Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 23-04-08 08:31

Titulli: lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 1,309 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi

Xhelal ferizi neper vite me vargje shqiptare

nuk duam vetėm pamvarsi shtet pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata

duam hise nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni mbi ne
hajdut satan e demon

duam edhe ne me shiju pak jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi

duam nė token e tė parve
mbėshtetje tė drejt legjitime
nuk duam pėrbuzjet e tru'tharve
nuk duam ma mohime

mjaft ma pa punė
mjaft ma me tradhti
mjaft ma krim e dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi

duam edhe ne pak dritė
duam tė ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindėm e ku jemi rritė
pėrse ne gjithmonė tė huaj

q'ėsh ky ligj bizarė
llahtare demokraci
qė trishton kahdo shqiptarė
i vret me mohim e varfri

ligj ky pėr krokodila
por jo per njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me malllė

punė nuk na japin
kahdo po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin

si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
te kujt qenkemi ne
pėr se kemi lindur me u thye
me u shitė si treg e me u ble

pse mall! qenka shqiptari
pse ky qenka ligj i planetit!
pėr ne varfria e litari
pėr tė tjerėt kurorat e mbretit

motivi qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka me ardhė
mbi dhe ku ka ujė e det
ku ditė nuk ka tė bardhė

varfri varfri papunsi
gėnjeshtra mashtrim e vrap
genjeshtra e paudhsi
lėpirirje servile me llapė

rend na qenka ky mizorė
dikush tė lahet nė ari
shqiptari tė vuaj i gjorė
mbi dhe qysh se e la i pari

i ndrrohen miq e zotri
padron qė e kalirojnė
me zgjedha moderne n' skllavri
me copa tė vogla e mashtrojnė

vrapon i mjerė qytetari
fshatari pėr buken e gojes
ndėrmjet ju hyn bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes

vuan edhe i riu mjeran
nuk din se ku tė mbahet
kah krimet joshen mbas padronve pran
mandej nė gjak kafshata ju lahet

nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s' paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka

duart shtrėngohen vrastare
e qorbat pėrzihen sabotatore
medet do jargė qė shiten n' pazare
sa lojė e pa fund njerėzore

aman qfar brrylash sa shtyhen
kafshrorė pėr mbi jetesė
por shpitrta t' pafajshėm po thyhen
e globi po mbetet pa besė

buka buka puna
ėndrra e qytetarit
fabrika bujqsia o quna
o breza tė djegur t' shqiptarit

pse vuajm pėrse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
pėrse qdo ndjenjė nga trupi e largoni
nuk leni kund mshirė as fe

zhgėnjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia po aktrohet

skllavri quhet kjo
garė instikt krokodilash
ngritu o njeri e dallo
kėt garė hajdutsh e kopilash

kjo ėsht feudalizėm
e rend' skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė

botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht njė jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene

tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet pėr buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore

u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi

hajduti e vjedhė fabriken
hajduti e vjedhė trezorin
hajduti e paraqet etiken
ne ballė e kemė puthadorin

burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpėrnda
vetrvrasjet po bėhen shqip


na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi

na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi

na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjėrdheshja
ne mija lavirosėse forma

na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranė edhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit

na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė

kurvarėt nė anėn tjeter
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugetėr
na vrau i yni e bota

na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare

diten tė qajnė natėn tė vrasin
nė punė per pesė lek tė duan moter e grua
por ankueshėm prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua

dikush dridhet pėr pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran' poshtrimit rrijnė jan stėrmekė
me duart lypsare kah stina

q' drejtesi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr per kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare

poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgėnjimit

poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli

toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet

duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
ne mergim shumvjeqarė KONTAKTI ME AUTORIN
[email][email protected][/email]

lirik 23-04-08 13:51

Titulli: lirik
 
Pse o vjeshtė
**********************

shkruan Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
********************************

pse ti o vjeshtė kshtu mė pėrkule
n'tė dy gjunj't mbi dhe mė ule
kur i pashė kur i pashė un kto lulkuqe
trandafila e burbuqe
nis loti e po mė shkon rrke
se ato rrėnjėt i kan nxe
n' tokė t 'kosoves n' diell e dhe
Pse ti vjeshta me ato fletė
po mi dridhė kujtesat n' jetė
se ato lule t'tok's shqiptare
vet dikurė n' rininė beqare
i kam mbledhė pėr dashurinė
pėr kosovė e shqipėrinė
i kam mbledhė kahdo n' ledina
kur ka ardhė ma e bardha stina
i kam mbledhė pėr shum qėllime
anė e mbanė kah toka ime
her lulkuqe e her lulethana
jasemine e jorgovana
mandej tjera nė ujė t' kulllimit
i kam la me lot t' kujtimit
kur kujtoja stin't e mija
kur ather m' vlonte rinija
n' dashuri pėr kah etnija
shqip e lashtė kah ish shqipnija
edhe tė dashuren njė vashė krah 'zanė
qė i mahniste diell e hanė
qė mahniste vet ingjinė
me ballė ari e bukurinė
qė ylberi i kish vu emer
e' m 'pushtoj nė shpirtė e zemer
si e pushtojn yjet knaqsinė
kado qiellit kur shendrijnė
ashtu mua ajo si puhiza
mi pushtoj dhele e qeliza
e kur kjtohem nė at shend jetė
kur i shohn kto lule n' fletė
ma kujtojnė zemren qiellore
mbi tė lashta troje arbnore
ma kujtojn mua dehur gzimit
larmi lulesh nė hov t' lulzimit
mu ne hov kur jan harlisė
kur ja fala dashurisė
prandaj sot kto lule n' lara
po mė kthejnė te rrezja e para
kur pat nisė ajo e bardhėn
n zemren time n' shpresė me ardhė
kur pat nisė me tė parat shkndija
me nxitė flakė kah dashurija
o zot qielli se q' po dridhem
me sa ndjenja sot po lidhem
nė ato kohra perendue
zemra ime ku ka vlue
per atdhe e i vashė shqiptare
dashuri si dy ujvere
dy ujvare t 'zemres time
dy motive n' cicerime
njėra rrjedhte per atdhe
tjera valė ish vasha e re
zemra ime ather n' barkusha
ka pa lule t 'larme n' fusha
trandafila n ,nder kopshtije
porsi kto me fletė larmije


po kto lule n, kercyell ''t;rrites
qenkan,shija e afshit t' drites
thue se nė yje jan rrezitė
nė mes fletve q' po bėjnė dritė
ma kujtojnė dikur shkėlqimin
ma kujtojnė at pėrkushtimin
pėr njė tė daShur njė belhollė
nė ato vite si pip'mollė
dashuri q ė lindi n' shkollė
ajo kishte sy qiellori
ishte zanė prej vizitori
ajo mahniste vet mahninė
edhe lulet e larminė
zot si kishte bukurinė
si ato fije n' ndriqim m'nashi
si kur lmon ai kuqalashi
ai ylber qė n 'shartim ujvare
lėvizė dritat reflektare
ashtu ishte vashė ajo shqiptare
ajo shqipe vashė n' filiza
kur shpaloste nė puhiza
me at flokun t' kaqurrelit
kur lakonte n' mjedis t' belit
edhe krahnori e drejta shpina
thue se ish vete kanarina
me gojė sqep dukej cicrimė
thue po flet n' tinguj a rimė
ashtu ishte ajo hyri
ylli vet ndėr yjzėri
prandaj mua atherė m' pat dehė
n' tė dy gjunjt pėr t' gjallė jam shkrehė
n' tė dy duart me ato lule
dashurinė si ;nji fat vule
vulė me brusha e hanė diellore
vulė hapsire shejt'qiellore
Fort nė gji e kisha vulosė
me afsh drite tue ngjyrosė
vėrtetsinė ia kisha falė
pse i sinqertė isha si djalė
edhe zemren e kisha tė valė
sa kish nisė per me u harlisė
me i vu cakun dashurisė
me i vu sy kund vash's shqiptare
porsi lulja diellatare
zemra ime ishte evlimit
si shkumbardha e gurgullimit
pastėrti tė vet kullimit
qė kur falja diqka n' jetė
ishte vula e vėrtetė
zemra m' dukej deti vet
aq e gjerė me at rini
porsi qielli n' bukuri

