Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Diaspora Shqiptare (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=135)
-   -   Pse jetojm ne gyrbet??? (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=28573)

premium 03-11-09 14:50

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
Bani gajret edhe pak ju gurbetqaret .... dotė bahet mirė nė Kosovė mbas 50 viteve ??? ... atėhere ktheheni ... sepse ende qeveritarėt tonė kanė telashe me siguru pasurinė pėr nipave tė veta . :mad:

Peja-Boy 03-11-09 15:04

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
[quote=premium]Bani gajret edhe pak ju gurbetqaret .... dotė bahet mirė nė Kosovė mbas 50 viteve ??? ... atėhere ktheheni ... sepse ende qeveritarėt tonė kanė telashe me siguru pasurinė pėr nipave tė veta . :mad:[/quote]

Po te Paramendoj nje Mbremje ne Lokal tu pi kafe edhe tu shajt qeverin qe spo ke pare per me shume se Kafe,nuk e mendon askush me gjet nje zgjidhje me punu po flasin e mendet i kan krejt te Qeveria mos po ju jap diqka !!

ritaaa 03-11-09 15:18

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
[quote=premium]Ritaaaa ... a' po mi shet letrat ?? :biggrin:[/quote]

hahahahah tregom si se nuk kom ndegju si shiten

ritaaa

ritaaa 03-11-09 15:21

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
[quote=AlbaSoft]Nuk e di flas per gjeneratat e reja ka fillu t`ju pelqen ajo jete ashtu po thon se un vet nu e di se s`kam jetu n`gurbet nuk di qka te them vetem e dhash nje mendim , po edhe mos me kan te lumtur nuk rrin bre kthehen ne vendlindje po ashtu ju pelqen ashtu jetojne.[/quote]

Une kam femij beso ma deshir kan kta me u kthy se une vet
se une mendoj ma tutje a kta veq dojn me u kthy se thojn atje knaqum e jemi te lir
ktu femijet e kan jeten lloksoze por mbrenda si ne burg nen kontroll te prindrit deri rriten diku 20 vjeqar a ma shum se jeta ktu ka shum rrezike

ritaaa

ritaaa 03-11-09 15:23

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
[quote=AlbaSoft]Ti nese pret qe qeveria t`ben dicka paske me u kthy ndonjeher cka do qe ben qeveria nuk ta ofron ate luks qe ke atje ku je ka jeton dhe pse s`jam ka e di se ku je ka jeton ti po si do qoft Guri rend peshon n`vend t`vet .. Ti numerojm 50 vitet e ardheshme keta femi qe po lindin andej ne evrop e ku di un nuk do te jen 100% shqiptar.[/quote]

per ata garantoj se shqiptar 100% i kemi femijet hahahahahah

premium 03-11-09 15:30

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
Peja-boj

Ti nuk po njef statistikėn e Kosovės fare ...
nuk ėshtė interesante 80% tė popullatės tė vuanin nga papunsia apo tė kenė njė para mujore rreth 200 eu dhe tė mbajnė ma shumė se 6-7 antar familjar.
dhe fjalėn e dytė direkt kam pėr ty ... unė nuk jam parazit tė jetoj nėn socialin e njė shtetit , por ne kėtu jemi puntorė ngase sociali ynė nuk jep para as pėr qat kafe.
-Une pėr veti nuk frigona as punės as jetės , sadoqoft elhamdulilah them se kam arit tė kem dyqanin time tė pavarur dhe ate zanatin private.

- Pėr bindjen tande , kisha preferu tė mer telekomente direkte nga popullata Kosovare pėr qėshtet e tyre financiale . (athere bisedojm ma gjėrė).


QUOTE=Peja-Boy]Po te Paramendoj nje Mbremje ne Lokal tu pi kafe edhe tu shajt qeverin qe spo ke pare per me shume se Kafe,nuk e mendon askush me gjet nje zgjidhje me punu po flasin e mendet i kan krejt te Qeveria mos po ju jap diqka !![/quote]

Peja-Boy 03-11-09 15:33

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
[quote=premium]Ti nuk po njef statistikėn e Kosovės fare ...
nuk ėshtė interesante 80% tė popullatės tė vuanin nga papunsia apo tė kenė njė para mujore rreth 200 eu dhe tė mbajnė ma shumė se 6-7 antar familjar.
dhe fjalėn e dytė direkt kam pėr ty ... unė nuk jam parazit tė jetoj nėn socialin e njė shtetit , por ne kėtu jemi puntorė ngase sociali ynė nuk jep para as pėr qat kafe.
-Une pėr veti nuk frigona as punės as jetės , sadoqoft elhamdulilah them se kam arit tė kem dyqanin time tė pavarur dhe ate zanatin private.

