Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 19-02-10 22:03

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ura e lakmisė
**************
shkruan xhelal ferizi

****************************************
*********************************************
*mbi uren e lakmisė kalova me zjarr'me deshirat ndezur nėpėr qeliza
*mendjen plot magnete joshse ėndėrrime
*duke u shty nga disa te imagjinuara shpirtpuhiza
*qe ndeznin epshe lakmije neper egot e jetes time

*dhe thash oh sa ta kaloj e matanė
*do te jem nė kopshtin e tė pėrhershmes lumturi
*do tė pi lumturi sa nji oqean
*i dehur ne sherbetin e knaqsisė nė tė perjetshmen dashuri

*dhe uren kur kalova dhe dola nė pjesen tjeter tė jetes
*kopshtijet e iluzioneve me kėndellen
*nuk me mbajtėn kriht e ėndrres erlehtes
*se hallet tinzrisisht tinzarėt mi mbjellen

*e tash duhet te kem kujdesė nėpėr kto tė rrejshme kopshtije
*ku jeta mbjellė gjemba e vuajtje pa meshirė
*kėndej ure qenka jo ma lojė e padjallzuar rinije
*por lufta per te qenė instikt zemermirė


*as nuk mund te jem i pėshtirė as maskė vrazhdėsije
*se e kėrkon lustra fytyr mode qeshjen n' dimensione
*duhet ruajt pushtet e ekuiliber vetėdije
*edhe kur ne shpirtė kam te pazgjidhura ekuacione

*kėshtu qenka kėndej ure mosha pjesa tjeter kopshtare
*qė quhet jetė e lakmuar ' sa detyrim lajkatarė
*vrapim ky qė shkruhet nė shum memoare
*me emrin shekulljetė iluzioni kureshtarė

*Autori xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik 19-02-10 22:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ne lotin tim
Shkruan xhelal ferizi
autori i titullit ne lotin tim

Ne lotin tim shkruhen te gjitha perjetimet
sikur te kisha nji gjuhė botrore
ajo gjuhė te kishte shprehjet me t e persosoura
edhe shprehjet qiellore
aty do te shiheshin plasjet e plandosura
dhe te pa fuqishmet perkthyese shkrimet
kot e provova me metaforė
as me gjuhen e qelizave
ne mbrendinė e lotit kristal
pasqyrat ma specifike kam perdorė
sa her yjet per skjarime i kam ndalė
ylberat kam provuar ti zbres me dorė
rrethin hermetik per ta kaluar
loti im sa globi botrorė
te gjitha aty jan ne mbrendinė u kulluar
te lotit tim te pervluar valė
edhe shekulli ma i zgjuar
nuk arriti
as me ndihmen e pseheve
kuptimit te dhimbjeve ne definim me i dalė
permbajtjes tende fat
o loti im i kulluar bilur
sa gjuhet i shterrė ti
ne perpjekje per te spjeguar me fjalė
gurė i qmuar prej ujit
neper qerpik sa her u rrokullise
shkaktuar nga demonet
mbrendia jote kerkon pendė shekspiriane
nuk mud te di nga cila rrudhė e stacion fatit u nise
ti permbanė gjuhė dielli e hane
por fat te pervluar
mundim biblik
sa nji curril je nga madhsia
por permbajten e ke si romane
sa shpirtra u perpoqen te lexojnė
sa shekujt digital i grise
sa lexuesit e menqur fatesh
sa diagnostike kekrime
analistė shekuj kureshtarė
kerkimtarė shkaqesh
qe me formula u perpoqen
pasqyrisht te formulojnė ne definim te gjejnė
pse
psehen tende
ne te gjitha psehet stacione
neper gjeografinė dhe udhet e fateve
neper rrudhat e ballit te qiellit
te kerkuan
spjegimet
ne rrumbullakun tend optik
dhimbjet e shkaktuara nga te maskuarit
qe ti nuk i vrejte
me syrin tend kullim te padjallzuar
o loti im ne qerpik
sa i rrokullisur neper gremina jete
pasqyrat e menqura digitilaike
nuk te kan kuptuar
o loti im optik
gjam i tejdukshem
vizllues
te shtynė maskat kah udha e dhimbjeve
ne mbrendi denesshem je i pervluar pervlues
nder engjuj nuk gjete mik qe te gjejn shteg
as nder lutjet e persosura
as ne thirrjet hapsirave te lira
as ne mbiqiell
vrapove
arsyeve .
kurrreshtjeve shkaqeve
si maratonik rrokullisesh vrapues
demont nga prapa te ndoqen
ne kurtha te shtynė falltoret
me karta te dante aligerit nga nent rrathet e ardhur mbi tokė
se bashku me mashtruesit trishtues
me maska ngjyr ajri
me lojė dasme
e vello te bardha
peshperitje buzesh te kendshme ne dukje
e ne mbrendi
form ulat e fshehura tardhtare
te gatshme
per te derdhur ty tragjikisht
o loti im me domethenje te madhe
curril je ne dukje
sa i vogel
nuk je as s anji gogel
por i thellė
sa nji dramė jete

