Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

Urata 21-01-08 17:38

Titulli: lirik
 
Nje lutje per shume te nderuarin lirik! A ka mundesi qe mos t'postosh poezi/proz mbas poezie/proze, arsyeja eshte se i ke te gjata dhe deshire e ime eshte te i lexojm/pertypim/shijojm ne mendje/shpirt me ngadal dhe mire...!

te pakten na ip 2-3 dite ...!

Flm paraprakisht...!

Urata 21-01-08 17:40

Titulli: lirik
 
Jam lexuese e rregullt e vargut tuaj i nderuar...!

lum t'befte shpirti!

lirik 21-01-08 19:01

Titulli: lirik
 
Ju falenderoj urata per ket urim tuajin por una kam shum per te postuar
kam edhe nji program intresant por po mu dashka me hapė nji temė te veqant
per prozat qe kam pas ne plan keto dit ta paraqes ne nji temė te veqant
per prozat dhe per disa punime publicistike qe i kam shkruar
her pas here shkruaj edhe ne blogun e gazetes shekulli komente
un kam shum dorshkrime te pabotuara por po perpiqem ti botoj tash
edhe pse kam shum probleme financiare merre me mend asnji sponzor shqiptarė nuk mu pergjigj deri me sot as vet behgjet pacolli te cilit para disa vitesh ja shkrova disa letra
as veton surroi as selatin novosela as remzi ejupi as gjon v berisha as firma kelmendi ne gjermani
BOTIMI I DORSHKRIMEVE TE MIA KU BEJN PJES MBI NJI MILJON VARGJET TE SHKRUARA
E NDERUARA URATA BėJN DIKUND RRETH 50000 EURO LIBRA QE DO T E MBESNIN TESTAMENT PER KOSOVė POR KTA FAR ZOTERINJSH ASNJI NUK U PERGJEGJEN DISA U TALLEN ME MUA NDERSA SHUM TE TJERė AS QE DUAN TE JA DIJN PER KTO VARGJE QE ME RRIJN PA BOTUAR DHE I KAM NEPER LETRA E FLETORE TE SHKRUARA
HABITEM ME KSI LLOOJ NJERZISH TE CILVE JU THASH TE ME NDIHMOJN FINANCIARISHT SEPSE NDIHMOJN ATDHEUN KOSOVEN POR KTA AS QE DESHTEN TE JA DIJN UN NUK UA KERKOVA PARATė FALAS POR HUA JU THASH SA TE SHITEN LIBVRAT UA KTHEJ EDHE PSE
KTO PARA PER KTA MILIONER JAN QESHARAKE
KTA NUK E KUPTOJN RENDESIN E VARGJEVE DHE TE NUMRIT AQ TE MADH TE KRIJIMTARISė
POR ME LAN NE BALT TE GJITH PER MUA DHE VEPRAT E MIA AS KUSH NE TOKė TE KOSOVES NUK INTRESOHET VEPRAT TE CILAT I KAM NUK MUND TI BEJ PUBLIKE
NE QYTETIN TIM JU DREJTOVA QENDRES SE KULTURES NE MITROVICė EDHE ATY U PERBUZA
SA I PERKET MINISTRISė S E KULTURES SE KOSOVES ATJE NUK U DREJTOVA S EME VJEN KEQ TASH MBAS SA ESA PERBUZJEVE DHE MOHIMEVE POR KET PRESION DUHET TE UA BėJ VET PUBLIKU DHE LEXUESIT NES EKAN KRENARI DHE DHIMBJE KOMBTARE
NUK DUHET GJITHMONė VETEM UN TE LUFTOJ VETEM E TE JEM KRAHTHATė SE UN SHQIPTAR JAM BIRI I JUEJ JAM NUK JAM I BANGLLADESHIT POR I KOSOVES PRANDAT POPULLI IM DUHET TE ME PERKRAHė PREJ KUJT TJETER T EPRES PERKRAHJE PREJ ZIMBABVEJE APO PREJ NIGERIE PRANDAJ NJERZIT VET DUHET TE MARRIN INICIATIVA ASKUSH NUK EHST GJYKATS MA I MIRė S E LEXUESI SE PUBLIKU SPESE PUBLIKU E SHIJON SHIJEN E JEP NOTEN VLERREN
NESE TE DO POPULLI PUBLIKU ATHER ATA DUHET TE VEPROJNė DHE TE NGRISIN ZERIN UN VETEM ASGJė NU MUND TE BėJ VETEM SHKOHET VETEM NE VARR ASKUND TJETER
TE FALA URATA MIKESHA IME TY DHE TE GJITH LEXUESVE QE LEXOJN VARGJET E MIA
POR KTU NUK PO SHOH ASNJIHER KOMENTE NGANJIHER ME KRIJOHET PERHSTYPJA SIKUR NUK LEXON ASKUSH NE KET FAQE TE FORUMIT
ME GJITHAT JAM NE PEPRPJEKJE TASH SE SHPEJTI DO TA KENI LIBRIN E PARėM POR ESHT E PA MUNDUR TI BOTOJ TE GJITHA DORSHKRIMET PA NDIHMEN E DIKUJT SE JAN AQ SHUM
SA QE AS VET NUK E DI KU JU DEL FUNDI AQ SHUM KAM SHKRIME
ASEPSE UN NDJEHEM I PASHTERRSHEM NUK E EBESOJ SE SHTERREM NDOSHTA GJITHQKA MUND TE SJELL JETA POR NUN NE VARGJE NUK SHTERREM KET SE BESOJ
NDOSHTA NJERZVE PO JU DUKEM I VOHGEL I THJESHT DHE VEPRAT E MIA NUK JU MBUSHIN SY PRANDAJ EDHE NUK LAJMROHEN PER BASHKPUNIM ASNJI QENDER E KULTURES NE KOSOVė KU E DI UN KET LE TA GJYKOJ VET PUBLIKU LEXUESIT

