Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 18-03-07 21:19

Roberija

shkruan xhelal ferizi

Shekujt nji ditė ke me i ngranė
edhe driten pa mė shirė
ndoshta edhe diell e hanė
edhe eren e lirė
edhe boren e bardhė
edhe qiellin e pa anė
edhe diten te bukuren stinė
edhe det e oqean
idetė ke me i gri
poregreset me i nxi
edhe harmoni
nder popuj miqsi
te gjitha ke me i ngranė
e prangave robri
dhe mirkuptimin
argtimin mirbesimin
bashkpunimin
drjetesinė dashurinė
edh e te jetes bukurinė
a h kush e mendoj kush e lindi
mbi dhe
roberinė

lirik 18-03-07 22:42

DRITARJA E KUJTESES

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Neper dritaren e kujteses
ne secilen pik te shiut,meditim
sikur,bota ime,sillej rreth forteses
me vargun ne gji jetim

sa larg po m,flutronin ,shekullmendjet ,n,flatra
se mendjet,krih m' kishin marrė
kaltrisht,e lakmueshem,me joshnin kah vatra
kah gjurmet qe i solla zvarrė

secila pikė e shiut njė lot
mergim,kjo mbretri llahtare
kam pi aq hidhur shiun e huaj n' per mot
n'lakmi,te ,dikurshme moshatare

duart e lagura,drejt qiellit
dritares se kujteses,zgjatė
lutesha per kallijt e,miellit
per token time,te ngratė

thellueshem kundroja re t' huaja
Qe ecnin dikah me nxitim
me shiun disi po luaja
kur ,harroja se jam n' meditim

me lagte ngapak,ne gji
kur era e sillte ,lehtsisht
qerpikun ma joshte me pi
qfar,loti i natyres,knaqsisht

dritarja ime e kujteses
largsinė qe ma sjell,n' meditim
un i biri i harreses
me shiun perfshihem n'lotim

DRITARJA E KUJTESES
SHKRUAN AUTORI XHELAL FERIZI ;NGA MITROVICA

lirik 18-03-07 23:12

MITROVICA

Shkruan poeti :

Xhelal FERIZI


Se q, po kjajn dy gurė kalaje

po u del loti per mbi maje

tue ra shakull n' dhe coptue

s' dojnė per s,gjalli me u ,murue

pelcet gjaku prej ksaj ndarje

n,fushė,t,ibardhes ndezje qarje

ndihet dhimbja anes t ,zemres,

dridhė kalan te zogu i themres.