ti je tash pa miq e shokė
te poqen
xhelat e demon
ti je curili i hallit
hallin kush ta lexon
cili shekull i menqur me kokė
fatnisjen ne zanafillė ta kupton
fajtorė te lanė ne moskuptim edhe kokrrat e zallit
fajtorė pshen e derdhjes s ta besojnė
ku ti pafajshem u rokullise
ti q e ne nisje paske pasur dinak vrojtues
shtytsa bukrishė te hejshuar
te mallkuar qofshin
sa shum me dahsuri hjeshije u mbeshtollen
maska karavanesh
djaj te veshur bardhsisht
qe shpirtin tim
ku ti buron
e mashtruan
me qehre engjellore
me pamje enigmatike
me aq te zbukuruara kurtha
permbajtjen ta njohen
dhe shfrytzuan kullimin tend
mbrendia jote flet
kush do ta kuptoj ket gjuhė
dhimbjen
dhe pafajsinė tende
ti ke aq shum fakte
e vogel je kur pikon
lotushja ime
por e madhe si det kur rrokullis'shem gjemon


permbajtje currili qe flet
kush te kupton
se ti je plot gjoba denime te perjetshme paguan
per shkaqe te demonve
me maskė ngjyr ajri
rrudhat e dashurisė
ti perputhen mashtrueshem
binarė qelizash te rrejshme
me dhurata danajsh
me te mahnitshme pamje
te aktruar
ne barkun e cipes se qthurur
duke te joshur lakmueshem
ty
qe me te derdhur kur lojen e kan nisė
nuk te treguan
se duan me te rrokullisė
greminave te dahsurisė
ne dnesjen e dhimbjeve te perjetsisė
sa gjygj i padrejt o curril
o loti im
qe nuk gjenė as ne shteg kthim
as shteg kalim
te mashtruan vrasesit e mshehur
nen karajfil
o rreshqitshmi i pendueshmi currili im
i qertpikut pervlim

xhelal ferizi autori ne mergim
autori i titullit ne lotin tim
shkrime vargje shqiptare ne mergim

lirik 19-02-10 22:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dashuria-
*autori nga Mitrovica
*shkruan xhelal ferizi

*kush tė krijoj o gjen i qiellit
*fenomen o ndjenjė mahnije
*si arrite rruges t' diellit
*pėr tu gatuar nė gjak njerzie

*kush tė solli o flakė ylltare
*a thue art shkriu perendia
*qe ksaj bote mekatare
*ti vloj n'ė joshje perjetsia

xhelal ferizi
autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim

lirik 19-02-10 22:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Deshta tė kerkoj gjithqkajen
gjithqka
Qfar kerkese e pa fund
sa e pa fund kjo kerkesė
E ku gjendet
gjithqkaja

autori xhelal ferizi

lirik 19-02-10 22:07

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohra defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik 19-02-10 22:07

