Dardania.de

Dardania.de (http://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Jurisprudencė (http://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=174)
-   -   Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=28839)

~AnnA~ 07-12-09 13:07

Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
Dėnimi me vdekje praktikohet ende nė 47 vende tė ndryshme tė botės. Sipas tė dhėnave tė Organizatės pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut Amnesty International vetėm gjatė vitit 2003 janė ekzekutuar tė paktėn 1146 tė burgosur nėpėr botė. Kjo organizatė dyshon qė ky numėr tė jetė ende mė i madh kur dihet se nuk njoftohet pėr tė gjitha ekzekutimet.

87 vende e kanė dėnimin me vdekje ende si tė drejtė tė sanksionuar me kushtetutė. Mė sė shpeshti ai aplikohet nė Kinė, Iran, Vietnam dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
Argumenti mė i fuqishėm i dėnimit me vdekje ėshtė shlyerja e fajit. Nėse dėnimi me vdekje shqiptohet pėr dikend qė ka shuajtur njė jetė atėherė pėr disa kjo ėshtė hakmarrja e vetme e drejtė. Poashtu pėrkrahėsit e dėnimit me vdekje mendojnė se kėto dėnime mund tė kenė edhe efekt frikėsimi i cili do tė pengonte keqėbėrsit potencial nga veprat e rėnda penale.

Nė vitin 2001 Valter Shvimer, sekretari i pėrgjithshėm i Kėshillit tė Evropės proklamonte se praktika e ekzekutimeve ėshtė e pamoralshme dhe e dėnueshme dhe nuk kontribuon nė luftimin e kriminalitetit. Vdekja nuk mund tė jetė kurrė drejtėsi.

Edhe pse [URL="http://www.rruzull.net/termi1949.html"][COLOR=#0066cc]Bashkimi Evropian[/COLOR][/URL] jo gjithnjė flet me tė njėjtėn gjuhė sa u pėrket tė drejtave tė njeriut, prapėseprapė pjesės tjetėr tė botės mund t`i dėshmojė njė bilanc impresionues. Nė Evropė ekziston njė konsensus i gjerė pėr refuzimin e dėnimit me vdekje. Evropianėt janė krenarė qė jetojnė nė njė kontinent ku nuk aplikohet kjo metodė. Edhe pse disa vende, nė mesin e tyre Turqia dhe Rusia nuk kanė ratifikuar ende protokollin shtesė tė konventės evropiane pėr tė drejtat e njeriut ka vite qė nė kontinetin evropian nuk ėshtė ēuar deri nė fund asnjė shqiptim i dėnimit me vdekje.

Pas Kinės dhe Iranit, [COLOR=black]SHBA-te[/COLOR] ndodhen nė vend tė tretė me 65 ekzekutime nė vitin 2003, njofton Amnesty International. Amnesty International aktualisht ka tė regjistruara 3500 dėnime me vdekje tė cilat presin zbatimin e tyre nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Falė lėvizjes mbarėbotėrore kundėr dėnimit me vdekje po shtohet gjithnjė e mė shumė numri i vendeve qė po heqin atė apo nuk po konkretizojnė dėnimet aktuale. Deri tani janė mė tepėr se gjysma e vendeve tė botės. Ndėrsa nė SHBA ka njė rėnie tė ekzekutime tė dėnimeve me vdekje si dhe ka rėnė dukshėm edhe numri i pėrsonave tė dėnuar me vdekje. Gjykata e lartė amerikane ka arritur nė pėrfundimin se ėshtė jokushtetuese tė ekzekutohen kriminelėt qė janė ose kanė qenė nėn moshėn 18 vjeē kur kanė kryer krime. Vende tė tjera kanė marrė masa pėr t’i dhėnė fund kėsaj praktike, pėrfshirė Iranin, Pakistanin, Kinėn dhe Arabinė Saudite./Rruzulli/

pirro 07-12-09 18:09

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
Une jame pro denimit me vdekje.