lirik 22-01-08 00:21

Titulli: lirik
 
Mendjes Thirri Qeveri

Mendjes Thirri Qeveri
Popull Ngadal Merr Hapin
Mjaft Ma Me Baterdi
Se Vuajtjet Na E Humben Vrapin

Per Secilin Shqiptarė Mendoni
Per Secilen Pjesė Tė Atdheut
Vraponi Te Gjith Vraponi
O Djemt E Skenderbeut

Vraponi Te Gjith Nė Punė
Perbuzne Hasmin E Zi
Mos Shfaqni Ma Gjak E Dhunė
Dum Punė Po Duam Qetsi

Punė Po Duam Fabrika
Po Duam Gjithkah Prodhime
Nuk Duam Gjithmonė Tė Liga
Lot Krime E Mashtrime

Mjaft Ma Sherbetorė
Mjaft Pėr Te Huaj Padron
Drejtsi Pėr Dheun Arbrorė
Shqiptari Gjithkah Kerkon

Pse Na Sabotojn
Pse Na Lanė Pa Punė
Pėrse Na Mundojnė
Na Shembin Nėpėr Dhunė

Pėrse Na Fusin Hile
Perse U Dogjen Fabrikat
Perse Na Sjellin Skile
Pėrse I Ndrrojnė Taktikat

Varfria I Ynė Armiku
Nga Kush U Soll Nder Ne
Na Bleu Meteliku
Na Ndau Me Klane E Fe

Gjithkah Ajo Bertima
Urrejtje Regjionale
Po Vret Siq Vret Vetima
Gurė Mbi Shkrepa E Male

Ashtu Bertima E Varfrisė
Po Thyen Nanė E Moter
Po Ikė Kahdo Shqiptari
Nuk Don Etni As Voter

Pshtyjeni Varfrinė
Turp O Deputet
Dhe Ftoni Qeverinė
Varfria Po Na Vret

Punė Duam Punė
Shqiperinė E Duam Etnike
Bujqsi Po Duam Grunė
Prodhime Duam Fabrike

Po Duam Tesha Tekstil
Po Duam Me Prodhue Leter
Nuk Duam Qė Qdo Kopil
Premtime Tė Na Jap N’ Leter

Duam Shum Fabrika
Duam Prodhim Nder Ne
Pa Punė Thyhet Etika
E Djalli Vjen Me T’ Ble