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare

lirik 19-02-10 22:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Shqiptari trim ėsht mbi dhe
--------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
Shqiptari trim ėsht -gjenet i ka si zhari
shqiptari ėsht i ndertuar prej baroti e flake
ai nė mejdan lufte gjithmonė del ma i pari
preke europė njiher at mendje nė rradake
-------
e gishtin mendjes qitja njiher mirė
se ballkani ėsht barot e benzinė
se ku i thonė shqipni do tė jet tokė e lirė
ose do tė kndojnė shekujt me martinė
--------
se ti kusht na i qite do tė shkjaut gjasht pika
pse kshtu e kerkuan moska e pekina
por pėr pa u qfarosun n' shqipni djem e qika
nuk shtrohet shqiptari pa u shue moti e stina
------------
se pikat prekun gjithkah kushtetuten
prekun lirinė tonė e sovranitetin
mos harroni nanė e kemi teuten
deri ku e patem megjė kufij e detin
----------
e si erdhi ktu fara e pansllavianit
me arusha e lkura e me lecke e harren
qe sa shekuj tokes kahdo tė ilirainit
ja ka derdhur gjakun ja ka hapur varren
---------------
mos harro europė se do tė pėrmbysė zoti
nji dit ty me foshnje me gra e me djepa
se fjalen ne shqipni sot e ka baroti
e ushtri kombtare kahdo n'male e shkrepa
-------
e me kndue kėndojnė kahdo pushkt shqiptare
e jo mashtrimi e qyqari mjerane
jan zgjuar shqiptarė me trimri e zhare
topi e qeliku do t'ushtojnė qdo ane
----------
e ke me e pa ti vet se qdo i ri e plak
edhe plaka e vasha mbshtjellen n'dinamit
e nuk bien nen shkja ne pranga e lak
se pushka e trimija shqipninė e ka rritė
----------
se ku i thonė shqipni e shqipja ku flitet
kahdo n'gjuhė amtare ku shqiprojnė bimė bari
baroti pėr hasmin si rfe do t'gatitet
se nėn kambė tė shkjaut nuk rrin ma shqiptari
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim
-------------------------

lirik 19-02-10 22:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Udha ime
-----------
Autori xhelal ferizi
-----------------
sa shum shekuj mė shtrove
erėrave jam perplasur me rrėzime ngritje nė furi
sa shum nėpėr shpirtin ti rrudhat mi lakove
mallė lot dhimbje etje e dashuri
-------
o udha ime me kalvare
un deshta tė bėhem fli
nė gjuhen time amtare
kėrkova pėr dheun liri
--------
un me ty o udhė kam folė ti e din
ti mi zbertheve ekuacionet menqurore
a tė kujtohet kur tė thosha pse lotin ma pin
e tė flisja nė gjuhė ylberore
---------
sa yöberat ti kam shpalue
e sa shum ideale
a tė kujtohen vargjet qė ti kam kėndue
kur dėnesnin nga ndjenjat fisha e ara e male
-------
a tė kujtohet si e emroja secilen kokėrr dhe
si i shėndrroja ne dashuri mallengjimet
sa shum kam kendua kah tu shqip me fe
me lot i kam la kujtimet
-----------
udha ime me thuaj a tė kujtohet kur te shikoja nga mbrapa
e bėhesha kujtesė e shpirtsi
andje kah tio kah kam qitur hapa
bėhesha mbi rrudhat tua ndjenjėsi
--------
shpirtrisht bėhesha me ty emocion
njėsohesha me ty e shpirtė pikturoja
disi mė lidhte udha e dheut tonė
nėpėr kohra udhė mbresje e imagjinoja
-----------
a tė kujtohet usha ime ty
tė kam lidhė me aq shum ėndrra kujtimsie
tė kam bė nė secilen shpirtndjenjė sy
art shpirti npėr secilen rrudhė dheu pikturė melankolie
-------------
aty te kalauart me qehre i kam pulsue
edhe pluhurim ta kam quajt nji kujtim qehre mirė
un neper ty sa ndjenjat i kam gjallėrue
cicėroja pėr ty dhimbshėm me mallė si zogu plot dėshirė
------------
o udha ime sa shekujt per ti i kam bė zbėrthim
nė ty i kam vendosė kujtueshem sa mahni
ti ma oforje quditshem me mallė at largim
qė un e kam quajt ne secilen rrudhė tėnden magji
-----------
o zot ky as harrim nuk quhet
por e shum e quditshme kujtesė
neper pluhurin tėnd edhe dheu zemer shkruhet
lotin me kullim ma nxitė porsi vesė
--------------
o udha ime secilin kokerr udhė
me qehren tėnde e te malelgjnyeshmin largim
her mė afron shekujt her perplasur mė hudhė
ne t kalueren ti nuk len harrim
----------
shekujt me folė i kan nxitė i kam bė fjalorė
qė ta thonė zbėrthyeshem ndjenjė kohen per ty
tėkam prekė me ndjenja si perkdheljen me dorė
shijet per ty nė gjuhė arti i kam pėrkthy
-----------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------------

