Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 16-09-08 22:28

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vullkanet rafshin mbi ta
----------------------------------

Xhelal Ferizi autori i vargjeve lirike shqiptare
nė mėrgim
---------------------------------------------
mbi ta rafshin vullkane
kushdo qė ėsht antishqiptarė
edhe ata qė tradhtojnė! nė vendė tė dheut balte e rane
ecshin mbi prush e zjarrė
-----------

tė huajt na ushqejnė sabotimin
ta pėrkrahun vyshkjen
ata na e mbollen mjerimin
dhe na e duan gjak ndryshkjen
------------

ata na i pėrkrahin mercenart
ata na djegun pėr sė gjalli
ata ata ndėrkombtartė
ata pėrjetsisht na lidhin pėr brenge vuajtje e halli
-------------

ata favorizojnė tardhtarin
po kurrė jo patriotin
ata e ngrisin zuzarin

e ulin gjeniun e ngrisin tė kotin
----------------------

ata vetėm ata
paguajnė pėr tė zezat tona
ata pra grek e shkja
e tjerė satan e demona
------------

kush tjetėr pėrveq ata vampir djaj
ata tė pa shpirtė e zemer
nji komb e duan vetėm me lot e vaj
deri sa tė ket glob me emer
----------------

ata he dalshin fare
ata u shofshin me fise
ata token shqiptare
tė djerrė e duan me drize
--------------

me therra me shkreti me varfri me lot
me anarki e pshtjellim e ngecje nė qdo sferė
ata na duan nė kurvri nė shekuj e sot
pa nam pa punė e pa nderė
--------------

at qė me ne jan tallė
nė shekuj me ndjenjat tona
mos mbetshin nė breza pa u kallė
vendet i paqin zezona
--------------

ata dhe vetėm ata
na zien nė kazanin e ferrit
ata pra ata jan e zeza hata
jan pjella e hiles e territ
-------------

ata na e ndalin diellin
ata nė shuajnė nėpėr breza
ata na mbushin tokes e qiellit
me lot e pusi tė zeza
----------

ata na rrijnė nė prita
ata na quajn me fjalorė
hjdut na quajn e bandita
por vet mshefin thikė e dorė
----------

ata e mshefin helmin
nė plane i kan dy ftyra
ata na e vejnė gjithmonė shkelmin
me rrena na mbajnė e mėnyra
-------------

ata na shkatrruan fabrika
duke na i premtuar tė reja
ata na futen me ndarje e thika
na ndanė kah krahina e feja
-------------

ata he ditė mos tė g'zojnė
ata na qthuren me lojė
ata gjithmonė na dėnojnė
he mbetshin nė shkrumb e rrėnojė
---------------

ata vatan mos paqin mbi dhe
mbetshin tu u gri nė mes vete
ata u ndafshin me fise e me fe
e gjaku ju derdhtė si dete
-----------

ata nė shekuj na varfruan ata na rrėnuan
themele fabrika e shkolla
nga ata sot etnikja shqiperi po vuan
nga planet e tyre tė holla
-------------

ata nuk na lėshojnė nga kthetra dora
paguajn sabotatorė
ata jan qakaj e hora
ata na kan nė dorė
---------

dhe zoti i sheh pėr qudi
nuk i shuan me tokė e me dhe
ata jan kulqedra e lubi
ata nuk lan diellė shqip me nxe
-----------

jo jo askush tjeter
vetėm ata na mbajnė
me fre me fjalė e me leter
nga shekujt e fatit na ndajnė
-------------

ata e kan poshtėrsinė
ushqim dhe ushujza jan
atyre nuk ua sheh tinzrinė
se maskat engjull i kan
--------------

ata jan rrethi i dante aligerit
i nėnti rrathė pėrmbi dhe
ata jan gjarpijt e fjerit
qė pijnė gjithmonė gjak nga ne
---------------

ata nuk e lėshojnė nga kthetrat
shqipėrinė etnike shqiptare
ata na i vulosin fatet e letrat
me shputen e tyre barbare
-------------

ata nuk na lėshojnė me ecė
as nė progres e nė zhvillim
ata jan shkaktarė pse kem ngecė
ata pra o kombi im
------------------------------------

Autori xhelal ferizi mėrgimtari me vargje shqiptare
----------------------------------------------------
Tė ri pleq plaka gra nuse motra tė reja vasha djem burra e gra shqiptare
tė shqipėrisė etnike
lexoni vargje nga poeti lirik nė mėrgim Xhelal Ferizi autorė i shum vargjeve shqiptare
lexoni dhe krijoni knaqsi ndjehuni gjat leximit analizoni komentoni
----------------------------------------------------------------------
Pėrshėndetje kombit tim nga mėrgimi autori Xhelal Ferizi
-------------------------------------------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:29

