Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 06-10-08 12:15

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Etja e pėrvėluar
---------------
autori xhelal ferizi
--------------------
etjes sė pėrvėluar vetėm nji her i dhash me pi ujė qasti
pastaj ja dhash shekullin e gjatė tė shkrumbuar
se kurr nuk mu dha rasti
tė jem burim pėrjetėsisht etje shuar
-------
etjes sė pėrvluar nuk arrita ti jap ma shum
se mė kurthuan shekuj djajt kurthagji
nė pritė ndejten hilet tė maskuara si llokum
etja tash mė djeg nė gji
----------
etje e shkrumbuar mė fal o gjani im
mua dhuratė ma dhan shkrumbin pjellat e dinakėrisė
shpejt e papritur kur po flinte nė besė qasti im
dhe nė ty u derdh bloza e tradhtisė
-----------
prandaj o etje e shkrumbuar un faj nuk kam
se nga fyti u percoll nė fyt
o etja e pėrvluar un i yti jam
mau dhe ty pėr njė curril tė kulluar na jan etur sytė
----------
nuk ka currila tė kulluar nėpėr kėto ego tė zeza turbullira
edhe sikur qasti im tė rrinte vigjilent o etje e pėrvėluar
edhe sikur tė ishte zgjuar roja e shekullit ma mira
ti dhe un nga zoti nuk jemi tė uruar
---------------


Aśtori xhelal ferizi
--------------------------------------------[/COLOR]

lirik 06-10-08 22:12

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Pse po qajė
**************

Nga autori xhelal ferizi ne mergim
***********************
po qajė se po e shfrytzojnė diellin mosmirnjohsat
duan vetėm ta shtrydhin deri nė shterrim
kėta tė shekujve qenjet njerzore pėrgojsat
mandej e hudhin pas krahve nė harrim
*****************

po qajė se kėta kan drejtuar raketen
atom e pshtymen kah yjet
shajnė gjithqka pasi tė ngopin me luks jeten
me aromen me lulet me pyjet
**************
pshtyjnė mbi vlerat e barit
mbi dehė'sen aromė tė kėtyre vlerave mahnitore
pshtyjnė pasi tė jen ngopur me monedhat e arit
mbi gjithqka toksore e qiellore
***********

rrezikojnė ujin botaniken
driten e duan vetėm pėr qaste nevoje
kėta po e msyjnė galaktiken
me tallje e me fjalė goje
**********

edhe ylberave po ua ndyjnė krojet
akujt po i shkrijnė polare
po i helmojnė gurrat e hojet
me shkeljet mosmirnjohse barbare
************

kujt ti shkruaj un pastaj
kur lulet tė jen tha
kujt ti shprehem me gėzim e vaj
kur loti motiv s' do t' ket ma
*********

tė gjitha kėto po mi sulmojnė
njeriu kjo qenje asgjėsim
vargjet ku do tė mė burojnė
materje o motivi im
************

lulja nuk do tė jet ma
edhe hana nga njerzit po ikė
edhe drita prej vrastarit nji dit ka me u nda
se pas shpine po sheh vetėm thikė
************

yjet do tė ikun ylberat
edhe flladet me kroje
kujtė do tė ja kushtoj pranverat
pėr kend do t' mė del vargu zemre e goje
***************

prandaj po qajė
dhe merreni vesh njiherė
njeriun sa ma larg do ta mbajė
te mos mi vras lulet me erė
***********

as materien as diellin
as hanen e yjet e vizllimit
as tokė e det as qiellin
qesh o arti im i shkrimit
************

Autori xhelal ferizi ne mergim
*************
[/COLOR]

lirik 06-10-08 22:41

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Dashuri e tradhti
*************


