Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 09-02-07 23:53

lirik
 
Ne forumin dardania se shpejti poeti epiko lirik xhelal ferizi nga Mitrovica
LEXONI VARGJE NGA XHELAL FERIZI
TREGONI SHOKUT SHOQES

lirik 15-02-07 20:45

Bukurija

n, penden time ka,hy gjithsija
kan hy ,yje e bukurija
kan hy fusha ,e bregore
male brigje ,e,lugje e rrmore,
vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore
penda ime i kndon zallines
i,kndon zog,e,kanarines
shekuj muajve vit,e stines
e kto bashk tash jan vargis
me i thurė artin bukuris
bukuri,ah,m,thuej kush je
si u shartove n’ kombee fe
a, thue dielli t, lshoj ,mbi dhe
a thue ne yll,kur u mbjell mahnija
a ne ylber,kur ra.ra shejtnija
a ;n curril kur ,shndriti ingjija
kush t, krijoj ty n, drit kristali
,a,thue,zanat,n; maja mali,
qe ai yll artin ua fali
a thue arti a piktura
a vetull hana n ,hark ,a ura,
ura e ylberit ,kthye n kup,t,qiellit
,a karajfil,i flladit t, prillit
a ndoj sharm qe bjen,me fije
mbi safire e drit larmije
kush t, krijoj moj bukuri
meteort ,thon kur jan shkri
udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri
a thue bashk jan ba shum dete
a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete
t, kan ba cak,e lakmi jete
qe sot bota,turren n, vrap
kush n,materje s; mbahet zap,
kur ti tok,s,e,shtron at hap,
bukuri ,,a thue magjija
t ka,dhanė,brum,nga melodija
qe ti n, t, folun e ,deh hanen
qe me ball , e josh rrezanen
edhe diellit i shton oreksin
me ta shndrit,mbi shend refleksin
bukuri,kush;t pagzoj ne emer
diell e hana ,t ndertuan zemer
po at gjak qe t,rrjedh prej ari
qe t, lakmojn lulet mbi bari
kush ta shkriu,me rrjedh nder vena
a thue yjet me pes krena
sot ne glob ti je vet skena
ti je skena ,e je hjeshija
ti dridh fllad per kah lehtsija
ti je shejt ku bien njerzija
kush t, krijoj mos gur tė detit
me ngjyr arti n, pend t,poetit
kush t, krijoj ballin me lkurė
kan bashkue safiret nurė
lidh i kan rrezet si urė
lidh i kan lulet me fletė
ty t, kan dhanė shndritjen,n ket jetė
sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė
ke mbet cak per vargje e art
ke mbet joshje e diellit t zjarrtė
ke mbet joshje per sy t, qiellit
per qdo erė e lule t, prillit
ti je vet ne cak ma e,para
a thue gjak t, dha shega a nara
a qerrshija qe pjekė e para
ta ka dhan gjakun t’ pranveres
e aromen lulja e veres
e,ata sy kush ti dha ballit
e ato faqe a lulja e allit
ti ndertoj anash si fletė
glob e qiellit me i dhanė jetė
cak njerzije ti me mbetė
tash nuk ka nder kombe e fe
as nder fise permbi dhe

qe nuk, t,lshon sy e lakminė
qe nuk vdes per bukurinė
edhe shtegtar edhe poet,
pend qe shterrin ngjyr si det
edhe ligj kod e adet
t gjith te shtrohen edhe gjyqtar
tagrambledhs e taksidar
kokrra e ullirit ,me gjith farė
gjyqet dridhen para teje
zgjidhen nyje e zgjidhen,neje
kur ti del,n,kordele,kreje
lidh per floku si zambaku
para teje ndizet gjaku
para teje kputet laku
arma liget e penda shkrihet
dielli e hana,e qielli krihet
edhe shiu lshohet me pikė
yll dritsije s, don me u fikė
edhe mesnata kur t ,ket ikė
t gjith kah ka mbi dhe gjahtarė
kombe e fise fe e farė
profesor e dijetarė
edhe mosha e, t, gjith si rrrke
lshojn per ty lakmi e,be
thue aromen e ke pre
ashtu lshojnė lakmi trupore
si ajo hana nder bregore
kur lshon naten drit lakore
qe n, lakmi me u pa me gurra
kalon re e male n turra
kalon fjer e gllija e,shkurra
ashtu njerzit,n bukuri
art e mund edhe lakmi
shkojn me joshje n ty me i,shkri

poeti xhelal ferizi i kendon bukuris
xhelal ferizi nga mitrovica e,kosoves

lirik 15-02-07 21:56

Mirmengjesi kosova ime shqiptare ilire dardane ,mir mengjesi bukuri prrallore e fushave te paana sofer e madhe ilire mikpritse ne shekuj,mir se erdhet vllezer te nje gjaku ne sofren shqiptare kosov antike ,mir se erdhet shqiptari te shqiptari ne ket shqipri te roberuar qe e shkeputn direkt nga zemra e shqipris nanė, e lasht ilirike ,ashtu siq shkeputen qamerinė iliriden ,ulqinine duklen,peshterin,luginen e presheves,pollogun ,kostur e janinė epir e dalmatin,i edhe dikur istrin,.
mir se erdhet shqiptari te shqiptari ne shqiperin e vogel etnike ,jemi shqiptar ,
jemi nji shpirt e nji zemer dy sy te nji balli shqipri etnike mir se erdhet ne shqiperin tjeter krahin e dikurshme vilajet i shqiperis nan kosova esht shqiptare ,
pushtuesit e pamshireshem e kan nda dhe sot tallen me ket cop zemre te shqiptaris . e qka jemi ne shqiptar me gjak em qehre me pamje shqip flasim shqip jetojm shqip vallzojm shqip vajtojm shqip kendojm ,nji pamjee kemi nuk dallojm,shqip mendojm shqip veshemi shqip kulturojm,prandaj krahina te shqiperis mir se erdhet ne ket krahin te shqiperis dardanija fusha magjike e shqiptare,un ju pres krahhhapur ,un me bajrak poeti shqiptar nga kosova po dal me shum tjer shqiptar kosvar mebij e bija te ju pres me vargje me keng e valle,te ju shoqroj neper fushen e gjer deri ne mitrovic te lasht ku nen kalan e vjeter rrjedhin tre lumej margaritar.
ne kufij ju presim me lule me tupana me vasha si sorkadhe me djem shtatgjat te rrraces s e lasht ilire presim vllezrit nga krahinat ,mirdit shkoder martanesh ,laberi ,qameri danglli libohov mat diber e myzeqe ,kastrat kelmend hot e grud anamal e kraj e ulqin,plav e gusi ,tivare vlor e durrs e kurbin e sarand e tepelen,delvin kruj konispol ksamil e kavaj e diber peshkopi lezh e shengjin e vlor e kanin,dukagjin shkrel e kastrat e koplik,ju rpresim o troje o engjujt tan eo vllezrit e mi ,shqip te kendojm shqip tkuvendojm te qajm hallet te rrijm bash ne te emblen etni ne te bukuren shqiperi, mergimtar nga bota shqip kah jeni me etni ,muzik e keng e duke pi, n vallzim e mikpritje ne gaz e vllazri.
te dua o te dua e hjet miljonshe shqiperi,nga preveza e arat e janina,deri ne albanik ne kufi ne moll te kuqe ,atje ne lugun e malit mbi vrri.
mirmengjesi kosva e pjeses shqiperi o shqiperi ne shqiperi.

poeti xhelal ferizi pret te gjith vllezrit shqipatar ne token e lashtė shqiptare te dardanis ne shqiperin lindore qe quhet krahin shqiptare kosov.


disa vargje
per vllezrit shqiptar
shkruan poeti mikprits ne kosovė
qe ju pret bashk me dardant e tjer ne sofren kosovare

poeti xhelal ferizi nga mitrovica

shkruan

Ejani

Eni o te mallengjyer eni
krahhapur o vllEzer nder ne
se thrret e josh;gjaku e gjeni
mos kqyrni, as grup as fe

eni shqiptar krahapur
eni ne sofren e rrafshines
ku shqipja me flatra ,te zgjatur
ju pret n; qdo koh te stines

eni o eni o eni
shqiptar se dheu i juaj
dardanja esht shqipni
e din dhe tokė e ujė

eni s e shqip,ktu,flitet
e din dhe toka me dhe
se qielli n mengjes kur shndritet
shqipja flutron mbi fole

eni o eni o eni
eni o vllezer me gjak
se shpresat me gzim na i nxeni
e vallja na ndezet flak

o eni te lidhemi dore
n; vallzim me shum tupana
djem e vasha arbnore
se gzohet shpirtrisht dardana

o eni dhe eni o eni nder,ne
t; festojm ah pamvarsinė
nen driten e diellit kur t; nis me nxe
t ;festojm perjetshem lirinė

vallzoni kruetan vallzoni shkodran
e qam e ju malsorė
me vllezrit e juej tė; gjakut dardan
te lidhur dor per dorė

do t ;gzohen krahinat do t. gzohen yjet
e vallja do t lmohet me erė
do knaqen fushat arat e pyjet
kur t ,lidhemi me bes e nderė,

te pijmė si miq si vllezer si shokė
nji gjak kahdo e kemė
te ngritemi n valle le te ndizet tokė
muzika e rima n,refren

e ti ngrisim gotat n,raki skrapari
kur labet te ngriten t,vallzojn
e un n bajrak qe ju pres ma i pari
dardant at sofer ua shtrojn

e kshtu armiku ka me u ndez n,mni
kur t bijt ti sheh t ,shqipnis
kah gazit nuk ngopen me valle e mahi
kah rrijn nė bashkim tė, etnisė

e,un q e,besa zanat ja kam

me valle e taganin t e lehtė
kur ta luaj te lashtė vallen ilirian
me majen e shpate s e mbreht

armiqt do te dridhen kur andej vringllima
te sillet e, shpates shqiptare
kur me hapa valltaresh te shndritet ledina
me keng ne gjuhen amtare

do t, thonė ja u bashkuan shqiptaret e lashtė
me gjakun flakė e trimni
me dy krena shqipesh te nenes ne,rrashtė
ballkani do, t, behet, hi

nes e kush na prek kur ne s bashku rrijm
pa hile e vllezer siq jemė


mundin e djersen s e bashku e shkrijm
armiqt do t, marrin verem

eni o eni o eni e shihni
kur vallen un e nisi
me hapa te leht s a,mirė do te ndihni
kur t shini si me rrin ne ball plisi

mandej do te dridhet gezushem vallzimit
fletėdardha,qershija, e molla
kur shqipet mbas meje ne kulmin e gzimit
do t ngriten dardanet belholla

aty fusha gazin e merr e shpatijet
dridhen me gjoks me tupana
e sofrat e mbushura e shqipatere pijet
qe i shtron e shndritshmja dardana

kur t niset vallja shqiptare
e un t e jem ne ballė
me djem e vasha belhola valltare
flakrojn prej vallzimi dhe e gur e zallė

mandej rend mbas rendi per si esht zakoni,
kur t, luhet vallja me shpata
te ngriten malsort kah ai dhe i joni
me zanat e tyre shtatgjata

me veshjen e tyre me t ,shndritshmet gaztore
ato buzė vizlluese si shegė
kur bjen hana e shndritshme ne t ,kuq lozonjore
shkelqimin shpernda neper degė

tupanat e kanga e vallet e tjera
q e i ka magjike shqipnija
kur t,ngriten malsort e,mbi,shkodres s i era
o zot se qdo tė ndezet etnija

le tė shikojn ah rrotull qakajt e ballkanit
kur t ,niset vallja kruetane
mirdita burreli e djemt e dibranit
e vallja e,bukur hasjane

belhollholat ilire tue perdredh shtatin
si thuper me rreze diellore
e zanat ne maja ,kah n flutrim mbi shpatin
vijnn kah rruga qiellore

festė e madhe dardane do tė bahet
e un me got te rakisė
bajraku ne dy krena ne er do te mbahet
me bij e me bija t shqipnisė


mbas meje do t vijnė me gota e sherbime
vasha te lehta dardane
kur ne mikpritsit e shqipnis trime
mirseardhje te urojm n gjuh nane

at y te gjith mandej vijnė te bardhė
rugovas me t, bukura yje
qe ujin e kan si langu ne dardhė
n, te, emblaht flladlehta pyje

mandej vjen hjeshue n bajrak
drenicė e,kuqe e qelikut
qe i bani ball me luftė e me, gjak
qdo hasmi e armikut

e shtrohen has e gash e,krasniqe ,
tropojė kreshnike e vjeter
sa mirė o zot qe bashk i perpiqe
trimen e,zanen tjeter

krahinen tė malit borbardhė tė merturit
te lashtin at bytyq
me valle tė lehta shqipesh e nė maje t, gurit
me valle nė, shpata kryq

