Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 16-09-08 21:37

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Tue rrymue shpirtin kah era
-------------------------------
autori xhelal ferizi
---------------------------
tue shpernda kah karajfili
tu i kujtue ledinat t' blera
mua me lot mu mbush mindili
------
se kujtimet mė jan shpėrnda
gjithkah mallit tue m'pėrvlue
te dy syt pėr ty m' jan tha
pėr ty nanė qė' m'linde mue
------
se armiku nė dhe t'huaj m'shporri
e kosova mė ka harrue
kush do tė vjen me tė kja te vorri
tė isha zog me fluturue
-------
tė isha zog me krah shqiptari
me flutrue n' male e ledina
mu te vorri ku tė rrin bari
me t 'vajtue si kanarina
-------
me ti shprush po ato barishte
me i perkdhelė gurėt kah balli
me i largue ferra e djerishte
me ti falė po do lot malli
---------
me tė njomsue vorrin me bimė
lule e bari me i pėrgdhelė
me ti kndue do vargje n' rimė
zemres porten me ja qelė
-----------
e le tė shihet aty malli
e tė bie me shpirtė mbi vorr pėrkulė
le tė shprushen dheu e zalli
le tė bie loti i dhimbjes vulė
----------
vulė le tė bie dhimbja te vorri
vulė le tė bie malli mbi dhe
se mua shpresat keq mi korri
koha e ligė qė t'gjallė m'ka bre
--------------
Autori xhelal ferizi [/COLOR]

lirik 16-09-08 21:37

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"][COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O vargu im i lirė
---------------
o vargu im i lirė
mbi dhe shqip tė vlon dėshira
pėrse tė mbajnė nė zingjirė
tė mohuan mosmirnjohjet e pshtira
---
sa kohrat tė kan shkelur e akuj'hije
e pėrbuzjet shkelse shpirt'ftofta satanike
ti u shkrive pėr halle etnije
ndėr motet mohuese ironike
---
Autori xhelal ferizi

[/COLOR][/COLOR]

lirik 16-09-08 21:38

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un ti dhe dhimbja kosovė
---------
Autori xhelal ferizi
---------------
Un ti e dhimbja kosovė nji shpirtė jemi
jemi nji fis nji gjak
un jam loti nji dėnesjen bashk e kemi
tė dy jemi tė pafajshėm nė tė pėrthururin e kohrave lak
---------
tė dy tė njejten dėnesje e kemi shqip
tė dy jemi njė degė
un jam i yti i pėrndjekuri pip
ti je e pėrgjakur shegė
--------
dhimbjen bashk e kemi
lėngimet i kemi tė kohes racion
un vuaj nga ikjet absurd ky lloj veremi
ti vuan nga i larmi e i ziu demon
-------
tė dy nga nji lot e kemi qerpikun
ti dridhesh nga masakrimi
tė dy tė njejt e kemi armikun
un vuaj nga rriskziu e mallkimi
-----------
vuajtjet i kemi nga i njejti burim
nga shekujt qė burojnė zi
ti je dhimbja vet o vatani im
un jam sizifi yt nė mėrgim e varfri
-------
Autori xhelal ferizi liriku mergimtarė
----------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 21:38

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dikurė Motit Nė Trotoare
--------------
xhelal ferizi autorė
----------------
Fort Kam qa Pėr Gjuhė Shqiptare
Sjellu Poshtė Sjellu Pėrpjetė
Zymt Tu u Tha Nėpėr Gyrbet

-----------------------
fort kam qa e kam rėnkue
deri nė diell d'nesja m' ka shkue
dėnesja e loti mė kan ra nė zemer
nanė kosovė tue thirrė me emer
------------
i kam thye sa stinė me lotin
mu nė palcė e kam thye motin
e kam dėnesė mendjen ilire
pėr kosoven gjevahire
---------
veq nji her tė ja shoh lirinė
kam lut qiell e perėndinė
i kam shpalosė tė dhimbshmet halle
e shpirtzue i kam dhe e zalle
--------
e shpirtzue i kam qetinat
shum bilbila e gjeraqinat
nė fluturim kam nxitė dėshirat
fjalė lirike ma tė mirat
-----------
pėr kosovė kam nisė pėr fusha
emėrmirat ėngjėllusha
pėrkushtimet nė dritė safiri
varg e rimė prej gjevahiri
--------
e i kam thanė oj nanė dardane
i kam shkrue me qehre hane
me fjalė dielli e rreze ari
me gjuhė tė lashtė qė ma la i pari
--------
i kam thanė me zemer loti
ty tė kndofshin stina e moti
e nga e mėrguara dhimbshuria
ja kam falė vargjet e mia
---------
i kam kndue pėr ato kroje
i kam shkrua me ngjyra hoje
qė del mjaltes prej antike
e kam quajt shqipni etnike
--------
e tė dua un i kam thanė
e kam thirrė kosovė oj nanė
nė rrezani e kam qėndisė
dhuratė diellin ja kam nisė
---------
ja kam falė un moshen lule
rrnofsh i thash qė su pėrkule
i kam thanė ti je qelike
ti je vet toka magjike
-------
ja kam nisė seciles fije
kahdo i rrijnė bari me hije
ledhatimet e mallėngjimit
ndjenjen shqip tė pėrmallimit
--------
e qendisė i kam kurorė
sa ylbera ngjyrė harkorė
edhe shprehjet e bilurit
ja kam falė pėr fushė t' flamurit
---------
e urue e kam me yje
i kam kndue pėr fusha e pyje
me aq ngjyrė sa faqja e detit
ia kam falė shpirtin t' poetit
-------
ia kam falė edhe dashurinė
edhe tė majave bukurinė
nė maje tė artit ku rrin vlera
i kam falė gaz si pranvera
---------
i kam falė un vargje e rimė
porsi zogu me cicėrimė
kėngė e lavde i kam thurė
i kam kndue pėr dhe e gurė
-----------
i kam k'ndue pėr abetare
pėr liri e gjuhė shqiptare
pėr kallijt e bereqetit
i kam kndue me mallė t' kurbetit
-----------
I KAM KNDUE GJITHMONė ME ZEMER
e kam quajtė mahni me emer
kosovė nanė i thash magjike
mė kan kja vargjet elegjike
--------
mė kan kja e mė kan dėnesė
me kullimin lot si vesė
porsi ujrat mbi ujvare
e kam ujitė me kangė shqiptare
------------
Autori kėnges artistike lirike shqiptareXhelal Ferizi
------------------------------------


