Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 16-09-08 19:59

Titulli: lirik
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

[COLOR="Blue"]Zbriteni


Xhelal ferizi

zbriteni ju thash nji dit gjeni ndonje shteg
neper ndonje vrimė qiellore
per zhuritjen time qe po djeg
ndonje pikė meshire diellore

keshtu ju thash nga larg
kaltrive me lot ne sy
ju qova nga penda ime me varg
germa te sinqerta nga zemra perkthy


por si duket meshira nuk vjen
ajo nu bjen mbi dhe
aajo afer yllit e diellit qė nxenė
rrin e nuk zbret nder ne

kot u ankova dhe germa theva
labitrrintit gjithkah me vija
kot ka ai qiell me dy sy u ktheva
meshira s' po vjen nga gjithsija

duke pritur tash afatin tjeter
epokėt e mia pa halė
ku nuk mbetem varur nga armiku i vjeter
qe dot nuk e them me fjalė

shkruar nga xhelal ferizi mergimtari[/COLOR]

lirik 16-09-08 20:00

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

NUK E DINI

shkruan xhelal ferizi

Ju nuk e dini at q e un e di
e kam pa duke lidhė shekuj e muaj
ka lidhė edhe kohrat epokat varg e vi
kur e kujtoj sa shum vuaj

un e kam pa me syt e zemres time
e kam prekė me damarė
te gjitha pjeset e saj ishin pervlime
ajo ka lidhė ne shekuj shqiptarė

ajo ka lidhė shum njerz e fe e fjalė
edhe diturisė gojen ia ka mbyllė
ajo djajve mesimet gjithmon ua ka falė
ate nuk e don as dhe as qiell as yllė

ndoshta mua me duket meqense e njoh afersisht
nuk quhet dashuri
ėsht ma e zezė se bisha edhe pse s ka bisht
emrin e ka roberi

kush e pagezoi nuk e di
por emer nuk ka ma katran
edhe shekujt qajnė sa her e kan pi
mbarsohet me satan

shkruar nga autori ne mergim
xhelal ferizi [/COLOR]

lirik 16-09-08 20:02

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Qė nuk mund tė thuhet
------------------------------
Xhelal Ferizi autori
-------------------------
ajo qe nuk mund te thuhet me esht bė psheretimė
nuk thuhet sa e pa thanun esht sa vret
nese thuhet te gjith yjet mund ti ngrinė
kur deshta ta them se ajo e vrau dashurinė
habķja vetem nga dashja akoma pa u thanė
nisi vet me vete po flet

-----------------------------------------
pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetem shpirti i stervuajtur e mbanė
ajo e pa thanun qe se shohin sytė
armet shpirtrore dot nuk e vranė

------------------------------------
struk thell ne perjetsi te vetedijes
apo nen vetedije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qellimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi se largon
-------------------------------------
zaptim a thue per jetė qerdhe gjeti
si hyri aty u pervodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her te pathanures iu drodh
------------------------------

nuk gjet as loti fjalen as dijen
as shteg me formulė
neper shekuj ndoshta s' kan me ia pa hijen
prirjet e jetes me vulė
------------------------------

ja kjo esht ajo qe nuk do ta kuptoni
pervjedhur esht marrezisht
nuk thuhet mos pyetni se kur se mendoni
se kush ne ket plojė KA gisht
-------------------------------------

e pa thanun quhet e mjerė esht qyqare
as gjallė qe rrin as vdekė
e mjer esht qe shpirti e quan gjynahqare
u mboll e ka nis me u pjekė
------------------------------------

nuk thuhet pra ju nuk e besoni
nuk mund te thuhet se qka e pret
ndoshta ju kur te vdisni nga dikush e ndegjoni
se ajo nuk vdes ka dy jetė
-----------------------------------

as pushkė nuk kam ta vras as fuqi
se them dot se esht e pa thanė
nuk esht as art as nuk quhet dashuri
nuk thuhet me gjuhen nanė
----------------------------------

nuk ka fjalor qe me ndihmon
si ta them kur esht vrastare peshė
kur nisem kah jeta ajo me gozhdon
s' me len me jetė me u veshė
--------------------------------

XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
LIRIKU Nė MėRGIM
--------------------------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 20:04

