Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 04-02-09 20:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Un nė njė natė
----------------
xhelal ferizi autorė
----------------------------
un nė jė natė vendosa pran gotės tė gjitha kohrat e nostalgjisė
tė gjitha mallėngjimet e shpirtit i bėra oratorė
i kuJtova nji nga nji tė gjitha qastet e miqsisė
dhe i rashė nė prehėr mallėngjimit nė dorė
----------
tė gjitha kohrat dhe hapat e mi tė jetes i kujtova
qastet pėr t i spjeguar i bėra ndjenjat violinė
nėpėr tinguj tė gjith ata mallėngjyeshėm i shpirtzova
dhe dėnesa dhimbshėm pėr dashurinė
----------
mandej thirra kohrat tė gjitha nė emocion
dridheshin vibrueshėmy aty motet
mu kujtua e kristalt dashurija jonė
dhe ranė e rrodhen prej shekuj ndjenjave lotėt
----------
gota gati u lag me lotėt e mi
o zot se q' gjuhė shpirti qenka nostalgjija
o jetė q' je ti kob a mahni
mė thoshte e larmishmja ndjesia
---------
shekujt e kujeteses mė vallzonin nėpėr zemer
isha vetm un me vetminė
nuk dija si ti quaj kohrat me emer
fėmirinė dashurinė miqsinė
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-------------------------

lirik 04-02-09 20:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Deshta tė radhitem pėr pushkatim vullnetarė
------------------------------
Autorė xhelal ferizi
----------------------
deshta tė radhitem para pushkatimit tė kohes
vrastarė e kisha zhgėnjimin
tytė e kisha thyerjen
plumb e kisha mėrgimin
vdekje e kisha fyerjen
dhe thash qitni tash
me gjoksin tim hapur bėrtita
edhe pse lulet flokt po i nxirinin nga lemeria
nė gatishmėri u ngrita
mė vritni ju thash
thyerje e ju maska
tė pista
e ti shekull i zi
ju tė pa besa laraska
qė gjak keni pi
e ti mashtruese dashurija
jetėra tė pa faj qė ke nxi
dhe asnji pikė jetė pėr lamtumirė nuk deshta me e pi
as pendim
kur ju thash qitni
qit o kohorė mallkim
edhe pse ofertė etjen pėr jetė e kisha
trimėrinė ma shikonte koha vrastare me zili
arti i thyerjeve
qitni bėrtita si bisha
te varri im ma leni nji bli
amaneteve ju thash me zemer
anktheve ua lash ekzekutimin
por papritmas mė ndali nji emer
qė e ,mbante peng vendimin
ishte nji zemėr
qė ma ktheu pėr jetė mendimin
tash nuk dua tė vdes pėr hirė tė sajė
le ta pi kupen le ta pi pelimin
jeta mė duhet edhe nėse esht e tėra me vajė
se emrit qė nuk e them dot
borgj ja kam pėrkushtimin
le tė jetoj edhe me lot
por ajo mė ktheu nė jetė
ajo mė mbanė sot
pa fajsia e sajė
engjėllsija vet
qė peng do tė mė mbajė
tyta plumb nuk do tė qet
se jeta mė duhet pran sajė
ajo nuk mė ka la ti urdhroj thyerjet
tė ma bėjnė varrin e pushkatimin
edhe nėse jetoj me ndryrjet

asajė do ja fal pėrkushtimin
-----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik 04-02-09 20:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos premto

--------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
mos premto shekuj dashurie
tė dehur
o zemra idealiste e padjallzuar
o art mbyllur nė vetvete
ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
ti o zemer arti
qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
o zemer ti je arti im i pėrvluar
nė notin e lotit zhgėnjimtarė
ti je botė nė vete
qė flet e proteston vetmevete
akuzon tė gjith shekujt
me gjuhė idealizim
askush duke tė mos kuptuar
vetmevetja zemer monologuese mbete
kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
ti je gjersia vet
ti je pafundsia qė je shprehur
zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
ti je vetmia e harruar e zbehur
ti je nga tė gjith e harruar
ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
e lidhur nė prangat tė vetmevetes
tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
bashkdyzim lakmije e instiktizuar
bashkim i komponentave egoje
inetreso demon
harrim ėsht bota jonė
tė shkelė me kėmbė e dorė
qfar konstrukti teatrorė
e ti je viktima e ėndėrres sė idealizuar
qė vetven nuk e gjenė asnjėher nė tė ashtuquajturin
nė skenen e kti vrapi tė truar
nė garen e pa fre tė mallkuar
smirat ku bukur aktrojnė
ku grabitjet jan artikujt e a rti mė i shquar
o zemra ime e padjallzuar
mos i quaj shkeujt dėshtim
mos o shpirti poetik i im
mos e quaj qastin kohen e shekullin teater i dėshtuar
rri gjithmonė me driten pėrksushtuese
bota ėsht vrasėse mashtruese
o arti im me gjak shege
qė kėndon kuptimsisive qdo dege
mos i quaj epokat dėshtuese
o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------

