Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 15-02-10 22:11

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pse koha don tė mi vras lulet arbrore
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pse koha e zezė e me akull koha e ngrirė
don te mi vras bilbilat e lulet arbrore
pėrse shekujt ironik me plot zullum e satirė
lulet shqipe po mi vyshkun prore
'''''''''''''''''''
oh pasthirrhma ime e dhimbjeve shpirtrore
thuaja diellit ankesen
se po vijnė re tė zeza e te akullta mizore
luleve te arbrit me ua tha besen
'''''''''''''''''
nė ego duan ti mbulojnė
nė qehre duan ti vyshkun
nė shpirtė duan ti shėmtojnė
nė gjen ua japin ndryshkun
'''''''''''''
hile u japin me pi
varre u shesin si mall
dhe tjerat i mėsojnė me mbi
tė vyshkura mbi dhe e zallė
'''''''''''''''
diell po ti ku je
e ju tė bekuar currila
lulet me u vyshkė mos i le
se shqip nuk do tė ndjehen askund ma bilbila
''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 15-02-10 22:11

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Prapa lotit duke vrapuar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
prapa lotit duke vrapuar
kur ai rrokullisej
neper kohra zezonash
kur qielli ishte sterrė
kur gjithqka katandisej
me plot kercnime krime e jetėrash ne zhdukje
kur mėngjesi shum lule nuk i gjente as nuk i qelte
as dielli fytyrat nuk u a shihte ma
kur kishte vetem herrje kokash e mizore nukje
kur shekulli ishte ferr
kur vllau mbeste pa vlla
kur gjithqka ishte halė
kur mbette nėna pa bi
kur thundra mbi ne quhej grek - shkja
kur gjithqka ishte terr
kur nėna mbeste pa djalė
kur e ndaluar ishte fjala etnike shqiperi
kur dhunimet e gjėmoime ndėgjoheshin pa ja nda
kur luhej loja me sherr
sa her i thash lotit te dhimbshėm shqip ndal
ndal hesht edhe ti o shekull i truar
e koha zezonė
e loti neper gremina e kombi im po rrokullisej
duku lutesha o diell i uruar
e hapi im nuk dihej kah po nisej
e un nė fyt me njė halė
ku armiku e kishte vendosur pėr te ma ndaluar fjalen
sa ujqit kishin uluruar
armniqtė dilnin pal e palė
e un bertisja ringjallje ringjallje
askush as sot e as dje pa me degjuar
nuk dua te me kekroni o kohra mosmirnjohse falje
un jam qiri i sterdjegur e stermunduar
e koha dikur e sot nuk me sollen qmallje
un kam mbetur neper kohra duke kujtuar
sa e pa fund
shpalosej edhe dredhija e mallkuar
un nuk kisha as varg as fjalė
gjaku derdhej rrėke valė valė
e penda m,e ishte ndaluar
e un me vuajtje e dhimbje sa nji mal
pas lotit tim e lotit kombtarė duke vrapuar
pėr ti thėnė ndal se vjen liria ndal
shpresa nuk me ishte tretur
por koha mė kishte harruar
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik 15-02-10 22:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Miku im

nga autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare i harruar neper mote
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
Miku im moj amerikė
sa pėr pare e metelik
mos mi le motet me ikė
me me shkue koha me mjerime
me varfri e sabotime
papunsia neper troje
e me vuejt po per buk goje
kahdo e lashtė e mjerė shqipnija
per me e mblue mbi dhe varfria
mos mi le n' varfri kto troje
se nuk jam sa pėr i fjalė goje
mik me ty por me gjith mendė
thell miqsinė po e kam gdhendė
nė at zemer qė e kam t 'diellit
nė at shpirtė po, qė e kam t' qiellit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ma shtro rrrugen n 'perspektivė
mos ma shndrro gjakun n' pasiv
por mi nxejė pak ato deje
se ti s' luen po me lojė feje
je e gjerė sa e gjith gjithsija

mi vesh nė ari fiset t' mija
se me fe je altruiste
mi heq blloqet sanksioniste
e mi shto fondet me pare
ta lulzoj token shqiptare
'''''''''''''''
kahdo rrin e lasht' antike
gjith ku i thonė shqipni etnike