Tė,vret dhe duhet ta duash, me kujtime gjithmonė
tė rrin nė gji si kujtim vrasėse
dhe duhet si lidhse shpirtrore ta duash
kur ajo si thikė tė denon
e urren dhe e don
tė bėn tė vuash
tė dėnon
nė instikt her e afron e her e largon
sa tallje zemerplasėse
nėse nuk e don vuan
vuan edhe nėse e don
sepse tė vret plaga
dhe ,vetpyetja pse e don
ah ego nyje
magnet i dashur tragjiko demon
lidhse gordiane qė pėrthurshėm mundon
tė vret nė pėrjetsi dhe mbas jetėsi
nė tė,dy jetėt tė plagon
kur ti nė zemėr shejtrisht e shkruan
pastaj goma me e fshi
s' tė punon
shpirti rrin i mjerė i gjorė
as nė tokė as nė qiell
zjarr dikund e dikund borė
lojė qė rrugėt ti mbshtiell
as nė qielll as nė tokė
nuk tė len
tė var,dy gisht afėr diellit
pėr qdo her me kujtime tė sulmon
tė len lakuriq qiellit
vrraggė plagė

qė indet ti pėrvlon
qerpikun ta shterrė
dhe nė pa cak tė hutimit tė shėndrron
me vendosė nuk tė len
si kahjet tė hamend' n' pėr terr
as nuk din vula kah tė vjen
si njė dėnim i vonė
qė nė asnji kahje s ' tė kthen
kado qė tė nisesh
nė nji pendim bjen
udhkryq i mallkuar
qė fajtorė tė len
qė nė pėrjetsi t'ndėrton
burg nė gen
dhe gen,nė burg,tė,pėrvlimit
qė vlon, tė shėndrron
edhe nėse
kėsaj shembje,,gjaku, i shpėton
shpirtin ta rrėnon,
kur e kujton,nė shekullin e ish lumturisė
qė e pėrkujton
nė shekullin
qė dhimbshėm gjėmon

----------------------------------
Poeti xhelal ferizi ;nga Mitrovica
vazhdon me vargjet e ti shqiptare
----------------------------------[/COLOR]

lirik 06-10-08 22:48

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Tė MALKUAR QOFSHIN DYFTYRSHAT TRADHTARėT DHE NJERZIT E PAPėRGJEGJSHėM
Tė PA BESė DHE DINAK
************


Tė DREJTAT E AUTORIT XHELAL FERIZI
*********
NDALOHET MARRJA E VARGJEVE PA LEJEN E AUTORIT
NDALOHET BARTJA QITJA E VARGJEVE Nė FORUME TJERA
PA TITUJ PA EMRIN E AUTORIT
DO Tė NDIQET ME GJYGJ NJI VEPRIM
I TILLė TRADHTARė DHE I PA BESė DINAK
I MERZITUR DHE I PEZMATUAR NEPER VITE NGA PABESIA
E TRADHTIA PAS SHPINE ME DINAKRI
AUTORI XHELAL FERIZI TRIDHHJET VJET I NJEJTI AVAZ PERBUZJE
E NEPERKEMBJE E AUTORIT NGA SHQIPFOLSAT
**************************************
MJAFT MA
------------------[/COLOR]-------------

lirik 06-10-08 23:09

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Dashurija
**********
Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri qė vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokė
Njė Shpirtė i Diellit qė flet
********
Njė magjepsėse lidhse pėr zemra
njė art qė dehė qdo gjak
njė shpirtė qė lidhė dy emra
njė ndezėse ekuqe flakė
***********

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Nė valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė nė karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det
**************

Qehre Shejtnije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritėrreze me Sharm bimėshartuese
Me Zemer Tė Ylberit N gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Nė Vetull Tė Sajė Vizllon
Ti Je si Joshja n 'kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton
***********
Je E Kėndshmja brumtare e shpirtit t' Gjevahirit

Qė Nė PIKA qeliza Tė Reja Ndėrton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit tė Hirit
Qė Vyshkjet me Ringjallje i Gjallėron
*****************
Je Si Ajo Dritėzemra E Margaritarit
Qė lmon gjak'ecėsinė nė damarė
Ti Je si Lmim Hane Nėpėr Udhė Tė Damarit
Ti Je aromė Lulesh me Lang si Ujvarė
********

Ti Je Si Stėrkala qė lanė Sytė E Gurit
Qdo Mėngjes si Vesa mbi Fletė
Ti Je si ujėzalli nė Shkėlqim Tė Bilurit
Qėi I Jep me Pi cakun motivit;qė Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija
*****************
Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje POETIKE SHQIPTARE
-----------------------------[/COLOR]

lirik 07-10-08 10:23

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Unė dhe fjala
*********
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------------------
bashk kemi qenė tė lidhur nė pranga
bashk kemi vuajtur,me gjemba nė fyt
nė dėnesje me mallė lirije ndėr shtranga
e kuaj troje tė ndytė
*****