lirik
Shiko profilin publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik tek lista e kontakteve [/COLOR]

lirik 16-09-08 21:42

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zhduku nga faqja dheut o pseudo rendė fundrrinė
------------------------
Autori xhelal ferizi n' mėrgim
----------------------------
zhduku o pseudorendė mjerim, ti nuk je as vlerė mbi dhe as rendė
zhduku o kafshri e llojit o i pėrzier sadizėm mjeran bizarė
ti tė gjitha qenjet e gjalla po i detyron tė stėr vuajn nė shpirtė e mendė
zhduku o rendė botrorė mashtrues ndėrkombtarė
ju me rruletat tuaja tallėse keni vra secilin rendė botrorė e themel
askund nuk keni lėnė shoqėri me shėndet
nga ju nuk ka ma mbi dhe as lulja e ndershme kah del
se ju e kani mbuluar dheun me mashtrim kahdo vet
ti nuk je kapitalizėm i ndershėm as rendė as sistem i ndershmėrisė
ti je karakter bishe i pėrzier me gjak e shpirtė krokodili
ti nuk je human e perspektiv as nė shėrbim tė njerzisė
zhduku se po qanė nga myku yt gongjja e karajfili
zhduku se po qajnė tė gjitha dhelet e gjakut njerzorė e qelizat
zhduku o manjak bizarė i pėrjargur nė vet diktatin e pseudolumturisė
o i harbuar nga psikopatia o pseudo rendė i pseudosuksesit ik se i vyshke puhizat
i thave pėr sė gjalli zemrat e pafajshme tė varfrisė
ik nga skena botrore o pervers o bizarė ik nga podiumi e froni
ik nga bina plot mashtrime o pjellė e demagogjisė
ik se ti nuk je rendė botrorė i joni
ti je i biri i kazinove je vet maska sadiste vet shpirti i diankrisė
ti je mashtrues nė secilen pore dinak kombinim krokodil gjarpėr
dhelper tiran i lyer me kozmetiken e modernisė
nė parapaskenė me buzqeshje pėr koka tė pafajshme mbanė pas shpine thikė e draper
kombinim je i ma tė pėrsosurave metodave tė tradhtisė
ik o armik qė i merr shpirtin sadistqe varfanjakut
qė veshken ja blenė e tė bardhėt e syrit pėr pak pare
qė e detyron me e shitė edhe piken e fundit tė gjakut
ik o pseudorendė i biri i kurvrisė bizare
ik me tė zhgjyruarat tua metoda e me zemren qorre
ik pėrtej fundit tė fundit shko nė ndonjė blozė tė zezė pėrtej planeti
ti don vetėm gjamė dhimbje varfri pėr tė varfrin vetėm vorre
pallatet e kurvrisė e hiles me vizllimė e maskime i ndėrton pėr veti
ti vret e pret e grinė me metodė tinzare me shpirtri perverse
ti nuk len kund fjalė nderi mbi dhe
ti nuk len kund mbi dhe ndonjė laborator nderi as bese
ti vret me qindra metoda gllabruese dinake! kombe e fise e fe
ti me hingirizqen tėnde gjuhė e masken e bukur kravatė
pikturė nė mbrendi zhgjyrane je art i krimit
ti i shtynė shtresat njerzore nė vaujtje mundim e krajatė
ti je njė shkollė luftrash djalli me kulm tė maskuar tė mashtrimit
veshka shet e zorrė e lėkurė e organe varfanjaku
dikush nga varfria shet tė birin e dikush shet tė bi
dikujt nga damari i blehet edhe e fundit pikė gjaku
vetėm pse ju etje keni si gjarpijt me pi
ju nuk jeni kapitalist tė ndershėm as ky rend nuk ėsht aspak moral
kjo ėsht pseudo demokraci
ju i rrėnqethni hanė e diell e fushė e dhe e mal
ju detin nė lukse bizare shfrenuese doni me e pi
per pak para bleni tė virgjra tė mitura vagina
dhe talleni nėpėr laboratoret e rruspihaneve me orgji
ju shkon bėrtima’lezetare deri nė qiell nga shfrenimet orgjiake dehė nė mot e stina
tradhtarė ligjvėnės pseudo paqsorė demokrat kalemgji
turpin me buk e hani lotin u derdhni me krime shtresave dit e nat
fėmijt e varfanjakve i bleni pėr riparimin e defektegjijve tuaj tė pasur
thue pjesė kėmbimi jan pėr bijtė e tu qė me rrospija defektologjike i keni pjellur nė shtrat
nji dit sharra nė gozhdė ka pėr tė ju hasur
fėmijtė mafiozisht humbin pa gjurmė pėr eksperimentet tuaja shpirt terre
ju merret nga bebzat e syve mafiozisht pjesė
ju jeni shpirtė varre kėmbė e krye me sherre
edhe botaniken e materjen doni ta bėni tė pa besė
poshtė he tradhtarė ju shplaftė kahdo murtaja
-----------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI

