Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 04-02-09 21:10

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
--------------------------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
nė qoftė se doni tė shihni poshtėrsinė
dilni e shihni te dyftyrsia
dilni e shihni eliten planetin qė e nxinė
ata jan vet djallėzia
----------
shum nga ata kan kravata
kult e kan gėnjeshtren e duan ma shum se diellin
fjalėt i kan tė gjata
mėkate e kan mbushur qiellin
------------
ata jan tė bijt e mafies e metelikut
ata jan tė bijt e zezones
ata ja derdhin lotin tė pa fajshmit qerpkiut
ata jan tė bijtė e demones
-----------
ata jan tė bijtė e kafeve
ata jan tė bijtė e misterit
ata jan tė bijtė e lojrave e llafeve
ata jan tė bijtė e lahperit
------------
ata jan tė bijtė e hajnisė
ata jan tė bijtė e zhgjyrit tė zi
ata jan tė bijtė e tradhtisė
tė bijtė e kohes rruspi
----------------
----
ata jan tė bijtė kurvėri maskė teatres
ata jan tė bijtė e hamshorit
ata jan tė bijtė e krimit e satres
tė bijtė e puthadorit
------------
tė pėrzier jan kopilisht tė gjith kėto legura
fytyren e kan maskė
kopile i kan zemra shpirta e lėkura
nėnė e kan rrenen laraskė
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------

lirik 04-02-09 21:45

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pse qanė bilbili
''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
pse qanė bilbili,kur ikė pranvera
kur stina niset, n'ė rrudha me u plakė
kur ikė mallėngjyshėm e lumja vera
zemra e bilbilit se q'ndizet me flakė
kur,shihen,tu,u,tha,male,e,shpatije
kur,fleta.bjen shkrumun,e thame mbi dhe
kur,toka s’merrr,rreze e.mblohet me,hije
prej t’ zymtit qiell qė,bie mbi ne
e,vjen,e shkymun e ftoft,drita,e diellit
shkrihet gjelbrimi n’per pyje me,fletė
shiu i shtatorit si lot vjen,prej qiellit
e.vjeshta,e ftoft kur shtrihet mbi jetė
fillon bilbili me kja per pranveren
pėr t’ėmbla,lule me fleta n’larmi
shkon,n’pėr,pullaze,tue vajtue veren
edhe,lotin sqepit n’vend t’ujit tue pi
me,qerdhe te prishun,me zemer t’lendueme
me krah,te ftofun mbi ajrin me mjegull
pa,cak tu flutrue neper rrugė t'paftueme
kur,bjen,n’ndoj,qati,vajtueshėm,mbi,tjegull
qerdhen,e,shprishun,e,bilbilat,shpėrnda
pa cak,tue,flutrue syni,i,sheh,thatsi
nuk i bėn zemra e as loti tha
me,u nisė ndoj rruge,por kjanė nėn qati
me,mallė pranveren e kėndon pėrvajshėm
krojet e kullueme e t’blerta,ledina
dy sytė e lotit,drejt qiellit t'paskajshėm
pėrmallshėm pėrmallshėm i kujtohet stina