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Arti im
----------------------
shkruan xhelal ferizi
----------------------------------
o arti im qiellorė
arti im o art qė mė erdhe nė kopshtin qiell tė shpirtit tim
dhe i dhe pendes time germa e varg ėngjellorė
dhe indet e gjersisė mi mbushe me shkrim
---------------

o arti im i bukuri i pashterrshmi vlim
bateri magjike e pashterrshme qiellore
qė shprehjet mi mbjellė nė imagjinim
e vargun nėpėr gjene mahnitore
-------------

o arti im tė dua o art'shpirtė i pafundsisė
i lindur nga loti i luleve aromtare
i shpėrndarė gjithkah q ė me vjen prej gjithsisė
nėpėr botrat e mia shpirtė krijimtare
----------------


ti i dahsuri art qė endesh i paprekur
qė tė krijoj qiellore perėndia
dhe ringjallė edhe tė vdekur
kur te shkrepė nėpėr shpirtė'caqe dritėsia
----------------

ti o art qė nė pėr mbrendi tė mahnisė
miliarda emra gurėsh mbanė ingji tė pa emruara
dhe akoma nuk e din gjuha e njerzisė
se mua vet shprehėsisht shprehje'dritat mi ke dhuruar
-------------

ti o art o dhuratė menqurore
o vlera mbi vlerė o miliarda larmi
secila me emėr nėpėr rasa lakore
nė mua tė eturin mjeshtrisht jeni shkri
------------

ju nuk me lat tė bėhem munafik
as i kombit tradhtarė
ju mė mėsuat si duhet ndejtė me armik
me tė ndyrė me armiq e bizarė
--------------
ju me edukuat tė dua qiell e dhe
tė dua at gjuhė tė lokes
tė dua komb vlerė e norma e fe
dhe qdo kokėrr zallė e dhe tė shqiptare tokes
-------------

vazhdo o arti i im bukurosh
se ti mė mbushe me besė
ti mė do mua e un ty e kot e ka qdo sarhosh
ti je nė secilen rreze nė grimca nė shi e nė vesė
----------------

kudo je ti je imuniteti im tė dua dhe ti mė don o art
dhe ti vjen kahdo i mbėshtjellur me nji ajr qudije
nuk prekesh nga asnji mikrob as poshtė as lart
mė mbushe me dashuri tė njerzores me pėrkushtim etnije
----------------


dhe prandaj un ty nė secilen germė tė shpirtit tim
o mahni qė flet
nė secilin ingji tė dheleve tė gjakut tim
tė shėndrroj nė shprehje nė jetė
---------------

tė dua o arti im tė dua nė pėrjetsi
sa i pafund qė je
ti nuk don qė qielli e materja tė kenė shterrėsi
as shpirtrat gurė e ujė e dhe
-------------------------------

Shkruar nga xhelal ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:32

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pran nji guri
--------------
un pran nji guri ulur
shekujt po i shpalosja me meditim
me sy nė qiell tė ngulur
sferave i thelluar nė mendim
------
kahdo me mendė nėpėr kėrkim
spjegimeve tė kohrave me mund
dikund me ndėrgjegje dikund me pendim
thelbin e arsyeve e kėrkoja qdo kund
----------
sa botė e quditshme mizore
sa luftė e pamėshirshme nė qdo hap
ekzistenca tė pa fundme kohore
kohė qė tė nxisin nė lėvizje nofullash e hap
-----------
kohė qė tė nxisin enigmatike mbi dhe
sa tė quditshme imponuese motive
diellit kėrkoja me dy sy lut'shėm si fe
pėrse o zot nė mes vape mė ngrive
--------
dhe vazhdoja kėshtu kėrkueshėm nėpėr tė jetes fenomene
pseheve me qudira nėpėr menquri kėrkim fusha e logjikė
kėrkoja kahdo nėpėr materje e gjene
dikund duke u joshė e dikund duke ikė
----------
kėrkimeve kur delja nė secilen mikro ndjenjė e fakt
sa i quditshėm mė dukej ky mish me tru
njeriu nė secilin hap e akt
e vet jeta qė krijimsia aq shum eka filozofu
---------
vrapet kahdo pėr buk e pėr dije
i stdujoja mandej edhe veset
shkeljet e pa mėshirė e gjithfar mėrije
gėzimet hidhrimet e streset
-----------
tė gjitha mė dilnin shkencė arsye nė vete
tė gjitha mė dilnin psehe plot qudira
edhe vet vdekja si njė fund jete
nė kėt garė mė dukej nga njėher ma emira
-------
vrap e mbijetesė nė secilin cak
vrap nė grabitje vrap si nė kafshėri
njeriu mė dukej mister nė mish e gjak
e jeta njė pleim si ujė qė duhet pi
----------
e lotin e dhimbjen sa shum i studjova
kėrkova edhe nė laboratoret e fateve tė zeza
formulė shkencora mandej definova
jeta ėsht njė pikė lot nė mashtrim o breza
-----
sa garė jetese kjo e pa mėshirė jetė
sa e pafundme dije
i dobti nė rrugė dikund mund me mbetė
a ka fund kjo lakmi njerzije
-------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
Tė dashur lexues bashkatdhetarė
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi
ish i pėrndjekur politik njė jetė
edhe pėr tė komente jeni tė lirė
komentoni sipas shijeve tuaja
tregoni shokut shoqes
-------------------------------------