----------------------------

VAZHDON
-----------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 21:43

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]vetėm ju ju pėrqafoftė infuzionisht nė secilin organ tuajin maskė kolera
-------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------------
ju pseudokapitalist me rrenacakri fjalė tė mėdhaja
skllavrues qė pjerdhni poshtroni boten me pseudorendė e pseudoligje tė mjera
ju barkun tuaj e barkun e rrospijave pėrdredhare si brengė e mbani
e barkun e foristradave pėr ti mbushur benzinė prore pėr rrugėt tuaja zhgjyrtare aty ju rrin halli
ju globin nė etikė e princip duke derdhė jargė mashtrimesh po e thani
po thyhet edhe guri prej kti stėrmundimi po vyshket nė secilen qelizė dheu e zalli
q’ keni ore ju delengji egoist qė mbi tė pafajshme zemra mbjellni vuajtri
grabitja ėsht shkolla juaj’ rrena pjerdhat tuaja tė pėrziera me parfume
dashuria ideali i juaj ushqehet vetem nė tė pa ligjshme pasurime e kurvri
shtresat tjera botrore nga ju nuk kan dit t’ lume
pse a vetėm pėr ju qenka ndėrtuar pėr ta grabitur ju planeti
qė ju me shijen grabitqare e jargve tuaja ta gllabroni
vetėm pėr ju qenka mbi dhe pishina liqeni e deti
qė ju me lukset tuaja plaqkitse ti gėzoni
qakaj tė nates bij tė kazinove e hoteleve tė pa farė
shijues tė pijeve tė markave botrore
kur me miliona njerz gra burra e fėmijė vdesin si lypsarė
ju gajaseni duke shkuar nė shtrat me ndrrim laviresh pėr dore
ky kapitalizėm real nuk ėsht por shfrytzim i marrė
ekstreme mizore e paskurpullt skllavo pronarii
rend moderno feudal mashtrues qė shpirtrtat tjerė i qelė nė gjak lot e varrė
fjalė nuk gjejė pėr ju pshtymtare nė asnji arkiv as librari
do tė ngriten nji dit tė gjitha shtresat kundėr kėtij llumi
do tė ngritet nė kėmbė arsyeja e humanitetit
kundėr jushė o grabitqarė o ju lloj i veqant ma i ligu qė pat ndonėjeher brumi
o fytyra tė maskuara me shpirtė e zemėr tė lanetit
me maskė nė koncerne me maskė nėpėr fabrika
kahdo shkėlqeni me grabitse hajnisht gjuhė e vizlloni
ju ndrroni zogza tė reja tė pa qelura vagina vasha e qika
nga mbėrėmja nė mbrėmje me shum gra vallzoni
maskurina fytyrash maskarej maskagji maska
sa kreme i ndrroni nė dit’ pėr efekete e rrena hileqare
ju jeni kopila tė pėrzier shpirtra qenėsh krokodilash gjarpijsh e laraska
qė vrisni kafshoni shtresa njerzore e varfanjare
tė gjith e gjithqka qė ka mbi dhe etikė
doni tė shėndrroni nė mashtrim
tokėe glob e dhe yje diell hanė e galaktikė
ti veshni detyrushėm me buzqeshje fallso e krim
kush jua dha tė drejten pėr ta prishė planetin
pėr ta thithė vetėm ju me thinin tuaj tė ksaj bote nektarin
a nuk shihni qorra s e me lot dhimbje e vuajtje njerzore keni mbushė dhe e detin
shkaktarė jeni ju me at ligj tuaj bizarin
shtrejtėsi nė buk shtrejtėsi nė oriz nė biber
shtrejtsi nė naftė shtrejtėsi nė benzinė e tekstil
dredhi nė fjalė mashtrim shfrytzim rrenė stėrshitje e pa nderė
ju keni tmerruar secilen degė pip shegė secilin bilbil
ju urrenė dielli ju urrejnė meteort planetet e yjet
ju keni lidhė fatin e njerzisė me mashtrime
nuk ju duan as krojet currilat as pyjet
se ju pastertitė e fatet e njerzisė i keni lidhė me nyje
ju nuk leni krue tė sinqertė mbi dhe
as me burue nė gurgullimė etika
ju prishni karaktere fise e kombe e fe
ju para fytyre buzqeshni e mbrapa ngulni thika
ju i detyroni shtresat e njerzisė me veprimiet tuaja jasht logjike
ti ndrrojnė fis e farė e babė e nėnė me para
tė shesin gjithqka e normat etike
nji kafshore buke nė gojė pėr me i ra
ju doni njeriun ta shėndrroni nė armik
nė armik tė normes nė armik tė jetes
ju pseudo rendė i ashtuquajtur demokratik
tė paskurpull mashtrues munafik
ikni zhdukuni as nė varre nuk duam tė ju shohim mbi glob
ikni nga globi e dheu o brryltarė
gėlltitės tė rriskut e tė fatit tė varfanjarit ikni se ju sjellni vetėm kob
ikni me at zhgjyr kremin tuaj vizllues mashtrimtarė
ju qmimin e naftes e mbani nė stratosferėe qmimin e benzines
ju jeni klane qakajsh lobe tė pa mėshirė
nė dukje tė lėmueshėm tė qetė si zė i kanarines
por shpirtin e zi grabits dinake vampir
si mund tė silleni kėshtu ju me boten
tė ja imopnoni njeriut luften e nė zgrip ekzistencen mbi dhe
ju kah tė doni me tallje e sjellni rroten
nuk leni knaqsi kund ndėr kombe e fe
me veprimet tuaja luftra impononi
gjak e revolucione
ju nji dit shpirtin njerzorė do e coptoni
me lojen tuaj demone
gjithqka nji dit do tė shembni pėr dhe
me tuajat tė qmendura qmime
varfri duke derdhė nėpėr shtresa si rrke
me pseudo rendin tuaj plot mashtrime
tradhtarė tradhti ėsht kjo fund e krye
mashtrim e stėrmashtrim
falso vizllima qe nji dit globin kan pėr ta thye
nuk duron ma ky njerzim
imponim me qmim te krypa e sheqeri
imponim me qmim me fallco t’ kualitetit
papunsi ku pėr pare shitet besa e nderi
e lotėt derdhen porsi ujt e detit
jo jo nuk duam ksi rendi pseudo rend
nuk ėsht ky aspak demokratik
njerzia nga varfria po luajn me mend
njeri tjetrin po e qujn armik
ka humbė edhe ndjenja sociale ka humbė edhe dashuria
ka humbė edhe kuptimi mbi dhe
kėrdi pėrmbi glob po bėn papunsia
varfria po shemb shum vlera ndėr ne
nė vetvrasje shkon tash kahdo varfanjari
pin helm e vetvritet len fėmijtė jetim
varet e vdes lidhur pėr litari
vetėm pse j u shkruani n’kushtetutė imponuese nėnshtrim
rrogtarė pėr ju jan duart e prodhimet puntore
sasinė pėr tu a nxjerrė pordhuese pėr ju pėr qejfe e teka tė hajnisė tuaj me hile
kta miliarda njerz skllevėr globi pėr normat e spermave dhe jargve tua bizare
punojnė nat e dit pėr dhelpra aktore e skile
e ju ne masazhe trupin nė qdo pjesė
her ne dubai e nė detin egje
nė floridė e kahdo ju e pasura shtresė
me rreze solare o haremgji duke u nxe
rrogtarėt i keni nda eunuk pėr secilen pjesė tė trupit n’ profesione tė aftėsuar zanatli
disa i keni specialist pėr larje tė organeve intime
disa prapanicat me u a la mirė e me ua fshi
disa pėr pjesė tuli bythe e pėr pjesė vagine
mandej edhe lėmuarje tė ngadalshme pėr secilin muskul intim
i keni edhe pėr secilen vezė rrogtarė keni edhe pėr penis
tė veqant rrogtarin e keni edhe pėr pseudoligj e mashtrim
nuk dihet nga ju rrogtarė e orgji se cili po del ma zhgjyr se tjetri e pis
ju luani me buken e gojes t’ varfanjakut
kjo nuk quhet vlerė as nuk ėsht qytetni
ju doni me i prishė tė gjitha vlerat etikat e gjakut
tė mos ket mbi dhe ma njerzi
jo jo ky ėsht mashtrim pseudo gjithqka qė shihet
vizllimė perde rrenacare prapa se ciles mshifen zhgjyrat
nė palcė e nė asht tė tė ndershmit njeri kjo dramė po ndihet
kjo maskė e aktrimit qė don mbi glob me i prishė tė gjitha fytyrat
pishinat kahdo i keni nėpėr botė
nė havaji nė tunizi nė kretė nė dubai e kėrkyrė
vilat nėpėr male nė liqej e kahdo shkoni me plot para mbi rrotė
o zot sa jeni tė paskurpullt sa tė pa ngishėm e tė pa fytyrė
ju jeni mbjellsit e prodhuesit mė tė mėdhej tė shtrejtėsisė
ju jeni pėr ne pjellsit e mjerimit
ju jeni simboli mbi dhe i pabesisė
ju jeni kulmi i mashtrimit
pse vrisni varfanjakun
pse e ndėrtoni kėt metodė barbare
pėrse globit qiellit gjithsisė jetės ardhmėrisė ia prishni gjakun
me kto lojna lavirosėse bizare
punė nuk ka ka pėr ne vetėm mbijetesė e krizė
e kėta privat mbajnė helikoptera e kompani
grabitsa jan jeta e tė tjerve ju duket sa njė mizė
nuk njohin nė shpirtė humanii
me vjedhė vjedhin nė secilin hap
me laps e me fletore
me shifra dhe askush nuk guxon me i kapė
me fakt e ligj pėr dore
paratė ju derdhen nė konto e nė knaqsi goje kokteje
nuk njohin princip tjeter dinjitet
nuk kan pikė mėshire as ideali as feje
para duan sa fije bari e degė pyjesh me pip
paraja ėsht vesi i tyre
paraja ėsht dhimbja kurė dhe pse qajnė
kur humbin qajnė pa kurfar fytyre
me lot krokodili gurė e dhe i ndajnė
e dalin pastaj nėpėr qejfe aerobike
e nė tjera akrobacione
flasin edhe pėr bukuritė e natyres me dhelpri idilike
me fjalė mashtruese demone
varfanjaku qanė nė dridhje ethe skamje e lot
buk nuk i ka pėr tė ngrėnė fėmia
i pasuri nė reklama propaganda e spot
del me vizllimė thua se ėsht ingjija
rrogtarė kan edhe pėr kuaj e pastrues pėr stallė
edhe nė plazhe rrogtari ju rrin pėrulė
kėta nganjiher nėpėr akte me mallė
e vejnė tė turpit nga njė vulė
----------------------------------------
Autori Xhelal Ferizi mėrgimtarė shum vite nė mėrgim
----------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 21:46