lirik 19-02-10 22:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ndrysho o shqiptarė i lashtė autokton
----------
autori xhelal ferizi
----------------
ndrysho o shqiptarė i lashtė
ndrysho nė shpirtė nė qėndrim
ndrysho nė kokė e nė rrashtė
se bota ėsht gjak e krim
--------
se bota ėsht padrejtėsi
se bota ėsht shkelse mohuese
se jeta ėsht pa fundėsi
me tė kqija shum provokuese
---------
mbushu gjithmonė fuqi
depon mbushe barot
me dije mbushu kahdo o etni
se kohrat ju sjellin lot
---------
“mbushu kahdo me shkollė
tė shejt e kult ta kesh tė dashuren punė
mendjen sa ma tė hollė
se erėrat ju sjellin dhunė
----------
gjakun shėndrroje n' qėndresė
shqipen mos ngatrro me fe
atdheun mbaje me besė
e vdis pėr tokė e dhe
----------
vdekjen quaje burrni
jeten quaje mund
qyqarė mos u shtro nė robėri
se prangat e shkeljet s' kan fund
--------
askuj mbi dhe mos ju shtro
se gjaku ėsht ma ia fortė s e feja
nga gjaku i yt kurr mos u largo
armikun msyje si rrfeja
---------
i urtė rri gjithmonė kah fjala e kuvendi
ndiqe gjithmonė me vemendje shpetimtaren dije
mekė e romė le tė jet atdheu i yt vendi
etnikja e lashta tokė e shejt shqipnije
------------
armėn duaje se ta shpėton etiken
ta mbronė atdheun e fytyren
ta mbanė gjallė tė shtrejt dheun e me troje etniken
shqipėri atdhe bėje gjith detyren
----------
kryeje detyren me nderė
puthe kahdo dheun e tė parve
dhe rri gati per herė
flakė e barot pėr armiq t ' shqiptarve
-----------

xhelal ferizi autori
-----------------------

lirik 19-02-10 22:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O varg i dhimbejve
----------

autori xhelal ferizi
-----------------
e di o varg se nė secilen germė me tė shtyrdhė gjak qet
lot vuajtje mjerim
e di o varg se ti ke vuajtje kronologjike shqip nė sasi sa nji det
e di o vargje shqipe e di o vargu im
---------
e di se nė ty tė gjith shekuj gjėmojnė
se nė ty rėnikmet ankimet dhimbshėm shfaqen
e di se lulet mbi dhe tė gjitha i troshtojnė
gongjen lulkuqen manushaqen
--------
e di o varg se ti token e rrėnqethė
e di se ti degėt i then me dhimbje kohore
e di o varg se ti secilin gjet
e trishton me dhimbje ne token arbnore
---------------

e di o varg se bota sillet
nė gajasje e llume e zjgjyre
e di se qeshin me dhimbjet tua
motet epokat e pa kurfar fytyre
---------
e di o varg se me lotin tėnd tallen
indiferencat e akullta mizore
e di o varg poetik se ty apelet tė kallen
se flakė e padrejtėsive ėsht bota toksore
----------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
lirik nuk ėshtė nė linjė

lirik 19-02-10 22:10

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sa her e deshta vetem lotin
------------


xhelal ferizi autori
--------------------
sa her e deshta vetėm tė ja fali vargut nė pendė
kullimshėm pa tjetėr mjerani shoqėruese
nisnin mandej dėnesjet e dhimbjet me ngarendė
nėpėr kohrat e udhėt lakuese
-----------
dhe gjaku aty nė pika pėrzihej
lot dhimbje udhė fate me gjak
pran luleve as artit nganjiher nuk mė rrihej
pse a thua o zambak
--------
pse kėshtu vargisur m' rridhnin pikat gjak'lot t' zemres
damarėve tė kohes time
pėrse gjithmonė stinėt pėrgjakshėm kohė arenes
mė ndiqnin nga pas me vrapime
------------------