Ka pasur gjithnje shume teori, se a duhet te praktikohett apo jo denimi me vdekje. Nder argumentet me te forta te teorise kunder denimit me vdekje eshte sepse kur ekzekutohet nje person atehere qellimi i riedukimit bie poshte, dmth nuk e luan kete rol ky denim kapital qe shqiptohet, pastaj argument tjeter eshte sepse ( kete e perdorin me shume organiztat fetare ) se jeten njeriut ja ka dhen zoti apo natyra dhe njeriu nuk ka te drejt te ja marr jeten.

Une mendoj qe me denim me vdjekje nuk korigjohet faji dhe viktima nuk kthehet ne jete, mirepo nese nje person ka kryer vertet vepra shume te renda dhe brutale, nje denim i perjetshem nuk kishte me qene i knaqshem sepse ai person prap do vazhdoj te jetoj te shikoj tv ( siq jane kushtet e mira ne burgje perendimore ) ndoshta keto kushte nuk do ti kishte ne jete reale..

Te gjitha shtetet qe e kane te hequr denimin me vdekje ato shumica ( perfshi edhe vendet e europes) e ruajn te drejten se te rast te situatave te jashtzakonshme apo luftrave e lejne mundesine qe te kthehet denimi me vdekje ne vendin e tyre.

~AnnA~ 07-12-09 19:28

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
[quote=pirro]Une jame pro denimit me vdekje.

Ka pasur gjithnje shume teori, se a duhet te praktikohett apo jo denimi me vdekje. Nder argumentet me te forta te teorise kunder denimit me vdekje eshte sepse kur ekzekutohet nje person atehere qellimi i riedukimit bie poshte, dmth nuk e luan kete rol ky denim kapital qe shqiptohet, pastaj argument tjeter eshte sepse ( kete e perdorin me shume organiztat fetare ) se jeten njeriut ja ka dhen zoti apo natyra dhe njeriu nuk ka te drejt te ja marr jeten.

Une mendoj qe me denim me vdjekje nuk korigjohet faji dhe viktima nuk kthehet ne jete, mirepo nese nje person ka kryer vertet vepra shume te renda dhe brutale, nje denim i perjetshem nuk kishte me qene i knaqshem sepse ai person prap do vazhdoj te jetoj te shikoj tv ( siq jane kushtet e mira ne burgje perendimore ) ndoshta keto kushte nuk do ti kishte ne jete reale..

Te gjitha shtetet qe e kane te hequr denimin me vdekje ato shumica ( perfshi edhe vendet e europes) e ruajn te drejten se te rast te situatave te jashtzakonshme apo luftrave e lejne mundesine qe te kthehet denimi me vdekje ne vendin e tyre.[/quote]

Pirro, une s'jam e te njejtit mendim me ty.Jam kunder denimit me vdekje per dy arsye:
-Ato qe bejne pune kriminele te renda nuk meritojne te vdesin aq shpejt.Shumica e krimineleve qe denohen me burg te perjetshem tentojne te bejne vetevrasje, sepse njerezit e tille s'kan frike nga vdekja dhe vdekja do ishte denimi me i lehte per kriminelet;
- Ne asnje vend te botes drejtesia qe realizohet nga njerezit nuk ka mundesi te jete e drejte 100% ne gjykimin e saj. Ka shume raste, ku nje person burgoset pa asnje faj, por si thojne "E vereta eshte si dielli edhe pse ca dite shfaqet me vonese, por kurre s'harron te dale" .Pra, kur e verteta zbulohet, personi i denuar fillon te vazhdoje perseri jeten "normale" duke paguar per kete shteti, qe beri gjykimin e padrejte....
Prandaj, mendoj qe heqja e denimit me vdekje eshte e drejte...

elsaaa08 07-12-09 20:02

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
denimi me vdekje praktikohet veq te dhunusit e femijve dhe te qeta qe po i dhunojne femijte e vettttt

