Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

selvija 13-02-08 21:44

Titulli: lirik
 
lirik disa vargje per ty ta kam borq..
[URL="http://koti.mbnet.fi/~akvanet/Pkuvat/tuntruusu1kukka.JPG"][IMG]http://koti.mbnet.fi/~akvanet/Pkuvat/tuntruusu1kukka.JPG[/IMG][/URL]
[COLOR=sandybrown]trendafili i bardhe...[/COLOR]

e keputa nje gonxhe trendafili te bardhe
ne agimin e nje dite pa shkelqim
dielli fshihej pas reve te zeza
dielli nuk leshonte me nxehtesi
nuk kishte ma force
nuk kishte ma jete
ishte shuar

si mund te ēelte trendafili i bardhe?

e vendosa ne nje vazo te kristalte
ne dhomen time te vetmuar
ku diell ishte dashuria
ku drite ishte miresia

u magjepsa me lulezimin e trendafilit
me shkelqimin e petaleve te bardha
u mahnita nga kjo bukuri e rralle....

nuk shpresoja te lulezonte
nuk shpresoja te shkelqente
nuk shpresoja te rilindte...

lulezim i saj do te thoshte harrim i se kaluares
shkelqimi i saj ishte fillim i nje shprese
ne rilindjen e nje miqesie te madhe
qe asnjehere me nuk do keputet

lirik 13-02-08 23:02

Titulli: lirik
 
E nderuara Selvi

vargjet shum miqsore dhe te bukura qė mi keni kushtuar nėse nuk tė vjen keq ti vendosni aty
te tema Mendimi mbi poetin lirik sepse at mandej edhe jam ma i lirė tė shkruaj edhe komente e vargje.
Ktu ėsht rubrika ose faqja ku lexohen poezi nga lexuesit ndersa atje te tema ėsht edhe e nderuara mikesha ime Natyra qė mi ka shkruar vargjet mi kushton mua sepse jemi miq te vjeter te forumeve
shqiptare.

kėTO VARGJE TE BUKURA VENDOSI ATY NE TEMEN TIME ME TITULL
MENDIME MBI POETIN LIRIK TE LETERSIA
ATY PASTAJ JEMI M A TE LIRė PER DISKUTIME E VARGJE FALEMIDNNERIT PER MIRKUPTIMIN dhe vargjet shum te bukura qe mi kushtove .
VARGJET JEN SHUM MIQSORE DHE TE KENDSHME KE VARGZUAR BUKUR

lirik 13-02-08 23:29

Titulli: lirik
 
NUK KAM ATDHE

shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica

o glob nuk kam atdhe
nuk kam as fat as shpresė as shpetim
o botė sa shum ne besė jemi pre
shqiptarė sa komb i gjorė jetim

oj botė un jam i tretur
si qyqet neper an e mbanė neper huj
un jam dhimbje barrė e globit kam mbetur
me ikje neper dhe e ujė

o botė loti im esht det
esht oqean esht ujvarė
un jetim i tokes s e djegur udhkryqeve te botes qe jam tretė
emri i vuajtjes qenka shqiptarė

oj tokė me fise e me fe
me kombe e rraca e kultura
A nuk e shihni se un jam i biri i lotit mbi dhe
me jan keputur shpresa e rreze ura

o tokė rrumbulllake
qe permbanė flori argjend diamant e metale
un jma i biri i rradakes idhnake
po me grryhet dheu nen fusha kodra e male

por jam i biri i pafatsisė
pran detit i lindur e pran fushave te pa ana
jam i biri i rropatjes i biri i pafajsisė
jetime quhet shqipni etnike ajo qe me lindi nana

o dhe elipsorė
me formė si gjysem vezake
qe sillesh neper gravitimin qiellorė
un jam shqiptarė gjaknxehtė ne rradake

nuk kam as fe edhe kam shum fe
nuk kam as vatan stabil
te gjitha ato fe i kam shitė e nga te huajt i kam ble
un jam gjysem qyqe e jam gjysem bilbil

jam pak shqipe dy krenore
pak jam edhe shpreskotė
jam nga te gjitha kombet i lanun pas dore
nuk me don as qiell as i madhi zot

o glob
ne fron me vijnė mjegullarėt
disa jan mish me sy
sa kob
a shihni si jam thy

jam mbush o glob deri ne grykė
nji dit do te shperthej
o glob a thue ju me keni mykė
se bashku me romak me sllav me akej

me keni mbytė me shum fe
me perzierje qorbash katrane
ne secilin gurė e dhe
me rrin anarkia mjerane

o glob nuk kuptoj kush jam un
q far rrace qfar fisi qe ecė
i varfer nder shekuj pa punė
kot si hije tue ecė

ne fron hypur demoni
i kujt esht ai mbi karrigė
kopil i juaj apo i joni
e kujt esht kjo dhuratė e ligė

botė un jam shqiptarė
po me vritet krenaria
pse heshtni o nderkombtarė
ku esht perthurė shqiperia

bujku nuk e ka faren
as punes nuk i buzqeshė
nder shekuj ne luftė per idaren
nder shekuj varfrija me gjveshė

shqiptar jam nuk kam pushtet
nuk kam minister as deputet
i kam po jan vetem per vete
dhe vetem per veten e vet

nuk kam kah te ja mbajė
ju solla rrotes globale
o botė sa hallet i kam qe nuk mund ti mbajė
ma shum kam halle s e male

botė mizore njerzore me kandare
me thuani nji fjalė me vulė
pse toka e pergjakur shqiptare
gjithmonė me rrėnjė bijt e vet i shkulė

pse mbi ket dhe si askund mbinė anarkia
pse nuk na zgjatet dorė
ne as nuk vdesim as nuk na jeton etnija
her shpresojm ne akull e nganjiher ne borė

