Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 20-02-07 23:48

TI DRENICė JE DJEP ME ZANA

SHKRUAN XHELAL FERIZI
Nga Mitrovica

Ti drenicė je djep me zana
ti gjithmonė ke lindė azgana
plumbat tu kan ndezė martinen
t 'kan jehue krismat luginen
ta ka ndje zanin malsija
mali e kodra bjeshka e vrrija
kang per ty ka kndue shqipnija
ti je e kuqe e la me gjak
pre me shkja e karadak
n 'luftė me turq e me bullgar
me asqer e me gjandar
ti gjithmonė si legjendare
e ke mbajtė trimrinė shqiptare
ke mbajtė besen neper kulla
t' kan ra topat n' gurė e tulla
t' esht ndje pushka n' per frengjija
n' tel t ka kndue gjithmon sharkija
gjaku yt ty t' ka ba t kuqe
si ajo fleta n' lul burbuqe
zemren t' bardh ma ke si bora
malet t' bukura si kurora
fushat tua si gjerdani
hije t' ka ty gjamadani
edhe tirqit me gajtana
edhe shndritjen kur t' lshon hana
ti drenic je shkrep me shkrep
pushk e motit qe lind n' djep
ti m' ke rritė gjithmon trimnesha
n' fije t' holla t' hjeshon veshja
me at plis qe t' rrin n' lul t' ballit
t' zjarrta i ke kokrrat e zallit
edhe dheun gjithkah n' qdo pllambė
s' ka armik qe t' mban nen kambė
se tij si nji vullkane
shqip ma flet po at gjuh nane
ti drenic je yll qiellore
nder e lashtė e der,s arbnore
t' hjeshon mali me ato ara
gjith n' kushtrim ke dal ma e para
pushka jote n shkrepa t' lisit
ka dridh mosk e kull t' parisit
ka jehue ne vashington
n' beligrad deri n' london
kshtu nder breza gjith prej t' parit
deri sot ne fis t' jasharit
qe t' esht ndje globit mbi dhe
kah ka kombe fise e fe

TITULLI I KENGES
TI DRENIC JE DJEP ME ZANA
SHKRUAR NGA AUTORI XHELAL FERIZI

lirik 21-02-07 00:22

Vargje nga poeti Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sot Shqypnija, n'dor tė huej
Xhelal Ferizi nga Mitrovica


Sot Shqipnija n'dor te huej
n'urdher t djallit, n'vjet e muej
si i thot hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
si t ia shkruajn at kushtetut
e n dy sy ta bejn te butė
mbshtjell,n,europ ta lejn me i skutė
varun n kurth varun n qengel
n uj e dhe t mos ket kah t, del
lidhur n pranga lidhur ,n,tel
n,zingjir hallke tue ndersye
ndoj pun krimi kund me krye
besė tradit per t gjall me thye
shqipni nana se q, esht vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė
iu ka thye kombtarisht tehu
e kan hudh me ftyr per plehu
e qnjerzue i kan ato zana
e kan gjvesh,shartue n, satana
i kan dhan hile me pi
n ,kurs e, n, shkoll,tue que n, tinzri
e kan msue ne punė t ,venusit
tu i ngul thika si kaktusit
me ia pi ata pak gjak
mandej zvarr me terheq n, lak
deri n, serbi e, n, karadak
me e ba gati n velikdan
n ,kryq e n ,fe,,e,n,karavan
e po i shesin maskarada
defilime edhe parada
para botes me do valle
se q,po i krymbin gur e zalle
teu mashtrue me shtojzovalle
me do pluhur hjedh ne sy
gjuh , e kod tu i mbyll me dry
gur e dhe perbrapsht tu i kthy
tu i ushtrue kuaj t, trojes
tu i vu fre,ah gjuhes t gojes
tue mbajt peng me qiqrra t, lojes
qoe per uj e qoe per lesh
kthe pa pi ,si dele e desh
tue qeth ,n bjeshk e tue qeth n, vrri
tue e qeth n ,vasha ,n per orgji
tu i shtru bankat n ,per kamata
me u ba qyqe afatgjata
kush nen streh kush nen ogjak
me na mbajt , si robin n, lak
me na lye me mod ,skllavrije
me na i msue do loj tinzrije
n ligj me ,e shndrrue,ndoj kult kurvnije
edhe thesin shpue n dhurata
me dhan ,myk me marr flokgjata
prift na bien me dhan urata
shihni i her po kto pazare
se q, na gjuejn me fjal barbare
kush,ma i parė vjen ne ajr e rrota
zi e ma keq per,ne flet bota
na quajn t kuq e na quajn t verdh
por n vend ton ,po vijn me u derdh
her me jarg her sperm gjahtari
tue lshue n dor nga i rrot dollari
vjen hafija e vjen tradhtari
dikush euro e kush ndoj trik
kush ndoj jarg a metelik
na blejn gra e na blejn qikė
djaj e krim na sjellin n voter
e na ndajn me nan e moter
me u mbyt rruges n kalim t detit
mish per qen ,e bishė t, shkorretit
per qakaj, e nipa t mbretit
nipa t krajlave , e sternipa
qe na i than po bimė e pipa
qe na lan n gremin,e zgripa
n zgrip te shekullit n per rremuj
gjak e mish tu na i ba uj
vra ne shpres godit ne zemer
kush tue dal me e ndrrue ndoj emer
per me u ba po grek a shkja
kush si hogj me ba dua
qallm e xhybe,blejn hua
tue shit token per pak fe
grindje t hueja gjith tue ble
kshtu sot shkolla e krim,t importit
ligj kanu ka ardh prej t fortit
qe te rrah e s t len me kja
n fajde pare t jep hua
per me t nxit po vllaun me vlla
per me shit e per me ble
per pak pare zogz n fole
zogz me mish te mitur qikė
tue marr leht me politik
hiq pa u ndje rrshitshem si njalė
n perde t kuqe jasht me dalė
ku nder dritat,e neonit
shartojn kembt me djaj t, demonit
kund me zhgjyra e lkur me lara
t, zi e t, bardh kush tu del para
sot shqypnis i ka humb fara
i ka humb po fisi e ndera
shum jan que fjala e potera
per do ligje e ide t mjera
qe nder ne jan praktikue
si mish dhije n ligj shartue
me na ndjek nga djalli i kuq
shpi publike e lan germuq
n, mes t, ballkanit n, kryq trazue
kush ma par tue kalirue
tue shkumbue shqipnin n per buzė
kush tue djeg kush tue ba shpuzė
kush tue gjue me ndoj akuzė
e rrethue e kan me viza
mbush jan knetat miska e miza
buk dikush tue marr n, tollana
dukush n, taka e, n, nallana
tue ndrru blers tue ndrrrue sulltana
n taka t larta , e lakuriqe
tue msue grat me lan dobiqe
her me thi e her me derra
tu i shit rrugve n shpija e therra
kush tu i nis po kah sketerra
njimend ardh ka perspektiva
dikush flet per tratativa
qe s din populli se qka jan
ndoshta ble jan kund,n, junan
a nder rus a nder talian
ndoshta ,shtrejt gjuhsija ble
nder franqez kund a nder shkje
digju digju moj shqipni
shum katran t kan dhan me pi
ujk,e dhelper e ari
kush tue t shkel me kamb e,shput
kush tue t shkel me i fjal te but
t kan rrxue shqipen sqepekrrut
si ndoj pul lagur t ka ra
nder e erz kur ty t kan vra
tue ti shit vashat nen shkja
tu u zhgjyrue per pare t liga
si kjen zana me u ba shtriga
t, kan kthye shtetin me dy biga
t, kan mbush smundje e feregje
e, t kan fshi prej harte e megje
veq me kja si mozaik
tue t,rrah shpinen kush si mik
kush t ngermohet si armik
jo s, shkelqen kund puna jote
t ,kan lidh ,shtetin n, bark t nji rrote
n bark te kalit n bisht t europes
per me mbet ti gazi i botes
me besue n, miqsi t ,miopes
njimij kulte ti kan thurė
por n, per kamb t ,lan me iqkur
t kan mbjell hile n dhe e gurė
sot ty era s t vjen shqipni
faqen dheut po ja ke nxi
ke qit vasha njiqindmij
nen talian nen grek e shkja
dikush n, qef kush n, dhun tue ra
tash s po t njihet vllau me vlla
s po njeh babė kush s po njeh nanė
zot as fe dinė as imanė
punve t kqija sHum jan dhanė
kush me vrap ka ra n, rrospija
kush tue marr tok;e tapija
n fron ka hyp ,po,pabesija,
ka hyp parja mbi minare
ka hyp shundi n gJuh shqiptare
edhe kiqi,n vler shqiptare
ka hyp bloza edhe;e zeza
per;me t, krymb nder fmi e breza
t, ka mblue perdja n, tyle t, zeza
t, ka ra themra ,kah padroni
t, ka mbet kryet po kah demoni
ti qe pate djem drangoni
edhe vasha zana rrfe
qe me gjak jan mblue si rrke
e, per t, gjall s, jan shit mbi dhe
sot po t, kjan shqipni qdo varg
za; i zi t; ka shkue shum larg
t, kan ra kobet t, korrupcionit
je shit keq urdhrit;t padronit
nuk t ka mbet kund djal drangonit
nuk t ka mbet kund qik me shpres
nuk t ka mbet kund fjal as besė
t, kan lidh n, mafje e ,n, interes
prapa djallit n, bisht,t langonit
t, kan qel kurse e shkoll t, demonit
flLiq ti kan gurrat e kronit
ti kan ndy gjithkund,hambaret
ti kan ndy me pshtym ujvaret
ti kan vjedh motet me t bjerr
ara e fuusha;me t ,lan djerr
me ta mblue bujqsin me therr
n, qdo dhjet vjet me t ;la me gjak
tue t ,lshue shkja grek karadak
me t, humb rruga n, qorr sokak
e ata gjith;tue t,ardh per mik
n, mask t, mormonit;me judik
qifligar e pasanik
n kushtetut me t sjell ndoj t re
me t msue vllaun me vlla me u pre
,n der kopil tue;t lan ndoj kod
kund shqiptar mos me lan rod
siq kan ba me ba dhe sod
tue terheq n, do maskralliqe
jo n ,prodhim po n, pun dobiqe
me do punė me u marrė kalbsiqe
tue ushtrue si me ba be
n ,nan e baB n gur e dhe
tue msu rrejshem;njerz me pre
tu indjet gati shqipnis n pronė
me u qthur kod e komb i jonė
e n zhvilim t jet sa ma i vonė
deri sa para at ec kjo jet
ne ne hark me mbete n zhgjet
si kalorsit n per mesjet
mos me pas kund ndoj pelhur
as me gdhend ndoj dru a gur
mos me dit me ndertue mur
as ndoj shpi fabrik prodhimi
veq ndoj drog ndoj vrasje krimi
me vdek shqipja n buz pendimi
me ra shakull kund pa shpres
vyshk pa ligj pa hstet e besė
anarki hajni e ves
zi e ma zi e tu u shartue
guaja burr burri grue
rrac gjini tue dasht me ndrrue
per moral pa pas kund uj
sa per sy pak turp kopuj
as ndoj lang n bebza t qerpikut
veq at qef tu i ba armikut
vraju therru n ,pront qiflikut
mprehe thiken mprehe intrigen
prodho t zez e prodho t ligen
e jo buken neper ara
as bujqsi me u hjedh kund fara
as me u ndje kund rrotė traktori
veq ndoj krism a arm mizori
a ndok urdher vizitori
vizitori qe sjell plan
sa ma ligsht shqipninme lanė
dilni shkrepae vullkane
bjer o dhe prej diell e hane
bjer o flak bjer o tsunam
bjer o shi me gur katran
bjer o zift i val ,tigan
ne at toikan i madh sa qielli
edhe ndoj cop le t bjen üprej dielli
mbi kto gojakrokodilli
mbi kta trupa zvarranik
bjer mbi hasem e,munafik
qe kan ba shqipnin qiflik
bjeri andartit e qetnikut
bjer kolhozit e,muzhikut
nipave t tyre n teh t qelikut
qe pasardhs kan lan per fe
s po lan kryq pa mbjell mbi dhe
as intrig pa lshue si rrke
shum shqiptar kan shit e ble
kfor e unmik e kush per veti
po na kjaj po toka edeti
po kjan fusha e bereqeti
ara e vrrije lugje e prroje
tue ndigjue intriga goje
tue lan token n shkrumb e ploje
anarkin tu zgjith n iqkur
bjer n varfri ukush perthur
kush n litar po vare fur
per pak buk q e s ,ka per fmi
per pak kulm e pak ,fergni
per t fergue ndoj kokerr ve
kore buke kund me i vre
mbet me fmi e grue te re
veqtue ndje qyqe n qati
tu mat vehten me mot t zi
a me ra ndoj kund n, orgji
per pak buk nemot te re
kambt terthuer kryqas me i pre
tue shit qik e grue e re
a me e dhan jeten n litar
me lan fmi e fis e far
n ,mshir te rruges n, n, derkombtar
n mshir t shqiptarve te pushtetit
n ,mshir t, hajnis e n, mshir t, miletit
veq pse shteg kund si gjet veteit
s e s pat shtet as s pat brengtar
ligj as fe as pushtetar
as ,shpirtmir as,kund mshirtar
qe i qel magjen per miell
he mos lshoft driten ai diell
mbi ata hajna mbi ato bisha
qee rijn gra n shishe e kamisha
e nuk shohin,n ftyr t shqipnis
si e ka mblue ploja evarfris
s spo ka nana qk i jep fmis
e spo sheh kurr biznesmeni
lart ka hyp gjithfar legeni
llume zhgjyr perthur refreni
me do fjal qe msue i ka skut
tu ia dhan,ndoj zogz te butė
ndoj hafije a ndoj rrogtari
ndojpadroni a nderkombtari
per me e luejt ndoj rrol zagari
per me marr do pare t zeza
per me prish po komb e breza
ah litar e kush ndertese
tue ra posht si ndoj pik vese
la me lot me kok qatije
tue ra djal e qik shqipnije
rrxue zhgenjimi e prej varfrije
e ata kod tue shit ne leter
n paralament i ri e i vjeter
tue vallzue shtriga e lugeter
tue u shkumbzue n shampanj franqezit
tue ra n shtrat te lkurazezit
ndoj hamshore ndez epshnije
ndez ne gji e posht kerthije
tu i shartue lkurat larmije
tue udhheq ndoj post t sulltanit
tue ra n jarg t ndoj t paksitanit
n n doj ushtar kund te junanit
tue vjedh fondin dispoziten
me mall t huej tue mbajt suiten
at suit me plot hamshor
pa e pas dert se ja ba horė
s kan lan vend mbi dheun arbnor
as mbi dhe e as nen dhe
kush tuvjedh kush n bes tue pre
pa u brengos per komb e fe
tu i marr doren n temena
banlkes postes e kek ku ka
tue vjedh va tue vjedh pa va
pa pas ndjenj per fmi t deshmorit
veq tue ndejt npreher t hamshorit
edhe hamshort tjer pjell mizore
far e lkur t rrcaes arbnore
tue shkue rrshnas kamba edore
rrshqit n pelhur shtrengue per gji
tue ndrrue epshet n per orgji
kush n ndoj t vedh kush n ndoj gaxhi
pa i shkue mendja per qati
qe i pikon kund ,bor a shi
ndoj mjerani ne at shqipni
pa i dhan mshir as dor as buk
veq tue vjedh me samauk
kush vret n plumb kush vraj n pambuk
nxini pritat mso sherr djalli
n gjak e lot ra dheu ezalli
ra perdhe shqipnija n halli
s po gjen rrug as s po gjen shteg
shpirti i lasht ne trup po idjeg
po i kjan zogu nbli e shegė
po i kjan qyqja deg me deg
prej kti t tharmi zu me thnija
qe ia puell mbi pleh tradhtija
shum e gjak prish n fise tmija
shum me i prish ka nis lakmija
shum po prejn besen me pare
shum po vjedhinashiqare
mbledh haraqet taksidare
mbledhin pikat t telekomit
mbledhin taksat te aerodromit
hypjan bina t hipodromit
jan lartsue tue rrejt tue vjedh
kush ndoj t lig tue,msu,tue mbledh
kush ma shum shtetin tue tredh
edhe popullin tue lan n vner
tue tha stin tue tha pranver
kot tue que fjal e poter
dogma shit e blej djallzi
silu n fro sillu n skemli
ha ndoj pjeshk a zerdeli
mertyp keq at qmqakizin
blej n serbi kryp eorizin
myk aorra e pleshta kcye
n per ushqim po fund e krye
pae pas dert sena kan fye
kan dhunue po nan emoter
kan shkretue po truell e voter
kan prish ne erz vasha perrija
ka mbet shkret kulmi e qatija
kan nxjer sy n per fise t mija
kan vjell vashat prej dhunimi
derdh esht shkjau shoven prej krimi
ka prish shqipen n gjak virgjnimi
e ti del e flet n kufi
blen artikuj blen raki
blen bylmet e harna t zi
ato tesha prej tekstili
qe me sherr ti shet kopili
ti shet mir eme zgerdheshje
ty prap shkaj po t ban me veshje
he ti me ujq u pafsh n perleshje
qe armikut ia merr mallin
qe e luen vnerit gur e zallin
qe dridh fijet te ksaj toke
qe dridh shpirt te qdo nanlokje
toka jone paska pas morra
shum uritha shqartha e horra
me i pastrue esht dasht martina
o me i fal nder shkje e shkina
paq me mbet toka e ledina
me mbet paster dardanija
tok e dhe kahka shqipnija