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Fjalen do ta shpalli kult
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
do ta shpalli kult fjalen
do ta ndertoj tė shejtrueshėm kult
do ta vendosi mu nė mes tė ndėrlidhjeve tė zemrave tė materjeve
nė mes tė lėvizjeve dhe betejave
nė mes tė marrėveshjeve dhe zezonave
nė mes tė vjetrave fenomene dhe tė rejave
nė mes tė apokalipsave
nė mes tė shekujve
nė mes tė beses dhe gjenetikes sė quajtures jetė
nė mes tė artit
nė mes tė qendrave e shqisave
nė mes tė ndejnjave e hapit
nė mes tė nismėtarve jetsorė ide prijsave
mu nė mes tė lėizjeve e joshjeve e zapit
nė mes tė hamendjeve e premisave
mu nė mes tė vrapit
nė mes tė thėnjeve
nė mes tė shpikjes magjike e vulave njerzore
nė mes tė zbulimit dėshirorė ma tė zjarrtit
nė mes tė kafkes mendore
mu nė mes tė lotit
nė mes tė dhimbjeve
nė mes tė gjinive rracore
nė mes tė thėnjeve e tė menduarit
mu nė mes tė gjenialiteteve njerzore
kult do ta ngris aty
fjalen
kur thuhet nė sy
nė te do tė ndalen
ndoshta dikush me qa
dikush me qeshė
dikush me pshty
tė gjith aty
tė gjith shekujt aty kan me u kthy
me shikim rrespekti
ndoshta diksuh shanė
dikush pendueshem ka me shfry
para kti kulti do tė pėrkulen tė gjitha gjuhėt
tė gojes tė syve tė zemrave
trajtat do ta shquajn emroret
rrespektin do tia bėjnė ndjenjat
ujitjen
zanoret
bashktinglloret
rregulloret
kult do ta ngris
me material tė veqant nė qender tė tė gjitha vetėdijeve
token pėr ndėrtim do ta marr nė mahninė e vet sajė
fjalen do ta ndėrtoj si kult kahdo
nė qendra mendore botrore njerzore
mbi dhe mbi dete
mbi amanete
nė shkolla nė universitete
fjalen do ta skalis si kult nė memore
mu nė shpirtin e kohrave shekujve dijeve
nė secilen pore
nė secilen domethėnje ,mendore
kult ku do do ta bėj fjalen
le ta dijnė qenjet
para sajė tė gjith do tė pėrkulen do tė ndalen
edhe vet fenomenet
fjalen do ta bėj kult ndėrtim
kahdo nė sfera nė dije nė vlera
ndėr kombe kult e kult te kombi im
fjala do tė jet mbretreshė si pėrhera
do tė jet kult nė gjuhė e nė shkrim
kahdo mbi dhe do tė jet kult vlim
nė lot nė dashuri nė art
nė dhurim lules qė i qelė pranvera
nė bukuri
nė amanete e secilin flijim
nė shprehje nė thėnje nė thellsi tė shpirtit
do tė jet kulti vet i ndėrtuar nė spjegim
kult do ta bėj fjalen
kult
ma tė magjikshmin ma tė pėrjetshmin lapidarė ndėrtim
--------------------------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 21:47