mirė n' qdo skutė t 'm' ju shtrohet udha
m' ndihmo n' gjade e hekurudha
m' ndihmo mua n ė emer t' zotit
ndihmoj tokes t 'kastriotit
ah m 'ndihmo gjithmonė si mik
mė gjejė kredi e metelik
''''''''''''''''
m' ndihmo shum me bankė botrore
qė ti shtroj rrugėt toksore
ti shpoj kodrat me tunele
neper malet me kordele
tė mė shihet kahdo rrita
neper fshtra tė shoh drita
e kahdo nė male pyje
tė ndriqohen porsi yje
'''''''''''''
tė mos me vuaj pėr buk fshatari
per nji euro a i rrotė dollari
per me e u tha gati me vdekė
tue mos pasė ndoj pare a lek
as me ble as buk as ujė
veq tue shkelė gjith thundra e huaj
tue shkelė qizmja koloniale
tu ia grrye po fusha e male
tue mos e lanė kah puna as ndera
tue e ja grrye ato miniera
lirė tue shitė neper tendera
''''''''''''''''''
e tue qa po i shkojnė shum mote
ka mbetė gjveshur para bote
ma ka mblue papunsia
korrupcioni e hajdutria
dikush vjerret kah litari
e dikujt i bie samari
pėrmbi shpinė por si rrogtarė
tue sherbye per sundimtarė
e per pak pare tue rjepė lkuren
kush tue e zgjedhė me turp ushkuren
'''''''''''''''''
tu i shit femrat prostituta
na u turprue sqepekrruta
ma nuk mbet shqiponjė krenare
por se shtrue ėsht pėr pak pare
u mbush zhgjyr feja shqiptare
edhe toka nė gurė e dhe
mercenarė gjithkush tue ble
''''''''''''''''
e tue marrė pazarin lirė
nuk lanė grua as burrė tė mirė
nuk e duan me nderė mbi dhe
sa i zallotė po duan me e ble
me i sherbye padronve t' huaj
me i bė shqipes gjakun ujė
e me shtrue nder gospodarė
nder padron e aksionarė
me ja pi gjakun kamata
me mashtrime afatgjata
banka rob me e mbajtė shqiptarin
zot me e ditė gjithmonė tregtarin
euro e lekun e dollarin
tjeter zot jo kurr mbi dhe
veq mashtrim me pi si fe
''''''''''
e me u prishė shpirti i njeriut
veq per teka t' fajdegjiut
por se kshtu zoti se thot
se nuk shtyhet jeta dot
ne kto hile e ferre t' zeza
me mi tha po fis e breza
siq mi thanė peranadoritė
mi shėmtuen po bukuritė
as nuk mė lanė nė t' lashtin dhe
ditė te bardhė as gzim me nxe
veq me plaqkė e me hajduta
tremij vjet rrethue me huta
me robri me rjepje t' gjallė
mi kan djegur dhe e zallė
me kan varfrue neper mote
me kan sjellur n' gjithfar rrote
tallu e shkel perandorija
ne qdo pllambė mbjellur varfrija
e jo puna e progresi
per veq fajdja e interesi
''''''''''''''
ndrrou pushtues e ndrrou kolon
me shkoj jeta me demon
me pushtues e me satana
tremij vjet qanė shqipni nana
e nuk mbet kund pllambė pa u tha
tue shėmtue po grek e shkja
edhe bullgari e romaku
tremij vjet ju ka djegė gjaku
varra e shpirtit i mbet qelė
po as sot s' po ka kah del
mė jep shpresė mė jep kredina
se kshtu keq m' shkojnė moti e stina
mbetun shkret e tha mbi zallė
gurbetqart m' kan mbetė me mallė
pėr pak buk e pėr nji kore
kurr pa e pa token arbnore
veq se ata s' po kan ndoj pare
me mbjellė shpresė n' token shqiptare
edhe po mbrrijnė tash sa kohė larg
n' lot e mallė po vi e varg
aman zot ti moj mikeshė
pse n' fabrika nuk m,ke veshė
se po m' qanė qdo karajfil
s' po kam shtof s' po kam tekstil
e' s' po kam as kund pėlhurė
m' ka mbetė toka djerrė e gurė
as s' prodhoj pambuk as lkurė
as ndoj gjam as qelq plastikė
nuk ,m punojnė as djal as qikė
e kshtu keq po m,duket jeta
trojet djerrė po m' duken t' shkreta
as ndoj qepė kund as shalqin
as ndoj kungull as vidim
nuk po m' shihet mbejllun nė arė
as kund grurė po as ugarė
as bujqsi s' po kam pėr farė
m' thuaj mikeshė ktu kush ka dorė
kush don djerrė kshtu me m' lanė horė
m' digjen gurė e kokrra t' zallit
kam mbetė keq po nė pikė tė hallit
se un shtrue jam keq n' varfri
as ndoj vid s' pordhoj me vi
as metal po as burgi
as ndoj poq jo elektrik
kot po m,shkojn plumb e qelik
edhe krom e xehe tjera
pa bujqsi po m,rrin pranvera
e po m kjajn po bari e fjerė
koha me thot shqipni e mjerė
gurė mė gurė ku i thonė etni
s' mund t' kem mik me kėt varfni
nuk prodhoj as llamarinė
nė skamje mė ecin mot e stinė
se po m' jet n' pėr rrugė rinija
me mbjellė vnerė e me mbjellė t' kqija
krime e drogė e me do leqe
per me u marr me punė te keqe
jo me shkolla e edukime
me jan shtue korrupt e krime
ndoshta n' shpirtė m' rrin e sterkequn
ah mos m' le kput as terhequn
'''''''''''''''''''
her me i gjuhė qe si bie dot n fije
me i vizllim luster miqsjie
mos mi le fiset pa dije
se varfrija me deformoi
mbarė vyrtytet mi shkatrroj
nuk ka mbet kund besė shqiptare
qdo princip shitet per pare
edhe vullnetet me jan tretė
pa ndoj punė e kualitet
se po me qajnė po kodra e male
e po me vyshkun dal nga dale
rrudhat ballit me do thija
e po me vyshk po papunsija
msa e popullit nuk gjen shteg
koha emoti t' gjallė po m' djeg
e me lotojnė po dhe e det
se junani m 'rrin karrshi
edhe tjerė qė m',rrijn zgerdhi
serbijan e rus shergji
''''''''''''''''
qė s' duen t' m' shohin as perime
pėr veq gjak e lot e krime
e ti mue n' qoftė se m' ke mik
pse s' m 'lshon pare e metelik
t 'mbaroj kulme t' mbaroj udhė
e ndoj farė mbi dhe me hudhė
te bujqsisė me moderni
te shtroj agrarin varg e vi
se per at qiell e per tok e dhe
m, thon shqipnija me shum fe
e un per t' keq s' po due me u pa
me bė gisht n' mue grek e shkja
''''''''''''''''''''''