por qė ather se deshti fati
mbeta un mbi dhe krahthati
me ato lule mbajtur n' gji
se dardanja plot magji
mi pat shkelė ėndrrat me taka
t 'dy barkushat mi dogj si flaka
mbeta nė tokė mbi dhe me lot
kaluen vite kaluen mot
se u ndez toka gurė e dhe
u dha kushtrimi per atdhe
edhe folen tokė e gurė
doli fjala pėr flamur
anė e mbanė mbi dheun shqiptarė
kush nuk vjen than ėsht tradhtarė
e lash anash dashurinė
e kam msy mbi dhe lirinė
nanė kosoven pamvarsinė
na ndau jeta nė buzė t' bashkimit
mosha jonė ra n' vulė t 'flijimit
u martua me burg e mjera
t' shijojn jeten moshat tjera
prandaj mallin ti ma nxite
me kto lule kolorite
qė dhuratė mi solle mue
n gjak sa mote mi kan vlue
ma kan nxitė kujtesen athere
mu ne at prill me diell pranvere
mu ne at moshė kur jam harlisė
porsi lulja e bukurisė
me msy n' afsh tė dashursiė
kaluan kohra e vjetėrsina
shum kan ecė po moti e stina
sum kan ecė vujetjet mbi dhe
kah kujtimi e mosha e re
plagt rinore kan kullue
dhimbjet zemra kan pervlue
deri se lindi buzqeshje e re
si harroj lotimet rrke
porse prap erdhi lirija
ka nxe dielli e dashurija
ripėrti ėsht gjenetika
prap po m gzojn sot djem e qika
edhe rinija gjithkombtare
me fjal tėmbla shege e nare
e lule t bukura t tok s shqiptare
qė i kan mbledhė mbi ato troje
e fjalė tė ėmbla si mjalt n hoje
mi dėrgojnė neper forume
porsi shija n' pėr agrume
porsi shija e portookallit
mi qojnė peshė shekujt e mallit
prndaj ti o vjeshtė m,nxitove
disa mote mi kujtove
ato lule,t'ku i ke gjetė
qė me drita japin jetė
a thue jan lule rugove
dukagjini a rrafsh kosove
a thue jan mbledh ndėr kopshtije
n' ndoj krahinė mbi tok shqipnije
ku ai diell i ushqen me ari
lulekuqet shtat shqiptari
ato shtatin e kan me fletė
por kujtimet mi zgjuan n' jetė
n'nji t' kaluar kur ish besa
Kur n 'nji qast m'shijoj mėlmesa
kur m' pushtoj ather e shejtė
dashurija qė kputė frejtė
frejt e zemres e harlisė
porsi lulja bukurisė
prandaj lulet kur ktu i solle
nė ket faqe qė i mbolle
ti s'mendove se lirikut
ja ke lagė fijet t' qepikut
Ja ke derhdhė do pika loti
se atdhut e largoj zoti
veq kujtimet i la t' mjera
edhe vargjet porsi era
me i kujtue kohrat dikurė
dashurinė porsi bilur
qe ai e pat pėr nji vashė t' re
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
po ju faj aspak nuk keni
lulet t 'bukura ktu mi leni
Se ju jeni ajo rinija
sy e ballė qė u ka shqipnija
ju ka engjuj dardanija
un pėr ju si brez jam djegė
veq me qelė ju porsi shegė.
***************************


shkruar nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************************

l i r i k u
**********************************

lirik 23-04-08 15:49

Titulli: lirik
 
M' thuaj o i bukuri sharm i hanes
**************************
---------------------------------------
.................................................. .................

xhelal ferizi autori
..............................................
--------------------------------
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

m' thuaj o i bukuri sharm i hanes
ti qė sheh ndėr gurė tė qmue
ti qė sheh dy kraht e zanes
mbi ngjyrė qielli tu flutrue
------------------------------

m' thuaj ti o sharm ma dėrgo fjalen
ku ėsht buqja e bukurisė
ku i ka flatrat e ku i ndalen
pėrmbi dhe tė dardanisė
-----------------------------------

mė thuani ajo me flatra ari
kush mbi qiell ja dha at dorė
pėr me zbritė mbi dhe shqiptari
kah lakimi ylberorė
--------------------------------------

a mos zemra e sajė shqiptare
i dha krah kah mali e deti
me flutrue si grabitqare
kah foleja e dhe i veti
------------------------------------------

mos po i rreh zemra e vlimit
pėr ndoj djalė me besė e fe
per ndoj yllė tė vezullimit
me ja falė moshen e re
--------------------------------------

e me ja dhanė besen shqiptare
e me u lidhė si karajfili
qė lidhė fleten qehretare
qė joshė shpirtė e za bilbili
-----------------------------------------------

por se buqja thon krah'rue
krah ka nxjerrė e tė ri filiza
era e malit e ka ndihmue
thonė nė atdhe e ftoj puhiza
--------------------------------------

e ka ftue pėr dashurinė
me ja shpalosė ndjenjat shqiptare
me e shpalosė kjo bukurinė
mbi kosoven argjentare
---------------------------------------------

mė thuani pra ajo krah'lire
kah e nisi zemren t' bardhė
cila rrreze shpirtė dritmire
n' tokė dardane i tha me ardhė

-----------------------------------------------
a mos i tha zemra e qetines
qė strehon bilbila prore
a ndoj sqep i kanarines
me ndoj kangė tė lashtė arbnore
------------------------------------------------

a mos e ftoj kroni me hije
a qiparisat degė mė degė
a ndoj kokėrr bukurije
kuq qė lidhet n' zemėr shegė
-----------------------------------------------

na thuaj ti oj vezullimė
arti i yllit qė shkrinė hare
kah flutroj kjo si vetimė
buqja zogzė kjo vashė e re
---------------------------------------------------

a flutroj kah qamėria
ku jan fushat t' begatisė
kah tivari a kah malsija
ku rrijn zanat e shqipnisė
----------------------------------------------

a mos me krah kah rrezanija
ku shėndritė n' male merturi
kah valbona n' maja a vrrija
a kah vlora n' shesh flamuri
---------------------------------------------

pse s 'tregoni o ju fletė ari
qė n' ballė t 'diellit jeni prore
mos flutroj kund kah skrapari
a kah brigjet zallinore
-------------------------------------------------

kah ai durrs adriatiku
kah mirdita e kah kurbini
me krah t' leht vallė kjo kah iku
a e kan pa kund vjosa e drini
-------------------------------------------

a e ka pa kund bukuria
e sarandes a e ksamilit
gjirokastra vet hjeshija
porsi ftyra e karajfilit
--------------------------------------

m' thuaj moj korqa e bukurisė
e ti lezha e lashtė antike
syri i kaltėrt i mahnisė
e ti kruja heroike
--------------------------------------

a e keni pa njė vashė dardane
kah flutron kund si mahnija
me drit yjesh e dritė hane
ka nis vrapin kah etnija
--------------------------------------

nė qoftė s e kund e keni pa
mos ka msy prej kaqaniku
m' thuaj o valė mbi lum e va
kah na treti e kah na iku
---------------------------------------


AUTORI I VARGJEVE LIRIKO ARTISTIKE SHQIPTARE
XHELAL FERIZI NE MERGIM LIRIKU
PJESA E DYT EKTYRE VARGJEVE VAZHDON
-----------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------

lirik 24-04-08 10:24

Titulli: lirik
 
ch

--------------------------------------------------------------------------------

EH MOJ JETė TI ME SHUM HALLE
********************************

Shkruan xhelal ferizi
**************************
------------------------------------------


l i r i k u
-----------------------------
*************************
---------------------------------

eh moj jetė ti me shum halle
kaloj buqja dhe e zalle
ujė e kroje e ledina
shkoj n' flutrim si kanarina
***

thonė flutroj n'pėr dritė me yje
kaloj shtigje e suka e pyje
kaloj druj me dushk e brusha
kaloj male e tė gjera fusha
po ku ėsht tash ėngjėllusha
***


a thue e ndali kund flutrimin
mos ka ra mbi pėrqafimin
tė ndoj djali argjentarė
ju vlojnė zemrat flakė e zharė
***

floku i sajė balli si hana
tash po shndritė te e bardhė dardana
n' koder t' trimave shpirtat vlojnė
kur dy zogj fjalt shqip i ndrrojnė
***

ju vlon fjala e ju vlon shija
ndoshta u vlon edhe dashurija
ndoshta fort shtrėngojnė krahnoret
deri sa fjalė t' nxjerrin bregoret
***

deri sa fjalė e habi t' madhe
t' qesin fushat me livadhe
pėr kta shpirta si pipa flete
qė kan dalė me u lidhė pėr jete
***


me u lidhė bese e ndjenjėsije
me i mahnitė flladet me hije
me i mahnitė shum emocione
shum simbole e medaljone
***

se ai qasti i dashurisė
mahnitė yjet t'bukurisė
njė shtrėngim qast i vėrtetė
e ndalė diellin rrezenxehtė
***

e ndalė hanen kureshtare
dashurinė me e pa shqiptare
si din valė ajo me vlue
si din zemra me bashkue
***


si din art me nxjerrė t' shprehisė
si ajo qehreja e bukurisė
pėrmbi lulen rozmarinė
kur buzqeshė me kanarinė
***

si q' din gazin n' shend e mshirė
me e nda hana zemėrmirė
me e shkri ėmbėl porsi hoje
n' dritė shpėrnda mbi gurra e kroje
***

eh ti germė e t i shkrim shqiptarė
qė po derdhesh si ujvarė
e po bjen n' pėr zemra valė
kah ke msy ti sot me dalė

