Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Toleranca fetare! (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=188)
-   -   Allahu, nje! (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=32874)

Kercovari 14-01-12 09:23

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176806][QUOTE=Kercovari;2176802][QUOTE=sherri;2176175]...
Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?


A je qu hala a je jerem!?? po keto jan per ju,pytje per ju une se njof ate fe,skam lidhje me ate Allahun e juj a po kupton,po pyes tuj u bazu ne ato qe ju i thoni,pa deshmi konkrete,........nal vec ti numroj sa pikpyetje i paskam qit qatje 3 qe dy ma shume se qe eshte dashte po get...pyetje per juuuuuu une po pres pergjigjeje tacka bato:rolleyes:[/QUOTE]

Me duket se je jerum ti;Na thuaj me fakte ku e lexove ti se muslimanet e shohin Allahun njeri qe ne te pergjigjemi,ndryshe mos hape tema nese nuk ke aftesi te mbrojsh ate...

sherri 14-01-12 09:42

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Kercovari;2176811][QUOTE=sherri;2176806][QUOTE=Kercovari;2176802]

Me duket se je jerum ti;Na thuaj me fakte ku e lexove ti se muslimanet e shohin Allahun njeri qe ne te pergjigjemi,ndryshe mos hape tema nese nuk ke aftesi te mbrojsh ate...[/QUOTE]
hahahahahaha tashe po me bane me dyshu,qe ti pervec copjeve qe sjell as nje fije logjike se paske. Ku thashe une se ju e shihni si njeri?? une pyeta o njeri,pyeta si e imagjinoni,me gjith ato pyetjet tjera,po se kisha besu ende spo besoj qe ti je met si magjari ne lloc,e spo din kah me ja dhane nime a hajgare je tuj ba a!? e tash po i shtrembron pyetjet,

Kercovari 14-01-12 10:08

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176175]...nje cka eshte Allahu,nje i vetem,ka form,ka gjendje,ka cilesi,ku ndodhet,cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??

Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "[B]Sa me shume ta[/B] [B]njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ca nenkuptohet me ket?

Hajdeni zedhensa......me shume deshire ju lexoj,pa kurfar paragjykimi,as provokimi, thjesht gjana qe me interesojn.[/QUOTE]
Lexo kete qe ke shkruar dhe mos u brengos per mua mbase une jam vete past non copy me njohje te shtate gjuheve pese nga ato me shkrim e lexim...
Na trego ku lexove keto pohime?

sherri 14-01-12 10:56

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Kercovari;2176830]Lexo kete qe ke shkruar dhe mos u brengos per mua mbase une jam vete past non copy me njohje te shtate gjuheve pese nga ato me shkrim e lexim...
Na trego ku lexove keto pohime?[/QUOTE]

[QUOTE][B]sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit[/B] (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "[B]Sa me shume ta[/B] [B]njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ca nenkuptohet me ket?

[/QUOTE]

Aaa! po tashe pe di pse te paska hup shypja-orjentimi,nga qe po dishe aqe shume gjuh? edhe niher ta vizllova,kush e ka thane,ma s'ti vizlloj qeshtu,fshij syzat ma mire, ta sjell edhe burimin,edhe autorin qe thot:Thenja, "Njih vehten i vishet Sokratit" e shume shekuj me vone Muhamedi a.s shkon edhe me tej kure thot: [B]"Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ... njeri i meqem u kane. Nuk eshte qe vec deve ka shite e ka ble, qysh ja ngjesin do "dushmana":redface:

Nime nje pyetje keshu kot:Po mos te kishte njerz me logjik,se psiko-gjallesa ka edhe tjera si kafshet p.sh. po cenje me psik e logjik,sic jane njerzit a kishte me ekzistu Zoti-Allahu ?? pa t'keq

Kercovari 14-01-12 11:45

Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176865]Aaa! po tashe pe di pse te paska hup shypja-orjentimi,nga qe po dishe aqe shume gjuh? edhe niher ta vizllova,kush e ka thane,ma s'ti vizlloj qeshtu,fshij syzat ma mire, ta sjell edhe burimin,edhe autorin qe thot:Thenja, "Njih vehten i vishet Sokratit" e shume shekuj me vone Muhamedi a.s shkon edhe me tej kure thot: [B]"Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ... njeri i meqem u kane. Nuk eshte qe vec deve ka shite e ka ble, qysh ja ngjesin do "dushmana":redface:

Nime nje pyetje keshu kot:Po mos te kishte njerz me logjik,se psiko-gjallesa ka edhe tjera si kafshet p.sh. po cenje me psik e logjik,sic jane njerzit a kishte me ekzistu Zoti-Allahu ?? pa t'keq[/QUOTE]
Nuk merrem me tensione tė asnje natyre,per kete jam me shume se i sigurte sepse jeta me ka mesuar te jam i tille po shpifjet nuk me pelqejn dhe mundohem te minimizoj me butesi dhe karakter njerzore.Se ti sdi asgje nga islami u pa po te keshilloj me pare meso te folish dhe shkurjash shqip se pasha Zotin tim te Madhrishem nuk te kuptoj fare se ka ja ke mesy...

