Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 18-02-09 23:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
NDALE vashė qerpikun
-------------------
shkruan xhelal ferizi


.......................................

ndale oj vashė veq njėher qerpikun
shihi malet fushat me qetsi
shihe detin ma tė bukur kaltrosh adriatikun
shihi trojet gjith ku i thonė shqipni
***


ndale t' diamantit aman at qepallė
qė si drojshėm po qilet e mbyllet
shihi ujvarat si bien pėrmbi zallė
shih si lahen bregut karajfilet
***
ndale e drojshme mos shiko n' dro jeten
dashurinė aq ndrojtur mos e shih oj fletė
ndal qerpikun e shihe erlehten
shih pulbardhat si flutrojn mbi det
***

shihi shprehjet qe i shpalon natyra
shija fushat si i hapė t' gjelbrimit
shihja hanen naten si i shndritė ftyra
shihja krojet t 'cemta te burimit
***

shihja shpezėt e ma tė bukurat fole
si i mbanė etnija gjithkah nė ata lisa
shih o vashė mahnitė se ka me ja vle
ndal qerpikun pėrmbi qiparisa
***

ndale oj vashė tė ndrojturin qerpikun
e me ata sy at bukuri drojtare
qė pėr vete e bėn lule fikun
shihi tė bukurat trojet gjith'shqiptare
***
pse tė mbyllet qerpikut aq shpesh
oj e ndrojtur bukuri shqiptare
a thue ty mbrendija tė ka veshė
e nuk beson nė ndoj dashuri tradhtare
***

apo trembesh nga ndoj dorė e pa besė
a mos trembesh nga qenje e keqe
ndal qerpikun e shihe at vesė
kah po shndritet shih me sy pa leqe
***

se shum anash po i levizė ata sy
me qerpik e thue se diqka ke
a e sheh diellin kah ti si ėsht kthy
dashurisht kah ti ėsht nisė me nxe
***

e ty qerpiku tė mbyllet shpesh'her
ndjenjė pas ndjenje aty rrahė n' kapak
mbaje ndale ah vetėm nji her
shih si ndezet ai rinori gjak
***

ndal qerpikun aman veq nji her
shih tė shtruarat rudina e shpatije
shih sa bukur shpaloset n' pranverė
gjerė e gjat sharmi i ksaj etnije
***

ndal qerpikun oj bukuri mahnije
lene syrin pak ma me guxim
rreth e qark kėsajė rrokullije
shih tė bukuren si shpėrthen n' gufim
***

shihja artin asaj qiell kaltrije
ku i thonė shqip tė qelurit qiell
shihja valėt tė bardha bukurije
ku i lajnė faqet aty hanė e diell
***

ndal qerpikun me ato fije ari
shihi lulet si t'shtrohen me erė
para sharmit tėnd me brum shqiptari
t' shkrihen n' gaz ty stinė e pranverė
***

pėr ty mahnitė tė' gurrave n' kroje
valbardhat fjal'shprehje s' gjejnė si i thonė ksajė shndritje
as shartimet ngjyrash as gurgullimė nė prroje
qe bien poshtė lmue me erė flladitje
***

as ato rrezet ku e larmojnė refleksin
kah mbi gurė sumbullbardhat ndahen
jo nuk dijnė kėt tė bukur t' ndrojtur vesin
me ta shprehė ty as rrezet qė lahen
***

sa e bukur ajo droja jote
me at hap e qerpikun qė t'levizė prej droje
njiqind shekuj ti bėj bashk e mote
ai diell qielli se gjenė me fjalė goje
***

nuk e gjen jo as hana e ylli
nuk e gjejnė jo as tjerat shprehje yje
nu e gjenė formulen as ai art pylli
se shprehje'bukurat thue i ke lidhė me nyje
***

se ti! ata sa shekujt n' mote qė kan ikė
e ata qė vijnė ti vetėm me njė fije
qė e levizė me t' krehurit qerpik
ua kalon me t' shprehur hjeshije
***

prandaj fjala sot ka mbetė tu u dridhė
nėpėr arte plot me bukuri
me at qerpik tė ndrojtur ja ke lidhė
shprehur fjalėt s' po din si me i shkri
***

Ti mahnitė e ke edhe pikturen
tė gjitha artet kahdo jan n' natyrė
ke mahnitė ylberore qiell'lidhse hark tė tij' uren
ti me qerpikun e bukuri ndrojturen fytyrė
***


ndale aman vashė ti pa dro qerpikun
se po dridhen nga ky sharm qudije
gjithkah pikat mbi dhe kah po pikun
shi e currila prej ksaj bukurije
-------------------------------------------
Shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve
qe u kendon bukurive shqiptare
----------------------------------------------
****************************************

lirik 18-02-09 23:02

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
N'qoftė se e shihni se jam stėrmekė
********************************