Autori Xhelal Ferizi

lirik 22-01-08 01:35

Titulli: lirik
 
XHELAL FERIZISi e dua un shqiperinė etnike

autori shqiptarė kosovarė ne mergim
xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves

detit ja dua kaltrinė faqet
bregut ja dua shkėmbijt lulet artin madhėshtorė
ja dua shqiperisė etnike gongjet manushaqet
gjirin e bukur nė himarė e vlorė

vuaj pėr secilėn kokėrr dhe
ah sa tė bukur e ka eren
mė duket nji tokė arti qe flet shqip me ne
shqiperisė etnike ja dua sharmin vleren

un e dua secilen gurgullimė e prrua
secilin krahshkruar bilbil
shqiperinė etnike nga kosova nė qamėri e dua
secilen fije bari secilin karajfil

fshatrat ja mendoj turistik
arat ja mendoj si kutija
afėr nuk ja dua asnji armik
si rrezet dua tė duket etnija

shqipėri o nėna ime
ta dua secilin kep
tė dua o nėna trime
ne secilin lug e shkrep

tė dua nė fusha me lule
gjerė ‘ mahnitshėm me tė lehten puhi
tė dua si nji fat qeshur vule
nuk dua mbi ty stuhi

tė dua me plot lule me lara
me fusha e bujqsi tė pa anė
tė dua tė ecė e mbara
tė dua tė bukur si zanė

tė dua vlorė e kaninė me secilin tingull muzikorė
aman tė lidhen kėngė e valle
kosovė e tė gjith tingujt jug veri arbrorė
tė dridhim bashk gurė e zalle

tė dua shum turistike,qiellore ta dua bukurinė
tė dua oj mėmė antike,e bukur nė secilen stinė
te dua o art o tokė,me tė bukura bjeshkė e kroje
tė dua qdo vrri e bokė,me at gjuhė tė bukur goje

tė dua mė beso si dy sytė,tė dua aq shum pėr besė
i urrej aq shum shekujt qė deshtėn me tė mbytė
tė dua si lulen me kullim nė vesė
tė dua,tė paster ekologe,turistike
tė dua nė punė e shpresė
detin nuk e dua me llomna,as me naften e ndytė
tė dua tė bashkuar qelike
tė dua o mėmė etnike

tė dua se ti me jep dashuri ti mė njeh pėr djalė
ti mė jep trimėri,ti dashuri mė falė
tė dua s e me jepė ndjenj magjike,tė dua se tė kam nėnė
tė dua aq shum ,me bukuri etike,tė dua se gji mė ke dhėnė

nuk tė dua nėpėr poste tradhtarė,nuk tė dua tė gjveshur nė moral
nuk tė dua nė udhė hileqarė,tė dua me zemren mal
nuk tė dua ,qė tė mbulojnė,hilet e danajve e armiq e tjerė
tė dua tė mbajnė atdhetarė, nuk dua tė shoh tė mjerė

tė dua shqiperi etnike me pasuri e shkelqime si lum
tė dua si vershim fabrika e prodhime
ta dua secilen shegė seclin agrum
nuk dua tė dėgjoj as pėr lot e krime

tė dua me tė pastėr deputet,tė dua pa korrupcionarė
tė dua ma tė bukurin mbi dhe komb e shtet
tė dua tė shkėlqesh si arė
tė dua o mėmė etnike se jam biri yt i vėrtetė

larg nga ti duart hileqare,planet e ndyrjes sė detit
nuk dua tė shitesh ne skllaveri pėr pak pare
mjaft je shitur her krajlit e her mbretit,
tė dua me brum te zhvilluar,tė dua komplet atdhetare

nuk dua rrenacarė mbi ty,as kėmbė me thumba qė shpon
tė dua tė dlirė nė zemer,
nuk dua mbi ty satan e demon
tė dua si diellin me emer

djemt e vashat ti dua nė shkollė,tė shporrur varfėrinė e krimin
tė dua ne qdo cep puntore
un dua qė bota per ty lart tė jep shum lart vlersimin
si perlė tursitke botrore

tė dua shum etikė,tė dua besė e kulturė
jo nė plumb e thikė
nga zemra nė zemer tė dua ėmbelsore urė
tė dua ma tė bukuren ylltare n’ galaktikė

tė dua tė dua tė dua,si ingji si gurė’qmua si arin
tė dua porsi ma tė bukurat mahni
o mėmė mos harro mergimtarin
se ai tė adhuron si perėndi

