Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 03-03-08 17:10

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Kam Hy Deri Nė Thellsi

Shkruan Xhelal Ferizi Nga Mitrovica

Kam Hy Njiher Deri Nė Ftoftesi Nė Akull
Ne Palcėn E Tij Tė Ftoftsisė
Pėr Tė Pa Pse Ranė Pė R Dhe Shakull
Bijtė Dhe Bijat E Etnike Shqipėrisė

Dhe Nuk Gjeta Arsye
Askund Nė Analizė
Sa Akuj I Kam Thye
Me Penden Duke Lėvizė

Dhe Kėshtu Nė Kėrkime Me Pendė E Qiri Nė Dorė
Me Dritė Tė Shpirtit Tė Ndjenjes Sė Vlimit
Pėrvlova Akuj E Borė
Arsyen Se Gjeta T# Pendimit
Pse U Ngrinė Tė Gjith Krushqit Arbnorė

Autori Xhelal Ferizi

lirik 04-03-08 01:14

Titulli: lirik
 
Nuk e d ija un se q'ėsht lavdia

autori xhelal ferizi ne mergim

un nuk e dija se q'ėsht lavdija
nuk e njihja kėt kob
nuk bindesha se nuk doja as ta dija
ajo qenka kėrdija mbi glob

pėr lavdi njerzit paskan dalė edhe nė bina
me vrap paskan ecė drejt fronit
shum vonė mė bindi tash shekulli e stina
se lavdija qenka pjellė e demonit

pėr lavdi njeriu e pėr emėr pėr tė dalė nė gazetė
thonė vritka edhe tė shtetit kryetarė
o zot sa lloje njerzish paska kjo jetė
sa tė varfėr tė cekt trutharė

pėr famė paska edhe asi qė bėjnė namin mbi dhe
vetėm tė ket emrin publik
o zot qė ndertove kombe e fise e fe
si ti kutpojmė kta fanatik

emri nė publik ėsht robėri
me famė tė jeshė nuk je i lirė
jeten nuk e gzon nė qetsi
rob je i vėzhgimit t' pamėshirė

por ja qė toka paska vese
sėmundje paska gjithfare
mbi dhe jeton gjithfar shtrese
e lloje qudirash llahtare

po si njeriu pėr lavdi
turret e hyn nė rrezik
ndjenja duhet me pri
jo emri pėr famė e publik

sa nama qenka mbi dhe
sa shum absurde e kokėtula
dikush vrapon famė me ble
pėr emėr synon kah vulalavdi e krekosja jan mėkate
ndalohen nė librat fetare
lavdija kurr nuk sjell fate
greminė ėsht shkatrrimtare

ikni aman nga lavdija
rrini nė realitet
ma e bukur ėsht shum thjeshtėsia
lavdija nji dit tė vret

lavadija ėsh aq mjerane
dikush shkrihet pas sajė
lavdija nji pjellė satane
fundin e ka lot e vaj


q' tė duhet o njeri lavdija
e pa mbulesė e gjveshur tė rrin
kur lart i shkon paftyrsija
shembet e bjen nė greminė

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 04-03-08 02:01

Titulli: lirik
 
A keni dėgjuar pėr udb' en bizare

xhelal ferizi autori ne mergim

udba ishte bizare ishte llum vrasėsish me hafije
ishte paketė kopilash tinzarė e ordiner
udba ishte simbol dinakrije
ata ishin qakaj mishngransa tė mjerė

pėr udb en kam fjalė me vagona
sa do qė ti pėrshkruaj
nuk mė mjaftojnė germat pėr ata demona
as ngjyrat si dete e ujė

ata ishin katrani vet
ata ishin vet bloza
ata ishin demon e luget
fashist shoven e gjeloza

udba dashnorja e partisė
rruspi e nėpėrkėmbur me ushkure
simbol ma i poshtri i ligsisė
pėrgjimet i vente nė mure

atyre ju shėrbyen qenjet me zhgjyre
gjithfar lloj soj beteri
njerz tė pa vlerė e tė pa kurfar fytyre
sarhosha e servil te pa kurfar nderi

me udben u pėrballa nė epoka
me doren e zgjatur tė sajė
ata si kah shpirti e koka
jan rriqna t' shartuem me qakaj

si ata nuk ka flliqsira
ata jan plehu mbi dhe
ata jan me gjak vampira
qyqarė qė rrinin tue ble

ata mė urrenin pa masė
doren e kishin si vorri
tė urithit ishin me gjasė
tė pjellur kurvrisht nga morri

ata ushtruan dhunė
ata pollen intriga
me ta mjer kush pat punė
mbi dhe jan pjella ma e liga

ata mbi tridhjet vjet
dorė tė zgjatur kan shtri
me vegla qorre e luget
mė ndoqen me plot mėri

nuk di qfar kashfe mund tė jenė
a qenje jasht toksore
romane me shkrua ja vlenė
per krimet e tyre mizore

ata mė ksihin nė sy
intrigat mi lshonin mbrapa me fjalė
mundoshin gjithmonė me mė thy
me zhgjyra e manjak tė pėrdalė

her mė lėshonin ndoj skile
e her dhelpėr me nuhatė
tė lindur ishin pėr hile
montim e taksiratė

ata s' tė lenin mbi dhe
se kishin shum rrogtarė
sa shum hajdut e vrastarė kan ble
mbi shpinė ti lėshonin varė

ata kishin lidhje me gjithfar vrastari
se mafie ishin t' partisė
me gjithfar legeni e gjithfar barbari
hordhi bizarė te tradhtisė

qeshnin si vampira qeshnin si qetnik
me jargėt e mykura si llumi mbi kneta
paguanin ordiner me hekur e me thikė
me marrė tė pafajshme jetra

dorzat i mbanin pėr ta mshehur krimin
maskat i veshnin mbi ftyrė krokodili
mundoheshin me kravata ta mshefnin maskimin
dhe hanin mish bilbili


kur fytyra e tyre shpalosej e shihej
trishtohej dielli e hana
edhe ylli ma i fundit pėrmbas qiellit mshihej
kta ishin vet satana

me ra n' dorė tė tyre mos e past kush rriskun e pa fat
me hy si nji viktimė
dikurė n' kthetra t 'tyre un ditė edhe nat
ndegjoja tė njerzve bėrtimė

dajak maltretime dhunė e hetuesi
shanin me gjuhė bizare
ata ishin pisa te gjith lavirgji
simbol e sė keqes tradhtare

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik 04-03-08 19:11

Titulli: lirik
 
Po e marr pak ngjyrė

xhelal ferizi autori ne mergim

Po e marr pak ngjyrė me fjalė nga qeilli me energji
Po i jap pastaj pendes time edhe pak lot t', pa' th'ana
Prej gurit po thithi heshtje e fjala po thithė gji
Ku ėsht fshehur gjuha pse nuk tregon hana

2
do tė shkoj penda ime deri n' palcė tė gurit
per ta nxitė dhe gurin me folė me derdhė lot
penda ime e lindur n' palcė tė flamurit
shekujmendje ngjyrė me dritė'krenare plot
3
kur caku i udhtimit do te dihet n, vija
kam me i marrė prej bari n' qdo fije pėr fije
me ditė ku e kan cakun kto vargjete mija
zot i madh sa e largėt qenkan fundi e dija
4
shkallė mbi shkallė tė qeillit po rendisen fletėt
nė qdo njerėn fletė nji gjuhė e pa shkrue
a thu ne nuk vdesim por na ndrrohen jetėt
pse nuk na flet qielli qe din me dėshmue
5
po kur e ndjekė vargu penden qė shkrinė ngjyrė
edhe hapi shekull qė don trup me ra
kur e shikon vepren penda nė pasqyrė
ju thot me shtri dorė urat mos me i vra

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 04-03-08 20:06

Titulli: lirik
 
Nė KORIDOR HAPA

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

Hapa nė koridor
po vijnė
mbahu burrė i dheut lufto

dhe veshėt curr lart rrijnė
her rrinim pk te shkujdesur
her n' gjendje gatishmeria
bilbilat duke dėnesur
pėr ne po qanin nėn hije
natė me ethe llahtare
hapat me tė armukut kah muri
qendro oj zemer shqiptare
se ti je granit e guri
kėshtu kurajo i jepnim vetvetit
armiku kur na ka msy
her me gjak trirmrije e her prej sikletit
por t 'gjallė nuk donim me u thy

hesht ndėgjo
i mjeri rob arbrorė
mos u dorzo
mbaju shqiptarė i gjorė
ja ja jan duke ardhė zemren mbaje qelik
shtrėngou e mos vdis pa gajret
msyje tė parin armik
tė vrasin por edhe ti i vret
kėshtu kalonin pipzimet pėrgjimet nėpėr vite
nė gjendje lufte nė gatishmėri
o shqiptarė sa vdekjet i prite
shekujt i ke vuajtėri
kėshtu nė burg na kalonte rinija
nė ankthe tė vdekjes nė pritje
nėpėr izolime nė burg e qelija
nė luftė hedhnim shtat e rritje
nė vend s e ti dhuronim tė dashures lule
n'robėri na shkonte moti
robėr me nji numer e me nji far vule
ku fatin na e vuloste ankthi e loti
ata me hapa aktronin montim
aktronin gatishmėri me vra
ne gati rrinim pėr nji vetmbrojtje e luftim
si gjithmonė duarthatė me shkja
vinin shkonin qelsat zingjirėt uniforma vinin shkonin
sa koridor i mallkuar
heshtur tinza ecnin vėzhgonin pėrgjonin
un duke pritė radhen pėr tu ekzekutuar
ja nė qfar kushtesh shkruante poeti
vargje nė gjendje e nė ethe
nė vetmbrojtje rrinim flisnim vet me veti
si zogu nėn gjarprij qė zvarrisen nė gjethe
kėshtu vrastare ndihej shushurima
vrastarėt pėr gjak tė etur
e ju mė thoni pse vargjet me rima
nė burgje pa mėshirė mė jan tretur
vrastarėt nuk ma donin vargun e lirė
as fjalen si xixillonja
ata nuk e donin as nji varg ilir
as shqipen si ari me tė arta shkronja
ja pra nė gjendje lufte kam shkruar
duke pritė her mbas here ekzekutimin
ka pas ndojher raste kur orė kam numruar
her lutjen her vargun her shqiptarė qėndrimin
lutjen lart atje ne qiell te zoti
qėndrimin me vdekė si burrė
nė kto ethe prore na shkoj stina e moti
e vargjet me vinin si gurrė
ma ndrydhnin shpirtin kur vinin varg burimet
robėruesit vrojtonin pansllavian
kur mė vinte fjala pėr varg e frymzimet
me shkrua pėr liri e vatan
ata gjithmonė punonin me na thye
ata nuk na lenin tė qetė
ata qė demon ishin kėmbė e krye
s' mė lan tė bėhem poet
prandaj vuaj un sot se vargun ma treten
ndjejat mi ndrydhen e fjalen e lirė
kujtimet e tyre tė largta mė mbeten
kur shkruaja nga njiher me dėshirė
o zot sa tė bukura ishin vargjet e kullimit
sa rrjedhshėm mė dilnin mahnitė
porsi sharmi i yllit nė kthjelltsi t' burimit
kur lozte nė valen me dritė
e fjala poete thyente dry e grila
kalonte fusha e qiell hane
me cicrimė melosi s' bashku me bilbila
arrinte nė tokė dardane
her her ma percjellte sharmi i ylberit
nganjiher edhe vet puhija
me nji bardhsi n' flatra si ngjyra e sheqerit
ma niste kah etnike shqipnija