Xhelal Ferizi Autori
********************
penda mua s' po mė len me vdekė
as duart lart me i que pėrpjetė
me ju dorzue smundjes mizore
fort tue m' mbajtė pėr mendje e dore
nuk po mė len penda pėr ju
jetė t' ksajė bote pėr me ndrru
po mė mbanė dheu gjallė nė hije
pėr varg shqip e hirė etnije
po mė mbanė lutja e qdo fije bari
me kndue nė rimė e varg shqiptari
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
por se dijeni pėr jetė tė motit
se un jam nji rob i zotit
i pėrjetshėm s' jam n' cicrrimė
as me vargje e as me rimė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
e kur tė vini me dorė me m' prekė
mos pandehni se kam vdekė
jam mbi dhe e jam i gjallė
jetoj n' vargje gjith me mallė
pėr etni pėr ju po mbetem
nuk po shuhem nuk po tretem
por rri prore me pendė roje
shqip me kndue pėr hise e troje
me mbajtė ndezė zemra shqiptare
me pendė shqip si pushkė flaktare
qė ju kshilla shekujvlere
tė ua jap si diell pranvere
qė ti vulosni mu nė zemer
kush shqiptarė nė gjak e emer
don me u thirrė e don me u ndje
mos me u shitė e mos me u ble
pėr dy fjalė as pėr dy pare
por me vlue si valė shqiptare
me vlue nė punė e dashuri
porsi yjet me i pėrtri
veprat tė bardha pėrmbi dhe
mbi dhe t' shqipes me tri fe
me dritė shkolle e me dritė ari
ti mbrojmė trojet qė i la i pari
sa tė jet qehre e diell e hanes
ti mbrojmė shqip me gjuhė tė nanes
ksajė shqipnije nanė etnike
mbrehni laps e armė qelike
mos ju shtroni gjallė armikut
mbani kshillat e lirikut
pė hirė tė dheut ranes e detit
gdhendni fjalėt e poetit
mu nė zemren shqip etnike
ku do i thonė ahshqipni kreshnike
ja pra pse por rri mbi dhe
qe ti mbajė bashk kto tri fe
toskė e gegė e qdo krahinė
porsi degtė qė jan n' qetinė
degė shqiptare tė nji lisi
tė bashkohen rreth nji plisi
rreth njė gjuhe e rreth nji toke
rreth shqipnije ksaj nėn lokje
ku nisė shqip te albaniku
deri nė gji adriatiku
kah e bardha qamėrija
tė veshen shqip si bukurija
sa tė jen shekujt mbani kshillė
porsi zogjt qė mbanė ai prillė
plot me gaz qehre e behare
ruani prore ne gjuhė shqiptare
zemėrsisht kndoni mbi dhe
shqip nė zemra mbani nxe
vargje e rima e kshilla e dije
kahdo shqip vlon gjuhė etnije
se un jam pėr ju mbi dhe
pendė e gjak shqip jam tu i ndje
jam pėr ju nė jetė mizore
me i kndua shqip kodra e bregore
lugje e rrafsh e ato rrėpina
rrmore e lugje e gremina
mos me lanė kund kokėrr zalli
pa e lmue shqip si erė prej malli
porsi flladin me e bekue
porsi hijet pėrmbi krue
porsi rrjedhat e bilurit
porsi valt qė dalin gurit
ashtur shprehur si burumi
shqip me i shndritė porsi ndriqimi
pėr ju germat si nektare
porsi mjalata ajo bletare
ėmbėlsisht si zemer kroni
do ti shkrijė kah dheu i joni
prandaj jam un ktu mbi dhe
shqip me kthjellė e shqip me nxe
deri sa gjallė tė jet vetė dija
me kndue shqip me vargje t' mija
n' kshilla t 'bardha me lulzue
si bilbil me ligjėrue
prandaj rrri un gjallė me shend
me lirikė e varg e pendė
e me strofa argjentare
ti vloj nė art germat shqiptare
ti qėndisi porsi fleta
shqip mbi dhe sa tė frymon jeta
******************************
-------------------
--------------------
Autori Xhelal Ferizi
------------------------------------
----------------------------------------
---------------------------------------------

