Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 20-10-09 22:29

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargu im porsi flamuri

autori xhelal ferizi

do te valoj gjith per atdhe

porsi shkembi e i forti guri

shqip do te rrin gjithmonė mbi dhe
-----

por le ta din gjithmonė tradhtari

e smirziu qe pin gji smire

se liriku i zog shqiptari

gjith do t' kndoj per tokė ilire

-------
e perbuzsi e ziliqari

vet do te bien nje ditė mbi zhgjyr

por se vargu shqip si ari

do i rrėnon tradhtar't e ndyrė

--------

poshtė gjithmonė do te jet tradhtia

i ligu i ziu e dhe hijena

ne varg t' lirikut mbarė shqipnija

do ta ushqej shqipen n' dy krena
---------

ani pse qe tridhjet vjet

shum i ligu e puthadori

e tregoj ftyren e vet

por do te shndritė prap meteori

---
edhe tjera vargje yje

do te bien plast edhe shum pacolla


si bilbilat neper pyje

kan me i kndue brezat ne shkolla


-------

do ti kndojnė vargjet kombtare

qe i ka shkrue liriku ne rreze

me te bukuren gjuhė shqiptare

por sie diell me shndritė nder breze

-------

e mallkue do te jet tradhtia

kylsht e shkjaut e te dushmanit

por mbi dhe te shndritė liria

ne tokė te bukur te ilirianit
---------

ka me dalė ne skenė poeti

ka me shtrue maska per dhe

me varg e hov por si valė deti

shqip t' cicroj permbi fole

----------

ka me u vyshkė sabotatori


e shum tjerė t' zi qifligarė

biznesmen gjithfar mizori

qe ka shkelė mbi varg shqiptarė
-------

por edhe klyshet e rusisė

ka me i rrxue ai varg liriku

ne mes te etnike nanė shqipnisė

do te vringlloj si shpatė qeliku

--------

ka me pre armiq shum krena

vargu ilir maska do t' qjerrė

por si ai sharm kah albulena

dejve te shqipes ka me rrjedhė

---

por si vet gurrat shqiptare

por si te bardhat re idile

kan me u endė n' dritė argjentare

e me qelė si karajfile
------

se nji ditė ajo qoftė fat bardhė

kan me dalė mbi siperfaqe

kur pranvera ka me ardhė

kan me qelė si manushaqe

--------

e zemrat zhgjyre me e ulė koken

per nen shalė por si tradhtija

vargu i lirė ka me e gzue token

gjithkun shqip kah flet shqipnija

------------------

nga autori xhelal ferizi
------------------------------

lirik 20-10-09 22:38

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi -
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''
Gjamė kombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

shkruan autori xhelal ferizi-l-i-r.i-k-u- n-ė- mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon
''''''''''''''''''''''''''''

demoni po quhet ėngjull- mbrapshtija po quhet e mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjetėr pėrveq ndėr shqiptarė
hilja po bėhet pushtet-

'''''''''''''''''''''''''''

hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urt'sija
''''''''''''''''''''''
dikush i madh po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
e urė po quhet vigu
''''''''''''''''''''''''''''
kjo nuk ndodhė askund mbi dhe
pėr veq te nji komb antik
ku posti me brryla u ble
ku zoti ėsht metelik
'''''''''''''''
ku armik mbi degė quhet zogu
ku qyqja quhet gjeraqinė
ku yllė quhet demagogu
ku i ndershmi e pin mėrzinė

''''''''''''''''''
orgjija feston ktu gjithmonė
klani ėsht ligji i ksaj toke
merita vdes kjo ikonė
ktu kurva po quhet loke
'''''''''''''''''
ashti i prishur mbanė mishin
rrėnja e mykur mbanė fjalen
rrencari e dredhė kamishin
i drejti nė fyt e ka halen
''''''''''''''''''''''
pazaret i bėn puthadori
fatin e ka bizari
flamurin e mbanė sabotatori
paranė e ka mashtrimtari
''''''''''''''''''''''
k'tu buka hahet me hile
k'tu rrena ecė pėrpara
k'tu brryli mbi gara me skile
mbinė pėrmbi klan porsi fara
'''''''''''''''''''
tokė me garues mbijetese
ku harresa vret dijetarė
pshtjellimi ėsht kult n' maje bese
ktu trimi quhet tradhtarė

''''''''''''''''''
k'tu arti vdes pa buk nėpėr lot
k'tu i varfėr mbetet profesori
k'tu fe nuk ka s e tė gjith jan zot
i pari del puthadori
'''''''''''''
o k'tu vdes ati e atkija
k'tu e para del pela qorre
k'tu vdes e pa fjalė burrėrija
k'tu trimat kan shteg veq nė vorre
''''''''''''''''

k'tu i ligu ka shtigje e rrugė hapur
kah tė don me dalė me fjalė
k'tu hajni quhet i matur
k'tu kneta po quhet valė

'''''''''''''''
k'tu kurr drejtesi nuk ka
k'tu vallen e udhheq shtrembatari
k'tu armiku quhet vlla
e vlla nuk quhet shqiptari
'''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

doGzona 20-10-09 22:48

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[B]Malesia[/B]

Nga ushtimat e malit
Zogjet iken
Se krismat e medha
Nuk ndaleshin
Edhe zogjet e kuptuan
Se baruti eshte nxe.

Me fjalen bese
Me bajrak te kuq
Zeri therret
O vdekje ku je
Se dua te vdese
E nder pranga jo
Se ndera se mban.