xhelal ferizi autori
----------------------

lirik 19-02-10 22:24

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
I thash nji dit te gjithve

shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
I thash nji dit t ė gjithve a don me u bė njeri
gurit i thash e ai me jo jo ma preu shkurt e me be
nuk dua ta shėndrroj padjallzinė nė makutri
mė tha-
nuk dua tė jem si ju njerzit me lakmi
si ju njerzit qė materjet rrini prore tu i bre
''''''''''

e luta mandej drurin e i thash edh e atij nė besė
a don o dru tė bėhesh njeri
jo mė tha perse tė jem mish me llaskucėri e ves
pėrse tė jem zgerdheshje e servili
---
e druri
ai rrudhshėm ndjeshėm jo me tha me tė vendsouren vulė
se nuk dua un pėrjetshėm tė jem grryes planeti e thes
i mendjes laskucėri
grryes e uzurpues me ve ,
qe te behem grabits e,globet me i shkulė
---
mnadej i thash zjarrit behu ti njeri
rrufeshėm e,mohoj refuzueshė me kokė
un nuk dua tė jem djegsi per globe e gjithsi
si grabitsi njeri
por vlerė dua t ė mbetem mbi tokė
---
mandej e luta zogun qė e gjeta mbi fletė nė cicėrimė
iku trishtueshėm edhe ai me nji pergjegje jo
un nuk dua tha tė jem simbolė pėr krim
tė lutem mė le tė ciciroj mos mė shqetso
---
e,luta mandej hekurin e qelikun
mė than se s' kan aq shum qėndresė sa njeriu e imunitet
se thyhen,e gjak prej qerpikve pikun
kur dhimbjet vuajtje gjak e luftrat tė ju vėrshohen e derdhen si det
-------
e luta diellin edhe ai kategorikisht jo m' tha
ps e gazin ngjyrene gėzmin mė duhet ta ndrroj
nuk mund t ė zgerdheshem si maska e ti them dikujtė pseudo vlla
e cakun nė thikė t' ia mendoj
-----
e shkova te hėna me nji palė tesha
n' flakrim tė arit punu
mendova se ate ndoshta e joshė veshja
qė njeri t ė bė het nga lakmija me u shėndrru
---
por hana qiellore ,me kėt ofertė qeshi
dikur ė nė vetulla u ngrys
un qė jam qiellore ,gjakun me lot nuk e pėrsheshi
me bukpermbysje kur njerzit ti mbys
''''''''

e luta pastaj arin argjendin e safirin
ju thash t ė behen njeri
perbuzshėm ma kthyen duke rrėnqethė edhe h irin
s e driten e tyre magjike nuk ' deshten me e shkri


edhe shpates i thash qė ėsht e mbreht e mizore
i ofrova shpėrblim per ket tjetersim, gjoja madhorė
por ajo mė tha se nuk bėhet dytehshe dy ftyrshe dot djallėzore
ma mir me ndejtė shpat se me u shndrrua si vegel putha dorė
---
mandej i luta engjujt t e gjith nji nga nji
sa keq kur ju thash ata jan ndje
ma mirė kė shtu siq jemi mė than e nuk shartojm aq zi
se me u bė njeri me fe e pa fe
---
e shkova te djalli e i thash pėr kėt qellim
i thash qė tė bėhet njeri
nuk mundem tė shėndrrohem mė tha nė kėt maskė aktrim
nga djalli nė djallė me u shkri

as lulja as rana a kokrrat e e dheut as zallina
as vuajtja nuk deshti qė tė hyn n'ė kėt mish
as dheu as moti as shekujt e stina
edhepse i luta shum fish

nuk deshten te shndrrohen ne ket qenje qudije
u rrėnqetha ndėr planetarė
pse un kėt mohim nuk e kisha nė pėr dije
as ditė nuk,e kam ma parė