lirik 15-02-10 22:16

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
edhe me qeshė po dheu me glob
vargje shqiptare nga autori xhelal ferizi
mos ma le etninė n' ket kob
o m 'thuej mik si duhet thanė
o mos m' le nėn diell e hanė
me jetue me kėt bojkot
se kshtu s' thot i madhi zot
e kaq keq me u djerrė shqipnija
me iu tha pėr t',gjallė bujqsija
mbush me driza mbushė me ferra
s 'po ka tranguj s' po ka serra
as ndoj qepė as ndoj qershi
as s' po ka pjeshkė as hardhi
shihja trojet varg e vi
s' prodhon rrotė s' prodhon ingji
as ndoj serm as shndritje ari
pėr fisni qė e kish shqiptari
''''''''''''''''''''''''
n' qoftė , se ti m' ke ardhė per mik
kurr ai diell s' ka me tu fikė
ah m' levro kredi marrshalle
mi lulzo po gurė e zalle
m' thirr zelanden m' thirr anglinė
edhe at mikun australinė
edhe miq tjer at malejzinė
arabinė at saudite
e miq tjerė qė i ke prej drite
si at kuvajtin me shum tjerė
e mi shndrro n' lule bari e fjer
mos ma le atdheun e mjerė
ne papunsi ne mes europe
si mbet fshtatit as bisht lope
as bagti as dhen as dhi
me ka mbet fshati pa bujqsi
i pa gdhendur e pa plane
pa bylmet si i therrė mejane
pa ndoj pemė e pa hjeshi
nuk i duket kund gjallri
as ndogj gjade as ndoj urė
as ndoj pemė agrokulturė
as ndoj dritė n' infrastrukturė
veq po shihen trafikime
do stershtije me mashtrime
dhunė e gjake lot e krime
qesin vasha per pak pare
neper rrugė e trotoare
por n e e duam etninė n' zhvilim
po duam punė pėr kombin trim
''''''''''''''''''
s' po m pėlqejnė mbytjet n' pėr dete
mirė po dua me u lidhė pėr jete
me u dallue nder shum shtete
nder shum kombe kah zhvillimi
jo kah trupi e fjadja e krimi
veq kah ndera e kah puna
jo ne mashtrime e kah dhuna
me trafiqe e tarikate
gjith tue u ndje si i qyqe nate
por un po i dua do gjallrime
ke te ringjallet toka trime
me prorgrese e me zhvillime
m' jep kredi e m' jep hua
se do t' mbesim mik e vlla
se po dua puna me, m' vlue
e jo n,krime me u shėmtue
n' mafioz e n' tregje t' kqija
m' shitet nderi e m' shitet fmija
veq pse gjallė m' ka tha varfrija
e' s' po ka ma mshirė n' pėr mot
m' ka harrue ai i madhi zot
ah mos m' le pėr krim tranzit
e pėr mik doren ma ngjit
'''''''''''''''''''
m' gjejė do djem ku m' jan t' vėrrtetė
qė dojnė pun e qė dojnė jetė
dojnė me shkri djersen n' kėt dhe
ah n' shqipni ku i kam,tri fe
ndoshta n 'punė dojnė me m' lulzue
ndoshta mirė dojnė me m' zhvillue
e un pėr punė kam ma deshirė
due me qenė shqipnija e lirė
moderniste europiane
tokė e bukur albaniane
jo per krim e jo pa punė
se s' m' ka mbetė fabrik pėr zhgun
shtof pelhure as lesh me tjerrė
me ka mbetė etnija djerrė
toka e ndryshkur shum fabrika
n' papunsi m' rrijnė djem e qika
as pėr leckė e krejt jan tha
as ndoj harren kund nuk ka
se kshtu deshten grek e shkja
me mi prish fabrikat prore
me u shkretue toka arbnore
po un ty t' fala me shnet
dua turizmin n' tokė e det
edhe prodhim dua ktu n' kėt dhe
me pasė mall n' vėrrshim si rrke
port me port si e gjith bota
trenat t' mi t 'levizin n' rrota
ne hekrudha me elektrika
t' m' kthehet shpresa n' djem e qika
t' mbushet mall etni e jona
me transporte e me vagona
jo per kore e,per salepa
me m, kja qyqet n, gllije e shkrepa
se at'her mik besa nuk m' ke
kshtu pėr t' gjallė me m' lanė me u bre
sikur brehet mykut muri
si me u bre ashti nėn guri
mos m' le ftoft me t 'ndejt me zemer
mos m' le poshtė me ra me emer
se mua m' thonė shqipni e vjeter
druej ma mik s' ke me gjetė tjeter
per miqsi e pėr dorė t 'parė
as nder sheik as n 'gospodarė
as ne indi e nder arab
as ne azi as ne pangjab
as nder kombee fis ee fe
kahdo mbahen tokė e dhe
se ti larg pak besa ke shkue
bank botrore s' m' ke levrue
edhe fort n' mend nuk t' ra pėr mue
un qė t' zijtė hoqa t' ė ullinit
mbet si knetė pėr loj t' zhapinit
edhe me grrye shum krokodila
mu thanė flettė e karajfila
mu tha nderi pėr nji pare
e' m' jan shitė vasha shqiptare
prej varfrisė ksajė smundje t' keqe
fort m- ka ra nami n- per leqe
edhe m- ka ra turpi mbi fe
sot po m' qajnė po gurė e,dhe
edhe po m' qajnė po gurė,e zallė
e un ma s' mundem me bė ballė
me verfri qė m' ka rrethue
krajl e mbret po qeshė me mue
edhe po qesh po dheu me glob
se varfrija qenka kob
e un djem kam shum t' mergimit
te gjith do i lidhi pėr betimit
se ata nė dorė me i pasė kredinat
gzojnė bilbil e kanarinat
e me bajn shqipninė n' kopshtije
lulė parajse e bukurije
atje n 'mergim e ke nji djalė
djal shqipnije qė rrin fjalė
qe po i ka po shum ide
por se shkret ka mbetė mbi dhe
e shkretue ma ka varfrija
ah rrethue n' bojkote t' kqija
ma mohoj po koha e shkretė
hiq ma pak se tridhjet vjet
po ai mi ka njimi ide
edhe mendjen ma ka rrfe
qe nuk bjen shtrue nėn armik
as n' korrupt as n' metelik
por se e preu nji rrot e keqe
fort po i del rrruga me leqe
tash n' decenje vuan e tha
dritė per sy pa i lanė ai shkja
ndiq e tret neper llogore
ndiqe zbathun n' shtresa bore
mbylle n' burg e rreh n' dajak
mbylle n' mure e laje n 'gjak
lshoj agjenta si kokrrizi
po ai ėsht xhelal ferizi
qe po ka ide si ari
ai kredi t' kėrkon ma i pari
me ndermjetso ti ne bankė botrore
ky e luzon token arbnore
se po ka po besė e fe
kurr tradhtija s e ka ble
siq ka ble shum mercenarė
per ndoj zllotė a ndoj dinarė
por ka mbtur ne gurbet
mbasi djal shqiptarė su gjet
as ndoj burrė me gjak fisnik
me e perkrahė me metelik
me i ofrue po dorė nė jetė
ai per atdhe po don me shtete
at shqipni me lidh per jete
kahdo i thonė e lashtė etnike
me e forcues porsi qelike
e jo me rrena si disa
qe jan shit nen grek e shkja
veq premtojnė do jargė tradhatre
por genjejn po ashiqare
se me kohė hasmi i ka ble
hajr etnisė si bien mbi dhe
veq bejn zhurem e kuisin
her zgerdhijnė e llomotisin
por se kurr themel nu qesin
per veq te tyre interesin
ate e kan ata atdhe
tjeter s njohin zot as fe
po ky xhelali ky liriku
tridhjet vjet ju tha q erpiku
e i ka thirr shum pasanik
te gjith kah jan ata me qiflik
agallarė te kohes te re
te gjith kah jan ku rrijn tue bre
ah at pare e tue hargjue
neper lukse botes shtrue
i ka thirr per me u bashkue
qe sa vjet e lshoj kushtrimin
e lshoj vargun e penden e shkrimin
por se te shurdhra zemrat qorre
jan shpernda si qyqe ne vorre
thue shqiptarė dy vetė s' bashkohen
prandaj shqipet po varfrohen
po varfrohen e po mjerohen
se mbi dhe kund dy shqiptarė
nuk gjen me u lidhė n' nji farė
e as n' nji punė n 'dobi te vatanit
m' jan shpernda barijt stanit
gjithkush fyellit t e vet tu i ra
per dhe t' parve hall s' po ka
as zengjini as pasaniku
per atdhe as sa i fletė fiku
qe eluen era ai nul luan
as ne kokė ndoj plan nuk bluen
veq do lukse personale
si argtimet n' karnevale
nuk po ka ma brengė mbi dhe
per tokė t' parve as per atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''
pradaj qanė me pendė liriku
nuk po i teret ai qerpiku
se armiku me shum plane
ja dodj token iliriane
me varfri kah esht etnike
ma ka shkel thundra armike
por se ky ne kushtrim po thrret
te gjith kush duan po dheun e vet
me u bashkue te gjith si ni dorė
farė e fis kush ėsht arbnorė
edhe projekt me nisė n'ė atdhe
ne at shqipni ku i ka tri fe
nė emer t' zotit ai po t' thrret
n 'dhe tė huej nuk don me u tretė
por me qenė aktiv n 'projekt
ne troje e tnike me fabrika
me i punsue djem e qika
fort po i duhen pare e e,lekt
boll shum lutė na ia zevzekt
pasanik ka h ka kokshkretė
mednjemdhej e hund perpjetė
qe ma kishin mendjen hu
tu u sjellė botes si haru
hajr pa i pa atdheu i vet
disa duken mednjelehtė
te pa ndjenja per atdhe
thue per pare ne tokė ja n le
jo peer veper ma ma dhore
veq per luks e devizore
------------
por se ashtu s mendoj lirku
qe se deshti meteliku
edhe dollari per punė madhore
per do firma nė tokė arbnore
ai gjithmonė po ka mendue
por se dorė kurr pa i ofrue
asnji bankė as ndoj zengjin
prandaj mbet me pend e shkrim
neper zalle e shkretira
sepse kohrat jan te vshtira
ka ardh koha e pa shprsė
veq per jargė e interes
besa popull more vlla
tjera ndjenja thue nuk ka
veq mashtrime e perdredhime
kohė me leqe e me krime
jargataree servile
nuk mbet kohė ma karajfile
mbaje veten o milet
ndoshta e ardhme tjeter te pret
por se i zi qde shekull po vjen
e nuk dihet s e qka bjen
por liriku ma nuk thrret
mjaft ka thirr qe tridhjet vjet
---------------
tash lirikupo e thrret miken
at turqinė e ameriken
singaporin e malejzinė
saudite arabinė
me i levrue kredinat te reja
per me i nisur puna e zeja
edhe prodhimi ne tokė shqiptare
porse parja ne dorė tradhtare
mos me i ra askund hajdutit
as koktulit e atij hutit
veq ne duar te menqurisė
qe ja don t' miren etnisė
me bankė botrore me nisė te re

