Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 13-09-08 08:20

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt nga mosmirnjohja fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
errsira niveli i ndergjegjes mjegulla mospėrfillse mbi shpirtin knetė
nėse vdesin shekujt fajtorė ėsht makutėrimi
absurdi i mykut nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt fajtorė jan pseudo fjalet
stilzimet e tyre mu nė artin e shpirtit mashtrues tė interesit
nėse nga mosmirnjohja vdesin shekujt nga mosmirnjohja do tė shemben edhe malet
planeti qenka si gryka e thesit
----------
se vetėm gryka e thesit mirnjohje quhet
vetėm joshja mbi thesarė
gryken e thesit gjithmonė hapur mbajtė duhet
nė se don mirnjohje nga qenja lakmiqarė
-------
thesin hapur e grahzdin tė ligut mbaja gati
urė e tij bėhu e vig
o shekull o shekuj mirnjohsi mė i mjerė mė i gjati
ėsht gjithmonė zhvatsi i lig
---------

nėse vdesin shekujt edhe un nga mosmirnjohja do tė pėlcas
edhe hana e dielli
yjet e toka e deti me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma as qielli
---------------
nėse nga mosmirnjohja pėlcasin tė gjith engjujt nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
nė fise nė kombe nė farė e nė fe
i pari nuk duhet tė prijė huti
-------------
nga mosmirnjohja mund tė vyshken dashuritė
bilbilat mund tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
gjakrat ma nuk do tė vlojnė
------------
mosmirnjohjet jan vese barbare
jan bimė kopile tė zeza
po mbjellen nė trojet shqiptare
do tė thajnė sa mote e breza
-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė tkurren nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė dekorata ma e ndyra
e kohė mosmirnjohse e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: LEXONI VARGJET E AUTORIT XHELAL FERIZI TREGONI SHOQES SHOKUT
--------------------------------------------------------------------------------------------[COLOR="Blue"][/COLOR]
-----------------------------------------------------

[/COLOR]

lirik 13-09-08 09:12

Titulli: lirik
 
[COLOR="Red"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Haraqi
------------
haraqin ma tė madh bijve tu ua qet ti kosovė e mjerė
tagri pėr tė hy nė token tonė
paguajm me gjak e djersė qfar zhvatje e pa nderė
nė kufi plaqkits e demon
-------------
zhvatje vetėm zhvatje mėrgimtarit
paguaj gjithqka me gjak
mohim mosmirnjohje paska qenė toka e shqiptarit
dredhi mashtrim e lak
-----------
zhvatje lypsare zullum mėrgimtarit
mosmirnjohje kudo e poshtrim
ju tė bijtė e haraqit rrogtarė tė dollarit
na doni gjithmonė nė mėrgim
-----------
motet me zhvatje na i mendoni
pėr plaqka e haraqe tė reja
kuleten tonė gjithmonė tė hapur e ėndrroni
kjo ėsht e juaja feja
----------
plaqkitje nė doganė plaqkitje nė kufi
kahdo po rjepet mėrgimtari
na doni si shkrumb na doni si hi
se kshtu ju urdhron gospodari
-------------
sytė nė mundin e djersen tonė i mbani
nė token tonė jemi tė huaj
dashurinė kanarė e kuletė me sy kah ne si falltorė e ndani
qielli nuk i zen tė ligat pėr ju qka mund tė shkruaj
-------------
qeveria as koken nuk e kthen kah mėrgimtari
pshtynė mbi mallėngjimet tona
se zoti i tyre qenka veq dollari
e kulte kuletat tona
------------
na zvarrisin na vyshkun na tėrheqin zvarrė
na bjerrin kahdo neper mote
pagesė duhet edhe kur hyjm nė varr
mėrgimtarė kshtu tė don toka jote
-------------
kufijt na i kan qitė haraqet me plaqkitė
kahdo tagėr rrugve kahdo me na zhvatė
kahdo mėrgimtarit po i bėhet pritė
atdhe ti je nji mėkatė
----------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------[/COLOR]

lirik 13-09-08 09:17

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Hapni Rrugė

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

HAPNI RRUGė MENDJES S ė NDRITUR
TRURIT Tė PRIRUR MARGARITARė
MOS LENI MENQURINė Nė HIJE
DUAM Nė KRYE DIJETARė
-----------
MOS MBULONI DIJEN ME AKULL
ME DHJAMIN KOKTRASHė MBI KARRIGA
MOS RRxONI ETNINė SHAKULL
MOS ShTYNI ME BRRYLA E INTRIGA
-----------
HAPNI RRUGė MENQURISė
KAHDO NE DIJE E SHKENCė
MOS ecni nga pas cektesisė
se s njihni te jetes esencė
----------
shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim
-------------------------------------[/COLOR]