[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:33

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un dhe ethet e ikjes
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
Nė secilen dridhje “vuajtėse nofullash nė pyllė
dridheshin vuajtjet nė dhėmballė
qante bashkvuajtės secili yllė
dėnesnin dhe pysnin kush je ti vallė
-------
kush je ti i huaj maleve tė huaja qė habitė qdo bimė
nė kėto ethe nuk qėndron dot akulli i ngrirė
ti qė nė kto net mendon pėr vargun me rimė
ėndrron kombin tėnd tė lirė
-------
dridhjet nga tė ftoftit preknin deri nė zemer
krrusur nėn do pisha e druj pa ushqim
si tė quajn ty o djalosh me emer
mė tha qielli i huaj me shikim
---------
mė quajn xhelal ferizi poet
mė quajn shqiptaro dardan me komb e fe
un mund tė shkruaj vargje si det
liri nuk kam as atdhe
------
po maleve kėtu pse je mė tha qielli i habitur
nė kto troje kaq larg katandisur nė hata
un jam i burgosur nga prangat i ikur
se duan armiqt me mė vra
----------
dhe mė shikonin me habi koha e druj e gurė e stina
mė shikonin me habi gjethet e malit tė huaj
mė shikonte dushku e ahu e qetina
e qielli nisi tė shkruaj
----------
lagshtija mė kishte hy nė palcė tė mjerimit
ftoftėsia uria nė asht e nė gjak
vuajtja mė kishte hy nė thelb tė lėngimit
kėmbėt mė bėni lak
-------------
tė gjith habitshėm mi shikonin vuajtjet e mia
kalitjen si tė gurit ma shihnin e qėndresen
errsira kur binte mbi dhe nata e llahtaria
tė atdheut nė gji e mbaja besen
-----------
e mbaja vargun poetik nė adhurim
e mbaja fjalen duke dashur ta shkruaj
o zot si ecte hapi i cakut tim
nuk di dhimbsurisht ta pėrshkruaj
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:35

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njiher nė trotoare
---------------------------

Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
---------------------------------------

njiher mė kujtohet nga shum her nė ilegalitet
me sy nėpėr disa ecje udhė tė vėshtira
un i gjallė quhesha por isha askundi vet
nėpėr tė pa fundme humbėtira
---------

un isha hiqi gati njė pikė mjerani i gjorė
ikja ishte perspektiva ime
dyshek e kulm i kisha shi e borė
dhe kahdo pėr rreth zhgėnjime
---------

nganjiher e vloja ashtu mu nė mes tė akullit shpresen
ėndėrrimtarisht me sy hapur
doja tė mbahesha pėr fije kashte e shikoja lot' vesen
si rrėshqiste si loti im mbi lulen e hapur
-------


nėpėr tokė tė huaj i strukur i ndjekur
konak qiellin me dhe
her nė nji far kome e her gjysėm vdekur
nė ikje ilegale si zogu i pa fole
-------

fytżrat e huaja mospėrfillse qehre
ftoftėsi e tokės mė ngrinte nė gjak
kaloja me muaj tė huaja fshatra e shehre
me hapin e cvilitur me lak
------

i shpronsuar i ndjekur i mbetur pa atdhe
lotin nė vend tė ujit e kisha me e pi
pėrveq diellit t' huaj tjetėr zjarrė nuk kisha pėr tu nxe
lahesha nė tė ftoften borė tė huaj e shi
-----


