Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 04-02-09 12:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nė fenomenin e gjakut
********************
Autori Xhelal Ferizi
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
titullin e vargjeve nė fenomenin e gjakut
e shkruan Xhelal Ferizi autori nė mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''


nėpėr tė gjitha pikat e gjakut qė ishin nji planet me fjalė
duheshin miliona penda kėto qudira njohurisht ,me i pėrshkrue
nė tė gjitha mikro pikat e gjakut kishte nga i shekull ,romane me dalė
mikropikat e gjakut me i spjegue
dijetarė,nėse, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nėse don merr lang nga tė gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,tė gjitha ,oqeanet ,e langje qielli me det
nėse don merr tė gjith bilbilat nė degė
por fenomenin gjak kurr s, ke pėr ta pėrshkru
as me e pasqyru me fjalė e pėrmbarim
pėrmbajtjen domethėnėse e rrjedhen,kurr s' ke pėr ta kuptu
se zoti vetėm zoti e din kėt burim
gjaku ėsht vet fjala damarin,qė e mbanė gjallė
se me ujė damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen dhe as gurė e zallė
prej ujit pėrse nėpėr damarė gjaku ndahet
se gjaku ėsht substancė qė ėsht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qė mund t' marrrim nė fjalore e , n' gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku ėsht thellsija e fjalės qė ėsht shkri
gjaku ėsht spjegimi i pakapshėm nė thelb
gjaku ėsht esencė e esencės,qė ka mbrri
e mbanė,tė,gjallė,tė,natyres njeriun fenomen
ai shėndrrohet i lėngshėm,por nuk bėhet ujė
ėsht substancė qudije,qė i shėrben gjithkujė
por kur me ujė pėrzihet,ngjyren ujė e merr
ėsht lang pėrmbi langje,qė fjalen e nxjerr
ai e mbanė thellsinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru njeriu qeliza e gjene
ai ėsht ujė i kuq qė nuk ėsht si ujė
pėrmbajtja e quditshme qė nxitė mendjen t'shkrujė
gjaku ėsht qė ecė,qė ushqen qdo fije
e ushqen nėpėr deje tė njeriut at dije
gjaku ėsht nji vlerė qė ėsht ma shum se vlera
gjaku ėsht spjegim ,qė ecė porsi era
ai ėsht njė ngjyrė kuq ėsht njė vlim dėftorė
ėsht njė lloj qudije njė magji njerzore
q' ėsht kjo lloj qudije qė nxitė emocion
qė nė cak e dije mendje ti drejton
duket si njė lėng u kuq ėsht ,e ngjyrė
nė trup qe do qelizė e nxitė nė detyrė
pa gjak nuk formohet fjala as vetėdija
gjaku ėsht mister porsi vet mahnija
gjaku ėsht roman qė shkruhet nė' pėr deje
ai ecė mendjes sė kombeve ,ai ecė nė rrugė t' qdo feje
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """" """""""""""""""""""""""""""

Autori shqiptarė nga kosova xhelal ferizi
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """" """""""""

lirik 04-02-09 17:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Forca e lules ėsht nė erė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Forca e lules ėsht nė erė
Forca e burrit esht nė nderė
Forca e njeriut ėsht nė vlerė
forca e gruas gruas ėsht bukuria
por edhe e shtrejta besnikrija
forca e burrit ėsht me mbajtė besė
Sa te ėsht gjallė e deri sa t' vdes
Mos me i shkelė kamba n' tradhti
Moe me e vra at bashkshortsi
Mos me i ra syri n' lakmi
Mos me i kthye shpinen dashurisė
me i mbajtė ndjenjen shtyllė t' drejtsisė

Mos me e ba t 'gruas me vaj qerpikun
e me i me ra asaj loti i pikun
''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-02-09 17:10