Ne majen e malit
Kelmendi
Gruda
Plava
Gucia
E gjithe shqiptaria
Se pushka tash
Flet te vetmen fjale
Liri a vdekje
Per Kombin Shqiptar.

lirik 20-10-09 23:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ik nga hijenat
autori xhelal ferizi
------------
ik nga hijenat hieja ime

ik

ik edhe nga ushkurėt e pėrthurur

e nga tregu dinak

qe shet prore hile

ik se zragzarė te tillė te pijnė shpresė e gjak

ik


nga ata

bga ata me kėmbe djajsh e stanėsh tė zgerdhirė

ik nga koha e shthurur

tė mos shkelin thundrat simirzeza

ik nga zemra e emocioni koktrashė i merdhirė

ik o hieja ime e pa faj

me vargun tend te lirė

ik ku nuk ka djaj

ne ndonje ishull paqe

ku nuk ka maskė te pshtirė

shtegto gjithmonė

deri sa te vijn tjerė breza

e dielli i kohes tonė

ti ik

dhe vetem ik neper shtigje

e te mos shkelin zuzarė e demon

s e hilen e paska shpikė

pikrisht gara smirzezė brryl zeza e jonė

e qirin kohrave ua ka fikė

vula shtrigė qe shkelė ligje

miqsia ktu qenka thikė

kurthat duken si brigje

mjegullat mosmirnjohse ty do te shkelin

nese ti nuk bėhesh krah lehtė

e parazitet do te vjelin

se epokat nuk jan ma trime me fletė

haramat mbi ty do te shkelin

ik
kalo male det

ik se te vendosin qengelin

te varin ne lak si atdheun e vet
autori xhelal ferizi
---------------------

lirik 20-10-09 23:02

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[quote=doGzona][B]Malesia[/B]

Nga ushtimat e malit
Zogjet iken
Se krismat e medha
Nuk ndaleshin
Edhe zogjet e kuptuan
Se baruti eshte nxe.

Me fjalen bese
Me bajrak te kuq
Zeri therret
O vdekje ku je
Se dua te vdese
E nder pranga jo
Se ndera se mban.


Ne majen e malit
Kelmendi
Gruda
Plava
Gucia
E gjithe shqiptaria
Se pushka tash
Flet te vetmen fjale
Liri a vdekje
Per Kombin Shqiptar.[/quote]

---------------------

Vargje te bukura oj motra e trimave-
ashtu esht liria dhe drejtesia paqin jetė e perjetsi mbi trojet tona shqiptare -