***
a ke msy n' zemer dardane
a kah zemra e ndoj zane
per me vlue me gjuhė magjike
n' zemra t' vashave albanike
***

a mos tė shtynė malli i etnisė
dheu i lashtė i bukurisė
ku atje buqja tash si shpendė
flet me shqipet rendė me rendė

***
merret n' gryk me pėrmallime
edhe i vlojnė qeshjet me gzime
atje e presin shum drangona
me shum zana n' vise t 'tona
***

e kjo nė sharm me shum tipare
bukurinė shpalosė shqiptare
si e shplaosė kaltrija e qiellit
kur sharton me rreze t' diellit
***
--------------------------------------
Autori xhelal ferizi lirku nė mėrgim
--------------------------------------------

vjeshta 25-04-08 16:06

Titulli: lirik
 
[quote=lirik]Pse o vjeshtė
**********************

shkruan Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
********************************

pse ti o vjeshtė kshtu mė pėrkule
n'tė dy gjunj't mbi dhe mė ule
kur i pashė kur i pashė un kto lulkuqe
trandafila e burbuqe
nis loti e po mė shkon rrke
se ato rrėnjėt i kan nxe
n' tokė t 'kosoves n' diell e dhe
Pse ti vjeshta me ato fletė
po mi dridhė kujtesat n' jetė
se ato lule t'tok's shqiptare
vet dikurė n' rininė beqare
i kam mbledhė pėr dashurinė
pėr kosovė e shqipėrinė
i kam mbledhė kahdo n' ledina
kur ka ardhė ma e bardha stina
i kam mbledhė pėr shum qėllime
anė e mbanė kah toka ime
her lulkuqe e her lulethana
jasemine e jorgovana
mandej tjera nė ujė t' kulllimit
i kam la me lot t' kujtimit
kur kujtoja stin't e mija
kur ather m' vlonte rinija
n' dashuri pėr kah etnija
shqip e lashtė kah ish shqipnija
edhe tė dashuren njė vashė krah 'zanė
qė i mahniste diell e hanė
qė mahniste vet ingjinė
me ballė ari e bukurinė
qė ylberi i kish vu emer
e' m 'pushtoj nė shpirtė e zemer
si e pushtojn yjet knaqsinė
kado qiellit kur shendrijnė
ashtu mua ajo si puhiza
mi pushtoj dhele e qeliza
e kur kjtohem nė at shend jetė
kur i shohn kto lule n' fletė
ma kujtojnė zemren qiellore
mbi tė lashta troje arbnore
ma kujtojn mua dehur gzimit
larmi lulesh nė hov t' lulzimit
mu ne hov kur jan harlisė
kur ja fala dashurisė
prandaj sot kto lule n' lara
po mė kthejnė te rrezja e para
kur pat nisė ajo e bardhėn
n zemren time n' shpresė me ardhė
kur pat nisė me tė parat shkndija
me nxitė flakė kah dashurija
o zot qielli se q' po dridhem
me sa ndjenja sot po lidhem
nė ato kohra perendue
zemra ime ku ka vlue
per atdhe e i vashė shqiptare
dashuri si dy ujvere
dy ujvare t 'zemres time
dy motive n' cicerime
njėra rrjedhte per atdhe
tjera valė ish vasha e re
zemra ime ather n' barkusha
ka pa lule t 'larme n' fusha
trandafila n ,nder kopshtije
porsi kto me fletė larmije


po kto lule n, kercyell ''t;rrites
qenkan,shija e afshit t' drites
thue se nė yje jan rrezitė
nė mes fletve q' po bėjnė dritė
ma kujtojnė dikur shkėlqimin
ma kujtojnė at pėrkushtimin
pėr njė tė daShur njė belhollė
nė ato vite si pip'mollė
dashuri q ė lindi n' shkollė
ajo kishte sy qiellori
ishte zanė prej vizitori
ajo mahniste vet mahninė
edhe lulet e larminė
zot si kishte bukurinė
si ato fije n' ndriqim m'nashi
si kur lmon ai kuqalashi
ai ylber qė n 'shartim ujvare
lėvizė dritat reflektare
ashtu ishte vashė ajo shqiptare
ajo shqipe vashė n' filiza
kur shpaloste nė puhiza
me at flokun t' kaqurrelit
kur lakonte n' mjedis t' belit
edhe krahnori e drejta shpina
thue se ish vete kanarina
me gojė sqep dukej cicrimė
thue po flet n' tinguj a rimė
ashtu ishte ajo hyri
ylli vet ndėr yjzėri
prandaj mua atherė m' pat dehė
n' tė dy gjunjt pėr t' gjallė jam shkrehė
n' tė dy duart me ato lule
dashurinė si ;nji fat vule
vulė me brusha e hanė diellore
vulė hapsire shejt'qiellore
Fort nė gji e kisha vulosė
me afsh drite tue ngjyrosė
vėrtetsinė ia kisha falė
pse i sinqertė isha si djalė
edhe zemren e kisha tė valė
sa kish nisė per me u harlisė
me i vu cakun dashurisė
me i vu sy kund vash's shqiptare
porsi lulja diellatare
zemra ime ishte evlimit
si shkumbardha e gurgullimit
pastėrti tė vet kullimit
qė kur falja diqka n' jetė
ishte vula e vėrtetė
zemra m' dukej deti vet
aq e gjerė me at rini
porsi qielli n' bukuri

por qė ather se deshti fati
mbeta un mbi dhe krahthati
me ato lule mbajtur n' gji
se dardanja plot magji
mi pat shkelė ėndrrat me taka
t 'dy barkushat mi dogj si flaka
mbeta nė tokė mbi dhe me lot
kaluen vite kaluen mot
se u ndez toka gurė e dhe
u dha kushtrimi per atdhe
edhe folen tokė e gurė
doli fjala pėr flamur
anė e mbanė mbi dheun shqiptarė
kush nuk vjen than ėsht tradhtarė
e lash anash dashurinė
e kam msy mbi dhe lirinė
nanė kosoven pamvarsinė
na ndau jeta nė buzė t' bashkimit
mosha jonė ra n' vulė t 'flijimit
u martua me burg e mjera
t' shijojn jeten moshat tjera
prandaj mallin ti ma nxite
me kto lule kolorite
qė dhuratė mi solle mue
n gjak sa mote mi kan vlue
ma kan nxitė kujtesen athere
mu ne at prill me diell pranvere
mu ne at moshė kur jam harlisė
porsi lulja e bukurisė
me msy n' afsh tė dashursiė
kaluan kohra e vjetėrsina
shum kan ecė po moti e stina
sum kan ecė vujetjet mbi dhe
kah kujtimi e mosha e re
plagt rinore kan kullue
dhimbjet zemra kan pervlue
deri se lindi buzqeshje e re
si harroj lotimet rrke
porse prap erdhi lirija
ka nxe dielli e dashurija
ripėrti ėsht gjenetika
prap po m gzojn sot djem e qika
edhe rinija gjithkombtare
me fjal tėmbla shege e nare
e lule t bukura t tok s shqiptare
qė i kan mbledhė mbi ato troje
e fjalė tė ėmbla si mjalt n hoje
mi dėrgojnė neper forume
porsi shija n' pėr agrume
porsi shija e portookallit
mi qojnė peshė shekujt e mallit
prndaj ti o vjeshtė m,nxitove
disa mote mi kujtove
ato lule,t'ku i ke gjetė
qė me drita japin jetė
a thue jan lule rugove
dukagjini a rrafsh kosove
a thue jan mbledh ndėr kopshtije
n' ndoj krahinė mbi tok shqipnije
ku ai diell i ushqen me ari
lulekuqet shtat shqiptari
ato shtatin e kan me fletė
por kujtimet mi zgjuan n' jetė
n'nji t' kaluar kur ish besa
Kur n 'nji qast m'shijoj mėlmesa
kur m' pushtoj ather e shejtė
dashurija qė kputė frejtė
frejt e zemres e harlisė
porsi lulja bukurisė
prandaj lulet kur ktu i solle
nė ket faqe qė i mbolle
ti s'mendove se lirikut
ja ke lagė fijet t' qepikut
Ja ke derhdhė do pika loti
se atdhut e largoj zoti
veq kujtimet i la t' mjera
edhe vargjet porsi era
me i kujtue kohrat dikurė
dashurinė porsi bilur
qe ai e pat pėr nji vashė t' re
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
po ju faj aspak nuk keni
lulet t 'bukura ktu mi leni
Se ju jeni ajo rinija
sy e ballė qė u ka shqipnija
ju ka engjuj dardanija
un pėr ju si brez jam djegė
veq me qelė ju porsi shegė.
***************************


shkruar nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************************

l i r i k u
**********************************[/quote]