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-02-09 22:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Guri i pėrlotur
‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
pse qanė guri,pa,i,dalė loti
edhe heshtja,i flet pa za
pse,n’pėr rrudha i duket moti
edhe shekujt n ‘palcė i ka
po pse,palca i rrin e,mbshtjellur
don,me i qa lotit nji hall
sa,dėshmi n’heshtje i rrijn mbjellur
guri,ka,pra,gjuhė e,mallė
por at,gjuhė qė e,flet,guri
ndoshta,filli,ia,kupton
se,lashtsinė,se,ka,prej muri
por,prej,nisjes,qė s’fillon
edhe,nisja si mbarohet
se,mbarim as fill,nuk ka
guri,i,dheut gjithmonė’flijohet
guri gurin e ka nda
guri,e thot pra at,qė s’thuhet
guri,lot qet,qė si,duken
e,flet gjuhen qe,nuk shkruhet
e,i prcjellė kohrat,,qė zhduken
edhe,i,thot n heshtje pa i,thanė me,gojė
pėrmes heshtjes krijon sy
i,njeh zjarret,ujė e,plojė
njeh krijimet,mbyllė nėn dry
dryri,i,mbyllur qė rrin,n’guri
quhet,heshtje,qė dėshmon
flet pėr dhimbjen ecje,qė se qthuri
e ajo dhimbje qė i rėnkon
guri,e ka syrin,e,heshtur
edhe,lotin,qė si,duket
sa.e,kan,rrahė lagshtitė pa rreshtur
as n ‘thėrrime ai nuk,q'nuket
ashtu,rrin,tu,i,pėrcjellė kohrat
e,lagė gjaku,loti,e fjala
i,sheh,varret,hilet mohė'rat
edhe n’fyt si,del edala
guri i shkruan,me heshtje t’heshtur
n,gjuhė t'pashkrue,ecjet e qiellit
I sheh,motet,veshė e,gjveshur
i,prekė fjalt qė i,vijnė prej diellit
guri,ėsht,pra,gjurma,e,motit
gjurmė qė shihet,e,mendohet
kjo,dhuratė qė ka,ardhė prej zotit
qė ,flet,heshtur,kur,latohet
flet e,qanė pra,edhe,guri
me,at,gjuhė qė kush,se kupton
me,at,qehre ,qė ia,flet,nuri
guri,n’qėndresė rrin,mediton
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-02-09 22:55

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vrapi i lotit
'''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''

loti pas meje vraponte
Un ik prej ti e vrapo
e loti rrokullisu
ne ndjekje
e un djersitu ik prej ti molisu
qe te mos jemi bashk n perpjekje
As qe munda ti iku
Sa shpejt rrokullisej loti
ne ndjekje
qysh kur filloj se pari e piku
Her teposht e her perpjetė
Lot ,o,lot ,sa shum vrapove mbas meje nė jetė
pse
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 04-02-09 23:04

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Prishja e gjakut
'''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Kush ma prishi gjakun,kush
Gjakun te paster e kisha
pa besija e nji tradhtije ma prishi
un nuk kisha faj
ata ishin tė pa besėt
ata
e koha ishte kurthė mjerane lavire per mua
sa shum myk paska ky njerzor ė mishi
sa shum gjaku mu trubullua
e loti
qfar rrisku e qakaj te pa ndjenja ne udh te qet zoti
sa te pa bes paska qakaj
kur,me,dhan kurthėrisht me e pi tė keqen e shekujve
mu prish gjaku
si su gjet aty menqurija
qė tė mos e pi kėt helm rrėshqitės
si e pina kėt dolli,pendimi
ruaujuni nga pabesia
se sot po flet mashtrimi
''''''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 05:49

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Si duhet tė jet shqiptari
------------
Autor xhelal ferizi
-----------------------
zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
---------------------

Autori xhelal ferizi
liriku i vargjeve shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 05:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kėshilla pėr ju
----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik 05-02-09 05:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kohrat vrastare
--------------
autori xhelal ferizi
------------------
pse nuk i vrava tė gjitha kohrat vrastare
para se ato ti vrasin bukuritė
nuk isha ndoshta zgjuarsi zhgjetare
shekujt nė mua nuk i paskan mbjellur tė gjitha menquritė
------------
pse nuk i ua ngula shigjeten parashikuese
ku ishin shkollat e njohuritė vizionare
vrastaret kohar defilojnė tash triumfuese
e mua mė qanė penda shqiptare
------------
dijet jan margaritarė
dijet jan vlera jetike
por dijet nuk jan tė gjitha as ndėr dijetarė
kohrat prandaj sjellin lot neper qerpike
----------