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Kėrkim
---------------------
shkruan xhelal ferizi
AUTORI Nė MėRGIM
------------------------
kahdo me krih,imagjinarė kerkova
si krojet e mia nuk gjeta
kahdo mbi rreze te huaja,udhtova
sa shumė rrugtova e u,treta
--------------------------------
ku ta gjejė nji shije skur te fijeve tė mia
te barit tė fjeres qė mė flet
ku ta gjejė nji vend siq' ėsht dardania
ku dheu ,e hisja ,jan jetė

---------------------------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 20:10

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------


[COLOR="Blue"]Bukurija


---------------------

Shkruan xhelal ferizi

--------------------------


n, penden time ka,hy gjithsija


kan hy ,yje e bukurija


kan hy fusha e bregore


male brigje ,e,lugje e rrmore,


vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore


penda ime i kndon zallines


i,kndon zog,e,kanarines


shekuj muajve vit,e stines


e kto bashk tash jan vargisė


me i thurė artin bukurisė


bukuri,ah,m,thuej kush je


si u shartove n' kombee fe


a, thue dielli t' lshoj ,mbi dhe


a thue ne yll,kur u mbjell mahnija


a ne ylber,kur ra shejtnija


a ;n curril kur ,shndriti ingjija


kush t, krijoj ty n' dritė kristali


,a,thue,zanat,n' maja mali


qe ai yll artin ua fali


a thue arti a piktura


a vetull hana n 'hark ,a ura,


ura e ylberit ,kthye n' kupė,t'qiellit


a karajfil,i flladit t' prillit


a ndoj sharm qe bjen,me fije


mbi safire e dritė larmije


kush t' krijoj moj bukuri


meteort ,thonė kur jan shkri


udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri


a thue bashk jan ba shum dete


a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete


t' kan ba cak,e lakmi jete


qe sot bota,turren n, vrap


kush n,materje s' mbahet zap


kur ti tok s' e shtron at hap


bukuri ,a' thue magjija


t ka,dhanė,brum,nga melodija


qe ti n, t' folun e ,dehė hanen


qe me ballė , e joshė rrezanen


edhe diellit i shton oreksin


me ta shndritė,mbi shend refleksin


bukuri,kush;t pagzoj ne emer


diell e hana ,t ndertuan zemer


po at gjak qe t'rrjedhė prej ari
qė t'lakmojn lulet mbi bari


kush ta shkriu,me rrjedhė nder vena


a thue yjet me pes krena


sot ne glob ti je vet skena


ti je skena ,e je hjeshija


ti dridhė fllad per kah lehtsija


ti je shejt ku bien njerzija


kush t' krijoj mos gurė tė detit


me ngjyrė arti n' pendė t'poetit


kush t' krijoj ballin me lkurė


kan bashkue safiret nurė


lidh i kan rrezet si urė


lidh i kan lulet me fletė


ty t' kan dhanė shndritjen n' ket jetė


sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė


ke mbet cak per vargje e art


ke mbetė joshje e diellit t' zjarrtė


ke mbetė joshje per sy t' qiellit


per qdo erė e lule t' prillit


ti je vet ne cak ma e'para


a thue gjak t' dha shega a nara


a qerrshija qe pjekė e para


ta ka dhan gjakun t' pranveres


e aromen lulja e veres


e'ata sy kush ti dha ballit


e ato faqe a lulja e allit


ti ndertoj anash si fletė


glob e qiellit me i dhanė jetė


cak njerzije ti me mbetė


tash nuk ka nder kombe e fe


as nder fise permbi dhe
qe nuk, t'lshon sy e lakminė


qe nuk vdes per bukurinė


edhe shtegtarė edhe poet


pendė qe shterrin ngjyrė si det


edhe ligj kod e adet


t' gjith te shtrohen edhe gjyqtarė


tagrambledhs e taksidarė


kokrra e ullirit ,me gjith farė


gjyqet dridhen para teje


zgjidhen nyje e zgjidhen,neje


kur ti del,n'kordele,kreje


lidh per floku si zambaku


para teje ndizet gjaku


para teje kputet laku


arma liget e penda shkrihet


dielli e hana,e qielli krihet


edhe shiu lshohet me pikė


yll dritsije s' don me u fikė


edhe mesnata kur t 'ket ikė


t' gjith kah ka mbi dhe gjahtarė


kombe e fise fe e farė


profesor e dijetarė


edhe mosha e t' gjith si rrke


lshojnė per ty lakmi e'be


thue aromen e ke pre


ashtu lshojnė lakmi trupore


si ajo hana nder bregore


kur lshon naten drit lakore


qe n, lakmi me u pa me gurra


kalon re e male n' turra


kalon fjerė e gllija e,shkurra


ashtu njerzit,n' bukuri


art e mund edhe lakmi


shkojnė me joshje n' ty me i,shkri
Xhelal Ferizi AUTORI Nė MėRGIM i kėndon bukurisė