lirik 04-02-09 20:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nėse mua penda mė lindi
-----------------------
Autori xhelal ferizi
---------------
nėse mua penda mė lindi pse qeshni
nės e mua penda mė dha varg pėr zemer
shpirtat me kėshillat e sajė pse nuk i veshni
qė engjuj te quheni me emer
------------------------------
Autori xhelal ferizi
xhela i mitrovices
---------------------

lirik 04-02-09 20:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Shpirtin me diell
--------
xhelal ferizi autori i varrgjeve shqiptare
liriku
-----------------------------------
shpirtin me diell dua ta lidhi direkt nga lart me rreze
qė paqėsisht tė pėrqon shekujt rrezanisht
se ti vet o diell nė ideal ma ndeze
qė un tė ua flas gjuhen damarve diellorisht
---------
nė mua dėrgove misionare shum rreze
ti vet mua kahdo nė seclen ėndje mė shpirtzove
ti mė the zemėrsisht ndriqo pėr shum breze
zemren nė pendė ma shėndrrove
--------
ti ma msove gjuhen tuaj e hana
e paqja e urtėsia e karajfilit
nė gjuhen rrezanike shqip qė ma msoj nana
mė bėre ligjėrim tė bilbilit
-------
gjuhen ma msuan yjet kur un mocė po rritesha me lule
duke shetitė at'her bukurive diellore
nė zemer ma le paqen me njė shejtėri vule
dhimbjet mi shpalose arbnore
-------
e pse mua mė gjete ndėr shum lule bari
e penden ma le fat e cak
me kullue shpirta me kto lot shqiptari
dėnesjet duke m' notuar n' pėr gjak
--------
mirė shum o diell se tė dua fjalen nuk ta kthej
pranga rrezesh mė ke lidhė nė zemer
ti mė thua rrezet tua bėj njerzve dej
engjuj ti pagzoj me emer
--------
po vargu im po ndriqon nė errsira
por e gjerė qenka sterra e pa fund
le tė mė falė dritėsi shejtėria mė e mira
se penda po mė qanė nėpėr mund
---------
kėta tė kti globi nuk po duan gjuhė dielli
as tė zotit kėshillė paqsore
ma jep njė letėr tė gjerė sa qielli
tė ua shpalosi me shkrim porositė diellore
------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
----------------------
Kombin tim e dua deri nė vuajtje shkon dashuria ime
pėr te
por kombi im duhet ta duaj mė shum jeten
lirinė barazinė pėrkushtimin
punen mirsinė paqen
dhe zhvillimin e bashkatdhetarin
si dhe mqisinė e bashkpunimin me popuj
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi liriku i harruar afro tridhjet vjet
nga kohrat e pa mėshira
---------------------------------lirik
Shiko profilin publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik tek lista e kontakteve

lirik 04-02-09 20:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kosovė o mėmėdhe atdhe
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
kosovė o atdhe pėr ty lulet e prillit mė kan tregue
kosovė o atdhe pėr ty vet prilli mė ka nxitė
dimri vera vjeshta pėr ty mė kan thanė me shkrue
pėr ty kosovė mė ka mallėnngjye secila ditė
--------
pėr ty o atdhe secila fletė vjeshtore
me qehre tė vet mė ka folė
pėr ty oj nanė shqipni etnike arbnore
ndjenjė mė ėsht bė secila shkrolė

---------------
pėr ty atdhe mė ka ndje secila fije bari
pėr ty mė ka ndje secila qelizė e diellit
pėr ty kam derdhė lot zemre e prej pende ari
kam shqiprue gjithkah edhe qelizat e qiellit
--------
pėr ty kam folė me shekuj e lule gzime
per ty kam kja hall me lule vajtimi
per ty jam dridhė nėpėr pėrmallime
dėnesshėm me lot kujtimi
------
pėr ty o i dashur mėmė dhe u bėra harrim
pėr ty u bėra pėr sė gjalli mėrgim varr
pėr ty o mėmėdhe u bėra mėrgim i gjallė murim
e din secili dru ah e bung e qarr
-------
e din secila lule qė e kam njomsue me lot
e din se cila fije bari
e din secili yllė nga qielli dje e sot
qė mė ka pa nė dorė me pendė shqiptari
----------
a e sheh kosovė nė secilen shkronjė time ka zemer
nė secilen shkronjė ka qelizė me dashuri
nė secilen shpirtė'shkronjė ka shqiptarė me emer
ka ndjenjė nė secilen shkronjė ka qelizė etnike shqipėri
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik 04-02-09 20:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O vargu im
------------------