- Pėr bindjen tande , kisha preferu tė mer telekomente direkte nga popullata Kosovare pėr qėshtet e tyre financiale . (athere bisedojm ma gjėrė).
[quote=Peja-Boy]Po te Paramendoj nje Mbremje ne Lokal tu pi kafe edhe tu shajt qeverin qe spo ke pare per me shume se Kafe,nuk e mendon askush me gjet nje zgjidhje me punu po flasin e mendet i kan krejt te Qeveria mos po ju jap diqka !![/quote][/quote]
Mire qe nuk Ankohesh amo nuk e di krejt qeto fjal kunder qeveris pse i thua ateher ?? e pse nje antar mbas 7a8 ateher Kur te Asishni asishni me Kondoma e mo boni femi qdo 9 muaj kur skeni kushte e hekni per vete mos i bjerni as ata ne kete Bote per te hekur !!

E Paraziot do jesh dikur ne Moshen 65 vjeqare,qe ki me ndejt en der te komunes dite e nate per Pension !!

Edhe Gjinin Femrore qitni me Punu se Fanatizmu i ben keto gjera Gruja en shpi e burri N“Pune ...jo se po fol kojshija keshtu se po flet aj ashtu ... Kushtet ne shtepi shikoj e mos mendo kush qka flet ...

~AnnA~ 03-11-09 15:33

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
Ca nga qejfi, shumica nga halli, pasi resurset e vendit ku u lindem jan mjaft te kufizuara, keshtu qe fillojme te zhvendosemi, duke shpresuar per nje jete qe te afron pak me shume...

panta_rhei 03-11-09 15:35

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
Ju sot jetoni nė gurbet sepse mendoni se atdheu juaj ėshtė njė vend i keq nė tė cilin nuk ia vlen tė jetohet. Pikė.

Tė gjitha arsyetimet tjera vetėmsa e vėrtetojnė se sa tė mjerė jeni si njerėz.

Peja-Boy 03-11-09 15:36

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
[quote=panta_rhei]Ju sot jetoni nė gurbet sepse mendoni se atdheu juaj ėshtė njė vend i keq nė tė cilin nuk ia vlen tė jetohet. Pikė.

Tė gjitha arsyetimet tjera vetėmsa e vėrtetojnė se sa tė mjerė jeni si njerėz.[/quote]
Nuk eshte ashtu,Nuk themi per atedheun qe eshte i keqsht por Njeher per njeher Kushtet Ekonomike nuk jan ne Nivel !!

Shqiptaret e kan Inat nje qe Ka edhe mundohen ta rrezojn asnjeher nuk mendojn pse ky ka shume qka kam une qe nuk mundem te bej sa ky apo ma shume se ky ... Nuk Mundohet me pas ma shume se aj qe ka po mundohet ate qe ka me rrezu e me pru ne Skamje !!

~AnnA~ 03-11-09 15:47

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
[quote=panta_rhei]Ju sot jetoni nė gurbet sepse mendoni se atdheu juaj ėshtė njė vend i keq nė tė cilin nuk ia vlen tė jetohet. Pikė.

Tė gjitha arsyetimet tjera vetėmsa e vėrtetojnė se sa tė mjerė jeni si njerėz.[/quote]
Po te flas per Maqedonin, do them qe s'eshte vend qe do me lejonte te arri aty ku dua.S'doja te behem skllave e pjellave nomade sllave, por doja te arri suksesin e merituar.Shkaku i studimeve ishte largimi im nga vendlindja.Nuk e kam pasur fare te lehte te jetoj larg prinderve dhe te afermve, nuk e kam pasur fare te lehte te studjoj jashte vendit ne nje gjuhe qe per mua ishte komplet e huaj, por ishte e veshtire te korrish suksese me meritat e tua ne vendin tim.
Per te arrit suksese atje, duhej te jesh ose me mbiemerin -OSKI apo -IC, ose te besh gati nja 10.000 euro ne vit per t'u mbush xhepin profesoreve per te marre vitin.
Nuk doja te bleje diplomen, por doja t'a fitoj...
Ja se sa i bukur ishte vendi im...me imponoj te largohem!!!

Peja-Boy 03-11-09 16:01

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
[quote=~AnnA~]Po te flas per Maqedonin, do them qe s'eshte vend qe do me lejonte te arri aty ku dua.S'doja te behem skllave e pjellave nomade sllave, por doja te arri suksesin e merituar.Shkaku i studimeve ishte largimi im nga vendlindja.Nuk e kam pasur fare te lehte te jetoj larg prinderve dhe te afermve, nuk e kam pasur fare te lehte te studjoj jashte vendit ne nje gjuhe qe per mua ishte komplet e huaj, por ishte e veshtire te korrish suksese me meritat e tua ne vendin tim.
Per te arrit suksese atje, duhej te jesh ose me mbiemerin -OSKI apo -IC, ose te besh gati nja 10.000 euro ne vit per t'u mbush xhepin profesoreve per te marre vitin.
Nuk doja te bleje diplomen, por doja t'a fitoj...
Ja se sa i bukur ishte vendi im...me imponoj te largohem!!![/quote]

Eminja ka dergu nje Thenje qe ju pershtatet disave qe rrin duar kryq [B]"[COLOR=red][COLOR=black]Nese puna eshte shendet atehere Rrofte Semundja ".[/COLOR] [/COLOR][/B]

panta_rhei 03-11-09 16:02

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
O badihava e ki oj Anna :tongue: se tashmo jam idhnu keq me juve shqiptarėt e gurbetit.