burg armik kazamat
un i huaj shqiptarė
dita nji shekull monotone e gjatė
nder kthetra tė armiqve vrastarė
nė dhe tė huaj rob internim
nga gjuha e huaj rrethuar
ne listen e zezė mbikqyrje keqtrajtim
gjithkah me plan i vrojtuar
shikonin flsinin heshtnin
flisnin pėshpėrisnin pėr mua
gajaseshin talleshin qeshnin
e un me djersen si krua
vdekjen e prisja nė mesditė
vdejen e prisja e daten
kahdo qė ecnin mė dukeshin si n' pritė
o zot si e mbrehnin shpaten
dhe lenin pėrshtypjen vrastare
nė qehre shiheshin dinak
e urrenin etninė shqiptare
me gjuhė me farė e me gjak
urrejtje pansllave thelbsore
urdhra kahdo tinzarė
tė shuajn faren arbrore
mendonin kėta bizarė
nė listen e zezė mė mbanin
me dosjen e trashė shovene
pėr kurė e kishin planin
o zot qfar soji hijene
dhe un prap i gjori rob
naten ngrihesha nė mendim
po vijnė thosha o kob
po vijnė pėr vrasje e krim
kėshtu mė ecnin ditėt e mundimeve
kėshtu o kombi im
kalonim muajve e stinve
nė koridorin hapave krim
hapat e armikut pėrgjonim
dhe prisnim shpaten e ekzekutorit
e ėndrrat se mos po shpėtonim
nėn kthetra tė okupatorit
kėshtu kaluan vite
menduam se do tė na vrasin
na liruan nji tė bukure dite
por kujtesat po na ngasin

autori xhelal ferizi nė mergim

lirik 06-03-08 00:10

Titulli: lirik
 
Prejani rrėnjėt tradhtisė-
------------------------
shkruan xhelal ferizi shkruan titullin prejani rrėnjet
tradhtisė

*nėse un ma nuk jam nė mesin tuaj
*me penden time tė arit
*mos harroni shqiptarė se edhe nėn dhe do tė vuaj
*me e humbė nga toka jonė rrėnjėn e tradhtarit

*humbeni ju breza qė vini
*se nuk arritėm ne
*dukuni shqiptarė pasiv kurr mos rrini
*tradhtisė qdo rrėnjė me ja pre

xhelal ferizi autori nė mergim

lirik 07-03-08 15:54

Titulli: lirik
 
Puthja e parė e dashurisė

Autori xhelal ferizi ne mergim liriku


puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh'tare lumturisht mė pėrshkonin

nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrtkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit

as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre'shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm'hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto perjetime mahnitore


un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė nji qiellė pėrplot ndjesi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte

prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kė fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė

un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
neper secilin kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut e sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi

o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin

un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė

as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi dehse nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte shkėlqim

tė gjitha yjet ather paten ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzet tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė

nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na terheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje

tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat eshprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire

aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me flete si gjyesem faqe
si ka mundėsi qė nga nji puthje tė vijnė te gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe

tė dy te ai lum i vogel me bilure
nė bukurinė madheshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit


nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkiivat zemrore
edhe lulet kishin ardh me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshskrimet

me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit

udha mallendgjyeshme' e te gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast per secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e sterhollė

tė gjitha bukuritė ne at qast kishin shpernda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kercejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpernda sihariqt diamntrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e ktij qsti e pėrbėrjen aromtare

nuk ishte ndje askund ksi qasti nder mahni
si puthja jonė ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
ti gjithat artet nė kronika kan shpreh art n' mjeshtri
a do te ket ma ksi qasti mbi dhe vallė

thonė se ather veq sa ksih fillu pranvera
kur ne krahrorin tm ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura ere
u shkrinė ne qstin e asaj kohe perjetsisht unike
tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pend e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet

ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterin e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra ne dorzim te melankolisė

krahnori i jonė e buzėt dredhzkuqe
e faqet e fijet t qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje eburbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut

tė gjith kishin ardh nė kėt n ismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nis fat per ne


o zot kahdo kishte shuje ne lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qe shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashi uri

un i shkrumburi pėr tokė e atdhe
mbahesha per belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht ne mendė qastin do ta mbajė

xhelal ferizi autori ne mergim

lirik 07-03-08 16:05

Titulli: lirik
 
Sot, 15:54 #407
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 956 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Puthja e parė e dashurisė

Autori xhelal ferizi ne mergim liriku


puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh'tare lumturisht mė pėrshkonin

nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrtkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit

as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre'shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm'hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto perjetime mahnitore


un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė nji qiellė pėrplot ndjesi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte

prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kė fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė

un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
neper secilin kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut e sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi

o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin

un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė

as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi dehse nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte shkėlqim

tė gjitha yjet ather paten ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzėt tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė

nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na tėrheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje

tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat eshprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire

aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me flete si gjysėm faqe
si ka mundėsi qė nga nji puthje tė vijnė te gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe

tė dy te ai lum i vogėl me bilure
nė bukurinė madhėshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit


nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkivat zemrore
edhe lulet kishin ardhė me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshkrimet

me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit

udha mallendgjyesh# m' e te gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast per secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e stėrhollė

tė gjitha bukuritė nė at qast kishin shpėrnda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kercejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpėrnda sihariqt diamantėrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e ktij qsti e pėrbėrjen aromtare

nuk ishte ndje askund ksi qasti nder mahni
si puthja jonė ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
tė gjithat artet nė kronika kan shprehė si art n' mjeshtri
a do te ket ma ksi qasti mbi dhe vallė

thonė se ather veq sa kish fillu pranvera
kur nė krahrorin tm ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura ere
u shkrinė nė qastin e asaj kohe pėrjetsisht unike
tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pendė e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet

ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterinė e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra nė dorzim tė melankolisė

krahnori i jonė e buzėt dredhz'kuqe
e faqet e fijet t' qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje e burbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut

tė gjith kishin ardhė nė kėt nismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nisi fat pėr ne


o zot kahdo kishte shije nė lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qe shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashuri

un i shkrumburi pėr dashuri e atdhe
mbahesha pėr belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht nė mendė qastin do ta mbajė

xhelal ferizi autori ne mergim

natyra 07-03-08 19:38

Titulli: lirik
 
[quote=lirik]Sot, 15:54 #407
lirik


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 956 Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Puthja e parė e dashurisė

Autori xhelal ferizi ne mergim liriku


puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh'tare lumturisht mė pėrshkonin

nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrtkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit

as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre'shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm'hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto perjetime mahnitore


un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė nji qiellė pėrplot ndjesi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte

prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kė fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė

un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
neper secilin kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut e sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi

o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin

un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė

as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi dehse nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte shkėlqim

tė gjitha yjet ather paten ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzėt tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė

nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na tėrheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje

tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat eshprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire

aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me flete si gjysėm faqe
si ka mundėsi qė nga nji puthje tė vijnė te gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe

tė dy te ai lum i vogėl me bilure
nė bukurinė madhėshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit


nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkivat zemrore
edhe lulet kishin ardhė me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshkrimet

me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit

udha mallendgjyesh# m' e te gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast per secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e stėrhollė

tė gjitha bukuritė nė at qast kishin shpėrnda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kercejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpėrnda sihariqt diamantėrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e ktij qsti e pėrbėrjen aromtare

nuk ishte ndje askund ksi qasti nder mahni
si puthja jonė ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
tė gjithat artet nė kronika kan shprehė si art n' mjeshtri
a do te ket ma ksi qasti mbi dhe vallė

thonė se ather veq sa kish fillu pranvera
kur nė krahrorin tm ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura ere
u shkrinė nė qastin e asaj kohe pėrjetsisht unike
tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pendė e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet

ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterinė e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra nė dorzim tė melankolisė

krahnori i jonė e buzėt dredhz'kuqe
e faqet e fijet t' qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje e burbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut

tė gjith kishin ardhė nė kėt nismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nisi fat pėr ne


o zot kahdo kishte shije nė lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qe shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashuri

un i shkrumburi pėr dashuri e atdhe
mbahesha pėr belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht nė mendė qastin do ta mbajė

xhelal ferizi autori ne mergim[/quote]

WOOOOOOOOOOOOOWWWW I NDERUAR Z.XHELAL ME KE LEN PA TEKST NE KETE POEZI TEJET MAHNITESEEEEEEEE E PA PERSHKRUME POEZI QE KAM LEXUAR NDONJIHERE,PERGEZIME O MIK.....
PS..I THUAJ ASAJ TROPOJANES MALSORE VEQ POEZIN QE TA PASKA KUSHTUAR YT SHOQ I PASKA NJE GJYSEM-MILIOOOOOOON HAHAHAHAHAH

Me respekt
Natyra

lirik 08-03-08 01:56

Titulli: lirik
 
Mikeshė Natyra Paskam Lind Nė Kėt Botė Mos Me Ma Dit Kush
Sot Njerzit Po Kekrojn Pare Fjalt Po Thonė S Po Na Duhen Haaaaaaaaaaaa
Faleminderit Pe Vlersimn E Poezzisė

natyra 09-03-08 04:47

Titulli: lirik
 
[quote=lirik]Mikeshė Natyra Paskam Lind Nė Kėt Botė Mos Me Ma Dit Kush
Sot Njerzit Po Kekrojn Pare Fjalt Po Thonė S Po Na Duhen Haaaaaaaaaaaa
Faleminderit Pe Vlersimn E Poezzisė[/quote]

....qofshe me nder dhe i uruar gjithnje z.Xhelal,vertet me ke bere te qeshi kur thua qe Njerzit po kerkojn pare,e jo fjale,Ne fakt parja po luan rrol sot o mik,po ke pare ke boten tenden padyshim,hahahahah

Ndjefsha t'miren
Natyra

lirik 09-03-08 08:53

Titulli: lirik
 
Titulli: lirik

--------------------------------------------------------------------------------

Mikeshė e nderuara
Natyra
Paskam Lind Nė Kėt Botė Mos Me Ma Ditė Kush
Sot Njerzit Po Kėrkojnė Pare jo fjalė
Fjalėt Po Thonė S' Po Na Duhen Haaaaaaaaaaaa
Faleminderit PėR Vlersimn E Poezisė

dhe ja disa vargje pė paranė nga autori xhelal ferizi


liriku
--------------------------------------------------------------------------**************************************************