----------------------------------------------------------------------------------------------[/[/COLOR]COLOR]

lirik 16-09-08 20:11

Titulli: lirik
 
[COLOR="Red"]Bukurija


---------------------

Shkruan xhelal ferizi

--------------------------


n, penden time ka,hy gjithsija


kan hy ,yje e bukurija


kan hy fusha e bregore


male brigje ,e,lugje e rrmore,


vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore


penda ime i kndon zallines


i,kndon zog,e,kanarines


shekuj muajve vit,e stines


e kto bashk tash jan vargisė


me i thurė artin bukurisė


bukuri,ah,m,thuej kush je


si u shartove n' kombee fe


a, thue dielli t' lshoj ,mbi dhe


a thue ne yll,kur u mbjell mahnija


a ne ylber,kur ra shejtnija


a ;n curril kur ,shndriti ingjija


kush t, krijoj ty n' dritė kristali


,a,thue,zanat,n' maja mali


qe ai yll artin ua fali


a thue arti a piktura


a vetull hana n 'hark ,a ura,


ura e ylberit ,kthye n' kupė,t'qiellit


a karajfil,i flladit t' prillit


a ndoj sharm qe bjen,me fije


mbi safire e dritė larmije


kush t' krijoj moj bukuri


meteort ,thonė kur jan shkri


udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri


a thue bashk jan ba shum dete


a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete


t' kan ba cak,e lakmi jete


qe sot bota,turren n, vrap


kush n,materje s' mbahet zap


kur ti tok s' e shtron at hap


bukuri ,a' thue magjija


t ka,dhanė,brum,nga melodija


qe ti n, t' folun e ,dehė hanen


qe me ballė , e joshė rrezanen


edhe diellit i shton oreksin


me ta shndritė,mbi shend refleksin


bukuri,kush;t pagzoj ne emer


diell e hana ,t ndertuan zemer


po at gjak qe t'rrjedhė prej ari
qė t'lakmojn lulet mbi bari


kush ta shkriu,me rrjedhė nder vena


a thue yjet me pes krena


sot ne glob ti je vet skena


ti je skena ,e je hjeshija


ti dridhė fllad per kah lehtsija


ti je shejt ku bien njerzija


kush t' krijoj mos gurė tė detit


me ngjyrė arti n' pendė t'poetit


kush t' krijoj ballin me lkurė


kan bashkue safiret nurė


lidh i kan rrezet si urė


lidh i kan lulet me fletė


ty t' kan dhanė shndritjen n' ket jetė


sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė


ke mbet cak per vargje e art


ke mbetė joshje e diellit t' zjarrtė


ke mbetė joshje per sy t' qiellit


per qdo erė e lule t' prillit


ti je vet ne cak ma e'para


a thue gjak t' dha shega a nara


a qerrshija qe pjekė e para


ta ka dhan gjakun t' pranveres


e aromen lulja e veres


e'ata sy kush ti dha ballit


e ato faqe a lulja e allit


ti ndertoj anash si fletė


glob e qiellit me i dhanė jetė


cak njerzije ti me mbetė


tash nuk ka nder kombe e fe


as nder fise permbi dhe
qe nuk, t'lshon sy e lakminė


qe nuk vdes per bukurinė


edhe shtegtarė edhe poet


pendė qe shterrin ngjyrė si det


edhe ligj kod e adet


t' gjith te shtrohen edhe gjyqtarė


tagrambledhs e taksidarė


kokrra e ullirit ,me gjith farė


gjyqet dridhen para teje


zgjidhen nyje e zgjidhen,neje


kur ti del,n'kordele,kreje


lidh per floku si zambaku


para teje ndizet gjaku


para teje kputet laku


arma liget e penda shkrihet


dielli e hana,e qielli krihet


edhe shiu lshohet me pikė


yll dritsije s' don me u fikė


edhe mesnata kur t 'ket ikė


t' gjith kah ka mbi dhe gjahtarė


kombe e fise fe e farė


profesor e dijetarė


edhe mosha e t' gjith si rrke


lshojnė per ty lakmi e'be


thue aromen e ke pre


ashtu lshojnė lakmi trupore


si ajo hana nder bregore


kur lshon naten drit lakore


qe n, lakmi me u pa me gurra


kalon re e male n' turra


kalon fjerė e gllija e,shkurra


ashtu njerzit,n' bukuri


art e mund edhe lakmi


shkojnė me joshje n' ty me i,shkri
Xhelal Ferizi AUTORI Nė MėRGIM i kėndon bukurisė[/COLOR]

