Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 02-02-09 04:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik 02-02-09 04:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik 02-02-09 04:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga mel-

kerkoj falje nga lexuesit ket koment e ka dhėnė njė antare e nji forumi tjeter por un e postova me nguti
nuk po arrij ti kontrolloj te gjitha postimet nga lodhja dhe sasia e madhe -
dhe i postova bashk ne nji rubrik me vargjet nga ngutia

lirik 02-02-09 04:22

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
I nderuar z.Xhelal!
Me jepet ndonjehere nje deshire per te thene shume per poezine tende,sepse poezia jote te tundon. Por duke mos qene nje kritike e mirefillte,mjaftohem vetem ne nje paragraf amatorce,thjesht si nje krijuese,ate qe mua me ndjen zemra kur te lexoj.
Ndjej dhe shoh se poezia jote nuk ka vemendjen e duhur dhe kjo sjell dhe jovleresimin ,percka me vjen keq, sepse je poet qe mbart nje shpirt te bukur lirik dhe te tilla poezi qe muza ,ty ka fatin e t'i dhuron,nuk e kane te gjithe.
Shume poezi do t'i kisha zili,sic poezia Nese vdes ndonjehere. Arti i fjales,nderthuret aty,thjesht,me ndjenje dhe madherisht.
E njoh poezine e mirefillte,e poezia jote eshte e tille,padyshimin me te vogel.

Uroj qe te mos pushosh se shkruari,ushqimin tend te jetuarit, me sa kam kuptuar,gjate gjithe kohes qe te njoh neper forume.

Respekt nga antari i fsh Mel

komenti i dhanun nga nji antere e nji forumi tjeter e postova nga ngtutia
me falni

lirik 02-02-09 07:53

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
jam munduar te postoj ne rregull por diqka me faqen ka ndodh gjat postimit

lirik 02-02-09 08:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė syt e mi
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ...
l.i.r.i.k.u
'''''''''''''''''''''''
nė sytė e mi kishte dashuri sa deti
nė sytė e mi kishte apel tė heshtur ndaj kohes qė ajo ti shoh
deri sa fillova tė flas vet me veti
se koha qorre nuk i shihte koha quhej moh
'''''''''''''''''
as ti o kombi im nuk e ke pa as ti o atdhe o botė o glob
e ke pa vetem ti o zot
un mbeta nė mes tė ktyre verbėrive me penden time rob
nė mes te errėsirave shpirt'verbra nėpėr kohra e mot
'''''''''''''''''''''
as ti e dashura ime nuk pate shpirtė pamės as shpirtė sy
pėr tė pa zogun e dashurisė cicėrues nė padjallzuarat degė
verbėritė sa zemrat mbi glob i kan thy
as diellit nuk lan ndoj shteg
'''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik 02-02-09 08:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un pėr dashurinė

--------------------------
xhelal ferizi autori
------------------------
un per dashurinė kam shqetsuar yjet
deri nė qiell kam bėrtitė
kam dridhė me radhė malet kodrat pyjet
shekuj muaj e dit

--------------------
un pėr dashurinė kam shkundė majat e larta
e zemrat e veshura me gurė
kam zgjedhė nga diamanti fjalėt mė tė arta
magjiken lidhje shpirt'urė

---------------------------
un pėr dashurinė kam vlue dallgėt e detit
kam shkumbuar edhe oqeane
kam prekė nėpėr ndjenja edhe kallijt t' bereqetit
kam dridhė edhe kohrat vigane
----------------------------
un pėr dashurinė kam mallėngjy qdo qelizė
kam dėnesė pėrmbi dhe qdo pendė
kam shkri pėr sė gjalli qdo erė e puhizė
e koka gjeniale me mendė
-------------

un pėr dashurinė nėpėr qdo fletė
kam nxitė nga njė lot pėr faqe
nuk kam lanė as udhė e as shteg nė jetė
pa e mbjellė nė pasthirrma e gjaqe
-----------------------
un pėr dashurinė deri nė kupė tė qiellit
kam lėshuar shpirtin n' kėrkim
un kam thirrė me emėr tė gjith rrezet e diellit
deri n' t' pafundmin pėrjetsim
--------------------------

kam shku nė qdo nektarė me qelizat poetike
edhe nė fjalėt e botanikes
un pėr dashurinė kam thurė fjalė magjike
tė veshura me ligje tė etikes
---------------------
nuk kam lanė curril pėr pa e mallėngjye
e yje pa pikė ndoj lot
nuk kam lanė kėrcyell tė luleve ndjeshmėrisht pa e thye
pėr dashurinė kam thye qdo mot
---------------------