Autori Xhelal Ferizi
---------------------

veshu o strofa ime nė shpresė
gėzohu o penda ime nė zemer
piko o vargu im sa njė vesė
shpėtim e shteg'dritė kėrko pėr nji emer
---------
pėr emrin qė i thonė lirik
tradhtarėt kan dalė me e shty
piko o varg veq nji g'zim pikė
nė udhė mos e le me u thy
----------------

mos e le nė rrugėn kah rrudha
mos e le nė 'rob hisen kah akull hieja
njomsoje me currila kah dritė udha
se e thau pa faj tradhėtia
----------

Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik 04-02-09 20:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos mos mė vrisni
------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
mos mos mė vrisni ju lėndime tė pa mėshira
kush kaq bastardhueshėm ju mbolli
nė kopshtin tim mu nė mes tė ndjenjave tė lira
shekulli im i pafajshėm sa her nga ju volli
-----------
e tash gjak e lot po vjellė edhe e imja liria
dėnesjet nuk mi ndalė as mehlemi i shpreses
qfar tė mbjellurash nė kopshtin tim ku rrinte pafajsia
tradhtia e bizarve mė la sizif i ankeses
-----------
ikni qofshi mallkuar
tė mbjellura zezonash katrane
shpirtin ma keni shtruar
si qirit mbi flakė e zandane
--------
dhe merrni me vete faren e tradhtisė
larg kopshtijeve te zemres time tretne nga keni ardhė
mė leni nėn qielline perendisė
tė pi sa i curril ndonjė ditė tė bardhė
-----------
ikni ju tė mbjellura qorre
pjella e pėrthurjeve qė nuk len rrisk tė mirė
mbjelluni nė vdekėsi nė humbtira e vorre
mė leni diell n' zemer si zambak i lirė
-------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

lirik 04-02-09 20:37

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Mė mirė tė isha i biri i kėtyre -------------

---------------
.......................
xhelal ferizi autorė
:::::::::::::::::::::::
sikur tė isha i biri i currilit
i biri i zogut tė bukurisė
i biri i ngjyrave i biri i karajfilit
i biri i shijim'ėsisė
---------
sikur tė isha i biri i shiut tė qiellit
nga re tė bardha mbi misėr tė bie lirė
shum'her ne shoqėrim tė drites sė diellit
do vija me qėllimin e mirė
--------
mbi grurė do tė njomsoja kah kalliri
do tė isha mbi erė afshi i magjisė
valvitjeve bimore do tė isha mė i miri
njomsim mbi flladin grunajave tė etnisė
-
do tė ishte mė mirė
kur do tė shkoja nėpėr stinė
mbi ujavren e lirė
e si aromė pėrhapaur mbi ledinė
---------
do tė mė uronin fijet e barit
mushkėritė do i hapja natyres
do i sha i biri i aromėtarit
nė kryerje gjithmon' tė detyres
-------
do tė isha I dashur pėr shkumbėzime i dashur pikė stėrkale
do tė isha i biri i vales voglush
do tė isha i biri i cicrėmes e aromes n 'pėr male
i dashur pėr gjerėsinė mbi fushė
----------
do tė isha i dashur pėr dhe e gurė e zalle
do tė isha tėrheqs pėr rreze
do tė isha pa brenga shetit's e pa halle
aromė njomsim e cicėrimė pėr breze
--------------
Autori xhelal ferizi
------------------

lirik 04-02-09 20:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė mes tė detit tė lotve mbi njė gurė
-----------------
Shkruan Xhelal Ferizi,nga,Mitrovica
------------------------------------

mbi nje gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj
valėt aty ishin ,gurzuar
nė mes tė gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit tė trazuar
dhe mora vetveten nė shtegdalje ,me njė,ėndėrr
pėr nji qast kur mbylla sytė
e ,gurit t ė ,lotit iu bėra zhgjėndėrr
e shpresa e lotve s' mė lente me u mbytė
anijen po e prisja nė breg pakapshėm
me ra nė cak e nė breg
era,po mė fliste si nė vesh luhatshėm
me i shekull,kufiri ,qė djeg