lirik 18-02-09 23:02

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[B]Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi[/B]
[B]Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi[/B]
Nė syt e mi
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ...
l.i.r.i.k.u
'''''''''''''''''''''''
nė sytė e mi kishte dashuri sa deti
nė sytė e mi kishte apel tė heshtur ndaj kohes qė ajo ti shoh
deri sa fillova tė flas vet me veti
se koha qorre nuk i shihte koha quhej moh
'''''''''''''''''
as ti o kombi im nuk e ke pa as ti o atdhe o botė o glob
e ke pa vetem ti o zot
un mbeta nė mes tė ktyre verbėrive me penden time rob
nė mes te errėsirave shpirt'verbra nėpėr kohra e mot
'''''''''''''''''''''
as ti e dashura ime nuk pate shpirtė pamės as shpirtė sy
pėr tė pa zogun e dashurisė cicėrues nė padjallzuarat degė
verbėritė sa zemrat mbi glob i kan thy
as diellit nuk lan ndoj shteg
'''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u.
'''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

lirik 18-02-09 23:03

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Dashurohu nė kujdes
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

dashurohu nė kujdes
dashurohu nė largpamėsi
jo nė tė bastardhuarin interes
por nė zemren me plot mirėsi
'''''''''''''''''
dashurohu nė kujdes
jo nė bukurinė nė lėkurė
dashurohu nė zemren e pasur qė nuk vdes
qė lidhė dy zemra si dy brigje nji urė
'''''''''''''''''
dashurohu nė kujdes
shiko kujt po ia len ne besė at zemer
mos u dashuro nė mashtrim se pėr sė gjalli vdes
nuk din si ta quash vuajtjen me emer
''''''''''''''''''''''''
dashurohu nė zemren e vertetė
nė ndjenjen e besnikėrisė
dashurohu nė zemren qė dhuron jetė
qė mbanė vulen magjike tė dashurisė
'''''''''''''''''''''''
dashurohu nė kujdes
dashurohu nė vigjilencė tė hollė
mos u dashuro nė tė korruptuaren zemer me ves
mos u dashuro nė tė krimburen mollė
''''''''''''''''''
dashurohu ne te magjikshmen thellsi
ku rrin e shejt shpirtė bukuria
dashurohu nė tė shejten vertetsi
ne zemren ku rrin besnikria
''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
lexoni autorin xhelal ferizi
tregoni shoqes shokut-
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

NDALOHET Kopjimi i pa autorizuar vargjeve te autorit dhe prezantimi nė forume tjera ne forume tjera pa lejen e autorit- dhe emrin e mbiemrin e autorit NEPER FORUME TJERA do te ndiqet sipas ligjeve me gjygj
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''

lirik 18-02-09 23:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Do tė qaja sikur tė kisha lot

Xhelal ferizi autorė

do tė qaja sikur tė kisha lot
sikur tė mos isha sizifi i shterrė
sikur tė kisha stinė fat atdhe e mot
sikur tė mos isha i harruari djerrė
---
por si tė qajė
kur as vaji ma nuk po ka kuptim
shekulli nuk ka kohė ma pėr mua kureshtje tė ndajė
nė asnjė ndjenjė as drejtim
---
shekulli ecė me shekujt e tjerė
un jam mbi dhe jetim
as lot nuk kam dėnestari i mjerė
se emrin ma thonė mėrgim
---
Autori Xhelal Ferizi

lirik 18-02-09 23:08

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zakonet e tradhtarit
--------------------

kordinon me thinin e gjarprit edhe nė levizjet nė instikt
zvarritet si ai palohet rrathatarė
me ves gjarpri rrin kur i mbyllė e i hapė qerpikt
me cakun e vet tradhtarė
---
sytė i bėjnė dritė pėr tradhti
vesi i zi e joshė si magnet
hilja i jep me pi
etja pėr tradhti ja shterrė lum e det
---
ushqimin e ka tradhtarė
si tigri kur paloset nė fjerė
ai mish tė pa faj gjueton si gjuetarė
etikė nuk ka as nderė
---
tradhtin e han me buk gjithmonė
lavirėse e ka mėnyren
ai ngjanė nė njeri por nėn lėkurė ėsht demon
si maskė e ka fytren
---
ai gjuan kahdo pa mėshirė
tradhtarė me emer i thonė
zemren e ka tė pėshtirė
tugu nė vend t' gjakut i vlon
---
e prenė secilin nė besė
si takti i vampirit shpirtėron
pėr njė mikro interes
dhe e fe tradhton
---
e komb e fis e farė
e grua e fmi e fis
se gjeni i tij tradhtarė
nuk mbanė nė mish kurriz
-----
ai vret edhe diell e stinen
ai vret bilbila tė lirė
ai vret edhe kanarinen
veq gjahu me i dalė i mirė
---
Nga autori xhelal ferizi
-------------------------