Pushoj gjithemon ne keto vargje ,se pse nuk e di ,disi e ndjej si timen edhe pse e di qe nuk eshte e shkruar enkas per mu ...

Me pelqen se ketu pershkruan natyren dhe dashurin e trojeve tona ,dashurin sinqert dhe te paster qe duhet te jete n'mes te dy te dashuruarve , vuajtjen ,sakrifikimin per ata qe vijn mbas nesh ,per diellin ...etj ,ku nese ne i shikojm dhe i perjetojm te gjithe keto atehere mundemi te ia dijm sensin e jete.

U mundova qe ta reduktoj pak kete poezi ,por qdo fjale kishte vendin e vet dhe po ne vend te duhur .Dhe do te ishte nje krim ndaj kesaj krijimtarie perfekte .

Komplimenti ty dhe pendes tende te palodhur ,dhe antarve ju preferoj qe te bejn nje vendpushim ne vargjet e tua .

Me sinqeritet ,Vjeshta!


ps: ky pershkrim ishte nga nje amatore e poezis .

lirik 25-04-08 16:23

Titulli: lirik
 
Po e nderuara vjeshta

nga lulet qe me dhurohen ne faqen time dhe personi mandej e marre imagjinoj
ne vargje krijoj pak nga ngjarjet ete kaluares pak nga nga e tashmja pak nga
te gjitha motivet dhe krijoj njė punim
PUNIMI PASTAJ RRIN NE SHEKUJ TE SHEKUJVE NE SHERBIM TE BREZAVE SI KRIJIMTARI
Autri krijuesi poeti gjithmon kekron kahdo burime frymzime nga secili rast bile ka rast edhe shum i vogel nga nji person apo protagonķst krijon nji ngjarje tė tėrė
per shembull te un ndodh kjo m,arr disa emra tuajt dhe i qes ne skenė artistike mandej i lidhi dhe i kombinoj ngjarjet ne funksion te artit dhe dalin te bukura edhe ju knaqin ju njikohsisht pro edhe krijohen si vlera
poeti gjenr frymzimin ku do ne natyr ne biseda ne shoqeri ne forumene pyll ne qytetrim syri i poetit sheh gjithqka.
Un mbas ndejave dasmave e takimeve kam krijuar vargje kam marr nji emer pershembull
dhe ekam stilizuar apo ka emra te vertet qe i kam ndryshuar e kshtu me radhė pra arti duhet te ndihmohet poeti veshtir eka pa ndegjuar diqka te krijoj autori krijon nga frymzimet krijon nga rastet nga perfshirja nga qastet nga miqsija nga lulet nga shum motive
JU KENI DHėNė NJė KOMENT TE MIRė AUTORI KA QELLIM VARGUN SA MA KUALITET ESA MA ARTISTIK PRANDAJ AUTORI POETI ESHT NJė LLOJ SPIUNI QE FUT KAHDO HUNDET DHE
SHIKON SE QKA E KU MUND TE GJEJ DIQKA PER VARGJE
kekron neper targjedi neper bukuri neper zhgenjime e kahdo kjo esht smundje e poetve
un te ju te nderuar lexues te dardanis te disa gjeta frymzime dhe kam shkruar siq e shihni
dhe kan dal te bukura vargjet
faleminderit shum vjeshta enderuar per mirkuptimin dhe vlersimin real dhe shum kjart ekeni kuptuar
vleren evargjeve ju jam mirnjohs per komentin dhe shkrimin
vargjet i jan kushtuar thellsive ndjenjes se luleve kohrave perjetimeve dhe nga ato ndjenja neper lule e dhuarat eluleve ndikon sepse ne ne burgje vuajtem dhe tash shohim lule shpriti i poetit pastaj i lidh ndjenjat ne mes te simbolit te luleve dhe vuajtjes atdheut rrethanave perjetimeve motiveve etj kshtu mandej kompletohet nji punim nji art tash e keni kuptuar dhe ju jam mirnjohs

vjeshta 25-04-08 16:46

Titulli: lirik
 
Mire e the ,qe syri i poetit sheh gjitheqka ,ndersa shpirti :ndjen ,frymezohet ,por edhe per me e kuptu poezin duhet syri dhe prekja ne shpirt ,keshtu qe nuk duhet prekur nese dikush nuk e kupton ,apo qe poezia nuk ia ka ngjall emocionet .

lirik 25-04-08 16:57

Titulli: lirik
 
Qėllimi i ndjenjes ndaj luleve paraqet dashurinė dhe mallin per vendlindjen kujtimet e dikurshme te jetes vuajtjet atdheun te kalueren mallin
e kshtu me radhė
pra frymzimi gjendet si ne mqisi si ne dhurata si ne larmi lulesh si ne raste si ne momente si ne pershendetje si ne tregime ne motive ne miqsi ne komunikime e kudo gjendet fyrmzimi pastaj
krijohet dhe del nji krijimtari e bukur
mund te them se motivet momentet krijojn artin krijojn vargun artsitik
ka raste qe nga nji dhurat e thejsht ose nga nji raast shum i i rastesishem vijn frymzimet dhe lind nji krijimtari

lirik 26-04-08 03:25

Titulli: lirik
 
Njeriu
************************
---------------------------------

Xhelal Ferizi l i r i k u

Nė MėRGIM
==================================
--------------------------------------------
***************************************

kur mbjellė paqe,je engjull,diell, e yllė
kur mbjellė gjaqe je demon ,
kur mbanė dashuri ,je si i ėmbli fyell
kur vret,!je si,djallė qė djallzon
***

kur qeshė je si lule qė qelet
kur gjveshesh je si ferr lakuriq
kur mėshiron , je si rrushi qė vjelet
kur ,gėnjen dukesh si dobiq
***

kur fyen,je vet,mėrija
kur qanė je dhimbja mbi dhe
kur shėmton je vet shėmtija
kur sulmon je si gjarpėr n' fole
***

Kur punon je punė madhėshtore
kur rrin je dembel,armik
kur lidhesh me ylberin pėr dore
je fletė, je bli ,je fik
***
kur kėndon !nė kokė s' mendon zi
Kur mbjellė sherre je dreq
kur lėmon pėrkdhelshėm me fjalė dashuri
kur prekė,nė dhimbje je i keq
***
kur qanė me arsye je ,prek's
kur qeshė ,me zgėrdheshje je i pshtirė
kur bėhesh ,tinzarė e ndjeks
je i,ėmbėl,kur je i lirė
***

je diell kur nxenė pėr liri
je hanė kur qellimin e ke tė mirė
je i marrė kur mbanė zili
kur ,krimin e quan mėshirė
***

je cak i jetes,kur ,s'shkelė
parimin etiken,as normė
je engjull,prej qiellit vjelė
kur ,gazin e mbanė,nė formė
***

je i zi si sterra e satanit
kur shpirtin e mbushė me katran
je i tmerrshėm si vala e sunamit
kur pshtynė nė diell e hanė
***

je i lig kur ndahesh me kryqe
kur vorret i pshtynė pėr sė vdekė
je kob qė nxitė me kja qyqe
kur fundin e krimit e,prekė
***

je i menqur i ditur, je vet menqurija
pėr mbarė kur tėrheqė ,nė qdo shekull
sa tė gjith planetet,ke tru,pėr kah dija
je i bukur me vasha, si hana ,nė vetull
***


me tru je i vogel por i pa'fund
qė nuk tė njeh mendja kufi
sa i mrekullueshėm kur nė djersė e mund
pėrpiqesh me ndėrtu dashuri
***

sa i keq je kur rrėmbehesh
sa i pa fis e i pa farė
sa i lig je kur thehesh
sa i zi ,kur bėhesh vrastarė