at kala me dritė shqipnije

n' buzė t' ibardhes ku lshojnė hije

gur e kreshta t' shkruem bilbila

kjajn lulkuqe e karajfila

po u bijnė lot n,qerpik e fleta,

me u ba bashk me troje t,veta

me bashku zemren dardane,

gur e kreshta t,asaj,ane

bjen murana,n,gjak,pikue

maja e gurve gjam ka lshue

anes t,majes ,mbi bedena,

dridhet guri me dy krena,

me i thye prangat serbijane,

don liri e bashkim nane,

po qet goje za pelimi,

po lshon vaj e za mallkimi

e po i gjuen kurthat tinzare

tu i shtri duart drejt nan,s, shqiptare

po i shtrin duert kah jugu e deti,

kah shqiopnija dhe i veti

kah grunajat fush t' paana,

lot e gjak po shterrė dardana,

syni i drits, po po ndritė prej nane

lot e gjak po rrjedh murane

po i rrjedh gjini,gjak pikue

shtiza e hasmit e ka shpue

dhimbja e dheut n' copa e renkime

thyhet krah i shqipes trime

prehet balli i dardanes

shpatė e zezė i bjen muranes

prenė ibardhen per mjedisit

esht gjakue bradhsija e plisit

e preu shpata me dy ftyra

siq esht pre dikur kerkyra

siq esht pre plava e gusija

nishė toplicė e kurshumlija

siq ka kja n' copa gjakue

hot e grudė ne gjak skurrue

siq ke shkri n, vaj ulkiniana

dej ka ra per dhe murana

dej,ka ra vala e kaltrisė

n, shtat perthye mbi dhe t' shqipnis

siq,kan,ra n,shekuj,nder breza,

artė janinė,suli e preveza

iliriana n,gjak, e n copa,

kur sllavian,na,u mbush europa

sa shum zjarr,pat ra mbi dhena,

kan ra cop gur e bedena,

kan ra krojet n' gjak kullue

ujt e bardhė ne gjak a,shndrrue

kan ra qyqet,n kang,t vajtimit,

jan plas gurt prej permallimit

na ra shpata car dushane

n,mes dy krenash n' kokė dardane,

Mitrovices zemres t,arit

me i sllavnue tapinė,shqiptarit

trojet,t,parve trashgimije

pjesė e copė,n,zemer shqipnije

me na ra trojet coptue

gur e dhe n,sllavian,me u shndrrue

tash ka ra prap shkrumb mbi dhe

ka ra etje dritė pa le

ne,at,veri,mbi,nanen tonė,

kjan pranvera ne at zezonė

ne at copė zemre djegė prej zhari

jan tha lulet n,fije bari

po kjajnė rrruget n' thunder t' keqe

ka ra shqipja n' rrugė me leqe

kan ra shpresat jan kurthue

gjak i kuq esht turbullue

ra flamuri i kastriotit

n,gjak e' n' plag e 'n' pika t' lotit

asaj ane n' tokė te parve

gur e dru rrjedh gjak t' shqiptarve

nuk e lshojnė shqipet pa u shterrė

pa ra gjaku mbi pranverė

pa ra duhma e barotit

pa ra djemt e kastriotit

pa ra majat me u rrafshue

qiell e dhe e diell pa u shue

pa dalė shqipet kah kalaja

Me u dalė n' log kulqedrave t' mdhaja

per dhe t' nanes n,fije t' barit

mos me e lanė nder thoj t' barbarit

n,thoj t,barbarit n,kthetra t,kqija

me kja guri n,troje t,mija

me kja dhe balt e zallina

me kja bari mbi ledina

me kja zanat neper kroje

blet t' argjendit me kja n' hoje

me i shkue gjak ibardhes vala

me ju tha peshqit me njala

gurt e bardhė me ju sllavnue

sqepi i shqipes me u,shterrrue

pa uj t' bardhė qe rrjedhė bardhsije

mbi zalllinat,n' gurrė,shqipnije

per me mbetė me u tha nder mote

pa uj t' bardhė t' shqipnisė nanloke

pa ibardhen ujt e arit

qe i njomė fushė e dhe t,shqiptarit

qe i njomė shpirt e sy n' dy krena

gjakun shqip qe rrjedhė nder vena

gjuhen t' ambel t' lashtė e' t' vjeter

qe e njomson si askush tjeter

kjanė erlehta n' shtat perthye

mbi dhe t 'nanes fund e krye

n,buzė t,ibardhes n' per dy brigje

n,grykė,t,kalasė,mbi,maja,e,shtigje

anes ,t,lugut nder zallina

n,mes dy majash me dy kthina

kah zogiana,ku bjen shtrue

nji kala n ledinė gjelbrue

lule e shkelun n' shtat plagosun

mbi dhe t' shqipes ra,plandosun

qerdhja e shqipes shprish shartue

gjuh e jonė n' muranė shtangue

vaj i heshtun buzve t' gurit

shtat i thyem ne shtizė t' flamurit

flatrat mbetė shprishun shpernda

gjurmve t' trollit shqip tue kja

ka mbet qiell,pa ngjyr t' kaltrisė

i vransuem pa dritė t' shqipnisė

i ndamė rrezesh pa drit hane

pa kangė t' bukura n' gjuhė prej nane

pa at fllad e afsh lirije

pa u marrė n' gryk me dhe shqipnije.

XHELAL FERIZI NGA Mitrovica autor dhe krijues i poemes per Mitrovicen
VENDLINDJEN E POETIT

--------------------------------------------------------------------------------
Vėrejtje: (0%)

lirik 19-03-07 00:29

NE GREPIN E BUKURISė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

duke kerkuar neper valet e jetės
duke kerkuar neper mberterinė e luleve
neper shekujt e caqet e elrehtes
bukurinė kerkova neper prralla e fabuleve

neper vargje te poetve e neper mbreteri pagane
neper proza e tregime e urata
kerkova neper dritė xixillonjash e neper dritė hane
neper kohra endrrash neper net te gjata

kerkova ne vrrije kerkova ne shkrep
kerkova ne yje me shtigje
dhe rashė nji ditė si peshku ne grep
teheqeur nga bukurija neper shekujbrigje

si peshk i pafajshsem me zemer biluri
neper valet e kerkimit
ku arti i notit e syri im zuri
nji biondinė me pamje te gjevahirit

dhe mbeta ne grep i varur per jetė
kahdo thumbi i sajė me lak
neper brigje e udhe rob i saj jam tretė
me i zjarrė e prush ne te dashuruarin gjak

lirik 13-09-07 19:59

Ndjenja Qe Gjemon

Si Oj Botė Nuk E Ndegjon
Ndjenjen Shqiptare Ne Gjoksin E Dhembshurisė
Kur Kjo Yjet Nji Nga Nji I Dermon
Me Denesjen E Vuejterisė