lirik 13-09-08 09:33

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr greminė
mos qofsha ma i kohrave shqiptare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe msopėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------[/COLOR]

lirik 13-09-08 09:50

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Katrani

nga autori xhelal ferizi
------------
----------------

katrani po bėhet buka e njerzimit
katrani po bėhet ushqim
katrani kult ideal po bėhet pordukti i mashtrimit
kult po bėhet arti hajdut e shkolla e quajtur krim
--------------
katrani do tė ecė nėpėr damarė
jo gjaku e etika e nderi
qiellorė adhurim do tė bėhet bizari i pa farė
i urryer do tė bėhet i padjallzuari i mjeri
-------------
kohrat po sjellin llahtare
pjellat e zeza do tė triumfojnė
katrani do tė jet diell i adhuruar me pare
mirsitė do tė lėngojnė
-------------
katrani do tė jet infuzion
shpresa do tė vdes
dheu do tė mbushet demon
materja do tė quhet interes
-----------
urdhėroni kėt pseudo idilizėm gėnjeshtarė

dhuratė nga djallėzia e qujtur moderno 'feudalizėm
urdhroni kėt ferr o tė pa faj mėkatarė
urdhroni masken sadisto kapitalizėm

-------------
komunizmi ishte vet djalli
satane ėsht pseudomekracia
populli po vdes nga halli
askund nuk po mbjellet liria
---------------
-------------
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------------------[/COLOR]

lirik 13-09-08 10:49

Titulli: lirik
 
SA HER NXJERR FLAKEN BAROTI
------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
Sa her nxjerr flaken baroti
sa her ndezen stina e moti
sa her thrret pushka e sakica
gjith n' mejdan ka dalė drenica
---------
si nė rrafsh si nė log e koder
si nė kullė nė prag e voter
gjith sa u enden moti e stina
ty drenicė t'jehoj martina
------------
pėr ty dielli vet ka thanė
je ma e bukura nė dardanė
gjithmonė gati porsi rrfeja
ti ke shkrepė nėpėr beteja
----------
po ti je vet gryka e pushkes
je shqiponja n' mjedis t 'fushes
kraht mi ke si gjeraqina
gjith n' pėr luftė t' shkuan moti e stina
-----------
ti je e para shkndi baroti
t' ka shkrepė pushka siq shkrepė moti
je ma e mira gjith nder zana
ti shndrijnė trojet dielli e hana
-----------