Keto vargje te kesaj kenge epike shqiptare i ka shkruar poeti i persekutuar shqiptar xhelal ferizi nga Mitrovica KOSOVA
xhelal ferizi shkruan vargje liriko epike dhe
si po e shihni qdo kush qe ka ndonji histori ose deshir me qit nji ngjarje
ose ndonji te aferm ose ndonji deshmor ose diqka interesant qe lidhet me nji
diqka ndodhi drejtojuni poetit ne email trgeojeni ngjarjen dhe poeti xhelal ferizi
ju shkruan si liber qdo lloj historije, te vlefshme

Kontakti me xhelal ferizin poeti nga diaspora qe jeton ne gjermani ka ket email.
--------------------------------------------------------------------------------
[email][email protected][/email]

dini ndonje ngjarje mirė dergojani poetit lirik,do te mbeteni te kenaqur besojm,pastaj nga intepretimi ne vargje,xhelal ferizi e njeh ket art ne vargje qysh nga rinija,besoni mos ngurroni shiheni
tregoni ngjarjen ne holsi anonim nes doni
ne imeil .
treguesi i ngjarjes mbetet anonim sipas deshires se personit qe nuk don me i dal emri ne opinion

lirik 21-02-07 10:04

E kam pi

Ekam pi njiher detin n# dolli
pastaj ne lot e derdha
oh jeta ime

xhelal ferizi

lirik 21-02-07 10:07

Kush e vrau mjegullen

as loti as dielli as gjahtari nuk e,vrau, mjegulllen
mjegullen e vrau,
mjegullen e vret,vargu,me dritė

xhelal ferizi

lirik 21-02-07 10:20

Nje kengė
shkruan xhelal ferizi
nje keng mud te kendohet,
nes e bekimin e ka,
nga bukurija
nese dhimbjen e,ka nga elegjijja
nese ,,lmon,shpirtin,qe,e,kan,njerzija
nese,flladin ,leht e rrrymon
nese si bilbili ligjeron
nje keng,mud te kendohet
nese ,prilli kur bleron
at kenge e bekon
nese ajo kenge
mallin,perqon
nje keng,mund te kendohet nes eesht e pasur si det
nese esht kualitet
nese ,e duan gurė e dhe
nese,diellin,e bėn me nxe
nje keng,mund te kendohet,nese esht e dlirtė
nese,flet me shpirtė
nese ,verrtet kendon
nese ylberie lavdron
nje keng mund te kendohet,me art
nese zjjarrin e zjarrt
e flakron
me tingullin e art
nje keng mud te kendohet nese,currilin
e vibron,nese ,fletene sheges,ne aromė e shpon
nje kengė mund te kendohet,nese ,
boren ma bardh e bardhson
nes e fleten, e luleve,e ne faqe, e,lmon
nese ,fletet ,ne ahije i gezon
nese rrenjet,kombare,i kultivon

nje keng mund te kendohet e shkruar nga xhelal ferizi

lirik 21-02-07 10:41

Vallja
shkruan xhelal ferizi
nGA MITROVICA


vallja,eshst valle,nese,e lakmon,qielli
nese ,e lakmon rryma elastike
nese me lakmojnė ato rreze dielli
e arti ,i melodisė,ritmike

o vallja vallzohet,kur ,edhe nen dhe argjili
e mbi tok karajfili
e ne degė bilbili
e lakmojnė,
e shijojne
dridhrueshem,dridhrojnė,
simbas saj te gjith shkojnė

kur dridhen lulet ne kercyell,
e
fjera ne pyllė
e, ne per qiell qdo yllė

vallja ,qe lakmohet ne hapa,
qe freskohet vapa,
kur e sheh,me,endje
kur e ndjekė me vemendje
o vallja
luhet si ajo gurzallja
me atė te dridhrueshmen optikė
te ujė kulluarit qe pikė
qe rrathet,ne hark,qe,kur,ylli galaktikė
me drite,t shartimit, me eren
i cikė
e ato pastaj me flladin ,si rrrathore
duken,si valle,
ne qark, syprinash
te valve te lehta ujore
si valle ,ylberash n e,pasqyrė uji
te kapur,me drit dor per dore
vallja esht ai art
qe ,diillin qe rrin lart
,e bjen me zbritė nder ne
me hjedhė valle me ne
mbi te emblin glob e,dhe
vallja duhet ,me shkollė
me nje mendje te hollė
si art i gjall,iamgjinorė
me u ecė si rryma e atletit
si shtati e leht i baletit
ajo duhet jet me mahnitė
vallen keshtu
vetem keshtu,
qdo komb duhet me ditė
e shqiptari qe e ka mbi dhe
ma te bukuren nder kombe e fe

SHKRUAR NGA XHELAL FERIZI
ME TITUL VALLJA

lirik 21-02-07 19:33

Shqipnija Etnike

shkruan Xhelal Ferizi

tokė e lidhur me pranga etnike
pre nga tehu i shpates qelike
o dhe o tokė e lashtė ilirike
kangen e lotin,e gjakun shartove
dhimbjeve n' per shekuj gjithmonė ju kendove
fyelli yt me gjak ka ndrru neper stina
kenget e pervajshme t' ka kėndu kanarina
ti je vet vujtnija ti je vet mbi dhe
simbol i simbolit si askush je pre
si askush je nda n' copa per tu ngranė
ti je lindė jetime pa babė pa nanė
per ty kan kja guret dhe e diell e hanė
ti je vet e para qe t' kan vyshkė ballkanit
ti je e bija e lotit,qe m' je shkri zandanit
ti je vet ,si gjaku i sheges neper deg
tij je shkrumbi i zharit qe shekujtt kan djeg
ti je nana e,jonė ne jem bijtė e tu
ku ti marrim gjurmet n' etni q e t' jan shkru
a ti kerkojm n' diell a ti kekrojmė n' rreze
neper ata shekuj qe kan tha shum breze
ti je nanė shqipnija etnike me gurė
dielli t' ka dhanė gjak e toka t' dha nurė
ti je lahutare je e qendisur n' det
tij tokė e lashtė n,gur e dhe qe flet
ty t' flasin zallinat argjil e argjend
per ty flasin dritat,kur t' shendrisin n' shend
shekujt shkrijnė mahni; fjalė nuk gjejnė as malet

per,t, bukurat shqipe kenget ,' festivalet
t' bukur e ke ngjyren ne at kaltri prej deti
dielli te ban t' fala hana ' T;pershendeti
edhe ato rreze me plot dashuri
ylli te falė dritė qielli te falė shi
ato ara e,lugje e fusha etnike
ne bashkim ti dua oj nanė albanike

SHKRUAR NGA;xhelal ferizi nga Mitrovica

lirik 21-02-07 19:44

RRACA NJERZORE
shkruan xhelal ferizi
rracė ;njerzore,e prirė per dukje e zhdukje
rracė; njerzore me prirje per qnukje
rracė; njerzore qe shkelė permbi dhe
qe shkelė ,parime e globin don me e,pre
rracė njerzore qe shkel mbi parimin
qė e,don egon,qė e don,ngatrrimin
qė mbshtjellė koken me do paragjykime
qė vret,diell,e shekuj,ne menyr t ,perkryme
qė len gjurmė e krim para e mbas bryme
rracė qe per kob tendin mendjen ke t, persosun
rracė, qe mendja jote do te shtrijė t' plandosur
ah rraca njerzore kafken me rradake
e perdorė me tru n, boten rrumbullake
sillet edhe mbshtillelt filli yt me mund
caku yt e hapi,do te sjellin fund
mendja jote e sherrit qe prin per djallzi
diellin ka me gjveshė hanen ka me shkri
globin me e mbushė zjarre,me perzie me ujė
truri yt me prirje qe i don shekujt n' rrmujė