---
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik 04-02-09 20:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ndjefsha mirė mori malsi
----------------
autori xhelal ferizi
------------------
ndjefsha mirė mori malsi
kahdo i ke ti mal e vrri
lugje kodra e tė larta maja
bjeshkė e suka brija e pllaja
--------
ndjefsha mirė pėr ato kroje
n' gurgullimė qė t' ndahen n' prroje
kahdo nė fllade e qiparisa
kahdo zogj t' kndofshin mbi lisa
---------
t'lmofshin ernat nėpėr brusha
tu gjelbrofshin suka e fusha
vala vala shkumbardhtė n' prroje
tu shkumbzofshin hjeshėm n' troje
--------
t' rrnofshin t' bukura ato zana
edhe djemt qė i ke azgana
karajfilat t' qelshin fletė
t' rrnofshin plisi me gjubletė
--------
e ajo zemra shkamb graniti
tė pastė hije stalaktiti
qė pikon mbi mbi borė qetine
ti je e bukur nė art t' qdo stine
-------
tė lulzoft hana me shum rreze
dritė e jetė nė mosha e breze
nė shend e gaz i trashgofsh prore
t' shndritishin yjet mbi bregore
-------
tu bėftė jeta rrezatare
qofsh mbi dhe gjithmonė shqiptare
tė rrnoft trimnija fjala e huta
nė bjeshkė e male sqepekrruta
-----------
qofsh e bardha nderė mbi faqe
nė bukuri si manushaqe
si gjerdan me brilantina
tu lulzofshin moti e stina
-------
tokė e dhe tė ndejshin prore
tu u lulzue me gjuhė arbnore
nė ato lugje e livadhe
ushtoftė zani i malsisė t' madhe
---------
e tu gzoft zemra shqiptare
t' kndofshin brezat nė behare
larg jehoftė gjith fama jote
porsi shpata kastriote
----------
ndjenjat tua aq burrnore
mi mbajė lidhė me tokė arbnore
si i mbanė t' drejta rrrezet hana
mi mbajė fijet kah dardana
-------
edhe kthej dy sy kah fusha
kah kosova ėngjėllusha
qė mi ka bukuritė valle
kahdo i shndrisin gurė e zalle
---------
e kah shqipnija andej kah votra
se ju jeni bija e motra
vllezer t' gjakut si biluri
gjith kah flet shqip dheu e guri
----------
ti me famė je ndėr ma tė mirat
ti kndoj zanat zemėrmirat
ju t' shqipnisė jeni dy bija
nji kosova e nji malsija
----------
autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
kangė bukurije artistike per trojet etnike


-------------------------------------------------

lirik 04-02-09 20:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O Nė Qoftė se Ka Dikund Buzqeshje

Nga Autori Xhelal Ferizi
*********************
Si E Dielit Nė Argjend Veshje
Porsi E Gazit T' Qehlibarit
Esht Elina Me Gaz Tė Arit
-------
Nė Qoftė Se Ka Dikund Si Hana
Si Rreze'ari E Kullim Rana
Porsi Nė Sqep Vet Kanarina
Ashtu E Qelė Sharmin Elina

-----------
Nėse Vetull Ka Ylbere
Si Kah Qielli E Kah Diell Vere
Ato vetulla I Ka Elina
Porsi Harku N' Rozmarina
-----------
Porsi Kthina E Hanes Tė Re
Nė Natė T' Ktjhjellur Nė Art Tue Nxe
Kur Shkon Nė Gurra E Kah Larmija
Ashtu Elina I Ka Kto Vija
---
Te Dy Vija N' Mjedis Balli
Si Dy Rreze Mbi Ujė Zalli
Kur Me Rrathė Si Ari I Vleres
Luajnė Mbi Ujė Me Frymė Tė Eres
--------
Oh Kėt Sharm E Ka Bekue
Drita E Qiellit Tue ndrique
E Bekoj N' Refleks Rubini
Kur E Pau Kėt Lule Blini
-------
Kur E Pau Veshja E Beharit
Veshja E Sharmit t' Qehlibarit
I Tha Zemres Sė Qiell E Detit
Se Elina ėsht Lulja E Mbretit
---------
Se Elina ėsht Vet Kurora
Nga Vet Sharmi Nė Varg e Nxora
Nga Ai Sharm Qė e Mbanė Mahnija
Dritė Me Shkri Ndėr Vargje t' mia
------------------
Autori xhelal ferizi
Mikeshes Time Te Mirė Elines Me Pershendetje I
Uroj Mirsi Me Vargje Artistike
Dhe Pershendetje
Liriku I Vargjeve Popullore Artistike Shqiptare
Ju Ron Vashave Shqiptare Mirsi E Fat Ne Jeten E Bukur Ne Trojet Shqiptare E ne Mergime
---------------

lirik 04-02-09 20:41

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Rracė njerzore
------------------------


autori xhelal ferizi
------------------------


rracė njerzore,e prirė pėr dukje e zhdukje!