ABC 19-02-09 08:42

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=lirik]Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zakonet e tradhtarit
--------------------

kordinon me thinin e gjarprit edhe nė levizjet nė instikt
zvarritet si ai palohet rrathatarė
me ves gjarpri rrin kur i mbyllė e i hapė qerpikt
me cakun e vet tradhtarė
---
sytė i bėjnė dritė pėr tradhti
vesi i zi e joshė si magnet
hilja i jep me pi
etja pėr tradhti ja shterrė lum e det
---
ushqimin e ka tradhtarė
si tigri kur paloset nė fjerė
ai mish tė pa faj gjueton si gjuetarė
etikė nuk ka as nderė
---
tradhtin e han me buk gjithmonė
lavirėse e ka mėnyren
ai ngjanė nė njeri por nėn lėkurė ėsht demon
si maskė e ka fytren
---
ai gjuan kahdo pa mėshirė
tradhtarė me emer i thonė
zemren e ka tė pėshtirė
tugu nė vend t' gjakut i vlon
---
e prenė secilin nė besė
si takti i vampirit shpirtėron
pėr njė mikro interes
dhe e fe tradhton
---
e komb e fis e farė
e grua e fmi e fis
se gjeni i tij tradhtarė
nuk mbanė nė mish kurriz
-----
[B][SIZE=2][COLOR=blue]ai vret edhe diell e stinen[/COLOR][/SIZE][/B]
[B][SIZE=2][COLOR=blue]ai vret bilbila tė lirė[/COLOR][/SIZE][/B]
[B][SIZE=2][COLOR=blue]ai vret edhe kanarinen[/COLOR][/SIZE][/B]
[B][SIZE=2][COLOR=blue]veq gjahu me i dalė i mirė[/COLOR][/SIZE][/B]
---
Nga autori xhelal ferizi
-------------------------[/quote]


bravo lirik kjo strof ka kuptimin shum te gjane.kuptojeni

lirik 19-02-09 15:45

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=ABC]bravo lirik kjo strof ka kuptimin shum te gjane.kuptojeni[/quote]
'''''''''''''''''''''''''''''''''

FALEMINDERIT QE M E LEXONI PO E VERTET KUPTIM TE GJERė KA

lirik 20-02-09 08:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
DERI SA Tė SHTERRET DIELLI E BURIMET
--------------------
XHELAL FERIZI AUTORė Nė MėRGIM
-----------------------------
Deri sa tė shterret dielli un do tė kem varg poetik burimi
deri sa tė shterret botanika e lulja e fundit e fletes
deri sa tė ket dritė hana do tė mė ndriqoj mua shkrimi
deri sa tė jet mbi dhe e nė qiell arti i jetes
---------------
nuk do tė shterrem deri sa tė mė shterret gjaku
nuk do tė shterrem sa tė jetė penda ime gjallė
deri sa tė jetoj currili i fundit qė pėrmbanė ujė mė sė paku
deri sa tė ecin shkumbardhat valė mbi gurė e zallė
----------
nuk do tė shterrem deri sa te ken shekujt emer
e y jet sa tė ken bukuri
poet jam zgjedhur nga e qiellit zemer
nuk do te shterrem sa tė ket mbi dhe dukuri
-------------------
nuk do te shterrem deri sa tė jet mbi dhe mėrija
e shėmtimi e tė kėqijat me varg ti godas
nuk do tė shterrem derisa sa tė goditet per vdekje tradhtija
nuk do tė shterrem armiku le tė pėlcas
------------
nuk do tė shterrem deri sa nė materje tė mbretroj mahnija
deri sa tė jet dashurija mbretėreshė
nuk do tė shterrem deri sa tė jet bukurija
me vargje zemrate yjet kam me i veshė
---------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
---------------------------------

lirik 20-02-09 08:09

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
KULT DO Tė BėJA TY ADHURIM DASHURIJE
------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
nga lulet un do ti kisha nxjerrė tė gjitha esencat aromtare
lėngun e tyre dehės do ta kisha bėrė det
zemren time do ta kisha bėrė lum lulesh ndjenjėtare
artin do ta kisha bėrė pėr ty dhuratė qiell dashurije nė jetė
----------
pėr ty do ti kisha shkri tė gjitha mjeshtritė e bukurive nė fjalė
do tė isha bėrė cicėrima mė e bukur qė mund tė ket ndonjė shekull bilbil
do tė isha bė ma e bardha e shkumbzuara lumturi bardh valė
do tė kisha thithė nektarė etshėm nė dashuri si bleta nė karajfil
------------
pėr ty tė gjith shekujt i kisha mbushė me art
me fjaloret mė tė bukura mbi dhe
pėr ty do tė kisha shkuar nė yllin mė tė lartė
dashurinė atje me ndjenja me e nxe
--------------
nė ma tė kulluarin shekull do tė kisha marrė idili magjike
dashurisė do i a kisha dhuruar si burim
do ti kisha shėndrruar ndjenjė shprehjet nė rreze artistike
vetėm qė ti tė bėhesh i adhuruari kulti im
---------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

lirik 20-02-09 10:38

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Jetė qė na ikė duke tė mėsuar