ti drenicė ke shum nishana
thonė me kmishė ty t' ka lindė nana
nuk ka vend e pllambė mbi dhe
ku nuk derdhe gjakun rrke
----------
ty drenicė tė thonė e kuqe
ma ke qehren si burbuqe
thonė se je si flaka e strallit
godet hasmin n' mjedis t'ballit
-----------
thonė se je porsi duhija
thonė se ty t' ka lindė trimėrija
fyt a fyt thonė din me u pre
pėr dhe t' parve gurė e dhe
------------
kan thanė shekujt kan dėshmue
n 'kaqanik kur ke luftue
nė shum gryka e nė merdare
n ' gjak je la pėr tokė shqiptare
----------
je pre nė shpuzė e nė podgoricė
ty gjithmonė t' kan thanė drenicė
nė gryka e prita n' hov vullkani
kah n kushtrim t' ka ftue vatani
---------------
ke luftue me turk e shkja
neper shekuj pa ja nda
me sulltana e mark milanin
n' gjak tue la at gjamadanin
-----------
ty nuk tė mbajten dot krajlitė
nėpėr luftra ti m' je rritė
ti je rrfe e lindur barotit
shkrepė gjithmonė n 'kushtrime t' motit
---------
Autori xhelal ferizi kėngė kushtuar drenices trime heroike legjendare
pjesmarrse neper shekuj ne betejat me te pergjakshme pėr atdhe
e troje
----------------------
neper shekuj tė njofshin meritat e tu kndoftė kėnga drenicė legjendare
nė betejen e kaqanikut mbi shtatdhjet perqind te luftarve thonė se ishin nga drenica
legjendare
poashtu ne gryken e carraleves
fyt per fyt me turq
ne kaqanik kndohet kėnga
kaqanik ty tė raft pika nand sahat tu u therr me thika
drenica trime luftoj edhe kunder cubave te mark milanit e kunder
cubeve ne shpuzė e podgoricė
me qindra poashtu drenicas jan vra ne kaukaz ne anen e turqve vullnetar kunder rusve
poashtu ne betejen e marices e ne betejen e kosoves ne vitin 1389
ne merdare mbeten mbi treqind djem drenicas te vrarė ne krye me zeqir bajraktarin e llaushes
per mbrojtjen e kufijve tė trojeve shqiptare
bajraqet e drenices kan marr pjes ne te gjitha betejat historike te kombit shqiptarė kudo qe esht paraqitur nevoja
ne vitin 1981 neper qendrat e kosoves djemt e drenices ishin poashtu aktiv grupi i Gani Kocit nga polaci palatia fshat i vjeter i drenices si dhe grupi i Selim Gecit nga llausha
kta nė prishtinė e nė vuqitern Bali Dervishi e diniore curri nga gradica e drenices si dhe selman ferizi nga mikushnica arsimtarė kta patriota te flakt drenicas dhan kushtrimin per demostratat e vitit 1981 ne vuqitern ne bashkpunim me Xhelal Ferizin me grupin e tij nga drenica tė gjith nė Mitrovicė
KU NDEZEN FLAKEN ELIRISė shperthimin e fuqisshem te demostratave ne kosovė ne vitin 1981
ndersa ne drenas mu n ezemer t e drenices ne majė kali si skenderbeu printe plaku shtatdhjet vjeqar nga drenica me dy revole ne shokė e mbrapa tij drenicasit fyt per fyt shkuan me njisin speciale ku u zhvillua betejė e hatashme me njisin speciale
NUK VONOJ SHUM E NE PREKAZIN LEGJENDARė KRISI PUAHSKA E LIRISė NGA TRIMI TAHIR MEHA NE VITIN 1981 E MA VONė MUSA Hoti TRIMI I LIKOFCIT TE DRENICES VRAU AMBASADORAT SERB NE BRUKSEL VLLAU I TIJ M UHARREMI POASHTU QITI PUSHK NE AMBASADORAT SERB NE VITIN 1981 DRENICASIT ISHIN KUDO AKTIV NEPER KOSOVė
ISHIN VET ZJJARRI DHE FLAKA E BAROTIT PER LIRI E ATDHE LAVDI KSAJ KRAHINE LEGJENDARE
AUTORI XHELAL FERIZI

lirik 13-09-08 11:00

Titulli: lirik
 
Nė Kohrat Mė Tė Vėshtira Tė Atdheut Drenica Si Shqiponjė Nuk U Dorzua
Luftoj Me At Qka Pati E Si Mundi Per Lirinė E Atdheut
Esht Poshtersi E Ligsi Kur Sot Disa Shpirtprishur Mundohen Tia Mohojn Te Gjitha Kontributet Ksaj Krahine Trime Shqiptare E Kulluar
Nuk Vonojh Shum E Krisi Pushka Legjendare E Adem Jasharit Krenaria Jo Vetem E Shquiptare Por Sot Adem Jashario Dhe Familja E Tij Adhurohen Ne Te Gjith Boten
Kti Trgeohet Edhe Nuji Her Vlefta Epaqmueshme E Drenices Legjendare Trimresh Luanesh E Shekujve Krenaria Ekombit E Betejave Elavdis Se Famshme Ku Dha Neper Qdo Luftė Vullnetarė Familja E Adem Jasharit Nderohet E Qmohet Sot Ne Gjith Boten Nji Flijim Te Till Nuk E Ka Bė Askush Ne Botė Kurban Per Atdhe Si Ata Prandaj Bota Perkulet Para Tij Ne Saje Te Flijimit Te Ksaj Fa;ilje Trime Kosova Ka Sot Liri E Merita E Kosnideratė Nga Bota Prandaj Mirnjohje Drenices Heroike
Lavdi Neper Shekuj Ksaj Krahine Trime Shqiptare

lirik 13-09-08 15:38

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]SA HER NDEZė FLAKEN BAROTI
------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
Sa her nxjerr flaken baroti
sa her ndezen stina e moti
sa her thrret pushka e sakica
gjith n' mejdan ka dalė drenica
---------
si nė rrafsh si nė log e koder
si nė kullė nė prag e voter
gjith sa u enden moti e stina
ty drenicė t'jehoj martina
------------
pėr ty dielli vet ka thanė
je ma e bukura nė dardanė
gjithmonė gati porsi rrfeja
ti ke shkrepė nėpėr beteja
----------
po ti je vet gryka e pushkes
je shqiponja n' mjedis t 'fushes
kraht mi ke si gjeraqina
gjith n' pėr luftė t' shkuan moti e stina
-----------
ti je e para shkndi baroti
t' ka shkrepė pushka siq shkrepė moti
je ma e mira gjith nder zana
ti shndrijnė trojet dielli e hana
-----------