***
sa i ėmbėl je kur don
as langu i fikut ,nuk tė konkuron
as rrushi e mjalta as kokrra e,sheqerit
as ,uji i sherbetit e shija e ylberit
nganjėher nuk ta kalon
***

sa i zi dukesh nė shpirtė
kur vret e,pret e kur therrė
nuk ta kalojnė as vampirt
sa stinėt i len ti ,djerrė
***

kur sulesh n' hakmarrje je vet furija
stuhi e qmendur ,pėr gjak
kur grinė nėpėr mish ,edhe kur qanė fėmija
kur engjujt i varė nė lak
***


o ti je vet qudija
krijesė e mahnitshme me mish
sa i,qthurur je kah lakmija
kur turresh ,pėr gjah njiqind fish
***
sa i mirė je pėr kah pushteti
kur vetėdijen e mbanė,nėn kontroll
sa i gjerė ah je sa deti
,kur shekujt i mbushė me shkollė
***

sa i dashur je pėr kah feja
kur nisesh ėmbėl nė cak
por kur gjuan n' fe tjera si rrfeja
bela kėrkon e gjak
***

o ti je vet mahnija
enigmė objektive mbi dhe
ti je vet pra mbi dhe qudija
sa gjygjet,din mirė me i,pre
***

o ti je vet fenomeni
mendjen nuk ta njeh nėn kafkė
as materja as ,i dheut ky gjeni
nuk ka kund qenje ma e aftė
***


se ti je vet pafundsija
se ti je vet horizont
se ti je vet ,diturija
ti je ,vet piemont
***

ti je vet pushteti
kafka ma e menqur mbi dhe
nuk ka as ngjyrė as deti
sasi ,me dije,vet je
***
o ti je vet nismėtari
i jetes qė filloj mbi tokė
ti je vet magjistari
planetet i dridhė me kokė
***

ah ti je vet kasapi
qė prenė qe grinė e qė vret
ti je vet caku e hapi
qė ndalesh e nisesh nė jetė
***

po ti je vet knaqsija
kur knaqė qdo gjė me gaz
ti je vet mrekullija
kur lulet i mbjellė nė vazė
***

ti je vet fenomeni
me gjak qė ecė,me dy kambė
ti je i quditshėm pėr kah gjeni
qudi e vet jetes n' qdo pllambė
***

TI lulzon fusha e ara
ti hjeshon vet bujqsinė
ti je i mirė pėr kah fara
kur nė paqe e mbanė njerzinė
***

ti vet kultivon mahninė
e gėnjeshtren bashk,n' pėr kopshtije
ti vet kultivon,makutrinė
e diellin e mbulon me hije
***

ti vet luan me diellin
me nxemjen qė i thonė globale
ti vet e kthjellė e ngrysė qiellin
me tym,mbulon fushė e male

ti vet e gzon e hidhron zotin
mandej e gzon me ndoj veper
ti vet e prishė motin
me luftra e lojė tė vjeter
***

ti vet e rritė bagtinė
pastaj e vret e pret
ti vet e rritė qingjin
mandej e prenė e rjep
***

ti vet e njeh dhimbjen
e koses e shpates nė fyt
ti je ai qė lindjen
mbas rritjes pėr t' gjallė e mbytė
Ti e hapė minieren
e tokes i hyn nė zemer
ti e gėzon pranveren
e shekujt i shkruan me emer
***


ti je vet ndertimsija
ti je vet muratori
ti je vet prishėsija
ti je ,vet,gjykatori
***

ti je vet,kuptimi
me kokė e mish e sy
ti je gjak pėr kah vlimi
planetet qė don me i thy
***

o ti je vet reforma,
e ligjeve qė i mbjellė vet
ti je vet,ligji e norma
qė matesh me tokė e det
***

o ti je vet talenti
ti je mėshira qė nuhatė
ti je vet incidenti
,n pafundsinė e jetės sė gjatė


o ti je vet zemruesi
e gzimi i perendisė
ti je vet ,udhpėrėshkruesi
,i caqeve tė , zhvillimsisė

o ti je vet ajo qenje
qė nuk njeh kund ndalesė
ti je vet ,nė gjendje
me e futė,drejtsinė nė thes

je vet mbret e shkop
je ligj pėrmbi natyrė
je vet largpams e miop
dyftyrshe e,ke at fytyrė

je bredhs pa fund,nėpėr dete
planetet gjithmonė i ke nė sy
je shtyllė,mbi shtyllė prej jete
qe ,lirinė e mbyllė nė dry

ti je njeri ti
i famshmi mish e asht
ti je vet,larmi
mendja e mbshtjellur nė rrasht

ti je njeri ti
prej dheu prej mishi me gjak
materje substancė dashuri
i mbanė,,me fije e,lak

ti din me folė me vetveten
me diell e me hanė e me dhe
ti din me e shendritė jeten
e,mirė me shkua me fe

ti din qka nuk din djalli
me tru sa njė qudi
ti,je si vet qakalli
kur ,turresh gjak me pi

ti je vet nji engjull ti je vet tinzrija
shartime qudije,me mish
ti je vet shkollarė je vet,barbarija
kur strukesh nė pritė si njė bishė

ti je vet si fletė e shkruar karajfili
kur qelė me qėllim madhorė
ti je vet rrėshana me gojė krokodili
kur armen e,merr nė dorė

njeri je zbulues je gjeni je magnet
qė tėrheqė e thithė shum dije
ti me tė gjitha dijet nė gjuhė tande flet
je vet,simbol,gjithsije

perėndija tė mbanė pėr gjėra madhore
me dalė ti vet nė orbitė
me ecė nėpėr drita nėpėr meteore
veprimet n'hapsira me i rritė

Ti qė dheun e lmon ti qė dheun e shprushė
qė vendosė e zhvendosė,argjile
minierat i zbrazė,zhvillimin e,mbushė
ti qė kultivon karajfile

ti qė qeshė e qanė pėr tė njejten gja
nė tė njejten kohė me fytyrė

ti qė ,e,lagė e terė ah lotin duke e tha
ti qė je mizorė qė shkakton mynxyrė

ti qė pėrmbi rrota.qmendurisht pėr cak
vrapon mbas ,lakmisė,me e nxanė
ti qė punon,prore,me t' quditshmin gjak
Qė pshtynė e lavdron gjithmonė diell e hanė

ti je me dy biga ti je me nji mish
ti je me dy kahje,me dy bindje ,n'vlerė
ti je si ai tymi qė ndahet n' kamish
Kur tė joshė lakmija e shėmtuar e mjerė
***

ti e kultivon saksinė edhe e vyshkė
ti e pėrkdhelė,pulen gjelin qingj e ,paten
pastaj n' gjak at thikė kurr se len me u ndryshkė
kur e prenė bibanin e biben qafgjaten
***
ti e prenė ,edhe peshkun,pėr ti a ngranė at mish
e djegė nė zjarrė,hellin,pastaj me uri
ti je bishė e menqur qė i kalon shum'fish
djallzive mbi dhe me mish ,qė kan mbi
***

ti e hjeshon valen e hjeshon kaltrinė
mbi det kur del me anije
ti ecė pėrmbi ujė e shton bukurinė
pastaj e ndynė at kthjelltsi,me hekur industrije

***

ti je vet hjeshija ti je vet shėmtija
se ujin me varka e gjallron
ti je vet i ėmbli,pėrmbi dhe mahnija
qė arsyen e jetes,e mbronė