Xhelal Ferizi autori
----------------------

lirik 05-02-09 06:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mė kujtohet
'''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
Mė kujtohet njiher nji ish komunist
i kohes ruuspi
sepse koha e tyre ishte
ai te prente dhe te qepte gjygjin se ishte vet gjygjsi
nė dorė fatin e shum kujt e kishte
'''''''''''''''''''''
pasi kishte denuar shum shqiptarė
pas shum e shum vitesh kur doli interneti
kishte hy me emer te maskuar ne forum ai dradhtarė
i nis per per fe po flet e per tjera tema te gjera si deti
''''''''''''''
nė njė rast kur un po shkruaja si gjithmonė pėr atdhe
ai ai ish kuadri serbofil doli me kerkesa si laraskė
e tha :lexoni libra vetem per fe vetem per fe
sa e pshtirė mu duk kjo maskė
''''''''''''''''''''''''
kur un dikurė kisha lexuar literaturė nė shum lami
per fe e per atdhe e bibel e kuran
ai me hyqymetin e hasmit rrinte duke pi
shiste shqiptarin e vet ai mjeran
''''''''''''''''''''''''
eh o kohra te mjera
gjithnji te vuajn atdhetarėt
se veshen me libreza te reja ish hafijet e me fe
pseudopatriot jan te poshtrit mashtrimtarėt
''''''''''''''''''
mė shpotiti pastaj nė forum me fjalė bizare
por ai nuk e din
se un kam informime per punen e ti tradhtare
eh plas e bjer plast o shekulli im
'''''''''''''''
rrokullisuni o shkrepa o kodra
bjerni o monopate
se ne skenė kan dalė shum lodra
fetaro patriot qė u bėnė mbrenda nate
''''''''''''''''''''''
ather nė kohen e pushtetit te tyre
kur nėnat tona per ne si te burgosur e te perndjekur derdhnin lot
ata me pushtuesin e huaj ishin e nuk kishin kurfar fytyre
e sot tė mėdhej jan fetaro patriot
''''''''''''''''''''
luaja maskė luaja se q po e luan rrolin

serbia ish veglave tė veta shqipfolse urdhėr tjeter ju dha
i urdhroi lpirsit e vet kokderrin e taravolin
nga feja nė fe mos me u nda
'''''''''''''''''''''''''''''
merruni ju tha tash veq me fe
bėhuni wehab krishterocentrist taliban
i digji kahdo tė shqipes fole gurė e dhe
tė trolllit kahdo ilirian
'''''''''''''''''

e sa pėr atdhetarė tė shqiperisė etnike
e dini ju detyren e juaj
gjuani me fjalė tė zeza armike
me balt pė rta o vegla im shkruaj
'''''''''''''''
kėshtu ju tha serbia
ish lpirsave te vet mizorė
sa shum vuajti e verteta atdhetaria
po ku je ti o dhe arbrorė
''''''''''''''
AUTORė XHELAL FERIZI
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 08:28