ti drenicė ke shum nishana
thonė me kmishė ty t' ka lindė nana
nuk ka vend e pllambė mbi dhe
ku nuk derdhe gjakun rrke
----------
ty drenicė tė thonė e kuqe
ma ke qehren si burbuqe
thonė se je si flaka e strallit
godet hasmin n' mjedis t'ballit
-----------
thonė se je porsi duhija
thonė se ty t' ka lindė trimėrija
fyt a fyt thonė din me u pre
pėr dhe t' parve gurė e dhe
------------
kan thanė shekujt kan dėshmue
n 'kaqanik kur ke luftue
nė shum gryka e nė merdare
n ' gjak je la pėr tokė shqiptare
----------
je pre nė shpuzė e nė podgoricė
ty gjithmonė t' kan thanė drenicė
nė gryka e prita n' hov vullkani
kah n kushtrim t' ka ftue vatani
---------------
ke luftue me turk e shkja
neper shekuj pa ja nda
me sulltana e mark milanin
n' gjak tue la at gjamadanin
-----------
ty nuk tė mbajten dot krajlitė
nėpėr luftra ti m' je rritė
ti je rrfe e lindur barotit
shkrepė gjithmonė n 'kushtrime t' motit
---------
Autori xhelal ferizi kėngė kushtuar drenices trime heroike legjendare
pjesmarrse neper shekuj ne betejat me te pergjakshme pėr atdhe
e troje
----------------------
neper shekuj tė njofshin meritat e tu kndoftė kėnga drenicė legjendare
nė betejen e kaqanikut mbi shtatdhjet perqind te luftarve thonė se ishin nga drenica
legjendare
poashtu ne gryken e carraleves
fyt per fyt me turq
ne kaqanik kndohet kėnga
kaqanik ty tė raft pika nand sahat tu u therr me thika
drenica trime luftoj edhe kunder cubave te mark milanit e kunder
cubeve ne shpuzė e podgoricė
me qindra poashtu drenicas jan vra ne kaukaz ne anen e turqve vullnetar kunder rusve
poashtu ne betejen e marices e ne betejen e kosoves ne vitin 1389
ne merdare mbeten mbi treqind djem drenicas te vrarė ne krye me zeqir bajraktarin e llaushes
per mbrojtjen e kufijve tė trojeve shqiptare
bajraqet e drenices kan marr pjes ne te gjitha betejat historike te kombit shqiptarė kudo qe esht paraqitur nevoja
ne vitin 1981 neper qendrat e kosoves djemt e drenices ishin poashtu aktiv grupi i Gani Kocit nga polaci palatia fshat i vjeter i drenices si dhe grupi i Selim Gecit nga llausha
kta nė prishtinė e nė vuqitern Bali Dervishi e diniore curri nga gradica e drenices si dhe selman ferizi nga mikushnica arsimtarė kta patriota te flakt drenicas dhan kushtrimin per demostratat e vitit 1981 ne vuqitern ne bashkpunim me Xhelal Ferizin me grupin e tij nga drenica tė gjith nė Mitrovicė
KU NDEZEN FLAKEN ELIRISė shperthimin e fuqisshem te demostratave ne kosovė ne vitin 1981
ndersa ne drenas mu n ezemer t e drenices ne majė kali si skenderbeu printe plaku shtatdhjet vjeqar nga drenica me dy revole ne shokė e mbrapa tij drenicasit fyt per fyt shkuan me njisin speciale ku u zhvillua betejė e hatashme me njisin speciale
NUK VONOJ SHUM E NE PREKAZIN LEGJENDARė KRISI PUAHSKA E LIRISė NGA TRIMI TAHIR MEHA NE VITIN 1981 E MA VONė MUSA Hoti TRIMI I LIKOFCIT TE DRENICES VRAU AMBASADORAT SERB NE BRUKSEL VLLAU I TIJ M UHARREMI POASHTU QITI PUSHK NE AMBASADORAT SERB NE VITIN 1981 DRENICASIT ISHIN KUDO AKTIV NEPER KOSOVė
ISHIN VET ZJJARRI DHE FLAKA E BAROTIT PER LIRI E ATDHE LAVDI KSAJ KRAHINE LEGJENDARE
AUTORI XHELAL FERIZI