Ndjenja Shqiptare Ne Shpirtin E Thellė Oqean
Ku Notojn Dhimbjet E Malli
Shekull'loti I Sajė Shtat Palė Qiell Po I Pervlon
Shih Si Pervlohen Gurė E Dhe E Zalli

Ndjenja Shqiptare Qe Lidhet Me Dhe
Me Qiell Me Shum Fije E Damarė
E Kan Degzu Kthetrat Ndarse Ne Tri Fe
Por Gjemon Per Bashkim Kombtarė

Renjet E Nervin Mbjell I Ka Thell Ne Gjak
Ne Gjen Ne Q

lirik 26-09-07 00:06

Titulli: lirik
 
NESE NUK NA JEPNI PAMVARSINė

xhelal ferizi

nes e nuk na e jepni pamvarsinė
dijeni do te sjellim nga qielli kometa
me dhimbjet tona do qelim vullkane
lotet tona her dot e ngrihen ne rruget tuaja
her do t e vlojnė neper secilen bazė shpirtrore europiane
dhe neper te gjitha qelizat e hauaja
do ti derdhim aq te rreshqitshme te tyre plane
dot e te ju gjemojmė dersa dhimbjet tona shqiptare
ne secil kalli tuaj te grurit neper korkrra rane
neper secilin instikt tuajin neper breznitė tuaja qytetare
gjamen tonė do ta perkundni
shpirtin tonė barrė te perjetshme
dhe nuk do t ena lekundni
nga caqet e idealeve te vlefshme
loti yne do te behet detvrases per ju
do t ebehet top i zjarrt me madhsi qielli
do te shendrohet ne avull frymmmarrs
ne mjegull pshtjellimi qe nuk e largon as dielli
do t e behet kohėmarrs loti ynė i vjeter
dhe do te qajė deri sa mbi dhe te bie qielli

xhelal ferizi

lirik 10-01-08 22:32

Titulli: lirik
 
#[URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/showpost.php?p=40083&postcount=552"][B][U]552[/U][/B][/URL] [URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/member.php?u=7104"][SIZE=5][COLOR=#22229c]lirik[/COLOR][/SIZE][/URL] vbmenu_register("postmenu_40083", true);
Dituria

xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

Un o miq e dua diturinė ,por nuk e dua
E dua dhe nuk e dua ,dhe megjithat e dua
pėrse kėshtu qka mendoni
perse jam fjalėt duke i ndryshua
sepse menqurija dhe truri i sajė timoni
kurrė nuk kan perfundua
dituria nuk ka fund
prandaj e dua dhe nuk e dua
sepse nuk nxinet pa shum mund
ajo ėsht qiellore e pashterrshme krua
ajo ėsht e pafundme ndėgjoni
prandaj per ta ndjek ne pafundsi jam duke pėrtua
e un nuk mund te jem me mend qdo kund
nuk kam aq shum torua
sepse i imi dembel diapazoni
nuk don aq shum mund
dėshiron ma tepėr pėr tu argtua
argtim don tė pa fund
por jo kah vrapi e dituria
se kjo kerkon shum djersė e mund
dituria ėsht si nji gjithsi krua
e perjetsisė e gjerė qė nuk shterron
asnjiher nuk u shterrua
ate nuk e kapė dot nė grusht asnji diapazon
sepse ėsht aq e gjerė
aq sa dot nuk e thua
,un jam dembel deri nė fund per ta nxanė
per ta thithė at madhsi pėrtej qiellore
E ajo e pafund ihaaa,sa e pafund
edhe sikur kokat te jen tė mėdha sa tokė e hanė
edhe sa madhsitė yjore
aq ka peshė tė randė
nuk e mbajnė as kokat superditurore
dituria ėsht peshė pafundsi mund
nuk kapet as me laps dore
as madhsia e qiellit nuk e mbanė
ajo ėsht pertej hapsinore
Si me vrapu mbas pafundsisė