e shalė e shosh e theth i vjeter
e i lashti dukagjin
iballja e puka qe n krajl as mbrter
s, jan shtrue as nėn latin

nikaj e curraj e plav e guci
me shnddritje t veshun nė ari
ulqin e tivar e tregu i ri
rozhajė me gjuh shqiptari

e hot e grudė e tuz e vermosh
kelmendi me koplik
ai durrsi i vjeter antik bukurosh
me t pathyeshmin shijakun q elik

mandej lezhė e vjeter me t ,bukuren kala
e veshur plot me nurė
ne valle kur t ,bien kavaj nė gaz pa nda
e vlora e lashtė me gurė

tepelenė mallakaster ballshe lushnjare
e,shtrejta tokė e paanė
delvinė e kaninė e kaninė e korqa shqiptare
me vasha te bukura si zanė

dolli ngrit prizreni gjakova e,peja
e kenget plot mahni
s e ne, s'' na ndan kisha gjamija a s; feja
na lindi ah nana shqipni

vazhdojn mandej vallet gjithkah n# per krahina
dollija e gazi n# hare
lipjani skenderaj e drenasi e kilna
theranda e bukur nder ne

e shtimje e gilan e deqan e besianė
viciana me drenicė
e tė,,nisin me ne me lue diell e hanė
n vallzimet ne mitrovic

era lozonjare ,mbi brusha tue prekė
“t ferizajt vasha etike
istog me rrafshina e kilna e,bukur
qe e,ka shqipnija etnike

tupanat e fyelli edh harmonika
sharkija e klarineti
nder fusha me kndue paska dal shqipnija
n krahinat qe erdhen nga deti

o festė pamvarsije q e,paska dardana
po gzohet me flet dhe murrizi
nde r,valle po hjedhet me hapa n, tupana
poet xhelal ferizi

e ,del, laberija e ,qamrija me valle

e,bukura myzeqe
sa gzueshem shkelqejn ato gur e zalle
e vallet ne diell tue nxe

ne erė valvitet s a shndritshem bajraku
kur goten e ngrit ne dolli
kruetani e dardani e vllezer t nji gjaku
bij e bija shqipni

o eni o eni o eni ju bijė
shqiptar me bijė e bija
se un ah poeti shum,vargje ju shkrijė
kur n ,sofer te shtrohet shqipnija


keto vargje i ka shkruar poeti shqiptar kosovar
xhelal ferizi nga mitrovica
ku me rastin e,pavarsis se ekosoves
ka deshir t e marr pjes ne festen kombtare
duke recituar vargje ne
festen kombtare te shqipnis etnike
ne kengė e valle shqiptare ,duke shpresuar se do ta ftojn
ne festen e madhe te pavarsise ,e cila pritet te njihet .

xhelal ferizi poet i ndaluar qe n ga viti 1977
i burgosur disa here politikisht dhe i torturuar
ne vietin 1981 denohet me afro 9 vjet burg te cilat
i ka mbajtur ,jeton ne gjermani
ne mergim,si ie,igrant politik qe nga viti
1989.

ju urojm lexim te kendshem nga autori i vargje ve xhelal ferizi nga mitrovica
lexoni komentoni tregoj shokut ,pytni autori ju pergjigjet__________________


__________________--------------------------------------------------------------------------------

lirik 15-02-07 22:26

Dashuri e tradhti


Te,vret dhe duhet ta duash,gjithmonė,
te rrin ne gji si vrases,
dhe duhet ta duash
kur te denon
nese nuk e don vuan,
vuan edhe nes e don
sepse te vret plaga ,
dhe ,vetpyetjaa,pse e don
te vret ne perjetsi dhe mbas jetėsi
ne te,dy jetėt te plagon
kur ti ne zemer e shkruan
pastaj goma me e fshi
s, te punon
shpirti,
as ne tokė as ne qiell
as ne qielll as ne tokė
te var,dy gisht afer diellit
per qdo her te sulmon
te len lakuriq qiellit
dhe indet ti pervlon
qerpikun ta shterrė
dhe ne pa cak te shendrron
me vendos nuk te len,
si kahjet n, per terr
as nuk din kah te vjen
si nje denim i vonė
qe ne asnji kahje s ,te kthen
kado qe te nisesh
ne nji pendim bjen
udhkryq i mallkuar
qe fajtorė te len
qe ne perjetsi,t,nderton
burg ne gen,
dhe gen,ne burg,te,pervlimit
qe vlon, edhe nese
kėsaj shembje,,gjaku,i shpeton
te rrenon,
kur e kujton,ne shekullin
qe mediton


poeti xhelal ferizi ;nga Mitrovica
vazhdon me vargjet e ti.

lirik 15-02-07 23:02

Dashurija

Kurorė E Skuqur Mbi Kokė
Bukuri Q E;vret
Lule Me Fletė Magjike Mbi Tokeė
Nje Shpirt I Diellit Q E;flet

Rreze Shartu Me Curril
Me Driten N;valbardhė Qe Rrėshqet
ėndje E Dehur;me Arom;n;karajfil
Qerpikut;shprehjeshekujsh ;si Det

Qehre Shejetnije;gazprodhuese
Diamanto;kristale;eksponim
Dritrreze;me Sharm;bimeshartuese
Me Zemer Te Ylberit N;gradim

Ti Je ;motorrike ;e Hanes
Ne Vetull Te Saj Vizllon
Ti Je ;si Joshja;n;kullim;t;curril;ranes
Si Loti;n Qerpik;kur Loton

Je E Kėndshmja;brumtare;;e;shpirtit T; Gjevahirit
Qe;ne;pika;qeliza Te Reja Nderton
Je Si ;ai;feniksi;mbas Qdo Shkrumbit T Hirit
Qe Vyshkjet;me Rignjallje I Gjallron

Je Si Ajo Dritzemra E Margaritarit
Qe ;lmon;gjakecėsin;n;damarė
Ti Je ;si Lmim Hane Neper Udhe Te Damarit
Ti Je ;arome Lulesh;me Lang;si Ujvarė

Ti Je Si Sterkala;qe;lanė Syt E Gurit
Qdo Mengjes;si Vesa;mbi Fletė
Ti Je;si;ujzalli;ne Shkelqim T Bilurit
Qe;i I Jep;me Pi;cakun;motivit;qe Mbjellė Jetė


Autori I Vargjeve Me Titull Dashurija

Xhelal Ferizi Nga Mitrovica E Kosoves
Vazhdon Me Vargje

lirik 15-02-07 23:21

Unė dhe fjala

bashk kemi qene te lidhur ne pranga
bashk kemi vuajtur,ne fyt
ne dnesje me malle lirije nder shtranga
kuaj trojesh te ndytė


kur shqelmat na binin,shekulvarases ballit
patkoj,me thumba dinak
un dhe ti gjithmon n pikė te hallit
me joshjen e ,t verrtetes,ne gjak

ti rob e un rob lirin,ure,zemre
bashkvuajtes,pa shperblim
duke ndjekur hijet,shkelse gjurme e themre
sakrifica jemi,deri ne sublim

ti un e un ti ne nje jemi
kur flisnim ,per lirinė
te dy ,prej nje tuli prej nje gjuhe jemi
e urrejm pa mase roberinė

une dhe ti per gjuhe t e lidhur,me lak,e leqe
kur zjgidheshim,na ridhni me zharė
me nyje gordiane,t padronit, sa e,keqe
kjo prangė enigme e paparė


autori i kesaj poezije me titull
unė dhe fjala
xhelal ferizi nga Mitrovica


emri i autorit po shkruhet qe te dihet identiteti i poezive
besoj s e lexuesi e kupton

lirik 15-02-07 23:44

Altini dhe Angjelina

ah q po ,kjajnė po moti e stina
po kjanė zogu e kanarina
nji shqiptare si xhuljeta
nėn ket diell u fik nga jeta
u ba dhe ,e,, u mblu nga varri
u dogj zemra e saj si zjarri
se i deshtoj po dashurija
i deshtoj ajo rinija
afshi magjik e lumturija
e kjo jetė me plot melmesa
ah q, iu thyen po fati e besa
ndoshta pse s, esht shkrue me fat
me iu shkue gazi ma gjat
po nji lulė qe u mbjell me fletė
deshti shije me ndje n, jetė
ah me ndje zogun n, per pyje
me dasht hanė e me dashtė yje
me e,dashtė eren e pranveres
kangen t lehtė te zogut t. veres
kur ne kaltri pat ra magjija
ra n ,dy lule dashurija
edhe u dha ah zjerr ne fletė
n, per kercyell ,si diell ka mbetė
edhe i dogj me afsh e zhari
siq din fort me u djegė shqiptari
per kah fjala e perkushtimi
angjelina e altini
jan bashkue si nji curril
qe pik n, lot mbi karajfil
edhe hanen e kan dehė
kur ne preher t, dy jan prehė,
e i kan kndue sa leht puhizes
e i kan lmue flokt lulmurrizes
bardh e fletes lulqerrshisė
ah ky qift i ri i shqipnisė
besa e tyre ka qen gurė
lidh me mall me shpirt e nurė
qe se zgjidhte asnji peshė
n dashuri zemra ish veshė
gjaku n vlim e neper deje
lidh si fijet n. kafka kreje
edhe yjet kan lakmue
kur dy t ,rij afshit jan shtrue
fjalė shkri ari kur kan ndrrue
qe per zemra ish aromė
dashurin, qe, e engjellon
per ket shije flasin bilbilat
e shperndajn me fjalė currilat
kur me rreze shartojn sy
kur me flet lulet jan kthy
ah prej qiellit me pa yje
kanarina qe shkon n,pyje
e kndon ambel deg me degė
tue marr lang n qershi e shegė
kshtu emblesija shartue n zemra
n, angjelin n,altin n. dy emra
n' ket zhylietė me tragjedi
qe i fal jeten varrit t zi
varrit tė, errt ku rrin altini
ku i ben hije nji fllad blini
ah medet s a mir shkoj jeta
por qe s ,dihet e verrteta
ku jan shkaqet ku ishin fshehtsinat
qe i vran t, dy kto kanarinat
kta da zogj ah me cicrime
qe n, fole ne shqipnin trime
n, dashuri po qojshin mote
tue mos dit sjelljen t, ksaj bote
kah s ,po dijn kta t ,padjallzue
qka sjell jeta tu rropllue
qka sjell fati me ogure
kur dy zemra kputen ure
i kput ;jeta qe i ndanė varri
kur ja nis po me djeg zjarri
edhe flaka e tragjedisė
kur kput fijet t ,dashurisė,
thonė altini i dha fund
por ndoj fakt nuk shihet kund
se per shkak te smundjes t keqe
dashurisė i bani leqe,
ndoshta pengesat gjelozija
ndoshta fati a fatkeqsija
ndoshta ndoj tjeter fatkeqsi
ndoj pengesė qe del n; rini
ose prindt nuk kan dhan leje
per shkak erzi a ,t, ndoj feje
ose tjeter dikund shkak
qe i kan ndez dy t, ri me gjak
se shqiptart per kah ndjesija
jan shum t ,thellė e ndezet mnija
edhe ju ndezet flakė ,mizore
digjen shkrumben dora dore
kur t, iu vjen flaka n, per gjak
kur ne qafė tu biesh pa hak
andaj druej mos kush i ka nda
kto dy lule e i ka tha
por si do kjo pun qe t jet
sot kto lule ma s jan n,n jet
nji romeo e nji xhuliet
nji xhuliet qe i thon shqiptare
thon se djeg qenka me zhare
zhare afshi e dashurije
shtangoj qielli prej habije
deri ku shkon po sakrifica
me e vra vehten qaf kaprica
ajo e sharmit lule e jetes
me ngritė dorė kunder vetvetes
thon kan shku si dy qiellor
mbajtė jan bashk po dor per dorė
e nen drit kan ec te hanes
n,gaz e shend tue shkue tiranes
lidh me fije lidh me shpresė
pa me ndue se qifti vdes
per ato ndjenja t dashurisė
qe i kan mbjell ne gjak t rinisė

ket varg lirik e ka shkruar xhelal ferizi nga
NGA mitrovica

xhelal ferizi ka qen student dhe ish i burgosur shumvjeqar
poet i ndaluar dhe i prndjekur me vite
i burgosur dhe i ndjkeur nga venlindja

jeton q e 18 vite ne gjermani
qe nga viti 1981 nuk esht ne kosovė

nese keni ndonje pyetje ne ju pergjigjemi

lirik 16-02-07 12:19

--------------------------------------------------------------------------------

Isha ne nje vend

isha ne njė vend ku me deshtėn dhe me pshtyne,njekohsisht
isha ne nje vend,kut nuk merresha dot vesh ne shqip
isha ne nje vend ku u mohova boterisht
un isha ane nje vend si syth, i qelur,mandej u thava si pip

me duani tash ju qe erdha ne ket vend
me qelni prap,si,. ne saksi
me mbani me njomsi ,me qeshni me shend
se helm me dhanė ata, me pi

me shplani me sherbet hane , me ,uj t e,bekuar,
me shplani me ujė shalqini, e kroje,dardane
ma falni ndonje urim a, fjalė,te te butė n'gjuhė nane
mos me leni keshtu te perlvluar

mos qeshni kur une therras ,me zemer,
ndonje shpresė a mallėngjim
as lulet qe te gjitha nuk i di me emer
as shprehjet qe ,nuk kan mbarim,

un jam tha pėr nje pikė shpėtim
kur ,ai qė ,doren i dhash
me shtyu ne humnerė,pa ndonjė , pendim
.un,te ju erdha , tash

nuk ju njoh,as sy as mendje,
as besen a ,e,keni,ne pjatė
ndoshta ju shikoj me dro e me ,endje
me pritjen time te gjatė

nder ju kam ardhė me nje vyshkje e kujutime
nder duar me rrudha n e pend ė
nuk di, a mund te gjejė,ktu ndėr.ju burime
e kroje me fjalė e argjend