te pergzoj

lirik 20-10-09 23:06

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Copat e arit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
qė e bėjnė,bashk,diellin,e,zjarrit,
ashtu,i,ka,copat,shqipnija
tokė dardane,e,qamėrija
iliridė,preshevė bujana
anamali,e ulkinjana
kah,kaltrija, deri n'det,t'tivarit,
plavė,gucija,e shqiptarit
n'kroje,e,lisa,me,ledina,
suli,i,lashtė e,shtrejtė,janina
parga,e,arta,,e,korkyra
qė,u kėndoj,lahuta e lyra
ku,,lshoj,zanin,ajo kangė shqiptare
rime e fyellit e zanamare
ku jan derdhur gjaku e loti
ku ka ashtue pushka e baroti
ku kan kja me lot per faqe
lule kuqee manushaqe
prej armikut shkelė mizorit
ka rėnkue toka e arbnorit
ka,kja,drita,e,zbardhun,qiellit
kan,kja,gjethe,e,lule,t'prillit
pėr,ato,troje,t'bardha t'nurit
shndrrue ėsht,n'gjak,loti i flamurit
sa her,n,gjysmė,shtiza,ka,ra
palca,e,gurit ,nė dysh,ėsht,nda
jan,shterrė gurrat,tha,prej,lotit
prej,coptim,t'toks,t' kastriotit
si,me,u,nda,drita,prej,diellit
si me ik ė,yjet,me,i,ikė,prej qiellit
ashtu,mbet coptue,shqipnija
kur,iu,nda,gjinit,qamrija
edhe,dardana,shkelun,vyshkun
mbet,shqipnija,zemėrndryshkun
me,duer,n'gji,n'dnesje,tue,kja
mshirė e,zotit,kund,su,pa
gjallė me,shpirtė ndėr,dhėmb,plagosun
kputur krahsh,e,sakatosun
mbet,si,nanė gjymtue,krahnorit
q'merr,prej,majes,t'vizitorit
deeri te,gjiri,i,ambrakisė
ja,ndan,fushė e,det,t,kaltrisė
e nuk ju ndanė prej sulmi e dhune
deri te malet keraune
atje megja i kan shty
e kan vra po e kan pshty
vasha e gra i kan dhunue
farė e fis kan dashtė me i ndrrue
pėr me e lanė gjithmonė t' stėrmekė
mos me i lanė kund dalje as shteg
pėr,me,e,lan't,rrudhun,cungue
kshtu,europa,e,pat,pleqnue
me,i,pre,krsht,shqipes n' shum anė
pėr,me,i,ngopė,grek,e,sllavian
por,nuk,ngopet,ariu,hoje
as,sllaviant,nuk,ngopen,troje
se,i,duen,tė reja,pėr,qdo,vjet
me,e,lanė lumin,me,,dalė n'det
me,gllabrue,fusha,e,lugina,
deri sa n megjė sssalvi e latina
tė bien komshi e tė zgerdheshen
tue pergjakė te lashtė qeleshen
at ilire ksulė shqiptare
tue e dhunue me ushtri barbare
dri sa t'shihet bregu i detit
hise tė huaja me i shtrue vetit
peer me marrė toka e bashtina
tu u zgerdheshu shkje e shkina
greku ne jug e shkjau n' veri
me u ndje britma n'qamėri
tė vashave e grave pėr t gjallė tu u tha
tue futė n' kthetra ai greke shkja
pa pikė faji 'pse kjo prej nuri
shndritė currilas si biluri
e ma ka hjeshinė antike
porsi rrezja diellanike
se armiqt po i shtynte bloza
per me me ra mbi vasha zogza
qė s 'kan shoqe kund mbi dhe
se jan zana porsi rrfe
se e kan faren gjevahire
bukurinė e kan ilire
xhelal ferizi autorė
por,medet,shqipni,moj,nanė
se,qfar,fqijsh,zoti,t,ka,lanė
se,qfar,hisje,n,kontinent
zoti,n'kokė ty,ti,lashtėmendt
ta,dhasht,forcen,me,qėndrue
n'toka tua,lirė me,u gzue
se,rreth ke,rodin,e,latinit
desht me,t'ba,tokė t'kollashinit
me tė bė shkja shkja,me,ta marrė detin
fusha t'grurit e bereqetin
qysh,se,leu,detit,m' at anė
trojet,tua,fal,me,i,dhanė
per,nji,shkinė a,' shlivovicė
pėr,me t 'bė ,koken,kapicė
kokė shqiponje,qė e ,ke,t'motit
qė,e,ke,ruejtur,deri n,ditė,t'sotit
edhe,qeleshen,tė lashtė shqiptare
me,t'vu,shushkė a ndoj shubare
ndoj,shajkaqė tė siberianit
kshtu,e, desht ,gjith,loja,e,talianit
loja,e,nemcit,e,e latinit,
e parisit e e berlinit
edhe roma e londona
kur na i shtruen po viset tona
veq per hater te sllavotinit
me,t'shndrrue,n'gjak'brigjet,e drinit
me,ti,skuqė rrjedhėbardha ujvare
me,e,sllavnue,shqipninė,shqiptare
me,e,shkye,gjahun,n,thoj,t,sllavianit
copa,t'mjera,tė ilirianit
deri te korqa e manastiri
tej konice e kah kufiri
shtyj e rrzo me dhe e guri
kah preveza e kah kosturi
edhe turr me rrena e shkrola
msyj kah janinė e konispola
msyj me shpatė me thikė e sater
kah himara e gjirokaster
kah ato lule karajfili
kah saranda e kah ksamili
edhe kndej nderse stana
kah tivari e kah dardana
oher shkup e kah liqeni
rrxo kala e gurė bedeni
e mos le kund pa rrenue
qytetni kah jan ndertue
historik gurė gjevaihiri
sa punim qe e la iliri
kah gur gdhendja e kah punė dora
per me i shue deshti mozora
ajo pushtuese perandoria
me mi shue fiset e mia
kahdo punen iliriane
me argjend e filigrane
e me shue numizmatiken
me ja humb gjurmė e antiken
dhunoo djalė e dhuno qiken
her grek ziu e her bullgari
turk e shkja edhe avari
hajde hune ostrogoti
nė lot e gjak na i ka shkue moti
shum ka kja shum ka vajtue
shum e qyqen kan kendue
degė me degė ku binte zija
kahdo gjamė lshonte etnija
he,i,raft,copa,rruzllit,t'tokes
mbasi,mbet,ish n,dorė t,europes
qė na e thau qdo stinė pranvere
e i dha trojet pa kritere
copat tona qė jan si ari
me ato qehre qehlibari
qe ma tė bukura ėngjėllusha
nuk sheh kund kso male e fusha
kah bjen drita diellanike
si shqipnia nuk ka etnike
as kund vend me krahasue
shih bilbilat tue ligjrue
shihja malit lug e shkrepin
shihja zogut te bukur sqepin
shija shumbardhen me ujvara
shihja pyje fusha e ara
shihja rrafshin te bereqetit
uje krue e valt e detit
si mi ka si brilantina
e me i marr dehst shkja e shkina
se mbet toka e ilirianit
n'dorė t,franqezit,e t'gjermanit
tė,anglisė e,italianit
eh pse s ra ndoni vetimė
per me i dejgė me copa e grimė
autori xhelal ferizi vazhdon pjesa 2

lirik 20-10-09 23:25

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi
Copat e arit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Si ato copat e drites se arit
Autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
qė e bėjnė,bashk,diellin,e,zjarrit,

ashtu,i,ka,copat,shqipnija


tokė dardane,e,qamėrija

iliridė,preshevė bujana
anamali,e ulkinjana

kah,kaltrija, deri n'det,t'tivarit,
plavė,gucija,e shqiptarit

n'kroje,e,lisa,me,ledina,
suli,i,lashtė e,shtrejtė,janina

parga,e,arta,,e,korkyra
qė,u kėndoj,lahuta e lyra


ku,,lshoj,zanin,ajo kangė shqiptare
rimė e fyellit e zanamare

ku jan derdhur gjaku e loti
ku ka ashtue pushka e baroti

ku kan kja me lot per faqe
lule kuqee manushaqe
prej armikut shkelė mizorit
ka rėnkue toka e arbnorit
ka,kja,drita,e,zbardhun,qiellit
kan,kja,gjethe,e,lule,t'prillit
pėr,ato,troje,t'bardha t'nurit
shndrrue ėsht,n'gjak,loti i flamurit