Ec e ec es e nuk arrihet
qka ėsht kjo e pėrtej gjithsisė
qe fundi nuk i dihet
dituria ,qka qenka kjo vallė
dituri quajm , lakmi pėr domosdoshmėri
Pėr pafundėsi qė nuk e arrinė asnji njeri
Eh menqurija tė shterrė ngjyren e miliardaqelizave nė toksore madhsi
Edhe sikur ato tė jenė oqeane tė pa fund koka gjeniale
prap kerkohet e re menquri
diturinė kur e ke nuk din a e don a vret njerzinė
Kur nuk e ke diturinė nuk e din
a e don a e vret njerzinė
sepse me diturinė
nderton industrinė dhe armė nė jetė
top pushkė raketė
nderton barot
por diturija mund tė perdoret
edhe pėr gjak e lot
pėr shkollė
sepse e la i madhi zot
njeriu me ndjekė diturinė me qenė mendjehollė
por sillu pshtillu kot
se me diturinė
nuk e din
ae don a po e vret njerzinė
sepse si dje si sot
njeriu me aftesinė
e dredhi kahdo qė deshti diturinė
ajo vėrtetė ėsht e pafund
ata qė e ndjekun duhet tė kenė njohurinė
se dituria don angazhim e mund
se ajo ėsht ma e gjerė
se secila hapsirė
se qielli me erė
ajo ėsht gjeniale e pa arrirė
kush mendon se arriti ai ėsht i mjerė
dituria ėsht menquria
menqurija ėsht bukurija ajo edhe vret
ėsht bukurija qe shterrė det e planet
domosdoshmėrija qė thrret
qė edhe tė tretė
por edhe materjes i merr e i jep jetė
e menqurija ka thija
vazhdon e njihet pėr kah pleqėria
menqurija tė qon deri nė palcė tė gjithsisė
pėr mos me njoftė as vet arsyen e menqurisė
menqurija esht ajo qe nuk vret dhe vret
qė kalon pa u lagė ujė e det
qė i takon pafundsisė
qe njerzija e ka nisė
nėse je pseudo pseudi i menqurisė
nuk do ta njofsh menqurinė si brum si ligj e nen
ajo ėsht madheshti ligj nen qė nuk i shtrohet vogėlsisė
esht dhuratė e,perendisė
nga psudo pseudet ajo nuk vjen
por ėsht gjenialitet i pėrsosmėrisė
mequrinė askush se ka nisė
ajo ėsht pėrtej filozofisė
pėrtej gjithsisė
ajo ėsht nismėtare si fryt
pėrtej ma pėrtej se kur ėsht nisė
prandaj mė lodhet mendja dhe sytė
duke e ndjekė
sepse ajo ėsht gjenialitet i krijimsisė
secili mundet me u stermekė
duke e ndjekė drejt pafundsisė

e tillė ėsht dituria
e dua prandaj
dhe nuk e dua se ėsh pafundsia
e hapin mbas sajė
nuk mund ta mbajė
sepse per tė arritė te pafundsia
atje ne majė
nė majen e sajė
nuk arrinė as supermenquria
sepse ajo ka majė mbi majė
deri te pafundsia

autori xhelal ferizi vargje shqiptare ne mergim
[IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/statusicon/user_online.gif[/IMG] [URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/reputation.php?p=40083"][IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/reputation.gif[/IMG][/URL] vbrep_register("40083") [URL="http://forumi.zemrashqiptare.net/report.php?p=40083"][IMG]http://forumi.zemrashqiptare.net/images/buttons/report.gif[/IMG][/URL]

lirik 10-01-08 22:35

Titulli: lirik
 
Po na vrasin o amerikė

Autori xhelal ferizi

po na vrasin o amerikė
me intriga sanksione e viza
mbas shpina po na bien thikė
nėpė rrugė na qesin cunga pezhgve pelim ferra e driza

po na vrasin pansllaviant qė ti po i quan europė
po n a vrasin shqiptarve nga qdo anė
na i qesin shpirtat me maltretime copė copė
poshtrim me pi po na dhanė