***
ti je ai qė shembe vet kodrat e,zotit
qė gryyen nė shpirtra e tokė
ti je ndryshimtari,prej gjakut e lotit
qė ,dhenat e ndryshon me kokė
***

ti je menqurija ti qė kultivon
shkollen e kafshen e at krim
ti je vet gjeniu simbol qė shkrumbion
simbol i gjallė qė gjallron
***

ti vet kultivon kafshė e lule e ,bimė
mandej i thanė e i djegė
ti vet i hapė plagėt e vet mbyllė qdo vrimė
je caku i cakut nė shteg


zoti ty tė don,zoti ty tė urrenė
ti je ai qė zoti tė ka
pėr jetė tė jetėve ai udhėt ti rrėfen
e ti,me djallin rrin vlla
***

sa i mirė je kur mėshiren ,e mbjellė nė saksi
sa i zi,si varri je kur,dredhon
prej cakut e paqes, qė jan pavdeksi
kur krimi myk tė kundėrmon
***

je vet mahnija je vet mahnija
je shkollė e shkolles,pa fund
ti je vet enigma,ėndrra energjija
i lindur pėr djersė e,mund
***

i lindur pėr lot i lindur pėr gjak
me qeshė e gjygj me nda
i lindur pėr ,mėri e pėr tė marrė hak
me dy sy nė jetė me pa
***

kahdo qė tė marrėsh kahdo qė tė shkruan
dija e dijes, sė thellė
ty cakun qdo gurė e dhe ty ta druan
pėr tė ndryshmet qė din me i mbjellė
***
------------------------------------------

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
autori i titullit tė vargjeve Xhelal Ferizi
nga Mitrovica
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-**-*

lirik 26-04-08 03:59

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Pse o vjeshtė
**********************

shkruan Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
********************************

pse ti o vjeshtė kshtu mė pėrkule
n'tė dy gjunj't mbi dhe mė ule
kur i pashė un kto lulkuqe
trandafila e burbuqe
nisi loti e po mė shkon rrke
se ato rrėnjėt i kan nxe
n' tokė t 'kosoves n' diell e dhe
Pse ti vjeshta me ato fletė
po mi dridhė kujtesat n' jetė
se ato lule t'tok's shqiptare
vet dikurė n' rininė beqare
i kam mbledhė pėr dashurinė
pėr kosovė e shqipėrinė
i kam mbledhė kahdo n' ledina
kur ka ardhė ma e bardha stina
i kam mbledhė pėr shum qėllime
anė e mbanė kah toka ime
her lulkuqe e her lulethana
jasemine e jorgovana
mandej tjera nė ujė t' kulllimit
i kam la me lot t' kujtimit
kur kujtoja stin't e mija
kur ather m' vlonte rinija
n' dashuri pėr kah etnija
shqip e lashtė kah ish shqipnija
edhe tė dashuren njė vashė krah 'zanė
qė i mahniste diell e hanė
qė mahniste vet ingjinė
me ballė ari e bukurinė
qė ylberi i kish vu emer
e' m 'pushtoj nė shpirtė e zemer
si e pushtojnė yjet knaqsinė
kado qiellit kur shėndrijnė
ashtu mua ajo si puhiza
mi pushtoj dhele e qeliza
e kur kjtohem nė at shend jetė
kur i shoh kto lule n' fletė
ma kujtojnė zemren qiellore
mbi tė lashta troje arbnore
mi kujtojnė mua dehur gzimit
larmi lulesh nė hov t' lulzimit
mu nė hov kur jan harlisė
kur ja fala dashurisė
prandaj sot kto lule n' lara
po mė kthejnė te rrezja e para
kur pat nisė ajo e bardhė
n' zemren time n' shpresė me ardhė
kur pat nisė me tė parat shk'ndija
me nxitė flakė kah dashurija
o zot qielli se q' po dridhem
me sa ndjenja sot po lidhem
nė ato kohra perėndue
zemra ime ku ka vlue
pėr atdhe e i vashė shqiptare
dashuri si dy ujvere
dy ujvare t 'zemres time
dy motive n' cicėrime
njena rrjedhte pėr atdhe
tjetra valė ish vasha e re
zemra ime ather n' barkusha
ka pa lule t 'larme n' fusha
trandafila ,ndėr kopshtije
porsi kto me fletė larmije


po kto lule n, kėrcyell t ' rrites
qenkan,shija e afshit t' drites
thue se nė yje jan rrezitė
nė mes fletve q' po bėjnė dritė
ma kujtojnė dikurė shkėlqimin
ma kujtojnė at pėrkushtimin
pėr njė tė dashur njė belhollė
nė ato vite si pip'mollė
dashuri q ė lindi n' shkollė
ajo kishte sy qiellori
ishte zanė prej vizitori
ajo mahniste vet mahninė
edhe lulet e larminė
zot si e kishte bukurinė
si ato fije n' ndriqim m'nashi
si kur lmon ai kuqalashi
ai ylber qė n 'shartim ujvare
lėvizė dritat reflektare
ashtu ishte vashė ajo shqiptare
ajo shqipe vashė n' filiza
kur shpaloste nė puhiza
me at flokun t' kaqurrelit
kur lakonte n' mjedis t' belit
edhe krahnori e drejta shpina
thue se ish vete kanarina
me gojė sqep dukej cicrimė
thue po flet n' tinguj a rimė
ashtu ishte ajo hyri
ylli vet ndėr yjzėri
prandaj mua atherė m' pat dehė
n' tė dy gjunjt pėr t' gjallė jam shkrehė
n' tė dy duart me ato lule
dashurinė si nji fat vule
vulė me brusha e hanė diellore
vulė hapsire shejt'qiellore
Fort nė gji e kisha vulosė
me afsh drite tue ngjyrosė
vėrtetsinė ia kisha falė
pse i sinqertė isha si djalė
edhe zemren e kisha tė valė
sa kish nisė per me u harlisė
me i vu cakun dashurisė
me i vu sy kund vash's shqiptare
porsi lulja diellatare
zemra ime ishte e vlimit
si shkumbardha e gurgullimit
n'pastėrti tė vet kullimit
qė kur falja diqka n' jetė
ishte vula e vėrtetė
zemra m' dukej deti vet
aq e gjerė me at rini
porsi qielli n' bukuri

por qė ather se deshti fati
mbeta un mbi dhe krahthati
me ato lule mbajtur n' gji
se dardanja plot magji
mi pat shkelė ėndrrat me taka
t 'dy barkushat mi dogj si flaka
mbeta nė tokė mbi dhe me lot
kaluen vite kaluen mot
se u ndez toka gurė e dhe
u dha kushtrimi per atdhe
edhe folen tokė e gurė
doli fjala pėr flamur
anė e mbanė mbi dheun shqiptarė
kush nuk vjen than ėsht tradhtarė
e lash anash dashurinė
e kam msy mbi dhe lirinė
nanė kosoven pamvarsinė
na ndau jeta nė buzė t' bashkimit
mosha jonė ra n' vulė t 'flijimit
u martua me burg e mjera
t' shijojn jeten moshat tjera
prandaj mallin ti ma nxite
me kto lule kolorite
qė dhuratė mi solle mue
n' gjak sa mote mi kan vlue
ma kan nxitė kujtesen at'here
mu nė at prillė me diell pranvere
mu nė at moshė kur jam harlisė
porsi lulja e bukurisė
me msy n' afsh tė dashurisė
kaluan kohra e vjetėrsina
shum kan ecė po moti e stina
sum kan ecė vujetjet mbi dhe
kah kujtimi e mosha e re
plagt rinore kan kullue
dhimbjet zemra kan pėrvlue
deri sa lindi buzqeshje e re
si harroj lotimet rrke
porse prap erdhi lirija
ka nxe dielli e dashurija
ripėrti ėsht gjenetika
prap po m' gzojnė sot djem e qika
edhe rinija gjithkombtare
me fjalė t'ėmbla shege e nare
e lule t' bukura t' tok' s shqiptare
qė i kan mbledhė mbi ato troje
e fjalė tė ėmbla si mjaltė n' hoje
mi dėrgojnė nėpėr forume
porsi shija n' pėr agrume
porsi shija e portokallit
mi qojnė peshė shekujt e mallit
prandaj ti o vjeshtė m',nxitove
disa mote mi kujtove
ato lule,t'ku i ke gjetė
qė me drita japin jetė
a thue jan lule rugove
dukagjini a rrafsh kosove
a thue mbledhė jan ndėr kopshtije
n' ndoj krahinė mbi tokė shqipnije
ku ai diell i ushqen me ari
lulekuqet shtat shqiptari
ato shtatin e kan me fletė
por kujtimet mi zgjuan n' jetė
n'nji t' kaluar kur ish besa
Kur n 'nji qast m'shijoj mėlmesa
kur m' pushtoj at'her e shejtė
dashurija qė kputė frejtė
frejt e zemres e harlisė
porsi lulja e bukurisė
prandaj lulet kur ktu i solle
nė kėt faqe qė i mbolle
ti s'mendove se lirikut
ja ke lagė fijet t' qepikut
Ja ke derdhė do pika loti
se atdheut e largoj zoti
veq kujtimet i la t' mjera
edhe vargjet porsi era
me i kujtue kohrat dikurė
dashurinė porsi bilur
qė ai e pat pėr nji vashė t' re
pėr tokė t' parve e pėr atdhe
po ju faj aspak nuk keni
lulet t 'bukura ktu mi leni
Se ju jeni ajo rinija
sy e ballė qė u ka shqipnija
ju ka engjuj dardanija
un pėr ju si brez jam djegė
veq me qelė ju porsi shegė.
***************************