sa her,n,gjysmė,shtiza,ka,ra
palca,e,gurit ,nė dysh,ėsht,nda
jan,shterrė gurrat,tha,prej,lotit
prej,coptim,t'toks,t' kastriotit
si,me,u,nda,drita,prej,diellit
si me ik ė,yjet,prej qiellit
ashtu,mbet coptue,shqipnija
kur,iu,nda,gjinit,qamrija
---
edhe,dardana,shkelun,vyshkun
mbet,shqipnija,zemėrndryshkun
me,duer,n'gji,n'dnesje,tue,kja
mshirė e,zotit,kund,su,pa
gjallė me,shpirtė ndėr,dhėmb,plagosun
kputur krahsh,e,sakatosun
mbet,si,nanė gjymtue,krahnorit
q'merr,prej,majes,t'vizitorit
deri te,gjiri,i,ambrakisė
ja,ndanė,fushė e,det,t,kaltrisė
---
e nuk ju ndanė prej sulmi e dhune
deri te malet keraune
atje megjat i kan shty
kan vra shqipe e kan pshty
vasha e gra i kan dhunue
farė e fis kan dashtė me i ndrrue

pėr me e lanė gjithmonė t' stėrmekė
mos me i lanė kund dalje as shteg
pėr,me,e,lan't,rrudhun,cungue
kshtu,europa,e,pat,pleqnue
me,i,pre,kraht,shqipes n' shum anė
pėr,me,i,ngopė,grek,e,sllavian

por,nuk,ngopet,ariu,hoje
as,sllaviant,nuk,ngopen,troje
se,i,duen,tė reja,pėr,qdo,vjet
me,e,lanė lumin,me,,dalė n'det
me,gllabrue,fusha,e,lugina,
deri sa n' megjė sllavi e latina
tė bien komshi e tė zgerdheshen
tue pergjakė te lashtė qeleshen
...
at ilire ksulė shqiptare
tue e dhunue me ushtri barbare
dri sa t'shihet bregu i detit
hise tė huaja me i shtrue vetit
per me marrė toka e bashtina
tu u zgerdheshun shkje e shkina
...
greku ne jug e shkjau n' veri
me u ndje britma n'qamėri
tė vashave e grave pėr t' gjallė tu u tha
tue futė n' kthetra ai grek e shkja
pa pikė faji 'pse kjo prej nuri
shndritė currilas si biluri
:::
e ma ka hjeshinė antike
porsi rrezja diellanike

se armiqt po i shtynte bloza
per me me ra mbi vasha zogza
qė s 'kan shoqe kund mbi dhe
se jan zana porsi rrfe
se e kan faren gjevahire
bukurinė e kan ilire
xhelal ferizi autorė
por,medet,shqipni,moj,nanė
se,qfar,fqijsh,zoti,t,ka,lanė
se,qfar,hisje,n,kontinent
zoti,n'kokė ty,ti,lashtė mendt
---
ta,dhasht,forcen,me,qėndrue
n'toka tua,lirė me,u gzue

se,rreth ke,rodin,e,latinit
desht me,t'ba,tokė t'kollashinit
e mi ke bishat barbare
qe ndajnė megja ne fe kishtare
veq pse i shtynė kryqs nje fe
me ti ngranė gjith gurė e dhe
-----

me tė bė shkja shkja,me,ta marrė detin
fusha t'grurit e bereqetin

qysh,se,leu,detit,m' at anė
trojet,tua,fal,me,i,dhanė

per,nji,shkinė a, shlivovicė
pėr,me t 'bė ,koken,kapicė

kokė shqiponje,qė e ,ke,t'motit
qė,e,ke,ruejtur,deri n,ditė,t'sotit

edhe,qeleshen,tė lashtė shqiptare
me,t'vu,shushkė a ndoj shubare

ndoj,shajkaqė tė siberianit
kshtu,e, desht ,gjith,loja,e,talianit

loja,e,nemcit,e,e latinit,
e parisit e e berlinit

edhe roma e londona
kur na i shtruen po viset tona

veq per hater te sllavotinit
me,t'shndrrue,n'gjak'brigjet,e drinit
me,ti,skuqė rrjedhėbardha ujvare
me,e,sllavnue,shqipninė,shqiptare

me,e,shkye,gjahun,n,thoj,t,sllavianit
copa,t'mjera,tė ilirianit
deri te korqa e manastiri
tej konice e kah kufiri
shtyj e rrzo me dhe e guri
kah preveza e kah kosturi

edhe turr me rrena e shkrola
msyj janinė e konispola
msyj me shpatė me thikė e sater
kah himara e gjirokaster

kah ato lule karajfili
kah saranda e kah ksamili
edhe kndej ndersen satana
kah tivari e kah dardana
tuz e hot grudė e malsi
per me i mblue kah do me hi

oher shkup e kah liqeni
rrxo kala e gurė bedeni
e mos le kund pa rrenue
qytetni kah jan ndertue

historik gurė gjevaihiri
sa punim qe e la iliri

kah gur gdhendja e kah punė dora
per me i shue deshti mizora
ajo pushtuese perandoria
me mi shue fiset e mia

kahdo punen iliriane
me argjend e filigrane
e me shue numizmatiken
me ja humb gjurmė e antiken

dhuno djalė e dhuno qiken

her grek ziu e her bullgari
turk e shkja edhe avari

hajde hun e ostrogoti
nė lot e gjak na i ka shkue moti
shum ka kja shum ka vajtue
shum e qyqen kan kendue