na sorollasin me viza serbofilja kroacia
na stermundojnė na grryjen ne sistem nervorė
nė kėmbė ėsht ngruitur pansllavo lugetėria
ta shuajn damarin arbėrorė

na ndihmo mikeshė na duhet rruga e lirė
ndihmoje mikeshen shqiptare aleate
sanksione thuaju o heqje vizash o vampir
se na poashtrojnė si qyqe nate

amerikė e jona e perjetshme mikeshė
a e ke aleat shqiptarin
ujqit mishngransa mbi glob jan qua peshė
gjunjzoje gjunjzoje bizarin

brienat i kan mbrehė pėr ne
nga ballkani me na qitė fare
shqipe mos me lanė mbi dhe
etni as gjurmė shqiptare

viza viza viza
tela me gjemba rrethime
s 'kalon andej as miza
pa njimij maltretime


i kam pa shqipėtarėt e gjorė
qė gjuhė nuk dini tė huaj
me nga nji leter nė dorė
poshtrou e sllavisht shkruaj

mbush rubrikė mbas rubrike
trego tranzitin arsye
gati sa nuk vdisnin prej pike
kur mbrapsht disa i kan kthye

me kujtohet nji nanė shqiptare
aty ne konsulaten kroate
kėrkonte shteg e qare
e strukur si qyqe nate

tė kater vllezrit e sajė
ishin gjetė tė vrarė masakruar
po shkonte kjo nė lot e vaj
nė varrim e kishin ftuar

por nisi kroacia
e mjera legata e konsuli
po ziente kah kopilia
po ziente intrigė mashtrim qulli

jo kėshtu e kjo ėsht jo s' bėn e nuk shkon
jo kjo tė duhet e ajo leter
kėt nuk e ke e kjo tė mungon
sa tė poshtėr sa lugetėr

pėrse viza ne shqiptarėt e mėrgimit
kur kemi qėndrim nėpėr shtete
pėr viza tranzite tė mjerimit
na vyshkun na pinė gjak jete


prandaj mikesha ime
gatitu edhe ti
tė duhet sot forca oj trime
nisja nji pune mos rri

vepro vepro sa ma parė
puno e bashkrendit
sė bashku me shqiptarė
kalimin e lirė tranzit

se ne na duhet liria
lėvizja me mallra n' pėr tokė
por para na del harbutria
shqiponjes ja prenė dy kokė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 10-01-08 22:37

Titulli: lirik
 
Ik o varfri

Autori xhelal ferizi

o shpirtra tė shqiptarve
o gjak skenderbeu
mos bini ne skllavri t' sundimtarve
s' duron ma guri e dheu

mbi ne nuk rrijnė ma zgjedhat mizore
as thundra e e rjepsave tė huaj
varfri shporru nga trojet arbrore
se gjakun na e bėre ujė

ik o varfri bashk me shkaktarin
bashk me sabotatorin
rob mos e mbajė nė mjerim shqiptarin
ik bashk me puthadorin

ik o varfri tė shofshin namėt e zeza
larg qrrėnjosu nga trojet etnike
sa dhimbjet na i mbolla ndėr breza
ti je ma e madhja armike

ik bashk me tradhtarin
ik me lėmshin tėnd shekullorė
ik se e zhbėre shqiptarin
ik se na bėre tė gjorė