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kerkim neper drejtsi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''

i dogja tė gjith qirijt,nė kėrkime
duke kerkuar neper drejtsi
shterra kroje shterra burimin e reve tė qiellit
shterrra yje e driten e diellit
hargjova aq shum ngjyr jete e shikime
kroje kam tha neper kerkime
shpenzova detet
edhe gjakun e luleve
kerkova drejtesi pa ja nda
shterra edhe hanen
yjet
ylberat
sa shum gjithqkaja shterra
mund i pafund
drejtsi nuk gjeta
pse
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-02-09 17:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Te pistat lojna
''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''

neper sa kohra kalova sa vitet e stina
te pistat lojna s a kam pa e fytyra
si nuk iken yjet si nuk u shua e globit kaptina
nga lojnat e pista te ndyra
'''''''''''''''''''''''''
sa shum i sterzgjaten neper moshat tona
sadizem i pa fund shkrumb ua pafsha trojet
me gra e femij porsi fatet tona
ua pafshim neper breza te pafundme plojet
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mbi ta as shekujt mos u ngopshin bertima
te thekshme e gjamė pa fund u ect loti
neper trupa te tyre u pafshin plumba e vrima
e kurr ndoj dit t' bardhė mos ju dhuroftė zoti
''''''''''''''''''''''''''''''''
ata shkrumb pifshin o zot e gjak
ujė mos paqin per banjo u lafshin me lot
merr o zot i qiellit per ne pse s' merr hak
mbi ata qe u tallen me ne e tallen edhe sot
''''''''''''''''''''''''''''''''
djepat e tyre u pafshim mbi shpinė
neper male neper eksdode mbi akull
mbetshin porsi qyqet mbi ara e ledinė
per dhe neper shekuj shakull
''''''''''''''''''''''''''''
pse kshtu qenka bota kjo far bishe globale
me u tallė me te dobtin me e plasė per te gjallė
le te bien vullkanet mbi fusha e male
le te digjet dheu me gurė e me zallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''

se ne padrejtesi qenka ne secilen grimė
q n a duhet ky dhe hileqarė
le te behet shkrumb te mos i mbetet bimė
nėse te lirė mbi dhe nuk mbanė te lashtė shqiptarė

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''

lirik 04-02-09 17:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Bjeshkt Shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

E Kur Te Flas Me Ato Male
Nga Largsija Pertej Detit
Mbi Krah Ere E Mbi Shkumbė Vale
Do U Dergoj Lotin T 'kurbetit

E Kur Gurrat Qe Bijnė Bardhore
Kthjellt Kah Rana Qehre Dritė
Shtratit T' Kthjellun T 'tok's Arbnore
Vijn Shkambijve Varė Tue Zbritė

E Tue Shty Shkon Vala Valen
Rrotullim Hyjn Shkumbt Trazue
Bardh Mbi Gurė Perplasur Ndalen
Sumblla Sumbllen Tue Hjeshue

Porse Flladi U Mbanė Freskinė
Qe Prej Malit Shtrohet Zallit
Qe Nxjerr Hieja N 'per Luginė
Fryn Ujvares N; Lule T' Ballit

Qehre E Rallė E Za Ujvare
Si Tingllima Mahnitore
E Kto Jan Pra Bjeshkt Shqiptare
Qe I Ka Dheu I Nan's Arbnore

Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-02-09 20:01

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mos qani
***********

Autori nė mėrgim xhelal ferizi
(xhela i Mitrovices ) l i r i k u i vargjeve Shqiptare
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """" """"""""""""""""""""""""""""

mos qani ju qė nuk keni diell
mbas breshėrit tuaj nė zemrat e lėnduara dielli do tė vjen
mbajeni shpresen nė qiell
zoti pa diell askend nuk e len
***
mos qani sot
as nėpėr shekuj e mot
se qerpikun nuk e mbanė vetėm i vuajturi i dhimbjes lot
por edhe rrezja qė nė diellė tė qiellit
ėsht mbjellur nga vet i madhi zot
***
mos e humbni shpresen nėpėr lot
mbjelleni mirsinė nė kopshtin e bukurisė sė jetes
qielli e din se ka zot
prandaj mbjelleni faren e sė vėrtetes
***
nė kopsht pastaj ku keni mbjellur mirėsi
njė ditė do tė rritet fryti
shpėrblimi juaj do tė jet i mahnitshėm o njeri
kur tė rritet nė kopsht kultivim i yti
***
kėshillat e poetit jan falas pėr ju o zemra
me mund i kam mbledhė nėpėr qiellore bardhsi
as vet nuk e di tė gjitha ato bimė qiellore si quheshin me emra
ku un i mblodha tė ua jap falas o njerzi
***

Autori nė mėrgim nėpėr vite me vargje shqiptare
**************************i
l i r i k u
********************************
Xhelal Ferizi (xhela nga Mitrovica )

kontakti me autorin
****************

lirik 04-02-09 20:02

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Myku i shpirtit
----------------------------