degė me degė ku binte zija
kahdo gjamė lshonte etnija

he,i,raft,copa,rruzllit,t'tokes
mbasi,mbet,ish n,dorė t,europes
qė na e thau qdo stinė pranvere
e i dha trojet pa kritere

copat tona qė jan si ari
me ato qehre qehlibari

qe ma tė bukura ėngjėllusha
nuk sheh kund kso male e fusha

kah bjen drita diellanike
si shqipnia nuk ka etnike

as kund vend me krahasue
shih bilbilat tue ligjrue

shihja malit lug e shkrepin
shihja zogut te bukur sqepin

shija shumbardhen me ujvara
shihja pyje fusha e ara

shihja rrafshin te bereqetit
uje krue e valt e detit

si mi ka si brilantina
e me i marrė desht shkja e shkina
se mbet toka e ilirianit
n'dorė t,franqezit,e t'gjermanit

tė,anglisė e,italianit
eh pse s' ra ndonJi vetimė
per me i dejgė me copa e grimė
autori xhelal ferizi vazhdon pje

lirik 20-10-09 23:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kur e msyn shkje e latin
pjes 2 nga titulli copate arit
vazhdon pjesa dy nga autori xhelal ferizi
per me ra mbi ta ndoj rrfe
e me i djeg te gjall mbi dhe
se kta u turren me e marrė planetitn
ma ua marrė ilirve detin
ku e mbanė artin kaltria
si prrallorja bukuria
edhe qeshė dielli tue nxe
drit,e,qiell,te,hanes,t,re
se kta nė hi deshten shqipninė
e,t'pafund, deshten rusinė rusinė
deshten shqipen me e pa t 'vdekė
veq pse deshten shkja e grek
si nuk ju ra mbi dhe kometa
e me kja mbi troje t' veta
per me e pa se q esht zezona
jo me msy mbi trojet tona
si nuk mbeten ne lot nen shkja
mos me pas kush hall me u kja
se,q'na,i,bėnė kta,shqipnisė tonė
tue,i,dhanė sllavit copė pėr,pronė
thue,i sllavianit,ėsht,planeti
dielli,e,hana,e bereqeti
eh moj,euroė ,moj,hilja e,motit
ne jem gjaku i kastriotit
fis,pellazgu,nėn,drit,t,hanes
qe,m,ka,lindė toka,e,dardanes
edhe e toskve t 'bukurisė
edhe egegve tė malsisė
kur,s,pat,pasė sllavian,mbi dhe
kur,s,kish,gjuhė veq qiell,e,rrfe
kur,s,kish,shenjė kund,t,qytetnisė
ka,flutrue,zogu,i,shqipnisė
n,fush,t,blerta,e,buzes,t' detit
ilirian,i pat,thanė vetit
e,me,qfar t,drejte ti,moj,zarane
ja.merr,hiset iliriane
shkje t' sibirit akull thye
ia,jep,token,fund,e,krye
qė aq trime ma ka faren
e ka shegen e ka naren
e ka shijen ka pamjen si hyjnia
shijen tė bardhė si ėmbėlsia
i ka vashat flok kaqurrele
pse me tehrr sa dyer ja mshele
e dhe shpirtin harmonik
me ja shtrue nen ket armik
qe nuk njeh kund ndoj mėshirė
perveq pranga e zingjirė
teh e plumb e shpatė e thikė
me dhunue po djal ė e qikė
autori xhelal ferizi
mandej sllavit me i urue
tokė te huej kahdo me i shtrue
per,me,shndrrue,token,n,sllavian
me,i,sllavnue,det,oqean,
kush,ti,dha,ty,kto,adete,
me,pleqnue,per,tok,e,dete
thue,planetin,ta,dha,zoti
s,ka,me,shkue,gjith,i,mir,moti
kunglli,n,uj,thon,s,rrin,gjith,nė krye
copa e grima mund,,me,u,thye
siq,je,thye,e,je,shemtue,
n,jevgj,e,sllav,tash,je,shartue
je,mbush,mkate ,prej,gjith,globit
ke,mbet,dhimbja,e,dites,t,sodit
t,zi,e,t,verdh,ty,t,kan,mbulue
rracė,e,komb,tu,kan,shkatrrue
e,ke,mbetun,per,me,t,kja
gur,e,druj,n,pėr,prroje,e,va,
gjithfar, fisesh t,jan,perzije
e,nuk t'ka,mbetė kund,pikė hjeshije
se,t'ka,zanė,denimi,i,zotit
per,coptim,t'tok,s,t,kastriotit
qe,si,leck,e,shite,lirė,
tokė dardane,gjevahir
plaven,hotin,me,guci
shkup,ulqin,e,qameri
per,ti,ngop,sllaviant,e,stepav
lkurat,tona,i,le,shkrepav
i,le,djepat,n'kurshumli
n,pėr,toplicė,e,dardani
tue,dhanė,shpirt,nder,bor,e,akull
gra,e,burra,tue,ra n' shpatull
kush ne krah e kush ne shpinė
tue mbet ngri ne at ledinė
deri ne fyt e madeh bora
tuie mbet vdekurn dora dora
edhe djepat me sy ngri
ti me me shkje po je zgerdhi
kur ata shtrembruen kapicen
kur ata fal moren toplicen
edhe ngri jan sa lulkuqe
shqipe tė bukura si burbuqe
vdekė prej akulli ngri gershete
ngri mbi boė ne lule jete
iknin fiset muha gjere
para ushtris qe u vjen n' potere
kush me thikė kush me sopatė
per me e pre shqipninėn e ngratė
kam kja foshnjet per bibrona
kurr ma e zez s esht pa zeona
jan ngri akull fiset tona
rrxue,per,dhe,e,shpirtit,thye