Autori i kti vargu xhelal ferizi nga mitrovica
PERSHENDES BASHKATDHETART E MI ;
LEXIM TE KENDSHEM

me falni per gabimet ne te paren
,permirsim,autori xhelal ferizi mitrovica
ne te dyten

lirik 16-02-07 12:28

Kerkim

kahdo me krih,imagjinarė kerkova
si krojjet e mia nuk gjeta
kahdo mbi rreze te hauja,udhtova
sa shum rrugtova e u,treta

ku ta gjej njė shije skur te fijeve te mia
te barit tė fjeres qė me flet
kut gjej nje vend siq esht dardania
ku dhe ,e hisja ,jan jetė

autori xhelal ferizi

lirik 16-02-07 13:31

#14
lirik


Anėtarėsuar: Feb 2007
Postime: 20


--------------------------------------------------------------------------------

Me lule

me lule me thua mirė se vjen
ne te gjitha rrathet gjeta,ngjyrė
si do qe te shkruaj si ndjenja,nuk shkelqen
me lulet ,kur shihem ne fytyrė

ne vazo te bardhe me qelq si kristali
me kercyellin ,qe njomet ne ujė
u jam fis i ndjekur ne brez djal pas djali
u ngopa duke qen i huej

qdo lule ketu ne ket vaze,qelqtare
me duken me qehre dardane
un qe jam i lotit qe ka ra mbi ujvare
jam shkputė, me shekuj, prej nane

zoti ty t,shperbleft ti qe me kto lule
ne shpirtė me solle aromen
sa thellė ti o shije ,me shqisa me perkule
ma solle ,n perqafim kosoven

disa qenkan si te kuqe,me nje ngjyrė kuq,qelė
disa verdh e gjelber,kombinim,dehtarė
e une me sy lakmije vrap me shpirtdlirtė me i vjelė
me i mbjellė neper etje i djeguri mergimtarė


permirsim i vargjeve,e para kishte gabime
me falni

mergimtari xhelal ferizi autori i vargjeve me titull
me lule

gjithmone bej identifikimin s ejam ne forum me emer t e.vertetė
me falni lexues,shkaku pse dal em emer te verrtet esht rasti im interesant
shkeputja im afro tridhjet vjeqare prej atdheut mergimi dhe harresa
besoj tash s e mė kuptojnė lexuesit pse qdo njenes pozi ia vej emrin
titutllin dhe emrin e autorit,gjithmon kam pas dehsir qe te jem vetvetja dhe identiteti im
pershendetje lexuesve bashkatdhetarė
xhelal ferizi Mitrovica

lirik 16-02-07 13:48

AH KALTRIJA IME

KALTRIJA IME ku neper qdo mikropikė
te kam falė shekuj afsh shekullndjenje
me lot prej detit tim emocion qe pikė
pa u ndalė e jotja! u bėra qenje

ah ti vetem ti kaltri
ma mbushe shekullin zemrorė
me shiqsa endje qe quhen dashuri
te kam puthe me sy me zemer,te kam lmue me dorė

o kaltrija ime kaltrija mahnitore
o e pashuara ngjyrė,ne qiell
do ti marr me pend ngjyrat ylberore
ti per mua ishe shpresė qe mbanė si diell

te kam pa ne ujė te kam pa ne dete
te kam pa ne qiell ne lule ne ngjyrė
te kam pa n, syprina liqenesh,pasqyrė jete
te kam pa n mes lotesh kur sytė me jan lebyrė

te kam pa n mes lotit sa herė kam pas halle
edhe neper gzime edhe neper ,mote
kur n' kullim te ujit,si optikė mbi zalle
ka ra sa kthjellueshem kalter qehrja jote

ME TITULL KALTRIJA IME SHKRUAN XHELAL FERIZI
AUTORI NGA mITROVICA

lirik 16-02-07 15:42

Ne krahė te endrres time

ajo mu be qilim qudiije qiellore n, fluturim
me mori ne krah,neper pafundsi
valvima e perkundjes,sa leht n, meditim
me shtynte,neper shpresa,lakmije n' perqafim


Kahdo neper vapa ne fllade e ne freski
me mirrte ne krah,endrrimtarė
sa ngjyra ,emocionesh,neper inde i kam pi
sa thell,kam mbjellė prekjet nder fise kombe e farė

autori xhelal ferizi

lirik 17-02-07 18:05

Ne Ankime Qe Me Therrnin

Ne Ankimet E Diellit Lotoj
Ne Ankimet E Hanes Vetullkthye
Ne Ankimet E Tokes Gjemoj
A Zot Ndoshta Kam Me U Thye

Ne Ankimet E Ujit Dridhem
E Ankimet Gurit;coptohem
Ah Ne Ankimet E Drurit Lidhem
Me Dhimbjet Ne Qdo Flete;mjerohem

Vuaj Edhe Ne Ankimet E Eres
Edhe Ne Ato Te Trandafilit
Ne Ankimet E Zogut T E Veres
Ne Ankimet E Lotit T Bilbilit

Ne Ankimet E Vashave Kam Ethe
Ne Ankimet E Dashurisė Se Tradhtuar
Un Me Lule Me Bari E Gjethe
Thahem Ne Ankim Pa U Gjelbruar

Kur Ankohet Qershija Shega
E I Embli Dushk N Per Ahije
Ankohen Trupi Rremi E Dega
Ankimet Me Behen Hije

Ankime Ankime Renkime
Gjemime Gjithkah Duke Dnesė
Atdhe O Toka Ime
Sa Shum Je Pre Ne BesėShkruar Nga Autori
I Vargjeve Me Titull
Ankime Qe Me Therrin Xhelal Ferizi Nga Mitrovica Mergimtar

lirik 17-02-07 18:08

Vargje Nga Poeti Xhelal Ferizi Nga Mitrovica;i Persekutuar Shumvjeqar
Ish I Burgosur Politik Ne Vitin 1981

lirik 17-02-07 18:31

Burgu

Sikur Te Kisha Te Gjitha Gjuhet Qe Falsin
Te Shpendve Te Bimve Te Materjeve
Dhe Te Te Gjitha Kohrave Shekujve Stinve Q E Bertasin
Dhe Te Gjith Artet E Qiellore Te Shprehjeve

Ndoshta Ndonje Spjegim Te Ksiha Dhanė
Per Ty Me Nxjerr Ne Arenė
Sikur Te Njihsha Diele Hanė
Dhe Lotet E Botes; E Rrrekenė

Do Te Spjegoja Une Ty
Sikur Te Isha Muzikolog
I Te Gjitha Instrumenteve Me Hy
Me Notat Etyr E N; Dialog

Mandej N Monolog Me U Kthy
Ata Un Me Ue Be Eun Ata
Tinguj Nper Shpirt Me Hy
Me Shkri Qdo Fjalė Kah Ka

Ather Ndoshta Formulen
Me Tinguj Te Veglave Botrore
E Dhimbjeve Me U Marr Ah Vulen
Menqurite E;stinve Shkollore

Ather Ndoshta Diqka
Do Te Ksisha Pershkruar O Tmerr
Ne Ty Esht Ajo Qe Quhet Gjithqka
Qe Mbjellet E Trishton Si Ferr

Ku Ta Marr At Gjuh Ku Ta Gjej At Shkrim
Kush Mund T' Me Ndihmoj Ah Ne Ket Mision
Ah Ti Je Llahtar Ti Nuk Ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk Te Imagjiinon

Ku Ta Gjej Nje Gjuh Te Te Gjitha Fletve
Qe Dijn Me Vajtu Kur Thahen Vjeshtore
Ku Ta Gjej T; Plagosur Nje Shpirt;n;jet Te Jetve
Nje Merzi T Papershkruar N Mote Shekullore

Ndoshta Me Kto Vyshkje
Nje Gjuh ;kisha Zberthy
Analiza E Ndryshkje
Qe Te Spjegojn Ty

Ase Ti Nuk Je Gjuhė Qete Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qe Ti Pjellė E Ke
Ti Je Palca E Vujatjes Qe Me Ferr E Veshė
Qdo Gja Permbi Qiell ;n Per Gjithsi E Dhe
Xhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
Xhelal Ferizi ėshtė Nga Mitrovica E Kosoves
Qe Afro Tridhjet Vite Esht Ndjek Dhe Persekutuar
Sidomos Nga Udb Ja E Ish Jugosllavis
Jeton Ne Mergim I Lanun Ne Harresė

lirik 17-02-07 18:40

--------------------------------------------------------------------------------

Burgu

Sikur Te Kisha Te Gjitha Gjuhet Qe FLasin
Te Shpendve Te Bimve Te Materjeve
Dhe Te Te Gjitha Kohrave Shekujve Stinve Q E Bertasin
Dhe Te Gjith Artet Qiellore Te Shprehjeve

Ndoshta Ndonje Spjegim Te KiSha Dhanė
Per Ty Me Nxjerrė Ne Arenė
Sikur Te Njihsha Diell e Hanė
Dhe Lotet E Botes; E Rrrekenė

Do Te Spjegoja Une Ty
Sikur Te Isha Muzikolog
I Te Gjitha Instrumenteve Me Hy
Me Notat E tyre N; Dialog

Mandej N' Monolog Me U Kthy
Ata Un Me Ue Be Eun Ata
Tinguj Nper Shpirt Me Hy
Me Shkri Qdo Fjalė Kah Ka

Ather Ndoshta Formulen
Me Tinguj Te Veglave Botrore
E Dhimbjeve Me U Marrė Ah Vulen
Menqurite E;stinve Shkollore

Ather Ndoshta Diqka
Do Te Ksisha Pershkruar O Tmerr
Ne Ty Esht Ajo Qe Quhet Gjithqka
Qe Mbjellet E Trishton Si Ferr

Ku Ta Marr At Gjuh Ku Ta Gjej At Shkrim
Kush Mund T' Me Ndihmoj Ah Ne Ket Mision
Ah Ti Je Llahtar Ti Nuk Ke Spjegim
Lahuta As Vajtimi Nuk Te Imagjiinon

Ku Ta Gjej Nje Gjuhė Te Te Gjitha Fletve
Qe Dijn Me Vajtu Kur Thahen Vjeshtore
Ku Ta Gjej T; Plagosur Nje Shpirt;n;jet Te Jetve
Nje Merzi T Papershkruar N Mote Shekullore

Ndoshta Me Kto Vyshkje
Nje Gjuh ;kisha Zberthy
Analiza E Ndryshkje
Qe Te Spjegojn Ty

Ah,,se Ti Nuk Je Gjuhė Qe te Merr Kush Vesh
As Vet Vuajtja Qe Ti Pjellė E Ke
Ti Je Palca E Vujatjes Qe Me Ferr E Veshė
Qdo Gja Permbi Qiell ;n, Per Gjithsi E Dhe

permirsim per shkak te disa gabimeveXhelal Ferizi Autori I Vargjeve Me Titull Burgu
Xhelal Ferizi Ehst Nga Mitrovica E Kosoves
Qe Afro Tridhdjet Vite Ehst Ndjek Dhe Persekutuar
Sidomos Nga Udb Ja E Ish Jugosllavis
Jeton Ne Mergim I Lanun Ne Harresė


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve
« Tema Mėparshme | Tema nė Vazhdim »

