Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 26-07-09 21:03

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kėshilla pėr ju
----------------
autori xhelal ferizi
----------------
mosni kujdes mos rrėshqitni
ruajuni fatit e shekullit tė zi
se nėpėr pendime mandej edhe tė vdekur do bėrtitni
kujdes nga koha rruspi
--------
rrotes dhe kohes injorante ikni
se ajo ju shkelė ajo nga zemra e zezė sillet
bėhuni shkollė e nga dija pikni
se kobi nė errsirė ju mbėshtillet
---------
ruajuni mosmirnjohjes rrotė
se ju shkelė nė shekull si mizė
dhe nuk ju len kund gjurmė mbi botė
as shpresė nė ringjallje nė asnjė qelizė
----------
nė kohra tė pėrbuzjeve mos lindni
se lotin do ta keni ujė e pije
nga koha injorante ikni
se djajt do tė ju lėnė nė hije
---------
nė kohrat e djajve mos rrini
ikni menjėher nė dritė
me djallin e kohen e pa kohė dolli kurr mos pini
se tė bardhė nuk do tė keni ndoj ditė
-------------
Autori xhelal ferizi
-----------------

lirik 26-07-09 21:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mjerim
----------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
medet sa poshtė ka ra morali
besa po shterret po tretet
sa shum do tė vuajnė fusha e kodra e mali
sa shum do tė vuajn edhe detet
---------------------
besė ma nuk po ka
qka do tė thoni o yje
sa qiftet pėr tradhti jan nda
sa fatet jan lidhur me nyje

-----------------------
dhe guri do tė pėlcas'
s' durohet ma dyftyrsia
lakmia qe i ndjekė nga pas
dhe shkurtpamsja llassa e verbria
----------------------
kėto po e vrasin jeten
tradhti po mbjellin mbi dhe
po e mbysin tė vėrteten
ndėr njerz ndėr kombe e fe
---------------------
sa keq lakmia bizare
shėmton bukuritė e jetės
tradhtia ajo daltė fare
po i prinė botės sė shkretės
--------------------
autori xhelal ferizi
------------------------

lirik 26-07-09 21:10

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kam fol me mbretėr qiellorė

Shkruan xhelal ferizi

me mbreter qiellorė kam folė
kur nji ditė nė krih te pendes time
vrapova pas cakut kohorė
mbas dijes nėpėr vlimfluturime

dhe me than pse rrin ne tokė
atje ku ka shum gjak
ti je pa miq e shokė
i djegur nga malli si flakė

eja e rri nder ne
te mbajmė pa brenga n hapsirė
nuk mudem ju thash pa dhe
se rrėnjen e kam ilir

dhe loti pervajshėm mė piku
vrapueshem permbas jam turrė
o zot si me dridhej qerpiku
e buza me joshte nė gurrė

u habiten mbretrortė e qiellit
q' na qenka ky brum vetvrastarė
qe ik nga mbreterija e diellit
kur mohim ka nder shqiptarė

e un me krih mbi pendė
po i ndjeja me dnesje mbas loti
me ra nji varg nder mend
shqiptarė mos ikni nga zoti

se un po vi mbi dhe
me penden e lot pa djallzi
qe ju veri jug e tri fe
te mė mbani me vlim ne gji

Se un po vi me varg
me pend e me kshilla hane
kam qenė nder vise larg
me prit oj tokė dardane


po vi me krih te shkruar
me penden plot me vlim
bashkim kombtarė tė uruar
t' vulosur ne shekullin tim


po vi me dashuri
po vi me qytetni
po vi nder ju te rri
per shqipen e lirė nė etni

po vi po vi po kthehem
a keni pak deshirė
se ktu nuk mund te thehem
te rri nėn kta zingjirė

po vi per shtetformim
po vi qe ne vendin tonė
te ec puna me vlim
shqipnija n'dhjet miljon

po vi per hir tė etnikes
po vi oj dallendyshe
me thirr per hir te etikes
se s' di si t' lotoj ndryshe


Me thirr se un po vi
ringjalljes ti jap fryt
qe nana me kokė ne hi
te mos i mbaj dy sytė


te mos i mbaj shqipnija

etnija nanė e jonė
shikimet kah ndasija
e urdhrat nen padron

po vi per hir te dheut
po vi per hir te motit
per hir te memedheut
sternip i kastriotit

s po ndalem nder mbretri
qofshin edhe qiellore
po dua mbi dhe ne shqipni
liri e jetė arbnore

xhelal ferizi mergimtari i lanun ne harres nga
shqiptart e vet

lirik 26-07-09 21:12

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Hapi mbas kohe
**************

Xhelal Ferizi mėrgimtarė
********************

un ndjek e ajo ik
sa hap i vogėl i imi
un shtrėngo e ajo pik
mbi tė pakapshmin dijetarė shkrimi
***


sa do qė un mbrapa
i qepem me njė vrap e dėshirė
ajo ikė me tjerė hapa
e un mbetem mbas sajė me stėrmund i lirė
************************

Shkruar nga Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-------------------------------------------

lirik 26-07-09 21:14

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kush tė vrau dashuri
***************

Shkruan Xhelal Ferizi
****************

kush ishte ai qė tė vrau ty pėr nji sekond
kur un me vite tė ujita
si ta quaj kėt vrastarė fond
kush investoj nė kurtha e prita
***
tinzrija dhe dyftyrsija vret
jo vetėm dashurinė
por token me bereqet
qiellin jeten bukurinė
**********
dikushė zemren ta verbon e sytė
kur je i tepėrt nė besim mirsi
mos ujit plehra verbėrisht plehra tė ndytė
se plehrat maskohen pastaj si lule nė dashuri
e joshja e tyre tė mbytė
maskė plehu e mshehur nė saksi
******************************
Autori Xhelal Ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare
*********************************

lirik 26-07-09 21:14

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kush e vrau mjegullen
******************
Autori xhelal ferizi
--------------------
********************
Mjegullen
as loti as gjahtari
nuk e,vrau, mjegulllen
as
pushka
as topi
mjegullen e vrau,
dija e shkolla
mjegullen e vret
vargu,me dritė
arti teoria
poezia
dashuria
puna mirėsia
fjala
""""""""""""""""""""""""""

Autori xhelal ferizi
*********************

lirik 26-07-09 21:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Hapi drejt hiqit
*************

xhelal ferizi autorė
******************

kur u linda hapin e qita drejt jete
kur u rrita u nisa drejt vleres
tash po flas vet me vete
a thua me hap shkoj drejt pleqėrisė sė mjeres
e mandej kapitulli i fundit tė kėsajė kalimtarje flete
vdekja dhe varri
shėndrrimi pastaj nė hiq
sikur tė mos isha mbi kėt dhe
eh jeta dhe hiqi
tė mbulojn pastaj kohrat e harresave
shekujt qė ndėr ta ma nuk je
tretesh si lėngu i fiqit
thahesh
eh jetė
a thua po shkoj drejt hiqit
drejt psehes nė pse
sa qudi vėrtetė
si nesėr si sot si dje
hiq
mund
fund
gjithqka pėrsėri hiq e dhe
nga jeta nė jetė
pse

Autori xhelal ferizi

"""""""""""""""""""""""""""""""""!

autori xhelal ferizi

lirik 26-07-09 21:16

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk e dini
""""""""""""""""""

Shkruan Xhelal Ferizi
*****************Ju nuk e dini at qė un e di
e kam pa duke lidhė shekuj e muaj
ka lidhė edhe kohrat epokat varg e vi
kur e kujtoj sa shum vuaj
***

un e kam pa me sytė e zemres time
e kam prekė me shekuj'dndjenjė nė damarė
tė gjitha pjesėt e sajė vuajtė zeza ishin pėrvlime
ajo ka lidhė nė shekuj shqiptarė
***

ajo ka lidhė shum njerz e fe e fjalė
edhe diturisė gojen ia ka mbyllė
ajo djajve mėsimet gjithmon ua ka falė
ate nuk e don as dhe as qiell as yllė
***

ndoshta mua mė duket mjeruese meqense e njoh afėrsisht
ajo nuk quhet dashuri
ėsht ma e zezė se bisha edhe pse s' ka bisht
emrin e ka robėri
***
kush e pagėzoi kėt shpirtzezė nuk e di
por emer nuk ka ma katran
edhe shekujt qajnė sa her e kan pi
mbarėsohet me pranga e satan
***

Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""" """"

lirik 26-07-09 21:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
***************************
Zbriteni
---------
zbriteni ju thash njė dit' gjeni ndonjė shteg
nėpėr ndonjė vrimė qiellore
pėr zhuritjen time qė po djeg'
ndonjė pikė mėshire diellore
***

kėshtu ju thash qielorive mėshiruese nga larg
kaltrive lart'fat rrisqeve me lot nė sy
ju dėrgova nga penda ime ndjenjė dhimbhsur lutėse me varg
germa tė sinqerta shpirt vuajtura nga zemra pėrkthy
***

por si duket mėshira nga indiferencat nuk vjen
ajo nuk bjen shtegtueshėm me zgjidhė vuajri nyje mbi dhe
ajo afėr yllit e diellit rrin me hare gėzim tė ve e nxenė
rrin e nuk zbret ndėr ne

kot u ankova dhe shpirtėrore germa lutėse pėrtheva
labirintit tė shpirtzimeve gjithkah me ndjenjė kėrkuese vija
kot kah ai qiell me dy sy nė dhimbė'lutje u ktheva
mėshira s' po vjen nga gjithsija
***

duke pritur tash afatin kohorė tjetėr
epokėt e mia rrisk mira me shteg shpresa pa halė
nuk dua ma tė mbetem varur nga armiku i vjetėr
qė dot nuk e them me fjalė

***

Shkruar nga Xhelal Ferizi mėrgimtari
***************************

lirik 26-07-09 21:22

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dua tė bėhem erė
**************

xhelal ferizi autori nė mėrgim
---------------
dua tė bėhem erė
aromė e secilit stil
dua tė bėhem vlerė
me vargun si bilbil
--------
dua nė secilen rimė
tė jem art me maje
tė bėhem copa e grimė
nė lot poetik e vaje
--------
dua nė alegori
tė jem caku i fjales
flakrueshėm tė shkoj nė mjeshtri
siq rrshqet vet trupi i njales
---------
dua tė jem metaforė
prodhues i mahnisė krijimtare
vet shpirtrat ti qėndisi me dorė
me gjuhen e artė diellatare

---------
dua tė jem planet
fuqi e vargut kristal
sasi dua tė jem si det
nji fjalė tė mė vlej sa nji mal
---------
dhe dua tė jem pashterrsia
dua tė bėhem vizllorė
mbi arte tė vloj bukuria
ylberi ti bėhet kurorė
----------
dua tė jem esencial
nga rrjedha tė shpėrndajė kullimin
tė jem si dielli me fjalė
qė nxenė nė damarė njerzimin
-----------
autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------
*****************

lirik 26-07-09 21:23

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
--------------------------------------------------------------------------------