pa,ndoj,shpresė,drejt,qiellit,kthye
me,sy,.t,hapur,ngri,prej,bore
disa,t,therrun,n'pėr,oborre
gratė t'qnjerzueme,prej,sllavianit
goj,pėrgjakve,t' karpatianit
qė,kan,qitun,shkumbė,pėr,goje,
per,ti,marrė,kto,t'lashta,troje
shkumb,e,gjak,t,qartun,harbue,
n'kėt,gadishull,pėr,me,u,shtrue
po,i,njimend,paske,mendue
t,lashten,rrėnjė,prej,tok,s'me,e' d'bue
pėr,me,mbjellun,me,sllavian
tokėe,rrafshin,ilirian
fusha,t,blerta,tė,paana
dhe,fisnik,qė,ka,dardana
kodratdetin,e,kaltrinė
m,e,mbulue,gjithkah,shqipninė
ardhacak,gjith,kuj,ti,teket
qeė kan,mbetė rrug's,tue,la,rreket
endacak,n'per,lugje,prroje
me,i,marrė t,shejta,e,t,lashta,troje
qė,na,i,la,n'brezni,i,pari
dheun,ma,t,lashtė n',argjend,e,ari
qė e pat,mbshtjellėe,pat,bekue
qielli,i,kthjellun,n',yje,shkrue
zoti,i,madh,e,gjith,shejtnija,
engjuj,t,bukur,e,shpenija
lule,t,qela,n',fletė ,me,ngjyra
e,ma,bukur,si,qeshte,ftyra
kujt,mbi,dhe,as,diell,as,hanes
sikur,t,lashtes,ilirianes
si,n,at,kohė,kur, e kish,mbretninė
genc,teuten,glaukinė
bardhin,klitin,e,agronin
anes,t'detit,kur,vrojtonin,
roje,e,lundra,e,sogjetarė
kalorsiak,e,shigjetarė
burra,t'namit,soj,e,gra,
syt,e,dheut,mbi,glob,s,kan,pa
siq,jan,tė,lashtė,sa,kupa,e,qiellit
bij,t,pellazgut,qe,n,drit,t,yllit
mbshtjellun,rrezesh,lind,i,ka
toka.e.lashtė,n'fisni,i,ka,nda
zemres,t,vet,qė e ,ka,prej,ari
e,i,dha,gjak,e,gjuhė,shqiptari
trimni,t',fortė,i,la,nder,deje
thue,se,se,,e,ndau,ndoj,rremė,prej,rrfeje
thue,se,ndau,zjjarrit,shqipninė
per,dhuratė i,dha,trimninė
mos,me,shtrue,s,gjalli,n,robni
sa,t,jet,gjallė baroti,i,zi
sa,t' jet,gjallė,zakoni,e,besa,
sa,t,jet,n,n,gjak,e,n,shpirtė,qendersa
jo,pa,gjak,e,luftė,me,u,nda,
n,copa,dielli,per,pa,ra
s,ka,me,unda,n,copa,shqipnija
der,sa,t'jet,mbi,dhe,triminija
deri sa,t,jet,i,gjallė,adeti
sa,t,jet,guri,.dheu,e,deti
edhe fara e kastriotit
e ajo flaka e barotit
pemda e shkolla e diturija
unitetit e zhdervjelltsia
edhe puna e arsimi
si nji deillt je komb i imi
kurr,shqipni,ti,s,ke,me,u,shtrue
as,n,per,copa,me,u,coptue
per,pa,u,mbush,me,tym,te,zi
globi,i,tokes,jug,veri
s,kan,me,gzue,t,ardhun,shtegtarė
as,nji,kokerr,t,dheut,shqiptarė
se shqiptari s ka me falė
det as tokė as fush as mal
do ti kndoj n' breza trimnija
do ti vloj puna e liria
edhe ligji e fjala e besa
nji shqipni kullue si vesa
do te rrin bashk me toskė e gegė
por si zogjt qė rrijnė n'nji degė
tue kendue e tue cicrue
n' dheune e ta parve tue ligjrue
e tue kja hall si vllau me vlla
te mos len mbrendė as grek as shkja
veq se te mbahen kah trimnija
puna e e vlera e dashuria
e at etni me kėngė shqiptare
ta hjeshojnė si engjelltare
e ta ruajn si syt e ballit
e te mos japin kokerr t 'zallit
as ndoj guri as kokerr dhe
e te mos ndahen ne kurthė a fe
porse te ndjejnė shqipni si driten
nė sy te ballit tu i pa rriten
e ti shtojn po abetaret
e ti ndalin bashk barbarėt
qe po ndajn me fe e fise
se shqipninė bashk e kan hise
e tė mos bien n' kurrtha tinzare
te mos ndegjohen gjamt shqiptare
veq pse duan me na dhan me pi
gjithmon lot gjithmonė varfri
me mashtrime e ide fetare
me i kput mish zemres shqiptare
e me e nda po vllaun me vlla
pse paguajn gjith grek e shkja
e mos bjerni ne kurtha te thive
mendja juaj t mos jet naive
me ra ne kurtha te zuzarve
te mashtruesve e mercenarve
por se mbani bashk shqipninė
porsi zemra dashurinė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
liriku ne meergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
[IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/statusicon/user_offline.gif[/IMG] [URL="http://www.forumishqiptar.com/newreply.php?do=newreply&p=2139088"][IMG]http://www.forumishqiptar.com/images/buttons/quote.gif[/IMG][/URL]

doGzona 21-10-09 17:52

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[QUOTE=lirik]---------------------

Vargje te bukura oj motra e trimave-
ashtu esht liria dhe drejtesia paqin jetė e perjetsi mbi trojet tona shqiptare -

te pergzoj[/QUOTE]

Te falemnderit i nderuari lirik.