lirik 16-09-08 20:42

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė MES TUAJ

------------------------
EMITIM I NAIMIT

SHRKUAN XHELAL FERIZI
krijues vargjesh mergimtarė

nė mes tuaj tash qėndroj
shkrihem germave e nė shpresa vloj
nė mes tuaj kur me shihni
penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė nė jetė
nėpėr vleren e vėrtetė
kur t' ndėgjoni se jam tretur
vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekė
un dua majen lart me e prekė
un dua brezit me i ligjru
si bilbil nė bli e ftu
un jam qiri qė po shkrihem
nė mes tuaj dua tė ndihem
dua dritė me qenė pėr ju
dua n' shkrije me u fliju
qė ju tė shihni pakėz shpresė
penda ime tė mos vdesė
nė mes tuaj jam i gjallė
jam me shkrirje jam me mallė
jam nė udhėn e vėrtetė
jam vet germa fletė mė fletė
nė mes tuaj jam i uruar
jam i etshėm e i pėrvluar
qė tu jap un ndonjė pikė
varg tė dielit mbledhė nė etikė
qė tu jap un pakėz ujė
qe t' kuptoni dheun e huej
qe tu jap un saldim n' pika
mbledhė n' pėr yje n' galaktika
nė mes tuaj jam me shpirtė
jam si balli i qliellit t' dlirtė
jam njė varg qė bashkoj fe
bashkoj lule gurė e dhe
nė mes tuaj jam uratė
jam me mendje dit a natė
veq pėr ju me cak nė varg
jam me vlim qe u nxejė nga larg
nė mes tuaj jam si vlla
pėr jo mote un kam tha
me at pendė un kam shterrė shkollė
qė ju tė jeni n' pip si mollė
nė mes tuaj jam jetmirė
jam krijues me varg tė lirė
nė mes tuaj jam ngjyrė prore
pėr me u shkri mbi tokė arbnore
nė mes tuaj jam vet jeta
jam gjithmonė fjalė e vėrteta
jam nė dije jam nė udhė
nė mes hallesh rrudhė pėr rrudhė
nė mes tuaj jam germė shekull
jam si hanė qė rrethoj vetull
ju qes vetull kah kufiri
mos me u ra shkrumbi as hiri
nė mes tuaj jam njė dritė
qė me gaz un ju kam pritė
jam i gjallė sot me pendė n' dorė
jam i bardhė si e bardha borė
nė mes 'tuaj jam kullim
Jam jehonė e jam kushtrim
me varg timin hijelehtė
jam poeti i vėrtetė
jam nė jetė e do tė mbahem
un prej jushė jo ma nuk ndahem
jam idhtarė i qdo progresi
jam si rrezja n' buzė mėngjesi
jam si buza e liqenit
jam si guri i bedenit
jam si flaka me ju nxe
nė mes tuaj jam varg me rrke
nė mes tuaj kam me qėndruar
varg e strofa duke shkruar
do tė marr fjalė prej shege e blini
do tė marrė valė prej ibri e drini
do tė marr erė prej lule thane
do tė jem sy pėr kokė dardane
do tė jem ballė ku e don etnija
do tė jem shpirtė ku rrnon shqipnija
do tė jem art pėr shtojzovalle
do tė jem rrymė pėr gurė e zalle
do tė jem shpresė pėr lot e halle
nė mes tuaj i qėndruar
do tė jem i pėrvėluar
do tė jem njė jetė pėr jetė
me art t vargut t ė vėrtetė
do tė jem njė dritė e re
nė mes tuaj un bėhem rrfe
gjuaj armikun rend me rendė
her me fakt e her me pendė
nė mes tuaj un mėrgimtari
rri me pendė e vargje e ari
ne mes tuaj śn e nxis stinen
pėr me e gzue t' krsitalt zallinen
nė mes tuaj un jam bilbili
jam vet fjalė prej karajfili
qė del flete e shtrihet qeshė
un me vargje kam me u veshė
nė mes tuaj do tė mbihem
nė mes tuaj do tė shkrihem
do tė jem liri e fjales
do tė jem curril i vales
do t ė jem qiri e dyllė
do tė shkrihem do tė jem yllė
qė ju udhen ta keni n' dritė
jam n' mes jushė e ju kam pritė
bashk me penden mendjehollė
do tė kndohem shkollė mė shkollė
sa tė jen shekujt e lirisė
do tė jem qiri i pėrjetsisė
pėr pak dritė e pėr me shkri
art e varg e bukuri
nė mes tuaj pėr me mbetė
si nji qiri i vėrtetė
kahdo udhėt pėr ti shkruar
germa ime shkollė e shtruar
nė mes tuaj jam pėr jetė
kur t 'ndėgjoni s e jam tretė
mos pandehni s e kam humbė
un pėr ju do bėhem shkumbė
njė shkumbardhė me la qdo mni
me i mbajtė paqet bardh me pi
kur t' ndėgjoni se jam tretė
jam n' mes tuja dikund nė jetė
jam bė fletė e jam bėrė bli
jam bė art e jam bėrė fli
pėr tu shndrruar pėr ju si shteg
tė ju sh shartoj gjakun me shegė
kur t' ndėgjoni s e po vuaj
jam i gjallė nė dheun e huaj
pyetni fllanxa e dallėndyshe
pyetne kohėn qė u bė ndryshe
pytnen lotin e saksisė
pytne penden q ė pi sisė
nėpėr vargje t' nostalgjisė
por dikund un jam nė jetė
me pendė n' dorė duke mbushė fletė
jam n' mes tuaj jam me ju
jam si diell qė s' ka prendu
Kur t' ndėgjoni s e' kam kja
un pėr ju jam duke u tha
qė tė shihni ditė tė mirė
qė tė jeni pipa t' lirė
qė tė jeni gjith nė jetė
vet lririja e vėrtetė
Kur tė shihni se jam larg
do t' ua mbajė shpirtin me varg
kur t' ndėgjoni se jam tretė
qels jam bėrė pėr ju nė jetė
qė me dritė un turrem n' vrap
me ua qelė shekujt me hap
kur t' ndėgjoni se jam vyshkur
un pėr ju ndoshta jam ndryshkur
jam njė shkrumb e jam nė jetė
jam shqiptari i vėrtetė
jam si palca e mėrgimit
shkrihem n' varg prej pėrmallimit
bėhem qiri pėr atdhe
jam nė mes tuaj si dritė e fe
jam njė varg qė lidhė etni
jam n' miliona pika shkri
kahdo ylltarė qė pikė saldimit
jam pėr paqe kundėr krimit
jam n' mes tuaj tue pikė me vlim
pėr me e mbajtė shqipninė n' bashkim
------------------------------------------------------
popullit tim tė shumvuajtur tė fala
mėrgimtari Xhelal Ferizi
---------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI QE SHUM VITE I LARGUAR NGA KOSOVA NGA MITROVICA [/COLOR]
ISH I BURGOSUR I PėRNDJEKUR POLITIK
POET I NDALUAR Nė KOHEN E ISH JUGOSLLAVISė
Nė REGJIMIN KOMUNIST
ISH I BURGOSUR POLITIK I VITIT 1981
---------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 20:51