un ta dua secilen qershi,secilin tė ėmbėl shalqin
un ty ta dua secilen fletė tė pyllit
kahdo i ke mollat man e dardhė e blin
ti dua si qerpikt e yllit

mos na le ne vuajtje mos na harro ne,
tė shkrumbur mėrgimtarin
a e sheh se secilen kokėrr gurė e zalllė e dhe
e kujtojmė me mallė,duaje o mėmė tė vėrtetė shqiptarin

autori xhelal ferizi mergimtarė
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

lirik 22-01-08 08:40

Titulli: lirik
 
Arti i jetes

autori xhelal ferizi ne mergim

arti i jetes ėsht dashuria
ajo ėsht bukuria e jetes
arti i jetes ėsht edhe miqsia
dhe sharmi i lules sė fletes

arti i jetes ėsht edhe urtesia
nuk ėsht art i i jetes dhuna
arti i jetes ėsht edhe bukurija
vlerat mirėsia e puna

arti i jetes ėsht e verteta
gėnjeshtra nuk ėsht art jete
arti i jetes ėsht nė art jeta
mėsimet qė burojnė si dete

arti i jetes ėsht urtėsia
arti i jetes ėsht muzika
oh arti i jetes ėsht edhe drejtesia
e loti i pa djallzuar me pika

arti i jetes ėsht shėndeti
dhe vlera e shpirtit e kullimit
mbi logjikė kur sundon pushteti
dhe shkenca qellim 'mira e shkrimit

arti i jetes ėsht ngrohtėsia
dhe gjiri i shenjtė familjarė
ari i jetes ėsht besnikria
dhe ndjenjat e bukura qe derdhen si ujvarė

arti i dashurisė ėsht edhe shoqeria
raportet me mendė tė holla
o arti i jetres ėsht edhe puna e dija
mėsuesi atdheu e shkolla

arti i jetes ėsht mbajtja e binarit
ekuilibrave te menqur jetsoė
dhe gėzimi i hareshėm qe ecė ėmbėl damarit
e vallet e bukura me dasmorė

art i jetes ėsh edhe miqsija
arti i bukur esht edhe fjala
e aferta e shenjta farefisnija
dhe gjaku fisshėm qe ecė fishshėm si vala


arti i jetes ėsht humaniteti
mbajtja e paqes mbi dhe
njerzorja mėshira e solidariteti
miqsija me kombe e fe

Shkruar nga autori ne mergim xhelal ferizi

lirik 22-01-08 10:45

Titulli: lirik
 
Nji dit me qiellin

autori xhelal ferizi

nji dit un dhe qieli po shiheshim sy me sy
tė dyt tė pelrotur
qerpikt nga loti na ishin thy
nga ambienti i ndotur

kishim dalė ne alpe ne nji maje
me u pa nga afersija
mbi lartesinė magjike te nji pllaje
na afroi aq shum miqsija

shkembyem mandej disa fjalė
ti me syrin magjik
dhe un neper botė qe kam dalė
me penden e vargun lirik

un me qerpikun e poetit
e ti aq shum i paanė
un me fjalė gurrat e detit
ti me diell e me hanė

un me shpirtin e gjerė
qielli me pafundesi
te dy per boten e mjerė
e kshim nji mendimsi

qielli dhe un tė dy kishim pa
gjithfar lloj hipokrizie
kishim pa vuajtje gurin duke e nda
e gjithfar lloj tradhtije

kishim pa me sy te zemres gjithfar lloj pabesie
kishim pa me sy te shpirtit dredhi
dhe kohra bajate mėrzie
sa ngjajrjet na kishin ngri

shpresat tė dy i kishim tė vrara
shekujt nuk i shihnim me sy tė mirė
po i shihnim kombet nė armatim me gara
me e vra pamėshirshė boten e lirė

tė po qanim dhimbjet e hallit
per boten rrezikzezė
te dy po i shihnim me sytė e ballit
raketat gati me u ndezė

ai qante e un po qaja
te dy qanim pėr paqe
ai me qepallat qerpik madhaja
e un me lotin pėr faqe

bota nuk na pelqente
tė dy mjaft perjetuam
zemra mendime na shkėmbente
sa shum u dashuruam