[B]Qendresa

[/B]
Derdhen tallaset
Ne deti
E mbi to vien cunguj
Gjarperinjet
E ne mbijetojm.

Cunguj
Zalle
Cka nuk bien deti
Ne shtatin e tij
E ne nuk sharrojm.

Te eturit
Te djersiturit
Atje bejne vend
E ne ne tallase
Akoma nuk jemi cmende.


Fryn ,veteton
Lagemi
Por e ruajme akoma
Lekuren e pa shkyer.

lirik 24-10-09 21:19

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Medet qajė kosovė arbnore

autori xhelal ferizi

se te ka mblue ty anarkija

me premtime puthadore

po te vjen demagogjija
----------

nisin zgjdhjet me fjalė t' mdha

kush kah vjen edhe nga rusia

kso premtimesh kund s' jan pa

qka nuk pjellė demagogjija


-------
luhen vallet e mashtrimit

kush ma fort me grupue klane

kahdo tokes se mjerimit

po vallzojnė hijet satane

--------
ta kan bė ty gjakun ujė

moj kosovė oj nanė pa hile

per me te vyshkė urdhron i huaj

mos me qelė si karajfile

--------

se ne dorė frejt i mbanė trumpeta

qe lshon te rrejshme gjith kushtrime


i lshon shqiptari trojet t' veta

se jan mbushė stinet mashtrime
----

jan mbushė lugjet porsi dete

plot me rrena e s' duron toka

poo vijnė thundrat sii termete

me ja shkelė shqipes dy koka


---------------por se dije o i lashti dhe

se partitė i ke te mjera

jan do kukulla q e jan ble


si ato qyqet neper fjera

-------

si do qyqe degė me degė

qe kurr hajri nuk ju shihet

dheun nen kambė kan me ta djegė

njeni tė rrenė e tjetri lpihet--
......

por se i kan do llafe boshe
do premtime te mjera e t' kota

me do lojra fort sarhoshe
per mashtrim qe po i mson bota

---------
se prap do te rrin ty anarkija

kosovė loke tokė e shkrumbur

ka me te ndejt mbi krye varfrija

e atdhetari zog i humbur
---------

patriotin s' do e kesh pran

veq do te thyer pehlivana

penda ime per ty qanė

edhe qielli e dielli e hana

--------
se mashtruesi e bigjozgjija

prap pa punė do ti lėnė viset

ne ty rruleta e dajregjija

me mashtrim do ti mbajnė fiset-

---------
e me do hile e opiume

e do te ikun djemt kurbetit

a do te kesh ndoj ditė te lume

a do te jesh mish per qen t' detit
-----
se padroni nuk t' lshon gangrene

mbytu ne lum e mbytu n' det

gjith tue t' tallė kohrat legene

me ti lanė pranverat shkret -

-------

po me thuaj cila parti

ti dardanė me fusha e bari

kush esht ai qe mirė te ka pri

veq zhgenjimit rreth mullari

--------
nuk ke tjeter veq premtime
nji surrat te gjith po e kan
qanė per ty gjith penda ime

se u vyshk gjaku ilirian

---------
ty dit te bardhė nuk te lėnė me pa


me varfri e me bojkote

her ne geto e her nen shkja

po te shkon n' gjamė ty kohė e jote

---------
e qka jan partitė e tua

nje e ke dhelper e nje qakalle

nje e ke skile e nji langua

ti grryjen' n' hile gurė e zalle

--------
se parti nuk ka shqiptare

per veq cakut per biznese

qe i kan qjejrrjet mashtrimtare

neper pare e interese
-----

zot i tyre esht kuleta
veq dihaten kah dollari
me mashtrim n 'per vise t' veta
i lpijnė thojt kah gospodari
----------