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Nė flakė duke u shkri
--------------------------
Shkruan xhelal ferizi
----------------------------
Nėse me shihni nė flakė
dijeni se jam qiri
po shkrihem oj koha plakė
u shkriva edhe si i ri
--------------------------
u shkriva pėr cakun liri
pėr rrugėt me ideal
u shkriva pėr tė shtrejten etni
mvhetsishėm shqipnija me dalė
------------------------------------

u shkriva pėr tė shtrejtin dhe
u shkriva o shekuj pėr ju
u shkriva pėr njė jetė tė re
po shkrihem edhe sot duke shkru
---------------------
u shrkiva pėr njė mendje mė tė hollė
u shkriva pėr tė bashkuar shtet
u shkriva pėr dije e shkollė
lirinė qė ta keni nė jetė

------------------------------
u shkriva pėr tė shqipnisė halle
pėr secilin lis gurė
pėr dhe e uj e zalle
pėr kufijt etnik me flamur
-----------------
u shrkiva po shkrihem pėr megjė
etnike deri ku flitet shqip
sa lėkura e shpirta m' jan regjė
sa her rilinda si pip
----------------------------
xhelal ferizi autori
i penguar njė jetė por edhe sot
nga disa shpirta shqipfolsa tė prishur
---------------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 20:56