fund nuk kan oj botė nder ne kto klane
ndrrohen pronart e shtetit ne qast e ne qdo orė
sipas radhes se tyre mjerane
sa shum sa shum oj botė sa shum puthadorė

per atdhe vetem flas
ne veper jam punėvogel
deri ne qielll qjerrem e bertas
dhe ne fund mbetem nji hiq a nji gogel

nji ide e nxjerri ne dritė pastaj nji te vogel punė sa per rend
por sa i paqendrueshem jam
nuk e mbaj punen as idenė ne mend
harresat un ushqim babė nanė shpresė te jetes i kam

nuk me hiqen qafet urdhernxitsit e mbrapsht ngatrrestarė
as ata qe endin pelhura marimange me rrjeta
un kam mbet perthurur i varė
as gjall as vdekė por as i premtuar kah jeta

kambanat minaret me perzihen
sa shum mejtepe fetare
sa shum falltorė qe ngrihen
ne kembė me fjalime shqiptare

duart me shrengohen e nofullat
me shum te ftuar ete paftuar ardhacak
sa shum me jan mbushur strofullat
agjent sabotatorė e dhelprak

oj botė un jam shqiptari
nėna ime shqiperi etnike jetime e mjera
pse me merrni krom zink plumb baker nikel e ari
me vjedhni aq shum tendera e miniera

botė o kazan pezhgve e pa meshirė e pa kuptim
un nuk kam atdhe
ne vend te luleve me kan mbjellur krim
me flasin per miqsi e fe

deputeti partia projekti
kufomat e mia prej mishi
kam mbetė lypsarė un shqiptari i vobekti
se punet mi drejton padron kamishi

botė qfar borgji te kam
qe te zezat me sjellė me grek
konsum plehrash un nuk jam
nuk dua i varfer me vdekė

po llafet boshe neper parlament
sorollatjet me gojė
un jam pa atdhe botė jam pa president
qe tre mij vjet me ket lojė

botė e garave maratone qe shkelė
pa meshirė me qizme mbi vrap
qe tremij vjet demoni nga mbrendija e jonė nuk po del
a ju a vetvetja kush po na mbanė ne zap

botė ti ke shum dije
intelekt mendjehollė
a mundesh me i ra ne fije
demonve te mi me shkollė e pa shkollė

un flas per punė
por punen se kam ne farė
disi mbeshtillem neper dhunė
te gjith jemi kryetarė

ma mbeshtollen udhen me mjegull
as punes nuk ja gjej ma koken
nuk me lan as themel as tjegull
ne sy kam marr tash token

token shpernda globit neper shum pendime
me gjakun qe me zien plot vnerė
ne dofar caqesh te huaja e pa percaktime
pa nam pa nishan e pa nderė

nuk kam vatan as strehė askund
se me ndjek ne qdo hap varfrija
jam lindur per dhimbje per lot e per mund
fabrika ime prodhuese pshtjellimi e anarkija

me quajn shtet por jam i pa shtet
a ky qenka ideali
ardhmeri mos me pasė ne jetė
si qyqet me kja buzė mali

shtet vetem me emer ne leter

dhe luftė per mbijetesė
por loja gjithmonė e vjeter
shqiptari i varfer po lind e po vdes

vjen pushtet mba s pushteti
e gjithfar lloj taksidari
dikush me emitim si mbreti
dikush si shpetimtari

atdhe nuk kam un jo
oj botė me fe me kryq e me dinė
sa per kufij e etni ata mos i shiko
ne gjak me duhet disciplinė

shpetimin e shoh gjith nga qielli
e jo nga kazma e lopata
ne ara as buka as mielli
ne magje sa shum duar vendase e te gjata

projektet askund oj botė as fabrikė
as brengė e ndoj deputeti
kahdo kush te mundet me ik
kah ajri kah toka e deti

kravatat i ndrrojn ne per foltore
agallaret e shilteve moderne
por urdhrat percjell dor mbas dore
pshtjellime akciza koncerne

nuk dihet se ku e kah shkojn kta emra
ku esht ai destinacion
dikush shet ndoj prrrall e dikush shet femra
formohet her pas here komision

sa shum komisione sa shum parti
oj botė nuk kam atdhe
nuk kam ku te mbahem ne dheun e zi
ndihmoni o kombe e fe

kalojn vitet shekuj kalojn edhe epoka
shqipnija etnike ne vaj e lot
oj botė nuk i kam vetem dy por kam me mija koka
si dje ne kohra si sot

shqiptar jam e nuk merrem vesh
bajrak mbi bajrak krenari e zbrazur pelim
un planet i nxjerri por me behen pershesh

nga psehja ne pse ne ngatrrim

shqiptar jam por punė nuk kam
as buk as plang as shtepi
dua lavdi dua emer e famė
dhe dua pa shum mund me ngranė e me pi

per mbijetesė oj botė
po e sjelli trurin verdallė
nuk lash kund nder skuta pa e sjell fatin rrotė
por mbeta si peshku mbi zallė

ne atdhe rruget mbyllur’ gjithkah drejt meje me gisht
me quajn dembel e satan
shqiptar me quajn te eger me bisht
por shteg kah jeta s’ me lan

nuk kam atdhe nuk kam qeveri
as nanė a s babė as pushtet
jetim ne europ jetim n glob te zi
pse glob shpresat mi vret

puna nuk me ecė se nuk kam ku te punoj
se dheun ma dreJtojn ushujzat e nates
un kot me pak shpresa si hije mbijetoj
i zbathur po eci permbi teh te shpates

i rrethuar me viza i rethuar ne qakaj
oj botė q’ esht ky rrethim
nuk e di a ma shum kam miq e shok a djaj
ardhmeritė me sabotim

fajtorė me quajn edhe kur me grryejn
ne mish ne asht e ne gjak
edhe kur m’ ringjallin edhe kur me thyejn
edhe kur me varin ne lak