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Askush nuk ėsht si vdekja
----------------------
xhelal ferizi
-----------------
...........................
Nga tė gjitha heshtjet
nga tė gjitha qetsitė
nga tė gjitha tretjet
e shuarjet qė i ka materje qenja vetvetja
asnjė nga hiqė'sitė
nuk ėsht mė hiq
mė heshtje
mė shuarje
se vdekja
---------
Autori xhelal ferizi
-------------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 21:47

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Psherėtima e njė nate
-----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------

gurėt e kishin ndėgjuar
plasur thonė kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psherėtima,tė ka vra
---------
psherėtima e,njė nate
kishte therrė,njė shpresė
u ndje n' pėr monopate
nuk harrohet deri sa tė vdes
------------
nuk harrohet psherėtima
nė naten e qetė me gurė
se yjet i shpoj me vrima
se erėrat i ka pėrthurė
-----------
Nga autori Xhelal Ferizi
------------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 21:48

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos premto

--------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
mos premto shekuj dashurie
tė dehur
o zemra idealiste e padjallzuar
o art mbyllur nė vetvete
ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
ti o zemer arti
qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
o zemer ti je arti im i pėrvluar
nė notin e lotit zhgėnjimtarė
ti je botė nė vete
qė flet e proteston vetmevete
akuzon tė gjith shekujt
me gjuhė idealizim
askush duke tė mos kuptuar
vetmevetja zemer monologuese mbete
kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
ti je gjersia vet
ti je pafundsia qė je shprehur
zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
ti je vetmia e harruar e zbehur
ti je nga tė gjith e harruar
ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
e lidhur nė prangat tė vetmevetes
tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
bashkdyzim ethje kafshrore e instiktizuar
bashkim i dy komponentave bastarde
inetreso demon
qfar konstrukti teatrorė
e ti je viktima e enderres sė idealizuar
qė vetven nuk e gjen asnjėher nė tė ashtuquajturin
nė skenen e kti vrapi tė truar
bota ėsht vrasėse mashtruese
o arti im o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 21:49

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Deshta tė ndėrtoj pėr miqsi kala
---------------------
Xhelal Ferizi autori
-----------------------
me optimizmin tim
u turra pėr tė ndėrtuar kala marrveshjesh nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka mė than njė punė e kotė
-----------

dhe a e dini pse sepse un muratorė
isha me nji pe tė drejtė pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak
---------------
ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirėsije
pėr tė gjith ju pėr njerzi e paqe
qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe
-----------------
jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shėndrroj mundin plot pelim
-------------
sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjetėr
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugetėr
---------------

mandej u ngrit nji tjetėr i zi e nji tjetėr i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
mė prishnin pe e gurė
tė bardhė e tė kuq e tė zi
--------------
nuk je ti mjeshtėr mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė
---------------------
po pse ore thash un dua mir'sinė
tė gjith qė tė rrini'nė paqe tė lirė
kala kjo qė pėrfaqson njerzinė
qė kohen ta keni drit'mirė
------------------
jo tha nji tjetėr sherrnxitės shoven pėr kah gjeni
me lėkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė miqsije e bedeni
priti luftėnxitsi e foli


---------------------
dhe u ngrit nji tjetėr qė cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nėnat e vashat pėr sė gjalli i i kishte tha
----------
ndalu ti shqiptarė mė tha paqsorė i ballkanit
gojėn e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se tė ha o bilbil
-------------
pse don ti kala kėtu miqsije
pėr kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam ta shembim ne
------------
po jo thash jo se tė bukurin globin
si lėmsh mahnits me dhe e ujė
e fali zoti pėr jetė e paqe e pse ju kobin
ja doni............! mosni a nuk e shihni sa shum po vuaj