Titulli: lirik
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

[COLOR="Blue"]Nuk e kam ditė

---------------------------
shkruan xhelal ferizi
------------------------------
nuk e kam ditė se nė boten e lakmisė
nuk pihen tė gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė

pse

kur u nisemi drejt mėkatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i k'pute urat
qė tė mos arrijmė nė cak,tė haramsisė
se gjygj
nuk ka me pėrsosje tė matur
qelizat nuk paskan frej tė pėsosur tė maturisė

---------------------------------------------
xhelal ferizi autori ne mėrgim
--------------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 21:03

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

E dashura penda ime
---------------------------------------
xhelal ferizi autorė mėrgimtarė i harruar mbi tridhjet vjet poet i ndaluar
tri her politikisht i burgosur i pėrndjekur duke ja shkatrruar te gjitha librat dhe vargjet
atdhetare nė at kohė edhe sot nga disa shpirtprishur shqipfolsa pengohet
------------------------------------------------------------------------

e dashura penda ime
tė dua aq shum un i eturi
ti me jep shkrime
e un tė jap punė
e urime
i harruari i tretur
mos u shterr
buro
e mos le kund terr
ligjėro
mos le vargun djerrė
shqipėro
hap shteg
mos u ligshto
dnoncoj tradhtitė
me tė ligat mos u pajto
ti per varg je lindė e je rritė
mos lejo
as kurthė as pritė
shtigjet ndriqoj
kthjelloj me tė magjikshmen dritė
--------------------------------------------

xhelal ferizi autori mbi tridhjet vjet nė harresė
--------------------------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 21:11

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pendes time
--------------------
xhelal ferizi
------------------
I kam dhanė shekuj me pi
dritė e fjalė tė diellit prej goje
i kam falė oh sa shum dashuri
i kam treguar pėr djeg je' e ploje
-----------------------------------

un penden time e dua i kam dhanė'


te gjitha llojet e luleve dhuratė
edhe aromat ma tė bukura me shije
i kam dhanė pėrkdhelje mirsi e uratė
i kam dhanė palcė tė veshur me art dashurije

-----------------------------------
un i kam dhėnė pendės time tė gjitha fshehtsitė
e laboratoreve nė materje
kahdo qė kam ditė e mė kan pėshpėritė
disciplinat e shkences nė kritere
--------------------
un pendes time i kam dhėnė art qė kam nxanė
nė punimet e hanės varg
kahdo qė ajo endur n' shartim ka lanė
pasqyrave dhe detrave nė pėr ecje larg
------------------------

un pendės time i kam dhėnė shpirtė poeti
i kam dhėnė shumqka qė kam ndėgju
i kam dhėnė ankimet sa lumi e deti
edhe tė gjitha letrat q ė yjet mi kan shkru
----------------------
un kam qenė kasnec i sajė nėpėr maje
edhe tregimtarė vesh mė vesh
kahdo tė botės ngjarje nė mes e ne skaje
sa her penda ime ka qa e ka qeshė

------------------------------------------------
un i kam dhėnė asaj veshjet mė tė bukura
modat e larmisė e reklamimet
e kam marrė me vete nėpėr fjalė tė urta
nga unė i ka ndikimet
--------------------------------
penda ime e dashur akoma nuk ėsht thye
ajo ushqehet me fjalė
i kam dhėnė sa vargje n' pėr botė me i pėrkthye
i kam dhėnė currila e shkumbardha e stėrkalė

------------------------------------
ajo penda ime harkohet thellohet
kur mi pin mendimet
ajo n' pėr kėrkime nga un pasionohet
me pi kur i jap shum shkrime
----------------------------


AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 21:14

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dashurija pėr mua

XHELAL FERIZI

AJO PėR MUA
tha vetėm njė fjalė
u pėrvlove

o i beses
se
mė ke pi

tė valė
----------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 21:21

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un PėR DASHURINė

--------------------------
xhelal ferizi autori
------------------------
un per dashurinė kam shqetsuar yjet
deri nė qiell kam bėrtitė
kam dridhė me radhė malet kodrat pyjet
shekuj muaj e dit

--------------------
un pėr dashurinė kam shkundė majat e larta
e zemrat e veshura me gurė
kam zgjedhė nga diamanti fjalėt mė tė arta
magjiken lidhje shpirt'urė