Sa do tė shkruaj
---------------
Autori Xhelal Ferizi vargje shqiptare
--------------
sa do tė shkruaj e tė nxjerrė nga dija
vargje tė thella nga' shpirti i lirisė
nuk po shterren shpirt'detrat tė' mia
q' ėsht ky art burim i enigm'sisė
------------
sa ma shum shpirti im po shkruan
aq ma thell hyjnė gjithqkajat kureshtare
sa nė pa fund ato qė hulumtuan
nėpėr shpirtė kto fjalė kėrkimtare
--------------
un mahnitem si ato nuk shterren
si prodhojnė aq shum varg pa u ndalė
zot i madh sa shum nė fletė po nxjerren
thua se jan ndoj det krijues me fjalė
--------------
thua se jan po ndoj gurrė a liqe
thua se jan ndoj magjik burim
thue gjithsisė un ato jam tu i ble
kah do rrijnė anve nė pafundsim
----------------
pse nuk shterren pra as penda e brumi
i vargut tė shpirtit kahdo qė burohet
thue se ėsht ujvarė qė del nga lumi
pėrjetsisht me vargun qė s' shterrohet
------------------
Shkruar nga Xhelal Ferizi nė mėrgim
------------------------------------------------

lirik 26-07-09 21:25

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Pashė at zot ma thuaj njė fjalė
------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
Pashė at zot ma thuaj njė fjalė
o tufė zambak qė rrin buzė qelė
cila rreze nė ty ėsht ndalė
kush ti lmon tufat mbi krelė
-----
po ti i ngjanė ksaj bukurije
prandaj kshtu po tė quaj n' gjuhė drite
ėmbėlsisht me gjak qershije
a thue nė degė si fletė mu rrite
-----------
sa her vet ai shpirti i hanes
me ato deje rrezemira
tė ka bekue si gjini i nanes
veq pse ti je nė art ma e mira
------
se asaj shpirti i ka pushue
mu nė at erė aq aromtare
ty me sharm tė ka bekue
si ma e bukura lulė shqiptare
--------
edhe buzėt ti ka diellzue
me shartim tė ati dielli
me romansė' t' ka ninullue
porsi fleten qė e l'mon prilli
-------
pasha at zot e pasha at fe
pasha gjakun e ylberit
sikur ti s 'ka ngjyrė mbi dhe
kah lmon era fllad e fjerit
---------
kah lmon era nder qetina
kah shkojnė zogjt mbi dhe shtetgtarė
as nder fllanza e kanarina
as nder artin rrezatarė
-------------
sikur ti nuk ka mbi shtroje
kahdo rrijnė me sharm larmitė
je ma e mira lulė ndėr troje
kahdo shndrisin bukuritė
-----
kahdo rrin ajo qehre dielli
kahdo zanat nė sharm rrijnė pyllit
kahdo enden re prej qielli
je si art zbritur ndoj yllit
---------
prandaj fjala mė del kshtu e arit
porsi shkrirja nė palcė t' ngazllimit
ti je fama nė art t' beharit
lulja e qelė si qehre e gzimit
---------
tė ka dalė nami ndėr behare
se lėvizjen art ma ke
kush si ti mbi erė shqiptare
nė sharm levizė aq leht mbi dhe
------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------------

lirik 26-07-09 21:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Liria
*************
"""""""""""""""""""""""""""""""""""

shkruan xhelal ferizi
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""
====================================
---------------------------------------------------


ma t' bukur nuk thurė qielli as dielli s' qėndisė
je ,pikturė ma e bukura ndėrtue prej perendisė
tė kan qėndisė ylberat me at bukuri
tė kan la me drita ,yjet qė jan shkri
tė ka ndertua dielli hana t' ka qėndisė
ta ka dhanė ylberi ngjyren t' bukurisė
edhe lulja e fletes tė ka qelė nė fleta
pa ty oj mahni nuk qeshė shpirti as jeta
mbi ty kan ndėrtu shekujt me kristale
ti je fllad ma i bukuri qė njomson n' pėr male
ti je erė magjike e freskon qdo fletė
ti je gjak i diellit globit qė i jep jetė
ah liri shjetnore qiellore mahni
ti je zemer qielli pėr ty bėhen fli
pėr ty ka folė ari ka folė karajfili
ka ligjrue zogu ka ligjru bilbili
edhe qehre e arit ka shkri sharm pėr ty
sa her jan gzue yjet kur t' kan pa me sy
edhe vet puhizat jan shtrue para teje
gjaku pa erė tėnde ecė kuq nder deje
ty tė duan shum zemra e tė thurin lavdinė
hana nėpėr shtigje e yjet kur shndrijnė
ėngjuj ,e heroj dėshmorė e qėndrestarė
ti je cak i drites diellit rrezatarė
gjithmonė n' qendėr t' fjales , e para nė agjendė
ti je gjak i arit qė kullon n' argjend
ti je vlerė madhore ,ma e pėrsosur n' qiell
ti je vlerė kurore ,qė rrin pėrmbi diell
ti je njė mbretreshė mbi glob e mbi dhe
njė magji e dashur nė kombe e nė fe
ty tė don dhe globi tė don deti e fusha
tė dojnė ėngjuj t' qiellit; edhe ėngjėllusha
je ma, e bukura lule qė lmon me aromė
pa ty shekujt vitet mbeten si kufomė
pa ty ara e pylli lisi me ato degė
pa ty qanė qershija qanė molla me shegė
pa ty nuk qeshė qielli qehre s' jepė natyra
gazi nuk shkrinė fushes dheut i ngryset ftyra
ti e gazmon yllin, e nxitė meteor
i nxitė nėpėr valle lidhur dorė pėr dorė
re tė bardha qiellore e shpirta mbi dhe
kombe n' tokė mbi kore qė ecin si rrke
ti je bukurija qė i jepė cak argtimit
ti je fryt i drites si rrezja e agimit
ti je simbol jete si dita nė ag
pa ty qdo komb bote ,nuk mund t' kalon prag
liri qė nuk prekesh me dorė as me lkurė
por prekesh me ėndrra e gjallron qdo gurė
ti qė je liri shpirti t 'prekė nė emer
py ty damarė dheu nuk lidhet me zemer
as nuk lidhen dejet e qeillit as t' detit
as damari i gzimit as shpresa e vullnetit
ti je si shpirt'shega tė ndjenė dashuria
ti je ndjenjė ma e bukura qė tė prekė njerzia
prekesh me qdo gjak prekesh me qdo fe
ti je shejti i shejtit ,qė flet pėrmbi dhe

Xhelal Ferizi autori i vargjeve liria
******************************
/xhela i mitrovices/
*****************
l i r i k u
*************************

kontakti me autorin
-----------
[email][email protected][/email]

lirik 26-07-09 21:27

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

O populli im i pėrgjakur
------------
Do tė mbysin disa bij' tu bastard tru'tharė
ata qė nuk kan vetėdije sa njė gogėl
sahanlpirsa karrierist bajraktarė
me shpirtė sa nji duashk a gogel
--------
ata mendjelehtė jan si vocrrak
ata gjak atdheu po thuajse nuk kan nė deje
ata vuajnė pėr emer karrigė e bajrak
nuk kan mbi dhe kurar feje
--------
ata tallen oj nanė etnike shqipni me ty
ata nuk kan zemer
as ujė as nji pikė nuk e kan nė sy
luftojnė pėr karrigė e emer
---------
postin e shohin me lakmi
gjijtė e sarhosheve e vithet
ata nuk ndjejnė pėr etni
shqiptare ku rėnkojnė me gjamė viset
-----------
ata hypin mbi banka e tavolina
kur tė ju rrezikohet pozita
ata kėndojnė but si kanarina
kur ju ofrohet kuleta e mėditja
---------
ata jan ma shum me armikun
nuk ndjejnė as pėr gurė e dhe
zot e babė e nanė e kan metelikun
pazaret me hile i kan fe
---------
ata shqipfolsa jan
nuk kan dhimbje pėr zallina e gurė
kahdo t' pėrgjakur e tė pėrlotur mbi vatan
as pėr shtizė tė thyer e flamurė
---------
as hallet te popullit nuk i ndjejnė
kahdo kur e kaplon varfrija
ata hanė e pijnė e dėfrejnė
kur nė lot mbi dhe lahet etnija
--------
vuajtjen ata e pėrqeshin
as nuk e njohin fare
zemren si nė festa e veshin
kur rėnkon toka shqiptare
----------
ata jan si dobiqa
paraja ėsht e tyre shejtėria
jan bosha kokėkunguj e hiqa
vardisen nėpėr rruspija
---------
atdhe pėr ne ti jeta
sa shum na i shtove kopilat
ku i le shqipet t' vėrteta
ku i ke shpėrnda bilbilat
-------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------

lirik 26-07-09 21:28

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ferizi- pseudonimin lirik?
--------------------------------------------------------------------------------

Mė fal
-----------
mė fal se nuk mundem pa e nxjerrė fjalen nėpėrmes dhimbjes shpirtrore

e di se kėtu e gjejė konakun e shpirtit tim
pėr mitrovicen time nuk mundem pa nxjerrė dėnesje zemrore
mos mė qorto se mė shėndron nė pendim
-----------
un e di se ti e njeh miqsinė
fakti nuk heshtet kur ka emer
pėr etnike mėmė shqipėrinė
un jap gjak e damarė e zemer
---------
mos mė gjyko as mos u bėn shpirtė vogel
un nuk mund tė rri pa zjarre
se kokat me mendje si gogel
trojet mi lan andej ibri si varre
-----------
un tash vuaj e qajė pėr secilen zallinė
nuk e duroj dot tradhtarin
qė i shiti lirė pazarin e bėri me shkja e shkinė
qytetin tim si arin
--------
qyteti im nė secilen qelizė mė dridhė
nė pranga i lidhur po qanė
tradhtari andej e ka lidhė
tradhtarėt nga etnija e ndanė
-------------
qyteti im ėsht magjik
ėndrrat mi falė nė gjumė mė pėrkundė qdo natė
e shiti tradhtari armik
e bleu lirė dora e gjatė
----------
gjithmonė tradhtari u duk si shekull vule
ai vulosi zezonat mbi ne sa her
mitrovica po vyshket e imja lule
gjysma e zemres i rrin pa pranverė
-----------
ibri im po loton
e dėnesė lirik poeti
qyteti im rėnkon
se nė duar tė hasmit mbeti
------------
kalaja andej po qanė
gurėt dėshmojnė pėr helm
lirinė andej e vranė
mizori e mbanė nė shqelm
---------------
Autori nga mitrovica xhelal ferizi poeti lirik i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------------------------------


lirikk
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga lirikk

18-07-2009, 18:59

lirik 26-07-09 21:29

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mitrovica ime
------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
tė quajta dashuri dhe mu duk pak
tė quajta shejtėri e art fund e krye
tė mbajė nė damarė pėrkushtueshėm e nė gjak
nuk dua ti me u thye
---------
un do tė bėrtas deri nė qiell deri nė yje
shekujt do ti shtrydhi nė mund
un bashk ti dua ara e fusha e pyje
gėzim tė dua pa fund
-----------
tė dua shum tė dua o dhe
ti je shum i bukur magjik
si ti asnji diell nuk mundet me mė nxe
tė fala nga poeti biri i yt lirik
-------------
xhelal ferizi
----------
kushtuar vendlindjes mitrovices
nga autori i lindur nė mitrovicė
----------

lirik 26-07-09 21:30

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
--------------------------------------------------------------------------

Deshta tė jem damarė me rreze
------------
Autori xhelal ferizi
---------
deshta tė jem damarė me rreze
gjakun deshta ta kem prej ari
qė tė jem si ari nėpėr kohra e breze
por nga mishi mė krijoj i pari
---------
dhe jam shum i dėshpruar
nuk dua nga mishi tė jem as nga lėkura
i pėrjetshėm si dielli tė jem un dua
ti lidhi n' glob rrezet nė mirsi si ura
---------------
mishi mbanė edhe myk e smirė
gjaku mbanė zili e mėri
por rrezja e bukur diellore e mirė
mbanė gjithmonė dashuri
------------
prandaj nga rrezet e kohra mė ndėrtoni
se nga mishi buron edhe vrerė
gjakun nga ari me dashuri ma shpirtzoni
un dritė dua tė jem pėrherė
------------
se mishi paska edhe prishje me erė
mishi paska edhe gjak po edhe lot e dhunė
mishi pse mishi tė sundoj pėrherė
rrezet i dua un
---------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
Vargje shqiptare
--------------------