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

jetė qė na ikė duke tė mėsuar

qė vrapi i pervojes mbas teje deri ne varr na shkon

gjith jeta shkon duke pėrjetuar

shkollė e pa fund me emocion

''''''''''''''''''''''''''''

mėsojmė edhe nga pėsimet

kur mėsojmė nga njiher ėsht vonė

na i sjell renkimet e gėzimet

qka qenke ti kėshtu o jeta e jonė

''''''''''''''''ti dukesh si nje bukuri

dijet aq shum ti kėrkon

nji det dije dituri me e pi

dhe prap viktima e jote e quajtur njeri gabon

'''''''''''''''''''

q'na qenke kėshtu o enigmė formulė

q'na qenke keshtu o fenomene e quajtur stėrmund

ku tė rrin aq fsheur ajo magjike vulė

qė vrapin neper kohra nuk e ndalė askund

''''''''''''''''''''''''

ti qenke sekreti vet

hapi i instiktit qė ecje imponon

ti qenke si i pafundmi det

pėrvojė qė rrėshqete gjykon

''''''''''''''''''''''

qenke filozofi e quditshme kureshtare

qenke edhe magji spontane

ti qenke edhe edhe zhivė mbi ekulibre e kandare

ti qenke engjellore e satane

'''''''''''''''''''''

Tė habitė me at tė quditshme tėnde specifiken

tė len pa tkes me disa gabime

lakmija nga njiher ta merr etiken

e syri i pa ngopur tė joshė nė veprime

'''''''''''''''''''''''''

nuk dia a te quaj mashtreuse me serkete

nuk di a te quaj enigmaė e pa mshirė

ti njerzit i bėn me folė vet me vete

fjalen ua bėn e krim e her ėmbėlsirė

'''''''''''''''''''''

qudija vet je mbi dhe

gjith jeten duhet te mesojnė ty

nder kombe e fise e fe

sa njerzt duke tė mėsuar ke thy

''''''''''''''''''''''

dhe tė mėsojnė e pėsojnė nje jetė

shkollė me te rrewshqitshme arsye e hendeqe

ti qenke e quditshmja vet

kah ti kush ne cak e kush perthuret n'per leqe

'''''''''''''''''''''''''''''''

autori xhelal ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Uragani_99 20-02-09 17:17

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Inderuari dhe shum i respektuar z.Xhelal Ferizi te pershendes perzemersisht,nga zemra dhe shpirti ,te uroj suksese e veqanerisht ne shkrimet ( vjershat) t'uaja qe me kan knaqur shpirtin gjate leximit te tyre .Eshte hera e pare qe hasa ne keto vjersha te shkruara nga ju i nderuari z.Xhelal Ferizi.Nuk te kam pare qe nga viti 1981 ,qe nga ajo kohe kur UDB-ja te burgosi dhe ne lulen e rinise t'i vuri prangat ,te denoj me 15 vite me sa me kujtohet,kalove ne per te gjitha ato burgje - kazamte serbe dhe ne asnje moment nuk u gjunjuzove para armikut ,qe me cdo metode dhune u mundua te te thyej fizikisht dhe shpirterisht.Qendrove ,nuk u dorezove para atyre bishave te egra,u bere edhe me i fort,u celikose sepse shpirti i juaj ishte i madh,forca e juaj ishte e pashterrshme ,e donit Kosoven dhe popullin e saj me shpirt dhe zemer. Dashurija per Kosoven dhe popullin e saj te dha force per t'ju kundervu nje regjimi te tere, ish te semures se Ballkanit te ashtuquajtures Jugosllavi ,e se fundit vetem Serbi,pra regjimit te asaj krijese artificiale ,qu u mundua te na shkatrroj me fare e fis.Angazhimi i juaj ,sakrifica e juaj dhe i tere potenciali i juaj fizik dhe mendor ka qene ,eshte dhe do mbetet ne te mire te kombit shqiptare ,pavaresisht.Edhe njehere te pershendes me zemer dhe shpirt ,vendas i nderuar z.Xhelal Ferizi,suksese i nderuar.Me nderime Uragani_99