Xhelal Ferizi nga mitrovica vargje
titulli Rraca njerzore

lirik 21-02-07 20:03

Mosni

shkruan xhelal ferizi

mosni mos shkelni mbi gjak e lot
mos shkelni mbi diell ,qe e ndertoj ai zot
as qiellin mos e pshtyni mos e mbushni me sherr
mos ndertoni neper planete ,gara e prita,e ferr
njeri o njeri qe po ecė me hekur
qe po zhvillon gara ,qe aq shum je i etur
me prekė qiell e lemsha ,gjithkah jan me dhe
ne per galaktikė neper rrug te re
ku fund nuk ka ecja neper shum gjithsi
kush ma i parė me dalė e ne cak me mbrri
e kur te arrini ne t' pa fundmin cak
diell e hanė e yje per me i la me gjak
mos o njeri i dheut qenje shkatrrimtare
mos i shtjerr kto fryte me loj endrrimtare
me ato shfrenime qe i ke n' gjak e n“garė
mos i shkrij metalet me ua lanė zorrt varė
gjithkah globeve t' mjera tua nxjerrė kristalet
tash don edhe marsit me dal me i grrye malet
e mandej veneres ,merkurit e tjerė
qdo planet me e grrye e me e lan te mjerė
me i mbjell lot e gjak luftra e teknikė
me ba garė t' pafund neper galaktitkė
e kur te zhvillohesh ne kulm te persossur
me mbetė pa ndoj shpirt pa gjak i vulosur
pa ndoj lidhje ndjenje veq me sintetikė
me ndoj sustė teknike me ndoj magnetikė
me humbė qdo kuptim e jeta m e u fikė
pse ambicjet tua fund s; po kan tu u shty
mendjen e ke vlim cakune ke n' sy
qdo kah ka ;hapsira hapin e ke msy
mos o njeri i tokes gjakun mos e ndrro
emocionet t' bukura jo mos i sharto
me ndoj mish te ri strukturė sintetike
me njeriun e r i n' baza klonistike
se baza e njeriut esht shpirti e ndjesija
neper shkall shpirtore qe i zhvillon njerzija
e mos ia ndrro kahjet ah civilizimit
mos e vraj at thelb t' jetes e t' kuptimit
mos e vraj subjektin mendjen themelore
mos i ndrro qeilzat ah gjenetikore
mos i ndrro ato gjene qe krijojn raporte
mos shendrro mish gjaku n' metal me robote
per me i heq ah ndjenjat qe zbukurojn jeten
motivin shpirtsinė boten te verrteten
se qdo ndryshim tjeter qe ndrron qik e djalin
e ndrron kahjen cakun ndrron origjinalin
i ndrron thelssitė t' shpirttit shkreton bot e globe
shkatron galaktiken drites i sjell kobe
mandej sjell ftoftsi akull n' shtresė te re
nuk ka njerz me lkurė nder kombe e fe
tjetersohet mishi gjaku e gufimi
nuk del syrit t' njerit mshira as lotimi
mblidhen neper gara gjithkush robotike
prishen zemrat t' gjakut vlerat motorrike
ashti behet hekur shpirti dimension
gjaku neper deje ne damar nuk vlon
mosni o njeri mosni njerz me mend
mos dilni orbite planetet me i qmend
mos veproni eger me e shue ozonin
me e shemtu diell hane tok e planet tonin
mosni o te mjer mosni n' sfera t' thella
mos shendrroni njerin t' mos i shijoj gjella
me u shendrru ne akull me ndoj landė magnet
qe t' mos shijoj ujė diell ;e. dhe as det
qe t# mos ndjej as shije qe lshon ajo dardhė
qe t' mos pret ndoj kohė as ndoj dit te bardhė
mosni o shkenctar mos prishni njeri
qe krijoj plot shije ajo perendi
zoti i qiellit t'madh qė nuk zėvendsohet

se mishi me gjjak kurr nuk tjetersohet

vargjet i ka shkruar autori i vargjeve
xhelal ferizi nga Mitrovica e;Kosoves

lirik 21-02-07 20:21

Liria

shkruan xhelal ferizi


ma t' bukur nuk thur qielli as dielli s, qendisė
je ,pikturė ma e bukura ndertue prej perendisė
te kan qendisė ylberat me at bukuri
te kan la me drita ,yjet qe jan shkri
mbi ty kan ndertu shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukur qe njomson n' per male
ti je erė magjike e freskon qdo fletė
ti je gjak i diellit globit qe i jep jetė
ah liri shjetnore qiellore mahni
ti je zemer qielli per ty behen fli
engjuj ,e heroj deshmorė e qendrestarė
ti je cak i drites diellit rrezatarė
gjithmonė n; qender t' fjales , e para ne agjendė
tij gjak i arit qe kullon n, argjend
ti je vlerė madhore ,ma e persosur n' qiell
ti je vlerė kurore ,qe rrin permbi diell
ti je nji mbretreshė mbi glob e mbi dhe
nji magji e dashur nder kombe e nder fe
ty te don dhe globi te don deti e fusha
te dojn engjuj t' qiellit; edhe engjellusha
je ma,E:bukura lule qe lmon me aromė
pa ty shekujt vitet mbeten si kufomė
pa ty ara e pylli lisi me ato degė
pa ty qan qershija qan molla me shegė
pa ty nuk qesh qielli qehre s' jepė natyra
gazi nuk shkrin dheut dheut i ngryset ftyra
ti e gazmon yllin, e nxitė meteor
i nxitė neper valle lidhun dor per dorė
objektet qiellore objekte mbi dhe
kombe n' tokė mbi kore qe ecin si rrke
ti je bukurija qe i jepė cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit
ti je simbol jete si dita ne ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag
liri qe nuk prekesh me dorė as me lkurė
por prekesh me endrra e gjallron qdo gurė
prekesh me qdo gjak prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,qe flet permbi dhe


vargje per liri shkruar nga poeti xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
poeti xhelal ferizi shkruan vargje qe nga rinija e hershme
dhe pret kontakte me sponzor per shkak se deri me tani ka nji numer te madh vargjesh te shkruara qe kerkojn botim,prandaj vet shqiptart duhet te vetdijsohen dhe te kerkojn kontakt me poetin dhe te pyesin poetin per qfar ndihme ka nevoj poeti.
kontakti me poetin xhelal ferizi esht nepermes emailit
[email][email protected][/email]

te gjitha veprat e shkruara nga poeti xhelal ferizi
do te kushtonin botim afro 50000 euro aq shum ka te shkruara
prandaj poeti vet nuk mud ti perballoj kto shpenzime
nuk kerkohen te botohen te gjitha nga nje sponzor
por kekrohen hsum sponzor qe te ndihmojnė
lajmroni tregoni shikut shoqes ,te njohurve
beni mirė veproni mirė ndihmoni njeri tjetrit shqiptarė
e vetmja rrugė e shpetimit kombtar ,solidariteti
lidhjete fuqishme me njeri tjetrin
per ndryhse do te nahanė armiqt e shumt ,
shpetimi kombtar ehst te ndihma njeri tjetrit
te shpartalluar nuk do te mbijetojm ,nese veprojm
bashk dhe duke i dhene doren njeri tjetrit
dalim ne drite

lirik 21-02-07 20:39

Pendt e mija

shkruan xhelal ferizi

shkrini lot o pendt e mija
se shurdhue esht,bukurija
esht shurdhue nen diell njerzija
edhe kokat kan marrė erė
shpirti i diellit aq i gjerė
sot mbi dhe ka mbet i mjerė
nuk ja don kush qeshjen te arit
as nuk duan eren e barit
as aromė ,te shkelqimtarit
shkelqimtari esht ai ai yllė
qe lshon shndritje n' druj e pyllė
me at dritė qe flet n' qdo fletė
kah do rrezet ku i kan mbetė
ku jep endje e shprehje n' jetė
ku e dritson fleten n' per fije
ku e sharton flladin me hije
ku e larmon me dritė hjeshije
ku i jep paqe ftyr;s toksore
drujve ne rrudha e ne levore
ku ylberat i lidh dore
ai esht ylli i bukurisė
qe gjak drite i jep njerzisė
globit flladit e bimsisė
i jep qehren botanikes
i jep sharmin rrezanikes
rrezanikes te arit hanė
edhe dheut e tokes nanė
kahdo driten qe e ka dhanė
e ju po lodhni pendt e mija
kah po shkrihni n' shkronja e vija
kah perqoni diell e dhe
kah po prekni kombe e fe
gjak te diellit lshoni rrke
mbi damarė e kahdo tokes
me do lot e gji t' nanlokes
edhe po merrni fjalė prej flete
ushqim hojesh te embel blete
per me e lidh boten per jete
per me e,,lidhė gjithkah njerzinė
me e lidhė n' rreze nanė shqipninė
gjithkah n' gjak e ka etninė
ti moj pendė sa etshem shkrinė
shkrini shkrini pend e mija
ndoshta diellin ua dha dija
ndoshta dijen u dha dielli
fjalė tue mbledhė kah toka e qielli
gjith tue ndjekė imagjinaten
ah shqipnin tu E dashtė krahthaten
edhe botes at uraten
tu ia falė qe marrė e keni
mbledh mirsis gjith kah po e gjeni
gjith kah udhve n' per qdo rrudhė
por ju era po ju hudhė

vazhdoojn vargjet nga xhelal ferizi
Nga Mitrovica

lirik 21-02-07 20:49

Loti i yllit

SHKRUAN XHELAL FERIZI

lot qe bjen prej yllit t, drites
kah ferkon eren ,n hapsirė
a,thue e sheh,rrethin,t,elites
qe e kan lidh token n, zingjir
qe e,kan lidh ,me fjal,planetin,
qe e kan lidhė lirin mbi dhe,
qe e helmosin ,fushė,e,detin,
qe i helmosin kombe,e fe,
qe po nxisin,rrath,te ferrit,
moe me i lan rrethit me dalė
e, po pjellin shkolla t ,territ
nuk po len kund fush as mal,
me ec n shekuj n,krih te eres
lirshem,n,kndim,me ,e,pritė,bibilin,
me i, gzue rrezet e pranveres
me e, qel flladshem karajfilin
ah,ti,lot qe rrjedh prej ylli
,a,thue e njeh,ti penden time
qe prekė,kendshem qdo flet,pylli
me ato ngjyra ,rreze shkrime
eh ti ,lot i, yllit t ,qiellit
a s ma fal at gjuh qiellore
edhe at shprehje t; ballit t' diellit
ti shkruaj hjeshem tok s arbnore
ndonse ty un o lot ari
nuk t, kam prek me inde thellė
ah me lot e gjak shqiptari
e lang lulkuqesh qe i kam mbjellė
kam me te dhanė spjegimet t, globit
kam me t,dhanė shekuj me pa
edhe at fat qe,leu,n,dit t, kobit
prej tradhtarve ,mbeti tha
pash at dnesje o lot i yllit
qe dridh dhimbshem diell e hanė
qe dridh vajshem kangen t ,fyllit
nji pik n, pend ti me ma lanė
le t, merr pika penda ime
me lot ylli ,t shkruaj,n, per faqe
n, faqe t, qiellit ,me ndriqime
n, pika ylli, n, manushaqe,
e ,kur kenga te behet ari,
me shartim fyelli e ere
ne penden time n,gjuh shqiptari
kur te i hapė dy krih pranvere
ke me e pa o lot ylltarė
qe zbret qiellit me at mahni
kur te biesh mbi dheun shqiptarė
gjurmė e shekuj kan me t, shkri

XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
AUTOR I SHUM VARGJEVE DERI TANI
PERSHENDET LEXUESIT

lirik 21-02-07 23:11

LOTI I FJALES

shkruan xhelal ferizi

loti i fjales n' qerpik ,si curril,n,ujvarė
ku dukej hana, e toka,e dhimbje e saj mbi dhe
kishte mbetė,pendueshem ne rrokullisje varė
ishte ngri ,pendueshem,her ftofė e her nxe
po hapin ,me rreshqit,s,po,e,bente ,mbi,tokė,
se prangat,po e prisnin,pa le
por ,hapin,u desht e mjera me e ba kokė,
me rreshqitė,si drojshem nder ne
kur piku mbi gurė,e piku mbi gjak
rob,u, ba,ne besė
rreshqitjen,e msoi,kur piku mbi lak,

angert
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek angert
Dėrgoi email angert
Gjej mė shumė postime nga angert