---------------------------
qeshen gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti ndėrton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombe e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten
---------------
ore un dua thash dua kala dhe besė e paqe pėr breza
mė leni tė lirė tė ndėrtoj mirsi mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qe ju priu me sherre luftnxitėse gjithfar lloj demoni
----------------
mė leni tash e kėrkon qytetrimi modernija
e koha e menquria e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha pėr shije jete e liri
--------------
jeta nuk ėsht pėr luftra e lot
pėr masakra e tmerre e vujtėri
pėr gjėmime dhimbje e flakė e barot
por pėr jetė e argtime e liri
------------

jo mė than do tjer me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė me katran klanorė
dhe dolėn disa tjerė qė pėrzienin intriga e sherr qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė
--------------
kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin nė mua e nė skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrėke
mos e nis mė than disa se nuk ja vlenė
---------------
dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
me kėmbngulje paqsore nė punėkur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mendė
sa tė mjerė ishin sa tė gjorė
------------
mė than morėm vesh nga larg
se ti ndėrton nji kala
me gurė pėr paqe kombe e miqsi tė renditur varg
por kėtu servili as dhelpri nuk ka
----------
e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
e jo si tuajat servile adete
------------
pse ju kėrkoni nė kala servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit e nė themel
jo jo se gurėt nė servili nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė
-----------
un me gurė nėpėr mure vazhdoja me ideal nė punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė
---------
kishin marrė vesh se kala miqsije botrore po ndėrton poeti
kishin ardhė pėr rrėnim e shkatrrim
dinake sarhosh e servil e gjithfar soj naleti
donin ta ndalnin hovin tim
----------
po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
ore a nuk sheh ti tė zezat plane
se nuk don askush ndėrtim tė sinqert tė miqsisė
se bota po mbahet me luftra padrejtesi e klane
---------------
po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
kala e gurė miqsije me themel kam nisė
kjo kala pėrmbanė paqe e njerzore dashuri
ndėrtuar nga peni i pa hile i drejtsisė
------------

qeshen edhe kta dhe mė than mos e nis
se natėn do ta rrezojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabartė
-----------


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e gurėt nė latim
me njė kėngė lirije nga shkrumbueshmja goja
i etur pėr miqsi nder kombe e vllazrim
------------
o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rrėmujė
pse ti mė than mua shqiptarė akoma s' ke vdekė
ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė
----------
ndėrton kala jo pėr trinitrinė
por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e panhelene me fe
-----------
un shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
jo ju thash ju lutem kuptoni
kala po dua pėr paqe mqisi e liri
ku vend nuk ka luftnxitsi e demoni
---------------
lej ato prralla me than ata me akuzė
ne duam heken pansllavian dhe vetėm tradhti
qė boten ta bėjmė shkrumb e hi e shpuzė
me sllav sė bashku nė njė trinitri
-------------
un shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhen dhe rus e shkje
e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
qė e duan planetin me dhe
-------------
e duart mė dridheshin nga ky presion
se peni s' mė mbahej dot
kishin dalė me sulme vampir e demon
dhe nė guri mė pikėn lot
-----------
e nė qiell tė gjith paqsorėt kishin dalė
hanė e diell e yje
po e vėshtronin skenen edhe fusha me mal
te bukurat kreshta e pyje
---------
tė gjith edhe era e puhiza me dashuri mė thonin vazhdo me kala
se jeta e jonė ėsht nė rrezik
se njeriu me fe me klane ėsht nda
na e prishė natyren o mik
----------
e un pėr hirė te yjeve pėr hirė tė dheut luleve e zallit
pėr hirė tė gurve e ranes
edhe pse n' trysni e nė pikė tė hallit
gurve po ju flisja nė gjuhen shqip tė nanes
-------------
secilit nė palcė nė rudhė e nė qendresė
secilit nė kala nė gdhendje e latim
qė tė rrijnė nė kala tė drejtė gurė e me besė
pėr pe pa u lėkundė nė lakim

Xhelal Ferizi AUTORI
------------------------ [/COLOR]

lirik 16-09-08 21:50

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Me sy kah shpėtimi
----------
me sy shikoj kah shpėtimi
digjem me lakminė
dėshira ime peshė sa njė glob njerzimi
pėr tė dalė nė rigjallėrinė
nė ripėrtrim
o gjaku i djegur i im
ndoshta tė vjen shtegu
ndoshta
pėr
nė liri

rishpirtėrim nė shpėtim
-----------------
Autori xhelal ferizi
---------------- [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:01

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Tremijė vjet
***************

Autori nė mėrgim Xhelal Ferizi
me vargje shqiptare
-------------------------------------


tremijė vjet ah lot e gjamė
tremijė vjet brezat u thanė
tremijė vjet qyqet tue kja
tremijė vjet nuset tu u tha
tremijė vjet tu u tallė me ne
tremijė vjet qajnė gurė e dhe
tremijė vjet tė gjallė me shpresė
tremijė vjet pa u thye me besė
tremijė vjet tue kja pranverat
tremijė vjet tue dnesė ylberat
tremijė vjet tue pre armiku
tremijė vjet vringlloj qeliku
tremijė vjet u tha zambaku
tremijė vjet u derdh loti e gjaku
tremijė vjet veshur me tė zi
tremijė vjet t' huaja ushtri
tremijė vjet qė na kan shkelė
tremij vjet lidhur me tel
tremij' vjet kjan' shqipni nana
tremij' vjet lidhur nė pranga
tremij 'vjet nuset me t' zi
tremij vjet vorre djemsh t 'ri
tremij vjet tue na hapė vorre
tremijė vjet msyn shum taborre
tremij vjet me hasem pre
tremij vjet n' halle tu u bre
tremij vjet tue na shkelė rrota
tremij vjet na harroj bota
tremij vjet nen bajoneta
tremij vjet n' gjak na u la jeta
tremij vjet n' burgje e syrgjyne
tremij vjet pushtues na msyne
pa lanė vend tue djegė me zhari
lule as fjerė as fije bari
pa e lanė kund ndoj kokėrr dhe
pa lanė kund rreze me nxe
tremijė vjet me duar nė gji
tremij vjet jan lshue orgji
nuk na lan kund gurė as dhe
pa gjėmim e pa lot rrke
nuk na lan kund gzim e dritė
nuk lan djep kund n 'paqė me u rritė
tremij vjet kan gri kan pre
tremij vjet kan nda me fe
tremij vjet vllezer tue nxitė
tremij vjet pa e lanė ndoj ditė
kund tė bardhė pėrmbi t' lashtė voter
tremij vjet n' t 'zi nanė e moter
tremij vjet tu u ndrru barbari
her pushtuesi e gospodari
romė latin e helenija
tremij vjet po qanė etnija