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Ish komunistėt u bėnė fetarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
ish komunistėt u bėnė fetarė
ku je o i mjeri i shqipes shtet
ku je o botė o zot na ndihmo se shum jan que tradhtarė
tokat shqiptare duan me na i lan shkret
''''''''''''''''''''''''
a e dini kush jan kta mjeran ish komunist tė pist
kėta pėr hasmin me vite kan punue
ish vegla tė armikut e klysh munafik'ist
atdheun nė themel sot mundohen me e rrėnue
'''''''''''''''''''''''
mos mendoni ju se kėta kan fe
kurrren e kurres asnjiher
kėta jan grryesa dinak pėr nėn dhe
e grryejn shqipninė tonė mėmė etnike tė mjerė
'''''''''''''''''''''''''''''
e grryejn me ata thoj pa la dit e nat
urdhra nga armiqt shekullorė marrin e pare
ata vrapojnė me gjithfare feje e sekti e tarikat
me e thye e me e vra pėrjetsisht token tonė shqiptare
'''''''''''''''''''''''''
vraj o zot e mos i le pa i vra
ata tė duan ty oj nanė shqipni etnike tė rrėzuar pėr dhe
ata punojnė pėr grek pėr vatikan e pėr shkja
diellin shqip nuk e lanė me tė nxe
'''''''''''''''''''''''''''''''
mė thuani o vllezer pse ra kshtu me krye nė hi shqipnija
se paraja fetare ajo po e shtron me shum hile
taleban e wahabi e dervishi e kryqalija
nuk duan ta lėnė mbi dhe karajfile
'''''''''''''''''''''''''''''
ikni nga toka e jonė o ju maska kote
nga dheu i lashtė i agronit e teutes
se kėtu i thonė tokė e lashtė shqipe kastriote
mbi kėt dhe jetojnė tė bijt e shqipe sqepekrrutes
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
ikni he u hupt fara shkoni ku brenė miza hekur
te qerdhet tuaja shpelloro gjarprore
pse e doni shqiperinė etnike tė vdekur
tė shtruar pėr dhe token e lashtė arbrore
''''''''''''''''''''''''''
kur zoti e fali shqipninė mbi dhe me kaq shum tė mira
e ja la besimin tė lirė shqip andej kah qielli
shqipnija nga zoti u caktua mbi dhe tė jet rreze ma emira
qė e ndau pėr bukuri nga vetja i shejti dielli
'''''''''''''''''''
e ju me harrnat tuaj mbshtjellur e me pallavrat plot hile
doni shpirtin me ja marrė e pėr tė gjallė me e rjepė
se pak ju duken shekujt e kohrat tjera tė zeza kopile
qė deshten ta lėnė qyqe tue vajtue nė shkrep
'''''''''''''''''''''''''''''
na sjellni tash edhe ndoj sekt dikah shpellorė se zakon e keni
per pare me u veshė me gjithfar lloj harrna e tekstile
ikni ore neper shpellat tuaja te qetė shqipni etnike nanen na e leni
ti kndoj zemra e sajė shqip me cicėrimė si bilbile
'''''''''''''''''''''''''''''
na i leni ore te qeta qerdhe e drita e shkolla
se jeta ėsht shkencė e liri e progres
mos u bėni krymba me hy neper t' shqipes molla
pėr pak pare t' huaja e t' mallkuarin interes
''''''''''''''''''''''
pse kshtu doni me na e vra etnike dashurinė
e jeten tonė pėrmbi dheun e tė parve
e shqipėrisė etnike me i vra bukurinė
per hesap te armiqve e tjerė nderkombtarve
'''''''''''''''''''''''''
po a nuk ishin ata qe me me shekuj prore
me penisa tė tyre kan msy gra shqiptare
e me veprat tė tyre dhunuese e horre
e me tė zezat e tyre barbare
'''''''''''''''''''
e ju her delni me na e vra lirinė
pse kshtu ju urdhron shkja e talibani
moska e beogradi me sveti ilinė
e me shėn dhimitra ju ndersen junani
''''''''''''''''
dikush si jehov e do si bektashi
veq prisni urdhrin e huaj me u ndersye
me shkue gjaku rrke mos me pasė shqipni
etnija mbi dhe gjallė pėr s' gjalli me u thye
'''''''''''''''''''
e mundin me gjakė baballarėt tanė e me lot
neper shekuj qė e lan pėr tė shtrejten liri
pėr dhe ju me tė huaja dorza po i hjedhni sot
pse i len o qiellore e dashura perendi
'''''''''''''''''''''''
se zot mbi dhe shqiptart e kan vlllazėrinė
punen e token e tė parve
e jo nxitjet me fe qė duan tė ju grijnė
te mos mbetet mbi dhe kund gjurmė e shqiptarve
''''''''''''''''''''''''''''''
shkoni pra o vllezer e bėhuni romak
largohuni kush tė don nga etnija
jevgjit talibanist e grek e shkja bėhuni me gjak
se ne mbi dhe ne na duhet shqiperia
'''''''''''''''''''''''''''''
e le te mbesin mbi dheun tonė vetam ata
qė e duan me zemer shqipėrinė shqiptaren shqipėri
qė duhen nė mes vete si moter e vlla
e jo fe te huaja ndarje e hasmėri
''''''''''''''''''''''''''''''''
po ata fe sjellėsit me shekuj gratė na i kan dhunue
pėrmbys na i kan kthye sa e sa mija djepa
e ju ne fe te tyre pse me u dashuria
nėse ju fitoni qyqet kjajnė mbi shkrepa
'''''''''''''''''''''''''''''
se nuk e don as zoti qenjen fanatike
jetoni me ore me nji fe shqiptare
le tė jetoj prore shqipėri etnike
mos u shitni o vllezer pėr valuta e pare
'''''''''''''''''''''''''''''
se armiku qėllim tjeter pėrmbi dhe nuk ka
veq shqip tė ndihet mbi tokė tonė gjama e loti
e shqiptari tė therret nė luftė vllau me vlla
e zezė ti shkoj pore koha stina e moti
'''''''''''''''''''''''
se pare pa hesap po paguan moska e serbia
i ziu i mjeri irani e ai grek
qė emer mbi dhe tė mos ket etnike shqipėria
duan qė nana e jonė me vdekė
''''''''''''''''''''''''
duan qė tė shuhet per tė gjallė etnija
se kan nisė tė na mbulojnė shum harrna pa la
vraponi kah shkolla e kah dituria
se driten tė na e ndalin kan dalė grek e shkja
'''''''''''''''''''''''''''''
se duam liri e jo bela e ngatrresa e pshtjellime e gjaqe
me na e thye jeten mbi dhe agjenturat e trinitria
me na kndue n' vajtim qyqet mbi t' shkreta ogjaqe
pėr klane e pėr fe me u shkretu etnija
'''''''''''''''''''''''''
pamvarsija e jonė shqiptare le te jetoj sa te jen yjet
e drita e tjerė ndriquesve kah qielli
krenare shqip tė na lulzojnė fusha e pyjet
pėr shqipni etnike le tė nxenė hana e dielli
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''