25-11-2006, 14:20
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 425
LOTI I FJALES

shkruan xhelal ferizi

loti i fjales n qerpik ,si curril,n,ujvar
ku dukej hana, e toka,e dhimbje e saj mbi dhe
kishte mbet,pendueshem ne rrokullisje var
ishte ngri ,pendueshem,her ftof e her nxe
po hapin ,me rreshqit,s,po,e,bente ,mbi,tok,
se prangat,po e prisnin,pa le
por ,hapin,u desht e mjera me e ba kok,
me rreshqit,si drojshem nder ne
kur piku mbi gur,e piku mbi gjak
rob,u, ba,ne bes
rreshqitjen,e msoi,kur piku mbi lak,
te verrteten e msoj tue dnes

poeti xhelal ferizi nga mitrovica
shkrou ket poem ,me titull,
loti i fjales


te verrteten e msoj tue dnes

xhelal ferizi nga Mitrovica
ME TITULL
LOTI I FJALES

lirik 21-02-07 23:14

Esht Ba Nje Leshim I Vogel Ne Ket Poezinė E Fundit Loti I Fjales
Kerkoj Falje Xhelal Ferizi Permirsim

lirik 21-02-07 23:27

NE FENOMENINE GJAKUT


shkruan xhelal ferizi

neper te gjitha kokrrat qe ishin nji planet me fjal
duheshin miliona penda ,me i pershkrue
ne te gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė
kokrrat e gjakut me i spjegue
ore ,nese, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nese don merr lang nga te gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,i,oqean ,langje qielli me det
nese don merr te gjith bilbilat ne degė
por fenomenin gjak kurr s, ke per ta shkru
as me pasqyru me fjalė e permbarim
permbajtjen domethense e rrjedhen,kur s, ke per ta kuptu
se zoti vetem zoti e din ke t,burim
gjaku esht vet fjala damarin,qe e mban gjallė
pse me uj damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen kokerr dhe e zallė
prej ujit me ujė e rrol perse gjaku ndahet
se gjaku esht substancė qe esht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qe mund t marrrim , n gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku esht thellsija e fjales qe esht shkri
gjaku esht spjegimi i pakapshem ne thelb
gjaku esht esencė e esences,qe ka mbrri
e mbanė,t,gjallė,t,natyres njeriun fenomen
ai shendrrohet i lengshem,por nuk behet ujė
esht substancė qudije,qe i sherben gjithkuj
por kur me uj perzihet,ngjyren uj e merr
esht lang permbi langje,qe fjalen e nxjerr
ai e mban thelssinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru qeliza e gjene
ai esht uj i kuq qe nuk esht si uj
pembajtja e quditshme qe nxit mendjen t ,shkruj
gjaku esht qe ec,qe ushqen qdo fije
e ushqen n per deje te njeriut at dije
gjaku esht nji vlerė qe qe esht ma shum se vlera
gjaku esht spjegim ,qe ec porsi era
gjaku esht roman qe shkruhet n per deje
ai ec mendjes t kombeve ,ai ec n, rrug t, qdo feje

xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
vazhdon me shkrimet

emri ne qdo titull vargjesh behet per shkak te identitfikimit te vargjeve te dihet
te kujt janė autori ktu del me emrine verrtetė xhella ferizi prandaj qdo tiitull kenge vjerrshe lirike
e ka emrin vetem per ket shkak i lutem lexuesve per mirkuptim

lirik 21-02-07 23:32

Mbi kokerr

shkruan xhelal ferizi

mbi nji kokerr nji dit,shekullin tim e rrxova
me sy kur,e pash pendimin
neper zemren time shum penda i rrotullova
askund nuk e vulosa shkrimin
o mendje qe ne kafkė po mbahesh
ku do ta gjejsh shpetimin


xhelal ferizi nga mitrovica
tiitulli mbi kokerr

lirik 21-02-07 23:35

angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 385
Medioker
shkruan xhelal ferizi

mbi medioker lshova mallkim
kur cektesinė e namur,e diktoj rrezja diellore
medioker gjithkah ne pushtim
mbulojnė horizonte me shtresa bore
sa shum ,gjakut te diellit progresit
i shkaktojnė iritim


xhelal ferizi

lirik 21-02-07 23:39

PROBLEMI

shkruan xhelal ferizi

problemi nuk esht ,te dielli qe nxenė
as te fjala qe del,nga,fyti,
problemi esht te gara,per,dominim
kush e krijoj garen
qe jeten
e,mbyti,

xhelal ferizi vazhdon me vargje te shkruara

lirik 21-02-07 23:48

21-11-2006, 06:28
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005
Postime: 385
PROBLEMI
problemi nuk esht ,te dielli qe nxen
as te fjala qe del,nga,fyti,
problemi esht te gara,per,dominim
kush e krijoj garen
qe jeten
e,mbyti,
poeti xhelal ferizi


angert
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek angert
Dėrgoi email angert
Gjej mė shumė postime nga angert

21-11-2006, 06:36
angert
i/e regjistruar



Do gjak mbi borė

shkruan xhelal ferizi

sa shum gjak mbi borė
thue se shekulli i zi,nuk u ngop,
sa shum serbian,me thika ne dorė
dardanisė ,gjak tu i derdhė
bardh per mos me e lanė
as dimer as verė
diellin ,me gjak duke ia lanė
nga derdhja e gjakut te kuq
tash edhe ngjyrė e kuqe
edhe neper lule,kur shoh,me erė
ne kosoven e lashtė,te pergjakur t e,mjerė
prej gjakut,tonė,te kuq
edhe ,e kuqja mollė
e kuqja qershi

lulkuqja me tmerron


xhelal ferizi

lirik 21-02-07 23:58

loti im po digjet

loti im po kerkon shkallė
kerkon ,dhe,ne kokrra e zallė
vuajtja shndrru, po i esht,ne prush
kerkon fllad,ne mal e fushė
gjithkah ,qiellit,deri n, kapak
shkon tue ,u zie me vnerė e gjak
loti im ,qė n , rrugė terthore
mbreht esht pre,ne besė e rrmore
qe i ka dhan doren gjithkujė
sot shebdrrue esht,n, gjak e, ujė
edhe penden po e tmerron
n, shtat po e then kah po loton,
nuk po gjen kund n, qiell as dhe
as,qetsi ne ndoj fole
ferr ,parajs,nuk duen me e ble
askund vendin s ,ja, kan lanė
nuk po duan ma diell as hanė
kush fjal t ,mir nuk esht tu i dhanė
as ,,se,pin ma ,ajo ,kthjelltsina
as,se,merr ne gryk,zallina,
as n,qerpik,ah kanarina
as nji zog nuk ja din hallin,
as ,s, ja njeh,zhuritje e, mallin
loti im kerkon ,at qiell
kerkon shpres,ne rreze e diell,
ne ndriqim,ne kthjellim drite
ne ylber me kolorite
kerkon,shteg n, per dheun arbrorė
kerkon qehre , e kerkon dorė,
esht rrethue me akull e borė
po duan shekujt me e lanė ngri
vujetje t, ftoft me i dhanė me pi

xhelal ferizi nga Mitrovica
pershendet te gjith lexuesit shqiptar kudo q e jan neper bote dhe ne atdhe,

lirik 22-02-07 11:55

Ju lutem klikoni nė njė nga ikonat e pėrgjigjeve tė shpejta ne postimet e mėposhtme pėr tė aktivuar Pergjigjet E Shpejta.

lirik 23-02-07 08:19

Shekujt Ti Fala Ty
 
Shekujt ti fala TY

SHKRUAN XHELAL FERIZI
shekujt ti fala ty
shpresat ,dhe fjalet,me te bukura
ne ato dit ,qe nuk mundem me i perkthy
as ne gjuhet luleve me te lumtura

un ne asnje jetė
edhe sikur ti kemė me miliona
nuk mundem aso kohe me gjetė
si kohen ne ditet tona

o kohė o kohė e kaluar
qe me bėn tė shkrihem, si dyllė
po pse u bėre e shkuar
ti ishe, kalimthi nje yllė

tash edhe kujtimet,po ,me rrėshqasin
disi nuk jan si at;herė
aq embel,te shkuarat s, po me flasin
e largt me duket ajo pranverė

keshtu nga njeher,po, me shkrihet
a thue ,po zbehet,ngadalė
se loja e,ksaj jete nuk dihet
ne shekuj kah don me dalė

se jeta qenka nje rrokullisje qe ecė
qe jep e merr, rrugve te gjata
kujtimi te mbytė kur te ngecė
ne mendje te kaluares,si,flaka

tash rrudhat gjithnji e ma teper
te ligura,belbzojnė me lot
o zot at kohė te vjeter
pse shkurt ma le n, ket botė

xhelal ferizi Nga MITROVICA VARGJE ME TITULL
SHEKUJT TI FALA

lirik 23-02-07 08:40

Dy Gjarpij
 
DY GJARPIJ

SHKRUAN XHELAL FERIZI

TE DY DUKESHIN T E BARDHė
NE NJI DITė me diell
rreshqitshem kishin ardhė
ne jeten time si qiellė

un nuk kisha djallzi
si mikrpits i gjerė
sa qielli isha,me gjersi
pa sherr,si e embla erė

ata zvarritshem ne konak,
u futen te dy ne besė
me hynė nen lekurė e gjak,
me lan per jet duke dėnesė

ah sikur vetem ne ket jetė te ishte
do te u bėja hallall
por druaj edhe ne at jetė me tallje marrezishte
nuk me lejnė ,gezim te gjallė

me mbysin edhe atje
se duken si engjuj,te lehtė
as mendjen nuk mundesh me ua ble
zvarriten te mbshtjellur me fletė

te hyjnė pastaj ne gji
,te hyjnė ne hise jete
oh ku ta gjej nje magji
nje hajmali per vete

te mbrohem nga kesi pickuesa
qe hanė me aq bukuri
te mbrohem nga keta mashtruesa
gjarprisht qe tė pijnė ardhmeri

ndoshta prej kėti kafshimi
i madhi zot me sheron
me mbronė nga ata djaj krimi
qe msyjnė,ne qerdhen tonė

dikur kur ishte besa
nuk ishte ky rrrezik
por sot qe u shkri si vesa
ruaju,nga qdo armik

gjithqka q e le o zot
mbi gurė e druj e dhe
tinzrinė pse e le n' per mot
me vra nder kombe e fe

shkruar nga xhelal ferizi
titulli dy gjarpij

lirik 23-02-07 09:17

Vetmia
 
VETMIA
shkruan xhelal ferizi

nese ka ne ket bote llahtar qe nuk kaperdihet esht ajo vetmija
nes ka kush ne ket botė qe ,si tmerri pihet! ajo ėsht dora vet
urrejtje permban ,e vujatje per kah kalorija
ajo te gJith shekujt i len shkret

ajo te bėn vete me vete me folė
ajo te nxinė si ,katrani,me ngadalė
nese ne kėt jetė ndonjė blozė ka mbet si simbol
ajo esht qė mbi glob ka dalė

vetmija armik i mbrendshem i shpirtit
ma i ziu satan mbi dhe
ia kalon edhe atij akullit me te ngrirtit
hasmi ma i madh nder kombe e nder fe

vetmia e tremb edhe vdekjen trishtuese
ajo tremb harabele e zogj ne qo degė
ajo esht nje damkė ferri shkretuese
esht prodhim i varrit qe nuk t e len kund shteg

urreje vetminė luftojeni me shpata,
me lule ,t rreshtueme pranė e pranė
ndiqeni me vargje me lutje te gjata
ndiqeni me yjė e hanė

vetmija esht ngjyra ma e zezė e pendimit
ajo mos te raftė per hise
vetmija esht ,nama ma e zezė e mallkimit
u shoftė si pjellė me farė e me fise

vetmija esht terri i zi qe t, kafshon
nuk kapet e gjallė me dorė
por esht nje ,shemtim qe shekujt I lengon
ma e ftoft se akulli me borė


vetmija esht hije qe ka lindė nga varret
dhe ndjekė gjallesa mbi dhe
e djegshin o Zot pezhgvet e zjarret
mos pastė kund vend nder ne

luftojeni vetminė ndertoni kala harmonike
mos e leni nga mbrenda si krymb me ju bre
qelni sikur fletet me fije gjenerike
mbani duart shtrenguar ju kombe e fe

shkruan xhelal ferizi nga mitrovica
titullin vetmija

identiteti emri ne qdo poezi lirik apo poem
behet per shkak se autori esht me emer te verrtet
dhe se i duhen punimet e identifikuara
kerkojm mirkuptim nga lexuesit pra
ky esht shkaku pse ne qdo punim
shkruhet emri i autorit me emer te verrtetė
dhe vendlindjen

lirik 23-02-07 09:57

pendimi
 
Pendimi

DIKUR NUK E NJIHJA PENDIMIN
se shekullin e kisha te ri
por kur thellė e njoha ,pervlimin
at,her ,fillova me u shkri


kur preka gjithqka nė arsye
edhe detin me pendė e,gjyqe
kur nisa buken me thye
nder hijet ku kndonin qyqe

kur rrudhat e jetes te thella
i preka me joshje me cak
kur zemrat e zeza shpella
i pashė me te larmishmin gjak

kur kengen e msova nga djalli
kur engjujt i pashė si heshtin
kur preka ne shekuj halli
kur pashė satanin t, kerleshtin

kur preka ne teh te shpates
kur penden e futa me maje
kur rashė perdhe monopates
pendimet mu shndrruan ne vaje

kur e pashė ne sy
falltorin me kozmetikė
kur e pashė ,fjalen nen dry
fillova pendueshem me ikė

kur i pashė lutjet n, per varre
e gjamėt ,duke shkulur flok
kur pashė sa turpe e marrre
e gjakun mbi borzilok

kur e pashė mashtrimin
ne krye te vendit ,nderohej
kur e,kam pa,te rrejshmin betimin
brrylas mbi fron qe afrohej

kur e pashė se,pa meritė
ne maja njitet i ligu
i drejti po kjan per qdo ditė
mu kput,nga dy brigjet vigu

kur e pashė se fiton makutrija
fiton gjithmonė bizari
q, me duhet o qiell drejtsija
kur nga goja ma merr tradhtari

kur e pashė se mundin
s ta njohin as qiel as mot
kur e pashė s e fundin
ta shkruuajn,dyftyrshat me lot


i, thashė at,herė pendimit
ma heret ku ishe ti
me pendė te thellė te qortimit
e gjuajta vonueshem ne bri

kur i kam pa qeshjet me maska
zgerdhimjet e engjujve nga halli
kur kam pa duke u be shqipe laraska
ne thunder,te pandershmit kah renkojn dheu e zalli

kur shekulli im u menqurua
me thijat e tijė te vona
pendimi q e, mu afrua
nuk ishte ma ,pranė ““kohė e jona