un pėr dashurinė un pėr dashurinė
kam dridhė edhe kombe e fe
un pėr dashurinė ,qė edhe sot mė shkrinė
i dridhi gurėt me dhe
----------------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------------

lirik 02-02-09 08:45

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Me rrezen time nė udhė
-------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------
Rreze ec me mua mė mbajė
pa rreze nuk nxenė zemra dy barkushat
nė cak o diellore mos mu ndajė
me ty dua ti shoh malet dua ti shoh fushat
------------
me ty dua tė eci nė kohė
se ti mbanė art e shpresė
mos mė bjer asnjiher moh
pa ty shpirti im vdes
----------
me ty mė ndizet fjala e mė ndizet gėzimi
edhe entuziazmi nė hap
me ty nė shekull nė punė gjani i imi
ngazėllehet nė caqe me vrap
-------
me ty dua tė flas
me ty dua tė lahem
mos ik mos mė le pas
pa ty un errėsisht do tė thahem
------------
me ty dua tė shkoj nė cak
nė punė nė dije e kėrkime
pa ty nuk ka dritė nė gjak
nuk qeshė pa ty zemra ime
-----------
me ty dua dritėsisht tė qelem nė fjalė
me ty dua tė qelem nė varg
me ty dua nė atdhe me u ndalė
nga ti nuk rri dot larg
----------
Autori xhelal ferizi
--------------------

lirik 02-02-09 08:46

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Te vendi i lotit
--------------
Xhelal ferizi autorė
---------------------
te vendi i lotit i solla tė gjitha mjeshtritė dėnestare shfryrėset e mia
pėr tė kujtuar kohrat mallėngjimin
aty u shkri arti im i pėrsosur kujtesa vuajtėria
aty e kam shkri gjakun e pėrkushtimin
----------
si altarė mė dukej qfar shejtrie
aty kisha dėshirė me dėnesė
dikur ishte vend bukurie
tash vend i lotit pa shpresė
---------
aty erdhe vetėm pėr lotin
askund tjetėr nuk mund ta derdhi lotin si aty
aty erdha mė dukej sikur shoh zotin
vetėm aty loti im kėputė qdo dry
-----------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik 02-02-09 08:56

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''

Nuk e kam ditė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nuk e kam ditė se ne boten e lakmisė
nuk pihen te gjitha ujrat
o mėshira e perendisė
o forca e perendisė
pse
kur u nisem drejt mekatit
me joshjen e llasėsisė
pse nuk na i kpute urat
qe te mos arrijmė ne cak,te haramsisė
se gjygj
nuk ka te matur
qelizat nuk paskan
frej te maturisė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori nė mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

lirik 02-02-09 08:57

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kthimi
---------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
nji i gjorė pas nji shekulli i kthyer nė atdhe
po ecte i heshtur nė trotoare
numronte vitet nėpėr rrudhat me kalvare mbi dhe
ecte duke pi lot zhgėnjimesh nėpėr token shqiptare
---------------
gjithqka i dukej e huaj nė kėt hapsirė
por edhe e vetja pėr qudi
enigmat sikur e mbanin tė lidhur nė zingjirė
dhe ecte mallėngjime duke pi
--------
ecte her nė nji far ringjallje e her nė vdekje pėr sė gjalli
reklamat e qytetit i ndrronin larmitė
nė kohė ndjenjė si shkėndi nga i her i shkrepte malli
hapin pendueshėm duke e qitė
----------
ai ecte e ecte neper tregje me mbijetesa
egot vraponin pazarit
ndjenjat i bėheshin udhkryqe e ngatrresa
sa i ftoftė ky dheu i tė parit
---------
pragu i kishte mbetur shkret
shkrumb e hi edhe toka
koha me gojė nuk flet
shqiponjat nuk shiheshin ma me dy koka
----------
mbetur kishte i vetmuar jetim
si filste ma ndonjė ringjallje
koha ishte bė biznes e zhgėnjim
e ky te varret kėrkonte q'mallje
----------
dashuri askund nuk kishte as pėr ilaqė as me ble
se le ma rasad ndjenje ndėr shqiptarė
qielli i ftoft e akull mbi dhe
shpirtė diell askund s' kishte mbetur pėr farė
-------------
paraja ishte zot e fe
heshtja e foftėsia e varrit ndrikull e kumarė
mikpirt's nė krye tė vendit sytė e ftoft tė pa nxe
varfria shikimi i parė