tremijė vjet pa e lanė nė voter
n' festė as gzime nanė e moter
kan kja vashat me shamija
tė bardhė ndoj dit se pat etnija
shkel me thunder gjakatari
vraj e prej digj n' flakė e zhari
tremij vjet na dogj baroti
n' lot e gjak shkuen stina e moti

nuk u gzuem nė kangė e valle
tremij vjet kjajnė dhe e zalle
tremij vjet shqipja me halle
tremij vjet s' na lan qetsi
tremij vjet me armiqsi
kaluan shekujt pa ja nda
gjamė nėn turk e gjamė nėn shkja
gjamė nėn grek e nėn latin
tremij vjet kush gjak po pin
tremij vjet pushtuesi i zi
na i ka veshė motet me t'zi
n'kohra t' vjetra n' kohra t' reja
shum e nuset i la t' veja
shum e djepat i la shkret
pa i mbushė fmija pes gjasht vjet
e ka therrė me bajonetė
her me shpatė e her me thikė
tremij vjet mbi djalė e qikė
tremij vjet rracen na e qthure
tremij vjet tue kputė ushkure
tremij vjet m' dogje mbi tokė
tremij vjet na preve n' kokė
mi ke tha mbi tremij fise
na i ke marrė po det e hise
n' gjak mi qele qiell e hanen
na e shkrumbove ilirianen
detin token ara e gurra
na i ke prishė shum gra e burra
na ke lanė t'varfėr pa punė
na ke shtrue me gjak e dhunė
na i ke prishur mendt e holla
na i ke prish fabrika e shkolla
ke prishė gjurmt e vjetersisė
edhe kulturen e lahtsisė
emra e fise ke shtrembrue
rrugė e ara ke shkretue
edhe fjalore e qytete
germa e shkrime e shenja jete
tremij vjet prishe kulturė
na i ke prishė germat mbi gurė
na e shkatrrove qytetninė
n'zanafillė shkrime e lashtsinė
nuk le vuajtje per mbi dhe
pėr pa e mbjellė me gjak nder ne
por tash koha o armiq
s' ėsht per ju se sot kam miq
kam shum miq e dashamirė
qė e duan shqipen n' qiell tė lirė
kot po i mbrehni armė e thiken
e kam mike ameriken
kam shum miq qe qesin flakė
kot e ke oj kudra shakė
kot e ke oj skilja plakė
se pėr t'gjallė se shtron shqipninė
sot me shkollė e kem djelmninė
si me laps si me martinė
kemi miq kemi kumbarė
anė e mbanė mbi dheun me farė
se nuk jam ma ai shqiptarė
si dikurė n' mote i shkretė
tash shum miq pėr mua lanė jetė
amerika e europa
prandaj ma ti nuk merr copa
me e grabitė si te duash ballkanin
per me i knaq shkja e junanin
se kam miq si qehlibari
qė t' mbulojn me flakė e zhari
e i kam djemt trima me fletė
mjaft psuhtues qe tremij vjet
koha tash ka ndrrue e favore
sot ka miq toka arbnore
edhe djem kam porsi zana
kur ti thrret kjo shqipni nana
bien mbi ushtri mbi kapetana
nė thumb e marrin nė ballė armikun
se zanatė e kan qelikun
dijnė me vdekė pėr t' lashta troje
per ta lufta ėsht nji lloj loje
nuk i trmemben ata barotit
se jan djemt e kastriotit
edhe vashat si gjeraqina
besa fort ndezin martina
kan me t' zi me pshtjellė shum shkina
tash martina ka shum zjarmtare
ėsht ushtrija qlirimtare
qė gjak n 'vetull i merr armikut
kur t' shtrėngohen nė armė t'qelikut

i kem djemt qe marrin n' sy
n' thumb martine pe kan thy
me plumb penin e kan kputė
i lindi shqipja sqepekrrutė
kan kputė pe e fije tė hollė
sot shqipnija i ka me shkollė
sot edhe shkronja me gjith leter
e vret n' ballė hasmin e vjeter
biblioteka e dituria
si dikurė nuk ėsht shqipnija
kur me lecka ecej prore
s' kishte shkollė n 'troje arbnore
sot po flet akademija
po flet shkenca e diturija

tremij vjet shkolla u ndalua
tremij vjet qė kan kalua
sot me shkollė lulzon etnija
rrnoftė e lirė mbi dhe shqipnija
kahdo i thonė e lashtė etnike
kahdo e ka mbrojtjen qelike
---------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
---------------------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:02

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėpėr uren e ferrit
*******************

Shkruan Xhelal Ferizi
=========================
autori i vargjeve shqiptare nė mėrgim
*******************************

nėpėr uren e ferrit me njė pendė nė dorė baraspeshė
kalova sa e hollė qė ishte
at'her nuk isha me kaq shum burime veshė
as penda kaq themele nuk kishte
***

gjYqtarėt e huaj mė prisnin kurreshtarė
kur po humbisja drejtpeshimin
por un isha ndėr breza i lindur shqiptarė
e pendė e kisha besimin
***
poshtė ure zjarre tė armikut
helme e katrane e kurthime
por fjala e ime e germa e qelikut
mė mbante dhe penda ime
***
sa do qė e hollė ishte sikur fije
e ferrit urė holllake
unė edhe ma holl kah fjala me dije
mbahesha mbi botė rrumbullake
***

armiqt u tmerruan dhe tėholluan uren
edhe ma holl per ta kėputė
edhe un t'hollova ngjyren fjalė biluren
qė tigrat e uritur i kam zbutė
***
kalova me penden e mendjen atletike
me shprehjen plot art e aktrim
me gojė hapur bishat e ardhura siberike
i la baraspesha ime nė kalim
***

gojen hapė e mbanin tė ftoftit krokodila
me shekuj tė uritur pėr gjak
por un nė ndihmė thirra me mija bilbila
qė ndeznin qdo qiell me kapak
***

dhe me kėngėn shqipe kalova uren
ku flakėt arrinin me prekė
nuk ma prishi ferri as mish as strukturen
as besa nuk mė ka vdekė
***

dhe mbeten gojė hapur arijt e sibirit
me krahėt e mi t' lehtė e pendė
qė i kisha n' dy krah un shqipja e ilirit
me kalu ura ferri mjeshtrisht e me mend
***

mbeten gojė hapur gjarpij e krokodila
e pezhgvja mbeti duke vlue
tigra arijė qakaj e kopila
qė mė priten pėr tė mė gllabėruar
*****************************

