj
tokat te buzkura dheun t' bekuem e detin
gjaku i jonė esht flakė e jo ujė
''''''''''''''''
prandaj rri ne ato stepa te sibirit
e mos msyj me lakmi barbare
kndej ku i pari fara e ilirit
na i lan kto toka shqiptare
'''''''''''''''''''
e do ti mbajmė neper breza e jetė
shqipet kndej kan me kontrollue qiellin
prej moll's t' kuqe n' qamėri e nė det
e lirė shqipnija do i g'zoj dritė e diellin
''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 11-03-09 22:57

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrse o djallė ty tė fajsojnė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse o djallė tė ngacmojnė
kohrat e njeriu vet
kur ty shum'her me djallzi ta kalojnė
pėrse nuk tė lėnė tė qetė-
'''''''''''''''''''
ti si njeriu o djallė nuk je
je engjull nė krahasim me dredhitė njerzore
si ai ti nuk din me e zhvillu intrigen mbi dhe
se njeriu ėsht qenje mbi djallėzore
''''''''''''''''
njeriu ta kalon ty o i pa fajshmi djallė
kot qė ty me faje tė ngarkojnė
njeriu e ka djegė boten dhe e gurė e zallė
pėrse o djallė ty tė fajsojnė
'''''''''''''''
ti fajtorė pėr moralin e qthurjen e tij nuk ke
ti nuk zhvishesh siq zhvishen disa njerzore fundrrina
ti je i pa fajshėm mbi dhe
pėrse tė fajsojnė ty kohra mot e stina
'''''''''''''
ti nuk prodhon glob e vrasėse raketa
njeriu me at krim vrastarė po merret
pėrse ty o djallė pa faj po tė nxihet jeta
e akuza ndaj teje nuk shterret
'''''''''''''''''
o djallė i urtė i pa faj pėrse
shekujt aq shum tė akuzuan

e kohrat fajtore si sot si dje
ty pėr gjithqka tė fajsuan
''''''''''''''''
pėrse fajet e tyre ti ngarkojnė ty
kur ti je i pa faj i mirė
o djallė njeriu ėsht ai qė shpirtra gjithmonė ka thy
me masken e tijė tė p'shtirė
''''''''''''''
ty tė kan gjuajtur o djallė gjith me gurė
e me mallkime kahdo edhe nė mekė e medinė
por njerzit jan ata qė kėpusin shpresė dashuri e qdo urė
njeriu e shpiku marrėzinė
'''''''''''''''''''
djallė le tė quhet njeriu gjithmonė
ai gjith ka prishur paqen
seclen lule e ka vyshkė nė emocion
karajfilen lulkuqen manushaqen
'''''''''''''''
djalli ėsht shum i mirė
pse faj i veni o maska
njeriu ėsht qenja ma e nxirė
dyftyrrshi qė u poll nga laraska
'''''''''''''''''''''
njeriu bėn mbi dhe tradhėtinė
njeriu fioshnjet i vret
njeriu zhvillon pedofilinė
njeriu ėsht hataja vet
---------
njeriu ėsht qenje homoseksi e krimi
njeri ėsht qmendia e kėsajė bote
njeriu ėsht degjenerimi
qė sillet si ligj nė majė rrote
'''''''''''''
ai e ka mbėrthyer natyren pėr fyti
njeriu ėsht ai qė me tė ligat mbarsohet
ai dhe e keqja e tij ne na mbyti
djalli pėr se pra fajsohet
'''''''''''''''''
mbrojeni te pafajshmin djallin
se njeriu ate e ndjek
njeri e mbushė gjak e lot dhe e zallin
njeriu i bėn shpresat me vdekė
''''''''''''''''''''
njeriu e ka shpikė ndytsiren
njeriu e ka shpikė tradhtinė
njeriu e ndrron orė e qast fytren
njeriu e vret dashurinė
''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi-liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 11-03-09 22:58