oj botė nuk kam atdhe
kam vetem kufij per hartė
un jam mozaik shqiptar me tri fe
qe lojrat me ndrrohen me kartė

oj botė me dhe e me ujė
me ngjyra me sy e qerpik
un ne ket glob dukem si i huej
nuk kam kumbar a s mik

ne fshat nuk kam as dalje as udhė
n qytet nuk kam fabrikė
me duket si jetim globi me ka hudhė
ne paqe me quan armik

me dofar rruza me do far kryqe mercennare
pastaj me do pedofila
vijn gjithar llojesh grupesh misionare
ne duar me karajfila

e u dalin para puthadoret me fjalore
me plot vagona fjalė
sa shum flasin per zhvillimet arbnore
zhvillimin gjithmonė tue ndalė

kercejn permbi banka mbrenda parlamneti
shajn e hanė e ulerijnė
ministri zyrtari antari presidenti
mandej shkojn e hanė e pijnė

nuk dihet se qka jan artist nenpuns a teater
qe her mbas here vjellin
thue s e njeri tjetrit koken ia duan n sater
por bashk pastaj sherre mbjellin

e pret i mjerė shqiptari pret
me shekuj e vite oj botė
loti e vujatja e dhimbja po shtohen si det
s po ndalet gremines kjo rrotė

shqiptar jam oj botė
as shtet as punė nuk kam
as dje as ne kohra as sot
askund mbi dhe nuk jam

me thuaj botė ku e kam vendin
ku bej pjes si rracė
ku ta bejm nji ditė s e bashku kuvendin
nuk rri ma mbi zjarr e gacė

jo jo keshtu nuk dua as gjall as ne jetė as vdekė
me le pak fat oj botė edhe mua SHQIPTARIT
a nuk sheh n’ mjerime se si jam stermekė
NGA DORA e zgjatur e tradhtarit

kalojn vite muaj e shekuj edhe stinė
kalojn edhe shum mote
e un shqiptari nuk shoh ardhmerinė
mos jam ndoj tepricė bote

botė un nuk kam atdhe
as fis as farė a formulė
hije jam hije qe po silem mbi dhe
me rrenjet qe me jan shkulė

ftoftesija me endet neper bijt e mi
un jam shqiperia
etnikja e akullt e ngrirė pa dashuri
ne fron me rrin anarkija

satan ma shum se engjuj ne leter
teater llum politikė
prodhues rrenues pengues e lugeter
n’ mergim o burra me ikė

shkruar nga mergimtari autori xhelal ferizi

lirik 13-02-08 23:39

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Ku kam ardhė

KAM ARDHė Nė HESHTJEN Qė VRET

SHKRUAN XHELAL FERIZI

KU KAM ARDH ORE Mė THUANI SE NUK PO DI
KėTU PASKA VETėM MEMEC
KTU NATA QENKA MBULUE ME HI
FJALA KėTU PASKA NGECė

KėTU S' PASKA NJERI Nė KTO DJERRINA
AS NE KėTO ANė GJUMI
O ZOT PO ME DUKET PA GJALLRI SI SHKRETINA
KėTĮ Tė HESHTUR QFAR BRUMI

TRISHTOHEM NGA ATA Qė HESHTIN

S; KAM ARDHė KėTU PėR HESHTJE QE VRET
IKA NGA DJAJT E SA KOHRAVE ;Qė DESHTEN Tė;Mė ZHVESHIN
PO JU QFAR GURėSH JENI SE EDHE GURI FLET

KOSOVA JENI JU THONė DARDANIA
DHE GJUHA FLITET SHQIP
JO QE BESA ;KETU QENKA E TRISHT VETMIJA
Tė RRIN SI GREMINA N ė;ZGRIP

KėTU S' PASKA NJERZ KėTU S' PASKA FJALė
ASKUSH S' Tė FLET ME PENDė
KėTU AGU I DIELLIT FARE S' PASKA DALė
S 'PO FLITKAN AS QIKė AS DJALė ME SHEND

AS MIRSEARDHJE AS GJUHė KURFARE
NUK PASKA AS GERMė PėR FARė
KTO ANė THONė SE JAN SHQIPTARE
POR S; SHIHET ME SY KUND SHQIPTARė

SA Tė HESHTUR KėTU Tė PA LIDHUR ME URA
NGA ZEMRA Nė ZEMER ME FIJE
A THUA DARDANI ;KJO ėSHT MODė KULTURA
ME HESHTė SI LAPSI PA DIJE


AS MIRSEARDHJE NUK I DESHTėT POETIT
ME FJALė AS ME NDOJ FTESė
Qė VARGJE U SJELLė SA SYPRINA E DETIT
; S' ME SHKRUAT NJI FJALė SA I VESė

ME IKė MA MIRE PREJ KTU QE BESA
Mė THOT AH PENDA E SHKRIMIT
SE KUND NUK KA FJALė NUK RRIN AS JETESA
AS GJAKU NUK NXEHET PREJ VLIMIT


KALUAN SA DITė POR ASKUSH NGA JU
POET E TJERė LETRARė
ASKUSH NJI GERMė PER VUAJTARė ME E SHKRU
S' PO DEL KUSH NDER SHQIPTARė