------------

shpirtrat pendues prishur me shikime de'forme
servilia urrejtshėm varfėr luante me bisht
qka qenka o zezonė kjo far reforme
qfar kohe e shekull i prisht

njerzit si atėherė nuk ishin ma
as kėta tė gjallėt nuk jan si dikurė
filloj i kthyeri si nji qyqe me qa
e loti i piku mbi gurė
------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
-----------------

lirik 02-02-09 09:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Disa qakaj po e shikonin bilbilin
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Disa qakaj po e shikonin bilbilin nė degė
pylli mendonte se ata ishin perfshi nga cicėrima
koken lart e mbanin kah e tijė kėngė e rima
kėrkonin dikund per te kapur ndoj vegė
''''''''''''''
vegė qfare do qė tė hypin lart
gojen e mbanin tė hapur
bilbilin me zėrin e tij tė artė
me gojė dikund pėr ta kapur
'''''''''''
pyli mendonte se kan emecion e jan prekė
nga e bilbilit kėngė e padjallzi e cicėrima
nuk e dinte pylli se ata ishin rrekė
kah mishi i tij me hungurima
'''''''''''''
ata qakaj tė pa mėshirė ishin
pėr tinguj ata nuk dijnė
art e kan gllabėrimin tė pa fajshmin mishin
tė gjallė qdo zog e pėrbijnė
''''''''''''''
ata pėr ndoj kėngė as qė kishin mallė
goja pėrgjakshėm ju rrinte
si ujk si dhelper si misngrėnėsi qakall
bilbili vallė a thua e dinte

''''''''''''''''''''
ik o bilbil nga ai i rrethuar me gojė pėrgjakur vend
e shko nė vende tjera
afrou te poeti me tė mėshirshmen pendė
beso nė at preher ku t' pėrkdhelė pranvera
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 02-02-09 09:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė sytė e mi
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ...
l.i.r.i.k.u
'''''''''''''''''''''''
nė sytė e mi kishte dashuri sa deti
nė sytė e mi kishte apel tė heshtur ndaj kohes qė ajo ti shoh
deri sa fillova tė flas vet me veti
se koha qorre nuk i shihte koha quhej moh
'''''''''''''''''
as ti o kombi im nuk e ke pa as ti o atdhe o botė o glob
e ke pa vetem ti o zot
un mbeta nė mes tė ktyre verbėrive me penden time rob
nė mes te errėsirave shpirt'verbra nėpėr kohra e mot
'''''''''''''''''''''
as ti e dashura ime nuk pate shpirtė pamės as shpirtė sy
pėr tė pa zogun e dashurisė cicėrues nė tė padjallzuarat degė
verbėritė sa zemrat mbi glob i kan thy
as diellit nuk jan lan ndoj shteg
'''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''

lirik 02-02-09 10:18

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Disa zogj ishin duke cicėruar
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
disa zogj ishin duke cicėruar pa djallzi
disa kėndonin nė breg
disa nė fushė disa mbi pemėt me plot bukuri
disa nė njė arė me njė shteg
'''''''''''''
aty ishte edhe nji krua duke buruar
e nji va me plot kullim
zogjėt shpirtėrisht e lirshėm duke kėnduar
shqipėronin plot ligjėrim
'''''''''
ata edhe po hanin aty ktu me sqep
disa pinin mbi kullim nė va
aty nji ledinė ishte me nji plep
cicirima tė dehte pa ja nda
'''''''''''''''''
po shkrihej pranvera nga ajo rimė e sqepit
lulet nisnin tė qelin nė zemer
po aty pas shkurreve mbas nji kurthe te cepit
nji gjahtarė i zi rrinte satan quhej me emer
''''''''''''''''''''
zogjėt nuk edinin tė mjerėt at pritė
se mbrapa po rrinte me thumb i zi gjahtari
ata i kėndonin tė bukures ditė
me sqepin e tyre prej ari
''''''''''''
ujin kur e pinin e ata t' shndritshėm currila
kėngen e pėrqonin nga i bukuri fyt
e nuk e dinin tė gjorėt bilbila
se gjahtari i vdekjes kishte dalė me i mbytė
'''''''''''''
ata i kėndonin lirisė
putheshin qifte bilbilash me sqep tė dashuruar disa
natyres i kėndonin puhisė bukurisė
kėndonin cicėronin pa ja nda
'''''''''''''''''
lednines ata me larmi lodronin
e ares me grurė nė kokėrr mel
pa hile kahdo cicėronin
gjuetari kur nisi po del
'''''''