shkruan xhelal ferizi
tutulli pendimi

lirik 23-02-07 10:46

Hapat E Mi
 
Hapat e mi

shkruan xhelal ferizi
nga Mitrovica

O HAPAT E MI SA SHEKUJ KENI KALUAR
sa caqe keni deshtu
sa shpresa keni takuar
sa brigje keni rrafshu

o hapat e mi,ku e,keni te fundit cak
ku, e arrini at maje
mbi kohra po shkelni ,neper,te perthurshmin lak
kush ju furnizon damaret ,deshirat me gjak ,kuraje

ju q e,kaluat rruge terthore e,mundime
neper akuj jeni ngri
keni ecė siperfaqeve,mbi,perbuzje e aktrime
keni shkelė neper te ftofta vetmi

jeni ngri sa herė deri ne zog ne palc e ne gju
keni provua akullin me shtresa
sa larg nga vendlindja hasmi ju ka largu
keni kerku strehė ku nuk ishte besa

hapat e mi,kah shkolla e prej shkolle
sa herė,lodhshem keni dalė
sa shum jeni lodhė ndjekjes mendjeholle
sa barrė te randa keni mbajt sa fjalė


hapat e mi pse ju peshė keni mbajtė kaq globe
qe barrė ėsht e tjeterkujė
sa shum keni ecė neper teh e kobe
mbi gurė e mbi dhe mbi lot e mbi ujė


o hapat e mi qe ju kan drejtu mendimet
ndjeksit me busollė demone
vallet kur me hapa, si art keni lu
mandej mbas valleve,neper rrug zezone

mbas tymi e mbas flake mbas tanku ,mbas rrote
kahdo keni qit,rimimin
keni lan aq gjurm neper caqe bote
ideal e patet flijimin

o hapat e mi parashkollorė
e te moshes s e,njomė rinore
pa ju nuk do te isha neper dhe botror
me pend tash ket ,t mendueshme memore



xhelal ferizi MEE TITULL HAPAT E MI

jEtA_1 26-02-07 13:44

[COLOR="Red"][I]
lirik te lumt per fjalen e bukur shqipe qe din ta shprehesh ne keto poezi tuat , ketu ne kete forum kemi shume adhurus te poezive per ate te falenderoj qe na mundesove te kemi se cka te lexojm , te uroj suksese ne shkrimet tua je i mirpritur me keto vargje ne forumin ton Dardania.de[/I][/COLOR]

lirik 27-02-07 09:29

falenderim
 
Jeta ,ke nje emer te bukur e gezofsh dhe paq jete te gjat e fat,uroj qe te kesh edhe mirsi ,e lumturi edhe realizim deshirash.
sa bukur te mbanė fjala dhe shoqerija ,esht verrtet embelsi shiprtrore,kur dikush shijonvargjet e tua dhe knaqet me vargjet e tua.
ju qe keni dalė ne ket vlersim jeta ,te falendderohem.per rreshtat tu pak jan por te vizllueshem,te lezetshem. knaqem kur rinija njerzit populli mi don vargjet ekush esht ai qe nuk ndjen knaqsi kur e don dhe e perkrah poplli i vet dhe ne pergjithsi njerzit.
fjalet e tua jan te ardhura si ujė kur i eturi ne shkretirė ece neper saharė me buzet shkruam,ashtu po eci un nga malli dhe vuajtja neper perendim qe gati 30 vite i harruar ,ti me gjete e para ketu ne ket faqe dardania , ne fakt i pari kam qen un qe kam shkruar meeazhe private vendases time nga Mitrovica amazona mandej nakit ty dhe tjer moderatorve te forumit ,disa ma kan kthy pershendetjen edhe ti je ajo q e ma ke kthy
por edhe amazona ajo ishte e para qe ma ktheu pershendetjen ,dhe mirseardhjen en forum. Por ti je e para qe dole publikisht ketu ne faqen time,em dhan ket koment te hskurt opor te bukur ,me dhe ujė ne mes te shkretires.
se qka don em thanė kur nje bashkatdhetarė apo bashkatdhetare te flet te thot nje fjalė
e din shpirti i mergimtarit qe dihgjet si qiri i permalluar.

Falenderim TE MADH TY JETA QENKE EMER SIMBOL jeta esht ne lule ne bime ne njerz
jeta esht simbol i ekzistences s e materjes dhe te krijesave ne te ,prandaj per ket emer kaq te bukur qofsh me fat e paq nje jet si mjalta te embel dhe te bukur siq ta do ty shpirti e zemra jote .
pres edhe bashkatdhetar tjerė se un me vargje per ju po dal ,se shpirtin ekam plot vargje vet por keto vargje perveq ndjenjave te mija kam deshir me prek edhe neper ndjenja te njerzve se nukesht intresdant edhe per vete prandaj komentet e bashkatdhetarve ne temat emija jan te lira urdhroni komentoni edhe kur shihni diqka q e nuk shkon ne vargje te ndezim pra diskusionin dhe vlersimet un jam per levrime te thella sepse keshtu pasurohemime dije e kerkime neper vlera .

NUK PO GUXOJ TE NESHKRUHEM SI POETI sepse ket titull duhet me ma dhanė peni qendra e shkrimtarve por po shkruhem si krijusi i vargjeve epiko lirike xhelal ferizi nga Mitrovica.
ne forum kam dal me emer dhe mbiemer te verrtetė esht veshtir kjo pune por meqense e kaluara ime ehst i“ntresante shtyrjet e mbrendshme shpirtnore nuk me lan me dal me nick name ,nga mbrenda kam vulkane te medddha dhe nuk ja vlen qe te mshefem pas nick names ato vullkane duhet te dalin ne siperfaqe ,jan vullkkane vargjesh qe jan ndrydh tridhjet vjet dhe padrejtsitė e medha edhe ndaj meje edhe ndaj popullit tim ,ka plot deti ku me marrė uj prandaj nuk deshta te qendroj prapa perdes por emri i vertet i ka ehde veshtrisite veta ne forum por un nuk thyhem nuk jam thy dhe nuk do te thehem .

siq ka then naimi , Ne mes tuajin kam qendruar dhe jam duke u perveluar,
nuk jam un si ai por deshta te marr shembull nji shkrimtar se kur dua me ,shpreh diqka shpirtrore .

TE FALA TY SHUM JETA DHE PRES qe te dalin edhe tjer komentues lexues se heshtja esht
armik nga heshtja nuk jetohet

Leximet e publikut e mbajn autorin dhe vullnetin ja japin
kaq per sot e bnderuara bashkathdetare pershendetet e dhe mirnjohjet e mia siqnerisht

xhelal ferizi

liriku

lirik 27-02-07 11:20

loti i yllit
 
[CENTER][LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1462738&postcount=11"][B][U]11[/U][/B][/URL]





[/LEFT]

[LEFT][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/post_old.gif[/IMG] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1462773&postcount=12"][B][U]12[/U][/B][/URL]

Loti i yllit

shkruan xhelal ferizi

lot qe bjen prej yllit t, drites
kah ferkon eren ,n hapsirė
a,thue e sheh,rrethin,t,elites
qe e kan lidh token n, zingjirė
qe e,kan lidh ,me fjalė,planetin,
qe e kan lidhė lirinė mbi dhe,
qe e helmosin ,fushė,e,detin,
qe i helmosin kombe,e fe,
qe po nxisin,rrath,te ferrit,
moe me i lan rrethit me dalė
e, po pjellin shkolla t ,territ
nuk po lejn kund fush as mal,
me ec n' shekuj n,krih te eres
lirshem,n,kndim,me ,e,prit,bibilin,
me i, gzue rrezet e pranveres
me e, qel flladshem karajfilin
ah,ti,lot qe rrjedh prej ylli
,a,thue e njeh,ti penden time
qe prek,kendshem qdo flet,pylli
me ato ngjyra ,rreze shkrime
eh ti ,lot i, ylllit t ,qiellit
a s' ma falė at gjuhė qiellore
edhe at shprehje t' ballit t' diellit
ti shkruaj hjeshem tok s' arbnore
ndonse ty un o lot ari
nuk t, kam prekė me inde thell
ah me lot e gjak shqiptari
e lang lulkuqesh qe i kam mbjellė
kam me te dhanė spjegimet t, globit
kam me t,dhanė shekuj me pa
edhe at fat qe,leu,n,ditė t, kobit
prej tradhtarve ,mbeti tha
pash at dnesje o lot i yllit
qe dridhė dhimbshem diell e hanė
qe dridhė vajshem kangen t ,fyllit
nji pikė n, pend ti me ma lanė
le t, merr pika penda ime
me lot ylli ,t shkruaj,n, per faqe
n, faqe t, qiellit ,me ndriqime
n, pika ylli, n, manushaqe,
e ,kur kenga te behet ari,
me shartim fyelli e ere
ne penden time n,gjuh shqiptari
kur t; i .hapė dy krih pranvere
ke me e pa o lot ylltarė
qe zbret qiellit me at mahni
kur te biesh mbi dheun shqiptarė
gjurm e shekuj kan me t, shkri


POETI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA
AUTOR I SHUM VARGJEVE DERI TANI
PERSHENDET LEXUESIT


[/LEFT]
[/CENTER]

lirik 27-02-07 12:03

shqipnija etnike
 
[CENTER][LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1456435&postcount=3"][B][U]3[/U][/B][/URL] vbmenu_register("postmenu_1456435", true);

shqipnija

shkruan xhelal ferizi
nga MITROVICA


tokė e lidhur me pranga etnike
pre nga tehu i shpates qelike
o dhe o tokė e lashtė ilirike
kangen e lotin,e gjakun shartove
dhimbjeve n' per shekuj gjithmon ju kendove
fyelli yt me gjak ka ndrrue neper stina
kenget e pervajshme t' ka kndue kanarina
ti je vet vuejtnija ti je vet mbi dhe
simbol i simbolit si askush je pre
si askush je nda n' copa per tu ngranė
ti je lindė jetime pa babė e pa nanė
per ty kan kja guret dhe e diell e hanė
ti je vet e para qe t' kan vyshkė ballkanit
ti je e bija e lotit,qe m' je shkri zandanit
ti je vet ,si gjaku i sheges neper degė
tij je shkrumbi i zharit qe shekujt t kan djegė
ti je nana e jonė ne jem bijt e tu
ku ti marrim gjurmet n etni q e t jan shkru
a ti kerkojm n' diell a ti kerkrojm n' rreze
neper ata shekuj qe kan tha shum breze
ti je nan shqipnija etnike me gurė
dielli t ka dhan gjak e toka t dha nurė
ti je lahutare je e qendisur n' det
tij tokė e lashtė n,gurė e dhe qe flet
ty t' flasin zallinat argjil e argjend
per ty flasin dritat,kur t' shendrisin n shend
shekujt shkrijn mahni
fjal nuk gjeJnė as malet
t bukura i ke kenget edhe festivalet
t' bukur e ke ngjyren ne at kaltri prej deti
dielli te ban t' fala hana t' pershendeti
edhe ato rreze me plot dashuri
ylli te fal dritė qielli te fal shi
ato ara e,lugje e fusha etnike
ne bashkim ti dua oj nanė albanike
poeti xhelal ferizi nga mitrovica vazhdon te shkruaj VARGJE
SE VERAGJET PO I KERKON QIELLI E DHEU E HAPSIRAT E PA FUND



mbani n mend

poeti xhella ferizi do ta mbush qiellin me vargje


Qielli do t mbushet me vargje

SHKRUAN XHELAL FERIZI


qielli do t embushet me vargje
hana me to do te shkruhet
edhe ato alqipelargje
ku jeta e hesHtur druhet
vargu i im do te mbrrijė
qdo kush ne per mriza ta dijė
edhe hieja e flladit me erė
le ta dij edhe prilli n pranverė
se n varg kam me i qendisė qdo curril
kur bjen si shiu mbi zmeril
mbi gur te zmerilit n vizzlimė
shartim i shartimit qe shkrinė
refleksin me dashurinė
shkelqimin me bukurinė
shkelqimin me rrezatore
te gurve kristalore
qe me hanen e bukur te re
vizllojn si rruazat ,ne pe
ne pe te bukur rreztar
si guri ingji me ndjt var
nen yje te qielltit kopshtar
kopshtar pra qujet ai pyll
qe emban te mbjellur qdo yll
e ai esht kopshti qeill
qe lulet i ka me kuqrrem
e rrezet i ka si rrem se
dielli e duket si ballė
me ngjyren e qell si all
si i madh ndoj portokall
i mbjellur ne kopsht qiellor
e vargu im,arbnorė
mundohet ta mbrrijė me dorė