ndoj progres a punė nder ne

lirik 15-02-10 22:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
kahdo i thonė shqipnie etnike
vazhdojne vargjet shqiptare

duam kredine metelike
amerikė m' ndihmo moj mike

se ne kshtu mendojm me miq
duem me mbjell limon e fiq
e buz detit portokall
duam hotele ne ujė e zall
edhe fabrika n- troje e dhe
me u kthye shqipet ku jan le
se shqipninė e kan fole
m' ja u zagjat doren mergimtarve
mos ndegjo hater t 'barbarve
qe po m' len pa shteg e udhė
edhe pa gjade e hekurudhė
pa fabrikė pa shtof pelhurė
per mė 'qajnė qyqet mbi gurė
pse un e verfer n' tokė t' ballkanit
jam shqipnija e ilirianit-
----------
edhe bijt e mi ju duan o miq
dil nji her e n' ta na u,piq
si flett t' bardha mbi lulmurrizin
ah na u piq n' xhelal ferizin
amerikė moj mike e mirė
e ju tjerė miq si safir
te gjith kah jeni si zogj t lirė
drejt shqipnisė me fluture
kredi te mdha me na levrue
ta lulzojm token arbnore
na ndihmoni e bankė botrore
qe kah jeni varg e vi
m' lshoni hua m 'shtroni kredi
per do punė qe i dua madhore
jo shqipninė me e lanė mbas dore
por mi ngritni biznismenat
si kalat qe i kan bedenat
se kta jan po mergimtarė
s' jan hajdut e s' jan tradhtar
por jan miq e atdhetarė
qe po duen punen me e shkri
investim pėr nanė shqipni
kudo shqip ku i thonė etni
e sa pėr t' mjerin at bojkot
fal t' mosqofshim n' muaj e,mot
pa zhvillim s' mė duhet jeta
se n' liri trojet m' rrijnė t' shkreta
ikun kodrave neper brigje
neper det se ktu s' ka ligje
as zhvillim as pasuri
m' ikun plak e m' ikė i ri
veq me e gjetė ndoj skutė n' mohim
m,mbushet vendi flakė e tim
as lirija gja s' mė duhet
se per t' zi nderi po m' shkruhet
e varfrija ėsht ma e keqe
se ajo lufta n' njimi leqe
djemt shperndahen per pak buk
n 'dhena t' huaja si pambuk
qe pijn helm e vnerin t 'huej
prandaj mik ti ma mos mė thuej
n' qoft se tash po me shum shtete
mir me mall s' mė lidhė per jete
e mis punson po djalė e qikė
ty po te thrras moj amerikė
se un jetė po due pa sherr
se n' ballkan nuk mbjeli terr
jam shqiptare veq per paqe
nuk i dua ngatrresa e gjaqe
veq projekte pun e paqe
lule t kuqe e manushaqe
mir me ecė shqipnija n' djersė
me pas nderė e me pasė besė
sa per t 'zi e pėr ket rrugė
un qė lot po pi me lug
un shqiptari kahdo shpernda
neper shtete botė kah ka
prej varfrije
e n' qof' t' se ' m len
n 'anarki e' n 'ndihm s' me vjen
hiq ma mir ne asnji leter
mos me thuej ma mik i vjeter
se ather puna po dihet
ma mir vdekė se gjallė nuk rrrihet
ne papunsi e anarki
neper boten plot merzi
shpernda prore e na atdhe
pa punsi kah do nder ne
kur kshtu t gjall n' varfri po,m pjekun
as i gjallė,e as i vdekun
kund pa mik e pa kumarė
thue se dheu s' po m' don shqiptarė
se mi krye m 'sillet si kob
thue se mue s 'm' lindi ky glob
po un per hise ktu jam le
nuk rrenova kombe e fe
nuk rrenove diell as hanė
thue se shkret vise kam lanė
neper botė kahdo kam shkue
kshtu mua bota m' ka denue
me varfri per te gjallė tue m' tha
gjithkah dheut n' qyqe tue qa
me varfri na kabn shpernda
na kan vyshkė e bojkotue
kahdo shtigje kan bllokue
e me djegen me barot
neper luftra ne muaj emot
neper shekuj e pa ja nda
her me grek e her me shkja
e ne varfi tash e pa punė
mi lulzojn po krime dhunė
korupcion e anarki
tue m' mashtrue me pak liri
n' krime t'zeza n' shkrumb e lot
thue se s 'pau i madhi zot
po a nuk keni sy e ball
po a nuk shihni gurė e zallė
qė s' ka kokerr ku n' lot gjaku
ku s' m ka kja qyqja te praku
ku s me esht djegė guri me dhe
ku s 'me ėsht prekė erzi me fe
e pra ėsht koha ksajė shqipnije
me i buzqeshė nė kod miqsije
edhe bijt mi kthe t' mergimit
mos mi le ne udhė t' pa'kthimit
veq pse shkjau n' breza i fiku
me varfri e fjal munafiku
i burgosi e i vrau pa besė
e ua dogj kafken e kresė
edhe i rop pėr t 'gjallė ne lkurė
n 'dhena t 'hueja i la si gurė
tash ata n' lot kan mbetė pėr'buzė
n' dhena t' hueja n' shkrumb e shpuzė
askush koken se kthen n' ta a thue
ne dhe te huaj mi kan harrue
e ata djegė jan besa edhe pre
per shqipni jan se jan le
aman mike amerikė
ti je e madhe nė atlantik
mbledhi miqt n' botė kah i ke
e me bėn t' bukur mbi dhe
m 'jep kredina e shum fabrika
se i dua n' punė po djem e qika
i dua n' punė pėr edukatė
jo si qyqet dite nat
me mu mbshtjellė n' pėr rrugė bizare
gjith me lmoshė me krim per pare
se ktu miku shihet i mirė
kur litar e m' kputė e zingjir
e me quan me zmer aleat
nuk mi len vuajtjet ma gjat
jo me llafe e bukuri
s' m duhen miq as pėr mahi
dua konkrete punė kredina
le t' m' lulzojnė po moti e stina
edhe lehtsina per shqipni
ligje t 'reja varg e vi
per shqiptar investitorė
ah me u mkambė shqipnija e gjorė
se po ka shum fuakara
nuk po ka punė as para
e gjithkah po i thonė etnike
fort loton neper qerpike
pranda vetem s' duhet lanė
mos me u tha nen diell e hanė
t 'm' rrin pran detit e pa ngranė
e pran lumit e pa pi
n' tokė tė vet si nji qipqi
gjith tu i mbi ma shum bizarė
krim i zi e korrupcionarė
pse varfrija qenka vdekje
vdes shqiprija n' ket stermekje
se s' po u dashka aspak lirija
kur t' lulzon krimi e varfrija
edhe turpi pėr mbi dhe
me t 'pėrbuzė kombet me fe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''
Shkruar nga autori xhelal ferizi
mergimtari shumvjeqar me pendė ne dorė
neper vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik 15-02-10 22:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pėrse tremij vjet o kombi im
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Pėrse o kombi im tremij vjet
lotin shok tė pa ndarė
un edhe ather te pyesja pėrse kaq kohė gjat ty loti nė faqe tė rreshqetp
pėrse kaq gjat loti ndejti nder shqiptarė
''''''''''''''''''''''
po un o kombi im jam si ti qe dikurė derdhje lotin rrėke
se lot te pa ndarė e kam mergimin
ndoshta nuk me ndahet loti nėse varrosem e hy ne te huaj dhe
pse loti i pa nda ma hiq kurbetin e lotimin
'''''''''''''''''''''
un e deshta atdheun e deshta shqipen e deshta te tokes time karajfilin
nuk deshta shok te pa ndarė ta kem lotin
un e deshta te kulluar te tokes time currilin
por jo i huaj tė jem atje ku as dielli nuk e nxenė motin
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 15-02-10 22:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
U derdh gjaku i shqiptarit
-------------------------
autori xhelal ferizi
-------------------