shkruar nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************************

l i r i k u
**********************************


pėrmirsim i vargjeve nga autori

lirik 26-04-08 04:30

Titulli: lirik
 
E nderuara vjeshta
vetem prej nji dhurimi lulesh nga ju ne forum jan nxjerr tri epoka ne vargje artistike
koha dikurė rinija dhe ne prag te dashuris ather me nji vash shqiptare
por ket e nderpreu burgu mu ne prag pa u realizu sepse ne moshen rinore u burgosa
per demostrata te vitit 1981
mandej vjen malli per atdhe lulet e tokes shqiptare
vjen periudha e ripertritjes kur ju me dhuroni lule rinija
e kujtimet malli per atdhe
dashurija per token etnike


ja pra se si i nxora artistikisht periudhat ne art stilistik
vetem nga nji dhuratė lulesh qė ju rinija e forumit mi dhurat ne pershendetje
pra te poeti artistikisht dhe simbolikisht ndikon diqka
ku poeti mandej thurė bukuri
pra kto vargje qe i krijova me dhuratat epershendetjet ne temen time me lulet ju me motivuat
pra motivet gjenden dikund te poeti
prandaj un shpesh her ju them njerzve ma trego ndonje ngjarje a perjetim
ndonje qast te lumtur a ndonje diqka sepse un mandej ne vargje e thuri
kur dikush me shkruan diqka per ndonje diqka qe ka ndegjuar apo perjetuar
emaili im gjithnji rrin hapur per lexuesit le te shkruajn
at qka kan perjetuar deshtimet ne jet apo ne dashuri ne shkoll apo perjetimet sukseset emos sukseset
rendesi ka qe te lidhen vargjet ndersda personi gjithmon mbetet anonim te un sekret
nese ai vet nuk don te jet publik

ja vlen sepse arti kekron bukuri vargu kerkon lidhje
nje pervoj ekam ne jetė shum intresante e kam pa se ne pergjithsi te shum individ mbajnė shumqka ne shpirt
e nuk e qesin per jasht
kam pa njerz qe duan te thojn shumqka por nuk thonė sepse nuk duan te thonė mbrenda botes s e tyre ruhen sekrete dhe nuk mundet poeti kurr me nxjerr diqka vetem kur ua lexon syt po sepse poeti esht nji lloj hajduti vjedhs pervjedhs qe pergjon e rin me vesh ne krah me ndegju diqka pastaj me kriju
mbi bazat e ngjarjes sidomos ngjarja e vertet qe ndegjon poeti ajo e frymzon shum
se esht gnjarje e dores se parė qe e nxit shum sidomos kur e ndegjon diekt nga personi
Gjergj fisha ka qen i fuqishem sepse ka ndegju direkt nga goja e njerzve ngjarjet e tregimet mandej i ka stilizue ne lahutė malsije sepse te ndegjosh diqka direkt kjo ehst shum nxitse per poetin
dhe ktu del arti vet me krejt fuqinė e stilin
sa per vargjet qe kishe shkruar ktu kush don ti kuptoj e ti ndjej mendoj se vargjet kan nji mallengjim tregojn per kohen e kaluar per burgun dhe u lidhen si stil vargu me art per te dal diqka ebukur
per shkak se rinija me dhurojn lule epershendetje ne temen time dhe un tash ne liri perkujtoj mundin lulet
kohen e kaluar pra gjithqka esht ne sherbim te artit dhe krijimtaris me ata qe nuk kutpojn nuk ka pun kush ose keqkuptojn apo qka do qoft qe jan primitiv e injorant apo duan ti shtrembrojn kuptimet
un nuk mund te ndali krjimtarin per shkak te kurfar paragjykimeve apo pse dikush nuk po kuptojka
me rendesi esht qe arti e vargu krijimet ecin krijohen
besoj se njerzit te gjith ekan te kjart idealin e vargut dhe vleren e krijimit kto vlera ju sherbejn brezave vargjet jan frymzim vlera krijimtari artistike prandaj secili duhet te ndjej knaqsi e sa ma shum ta ndihmojn poetin me informime qe sa ma shum krjimtari te ket
NGA PERVOJA IME FLAS edhe me ata bashkvuajtsit emi dikur ne burg nganjiher kam deshir ti ngacmoj e ti pyes se si ekan ndje burgun disi i shmangen asaj kohe e perjetimeve
kjo esht fund e krye gabim
e di se njerzit nuk kan deshir ta kujtojn te kaluaren dhe thon harroje por kjo i sherben armikut armiku ka qef kshtu.
Le ta din bota se qka perjetuan shqiptart pa faj NE DUIART MIZORE TE KASAPIT SERB I cili neper shekuj shkatoj male me vuajtje e dete me lot e dhimbje ndaj shqiptarve le ta din bota se njimij e treqind vjet srbi beri zi mbi shqiptarė qysh se erdhi ne ballkan beri zi e terr zhduku neper shekuj me mija e mija shqiptarė duhet te shkruhen libra e romane e jo siq peprriqet serbija me gjuhen dhelper me dal viktim e shqiptarve
Vetem pse kekruam te dejta dhe vetvetndosje liri na izolonte me vite neper burgje na humbte jeten dhe rininė e ne burg na shkatrronte me gjithfar lloj provokimesh shoveniste
un shpeshehr them pse ore shqiptart gjith kto fakte qe i kan pse nuk i shkruajn pse gjtih kto perjetime pse
bota mund te lexoioj romanet e librat ma intresante nga perjetimet e shqiptarve e te perkthehen ne te gjitha gjuhet e botes ate qka ka ba serbi mbi nji popull te pafasjhem ne trojet eveta etnike esht shembul unikat ne botė dhe kjo duhet t shkruhet
mshefja dhe mbajtja sekret e vuajtjeve i sherben armikut serbi ka deshir ti humb te gjitha gjurmet evuajtjeve tona i shkkaton dhe don ti humb sepse dhelpra e ardhur ne ballkan nga stepat ruse kshtu vepron neper shekuj
ndersa ne na mallkon toka jon historia loti britma gjama vuajtja e jon e tokes tonė nese ato vuajtje shqiptart nuk i nxjerrin neper libra dhe ti perkthejn secilin detal te perjetimit neper gjuh botrore

lirik 26-04-08 04:50

Titulli: lirik
 
E nderuara vjeshta shum paster dhe bukur keni komentuar me pelqyen te dy komentet tua
shum shndritshem dhe kthjellt keni vlersuar prandaj nese ke mundsi me talentin qe ke merr pjes edhe ne vlersimet tjera te vargjeve sepse asgjė te keqe nuk ka nes e njeriu jep mendim te lirė neper tema per vargun e bukurinė kjo esht bukuri shpirtrore nes e njeriu neper boten evargjeve bashkohet me emocionin dhe vlere“n psqika siq thua ti pushon aty gjen ndjenja dhe motive
njerzit qe nuk i perfshin vargu nuk i kuptoj se qka u dashka ti perfshij ata ne ket jet
mbetem pa tekst me lloj te till njerzish

lirik 26-04-08 22:54

Titulli: lirik
 
Kahdo me vargje kam dalė kėrkimit

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
-------------------------------------------------------------


l i r i k u n ė m ė r g i m
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
-------------------------------------------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Khdo me vargje kam dalė t'ngazllimit