kur shqelmat na binin,shekulvarasės ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmonė nė pikė tė hallit
me joshjen e ,tė vėrrtetes,nė gjak
***********
ti rob e un rob lirinė,urė,zemre
bashkvuajtės,pa shpėrblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri nė sublim
***********
ti un e un ti ne nji jemi
kur flisnim padjallzueshėm ,pėr lirinė
tė dy ,prej njė tuli prej njė gjuhe jemi
e urrejmė pa masė robėrinė

une dhe ti pėr gjuhe t ė lidhur,me lak,e leqe
kur zjgidheshim,na rrihnin me zharė
me nyje gordiane,tė padronit, sa e,keqe!
kjo prangė enigme e paparė
----------------------------

Autori i kėsaj poezije me titull
unė dhe fjala
Xhelal Ferizi nga Mitrovica
--------------------------


Emri i autorit po shkruhet qė tė dihet identiteti
AUTORI i poezive
------------------------------------
ndalohet pa autorizim qdo postim
qdo keqpėrdorim
qdo prekje e vargjeve
do tė ndeshkohet
sipas ligjeve
--------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
[/COLOR]

lirik 07-10-08 10:53

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]RIANA
***********
Shkruan autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi
-------------------------------------
tue vrapue kah diell e hana
tue pyet yjt ku ėsht riana
ajo thonė ma s' rrin nder yje
as nder fjera e druj e pyje
as nuk rrin nėpėr livadhe
as n' kosoven hallemadhe
ajo thonė ka ikė pėrvjedhur
thonė se lotin e ka mbledhur
e ka fshi thonė prej qerpiku
thonė ka msy kah meteliku
punė me gjetė se ėsht zhgėnjye
dashuria e ka thye
e ka thye mu pėr mjedisit
siq bjen tha po dega e lisit
ndoshta jo kto jan veq fjalė
ndoshta nė fron dikund ka dalė
mu nė fron tė lumturisė
kohrat vetit me i qėndisė
buzagazit tė ardhmėrisė
me ja shkrue zemres lavdinė
kushtetutė e dashurinė
athue djalė ajo kund ka gjetė
porsi flladi pėrmbi fletė
i lehtė e i dashur e pika e djalit
si shkėlqimi i kristalit
prandaj kohrat kan kalue
gjurmė as shkrim ktu nuk kan vlue
a thue riana ka vuajtri
ndoshta mbledhė ėsht kund n'mėri
mallkon fatin si shumkush
apo zemra i digjet prush
tu i rrahė kund pėr ndoj dashuri
porsi zogu i pa mashtri
porsi dėshira e pa maraz
si bilbili plot me gaz
a thue kund mos ėsht n. kujtesė
mos mendon kund ndoj fejesė
mos ka pa kund djalė tė ri
e ėsht dehė pa maturi
nė art t' mashtrimit n' gjuhė dredhuese
nėn ndikimet fjalė mashtruese
siq po din sot me i dredhė djalli
a thue kund ma ka zanė halli
ka dalė nė shi dikund e mjera
mos po e rrahė lagshtia e era
mos po e rrahin val't e jetes
se ajo ish si lulja e fletes
te butė e kishte shpirt gazmorin
si lule fleta ėmbelsorin
ėmbelsorin nė lang kėrcyelli
a thue po shkrihet kund si dyelli
mos po vyshket e ėsht tue kja
a thue zemra ju ka nda
mos p a besė djali i ka dalė
ai mandej thye e ka me fjalė
por s' tregojn as dielli as hana
ku ėsht tretė shega riana
ku ėsht tretur ajo shegė
nė cilin art e nė cilėn degė
a thua nė degė tė dashurisė
dikund fillin e ka nisė
mė thueni degė m ; thuani qetina
ku ėsht e ėmbla kanarina
mė thuani mote tė mallėngjimit
mė thuani kohra tė mendimit
mė thuani o zalle tė kullimit
mos ka dalė nėpėr burime
mos po shkruan vargje e kujtime
mos ka dalė nė ledhatime
e ka gjetė kund lumturinė
mos ėsht dehė me dashurinė
mos ėsht dehė me stinė pranvere
mos ėsht dehė kund n' lule ere
un tash vargun do ta nisi
kah qetina e qiparisi
se mos n' zog ajo m' ėsht shndrrue
ka marrė kangen tue cicrue
prandaj un do tė nisi larg
poezi e art e varg
me kėrkue kahdo n'pėr kroje
zogjt me sqep eme kang goje
tė gjitha ngjyrat ku i kan nė lara
kanarina nisė ma a para
pėrmbas saj t' flutroj bilbili
lot tue derdhė porsi curili
derisa ta gjejnė t' bukuren mbi dhe
at rianen vashen t' re