lirik 26-07-09 21:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos mė rilindni ma o shekuj
----------------
Autori xhelal ferizi
-------
liriku nė mėrgim
--------------
nuk dua rilindje as tjetėrsim
nuk dua ma shpirtzime nga jeta nė jetė
nuk dua riinkarnim
du tė jem hiqi vet
-------
q' mė duhet ma rropamė rrokullisje jetsore
Nėse transformohem nė lule nga bora do tė ngrihem
nėse bėhem zog do tė mbetem pas dore
ndėr strehė e shtigje do mėrdhihem
--------
nėse bėhem lis gjarpijt rreth meje do tė mbshtillen
nėse bėhem erė do tė pėrplasem ku do me ballė
nėse bėhem dhe lot mbi mua do mbillen
do thahet mbi mua peshku nėse bėhem zallė
--------
nėse bėhem peshk prore do tė vuaj
do tė bie nė kurtha tė njeriut me grep
nėse bėhem qyqe nė mot e nė muaj
do tė qajė n'ė kohra mbi mal e mbi shkrep
-------
nėse bėhem bari do mė bie ndoj gjak
i derdhur nga ndonjė betejė
nėse bėhem kovė do t' mė vejnė kapak
dikush pėr shfrytzim do tė mė blejė
--------
prandaj nuk dua tė jem as nė hekur
substancė e me shpirtin gjithmonė nė transformim
mjaft ma dua tė jem hiqi prore i vdekur
nuk dua tė jem i pėrhershmi mundim
---------
as nė re andej mos mė mbajė
nuk dua tė jem as shpirti nė qiell
tė qeshi prore pse e tė qajė
nė kohra her varnsirė her me diell
-------
dua tė jem qetsia
dua tė mos ringjallem
nuk dua tė jem shpirtsia
me vuajtjet gjithmonė tė pėrballem
-------------
p%rse nėpėr jetėra nė ndryshime pse
pėrse shpirti nga ngjyra nė ngjyrė
nėpėr shekuj prore ndryshimesh me u ndje
sadiste mė duket kjo detyrė
----------
pėr kė ta bėj kėt shėrbim
pėrse pėrsėri tė shpirtzohem
si kshtu o zoti im
nga jeta nė jetė t' rigjallrohem
---------
e kujt me shpirtė ti sherbej
gjithmonė mbijeteses vuajtėrisė
me vrap nė jetė si qakej
gjithmonė drejt tė mjerė grabitėsisė
--------
pėrse aq llasė tė marr
se jeta qenka lakmi
tė vrapoj e nė fund njė varr
hise errsira me pi
-------
mandej pra tė transformohem
si shpiirtė pėr hesapė tė shėrbimit
nėpėr jetra kshtu tė mundohem
nuk dua te jemi i riinkarnimit
--------
tė hyj gjithmonė n'pėr subjekte
tė jem vet stermundimi
e kahdo neper objekte
objekt i pėrjetėsie shfrytzimi
------
jo nuk dua
nuk dua o qiellit zot
sadizem ėsht ky per mua
nė shekuj nė muaj e mot
--------
nuk dua tė jem as dru as guri as lėvore as fletė
nuk dua tė jem ringjallje nga hiri prap me mbi
nuk dua askund tė bėj jetė
mė le o zot nė hiq'si
-------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
liriku nė mėrgim
--------------------

lirik 26-07-09 21:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Populli im
---------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------
l-i-r-i-k-u- nė mėrgim
--------------
Populli im me mjegull kurtha i mbuluar
me shi tė pėrvajshė e t' pėrgjakshėm
zemra nėpėr shekuj sa her i ėsht pėrvėluar
spjegimi ėsht i tragjik pakapshėm
------------
nuk spjegohet dhimbja me asnji instrument melankolik
as me instrumente vajtuese
as me ndonjė isntrument tragjik
as me shprehje imagjinuese
-----------
ky ėsht popull dhimbje qė nuk nuk gjenden fjalė
bora toka ju skuq nėpėr kohra me gjak
driten e diellit demonėt ia kan ndalė
gjarpijt shoven ju kan mbshtjellė rreth fyti si lak
---------
pėr popullin tim nuk gjejė fjalė as dėnesje
edhe sikur tė marr shprehje mu nė burim lot
nuk gjejė pėr vajtim askund pikė as presje
pėrjetimet mund tė ja pėrshkruaj vetėm i madhi zot
--------------

tėrmetet i ranė nė shpinė e peshat e tokes
peshat e mundimeve e tė robėrisė

me gjak e lot ja pėrzien gjinin e lokes
me gjak ja lanė kahdo dheun e etnisė
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Autori Xhelal Ferizi nė mėrgim
-------------------------------------------------

lirik 26-07-09 21:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos thuej se jam shqiptarė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

nga autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''

Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse zot nuk ke,
Mos thuaj se jam shqiptarė,nėse nuk je besimtarė,
Mos thuaj kurr mos thuaj se je shqiptarė,
nėse nuk ke shqiptare fe
nėse nuk lufton pėr liri e atdhe
pėr fis e farė e tokė
per flamur
pėr shqiponjen me dy kokė
pėr token tėnde pėr dheun tėnd me gurė
pėr miq e farefis e shokė
pėr tė shejtin tė dashurin atdhe
pėr qeill e diell e mėmėdhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon e puntorė nuk je
nėse pajtohesh me anarki
nėse nuk don liri
pamvarsi demokraci barazi
nėse nuk i don fusha e male
humanitete sociale
e shpirtin e njeriut human
nėse nuk shkrihesh pa u hamendur -
pėr dheun e te parve tanė
per trollin e lashtė ilirian
mos thuaj mos thuaj kurrė qė jam shqiptar'ė,
nėse i drejtė nuk je
nėse nuk je si flaka me zharė
nės e nuk je trim mbi dhe
mos thuaj se jam shqiptarė
nėse nuk punon pėr atdhe
e nėse je tradhtarė
mos thuaj se shqiptarė je
As kurr mos thuj shqiptarė
nėse i pa rod bizarė e i pa fis e farė je le
asnjiher mos thuaj se je shqiptarė nėse trim me farė nuk je
shqiptari duhet trim me qenė e trim me le,
shqiptari shqiptarin nuk duhet me e shitė as me e ble
as ne besė e fjalė me e pre
pa trimni nuk ka shqiptarė
e trimni pa shqiptarė nuk ka
mos u bėn kurrė mercenarė
nėn rus nėn grek e shkja
as mos ju shit kurrė ndėrkombtarit
shqiptarin duaje si vlla
trim nėse je ather shqiptarė qofsh me komb e fe
qofsh gjithmonė skyfter
puntorė e trim me nderė
mos thuaj qė je shqiptarė nėse gėnjshtarė je
ndėrsy qiellit e zotit gėnjen
nėse nuk je nė luftė me armikun i rrept si rrufe
mos thuaj se je shqiptarė
nėse shqiptarin nė besė e prenė
para hanes e diellit rrenė
ma mirė shpallu me komb tradhtarė
se sa te thuash mbi dhe jam shqiptarė
shqiptari duhet tė ket gjak trimnije sa nji det
para drjetėsisė shqiptari i vėrtetė gėnjeshtren e qet
koken nė sater shpifjes e intriges ja qet
e
gėnjeshtarė nėse je
as besė e burrni nuk ke
shqiptarė ma nuk je
para tokes e dheut para fisit e para kombit nėse gėnjen
me gėnjye nuk duhet shqiptari-
as para thikes as para pushkes e litarit
e le ma me gėnjye pėr qef
shqiptari duhet si guri me kenė
e jo tė gėnjej
se gjaku ma nuk ėsht shqip nė dej
duke e ditė mirė se zoti hidhrohet pa masė
e feja shqiptare liget e normat qnjerzohen
shqiptarė tė jeshė ma nuk ke gjasė
as nėn tė bukurin qiell
as mbi tokė e dhe
nėse prishet shqiptari nė pikė tė dites n,pėr diell
ai mbetet pa komb e fe
mos gėnje nėse je shqiptarė kurr mos gėnje
as ma tė voglen grimė as trohė mos gėnje
as pikė as presje mos shto
tė verteten duhet me e ndje
te verteten deshmoje mbi dhe
nga e verteta mos u largo
mos lejo kurrė me u ble
nga nji e verrtetė mos u largo nėse shqiptarė je
nėse je shqiptarė mos u ligshto kurr mos u dorzo
mos u gjunjzo nėse je shqiptarė
mos thuej se jam shqiptar nėse je i pa besė vrastarė,
tinzarė tradhtarė mercenarė
mos thuaj kurr se je shqiptarė
nėse e falė armikun e se falė mikun
mos thuaj se je shqiptarė nėse vetvaresh nė litarė
duhet punė e besė
duhet optimizėm e tė qelikten qėndresė
shqiptari burrė i ndershem fisnik duhet te jetoj e te vdes
burrrnija i duhet per jetė
bėhu shqiptarė i vertetė
e vetvra duhet vetem ather
duhet vetvrarė vetėm nėse nga armiku rrethohesh
e nuk ke dalje pėr tė gjallė
ather si oso kuka duhet te flijohesh
baroti te shkoj lart me gurė e zallė
qiellit le te shkoj tymi perpjetė
hasmit tregoj se gjallė shqiptari nuk mbahet e nuk kapet
as rob nuk bėhet nė jetė
qe tė mos thot armiku e zuna shqiptarin te gjallė
e mos me u rjepė i gjallė me u rjepė i gjallė nga armiku
prej prerjes se syve veshve gjymtyrve
prandaj duhet te vringlloj qeliku
te ju tregohet armiqve te pafyrve
se shqiptari nuk kapet i gjallė
se armiku ėsht i lig ai dhunon gra e qika
vetem ather duhet menduar si me u vetvra
por ndryshe nuk e don burrnia as etika
shqiptari ne betejė duhet si skyfter me ra
mos me ra i gjallė sa te ket tokė e dhe e qiell e zot
e stinė e shekuj e mot
me u djegė duhet nė flakė e barot
mos thuaj kurr se jam shqiptarė nėse bjen i gjallė,nė dorė
as burri as grue shqiptarė po as fmija i djepit
nuk duhet tė bėhesh i gjorė
nėse je shqiptarė gjallė,nuk duhet me ra plumbin pa e shkrepė
nese gjakun e ke arbnorė
shqiptari nuk bjen leht pa flakė
pa u ndezė si zhari me gjak
vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga lirikk : 06-03-2009 mė

lirik 26-07-09 23:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
--------------------------------------------------------------------------------

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
Nė fenomenin e gjakut
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
--------------------------------

*Titullin e vargjeve- nė fenomenin e gjakut*
--------
*e shkruan xhelal ferizi autori ne mergim*

*Shkruan Xhelal Ferizi*
--------------------------
*nėpėr tė gjitha kokrrat qė ishin njė planet me fjalė*
*duheshin miliona penda ,me i pėrshkrue*
*nė tė gjitha kokrrat kishte nga i shekull ,romane me dalė*
*kokrrat e gjakut me i spjegue*
*ore ,nėse, don merr yllė e merr dete me ngjyrė o poet*
*nėse don merr lėng nga tė gjitha qerrshitė,e shegė*
*merr fjalė sa,tė gjith ,oqeanet ,e lėngje qielli me det*
*nėse don merr tė gjith bilbilat nė degė*
*por fenomenin gjak kurr s' ke pėr ta pėrshkru*
*as me e pasqyru me fjalė e pėrmbarim*
*pėrmbajtjen domethėnse e rrjedhen,kurr s' ke pėr ta kuptu*
*se zoti vetėm zoti e din kėt burim *
*gjaku ėsht vet fjala damarin,qė e mbanė gjallė*
*pse me ujė damari nuk mbahet*
*pse me gjak nuk mbahen kokėrr dhe e zallė*
*prej ujit ujė si gjak si rrol pėrse gjaku ndahet
*se gjaku ėsht substancė qė ėsht ma shum se e, thanuna*
*e thanuna e qdo fjalori qė mund t' marrrim , n' gjithsi
*si gjaku nuk ka kush funksion as toka as hana
*gjaku ėsht thellsija e fjalės qe ėsht shkri
*gjaku ėsht spjegimi i pakapshėm nė thelb
*gjaku ėsht esencė e esencės,qė ka mbrri
*e mbanė,t,gjallė,tė natyres njeriun fenomen
*ai shėndrrohet i lėngshėm,por nuk bėhet ujė
*ėsht substancė qudije,qė i shėrben gjithkujė
*por kur me ujė pėrzihet,ngjyren ujė e merr
*ėsht lėng pėrmbi langje,qė fjalen e nxjerr
*ai e mbanė thellsinė mendjen fenomene
*ai e mbanė at tru qeliza e gjene
*ai ėsht ujė i kuq qė nuk ėsht si ujė
*pėrmbajtja e quditshme qė nxitė mendjen t'shkrujė
*gjaku ėsht qė ecė,qė ushqen qdo fije
*e ushqen nėpėr deje tė njeriut at dije
*gjaku ėsht nji vlerė qė ėsht ma shum se vlera
*gjaku ėsht spjegim ,qė ecė porsi era
*gjaku ėsht roman qe shkruhet n' pėr deje
*ai ecė mendjes Sė kombeve ,ai ecė nė rrugė t' qdo feje
----------------------------------------------------
*xhelal ferizi nga mitrovica e kosoves*
------------------------------------------
*vazhdon me shkrimet vargje shqiptare ne mergim
-----------------------------------------------
lexoni vargje
nga autori
xhelal ferizi tregoni shoqes shokut
--------------------------------------------
l--i--r--i--k--u
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''