Shkruan Xhelal Ferizi
/titullin nė vargje nėpėr uren e ferrit/[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:03

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė qoftė se gzim ka kund mbi dhe
*******************************
Autori Xhelal Ferizi
******************
l i r i k u
===================================
nė qoftė se gzim ka kund mbi dhe
edhe vlon porsi sherbeti
dilni e shihni o kombe e fe
nė zemren time tė gjerė sa deti
***
zemra ime ngazllimtare
qė po e vlon n'valė dashurija
po ngarendė me shpresė shqiptare
nisė n'flutrim ėsht kah qamėria
***
se prej qiellit mora fjalen
se jan qelė do dyer prej drite
prandaj frejt t' zemres s' po ndalen
dil qamėri o zemren prite
***
dil e prite se u l'shu qiellit
drejt kah ti me krah mbi erė
porsi e bukura qehreja e diellit
vjen si zogza nė pranverė
***
ka marr krah zemra dardane
ka me vete gurra e kroje
shend e dritė prej dielli e hane
e ka shqipen cicrimė goje
***
dil e prite oj qamėri
o shpirtė dielli o shpirtė malli
se po tė vjen pėrmbi ajri
me lot gzimi si kullim zalli
***
diell e hana po e pėrcjellin
yjt shqiptarė po e mbajnė me fletė
mu nė barkusha po ja mbjellin
qamėrinė ėngjėllushen vet
***
dil qamėri prite o janinė
dil me ngjyrė porsi sheqeri
mbi fole kjo nė follorinė
me shum yj t' vjen pėrnjiheri
***
shum mbas sajė jan nisė krahlehtė
shum bilbila e kėngatarė
shqipe e zana e trima n' fletė
qė me gjak quhen shqiptarė
***
qielli u mbush po fluturojnė
mbi fole tė arbėrisė
zemrat shqipe se q' po vlojnė
kan marr krah drejt qamėrisė
***
qielli i kaltėr i etnisė
kah fillon prej albaniku
pėrmbi fusha tė dardanisė
deri nė grykė te kaqaniku
***
mbushė ėsht edhe qielli i prizrenit
edhe e bardha mitrovica
ana e brigjeve tė erzenit
qielli i shqipes kah drenica
***
thonė po vlon edhe dukagjini
si nė ara si nė malsi
e kah valbona i kthjellti drini
ku flet dheu me bukuri
***
e mbi qiellė n'pukė e iballe
zemra shqipesh me krah ari
po flutrojnė e hjedhin valle
me art t' shejt qė i ka shqiptari
***
rrotullohen mbi ajri
thue se nė gjak ju rrin rrymimi
e gjallė malsija me bukuri
i bardhi mati e kurbini
***
shkodra korqa tepelena
durrsi kruja me delvinė
si kalaja me bedena
vjen gjakova me prishtinė
***
zemrat tjera gjeraqina
nė krah e flatra me tė bardhen dritė
vlora ballshi e kanina
pėrmbi qiell thonė lart jan ngritė
***
nė qiell me sharm thonė shqipe e zana
me re tė bardha e bukuri
mbarė etnike shqipni nana
po i nisė shqipet n' qamėri
***
si ilirida si kosova
gostivar strugė manastir
nė kambė que plava e rugova
edhe ulqini i lashtė ilir
***
por edhe e bukura zemer tirana
edhe gusia e libohova
strugė dy dibrat e viciana
n 'rrezatim shkupi e tetova
***
zemra mbushė me dashuri
shqipe jan kto t' fluturimit
kan msy rrugėn pėr qamėri
porsi i bardhi art i gzimit
***
ohri e struga e dangllija
vlora e arit me kaninė
zemėrmadhja ajo malsija
tė gjith jan msy sot pėr janinė
***
edhe saranda e ksamili
kruja e bukur me flamur
shkdodra e bardhė si karajfili
tė gjith jan nisė me dalė n' kostur
***
edhe tanusha e kumanova
pogradeci e gucia
edhe tivari e kėrqova
struga lule e mbarė etnija
***
peja e bukur e gollaku
me gilan e karadak
me tropojė porsi bajraku
t' gjith kah jan shqiptarė me gjak
***
me ta u nis zemra e lirikut
por si niset drita e yllit
pėrmbas sajė adriatikut
shum jan nisė si zana t 'pyllit
***
lezhė e klinė e suharekė
edhe burreli me rubik
kah qamerija kėrkojnė shtek
kah berati albanik
***
tė gjith me i pa si gjeraqina
ka dal qielli i bukurisė
me pa zemra mbi ajrina
si flutrojnė shqipet t' lirisė
***
thon kto zemra jan t' dukatit
gjirokastra e libohova
edhe zemra e lazaratit
krah per krah peja e rugova
***
paskan dalė thonė tė gjith me pa
porsi retė n' qiell topa topa topa
e gjith azija thonė kah ka
e kureshtarė tjerė kah europa
***
thonė edhe andej tej oqeanit
e kah afrika me zallina
kan dalė t'shohin tė ilirianit
si flutrojnė shum gjeraqina
***
e gjith bota kureshtare
thonė mbi qiell doli edhe liria
po i sheh shqipet ngazllimtare
si flutrojnė kah qamėria
***
lezha kruja e kopliku
e bardhė besianė edhe delvina
me himarė adriatiku
kan msy sot kah follorina
***
hije u paska fluturimi
po u prinė zemra e nanė shqipnisė
thue flutron qiellori gzimi
shkojn mbi qiell zemrat t' etnisė
***
Autori Xhelal Ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
***************************************
l i r i k u
---------------------------------------------------
[/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:36.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.