lirik 21-02-09 08:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Te faleminderit shum Uragani vertetė po thuajse mu mbushen syt me lot -paraqitja jote pas kaq
kaq e kaq kohrash e vitesh qe nga ajo kohė me nxiti nji far ndjenje te jashtzakonshme-
E di se shum nga rrethinat tona e dijn se qka kam vuajtur me njohin e si jan sulur mbi mua bishat dhe tradhtarėt aq sa munda ju bėra ballė- e disa gomarė naiv qe i nxiste udb ja me nji qokolladė a me nji premtim- disave ju thoshte therreni bjerini sulmojeni se ta falim burgun i udb ja mashtronte hajvan e gomarė me tru te kalit qe nuk dinin as sa lopa me pa ma larg ata budallej - disa vet me tregonin se qka ju kan thėnė per mua-e qfar porosishė ju kan dhėnė njiher me kujtohet nji i burgosur kur vet me ka thėnė qka e kishin proositur i kishin thėnė bjeri poetit me hekur ne kokė gjoja se u rrahem rastesisht ne tollovi e do te kesh shperblime pastaj-kishte njerz qe me tregonin edhe gjėra tjera
Udb ja ishte krijesa ma e poshter qe mund te mendohej mbi dhe te rasti im ishte diqka te veqant-qellimi i tyre ne ish jugosllavi ishte te ma thyejn aftesinė per penden -dhe varggun e veprimtarinė politike
dhe krijimitarinė - qe te mos kem kurr ma aftesi e vullnet per kurfar pune qe te thyhem te nevrikosemn te shpartallohem te theehem moralisht qe te mos kem qetsi -qe te me prishin shendetin -qe te ndalem qe te dorzohem-qe te mos veproj ma kurr per atdhe as me pend as me kurgja -
Ata vet me kan thėnė hapur --- nuk do te bie ne mend per vargjet nese jemi ne gjallė -
do ti hash me gojė per se gjalli-pastaj me kan derguar njiher ne nji vend aty ku me toruronin -dhe per se gjalli mi kan futur ne gojė disa letra ne gojė te disa vargjeve patriotike kur un isha i lidhur per se lidhuri e ushtronin ket torturė--- - te gjitha letrat edhe dhe fjalet kunder jugosllavis ke me e perbi me than e fjalen ke me e fut kah ka dalė kshtu me kerconin e me shanin me gjithfar llafesjh te pista -
e te ndyra gjat hetimeve e torturave udbashat e zi te shtetit te zi shovenist pushtues antishqiptarė-
Por e kam degjuar nji kangė popullore njiher kur isha i iri ne odat e drenices patriote heroike - qe mi mbushi dy syt me lot -ne odat tradicionale te drenices atdhetare kndohe kanga me titull j -boll e keqe kjo serbi e shum ma t' kqi do shqiptarė t' zi-
qe po shkruhen si hafi -qe po e shesin vllaun e vet -qe punojn per hyqymet-ather isha i ri dhe rrija ne oden e bukur shqiptare ne kulla duke i ndegjuar kengtarėt bilbila e oden rreth e rrotull - kur vija pastaj neqytet udhes fshtrave i shihja fshatrat e bukura shqiptare burra e gra dhi edele ledinat arat natyren tonė kosoven e bukur e te mjerė roberinė ne token tonė shqiptare - dhe nen ndikimin e kėngnve te odave -
nxjerrja lapsin dhe letren e formoja poezinė vargun plot frymzim patriotik -- e me mbushseshin syt me lot per token e roberuar qe na elan tė parėt-
Eh e di se nga rrethina e jonė me njohin shum njerz dhe edijn se sa kam vuajtur jo vetem un por te gjith ata qe kan vepruar per atdhe -mua me njohin por ja qe kohrat kaluan shum njizet e te vjet po bėhen nga ajo kohė njerzit jan shpernda por ja qe ka ka njerz q enuk harrojnė-
te pergzoj dhe te persehndes i nderuari Uragani te lumtė fjala e bukur o bilbil -se ma sevapė se e verteta e fjala e vertetė nuk ka -aq ma parė po me vjen mirė qe qenke edhe atdhetarė e nuk qenke si disa kopila te udbes qe me kan shpotitur edhe ather akoma pa u hapur interneti -por edhe pasi u qel interneti disa kopila te paketave te udbes me shpotiten por ti dole me fjalen e deshmisė-dhe po me vjen mirė q epo me njifshe e paske informime per mua te lumtė dhe te rrespektoj-e di se shum kohė e gjat esht ne keto halle qe kan perfshi njerzimin shum kuj nuk i ra nder mend per emer t e vet dhe harroi shumqka por ja qe paske mbajtur shum mirė ne mend per vuajtjet e mia dhe perndjekjet esht deshmitare e gjith rrethina e jonė e din e dijn shum njerz se ne qfar perpjetzesh kalova -por te jesh i bindur edhe sikur t eme kishin rjepur per se gjalli kot do e kishin se e kam pasė vullnetin qelik me qendrue me qdo kusht pa u dorzue per asnji qmim kurfare hiq edhe sot mir jam mir po me shkojn punet shyqyr nuk jam keq i falenderohem zotit nese me ndihmon e e ben edhe ma mirė per mue por te bej shum te fala e te pergzoj per fjalen e siqnert atdhetare