''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 08:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Guri i pėrlotur
‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
pse qanė guri,pa,i,dalė loti
edhe heshtja,i flet pa za
pse,n’pėr rrudha i duket moti
edhe shekujt n ‘palcė i ka
po pse,palca i rrin e,mbshtjellur
don,me i qa lotit nji hall
sa,dėshmi n’heshtje i rrijn mbjellur
guri,ka,pra,gjuhė e,mallė
por at,gjuhė qė e,flet,guri
ndoshta,filli,ia,kupton
se,lashtsinė,se,ka,prej muri
por,prej,nisjes,qė s’fillon
edhe,nisja si mbarohet
se,mbarim as fill,nuk ka
guri,i,dheut gjithmonė’flijohet
guri gurin e ka nda
guri,e thot pra at,qė s’thuhet
guri,lot qet,qė si,duken
e,flet gjuhen qe,nuk shkruhet
e,i prcjellė kohrat,,qė zhduken
edhe,i,thot n heshtje pa i,thanė me,gojė
pėrmes heshtjes krijon sy
i,njeh zjarret,ujė e,plojė
njeh krijimet,mbyllė nėn dry
dryri,i,mbyllur qė rrin,n’guri
quhet,heshtje,qė dėshmon
flet pėr dhimbjen ecje,qė se qthuri
e ajo dhimbje qė i rėnkon
guri,e ka syrin,e,heshtur
edhe,lotin,qė si,duket
sa.e,kan,rrahė lagshtitė pa rreshtur
as n ‘thėrrime ai nuk,q'nuket
ashtu,rrin,tu,i,pėrcjellė kohrat
e,lagė gjaku,loti,e fjala
i,sheh,varret,hilet mohė'rat
edhe n’fyt si,del edala
guri i shkruan,me heshtje t’heshtur
n,gjuhė t'pashkrue,ecjet e qiellit
I sheh,motet,veshė e,gjveshur
i,prekė fjalt qė i,vijnė prej diellit
guri,ėsht,pra,gjurma,e,motit
gjurmė qė shihet,e,mendohet
kjo,dhuratė qė ka,ardhė prej zotit
qė ,flet,heshtur,kur,latohet
flet e,qanė pra,edhe,guri
me,at,gjuhė qė kush,se kupton
me,at,qehre ,qė ia,flet,nuri
guri,n’qėndresė rrin,mediton
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 08:42

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Bjeshkt Shqiptare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