dridhjet ethet mėrdhirjet i kisha pėrher besnike
s' mė ndahej as dridhja nė nofull
sa her me ka pa hana rrezanike
nė mal duke kėrkuar si kafsha ndoj strofull
-----

tė gjith drujt me habi mė shikonin
e un i shikoja nė secilen rrudhė
fatet askund mbi dhe s' mė ndihmonin
nuk gjeja dot shteg as udhė
-----

vetmi llahtare nė mal
dushk i pėrzier me fletė
habija mbi qiell u ndal
habitshėm shikonte vet
-----

ecja me nji ideal qė mundohesha ta ruaj
nė vuajtjen time tė uritur
sa her i thash zotit pse kėshtu tė vuaj
me fjalorin tim tė ngrirė mbi dhe i rraskapitur
-----

ku shkon mė pyeste vetvetja
ku ėsht caku yt
mė pyeste n' depresionim uria e etja
e tė lodhurit pėr gjumė tė dy sytė
-----

vetmija llahtare ma e tmershme se vorri
kahdo mė ndiqte nga prapa
shtegu kishte humbur i malkuari qorri
e jeta mė nxiste me instikt e hapa
-------

terror ėsht ky i thash o perėndi
cilat sadiste satane na e caktojnė kėt rrisk
un ėndrroja dhomė me nxemje e orendi
mendjen e kisha brisk
-----

nė mal nuk kisha laps as leter
vuajtjen e kisha rimė
varg nuk kisha tjeter
pėrveq pasthirrmė e bėrtimė
------
sa flokt mėrisht ua kam nxjerrė drujve
sa shum grushta i kam sjellė tokes
krandeve dushkut e drujve tė huajve
mėrisht kam shikuar drejt lokes
---------

fillova ti urrej yjet
netėt mė dukeshin llahtare
i urreja edhe pyjet
e rrugėt me trotoare
-----

buken e ėndrroja
nė ėndrra me sy hapur plot koken
nji fjalė me askend nuk e ndrroja
nuk e doja as qiellin as token
-------

ftoftėsija ecte damarit
nė palcė hynte nė zemer
larg nga toka e shqiptarit
si quhej kjo vuajtje me emėr
-------

shushurima e nates monotone
uji i ftoft i prronit
nata si nji sterrė zezone
hijet e huaja porsi tė' demonit
--------

po ecja me ikė n' perėndim
buken nuk e njihte qenja ime
nė gjak nuk kisha vlim
si ngrirjet e vuajtjet mė sjellnin pendime
-----

vuajtėri qė nuk spjegohet
edhe sikur ta ringjallim shpiksin e fjalės njerzore
nė asnji gjuhė dot nuk thohet
si quhet kjo krajatė mizore
-------

her dilja nė fusha e ledina
her nė ligje tė pa fund
nga un ikte moti e stina
besnik i imi ishte i quajturi mund
---------

nga pylli nė pyllė fshat mė fshat
kalim vorresh errsira
i krrusur nė shpirtė e nė shtat
pėrqartė me do vargje tė lira
-----------

kujt ti recitoja nė at ferr
pyllit tė huaj llahtarė
netve pyjore tė frikshme plot terr
un i pėrndjekuri shqiptarė
---------


malet nuk mbaronin
as lugje lumej e dete
kėmbėt e mia hapėronin
qudija i shtynte drejt jete
--------

i ngrirė i uritur pa pare
i strukur i ndjekur i huaj
shikimet mbi tė huaja trotoare
jam shqiptari qė vuaj
---------

europen e kisha nė sy
dhimbjen pėr tė robruarin dhe
besen qė s' mė lente me u thy
lirinė si zjarrė me u nxe
---------

ik nėper trojet sllavianee dridhu qerpiku
nė tė huaja net plot katrane
ik sa ma larg nga armiku
me veten duke folė shqip mjerė at gjuhė nane
--------

netėt kur vinin e binte errsira
gėrmuqesha nė qoshe e skuta llahtare
nė netėt e frikshme nė agime tė' ngrira
shum larg nga toka shqiptare
-----------
kėrkim nėpėr male qė se gjente as busolla
kėrkim nėpėr shpresa qė instikti i mbante
mė drejtonin rrugėve e udhėve tė malit tė holla
joshjet lakmiqare caku qė mi ndante
----------

un naten e bėja nė ankthe e nė fletė
nuk dija a ėsht gjumė a vdekje
me thoj mbijetese jam mbajtur nė jetė
vuajtjen mu nė palcė e kam mbrri me shpirtė prekje
--------