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve

Sot, 12:00 #727
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 1,757 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Nė Kohrat Mė Tė Vėshtira Tė Atdheut Drenica Si Shqiponjė Nuk U Dorzua
Luftoj Me At Qka Pati E Si Mundi Per Lirinė E Atdheut
Esht Poshtersi E Ligsi Kur Sot Disa Shpirtprishur Mundohen Tia Mohojn Te Gjitha Kontributet Ksaj Krahine Trime Shqiptare E Kulluar
Nuk Vonojh Shum E Krisi Pushka Legjendare E Adem Jasharit Krenaria Jo Vetem E Shquiptare Por Sot Adem Jashario Dhe Familja E Tij Adhurohen Ne Te Gjith Boten
Kti Trgeohet Edhe Nuji Her Vlefta Epaqmueshme E Drenices Legjendare Trimresh Luanesh E Shekujve Krenaria Ekombit E Betejave Elavdis Se Famshme Ku Dha Neper Qdo Luftė Vullnetarė Familja E Adem Jasharit Nderohet E Qmohet Sot Ne Gjith Boten Nji Flijim Te Till Nuk E Ka Bė Askush Ne Botė Kurban Per Atdhe Si Ata Prandaj Bota Perkulet Para Tij Ne Saje Te Flijimit Te Ksaj Fa;ilje Trime Kosova Ka Sot Liri E Merita E Kosnideratė Nga Bota Prandaj Mirnjohje Drenices Heroike
Lavdi Neper Shekuj Ksaj Krahine Trime Shqiptare
[/COLOR]

lirik 13-09-08 15:39

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]SA HER NDEZė FLAKEN BAROTI
------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
Sa her ndezė flaken baroti
sa her ndezen stina e moti
sa her thrret pushka e sakica
gjith n' mejdan ka dalė drenica
---------
si nė rrafsh si nė log e koder
si nė kullė nė prag e voter
gjith sa u enden moti e stina
ty drenicė t'jehoj martina
------------
pėr ty dielli vet ka thanė
je ma e bukura nė dardanė
gjithmonė gati porsi rrfeja
ti ke shkrepė nėpėr beteja
----------
po ti je vet gryka e pushkes
je shqiponja n' mjedis t 'fushes
kraht mi ke si gjeraqina
gjith n' pėr luftė t' shkuan moti e stina
-----------
ti je e para shkndi baroti
t' ka shkrepė pushka siq shkrepė moti
je ma e mira gjith nder zana
ti shndrijnė trojet dielli e hana
-----------

ti drenicė ke shum nishana
thonė me kmishė ty t' ka lindė nana
nuk ka vend e pllambė mbi dhe
ku nuk derdhe gjakun rrke
----------
ty drenicė tė thonė e kuqe
ma ke qehren si burbuqe
thonė se je si flaka e strallit
godet hasmin n' mjedis t'ballit
-----------
thonė se je porsi duhija
thonė se ty t' ka lindė trimėrija
fyt a fyt thonė din me u pre
pėr dhe t' parve gurė e dhe
------------
kan thanė shekujt kan dėshmue
n 'kaqanik kur ke luftue
nė shum gryka e nė merdare
n ' gjak je la pėr tokė shqiptare
----------
je pre nė shpuzė e nė podgoricė
ty gjithmonė t' kan thanė drenicė
nė gryka e prita n' hov vullkani
kah n kushtrim t' ka ftue vatani
---------------
ke luftue me turk e shkja
neper shekuj pa ja nda
me sulltana e mark milanin
n' gjak tue la at gjamadanin
-----------
ty nuk tė mbajten dot krajlitė
nėpėr luftra ti m' je rritė
ti je rrfe e lindur barotit
shkrepė gjithmonė n 'kushtrime t' motit
---------
Autori xhelal ferizi kėngė kushtuar drenices trime heroike legjendare
pjesmarrse neper shekuj ne betejat me te pergjakshme pėr atdhe
e troje[/COLOR]

lirik 15-09-08 09:42

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Qe prej qiellit tash jam nisė
----------------

autori xhelal ferizi
---------------------
qe prej qiellit tash jam nisė
sa po zbardhi moti e stina
nė varg me rreze me tė qėndisė
qė ti yllė t' dukesh elina
-----------
e kam marrė njė tė bardhė me veti
re qiellore prej kaltrije
po bie nė ara bereqeti
me ta zgjedhė njė lulė lirije
---------
kahdo tė duash mbi tokė dardane
veq le tė jet me fletė e erė
e tė uroj shqip me gjuhė nane
qofsh gjithmonė lule me vlerė
------------
e i kam ftue shum kanarina
e bilbilat me larmi
me cicėrue pėr ty elina
nė emocion me ndezė zjarmi
------------
e nėt zbritje nė dhe tė parve
tė gjetsha zogzė un tue kėndue
nė pamvarsi mbi dhe t' shqiptarve
si zymbyl tue ligjėrue
----------
e ta dhurofsha i shpresė behare
si i dhuron dielli ndoj bime
tė qelur fije rrezatare
varg poeti nė ndjenja rime
---------
qė ti nė shekuj si shqiptare
fort ta ruash porsi miqsija
porsi kangen magjistare
pėr me e mbajt si e don mirsija
---------------
se i don malli e kujtimi
i miqsisė kur mosha vyshket
le tė rrij ky art i imi
neper shekuj tė mos ndryshket
--------------
Autori xhelal ferizi kushtuar miqsisht
KRIJIMTARI ARTISTIKE POETIKE
GJITHMONė artistikisht miqsisht
ne funksion te mjeshtris se artit te krijimtarisė
vashave shqiptare
pėrshėndetje nga liriku i popullit
qė i krijon brezave shtresave popullore
---------------------
[/COLOR]