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM
-----------------------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI PERSHKRUAN JETEN DHE BUKURINė E VASHAVE E NATYRES
SHQIPTARE
AUTORI ME VARGJE TE KOHES NE INTEPRETIM LIRIK
----------
PERSHKRUAN Tė BUKUREN DHE TėRHQSEN
Nė ART E VARGJE PėR SHIJEN E LEXUESVE SHQIPTARė
----------------------------

PERSHENDES LEXUESIT
DHE JU UROJ ARGTIM TE KENDSHėM
----------------------------------------[/COLOR]

lirik 08-10-08 19:47

Titulli: lirik
 
[COLOR="RoyalBlue"]Isha ne njė vend
---------------------

Xhelal Ferizi
AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
---------------------------
isha ne nji vend ku mė deshtėn dhe mė pshtynė,njėkohsisht
isha nė nji vend,kut nuk merresha dot vesh nė shqip
isha nė nji vend ku u mohova botėrisht
un isha ne nji vend si syth, i qelur,mandej u thava si pip
------

mė duani tash ju qė erdha nė kėt tjetėr vend
mė qelni prap,si,. nė saksi
mė mbani me njomsi ,mė qeshni me shend
se helm mė dhanė ata, me pi
------------

mė shplani me sherbet hane , me ,ujė tė ,bekuar,
mė shplani me ujė shalqini, e kroje,dardane
ma falni ndonjė urim a, fjalė,tė butė nė'gjuhė nane
mos mė leni kėshtu tė pėrlvluar
------------

mos qeshni kur un thėrras ,me zemer,
ndonjė shpresė a mallėngjim
as lulet qė tė gjitha nuk i di me emėr
as shprehjet qe ,nuk kan mbarim,
----------

un jam tha pėr njė pikė shpėtim
kur ,ai qė ,doren ia dhash
me shtyu nė humnerė,pa ndonjė , pendim
.un,te ju erdha , tash
----------

nuk ju njoh,as sy as mendje,
as besen a ,e,keni,nė gji a nė pjatė
ndoshta ju shikoj me dro e me ,endje
me pritjen time tė gjatė
------------

nder ju kam ardhė me vyshkje e kujtime
ne mes tuaj erdha rrudha ballė e nė pendė
nuk e di, a mund tė gjejė,ktu ndėr.ju burime
e kroje me fjalė e argjend
----------


Autori Xhelal Ferizi
---------------------------[/COLOR]

lirik 08-10-08 20:05

Titulli: lirik
 
[COLOR="Purple"]Me lule mė thua mirė se vjen
----------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
-------------------


me lule mė thua mirė se vjen
nė tė gjitha rrathėt gjeta,ngjyrė
si do qe tė shkruaj si ndjenja, asgjė nuk shkėlqen
me lulet ,kur shihem ne fytyrė
-------------

nė vazo tė bardhė me qelq si kristali
me kėrcyellin ,qė njomet nė ujė
un jam fis i ndjekur nė brez djalė pas djali
u ngopa duke qenė i huaj
-------------

qdo lule kėtu nė kėt vaze,qelqtare
me duken me qehre dardane
un qė jam i lotit qė ėshtb derdhė si ujvare
jam shkėputė, me shekuj, prej nane
----------------
zoti ty te,shpėrbleft ti qė me kėto lule
nė shpirtė ma solle aromen
sa thellė ti o shije ,me shqisa mė pėrkule
ma solle ,n' pėrqafim kosoven
----------------
disa lule qenkan si tė kuqe,me njė ngjyrė kuq,qelė
disa verdh e gjelbėr,kombinim,deh'tarė
e unė me sy lakmije vrap me shpirtdlirtė shqip'frytshėm me i vjelė
me i mbjellė nėpėr etje shteg shpresash i djeguri mėrgimtarė