Mesazh nga Forumi

Cancel Changes
Pėrgjigje E Shpejtė

lirik 17-02-07 23:37

Guri im

ah guri im,qe te njoh,per qendresė
si munde me perballu,shekuj,neper rrudha
te gurit e paske pasė at besė
e gurit vuajtja ime ,prej gurit,loti e udha

ah guri im qe ti je un
e un jam ti jam gurė
shpirti im gurė, sa ,peshen ia vunė
kur e lan pa kulm e pa murė


qendrove pa ,shtylle,pa,mbshtejte pa vend
qendrove s e, ti un je
gur i paske pas ato te kafkes mend
se shakull nuk re per dhe

sa shum te kan ra neper ballė e shpinė
o guri im i bardhė
por prap ti mbete gurė, mishi,n,qdo stinė
pse? dita nuk t, ka ardhė

guri im guri gur je gur ke mbetė
sa shiu me lot e gjak te kan mbulu
si nje prrua me vale,si nje lum si det
dhe prap s, je shkri me u tretė

ti i qendrove ndryshkut,tinzares tradhtisė
vyshkjeve qe msynin mbi ty
i qendrove ferrit edhe pabesisė
qe donte ne placeė me te thy

guri im jam un i yti jam ti
sa shekujt i ke duru
te gjith me akull me vullkane me shi
mbi ty e nen ty kan buru

guri im qe driten qiellore
nuk ta lan per hise
ti je gur mbi gurė ,qe nuk rrin n, gurore
por shkrihesh per kombe fe e fise

as nuk ta dijnė shpirtin as s, ta ndegjojnė gjamen
as heshtjen s ,ta njohin as rrudhat ne ballė
te kan mbshtjell me mjegull, e mbi ty zukamen
po e lshojnė shekujt me mallė

guri im o gurė sa shekujt ke me i shtjerrė
ti qe shtizen mbajte,ne ballė me flamur
kahdo kriht e shpreses ,hilet ti kan herrė
ke mbet i vetmuar ,kush te kputi urė

ku peshon ti sot ,lpener n ,vend te huaj
ti je un,mergimtar
kur te vdes qendresa ,me ne fund me thuaj
te ,shpallim,thyerjen tende,neper ,bajraktarė


shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica
xhelal ferizi vazhdon me tituj te vargjeve ,ky esh titulli i
vargjeve Guri IM JU UROJ LEXIM T E KENDSHEM AUTORI XHELAL FERIZI

lirik 17-02-07 23:41

Kerkoj Falje Per Emrin Identitetin Jam Me Emer Te Verrtet ;zakonisht Nuk Dal Ne Forume Me Emra Nick Name Etj Por Vetem Me Emrin E Verrtet ;prandaj Qdo
Punim Timin Ne Vargje E Identifikoj Me Emer Embiemer;luten Lexuesit Te Ken Mirkuptim Per Amrin Ne Qdo Punim Se Vargjet Jan Te Autorit Drejt Per Drejt
Prandaj Autori Ne Qdo Punim Shkruan Emrin Dhe Mbiemrin
Per Identifikim Te Punimit

lirik 17-02-07 23:59

VALA E JETES


UN DESHTA ME TE PI BARDHSISHT
E TI ME QITE NE PAKTHIME
UN QE ;TY;KREJT PAQESISHT
TE KAM PI NE NE ETJEN TIME

UN QE TY TE KERKOVA;PAQE
QE DESHTA SUMBULLAT ME TI PREK
TI ME HUDHE;LARG NE TE PA;ANA;SOKAQE
KUJTESA KU MUNDET ME VDEKė

QFAR VALE ISHE TI;QE ERDHE AT DITė
ME TE BARDHA RRUZA ;UJORE
SHUMBZUESHEM ME MORE PA PRITė
M PERPLASE NE PER RRUGė TERTHORE

AH VALA IME VALA
QE UN TY TE KAM PI
DIKUR KAM TE KAM NJOFT PER NJALA
POR JO SE M; PERPLAS MBI HI

MBI SHKRUUMB TASH KUSH ME SHPERLANė
QE UN KAM MBET SI SHPUZė
SE MOTET AQ SHUM MU THANė
PSE S; M. NJOMė TASH SHPIRT AS BUZė

o vala vala e rremujshme
qe ike e ma nuk vjen
kur ishin furtunat e bujshme
ne mend a thua te bjen

vala e jetes shkruar nga xhelal ferizi Mitrovica

lirik 18-02-07 00:07

Pse ju shekuj

shkruan xhelal ferizi

pse ju o shekuj nuk keni meshirė
damaret me rreze me i,lidhė
akujt qe venave gjithkah me jan ,mblidhė
me i shkri , e gjaku me ecė i lirė


ps e ju o shekuj nuk me premtoni
as paqe as ,filiza me shpresė
dofar t, zymta kthiina n, eper mend mi vetoni
e gzim nuk me pikni sa i vesė

pse ju shekuj sshkruar nga xhelal ferizi

lirik 18-02-07 00:19

E;dua Paqen

Shkruan Xhelal Ferizi
Nga Mitrovica


E Dua Paqen Bertita
E Dua Ma Shum Se Qdo Embelsirė
Shqiptar Jam Thash Kah Shetita
Ne Boten E Pa Meshirė

Nuk Me Degjoj As Dielli
As Hana Kah Rruges S E Vet
Po Endej Me ; Cak Kah Qielli
Me Ra Mbi Male E Det

E Dua Paqen Bertita
Aq Shum Sa S Ka Mbi Dhe
Un Qe Gjat Shendrita
Urtsisht Nder Kombe E Fe

Po Doren Kush Ma Dha
Nder Shekuj Kumbar A Mik
Kur Deshta Ne Kopsht Me U Tha
Per Uj T; Kulluar Nje Pikė


E Dua Paqen Si Eren
Qe E Lshon Mbi Dhe Karajfili
E Dua Si Besen E Nderen
E Dua Si At Keng Bilbili

Por Mu Askush S Me Beson
S E;paqen E Dua Mbi Dhe
Me Quajn Me Fe Demon
Shqiptar S; Me Lejnė Me Fe


Shkruar Nga Xhelal Ferizi
Me Titull E Dua Paqen

lirik 18-02-07 21:47

Kam mbjellė MIRSI

shkruan xhelal ferizi


KAM MBJELLė NEPER LULE PLOT DASHURI
KAM MBJELLė NEPER AROMė SHIJE BUKURIJE
KAM MBJELLė GJITHKAH DASHAMIRSI
KAM KORRė FRYTE PABESIJE

QFAR;SHPERBLIMI CINIK;QKA KORRA O ZOT
UNE Q ė MBJELLė KAM SHUM PAQE
KAM MBJELLė KENGė E;VARGJE SA SHUM NEPER MOT
E KORRA BELA E GJAQE

SHPERBLIM SE JO MAHI ;QFAR KORRJE
KUR UN MBJELLA PUHI
SI SHPERBLIM FITOVA NJE FAR ZEMER QORRJE
QE NUK NJEH FIDANET E MI

KORRJE QFAR KOORRJE;SHPERBLIM NEPER VITE
PSE O I;MADHI ZOT
UN KAM MBJELLė EDHE YJE NE MBREMJE E AG DITE
DHE KORRA SA DHIMBJE E;LOT

KORRJET E MIA KORRJE QUDIRA
SHPERBLIME T; PADREJTA KY; QMIM
UN KAM MBJELLė SHUM; SHSPRESA ;E FJALė ZEMERMIRA
PSE ME KORRė TASH PENDIM

U HODHA N E ZJARRė U HODHA NE UJė
DOLA NE MAL E NE;VRRI
NUK JAM M A ;I YTI JAM BA I HUAJ
NDER KORRJE TE ZEZA KAM MBRRI


UN Q E ME DRITė HANE I KAM NDEJTė T E ;KOKA
ME FLAKė TE PASHUAR;NDEZė
DHEUT TE STERGJYSHIT KU ME LINDI TOKA
NGA BREZI ;I BREZIT;NE BREZ

KAM PRITė KAM PERCJELLė KAM ECė NEPER TEH
TE SHPATAVE TE FERRIT TINZARE
SA SHUM LAPSAT NE ENDRRA TE MIJA I KAM MBREHė
PER BREZAT QE VIJN ME ABETARE


ABSURD O SHEKULL QE NUK PO GJEJ FJALė
ME DRAPER Ne DORE;TE MALLKOJ
SI SOT QE JAM BURRė SI ;KUR ISHA DJALė
TE KAM MBJELLė PAQE;PSE ME KORRė VARGOJ

UNE QE MBOLLA DIELLIN KAHDO NE QDO ZEMER
ME FLAKė DASHURIJE N;TEMENA
TE KOKA;U KAM NDEJT ;QE NUK DI ME EMER
SI TI QUAJ;;DEMON;A DJAJ A SATANA

SHPERBLIM KY PER MUA SHPERBLIM SA BIZAR
PRANGA TE REJA;N;KOPSHTIJE
ME HERRė E ME KORRė TASH;PO;Q; ESHT KY PAZAR;
Qė Mė NDJEK ; E;ZEZė SI E VARRIT HIJE

SHPERBLIM MORRA THERRA TE FFERRIT T E PA BESė
ATYRE Q E LULE U DHUROVA
SA CINIKE QENKE MOJ JETė ME PAK MELMESė
SA KOT NE TY U DASHUROVA


KUR UN FUTA ;MBRENDA NE GJIRIN TIM KONAK
EDHE GJARPIJ;E DJAJ ME BISHT
NUK DIJA ATHER SE ISHA;PA HILE NE GJAK
SE ;HIJE PO MBJELLI T E TRISHT

AS BUKEN KAN THAN MOS JA JEP GJITHKUJ
SE BUKA E JOTE TE VRET
E GJAKU TE SHNDRROHET NE LOT E NE UJė
E LOTI TE ECė SI DET

MOS U LIDH PER DJALLI MOS U LIDH PER FRYTI
QE RRENJET I KA NE FERR
SE MANDEJ DO T MBETESH PENDIM;NE MES FYTI
I VESHUR PER S; GJALLI N“ME TERR

UN Q E THIRRA YLBERA Q E THIRRA SHUM YJE
ME LOZė NE QIELL;ME HANė
UN QE MORA FLLAD NDER MAJA E;PYJE
S ; PO KORRI ;FRYT NE DARDANė

I PRERė NE BESė I PRERė NE KRIH
PA SHPRESė PER FLUTuRIM
NGREH E MOS KPUT;O ZOT DIL E SHIH
SA I NAMUR KY SHPERBLIM

S, PO KORRI TE MIRA FRYTE N, PER STINė
AS ;HIJE S, PO LMOJ NEN BLI
NE DHE T E;HUAJ;n, KOBTARE SHKRETINė
KAM MBET ;MURIM E FLI


UN KAM GEZU FLUTRA KAM LIDH SHUM SHPRESA
ME FLETė NE FIJE;KERCYELLI
UN KAM PI CURRILA I KAM KNDUE UJVARES
KAM KėNDU PER QDO BIMė PYLLI

YLBERIT GEZIM I KAM DHANė ME NGJYRė
ME PENDEN TIME SI DET
I KAM HEJSHU YJET ME PERKUSHTIM NE FYTYRė
SA as,FJALė MA S; ME KA MBETė

KAM FOLė EDHE PER BARIN PER FJEREN PER GRURIN
PER KOKRRAT QE LIDHEN N; KALLI
KAM KENDU PER DHEUN PER SHTIZEN PER ;TE DASHUR FLAMURIN
KAM KNDU PER SHEGEN PER DREDHZEN PER FLETEN NE ULLI


KAM KėnDU KAM DHANė NG NGJYRA IME E NGAZLLIMIT
NGA eTJET E QUAJTURA HARE
KAM MARRė NGA YJET E HANA E;VIZLLIMIT
DRITė PER KOMBE E PER FE


SHKRUAN XHELLA FERIZI NGA MITROVICA

keto vargje jan te autorit xhelal ferizi
titulli
kam mbjellė mirsi

lirik 18-02-07 22:18

Ku kam ardhė

HESHTJE QE VRET
SHKRUAN XHELAL FERIZI

KU KAM ARDH ORE ME THUANI S E NUK PO DI
KTU PASKA VETEM MEMEC
KETU NATA QENKA MBLUE ME HI
FJALA KETU PASKA NGECė

KETU S PASKA NJERI NE KTO DJERRINA
AS NE FAQE TE KETI FORUMI
O ZOT PO ME DUKET PA GJALLRI SI SHKRETINA
KETĮ TE HESHTUR QFAR BRUMI

TRISHTOHEM NGA ATA QE HESHTIN

S; KAM ARDHė KETU PER HESHTJE QE VRET
IKA NGA DJAJT;QE DESHTEN T E;ME ZHVESHIN
PO JU QFAR GURESH JENI SE EDHE GURI FLET

FORUMI JENI JU THONė DARDANIA
KETU KU FLITET SHQIP
JO QE BESA ;KETU QENKA E TRISHT VETMIJA
TE RRIN SI GREMINA N E;ZGRIP

KETU S; PASKA NJERZ KETU S; PASKA FJALė
ASKUSH S; TE FLET ME PENDė
KETU AGU I DIELLIT FARE S; PASKA DALė
S ;PO FLITKAN AS QIKė AS DJALė