edhe koha vet edhe gurė e lisa
e gjithqka qė ishte nėn qiell me kapak
gjenin konakt t' vet gurėt druj e qiparisa
qė llahtari i nates tė mos ju hyn nė gjak
----------edhe guri kishte strehim
lulet futeshin nė mbulesė tė vet
pėrveq meje e nates n'ė llahhtarė e rrethim
qė rrinim si dy qyqe shkret
-------

kėshtu m' kaluan muaj duke kaluar brigje
nė net tė rrėnqethshme nėpėr pyje e druj
duke kėrku jetė e shpėtim e shtigje
lllahtarshėm me vetminė nėpėr dheun e huaj
-------------

uria s' mė ndahej e terri
heshtja e vorreve e kobė kėnga e secilit karcell
pamja si vorri e ferri
nata nė dhe t' huaj vuajtėri qė mbjell
------------

hapi i im nė vetmi qė ngjethė
trishtim qė rrėnqethte nė mish
nė secilen krande tė pyllit e gjeth
e thente qėndresen dy fish
---------

nuk durohej heshtja errsira nuk durohej mundi
e tmershmja pa fundėsia
i llahtarshmi terr qė si dukej fundi
as ankthet e uritjet e mia
-------------

udhėt nuk i dija ecja pa busollė
i varfėr atdheun si ėndėrr nė gji
sa vuajtjet mė brenin si krimbi nė mollė
e palcen ma dridhte dėnesja nė elegji
------------

nė ethe pėr trojet shqiptare
nė ethe pėr njerzit e mi
ikje kahdo n“' trotoare
qrrėnjosu prap pėr me mbi
-----------------------------

Autori Xhelal Ferizi
-------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:36

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos mbini mbi pleh
---------------------
Mos mbini mbi pleh
---------------------
mos mbini mbi pleh se pleh ju mbetet vesi
mbini mbi mirėsinė
mos u bėni bimė interesi
ushqehuni me bujarinė
---------
mos mbini mbi ujitjet jargė demagogjike e tė vjella
mbini mbi bukurinė
mbi stinė tė diellit rritnu rreze'mbjella
ushqim ta keni lirinė
---------------
mbjelluni lart nė vetėdije
mbjelluni nė etikė
mbjelluni nė arte mirėsije
nė ma tė bukuren vlerė n' gjenetikė
--------------
mos u mbjellni nė tė keqin ves
mbjelluni nė punė
mos u mbjellni nė vesin e pa besė
as nė krim e vrasje e dhunė
---------
e mos mbini mbi vesin bizarė
mos mbini nė fliqėsirė
mos mbini mbi mėsimin tinzarė
mbi nė artin shpirtmirė
------
mos mbini mbi qyqarin minut
mos mbini mbi joshje sadist grabitqarė
mos mbini mbi shekullin hut
mbini mbi shekujt argjnentarė
-----------
mos mbini mbi zemra tė zeza
mos mbini mbi vese gėnjeshtare
por mbini nder shekuj me breza
mbi nė punė vlerė e besė shqiptare
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:36

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kam pa njerz me vese
--------------
Kam pa njerz me vese zhapini e skilje
kam pa njerz me zemer drapri
kam pa njerz me blozė hilje
me mbshtjellje bolle e gjarpri
--------
kam pa njerz qė e pinin si dolli tradhėtinė
kam pa njerz me vese si tė miut nė nevojtore
kam pa njerz qė e shkelin lirinė
kam pa njerz pa fije nervore
-----------
kam pa njerz si akulli e tigri
kam pa njerz me vese qakalli
kam pa aq vese sa nuk mi pėrfshinė libri
as deti as dheu e zalli
-----------
kam pa njerz si gomari
si pelat si bushtrat si pula
kam pa gjithfar lloj vesi qyqari
kam pa vese porsi thundra e vula
-----------
kam pa vese ushujza si njala
kam pa vese si ariu
kam pa vese si hala
qė fjalen nė fyt ma ngriu
------------
kam pa vese me laskuci e teveqeli
kam pa vese rrencari
kam pa vese hajduti e krimineli
kam pa edhe vese vrastari e tradhtari
-----------
gjithfar vesesh kam pa
qė toka me dhe i mbanė
prandaj penda ime ligjron pa ja nda
pėrjetsueshėm me varg po qanė
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:37