mė besoni shqip 'zemrash shkėmbej fjalė me kėto lule
mė duket se flas ndjenjė ngjyras e bė hem shpirtė ngjyratarė
fleta e tyre mė duket gėzim si nė jetė nji lloj mahni vule
qė diellin e joshin nė dheun e lashtė shqiptarė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------[/COLOR]

lirik 08-10-08 20:30

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Altini dhe Angjelina
****************
AUTORI XHELAL FERIZI
--------------------------

ah q po ,kjajnė po moti e stina
po kjanė zogu e kanarina
njė shqiptare si xhuljeta
nėn kėt diell u fik nga jeta
u bė dhe ,e,, u mblu nga varri
u dogj zemra e sajė si zjarri
se i dėshtoj po dashurija
i dėshtoj ajo rinija
afshi magjik e lumturija
e kjo jetė me plot mėlmesa
ah q, iu thyen po fati e besa
ndoshta pse s, ėsht shkrua me fat
me iu shkua gazi ma gjat
por njė lulė qė u mbjell me fletė
deshti shije me ndje n' jetė
ah me ndje zogun n' pėr pyje
me dashtė hanė e me dashtė yje
me e,dashtė eren e pranveres
kangen tė lehtė tė zogut t' veres
kur nė kaltri pat ra magjija
ra 'n 'dy lule e dashurija
edhe u dha ah zjarrė nė fletė
n' pėr kėrcyell ,si diell ka mbetė
edhe i dogj me afsh e zhari
siq din fort me u djegė shqiptari
pėr kah fjala e pėrkushtimi
angjelina e altini
jan bashkua si nji curril
qė pikė n' lot mbi karajfil
edhe hanen e kan dehė
kur nė prehėr t' dy jan prehė
e i kan kndue sa leht puhizes
e i kan lmue flokt lulmurrizes
bardh e fletes lulqerrshisė
ah ky qift i ri i shqipnisė
besa e tyre ka qen gurė
lidhė me mallė me shpirtė e nurė
qė se zgjidhte asnji peshė
n' dashuri zemra ish veshė
gjaku n' vlim e nėpėr deje
lidhė si fijet n' kafka kreje
edhe yjet kan lakmue
kur dy t 'ri afshit jan shtrue
fjalė shkri ari kur kan ndrrue
qė pėr zemra ish aromė
dashurinė, qė, e ėngjėllon
pėr kėt shije flasin bilbilat
e shpėrndajnė me fjalė currilat
kur me rreze shartojnė sy
kur me fletė lulet jan kthy
me ftyrė prej qiellit me pa yje
kanarinat qė shkojnė n'pyje
e kndon ėmbėl degė mė degė
tue marrė lang n 'qershi e shegė
kshtu ėmblėlsija shartue n' zemra
nė angjelinė nė altin n' dy emra
n' kėt zhylietė me tragjedi
qe i fal jeten varrit t' zi
varrit tė, errt ku rrin altini
ku i bėn hije nji fllad blini
ah medet s a mirė shkoj jeta
por qe s ,dihet e vėrrteta
ku jan shkaqet ku ishin fshehtsinat
qė i vranė t' dy kto kanarinat
kta dy zogj ah me cicrime
qė n' fole nė shqipninė trime
n, dashuri po qojshin mote
tue mos ditė sjelljen t' ksaj bote
kah s ,po dijnė kta t 'padjallzue
qka sjellė jeta tu rropllue
qka sjellė fati me ogure
kur dy zemra kputen ure
i kput ė jeta qė i ndanė e varri
kur ja nisė po me djegė zjarri
edhe flaka e tragjedisė
kur kputė fijet t 'dashurisė
thonė altini i dha fund
por ndoj fakt nuk shihet kund
se pėr shkak tė smundjes t 'keqe
dashurisė i bani leqe
ndoshta pengesat gjelozija
ndoshta fati a fatkeqsija
ndoshta ndoj tjeter fatkeqsi
ndoj pengesė qė del n' rini
ose prind't nuk kan dhanė leje
pėr shkak erzi a ,t,ė ndoj feje
ose tjetėr dikund shkak
qė i kan ndezė dy t' ri me gjak
se shqiptar't pėr kah ndjesija
jan shum t 'thellė e ndezet m'nija
edhe ju ndezet flakė ,mizore
digjen shkrumben dora dore
kur t, iu vjen flaka n' pėr gjak
kur nė qafė tu biesh pa hak
andaj druaj mos kush i ka nda
kto dy lule e i ka tha
por si do kjo punė qė t' jet
sot kto lule ma s' jan n' jetė
nji romeo e njė xhulietė
njė xhulietė qė i thonė shqiptare
thonė se djeg' qenka me zhare
zhare afshi e dashurije
shtangoj qielli prej habije
deri ku shkon po sakrifica
me e vra vehten qaf kaprica
ajo e sharmit lule e jetes
me ngritė dorė kunder vetvetes
thon ė kan shku si dy qiellorė
mbajtė jan bashk po dor pėr dorė
e nėn dritė kan ecė tė hanes
n,gaz e shend tue shkue tiranes
lidhė me fije lidhė me shpresė
pa mendue se qifti vdes
pėr ato ndjenja t' dashurisė
qė i kan mbjellė nė gjak t' rinisė
-----------------------------