shkruan xhelal ferizi
titullin qielli do t mbushet em vargje












Ndigjo bota e njerzisė


shkruan xhelal ferizi
VARGJE NE VAZHDIM

ndigjo bota e njerzisė
un jam vargu i bukurisė
jam un vargu i shqiptarisė
qe kur te mbjellem nder kopshtije
e lmoj flladin me ato hije
se un jam sternip i naimit
e bėj t flas vargune shkrimit
jam sternip ah i gjerjg fishtes
homer ishte i gegrishtes
edhe i vargjeve mahnitore
un jam djal i nanės arbnore
ndigjo globi i njerzisė
vargu yne diellin e nisė
me varg tonin niset hana
per me nxe n per fise t' tana
PRANDAJ TI BOTA E NJERZISė
lshoj pak sytė mbi dhe t shqipnisė
gjith kah esht ajo atnike
shihi fushat dardanike
ku e shtron synin i shndtritshmi ylli
qe e lmon n drit qdo trup keryelli
e lmon ujin me ato skurrra
edhe shkumbzimet valė e gurra
e ato sumbullat si pikbardha
i lmon lulet neper dardha
lulebardhat nder kopshtije
vargu jone ehst ylle n per hije
ai pushon nder hije te lehta
ai esht erė qe e prodhon jeta
ai ehst n germa curril hane
ai esht bimė e tok s dardane
me dasht diellei han i ndalė
kur ta nxjerr magjike at fjal
si palc ylli si ndoj njalė
si ndoj njalė me ken qeillore
rreze dritesh thurė n pun dore
qe vargusun n trup t lakeses
bjen me rrshit nder pika te veses
me rreshit nder vesė nder fleta
vargu yne pra esht vet jeta
sse ne jem shqiptar mbi dhe
qe e i mahnisim kombe e fe
qe e i mahnisim me urtsi
qe e i mahnisim me trimri
qee i mahnisim edhe me paqe
edhe me lule manushaqe
edhe me vargje rrejdh prej ylli
me dhe tonė qe mban druj pylli
pylli i jone qe qe esht megjije
qe s ka shoqe nder kopshtije
kahdo ka ah rreze e hije
kahdo ka rreze mbi dhe
kahdo rrijn kombet me fe

shkruar nga xhelal ferizi
nga MITROVICA











PER NDONJE GABIM TE MUNDSHEM APO LESHIM NE GERMA NA FALNI LEXUES MA VONė E PERMIRSOJMė AUTO RI XHELALI






vazhdon ne pjesen e dyte punimi i vargjeve


[/LEFT]
[/CENTER]

lirik 27-02-07 20:07

Ujrat po shterren
 
[URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadtools"][COLOR=#ffffff]Funksionet e Temės[/COLOR][/URL] vbmenu_register("threadtools"); [IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif[/IMG] [URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadsearch"][COLOR=#ffffff]Kėrko nė Temė[/COLOR][/URL] vbmenu_register("threadsearch"); [IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif[/IMG] [CENTER][LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471726&postcount=61"][B][U]61[/U][/B][/URL] vbmenu_register("postmenu_1471726", true);





[/LEFT]

[LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471978&postcount=62"][B][U]62[/U][/B][/URL] vbmenu_register("postmenu_1471978", true);

Ujrat po shterren

shkruan xhelal ferizi
nga MITROVICA

po shterren ujrat po zvoglohen,
po thahet kjo jetė
asnji lutje nuk shkrin ma lang ne dhe
avullim magjik ne heshtje qe po tretė
padukshem qiellort jan tue ble
kur ujrat te shterren,do te shterren pendat
edhe poetet ,ne dy gjini
qka do te pijn ,si do te njomen agjendat
qe bejn neper glob magji
ujrat ,ne hiq po shendrrohen
e,hiqi po bėhet ujė
nga vapa dheu me zall do t, ngatrrohen
vullkanet do te ,e shembja me rremuj
po ndezjes se etjes qe do,t vloj e val
kush don me i,dhan,ndoj,pik
e njomsi ,per shkronjen per poemen fjal
kush don,zhuritjen me i fik
as dielli pa uj,nuk ka ku me i,la syt
as rrezja nuk ka ku me pi
ku do t pin ylberi kur dheu t,jet permbyt
po gazin ku don ai me e shkri
pa uj,as ngjyrat,e,ti,nuk,larmojn
as,shkelqimet,nuk,japin,,kolor
po rrezet e diellit,ku,vall,rrezet do i shartojn
kur ylberin ma,s,prekun,me,dor,
uj,kur do t,shterret,kah do t pikoj,loti
si do t,,njomen,qerpikt
po stina e ara,e shekulli e moti,
a thue do tu bie te fikt,
qka do te bej qepa ,e hudra magjike
e vargjet pa lot e pa ,u,njom
si do te vajtohet,kanga elegjike
kur ujė s' do te ketė toka jonė
po i mjeri,me flatra i bukuri bibil
a do ket lot,per sqep
kur ashti i tokes e,,ari e argjil
pa uj nji dit ka me mbetė,
po fletve qe shiu ne shpirt si currili
me at shkrirjen melankoli
e pikat mbi flet cerrueshem karajfili
kush do te pik mbi bojli
kush do t krijoj at melodi,qudije
si shiu kur bjen mbi flet
kur uj nji dit nga globi do t' bie
me tha gjithqka ne jetė
po hana n curril a dridhet,
me lotin,e saj te verdhė
po ylli me,hjeshin ylltare ku kredhet
ne cilin kristal do e derdhė
e deti a do t, kjanė
kur pikat , permbi valbardhė
nuk ,bien as mbi oqean
me ngjyren e langut si n, dardhė
po q, ka do te bej shartimi
i ngjyrave te sumbullave t detit
me qiell e re larmimi
qfar shtegu do i gjen vetit
e pikat,e stalaktitit
qe bien shendritshem nen strehė
kush do ti jap ah tokes
njomsin e ujit qe deh,
po flladi i lugines me hije
qe shkon mbi gur n, gurgullim
kur lumi,ne per prroje hjeshije
e bashkojn ne nji shpirt freskin
po kush do ta njomsoj gjakun
qe ec n per tonat deje
kur qielli nuk hap ma kapakun
me pik as kombi e feje
ah si do te pin qershija
kush dot pikoj ne shegė
Nė fik ulli,e kajsija
kush do ti njomsoj n ,per degė
po ku do te lahen rrezet
pa lum e valen brilant
ku do te mbeten pikat
shkumbardhat mbi gurė diamant
kush do t e njomsoj njerzimin
e sharmin kush jep ne natyrė
kush to lag gjelbrimin
zallinat ku dot ken pasqyrė
e gurete bardh ingji
mbu uj si art kristal
kush do te shkrij at magji
si guurrat kur rrjedhin n, per mal
e za mbi gur gurgullueshem

kush don valbardhas me kndu
ku don me Pi bilbili
ah e,tshem si don me cicrru
po bli e ftue e qetina
e bari,e lulkuqe e,mimozė
po lot ku do te marr stina
e fleta e thanes me shkozė
kjani pra kjanii ju sot
o fise e te lashta njerzi
me duar kah i madhi zot
me lutje per uj e shi


xhelal ferizi,vazhdoN


[/LEFT]
[/CENTER]

lirik 27-02-07 20:07

Ujrat po shterren
 
[URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadtools"][COLOR=#ffffff]Funksionet e Temės[/COLOR][/URL] vbmenu_register("threadtools"); [IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif[/IMG] [URL="http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=74284&page=4&nojs=1#goto_threadsearch"][COLOR=#ffffff]Kėrko nė Temė[/COLOR][/URL] vbmenu_register("threadsearch"); [IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/misc/menu_open.gif[/IMG] [CENTER][LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471726&postcount=61"][B][U]61[/U][/B][/URL] vbmenu_register("postmenu_1471726", true);





[/LEFT]

[LEFT] #[URL="http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1471978&postcount=62"][B][U]62[/U][/B][/URL] vbmenu_register("postmenu_1471978", true);

Ujrat po shterren

shkruan xhelal ferizi
nga MITROVICA

po shterren ujrat po zvoglohen,
po thahet kjo jetė
asnji lutje nuk shkrin ma lang ne dhe
avullim magjik ne heshtje qe po tretė
padukshem qiellort jan tue ble
kur ujrat te shterren,do te shterren pendat
edhe poetet ,ne dy gjini
qka do te pijn ,si do te njomen agjendat
qe bejn neper glob magji
ujrat ,ne hiq po shendrrohen
e,hiqi po bėhet ujė
nga vapa dheu me zall do t, ngatrrohen
vullkanet do te ,e shembja me rremuj
po ndezjes se etjes qe do,t vloj e val
kush don me i,dhan,ndoj,pik
e njomsi ,per shkronjen per poemen fjal
kush don,zhuritjen me i fik
as dielli pa uj,nuk ka ku me i,la syt
as rrezja nuk ka ku me pi
ku do t pin ylberi kur dheu t,jet permbyt
po gazin ku don ai me e shkri
pa uj,as ngjyrat,e,ti,nuk,larmojn
as,shkelqimet,nuk,japin,,kolor
po rrezet e diellit,ku,vall,rrezet do i shartojn
kur ylberin ma,s,prekun,me,dor,
uj,kur do t,shterret,kah do t pikoj,loti
si do t,,njomen,qerpikt
po stina e ara,e shekulli e moti,
a thue do tu bie te fikt,
qka do te bej qepa ,e hudra magjike
e vargjet pa lot e pa ,u,njom
si do te vajtohet,kanga elegjike
kur ujė s' do te ketė toka jonė
po i mjeri,me flatra i bukuri bibil
a do ket lot,per sqep
kur ashti i tokes e,,ari e argjil
pa uj nji dit ka me mbetė,
po fletve qe shiu ne shpirt si currili
me at shkrirjen melankoli
e pikat mbi flet cerrueshem karajfili
kush do te pik mbi bojli
kush do t krijoj at melodi,qudije
si shiu kur bjen mbi flet
kur uj nji dit nga globi do t' bie
me tha gjithqka ne jetė
po hana n curril a dridhet,
me lotin,e saj te verdhė
po ylli me,hjeshin ylltare ku kredhet
ne cilin kristal do e derdhė
e deti a do t, kjanė
kur pikat , permbi valbardhė
nuk ,bien as mbi oqean
me ngjyren e langut si n, dardhė
po q, ka do te bej shartimi
i ngjyrave te sumbullave t detit
me qiell e re larmimi
qfar shtegu do i gjen vetit
e pikat,e stalaktitit
qe bien shendritshem nen strehė
kush do ti jap ah tokes
njomsin e ujit qe deh,
po flladi i lugines me hije
qe shkon mbi gur n, gurgullim
kur lumi,ne per prroje hjeshije
e bashkojn ne nji shpirt freskin
po kush do ta njomsoj gjakun
qe ec n per tonat deje
kur qielli nuk hap ma kapakun
me pik as kombi e feje
ah si do te pin qershija
kush dot pikoj ne shegė
Nė fik ulli,e kajsija
kush do ti njomsoj n ,per degė
po ku do te lahen rrezet
pa lum e valen brilant
ku do te mbeten pikat
shkumbardhat mbi gurė diamant
kush do t e njomsoj njerzimin
e sharmin kush jep ne natyrė
kush to lag gjelbrimin
zallinat ku dot ken pasqyrė
e gurete bardh ingji
mbu uj si art kristal
kush do te shkrij at magji
si guurrat kur rrjedhin n, per mal
e za mbi gur gurgullueshem

kush don valbardhas me kndu
ku don me Pi bilbili
ah e,tshem si don me cicrru
po bli e ftue e qetina
e bari,e lulkuqe e,mimozė
po lot ku do te marr stina
e fleta e thanes me shkozė
kjani pra kjanii ju sot
o fise e te lashta njerzi
me duar kah i madhi zot
me lutje per uj e shi


xhelal ferizi,vazhdoN


[/LEFT]
[/CENTER]

lirik 27-02-07 23:36

Nuk i njoh njerzit ne sy
 
Nuk i njoh njerzit ne sy

SHKRUAN XHELAL FERIZI

Nuk po i njoh njerzit ne sy
se maskat i paskan te rafinimit
te mbyllura nga djalli me dry
thell mbas peLhurave te mashtrimit