AS MIRSEARDHJE AS GJUHė KURFARE
NUK PASKA AS GERM PER FARė
KTO FAQE THONė SE JAN SHQIPTARE
POR S; SHIHET ME SY KUND SHQIPTARė

SA TE HESHTUR KETU TE PA LIDHUR ME URA
NGA ZEMRA NE ZEMER ME FIJE
A THUA DARDANI ;KJO ESHT MODė KULTURA
ME HESHTė SI LAPSI PA DIJE


AS MIRSEARDHJE NUK I DESHTT POETIT
ME FJALė AS ME NDOJ FTESė
QE VARGJE U SJJEL SA SYPRINA E DETIT
; S ME SHKRUAT NJE FJALė SA I VESė

ME IKė MA MIRE PREJ KTU QE BESA
ME THOT AH PENDA E SHKRIMIT
SE KUND NUK KA FJALė NUK RRIN AS JETESA
AS GJAKU NUK NXEHET PREJ VLIMIT


KALUAN SA DITė POR ASKUSH NGA JU
POET E TJER LETRAR
AS MODERATOR NJI GERM ME E SHKRU
S PO DEL KUSH NDER SHQIPTAR

SHKRUAN XHELAL FERIZI

lirik 19-02-07 10:59

Heshtja

kur heshtjen e zbertheva,ne laboratorin tim
analizė me doli,kjo e panjour prekje
dhe quajta,me ,emer ne ditarin tim
heshtja qenka nje vdekje

shkruar nga xhelal ferizi Mitrovica

lirik 19-02-07 11:20

Me frej ne dorė


shkruan xhelal ferizi

me frejt ne dorė kam dal ,plot vargje,
per te frenuar padrejtsinė
neper skuta ,te largta e arqipelargje
vargu kahdo po me mbrrinė

po mundohem me hy me qdo germ ne thelb
me e nda te drjeten mbi glob
neper kallij gruri,ne theken ne elb
duke marrė mirsi e jo kob

por kot kahdo qe po marr
edhe fjalen e lules me dehje
aromė dushku e qarr
e lang shege me shprehje

nuk po mund te behem mehlem per shum ,shpirtmykur
as me fjalen ilaq
kjo botė qenka ndertuar,pergjysm e qyrykur
e gjysma qenka,si lulja manushaqė

nuk mund te frenoj as krimin as pjellen
e shartume me blozė perverse
blozat, e trubullta,jan krime qe s kendellen
ah vargje e mia te mjera ultrandezse

kot jeni ilaqe kot jeni me fre
krimi esht i fortė bota esht,gjithfare
nuk ka depertu as dielli duke nxe
prandaj vargje t mija , s jeni , shpetimtare


autori i titullit me frej ne dorė
xhelal ferizi

lirik 19-02-07 12:05

Bota ne teh

neper teh ,mbi greminė,po ecė me shkop,planeti
i mbajtur,me shtylla,qelqtare
ketu ne ket teh,te mbreht po ec dheu e deti
a ,thue do t, praptohen,ne greminė bizare

me nje dru drejtpeshues po mbahet
ne nje anė te qmendurit kan hypė
ne anen,tjeter nga te menqurit ,po qahet
gjarpijt posht,terbimshem mish gjarprojn duke lypė

nes e,bjen vaj halli per ne
di te bien engjuj e djaj bashk ne lemeri
nese tehu i mbreht nji dit ka me pre
nuk do t, mbes,ma lule as njeri

neper teh te mbreht , me helme e intriga
tehu qe po e mban esht plot
globin per me pre jan versul shum t e,liga
dheu po mbahet me lot

hiqjani tehun qe don per mjedisi
satani,i,zi, me e pre
nen glob vendosni kurora e flet lisi
e paqe nder kombe e fe

vendosni lule vendosni ylbera
e mbshtjellne me yje ari
vendosni drejtsi,e brumin,qe ,ka ndera
mos luani me teh e zhari

xhelal ferizi nga Mitrovica autori
i vargjeve bota ne teh

lirik 19-02-07 12:42

RRugve te mallengjimeve
SHKRUAN XHELAL FERIZI
oh sa shum po pi nepermes eres rrudhave,e kalvareve
rrugeve botrore kah po eci
se q, po me bien ,nder mend ktyre trotoareve
motet mallengjyese sa larg,,ne ,ty po ngeci

sa larg o kohe se fjala asgje s qenka ,per,zberthim
ndjenja, qenka fjalė qe flet
as germa as gjuha ,me ket mallengjim
nuk merret vesh veq ndejnja si det

ndjenjat shpirtsubjekti qe s, ka gjuhė per ato mahni
labirint verrttet mbi shkencorė
ato mbushur plot me shum dashuri
me i shkrua nuk gjendet fjalorė

por ka aty ne at botė magjike
sa lloje ndjenjash ,,si kokrriza
kur qiellit miliarda pika shiu,neper qerpike
te tokes bien ,flladi i lmon puhiza

shartim te tille kan mallengjimet
si drita e hanes me ylbere
si pikat e shiut,me puhizen ,e,vizllimet
e drites,me curiil vere

prandaj s, ka fjalor ,as germ argjendi as ,fjalė
qe mallin e pashuar te kaluares kohė larmije
te largisisė se sajė ,me gjuh mundet me dalė
qe e,thot as me te shumanshmen dije

prandaj mua rruget e mallengjimit
neper ndjenja po me shkrijn te gjallė
kahdo qe ti thrras shekujt,e mergimit
nuk e gjej,njomsinė mbetem peshk mbi zallė

nuk e gjej t e bukuren as te shemtuaren
me ja nxjerrė ndjenjen e verrtetė
edhe sikur ,etjen at te pashuaren
ta thrras si ndihmse ne jetė

malli i rrugeve te ikura me kohra qe lan aq mbresa
qenka i pa thanun,me fjalore
o zot si qenka,emocion mbaresa
e shkuara,perjetsi kohore


shkruar nga xhelal ferizi nga Mitrovica
TITULLI I AUTORIT
RRUGVE TE MALLENGJIMEVE

lirik 19-02-07 12:50

kush jam un,NESE KAM PI

NES KAM PI KUPEN E DJALLIT;
EDhE KUPEN EGNJELLORE
EDHE KUPEN E;HALLIT
NES E KAM PI DETIN;KULLIMET ZALLINORE


KUSH JAM UN;ATėHERė
QFAR LARMIJE MBI DHE
NES E KAM PI KUPEN E FLLADIT ME ERė
BESPREJREJN KUPė Qė, M; KA PRE

KUSH JAM UN NESE KAM PI
QKA KAM GJET PA HILE
NESE;KAM PI SHKRUMB E LOT E HI
NESE KAM PI BASHK SKILE E KARAJFILE

titulli i i vargjeve te autorit xhelal ferizi,kush jam un nese kam pi
shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve

lirik 19-02-07 15:25

Kahdo qe kam shkuar

SHKRUAN XHELAL FERIZI

kahdo q e kam ecė kahdo qe kam shkuar
kam,dasht qet ta shendrroj ne varg
kullimin e vales,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt,nga larg

kahdo qe kam shkuar,kam dashtė qe ylberit
me i lidhė vargje,ne shtat
kahdo qe kam shkuar i kam kendu nderit
ne vargun tim te gjatė

kahdo qe kam shkuar kahdo q e ;jam tretė
me vargun tim ne gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti kalmegji


lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo permbi kaltri
me i larmu ma shum valbardhat n ,gjuhė te nanes
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi

kah do, q e, kam shkruar kahdo q e, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė thellimin
me do vargje e germa n, qdo gje i perkushtuar
me e njoftė, fundin e filimin

kahdo q e,kam ecė me te drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,me hirė e pahirė

me nxjerrė kuptimin me nxjerrė mahninė
qe e ka ah lulja ne fletė
me e nxjerrė at vrull qe e shtyn rininė
me u sjell rreth globit ne jetė

me e,njoftė xixellonjen me njoftė nektarin
e bletes cakun ,embelsinė
me e njoftė,te huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

me njoftė sa ma shum me e,shendrru ne varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdh helm e jargė
e bollen ne trup kur lidhet

me njoftė deshta caqet e cakut te prillit
qe shtyn pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,t materjes t, zanafillit
e diten,qe lindi e bardhė

deshta me i njoftė vallet e ligjet ;fenomenet
e nyjet qė,,jan gordiane
deshta me njoft kahjet qe i kan nis gjenet
me i shendrru n varg,me nje gjuhė vargane

o deshta me njoft hijet qe e,embulojn token
deshta m i shendrru ne stil
ne vargjet e miaj qe ma mbulojn koken
e vargun ta bej bilbil

deshta deshata deshta dhe deshta
mbasi me shpirt i kam pa
me kriju vargje si rrushi n ;per vneshta
por vargu ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtryrdhi deri ne t e,fundit pikė
kur nji ditė, e pashė vajtueshem,me lak
hanen e diellin tue ikė

mbas tyre besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa ne ag

vrap me vargje t ,mija andej e kendej
gjithqka ne varg me i,shendrru
kahdo neper globe,deshta ti zberthej
maniret qe ne mote jan ndrru


ne gjithsecilen fjalė ne gjithsecilin cak
deshta me mbjell vargje,tjera
kerkoja spjegimet ne qeliza e gjak
ne qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoft gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterr shum penda si det

vrapova kahdo qe ka qenesore
qe ben hije mbi dhe
me pend e me varg e m e shkronja dore
vrapova nde r ,kombe e fe


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lepirsa mbi sahana
vrapova me varg te shendrroj, n,satira
ne naten kur ikte hana

vrapova mbas tingujve te operes te muzikes
mbas shekujve qe i kan,ne mister
notat e zerin qe,nxjerret,mahnites
qe dehė te mrekullueshmen pranverė


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,te luftrave mizore
me hy ne thelbin me varg ,ne fenomen
ne qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare ne refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokuror
mbas mendjes se qoroditur ,ne per muaj e mot
me lapsin e leter ne dorė

deshta me njoft mishin perberjen strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoft holl fijen e lidhjen e uren
perse e duan ket mallkim


deshta thell kah dijet em ecė ma te shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,per,mite u kapa,
n ,per shknecat varg e vi


vrap me njoft bilbilin
vrep me njoft,edhe vesen
vrap me njoft,currilin
me e njoft,melmesen

vrap me kthye ne varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me fol,me eren,ne shegė
vrap me e shnedrru vargun ,bibil deg me degė
vrap me pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t bardha neper qiell pa fre

kahdo vargje t mija vrapuan neper pipa
kahdo n per murrrane kahdo n per tufane
neper skuta e ,thepa mbi shklambij ku hipa
neper shum humnera ,kam shartu n gjuhė nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n, hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh neper cak t, qdo stine
si nje zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un qe jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qe vrapoj,kah do hap mbas hapi
neper skuta t botes n qdo arqipelag


deshta te jem vargu i vargut me fletė
deshta te njoh ,streset,e maskat, ne jetė
deshta te njoh motet ,perse,stinve vijnė
ne varg t, shendrroj,motet,ne fjalė kur n' ne rrijnė