Paraja po i kryen punėt e mdhaja
---------------------------------------

autori xhelal ferizi liriku ne mergim
---------------------------------------

paraja po bėhet mbret i jetes dhe i drejtimeve
-------------------------------------------------
paraja po i bėn hajnat tė famshėm ajo po i drejton edhe ndjenjat e dashurisė tash
paraja po sjell tallava e gjithfar defrime
paraja patriot po bėn secilin ish udbash
paraja po drejton kurrizet e mjera
paraja drejton edhe ndejnja tjera
edhe kriminelin po e bėn mbret
paraja hajdutin n' faqe t bardhė po e qet
ata qė s# kan para nuk do tė jen tė rėndėsishėm
parasė po i pėrkulet bota
pėr para po u dashka me qenė i pangishėm
paraja u bė kult me rrota
kėt e mora vesh gjat pervojes dhe jetes time
e mora vesh se me
para muind te blesh edhe njerz qė tė flasin mirė e te bejn mbret
paraja ma rendesia ka se miliona shkrime
paraja nuk ėsht mjaft edhe t' keshė sa i det
me para NJERZISė mund tė ua mbyllėsh gojen
mund ti bėsh njimij tė zeza
ME PARA SI Tė DUASH MUND TA DREDHėSH LOJEN
mund tė mbashė sundim sa te ket dhe e breza
paraja e nxenė diellin paraja e sjellė shiun
paraja e mbanė fjalen kahdo neper fr one
e prap tė shkruajn gazetat mirė per pareliun
paraja paraja ajo rrotė demone

paraja e nderuara kulti i shqiptarve
paraja ky kult botrorė
kjo ua ka mbushė gojen gazetarve
qė tė flasin mirė pė pasanik t' gjorė
prandaj pareliu ėsht gjithqka MBI DHE
pareliu edhe pak e do tė bėhet kult
kahdo nde r kombe e fe

mjerė artisti poeti e piktori qka ka me e gjetė sepse ata nuk kan shpirt pareliu
e hajduti ka rrezik me shpirtin e tyre te paster vdesin pėr buk e turprohen ne mes te rruges
pareliu duke dredhė zingjirin do ta mbanė boten pėr fyti
mbas parelitu turren njerzia
jo mbas vlerave
paraja paraja na mbyti
paranė e ka shpikė tradhtija
paraja ėsht forca e centrifu ges me para dajė quhet edhe thiu
sot vlera nuk i intreson kujt por paraja
MJERė AI Qė NUK E KA PARANė do tė gjejė nė jetė varfrinė e belanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė nuk do tė gėzoj jetė as vatan
mjerė ai qė nuk e ka paranė ai s do tė ket dashuri as me tė vėllanė
mjer ai qė nuk e ka paranė ai nuk do tė ket nėnė as babanė
mjer ai qė nuk e ka paranė ai miq as shok dot nuk mund tė mbanė
mjer ai qė nuk e ka paranė per miq s' mund tė shtroj bibė as biban
mjerė ai qė nuk e ka paranė ai varfrisht gjithmonė do tė qanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė as gruaja nji dit dot nuk do ta mbanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė as fėmiu krahun ma nuk ia mbanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė ai s' do tė ket as kėt e as at dynjanė
mjer ai qė nuk e ka paranė ai nuk do tė gėzoj as diell as hanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė nji dit as lėmoshen s' kan pėr ti a dhanė
mjer ai qė nuk e ka paranė ate as drejtsisht me folė nuk e lanė
mjer ai qė nuk e ka paranė ai s' do teket ahret as s' do tė ket dynjanė
mjer ai qė nuk e ka paranė atij mjerimi zullumin kurr s' ja ndanė
mjerė ai qė nuk e ka metelikun me lot ta ket gjithmonė te mjer qerpikun
mjer ai qė nuk e ka metelikun as nuk do te ket vlla e as nuk do t' ket mikun
mjerė ai qė nuk do tė ket pare gjith jeta do ti shkoj n' pėr trotoare
mjerė ai qė nuk e ka at pare gjith jeten do ta ket tė shtri at doren lypsare
mjerė ai qė nuk a ka at pare ai nji dit ka me dalur fare
mjerė ai qė nuk e ka at pare ai kurr nuk do tė gjen as shtegzgjidhje as qare
mjer ai qė nuk e ka at pare ai kurr nuk do te ket qaste gėzimtare
mjer ai qė nuk e ka at pare ai jeton i mjerė nė boten kalimtare
mjer ai qė nuk e ka at pare as nuk e don fshati as njerzia qytetare
mjerė ai q e nuk e ka at pare ate nuk e don as shtresa varfanjare
mjerė ai qė nuk e ka paranė ai nuk njeh lezet ai nuk njeh dynjanė
mjerė ai qė nuk e ka paranė dielli e hana qeshin e prore qanė
mjer ai qė nuk e ka metelikun atij edhe qirin kahdo shkon ja fikun
mjer ai qė nuk e ka metelikun atij edhe fatet kahdo shkon i ikun
mjer ai i mjeri qė nuk e ka at pare ate e perbuzin tė gjith ashiqare
i mjerė ai qė nuk ka at pare ate qeveria e len n 'trotoare
mjerė ai qė nuk e ka at tė mjerė paranė kot e ka n# qdo vepėr kot e ka duanė
mjerė qė paranė nuk e ka nė gjep do ti vajtojnė motet por si qyqja n' shkrep
mjerė ai qė paranė nuk e ka n# kuletė ai nuk do t 'ket gzim as nuk do t'ket jetė
i mjerė ai paranė qė nuk e ka nė gji 'ate doa ta shkelin tregtarėe bigjozgji
i mjer ai paranė qė nuk e mbanė nė gji ate doa ta shkelin kurvarė e bigjozgji
i mjeėr ėsht ai i varfėr askush si qanė hallin ai nuk ka paranė tė gjtih do ta tallin
i mjerė ėsht ai qėe ka shkelė paraja
i mjerė ėsht ai qė qanė pėr paranė
i mjerė ėsht ai qė e vret paraja
i mjerė ėsht ai qė nuk eka paranė

i mjerė ėsht ai qė nuk ka para
i mjerė ėsht ai qi paraja i mbjellet n # gjak
i mjerė ėsht ai qė lindė e vdes fukara
i mjerė ėsht ai varfanjak

paraja po quhet sot babė e nanė
paraja po quhet sot vlla e moter
ėsht ai qė kult e quan paranė
qė paranė e quan atdhe shpirtė e voter

paraja paraja paraja
njerzija jan rob tė sajė
paraja i mbanė postet emadhaja
varfnjakun e len nė vaj


mos enjihini si diell paranė
i mjerė ėsht ai qė paranė e njeh si qiellore
i mjer♪7 ėsht ai qė zot e din paranė
i mjerė ėsht ai qė paranė e njeh si mbretrore

autori xhelal ferizi ne mergim
-------------------------------------

lirik 11-03-08 14:57

Titulli: lirik
 
Aman zot na ruaj shqipninė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

m’ ia ruej detin e malsinė
ruaje at tokė me gurė e dhe
na e ruaj gjuhen me tri fe

sa tė ket diell e hanė me nxe
mos ma le me ra n’ndoj kob
ma ruaj shum mbi dhe e glob
gjithkah bjen shqipnija e ,jonė
gjithkah shqipja mirė ligjron
gjitkah shtrihet e lashtė etnike
nė vise tė bardha ilirike