Autori Xhelal Ferizi
-----------------------

l i r i k u n ė m ė r g i m
*********************************************


Myku i shpirtit i mbledhur nga knetat ku pshurrin gjarpij e krokodila
si modė e mendjeve tė prishura ka hypur nė fron
kujdes ruajuni nga ata o tė pa faj tė pa djallzuar bilbila
tinzri u bė tash besa jonė

besa jonė e dikurshme shqiptare
nuk ėsht ma mbi dhe
vendin ia zuri lakmija vrastare
demonja nga vesi i huaj qė u ble

ruajuni shqiptarė kujdes prapa shpine
se hardhuca e dhelpra e gjarpri jan bashkue
kan ndėrtuar njė qenje intresant nė kombinime
duket si njeri por gjithqka i ėsht kafshrue

duket me dy kėmbė por mbrendėsinė e ka servile
e ka zemren qorre si urithi nėn dhe
kujdesė o ju shpirtra e zemra bilbile
kjo lloj kafshe sot po rritet ndėr ne


prandaj besen ma as mos e pėrshkruani

ajo iku e ndoqėn me thikė
kujdesė mos besoni se shum do tė vuani
se kjo kafsha e re fare s' njeh etikė

kujdesė pra alarm nga kėto kafshė tė reja qė veset perverse e pollėn kėt ndėrtim
kėto kafshė jan tė ndėrtuara nga veset kanibale
shpirtin e kan nga lakmija e qakallit e nga vampirėt e etur pėr krim
po vijnė tash k'to kafshė nė skenė dal nga dale

kujdesė kujdesė o shpirti i pa djallzuar i njerzisė
kėtu nė kėt konstrukt prej kėti tė prishur mishi bizarė
kan dalė specialist pėr faisje etikash bijė tė stėrkequr tė tinzrisė
po ndėrtojnė k'so kafshėsh i shartojnė si shqiptarė

kėtu edhe miu i nevojtoreve ka dorė nė kėt ndėrtimtari konstrukt muta'cion
prej flliqsirave e pollen kėt shpirtė tė gjetur nėpėr tė tilla kneta
po pjellin mijtė vrastarė e nevojtorja e zezė me demon
tinzarė me shpirta kanibal qė hanė tinza e pas shpine marrin jeta

u ndėrtua kafsha e re pėr qudi njerzore duket me fytyrė por konstrukt zvarraniku
kujdesė shpinen ruajeni nga ky kafshues tinzak qė nuk njeh shok as mik as vlla
ruajuni nga ky dinak ky ėsht i civilizimit i njerzisė armiku
ky paranė dhe tinzrinė kult e shpirtė i ka

ky vret pėr para shok' e mik e tjerė
kėdo vret sepse e ndėrtoj e gjarprit tinzria
ky nuk njeh besė nuk ka pi kurr etikė as nė ndonjė krua njerzorė vlerė
kėto kafshė qė flasin ti izoloj etnija


kujdes' askujt mos ja besoni paranė
se vesi i miut e urithit veq ka hy ndėr ne
lakmija tash e dora e demonit po na mbanė
me sekrete e kode ecni pėrmbi dhe

po se as shokut ma nuk i besohet besa na ishte njė her
ajo tash na duket si njė prrallė
njeriu tash nuk ushqehet me mėlmesa por me helm e vnerė
gjarpri i rrin nė zemėr e maska i rrin nė ballė

me tinzri gjithnji e ma shum po ushqehen
po vijnė lėkura mashtruese tė reja me vizllime
shum shekujt nė shpirtė do tė thehen
se maska njerzore po joshet nė krime

ushqimi human shpirtrorė askund nuk po blehet
askush se kthen koken edhe pse falas ėsht ky margaritarė
kurva kohė e zezė qė nė hap qėllimi tė zi po krehet
do tė vret nė te ardhmen do tė vret edhe ma shum shqiptarė