Oqeani 07-12-09 20:10

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
- Ne asnje vend te botes drejtesia qe realizohet nga njerezit nuk ka mundesi te jete e drejte 100% ne gjykimin e saj. Ka shume raste, ku nje person burgoset pa asnje faj, por si thojne "E vereta eshte si dielli edhe pse ca dite shfaqet me vonese, por kurre s'harron te dale" .Pra, kur e verteta zbulohet, personi i denuar fillon te vazhdoje perseri jeten "normale" duke paguar per kete shteti, qe beri gjykimin e padrejte....
Prandaj, mendoj qe heqja e denimit me vdekje eshte e drejte[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=blue][I]Ky gjymin i gabur u pa para 2 muaj tek britaniku qe kishte vajtur 17 vite denim te pafajshėm! ( tė gabuar)[/I][/COLOR][/SIZE][/FONT]

~AnnA~ 07-12-09 20:48

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
[quote=Oqeani]


[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3][COLOR=blue][I]Ky gjymin i gabur u pa para 2 muaj tek britaniku qe kishte vajtur 17 vite denim te pafajshėm! ( tė gabuar)[/I][/COLOR][/SIZE][/FONT][/quote]

Pati dhe nje rast para disa vitesh ne Gjermani(Nürnberg), pas leshimit nga burgu( pas 10 vitesh) gjendet krimineli i vertete...Shteti paguajti 150.000 euro demshperlim per shkak te gjykimit te gabuar...

Oqeani 07-12-09 20:50

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
[quote=~AnnA~]Pati dhe nje rast para disa vitesh ne Gjermani(Nürnberg), pas leshimit nga burgu( pas 10 vitesh) gjendet krimineli i vertete...Shteti paguajti 150.000 euro per shkak te gjykimit te gabuar...[/quote]


Por sa patėm tanėt - pa dėmshpėrblim e me dhunė !!!

Shpati 29-06-10 20:30

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
[quote=pirro]Une jame pro denimit me vdekje.

Ka pasur gjithnje shume teori, se a duhet te praktikohett apo jo denimi me vdekje. Nder argumentet me te forta te teorise kunder denimit me vdekje eshte sepse kur ekzekutohet nje person atehere qellimi i riedukimit bie poshte, dmth nuk e luan kete rol ky denim kapital qe shqiptohet, pastaj argument tjeter eshte sepse ( kete e perdorin me shume organiztat fetare ) se jeten njeriut ja ka dhen zoti apo natyra dhe njeriu nuk ka te drejt te ja marr jeten.

Une mendoj qe me denim me vdjekje nuk korigjohet faji dhe viktima nuk kthehet ne jete, mirepo nese nje person ka kryer vertet vepra shume te renda dhe brutale, nje denim i perjetshem nuk kishte me qene i knaqshem sepse ai person prap do vazhdoj te jetoj te shikoj tv ( siq jane kushtet e mira ne burgje perendimore ) ndoshta keto kushte nuk do ti kishte ne jete reale..

Te gjitha shtetet qe e kane te hequr denimin me vdekje ato shumica ( perfshi edhe vendet e europes) e ruajn te drejten se te rast te situatave te jashtzakonshme apo luftrave e lejne mundesine qe te kthehet denimi me vdekje ne vendin e tyre.[/quote]

Une jam kunder denimit me vdekje.
Lindja dhe vdekja jan ne kompetenc te Zotit. Njeriu as Shteti nuk ka te drejt te vendos mbi vdekjen e Njeriut dhe denimin me vdekje e trajtoj si krim.

Guri i madh 29-06-10 22:08

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
denimi me vdekje i duhet bash shteteve te bashkimit evrojan


e di se keni me reague po nuk kam koh me replikue sante po mbrenda ksaj jave kam me ju tregue pse bash ktyre shteteve ju duhet nji ligj i till denimi me vdekje

murrizi 29-06-10 22:13

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
[quote=Guri i madh]denimi me vdekje i duhet bash shteteve te bashkimit evrojan


e di se keni me reague po nuk kam koh me replikue sante po mbrenda ksaj jave kam me ju tregue pse bash ktyre shteteve ju duhet nji ligj i till denimi me vdekje[/quote]
Pėrshėndetje Guri i M.
Ėshtė mėkat i madhė ta lėshė njė forum tė tėrė tė pres njė pėrgjegjie nga ti me JAVĖ, kijė mėshirė pak.