kėt vargje lirike i ka shkruar xhelal ferizi nga
NGA Mitrovica Kosovė
--------------------------


----------------------[/COLOR]

lirik 08-10-08 20:47

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

[COLOR="Blue"]Mbreha njė laps t' qelikut
----------------------
shkruan, xhelal ferizi
nga Mitrovica
****************

mbreha nji her nji laps t 'qelikut
pėr me i shkrue do lot qerpikut
nė at lot ,ku rrjedhė i thellė
aq shum shekuj qė po vjellė
aq shum dhimbje qė po mbledhė
qė po,e,pikė,aq t' fortė at lot
qė po shkrinė qelik , n 'pėr,mot
lapsi im n' pėr gurė e dhe
tue shkrue lot ndėr kombe e fe
kah po pikun ,me burime
n,pėr konflikte e t' ndryshme krime
n'laps qeliku tue m-nxitė vlime
tue mė nxitė artin me e shkri
n ,dhimbje e stil shekuj me ngri
lot me i,dhanė lapsit me pi
lapsi im , a ,thua qėndron
dhe mė dhe kah po kėrkon
edhe ky i dit do t 'loton
ka me e,shkri loti i qerpikut
ngjarje e dhimbje,qė bijnė rriskut
qė po i ndanė, ai ,rrisk n,milete
kah po i nxitė ,kombe e adete
ah me u pre e gri ndėr vete
lapsi im me halle t 'mdha
g'zim me pi ndoj her s' po ka
veq tue pi lotėt, t' ksajė bote
historisė tu i shkue mbas rrote
lotin t' vet tu pasė shtesė barrė
tue terheqė,vullnetin zvarrė
por se n 'shpresė po e ,mbanė qeliku
ndoshta i qeshė ndojher qerpiku

*********************

Poeti Xhelal Ferizi nga Mitrovica,

********************************[/COLOR]

lirik 09-10-08 09:54

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Shtrejt do ta paguani o arab
---------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
SHTREJT O ARAB DO TA PAGUANI ANTI SHQIPTARIZMIN
TUAJEN FE KU E MBOLLėT Nė EUROPė
NE E KISHIM FE PAGANIZMIN
PėR FE TUAJEN NA KAN Bė BRIMė E COPė
----------
ARAB JU VERTET ME PANSLLAVIZMIN JENI
MOSMIRNJOHS SA Tė MJERė
JU Nė JETė NUK DONI Tė NA LENI
Tė KEMI PAG GZIM E PRANVERė
------------
ARAB ME RUS JENI KėMBė E KRYE
U PA TASH Nė DRITEN PėR DIELL
KEQ KENI ME U THYE
MBI TOKė E DHE E QIELL
-----------