lirik 15-09-08 15:22

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]KOT

Shkruan xhelal ferizi

kot qe ju bie zareve duke shprushė fatet pa numer fitimtarė
demont mi kan grabitė neper tiketa
se un i vonė jam i mbushur me farė
i gjykuar per caqe te shkreta

kot lus perendinė neper qiell
dikund nji pikė meshirė per ta gjetė
si duket askush nuk me perfillė
se shekulli im esht tretė

sa vonė qenkam zgjuar te tjeret para meje grabitqarė
dhe numer kund nuk paskan lanė mbi dhe
sa shum qenka mbushė toka me luftarė
sa shum qenkan kthye ne fe

un ku bėj pjesė
i biri i askundit hiqi
ndoshta ne askundin neper te padukshmen kthesė
ne ndonje quferr i paftuar ne konak iriqi

se mbushė qenka toka plot me njerz me fat
qe dualen me numra te vjedhur
sa shpejt i kan mbledhur se doren e kan te gjatė
si hjeshem meritat i kan mbledhur e stervjedhur

eh hisedarė atdhetarė dje sot patriot
i biri i karriges trashgimtare
ne secilin shekull ne secilin mot
mbret mbi token shqiptare

un nuk do te kem as hise per vorr
se isha ne qelija te gurit
je i vonuar me thonė tash o qorr
q' tu desht ty shtiza e flamurit

dhe qeshen kur un tokė nuk kam as hise e shtepi
se babait ia plaqkiten djers e mund
ia moren hektart e mallin me tapi
ne te hiqit jemi askund

ne te qelijave jemi qyqet e gurit pa atdhe
pa numra fati pa meritė
si dje si sot si neser gjaku e loti rreke
i yni do te jet ne pritė

vatani i hajdutit qenka o njerzim
dhe numrat e fatit mbi karrigė
per ne nuk ka punė a s buk as ujė veq deshtim
se i forti po quhet i ligė


i ligu i fortė po quhet me dekret
te stervuajturit po mbeten te huaj mbi dhe
patriot ju nuk keni atdhe as shtet
se s' jeni me fat si ne

Keshtu po thot parolla e karrigtarve
qe luften e paten biznes
dhe blersit e meritave pasardhs bajraktarve
e froni mbi interes

dhe ne prap te mjeret atdhetarė
me shkop neper botė nė dorė
nuk guxojm te themi s e jemi shqiptarė
se merita s kemi ble ne te gjorė

prandaj per ne nuk ka kund mbi dhe
as per vorr nji pllamb mbi vatan
neper fe te huaja pa gjurm e pa vle
do te pijm gjith lot e katran

buk per ne nuk ka as dhallė
as nji pikė te tokes tonė ujė
do te mbesim si peshku i tha permbi zallė
rrogtarė ne token e huej

shkruar nga xhelal ferizi ne mergim[/COLOR][COLOR="Blue"][/COLOR]