Prishtinasja_ 30-06-10 17:15

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
Jam pro denimit me vdekje vetem per Pedofila sepse ate nuk e meritojn te jetojn 1 minute me gjate e lere me shume!

Perndryshe nuk do e quaja si vendim te mire,sepse ata qe kan kry ndo nje veper penale,krim,etj.etj., mendoj se ata duhet ta vuajn ate "gjest" per se gjalli...!
A ka gja me te shtrejt se Liria e njeriut, keshtu qe burgu i perjetshem per mendimin tim eshte me i "rende" !

blueton 07-07-10 12:45

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
une jam pro denimit me vdekje ,sepse ka shume gjera pozitive per shoqerine

me se pari e pastron rrethin dhe te tjeret jane te lire ,e dyta te tjeret nuk do guxojne te bejne nje gje te tille pasi qe e dine se pastaj cfar i pret, dhe e treta do kishte me pak harxhime per shtetin qe ti mbajne ne burg.

dhe me larte lexova nga nje diskutues se ne nuk jemi ai qe jep dhe mer jete, eshte tamam ,por se di se sa je e vetedijshem se aty e ka pas mbarimin e jetes personi dhe se dikush patjeter te behet shkaktar per vdekjen e dikujt,kjo me teper ka lidhje me aspektin fetar se sa me ate te drejtesise

Doooni 01-08-10 00:57

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
Mbas mendimit time, aj qe lyp denim vdekje, duhet te mer pjes kur mytet aj person....dhe ta shoh me syt e vet, se QKA PO KERKON!


Ne Amerik qytetaret po lypin qdo here denime ma te renda...po qka eshte ma e rende se vdekja?

du me than, se njeriu don ma shum se mundet me qu


Un si shqiptar, kam perjetu boll dhun, boll vdekje, edhe nuk e pranoj mu bo ashtu...si ata...

ne gjermani thuhet: Kur hin ne loj me dreqin, mus mendo se ti mundesh me ndryshu dreqin, dreqi ndryshon tye!

Prej dhunes...ne dhune..... edhe nuk ka DHUNE te drejt! kjo eshte iluzion!

Guri i madh 01-08-10 10:51

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
[quote=murrizi]Pėrshėndetje Guri i M.
Ėshtė mėkat i madhė ta lėshė njė forum tė tėrė tė pres njė pėrgjegjie nga ti me JAVĖ, kijė mėshirė pak.[/quote]
murrizpolonia ne parlamentin e vet ka diskutue me e kthye ligjin per denim me vdekje ,per arsye se i njejti kriminel pas vujtjes se denimit po merret me krime te rendadhunimi i fmijve zhdukja e fmijve e te tjra krime te renda . situata e njejt esht edhe ne shtetet tjera te bashkimit evropjan kta dhunusit e vujn denimin ne klinika etj etj si te smur psiqik lirohen nga burgu prap kryjn krime te tilla

Fshatari 01-08-10 23:45

Titulli: Denimi me vdekje praktikohet ne 47 vende
 
[quote=Guri i madh]murrizpolonia ne parlamentin e vet ka diskutue me e kthye ligjin per denim me vdekje ,per arsye se i njejti kriminel pas vujtjes se denimit po merret me krime te rendadhunimi i fmijve zhdukja e fmijve e te tjra krime te renda . situata e njejt esht edhe ne shtetet tjera te bashkimit evropjan kta dhunusit e vujn denimin ne klinika etj etj si te smur psiqik lirohen nga burgu prap kryjn krime te tilla[/quote]
Me ba me i tredh iu qetesohen nervat edhe bahen kengetare te mire te operetave(sikur ata qe e ruejshin haremin e sulltanit ne nje kohe te kalueme)!


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:39.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.