SHKRUAN XHELAL FERIZI

lirik 13-02-08 23:47

Titulli: lirik
 
Djeg'ja nji pendtari nė shekull

xhelal ferizi

u dogj nė nji shekkull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė bukuri pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qe donte lumturi per njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan te shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė

autori xhelal ferizi

lirik 14-02-08 08:16

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Djeg'ja e nji pend'tari nė shekull

xhelal ferizi autori ne mergim

u dogj nė nji shekkull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė bukuri pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qe donte lumturi per njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan te shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė

autori xhelal ferizi

lirik 14-02-08 11:46

Titulli: lirik
 
Krimet e tmerrit

autori xhelal ferizishiheni pra ,ju shqipe mali
farė e fise djalė mbas djali
deri mė sot nė ditėt tona
se qfar sjellė e mjerė zezona
shum t' , pa pritura ,n' viset tona
ku me vepėr , e tmerr barbari
vritet fmiu ah nėnd vjeqari
digjet guri digjet ,hana
digjet turpit shqipni nana
se shkaktarė ėsht e mjerė,varfrija
mos kujdesi e anarkija
por edhe mendsia jo stabile
qani o lule karajfile
qani medet sa shum ka krime
po ku jeni o edukime
po qajnė yje e galaktika
te nji pjesė ka humb logjika
edhe mendja ka dalė binare
mirė nuk ecė n' koka shqiptare
krimi don me na qitė fare
mendja nuk duket aspak stabile
vrasje e krime shum katile
se q' po prishin kuptim jete
edhe duken shum defekte
ne kanalet pa vetėdije
mendja e krimit prej kėrdije
nuk po ecė e shendoshė binarit
nėpėr matjet e kandarit
as nuk mbanė at baraspeshen
vrasjet krimet veq po reshen
porsi breshri pėrmbi tokė
shqipja u prish nė gjak e nė kokė
e ka mendjen veq me vra
zemra nanash veq me tha
vrit e prej e grij nė thikė
burrė e grua e djalė e qikė
krimi i zi kahdo llahtare
po e mbulon token shqiptare
ah q po prishet e mjerė etnija

n'edukim,,s,flet ma shqipnija
sot nuk ecė ma shkolla as feja
as,per t' ri e as pėr t'reja
thua se vendin,e vrau rrfeja
humbi ,dija e mendjeholli
humbi nderi e,kontrolli
po kjanė koha ,ditė e nata
humbi shqipja e edukata
humbi nami ,e karakteri
humbi besa e fjala e nderi
gjith ma shum , lidhen bizneset
per kah krime e,intereset
prandaj kshtu na del vrastari
krimineli edhe barbari
e shendrrohet,n bishė,me kthetra
me gurė tė ashper merr shum jet'ra
vret pa ,nda,pa mshirė ,n logjikė
kend ta gjen kund djal a qikė
dikush sater e diksuh n thikė
disa tjerė me psitoletė
sa i poq kundgulli shkon nji jetė
thue se tregje jan a pazare
kshtu shkon lirė jeta shqiptare
prehet grue eprehet fmi
qoft i djepit,,a,qoft i ri
pa u thellue aspak mendrisht
jan shqiptar po kta mjerisht
per kah fisi e per kah fara
derdhet gjak por si ujvara
nuk po ndalet vrasja as krimi
thue nė kokė s' ėsht ligj mendimi


per me pri per kah ,e mbara
sot shqipnis thonė po i humbė fara
se po ndodhin ,shum bizare
krime tė zeza,sa barbare
komb e fe na i qesin fare
na turprojnė nė sy t'planetit
para ftyres tė dheut e t'detit
Shėmtojnė arat t' bereqetit
edhe tė zi na e nxejrrin namin
e na nxijn porsi katranin

para bote e qytetrimi
me shemtime e mendje krimi
duhet te ndalet tė shėrohet
mndja duhet tė tjetėrsohet
tė jet e shndoshė e nė binare
t' mos koris fise shqiptare
XHELAL FERIZI AUTORI NE MERGIM
autori i vargjeve shqiptare

lirik 14-02-08 12:45

Titulli: lirik
 
Nė vargjet tua te bukura Selvije nderuar e kuptova shum drejt zemren tėnde dhe shpirtin e
bardhė qellimin fisnik kur thua harroj vuajtjet harroj mundimet shpirtrore qe ka ke kaluar
dhe kalo ne miqsi me njerz ne optimizem te flameniderit per vargjet e bukura shum miqsore e ndruara bashkatdhetare te flamendirit per kshillat dhe perkrahjen morale te gjith ktu miq shoė e shoqe mikesha e bashkatdhetarė flaminderit nga ju per simbolet ebukura pershendetjet dhe vullnetin
gjithsesi miqsija esht diqka eshejtė dhe njerzore ,perkrahja ehst humane kur njeriut i jep shpresa dhe optimizem humanitarė duke ja besaur vuajtjet dhe te kaluaren.
Me gongje trendafilin e bardhė un nen kuptoj mos vuaj rilin ktheju vullnetit dhe shpresave optimizmit
rignjallu nga vuajtjet harroje te kaluaren vargje shum te bukura dhe miqsore selvi natyrisht miqsija njerzore nuk kputet dhe nuk trubullohet faleminderit per vargjet tua shum humanitare dhe perkrahse
e simbolike te uroj gjith t mirat e nderuara bashkatdhetare mikeshė .

lirik 14-02-08 14:25

Titulli: lirik
 
E nderuara mikesha humanitare selvije -----------------------------------------------

Nė vargjet tua te bukura me titull """ Disa vargje per ty liri9k ti kam borgj """ e nderuar e kuptova shum drejt zemren tėnde dhe shpirtin e
bardhė
qellimin fisnik
kur thua harroj vuajtjet
harroj mundimet shpirtrore qe ka ke kaluar
dhe kalo ne miqsi me njerz nė optimizėm.
Tė faleminderit pėr vargjet e bukura, shum miqsore,, e nderuara bashkatdhetare
te flamendirit per kshillat dhe perkrahjen morale te gjith ktu miq shoė e shoqe mikesha e bashkatdhetarė faleminderit nga ju
pėr simbolet e bukura nė luelen e bardhė miqsore
pershendetjet dhe vullnetin qė ma nxitė pėr optimizėm.
Gjithsesi miqsija esht diqka e shejtė Pėr mua dhe njerzore ,
perkrahja ėsht humane
kur njeriut i jep shpresa dhe optimizem humanitarė
duke ja besaur vuajtjet dhe tė kaluaren kshtue kutova mesazhin .
Me gongje trendafilin e bardhė un nėn kuptoj mesazhin apelin mos vuaj rilind
ktheju vullnetit dhe shpresave optimizmit,
rignjallu nga vuajtjet
harroje te kaluaren.
Vargje shum te bukura dhe miqsore selvi ; natyrisht miqsija njerzore nuk kputet dhe nuk trubullohet faleminderit pėr vargjet tua shum humanitare dhe perkrahse
e simbolike;
tė uroj gjith t mirat e nderuara bashkatdhetare mikeshė .