gjithkah flitet gjuha e vjeter
shkelė e kan shum krajl e mbreter

shum ordi e shum vandal
shum renkue i kan fushė e mal
shum ėsht shkelė mbi gurė e dhe
shum dėmtue ėsht n' gjuhė e fe
shum ka vuajt shum ėsht gjymtue
shum e loti i rrjedhi krue
shum i kjanė po ata djepa
shum vajtuen qyqet nder shkrepa
shum ka vuajtė nėpėr epoka
ruaja shqipen me dy koka
ruaja fjeren lule e barin
m' ja ruaj nderė e fis shqiptarin
punen pronen e gurė tė zallit
e tė punoj kjo me djersė t’ ballit
kahdo token e ka e detin
m ja ruaj ara e bereqetin
grurė e miser fletė e pip
m ja ruaj gjuhen artin shqip
edhe vleren edhe etiken
e m’ ja ruaj n’ tinguj muziken
ruaja tė bardha gurra e lisa
ah m' ja ruaj gjubletė e plisa
m’ ja ruaj nė male bukurinė
e'm'ja ruaj nė gjak trimėrinė
m' ja ruaj besė e fisnikrinė
ah m ja ruaj kthjelltsisht logjiken
m' ja ruaj tė lashtė gurė e antiken
ruaja dheun zallina e gurin
aman zot m’ ja ruaj flamurin
edhe fiset e tri fe
mos me u shitė e mos me u ble
mos u gjetė mbi dhe shqiptarė
qė shėrben si mercenarė
aman zot m’ ja ruaj zakonet
m’ ja ruaj detin e gomonet
edhe anijet plazhe e zallina
m’ ja ruaj kroje e ledina
m ja ruaj zogj m' ja ruaj bilbilat
gongje e fllanza e karajfilat
edhe shpendė tjerė kah cicrima
m’ ja ruaj arm't porsi vetima
m' ja ruaj etnike mendjehollen
m' ja hjesho artin e shkollen
m' ja zhvillo vlera e prodhime
e ma ruaj kahdo n’ burime
kahdo shtrinė pėr s 'gjerė e s' gjatit
pėposhtė malit t' lazaratit
e ma poshtė kah follorina
nė ambraki e kah janina
tė mbreht mi ruaj djemt e qelikut
deri n' dardanė tė albanikut
ku bjen ibri n' shkumbardhė vale
ku tė dehė era qė lmon male
m' ja ruaj detin me ato kodra
dej ku bjen tivari e shkodra
edhe i bukuri dhe i ulqinit
e kah nisen gurrat t’ drinit
si n'dardanė si mbi njeshkė t'mdhaja
pėrmbi kodra kah rozhaja
edhe kah ohri e manastiri
shqip kah flet qdo pllambė iliri
e m ja ruaj po ato hise
e m’ ja ruaj po farė e fise
e qikė e grua e burrė e djalin
m’ja ruaj fushen breg e malin
edhe lashtsitė vlerat antike
ruaje zot kah ėsht etnike
edhe punėt me suksese
mos na e le me dalė prej bese
aman zot m’ ja rueaj etninė
ma ja ruaj n’ breza bukurinė
si sovrane t' ket lirinė
detin arat me kopshtije
fllad e lisa dushk e hije
m’ ja ruaj detin me hotele
edhe bagti e dhi e dele
shpezė bilbila e laguna
le ti vloj po ndera e puna
e mos u paftė kurr kohė e shqiptarit
nėn kėmb' t’ huaj as t’gospodarit
as nėn t’ huaja koloniale
duar mizore qė grryejn male
si bilbila ju shkoftė vera
krom e ari n’ pėr miniera
tė vetat i pastė kah begatia
me prodhue pėr kah seria
shum produkte metal holla
shum suksese i pastė shkolla
e mos pas’tė kund soj tradhtari
mos u paftė kund modė barbari
nė asnji cep me u mbjellė ndėr troje
mirė ju shtofshin drith e hoje
ndjefshin mirė stintė pėr kėt trime
gjithmonė pastė pemė e perime
edhe puna nė djersė e vlime
rrrush e molla ftoje e dardha
ditė e mote e stinė tė bardha
mos u laftė ma n’ lot e gjaqe
por nė aromė e manushaqe
ne aromė lulje e trėndafili
nė qdo vendė i kndoftė bilbili
si nė fusha e si nė ara
me bujqsi kjo qoftė ma e para
nėpėr shekujt i priftė e mbara
si kah arti e si kah puna
e mos ju duk’t loti as dhuna
krimi e drogė lloj kontrabande
jo me u tha me mbetė si krande
pėr kah vuajtja e papunsia
me i shkue keq moti e varfrija
si n’ kaukaz ku rrin azija
si nė indi a nė kalkutė
porse shqipja sqepekrrutė
ndejt krenare nė mes t’ flamurit
si kthjelltsija e bilurit
ndėr shum kombe tue value
kahdo puna i shkoftė tue vlue
nė shkėlqim bijve t’ shqiptarit
porsi shendi e ngjyra e arit
porsi e bardha nė shkumbė ujvara
kjoftė nė europė nji ndėr ma e para
aman zot gjith kah jan trojet
m’ ja ruaj ujrat gurra e krojet
m’ ja ruaj paqen edhe fatin
si malsorin mustakgjatin
si shkodranin e vlonjatin
si dibranin e si skraparin
si durrsak e kosovarin
tė mos e derdhin kot kta gjakun
por me nderė ta mbajnė bajrakun
jo nė bela vllavrasje loti
me ju shkua ma stina e moti
as me u mbrehė pėr vlla qeliku
por me grykė t’ rrijn kah armiku
mos u paf't ma hasmėrija
as me gjaqe me kja malsija
pushkė pėr vlla mos pas’t shqipnija
veq se n' shekuj n’ pėr vigjilje
shkofshin mirė fise e familje
si nė ahengje e nė gzime
nė dasma vloftė etnija trime
kahdo i thonė etni mbi dhe
ku ligjron shqipja n’ tri fe
edhe miq pastė kahdo e shije
e i lulzoftė shkolla me dije
si nė punė si nė shum sfera
leht si flladi e porsi era
dalshin nė ara e nė zhvillime
e jo nė gjaqe e tė kqija krime
ashtu qoftė edhe matjani
lab e qam edhe dibrani
pukė tropojė edhe iballe
mbarė shqipnija n 'gurė e zalle
si ajo plava shqip kah gjaku
si ai tuzjani e ulqinaku
qe kah deti ku shndritė kaltrija
i larmon gjith bukurija
ma ruaj zot gjithkah shqipninė
kahdo e ka shqip gjuhė e etninė
ah m’ Ja ruaj megja e zallinė
m 'ja ruaj zogun plot me lara
grurė e miser nėpėr ara
edhe tė bukur pranverė kah prilli
m’ ja ruaj rrepa e lule dielli
fijet t’ holla e fletė e fjera
edhe dushkun qė i lmon era
m’ ja ruaj fletė e’ m’ ja ruaj degė
ftue e bli qershi e shegė
ah m’ ja ruaj t’ bukura stane
fusha t’ gjera e at dritė hane
m’ ja ruaj motet gjithkah fillit
yje e qiell e driten t’diellit
m’ ja ruaj vashat si soj zane
fusha e ara n’ tokė dardane
ku e lmon sharmin ajo hjeshia
ku bjen fyelli e qiftelia
ku djelmnia ėsht kreshnike
ku jan vashat aq magjike
me ato vetulla hark e t’ holla
me ato faqe porsi molla
porsi langu i karajfilit
Si shkėlqimi n’ gurė t’ zmerilit
ku flet arti e bukurija
ku jan perla viset t’ mia
si kah maja e blert rugova
si nč fusha kur shtrinė kosova
si kah zalli e ujt e drinit
kah fushė bardha e dukagjinit
aman zot ma ruaj shqipninė
m’ ja ruaj te bukuren qamėrinė
fushat t’ saja me blerime
deri nė sul ku qėndron trime
nėpėr mote e nėpėr breza
kah janina e kah preveza
edhe motet tue vizllue
art e vlera tue flakrue
e mu kthefshin qam’t nė troje
e rilindja daltė mbi ploje
edhe ringjallja e gjuhė kombtare
fyell e def e zanamare
edhe kavalli e edhe lyra
si kah arta e kah kerkyra
kah korfuzi ajo ujdhesa
kah valbardhat shtresa shtresa
qe vijnė nė breg si kodėrzime
me u pėprlasė shukmbardhat n’ vlime
thue po vlojnė ah prej bardhsije
pėr me folė me gjuhė etnije
o aman zot ma ruaj shqipninė
m’ ja ruaj art e bukurinė
kah mbajnė motet e erė tue lmue
dil oj hanė me e zbukurue
ma lidh bukur me kordele
me turizėm e hotele
m’ ja ruaj shqip artin e rimen
m’ ja ruaj t bardhė at gurgullimen
edhe tė bardha ato ujvara
ah nė europė u paftė ma e para
pėr kah rendi e bukurija
pėr kah arat si kutija
pėr kah shija e shalqinit
kthjellt mi rrjedhtė gjith vala e drinit
e ma hjeshofshin’ato bregore
e mos ma lashin koh’t mbas dore
shkrept’ė e para si rrfe e motit
nga qamri e nė vise t’ hotit
DERI N’ GUCI DERI N’ KELMEND
KAH JAN FISET REND ME REND
PER KAH FJALA E PER KAH DIJA
nė art buzqesht gjithmonė etnija
edhe malet e dukagjinit
qė prekė hieja n’ brigje t ‘drinit
mbetshin n’ shekuj tue shkėlqye
kurr ndoj maje pėr pa u thye
mos i shkeltė kurr kambė e huaj
fati i qiellit le ta ruaj
edhe shkodren edhe bunen
gith ma gzoftė shqipnija punen
edhe i vlofshn shum fabrika
rrnoft e bardhė me djem e qika
mirė i shkoftė art e teknika
si kah shtofi e kah pėlhura
me tunele edhe me ura
ju shtoftė rrita djal pas djalit
n’ djem e vasha zana t’ malit
si me shitė e si me ble
mbar i shkoftė tregu mbi dhe
mos past’ kurr ma korrupcione
veq mirnjohje e medaljone
as mos past’ kurr ma trazira
qoftė nder shoqe ajo ma e mira
zonjė e parė nė mes t’ ballkanit
porsi gradat t’ kapedanit
porsi arti i ylberit
rrnoft e qoftė mbi maja t' nderit
rrnft e qoft kah pasurija
i rrnoftė fatie pamvarsia
porsi palca e shkambit t' gurit
i qendroftė shtiza e flamurit
e pastė zemren si qeliku
mos e shkeltė em kambė ermiku
torjet t' bardha pastė n lulzime
rrnoftė e qoftė me fise trime
ju ndegjoftė gurra e kullimit
me valbardha t' grugullimit
edhe hjeshija veshur nė ari
e me valle e kangė shqiptari
u gzoftė prore neper mote
qoftė nji lule n' mjedis bote
emri i sajė u qnedistė qiellit
past bekimin te hanė e diellit
mir i ecshin stint e motit
e bekime pastė prej zotit
e bekoft at pernedija
i ndejt n' shekuj pamvarsia

autori xhelal ferizi ne mergim
AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

lirik 11-03-08 21:26

Titulli: lirik
 
KALAJA

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Nė SCILIN LOT Tė PENDES TIME KALA
Nė SECILIN GURė VAJTIM BUKURIE
O QIELL NGJYRA E KUSHTRIMIT TIM NUK DON ME U THA
SHPėTONI QDO GURė ETNIJE

GURI Qė THRRET Nė NDėRGJEGJE HJESHIJA ANTIKE
HJESHI HYJNORE Qė LASHėTSISHT FLET
LEGJENDA DėSHMITARE GURė E GJURMė HISTORIKE
BUKURI NGA VETVRASJA JONė Qė RRėSHQET

SHQIPTARė MERRNI NGA RRėNJėT E TOKES
RIGJALLRIM VET'DIJE MBI VLEREN
NDEZNI VULLNETET NėPėR QENDRA Tė KOKES
ANTIKEN RIPERTRINI SI LULET PRANVEREN

MOS LENI Tė RROKULLISEN BUKURITė MAGJEPSTARE
GURIN PUTHENI MBAJENI Nė VI
KALATė JAN MAHNITSE BUKURI SHQIPTARE
MBANI ME T’ QELIKTEN DASHURI

GURIN THEMEL I LASHTSISė
PėRKDHELNE Nė THEMEL E Nė BEDENA
DHE MBROJENI GJITHKAH ANTIKEN E ETNISė
VETėDIJA LE Tė ECė N’ TUAJA VENA

E KUR VETėDIJA Tė VLON NėPėR KORE
Nė QDO QELIZė PREJ TRURI
MBANI Nė MURE GURėT E KALAVE ARBNORE
SHQIP MADHėSHTORė LE Tė MBAHET GURI

FOLNI ME GURIN NėPėR SECILEN RRUDHė
PERKDHELNE Nė FALėNDERIM
KUJTONE ME MALLė Tė KALUEREN UDHė
ANTIKE Tė GJURMVE N' SHPIrTRPėRSHKRIM

GURI KA SHPIRTė AI FLET DėSHMON
BUKURIJA E TIJ DEHė DAMARė
MBANI KALATė E MOS LENI DEMON
SE GURėT JAN THEMELI MALLENGJIMI SHQIPTARė

GURėT AMAN GURėT VRAPONI O BURRA
MOS LENI KALA ME RA
BUKURIA Mė FLET PENDA DIGJET SI FURRA
ME LOT PėRVLIMI Qė QANė PėR KALA

O SHEKUJ NDIHMONI THIRRNI O KUSHTRIME
KALAJA SHPIRTRAT LėVIZė
ETNIKE SHQIPėRI O E LASHTA TOKA IME
Nė KALA SHUAN MALLIN RREZJA ME PUHIZė

Nė VJETėRSITė E SAJė KUJTIMET NOSTALGJIKE
SHPIRTIN SECILA EPOKė
E MBUSHė ME PėRZIERJE NDJENJASH ILIRIKE
SHQIPTARI I BIRI I SHQIPES ME DY KOKė

SHKRUAR NGA AUTORI XHELAL FERIZI

lirik 11-03-08 21:37

Titulli: lirik
 
Nė mes tė dy tehave

xhelal ferizi autori

koka ime nė mes tė dy tehave mbrehėtarė
nuk u pre
sepse shekujt vrapuan nė qiell vetimtarė
pėr vargjet me lotin rrėke

ata mė shpėtuan
duke thirrė tė madhin zot
ata u dashuruan
nė vargun tim shihni si nuk shkėputemi dot

shekujve ju jam mirnjohs gjithmonė
prandaj ju dhuroj qiell e dhe
ata secili nga nji yllė meriton
se mė mbajten shqiptarė me fe

autori nga mitrovica
xhelal ferizi

lirik 11-03-08 21:41

Titulli: lirik
 
Lulja qė fliste

Shkruan xhelal ferizi

kur e shkėputa mė tha ti je poeti
po i thash tė dua pėr vargun tim
dhe tha ajo si vet me veti
m' pėrshkruaj o pend tari im
i thash nė gjuhė tė sajė
qė mėsua ma kishte aromtare
nji fjalė sa i koder a pllajė
dashuria ime nxitstare


i thash se ti je erė'aromė fjalė
je gjuhė zemre pėr qdo pendė
ti je pėr fushė e mal
simbol i pėrjtshmi shend