************************************************** **
Xh e l a l F e r i z i
/xhela i Mitrovices /
**************************************************

lirik 04-02-09 20:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un dhe Ylberi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Nga Xhelal Ferizi nė mėrgim liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''

un dhe ylberi njihemi qė nė fėmijri
tė dyt kishim etje e cak gurrren
un dhe ai kishim tė njejten dashuri
ai mbante ngjyrė pėr atdhe un ndezjen me dashuri si furren
***

tė dy binim me pi
secili nė tė ti cak
un kėrkoja etshėm nė atdhe liri
ai pinte kthyeshėm si hark
***

qė tė dy tė etur pėr paqe
un pėr tė shtrejten liri
un nėpėr gongje e manushaqe
nektarshėm me poezi
***

ai mbi gurra e kroje
mbi lumej tė kulluar
mbi mjaltė n' ma tė bukurat hoje
malet duke i frymzuar
***

tė dy ishim me tė etur fyt
un pėr varg ai pėr ujė
nė liri e paqe i mbanin sytė
nuk donim thundėr tė huaj
***

nuk donim as lot as gjak
fushat i donim tė gjera
un gjeja pėr art e frymzim gjithmon shkak
ai gjente burimet kah vera


un kam dalė me pendė nė burime
ai dilte kah qielli plot sharm
un shkruaja pėr token time
me shqipen e lashtė si tharm
***

me shqipen e lashtė si brum
kėrkoja me emocion dielli
me fjalen qė nė secilin agrum
ai ngjyrat i kthente kah qielli
***
tė dy e kthenim harkueshėm me fjalė vizllimen
ai me plot larmi
zemren plot art tė dy e fytyren
e kishim plot bukuri
***

vargun e kishim tė dy plot emocion
ai e mbante nė ngjyrė
un me shijen e fjales si ylli kur agon
tė dy ndjeheshim etje nė detyrė
***

qė tė dyt ishim plot shpirtzime
ai kur sjellte ngjyra mahnije
un me fjalen e etur me vrap nėpėr shije
tė dy pinim pėr madhorin qėllimin
***

ai pinte qė art e larmi ti jepte jetes
e kuroren plot hark tė hjeshisė n' shartim rrezesh t' diellit
e un me varg nė themele tė vėrtetes
nė shėrbim tė tokes e qiellit
***

Autori Xhelal Ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
**************************************
l-i-r-i-k-u-****************

lirik 04-02-09 20:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur tė deshta un ty
***********************
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kur tė deshta un ty i mora tė gjitha shprehjet e diellit
tė gjitha thellsitė e tė mahnitshmit tė art leksikut
un mora gjersinė e lapsit mendtarė sa faqja e adriatikut
dhe shprehjet e pafundme tė qiellit
***
se zemres ndryshe nuk ja gjeja vulen as zbėrthimin
as vlimit tė dashurisė qė mė vlonte nė secilen qelizė
mė duhej nė fenomene ta huazoja shkrimin
e nė pėr magji ernash tė marr fjalė me puhizė
***
mė duhej me hy nė shpirtin e luleve magjistare
nėpėr brilantizmat e materjes ma magjike
nė sekretet e shprehjeve tė seciles shpirtzemer rrezatare
qė ta spjegoj ndjenjen e dashurisė qiellorike
***
un isha pushtuar nga ti mė kan pa yjet
nė ndihmė mė kan dalė dritat e currilit
dhe era e aroma qė dehė fusha e pyjet
e kėnga melodike me cicrimė t' bilbilit
***
edhe hana kah endet nėpėr shtigje mbi kroje
e pipat e mėngjesin kur qelin me pa djallzi
i kam gjet mahnisht zemres ma tė ėmblat hoje
e ti kto kėrkime mi quajte marrzi
***
veq pse un kahdo n'pėr mėlmesa
vrapoja qė tė gjeja fjalė pa hile
un kam bashkua shpirt me ndjenjė qė ka vesa
per ty kam marr fjalė nė gongje e karajfile
***
se zemra krah mori e mė solli pikturė
nė secilen pore udhė yjesh e shkumbardhė gurgullimė
kjo zemra ime mu bė si njė urė
me ty kur u lidh si vargu me rimė
***
prandaj un per zemren vrapoja n'pėr nektare
se kjo ksaj dashurie thelbin ja kėrkonte
mė ka dėrgue nė palcė tė luleve magjsitare
aty ku zemra e diellit joshjet i lėmonte
***
edhe aty fjalė kam marrrė pėr zemer
edhe nė fjalorin nė kokrrave tė kuqe nė shegė
kahdo mund tė ket magjik ndonjė emer
zemres kto fjalė arti ja kam shpėrnda n pėr degė
***
qė dashurisė aty ku rrinte si vullkane
ti ja jap mu aty nė nė hove
se vlimet nėpėr gjak pėr hjeshinė t' ksaj zane
kėrkonin ti me at sharm mi vlove
***
un kahdo neper sekrete pikturash me larmi
kam shkuar me shporta nė dorė ylltare
kam hy nė porta engjujsh nė kopshte me gjuhtari
ilaq shprehjesh me gjetė pėr dashurinė magjistare
***
e nuk lash kund vlim mbi dhe pa kėrkue
as nuk lash kund qehre mbi dhe margaritare
emrin ndjenjat dashurisė me ja pėrfaqsue
ndėr shendet e qehreve n' mahni argjentare
***
edhe nė hark tė ylberit ku lmojnė estetetikat
ku dalin bukuritė artin me e shpalosė
edhe mu ne gara ku garojnė galaktikat
i kam marrr dritshprehjet ne zemėr me i vulosė
***
un nuk di pse ti kto shprehje ndjenja ujvare
tė shartuara nė etimologji emrash me tė mahnitshme larmi
nuk i mbolle n' kopshte besatare
qė ti lidhim yjet mu nė perjetsi
***
ndoshta zemra jote nuk ish kopsht i gjerė
qė tė bėhej kopsht neper shekuj bese
tash un me fjalore ednem kot i mjerė
loti im im i zemres gjėmon nėpėr vese

Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------
**************************
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-02-09 20:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Uun qė aq shum i dua lulet
------------

un aq shum i dua lulet aq sa ndjenjė mė ndjenjė vrapoj si bleta pas nektarit
un aq shum ua dua fleten
un tė gjitha shprehjet pėr to i kam thithė tė qiellit magjistarit
pėr shprehjen ma tė bukur qė tė ua dhuroj luleve kam vrapuar gjith jeten
********

un aq shum i dua lulet secilen aq sa jam pėrvjedhur ti vjedh kėngėn bilbilit
vetėm qė luleve tė ju kėndoj
un edhe sot pas kaq shekujsh rri nė gjunj pran karajfilit
ma tė bukuren kėngė dua tė ja kėndoj
*********

dhe un aq shum vrapoj me dashuri pas burbuqes
sa qė shkrihem me fjalė si dylli
gjith artin qiellorė cicėrues ia dhuroj lulkuqes
si melosin zemres qė ja dhuron fyelli
**********

tė gjitha lulet i kam shpallė mbretresha
seciles i kam vu nga zemra ime kurorė
e seciles arti ngjyra e aroma e veshja
mė ka dehė mbi dheun e bukur arbrorė
*********

lulet i kam shpallė ma tė bukurat shije
i kam shpallė tė jetes kampione
lulet i kam shpallė simbol dashurije
nga palca e dashurisė ju kam dhuru medaljone
************

Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
*************************

l i r i k u
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lirik 04-02-09 20:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga poeti lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po pse kshtu oj tokė dardane
--------------------

Autori xhelal ferizi me vite nėpėr vargje shqiptare
-------------------


po ti pse ah moj dardanė
moj kosova e imja nanė
me ato t' blerta fusha e degė
n'dhe tė huaj mė le me u djegė
po un kush jam e ku jam le
pse jam hiqi pa fole
un jam i yti brum i shqiptarit
e sot mbetė jam trotoarit
humbur botes 'e pa fole
jam nji shqipe pa atdhe
pse ti nanė me tokė plot hije
me ato gjurmė qė i mbanė lashtsije
nuk ma dhe as nji grusht dhe
pėr nji kokėrr jam tu u bre
pėr nji gurė ah sa do i vogel
pėr nji dushk nji fletė a gogel
jam tu u shtri me ėndrra t' mija
Me ua ndje eren kah vrrija
ah me shije pak me i prekė
pėr nji pikė ah jam tue vdekė
ku ta gjejė nji dalje a shtek
ku ta gjej po nji shteg t'ballit
me ti prekė kokrrat e zallit
me t'shijue lulet e allit
me ti prekė ato zallina
ku m' kan dehė ma tė bukurat stina
me ti prekė ara e ledina
brushen vet un me u a krehė
me ta pa qiellin me strehė
me ato strehė n'perėndim mbi male
kur tė ik dielli dalė ngadale
me t' kuqrremta ato rreze
sa her yjet ti qė i ndeze
tokė e lashtė o dhe i arit
me at gjuhė tė lashtė t' shqiptarit
me ato kthjelltsi aq mahnitore
me ato mbrėmje mbiqiellore
me ato t' bukura thana e shkoza
ku kam marrė erė ndėr mimoza
sot nė shpirtė mė ka ra bloza
se prej dheut ti mua mė shkule
ktu s' po gjejė bari as lule
nė dhe tė huaj i ftoft si akull
kemi mbetė pėrdhe rrxua shakull
ftoft na shohin kto ledina
ftoft na shkojnė ktu mot e stina
ktu s'na njeh as toka as zoti
veq n'mėrzi shkojnė stina e moti
me shum vuajtje e me shum mallė
rrijmė si qyqe n' gurė e zallė
pėr pak buk e pėr nji kore
tu i kujtue viset arbnore
na shkon moti n' dhe tė huaj
prandaj n' varg kaq shum po vuaj
po vuaj nė rimė po vuaj n' qerpik
se n'dhe t'huaj pėr metelik
pėr pak buk pėr nji kafshore
kemi lanė trojet atnore
kemi lanė ne ato shije
kemi lanė at dhe etnije
e po digjemi tash ne t' shkretė
tue pi akull n'pėr kurbet
tue pa ėndrra gith n' lot rrke
pėr tokė t' parve n'gurė e dhe
tue pa ėndrra me dėshirė
pėr kosovė mbi dheun e l irė
tue mendue pėr lule e jetė
pėr hjeshi e dushk e fletė
pėr ato t' bukura fusha e ara
pėr qetina e shega e nara
tue mendue pėr bereqet
mbi dhe tonin me pasė jetė
veq po derdhim dhimbje e lot
mbi decenje ecim kot