PERMIRSIM

lirik 14-02-08 15:48

Titulli: lirik
 
Paqja me fjalė

shkruan xhelal ferizi

paqen e bėjn me fjalė,e mbshtjellin ,me shkelqim
vizllimė,qė tė merr sytė,urtsi e mjeshtri oratore
magji e shekullmendjes mbledhur nė aktrim
e mbjellin me optikė,neper konferenca botrore

plot mėditje e stolisur,honorare me fjalė
fitim prrallorė i mashtrimit
sa her me lot dielli prej gzimit ka dalė
e ka ikė i mashtruar perėndimit

duar qė premtojnė e shtrėngohen pėr paqe
me fjalė me rrėnjėt nė zemėr ferri
me thika mbėshtjellur n' piktura si manushaqe
me qėllime e shkolla terri

me at qeshje vizllimė qė me i lakmu dielli
dhuratė thua qiellore mbi bina
paqja me fjalė thue se ėngjull qielli
e solli nder ne e shejta stina

por ajo n' mbrendi thikė kryq pėrmbanė
fe e krime me maskė
me fjalė ndėrton shpresa ,e me vepėr thanė
ne fytyrė engjull nė zemėr laraskė

pikturė vėrrtėtė danajsh me gjarprij nga mbrenda
me bolla qė lidhin glob
o paqja me fjalė ,sa shum her ngarenda
me gjith boten ,bashk qė ,t' besojmė kėt kob

paqja kriminale me fjalė dogmė satane
pikturė qė nuk ngopet me gjak
ajo n' mashtrim,motesh thithė edhe dritė hane
e diellin e kurthon nė lak

paqja n' konferenca paqja n' pėr pazare
falltore fjalėsh estetike
ajo maskė fjalori me kode barbare
qė mbulohet me shtresa vizlluese etike

paqja me fjalė brejtse qė brenė asht e guri
nė thellsi me brejtje i shkon ajo drejtsisė
teater tragjik,fis e farė me uri
qė nėn dhe e mbi dhe i rrin pėrjetsisė

paqja me fjalė kala demagoge
themel qė mbahet nga mashtrimi
paqja me fjalė,teori analoge
qė mbanė e permbanė brum prej krimi

paqja me fjalė valle gėnjeshtare
me fjalė qė ndėrton shum rrudha
paqja me fjalė ,zbulimsi barbare
qė mbjellė dėshtimet kahdo e qet udha

paqja me fjalė fryt i mbjelljeve djallzore
korrtare e luftrave , t' biznesit
ajo gėnjen kokrrat tė dheut e zallinore
qelizat i ka tė interesit

paqja me fjalė lansim i demonve
qė shpon shekujt nė zemėr
pronė konferencash lavire e padronve
qe nuk dijmė se si quhet me emėr


xhelal ferizi autor i vargjeve paqja me fjalė

PėRMIRSIM

lirik 14-02-08 16:26

Titulli: lirik
 
KUR Tė DASHUROHENI

kėshilla brezave

AUTORI XHELAL FERIZI

Kur tė dashuroheni mos u dashuroni nė lėkurė
nė buzėt e mahnisė
dashurohuni nė secilen qelizė shpirtė urė
nė bukuritė e kristalta t' fisnikrisė

mos u dashuroni nė lėmim
qė e ka vizllima e mashtrimit
as nė teatrin e fytyres plot mashtrim
as nė pseudo aktin e ledhatimit

mos u dashuroni nė zgėrdheshje
as nė belin e hollė
as nė mashtrimet plot buzqeshje
se krymbi rrin edhe nė tė bukuren mollė

mbani kėto kėshilla tė poetit
qė nga palca e pėrvojave i nxorri
dhe kur tė keni lot sa ujt e detit
eni mi lexoni te vorri

kėshillat falas jan
se un nuk jam shpirtzi biznismen
nuk blejė shpirta e me shitė katran
nga shiprti mua fjala mė vjen

dashurohuni nė secilen bukuri
qė ka besė nė qelizė
e mos pini art me tradhti
mos dashuroni mashtrim si zhivė qė lėvizė

mos dashuroni fjalė tė maskuar
matuni shumher para se me pre
mos dashuroni fat tė mallkuar
qė jeten si myk mundet me u a bre

dashuroni bukuritė shpirtrore
jo artin e maskes kozmetike
nė secilen madhėshti njerzore
dashurohuni ku ka kualitete etike

ikni nga pamja e jashtme mos besoni
ato mashtrojnė edhe pikturen
aty mbrapa artit mund te mshefet demoni
qė me fatin ua kėputė perjetsisht jetė uren

mė ndėgjoni mua mė besoni prore
se mua mė beson qiellie ylberi
mė mbani ma fort ju shtresa arbnore
dashuroni palcen aty ku rrin nderi

ju dashurojeni mbrendinė e secilit vyrtyt
por jo artin e fjales e fytyres reklamė
mos u dashuroni n shkelqim qe u merr sytė
as ne madhėshti e te rrejshmen famė

fytyrave mos ju besoni
kontrolloni secilen rrudhė
kujdes ku mshefet demoni
se humbni nė udhkryeqe pa udhė

ju jeni breza te ri
nuk dini qka mshefet nėn lekura tė pshtirosura
ju vdkjen per se gjalli nuk ekeni pi
nga vulat satane tė damkosura

prandaj ju kėsholloj falas pa pare
nga dhimbja e kam per ju o filiza
kujdes nga maskat tradhtare
se vyshkjet ju thajnė nė qeliza