SHKRUAR NGA AUTORI XHELAL FERIZI

lirik 11-03-08 21:47

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Fjala e poetit

shkruan xhelal ferizi

me njė fjalė don tė thot njė jetė
tė thot njė tė njerzimit univers tė metė
njė luftė don ta perpijė me nji varg
dhe yjet me nji rresht don ti sjellė nga larg

Don q ė tė gjitha lulet ti nxisė
me njė fjalė tė bukurisė
dhe don tė shėrbej nė ag si ylli
me njė fjalė ta shkrijė shpirt'boten si dylli

oh poet e fjala e ti me pendė
me nji shprehje don tė nxėn sa nji glob vendė
dhe tė ndryshoj botėn nė rrjedhė
me njė fjalė don dijet tė gjitha me i mbledhė

fjala e tij don me qenė oqean
diell meteor e hanė
nė ballė me e nxjerrė me njė fjalė nji shekull njė stinė
don me nji fjalė ta perfshijė te gjith njerzinė e mahninė

dhe boten don rreth artit me nji fjalė ta sjellė
nji shkollė shekullore don me nji shprehje ta mbjellė
don qė tė jet vet arti mbi art
me nji fjalė qiellore tė zbres gjithsitė nga lart

shkruar nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
xhelal ferizi shkėputur nga kosova qė nga viti 1981

lirik 11-03-08 21:51

Titulli: lirik
 
Djeg'ja nji pendtari nė shekull

xhelal ferizi autori

u dogj nė nji shekkull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qė donte lumturi pėr njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan tė shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė

autori xhelal ferizi

halla e madhe 12-03-08 11:07

Titulli: lirik
 
I nderuar Lirik!
Vargjet Tua jane kurore e artit Poetik,eshte mahnites thesari i fjaleve tua...veq vazhdo !

hallall te qofte!

me nderime:halla e madhe

lirik 12-03-08 15:18

Titulli: lirik
 
Tė falenderoj e nderuara Halla e Madhe por kisha dashtė sikur tė isha edhe njiher njizet vjeqar e te filloja qe nga ather kur kisha vullnet e fuqi tė madhe energji por e kaluara ishte plot helm evuajtje mjerime siq e kaloj krejt kosova me lot e burgje e gjak
shum vergje me kan humbur dhe po mundohem ti rikosntruoj ka disa qe po i shkruaj sipas kujtimeve ne kombinim me sot por ato me jan zhdukur shum her gjat bastisjeve me kan mbetur disa .
mandej ne vitet e burgut gjith ajo kohė me iku kot e kshtu me radhė vetem tani jam pak i lirė tėshkruaj me gjithat pas kaq kohrash shum te papershtatshme per te s e kaluares
Ajo qė po mė lėndon ma se tepermi perkrahjen e popullit tim po e ndjej pak shum pak vargjet te cilat po i ruaj akoma s kan dal ktu
neper tubime shum njerzve ua tregoj forumet ku shkruaj por nuk lexojnė
kisha dashtė qe vargjet e mia te jen n evendin e vet ku ekan vendin dhe te ju sherbejn si dritė brezave
pra binduni se shum heret i diktuan prirjet dhe talentin tim prandaj me shkatrruan kaq pa meshirshem do te bindeni akom a ma shum ne te ardhmen ju pershendes sinqerist
faleminerit qe jepni nota reale sipas ndjenjave te sinqerta

lirik 12-03-08 17:15

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

Tė falenderoj e nderuara Halla e Madhe por kisha dashtė sikur tė isha edhe njiher njizet vjeqarė
e te filloja qė nga ather poezinė
kur kisha vullnet e fuqi tė madhe energji
por e kaluara ishte plot helm e vuajtje mjerime
siq e kaloj krejt kosova me lot e burgje e gjak
shum vergje mė kan humbur
dhe po mundohem ti rikosntruoj sipas kujteses aty ktu
ka disa qe po i shkruaj sipas kujtimeve
ne kombinim me sot
por ato mė jan zhdukur shum
her gjat bastisjeve
megjithat
mė kan mbetur disa .
mandej ne vitet e burgut gjith ajo kohė me iku kot
e kshtu me radhė
vetėm tani jam pak i lirė tė shkruaj me gjithat pas kaq kohrash
shum te papėrshtatshme prej te sė kaluares
Ajo qė po mė lėndon ma se tepėrmi perkrahjen e popullit tim po e ndjej pak shum pak
vargjet tė cilat po i ruaj akoma nuk kan dal ktu
ato jan edhe ma mahnitse dhe jAN SHUM
Neper tubime SHQIPTARE E MANIFESTIME shum njerzve ua tregoj forumet ku shkruaj
por nuk lexojnė HABITEM ME KET DUKURI
kisha dashtė qe vargjet e mia te jen n e vendin e vet ku e kan vendin dhe te ju sherbejnė si dritė brezave
Pra binduni se shum heret POLITIKA PANSLLAVE E ASAJ KOHE i diktuan prirjet dhe talentin tim prandaj me shkatrruan kaq pa meshirshem KETO ISHIN SHKAQET KRYESORE
do te bindeni akom a ma shum ne te ardhmen ju pershendes sinqerist
faleminderit qė jepni nota reale sipas ndjenjave te sinqerta
PėRSHENDETJE HALLA E MADHE URIME PAMVARSIA E KOSOVES SE SHUMVUAJTUR SHQIPTARE

lirik 12-03-08 17:19

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

NATYRė

kushtuar luleve tė miqsisė shqiptare

Shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

natyrė merrri tė gjitha shijet tua ma tė bukura
merri tė gjitha ndenjat falenderuese ingji'shprehje
merri ma tė bukurat krahshkruara flutura
dhe tė ylberit kulmin e pirjes nga deti kur shuan etjen si dehje

merre artin ma tė bukur tė hanes
merre secilen shprehje rrezen ma te bukur pingule
dhe thuaj nė gjuhėn shqip dianes
faleminderit pėr kėto ma tė bukura me qehre lule

natyrė' lulet qenkan tė llojit thua se i lindi hana
secila e paska shprehjen kurorė botanike
natyrė a thua kėto lule i ka vetėm dardana
thua se shartim jan i ndonjė bukurie galaktike

secila lule kėtu e paska qelsin e vet zemrorė
secila paska nji diell art me vete
kto qenkan vertetė lule tė mbledhura me dorė
qė mahnitkan gjallesat permbi dhe e dete

diana ti dhuroj nė shenj admirimi
ndėrsa un po i pėrshkruaj me fjalė curriltare
me currila shege e emocione ndriqimi
adhurueshėm po i pėrshkruaj n' shprehje kullimtare


diana thua se i ka marrė nga gjiri i ndonji ylli
kto lule me kėt ngjyrė diellore
a thua vetėm krojet arbrore e arbrori pylli
ngjyrosė kso fletėsh lule diellore

qfar dhurate tė dhurojnė ta kam lakmi
ku i gjejnė kėto lule fletė
kėtė me nji qehre qenkan pa larmi
por thua se nga dielli marrin gjak e jetė

duaj kėto lule natyrė
jepju langun ma tė bukur me pi tė dashurisė
kto qenkan vet dielli nė fytyrė
kto qenkan vet joshja e ndjenjes se mahnisė

po eren si kush e kan
a thua e kan si thellsia
e zemres kur dhasurisht ngazzlmin e ndanė
nė barkusha e gzime kah mirsia


lulet qenka mrekulli tė buta qė tė shtrojnė
butsisht nėn pushtetitn e urtsisė
a e sheh si argjendi thua se vlerė kullojnė
pė shpirta e zemra t' miqsisė

duaj natyrė kto lule nga sinqeriteti
a e sheh si ju shtrohet edhe gjaku i qershisė
se nė kėt erė dehet dheu e deti
kto i lmojn hanė e diell jan perla t 'bukurisė

AI UTORI XHELAL FERIZI LIRIKU Nė MėRGIM

lirik 12-03-08 17:22

Titulli: lirik
 
Sa i gjatė ky shekull

autori xhelal ferizi liriku

do ta pėrshkruaj me nji gjatsi monotonije rekord botrorė
do tė mbrrijė mė kėt gjatsi deri nė mbi re
sa i gjat ky shekull qė kurr nuk mė dha dorė
nganjiher mėrisht i turrem si i pa fre

autori xhelal ferizi

lirik 12-03-08 17:49

Titulli: lirik
 
Qerpiku i sajė kur lėvizte

autori xhelal ferizi autori i vargjeve poetike ne mergim

vetėm pėr qerpikun sa ujvara tė imagjunuara
kam derdhė mbi shprehjet pėr definim
kam zbritė tė gjitha rrezet ma kristalore ma tė shkruara
nga vet mbi qielloritė e i shartoja me shkrim

tė gjitha mbretritė e shijeve e degzimet e bukurisė
e tė bukurive qė vet i kam shpikė
qerpikun kam dashtė tė ja pėrshkruaj nga arti ma i pėrsosur i mjeshtrisė
sa krojet i kam tha nė nė kėt cak tė seciles galaktikė

kam tha edhe imtsirat e mahnisė e i kam thėrmuar
zbėrthimet e seciles lėvizje stil arti nė planet
kahdo nė bari ku puhiza leht ka lėmuar
kam kėrkuar talentin e materjes vet

doja me qdo kusht qė gjuhen ta zbuloja
si i thuhet ksajė enigme magjitė e te shprehurit kur levizte i sajė qerpik
o zot sa ingjijtė vet diellit ja kam nxjerrė nga zemra e goja
sa gurėt e qmuar i kam nxitė pėr tu shprehur me pikė

sa gjuhė cieceronse i kam shartuar me bilbila
kam shkuar nė pėrgjim te era e lehtė mbi brilante
jam hy vet nė secilen lėvizje tė dashurisė nė karajfila
nė sa e sa zemra e fjalė shkėlqyese e diamante

vetėm pėr at qėllim kam shkundė nė shpirtė sa e s a piktorė
aq shum dėshiroja qė ta emroj si emer
levizjen e qerpikut tė sajė mahnitorė
qė ylberat kur e qilte ajo qerpikun e mbyllte i ndezte mu nė zemer

sa shum kam shterrė gurra e trajta e emitime
emitova hanen kur sharton qerpikt me pyllė
u mundova fletėt kahdo nė art rime
e lėvizjen e qerpikve tė secilit yllė

qerpiku i sajė aq shum lmonte nė gjak
tė gjitha ndjenjat mė shtroheshin aty
nė at qerpik tė sajė si floriri me kapak
kur aq padjallzueshėm lėvizte mbi sy

xhelal ferizi autori ne mergim liriku

lirik 13-03-08 02:37

Titulli: lirik
 
Njiher nė trotoare

Autori xhelal ferizi nė mėrgim

njiher mė kujtohet nga shum her nė ilgelitet
me sy nėpėr disa qudira
un i gjallė quhesha por isha askundi vet


un isha hiqi gati nji pikė mjerani i gjorė
ikja ishte perspektiva ime
dyshek e kulm i kisha shi e borė
dhe kahdo pėr rreth zhgėnjime