SA DO QE DIOPTRIJA IME E JETES
kA OFRU ZMADHIME TELESKOPIKE
nuk shihet ne sy formula e te vertetes
mbulohet nga ekuilibret kozmetiike

sa keq o zot si nuk shihet qellimi
ne sy pse te mos lexohet
nuk shihet ne disa sy as ma i vogli aktrimi
nga e padukshmja ngjyrė maskohet

ah sikur ta kisha optiken reale
sa qielli me kupė ne hapsirė
sikur t, kisha shkollė e praktikė digitale
me i pa hipokritet ma mirė

ne sy kur shikoj nuk i lexoj dot
te fshehtat enigmatike
dikush i mbulon me hileqare lot
dikush me qeshjen magjike

prandaj viktim mbeta ne ket shkollė
s kaloj dot ne provime
se njeriu qenka si ai djalli i hollė
me caqet plot maskime

ku ta gjejė nje magjike lexuese pasqyrė
qe sheh ma thell ne sy
ne te fundit gjene ,ne ballė e fytyrė
se besa n per shikime me ka thy

ah shikimet nuk qenkan treguese
bussolla per strofujt t djalllzisė
pse aftesi e tyre qenka aq mashtruese
me i mbshtjell me ngjyrė te padukshmerisė

e un kah te shkoj me kto te siqerta mote
me te kthjelltit sy pa mashtrim
kahdo qe te silem rrethe rreth ksaj bote
do t e mbetem i besimeve viktikmė

nuk ka nuk prodhohet s ka dalė mbi dhe
lexuesi ne sy per zbulim
edhe sikur tdel kish nde rkombe e fe
mashtrim permbi mashtrim



e shkruar nga xhelal ferizi
titulli nuk i njoh njerzit ne sy

lirik 28-02-07 00:29

Me besė
 
Me besė e mdhunė

SHKRUAN XHELLA FERIZI

ME BESė ERDHA NE DINė
Nė BESė ME PRENė TURK E LATIN
EDHE KUR NE BESė ERDHA ME KRYQE
Ne besė me prenė si nji qyqe

edhe kur u bėra si ata
kur lojen e luaja te tyre
me fe me; kishė kah na zuri nata
shqiptarė i caktuar qdo detyre


hyna pastaj ne pravoslave
ne kohen e car dushanit
NE fe te sveti save
por deshten te me bejn t; pansllavianit

s; me lan jo asnjeherė
shqiptar te jem perherė
me tha se je latin
kur kryqin e mora ne shpinė


kur e mora kryqin ne ballė
prap se prap s me ndihmuan
u dogja mbi gur e zallė
me fe gjithmon me tregtuan

me deshten jo me fe
as pper hir te kryqit
pa komb e pa atdhe
me deshten gjith udhkryqit


s' me deshten ne sveti savė
e as si katolik
me deshten si pansllav
romak mbi albanik

nuk ishin ata per fe
aty s eksihin halLin
por gjuhen ku jam le
ma donin qe t ,ma kallin

se turku hiq per dinė
ps e kiSha tespinė
pse e kisha gjaminė
nuk e kishte cakun
por turk te ma bej gjakun

u pa pra puna e juaj
ah ju o shkelsa t huaj

u pa se ku as si shkje
s na donit permbi dhe
veq me na shkye n mish
me copa njiqInd fish

as eshtrat per nen dhe
mos ma i na lan ne
as ne tok as n det
rrasizem ah medet

e mjerė perandorija
qe paster kah etnija
i donte tokat t mija
pa asnje shqiptarė
veq n lisa me i pa varė

keshtu edesht latini
edhe truku per kah dini
keshtu e desht ai grek
etnija jon me vdek

aman oj amerikė
nuk kam ma qka te them
me ben te fortė o mik
se hasmi do t, me then

o sot e kurr nder mote
o sot o asnjiher
qe token kastriote
t mos mmsyjn ma asnji fjerė

s e me ta nuk qitet n krye
sa t verber jan mbi dhe
sa keq duan me na thye
per tokat qe i kem ne

ata duan qe ne
si dje si sot si n, mot
t mos kemi gjurm mbi dhe
ps e kshtu o i madhi zot


po tokat jan me hise
te parve qe na i ,lan
ne nuk shkuam n, per fise
ndoj dhe te huaj me nxanė

po q, flas un mendjelehti
se jeta s' esht drejtsi
veq arma qe pran veti
ti mbron ato tapi


prandaj me arm e liber
ruani ato troje
shqiptar me ekuiliber
me shqipen at gjuhė goje

mbani bashk me dorė
te gjith ju njeri tjetrin
se hasmi ju ben horė
nuk pyet per t, ri as t vjetrin

nuk pyet per fmi as djep
nuk pyet as per moral
ju djeg me vrri e shkrep
ju djeg me fush e mal

ju djeg neper oborre
jud jeg ne dhom e shtrat
ju mbush me gjak e vorre
qdo lug e monopat


e nese ju shqiptarė
nuk rrini lidhun n jetė
si fijet bash mbi barė
si duhku lidh me fletė


ndihmoni njeri tjetrit
si t gjith te nji familje
se ju rrethojn lugetrit
nder shekuj e n vigjilje

dikush t, ndihmoj atdhe
dikush pak me biznes
dikush me komb e fe
ti lidhė shqiptart me besė

mos leni kend te varfer
ndomojeni me e ngritė lart
kru t' gjith te jem me i vater
te fortė ne europ ma lart

at herė askuSh me ne
me nis nuk guxon plojė
e dijn s e gur e dhe
ju digjen me nis lojė

vraponi o shqiptarė
vraponi me kushtrim
e mblidhi diejtarė
jetoni si komb trim

varfrin shqiptar luftoje
se bashku ta luftojm
ndergjegjen gjith pastroje
me pun ma mirė te shkojmė

ju vet e keni pa
te mbysin me varfri
te ndajnė me bab e vlla
ti blejn vashat n kurvri

mos le o shqipja e lehtė
tue pas at tokė t ;prodhimit
afroje vllaun ne jetė
mos luaj me lojė t; mjerimit

bashkim bashkim fshatarė
qytete t, shqiptarisė
n fabrikė ne fushė e arė
kah kulmi i pasuris

shkruan xhelal ferizi
titullin

lirik 28-02-07 18:14

me besė e dhunė
 
titulli i vargjeve me lart esht

me besė e dhunė ,,,,, esht titulli i vargjeve

lirik 28-02-07 22:45

amdinistratorve
 
Kam nje lutje per administrratoret,besoj se do te me kuptojnė.
sot gjith diten nuk ka funksionuar faqja e forumit ,nuke di per qfar shkaqesh,por jam i mendimit se faqet tona shqiptare duhet tekenė shum ma shum siguri dhe volum,komenete e shkrime,un besojs e shkrmet tona percillen edhe nga nderkombtart.
Faqja dardania duhet te ketė nje force te madhe dhe nje siguri kunder qdo virusi,apo ramje teknike ajo duhet t eket nje siguri nga teper te fort sepse nuk e di a kuptojn shqiptart sot interneti esht teper me rendesi dhe duhet te ruhen shkrimet sepse keto jan dokumente me vlera ,ku mund te lexohen dhe te orientojn brezat.
Gazeta esht vetem nje ditė dhe anatemohet pastaj ndersa shkrimet einternetit kan vlera te shum te gjata kohore dhe ndikim t e madh ,ne faqen e internetit mund te hjyn breza e breza dhe ,gjithmion duke u pasuruar me diskutime me njohuri ,dhe temat gjithmon jan aty vargjet jan aty qka ne gazet nuk nodh ,qe do me thanė interneti ehst sot shum me rendesi aq i rendesishem sa qe as ne vet nuk e dijm se sa i rendesishem ka dale sepse ne internet percillen gjanat ma shum se sa qdo kund tjeter mendimi i nji populli apo shoqerije.
Duke qenė se jan hapur shum faqe shqiptare dhe po terheqin gjithnji e ma shum njerz dhe ka fillu edhe inteklegjenca te kyqet neper faqe ,faqet shqiptare duhet te rrisin sigurin qe te mos bie serveri apo te mos ndodh e keqja me forumet.
mendoj se duhet t eken nje kod te veqant sigurije kunder qdo virusi te mundshem,per ket duhet te intresohen talentet shqiptar qe gjithnje eme shum po e pervetsojn zanatin e internetit.
kur faqet behen me nje siguri te larte ato behen ma terheqse e serioze dhe stabile mandej edhe njerzit kan vulnet te shkruajn gjėra te medha e tema te llojllojshme vepra eshkrime ngjarrje politike e diskutime njohuri politk vargje etj.
ky ishte nje mendim i imi ,nuk e njoh shkallen e sigurisė se faqeve te internetit por qysh s ekan dalė faqet shqiptare te internetit kan lujatur nje rrol te madh ne shoqrrin tone dhe me gjerė sepse ma me vullnet e lexojn intenretin s elibrin dhe gazeten,koha ka ardh e tille sot qe intenreti po behet domosdoshmeri e jetes dhe informimit elektronik,shpejtsi fantastike dhe shprehje ma elire se gazeta , ma intresante dhe ma e larmishme me tema e me ngjarje me shkrime e diskutime ku qdo kujt i jipet mundesija me dhan edh mendim dhe ehst thane s e dija ka qen gjithmon ne popull ,pra populli e shperndan dijen
ne gazet dhe ne libra fjala nuk mund te perhapet e populit si ne internet,.
prandaj them qe e rendesishme esht qe faqeve shqiptare tu ngritet sigurija ,ne menyr qe te mos arrij te pengojn se sigurisht edhe armiqt bejn pengesa neper faqet tona mendoj un nuk e di por kampas rats me pa se nganjiher pengohen faqet shqiptare nga ata qe tallen kur te duan me sabotime.

ndoshta nuk dita mire me prezentu ket formulim kerkese por un e kam nga brennga dhe nga halli pasi qe prej s e ka dal intenreti kam lexuar gjan shum te mrekullueshme ku ndoshta neper bibloteka me ishte dahst me humb kohe duke kerkuar libra .
gazeta esht vetem gjys ore apo nji ore ndersa internetin mund ta lexosh per dit me or te tana duke shfletuar qka te duahs prandaj mendoj se esht shum me pesh dhe duhet te ruhen faqet nga sulmet qe e i bejn sabotatort.
nes e kam gabauar diqka ne ket lloj brenge qe e paraqita te me falin lexuesit ishte vetem nje mendim i imi thejsht i lire se nga njeher kur po humbin faqet neper forume po nervozohem dhe po mendoj ksuh po na pengon.
faqja dardania ka emer dhe ka gjasa te behet e rendesishme edhe emrin e ka te bukur
prandaj i uroj sukses dhe siguri absolute.

xhelal ferizi ne perpjekje per tu be poet
te fala bashkatdhetar Administrator te faes dhe lexues te dashur

lirik 02-03-07 22:40

vargu i lotit
 
Vargu i lotit

Shkruan :Xhelal Ferizi,


Vargu im shkon degė me degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n,lot si curril ari
prekė,n,per gjak,te,qdo,damari,
thrret,,n,per,krena,e,n,per,ndergjegje,
rrokllisė,lotin,,gur,prej,megje,
kerkon,dritė,e,kerkon,shtegje,
ju kerkon,bijve ,t,shqipnisė,
n,gjuhė,amtare,te lashtsisė,
nji themel,tė ri,me,e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i,lshon,qielli,
me,erė,t'freskt,prej,karajfili,
me,dy,krih,e,me,dy,kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
,e,t,mos,kputet,gaku,e,fija,
as,,aortė,qė,lidhė,shqipnija,
rrugė,e,zemres,n,fise,t,mija,
lidhnu,prore,n,fjalė,t,qelikut,
n,besė,e,shend,t,adriatikut,
si ai diell qe lidhė ,bregore
n,rreze,e,drit,qe,i,mbanė,per,dore
edhe,ylberi,si,qafore
qeė lidhė,qiellin e bjen me pi,
tu i,shehndritė,currilat,n,shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė me degė
jo shqipnin per t gjall, me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbledhni toskgėgė'gegė,lidhjet per vlla
t' gjith damartė,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,si'q,lidhet,ari,
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,per,,me,mbetė,
n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,per,qdo,pip,
n,Sy,largpams,,e,gjuhen shqip,
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n; qiell,kto vargje t' mija,
ti,lexojnė,kur,t,lindin,fmija,
ti,mbajė,syt,per,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku,
na,kjanė,dheu,,e,na,kjanė,shkolla
na,shkretohen,shegė,e,mollla,
na,lidhė,hasmi,n,pranga,,e,bolla
na,i,nxinė,ditet ,qė,i ka,moti,
na,largon,prej,jete,,,e,zoti,
e na djegė,me,flakė,,baroti,
kur,njiherė,n,copė,t,na,ket,nda,
n,tre,gishtrijė,me,grek,e,shkja,
kur ne zemer ,trinitrinė
te na e ngulė,,e,t' therrė,shqipninė,
me shtizė,hasmi,n,.dy,,barkusha,
kan me kja po mali e fusha,
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamerija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qe vlon n,dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thon trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n,gjuhė ,e, n,komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
te shqiponjes iliriane
vargu im qe pik ne vrri
majes t' pendes,n,ftue ,e,bli
shkon tue pikė po flet me fletė
tue mbledh ngjyrė nder hoje e bletė
don shqipninė me e kthye ne jetė
gegė e toskė me i ėmbelsue
shkon tue marrr currila n' krue
tue thirrė vash e tue thirrė grue
tu marr,ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė burrė
kah rrijn moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbel toskė e gegė
pajton fmijt,t nji nane djegė
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qe e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qe thrret diell e yllė dritėvere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n,lidhje e punė,e ne asht t' skeletit
n,per,kallij te bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latinė
toskė e gegė se jeni vlla
mos ndegjoni grek as shkja
as gjarpij qe,u,flasin n,vesh
tok e dhe qe u bejn pershesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le te kėndojnė ne gjuhė te vet
leni valet bardh mbi det
lidhni gjuh lidhni adet
lidhni gjuhen shekujt n,cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shperdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji te car dushanit
jeniqerė te helenisė
rus e vlleh te trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,Kry
me dy krena e me dy krah
mos u beni mish per gjah
se per gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane per me tha
behuni djem te urt per nanen
per shqipnin qe e,mahnit,hanen
qe din bashk me ndejt n,tri fe
qe i gzon tokes gur e dhe
por qe gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa...! t ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krih t' drangonit
kurr shqipnija s, behet dy
se nji zmer e ka n' sy
se , E; ka t' nanes veq nji mish
nuk esht tym qe del n' kamish
por esht gjak qe,vlon.n.nji vlla.
kot e keni o ,grek e shkja
geg e toskė kurrė s' kan me u tha
sa te jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė mni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkelqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t,cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me verrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
deri n' dardanė e n mollė te kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė nder sheg lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qe ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qe jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija.