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 15-02-08 00:04

Titulli: lirik
 
Deshta te ndertoj kala

xhelal ferizi

me optimizmin tim
u turra pėr tė ndertuar kala marrveshje nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka nji punė e kotė

dhe a e dini pse sepse un muratorė
isha me nji pe tė drejt pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak

ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirsije
pėr tė gjith ju pėr paqe
qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe

jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shendrroj mundin plot pelim

sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjeter
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugeter

mandej u ngrit nji tjeter i zi e nji tjeter i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
mė prishnin pe e gurė
tė bardhė tė kuq e tė zi

nuk je ti mjeshtėr mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė

po pse ore thash un dua mirsinė
tė gjith qė tė rrini tė lirė
kala kjo qė perfaqson njerzinė
qė kohen ta keni ditmirė

jo tha nji tjeter shoven pėr kah gjeni
me lkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė bedeni
priti luftnxitsi e foli


dhe u ngrit nji tjetėr qė cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nanat i kishte tha

ndalu ti me tha paqsorė i ballkanit
gojen e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se tė ha o bilbil

pse don ti kala kėtu miqsije
per kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam tė shembim ne

po jo thash s e globin
si lamsh me dhe e ujė
e fali zoti e pse ju kobin
ja doni mosni a nuk e shihni se vuaj


qeshen gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti nderton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombet e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten

ore un dua thash dua kala dhe besė pėr breza
me leni tė lirė mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qė ju priu gjithfar demoni

mė leni tash e kėrkon modernija
e koha e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha pėr liri

jo mė than do tjerė me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė mandej klanorė
dhe dolen disa tjerė qė perzienin qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė

kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin me mua kėt skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrke
mos e nis mė than se nuk ja vlenė

dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
kur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mendė
sa tė mjerė ishin sa tė gjorė

mė than morem vesh nga larg
se ti ndėrton nji kala
me gurė tė renditur varg
por kėtu servili nuk ka

e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
e jo si tuajat adete

pse ju kėrkoni servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit dhe nė themel
jo jo se gurėt nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė

un me gurė nėpėr mure nė punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė

po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
ore a nuk sheh ti plane
se nuk don askush ndėrtim tė miqsisė
se bota po mbahet me klane

po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
kala e gurė kam nisė
kjo kala permbanė paqe e dashuri
ndėrtue nga peni i drejtsisė

qeshen edhe kta dhe ma than mos e nis
se naten do ta rrezojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabart


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e gurėt ne latim
me nji kėngė lirije nga e shkrumbueshmja goja
i etur pėr miqsi e vllazrim

o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rrėmujė
pse ti mė than mua akoma s' ke vdekė
ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė

ndėrton kala jo pėr njerzinė
por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e me fe

un shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
jo ju thash kuptoni
kala po dua pėr mqisi e liri
ku vend nuk ka demoni

leni ato prralla mė than me akuzė
ne duam vetėm tradhti
qė boten ta bėjm shkrumb e hi e shpuzė
me sllav se bashku nė nji trinitri

un shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhėn dhe rus e shkje
e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
qė e duan planetin me dhe

e duart me dridheshin nga ky presion
se peni s' mė mbahej dot
kishin dalė me sulme vampir e demon
dhe nė guri mė piku nji lot

e nė qiell tė gjith kishin dalė
hanė e diell e yje
po e vėshtronin skenen edhe fusha me mal
te bukurat kreshta e pyje

tė gjith sikur mė thonin vazhdo me kala
se jeta e jon ėsht n' rrezik
se njeriu me fe me klane ėsht nda
na e prishė natyren o mik

e un per hirė te yjeve pėr hirė tė dheut e zallit
pėr hirė tė gurve e ranes
edhe pse n' trysni e nė pikė te hallit
gurve po ju flisja nė gjuhėn e nanes

secilit nė palcė nė rudhė e nė qėndresė
secilin nė latim
qė tė rrijnė nė kala tė drejtė e me besė
pėr pe pa u lekundė nė lakim

xhelal ferizi autori ne mergim therrė nė sy tė armiqve

lirik 15-02-08 00:33

Titulli: lirik
 
*Bilbilit qė shtegton


*Shkruan xhelal ferizi

*nė qoftė se o zog shkon tu flutrue
*me cicėrimen qė shkrinė shtegtarė
*vendit tim ti me i tregue
*thuaj tė ėsht tha nji mėrgimtarė

*thuaj se varė nė fije t' qerpikut
*loti i dhimbshėm i pikon
*tregoj sharrit e pashtrikut
*mitrovices qė rėnkon

nga cicėrima e jote e sqepit
le ta dijė dheu gurė e zallė
tregoj malit fushė e shkrepit
se po digjem gjith me mallė

e kur tė ulesh me pushue
nė fushė dardane e mbi drenicė
thuej se motet mė kan pėrvlue
ta dijė rrafsh e qiqavicė

e kur tė ndalesh nėpėr kroje
nė lugina e nder burime
me at vaj ti qė nxjerr goje
thuaj se tha ėsht zemra ime

kur tė ndalesh n, pėr degė lisi
mal me mal ku i thonė shqipni
n' qoftė se sheh kund bardhsi plisi
thuaj s e u dogja pėr etni

tregoj shkrepit e majave tjera
kah rugova gurgullon
kahdo nė shndritje shkrinė pranvera
kahdo flitet gjuha jonė

o bilbil krahshkruar me gushė
kur tė biesh pėrmbi tropojė
kah mbi shkodra e nė lezhė mbi fushė
thuaj se shpirti me ėsht ba plojė