un tė dua qiell se ti ke sy
dhe sheh padrejtėsi mbi dhe

nė penden time sa her ke hy
i madhrueshmi dritbardhė pėr ne

ti sheh edhe qenjet mikroskopike
ti sheh gjakun tu u derdhė prej krimi
ti je sy i pamjeve qiellorike
un jam penda poetike shkrimi

ne shkembejmė bashk mendime
ne dalim e shihemi qajmė brengat e hallit
ti atje lart me veshtrime
e un me sytė poetik tė ballit

ti qanė se sheh shum hile
qanė pėr e pėr bari
ti qanė pėr karajfile
un qajė pėr dhe shqiptari

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 22-01-08 11:40

Titulli: lirik
 
JA Q Mė THAN NJI DIT KOHRAT

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

Ti je rob me than epokat shkejut e vitet
rob je i zanun mbi dhe
ti qė vargu poetik gjithmonė po tė rritet
do tė kėndosh me varg pėr ne

ti je rob mė than i luleve
i lidhur me vargun zingjirė
ti je mėri e shkuljeve
tė padrejtsive o shpirtmirė

ti do tė jeshė rob pėr art
ty rob tė kemi nxanė
urdhri ka ardhė nga lart
nga yjet me diell e hanė

dhe qaja un i ngashrimit
i mjeri rob poet
se rob jam i vargut e i shkrimit
pėr dhe pėr tokė e det

ti je rob mė than
nuk tė lėshojmė
me fjalė ma tė zjgedhura pėr vatan
duam si cicėrimen tė ndėgjojmė

un qava me qerpik
ju thash s e dua liri
pėrse gjithmonė lirik
i vargut n' bukuri

dua tė jem i lirė
dhe dua tė jem kalimtarė
perse poet nė zingjirė
me vargun kushtrimtarė

jo me than ėsht urdhėr ky i luleve manushaqe
i gongjeve e karajfilit
ti me lot pėr faqe
tė jeshė arti i bilbilit

po un pse bilbil
un dua tė jem pasanik
jo jo o karajfil
ti je nji rob lirik

kot ju ankova zanave tė malit
kot ju ankova dragojve nėpėr pyje
kot ju ankova atij qast buk'shkalit
qe mė bėri rob lirik pėr yje

ata me kishin rrethuar
dashuria e valbardhave tė lumit
dhe arti i botanikes n' larmi shtruar
e langu i shegve e i agrumit

me kishte rrethuar puhija
me mbante sharmi MADHESHTORė
pranvera e bukurija
e vjeshtes e dimrit me borė

e pse un ju thash aman
a nuk gjetet nji shpirtė tjeter poeti
un dua thjehtėsinė oj hanė
un dua liri i shkreti

por kujt ti ankohesh kur edhe rrezet diellore
voten ja kishin dhanė qiellit
qe un me vargje vizllore
te jem infuzion i diellit

oh qfar denimi
un deshta tė bėhem tregtarė
tė jetoj si perendimi
nė luks si defrimtarė

jo me than plantetet
larg vargut ti nuk del
do te shkruash tė gjitha adetet
e fjalen qė e lidhen me tel


kush e lidhi fjalen nė lot
ju thash me penden “tu u dridhė
po un nuk e zjgedhi dot
se tirani keq e ka lidhė

q'tė bėj si tė shpėtoj
un qė jam i pa fat
perse me vargje gjithmonė tė lotoj
pėr materjen dit anat

pse nga un ju kerkoni
ma varg shpritra tė qėndisi
po ju pse nuk mė thoni
mos jam nji qyqe lisi

un nuk kam para nuk kam as hise nen diell o j hanė
dhe bota nuk kupton asnji varg
un nuk kam askund nuk kam as babė as nanė
i tretur jam ne mergim larg

perse me zgjodhet mua
un tokė nuk kam as pasuri
nuk jam un i botes krua
qe tė buroj gjithmonė dashuri

dhe keshtu me grindeshim me fjalė
sa shum dolen prokurorė
ti me than me dylė
je rob i hallit njerzorė


ku te gjejė avokat
kur nuk me mbronte as bilbili
as mali me lisat e gjatė
ujvara as currili