u derdh gjaku i shqiptarit
kahdo mbi troje mbi dhe
pėr shkak tė ngatrrestarit
vrastarė qė erdhi ndėr ne
--------------
u vranė sa djem shqiponje viktima
sa vasha e gra sa fėmi
sa foshnjet mbeten jetima
sa dhimbja renkoj mbi etni
-------------
duart i fėrkonin gjahtarėt
nxitėsit klanorė e gruporė
kur gjakun e derdhnin shqiptarėt
nga hasmi nder shekuj gjaksorė

-------------------
sa vuajtje sa mjerim e zezonė
sa vaj sa lot e mėri
ta derdhin gjithmonė ta ndajnė mishin tonė
kahdo nė jug e veri
------------
se kėshtu e deshti i zgėrdheshur padroni
me qese nė dorė duke nxitė me kryqe
me u la me gjak i mjerė dhe i joni
me kja nėpėr vorre e vajtueshmja qyqe
-------------
duart i fėrkonin vampirėt me lak
qė gati rrinin pėr masakra e vorre
ata nė vend tė ujit duan me pi veq gjak
me shpirtin e katranit e zemren krimo qorre
-----------
i ndanė shqiptarėt me kallasha nė dorė
me dhunen e zezė barbare
nanat fėmijtė i lan si tė gjorė
krime mbi dhe llahtare
---------

e ju shqiptarė tash pse verbrisht nė ndasi vraponi
me derdhė gjak e mėri e vnerė me klane n' fise
gjithmonė o tė mjerė urdhra po zbatoni
dhe nė fund ferrin po e ndani si hise
--------
po josheni ne sherre me ngatrreaa e fe
po ndaheni me grupe e klane
sa shum gjak'loti u perzie mbi dhe
rėnkon kjo tokė iliriane
-------------
o ikni tash ma urdhrit tė satanit
mos merni nė dorė kallash
se mbrapa qėndron maska e pansllavianit
e greku qė ju bėn mish mash
-----------
rrini urt e but shqiptarė nė mes vete
s e jug e veri kudo ka nė botė
me fe tė mos ju derdhin ju gjakun si dete
tė ju sjellin pa fund skllavrueshėm nėpėr rrotė
-----------

rrogtarė mos shėrbeni mercenarė pėr klane
parti batakgji karrierist parazit
se tė gjith o tė mjerė keni nji gjuhė nane

do tė pendoheni tė gjith nji dit
-----------
se hasmi me ju tallet me pak pare
se token me ua marr don me hile
mbajeni nji fe le tė jet shqiptare
mos ndegjoni as dhelpra as skile
-------------
autori xhelal ferizi

------------------------

lirik 15-02-10 22:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
U derdh gjaku i shqiptarit
-------------------------
autori xhelal ferizi
-------------------

u derdh gjaku i shqiptarit
kahdo mbi troje mbi dhe
pėr shkak tė ngatrrestarit
vrastarė qė erdhi ndėr ne
--------------
u vranė sa djem shqiponje viktima
sa vasha e gra sa fėmi
sa foshnjet mbeten jetima
sa dhimbja renkoj mbi etni
-------------
duart i fėrkonin gjahtarėt
nxitėsit klanorė e gruporė
kur gjakun e derdhnin shqiptarėt
nga hasmi nder shekuj gjaksorė