Kosova19 14-01-12 12:25

Titulli: Re: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176865]Muhamedi a.s shkon edhe me tej kure thot: [B]"Sa me shume ta njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" [/QUOTE]

...duhet me shiku sė pari ne cilin libėr gjendet ky hadithė nė qofse gjendet dhe qfar grade ka. [COLOR=red]...por ka shkrime tė ndryshme nga dijetarėt se shiqimi mbi krijimin e Krijuesit dhe mrekullit qė gjenden tė bėjnė me kuptu se njė Zotė i ka krijuar. [/COLOR]

[QUOTE=sherri;2176865]Nime nje pyetje keshu kot:Po mos te kishte njerz me logjik,se psiko-gjallesa ka edhe tjera si kafshet p.sh. po cenje me psik e logjik,sic jane njerzit a kishte me ekzistu Zoti-Allahu ?? pa t'keq[/QUOTE]

...Allahu ka ekzistu edhe kur ska pas fare njerz.

e-uritura 17-01-12 13:33

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=sherri;2176175]...nje cka eshte Allahu,nje i vetem,ka form,ka gjendje,ka cilesi,ku ndodhet,cka kontrollon,nje planet,nje sistem diellor,ter gjithesin......??

Disa po shprehen:Allahu ka thene, qe d.m.th. Allahu po folka,eshte njeri,ne cfar gjuhe flet-urdheron, shkruan apo vetem dikton!?? si e marrin,si e paramendojn besimtaret Allahun?

sa per rikujtim:se nuk po i citoni disa thanje te Muhamedit (sikur edhe ato po bien ne kundershtim me fanatizmin e ju disave) kur thote : "[B]Sa me shume ta[/B] [B]njofim vehten e kemi njoft Zotin[/B]" ca nenkuptohet me ket?

Hajdeni zedhensa......me shume deshire ju lexoj,pa kurfar paragjykimi,as provokimi, thjesht gjana qe me interesojn.[/QUOTE]


Muhamedi ka thėnė kėshtu? Ka filluar tė mė pėlqejė ky njeri i cili jetoi para sa shekujve. lol
Sipas kėsaj thėnie, dtth se Zoti egziston nė secilin nga ne.
Dtth se [B]ne jemi Zot tė vetvetes.[/B]

Ky Zoti i Makreshit dhe i Alimes, ky jeton dhe vepron nė Arabinė Saudite diku.

emine 17-01-12 13:50

Titulli: Allahu, nje!
 
Nuk kam dyshu kurre qe ZOti_Allahu _god,,,Dio nuke jane nje,ai na dha gjuhe te ndryshme andaj u shumzua shkaku i arsyes qe nuk mundemi gjith ta therrasim ne nje gjuhe te vetme,po gjithe besoim ne nje ZOT!

Makresh 17-01-12 17:16

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=emine;2178752]Nuk kam dyshu kurre qe ZOti_Allahu _god,,,Dio nuke jane nje,ai na dha gjuhe te ndryshme andaj u shumzua shkaku i arsyes qe nuk mundemi gjith ta therrasim ne nje gjuhe te vetme,po gjithe besoim ne nje ZOT![/QUOTE]

Mos fol sot e 100 mije vjet emine, jo qe ja ke qellu, po ke shkretu a di qysh ! As vetvrasja nuk ta mbulon kete turp.

emine 17-01-12 17:36

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Makresh;2178870]Mos fol sot e 100 mije vjet emine, jo qe ja ke qellu, po ke shkretu a di qysh ! As vetvrasja nuk ta mbulon kete turp.[/QUOTE]

ani mbaje ti turpin tim,e falu per gjunahet e mia,me rendsi ti shkone ne gjenet ,a ti ki mi la gjunahet e mia:tongue:

Makresh 17-01-12 23:32

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=emine;2178873]ani mbaje ti turpin tim,e falu per gjunahet e mia,me rendsi ti shkone ne gjenet ,a ti ki mi la gjunahet e mia:tongue:[/QUOTE]

Un do t'lutem qe te kthjellohesh, e te mos jetosh me bindjen qe Zoti eshte "imagjinar", dhe se secili mund ta ket zotin e tij personal varesisht, sic e imagjinon mendja.

emine 18-01-12 08:15

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Makresh;2179088]Un do t'lutem qe te kthjellohesh, e te mos jetosh me bindjen qe Zoti eshte "imagjinar", dhe se secili mund ta ket zotin e tij personal varesisht, sic e imagjinon mendja.[/QUOTE]
Lutu bre lutu,veq mas shumti per veti,hiqu ti sevapev se nuk kena njet me te ba profet jo,,,,qysh koka Zoti ndryshe hajt kallxome kur e preke ,bane llaf me ta.edhe a je i sigurte qe thirret vec Allah apo edhe ti em te nime kapesh per bagrema tu mendu se mu ne bagrem a Zoti yt tuj pi kafe,,,,,,
ti nese shkon mu myte mendone se krejt i merr me veti a,jo bac jo

Alima 18-01-12 22:40

Titulli: Allahu, nje!
 
...


Makresh , mendoi se mire e ka Emine !


Problemi qendron ne definime pastai !


.

Makresh 18-01-12 22:46

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Alima;2179384]...


Makresh , mendoi se mire e ka Emine !


Problemi qendron ne definime pastai !


.[/QUOTE]Duhet te me shpjegosh se si e ka mir, sepse un se kuptova njesoj.

Eminja shkruan :
[QUOTE]Nuk kam dyshu kurre qe ZOti_Allahu _god,,,Dio [U]nuke jane nje[/U][/QUOTE]

Alima 18-01-12 22:53

Titulli: Allahu, nje!
 
[QUOTE=Makresh;2179390]Duhet te me shpjegosh se si e ka mir, sepse un se kuptova njesoj.

Eminja shkruan :[/QUOTE]


...

Tha , po thote , ka desht me thene ... asnjehere nuk ka dyshu se eshte Nje , pamvaresisht si i thojme !
[B]75 €uro[/B] fatura per perkthim, taksat excluziv , ... 30 dite afat pagese [IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif[/IMG]!

.


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:29.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.