DESHTA TE BEJ DASMAT VARG E RRESHT POETI
deshta te bej,gzimet si nji poemė deti
deshta te bej lotin curril,prej kaltrije
deshta te shkruaj,yllin ne pika mahnije

deshta te shndrroj hanen ne secilin varg
dritqiell qe flet shndritshem ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qe bjen me ,la, fletė
ne varg lulesh t, langut ,me,e ba varg e jetė

deshta me e ba vargun vargjet qe jan t mija
gjithqka qe ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t lehtsisė
me e ba varg poeti,simbol te knqasisė


deshta me i marr qiellit pikat n diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun neper degė n ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta me e shkri vargun kahdo q e,shkon udha

deshta me shkri vargje me nje mendje t hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtni
deshta me e pi globin e ne art me e shkri

ti je vet mahnija o varg qe hyn n' pore
kahdo n fenomene ,n materje botrore
ti nxjerrė e shendrron qdo gja n, varg e fjalė
ti je varg qe n ,vargje kurr nuk din me u ndalė

vargu im i vargut me ato vargje t ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjeter dije ,e germ as fjalė te eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit


shkruar nga poeti xhelal ferizi
nga MITROVICA

lirik 19-02-07 21:30

Me lot timin

shkruar nga xhelal ferizi

me lot timin po hy n, gurė
me e pa heshtjen rrethue n ,murė,
me i pa shekujt,e me i shkrue ,n ,kangė
me i pa rrjetat e marimangė
si i kan lidh ,aty n, do rrjeta
si ne heshtje esht strukė jeta
ato gjurmė,me i lidh,n,kuptim
kur ta nxis penden ne vlim
ne vlim ngjyre,me pikue
gurė me gurė,poemė tue shkrue
deri sa ,n fjal,t,ke,t,murmurue
murmurima e pendes time
me dal,globit me kushtrime
mos me mbet kshtu n, lot jetime
por me pasė ,kush ia merr dijen
kush ia nxjerr prej rrethit hijen
hija n ,rrreth po i ka mbetė
edhe lot po lshon te nxetė
se kush gjak s po i jep me fjalė
sy veshtruesi kund s, ka dalė
nji qast shprese me ja falė
as me i dhan doren per udhė
as me i njoft ndoj hall a rrudhė
as me e pyet per heshtje n, gurė
as per rrjeta ku u perthur
pse nuk del me kalue shteg
pse ajo flakė,ne trup po e djeg
pse ka mbetė,me maje n, zallė
tu iu sjellė cakut verdallė
gur e dhe tu i kja me mallė
penda ime n, shkallė e varg
qe shkon n, msymje n, shekuj larg

xhelal ferizi shkruan titullin e vargjeve,
me titull me lot timin


Nuk mundem pa vdekjen

SHKRUAN XHELAL FERIZI
POET NGA MITROVICA

Pa vdekjen nuk mundem,
mbasi preka ne arsye te jetes,
mbasi preka ne thelb,tė,Sė ,metes
te metes,se,cakut,dhe udhes,se gjat,te,gjakut
e pash verrtet tash kur po shkundem
nuk mundem pa vdekjen ;;;se un jam vdekja e vdekja esht un
kur te gjitha i preka ne thelb,
aty pashė endoskopisht,kjartėsinė analitike
por kam frikė; se ne vdekjen,pastaj nuk ka nji udhė per ikje
po druaj se caku im perfundon prap ne qelb
deri sa fjalen e luleve ne diell e dergova
o vargu im qe qanė,postier bote,neper hapsira
edhe knaqsija dhe jeta e ma e mira;
NUK TE PEREJTSOJNė
vdekja qenka ,mbas fundit te te gjithave ket gje e mesova
pa vdekjen nuk mundem spese ne leborator
mesova te fshehtat e jetes
depresion i mbushur ,u be shekulli,im i gjorė
mbasi qiellin e mbusha si fletoren e fletes
me kerkime,,, qelsat e zgJidhjes duke i mbajtė,ne dorė
nuk mundem pa vdekjen ,,,me than te gjith me fjalė
duke me derguar,fjal drejt per drejt ne gjak
mbasi dridha koder ;dridha qdo dru e fletė neper qdo mal
dhe,e pashė se blozė esht jeta si bloza ne ogjak
ne vdekje a mund te kem qetsi
apo edhe nga vdekja duhet me ikė,ne ,nji,tjeter

kur hiri te behet un; e un te behem hi
kur vepra te behet,hiq e un te te,mos,jem,veper
po qiellin ku ta le,p diellin kuj ti a, la
se,vargje duan per dritė
me vargun tim ,te lotit,shum lulet i kam ujitė
botaniken qe piu etshem e kam rritė
mbasi te gjitha i lexova ne sy
qiell e gur e dhe
e penda ime n; per kerkime, u thy
nuk gjeta dalje nder kombe e fe
vdekja me duhet dhe i duhem
se jam njeri vdekatarė
por ne vdekje prap po druhem
qetsi a do t gjejė,ne, farė

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
AUTOR I RRESHTAVE ME TITULL
NUK MUNDEM PA VDEKJEN

lirik 19-02-07 23:29

E thekshmja bertimė
shkruan poeti xhelal ferizi nga mitrovica

E thekshmja ,bertimė ,
ka rrqeth ne,damarė qdo ,gurė e bimė
ka shpue pertej,qdo kohė e stinė
ka prekė,ne sytė, e ne mendje te diellit
ne dhembje ,te kafkes,ne,kapak,tė qiellit,
kur bertima ,e thirrja,per te shpetue nderin,
ka prekė,ah,thekshem,detit tu i lue vnerin
ka rrenue fijet qe lidhin,ylberin,
ka vra zogun ,n,gushė,tu kndue kang per nanen
ka tha n, drit,shkeqlimin,qe po e mbante hanen
ka pre n,per,damar,shekujt,e,ngazllimit
kan tha,mu,n,kullim,ujrat,e burimit,
kan prek dhimbjen n, palcė,yllit shkelqimtar
kan dalė lot qerpikut,qiellit me i mbet varė,
kan kalue caqe,kan lan gjurmė ,n,ndergjegje
kan shkue,pertej caqesh,pertej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nen dhunė e nen shkja
qe femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete,
ia ,ka, nda shpresat qe i ka lidhė per jete
i , ka,pre shikimet,per,te,ardhmen,vlerė
per endrrat,t,dashurisė,t,mbjellura me erė
e,ka,nda,prej,ere,.e ka nda arome,
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tu therrė n,per ,qeliza,qdo,gjen te lirisė
birtma shum e thekshme ,e,vashes,t,dardanisė,
britma shume thekshme ka prekė ,thell ne yllė,
i ka thye skeletet e drujve n ,qdo pyllė,
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat,qe i kan buru detet
britma e qik s shqiptare,qe ka mbetė nen shkja
hanen,e ,ka vyshkė e diellin e ka tha
se , ka shhpue damarve ,n, dhimbje n ,qdo curril
se,e,ka,prekė,me,dnesje,boten n, karajfil,
bota e karajfilit,qe lidhet n, shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prek ,n,pore,feje
neper pore feje neper pore dini,
neper,pore ,kombi turku e latini
britma e, qik s, shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pelhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsis
per me prek shum stina,e zemra t, galaksisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prek,n,per gjuhė kombesh ka prekė n per qdo fe
ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n qdo vesh
deri sa te del gjyqi i zotit n shesh
deri sa te, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pas shqipnija as n ,gurė e as n, dhe
hajmali te djajve,token qe i kan pre
mos me pas kosova britma t ,thekshme n. gjak
mos me u dhunue vasha n ,shkje e,n karadak

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica
SHKRUAN TITULLIN NE VARGJE
E;THEKSHMJA BERTIMė

lirik 20-02-07 07:34

Mbreha;njė laps
shkruan, xhelal ferizi
nga Mitrovica

mbreha nji herė nji laps t ,qelikut
per me i shkrue nji lot qerpikut
ne at lot ,ku rrjedhė i thellė
aq shum shekuj qe po vjellė
aq shum dhimbje qe po mbledhė
qe po,e,pikė,aq t, fortė at lot
qe po shkrin qelik , n,per,mot
lapsi im,n per gurė e dhe
tue shkrue lot nder kombe e fe
kah po pikun ,me burime
n,per konflikte e ,t, ndryshme krime
n,laps qeliku tue m,nxit vlime
tue me nxit artin me e shkri
n ,dhimbje e stil shekuj me ngri
lot me i,dhan lapsit me pi
lapsi im , a ,thue qendron
dhe me dhe kah po kerkon
edhe ky i dit do t ,loton
ka me e,shkri loti i qerpikut
ngjarje e dhimbje,qe bijn rriskut
qe po i ndanė, ai ,rrisk n,milete,
kah po i nxit ,kombe e adete,
ah me u pre e gri nder vete,
lapsi im me halle t ,mdha
gzim me pi ndoj her s, po ka
veq tue pi lotėt, t, ksajė bote
historisė tu i shkue mbas rrote
lotin t, vet tu pas shtesė barrė
tue terheq,vullnetin zvarrė
por se n ,shpresė po e ,mbanė qeliku
ndoshta i qeshė ndojher qerpiku

poeti xhelal ferizi nga Mitrovica,
ka shkruar poemen ,me titull,mbreha

lirik 20-02-07 07:43

Ne mes detit te lotve mbi nje gurė

shkruan xhelal ferizi,nga,Mitrovica

mbi nje gurė shpresoja se detin,e lotve do e kaloj
valėt aty ishin ,gurzuar
ne mes te gurit nisa shpresat ti shfletoj
me valen e lotit te trazuar
dhe mora vetveten ,me nji,enderr
per nji qast kur mbylla sytė
e h,gurit t e,lotit iu bera dhenderr
e miku i lotve s, me lente me u mbytė
anijen po e prisja ne breg pakapshem
me ra ne cak e ne breg
era,po me fliste si ne vesh luhatshem
me i shekull,kufiri ,qe djeg


ajo qe me pengonte gjat jetes,ishte
kur disa njerz me imitonin
kur si un te shkruanin,provonin,
bėhu gjithmon si vetveteja,
me idetntit tendin

xhelal ferizi nga Mitrovica
ka shkruar titullin,
me kto vargje, Ne mes te detiti te lotve,mbi nje gurė

lirik 20-02-07 07:44

QkA GJITHMON ME PENGONTE
KUR TE TJERET ME EMITONIN
BEHU GJITHMON SI VETEVETEJA
ME IDENTITET TėNDIN
XHELAL FERIZI

lirik 20-02-07 11:36

Duke vrapuar
shkruan xhelal ferizi
poet nga mitrovica

duke vrapuar ,mbas pendes time te etur
shterra shi qielli e re,te bardha e te,zeza
pas hapit,te pendes thellsitė mendueshem duke i tretur
i preka thekshem ,materjet neper breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė , ne,hap
ky vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
nji dit penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshem,pe i shokoja ne lotim
ma mir thash nji mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qe qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur te kisha fyellin,e pa brenga ne vrri
do te kisha ndrrue tjerė tinguj pa mund,

vargje
nga xhelal ferizi nga Mitrovica

XHELAL FERIZI KA QENė POET I NDALUAR I PERSEKUUTUAR Q ENE ZANAFILLE
ATHER NE VITET E HERSHME TE RINISė
NGA UDBA DHE HAFIJET E UDB S;
ARRSETOHET SA E S A HER ;MBYLLET NEPER PORDRUME ME GJITHFAR LLJ PRETEKSTESH TE POSHTRA DHE INTRIGA E MONTIME
PER SHKAK TE BINDJEVE DHE VEPRIMTARIS PATRIOTIKE
SA HER Q EVINTE TITO APO NDONJE FUNKSIONAR NE KOSOV;UDB JA PER T E TREGUAR DHEMBET
MBYLLTE POETIN ;DHEE PERSEKUTONTE:
TRIDHJET VJET KALUAN KUR TASH XHELAL FERIZI DOLI NE SIPERFAQE PERSERI:
KAN QENė KOHRA TE TMERSHME ATO NE TE KALUAREN:KUR PER SHKAK TE NJE FJALE
SHKONTE POSHT NJE JETė ;ME ANE TE KURTHAVE QE BENTE UDB JA JUGOSLLAVE
KUNDER SHQIPTARVE ATDHETARė

lirik 20-02-07 11:42

Duke vrapuar;PAS PENDES TIME
shkruan xhelal ferizi
poet nga mitrovica

duke vrapuar ,mbas pendes time te etur
shterra shi qielli e re,te bardha e te,zeza
pas hapit,te pendes thellsit mendueshem duke i tretur
i preka thekshem ,materjet neper breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė , ne,hap
ky vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
nji dit penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshem,pe i shkoja ne lotim
ma mir thash nji mollė,a shegė ta kisha mbrri
se penden qe qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur te kisha fyellin,e pa brenga ne vrri
do te kisha ndrrue tjerė tinguj pa mund,

vargje
nga poeti xhelal ferizi nga mitrovica

XHELAL FERIZI KA BOTU NE GAZETA
DIKUR ;KA QEN POET I NDALUAR
VITETVE TE RINIS 1975 RRJEDH NGA NJE FAMILJE QEKA PAS PERDNEKEJE
TREQIND VJEQARE NGA PUSHTETE OKUPUESE

QE NGA STERGJYSHET MBAHET NE MEND PER NDJEKJE
KJO FAMILJE FERIZI
ME PREJARDHJE NGA KATUNDI mIKUSHNICė REGJIONI I DRENICES

lirik 20-02-07 12:09

Paneli i Anėtarit Pyetėsori Lista e Anėtarėve Kalendari Postimet e Reja Kėrko Lidhje Dalja

Dardania.de > Kultura > Letėrsia
caku i pendes
Mirėsevini, lirik.
Na vizituat pėr herė tė fundit: Sot, ora 07:44
Mesazhet Private: 0 tė Palexuar, 14 Total.