---------------------------
un pėr dashurinė kam vlue dallgėt e detit
kam shkumbuar edhe oqeane
kam prekė nėpėr ndjenja edhe kallijt t' bereqetit
kam dridhė edhe kohrat vigane
----------------------------
un pėr dashurinė kam mallėngjy qdo qelizė
kam dėnesė pėrmbi dhe qdo pendė
kam shkri pėr sė gjalli qdo erė e puhizė
e koka gjeniale me mendė
-------------

un pėr dashurinė nėpėr qdo fletė
kam nxitė nga njė lot pėr faqe
nuk kam lanė as udhė e as shteg nė jetė
pa e mbjellė nė pasthirrma e gjaqe
-----------------------
un pėr dashurinė deri nė kupė tė qiellit
kam lėshuar shpirtin n' kėrkim
un kam thirrė me emėr tė gjith rrezet e diellit
deri n' t' pafundmin pėrjetsim
--------------------------

kam shku nė qdo nektarė me qelizat poetike
edhe nė fjalėt e botanikes
un pėr dashurinė kam thurė fjalė magjike
tė veshura me ligje tė etikes
---------------------
nuk kam lanė curril pėr pa e mallėngjye
e yje pa pikė ndoj lot
nuk kam lanė kėrcyell tė luleve ndjeshmėrisht pa e thye
pėr dashurinė kam thye qdo mot
---------------------

un pėr dashurinė un pėr dashurinė
kam dridhė edhe kombe e fe
un pėr dashurinė ,qė edhe sot mė shkrinė
i dridhi gurėt me dhe
----------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 21:22

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sot zonjė ėsht llaskucėria
------------
Autori xhelal ferizi
----------------
sot zonjė ėsht llaskucėria
hilja ėsht peta ma speciale
fjalen e mbanė mistrecėria
qė dridhė fusha e male
----------
sot turpi ėsht vula e suksesit
rrena ėsht mbi dhe ma jet gjata
loti i aktrueshėm quhet vesa e mėngjesit
forca sot ėsht urata
-----------
skilja rrin gjith mbi skenė
dhelpra e tigri e bėjn ligjin mbi dhe
gjahtarė mbas gjahtari koha po na bjen
dredhija vulosė nė qdo punė e fe
-------------
arti i dinakėrisė po del qelsi vet
e kurdisa ma bukura po del nė teater skena
qyqari po quhet mbi dhe i sinqert
pushtet ėsht gjithmonė hijena
----------------
qelsin e mbanė hileqari
kohen e dikton sekreti
mbi dhe fajdegjiu pllet e bajraktari
atyre ju ecė pushteti
----------
Autori xhelal ferizi
------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 21:23

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Tė shėmtuarit flasin pėr estetiken
----------------
xhelal ferizi autorė
---------------
tė shėmtuarit flasin pė estetiken
tė pa diturit shesin dije
tė degjeneruarit flasin pėr etiken
diellorėt po mbesin nėn hije
----------
tė prishurit flasin pėr ndreqje
tė zhyturit flasin per pastėrti
o shekull sa kohė e keqe
tė bardhėt po veshen me tė zi
----------
po struket gjithkund menquria
gomari mbi dije po prinė
po flet pėr nderė rruspija
engjujt nė heshtje po rrijnė
-------------
po bėhet mbret hajduti
po shitet gjithkund tregtari
i pari mbi dhe po del huti
po vyshket i shkelur dijetari
-----------
jargėt po shpallen ėmbėlsira
e zeza po bėhet e bardhė
kurva po quhet ma e mira
demoni nė fron ka ardhė
------------
dembelėt fitojnė sot vrapin
i djersituri mbytet nė mundim
qorrat fatin e kapin
vajto o kombi im
------------
mirsia pa buk po vdes
dredhija po bėhet lulė
e hapi interes
e hilja po bėhet vulė
--------------
pėr fe po flet i pa besi
tradhtari pėr besnikri ligjėron
shėndet tash po quhet vesi
i drejti po quhet demon
-------------
po flet mashtruesi pėr drejtsi e falltori
bindshėm llafazani shejntrohet
po del hero puthadori
kurvari me medalje nderohet
-------
varroset e gjallė merita
kurtha del ma e drejta nė skenė
maska lavdrohet e prita
fundi i globit po vjen
----------------
Autori xhelal ferizi
----------------------[/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:08.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.