nganjiher e vloja ashtu mu nė mes tė akullit shpresen
ėndėrrimtarisht me sy hapur
doja tė mbahesha per fije kashte e shikoja vesen
si rreshqiste si loti im mbi lulen e hapur


nėpėr tokė tė huaj i strukur i ndjekur
konak qiellin me dhe
her nė nji far kome e her gjysėm vdekur
si zogu pa fole

fytżrat te huaja mosperfillse qehre
ftoftesi e tokes mė ngrinte nė gjak
kaloja me muaj tė huaja fshatra e shehre
me hapin e cvilitur me lak

i shpronsuar i ndjekur i mbetur pa atdhe
lotin nė vend tė ujit e kisha me e pi
perveq diellit zjarr s kisha per tu nxe
laheshe nė tė ftoftin shi


dridhjet ethet mėrdhirjet i kisha perher besnike
s' mė ndahej as dridhja nė nofull
sa her me ka pa hana rrezanike
nė mal duke kėrkuar si kafsha ndoj strofull

te gjith drujt me habi mė shikonin
e un i shikoja ne secilen rrudhė
fatet askund mbi dhe s' mė ndihmonin
nuk gjeja dot shteg as udhė

vetmi llahtare ne mal
dushk i pėrzier me fletė
habija mbi qiell u ndal
habitshėm shikonte vet

ecja me nji ideal qė mundohesha ta ruaj
nė vuajtjen time tė uritur
sa her i thash zotit pse kėsht tė vuaj
me fjalorin tim tė ngrirė mbi dhe i rraskapitur

ku shkon mė pyeste vetvetja
ku ėsht caku yt
mė pyeste n deprimim uria e etja
e tė lodhurit pėr gjumė tė dy sytė

vetmija llahtare ma e tmershme se vorri
kahdo me ndiqte nga prapa
shtegu kishte humbur i malkuari qorri
e jeta mė nxiste me instikt e hapa

terro ėsht ky i thash o perendi
cilat sadiste satane e na e caktojn ket rrisk
un ėndrroja dhomė me nxemje e orendi
mendjen e kisha brisk

nė mal nuk kisha laps as leter
vuajtjen e kisha rimė
varg nuk kisha tjeter
perveq pasthirrmė e bėrtimė

sa flokt ua kam nxjerr drujve
sa shum i kam sjell tokes
krandeve dushkut e hujve
mėrisht kam shikuar drejt lokes

fillova ti urrej yjet
netet mė dukeshin llahtare
i urreja edhe pyjet
e rrugėe trotoare

buken e ėndrroja
nė ėndrra me sy hapur plot koken
nji fjal me askend nuk e ndrroja
nuk edoja as qiellin as token

ftoftesija ecte damarit
nė palcė hynte nė zemer
larg nga toka e shqiptarit
si quhej kjo vuajtje me emer

shushurima e nates monotone
uji i ftoft i prronit
nata si nji sterrė zezone
hijet porsi t' demonit

po ecja me ikė n' perendim
buken nuk e njihte qenja ime
nė gjak nuk kisha vlim
si ngrirjet mė sjellnin pendime

vuajtri qė nuk spjegohet
edhe sikur ta ringjallim shpiksin e fjales njerzore
nė asnji gjuhė dot nuk thohet
si quhet kjo krajatė mizore

her dilja ne fusha e ledina
her nė ligje tė pa fund
nga un ikte moti e stina
besnik i imi ishte i quajturi mund

nga pylli ne pyll fshat mė fshat
kalim vorresh errsira
i krrusur nė shpirtėe nė shtat
pėqartė me do vargje tė lira

kujt ti recitoja nė at ferr
pyllit tė huaj llahtarė
netve pyjore tė frikshme plot terr
un i pėrndjekuri shqiptarė


malet nuk mbaronin
as lugje lumej e dete
kėmbėt emia hapėronin
qudija i shtynte drejt jete

i ngrirė i uritur pa pare
i strukur i ndjekur i huaj
shikimet mbi te huaja trotoare
jam shqiptari qė vuaj

europen e kisha nė sy
dhimbjen per tė robruarin dhe
besen qė s' mė lente me u thy
lirinė si zjarrė me u nxe

ik nėper trojet sllaviane
nė tė huaja net plot katrane
ik sa ma larg nga armiku
me veten duke folė at gjuhė nane

netet kur vinin e binte errsira
gėrmuqsha nė qoshe e skuta llahtare
nė netet e frikshme nė agime t' ngrira
shum larg nga toka shqiptare

kėrkim neper male qėse gjente as busolla
kėrkim nėpė shpresa qė instikti i mbante
mė drejtonin rrugve e udhve t malit te holla
joshjet lakmiqare caku qė mi ndante

un naten e bėja nėankthe enė fletė
nuk dija a ėsht gjumė e vdekje
me thoj mbijetese jam mbajtur nė jetė
vuajtjen mu nė palcė e kam mbrri me prekje

edhe koha vet edhe gurė e lisa
e gjithqka qė ishte nėn qiell me kapak
gjenin konakt t' vet druj e qiparisa
qė llahtari i nates tė mos ju hyn ne gjakedhe guri kishte strehim
lulet futeshin ne mbuesė tė vet
perveq meje e nates n' llahhtarė e rrethim
qė rrinim si dy qyqe shkret

kėshtu m kaluan muaj duke kaluar brigje
nė net tė rrėnqetshme nėpėr pyje e druj
duke keru jetė e shpetim e shtigje
lllahtarshė me vetminė nėpėr dheun e huaj

uria s mė dnahej e terri
heshtja e vorreve e kobė kėnga e secilit karcell
pamja si vorri e ferri
nata nė dhe t' huaj qė mbjell

hapat e mi nė vetmi qė ngjethė
trishtim qė rrėnqethte nė mish
ne secilen krade te pyllit e gjeth
e thente qėndresen dy fish

nuk duroj hej heshtja nuk durohej mundi
e tmershmja pa fundėsia
i llahtarshmi terr qe si dukej fundi
as antkhet e uritjet e mia

udhėt nu i dija ecja pa busollė
i varfer atdheun si ėndėrr nė gji
sa vuajtjet me brenin si krimbi nė mollė
e palcen ma dridhte dnesja nė elegji

nė ethe per trojet shqiptare
nė ethe pėr njerzit e mi
ikje kahdo n“' TROTOARE
QRRėNJOSU PRAP PėR ME MBI

AUTORI XHELAL FERIZI Nė MėRGIM LIRIKU

lirik 14-03-08 23:07

Titulli: lirik
 
Kokėn mbi njė gurė

autori xhelal ferizi kushtuar vuajtjeve tė mia nėpėr ikje

njiherė nė nji pyllė shkova me fjetė
errsira erdhi e ra pa mėshirė
un me rriskun e etheve tė pa ndara nė jetė
un njė stėrvuajts i mėrdhirė

e preka drurin mu duk i ftoft i huaj
nuk e kuptonim njėri tjetrin
u mundova me gjuhen e vuajtjes tė ja pėrshkruaj
dhe thirra nė ndihmė shekullin ma tė vjetrin

deshta tė ja tregoj rrėnjėt e etnisė
prejardhjen time nga loti
por druri i huaj nuk njihte gjuhė t' miqsisė
armik mu bė edhe moti

filloj e mjerė furtuna
mali ushtonte e stuhia
ti kisha sė paku dy una
me zjarrė tė mė ndezej vetmia

por jo as zjjarr nuk kisha pran
nuk kishte kund nė qiell as yllė
as dritė veq llahtarė i pa hanė
dhe un me ethet nė pyllė

mendimet me shkonin n'mbulojė
nė ushqime pran vatres shqiptare
mė dridheshin nofullat nė gojė
nė naten vetmitare

me dushk qė e qita mbi guri
dhe trupin tim tė mjerė
disi nji gjumė mė zuri
nė pyllin shum tė gjerė

un shoku i pa ndarė i ngrirjeve mizore
me koken e jastėkun gurė
i lanun gjithmonė pas dore
si i hudhur mbi varr nji qivurė

kalova naten mbuluar
me dushk e tė holla fletė
nė pyllin e trishtuar
un i biri vuajtjes vet

as ėndrrat tė qetė nuk me lan
as ethet engrirja e gjakut
nuk kisha as ndihm as vatan
pa voter e vi te prakut

i ndjekur i pa atdhe
pa emer pa gjurmė pa miq
me zjjarrė nė ėndrrim e pa u nxe
nė atdhe nji shtepi me qerpiq

kahdo mbidhei mohuar
kahdo i perbuzur i shtyrė
me vuajtje te papėrshkruar
me ikjet si urdhra e detyrė

ik nga nji pyllė nė nji pyllė ma lart
ik nga nji breg ne nji koder
me vete mbi shpinė ethe duke bartė
nuk vleja as nji loder

mė kishin harruar edhe rruget e mia
edhe kokrrat e dheut tim
aty ku me balt mė kaloj fėmiria
as votra pėr mua nuk mbante kujtim

mė kishin harruar tė gjith bilbilat
lulet kahdo qė i kam kėnduar
edhe manushaqe edhe karajfilat
atdheut nė ringjallje kur ja kam dhuruar

as adresė askund nuk kisha
nji shtepi duke u rrėzuar pėrdhesa
nėpėr male tė huaja un vet vuajtja isha
e nga prapa m' ndiqinin varfria e besa

terri i huaj mė bėnte shoqėri
era e ngrirė si akull
sikur tė mosisha atdhedashuri
do isha rrėzuar me vdekė nė ato pyje shakull

kahdo nėpėr pyje vetėm mbijetesa
kahdo mua mė mbante nji fije
ndoshta do tė gjendet shteg dikund n' kto kthesa
por lutjet s mi pranonte ai qiell perendije

ftoft mė hynte ne veshka ftoft mė hynte ne zemer
jeta mi bė ngrirje nji far gjysem kome
nuk e njihja veten s ekush jam me emer
mallkimet i shkruaja por i fshija n' pendim gome

her gėzohesdha kot
her kot nisesha si nji hiq mbi dhe
por se cakun nuk e gjeja dot
thue se un jam hiqi i pa komb e fe

nata epa meshirė dita e pamėshirė
edhe vet qendresa dikur m' ka pėrbuzė
un qe kahdo dalje e rruget i kisha nė zingjirė
shqiptarė i djegur shpuzė

me harrimin shok me harrimin vlla
harrim me quanin hiqet
edhe vuajtja vet qė mė quante vlla
mė tha me habi pėr ty kush s 'pėrpiqet