---------
:::::::::::::::::
veq do lot qė jan sa deti
edhe fjalėt vet me veti
shum po derdhen n'trotoare
mbi dhe t 'huaj me gjuhė shqiptare
ti m' shėndrrove n' pjesė kurbeti
e mohimi yt mė treti
se dy duart nga ne kurr s' shtrive
gjakun tonė n' dhe t' huaj e ngrive
as kurr shpresė s'na dhe me pi
ke pėrkdhelė shum faJdegji
ke pėrgdhelė shum puthadorė
ke pėrgdhelė mjeran tė gjorė
ke marrė n' gji plaqkitsa tjerė
por se mua m'le tė mjerė
bashk me shum tjerė mėrgimtarė
m' le pa hise tokė as arė
fushė as mal as plang as troje
mi ke shue gjurmėt me ploje
nuk mė le askund pjestarė
veq n' harresė si mėrgimtarė
Ti m' ke lanė edhe pa gji
pa ujvarat si ingji
qė burojnė n' iber e dri
ti m' ke lanė pa ndoj kurajė
me kėt pendė qė prekė me majė
dit e nat qė lahet n' vajė
e nuk shterret me oh dhembje
qė Kurbetit i don shembje
edhe atyre viteve t' huaja
vuajtjet t' mija qielllit shkruaja
atje lart n' mes yjsh e hane
shqip le tė shihet me gjuhė nane
se nėn at qiell ku kisha hise
s,jam ma i shkruar,ndėrė farė e fise
por jam cungu i mjerė mbi dhe
jam jetimi pa atdhe
kahdo shkoj me shpresė me u pre
me at teh t' asimilimit
veq pse ti s' mė'don n'dhe t'kthimit
veq pse s' don pėr ne dritbardhė
nuk don fis as mėrgimtarė
as krah'hapur nuk i pret
n' dhena t' huaja i ke lanė shkret
Nė gjuhė t'huaja dojnė me u shkri
porsi krypa n' t'lumin dri
porsi krypa qė e tretė deti
ashtu sot po m 'tret'ė kurbeti
do ti tretė brezat e tu
prandaj vargu tue vajtu
edhe rima poetike
po shkruan vargje elegjike
se ty n' mendė nuk t' bjen pėr ne
nėpėr kėmbė ndėr kombe e fe
na ke lanė nė t'huajin dhe
na e le shpresen vyshkė mjerane
mos me mbi ma n' tokė dardane
edhe me ballin plot me halle
mėrgimtarė ndėr dhena e zalle
e na i kpute shpirta e ura
me u shkri n' gjuhė e t' huaj kultura
breza e gjaku me na u tha
nga gjuhė shqipe dojnė me u nda
veq pse ti kujdes s' po ke
as pėr gjuhė shqip as pėr ne
shpirtin lkuren plot me rrudha
ngrysur vetullash kah m'qet udha
po mundohem si udhtarė
ti kndoj hallit mėrgimtarė
me do fjalė qė s 'shkruhen n'shkrime
me do t' humbura pėrjetime
ktu kujtimet nuk kan vlerė
ktu as lulja nuk ka erė
ktu nuk vlenė asgja pėr ne
jem veq numer pėrmbi dhe
prandaj ti nanė e pa m'shirė
pse na len nėn kta zingjirė
nuk na nxenė ma asnji shpresė
as nji fjalė e as nji ftesė
jem bijt tu koha po vdes
edhe po vdesin lidhjet tona
ne po mbesim ikje t' vona
edhe caqet po largohen
sytė nga zemra larg po shtrohen
edhe venitjet vijnė ngadale