rracė njerzore me prirje pėr q'nukje

rracė njerzore qė shkelė pėrmbi dhe

qė shkelė ,parime e globin don me e,pre

rracė njerzore qė shkelė mbi parimin

qė e don egon,qė e don,ngatrrimin

qė mbėshtjellė koken me do paragjykime

qė vret,diell,e shekuj,nė menyrė t 'pėrkryme

qė len gjurmė e krim para e mbas bryme

rracė qė pėr kob tėndin mendjen ke t' pėrsosur

rracė qė mendja jote do tė shtrij t' plandosur

ah rraca njerzore kafken me rradake

e pėrdorė me tru n' boten rrumbullake

edhe pėr mėri edhe pėr shum leqe

pėr gjak e pėr luftra e pėr kohė tė keqe

pėr lot e pėr gjamė shum her je shkaktare

qė paqen e vret me flakė e me zhare

e kputė qdo rreze e damarė e nurė

kahdo lidhen n' zemra me paqe si urė

e ndezė edhe fjalen kohes i lagė qerpikun

e mbrehė pėr pushtime tehun e qelikun

mė duket nga njiher pėr kob menqurohesh

a thue nė cak vrapi n' lakmi do t' deshtohesh

se nė shekuj vrapi e nė shekuj gare

nuk po mbanė drejtsi po dredhon kandare

sillet edhe mbshtillet filli yt me mund

caku yt e hapi,do tė sjellin fund

mendja jote e sherrit qė prinė pėr djallzi

diellin ka me e gjveshė hanen ka me e shkri

globin me e mbushė zjarre,me e pėrzie me ujė

truri yt me prirje qė i don shekujt n' rrmujė


------------------------------------------
autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
--------------------------------------------------

lirik 04-02-09 20:41

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dashurija
**********
Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri qė vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokė
Njė Shpirtė i Diellit qė flet
********
Njė magjepsėse lidhse pėr zemra
njė art qė dehė qdo gjak
njė shpirtė qė lidhė dy emra
njė ndezėse ekuqe flakė
***********

Rreze e Shartuar Me Curril
Me Driten Nė valbardhė Qė Rrėshqet
ėndje e Dehur me Aromė nė karajfil
Qerpikut shprehjeshekujsh si Det
**************

Qehre Shejtnije gazprodhuese
Diamanto kristale eksponim
Dritėrreze me Sharm bimėshartuese
Me Zemer Tė Ylberit N gradim

Ti Je motorrike e Hanes
Nė Vetull Tė Sajė Vizllon
Ti Je si Joshja n 'kullim t 'curril ranes
Si Loti n' Qerpik kur Loton
***********
Je E Kėndshmja brumtare e shpirtit t' Gjevahirit

Qė Nė PIKA qeliza Tė Reja Ndėrton
Je Si ai feniksi mbas Qdo Shkrumbit tė Hirit
Qė Vyshkjet me Ringjallje i Gjallėron
*****************
Je Si Ajo Dritėzemra E Margaritarit
Qė lmon gjak'ecėsinė nė damarė
Ti Je si Lmim Hane Nėpėr Udhė Tė Damarit
Ti Je aromė Lulesh me Lang si Ujvarė
********

Ti Je Si Stėrkala qė lanė Sytė E Gurit
Qdo Mėngjes si Vesa mbi Fletė
Ti Je si ujėzalli nė Shkėlqim Tė Bilurit
Qėi I Jep me Pi cakun motivit;qė Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija
*****************
Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje POETIKE SHQIPTARE
-----------------------------

lirik 04-02-09 20:42

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nėse nuk lindė
------

Shkruan Xhelal Ferizi
-------
*************************
nėse nuk lindė ajo qė tė lindė duhet
qė nuk po mund tė lindė as nuk shkruhet
nėse nuk lindė e dėshtohet
qielli e dheu do tė tjetėrsohet
nėse nuk lindė ajo gjithqka do tė shuhet
qe sa shekuj don tė lindė nuk po lindė po druhet
nėse nuk lindė jeta do tė quhet kob
e' nėse fare nuk lindė
vaj halli pėr ju o shekuj
o kombe o fe e glob
--------------------------------
**************************

Shkruar nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
----------------------------------
LEXONI FALAS VARGJE NGA AUTORI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOQES SHOKUT
----------------------------------
Tė drejtat e autorit :
ndalohet postimi ne forume tjera pa pėlqimin e autorit

----------------------------------


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:15.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.