lirik 21-02-09 09:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
--------------------------------------------------------------------------------

Te faleminderit shum Uragani -vertetė po thuajse mu mbushen syt me lot -paraqitja jote pas kaq
kaq e kaq kohrash e vitesh qe nga ajo kohė me nxiti nji far ndjenje te jashtzakonshme-
E di se shum nga rrethinat tona e dijn se qka kam vuajtur me njohin e si jan sulur mbi mua bishat dhe tradhtarėt -aq sa munda ju bėra ballė bile jam penduar qe disa tradhtarve nuk ua kam thye te gjitha brijtė por i kurseva as vet nuk e di pse - e disa gomarė naiv qe i nxiste udb ja me nji qokolladė a me nji premtim kot - disave ju thoshte therreni bjerini sulmojeni poetin se ta falim burgun -udb ja mashtronte hajvan e gomarė me tru te kalit -qe nuk dinin as sa lopa me pa ma larg ata budallej - disa vet me tregonin se qka ju kan thėnė udb ja per mua-e qfar porosishė ju kan dhėnė-
njiher me kujtohet nji i burgosur kur vet me ka thėnė qka e kishin porositur udbashat - i kishin thėnė bjeri poetit me hekur ne kokė gjoja se u rrahem rastesisht ne tollovi- e do te kesh shperblime pastaj-kishte njerz qe me tregonin edhe gjėra tjera -
Udb ja ishte krijesa ma e poshter qe mund te mendohej mbi dhe -te rasti im ishte diqka e veqant-qellimi i tyre ne ish jugosllavi -ishte te ma thyejn aftesinė per penden -dhe vargun e veprimtarinė politike -

dhe krijimitarinė - qe te mos kem kurr ma aftesi e vullnet per kurfar pune- qe te thyhem te nevrikosemn te shpartallohem- te thehem moralisht -qe te mos kem qetsi -qe te me prishin shendetin -qe te ndalem qe te dorzohem-qe te mos veproj ma kurr per atdhe as me pend as me kurgja -
Ata vet me kan thėnė hapur --- nuk do te bie ne mend per vargjet nese jemi ne gjallė -
ke me i hanger me gojė per se gjalli-pastaj me kan derguar njiher ne nji vend aty ku me torturonin -dhe per se gjalli mi kan futur ne gojė disa letra -
ne gojė te disa vargjeve patriotike -kur un isha i lidhur per se lidhuri e ushtronin ket torturė--- - te gjitha letrat edhe dhe fjalet kunder jugosllavis ke me i perbi me than- e fjalen ke me e fut kah ka dalė- kshtu me kerconin e me shanin me gjithfar fjalesh te pista -
e te ndyra gjat hetimeve e torturave udbashat e zi te shtetit te zi shovenist pushtues antishqiptarė-
Por e kam degjuar nji kangė popullore njiher kur isha i iri ne odat e drenices patriote heroike - qe mi mbushi dy syt me lot -ne odat tradicionale te drenices atdhetare kndohej kanga me titull j -boll e keqe kjo serbi e shum ma t' kqi do shqiptarė t' zi-
qe po shkruhen si hafi -qe po e shesin vllaun e vet -qe punojn per hyqymet-ather isha i ri dhe rrija ne oden e bukur shqiptare ne kulla duke i ndegjuar kengtarėt bilbila e oden rreth e rrotull - kur vija pastaj ne qytet udhes fshtrave i shihja fshatrat e bukura shqiptare burra e gra fushat malet me dhi e dele ledinat arat natyren tonė kosoven e bukur e te mjerė roberinė ne token tonė shqiptare - dhe nen ndikimin e kėngnve te odave -
nxjerrja lapsin dhe letren e formoja poezinė vargun plot frymzim patriotik -- e me mbushseshin syt me lot per token e roberuar qe na e lan tė parėt-oda kishte ndikim te fuqishem te un ather
Eh e di se nga rrethina e jonė me njohin shum njerz dhe e dijn se sa kam vuajtur jo vetem un por te gjith ata qe kan vepruar per atdhe -mua me njohin nji numer i mirė njerzish te asaj kohe -por ja qe kohrat kaluan shum njizet e tet vjet po bėhen nga ajo kohė njerzit jan shpernda por ja qe ka ka njerz q e nuk harrojnė-
Te pergzoj dhe te pershndes i nderuari Uragani -
te lumt
fjala e bukur o bilbil -se ma sevapė se e verteta e fjala e vertetė nuk ka -aq ma parė po me vjen mirė qe qenke edhe atdhetarė e nuk qenke si disa kopila te udbes qe me kan shpotitur edhe ather-
akoma pa u hapur interneti -por edhe pasi u qel interneti -
disa kopila te paketave te udbes me shpotiten por ti dole me fjalen e deshmisė-dhe po me vjen mirė q e po me njifshe e paske informime per mua -
te lumtė dhe te rrespektoj-e di se shum kohė e gjat esht ne keto halle qe kan perfshi njerzimin -
shum kuj nuk i ra nder mend per emer t e vet- dhe harroi shumqka-
por ja qe paske mbajtur shum mirė ne mend ---------
per vuajtjet e mia dhe perndjekjet
esht deshmitare e gjith rrethina e jonė e din e dijn shum njerz se ne qfar perpjetzesh kalova -por te jesh i bindur edhe sikur t e me kishin rjepur per se gjalli kot do e kishin --
se e kam pasė vullnetin qelik me qendrue me qdo kusht pa u dorzue per asnji qmim kurfare hiq-
edhe sot mir jam mir po me shkojn punet shyqyr nuk jam keq i falenderohem zotit nese me ndihmon e e ben edhe ma mirė per mue -
por te bej shum te fala e te pergzoj per fjalen e sinqert atdhetare te lumtė o burr