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vargu im idhnak
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
nuk jam un k'tu per qeshtje personale qė kam dalė
ndoshta mendon kush ndonje lėmoshė kam dalė me kėrku
as mė ka shkuar mendja mua nė at drejtim ndonjeherė
dhe kushdo qė mendon se un pėr l'moshė jam duke shkru
gabon rėnd me gjithqka ka me shkrim e me mendim e me fjalė
e kush mendon
se un nuk kam mbetė ne duar te huaja si i mjerė
gabon se pse un mbijetesave gjithmonė ua kam dalė
e luftoj me penden time per drejtesi e per vlerė
prej dritave te mirsisė pra mar shprehje e fjalė
as nuk jam ziliqarė nėse dikush ma kalon me varg e me dije
as nuk jam dalė kėtu pėr tė shitė nė vargje vetem helm e vnerė
por kam dal me pendė qė vajton me ngjyrė ore lum zotnija
kam dalė per hallet qe i ka shqipnija etnike e mjerė
se ngjyra e pendes time po qanė pėr shekujt dhe thundrat kohore te pamėshira
neper te cilat tmerre e shkelur e trishtuar e sakatosur kaloj nanė shqipnija
kam dalė kėtu pėr qėllimin e mirė me dritė tė kėsajė pende pėr caqe tė e qellime te dlira
se shqipnija a nuk e shihni o tė uruar qe sa shekuj e epoka
pushtues qe ndrroj e mbytur ne gjak nė dhimbje neper kob e lot
sa shum i vuajti i renkoi dheu e toka
neper shekuj etnikja gjėmoi neper kohra e mot
sa shum u pergjak e perflak ne luftra e barot
sa shum i ka ra hiri e shkrumbi nga shkelsit dhunues e hordhi barbare
kahdo etnike kjo ishte dikurė me kufij shtri plot larmi e bukuri buzė deti
e vuajtur e shkelur ajo me kokė nė hi po dergjet edhe sot
e me mundime po kalon neper dhimbje aq shum etnija shqiptare
kur han e pin i pa ndėrgjegjshmi pushteti e deputeti
pa kqyrė aspak pėr bijt e vet e gjakuin shpernda anė e mbanė botes
a nuk e ndjeni dėnesjen si qanė dhe e shtresat e tokes minierat e kromi
a nuk e ndjeni ju se kjo ka mbetė ne bisht te pameshirshmes rrotes
e gjveshur neper loit e skamje e trullosur me klane duke folė vet me veti
e ne shum rryma perqa esht etnija kombtare
as grunė nuk ka as miser neper ara tė mbjellura tė vetat
i rrijn te djerra fusha e toka e ara tė pa ana
lodrojnė hafijet per hesap te grekut e serbit dhe diktati e mvarsija-
nga varfria e korrupcioni esht bė gazi i botes
etnike kahdo lot e mjerim po derdh etnike shqiperia
po mė o kohė thuaj nė qfar seksioni sot shqipnija etnike vendosė vet
pėr tė saj fat e zhvillim e ecje perpara
i pa zhvilluar e i pa gdhendur po i rrin pa infrastrukturė bregdeti
e kosoves nė tė gjitha anėt i kan pre copae i kan rrudhė shtatin
nuk ndjehet sot kund mirėsija veq mjerimimit neper fise tė tana

se paret kurr nuk dihen kah shkojnė e ato fonde t' grumbullimit
se arat kan mbetė pa spec pa laker pa grunaja pa pjepen e pa shalqin
Kėrdi po bėn klani e forma e hajnisė e krimit
me thueni si jetohet sot nė shqipėrinė etnike pėr veq me shkollen e mashtrimit
e krimi po e prishė si myk dal ngadal shpirtin e kombit tim
mė thueni si jetojnė shqiptarėt nė kosovė nė mal tė zi-
nė maqedoni e nė shqipėri e nė troje tjera etnike
kush ju jep me ngranė nga cila duar ushqehen
kur papunsija e anarkija e ekstremja e mjeera varfri
kerdi bėn e fise te tana ne shpresa emoral thehen
vetvrasjet droga e hashaashi ka fillue me u pi
merituesit e atdheut askund nuk shperblehen
as ata qe te drejtes kan prirje me i pri
e kahdo pas dore atdhetarėt e vertetė po lehen
kahdo fiset nė nji kulturė tjeter koha absurde ėsht duke i shkri
shumshtreasa te varfra e te mjera keq po ndjehen
atdhue si dikurė nuk po ka ma dashuri
shqiptarė nga te huajt kan fillue e po blehen
po shitet si ne treg kahdo rrena me tradhti
kohrat te kqia e ma te kqia e klanet po ndersehen
vendi u mbushė me krim e papunsi
femra me u shitė duhet lirė per nji punė qka do
sa do vend te jet ai vend pune i ligė
prandaj o vargu im me rimė dil sot e renko
se toka esht mbushur me premtime te kota e me intrigė
punsim nuk ka varrfria po vret njerz te gjorė
ne litar per pak buk po bjen qytetari
po tjetersohet edhe shpirti arbrorė
gjithnji ma ne modė po del i keqi e barbari
para po ecė ai qe i ka dy fytyra e dy bigė
i thyeshmi i pa kurrizi e ligu rrogtari e puthadori
visaret e vyrtytet askush ma po thuajse nuk i qmon
renkon toka e mjerė me shkretira e djerrina me bari
nuk mbjellet kund ara nuk shihet kund bujku as traktori
i djerrė mbi dhe thua se mbet shqiptari
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


keto vargje te lira shqiptare vazhdojn ne pjeset tjera
nga autori xhelal ferizi ne emrgim
pjesa - II-


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:23.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.