Titulli vargjeve te poetit NGA MITROVICA xhelal ferizi
vARGU I LOTIT




Xhelal Ferizi duke thirrė gjithmonė
nė kushtrim e nė bashkim
kombėtar vazhdon me vargjet e veta,
kontaktoni poetin Xhelal Ferizi

perkraheni xhelal ferizin
imeili i autorit

[EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]

lirik 02-03-07 22:43

apel
 
Data Anėtarėsimit: Feb 2007
Postimet: 22


[IMG]http://www.vendlindja.com/forum/images/icons/icon1.gif[/IMG] [B]Apel[/B]
Apel
SHKRUAN POETI LIRIKO EPIK

xhelal ferizi

Botė e gjakut mbaju n, paqe
e, mos sjell ngatrresa e gjaqe
me e lanė ,shpresen n' majė, rakete
mos me e lanė,diellin lidhė jete
mos me ,lanė ,n' gjithsi planete
qė bashk lidhen gravitimit
sjellen lindjes perendimit
e sherbim i bejn njerzimit
se planetet sillen prore
thue se lidhė jan dora dore
energji kan berthamore
kan qelik e uranium
baker znk ari e plum
kan mangan e bitinium
kan pirit e kemikale
fusha lugje ara,e male
kan gjelbrime ne per ledina
kan bilbila e kanarina
bredha ah dushk e qetina
i kan lulet plot me fletė
toka jonė, ku gjallron jetė
ku ka deti ujė e knetė
ka liqej , e lumej t' qetė
edhe ujna ka t' rrembye
ka gjallesa fund e, krye
ka shum bimė e florė fauna
i vlon dheut po djersa e puna
e njerzisė ah e puntorit
kah bjen drita e meteorit
yjė e diell ku shndrijn qarkorit
toka jonė ka ujė e zalle
por se mbush esht krim e halle
shkon rrezikut,ma lart shkalle
deri sa i dit do t' hypė mbi flakė
e do t' digjet n' mish e gjak
pse drejetsi s' po ka aspak
mbushė jan ligjet pa parime
mbushė jan planet n' dominime
per me fshi etnitė n' pushtime
kush tue shkelė mbi erz e gjak
kush tue varė njerzit me lak
kush tu i mbyllė t' drejtat n,kapak
prishė jan normat shkel drejtsija
gjithkush msynė per kah fuqija
garė e qmendur ,ne armė t' barotit
tue kercnu token e zotit
keq po i qojnė po stintė e motit
pa pasė besė aspak n,mes veti
drue se derdhen toka e deti
n' lot e gjak derdhet planeti
edhe i ndahen im zallinat
drue se n' shkrumb i bien ledinat
ndoshta copat edhe grimat
dalin krejt per jasht orbite
edhe dielli ndalet drite
del sistemi galaktike
n' qoft se n' tokė shperthejnė atome
grimca tjera e elektrone
do t' bien kob e dit zezone
kur me peshė te bien raketat
kah me sustė i lshojnė naletat
ah satant e hijanetat
qe dy mend si kan per paqe
veq per luftė ngatrresa e gjaqe
mos me lanė kund manushaqe
as lulkuqe permbi dhe
shkrumb me mbet nder kombe e fe
n' zjarrė vullkanet me u derdh rrke
pse janė ba shtetet blloktare
grup e plane i kan barbare
me djegė jeten planetare
mos me lan as mizė as miskė
as kund n' dhe ndoj fat as rrisk
me ja lshu raketes bredhjen
me atom per me ba derdhjen
me vra gurė me vra shavare
bari e fjerė e fletė pemtare
boten t' njerzve vegjetare
veq pse s' munden me u pajtue
n' paqe e, t' drejtė bashk me jetue
njeni tjetrit me i besue
veq verdall sillet atomi
kah drejtu po e mban padroni
her satani,e her demoni
deri sa dhe t' shkrihet i joni
glob e fletė edhe zallina
te shperndahet cop e grima
e, t' mos ecė ma mot as stina
as n' pranverė as n' per ugare
t' zhduket bota mekatare
t' bien planetet,si ujvare
mbasi ato t,lidhen mes,veti
n' energji me tokė e deti
n' gravitim e kah magneti
mbahen bashk e sjellen prore
n' per orbita hapsinore
tash mbushė kokat berthamore
kthye po u rrijnė mbi krye gati
veq sa ardhė nuk ka sahati
kur do t' bien,t mbushuna shtati
t' mbushura n' koka,n bark atomi
qe n' flutrim mbi shtresė ozoni
po rrijnė gati si demoni
veq me u zbrazė me ra mbi dhe
me shkretue shum kombe e,fe
diell as hanė ma mos me le
mos me lindė drita mbi kinė
as mbi rus e ukrainė
se kta n' glob s' po e duan qetsinė
veq kercnim e me ba gara
kush ne atom po del ma e para
edhe irani tash me lara
tue ngjyrosė ma shum raketa
zot sa e mjerė po duket jeta
drue se viset mbesin t' shkreta
kontinentet e planetit
gurė e dhe e ujtė e detit
pse shum kombe ligj e adetit
po ndryshojnė e jan hasmue
n' komb e gjuhė s' jan tu u pajtue
kush kend s' mundet me e durue
as ne rraca as ne fe
n' kryq as dinė si q' po bejn be
nji si ujk nji si shkerbe
kush me gojė t' pergjakshme rrjedhė
kush ne fTyrė N;ngermim tue mbledhė
kush ndoj vetull tue perdredhė


vazhdon ne pjesen e dyte

vargjet me titull apel pasi qe nuk po postohet me nje gjatsi
nuk po e regjistron te plote psotimi i forumit
xhelal ferizi
vazhdon

lirik 02-03-07 23:07

NE FENOMENINE GJAKUT


shkruan xhelal ferizi

neper te gjitha kokrrat qe ishin nji planet me fjal
duheshin miliona penda ,me i pershkrue
ne te gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė
kokrrat e gjakut me i spjegue--------------------------------------------------------------------------------

NE FENOMENINE GJAKUT


shkruan xhelal ferizi

neper te gjitha kokrrat qe ishin nji planet me fjal
duheshin miliona penda ,me i pershkrue
ne te gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė
kokrrat e gjakut me i spjegue
ore ,nese, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nese don merr lang nga te gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,i,oqean ,langje qielli me det
nese don merr te gjith bilbilat ne degė
por fenomenin gjak kurr s, ke per ta shkru
as me pasqyru me fjalė e permbarim
permbajtjen domethense e rrjedhen,kur s, ke per ta kuptu
se zoti vetem zoti e din ke t,burim
gjaku esht vet fjala damarin,qe e mban gjallė
pse me uj damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen kokerr dhe e zallė
prej ujit me ujė e rrol perse gjaku ndahet
se gjaku esht substancė qe esht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qe mund t marrrim , n gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku esht thellsija e fjales qe esht shkri
gjaku esht spjegimi i pakapshem ne thelb
gjaku esht esencė e esences,qe ka mbrri
e mbanė,t,gjallė,t,natyres njeriun fenomen
ai shendrrohet i lengshem,por nuk behet ujė
esht substancė qudije,qe i sherben gjithkuj
por kur me uj perzihet,ngjyren uj e merr
esht lang permbi langje,qe fjalen e nxjerr
ai e mban thelssinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru qeliza e gjene
ai esht uj i kuq qe nuk esht si uj
pembajtja e quditshme qe nxit mendjen t ,shkruj
gjaku esht qe ec,qe ushqen qdo fije
e ushqen n per deje te njeriut at dije
gjaku esht nji vlerė qe qe esht ma shum se vlera
gjaku esht spjegim ,qe ec porsi era
gjaku esht roman qe shkruhet n per deje
ai ec mendjes t kombeve ,ai ec n, rrug t, qdo feje

xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
vazhdon me shkrimet
ore ,nese, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet
nese don merr lang nga te gjitha qerrshitė,e shegė
merr fjalė sa,i,oqean ,langje qielli me det
nese don merr te gjith bilbilat ne degė
por fenomenin gjak kurr s, ke per ta shkru
as me pasqyru me fjalė e permbarim
permbajtjen domethense e rrjedhen,kur s, ke per ta kuptu
se zoti vetem zoti e din ke t,burim
gjaku esht vet fjala damarin,qe e mban gjallė
pse me uj damari nuk mbahet
pse me gjak nuk mbahen kokerr dhe e zallė
prej ujit me ujė e rrol perse gjaku ndahet
se gjaku esht substancė qe esht ma shum se e, thanuna
e thanuna e qdo fjalori qe mund t marrrim , n gjithsi
si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
gjaku esht thellsija e fjales qe esht shkri
gjaku esht spjegimi i pakapshem ne thelb
gjaku esht esencė e esences,qe ka mbrri
e mbanė,t,gjallė,t,natyres njeriun fenomen
ai shendrrohet i lengshem,por nuk behet ujė
esht substancė qudije,qe i sherben gjithkuj
por kur me uj perzihet,ngjyren uj e merr
esht lang permbi langje,qe fjalen e nxjerr
ai e mban thelssinė mendjen fenomene
ai e mbanė at tru qeliza e gjene
ai esht uj i kuq qe nuk esht si uj
pembajtja e quditshme qe nxit mendjen t ,shkruj
gjaku esht qe ec,qe ushqen qdo fije
e ushqen n per deje te njeriut at dije
gjaku esht nji vlerė qe qe esht ma shum se vlera
gjaku esht spjegim ,qe ec porsi era
gjaku esht roman qe shkruhet n per deje
ai ec mendjes t kombeve ,ai ec n, rrug t, qdo feje

xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves
vazhdon me shkrimet

lirik 02-03-07 23:50

#5
angert
i/e regjistruar

MBI YJE
xhelal ferizi
MBI YJE PO SHKRUAJ;
PER TOKė PO vuaj
po e di se dikush po vjedhė
me vitin shekull me sekonden muaj
shenime te ankthshme tue mbledhė
prandaj o penda ime shkruaj
se ty per per te shkruar
shekutj te kan zgjedhė
trego me majen tende neper ankime
denonco se kush po vjedhė
trego me renkime
kush po vjedhė fjalė e po derdhė
mbi te vardhen leter po i shtyrdh nga fletet
kush po shterrė lumejt e detet
me pend kush po thtih kush ka pi
currilat e me fjalė kush ka shkri
poetet poetet thithtarė
qe nuk lejnė mbi dhe nektarė
as fjalė nuk lejn per farė
pa e pi kahdo ne qiellė
ne hanė ne yj e diellė
poetet fjalet po i mbledhin
nga nygjyrat e luleve po i vjdhin
mandej neper shekuj n kopshtije
i mbjellin i ujisin me hije
me fllad e shekuj ta harlisur
i njomin me qielline grisur
at qiell qe e grisin vetimat
me re qi i larmojnė syprinat
syprinat e faqeve te detit
e valet e liqenit valėlehtit
poetet ua marrin bukuritė
ua thithin te gjitha larmit
e vjedhin e vjedhin aq fjalė
e penden nuk dijn me e ndalė
deri sa te shterrin mbi dhe
fjalet e ujrave rreke
e te thithin pastaj ujvara
me pendat e tyre te mbara
qe nxjerrin aq heshtur shum t' shprehur
hajnisht me pendy mbrehur
DIKUSH QE FAJELė PO VJEDHė
MENGJESEVE KAH PO MLEDHė
nE NETET E ORVE TE VONA
NE DITE E BARDHA TONA
vJDHIN NE GJIT T KARAJFILIT
VJEDHIN NGA SQEPI I BILBILIT
qdo gje e vjedhin si fjalė
me penden e tyre te valė
kahd qe vjedhin lot
e gzime e fjalė neper mot
i nxjerin nga gjith e eres
nga kanga e zogut te veres
i vjedhin me heshtje e metafora
i vjedhin me pend qe dora
ua mban me maje e ngjyrė
i vjedhin reflekset n pasqyrė
drojshem vjedhin ,me u shprehė
kur yjet em valle t jen dehė
poetet me penda rrijn gati
e vjeh bukuri dukati
kur hana ne nete me yje
te bjen lemueshem n per pyje
me ete emblen te arten faqe
mbi lulet manushaqe
qe gjumin e bejnė te lehte
he hana i shndritė mbi fletė
ne flladin e pyllit te qetė
ather poetet n lehtsi
dalin me pend me pi
e vjedhin leht at varg
e shkrijn nder caqe larg
kahdo e mbjellin n qo fletė
e librit i japin jet
kur pi kan vargje n qdo fletė
a thua kur t gjitha t ken pi
me penda kur yje t ,ken shkri
pendat poete hajnesha ne jetė
qka do tu mbetet me pi.
kur te gjitha ti ken tha
kur shterr t ken lum e va
e fjalet qe rrijn ne mbi dhe
kur thith t kenė vjedh e ble
materjen qe na rrethon tue nxe

xhelal ferizi









xhelal ferizi autori



Vėrejtje: (0%)


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:06.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.