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse shuhem nė harresė
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Nėse shuhem nė harresė fajtorė jeni ju tė bijtė e vogėlsisė
ju shpirtrat e pluhurit makabėr hijanet
ju tė bijtė i mikroshpirtėsisė
qė tė gjerė dukeni gėnjyeshėm si det
----------
nėse shuhem nė harresė fajtorė jeni ju o tė pa farė
tė bijtė e lakmive taksidare
ju qė nuk jeni bujarė as njė pikė shqiptarė
ju tė bijtė e lavires pare
-----------
nėse shuhem nė harresė
jeni ju fajtorė o tė bijtė e rrenes e mashtrimit
ju qė u polli i paskurpullti interes
ju o tė bijtė e mallkimit
-------------
ju jeni fajtorė me parollat qė duken qelike
por qė jan jargė nė mbrendi
ju qė dukeni pamje heroike
ju qė shqipėrinė etnike e leni me krye nė hi
--------
ju pra ju o karagjozat e dollarit
ju o i shpirtrat e veseve tregtare
ju tė bijt e blozes e blozatarit
tė bijtė e smundjeve bizare
-----------
ju pra ju e kush tjetėr mbi dhe
ju tė bijtė e gjelozisė
ju tė pa komb tė pa fe e atdhe
tė bijtė e shpirtngushtėsisė
-----------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------
Lexoni vargje nga i pėrndjekuri politik i persekutuar njė jetė nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shoqes shokut
--------------------------------------
Shqipėria etnike nji komb nji dhe njė gjuhė nji flamur nji atdhe
----------------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:38

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk dua tė jem me njerzinė
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
Nuk dua tė jem me njerzinė
as sot as nė mot as neper kohra e breze
dua tė jem me pėrjetėsinė
si e pavdekshmja rreze
---------
nuk dua tė je me njerzinė
dua tė jem si qielli
ta ndjejė vetėm dashurinė
diellorisht ashtui si e ndjenė dielli
----------
nuk dua tė jem me njerzinė
dua tė jem mirėsia
dua tė jem nji me bukurinė
tė jetoj pėrher si gjithsia
-------
num dua tė jem me njerinė
pėrse tė jem vdeksia
dua tė ndjejė rrezaninė
dua tė jem pa vdeksia
--------
dua tė jem gjith'i e jo hiqi mbi dhe
dua tė jem arti prore
dua gjithmonė me u nxe
nuk dua tė jem ngrirje e shkrirje si nji akull bore
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:39

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

RRiqnat mbi token tonė
-----------
O toka jonė rriqnat na mbuluan
ata po pijnė tėndin gjak
o toka jonė ata na vėrrshuan
shkundu o toka jonė pak
--------
dridhu e qit flakė
rriqnat tė digjen nė barot
ata u pollen nga bushtra shakė
na pijnė gjak ena derdhin lot
-----------
mbledhi fuqitė tua o e bekuar
o toka ime e lashtėsisė
me gjakun tėnd tė vluar
e me flaken e lirisė
----------
rriqnat shtypi kalli shkrumboi njė her e mirė
shtypi mandej ec krenare
tė dua o toka ime tė dua shum tė lirė
pa rriqna e ushujza barbare
---------------
tė dua me flamurė nė dy krena gjeraqinė
tė dua si diell me rreze
tė dua si bilbil porsi kanarinė
shqip tė kėndosh nder breze
----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------------
Lexoni vargje nga autori Xhelal Ferizi
nga shqipėria verilindore(kosova dardane =Mitrovica
tregoni shoqes shokut
----------------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:39

Titulli: lirik
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

[COLOR="Blue"]Ahtisari

-----------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
qajnė mbi dhe shqip bimė e bari
qajnė shqip prore stintė e motit
se na erdhi ahtisari
hoq flamurin e kastriotit
-------
ja hoq shqipen me dy krena
na e rrėnoi kalanė dardane
me gjith gurė edhe bedena
na e hoq shqipen iliriane
----------
e pse tė mos qajė gjithkah bilbili
e pse tė mos vyshken degė e pipe
pse tė mos dėnesė gjithkah currili
kur s' valon nė erė ajo shqipe
--------
pse tė mos thahen shegė e narė
pse tė mos vyshket gjithkah ylli
kur flamur nuk ka shqiptarė
mbi dardanė qajnė fusha e pylli
-----
veq pse deshti ahtisari
edhe do tjerė tė pa mirkuptim
pa flamur me mbetė shqiptari
nė europė gjithmonė jetim
---------
nėpėr shekuj dhe i joni
shqip nė flamur ka ndejtė si shpresa
sot pse e hoq i zi demoni
me e shkėmbye me interesa
--------
sot kosova njė harren ka
qė si dihet fis as farė
pėrfaqson ai jevg e shkja
por s' valon dot per shqiptarė
-----------
ky shpėrblim i ahtisarit
qoftė mallkue qė na theu n' copa
pėr me u tha kraht e shqiptarit
siq e desht gjithmonė europa
------------
porse besė un kam te zoti
njė di tė bukur kah lirija
shqipja jonė si i bukuri moti
do tė valoj ku i rrin etnija
-------
e ku i thonė shqipni etnike
ku e shkrijnė artin t' bukurįt stina
nė fusha e maja albanike
do tė valoj prap gjeraqina