autori xhelal ferizi ne me

lirik 10-01-08 22:38

Titulli: lirik
 
Un njoh njerz

SHKRUAN XHELAL FERIZI

O UN NJO NJERZ Qė KAN PRE
ME SHPATė DY TEHSHE RREZET E DIELLIT
E SHPRESAT DUKE ARDHė MBI DHE
NGA BUKURITė E QIELLIT

O UN NJOH NJERZ Qė KAN PRE
GėZIMET E PADJALLZUARA Nė RRITė
O UN NJOH NJERZ Qė KAN PRE
PABESISHT BESNIKėT NE PRITė

UN NJOH NJERZ Qė ME SHPATė SATANIKE
KAN PRE PORGRESE MBI DHE
KAN PRE EDHE FISET ILIRIKE
E SHQIPET MBI AUTOKTONEN FOLE

O UN NJOH NJERZ Nė EUROPė
Qė KAN PRE MISH PER SLLAVIAN
SHQIPNINė SI N' THERTORE NGA I COPė
PER NIPAT E CARIT DUSHAN

O UN NJOH NJERZ QE KAN PRE
ME SHPATė DASHURI Nė UDHė
O UN NJOH FISE E FE
QE DOREN MBI NE SE KAN RRUDHė

O UN NJOH NJERZ ME SHPATė
QE SJELLIN PAFAJSHėM MBI STINė
QE PREJNė EDHE SHEKUJT E GJATė
Q E VRASIN QDO KANARINė

O UN NJOH NJERZ MISTER
Qė VRASIN KAHDO JAN THERRTARė
QE PREJNė SHQIPNINė E MJERė
DHE SHPRESEN PER QDO SHQIPTARė

autori xhelal ferizi shqiptari ne mergim

lirik 10-01-08 22:44

Titulli: lirik
 
Sikur tė isha mrekullija

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Sikur tė isha mrekullija do tė hyja nė pendė
mandej kisha endė pelhurė me rreze
me ari diamant e argjend
kisha qendisė shpirtra nėpėr breze

sikur tė isha mrekullija
kisha hy nė veshje karajfili
kahdo ku ėsht rrokullija
e globit ku kėndon bilbili

mandej me veshjen aromtare
kisha hy nė qdo mikropikė
ndėr fise nderkombtare
si yllė ma ra nė etikė

dhe kisha hy n' pėr gjaqe
me i dehė me mrekulli
me i lidhė miqsi e paqe
lot gzimi mbi mahni

sikur te isha mrekullija e padukshme mistere
do te kisha hy me shekuj'shkollė
neper qdo qelizė me nga nji det vlere
pipash afatgjatė me shekujt mendjehollė

mandej kisha hy me me shekuj t 'perjetsisė
AQ LMUESHEM SI AI VOJ ulliri
kisha lėshua si farė fryte tė dashurisė
si buken mbi dhe kalliri

dhe kisha shartuar aq shum melodi
nėpėr tė bukurat planete
tė isha ba e mrekullueshmja fli
pėr themelet e tė kėndshmes jetė jete


oh sikur te isha mrekullija do tė kisha hy
ne vet qelizen e varfrisė
nė vebrinė e te verbrit per ti dhėnė dritė sy
dhe fund ligjit tė robėrisė

varfrisė i kisha dhanė me pi
e me ngranė shum fryte nė jetė
sikur te isha mrekullija me tapi
do te isha vula e globit vet

po sikur te isha vet mrkeullija madhore
e qiellit qe rrjedhė me dritė
do te kisha hy nė ngatrresat botrore
marrveshjet si ilaqe tu i zbritė

po sikur tė isha un vet mrekullija
do tė kisha hy ne tėrmet
per me i qetsue dridhjet sa tė ėsht pėrjetsija
paqsisht me jetue mbi tokė e det

sikur tė isha un vet mrekullija
si lidhje kisha hy si urė
me lidhė nėpėr kombe me lidhė kah shqipnija
fatbardhat mote si bilurė

eh siur tė isha un vet mrekullija
pėr tokė e gurė e dhe
nėpėr pėrjetsi do tė kishte ndejt shqipnija
ma e bukura ingji nder fe

shkruar nga xhelal ferizi mergimtarė
xhelal ferizi ehst i lindur ne Mitrovicė te kosoves
i larguar nga dheu i kosves qysh nė vitin 1981
se pari ne burg tet vite si i burgosur politik
e pastaj si emigrant politik 26 vjet mergim
larg atdheut ,ne veprim per qeshtjen

lirik 10-01-08 22:46

Titulli: lirik
 
Nuk dua tė bėhem mbret

nga autori xhelal ferizi ne mergim

nuk dua tė bėhem mbret
tė hypi nė fron
pastaj te robrohem me pushtet
e shpirti te me mallkon

nuk dua tė lidhem me pozitė
tė jem pergjegjs per madhoret
por dua te shoh liri dritė
maalet e kodrinoret

dua liri bilbili
dua ti shijoj luginat
dua erė karajfili
i lirė ti pushtoj stinat

nuk dua pėrqafime
jo jo protokollare
por dua arte gezime
natyrė tė vķrgjer shqiptare

kurora ėsht saq i skuqur mbi kokė
fama ėsht mallkim
robri ėsht mbretria o miq e shok
liria ėsht kuptim

shije ėsht liria
vrapi mbas flutrave i lirė
lėvizja e lirė natyra ėsht dashuria
e jo froni i pėshtirė

nuk dua tė jem mbret
padron as pushtetarė
i lirė si valet mbi det
si flladi pėrmbi beharė