e kur t' flutrosh kah buna e deti
vala valen ku e harkon
thuaj se mė thau i zi gyrbeti
thuaj se nė gji joshja po mė vlon

thuaja mallin edhe drinit
vjoses bunes e semanit
matit dibres edhe ulqinit
anė e mbanė mbi dhe t' dardanit

kahdo sheh fusha e grunaja
neper mat e albulenė
n'myzeqe mbi fusha t' mdhaja
pėrmbi korqė e tepelenė

tregoj vlores e gjirit jon
edhe kepit e atij zallit
thuaj se shpirtin ma pervlon
plot kujtime zjarri i mallit

kahdo shkon bilbil me lara
tė fala kahdo nė gurė e dhe
kur tė dalin fusha e ara
thuaj se u dogj nji moshė e re

kur t'flutrosh kah kaqaniku
mbi pollog e mbi tetovė
struga e ohri e iliriku
pėrmbi diber e kėrqovė

fol andej me qdo fije fjere
me at fllad e me freski
ti bilbil o zog pranvere
dil kah kuksi e' n' peshkopi

nė maja tė larta e kah valbona
mbi mirditė e dukagjin
kahdo shndrijnė ah viset tona
kah kullon i bardhi drin

edhe kah ibri me zallina
ku e kthen vala pėrmbi erė
at shkumbardhen nė breg n 'ledina
ku njomson e bardha verė

dil bilbil nėpėr burime
mbi qytete e mbi qdo fshat
kah do shtrinė shqipnija ime
mbi delvinė e lazarat


fluturo pėrmbi ato brigje
ndalu nė shkurre nė dushk e glli
kah butrinti nė ato shtigje
dil nė erzen e mbi danglli

ndalu nė fllad e ndalu nė hije
mos harro pėr vyshkjen tonė
nė qdo pllambė e dhe etnije
kahdo me kangė ti fluturon

pike mallin e mergimtarit
nė qdo anė mbi gurė e dhe
edhe lotin e gyrbetqarit
dru as gurė mos le pa bre

kur mbi druj e fletė qetine
mbi ahije tė ndalet udha
mos harro o shpendė mahnije
me vajtue pėr halle e rrudha

edhe pėr mija ato qeliza
qė qdo njena nė gjuhė tė vet
digjet pėr erna e puhiza
qe brushojnė mbi grunė e det

kur cicrrimen nė gjuh tė nanes
edhe dėnesjen tė dridhur ty
ta ken pa rrezet e hanes
mbi lot tua kan me u thy

mos harro dil kah qameria
kah flutron e mbi follorinė
anė e mbanė mbi vise te mija
me sqep te bukur e cicerimė

edhe n' preshevė e ne anė te malit
mbi malsi ne grudė e hot
plav guci ne bardh t' temalit
mbi kastrat e bardhanjot

Nė SHKODER LOKEN E Nė FUSHė KRUJė
E MBI KALA Nė ATA GURė
GUR E DHEUT ME SQEP IA THUAJ
SE PO DIGJEM PėR AT NURė

SE PO VYSHKEM E MALLėNGJEHEM
se po ndryshkem nėpėr mote
nė dhe tė huaj jetim po ndjehem
po mė djegė nanė largsija jote

thuaj bilbil dridhu qerpikut
nėpėr brigje e nėpėr shkurre
bregut tė jonit e adriatikut
nėpėr valė t' qdo uji e gurre

kahdo i ka nė kullim shqipnija
nana e jonė e lashtė etnike
thuaj nė dhe t' huaj tu dogj etnija
me at kangė tande melodike

dil mbi pejė e mbi gjakovė
pėrmbi shkup e mbi prishtinė
nė fusha t' gjera mbi kosovė
ku e kan yjet dashurinė

edhe u thuaj se per ato vise
tha ėsht gjaku i damarit

ku dikur nder tonat fise
perkundė jemė me gjuhė t' shqiptarit

SOT HARRUE TI NANė NA KE
KAH SHPERNDA JEMI N' MEJRIME
LOTIN N' SY PėR GURė E DHE
NUK NA E SHEH NėPėR MėRGIME


NE PER TY AH ME MILIONA
KAHDO JEMI BIJT SHPėRNDA
SHOHIM ENDėRR VISET TONA
THUAJ BILBIL NE JEMI THA

KSHTU MI THUAJ FLETES E DEGES
EDHE BLINIT DUSHK E MALIT
FLET QERSHIJE MAN FTUE SHEGES
DO Tė VUAJM BREZAT DJAL PAS DJALIT


SIQ PO VUAN EDHE SOT ARBRESHI
PERMBI DHE E TJERė TU U DRIDHė
MI THUAJ DIELLIT Qė TE VESHI
NANė SHQIPNISė NJI BESė ME E LIDHė

MI THUAJ PRA O TI BILBIL
KAHDO SHKON NDER LULE E FLETė
PERMBI GONGJE E KARAJFIL
THUAJ ATDHEUT NA KTHE NE JETė

SHKO BIBIL TI N' PER QDO HIJE
N' PER QDO SYTH E N' PER QDO PIP
na i dėrgo kto lot mėrzije
malin tonė pėr gjuhen shqip


e mos le kund bimė as fije
pėr pa e thirrė me tė dashurin emer
thuaj tė lashtes nanė shqipnije
mergimtart tė duan me zemer

thuaj s e vuajn pėr dushk e bari
vuajn pėr bjeshkė per stane e gllija
thuaj se vuajn digjen si zhari
pėr per ato arra e lajthija

edhe per miser me grunaja
kah valzojn si vala e detit
kah kavalli e gjuraja
i luajn kreshta e gurė te shkrepit


thuaj se vuajn edhe pėr dele
vuajn pėr t' pa edhe dhen e dhi
neper fusha e zabele
kah kullosin n' dushk e glli