lirik 15-09-08 15:23

Titulli: lirik
 
Bukuri e vashs shqiptare

xhelal ferizi


bukuri moj bukuri
faqet tua ku jan shkri
a thue ne hanė a thue ne dritė
hanė a diell a kush t, ka rritė
kush ti rriti buz't ngjyrore
lang i shegės,lang qiellore
qe e ka lshue ah kuq ylberi
kush ta dha,at ngjyrė sheqeri
bukuri e qik 's shqiptare
ku esht pa nder shegė'e'nare
ku esht pa nder yje e dhe
ku esht pa nder kombe,e fe
ku esht pa nder yj e fletė
qiell E dheut qe e i japin jetė
si hjeshija e qik,s shqiptare
a thue dritė margaritare
ia ka dhanė ia,ka punue
dhembt si yjet,tu,i,ndrique
thue se gur jan meshtri ylli
balli i tyre ,si ai hylli
kur nga i her ne qiell n' mjeshtri
nderton all,n' 't' kuqrremt,mahni
qiell ,me diell,ndoj copė ,t ket shkri
si ato copa qe jan nda
me ngjyrė alli,n' diell,me u pa
kur shkojnė rrezet kah prendimi
lkuren ,e tyre si ullini
lmue kur rrshqet me shndritje hane
duart e bardha ,pervjel n 'llane
kur''shpervjelin,e shkojnė per ujė
han greporja,ah mi shkruaj
se un vet ,me pendė s' po di
ah mi shkruaj o yll ingji
ato fllanza ,ato arbnore
si ylberi n 'shtresa bore
ashtu i kan faqet shartue
si ,me i ba bashk' shegė ftue
bukurija e qik's shqiptare
dridhė shikimet nderkombtare
ajo flet siq flet piktura
ajo lidhė siq i lidhė ura
brigjet n' tokė e brigjet n' det
ajo lidhė ,si druri n' fletė
si ato pipat n rrem t e hollė
ajo lidhė si ajo mollė
bukrinė siq e lidhė nara
lėkurė e mish e thelb e fara
ashtu i lidhė qika e shqipnisė
siq lidhė ylli i ndritshmerisė
dritė pėr qielli qe nuk ndahet
n,n'rreze t' shkrime n' valė kur lahet
ashtu shrihet gazi i sajė
si shkrin hana n' bjeshkė e,pllajė
dritė ngazllore majė nė majė
siq e shkrinė ai meteor
edhe ylberi dritė lakorė
me valė'ngjyra tej flakrue
ashtu shqipja shend' mbanė shkrue
hije i ka hapi n 'ledina
leht kah shkon si kanarina
hije i ka hapi qytetit
dridh syprinat n' valė te detit
dridh zallinat dridh qdo zemer
bukuri esht majė e themer
deri n' fund t' zogut deri ne kambė
dridhė dhe globin pllambė per pllambė
shihni pra ku rrin hjeshija
n' vasha t' bukura kah etnija
n' gur e dhe ku rrin shqipnija
edhe ndejt o' i madhi zot
s a,t ,ket shekuj muej e,mot

autori xhelal ferizi

lirik 15-09-08 15:24

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]I VARUR NE VARG

xhelal ferizi


Ne varg u vara me nji shpresė kohore
me shpresat ,nė varg
me nji njgyrė te pendės,me njė shpresė diellore
me cakun e syrin larg

u vara ne varg un i mjeri i perjetsisė
me i biri i pengut peng i joshjeve te te larmijshme
un i varuri mbi pendė mbi varg te se shemtuares e bukurisė
dhe te pergjithshmeve gjithqkaja rob i tyre ne menyrė te vetedijshme

un i varuri nuk kam liri
rob pende kamije shtyrje nga furia e trurit mendjehollė
un i varuri ne secilin varg me pangopesi
i urituri i te gjithave i varur mbi te gjitha me penden time shekuj shkollė

a e shihni si tunden i varur neper kto te pa fundme komponime
ne secilin varg dhe ne secilen fjalė
me shekuj njohje dijet neper thermime t' stermundme
duke u munduar me penden time me shpirt nder dhėmb perr te ia dalė

i varur nga njiher rrij edhe ne thenjet e vargut
ngjyra esht litrari im kohorė
qe me perthuret neper fytin e dashurisė krijim e ju s po e shihni prej s e largut
q'Mė Bėre ti o lak dijetarė qe me varė mbi varg me pend ne dorė

litarin nuk ma kputni dot
se dijet aq shum me kan lidhė
se un mbi vargun rob i varur rri mbi te vargut lot
e gaz e fenomene qe as enigma nuk i zgjidhė

prandaj nuk mund te me lironi
i perjetshmi jam i varur mbi varg poet
nese doni te me ndihmoni
lexoni germat shekuj vlime si det

autori xhelal ferizi[/COLOR]

lirik 16-09-08 19:53

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Vlimi i dashurisė
............................

shkruan xhelal ferizi
.................................