JU VėRETė QENKENI ANTISHQIPTARė
MOSMIRNJOHS NDAJ PERėNDIMIT
DO Tė QANI O Tė MJERė KUR RUSI TRADHTARė
Qė PUTHENI ME Tė BIJTė E KRIMIT
-------------
JU PER SVETIS AVEN E PER SVETI ILINė
PO E TRADHTONI MUHAMETIN
Nė BALT E LAT DARDANINė
ZOTI MOS U A FALTė BEREQETIN
-----------
PER KRYQIN PANSLLAV PO SHKRIHENI NGA NGAZLLIMI
JEZUSI SHKJA DO Tė JU VJEN Nė VOTER
DO Tė NISė NDER JU VAJTIMI
DHUNA PANSLLAVE NE NANė ENE MOTER
-------------
ASHTU SIQ U Bė Nė QEQENI
ASHTU SI Nė AFGANISTAN
JU FE NUK NJIHNI AS MIQSI
EUROPEN E KEMI NANė
-------------
SA LARG JENI NDAJ ZOTIT
JU Nė BALT E LENI MIKUN
JU NDER STINė E KOHRA Tė MOTIT
DO Tė PUTHENI GJITHMONė ME ARMIKUN
---------
SE Tė TILLė JU Tė LINDUR JENI MBI DHE
MOS ME DIT KUSH UA DON Tė MIREN
JU LOT NUK PASKIT PėR FE
PėR SLLAV E PASKIT DėSHIREN
-------------
SA KEQ ZA ZI SHARTONI
ME RUSIN ME SERBIN VLLA
Nė VOTER DO T' JU VJEN DEMONI
Nė SHPIRTė KA ME JU THA
----------
JU NUK E NJOFTET PAMVARSINė
KOSOVEN E GJORė MUSLIMANE
JU Nė GJAK APSKIT TRADHTINė
ZEMREN KATRAN PANSLLAVIANE
---------------
JU FARE NUK PASKIT MėSHIRė
PėR FE AS PėR DINė E IMANė
NUK DONI SHQIPNI Tė LIRė
VEQ DJALLIN MBI DHE PANSLLAVIAN
-----------
VALLZONI VALLZONI ME DJALLIN
PANDSLLAVI DO Tė JU VJEN Nė TROPJJE
ME U DJEGė EDHE GURė EZALLIN
E GJAMė JU ME NXJERRė PėR GOJE
-----------
SA TURP KENI TREGUE
ME TUGUN PANSLLAV JENI DEHė
ETIKEN KENI SHQELMUE
THIKEN SLLAVE TUE MBREHė
------------
DHE MBANI Nė MEND O Tė ZI
SE TOKA KU RRIN NJERZIA
NUK MBJELLET GJITHMONė ME MARRėZI
MBI DHE DUHET Tė MBIJė SI NJI DIELL LIRIJA
-------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
---------------------------------- [/COLOR]

lirik 09-10-08 10:36

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]--------------------------------------------------------------------------------

Shtrejt do ta paguani o arab
---------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
------------------------
SHTREJTė O ARAB DO TA PAGUANI ANTI SHQIPTARIZMIN
TUAJEN FE KU E MBOLLėT Nė EUROPė
NE E KISHIM FE PAGANIZMIN
PėR FE TUAJEN NA KAN Bė BRIMė E COPė
----------
ARAB JU VėRTETė ME PANSLLAVIZMIN JENI
MOSMIRNJOHS JENI SA Tė MJERė
JU Nė JETė NUK DONI Tė NA LENI
Tė KEMI PAK LIRI E PRANVERė
------------
ARAB ME RUS JENI KėMBė E KRYE
U PA TASH Nė DRITEN PėR DIELL
KEQ NEPER SHEKUJ KENI ME U THYE
MBI TOKė E DHE E QIELL
-----------