te gjith me thonin prerė
ty te ka zgjedhė motet
ti do te kendosh perherė
mjaft ma me than fshijė lotet

penda me dridhej ne dorė
un dhe ti i thash o besnike
jemoi rober te gjorė
te vargjeve tona lirike

mos qajė mė tha ajo e argjend
mos qaj me tha penda e bekuar
se qeilli e behari e ylli me shend
kan per tė na uruar

oh kot i thash o e imja besnike
kot me urojnė pranverat e mahnija
kot me urojnė njerzia elulet botanike
nese s me uron perendija

dhe perendija te uron
vetė nės e ke mirsi
se askend nuk e dėgjon
urimi don gjygjsi


kah tė ia mbajė tash un gojtarė
pendtarė me te pafundme ngjyrė
sikur te isha pushtetarė
te mos kisha vetem nji fytyrė

mandej tregtarė e dredhak
qe lulet ti mashtroja
do te shpetoja me lak
e servile fjalė nga goja


por jo rob me kan zanė
se nuk di te gėnjej
bukuritė nė diell e hanė
dhe lulet qė thell i ndjejė

tash rob jam mepranga i vargut
ne pranga me mbanė varfria
milonerėt qeshin nė zgerdheshke tė kjoftlargut
e mua me robron poezija

mė duhet te kendoj per njalen
me duhet te kendoj per degen
te kendoj per peshkun enjalen
per pjeshken dardhen e shegen

as njeriu tė qetė nuk po mė len

po mė robron edhe ai po mė bėn vargėtarė
me quditė e tij vargjet po mi kthen
nė joshje tė jem i vargjeve rrogtarė

nga autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 22-01-08 11:50

Titulli: lirik
 
NUK JAM UN AI

XHELAL FERIZI AUTORI N E MERGIM

nuk jam un ai qė lulet kunder jush i kam kthyer
as diellin venitjen e hanes
ju vet te gjitha i keni thyer
me shpirtrat nė modė tė satanes

ju vet i keni kthyer shigjetat e qiellit
kah vetja me pa shpirtėsinė
ju besnik nuk i ndejtėt diellit
e shkelėt dashurinė

AUTORI XHELAL FERIZI

lirik 22-01-08 11:53

Titulli: lirik
 
JU QANI NGA VETVETJA

autori xhelal ferizi

ju nga vetvetja qani
dhe ankoheni ne perendinė
ju qė gurėt i ndani
qė shkelni mbi parimsinė

harroni se ka gjyqe qiellore
se dikush rrin lart kujdestarė
q' sheh veprat tuaja mizore
O SHKELSA KUSHTETATARė

XHELAL FERIZI AUTORI

lirik 23-01-08 01:30

Titulli: lirik
 
Un per ty

XHELAL FERIZI AUTORI MERGIMTARė VARGJE

UN PER TY I KAM KERKUAR TE GJITHA FJALėT MA LULETARE
O buz'dredhza im magjike
un per ty kam kerkuar ne fjaloret ylltare
fjalėt per ty ma esttetike

te gjitha i kam menduar
edhe bukuritė e shprehjeve tė laboratoreve tė dashurisė
un direkt nga zemra e yllit kam shkruar
fjalorin perkthyesin ma tė dashur tė mahnisė

un o buzqeshbardha ime per ty kam hy me thelb neper mistere
shpirtmendjet i kam dergu nė hulumtime
per ty kam kėRkuar nė secilin ind pranvere
nga rruzat e gjakut tė luleve kerkoja per ty zbukurime

doja zbukurueshem me tė veshė me art dashurie
me diellfjalėt argjentare
neper damaret e sheges kam shtyrdhė art ėmbelsije
o pulbardha ime bregdetare

un per ty neper hoje kam nxjerrė mjeshtrinė e ėmbelsisė
kam shtrydhė secilin shekull tė sajė
vetem qe ti shprehem majave tė ėmbla tė dashurisė
fjalorin e larmive nė shpirtė shend po e mbajė


ti je buzė bardha ime buzė holla buzė qershia
nė buzėt tua mė jan shkri vargshprehurat e seciles pore
ti je buzė ylberja ime buzė art buzė hjeshia
ti je buzė shkruara e puthjeve tona ėngjėllore