Kėrko Forumet


Kėrkim i Avancuar

Lidhje
Postimet e Reja
Shėnoji Forumet si tė Lexuar
Hap Listėn e Miqve
Paneli i Kontrollit
Ndrysho Firmėn
Ndrysho Profilin
Ndrysho Mundėsite
Tė ndryshme
Mesazhet private
Temat e Abonuara
Shiko Profilin
Kush ėshtė nė linjė

Hap faqen...Funksionet e Temės Kėrko nė Temė Vlerėso Temėn Shfaq Modėt

09-02-07, 21:32 #1
lirik


Anėtarėsuar: Feb 2007
Postime: 48
caku i pendes

--------------------------------------------------------------------------------

CAKU I PENDES

Nuk munda ta ndaloj ne cak
as hapin e saj si rrotė,e pa mbarim
as depertimin e saj ne gjak
o pend ,pa ty shekujt nuk,kan kuptim
nuk mund ta ndaloj,ne valė,
as,me lot as me ,kercnim
as nje shekull nuk mundi ta ndal
as kahjet veri,jug,lindje perendim
penda qfar sqepi ky
qe hyn neper te gjitha poret
ne poret e shekujve,epokave
qe prek te gjitha kohrat e stinoret
qe sheh te gjitha thellsit me sy
mbrenditė ,e i prekė zanoret
i prekė te gjitha bashktinglloret
e nuk mundet ndo kush me e thy
o penda ngjyrtare
o sqep,ere e kerkimi
o maje e ndritur ylltare
qe din me nenshkru urdhėr krimi
penda qe shkel e pshtyn shekuj ,shekullor

qe nxjerr gjithqka ne dritė
qe lidh majat,e te folurit botror
qe diellin,me ngjyr e ujit
penda o maje e majave
o lartsi ma larta e lartsive
kur i ke fjalet,e arta
e shkronjat e magjive
edhe shkrimet te zjarrta
prej te gjitha larmive
ti je maja vet
je vet jeta ne jet
penda qe vret dhe pret
penda qe robron poet
o ti je penda qe urdhra shtron
qe ,qielle dhe i vlon
qe shekujt i pervlon
qe diell,e han i gzon
ti je penda qe shkrin
neper dije magjin
qe je maje mbi lartsin
qe mbrrin permbi yje
qe hyn neper pyje
qe flet me qdo flet
qe je fjal e nxet
ti qe flet me dhe
qe shkruan per atdhe
o pend ti je thumb i tokes
me ty nisen urdhrat,e beteja
ti je gjurma e letres e epokes
me ty niset hareja
me ty nisin udh kombi e feja
te njeh gur e dhe te njeh qiell e rrfeja
te njohin motet qe ne thumb ke shpue
te njeh balli i qiellit qe n qdo rrudh ke shkrue
t enjeh dija e thell te njeh mot e stina
ke shkru per bibila ke shkru per ledina
te njeh gjaku i kuq qe vlon neper sheg
te njeh flet e drurit,qe njomson qdo deg
ti ja vet ai sharm qe fjalen e shndrron n, njgyrė
ti je hyrja e hyrjeve qe n qdo cak ka hyr
pend o pend o zbulim madhor
ti neper qdo shekull e ke zgjat at dor
ti ke hy ne drit ti ke hy ne dhe
ti ke hy ne zjarre nder kombe e fe
ti o pend madhore o sqep qe nuhatė
qe s, ke ndalesė as mur,qe ke jet t e,gjatė
ti ja kalon shekujeve me at jetgjatsi
ti je vet vet spjegimi qe ,te quajn gjeni
ti je aq qiellore ti nxitė luft e paqe
ti pershkruan qdo lule ,flet me manushaqe
ti flet me lulkuqe ti flet me mimoza
ty te njeh luldiellja ty te njeh lulshkoza
ti je vet dritare per drit e per e per shkolla
ti je vet e hollė je mendje ma e holla

vazhdon kjo poemė me vargje tjera
poeti xhelal ferizi nga Mitrovica

SI E KEMI CEKė STERGJYSHERIT E XHELAL FERIZIT POETIT MITROVICAS
JAN NGA KATUNDI MIKUSHNIC; REGJION I DRENICES
XHELLA FERIZI EHST I LINDUR NE MITROVICė
BABAI I TIJ SHPERNGULET NGA FSHATI SI I BURGOSUER
POLITIK;KU PERNDJEKET DHE I MERREN MBI TRIDHJET HEKTAR TOKė
BUKE MAKINERIT E DRIDHIT;DHE E GJITH PASURIJA:
FAMILJA FERIZI PASTAJ E PERNDJEKUR RRITET ME KATER FMEIJ NE
MUNDIE DHE IZOLIME NGA UDB JA ME NJE PENSION MINIMAL:
TE PARET EKESAJ FAMILJE KAN RA NEPER LUFTRA ME TURQ ;REGJA HYSENI;
HASANI VRITEN NE BETEJA ME TURQ;DHE KAN MARRE PJES NE BETEJAT E
SHPUZES ;ANDREJEVICES;PLAVES DHE GUSISE SE BASHKU ME BAJRAKTARTE LLAUSHES
MANDEJ ;VRITEN :
I PARI I TYRE FERIZI PLAGOSET NE LUFT ME QAUSHET PER MBROJTJENE KULLES;NE KATUND;
DUKE LUFTUAR EMASQER TE SULLATANIT:
MA VONE TE GJITH AGJALLERET BABA ;DHE KUSHERIJT EBABES SE POETIT KAN MARR PJES AKTIVE NE LUFTRA NE ANENE E SHABAN POLLUZHES;DALLOHET MUSLIJA HETEMI:PER LUFTRAT E RREPTA ;HETEMI DHE MUSTAFA E;KAN QENE TE DALLUAR NEFRONT;NDERSA
NE LUFTE KAN MARRE PJES TE GJITHė PA PERJSHTIM ;DALLOHET EDHE AGJA TJETER I PEOTIT
RSUTEMI ME VPERIMTARINE EVET PATRIOTIKE NE ATO ANE;NDERSA BABAI ADEMI
DENOHET NGA OZNA E ATHERSHME ME PUSHKATIM;DUKE IA KTHYER NE NJIZET VJET ;KU MA VONE SHITEN MBI HSTAT HEKTAR TOKE PER TA SHPETUAR:
MA VONE TE GJITH VLLEZRIT EPOETIT KAN QEN TE BURGOSUR POLITIK
VLLAU I MADH NE SY TE UDB S VDES NE SPIZTAL NGA PASOJAT E UDB S E VITIN 1986
LEN GRUA E RE ME KATER VAJZA JETIME:
POETI I VET KA MBAJT AFRO ) VITE BURG SI ORGANIZATOR I DEMOSTRATAVE TE VIEITI
1981 POETI XHELAL FERIZI;POET I NDLAUAR ;NE RINI I NDJEKUR DHEPERSEKUTUAR ME VITE
VEPRIMTAR AKTIV DHE KRIJUES I VARGJEVE NE DIASPOR
LEXONI VARGJE NGA XHELAL FERIZI
FAMILJE E NDJEKUR MBI TREQIND VJEQARE:

KRONOLOGU I KETYRE KRONIKAVE ;NUK PUBLIKOHET ME EMER PER SHKAQE AFERSIJE ME POETIN;NE FAREFIS

lirik 20-02-07 12:11

Vargjet Nga Xhelal Ferizi Vazhdojnė Ju Urojm Lexim Te Kendshem

lirik 20-02-07 12:35

Te jesh shqiptar
shkruan poeti xhelal ferizi

te jeshė shqiptar,duhet me pasė,nji det lotėsh me vete
te jesh vlla i qyqeve,
duhet me qenė,biri i vujatjeve ,
dhe cak i shenjestrave te djajve
duhet me folė vet me vete
me u ndejtė,gati shpergajve
me qenė cak i ngutjeve
duhet me mbetė,besnik i gjyqeve
me pasė durim qiellor
me ngranė hekur te kuq
me qenė ,i te fundit dorė
me qenė argtim per huq
argtues i sadistonjerzve
material ,i,thundershkelsve
i shtruar gjith nėn diell
lakuriq as n, tok as n, qiell
as rob me ndejt as lirė
her ,n,pranga her,,n, zingjirė,
objekt me qen per botė
me te sjell si, os, n, per rrotė
fuqitė me t ,ba me gisht
me te njitė gjithmon ndoj bisht
mos t, keshė as diell as hanė
t,mos,kesh as babė as nanė,
per vlera mos me folė
per krim me shkue ne shkollė
kshtu duan,faraont,mbi,dhe
,t,mos,keshė as kryq per fe,
as,mall,as,,gjuhė as pare.
te duan te dalun fare
te duan pa dhe e gurė
te duan pa flamurė
te duan lotin rrke
ne bes te duan me t,pre
te jesh shqiptart do t, thot
me t, lanė pa fe e zot
me ,t ,nda gjithmon me fe,
me,t,que,gjerprij,n,fole
me,lan,pa,shpresė,mbi,kry
me,t,lanė,udhkryqesh thy
nen gurė e dhe tue ,t,rrmy
te jeshė shqiptarė ne botė,
esht vshtir,si,lulja n, mot
kur bresher i bjen n, fletė
se len me qel ne jetė
te jesh shqiptarė mbi glob
rri gati veq per kob,
kur danajt t, bien dhurata
europa fjal te gjata,
te jeshė shqiptar ne fe
,s,ta,lejn diellin,me ,t,nxe
kur t,vejnė ndoj kryq ne ballė
ti djegun gur e zallė
me qen shqiptart esht vshtirė
se nuk,t,mendojn te lirė,
te vijn gjithkah gjahtarė
e, t, vrasin dijetarė
te jesh shqiptar ne, europė
te duan per mish e copė
askend s, mundesh me ngopė
as tė europs ,oreks
sllaviant te duan per seks
e bota per orgji
moralin me ta nxi
te jeshė shqiptar ,s,ke,mik
kufom ne adriatik
dhe mbytje neper det
ta vrasin,,,qdo adet
me qenė shqiptar me plis
te rrxojnė per dhe si lis
te presinn rremė,,,e degė
t' helmojnė hoje e shegė
nuk t' lshojnė me shkue n ,zhvilim
t pengojnė ne perparim
te duan pa fe ne krim
te duan me fe n' vajtim
te duan as n qiell as n tokė
me t pre shqipen n dy kokė
te duan si cilikokė
si korb si sorr a krrokė
te duan si turrec
te duan ,te gjallė pa ecė
te duan mbrapa me ngecė
te duan mos me u dalė nė' udhė
te duan,ne erė me t' hudhė
e lulet me ti tha
t# mos keshė as mik as vlla
te jeshė shqiptar mbi dhe
te mbshtjellin n' njiqind fe
qe udhė kurrė mos me gjetė
nji lis me e,nda n shum fletė
perthurė me e,lanė n' per fije
n' proceSe me e lanė n'hije
nuk duan shqiptarė me pa,
e duan,nen grek e shkja

poeti xhelal ferizi nga mitrovica
ka shkruar kengen me titull
Te jesh shqiptar

lirik 20-02-07 23:13

Mbani Gjallė

Shkruan poeti,xhelal ferizi,nga Mitrovica


Mbani gjallė,e mbani,n,jetė
kombe fe,e shqipe t, lehtė
mbani shpresė mbani,dy sy
kah atdheu e mos me u thy
mos me u thy ne metelik
mbani shpresen si qelik
ardhmerin me e,pas si cak
mbani nder,ne shpirt e gjak
mbani n, mend hasmin mbi dhe
mbani,fort po at fole
nan shqiponja ku, u ka le
mbani hapin ne qdo shekull
mbani librin fort nen sqetull
mbani shkrim e gjuh e pendė
mbledhni dije e mbledhni mend
shtronu bashk n, per qdo kuvend
si,,per shkoll,,,e si per punė
mbjellni miser e mbjellni grunė

kahdo ne ara e n,bujqsi
paqe ,e dije n ,per shqipni
n, shokė e miq neper njerzi
e ti keni lidh me fije
fjalt e embla,e gjuh njerzije
me at gjuh si t kanarines
fort ti lidhim ,koh,t e stines
edhe shekujt kshtu t,kalojm
e shqipninė bashk te, ndertojmė
t, gjith n, flutrim permbi fole
kush ndoj kashtel e kokerrr dhe
rruge asfalete e ndertesa
hekurudha,e tjera shtresa
nderen punen,kado n ,vlim