lirik 26-07-09 23:30

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargu i lotit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
Shkruan Xhelal Ferizi,
l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo nė lot si curril ari
prekė,n'pėr gjak,tė qdo,damari
thrret,n' pėr,krena,e n' pėr,ndergjegje
rrokllisė,lotin n' gurė prej,megje
kėrkon,dritė,e kėrkon,shtegje
ju kėrkon,bijve t'shqipnisė
n'gjuhė,amtare,tė lashtsisė
nji themel,tė ri,me e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qė,i lshon qielli
me,erė t'freskt prej,karajfili
e porsi za qė lshon bilbili
me dy krah e me dy kokė
t' mbesin vllezer miq e shokė
e t' mos kputet gJaku e fija
as aortė qė e lidhė shqipnija
rrugė e,zemres n' fise t' mija
lidhnu,prore, n' fjalė,t'qelikut
n'besė e shend t'adriatikut
si ai diell qė lidhė ,bregore
n' rreze e dritė,qė i mbanė pėr dore
qė i mbanė shendi i ti i dritsisė
gjithkah rrin toka e etnisė
me ato thekse e me zanore
mbane bashk zemren arbnore
porsi ylberi i bukurisė
mbajeni artin t' dashurisė
porsi harku e ngjyra e ti
qė lidhė,qiellin e bjen me pi
tu i,shėndritė,currilat,n 'shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė mė degė
jo shqipninė pėr t' gjallė me e djegė
veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
mbani lidhjet porsi vlla

t' gjith damartė gjaku ku i ka
lidhni bashk si'q'lidhet ari
me kullim e gjuhė shqiptari
mos u shponi,n,fjalė e,zhgjetė
sa,nji gogel pėr me mbetė
n'hartė,shqipnija,mos,,me,u,gjetė
lidhni,kokrrat n'pėr,qdo pip
n'sy largpams,,e gjuhen shqip
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n'nji,shtet
s'ka q'na,bėn as krajl as mbret
shkrueni n' qiell,kto vargje t' mija
ti'lexojnė kur t'lindin fmija
ti,mbajnė,syt,pėr,kah shqipnija
jo kah greku e kah armiku
se me u thye mundet qeliku
se,na'qanė ,adriatiku
na,qanė,dheu e'na kjanė'shkolla
na,shkretohen,shegė e mollla
na,lidhė*hasmi n'pranga e,bolla
na,i nxinė,ditėt qė,i ka moti
na,largon prej jete e,zoti
e na djegė,me,flakė baroti
kur,njiherė n'copė,t'na ket nda

n,tre,gishtrijė,me,grek,e shkja
kur nė zemer trinitrinė
te na e ngulė e t' therrė,shqipninė
me shtizė,hasmi,n,.dy barkusha
kan me kja po mali e fusha
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodres e qamėrija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qė vlon n'dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besen tuaj vallė,kush e prishi
e ka prish thonė trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra neper saksija
e jo ujė qe lshon currili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė ,n'gjuhė ,e, n'komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajt shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
tė shqiponjes iliriane
vargu im qė pikė nė vrri
majes t' pendes,n'ftue e bli
shkon tue pikė po flet mė fletė
tue mbledhė ngjyrė ndėr hoje e bletė
don shqipninė me e kthye nė jetė
gegė e toskė me i ėmbėlsue
shkon tue marrrė currila n' krue
tue thirrė vashė e tue thirrė grue
tue marr',ari gurrė me gurrė
tue prekė gjakut djalė e burrė
kah rrijnė moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tue rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbėl toskė e gegė
pajton djemt ,t' nji nane ! djegė !
edhe moshat,lidh n' ylbera
vargun tim qė e mbanė era
era e shqipes n' krih pranvere
qė thrret diell e yllė dritė'vere
qe thrret shqipet,nė cak,ndere
n'lidhje e punė e nė asht t' skeletit
n,pėr,kallij tė bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbajė karrshi sllav e latinė
o toskė e gegė se jeni vlla
mos ndėgjoni grek as shkja
as gjarpij qė,u,flasin n'vesh
tokė e dhe qė u bėjn pėrshesh
sa per dinė e per krahinė
leni pllumba e kanarinė
le tė kėndojnė nė gjuhė tė vet
leni valėt bardh mbi det
lidhni gjuhė lidhni adet
lidhni gjuhen e shekujt n'cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxeht si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shpėrdajnė shtrigat kasnece
anė e mbanė me kryq t' ballkanit
akingji tė car dushanit
jeniqerė tė helenisė
rus e vlleh tė trinitrisė
mbani,n' cak krent e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n' tokė,kur don me msy
me tri fe,qe i keni n ,kry
me dy krena e me dy krah
mos u bėni mish pėr gjah
se pėr gjah e m'ni u kan nda
mish t' nji nane pėr me tha
bėhuni djem tė urt pėr nanen
per shqipnin qė e,mahnitė,hanen
qė din bashk me ndejtė n'tri fe
qė i gzon tokes gurė e dhe
por qė gjakut ia njeh eren
se e ka nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa t' ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren t' bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes krah t' drangonit
kurr shqipnija s' bahet dy
se nji zemer e ka e sy
i ka bashk nė shqipe tė ballit
bashk e ka edhe dheune zallit
bashk e ka fushen e detin
male e ara e bereqetin
bashk e ka mishin e gjakun
bashkl e ka gjuhė e bajrakun
se e ka t' nanes veq nji mish
nuk ėsht tym qė del n' kamish
kah kush t'don at me e shpernda
por ėsht gjak qe,vlon n'nji vlla
kot e keni o ,grek e shkja
gegė e toskė kurrė s' kan me u tha
sa tė jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė m'ni etnija
se at gji ju dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkėlqimi i hanes
ashti i vjeter i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t'cakut
kur ti thret vargu i poetit
kan me ushtue si vala e detit
nė emocione kan me u ndje
bashk me e mbajtė shqipninė me dhe
me ato fusha e maja tė malit
tė jet shqiptare djal pas djalit
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me vėrrshue
n' dashuri,shqipnin me e,shtrue
edhe ne lule karajfile
e me e dashtė si nanė pa hile
deri n' dardanė e n 'mollė tė kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė me shegė lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qė ju dha nana
me at ballė,qe u shndritė si hana
fara e lasht ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qė jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n' damarė arbnorė
siq lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
n' det e tokė ku rrin shqipnija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''
------------------
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 26-07-09 23:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Qė tė mos vuani
--------
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
----------------------
qė tė mos vuani gjithmonė nė vuajtėri
ndėrtoni ura nga zemra nė zemer
lidhuni me besė e pėrkrahje e dashuri
shqip kah frymon qdo emer
--------
qė tė mos vuani gjithmonė nė robėri
ikni nga vetlavdija
nga vet mburrja e nga secila vetiakėri
cak i jetes tuaj le tė bėhet etnike shqipėria
------------
qė tė mos vuani nė lot
lidhuni me shpirtra si qeliku
mos rrini kurr pa barot
nė gjumė tė mos ju gjejė armiku
--------
qė tė mos vuani mbi dhe
lidhuni si damarė
shqip bashkohuni me fe
lindni dhe vdisni si shqiptarė
--------
qė tė mos vuani gjithmonė nė mjerim
vraponi mbas pune
punoni nat e dit punoni o kombi im
qė tė mos shkelni prej armiku e dhune
---------
qė fėmijėt tė mos ju qajnė prore
e gratė e dhunuara tė ju dėnesin
mbi dhe e tokė arbnore
largoni tė ligat e vesin
---------------
qė tė mos vuani me shpirtė ndėr dhėmb e shpėrnda
bashkohuni nė besė e armė e shkollė e qėllim
nė thumb mbani gjithmonė grek e shkja
armatė le tė jet kombi im
------------
qė tė mos vuani gjithmonė e tė ju laget qerpiku
mbani bashk tri fe
tė mos ju ndajė nė hasmėri armiku
shqipėrinė etnike mbane si diell me u nxe
--------
shpirtin ta keni nji e tė pa ndarė
brengen pėr secilin bashkkombas ta keni
shpirtin pėr njeriun tuaj solidarė
sytė e mendjen shqip mbani bashk si kalaja e bedeni
--------
dhe pėr secilin shqiptarė mendoni se mund tė ju duhet
mos hudhni njerz ti mbani pran me kimet
vetėm kėshtu qdo armik ju druhet
kur keni mbi dhe unitet
-----------
dhe mbane kahdo shqiptari shqiptarin
nėse nuk doni tė gjėmoni nė vuajtėri
mos e ndjeni zot metelik edollarin
por bashkimin e kultin etnike shqipėri
---------
mos lakmoni pas luksit vetmashtrim
se prap motra e fėmij ju qajnė gjith nėn shkja
merrni o shqiptarė o kombi im mėsim
se vuajtėria mundet pėrėri me tė tha
----------
nėse nuk doni tė tmerrshme vuajtėri
armėt ti keni adhurim e dijen shkollare
me gegė e toskė mbani shqipėri
njė zemėr shqipėri ta keni shqiptare
----------
XhelaL-Ferizi-autorė
l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m-
--------------------------------