-------------------
sa vuajtje sa mjerim e zezonė
sa vaj sa lot e mėri
ta derdhin gjithmonė ta ndajnė mishin tonė
kahdo nė jug e veri
------------
se kėshtu e deshti i zgėrdheshur padroni
me qese nė dorė duke nxitė me kryqe
me u la me gjak i mjerė dhe i joni
me kja nėpėr vorre e vajtueshmja qyqe
-------------
duart i fėrkonin vampirėt me lak
qė gati rrinin pėr masakra e vorre
ata nė vend tė ujit duan me pi veq gjak
me shpirtin e katranit e zemren krimo qorre
-----------
i ndanė shqiptarėt me kallasha nė dorė
me dhunen e zezė barbare
nanat fėmijtė i lan si tė gjorė
krime mbi dhe llahtare
---------

e ju shqiptarė tash pse verbrisht nė ndasi vraponi
me derdhė gjak e mėri e vnerė me klane n' fise
gjithmonė o tė mjerė urdhra po zbatoni
dhe nė fund ferrin po e ndani si hise
--------
po josheni ne sherre me ngatrreaa e fe
po ndaheni me grupe e klane
sa shum gjak'loti u perzie mbi dhe
rėnkon kjo tokė iliriane
-------------
o ikni tash ma urdhrit tė satanit
mos merni nė dorė kallash
se mbrapa qėndron maska e pansllavianit
e greku qė ju bėn mish mash
-----------
rrini urt e but shqiptarė nė mes vete
s e jug e veri kudo ka nė botė
me fe tė mos ju derdhin ju gjakun si dete
tė ju sjellin pa fund skllavrueshėm nėpėr rrotė
-----------

rrogtarė mos shėrbeni mercenarė pėr klane
parti batakgji karrierist parazit
se tė gjith o tė mjerė keni nji gjuhė nane

do tė pendoheni tė gjith nji dit
-----------
se hasmi me ju tallet me pak pare
se token me ua marr don me hile
mbajeni nji fe le tė jet shqiptare
mos ndegjoni as dhelpra as skile
-------------
autori xhelal ferizi

------------------------

lirik 15-02-10 22:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pėrse mbi majat e dijeve joshem
--------------

autori xhelal ferizi
-----------------
joshem mbi maja njohurie
joshem edhe nė vet mistere
dhe joshem mbi tė tė larta vetėdije
universeve e nė dije qė shperthejn si kratere
---------
nganjiher mė duket sikur jam joshja vet
tė mundshmeve e te pamundshmeve bėhem imagjinatė
dhe joshem pas teorive me gjersi si det
mbas artit nė vargun e gjatė
---------------
shekujt i ndjek pas qė jan tė mbushur plot mend
tė shpalosurave horizonte vrapoj me kėrkim filozofije
dhe shkencave ju ngjitem me lakmi e me rendė
sa e pa fudnme e pa shterrshmja dije
------------

autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 15-02-10 22:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pisllėku i lumturisė
---------------------------
Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
.................................................. ................

Pėr ta gjetė lumturinė u,turren nėpėr pisllėqe
Tė gjith tė bijtė dhe bijat e mėkatit
Kush shkurt e trup plehut e,kush rruges tėrthore
dikush krimit e servilisė
dikush brrylave mbi karriga
jargėt e pista ju delnin
e pisllėqet e liga
dikush trup rrugės sė tradhtisė
qfar gara nėpėr pisllė satan demone shtriga
laviret lakuriqe ju ndihmonin
disa me grabitje
disa me maska vraponin
bėrtisin me jargė nė gojė atdhe atdhe atdhe
pushtet liri dashuri
vjedhja kudo shpresat shqiptare duke i bre
dikush lart mbante grusht dikush dy gishtri
pisllėk pisllėk pisllėk
vraponi vraponi mbas ti
dikush qante me bollėk
dikush pėr bashkim vllazrim me nostalgji
dikush me lot krokodili
ushkuret nėpėr kėmbė pėrthureshin
vetlavdija gjoksa groponte
grabitje kahdo e pist
llafe plot gojen merita
vrapi mbas lpirjeve dihaste
gjuha per pislleqe lėpihej
Kur qielli po i shihte habitshėm
Mori koken nė duar
Me gjak tė syve lotoj e tha
Po si mund mund tė gjendet lumturija nė pisllėqe o,njeri
Dhe shterrshėm ra pėr'dhe duke mallkuar,gjithqka,
as qielli as ndonjė kupolė tjetėr
nuk i mbulon ma pislliqet
as perdeja e zezė nuk i mbulon dot ma
sa zezė lumturia nėpėr pisllėqe
q' lumturi bastarde


Xhelal Ferizi autori
-------------------------

lirik 15-02-10 22:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Gurėt e Heshtur
-----------------------

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
-----------------------------------------