kush ndoj grim kush ndoj zallinė
kush ndoj gurė e kshtu shqipnin
gjithkah esht e lashtė etnike
me themele e pun qelike
ta ndertojm at ilirike
gjithkah bjeshket me kordele
ah ti shpojm e me tunele
plot neone e dritė fosfati
e t na prij,po,puna e,fati
ta shpetojm kombin e nderen
e ta gzojm gjithmon pranveren
kush tue mbajt te fort bujqsinė
kush tue krehė malin e vrri,nė
kush tue hap faren n' per ara
grupe grupe tue ba gara
kush ma parė neper themele
zbulon shkenc zbulon modele
t; lidhė ylberet me kordele
mbi shqipni kah esht etnike
kah me dhe shtrihet magjike
po aty kndon po vet qetina
po aty kndon dhe e zallina
edhe majat me gurina
kendojn kang po diell e hana
aty kndojn po shqipe e zana
at y,kndojnė po gurė e zalle
mos e leni kurrė ne halle
nanė shqipnin mbajeni n besė
mos u ligni n, t,keq ,n,ndoj ves
mos e leni shqipen t, vdes
mos gaboni me ba lak
me prish gjene e,me prish gjak
se bien shkja e karadak
leht mandej turren mbi ne
me na i marr po gur e dhe
mbesim rrugve pa atdhe
mandej grek e hasem tjerė
na robrojn e na lanė , t,mjerė,
me qa qyqet n, bari e fjerė
me na kja shekujt n, per mot
na mohon i madhi zot
mend e dije mbledhni sot
se nuk shkon jeta me hile
mos lakmoni n ,dhelpra e skile
edhe n, t,kqija pun kopile
ma mir punes me u perveshė
se me ne bota me qeshė
se ma e embel esht ajo ndera
qe,lulzon si bari,e fjera
mbi shqipni kah shndrit pranvera
mbledhni trojet mbledhni punen
mbledhne ibrin mbledhne bunen
mbledhni bjeshk e fllad ne vrrije
vap e djersė e,mbledhni hije
angazhim e pun ,puntore
me at hap lidhun per dore
t,ndjekim stint n, per tokė arbnore
stinė e mote te zhvillimit
ikni t, keqes rruges t, krimit
se do t, bini n, ferrr t, pendimit
mbane fort ju kushtetuten
shqipen tuaj at sqepekrruten
kur t, dy kriht ne shkelqim t, diellit
ti perhapė kah drita e prillit
mbani zogj e kanarina
mbani mir ara e ledina
mbani lidhė damar e deje
mbani fijet n, tri degė feje
t, mos ju lidhin t, huejt me neje
kush n, dhrahmi ne rubla e franga
me ju mbajtė n,shekuj nen pranga
me ju shitė prralla n, per mote
me ju sjellė ,pa nderė reth bote
me kja toka kastriote
mos o zot mos e past shkrue
e atij jeta i mbett shkurtue
aksund zog mos past me i kndue
kush shqipni don,me e dermue
mos i kndoft as zog as shpend
as mos past kurr gzim as shend
veq me therr iu mbloft ai vend
qe shqipnisė i kurdisė plan
n, kurtha t, kqija gjith tue lanė
per me i ndal turr e,, elan
at turr t, fortė e energji
n, mosha t, reja me gjini
ku i buron edhe n, rini
dielli kurr mos dalt me i nxe
kush shqipnin don n, bes me e,pre
me i nda po gur e dhe
me perqa n, vllazen n, tri fe
thue se fe plot me larmi
s,po ka bota varg e vi
ku qdo shtet i ka tri fe
po pse kshtu jan lshue nder ne
qe tri fe vet na i kan lanė
pse na therrin diell,e hanė
ps e me ec fiset s na i lanė
fis,e farė edhe vllazri
kishė,e shkollė edhe gjami
as fabrikat n ..,per etni
pse na shndrisin me i plehurė
edhe lak na varin n, gurė
per rreth qafe pranga n, kambė
tue na e lidh token me pllambė
qohuni djem te kastriotit
edhe t, gjith mbas dites t, sotit
ku te jenė e ku kah rrini
mbi gjak tuaj aq djerrė mos shkrini
ktheni syt kah mali e vrrini
veq,,kah kombi e jo ka feja
per me ec me ide t, reja
hordhit tjera mi vraft rrfeja
qe s, pushojn ne grupe e orgji
tue na ndjell gjith elegji
kobe e, t liga e tragjedi
si ato sorra e kukuvajka
se,q' jan que kush me ato ajka
ajka krimi e shkolla t, zeza
me na i vra moshat n, per breza
tue ne sjellė do t ,liga e teza
tezė per krim tezė per grupim
tezė per klan e sabotim
gjithfar thanjesh vesh me vesh
shesin gogla e shesin lesh
tu na i ba shekujt pershesh
mosni vllazen se s; jeni fmi
me ju dhan kshtu krim me pi
ju qojn n ;kish ju qojn hagji
n,kurse t; huaja uj me pi
po ju a,e dini s e,shqipnija
esht ma e,bukur se shejtnija
e bekue e ka perendija
e ka shtrue ne mes t' ballkanit
jo per hise t' car dushanit
as per lojna,te junanit
as per rus e per sherrgji
as per t, ndyta pun orgji
mos e ndyni ket ingji
se ingji e gurė kristal
i ka fushen me gjith mal
i ka t' bukur qikė e djalė
gjith kah esht shqipni etnike
i ka eshtnat n' farė qelike
si pikturė esht me relike
esht,e gjallė ma e gjallė se bota
sot permbi i ka hypė rrota
e ka shkelė klani i mallkimit
rrjeti i keq e shkolla e krimit
ajo dnesė me buz t' pendimit
ajo,dridhet si purteka
drue se kshtu mund ti vij deka
e mos e lshoni o yje arbrore
mbane n' besė e lidhnu dore
t ,hapim pun t ,hapim llogore
te mbajmė shtetin ,e mergimtarin
t, fortė me besė ta mbajmė shqiptarin
kahdo rrin kah dielli e hana
kah rrin n, rruzull, dheu e rana
kah jan shqipe ,qe i ka nana
le ti llidhin krih e fletė
ta shpetojn te emblen jetė
e t mos mbesin djerrė e shkret
t mos e lanė atdheun me u tretė
as me u vyshkė as me u venitė
por ta bejm si yllė me dritė
mos te lejmė te huajin,djallė
me na i djegė gjith gur e zallė
as vetveten pa ndoj gzim
e, t, mos mbesin si jetim
n,pabesi,ne sherre e krim
pa ndoj cak pa ndoj progres
lidh raportet ne interes
e ku mbetet mandej knaqsija
kur n' kto pranga lidh shqipnija
n ,pranga te hiles e ,t ,interesit
n harrna t' huej e grykes t,thesit
e, te mbetet kah orgjija
n' jargė e fjalė qe i shet tradhtija
mos e lshoni djem e zana
pashė; at trup qe u bani nana
lidhni hallkat gjithkah n, besė
kah ka;shqipe n' per qdo shtresė
profesor e dijetar
msuese e msues e arsimtarė
n' per miniera e ju xehtarė
ju drejtor e ju pushtet
mir ti mbajm po komb e shtet
mir ti mbajmė po tokė e det
t i ,mbajmė gzuar e pa krim
pa servila e pa mashtrim
neper fe, t ,mos ket dallim
as n, per grupe me u grupue
e,pun t ,kqija tue shartue
mos me u knaq zemra me gjak
lidh tu ndejt ne pranga e lak
mos me pas ku pushon syni
me u lidh fjalt per heshtje e dryni
me u trishtue ky dhe i yni
mos me pasė bes ku me mbshtetė
as gezim per te ardhme n ,jetė
as me nisė cak as vullnet
veq me nisė do hile t ,kqija
shtrejtė me u ble me lek tradhtija
asnji vlerė mos me pas dija
mos me pas as ndera vlerė
as cicrrim neper pranverė
pa e ndje kush zogun e mjerė
veq tu i ndje do shtriga n, lara
qe lan, djerrė po fusha e ara
qe jan djaj kah fisi e fara
veq me i ndjekė t, liga do kthina
labirintet ,kah latina
grek e shkja qe i bani shkina
qe na i shesin me shum kthesa
tue na lidhė n' per interesa
tue na nxitė neper ngatrresa
tue na i shndrru ne djaj e derra
djem,t ;;;e vashat qyqe n, therra
tue na i mbjellė kobet n' per serra
dofar serrash mbshtjell ne mjegull
me na qa qdo gur e tjegull
mbrehne penden o pashė at zotin
ne ag; t, stine ,s ,t ndjekim motin
kah me erė e ogur te mbarė
t ,niset drita nder shqiptarė
n, dheun,e lashtė e kah etika
sod ti nisimi djem,e qika
e ti nisim neper ligje
aktet t ,pastra nder valigje
shkresat t, mira e jo vrastare
jo me u ble t, ligat me,pare
jo me u mbshtjell n, myqe barbare
jo me u mbshtjell ne myk, t' tinzrisė
me u lustrue me msim t' tardhtisė
t ,hasmit t; huej,e, t, trinitrisė
por te nisim nji shkollė t ,re
se kan lshue shum djajt mbi ne
n, rritė shqiptart per t' gjallė me i pre
me ua msue fjaltė e demonit
me ua humb gjakun,t' zakonit
me ua humb traditen ,t,parve
me i,msue n' gjuh e ves t ,tardhtarve
n,t,liga lojna e kod t'barbarve

me ua psish mishin me asht
me ua prish erzin,e lashtė
me u a prish po gur e dhe
me u prish urat n' tri fe
me u prishė qerdhe e fole
me ua prish detin kaltrinė
me ua prish po mot e stinė
me ua prish zana e currila
me ju prish zogza e bilbila
me ju prish po karajfila
t' mos ket hana ku me u mbshtetė
t ;mos ket besa ku ban jetė
veq e liga per, me mbetė
mos me pasė ku mbshtetet fjala
me ik peshk e,me,i k, njala
diell,as yj mos me que t ,fala
mos me ardh rrezja n' shqipni
mos me lshue ylbert me pi
mos me kndue zogu ne etni
me ik fllanz me ik lejleku
me mbet krimi e hilja,e leku
me mbet shuli e me mbet veku
qe i trullosin shekujt n, kokė
me mbet dheu pa miq e shokė
n, korba t, zi,e n ,cilikokė
n' trupa t ,mykun,e n,ndrsyshk, e,hekur
ftoft me mbet shqipnija e vdekur
mos me pas ku mbshtetet gurra
mos me mbet kund gra as burra
qe e mbajnė fjalen sikur ari
zot mbi dhe me mbet pronari
GREK PADRONI A GOSPODARI
n; lot me mbet SHQIP gjynahqari
me mbet skilja gjithmon n fron
e me mbet mshira pa fron
me mbet djalli faraon
me mbet grryesi krajl mbi dhe
uri e gjarpri me shkrue fe
me ec fjala nder shkerbe
me ec fjala e lame n' gjak
me shkue i drejti gjith pa hak
me ju lidh kambet me lak
gjithmon shqipes me dy krena
me ra posht kala e bedena
lart gjithmonė me pas legena
jo o diell pash hisen tande
mos e the shqipnin si krande
sa t' ket gjak e shpatė t, flakrimit
mos e le nder lojna t krimit
edhe n' lojt pafund t ;aktrimit
ma mirė shpirtin merrja n,dhe
se kshtu n,turp, me e lan nder fe
rrugt e shpresa gjithkah pre
mos ia thaj uj,e zallina
mos ia thaj ara e qetina
mos i a,thaj kto kanarina
mos i thaj motet pa punė
mos ma lidh ne krim e dhunė
mos ma vesh si,djallin n zhgunė
mos ma vesh me tesha t; kqija
ma vesh n dritė qe e lshon yllsija
ma vesh n ,kode e kah zakona
siq i pat ,nder fise ,tona
siq ka qenė kur esht mbjell ylli
kur ai zot lshoj druj n, fletė pylli
kur ai zot krijoj at dhe
siq ka qenė,e para n, fe
per kah erzi,e kah besa
mos ma le n, per interesa
plaqk per gjaqe e per ngatrresa
mos ma le si plaqk nder derra
vaj per qyqe qe kjajn n ,therra
aman shqype n' krih te lehta
dilni sot me dije t' mbrehta
lidhni caqet t' straegjis
me i ba ball shkolles t ,tradhdtis
me nji cak te menqurisė
se kuptimin po e,humb jeta
kan me,mbet viset,e shkreta
strehė e gurė kan me mbet n' driza
kan me kja flet e murriza
kan me,mbet shtresat me hi
kan me ik me ra n; orgji
n' grupe t'kqija kodoshgji
kush ma heret per litari
tue terheq ket farė shqiptari
kush tue joshė per kah dollari
e kah paret e,tjera t' kqija
jo kah puna e kah dija
qe per etje e i ka shqipnija
mos e lshoni,mos e lshoni
fort me besė,damart shtrengoni
t' gjith me lapsa e fletore
kush ne dije ato shkollore
kush ne punė neper llogore
kush ti rrin hasmit ne pritė
kush prodhim ma shum tue rritė
kush tue ndejt me pushk n' kufi
kush tue mbjell po varg e;vi
prona e toka n' per etni
e, kur t' mbesim ne at fe
djersa jonė ma s ka me u ble
me u shit n' ujq me u shit n' shkerbe
me shit gjak thue s e esht ujė
as me u shit nder thunder t' huej

Poeti LIRIKO EPIK xhelal ferizi e ka te vazhduar ne vargje
ket punim neper pjes tjera por#
vetem ket pjesė e ka per publikun.
poeti nga Mitrovica pershendet lexuesit
dhe ju uron gjith t e mirat ne nji shqipni
etnike te bashkuar dhe te pamvarur
pa krime e,korrupsion pa urdhra te huaj,
pa varfri ,


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:14.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.