ne gjoks tė detit shpirtrorė vlojnė rruza gjaku secila sa nji det
vlon nė secilen mbrendi te tyre vrull vullkanik
o vlim ku e mbanė at te magjikshmin sekret
ku burojnė kto vlime secila me gjuhė ndjenjen e vet
..........................
dashuri qe vlimet tua ne fenomen e kan prodhimin
neper mbrenditė tua etjevluara qudirat ndjenjėgjera
sa qiellore o vlim ne secilen ndjenjė'det e ke magnet vlimin
secila me thirrje gjuhė ne mallin e vet ma shprehse s e pranvera
...............................
o vlim i dashurisė qfar bote je ti nė vete i kujt esht ky vullkan projekt
nga cili det e ke ket vlim pervlim e vrull me pashterrsi magjike
cila thellsi shpirtė pafundsie cili magjik arkitekt
ti ndertoj vlimsitė me miliarda ndjenja shprehje drite
................................
ti je vet bota ma e quditshme ndertim i perkryer subjekt shpirt gjeniii
ti je vet me secilen ndejnjė fjalė e shprehura ma e perkryer ndjenjė thellė
ti je ma pakapshmja pėr te thanė gjithqkajen qe vlon neper at det gji
ku tė vlojnė joshjet ku ka vend qudira ne at shpirtėvrull jo vetem per te vluar por edhe tjerė diellė hanė e yje dashurije per tė mbjellė
...........................
qfar projekti i perkryer i kujt tjeter perveq art i perendisė
ku ne secilen fjalė mund tė shtersh' penda e penda e nuk e thua dot
dhe nuk marrin fund as vlimet as tjera ndjenjtare rruza gjaku e te vlimsisė
sa bukur e thure kėt art vlimi ne shpirt det o zot
........................
vlimi dashurisė o zot ne at mbrendi mbi mahni mbi e thanun mbi qudi
mbi fjalė mbi ndjenjė ma shum se e thanun qiell
vlimi i dashurisė qe nuk din nga ai labirint vullkan neper ndjenja me dalė
qė vlon ne at mbrndi secilin trup qiellorė edhe nji pasuri ndjenjash me diell
..........................
vetem syri e malli ne at mbrendi vlimi sa mund te vlojnė permallime
po veshi qe ndjenjat neper inde i perqon
po qendrat e dėnesjes kur dashuria fillon me pervlime
e qendra e shpirtit kur gjakun nisė e vlon
.........................
jo jo nuk mund ti them ne at vlim qka shkruhet edhe sikur ti marr hua
miliona filozofi kant' e hegeliane sikur te marr romanet me te mira
edhe te tjer nobelistve ku fjalė vet bukirane secilen fletė i ka pa
nuk i them kto vlime mbi magjike qe vlojn me qudira te dlira
.........................
po vetem gjuha e shtatit si vlon ne at perandorim sobjekt ne at mbreteri
mbretri shpirti mbretri absolute me absolute ndejnjė maja
sa lart shkon vlimi deri ne majat ma vlimtare me secilen ndjesi
o zot aty shkrihen ne motiv qellim ndjenjat vlimtare sa qielli edhe ma te mdhaja
..........................

po ndjenja eshtatit e krahnorit po ndjenja e belit qe flet
po ndjenja e prekjes magjike me dorė ne per flok ne te holla fije
po lmimi e gjuha e sajė si vlon oh ma i quditshmi sekret
qe ndejnjat i perqon o zot si ta them ku ta gjejė nji dije
............................
dhe mos o penda mos me nxitni me kto vlime se dashuria fund nuk ka
ajo pranverat i shterr sa do te kenė bukuri arti me shprehė
ajo me vlime ua nxjerr esencat formula edhe per tej qdo fund qielli ku ka
ajo din ne secilen fjalė ndjenjė shprehimisht me dehė e me stėr dehė
...................................

shkruan xhelal ferizi
[COLOR="Blue"][/COLOR][/COLOR]

lirik 16-09-08 19:57

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos ia fal mosmirnjohjes dashurinė

shkruan xhelal ferizi

Falja gurėve dheut zallinave e djerrines
dashurinė falja edhe gjembave e drizave
falja ma mirė drjuve krandeve a barit e ledines
falja dashurinė pluhurit eres e puhizave

fale ku te duash esht ma mirė
ne tokė nė balt e ne lym
fale shite hudhe edhe jepe lirė
digje ma mirė ne flakė e nė tym

por mos ja fal mosmirnjohsit se te vret
bukurija dhe loti i saj
dashurija jote vet
te kthehet perjteshem ne vaj


mosmirnjohsi esht tradhtari
qe e shkelė pa ligj e pa meshirė
mosmirnjohsi esht shkaktari
dashurinė ta kthen te ngrirė

fale gjithkund edhe ne jetimore
fale e hudhe n' mbeturina
se boten e pafajshme shpirtrore
ta vret mosmirnjohsja kaptina

dashurija esht e shtrejtė
fale ma mir nder djaj
mosmirnjohjes ma mir mos me i ndejt
mosmirnjohjet shqyejn dashuri si qakaj

xhelal ferizi autori

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga M_u_Z_a : 05-06-07 nė 00:03.
[/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:54.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.