me kėmbėz nė pushkė gjuetie
n' shenjester nisi e po i merr
e gjuajti mbi zogj bukurie
jeten ua bėr i ferr
'''''''''''''
i trembi ata n' flutrim
e disa pėr dhe i gjakosi
gjuetari i zi me krim
por nji zog sa rėnd e plagosi
''''''''''''''''''
ai ra me ėndrrat pėr dhe
e nisi nga palaga tė vuaj
kah dielli i mbante sytė me ja nxe
kėrkonte kah toka ujė
''''''''''''''''''
ai ra plagosur pėr dhe
kėrkonte ujė me pi
me lotin qeptrikut si rrke
cicėronte ne dhumbshuri
'''''''''''
ai mbei me kengen plandosur
ai mbeti me flatrat thye
pranverė mos e le te plagosur
mundohu nė jetė me e kthye
''''''''''''
mos e le ashtu n' perjetsi
rrezet le ta sherojnė
ktheje bilbilin ne jet perseri
e kengen te ja ndegjojmė
'''''''''''
e ti o zi gjahtarė
zogj te kenges qe vret
zoti do tė vret tradhtarė
bilbili do kthehet ne jetė
''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 02-02-09 14:45

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sikur tė isha pėrkthyes qehresh
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''

shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

sikur tė isha pėrkthyes qehresh i materjeve enigmatike
tė rrudhave tė tyre tė thella nė fenomene e fytyrė
sikur tė isha pasqyrė fenomen fantastike
sikur tė isha e shekuj-menqurve mėnyrė e detyrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
do tė punoja analitikisht'zbėrthimsiht pėr qerdhen e dheut e tė hanes
do tė punoja nė zbėrthim tė enigmave me fjalė e pa fjalė
do ti shėrbeja zbėrthim qėllimit tė veshur mu nė kult tė dijes
aty ku nuk mundi ndonjė pasqyrė gjeniale n'ė pėrkthim me dalė

do ta pėrktheja currilin e qehren e zallit nė kullim
e qehren e dielli e tė yjve me dritė hanė
do ta zbėrtheja nė' at pasqyrė secilen qehre n' definim
paraqitjen e qehres sė tyre e tė thelbit ku e kan
''''''''''''''''''''''''''''''
e qehren e tokes pastaj mbi dhe
tė kokrrave tė sajė e grimcave qė duken si mistere
qė sot me asnji gjuhė pėrkthimi as me gjeniale fe
nuk dihen qehre shprehjet e kėsajė vlere
''''''''''''''''''''''''''''''

un si pėrkthyes qehresh pėr secilen tė materjeve fytyrė
shekullmendje e shekuj'nisjeve tė tyre me zbėrthim
pėr tė gjitha shekukj'mendjet shprehje qehre do tė isha detyrė
pėr gjeni'nismen do bėhesha konstatim
do tė shkruija gjith qrt menqurin tim nė at gjeniale pėrkthyese pasqyrė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
sepse cakun e shprehjen e ndertimin emenqur tė zotit
nuk paska pasqyrė mendje gjeniale as art i motit
qė ta zbėrthen eperlthen as e pa para laborator gjeniale mėnyrė
as shekujt nuk paskan nė shekujmendje nė pasqyrė
''''''''''''''''''''''''''''''''''

prandaj them sikur tė isha pėrkthyes pasqyra imagjinare
e tė ekzistuares materje gjithqkajes mendėrisht nė para fillim
edhe sikur tė kisha diagnozė miliarda gjuhė zbėrthimtare
secilen tė aft pėr veqori e pėr dallim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
kush do tė ishte pėrkthyes pastaj si un qehresh magjike
kush pėr veq shekuj trurit tim
kush do tė ishte zbėrthimtari i paranismave galaktike
pėrveq gjenialitetit tim me pėrkthim
.........
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
nga autori mėrgimtarė
Xhelal Ferizi poet krijues jasht atdheut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
L-I-R-I-K-U- O- I -D-A-SH-U-R -M-ė-M-ė-DH-E
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

lexoni vargjet e autorit nė mėrgim
tregoni shoqes shokut bashkadthetarit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Pėrshėndetje vllazrore kombit tim Shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:20.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.