JU VėRETė QENKENI ANTISHQIPTARė
MOSMIRNJOHS NDAJ PERėNDIMIT
DO Tė QANI O Tė MJERė NGA RUSI TRADHTARė
PUTHUNI PUTHUNI ME Tė BIJTė E KRIMIT
-------------
JU PER SVETI SAVEN E PėR SVETI ILINė
PėR CARIN RUS PO E TRADHTONI MUHAMETIN
Nė BALT E LAT DARDANINė
ZOTI MOS U A FALTė BEREQETIN
-----------
PėR KRYQIN PANSLLAV PO SHKRIHENI NGA NGAZLLIMI
JEZUSI SHKJA DO Tė JU VJEN Nė VOTER
DO Tė NISė NDėR JU VAJTIMI
DHUNA PANSLLAVE Nė NANė E Nė MOTER
-------------
ASHTU SIQ U Bė Nė QEQENI
ASHTU SI Nė AFGANISTAN
JU FE NUK NJIHNI AS MIQSI
EUROPEN SHQIPTARI E KA NANė
-------------
SA LARG JENI NDAJ ZOTIT
JU Nė BALT E LENI MIKUN
JU NDėR STINė E KOHRA Tė MOTIT
DO Tė PUTHENI GJITHMONė ME ARMIKUN
---------
SE Tė TILLė JU Tė LINDUR JENI MBI DHE
MOS ME DITė KUSH UA DON Tė MIREN
JU LOT NUK PASKIT PėR FE
PėR SLLAV E PASKIT DėSHIREN
-------------
SA KEQ SA ZI SHARTONI
ME RUSIN ME SERBIN VLLA
Nė VOTER DO T' JU VJEN DEMONI
Nė SHPIRTė KA ME JU THA
----------
JU NUK E NJOFTėT PAMVARSINė
KOSOVEN E GJORė MUSLIMANE
JU Nė GJAK E PASKIT TRADHTINė
ZEMREN KATRAN PANSLLAVIANE
---------------
JU FARE NUK PASKIT MėSHIRė
PėR FE AS PėR DINė E IMANė
NUK DONI SHQIPNI Tė LIRė
VEQ DJALLIN MBI DHE PANSLLAVIAN
-----------
VALLZONI VALLZONI ME DJALLIN
PANDSLLAVI DO Tė JU VJEN Nė TROJE
ME U DJEGė EDHE GURė E ZALLIN
E GJAMė JU ME NXJERRė PėR GOJE
-----------
SA TURP KENI TREGUE
ME TUGUN RRENACAK PANSLLAV JENI DEHė
ETIKEN KENI SHQELMUE
THIKEN SLLAVE TUE MBREHė
------------
DHE MBANI Nė MEND O Tė ZI
SE TOKA KU RRIN NJERZIA
NUK MBJELLET GJITHMONė ME MARRėZI
MBI DHE DUHET Tė MBIJė SI NJI DIELL LIRIJA
-------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
----------------------------------
[/COLOR]

lirik 09-10-08 10:37

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]BėRA NJI PERMIRSIM Tė KėSAJė VJERSHE SEPSE MA PAR ė KJO KISHTE DIDA GABIME
TE CILAT U DASHT TE PERMIRSOHEN [/COLOR]

lirik 09-10-08 11:02

Titulli: lirik
 
[COLOR="Blue"]Po po bashkua jan
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
po po bashkue jan sllav arab e latin
hindus mongol e kinez
me vra mbi dhe qdo bimė
tė lirisė me e vra qdo brez
----------
ata me zemren katrane
bashkojn djallzore ide
me kulqedren pansllaviane
glob do tė shuajn e dhe
----------
globo do tė pėlcet
ata po dalni me raketa
gjak do tė derdhet si det
mbi dhe do tė shuhet jeta
--------
shiheni padrejtesinė bizare
shihni stan a vampir
nuk duan etni shqiptare
mbi dhe me lanė tė lirė
----
urrejnė anglo ameriken
urrejnė europen t'bashkuar
nuk duan nė ligj etiken
veq popuj tė robruar
----------
raketa raketa raketa
ata msheftas ndertojnė
pansllave latine arabe jeta
tejetr nuk duan tė ndėgjojnė
----------
sa e flliqur kjo politika
sa i flliqur ky grupimi
agdhurim po bėhet thika
e jo civilizimi
-------
turprohuni o latin tė mjerė
arab o errisra tė lirisė
pansllav hindus e ju tjerė
dielli do tė jet i shqipnisė
---------
diellin ju nuk na e merrni dot
se qielli nuk ėsht veq pėr ju o gjahtarė
do tė ju pėrmbysė i madhi zot
e mbi dhe do tė ket shqiptarė
---------
grupimi i juaj ėsht rrezik
ju jeni ndasi kobzeza
ju jeni tė jetes armik
nga ju do tė qajnė shum breza
---------
u lidh latini e kinezi
u lidh me ta pansllaviani
po lidhet edhe lkurazezi
arabi a afrikani
-------
o zot sa grupe tė krimit
o zot sa grupim pėr zezonė
pansllavi po i thot latinit
globi nė doren tonė
--------
e vlla e kan bė arabin
indinė me kinė e serbi
bullgar rumun e pangjabin
globin pėr me pėrbi
---------
por globi aq leht nuk gllabrohet
e fortė ėsht amerika
pansllave latine arabe do t'thėrmohet
shpata e pėrgjakur e thika
----------
o zot ti qiellin qė e mbanė
a shi se si jan grupue
mbi dhe nuk duan me lanė
liri askund me lulzue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------[/COLOR]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:54.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.