--------------------------------
Xhelal Ferizi Autori shqiptarė nė mėrgim
autori xhelal ferizi nga Mitrovica e Shqiperisė
verilindore etnike
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori Xhelal Ferizi
JU UROJ LEXIM DHE ARGTIM Tė KėNDSHėM GJAT LEXIMIT Tė VARGJEVE
Tregoni shoqes shokut
-----------------------------------------------------------------------
Shqipėria e bashkuar etnike njė gjuhė nji atdhe njė fe nji dhe me gurė njė
shqipe nji flamurė,ideal o autorit tė vargjeve shqiptare xhelal ferizit nga Mitrovica e Kosoves
-----------------------------------------------------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:41

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Jan disa epshegji
-----------------------------

Shkruan liriku Xhelal Ferizi (xhela i Mitrovices)
----------------------------------------------------


Jan disa epshegji qė nuk ndalen
ata! sikur tė shpallej ndonjė konkurs edhe pėr zot konkurojnė!
ata me maska karrieriste e fetare edhe falen
zotin rrejshėm e lavdrojnė
---


ata edhe sikur nė majat mė tė larta tė ishte lavdija
mbi re synojnė e ma lart te posti mbi qiellorė
do tė kėrcenin atje nga lakmija
atje lart ta arrijnė me dorė
---


ata marrin maska tė llojeve gjithfare
i vejnė nė zemra e nė fytyrė
ata shesin fjalė tė mėdha hiqi nėpėr pazare
ata jan demagog tė ndyrė
---

postit i falen nga pesė her nė ditė
synin e kan te karriga
ata edhe nga qielli zotin do ta kishin zbritė
vendin pėr t'ia zanė aq larg i shtynė e liga
---

posti ėsht e tyre dashuria
ata qajnė pėr fron
ata me sy kah karriga vdesin e kah lakmija
ata duan tė vdesin nė post pozicion
---

ata shkrihen pėr ti lavdruar dikush pa mbulesė
merita e tyre brryli ėsht pa radhė me u shty
ata nuk kan kurriz as besė
mbi vlerat gjith kan pshty
---

komb nuk njohin ata krymba jan
sa tė mjerė jan zvarranik
ata asht as kurriz nė trup as shpirtė nuk kan
jan mish lakmiqarė pėr karrigė
---
Autori Xhelal Ferizi vargje shqiptare nga mėrgimi
--- --- --- --- --- --- ---
l-i-r-i-k-u-*** i*** -v-a-r-gj-e-v-e sh-q-i-p-t-a-r-e-
tridhjet vjet mbi dhe i mohuar
--------------------------------------
lexoni vargje
nga Shqiptari Xhelal Ferizi nga shqėpėria verilindore (Kosova***dardania ***
e flamurit tė kastriotit Mitrovica e bukur iliroshqipertare
nga Mitrovica e shqipėrisė verilindore
Tregoni shoqes shokut
----------------------------------
[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:41