lirik 22-02-09 14:25

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
URATA
---------------
XHELAL FERIZI AUTORI
-------------------------
FALMA ZOT MA Tė BUKUREN FJALė
Qė E MBAJNė LMUE KARAJFILAT
E MA Tė BUKUREN CICėRIMė N'MAL
Nė PRANVERė Qė E KNDOJN ė BILBILAT
------
FALMA O QIELL AT QELS SEKRETI
Qė E MBANė HANA E BUKURISė
E GURė QMUE Qė I KA DETI
EDHE ARTIN E HEJSHISė
---------
ART HJESHIJE Nė METEORE
ART Qė E MBANė SHARMI I RUBINIT
Tė JA DHUROJ VASHES ARBNORE*
QELė SI NGJYRA E LULES T 'DRINIT
----
VARGUN O ZOT MA SHNDRRO Nė KROJE
Nė UJė DIAMANTI GURė E ZALLIT
MA BėN VARGUN BILBIL GOJE
PENDEN Tė QELė SI NGJYRA E ALLIT
---------
E TI SHKRIJ ART KSAJ MIQSIJE
PORSI YJT Qė SHKRIJNė N' GJI NATe
ME AT NDJENJė SI ART MAHNIJE
Qė I NXJERRė HANA PREJ URATE
-----------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
PREJ URATE I NXJERRė HANA
KUR SHEH TROJET ME GURGULLIMA
NėPėR PRROJE GURė E RANA
PORSI VARG DERDHė VALė ME RIMA
---------
ASHTU VARGUN UN PO E VESHI
PLOT MIQSI SI LULE ARE
PORSI DIELL MIQSISHT PO I QESHI
KSAJ URATES VASHė SHQIPTARE
---------
E DHURATė DO VARGJE Tė LIRA
PORSI TUFA N' KAMOMILE
JA DėRGOJ SE ėSHT MA E MIRA
VASHė E BARDHė SI KARAJFILE
--------------
ME ERė Tė BUKUR AROMTARE
SI E KA GONGJJA ME FLETė Tė HOLLė
PO JA SHKRUAJ ME GJUHė SHQIPTARE
ME LULZIM SI PIPAT N' MOLLė
----------
VEQ TA NDJEJ KJO THELL MIQSINė
SI E NDJENė GJAKU I BURBUQES
SI E NDJENė FUSHA DARDANINė
KUR LUAN ERA n' SHARM T' BURBUQES
------------
AUTORI XHELAL FERIZI
LIRIKU I VARGJEVE SHQIPTARE Nė MėRGIM


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:21.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.