XHELAL FERIZI AUTORI NE MERGIM

lirik 15-03-08 08:58

Titulli: lirik
 
Un pėr ty

Shkruan autori xhelal ferizi ne mergim

un pėr ty nuk i lash tė qeta tė gjitha bukuritė
nuk i lash tė qeta as filozofitė mė tė holla
i shkunda esencat nėpėr kuptime tė tyre pėr tė depėrtuar me dritė
pėr ty kam nxjerrė shprehje edhe nga pipa e molla

edhe ujvarat pėr domosdoshmėritė e shprehjeve i kam pi
tė gjitha pikturat i kam mohuar pėr tė lėnė ty pikturė mė tė bukuren
tė gjitha majat e e zbėrthimet e e arteve me qels pende nė dorė kam dashtė me i mbrri
vetėm qė pikturėn ma madhėshtore ta shpalli fluturen


un edhe shekujt i kam shkundė nėpėr qehre arkiva e shpirtė
nuk i kam lanė tė qeta askund edhe kullimet
kam hulumtuar gjithkah nėpėr qendrat e bukurive edhe ne burimin ma tė dlirtė
kahdo i kam shpirtėzuar e fjalėzuar pėr ty nė botėshpirtin tim pėrjetimet

un i lidha lumturueshėm secilen kokėrr zalli e tė dheut
pėr shpirtit tim duke u quajtur mahni vetėm pėr shkak se ty tė dashuroja
un me pendė kam vrapuar gjithkah gurgullimave prronit e sheut
pėr ty kam menduar kur gurgullimat e valėt dashurisht i testoja

ti u bėre mbretėreshė e zemres time sepse secila e jote pore nė lėkurė
e secila mikro gjurmė rrudhė e buzve tua ishte roman plot me art
ti secilen shprehje qehre e kishe pėr zemren tim grep e urė
qė mė bėre peshk i zanun qė rrij varė perjetsisht lidhur nė dashurinė e zjarrtė

edhe kokrrat e dheut nėpėr rrugė tė largta kur kam shkuar me makinė
meditueshėm i kam shiku lidhur secilen zemėrsisht shpirtlidhshmėrisht me ty e pėr teje
si ka mundėsi qė edhe relievet me qehre ti lidhi me ty e dashurinė
edhe qetinat e pishat e lidhura me degė me heshtje e neje

un kėt dashuri e quaj gjithqka e pashembullt shum ma absolute e ma e gjerė se secili deti
se secili qiell ma e gjerė se secila gjithsi
si ka mundėsi qė un edhe kur flisja vet me veti
nė krahėt e tu tė gjitha miliarda ndjenjat e shprehjet e jetės i vėrshoja pėr ti shkri

un flokun tėnd e kam nxjerrė tė pa konkurencė me tė gjitha garat botrore tė diamantit e arit fijet
nuk lash as pejzė tė hollė lulje kund ma tė bukur mbi dhe
un flladin tėnd tė dashurisė pėr zemren time e kam shpallur ma tė lehtin nė mbretėritė mbi driten e hijet
jan habitė edhe ekspertėt e dritave yjet e dielli e hana qė shkojnė kahd me nxe

dashurisht lidhur me ty kam shikuar pemėn arrren man e bli
qershinė gėshtenjen thanat e mollen e trupin e sajė
un ma shum se secili ylber jam shtruar kahdo shprehje me pi
pėr ty dhe dashurinė o zot si po mundem nė miliarda kujtimet kaq shum ti mbajė

nuk lash kund mbi ty as mbret as mbretėreshė nėasnji absolute materie garė
nė asnji lėvizje tė bukurisė as pikturė as nė ma tė voglen mikropikė
askund as nė ma tė voglin curril as nė ma tė madhen ujvarė
nuk lash kullim ma tė bardhė dashurisht pėrvjedhurazi ma bukur se bukuria jote me pikė

prandaj habiten lulet me artin tim tė pa fund
habiten edhe mbretėritė e fenomeneve e tė gjitha mirsive
si ka mundėsi qė un nė qiell e dhe askund
nuk lashė garė mbi ty tė tjera prej tė gjitha bukurive

u habiten edhe pikturat mė tė bukura edhe ato mbi dhe edhe ato qiellore
se pa kunkrencė piktura jote nė shijen mbretrore tė zemres time
doli ma e persoura nė secilen pjesė fytyrore e pore
mbi tė gjitha majat tjera tė arteve me mahni pėrshkrime

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik 16-03-08 07:08

Titulli: lirik
 
Do gjak mbi borė

autori xhelal ferizi

sa shum gjak mbi borė
thue se shekulli i zi,nuk u ngop,
dardanisė ,gjak tu i derdhė
bardh per mos me e lėnė
nga derdhja e gjakut
tash edhe ngjyrė e kuqe
edhe lulet e kuqe
edhe paqja me ngjyrė tė kuqe
edhe lulkuqja mė tmerron

autori xhelal ferizi nė mėrgim

lirik 16-03-08 22:05

Titulli: lirik
 
Nėse digjem

xhelal ferizi autori

Nėse digjem duke kėnduar
me zjarrin e pėrkushtimit
me shuani o tė uruar
me currila tė burimit

mė shuani me mėshirė
mė lagni me fat
mos mė leni tė nxirė
i djegur dit e nat

nėse mė shihni me pendė
duke u dridhė n' moskuptim
Mbajeni nė mendė
shekull lotin tim

xhelal ferizi autori mergimtarė shumvjeqarė

lirik 16-03-08 22:11

Titulli: lirik
 
TRADITA

shkruan xhelal ferizi

Iku ! kush e vodhi
nė njė natė pa hanė
edhe gjurmėt si duket me pezm i mblodhi
as besė nder ne pa lanė

autori xhelal ferizi

lirik 16-03-08 22:53

Titulli: lirik
 
Dhe deshta tė qajė

nga autori xhelal ferizi mėrgimtarė

kur deshta tė qajė nganjiherė kur mė nxiste moti
ndalesha tė mos qajė
dhe sikur mė ndalte diqka ndoshta zoti
nuk mė lente me shpėrthye nė vaj

pse nuk qaja dot
nuk e di as nėpėr shekuj pyets kėrkimtarė
as sot
ndoshta loti mė ishte tharėndoshta ishte shėndrruar nė gurė
ndoshta ishte bė akull
sido qė tė jet un nuk jam ma bilur
ndoshta ndjenja vyshkė mė ra pėr dhe shakull

si mund tė mos qajė nji poet
pse tė qajė mė thot vet thoti
edhe sikur tė keshė nė sy e shpirtė njė det
kuptimin e ka humbė loti

kėshtu mė than shekujt sot edhe ata qė vijnė
mos qajė mė than kot
ndoshta botėt tjera ta kthejnė harmoninė
dhe un qava pa lot

deshta tė qajė i shkruar nga xhelal ferizi
autori nė mėrgim

lirik 16-03-08 23:16

Titulli: lirik
 
Fjala

titulli fjala ėsht shkruar nga xhelal ferizi
autori nė mergim

Fjala nuk ecė ma
Kėmbėt ia mori djalli
Nuk ecė ma fjala
tė drejten ia mori pseudo'ligji
mbarapaskena
kėrcnuesi me maskė demokrati
krahėt ia preu koha e pa kohė

lirinė ia mori pranga
vendin ia zuri hiqi
vleren ia mori hilja
Nuk ecė ma fjala
Se forca ia mori erzin
Se intriga ia shtrydhi gjakun
Se lufta ia mori paqen,
se paqja ia mori vleren
vullnetin ia mori degjenrimi
fronin ia mori myku
se brerjen ia futi i ligu
koken ia kputi injoranca
e vrullin ia ndali brryltari
i padijshmie e la pa famė
me te u tall analfabeti
nė gara mbeti shum mbrapa paraje
rrespektin ja vrau interesi
rrencartė e perdorodhen si njala
mashtruest e shtynė ne grenmina si vala
arsye nuk e ka ma pushtet
askund nuk pritet si mbretreshė
e shkeli paraja e korrupti
pėrthurjet ja ngatrroi laku
e loti i rrejshėm e gradat ia hoqi
e shundi e kiqi lakuriq e lan
fjalen e gjveshi modae re bizare
ajo nuk mund tė ecė cullak
mbretreshė nuk ėsht ma fjala
ajo nuk ecė ma pa grada
ajo ngeci mbet
nuk ecė ma fjala mbi dhe
ajo nuk ėsht ma mbret
nuk ecė ma nder kombe e fe
fjala tash ėsht paraja
fjala nuk nuk rrin ma nder ne
nuk ecė ma nuk ecė ma fjala
se i ligu lirė e ka ble

titulli fjala nga autori xhelal ferizi
ne mergim

lirik 16-03-08 23:19

Titulli: lirik
 
Jam ngri

titullin e vargjeve jam ngri e shkruan xhelal ferizi
autori nė mėrgim

U ngriva nga nji akull i pa'mėshirė
Qė ra mbi mua nga epoka e namur
U ngriva nga mbshtjellja e tij e pamėshirė
U ngriva
me hirė e pa hirė
Mbeta statujė e ngrime pa levizė
Nga ky akull mos u mbeshtjellt kush
Ky po i ngrijka tė gjitha dashuritė

titullin evargjeve jam ngri shkruar nga xhelal ferizi
autori nemergim

lirik 17-03-08 06:58

Titulli: lirik
 
E vranė shpirtin e shqiptrait

xhelal ferizi autori nė mėrgim

vrit me varfri vrit me mashtrime vrit po politikė tradhtare
vrit me anė tė pushtuesit vrit me lajka e anashkalime
vrit me ndjekje mohim e kurbet vrit me montime bizare
e vranė shpirtin e shqiptarit e vranė shqipėrinė etnike trime


vrit me papunsi vrit me varfri ndajė babė e djalė
vrit me skamje mbyt prodhimin e fabriken
pėrdhe nga ky mjerim do tė shembej secili mal
shqiptarin e detyruan ta shes besen e etiken


manjakėt sarhosh nė maska engjujsh tė veshur
shqiptarin e prishen nuk e lan si bilur
kėta qė diell e dhe e hanė i duan tė gjveshur
e mbi dhe bashk nuk i duan dy gurė

kėta pra kėta qė mshefen gjithmonė msheft projektojnė
nuk lėnė pa prishė asgjė pėrmbi dhe
kėta qė luftra varfri mjerim e pėrqarje ndėrtojnė
gjithkah ndėr kombe e fe

kėta pikrisht kėta e prishen edhe shqiptarin
kėta e prishen njeriun mbi glob
kėta qč botes ja prishen kandarin
kėta jan lindur pėr pėr kob


kėta duan qė njeriu shpirtė tė mos ket
kėta duan qė bota tė mbushet kopila
kėta e varfrojnė shpirtin ekonominė nė jetė
kėta vrasin gongje e karajfila


kėta i ndajnė e dhe djalė e nanė
dy gurė nuk i lėnė bashk mbi dhe
kėta ndajnė vullnete i ndajnė diell e hanė

gėzim nuk lėnė ndėr ne


kėta e projektuan varfrinė
kėta e sollen shkollen e krimit
kėta jan ata qė e detyruan prindin tė shes fėminė
me lojrate tyre e maskat mashtruese tė aktrimit

kėta nė dėfrim tė pa fre shkuan pėr vete
se jan manjak egoist zemer perverse bizare
kėta nė dėfrime dėfryen nėpėr shtete
me varfri afatgjatė e vranė etninė shqiptare


varfruan secilen po thuajse secilen voter
i ndanė shtresat me grabitje e dallime
i nxiten me urrejtje vlla e nanė e moter
shteg lan vetėm pėr krime


vdiq shpirti i shqiptarit mbi planet
ja vranė optimizmin vullnetin
pėr nji kafshatė buk e mbyten nė det
anarkist ja imponojnė pushtetin