Po heshtin kudo gurėt , e nuk iu del fjala

edhe pse un me copa tė yjeve gjithkah ju bėj tė fala

a thue i ka mbytė heshtja e vet nė kėt mjegull

kur vargu im ,shkrinė qdo gurė e qdo tjegull

e qajnė bilbilat kudo degė mė degė

nė lot po shėndrrohet lėngu shegė mė shegė

e un kahdo me varg i biri i shqipnisė

turr po i thrras dijetarve e turr gjithkah me i,nisė

vargjet t' mija n' lot e kahdo kushtrimtare

por su gjet kund gjuhė e su gjet m'shirė shqiptare

vargut tim nji lot as kund nji shpresė me i falė

jo su gjet kund qikė e jo su gjet kund djalė

thue se nė gurė e nė heshtje tė gjith,mė jan pėrsheshė

thue se me akull nėpėr gjak jan veshė

se loti i vargut s' po i duhet ma kujė

ma shum po iu duhet ah ai urdhri i hujė

se mund tė digjen germat qė hanen e kan tha

kund su gjet njė motėr e kund su gjet nji vlla

me e puthė nė ballė germen time tė arit

nuk u gjet ndoj bi as ndoj bir' i shqiptarit

e kėshtu nė gurė u kthye thonė gjithkah etnike shqipnija

gurė mbi gurė jan shtrue ah fiset e mija

pėr rreze'varg ma kush ,nuk shprehė ndoj gzim deh'tarė

jan dhanė pėrmbas vrapit tė gjith si do gjahtarė

me njė heshtje guri e me gjuhė qė s' merret vesh

vrapojnė kush ma parė me lakmi me u ndeshė

tue shkelė pėrmbi vargje qė po qesin gjak

kush kėndon si sorrė kush,qyqe nė ogjak

e ,ecin,e ecin me thumba shpues mbi diell

disa me kokė poshtė disa ecin n' qiell

por kush ndoj fjalė nuk e merr qė ėsht falas me e ble

disa blejnė tallava e do tjerė blejnė fe

e kush ndoj vrap t' pandalur e turrun si furija

qė shkelin mbi ato lule qė i ka mbjellė shqipnia

yrysh mbi ushkure e kush bjen n' litarė

disa bien si hutat me fat mbi thesarė

e turren disa tjerė me gri e me pre

pa kqyrė kund pėr gjak e pėr lot qė bJen rrke

e un me varg tė urtė nga i her kur ju dal para

qe i thrras me mbjellė paqe e grurė nėpėr ara

me mbjellė rrush e mollė e qershi e dardhė

se dita sot shqipnisė ndoshta i ka ardhė

me qenė ma e vyeshme se kurr ndonjiherė

me i qelė ndonji gaz me mbjellė ndoj pranverė

e un kur me varg vrapoj si bilbili

ata kurr s' m dhurojnė ndoj fletė karajfili

mbi zallė as mbi dhe “s 'm' lėnė me flutrue

as kurr ndonji krah ndoj filiz s' m' kan shtue

veq nxjerr' e 'tha mi kan mbi hapsirė

qė un nė flutrim tė mos dukem i lirė

pse k'shtu o orrla qė kend qiellit s' leni

mbi krye bilbil me pa nuk dėfreni

as kėngė e vargut s' ju shkrinė nėpėr mote

a thue bilbil kjo s' ėsht toka jote

ku me zbritė nė fole nuk t' lėnė gjeraqinat

pėr ty qajnė zymbylat e qajnė kanarinat

e sqepi yt loti qė i pikė nėpėr vija

biblil a thue ty pse nuk t' don shqipnija

pse qerdhes tėnde ike prej foleje

a thue dole kombi a thue dole feje

qė kėngen s' ta duan e s' ta duen as cicėrimen

as vargun e lotit as tė shekullit cingrrimen

qė ti nė qdo germė i thrrret pėr me u zgju

e ata nė gurė tash mė jan shėndrru

s' tė ndėgjojnė me besė s' tė ndegjojnė me hall

vargu yt po qanė pėrmbi gurė e zallė


e at lot tėndin po e pin zallina

germat t 'jan ba vuajtje qė po ti pin stina

ik o i mjerė poet e shterr dete e dhe

se t' jan mbulua gurėt e t' jan veshė me fe

dikush veshė me akull dikush veshė me hije

nuk ka mbetė mbi degė ndoj bilbil etnija

disa veshė si guri me njė ftoftsi moti

disa veshė n 'dėshprime varfri halle loti

dikush vrap tatpjetes e dikush drejt prronit

disa hije t' zymta disa brymė rreth ftonit

disa porsi huti nė zgure e nė fate

disa rrijnė n'mjerime porsi qyqe nate

disa si ndoj vyshkje nė rrugė akuj hije

disa mbetė si terri qė s , kan dritė as dije

qė nuk ju bjen dielli as rrezja e askujė

disa n' vend tė gjakut tash jetojnė me ujė

a thue kshtu n' kėt gjuhė don me vdekė shqipnija

se n' kėt heshtje t' zymt vyshken fiset t' mija

e vargu im qė d'nesė e udhė i lshon hapsira

nuk qėndiset n' stinė as te ajo ma e,mira

ikni vargje t' mija ikni merrni dhe

pėrtej fundit t' fundit ku s' ka kombe e fe

se edhe me qa ju me bekim tė qiellit

se edhe me u veshė ju me rreze t'dielit

se udhė me sh'ndrrue ju vet n'ė shtat tė ylberit

se edhe me qenė vet shejtrija e nderit

veshin ma s' ta vejnė ata tė bijtė e gurit

se ti s' shkon nėn dhe siq shkojnė t' bijtė e urit

se kto vargje e germa qė flasin me qdo akull

ditėt kur tė vijnė yjt kan me ra shakull

nė secilin varg kan me falė lot ari

e me i fal gjuhė shqipe qė e kan nga i pari

pėrgzime nga qielli pėrgzime nga magjija

kan me falė pėrgzime ehde nga vet mahnija

kurr s' kan per ti falė heshtjet qė u veshen me kėt petk

qė i kan marr kaparet e i kan marr lekt

vyshkė mbas interesi e mbas injorimi

vyshkur mbas lakmije qė ua sjell mashtrimi

kthye jan nė heshtje kthye jan nė gurė

humben gaz e shend humben dritė e nurė

pse k'shtu u zbeh venitur mohuese shqipnija

e tash s' po ka mikpritje pėr vargjet e mija

askund nuk iu shtohet fleta as kėrcylli

as nuk i don fusha e as nuk i don pylli

se kund diell nuk nxenė nė kta klorofila

se nuk ndjehet kėngė nuk ligjrojnė bilbila

as nuk ka kund zemer ligjruese mbi dhe

nga vrapi i mashtrimit me pare jan ble

e jan ble nga marka jan ble nga dollari

jan ble nga verbimi grabitja e ari

jan ble nga shum brryla zemrat jan ngurtsue

mos qajė vargu im se ti je vet krue

ti je vet burimi shekujt qė ujitė

do tė njomet koha dhe pė r ty njė ditė

ikni vargje t' mija shkoni n' tjera dhena

se nuk ka ma zemra se nuk ka ma krena

qė ju mbajnė nė gji qe ju duan krah,hapur

se gurėt me ferr nė valle jan kapur

se gjaku me ujė tash jan bė njė vlla

se qeshje as qehre si dikurė nuk ka

e ksaj vallje t' vdekjes i thonė n' gjuhė tė mjerė

ikni vargje t' mija gjeni bibil tjerė


se ktu n' kėt fole s' flet kush pėr shqipni

se gzimi esht shterrė se loti ėsht pi

e ju kur tė shkoni kahdo n' gjamė tue kja

s' keni me gjetė motėr s' keni me gjetė vlla

se n' pėr dhena tjera gjuha s' ju kupton

keni me u strukė n' skuta jeni lindur vonė

ah vargjet e mija pse doni me u tha

pse po u vyshkė mjerimi a nuk keni vlla

a nuk keni nanė a nuk keni shoq

m' thueni vargje t' mija keni mbetur troq

nėpėr gurė e dhena me mallė tu u vardisė

rreth hijeve t' ftofta pa ndoj gaz t' shqipnisė

e pėr n' fole rrugė nuk jan duke gjetė

atje s' po ka rrėnj ė atje s' po ka fletė

ku ju mund tė gjeni ndoj ushqim a hije

as nuk keni shpresė as nuk keni fije

ku me u kapė n' ndoj kopsht a' n' ndoj trėndafil

thue se gjuhė e juaj kėndon pėr tamil

thue se kndon pėr grek pėr shkje a indi

thue se nuk kėndon pėr shqip e etni

mosni vargje t' mija mos shtrydhni ma lot

mos qani pėr mua mos qani pėr mot

se kur gurėt prap ,t' bėhen me damarė

gjak keni me qenė e shpirtė pėr shqiptarė

---------------------------------------
Nga autori Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare
---------------------------------------------------
kontakti me autorin e vargjeve
-----------------------------------------------
[EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]
-------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