ti je buzė ftua buzė agrum buzė dardhė
ti je buzė kuqe buzė shije
ti je buza gazi si drita e bardhė
ti je buzė dehse dashurije

ti je buzė rreze buzė kuqja thana
ti je vet buzė shega
ti je vet buzė mjalta ti je buzė rrezana
ti je vet buzė pipi qe tė ushqen dega

buzė ėmbla ime e dashur buzė kuqe
ne butesinė ebuzve tua jan shkrindjenjtaret ma magjike
as aromat me te dehtare ne burbuqe
nuk te shkrinin si buzė valat tua emocion artistike

ti je buzė karajfilja ime
ti je buzė fleta mbi saksi
ti me puthjet perquese intime
i dehe te gjith shekujt e mi

autori xhelal ferizi

lirik 23-01-08 01:35

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Un per ty

XHELAL FERIZI AUTORI MERGIMTARė VARGJE

UN PER TY I KAM KERKUAR TE GJITHA FJALėT MA LULETARE
O buz'dredhza ime magjike
un per ty kam kerkuar nė fjaloret ylltare
fjalėt per ty ma estetike

te gjitha i kam menduar
edhe bukuritė e shprehjeve tė laboratoreve tė dashurisė
un direkt nga zemra e yllit kam shkruar
fjalorin perkthyesin ma tė dashur tė mahnisė

un o buzqeshbardha ime per ty kam hy me thelb neper mistere
shpirtmendjet i kam dergu nė hulumtime
per ty kam kėRkuar nė secilin ind pranvere
nga rruzat e gjakut tė luleve kerkoja per ty zbukurime

doja zbukurueshem me tė veshė me art dashurie
me diellfjalėt argjentare
neper damaret e sheges kam shtrydhė art ėmbelsije
o pulbardha ime bregdetare

un per ty neper hoje kam nxjerrė mjeshtrinė e ėmbelsisė
kam shtrydhė secilin shekull tė sajė
vetem qė ti shprehem majave tė ėmbla tė dashurisė
fjalorin e larmive nė shpirtė shend po e mbajė


ti je buzė bardha ime buzė holla buzė qershia
nė buzėt tua mė jan shkri vargshprehurat e seciles pore
ti je buzė ylberja ime buzė art buzė hjeshia
ti je buzė shkruara e puthjeve tona ėngjėllore

ti je buzė ftua buzė agrum buzė dardhė
ti je buzė kuqe buzė shije
ti je buza gazi si drita e bardhė
ti je buzė dehse dashurije

ti je buzė rreze buzė kuqja thana
ti je vet buzė shega
ti je vet buzė mjalta ti je buzė rrezana
ti je vet buzė pipi qe tė ushqen dega

buzė ėmbla ime e dashur buzė kuqe
ne butesinė e buzve tua jan shkri ndjenjtaret ma magjike
as aromat ma deh'tare nė burbuqe
nuk tė shkrinin si buzė valat tua emocion artistike

ti je buzė karajfilja ime
ti je buzė fleta mbi saksi
ti me puthjet pėrquese intime
i dehe te gjith shekujt e mi

autori xhelal ferizi


PERMIRSIM

natyra 23-01-08 02:06

Titulli: lirik
 
"ata qe nuk njohin perendin,nuk njohin as njerzin,ata harroin per vete,harroin edhe kombin,nuk njohin shqiptarine...!!!

........pershendetje per autorin,e larte permendur...z.Xhelal ferizin..nderimet me te mira per Ty dhe vargjet tuja rreze dielli...qe tashme jen bere ikon per lexuesin ku do......Flm,

natyra.

natyra 23-01-08 02:17

Titulli: lirik
 
[quote=lirik]JU QANI NGA VETVETJA

autori xhelal ferizi

ju nga vetvetja qani
dhe ankoheni ne perendinė
ju qė gurėt i ndani
qė shkelni mbi parimsinė

harroni se ka gjyqe qiellore
se dikush rrin lart kujdestarė
q' sheh veprat tuaja mizore
O SHKELSA KUSHTETATARė

XHELAL FERIZI AUTORI[/quote]

Ata qe nuk njohin perendin, nuk njohin as njerzin,nuk njohin kombin,e as shqipetarin!