po na shuhen buzt prej fjale
prej ksaj fjale shkrumb dėshire
gjith tue thirrė pėr tokė ilire
por ti nanė thue s e nuk je
si dikurė me gji pėr ne
e si duket shekulli i true
ne mbi tokė na ka mallkue
se nuk kem as nanė as tokė
as shqiponje me dy kokė
as dihet kujt kimeti
prandaj flasim vet me veti
nė lot nga i her edhe t' pakuptimit
kėrkojmė shtigjet e shpėtimit
kputu ktu kputu atje
as nji kohė ma nuk na njeh
as me tokė e as me qiell
as me hanė po as me diell
as kund rrėnjėt pa i pasė n' vulė
kemi mbetė si e lagur pulė
udhve t' hauaja e pa cak
ma nuk jem arbėr me gjak
por se mbetė si bij t' jetimit
kemi mbetė udhve t' mėrgimit
nuk na njeh as tokė as dhe
as nuk kem ndoj kund fole
pėrveq rob botes t ' kryqzimit
udhve t' heshtura tė mashtrimit
me do drita qė jan neone
jan mashtrim kameleone
jan pėr ne shekuj zezone
nuk i duam oj nanė kto drita
por duam dheun ku na u nis rrita
duam kavallin duam valbardha
duam qershitė e molla e dardha
duam dardanen n' fusha t' bardha
n' fusha t'gjelbėrta e jeshile
me ato lule e karajfile
anė e mbanė e duam etninė
shkodėr loken qamėrinė
edhe tė shtrejten nanė shqipninė
tjeter s' duam as gurė as dhe
tjeter diell s 'duam me na nxe
kshtu flet zemra e mergimtarit
lanun shkret t' huaj trotoarit
qė as toka s e pėrfillė
qė nuk ka pranverė as prillė
qė nuk njeh kund degė as pip
qė po i vyshket zemra shqip
fėmijt filizat i jan shkri
se atdheu nuk ju dha gji
shqip nuk flasin ma' jan tretė
se atdheu na la pa jetė
toka e t' parve na pėrbuzė
me mbetė shqipja hi e shpuzė
n' troje t' huaja qoroditur
askund fare e mirpritur
se ai dhe ku ku e ka kaptinen
ja ktheu n' mote gjithmonė shpinen
nuk ja vlon ndoj shpresė shqiptare
por se e la qyqe shtegtare
kahdo botes me vajtue
kahdo shkon mbi mal a prrue
nuk i la hise mbi dhe
veq se e shkriu nder kombe e fe
porsi krande e la me u tha
e nga gjiri e ka nda
mergimtarin e ka tretė
nuk i la hise mbi jetė
as mbi dhe ku e la i pari
se kshtu e dashka grabitqari
karriggjia e sabotuesi
gjithfar horri e pseudo msuesi
qė s' ndėrtojn tjeter mbi dhe
veq grabitjes e me bre
me bre shpresa e zemra e gjak
tu i kurthue kohrat me lak
nuk ndėrtojnė tjetėr atdhe
pėr veq brryla e plaqkė mbi dhe
as nuk shohin tjera halle
veq dėfrim mbi dhe e zalle
foristrada e fotele
qejfe t' bukura n' pėr hotele
porsi mbret mbi fron t' dollarit
pa i ra n' mendė pėr zogj t' shqiptarit
qė po shkrihen n' trotoare
mbi dhe t'huaj n'pėr rrugė shtegtare
-------------