lirik 26-07-09 23:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Shkruan Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves
------'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''
Nė qoftė se nė botė ka ujė si ari
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
---------''''''''''''''''''''''''
nė qoftė se nė botė ka ujė si ari
si kaltri margaritari
si biluret me safire
dilni e shihni nė tokė ilire
kah dhėrmia e kah himara
ujė tė detit pėr kah fara
thua se valė ėsht qiellorike
mbi himaren perlė antike
e krijoj vet perėndia
thue se nė lot ėsht shkri ingjija
ashtu shkrinė artin vizllimi
ujė e zallė pėr kah shkėlqimi
aty shkrihet bukurija
llogaraja e kah dhėrmija
shkrinu shkrinu ndjenja t'mia
vuaj poet se penda jote
lot po derdhė nė epoka e n' mote
kah jan turrė kah toka jote
grek e sllav e tjerė me plane
kush me grup e kush me klane
ata ujė e duan n' at m'nyrė
pėr me e shprishė atdheun n' fytyrė
shqipėrinė nėnėn t’poetit
duan ta vrasin ujt e detit
ata ujė shtri buzės t' bregut
kush kah vjen me plane shtegut
kush kah greku e kah sllaviani
kush me plan e helm dushmani
pėr me i qthurė tė bukurat male
q' po m’qanė penda n' shkumbė t’qdo vale
se un andej me art jam shkri
kam ra me valė nė dashuri
e me kaltrinė tė ati deti
e me fusha bereqeti
e ka folė me ndjenjė me valen
i kam dhanė besen e fjalen
kam me mbrojtė peshkun e njalen
kam me e mbrojtė ekologjinė
kam me i mbrojtė atdheut virgjrinė
do tė shkruaj nė yje pėr lirinė
pėr himarė tė shqipėrisė
me palcė ndjenjash tė bukurisė
kam me mbrojtė gjithmonė o zot
her me fjalė e her me lot
m'fton kushtrimi e dashurija
ah me dhimbje mė fton etnija
mėmė e dashur shqipėrija
e toskėria e dashur moter
fton kosoven nė at votėr
fton e bukura vala nė det
me pendė timen si poet
se un vuaj shum pėr himaren
i kam shiju un shegė e naren
mbi ujė tė shndritshėm kam ra nė shpinė
ah me not e ndjeshmėrinė
kam ndrrue fjalė me qdo zallinė
ju nuk e dini o fise tė mija
si mė shkrinte nė shpirtė knaqsija
si kam ndejtė un mbi at ujė
n’ njiqind penda se pėrshkruej
as nuk ka mbi globe e dhe
si himara n' shpirtė me t’nxe
deri poshtė ku bjen ksamili
kam mbjellė vargje karajfili
ju betohem nė kohra e stinė
vet kam qa pėr qdo zallinė
nga ajo droja pėr dhėrminė
vet kam qa si zog shqiptarė
pėr ksamil e pėr himarė
se mos vallė ma merr armiku
si kah joni e adriatiku
e na nxitė ndoj sherr me fe
e na e mbytė hjeshinė mbi dhe
fort shtrėngue e kam himaren
e kam marrė penden shqiptaren
e kam shtrydhė me fjalė fishtiane
kam marrė ngjyrė prej diell e hane
jam ra nė gjuj nė kullim rane
e jam lidhė me shpirtė shartimit
me shum ndjenja e germa t’shkrimit
me ndjenjė dheu tė pėrmallimit
per tu lidhė me bukurinė
me e bashku me dashurinė
me ato brigje argjentare
shqip ku shndritė qehre shqiptare
nė llogara e tokė himare
mandej ujin e kam nda
n' pėr currila kthjellt tue pa
mbi shuplakė bilur kah rrshqet
kam shartue lotin me det
lot i g'zimit e i rrezikut
pėr at perlė t’adriatikut
pėr at perlė tė detit jon
mos na e sheh thash ndoj demon
mos don kush me na e grabitė
e kam qa pėr bukuritė
gjith tu m' pikė shum lot qerpikut
duke u trembė planit t' armikut
e i kam lshue po sytė kah moti
nė shum lutje n’ qiell kah zoti
shum jam lutė pėr brigje e detin
me ja ruajt integritetin
edhe tėrsinė ksaj bukurije
kah shqipni i thonė etnije
m' ja ruaj fisin edhe faren
shqip kullue ma ruaj himaren
i kam nda currila e zallin
edhe qiellit i nxita mallin
shum kaltri m' kan kuptu hallin
ma kuptoj hallin kaltria
tue pėrkdhelė me vargje t’ mia
se tu i mbajtė un sytė kah qielli
shqip tu veshė me rreze dielli
tue veshė ndjenjen shqip me emer
nanė shqipninė tue mbajtė nė zemer
kshtu jam lutė pėr tokė e dhe
shqip m'kan ra lotėt si rrke
se mė pushtoi shum bukuria
emocioni e dashuria
pėr himarė margaritare
tokė shejtėrie bregdetare
shqip ma ruaj o zot me fe
plani i hasmit mos me e bre
shum jam dridhė nga pėrkushtimi
nga hjeshia e ledhatimi
i ksaj toke aq magjike
shqip himara rrnoftė etnike
kshtu jam lutė me emocion
se m' ka shkri ai deti jon
me kaltri e bukuri
prandaj thrras me ndjeshmėri
un i biri i dardanit
prekur thell nė gjen tė ’gjanit
se m' frymzoj qdo pikė me ujė
rrshqitja e notit s’ mund t' pėrshkruaj
si kam rrshqitė un porsi njalė
mbi kaltri n' shkumbardha e valė
se n' qfar ndjenje nė ujė me pika
shihej fundi si optika
edhe zalli nė qehre dritė
por si qelqi n' margaritė
mandej shpinen e lash tė lirė
mė mbante uji plot dėshirė
shqip mė fliste toka e qielli
rrezja e arit e i famshmi dielli
mė mbante uji i himares
pėr'gjat bregut tė nėnė shqiptares
e knaqsija prekė kah qielli
kah m' ngacmonte n' rreze 'dielli
e kah bregu njė erė ftoni
shkrinte aromė kah det i joni
deti jon deti i magjisė
n' shkumbė magjike m 'ka harlisė
se' q' m 'ka l'muar nė valė tė gjakut
kur me not trupin n'rreth t' lakut
nė nji lak qė e thente vala
e kam kthye knaqsisht si njala
jam shėndrru nė tė dashur lojė
s’ mund ta them me shkrim as gojė
kur mbi det pushoja nė shpinė
m' pushtoj loti pėr shqipėrinė
se ma nxiti dashurinė
edhe m' perfshiu nė emocion
shqip kaltroshi deti jon
ma pėrziu ndjenjen e lotit
e ' m' ka nxitė me thirrė drejt zotit
un shqip i biri kosovari
kam thirrė shqip me theks shqiptari
siq thirr shendin drita e ari
e jam lutė pėr valė ujvare
shqip t' shkumbzoj mbi tokė himare
valabardha e gurgullima
shqip me qiell e gjeraqina
shqip ti qelin karajfilat
shqip ti kndojn gjithmonė bilbilat
e jam lutė pėr komb pėr mshirė
pėr me mbetė shqiprija e lirė
mos me e nga kush me e trazue
thirra shekujt me e lulzue
nė megjė etnije kah qdo shteku
tė mos e prekė as shkja as greku
ma ruaj zot gjithmonė etninė
shqip mbi dhe m' ja ruaj tėrsinė
e bekua i kam shegė e nara
shqip mi pastė shekujt himara
mandej dola n' shkėmb e guri
uj kah lmonte si biluri
thue zallina si gurė qmue
leht optikes tu u ngacmue
po lėvizte e nanurisė
me plot art tė bukurisė
thua reflekset jan valėzue
thue se dielli ish tu i shkrue
thue se ari e kaltrija
ishin shkri kah rrezanija
edhe pėrplasjet tingull'tare
valabardhas nė tokė shqiptare
shqipron vala nė tokė himare

e damartė e gjirit t' detit
e kallijt e bereqetit
e ulliri lmuar nė faqe
e ato lule manushaqe
bashk me eren bregdetare
mbanin art mbi tokė himare
zemren tė luanin si violina
thue se sharm po shkrinte stina
tinguj t’ leht vala pėrthye
uj't syprines tu e ngazllye
un mendoja me pendė n’ dorė
si ta shkruaj poeti i gjorė
kėt pasqyrė porsi kristali
kur ai shkėmb valen e ndali
me stėrkala pėrplasė n’ pika
thue platina ktu po u shkrijka
me diamantin e gurė tjerė
nisa nė vaj me u zhgrehė si i mjerė
se nuk gjeja tė duhuren fjalė
me e lidhė shqip pėr uj e valė
detit jon pėr me ia thurė
perlė e art ndjenjė e bilur
prandaj thirra un naimin
thirra ndihmė lshova kushtrimin
thirra fishtė mjedė e shiroken
t' gjith poet nė shqipri loken
edhe kėrkova varg hua
te' t'gjith shqiptart kah jem njė vlla
si bilbili degė degė mė degė
kahdo rrijnė po toskė e gegė
pėr himarė tė shqipni nanes
t'ndihmojnė vargjet e ilirianes
ta pėrshkruaj si driten t' hanes
ah kėt vlerė ingji magjike
thash po e msynė llava armike
thash te mbrojė me njė magji
t' mos e shkelė klan as orgji
t' mos e sheh i lig ndoj sy
se mandej mundet me e thy
then krahinen perlė shqiptaren
lulė ksamilin e himaren
ishujt t'jonit margariten
ku e merr shndritshėm vala driten
ku tė mbanė nė shpinė e n' bark
ah valbardha n’ gjysėm hark
thue se shtrat ėsht qehlibari
uj e zallė nė at dhe shqiptari
prandaj m' qanė mua sot kjo pendė
kur himara mė bjen ndėr mendė
me ato male prekė nė qiell
llogara qė flet me diell
ah turizmi njė kryevepėr
n'pika ari po e shkruaj n'letėr
e po e shkruaj me pika ylli
flladin t' detit n' breg kah pylli
me gėshtenja man e bli
shegė e agrum edhe bojli
dardhė e rrush tė shijshme mollė
edhe hijet mbi fletė'hollė
qe i lshojnė drujt kah bregu i detit
a ato fusha t’ bereqetit
qė deri n' buzė tu e ndėrpre malin
nganjėherė n' lugina dalin
ndėrpejnė shkėmbin bardh e shkurre
tu u pėrpjekė me kullim gurre
ku ato kthjellshėm derdhen n'deti
si valbardha nė mes veti
gurgullushėm kah shkumbzojnė
bukuritė thua po kėndojnė

kur pėrplasen kah ujvara
kush bilur me dalė ma e para
ashtu shndritė me sharm himara
ashtu shndritė kjo ndriqimtare
qoftė mbi dhe gjithmonė shqiptare
--------------------------

Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves i shkruan bukurive
tė atdheut shqipėrisė etnike vargjet i keni nėpėr
forumet shqiptare '''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''
Tė dashur lexues
lexoni vargjet e autorit shqiptarė nė mėrgim
xhelal ferizi nga mitrovica tregoni shoqes shokut tė afėrmve
---------------------------------

lirik 26-07-09 23:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Duke vrapuar
-----------------
Shkruan Xhelal Ferizi

l-i-r-i-k-u
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
shterra shi qielli e re,tė bardha e tė,zeza
pas hapit,tė pendės thellsitė mendueshėm duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet nėpėr breza
po penda ime ,nuk ndalej,e penda duke ndjekė, kohrat nė,hap
kudo vrap mbas shekujve labirinte pa mbarim
njė ditė penda,grepas,mbi lakmi u kap
e un paarritshėm,po i shkoja nė secilin lotim
nė secilin meditim krijim imagjinim
ma mirė thash njė mollė,a shegė ta kisha mbėrri
se penden qė qenka shekuj e qiell, pa fund
sikur tė kisha fyellin,e pa brenga tė dal nė vrri
do tė kisha ndrruar tingujt leht nė fyell kėndshėm e pa mund
pėrse tė jem rob i pendes nė kėrkim
gjahtar i mundimeve qdo kund

------------------------
vargje shqiptare
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
---------------------

lirik 26-07-09 23:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Hapni Rrugė

----------------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------------

hapni rrugė mendjes sė ndritur
trurit tė prirur margaritarė
mos leni menqurinė nė hije duke pritur
duam nė krye dijetarė
-----------
mos e mbuloni dijen me akull
me dhjamin koktrashė mbi karriga
mos e rrėzoni etninė shakull
mos shtyni me brryla e intriga
-----------
hapni rrugė menqurisė
kahdo nė dije eshkencė
mos ecni nga pas cektėsisė
se s njihni tė jetės esencė
----------
shkruar nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
l-i-r-i-k-u-
-------------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''

lirik 26-07-09 23:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Tė gjitha pse'het do ti gjykoj
-----------
Autori xhelal ferizi
---------------
tė gjitha pse'het do ti gjykoj
kur tė pėrfundoj tė gjitha gjykimet e pėrfundimet
psehet do ti dėnoj
pėrse psehet na i krijuan mundimet
-------
mundohu dhe pėrse
jeto dhe pse
vdis dhe pse
gjithqka fund dhe pse
---------
pse'het do ti analizoj
pse'het do ti shuaj
do ti ringjalli kur ti gjykoj
me pse'het gjykueshėm gjithmonė do tė vuaj
--------
pse'heve fundin nuk do tė ua di
as fillimin
as arsyeve tė tyre qė nė materje kan mbi
psehet ku e kan pėrfundimin
------
o pse' he edhe gjykimin me pse e keni
pse nė pse dhe pse ėsht e juaja formula
pse nė nismė e pse nė hiq e nė tė qenshmet ėsht e juaja vula
pse'ėsht i juaj pse refreni
--------
Autori xhelal ferizi
----------------

lirik 26-07-09 23:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kėmbėt e mia
---------
Xhelal Ferizi autorė i mėrguar
-------
sa shum keni shkelė e nuk e keni ditė
mbi mote keni ecė
mbi lulet mbi barin qė shiu e ka rritė
sa her nė balt keni ngecė
--------
mbi shpresa keni ecė pėrmbi vet mashtrime
edhe pėrmbi suksese
keni ecė mbi kohra pėrmbi ngjarje e vlime
detyrushėm tė lidhura pėr hapi e bese
-------
keni ecė mbi gjak keni ecė mbi mund
keni ecė mbi flakė e ferr
keni ecė edhe hiqit e cakut askund
mbi flakė mbi zjarrė e mbi terr
-------
keni ecė mbi burgje keni shkelė mbi lot
mbi gjak e gjamė e llahtare
keni ikė nga krimet nėpėr muaj e mot
keni shkelė mbi mbi kohrat bizare
------
keni shkelė mbu vuajtje embi lumturi
keni shkelė mbi pendim
keni shkelė mbi akte mbi gjemba e robėri
gjurmėt i keni plot fakte

-----
sa shum keni shkelė pėrmbi dhe e shtete
pėrmbi token e huaj
sa shum keni vrapuar pėrmbas caku e jete
keni shkelė mbi akull mbi borė e mbi ujė
--------
o kėmbet e mia sa shum keni qėndruar
sa her jeni ngri pėr tė gjallė
sa her ju kam namur sa her ju kam uruar
sa her shputat tuaja jan djegė pėrmbi zallė
--------

o kėmbet e mia sa keni kaluar
sa lotin e keni shkelė
sa her jeni ndalur e keni ikė trishtuar
sa her mė keni ngritė ndoj frut pėr ta vjelė
---------
o kėmbete mia kahdo nėpėr udhė
sa shum keni ecė mbi udhkryqe
kahdo sa hidhrime e dashuri ju kan hudhė
sa her jeni ndalė si qyqe
---------
o kėmbėt e mia kaluat lidhje ure
sa shum jetė e vdekje e ringjallje mbi dhe
keni ecė mbi lot permbas sa qivure
e merime jete neper kombe e fe