THUAJ BILBIL TI ME GJUHė TANDE
PER KėT SHKRUMB TE MERGIMTARIT
THUEJ PA KRAH KAN MBETė SI KRANDE
PA I NJOMSUE AI DHEU I T' PARIT


SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI MERGIMTARI NGA MITROVICA E KOSOVES
KRIJUESI I VARGJEVE

lirik 15-02-08 01:08

Titulli: lirik
 
Monologjet e shekujve

shkruan xhelal ferizi autor i shum vargjeve shqiptare

nė kėt shekull,kush ma tepėr me veten flet
se poeti,qė,kėrkon,shteg e fjalė
kujt' ma shum loti i pendės i rrėshqet
nėpėr monolog kur flet
me sasinė e vetmevetes si i pa shterrshmi det
kush ma teper se poeti
oqeanik flet
me vetveten e vet me monolgun nė jetė
si i mahnitshmi
poet
kush ma shum shekujfjalė
nė mbrendinė e vet
si poeti
nėpėr monolog qet
kush ma rekord nė kėt shekull ka dalė
nėpėr etje kush ma shum u tha
nėpėr lule kush ua hapė shpirtin si det
aromen pyetne kush ma shum se poeti
me vetveten flet
ai nėpėr enigma vet me vete bertet
nėpėr monolog
kėrkon mendtare tė komplikuara enigma
nėpėr nyje fenomene
nė dritė don ti qet
me monologun e vet
i mahnitshmi poet
dhe shpresat pyetni
kush ma shum ju flet
nė monolog
si
madhėshtori poet
mbrenda nė vetveten vetėm nė nji pikė gjak
ecė me shekullmndje
nė zbėrthim aq larg
nė kėrkim cak
pėr nji pikė shpresė e cak
nėpėr labirintin
plot lak
kush ma shum se poeti
me vetveten pėrthuret e shpėrthuret
nė monolokun fjalė
nė secilen fjalė labirinte dije diku drejt diku lak
kush ma shum me vetveten ka dalė
nė log
me tė ashtuquajturin meditim
e i pafundmi monolog
si me pendė si me mendim
si me fjalė si me shkrim
nė monologim
si poeti
nuk besoj se aq shum
me vetvete ka folė as qielli as toka as deti
si i pashterrshmi poeti
si shipirt qiell poeti
poeti shkon aq larg nganijher nė imagjinim
nga qė nuk e kuptojnė tė tjerėt

nė materje
ndjehet nė monolog jetim


kush ma shum ka mbjellė iluzione,nė gjak
lirinė,ma teper kush e deshti,tė kristal't
idealizmin kush e thrret
e lulen,me qehre tė allit
kush ma tepėr nė pendė ,i ushequ fjalėt
e dhe' e kokrrat e zallit
e me to kush ndrroj gjuhė meditive
monolog hulumtimi
per berthamat e gjithqkajes
pėrbėrjen mbrendinė prejardhjen kuptimin nisjen
me fjalė sikur poeti
nė monolog gjenialo gjuhsorė
nė mbrendi tė monologut tė gjerė shpirtqiellorė
kėrkim sa deti
kush ma mirė nga shpirti nė shpirtė e zbret
se poeti vet
shprehje monologo definime n'kėrkim
tė gjuhė pendes nė monolog vet me veti
kush pra kush thėrmon
kaq shum imtėsi mikro zbėrthime
nė monolog
si poeti
e nėpėr botanika

per ti shpirtzuar
nė zanafillė nė origjinė

fije
nėpėr rasa gramatikore shpirtjetike
tė gjitha
objektivat e subjektivat
qka i ka qielli e mbi qielli pafundsia
dheu toka e deti
kush pra
monologon
me to
si poeti
kush vetmeveti
flet me dhe me gurė
me ujė me bimė e me deti
ne monolog
si
poeti
e me sytė
e qiellit
e me fijet nervore te barishteve
e me ndjenjat e fletve
kush monologon
kush behet vet ato
kush njehsohet me to
vet me veti
e shkrihet
me to
nė monolog
si poeti

monolog,qė,nė gji,aq fort mė ka pervlu
si me me ra i vluar uj't e botė's ,e deti
dialog , me veten,monolog me veten
se fjala s' me ecte nė ,udhė
si q' nė monolog mė ecte nė brenga e nė rrudhė
nėpėr yshtjet e vetveteve poetike
nėpėr majen e quditshme tė quajtur vetvete
qė ka vetpyetje e joshje teorike
dėshira kurreshtje det'fjalė tėrheqėse sa ka dete
qė pėrmbajnė poetėt pashterrshėm nė vetvete
nė pendat me aq shum ngjyrė vargje
sa oqeanet e imagjinuara
qė nu k' bėjnė pjesė nė planete
por jan menduar
tė gjera tė pafundme nė madhsi
pė shprehje poetike a fjalė pasuri
odqena dete
pėr ti shtjelluar
vet me vete
per monologjet
dhe zbulimet
e pafundme
pėr poet
e poete
pėr monologje
pėr zbėrthime
nė gjuhen
qė flitet
vet me vete
ah pendė monologe, ti je det
na thuaj oj e gjerė
kush ma shum me vetveten
se poeti flet


autori xhelal ferizi,nga mitrovica

pershendes lexuesit shqiptarė
nga mergimi

adidu 15-02-08 02:34

Titulli: lirik
 
I nderuar Xhelal Ferizi!

Ti jeton me vargun,
vargu jeton me ty,
si ne burg perserini vetveten,
pafundesisht perserimtaz,
luftimtaz luftoni,
ne liri burgoseni,
ne burgosje shpertheni,
ne perseritje te vetvetes,
ne sasi pa mase te sasise,
ne cilesi te pamase ,
te mases pa cilesi,
te vargut te vlere,
te humbur te mase,
te lodhjes per te jetuar,
me poezi,
pa poezi.

Respekte nga adrian dule


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:51.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.