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Gjamė kombtare

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Gjamė kombtare
shkruan autori Xhelal Ferizi nga shqipėria verilindore
(kosova=Mitrovica e Kosoves shqiptare dardania ilire SHQIPėRI ETNIKE
---------------------------------------------------
gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon
demoni po quhet engjull mbrapshtija po quhet e mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjetėr pėrveq ndėr shqiptarė
hilja po bėhet pushtet
hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urt’sija
i madh po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
urė po quhet vigu
kjo nuk ndodhė askund mbi dhe
pėr veq te nji komb antik
ku posti me brryla u ble
ku zoti ėsht metelik
ku armik mbi degė quhet zogu
ku qyqja quhet gjeraqinė
ku yllė quhet demagogu
ku i ndershmi e pin mėrzinė
orgjija feston ktu gjithmonė
klani ėsht ligji i ksaj toke
merita vdes kjo ikonė
ktu kurva po quhet loke
ashti i prishur mbanė mishin
rrėnja e mykur mbanė fjalen
rrencari e dredhė kamishin
i drejti nė fyt e ka halen
pazaret i bėn puthadori
fatin e ka bizari
flamurin e mbanė sabotatori
paranė e ka mashtrimtari
k’tu buka hahet me hile
k’tu rrena ecė pėrpara
k’tu brryli mbi gara me skile
mbinė pėrmbi klan porsi fara
tokė me garues mbijetese
ku harresa vret dijetarė
pshtjellimi ėsht kult n’ maje bese
ktu trimi quhet tradhtarė
k’tu arti vdes pa buk nėpėr lot
k’tu i varfėr mbetet profesori
k’tu fe nuk ka s e tė gjith jan zot
i pari del puthadori
o k’tu vdes ati e atkija
k’tu e para del pela qorre
k’tu vdes e pa fjalė burrėrija
k’tu trimat kan shteg veq nė vorre
k’tu i ligu ka shtigje rrugė hapur
kah tė don me dalė me fjalė
k’tu hajni quhet i matur
k’tu kneta quhet valė
k’tu kurr drejtėsi nuk ka
k’tu vallen e udhheqė shtrembatari
k’tu armiku quhet vlla
e vlla nuk quhet shqiptari
----------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------[/COLOR]

lirik 16-09-08 22:42

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė kujtohet dehja mbi token
----------------------------
autori xhelal ferizi

aq shum kisha pi kujtime e mallė
sa qė kur u deha lot' e sherbet'ėrisht
rashė shqip mbi gurė e zallė
dhe puthesha shqip me token kombtarisht
---------------------------
puthjet tona shqip me dhe
joshen kureshtjen e diellit
un shqip isha dehur me fe
nga dashuria e tokes e qiellit
--------------
dhe i dehur nga dashuria shqipe
po e shkrija artin mė tė ėmbėl tė ėndjeve lirike
un shqiptoja sharmin nėpėr degė e pipe
nė prehrin e nėnes shqipėri etnike
--------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------
LEXONI VARGJE NGA AUTORI I PėRNDJEKUR DHE I MOHUAR XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES [/COLOR]

lirik 16-09-08 22:42

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kan dalė disa rrencarė
----------------------------

Nga autori xhelal ferizi liriku
--------------------------------

po shesin prralla gėnjeshtare
varfrisht atdheut po i nxihet jeta
rėnkojnė nga tradhtarėt trojet gjithshqiptare
---
me llafe boshe po bėjnė zhurmė pengesa
dinakrisht si urithat mbi dhe e nėn dhe
ata shesin komb pėr pak interesa
nuk njohin tokė mėmė as atdhe
---
ata fjalen nėpėr bisht e pėrdredhin maskė madhėshtore
paguajn tė shitur llafatorė pėr kėt qėllim
premtojnė mirqenje nė trojet arbnore
por zemren e kan si pelim
---
mashtrojnė gėnjejnė popullin pa mėshirė
jan tė zi si satani me ngjyrė
ata jan do akuj me do gjak tė ngrirė
nuk kan as besė as fytyrė
---
mashtrimtari kahdo kėrdi po bėn prore
gjėmojnė e rėnkojnė male e kodra
ata luajn e tallen me do fjalė madhore
por luajn me popullin si me lodra
---
ata premtojnė gėnjejnė gjithqka qė flasin
llomotisin pėr progres vajtojnė pėr elektoratin
ata thua atdhetarisht mbi dhe po pėlcasin
kutiat e mashtrimit pėr vota kur i hapin
---
kutiat i kan e planet mashtrimtare
ata jan ma tė zi se bloza e katrani
mashtrojnė me tė lehura qenėrisht lehatare
vajtojnė me maska satani
---
mjerė toka e arbrit qė i pjelli
ata jan rrenacak
djalli me maska mashtruesi i mbėshtjelli
gėnjeshtren e kan nė gjak
---
etnia vuan e ata prrallisin
pėllasin e zhurmojnė e mbllaqiten
ata punė tė mirė pėr atdhe nuk nisin
me lajka e premtime kalojnė mot e diten
---
ata jan pėr vota e jan pėr karrigė
popullit kurfar tė mire nuk i sjellin mbi dhe
ata jan dyftyrsha jan vet ora e ligė
pa dinė etikė e t'pa fe
-----------------------------------


Nga autori Xhelal Ferizi autori shqiptarė nė mėrgim
----------------------------------------------------
lexoni vargjet eautorit shqiptarė tė shqipėrisė etnike
verilindore (kosova)
tregoni shoqes shokut
-------------------------------------------------------

[/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:38.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.