[URL="http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2319489"]
[/URL]

lirik 15-02-10 23:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Postuar mė parė nga [B]ZANOR[/B] [URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2318775#post2318775"][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[I][B]xhelal ferizi, ti e ben veten poet, autori, liriku, xhelali, e pa turp edhe i shkruan ne fillin e fundin e secilit shkrimi - ti tallesh me vetveten - merri kritikat te dobishme, se ashtu kurr nuk mund te behesh asgje, e ma se paku poet e autor, ajo mire e ka qe te qorton e kritikon, se ato vargje te stergjatura e pa asnje kompozicion poetik, pa ide, pa teme, pa motive, pa mjeshtri te fjales artistike, pa krijuar asgje bash asgje te re - nuk jane lirika, por zhgenjime rasti pa fre pafund, qe edhe po te ishje ti ndonje Eliot, Lorke, Pushkin, Gete.... askush nuk merr mundin te lexoj ato vargje - mendo thelle e gjykoje vetveten, parase te gjykosh njeri a popull te tere! Ti ia humbe vleren vet poezise e ben shporte mbeturinash! Nese vertet ke aq kohe te humbesh, si azilant a mergimtar, nuk mund ta beshe nje popull placke tregu fjalesh sikur te hudhura per dritare, se jo duke i nxierr gjoja nga fundi i shpirtit!

Kujdes! Ti nuk guxon te shkruash poezi ma te gjate se 7 vargje! E nese ka secila poezi jotja vertet 7 vargje poetike, ti duhet te jeshe shume krenar dhe i gezuar!

Nese i merr per keq keto mendime, dije se ti gabon dyfish! Ashtu sikur ti paske te drejte, ta kritikosh nje popull te tere as pa nje fuqi krijimi poetik - poashtu ka te drejte seciuli te te kritikoj ty! Ti paske te drejte ta kritikosh nje popull - e ty nuk paska te drejte te te kritikoj njeri?

Nese i merr pozitivisht keto mendime - do te jete shpetim per ty!-----------------
Ky zanori sipas te gjitha gjasave esht nje rruspi e rralle rruspi mashkull rruspi mashkullore qe ne qdo hap e kudnershton autorin xhelal ferizi lirikun dhe ket e ben nga motivet e smura tre gjelozise kurvnore dyftyrshe qe e ka ne shpirtin e tij prej djalli te vertet me shtatqind fytyra
rruspi qe mundohet ti mshef gjurmet e veta me dinakeri tradhtare

qe te gjith e dijm se ky e disa te tjer dhe ky i cili si disa tjerė
rruspiija mashkullore rruspija plagiatesh cinikesh
qe duan te ngrodhin nga gjelozia kur dikush krijon diqka ose ka sa do pak sukses

sepse kan shpirte te zi makaber shiprte laviresh shkinore

e disa te tjer te pa cipe
edhe qe shkruajn vargje gjoja e qe jan deshmuar aq te poshter kunder meje kunder autoirt xhelal ferizi neper forume
dhe kryengritjen kryesore e kishin per se
te quhet xhelal ferizi poet aty e kishin gjith hallin tradhtarėt e mallkuar

qe si qakajt sillen rreth vargut tim me dinakeri bizare
duke u ankuar perse un ja qes emrine mbiemrin vargut e poezis

dhe vazhdimisht qajne per te ja hequr un emrin dhe mbiemrin vargut
tim

e per ta qit aty ku ata duan vet si postim te vet

ja pra se per qka qajne kurvat mashkullore

dhe nuk durojne krijimtari te dikuj tjeter

dhe kur postojn ne ndonje forum tjeter ia heqin emrin dhe mbiemrin vargut tim
me paftyrsi dhe e paraqesin si postim te tyre qfar zuzaresh makaber jan kta fllqisira

kjo esht paftyrsia e kti zanorit qe te shum forume tjera paraqietet me shum pseudonime

te nji forum si

merturi arbias etj

ndersa ktu ne forumin dardania esht orfe ilira odise

k y njeri i pafytyr i pa vlera njerzore e as kombtare

esht ndytsire e vertet dhelper dhe disa tjer dhelpra

qe mua me kan detyruar seciles poezi te ja shkruaj emrin dhe mbiemrin
per shkak te ktyre pisave qe mi keqperdoren vargjet

un dihet dhe elxuesit me njohin menjiher se ne qfar stili shkruaj un menjiher e njohin vargun tim

ndersa ata tradhtar kundershtojn kur dikush me quan pot
apo kur dikush sa do pak flet mir per vargun tim
ata poashtu ekan kundershtimin per se i emroj me emer embiemer vargjet me identitet
sepse duan qe ata pastaj si te duan ti psotojn ne forume tjera
e ti i shkruajn vet si postues per tu fry si quarana

te pa vlere qe jan i qesin pa emer e mbiemer duke ja hequr emrin e mbiemrin vargut tim me qellim

duke u perpjekur qe te dalin si postues vet ata pisa te ndyre idiot vertet tradhtar zhgjyra
ta pa cipe e q e paraqiten gjoja si poet e krijues qofshin te mallkuar
ata shpirta katran me plot zgjyr e gjelozi te smur ė idiote

, dhe ja qka flet ky pis me moh e inate
per vargun tim

ku thot se vargu im nuk ka kurfar vlere as vargu as poetike
as kopmonimi as permbajtje arti as vlere


se sa pis i ndyr esht ky vampir i internetit se bashku me at delirium tremens kurven mashkullore dashnor homoskesual i grekve
antishqiptar shpirt vampiri ziliqarė i smure idiot i pa shoq i pa shembullt
bishe e ndyre krymb i qelbur i tradhtis e i dyftyrsis

[/B][/I]

lirik 15-02-10 23:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Postuar mė parė nga [B]lirikk[/B] [URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=2319452#post2319452"][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[I]Dua tė jem lule
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
dua tė jem lule mirėsie
te mendoj vetem per puhi e rreze
nuk dua te jem grup njerzie
brengė neper shekuj e breze
''''''''''''
dua tė jem lule
tė qeshem kah dielli me fletė
nuk dua tė jem lot vule
nga jeta gjithmonė nė jetė
''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''[/I]

lirik 15-02-10 23:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohra defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik 15-02-10 23:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:15.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.