......pershendetje i larte poet z.Xhelal ferizi... nderimet e mija per Ty dhe vargjet tuja rreze dielli.... qe tashme jen bere ikon per lexuesin ku do......Flm,

natyra!

lirik 23-01-08 02:22

Titulli: lirik
 
Mahnitė I Kam Zbritur Nga Qielli Im

Autori Xhelal Ferizi

Nga Qielli Im Imagjinarė Per Ty Mahnitė I Zbrita
Un Rob I Imagjinatave Dhe Dashurive Ma Thelbsore
Nga Larmija Ngjyra Nga Vet E Bukurisė Kolorita
Ta Dhash Rasen Dashuri Emrore

Ne Te Gjith A Trajtat U Lakova
Vetem Te Jem Robi I Yt I Dashurisė
Secilen Fije Floku Ta Lmova
Sa Ndjenjat Dashurisht Mė Jan Harlisė

Kur Tė Lmoja Brushen Ballin
Me Nga Nji Shekull Dridhje Emocion Prodhime
Qe Ndjenjat Mi Prodhonin Porsi Lulja Allin
Dhe Larminė Me Sharm Art Nė Vlim Shartime

Ashtu Me Shartonin Ndjenjat Larmike
Secila Ma E Bukur Me Ngjyrė
Kur Un Ty N Pergdhelje Engjellushė Magjike
Ngadal Tė Ferkoja Ne Fytyrė

Te Gjith Shekujt Peten Ardhė Me Dhurata
Te Gjitha Yjet Na Jan Pėrkulė
Edhe Rrezet E Diellit Argjend Damarė Gjata
Diellosen Dashurinė Tonė Me Tė Magjkshme Vulė

Faqet Tona Kan Prodhuar Ma Shum Ndjenja Se Lulet E Aroma
Me Ferkimin E Tyre Te Lehtė
Ma Te Bukuat Mbi Dhe Ishin Qastet Tona
Qielli E Ka Shrue Nė Fletė

Yjet Na Shpallen Qifti Ma I Bukur
At'her Ne Kohrat E Arit
Un Varg I Pashterrur E Ti E Larme Flutur

Te Dy Si Lule T 'beharit

Puthjet Tona Kan Pas Nxitė Fletė
Dhe Motet Me Shkrua Romane
Dashuria Jonė Gjithkah Jepte Jetė
Kur Ne Vraponin Permbi Kokrra Rane

Kur Ne Vraponin Te Dy Buzes T' Detit
Sa Gazin E Mbante Fusha
A E Din Si Leviznin Kallijt T Bereqetit
Kur Ty Era Te Luante Ne Brusha


A E Te Kujtohet Kur Dilte Mahnija
Kundronte Andej Kah Hapsira
Kur Ne Lozonjare Na Harliste Dashuria
Ne Zemrat Rinore Tė Dlira

Ne Bel Kur Te Mbaja Ne Preher Ne Krahnorė
O Zot Pushtimet Me Shkrinin
Ne Buzet Tona Tė Etshmit Ylberorė
Me Pi Emocione Vinin

Dashuria Jonė I Pat Nxitė Embelsitė E Fikut
Me Pikė Neper Damarė Te Epokes
A Te Kujtohet Hana Si Luente Qerpikut
E Qehreja Gazmore E Tokes

Jo Jo Si Ne Nuk Kishte Askund Mbi Dhe
Te Gjith Jan Deshmitarė
Yjet E Hana E Dielli Qe Ka Nxe
Per Ne Ather Rrezatarė

Te Gjitha Shkrua Jan Rekord Permbi Maja
Puthjet E Dashurisė Tonė Botrore Kampione
A T' Kujtohen Bilbilat Atje Lart Neper Pllaja
Kur Na Ftonin Me Kėngė Mbi Mbreteri E Frone

Se Ne Vet Ishim Mmbreteria E Dashurisė
Nuk Pat Tjeter Ma Shendritshme Mbi Planet
Ne Ishim Talenti I Parė I Magjisė
Qelsi Magjik Per Zemrat Si Det

Ne Ishim Vet Bukuria E Jetes
Simboli Mjeshtrisė Lumturinė
Ne Ishim Te Dy Damart Aorta Te Vertetes
Qe Lidhnim Mbi Glob Dashurinė

Autori Xhelal Ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:31.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.