Duke vlue n' valė shprehjet e shkrimit
si me vlue ujė yjesh e ari
si me vlue aromė lule bari
ashtu shprehjet kullue i kam n' vlim
i kam nda me nji kullim
nji kullim natyre rrjetė
e i kam mbshtjellė n' kurorė me fletė
kurorė ngjyrash ndėr ylbere
e i kam mbshtjellė me lehtsi ere
ei kam shkri si e bardha vala
kur shkrinė sumbullat bardh n' stėrkala
kah n' burim bien me currila
n' dritė vizlluese si kandila
si kandilat stalagnite
akullbardhė kullue prej drite
qė me driten bashk jan shkrue
ashtu tė falat i kam vlue
bardh currilash tu i kullue
pėr pėrshndetje i kam gatitė
me ia que etnisė me dritė
nga largsija e mėrgimit
me kto tė holla fije t' shkrimit
nė gurė e dhe trojet kah rrijnė
me urue t' shejt pamvarsinė
un me vargje kosovė pėr ty
mbi qerpik qė rrijnė mbi sy
tė madhit qiellit rrezeshndritur
veq pėr ty i kam porositur
pėr ty tokė nanė argjentare
ti dėrgoj me gjuhė shqiptare
pėrshendetjet plot larmi
tė uroj shndet e bukuri
tė uroj fat e dashuri
nėpėr shekuj nė kohra jete
ti e pamvarur t ė rrijshė mė vete
sa tė mbanė diellin bukurija
ty le tė shndritė shqipja e liria
le tė lmon prore ajo dritė hane
me kurorė t'mė jeshė sovrane
tė uroj mirsi nė jetė
vargje t' mija ty me tė gjetė
si'q' gjenė rrezja tė bukuren fletė
edhe ty tokė shndritmire
ti dėrgoj kto fjalė safire
kahdo o dhe n' kokrra ilire
se ti je njė zemėrmire
me ato tė fisme fise mendtare
rrnofsh moj bi e shtrejtė shqiptare
sa ajo drita yllatare
qė nuk fiket anes t' qiellit
rrnofsh sa drita e rrezes t' diellit
pėr rrespekt kah po t' pėrshndeti
leht si flladi pėrmbi deti
ti dėrgoj kto germa fjale
ti je hanė qė del mbi male
n 'pėr qetsi kur nis me nxe
lmue me dritė mbi gurė e dhe
pėr shkak tė nderit e artit tuej
fjal tė bukura tash ju shkruej
kahdo jeni o ju krahina
mbi etni ju lmoj me rima
e me vargje magjistare
e ua lmoj zemrat shqiptare
un i biri i mėrgimit
jam pėr ju po zemra e vlimit
qė ju vloj me gatim ylli
e me rimė si'q' lmon ai fyelli
zemra shege e qetine
qė ngazllen gjak kanarine
qė ngazllen qehret mbi dhe
zemra yjesh nxitė me nxe
qė nxitė nė diell ballin me u qeshė
hanen nė sharm qiellit me u veshė
se un nuk kam tjera shpėrblime
veq kto fjalė tė ndjenjės time
qė i kam thurė nėpėr mėrgime
qė i kushtoj un per etninė
pėr sovrane dardaninė
tash qė u vesh por si biluri
nė mes europe i shndritė nuri
arti i rrallė i bukurisė
e rrin me yje te pavarsisė
porsi yjet ne qiell kaltrije
n' kushtetutė rrin pamvarsije
mbi themele si qelike
e lasht kalaja dardanike
pamvarsija i paska hije
i zbret yjet prejj mahnije
me ja pa dheun shqip e zallin
me ja pa te shqipes ballin
me ja pa gradat krahnorit
porsi majat e qakorit
mu nė ne krah shqipes i rrijnė
ja shtojn namin e kreshnikinė
nanė kosoves heroinė
prandaj shkruaj un e nuk ndalem
ty kosovė gjithmonė tė falem
do ti sjell vargjet me zemer
ta qendisi te lashtin emer
me ngjyrė dielli n 'bukuri
e me te mbjell kahdo liri
ti ma gzofsh sovranitetitn
porsi qielli qė gzon detin
edhe ti i gzofsh ato mote
tė mbajtė trimria kastriote
shkolla e besa e martina
paq trimresha e gjeraqina
edhe djem paq gjith sokola
hije te paqin dija e shkrola
edhe shqipja e flamuri
neper shekuj t' qėndroft guri
tej presheve e tej merdare
u gzosh n' shekuj oj tokė shqiptare
me mvehetsi me ligje e leter
se ti je njė shqipe e vjeter
je ilire je antike
je kosova e jonė etnike
porsi e gzon qielli hjeshinė
ti ma gzofsh n' shekuj lirinė
pamvarsin ty drita e arit
ta ndriqoft si diell beharit
porsi ylli i vezullimes
i past hije kosovė trimes
pamvarsije sa tė jet jeta
kahdo shqip mbi troje t veta
sa tė jenė rrezet reflektare
rrnoftė kosova e jonė shqiptare
sa tė ket diell e yj e hanė
pamvarsi pastė nė dardanė
e i ndriqoft gjuha shqiptare
porsi qehrja qehlibare
porsi sharmi i ballit t' hanes
i shndrittė shqipja tok's t 'dardanes
***

Autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
l i r i k u
i dekadave te harruara nga pluhuri i mergimit mbuluar
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

lirik 27-04-08 07:39

Titulli: lirik
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mirdi Limani
*-*-*-*-*-*-*-*-*-

shkruar nga autori Xhelal Ferizi
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Thonė ka dalė zogu i shqiptarit
si shqiponja n' pendla tė arit
nuk ia njeh kufijt litarit
se n' mejdan ,nė vite e mote
nuk po e lshon at titull bote
aty rrin si'q' rrin nji yllė
thue se zana i dha gji n' pyllė
si kreshnikve thonė dikurė
hapi i tij' qelik e gurė
lufta e tij' porsi furtuna
ėsht shqiptarė e' i tregon puna
sa leht rrin nė gishta e themra
sa trimrisht i' punon zemra
me at titull si biluri
qiellin lart ia prekė flamuri
nderin shipes tu i qėndisė
kampion biri i shqipnisė
i prekė majat , e suksesit
shndritė si ylli i mėngjesit
penda e shkrimit i kushtohet
kampion po titullohet
shtizė flamuri zog skyfteri
titullarė e plumb mauzeri
del si era me vetimė
rrxon me luftė e me bėrtimė
tue mposhtė botės kundėrshtarė
shum medalje shkri nė ar'
n' gjoks shėndritshėm i rrijnė varė
varė i rrijnė n'flakrim prej ari
ma ka gjoksin flakė e zhari
lumja nana e shqipnija
i lum kombi edhe etnija
qe po lindė sportista n' djepa
qė po i rritė si shqipe n' shkrepa
bota mirė po i njeh me emer
i ka lindė shqipja me zemer
me dy krena e flatra t'lehta
nė ballė me ndejtč ky sa tė jet jeta
nė ballė tė titullit kampion
me u qėndisė me medaljon
qe sa vite rrin i pari
ma ka shqipja zog shqiptari
zemra e ti me gjak skyfteri
grushti i ti plumb maliheri
Kur godet ėsht flakė e rrfe
nuk len n' kambė kend pėrmbi dhe
ka nji gjak qė i vlon si zhari
ka njė gjuhė e rod shqiptari
njihet n' botė si luftėtarė
zor me i gjetė kund kundėrshtarė
n' luftė trimrinė e ka pėr farė
emri yt Mirdi Limani
gjasht herė n' titull i doli nami
kah rruzllon bota me dhe
kan ndėgju po kombe e fe
se shqiptart jan zharė e rrfe
se jan t' nxehtė me mish e gjak
jan shum trima e luftarak
se kta tituj i kan hak
se jan lindė pėr me qenė t' parė
n' gjith planetin n' boten mbarė

Autori Xhelal Ferizi
.................................................
l i r i k u n ė m ė r g i m
************************************************
.................................................. ............................................

Nė shenj rrespekti kujtimi per kampionin shqiptarė nė kik boks nga maqedonia
shqiptarin me gjuhė e gjak trimin Mirdi Limani
i cili gjasht her u bė kampion bote
nė kėt disciplin luftarake ne ring pa ju tremb syri
si tejet luftarak flakė e zharė luftoj si i ka hije shqiptarit
prandaj
ja kushtoj njė kėngė me plot pėrkushtim nė vargje shqiptare
duke i dėshiruar tituj tė ri e suksese tė reja trimit Shqiptarė
tė shqipėrisė tonė nėnė etnike iliriane

lirik 27-04-08 07:44

Titulli: lirik
 
Dashuri vashe
*-*-*-*-*-*-*-*-*-
---------------------------------------
----------------------------------------------

un e di oj vashė pse nuk t' lodhet qerpiku
se rrenjėt i ka Nė dashuri
ndoshta mbi kapak prej pėrkushtimit piku
e lėvizshmja vizllimė bukuri
e dashur ty tė thonė pikat e pendes
kahdo qė pikun nė varg
me at qerpik magjik pararendės
dashurinė qė e pėrqon nga larg

autori xhelal ferizi
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
l i r i k u n ė m ė r g i m
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 13:07.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.