se nuk pranon a s lulja sa rrezja as uji
as toka e graniti me dhe
mu duk vetja keq e njeriu mė doli prej huji
me kombe me ligje e me fe
---------
se askush nuk deshti e as ajo vuajtja vet
asnji intelekt gjeni
nuk pranoj vullkani as pezhgve zeza as nje dhe e det
me hy nė' kėt ,tė' menqur vuajtėri
'''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
nga mitrovica

lirik 19-02-10 22:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Penda ime mos u the
--------------------------
shkruan xhelal ferizi
-------------------------

mos po thyhet penda ime o njerz
o populli im!
mos po thyhet e imja penda !
duke thirrė nė qdo vrejtje e kushtrim
duke thirrė per bashkim e vlim

penda ime qe mbanė hallet e etnisė
qe mbanė hallet e etikes
qė mbanė brengat e tė lashtes etnike shqipėrisė
dardanes tė bijes sė pergjakur antike

penda ime qė mbanė
hallet e qdo krahine
o penda ime qė per liri e atdhe ti qanė
e pėr hallet e qdo kanarine

mos po thyhet penda ime
me hallet e etnisė e globit nė shpinė
kur egoja e njerzve e lot qenjesh njezore e flijime
se bashku nė te po rrijnė


mos poe thyhet penda ime e qėllim'mira
nės e shekujt aq shum e ngarkojnė
nėse nuk i vjen si infuzion furnizuesja dritėlira
nėse , hallegjijtė shekujt e harrojnė
---
mos poe thyhet penda ime duke pa
psherėtima nate,e mėrzi
mos po thyhet o diell i pendes time vlla
duke ndėgjuar aq shum absurde e marrėzi
---
,mos po thyhet penda ime o popuj
qė nė paqe s' do tė jeni kurrė
mos po thyhet maja e sajė nėpėr labirinte e strofuj
tė pabesive njerzore qė nė glob po rrjedhin si gurrė

---
nga autori xhelal ferizi mergimtarė shqiptarė
krijimtaria e te cilit u ndalua dikurė per shkak te perndjekjeve politike
ne ish jugosllavi

lirik 19-02-10 22:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
--------------------------------------------------------------------------------
Mos u the o penda ime

autori xhelal ferizi
-------------------------

mos u the o penda ime neper doza
neper simbolikė e terthore kohra e specifike metabolikė
mos u the o penda ime ,neper gremina e te plagosura mimoza
nga jeta nė jetė duke ikė

mos u the o penda ime neper lot
neper zjarre te kombeve neper luftra e qelik
neper teh te shekujve neper shekuj e mot
neper kshilla, epokash saldime te mundimshme prore duke pikė

mos u the o penda ime neper metafora
neper perpjekje pepruzje e fenomene
mos u the o penda ime mos bjer nga dora
rri e dashur rrin nė tė mi'a gjene

mos u the o penda ime neper kerkime e hulumtime
gjithkah neper caqet e kureshtjeve kėrkimtare
mos u the e dashur kur me majen prekė nė kohen me gjėmime
neper labirinte e kurtha tė papritura tradhtare

mos u the o penda ime me ra shakull
kur prekė me maje nė antikė
edhe neper kohra tė ndryshme me zjarrė e akull
neper vlime e ngrirje duke pikė

mos u the as nėpėr ahengje e gėzime
nga entuziazmi i tepruar
mos u the neper te ngutshme vlime
as nė shekuj tė pa shkruar tė turpruar

mos u the o penda ime nė pafundėsi
nė nyjet fenomene me gjithsi e galaktikė

neper dije te thella neper dialektikė
ne per ligje te fizikes mbi dhe e,ne gjithsi

mos u the neper metafora filozofike
as ne bukurinė e karajfilit
neper dehjet e beharit as nė tė reshurat atmosferike
mos u the o penda ime e arit

as neper jetima qė edhe vet vuajtjen e kan tha
ne lotin e tyre qe as nga shkėmbi i granitit nuk durohet
mos u the oj penda ime duke qa
se vujatja as gzimi s' mbarohet
''''''''''''''''''''''''

Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''

lirik 19-02-10 22:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mė fal o vetvetja ime
Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mi vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:20.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.