dua porsi bilbili
n cicrrimė me ra mbu currila
nuk dua tėjem mbret
pozitė me roje e grila

dua tė jem liria
puhi elehtė pa kufi
du tė jemdashuria
lirshėm artin me e pi

dua tė jem ndjnj qiltri nektarė
e thithsi lule mė lule si bletė
pėrse tė jem pushtetarė
rbruesi i shpirtit nė jetė

ma mirė poet i lirė
ma mirė aromė me shije
ma mirė njeri i mirė
se rob me aktrim si dije

nuk dua te jem mbret
nuk dua je jem karrigė
ma mirė puhija vet
si flladi pa intrigė

autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica

lirik 10-01-08 22:47

Titulli: lirik
 
Mos qani vetėm pėr paranė

xhelal ferizi autori nė mergim

mos qani vetėm pėr paranė
vetėm pėr lakminė
mos qani vetem pėr epshet o mjeran
qani edhe pėr dashurinė

mos qani vetėm pėr pushtet
pėr famė eper lavdi
qani per atdhe e per shtet
pėr punė e pėr drejtsi

mos qani vetem per plumb e thikė
pistoletė e automatik
por qani se mėshira po ikė
po kthehet nė metelik

mos qani vetėm pėr litarė
per foristrada me rrota
por qani o ju mbarė
se kuptim ma nuk po ka bota

mosqani vetem per orgji
per turpe lakuriqe
por qani me elegji
per kohrat qė po vijnė dobiqe

mos qani per maska e servili
mos qani me lot aktore
por qani me idili
per lulet e sharmet toksore

mosqani vetėm pėr tė lėpi ndonji pjatė
mos qani vetem per padron
por qani edhe per ndoj qyqe nė natė
qė askush mbi dhe nuk e don

mos qani vetem per vizllima
mashtruese reklama si art
por qani o u vraftė vetima
per shpirtin e poetit tė artė

mos qani vetem per lavire
per kofshet esaj seksuale
por qani per trojet ilire
per tė bukurat fusha e male

o mos qani per hafije
e per te zi korrupcionarė
por qani per shkencė e dije
progres progres o shqiptarė

mos qani vetėm pėr avantura
mos qani per qejfe nėn hije
por qani sepo kputen shum ura
nga shpirti nė shpirtė s' ka ma lidhje

mos qani per demagog aktorė
mos qani veq pėr pozitė
mos qani pėr puthadorė
por qani pėr bukuritė

qani se jeta ndryshoj
qani se sa na shkeli padroni
qani ore po ju ftoj
se globin na e mori demoni

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 10-01-08 22:48

Titulli: lirik
 
Kush jam un xhelal ferizi

autori xhelal ferizi ne mergim

un jam ai qė lotin e zberthej nė laboratore
qė kam pi poemat e mjerimit
un jam ai qe nėpėr gjuhen arbrore
lidhem me damarėt e shkrimit

un jam ai qė linda
nė shekujt kur nuk duhej fare
un jam ai qė u binda
pėr maskat dyftyrshe tradhtare

un jam ai qė me yjet
sa her kam shkėmby miqsi
me flladin me zogjt e pyjet
kam lidhė nė varg pėrjetsi

un jam ai vet kontrata
qe lidhė jam pėr jetė me varfri
me qyqet e netve tė gjata
kam qa hall nė largsi

un jam ai qė me gurin
kam dashtė tė bėhem vlla
un jam ai qė flamurin
nuk deshta ta lė nėn shkja

un jam ai qė nė endėrr
shoh gjithmonė atdhe
dhe pshtyj kur jam nė zhgjėndėr
fatin e mėrgimit mbi dhe

xhelal ferizi autori mergim
vbrep_register("39883")

lirik 10-01-08 22:49

Titulli: lirik
 
Ikni nga krojet e mia

xhela ferizi autori ne mergim

ikni nga krojet e mia
se i kam per vargje te kulluara
ikni ju makutria
me epshet e intriguara

mos pini aty
mos flliqni ato gurra
se per secilen gerė me sy
i kam ato kulllime me turra

edhe valen e gurgullimes
edhe shkumbardhat me currila
edhe flladin rreth vales se ushtimes
pyetni ju zogj e bilbila

xhelal ferizi autori ne mergim
vbrep_register("39882")


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:49.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.