Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Arena Ndėrkombėtare (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=158)
-   -   Tendosen raportet diplomatike France-Itali (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=34194)

power8 07-02-19 18:45

Tendosen raportet diplomatike France-Itali
 
Franca tėrheq ambasadorin e saj nga Roma

Qeveria italiane nuk dėshiron tė ketė mosmarrėveshje me Francėn ka thėnė zėvendėskryeministri italian, Matteo Salvini tė enjten, duke shtuar se ai do tė ishte i lumtur nėse do tė takohej me presidentin francez, Emmnauel Macron pėr tė diskutuar tensionet e fundit, transmeton Reuters.
Duke u pėrgjigjur pas vendimit tė Francės pėr tė tėrhequr ambasadorin e saj nga Italia, Salvini ka thėnė pėrmes njė deklarate se ai dėshiron tė rikrijojė lidhjet me Parisin, mirėpo Franca duhet tė adresojė tri ēėshtje “thelbėsore”.
Sipas tij, policia franceze duhet tė ndalojė kthimin e migrantėve nė Itali, si dhe tė ndalojė kontrollet e gjata kufitare, qė kanė bllokuar trafikun.
Ai po ashtu ka pėrmendur se ėstė shumė e rėndėsishmė qė Parisi tė lirojė rreth 15 militantė tė majtė italianė, qė kanė pranuar refugjatė nė Francė nė dekadat e fundit.
Franca ka kėrkuar kthimin e ambasadorit tė saj nga Roma tė enjten, pėr shkak tė siē kanė thėnė autoritetet franceze, sulmeve tė vazhdueshme dhe tė pabaza nga liderėt politikė tė Italisė.
Ministria e Jashtme italiane nuk ka komentuar vendimin e Francės, i cili sipas burimeve diplomatike ka qenė i pashembullt nga viti 1945.
_____________________________________
[url]https://www.evropaelire.org/a/29757384.html[/url]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:47.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.