-----
o kėmbet e mia sa her nė vrapime
keni dalė tė parat me vrap
keni ecur vuajtjeve e nėpėr mjerime
instikti nuk ju bėnte zap
----------
dyshimit keni ecė lindjes perėndimit
kahjeve pa cak e me vrull
sa her jeni ndalė pėr shkak tė dyshimit
nga mundi e djersa qull
----------
sa her jeni joshur sa her jeni shty
nė mashtrime me gjysėm hap
sa her me dyshime mbrapa jeni kthy
dhe nė cak jeni nisur prap
----------
Autori Xhelal Ferizi autorė nga kohrat e mykura i harruar
------------------
lexoni autorin xhelal ferizi i harruar nga pluhuri e kohrat
tregoni shoqes shokut
------------------------------------------

lirik 26-07-09 23:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Fjalen do ta shpalli kult
------------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
do ta shpalli kult fjalen
do ta ndertoj tė shejtrueshėm kult
do ta vendosi mu nė mes tė ndėrlidhjeve tė zemrave tė materjeve
nė mes tė lėvizjeve dhe betejave
nė mes tė marrėveshjeve dhe zezonave
nė mes tė vjetrave fenomene dhe tė rejave
nė mes tė apokalipsave
nė mes tė shekujve
nė mes tė beses dhe gjenetikes sė quajtures jetė
nė mes tė artit
nė mes tė qendrave e shqisave
nė mes tė ndejnjave e hapit
nė mes tė nismėtarve jetsorė ide prijsave
mu nė mes tė lėizjeve e joshjeve e zapit
nė mes tė hamendjeve e premisave
mu nė mes tė vrapit
nė mes tė thėnjeve
nė mes tė shpikjes magjike e vulave njerzore
nė mes tė zbulimit dėshirorė ma tė zjarrtit
nė mes tė kafkes mendore
mu nė mes tė lotit
nė mes tė dhimbjeve
nė mes tė gjinive rracore
nė mes tė thėnjeve e tė menduarit
mu nė mes tė gjenialiteteve njerzore
kult do ta ngris aty
fjalen
kur thuhet nė sy
nė te do tė ndalen
ndoshta dikush me qa
dikush me qeshė
dikush me pshty
tė gjith aty
tė gjith shekujt aty kan me u kthy
me shikim rrespekti
ndoshta diksuh shanė
dikush pendueshem ka me shfry
para kti kulti do tė pėrkulen tė gjitha gjuhėt
tė gojes tė syve tė zemrave
trajtat do ta shquajn emroret
rrespektin do tia bėjnė ndjenjat
ujitjen
zanoret
bashktinglloret
rregulloret
kult do ta ngris
me material tė veqant nė qender tė tė gjitha vetėdijeve
token pėr ndėrtim do ta marr nė mahninė e vet sajė
fjalen do ta ndėrtoj si kult kahdo
nė qendra mendore botrore njerzore
mbi dhe mbi dete
mbi amanete
nė shkolla nė universitete
fjalen do ta skalis si kult nė memore
mu nė shpirtin e kohrave shekujve dijeve
nė secilen pore
nė secilen domethėnje ,mendore
kult ku do do ta bėj fjalen
le ta dijnė qenjet
para sajė tė gjith do tė pėrkulen do tė ndalen
edhe vet fenomenet
fjalen do ta bėj kult ndėrtim
kahdo nė sfera nė dije nė vlera
ndėr kombe kult e kult te kombi im
fjala do tė jet mbretreshė si pėrhera
do tė jet kult nė gjuhė e nė shkrim
kahdo mbi dhe do tė jet kult vlim
nė lot nė dashuri nė art
nė dhurim lules qė i qelė pranvera
nė bukuri
nė amanete e secilin flijim
nė shprehje nė thėnje nė thellsi tė shpirtit
do tė jet kulti vet i ndėrtuar nė spjegim
kult do ta bėj fjalen
kult
ma tė magjikshmin ma tė pėrjetshmin lapidarė ndėrtim
--------------------------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------------

lirik 26-07-09 23:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Psherėtima e njė nate
-----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------

gurėt e kishin ndėgjuar
plasur thonė kishte ra
o shekull i mjerė i truar
psherėtima,tė ka vra
---------
psherėtima e,njė nate
kishte therrė,njė shpresė
u ndje n' pėr monopate
nuk harrohet deri sa tė vdes
------------
nuk harrohet psherėtima
nė naten e qetė me gurė
se yjet i shpoj me vrima
se erėrat i ka pėrthurė
-----------
Nga autori Xhelal Ferizi
-------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 26-07-09 23:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Mos premto

--------------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
mos premto shekuj dashurie
tė dehur
o zemra idealiste e padjallzuar
o art mbyllur nė vetvete
ti je arti vet nga ego qenjet i pa kuptuar
ti o zemer arti
qė puthė idealizmin ėndrrimtarė
qė pėrmbanė plot thėnje tė heshtura me sasi si dete
o zemer ti je arti im i pėrvluar
nė notin e lotit zhgėnjimtarė
ti je botė nė vete
qė flet e proteston vetmevete
akuzon tė gjith shekujt
me gjuhė idealizim
askush duke tė mos kuptuar
vetmevetja zemer monologuese mbete
kush tė kupton pėshpėritjen qė mbrendsisht je duke e lotuar
ti je gjersia vet
ti je pafundsia qė je shprehur
zhgėnjimtarisht duke pėrshkruar
por muzat e shurdhėr nė ty kurr nuk jan dashuruar
ti je vetmia e harruar e zbehur
ti je nga tė gjith e harruar
ti je e pafajshme nga harresat e pandehur
e lidhur nė prangat tė vetmevetes
tė pėshpėritjes sė zhgėnjimit tė mallkuar
tė flet vetėm pėrpjekja e qujtur iluzion
ideal nga vetvetja pothuajse i trilluar
bota nuk ėsht si don ti o ėngjėllusha ime e padjallzuar
bota ėsht shartim mish kemikal i pakuptuar
bashkdyzim ethje kafshrore e instiktizuar
bashkim i dy komponentave bastarde
inetreso demon
qfar konstrukti teatrorė
e ti je viktima e enderres sė idealizuar
qė vetven nuk e gjen asnjėher nė tė ashtuquajturin
nė skenen e kti vrapi tė truar
bota ėsht vrasėse mashtruese
o arti im o tik tak ja ime dhimbshurisht e mishėzuar
--------------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-----------------------------

lirik 26-07-09 23:36

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Karajfilin e kuq kur ta dhurova
---------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
karajfilin e kuq kur ta dhurova
nė bukurinė e atij shekulli nuk e dija qė struken dėshtime e dhimbjet
un qiellorisht me tė gjitha bukuritė e virgjra u dashurova
shejtėrore i mbaja kult dehje'dashurinė pėrkushtim bindjet
-------
un pushtueshėm me shekuj zbukuruese ėndrra shtrohesha nė qilima dashurues lumturije
mbi ajr ėndėrrueshėm i dhash krah shekuj bardhes dashurisė
me buzqeshjen time emblemė tė padjallzuar si kullim shejtėrie
po bėja hapat nėpėr mbretėritė e quajtura dashuri iluzionet e ardhmėrisė
----------
nuk e dija se nė karajfil do tė mbillet nga ti kobi shekullvrasės
e fati i dėrguar nga rrėnimi yt lojė kob ves mbjelluri i satanit
qė nėn fletėt e karajfilit mshifej dyshim fekonduesi mbarsės
pjellė sadiste vulė e djallzuar e namur e dėrguara e hiles sė zandanit
---------
zandan i hiles pjellės sherri ku un duhej tė shkriheja pėrjetsisht
ai qast njohje kishte djallzuar me ferr secilen fe tė karajfilit nė petale
dhe gjuhen time shekull sherbete me rrėnjė zemre mjeranisht
ma shėndrroj tash nė poezi qė tundin dhimbsurisht fusha e male
------------
ku e dija un se nė pa djallėzinė e karajfilit fshiheshin aq shum dhimbje udhė
ku secila ishte rrėnjė qė do tė shkonte nė brerje tė dashurisė deri nė gjenetikė
ku e dija un se e imja dhe e karajfilit secila rrudhė
do tė bėhej pėr mua brerje e mbjellur nė kohen time tragjikė
----------
un karajfilin e dhurova dashurisht me pa mashtri si arti nė zemer fėmije
nuk dija se nė te do tė hynin njimij djaj si kuaj danajsh nga marrėzia
un diellit tė dashurisė qė ta fala i dhash plot rreze fllade e hije
qė aty tė bashkohet lulėzueshėm mahnitore e jonė pėrjetsia
------------
un e dhurova karajfilin pa menduar se fatet e zeza tė zandaneve vula do
ta vyshkun
nuk dija se mjeshtria e djallit fshihej me gjemba mu nė qastin karajfil
un kur kėndova dashuruseshėm nuk e dija se do tė kėndoja dhimbsurisht me ndryshkun
nuk e dija se kurtha e jetes vetvrasėse mshifej mu nė tė dhuruarin karajfil
--------
dhurata tė kthehet nė thikė nganjėher o qiri i sakrifices plot pėrkushtim
dhurata ėsht arti ma i vizllueshėm tragjik qė din edhe tė vret
un qastin e karajfilit dhurues e bėra nė dhimbjet e mia pendim
udhė loti e dhimbje qė i mbajė nė shekuj qerpik derdhje det
-----------
me mosmirnjohje ma shartove pastaj karajfilin
e ujite me pelim helm qė pėrjetėsinė ia brenė
gjithmonė djalli e ka tradhtuar bilbilin
karajfil tė pa djallzuar si timin ma nuk gjenė
-----------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
------------------------------------

lirik 26-07-09 23:38

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Deshta tė ndėrtoj pėr miqsi kala
---------------------
Xhelal Ferizi autori
-----------------------
me optimizmin tim
u turra pėr tė ndėrtuar kala marrveshjesh nėpėr botė
sa i pa kuptim dola me kėt vetmashtrim
po kjo qenka mė than njė punė e kotė
-----------

dhe a e dini pse sepse un muratorė
isha me nji pe tė drejtė pa lak
dhe kur doja me vendosė gurin nė qdo miqsi e marrveshje me dorė
kėrcenin kombet me tė pa rehatshmin gjak
---------------
ore un po ndėrtoj kala thash me ton dashamirėsije
pėr tė gjith ju pėr njerzi e paqe
qė tė jet kala e pėrjtshme marrveshje e miqsije
ku nuk do tė bėhen ngatrresa e gjaqe
-----------------
jo mė than nuk e ke vu mirė kėt themel
nji mė thoshte vendose sipas kutit tim
kur nji tjetėr me nji rrėnim mė del
nė gėrmadha ma shėndrroj mundin plot pelim
-------------
sipas penit tė fortit pastaj
u ngrit e tha nji tjetėr
do ta vendosi si dua un
kala nga mbrendė me lugetėr
---------------

mandej u ngrit nji tjetėr i zi e nji tjetėr i verdhė me lėkurė
e plot tjerė si demon me hipokrizi
mė prishnin pe e gurė
tė bardhė e tė kuq e tė zi
--------------
nuk je ti mjeshtėr mė than
q' ėsht kjo kala e butė
kėtu nuk vendose as tmerr as hatanė
nė qdo cep e skutė
---------------------
po pse ore thash un dua mir'sinė
tė gjith qė tė rrini'nė paqe tė lirė
kala kjo qė pėrfaqson njerzinė
qė kohen ta keni drit'mirė
------------------
jo tha nji tjetėr sherrnxitės shoven pėr kah gjeni
me lėkurė tė bardhė por me pamje mongoli
ti nuk do tė vendosėsh kėta gurė miqsije e bedeni
priti luftėnxitsi e foli


---------------------
dhe u ngrit nji tjetėr qė cakun e kishte
me pre me gri e me vra
ma i ziu ndėr shekuj qė virgjri vashash prishte
sa nėnat e vashat pėr sė gjalli i i kishte tha
----------
ndalu ti shqiptarė mė tha paqsorė i ballkanit
gojėn e kishte krokodil
mos je farė e ilirianit
ndal se tė ha o bilbil
-------------
pse don ti kala kėtu miqsije
pėr kombe pėr njerz e fe
tė ndėrtosh pėr breza njerzije
kur dheun duam ta shembim ne
------------
po jo thash jo se tė bukurin globin
si lėmsh mahnits me dhe e ujė
e fali zoti pėr jetė e paqe e pse ju kobin
ja doni............! mosni a nuk e shihni sa shum po vuaj