E Kur Te Flas Me Ato Male
Nga Largsija Pertej Detit
Mbi Krah Ere E Mbi Shkumbė Vale
Do U Dergoj Lotin T 'kurbetit

E Kur Gurrat Qe Bijnė Bardhore
Kthjellt Kah Rana Qehre Dritė
Shtratit T' Kthjellun T 'tok's Arbnore
Vijn Shkambijve Varė Tue Zbritė

E Tue Shty Shkon Vala Valen
Rrotullim Hyjn Shkumbt Trazue
Bardh Mbi Gurė Perplasur Ndalen
Sumblla Sumbllen Tue Hjeshue

Porse Flladi U Mbanė Freskinė
Qe Prej Malit Shtrohet Zallit
Qe Nxjerr Hieja N 'per Luginė
Fryn Ujvares N; Lule T' Ballit

Qehre E Rallė E Za Ujvare
Si Tingllima Mahnitore
E Kto Jan Pra Bjeshkt Shqiptare
Qe I Ka Dheu I Nan's Arbnore

Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 08:45

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kur un ju kam thėnė mbajuni pėr qeliku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''
kur un ju kam thėnė mbajuni pėr qeliku
mbajuni pėr fuqie
e jo pėr hiqi e armiku
mbajuni per diturie e syqeltėsie
'''''''''''''
ju nuk e dėgjuat kėshillen e fjales time
as tė pendes as sot as dikurė
vuani tash nė copa e thėrrime
heshtni si varret me gurė
''''''''''''''''
kur un ju kam thėnė kujdesė nga stuhija
se kjo qetsi ėsht mashtrim e qast
ju qeshnit me kėshillat e mia
se kohen pėr tė qeshur e kishit rast
'''''''''''''''''
qeshnit edhe me vargun tim
ftofshėm mė keni shikuar
kur erdhi koha e mbi ju ra me pėrvlim
ju kot mė keni kėrkuar
''''''''''''''''
e sot prap keni ra nė nji tjetėr lojė
sa tė quditshėm jeni
prap do tė ju vjen ndonji tjeter plojė
mos mė kėkoni ma se nuk do t ė mė gjeni
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 05-02-09 09:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Tė Drejtat E Autorit
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Apelohet Te Te Gjith Ata Qe Postojn Pa Lejen E Autorit Vargje Pa Emrin Dhe Mbiemrin E Autorit E Pa Lejen E Autorit Do Te Ket Ndjekje Ligjore Kunder Atyre Webseiteve E Faqeve-
Mjaft Ma Me Dyftyrsi E Tradhti E Lavdi Duke U Munduar Te Fryhen Ne Shpinė Te Huaj
-
Pikrisht Per Kto Shkaqe Te Njerzve Te Pendergjegjshem Shkruhet Emri Dhe Mbiemri I Autorit Ne Secilen Vjershė-
Poashtersia E Disa Njerzve E Pyftyrsia Duhet Te Ndalet
Autori Xhelal Ferizi Liriku Ne Mergim
Faleminderit Per Mirkuptim

lirik 05-02-09 10:54

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kush e futi nji gacė nė zemren time
'''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
Kush e futi njė gacė nė zemren time
U dogj zemra e ime duke mbajtė at gacė
u dogj ore u dogj
a e shihni si thrras nė varg rime
ajo u poq
a e shihni poetin
askush nė qiell e mbi dhe nuk u pėrpoq
pėr tė ja sjellė lumin a detin
gacen me ujė pėr tė ja shuar at gacė
as nuk u gjet nė ket komb te shkretin
as kush as me nji gotė ujė
prandaj digju poet si flaka mbi bereqetindigju e i djegur shkruaj

ujė o zot ujė o shekull i heshtur mizorė
kot thirra neper kohra e thrras mos ma leni gacen
por m thuej kush ta hjek gacen,kush
ku ka det shqiprta qė ta heqin gacen nga zemra
nuk ka bujarė engjuj
as ne qiell e s ne tokė e ne mal e ne fushė
as nuk ka koha absurde ma shteg
nuk ka ma mbi dhe as engjellushė
ka vetėm asi qe,i fryjn gaces qė tė dejg
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:53.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.