Autori xhelal ferizi
liriku nėpėr vite me vargje shqiptare
----------------

Kėto vargje jan shkruar para disa vitesh dhe jan kthyer
nė variante e kombinime disa her
kjo ėsht njė lloj kėnge shqiptare
------------------------------

lirik 04-02-09 20:28

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O varre flisni o gurė

----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Flisni o varre flsni krijoni gjuhė toke
qė tė marrin vesh edhe akujt e errsira
qė tė merr vesh dheu e gjithqka e shqipnisė etnike loke
se drejtėsia mbi dhe ėsht ma e mira
----------------
flisni o heshtje o tė vdekur
tregoni o ju tė vdekur tjerė nga padrejtėsia
pse rrini o varrre heshtur e ju kohra stėrmekur
thuani se nuk durohet ma tradhtia
--------
po vdesin edhe varret tash nga krimi e errsira
edhe i vdekuri dy her po vdes
po vdesin edhe gurėt nga fjalėt e pshtira
asgjė e gjallė mbi dhe nuk do mbes
--------
servilija po vret shekuj e qast
nuk ka ma qeshje me zemer
brryli nuk po lshon mbi dhe asnji rast
lufta po bė bėhet pėr karrigė e emer
--------
dhe vuani o tė vdekur qė vdisni nga dy her
se fajtore ėsht pa shpirtėsia
tė drejtit jan gjithmonė tė mjerė
mbi dhe mbijeton mashtrimsia
---------
pse heshtni o varre pse heshtni o gurė
kush i kėputi shekujt nė mes
kush nuk la lidhur nga zemra nė zemer asnji urė
kush vrau fjalė e besė
---------
i vrau gjithmonė brrylatari
i vrau gjithmonė garė e liga
i vrau i njerzve tugjari e tregtari
i vrau lakmija e shėmtuara karriga
---------
pse heshtni o varre kur gjahtarėt kah ju kalojnė
kur varrosin kėtu naten mbulojnė dinakėrinė
pse heshtni kur dhimbjet kahdo lotojnė e rėnkojnė
e ju e mbani mos guxueshėm heshtėrinė
------------
Autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
--------------------------------

lirik 04-02-09 20:29

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mė fal o vetvetja ime
Mė fal o vetvetja ime
-----------
autori xhelal ferizi
------------
mė fal o vetvetja ime
tė gjitha lutjet do ti sjell nga qielli
me gojė me zemer e me shkrime
mė fal qė nuk ta solla asnjė rreze dielli
-----------
mos mė akuzo nė at botė
se hajdutėt e rrezeve tė gjith vodhen
ata natėn pa hanė e pėr hanė dje e sot
rrezet i grabiten pėr vete i mblodhen
------------
un nuk vodha askund
asnjė rreze lumturije
tė solla zhgėnjime e mund
mė fal pa pikė mėrije

---------
mė fal nė at botė e nė kėt botė
edhe lulet mo vodhen tradhtarėt
un ty tė solla vetėm lot
dashuritė mi vodhen dinakėt tregtarėt
-----------
edhe lulet mi vodhen
rriskut tim si lan kund hise
tė' gjitha qeshjet me maska e pa maska i mblodhen
sa grabitqare kto fise
---------
thue se kan pi kta grabits jo ujė por shpejtėsi
thue se ushqehen me fat
vetėm un pse vetėm un pa pi
sa do pak uratė
----------
ah vetvetja ime e gjorė
si tė jap ndonjė burim magjik
si ta ndrroj gjithqka me buton a me dorė
tė mos vet'quhem ma tragjik
------------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

lirik 04-02-09 20:30

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Serbi
--------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------
nga qielli i juaj gjarpij bien mbi dhe
token e keni plot me krokodila
dhunen thiken e keni kult e fe
paqe ju vrisni e bilbila
--------
europen gjithmonė e mashtroni
luftėn e bėni me hile
nga ju ėsht pjellur demoni
ju i keni pjellė ujq e skile
----------
nga ju ėsht nisur satani
nga ju ėsht nisur vampiri
nga ju u dogj flakė ballkani
nga ju u shua i lashti iliri
-------
nga ju ėsht derdhur i pa fajshmi gjaku
ju pėrdhunuat gra e qika
nga ju rėnkoj lulkuqja e zambaku
a e dini ju qka ėsht etika
----------
nga ju ėsht vra paqja zemermira
nga ju ė coptue qdo zemer
nga ju qė i keni ndjenjat akuj ngrira
mbi dhe ju jeni ma i ziu djallė m e emer
--------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik 04-02-09 20:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ferizi- pseudonimin lirik?
--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal
-----------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mia lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nė shqelm
---------------
autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:02.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.