---------------------------
qeshen gajasur do tjerė
lene mė than at aventurė ti ndėrton diten ne ta rrėzojmė naten
a nuk e sheh o i mjerė
se kombe e fe mbi dhe me gjak e lot rropaten
---------------
ore un dua thash dua kala dhe besė e paqe pėr breza
mė leni tė lirė tė ndėrtoj mirsi mė lejoni
se mjaft na mbyten kobet varfri e,luftrat e zeza
qe ju priu me sherre luftnxitėse gjithfar lloj demoni
----------------
mė leni tash e kėrkon qytetrimi modernija
e koha e menquria e brezat e ri
se kaloj koha e absurdeve kaloj barbaria
ėsht koha pėr shije jete e liri
--------------
jeta nuk ėsht pėr luftra e lot
pėr masakra e tmerre e vujtėri
pėr gjėmime dhimbje e flakė e barot
por pėr jetė e argtime e liri
------------

jo mė than do tjer me fe tė veshur zi si korba
dhe do tjerė me katran klanorė
dhe dolėn disa tjerė qė pėrzienin intriga e sherr qorba
e disa tjerė si akuj disa tė ftoft si borė
--------------
kishin dalė tė gjith nė qiell e mbi dhe
shikonin nė mua e nė skenė
dikush po gajasej dikush lotin rrėke
mos e nis mė than disa se nuk ja vlenė
---------------
dhe un me qekan nė dorė e gurin nė latim duke e gdhendė
me kėmbngulje paqsore nė punėkur erdhen disa puthadorė
e nisen tė me shisnin mendė
sa tė mjerė ishin sa tė gjorė
------------
mė than morėm vesh nga larg
se ti ndėrton nji kala
me gurė pėr paqe kombe e miqsi tė renditur varg
por kėtu servili as dhelpri nuk ka
----------
e 'q' mė duhet thash nėpėr gurė servilija
a'jeni ju nė vete
se kala tė qėndrushme tė drejtė don qytetnija
e jo si tuajat servile adete
------------
pse ju kėrkoni nė kala servilinė
nėpėr qdo rrudhė tė gurit e nė themel
jo jo se gurėt nė servili nuk rrijnė
parimet nuk duan me i shkelė
-----------
un me gurė nėpėr mure vazhdoja me ideal nė punė
me varg me pe e me pendė
kur u duken te muret disa tė etshėm pėr dhunė
e disa tjerė mbas tyre tė pa mendė
---------
kishin marrė vesh se kala miqsije botrore po ndėrton poeti
kishin ardhė pėr rrėnim e shkatrrim
dinake sarhosh e servil e gjithfar soj naleti
donin ta ndalnin hovin tim
----------
po q' bėn ti kėtu mė than,kala don tė njerzisė
ore a nuk sheh ti tė zezat plane
se nuk don askush ndėrtim tė sinqert tė miqsisė
se bota po mbahet me luftra padrejtesi e klane
---------------
po pikrisht pėr kėt shkak thash o njeri
kala e gurė miqsije me themel kam nisė
kjo kala pėrmbanė paqe e njerzore dashuri
ndėrtuar nga peni i pa hile i drejtsisė
------------

qeshen edhe kta dhe mė than mos e nis
se natėn do ta rrezojnė gjahtartė
ata i duan brezat si qyqet mbi lis
ata nuk i duan brezat t' barabartė
-----------


iken edhe kta dhe un po vazhdoja
me pe e gurėt nė latim
me njė kėngė lirije nga shkrumbueshmja goja
i etur pėr miqsi nder kombe e vllazrim
------------
o zot kur paprimtmas erdhen danajt grek
dihatur me vrap e rrėmujė
pse ti mė than mua shqiptarė akoma s' ke vdekė
ilir i mallkuar dhe ndėrton si nė krujė
----------
ndėrton kala jo pėr trinitrinė
por kala ku nuk mud tė hyjmė ne
me veset e tona intrigė e tradhtinė
me kuaj druri e panhelene me fe
-----------
un shtanga e mbeta me gurin nė dorė ngri
jo ju thash ju lutem kuptoni
kala po dua pėr paqe mqisi e liri
ku vend nuk ka luftnxitsi e demoni
---------------
lej ato prralla me than ata me akuzė
ne duam heken pansllavian dhe vetėm tradhti
qė boten ta bėjmė shkrumb e hi e shpuzė
me sllav sė bashku nė njė trinitri
-------------
un shtanga u habita nga ky moskuptim
kur erdhen dhe rus e shkje
e tjerė radikal esktrem n' shpartallim
qė e duan planetin me dhe
-------------
e duart mė dridheshin nga ky presion
se peni s' mė mbahej dot
kishin dalė me sulme vampir e demon
dhe nė guri mė pikėn lot
-----------
e nė qiell tė gjith paqsorėt kishin dalė
hanė e diell e yje
po e vėshtronin skenen edhe fusha me mal
te bukurat kreshta e pyje
---------
tė gjith edhe era e puhiza me dashuri mė thonin vazhdo me kala
se jeta e jonė ėsht nė rrezik
se njeriu me fe me klane ėsht nda
na e prishė natyren o mik
----------
e un pėr hirė te yjeve pėr hirė tė dheut luleve e zallit
pėr hirė tė gurve e ranes
edhe pse n' trysni e nė pikė tė hallit
gurve po ju flisja nė gjuhen shqip tė nanes
-------------
secilit nė palcė nė rudhė e nė qendresė
secilit nė kala nė gdhendje e latim
qė tė rrijnė nė kala tė drejtė gurė e me besė
pėr pe pa u lėkundė nė lakim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
Xhelal Ferizi Autori shqiptarė
nga shqipėria verilindore (kosova)
------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

lirik 26-07-09 23:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Unė dhe hiri
''''''''''''''''''''''''''''''''
Xhelal ferizi autorė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
l-i-r-i-k-u-
'''''''''''''''''''''''''''
unė dhe hiri bėhemi nji
kur ,un tė bėhem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
-----------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
unė dhe hiri jemi,nji trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
tė lidhur ,hi,e hirėsisht dor' pėr dore
-------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
do tė rrijmė nėpėr shekuj paqėsisht
nė zemer e ftyren toksore

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
---------------------------

unė dhe hiri shkruar
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '
Nga autori Xhelal Ferizi
--------------------------------
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

lirik 26-07-09 23:41

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargje nga autori mėrgimtar Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

fajtore je ti
qė je robėruesja e gjakut tim
ti je fajtore qė mė joshė kahdo nėpėr bukuri
mbas vrapit tėnd nė pėrshkrim
---
ti po mė nxitė nėpėr maja
nėpėr gurra e shtojzovalle
nė brigje e male e pllaja
nė valė e gurė e zalle
---
fajtore je ti robėruesja ime
mė ke lidhė pėr globeve me dhe
ti mė nxitė me artet e tua intime
pas kureshtjeve ndėr kombe e fe
---
ti me at ngjyren tėnde qė nuk shterret
shekuj'tėrisht mė robron
me fjalen tėnde qė nuk djerret
joshė'sisht mė hipnotizon
---
ti mė nxitė tė vrapoj pas detit
pas luleve e artit tė jetes
ti mė merr kudo pas vetit
nė cak tė vrapoj pas t'vėrtetes
---
ti mė ke lidhė me zingjirėt e lakmisė
pas vrapimeve tua tė pa fund
un jam rob i yti qė vdes pas dashurisė
pas fjales qė e fitoj nga ti me djers e mund
---
Tė dua domosdo se jam rob i yti
por bukuri ka kjo robėri
vrapi pas teje nėpėr djersė mė mbyti
her nė gaz her nė gjykime e mėri
---
un tė dua e her nė ty zemrohem
se dua tė jem zog i lirė
sa bukurisht nganjiher nga ti robėrohem
o penda ime e mirė
---
se ti mė ke nxitė pas dielli e hane
tė vrapoj pas etikave e seciles fe
shqip mė ke joshė me at gjuhė tė lashtė nane
ta mbjelli mu nė dashuri fjalen e shejt atdhe
---
vrapi pas teje kalon male e fusha
me zemren time fluturuese me krah
oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjėllusha
qė mė fluturon ngazllyeshėm gjithkah
---
tė dua robėrisht me kėt bukuri mistere
o zot sa je ti magjike
un pas teje do tė jem si nji zog vere
me cicėrima kahdo poetike
---
e duam njėri tjetrin tė dy jemi tė beses
e di se e mbajmė tė dy fjalen
sa he mė ke shėndrruar lot bardhė tė veses
kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
---
ti pas fjales mė tėrheq mė dirigjon
mė tregon me gisht gjithqkajat
dhe kah menquria e kėrkimet mė dikton
andej ku jan thelbet e majat
---
mė menquron kur un nganjėher dua tė rri nė cektėsi
ti mė zhyt thell nė kėrkime
nė secilin detal nė secilin detal ne secilen imtsi
mė jep cak e spjegime
---

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 27-07-09 06:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me qfar arme ti ndali qakajt
''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''
me qfar arme ti ndali qakajt e shfrenuar
qe i jan turrė kohrave me degjenerim per ti shqye
a qėndron penda ime kjo armė e vetmuar
kur globi ka nisė me u thye
''''''''''''''''''
qakajt jan sulė drejt parasė
jan sulė drejt grabitjes e sundimit
as armėt qelike e fjala thua nuk po kan gjasė
me i pritė qakajt e degjenerrimit
'''''''''''''''''
ata ju kan turrė kohes me epshe barbare
kafshojnė gjithqka qė gjejnė para
e vetmuar para ju doli penda ime shqiptare
se egoja tash po shquhet pėr kah fara
''''''''''''''
prandaj nuk del kush ti ndihmoj pendes time
se kohrat jan qthurė nder qakaj
iku e mundur epoka e ndershme trime
e ngjyra ime lėshon vaj
------------
qakajt i jan turrur lakmisė
monedhes bankave e dollarit
moralit beses qytetnisė
ta shthurin duan djalė pas djalit
''''''''''''''
ata kan arritė kohen ta gjakosin
me gojen e tyre te pangopur
se secili shekull po del ma i pispillosur
e nderi po qanė i pėrlotur
'''''''''''''''''
penda a thua do tė mbetet jetime
qakajt triumfalisht a thua do tė lavdrohen
kohrat do tė bien ne mjerime
bilbilat gjithnji do ankohen
''''''''''
qakaj po shqyejn ushkure e pelhura
gjeni njerzorė po bie gjithnji e ma puthadorė po pėrkulet
po kėputen gjithnji e ma shum shpresa e ura
po vyshken kahdo botes lulet
'''''''''''''
kėmbanat po bien mbi dhe
ndalni qakajt o drangoj
se kombe e fise e fe
do te lidhen nė vuajtje e vargoj
'''''''''''''''
armėt mbrehini tė bashkimit
qakajve diljuni para
ndaleni kėt lukuni tė krimit
se globit i humbi fara
'''''''''''''''
qakajt jan turrur mbi glob
me gjveshė e me shqye qdo vlerė
tokes po i sillet nji kob
qėndresė nuk do tė ket as nderė
''''''''''''
armė le tė bėhet liria
ndėrgjegjja te fitoj e nderi e uniteti
qakajt ti pėrpijė e tyre djallėzia
tė lirė tė jetojnė toka e deti
------------
vargjet shqiptare vazhdojnė
nga autori xhelal ferizi mergimtari
-------------------

lirik 27-07-09 06:32

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Zot na e ruaj frymen kombtare
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi liriku shqiptarė
i nėnqmuar dhe i shkelur nga kohrat
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Zot na e ruaj frymen kombtare
E na e ruaj ,drejtsinė shqiptare
T’ mos na shkoj n’ zi moti e stina
E’ t’ mos ndahemi nder krahina
Zi e ma zi me u shpernda n’ klane
N’ grupe t’ mjera’prej nji ane
Kush me treva e kush me fise
Me rajone , n, krah e vise
Me regjione lokaliste
E’ me intriga gjith puqiste
me mendėsi tė zezė provinciale
me renkue gjith fusha e male
veq pse duan te zezat gjembore
Per karrigat krahinore
Me u shėmtue toka arbnore
veq pse duan po disa cuba
do bizarė ne grupe e tuna
pėr tė veta ato qellime
per hajni e per mashtrime
me sundue hordhia e tyre
gjithfar kurthe e punė ndyre
qe me plan e ato pengesa
ata e thurin ne interesa
me i shemtue trojet e mjra
me ndasi e e rrena tjera
Tu u pengue me i lan mbas dore
hallet t' mdha te tok's arbnore
Veq pse n’ hile i teket kuj'
gjakun shqipes me i bė ujė
me e coptue ne treqind fe
klan mbi klan tu i mbjellė mbi dhe
mbjell satan e mbjell dobiqa
mbjell uritha edhe iriqa
qe atdheun e ndajnė me hile
se i kan veset dhelpra e skile
e i kan planet shum armike
mos me lanė shqipni etnike
me u bashkua siq esht nji dhe
nen nji diell ne shqip me u nxe