Sjelljet e juaja janė tepėr tepėr tė papėrgjegjshme dhe tė mjera. Thjeshtė jeni mjerimi i njerėzimit dhe i njerėzisė.
Ani tha "nuk janė kushtet ekonomike".
Vini njėherė nė dy vjet nė vendlindje, i ndrtoni vilat 100000 e 200000 euro, i leni thatė, e leni pasuritė e takot batall, djerrina... tė gjithė sa po t'u krijohet mundėsia bleni shtėpi e troje nė perėndim pre 200000 deri 500000 euro... vini nė Kosovė i harxhoni 50000 euro pėr dasma e syneti... shkoni nė bregdetet e botės e i hargjoni nga 3000 euro pėr ēdo familje...
Kėto sjellje janėshumė tė papėrgjegjshme saqė jeni duke e dėmtuar seriozisht edhe tė ardhmen e atdheut tuaj dhe tė atyre qė jetojnė nė atdhe... tuj ju pa juve, shumica e tė mjeruarve tė mendjes po qohen e po shkojnė e e lėnė kokėn nė lloqin e hungarisė...

Definitivisht, ēdo tentim pėr arsyetime tė tjera vetėmsa e tregon mjerimin tuaj njerėzorė.

panta_rhei 03-11-09 16:03

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
O badihava e ki oj Anna :tongue: se tashmo jam idhnu keq juve shqiptarėt e gurbetit.

Sjelljet e juaja janė tepėr tepėr tė papėrgjegjshme dhe tė mjera. Thjeshtė jeni mjerimi i njerėzimit dhe i njerėzisė.
Ani tha "nuk janė kushtet ekonomike".
Vini njėherė nė dy vjet nė vendlindje, i ndrtoni vilat 100000 e 200000 euro, i leni thatė, e leni pasuritė e takot batall, djerrina... tė gjithė sa po t'u krijohet mundėsia bleni shtėpi e troje nė perėndim pre 200000 deri 500000 euro... vini nė Kosovė i harxhoni 50000 euro pėr dasma e syneti... shkoni nė bregdetet e botės e i hargjoni nga 3000 euro pėr ēdo familje...
Kėto sjellje janėshumė tė papėrgjegjshme saqė jeni duke e dėmtuar seriozisht edhe tė ardhmen e atdheut tuaj dhe tė atyre qė jetojnė nė atdhe... tuj ju pa juve, shumica e tė mjeruarve tė mendjes po qohen e po shkojnė e e lėnė kokėn nė lloqin e hungarisė...

Definitivisht, ēdo tentim pėr arsyetime tė tjera vetėmsa e tregon mjerimin tuaj njerėzorė.

Peja-Boy 03-11-09 16:04

Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???
 
[quote=panta_rhei]O badihava e ki oj Anna :tongue: se tashmo jam idhnu keq juve shqiptarėt e gurbetit.

Sjelljet e juaja janė tepėr tepėr tė papėrgjegjshme dhe tė mjera. Thjeshtė jeni mjerimi i njerėzimit dhe i njerėzisė.
Ani tha "nuk janė kushtet ekonomike".
Vini njėherė nė dy vjet nė vendlindje, i ndrtoni vilat 100000 e 200000 euro, i leni thatė, e leni pasuritė e takot batall, djerrina... tė gjithė sa po t'u krijohet mundėsia bleni shtėpi e troje nė perėndim pre 200000 deri 500000 euro... vini nė Kosovė i harxhoni 50000 euro pėr dasma e syneti... shkoni nė bregdetet e botės e i hargjoni nga 3000 euro pėr ēdo familje...
Kėto sjellje janėshumė tė papėrgjegjshme saqė jeni duke e dėmtuar seriozisht edhe tė ardhmen e atdheut tuaj dhe tė atyre qė jetojnė nė atdhe... tuj ju pa juve, shumica e tė mjeruarve tė mendjes po qohen e po shkojnė e e lėnė kokėn nė lloqin e hungarisė...

Definitivisht, ēdo tentim pėr arsyetime tė tjera vetėmsa e tregon mjerimin tuaj njerėzorė.[/quote]

Hahahahahahahahaha....


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:01.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.