ja vrasin secilin damarė
venat nuk ja lėnė me u mbushė optimizėm
nuk lėnė pėrmbi dhe askund atdhetarė
mbollen nė secilin shpirtė egoizėm

i nxiten me joshje e grabitje tė pa nderė
me plan uda dhunuan karakterin
i gjevshen shqiptart e i lan pa vlerė
ua moren erzin e nderin

nxiti me grabitė e nxiti n' mbijetesė
gjungėl u a shėndrruan jeten
i edukuan nė krim nė tinzri tė pa besė
ua mshefin gjithmonė tė vėrteten

krenarinė ua shembin pėr tokė
shpirtin ua brejnė me myk
i prishin nė mend e nė kokė
i lėnė pa punė qyryk


ua prishin kahdo fabrikat
i shembin me varfri nė greminė
mbas shpine ua ngulin thikat
nė secilin mot e stinė

nėn rrogoz ju fusin helm
i ndajnė fiset nė mos pasje
i shkelin nė dy kokė me shkelm
i prishin nė krime vllavrasje

gjithkah i zvarrisin pėr prona
nė krye ju qesin huta
i lėnė nė epoka tė vona
nė ballė ju lėnė hajduta

i shkelen shqiptart i shkatrruan
brezin e prishen me tallava lakuriqe
nė shtėpija publike i mėsuan
shum dobiq e dobiqe

i mėsuan tė grabisin i mėsuan pa nderė
i mėsuan n•pėr shekuj tė mohojnė meriten
i mėsuan nė ballė tė kenė njerz t' vlerė
i mėsuan t' privilegjojnė mykun e tė shkelin eliten

kėta pra jan ata qė erdhen me do shkolla
qė ne kurr nuk i kemi pa
kėta pra jan ata qė me plane tė holla
babė e birė i kan ndakėta jan ata qė shqiptarin e mėsuan
me shitė edhe djalė e qikė
kėta jan ata qė shqiptarin e varfruan
mbas shpine e vranė me thikė


kėta jan ata qė i sjellin sisteme
e i ndrrojnė perandori
kėta jan ata qė i ndrrojn gjithfar steme
e mėsojnė nė hile e kurvri

kėta jan ata qė nė vesh ju thonė
tė mos ken pėr farefis rrespekt as pėr nanė
pėr babė as pėr vlla e moter e ju sjellin zezonė
kėta jan ata qė i mėsojnė lirė me shitė tė shtrejten voter

e vranė e vranė shpirtin e shqiptarit
kėshtu do e vrasin edhe boten tė shkreten
kėta jan dobiqt e e kumarit
qė e sjellin nė kazino kah tė duan rruleten

kėta na lan pa buk e pa sofer e bereqet
kėta na e mėsuan edhe drogen e krimin
kėta pra duke na ardhė nėpėr tokė e det
na e sollen nė prag mjerimin

kėta na kan prishė kėta na kan shthurė
kėta na kan shpėrnda
kėta nuk lan bashk kund breg me u lidhė me urė
i kputen e i ndanė vllaun me vlla


kėta jan ata qė qorbat i pėrziejn
kėta tė padukshėm maskatarė
kėta tė gjitha planet botrore i ziejnė
kėta e kan vra shpirtin tonė shqiptarė


autori xhelal ferizi shqiptari nė mėrgim i vargjeve poetike

lirik 17-03-08 07:42

Titulli: lirik
 
ATA

autori xhelal ferizi

ata pra vetėm ata
detin nė tug e shėndrruan
ata
helmet nėpėr shpirtra i vėrshuan
ata pra vetėm ata
me ushqime lopėsh tė qmndura njerzinė e ushqyen
ata
dhe vetė ata tregtarė pufa'gji
ata njerzimine thyen
ata jan fajdegji
ata pra vetėm ata
jan maskat qė globin e duan si orgji
ata jan ma tė zi se kopilat
ata dhe vetė ata
ata i helmojnė karah jfilat
si ata mbi dhe nuk ka
ata i nxisin pedofilat
ata
dhe vetėm ata
i formojnė mbi dhe servilat
ata prodhojnė gjithqka qė ėsht zhgjyre
ata shesin myk e katran
ata nuk kan kurfar fytyre
ataduan ta martojn njriun me satan
ata lejojnė kurorė burrrė me burrrė
ata shartojnė gjithqka me dobiq
ata nuk duan tė lėnė tė paster asnji gurrė
bota nga ata vdiq
ata burrat i duan shtatzėnė
lesbeje i duan gratė
ata nuk duan qė tė kemi diel as hėnė
por errsirė e glob tė zi etė thatė
normat ata i gjveshin
ata sjellin homo sekse perverse e bizare
ata ushqejnė me ushqime tė kemikalizuara boten e qeshin
dhe sjellin moden barbare
ju i njhni i dini i shihni
edhe fytyren e kan si tė njeriut
ju i shikoni dhe indiferentisht rrini
kur ata luajn me ju lojen e miut
qfar bote si e hipnotizuar
sa leht ju nėnshtrojnė
nuk mbet kund shpirtė i ndoj trimi i revolucianarizuar
tė gjith pėr ata kėndojnė
ata jan faqja e zezė e ksaj toke
ata e dredhin zingjirin
ata e prishin qenjen njerzore ja fillojn prej koke
e martojnė e shartojnė me vampirin
ata pra ata vetė ata
her na dalin ekspert pėr qėshtje teorike
her ekspert pėr qėshtje marrdhenjesh tė pėrgjithshme
her me do far ekspertizmash tė perziera taktike
me do far llomotitjesh tė merzitshme
gjithfar emrash tėri me gjithfar lloj laboratore
ata po e shesin edhe mishin e bardhė
ata secilin edukim tė shėndetshėm ekan lėnė pas dore
bizarinė e duan nė fron bote me ardhė
ata i nxjerrin tė gjitha modat
ata i kan mediat nė dorė
ata i praktikojnė tė gjitha metodat
transplation zemrash funksionale provojnė me akull e zhgjyr e borė
ata pra mbysin shpirtin e revolucionarit
e tė demokracisė sė vėrtetė
ata i kan frejt e devizave e tė dollarit
ata jan zhgjyri vet
ata i kan kazinot e nates i kan laboratoret
ata i kan nė dorė tė gjitha tomen me flliqsi
ata i projektojnė idetė e reja e horroret
njeriun e duan lpisagji
ata ja mshefin shkėlqimin jetes
vleres e kahdo moralit
ata tjeter maskė i japin tė vėrtetes
ata jan shartim demonėsh tė mbarsuar me qakajt e malit
boten ata kshtu e duan
me plot farė tė flliqur neper trotoare
jeten e nates plot kondoma e zhgjyre
ata i duan kazinot me zare
e boten e duan pa kurfar fytyre
atyre ju konvenon bigjozi e rruleta
atyre ju konvenat e nates kurvria
atyre ju shkon pėr shtat plot para krimi kuleta
dhe froni mbi dhe e hajdutria
ata dhe vetėm ata jan pergjegjs pse bota nė kėt dit erdhi
ku gruan per pak para nė shtepi publike e qojnė shum kush
nė kėt botė ky soj vampiri tė gjitha kto zhgjyre i derdhi
ma mirė tė digjet planeti nė flakė e prush
nė dorė tė tyre mos mbetė kurr rendi botrorė
nė dorė tė tyre mos mbett kurr rrisku i njeriut
ata jan tė qeshur por jan shum mizorė
ata jan soji origjinal i delengjiut
ata jan kaqep pule e turi derri
qė hundet i fusin ne secilen skrrajė e pleh e mandej flasin
kur lahen me parfume mashtrimi
ata pėr nj far mode qė na qon nė humnerė bėrtasin
ata jan pjellė bastarde mashtrimi e degjenerimi

autori xhelal ferizi mergimtari i vargjeve shqiptare ne mergim

lirik 17-03-08 21:54

Titulli: lirik
 
--------------------------------------------------------------------------------

NėSE LOTIN TIM

SHKRUAN XHELAL FERIZI

nėse lotin tim do ta shihni si gurė tė derdhur nga plasja
mos mė gjykoni pėr ligshti
se aq shum buza mė ėsht dridhė nga pėrplasja
dėnesja mud tė shpėrthej me mėri

xhelal ferizi autori nė mėrgim

jadore 17-03-08 21:59

Titulli: lirik
 
[quote=lirik]--------------------------------------------------------------------------------

NėSE LOTIN TIM

SHKRUAN XHELAL FERIZI

nėse lotin tim do ta shihni si gurė tė derdhur nga plasja
mos mė gjykoni pėr ligshti
se aq shum buza mė ėsht dridhė nga pėrplasja
dėnesja mud tė shpėrthej me mėri

xhelal ferizi autori nė mėrgim[/quote]

[FONT=Book Antiqua][SIZE=3][I]xhelali ferizit autorit te vetem ne mergim ..i uroj dhe shume e shume vargje te dhuruara ne t ardhmen ,[/I][/SIZE][/FONT]

lirik 18-03-08 09:15

Titulli: lirik
 
Nėse Keni Mundesi I Nderuar Jadore Te Jeni Ma I Kjartė Qka Doni Tė Thoni Me Kto Dy Fjali Autori I Vetem Ne Mergim Dhe Vargje Te Dhuruara Un Nuk Jam Autori I Vetem Ne Mergim Ndersa Vargjet Po I Dhuroj Falas Per Lexuesin
Askush Nuk Me Paguan Asnji Metelik
Gjithmon Falas Kam Punuar Gjith Jeten

lirik 18-03-08 10:01

Titulli: lirik
 
I Nderuar Jadore Mos Harroni Ismail Kadarenė Dhe Shum Tė Tjerė Autorė Shkruimtarė E Poet Qė Shkruajn Nga Mergimi Ata Jan Me Qindra
U Ndjeva Pak Keq Prandaj Edhe Reagova Nuk Jam I Vetmi Autor Ne Mergim

lirik 18-03-08 10:18

Titulli: lirik
 
PASANIKVE

autori xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

paraja ėsht zoti i juaj
feja juaj ėsht luksi i pa fre
grabitja ėsht besa juaj
i varfri e juaja pre

ju njihni vetėm paranė
dhe vrapin me brrylla mbas sajė
ju nė fajde e keni davanė
dhe nė format e artin e sajė

plaka ėsht buka e juaj
dhe kodi e vesi i mashtrimit
rjepja nė shekuj e muaj
zhvatja ėsht caku i qėllimit

qabe e kible e kah faleni
nuk ėsht i juaj investimi
aty ju vetem pernjiqast ndaleni
me lutje tė ju ecė ma mirė mashtrimi

ju sytė i mbani nė smirė
nė shkrumbin e tjerit tė sigurt ndjeheni
ju keni vetem njė dėshirė
nė krye t' pa konkurencė tė veheni

shpirti i juaj ėsht kamata
gazi i juaj ėsht trezori
dhe mirqenjet pėr jua afatgjata
e viktima borgjliu i gjori

i varfri pėr ju ėsht knaqsia
kur kėmbėn ja veni nė fyt
pėr mbi dhe s 'ekziston dhimbshuria
se para ju jan mėsuar sytė

autori xhelal ferizi ne mergim


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:36.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.