kahdo ka shqiptarė ne troje
kahdo flitet nji gjuhė goje
bashk me e pasė nji tokaė etnike
nuk po e lėnė grupet armike
se njeri ndez meri me fise
tjeri fyej ,me llafe pise
e del nji tjeter me intriga
e disa tjerė me punė te liga
plot me vese aq rriqnare
tue shemtue etninė shqiptare
me do ndarje te pa logjikė
se ne gjak s poo kan etikė
se po e vrasin te shtrejtin dhe
hilja e keqe i ka ble
e nuk po kan pak bujari
unitet as menquri
as ndoj gram s jan patriot
as nuk kan besim as zot
as burrni si kan dy pare
veq synime krahinare
me vra shpresen , e ardhmerinė
me nderskambcė me e mbajtė lirinė
me e shemtue demokracinė
kujt ti shkrepet mendja n’ kokė
me gjet miq e me gjet shokė
per me i futė gjithkah n’ qdo zyrė
pa pasė fare hall per ftyrė
as per komb kund as per fe
me krahinė tue nda atdhe
me provinca e mendsi mahalle
po i qajnė shqipes gurė zalle
token shqip duan n pjesė me pre
mos me lanė ,progres nder ne
me ja nda zemren ne me ngastra
me mahallė e me kadatsra
thue esht pronė zemra shqiptare
per mendsi t' zeza barbare
thue se shitet per pak pare
e ata jan do te pa etikė
mos u shtofshim n’ djalė as n’ qikė
kush e prenė shqipninė me thikė
kush s, ja len diellin me nxe
kush se len me pasė hare
kush ia derdhė ah lotin rrke
kush e ndanė me ndasi te kqija
qė nji ndjenjė te mos ket etnija
si ka zemra e uniteti
per me i qeshė shqip toka e deti

se kaluan shekujt e motit
kurr nder ne s’ ra mshira e zotit
veq tu u ndrrue pushtues e shkels
tagragji e tagrambledhs
sundimtarė e zhvatsa e mjels
edhe gjaksorė t’ pa,mshirė mizorė
gjveshė na lan nė shi e, n, borė
na gjymtuen nė kambė e dorė
edhe n, shpirt na hapen plagė
qerpikt t, synit shum jan lagė
e ka rrjedhė loti n, per faqe
na kan lanė n’ per grindje e ,n, gjaqe
na kan shtrue nėn thunder t, kalit
na kan pre po djalė mbas djalit
pa lanė kohė ndėrmjet me u kthjellė
zi e terr nder ne kan mbjellė
gjithmonė kobi na ėsht mb'shtjellė
edhe rjepė na e kan at lkurė
ka rėnkue toka me gurė
Vazhdon ne pjesen -II-
nga autori xhelal ferizi
--------------------------

lirik 27-07-09 06:33

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Kosovės bukuroshe
------------
Xhelal Ferizi autori
------------
kur shiu bjen mbi currila

era tė,shpėrndahet n'pėr hije
me pi kur bien ylberat etshėm
kur flasin ėngjujt pėr ty
kosovė mbretri e pėrgjakur
n'kulllim kur t' bien dritė'bardhat
e shekujt shtrojnė udhė lashtėsije
at'her ti moj fushė mahnije
dehesh nėpėr fluturime
krah tė merr gjelbrimi
kenga te shkrinė plagėt
shpresa ta thrret diellin
lulet tė hjeshėm tė ngjyrosin
hjeshija ti vret hasmit
gjoksi tė'shpalon stolitė
e balli tė' rrin nė' vend t' hanes
me diell sharton fjalėt
kosovė moj antike
margaritarė i pėrvluar
sy i deillit t'drites
vlerė e lashtė magjike
fole e stinve t' vrullshme
pranverė e,eres t' kėndshme
o,dhe qė flet me ne
ku secilen gjurmė e ke
aty ku ti je
aty ku jemi ne
buzėqeshja jote shkrinė
vret smiren e robėrinė
ti mėshiron n' qdo fije
ti je fllad lirije
kosovė me gjak shege
dardani qiellore
perri nė mes detesh
kallij tė arit ngjyren
ftyrė hane me bari
me fjerė nė' fije tė' holla
me rrush qė shkrinė gjakun
me mollė qė zbret qiellin
me dardhė lang shejtnije
me ato fletė qė dehin ėngjujt
me kopshtije deh'tare
dritbardhė mesdhetare
me malin shpirtė flladi
me lugje puhije
kosovė oj nanė e dashur
kosovė o shpirtė shqipnije
ti je arenė e fjales
ti je yrrnek i diellit
ti je buza e vajtimit
ti je agu i prillit
ti je kėnga e zogut
gushė e kanarines
o zė i ėngjujve tė, urtė
o nurė i vashave dardane
lashtsi me vija antike
oj mikesha e yjve,e yjeve
gurė i lahshtė shqip kala themel ballkani
ku shqip tė flet gjeni
guri e balta e bedeni
ku nė qehre tė flet fleta e blinit
bukuria e ibrit e drinit
ku ecė vala e kthjellun
ku t 'flet ujt e drinit
kullimi shum her tė' pėrgjaket
t' kullohen vuajtjet dhimbjet
gjaku pa fajshėm tė 'bjen mbi zalle
ti qė je rritė me halle
kullim je pėr shum gjamė motesh
vaj i syrit tė ėmbėl
o shpirtė pafajsije
viktimė e xhelatve
oj paqja qiellore
ti o thupra qė nė pushtime dridhesh
o shpirtė gjevahiri
o fusha e gjerė me bari
o shiprtė e gjak qehlibari
ti je vet i shejti behari
me qiell re je paqsore
nė shekuj ishe e mbetesh arbrore
o log i kushtrimit
kosovė moj tokė vuajtėrore
lule iliriane
qė veshė rrin me shpirtė hane
qė flet gjuhė iliro dardane
tė duan ty shum lule thanat
tė ndjehen deri nė qiell tupanat
dasmat shpesher ti pėrgjaken
barotin ta vunė e flaken
shekujt e zi mizorė
tė lan tė gjakosur tė gjorė
por ti u ringjalle mbi dhe
me krisma pushkėsh je le
edhe pse ndame me fe
t' flasin shqip gurė e dhe
ti je dheu magjaik ma i miri
ktu shqip ka folė iliri
ktu shkeli sllaviani e romaku
pa fyj tu derdh loti e gjaku
ktu turk e grek e shkja
kan pre e gri pa ja nda
ty qė nė mish tė kan pre
ti qė je e shejtė pėr ne
gjak lulesh kosovė me rrėke
ti qė je dardane
veshė me gjamadane
qė ke aq shum lisa
qė veshésh me plisa
qė troku i kalit t'trojes
tė la fushė tė plojes
dhurata vrastare
ti qė je shqiptare
si prrallė nė lashtsi
ti jė gjurmė e hi
oj bija e shqipnisė
o lulja e dashurisė
o
gjaku i ilirisė
o e bija e e vet sharmit
e bija e ilire e shqip t' tharmit
o e bija e mahnisė
e bija e bukurisė
kosovaė e lashtė antike
tokė me troje magjike
e bija e mahnisė
e bija e etnike shqipėrisė
..................................................
Shkruar nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
..................................................

lirik 27-07-09 06:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Si ta ndertoj njeriun e ri
-----------
Shkruan Xhelal Ferizi
------------------
Duke u pėrpjekur pėr njeriun e ri
Thash ta ndėrtoj njeriun e ri
Kur pėr qudi
Njerzit nuk me po mė lenin
ta ndertoj njeriun e ri
Vet njerzit kundėrshtonin
Dhe mandej ,fshehurazi
E ndėrtova ,njeriun e ri
Nė ėndrrrat,e mija
nė shpirtin tim
nė idealet e mija
nė ,pėrkushtim
e quajta njeriu i im
njeriun e ri e,mbarova
nė ,ardhmėri
ky
do te jet,
ai qė me tė keqen
prore do tė,jet nė kundershtim
--------------
Autori xhelal ferizi
--------------

lirik 27-07-09 06:34

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dashurija
--------------------------
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare ne mergim
--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

Dashurija ėsht nji emer
qė qelė shpirtė e ndjenjė e zemer
qė qelė shpresė e dritė e,fletė
qė qelė qiell e tokė e det
dashurija ėsht,pikė ylli
esht ftyrė hane,e lule pylli
ėsht njė shndritje e vėrrtetė
ėsht nji,fllad qė lmon nė jetė
dashurija ėsht qiellore
vlerė mbi vlerė mbi ftyrė,toksore
ajo ėsht mė e, bukura dritė
det e qiell n' qdo ag i ngritė
i ngritė malet me vullnet
edhe rruzullit i jep jetė
ajo ėsht si pikė dukati
si nji lulė me fletė rreth shtati
lmon nė gjak si kėnga n' fyell
si lang lulje n' pėr kėrcyell
dashurija gjuhė botrore
gjuhė e zemres gjuhė shpirtrore
ajo i mbanė po gurė e dhe
i mbanė fijet mos me u pre
dashurija e lmon leht
vesen t' lules qė rrėshqet
ajo ėsht jeta e qelizes
rrymė e lehtė qe i prinė puhizes
dashurinė lum kush e ka
hanė as diell,qė s' len me u tha
sa,e gjerė thonė ėsht gjithsija
por ma e gjerė ėsht dashurija
ajo shtrihet n' pėr hapsirė
n ,gjene t ,gjakut si dritmirė
ajo pėrfshinė qdo sipėrfaqe
ajo i mbjellė njerzisė ilaqe
i mbjellė shpresa mos me vdekė
fund e krye boten,e prekė
i prekė rruzat nėpėr gjak
thonė se ėsht ma i bukuri cak
ajo ėsht nji cak nė jetė
pėr qdo dushk e pėr qdo fletė
thonė se shkrinė yje,e kometė
thonė se shkrinė e zbutė qdo bishė
nuk len glob as qiell me u prishė
dashurija dashurija
thonė ka zbritė nga perendija
thonė se ėsht vet njė dhuratė
zbritė prej qielli jetė me zgjatė
pėr njerzi ėsht vet njė fe
ėsht nji diell qė rrin tue nxe
ajo ėsht njė ėmbėlsinė
qe n' hjeshi e veshė qdo stinė
thonė se lidhė zemrat me fjalė
thonė se i lidhė po qikė e djalė
ajo lidhė me rreze ari
ndjendj mahnije t ,qdo damari
ajo ushqen thon gzim e fryt
mendjen ėmbėl n' ėndrra e zhytė
nė ato ėndrra mjalt ė e shegė
t' shndrron n' bilbil thonė degė mė degė
e 't ' lėvizė melodit' n' dehje
si cicrrimė t ' pėrkdhelė n' pėr prehje
si me t' prekė xiglimt rreztare
si ndoj lmim n,prrallė ėndrrimtare
ah q' na qenka dashurija
si n' pėr qiell n' diamant fija
kur e,lmon n' shartim kaltrinė
n' dritė t' ylberit,bashk' kur shkrijnė
ato reflekse ballit t' qiellit
kur ti lshojnė qerpikve t' diellit
e kto bashk me qehre t' hanes
si safiret n' vizllimė t' ranes
kto me i lidhė me rreze ylli
kur n' lodrim n' natė t 'vonė kah pylli
t,'jen bashku pėr kah lakmija
me u pėrkdhelė nga larg knaqsija
kjo formulė ėsht dashurija
ėsht nji fjalė qė sa nji det
ngjyrė e shkrim mbi leter qet
sa edhe hana lotin t 'verdhė
e gjak ari nė tokė me derdhė
nuk e shkruan at bukuri
qiell as tokė ah,qė,e kan mbi
nuk ja gjejnė qelsin t'vėrrtetė
nuk ka shprehje nė kėt jetė
at spjegim qė din me e gjetė
dashurinė pėr me e zbėrthy
kur pėr zemre t' jet mbėrthy
kur me buzė tė lehta t' sajė
shkrinė mbrendsinė nė qiell pa skaj'
dashurija dashurija
thonė s'mbrrinė shkronja as dija
pėr ta shpreh' at pafundsi
mbajeni njerz ju kėt mirsi
s e,kur lidhė jeni n ,kėt shpresė
gjallron jeta e nuk vdes
dashurija ėsht margaritė
gur' ma t' qmueshėm kush s' ka rritė
nuk kan rritė as tokė e dhe
shpresė ma e bukur s' ka me le

Xhelal Ferizi autori i vargjeve shqiptare
““““““““““““““““““““““““““““““““““““““““


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:43.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.