veq per vete luftojnė klikat

mendje cekti e demagogu

per me i msy gjithmonė karrigat

per me u nxe ka strofullogu-

--------
me nxe egon e pa fre

me i nxe gjepat ne metelik

atdheut rriten me ja pre

me i nda planet me armik
--------

me nxe fis e klan te vet

e per popull s' qanė kush koken

nuk u gjet kund deputet

qe e don fort te mjerė nėn loken

-------

ket nėn loke tokė dardane
ne lot e gjak qe i ka shkue jeta

nuk po ka parti as klane
qe s' kan cak veq kah kuleta
-------

e per te shtrejtin dhe atnorė
ndonji i beses su gjet kurrė


prandaj qajė o pendė e gjorė

me at ngjyrė me lot si gurrė

---------------------
nen dritė dielli e nen dritė hane

ka me me ushtue vargu i xhelalit

penda e dhimbjeve feriziane

me u lexue djal pas djalit
------


autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik 25-10-09 03:59

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Medet qajė kosovė arbnore

autori xhelal ferizi

se te ka mblue ty anarkija

me premtime puthadore

po te vjen demagogjija
----------

nisin zgjdhjet me fjalė t' mdha

kush kah vjen edhe nga rusia

kso premtimesh kund s' jan pa

qka nuk pjellė demagogjija


-------
luhen vallet e mashtrimit

kush ma fort me grupue klane

kahdo tokes se mjerimit

po vallzojnė hijet satane

--------
ta kan bė ty gjakun ujė

moj kosovė oj nanė pa hile

per me te vyshkė urdhron i huaj

mos me qelė si karajfile

--------

se ne dorė frejt i mbanė trumpeta

qe lshon te rrejshme gjith kushtrime


i lshon shqiptari trojet t' veta

se jan mbushė stinet mashtrime
----

jan mbushė lugjet porsi dete

plot me rrena e s' duron toka

poo vijnė thundrat sii termete

me ja shkelė shqipes dy koka


---------------por se dije o i lashti dhe

se partitė i ke te mjera

jan do kukulla q e jan ble


si ato qyqet neper fjera

-------

si do qyqe degė me degė

qe kurr hajri nuk ju shihet

dheun nen kambė kan me ta djegė

njeni tė rrenė e tjetri lpihet--
......

por se i kan do llafe boshe
do premtime te mjera e t' kota

me do lojra fort sarhoshe
per mashtrim qe po i mson bota

---------
se prap do te rrin ty anarkija

kosovė loke tokė e shkrumbur

ka me te ndejt mbi krye varfrija

e atdhetari zog i humbur
---------

patriotin s' do e kesh pran

veq do te thyer pehlivana

penda ime per ty qanė

edhe qielli e dielli e hana

--------
se mashtruesi e bigjozgjija

prap pa punė do ti lėnė viset

ne ty rruleta e dajregjija

me mashtrim do ti mbajnė fiset-

---------
e me do hile e opiume

e do te ikun djemt kurbetit

a do te kesh ndoj ditė te lume

a do te jesh mish per qen t' detit
-----
se padroni nuk t' lshon gangrene

mbytu ne lum e mbytu n' det

gjith tue t' tallė kohrat legene

me ti lanė pranverat shkret -

-------

po me thuaj cila parti

ti dardanė me fusha e bari

kush esht ai qe mirė te ka pri

veq zhgenjimit rreth mullari

--------
nuk ke tjeter veq premtime
nji surrat te gjith po e kan
qanė per ty gjith penda ime

se u vyshk gjaku ilirian

---------
ty dit te bardhė nuk te lėnė me pa


me varfri e me bojkote

her ne geto e her nen shkja

po te shkon n' gjamė ty kohė e jote

---------
e qka jan partitė e tua

nje e ke dhelper e nje qakalle

nje e ke skile e nji langua

ti grryjen' n' hile gurė e zalle

--------
se parti nuk ka shqiptare

per veq cakut per biznese

qe i kan qjejrrjet mashtrimtare

neper pare e interese
-----

zot i tyre esht kuleta
veq dihaten kah dollari
me mashtrim n 'per vise t' veta
i lpijnė thojt kah gospodari
----------


veq per vete luftojnė klikat

mendje cekti e demagogu

per me i msy gjithmonė karrigat

per me u nxe ka strofullogu-

--------
me nxe egon e pa fre

me i nxe gjepat ne metelik

atdheut rriten me ja pre

me i nda planet me armik
--------

me nxe fis e klan te vet

e per popull s' qanė kush koken

nuk u gjet kund deputet

qe e don fort te mjerė nėn loken

-------

ket nėn loke tokė dardane
ne lot e gjak qe i ka shkue jeta

nuk po ka parti as klane
qe s' kan cak veq kah kuleta
-------

e per te shtrejtin dhe atnorė
ndonji i beses su gjet kurrė


prandaj qajė o pendė e gjorė

me at ngjyrė me lot si gurrė

---------------------
nen dritė dielli e nen dritė hane

ka me me ushtue vargu i xhelalit

penda e dhimbjeve feriziane

me u lexue djal pas djalit
------


autori xhelal ferizi
-----------------------

lirik 25-10-09 05:51

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vllezer jemi te nji gjaku
autori xhelal ferizi
kosovė shkoder e malsi
ti bashkojmė duart rreth bajarku
ta shpėtojmė nėnen shqipni

------
te mos lėmė nuse te mos lėmė qikė

per me shkue ne serbi katile

tė m,bajė shqipnia e jonė etikė

por si e bukura karajfile
-----

te jet tokė kjo patriote

te mos e thej as kurrė armiku

pshtyj n' para e vijn n' teplote

mbaje nderin si qeliku

mbaje nderin shqipni nanė

si q ta leka ne kanu

se pa deill mbetė e pa hanė

gjakun shkjetė kan me ta ndrru


---------

edhe mbetesh pa at deti

ku rrin klima e vet mahnisė

mbetė pa fusha bereqeiti

qe i ka sharmi i dardanisė
----

mos na u ndajė mne shkue me shkje

shoder lokja me u koritė

se shqiptart kah jan mbi dhe

i ka lindė e bardha dritė

-------
ata i kan trojet magjike

dhe ma te bukur askund s' ka

e ta ruajm shqipninė etnike
te mos ne bjen nen grek e shkja

-------
kshtu liriku e vargu i ti

po thrret shkoder po thrrret shqipe

kahdo ka shqiptarė ne etni

rrini bashk si degė e pipe

-----

se nji trup e ka shqipnija

ka nje rrėnj e ka nji emer

kahdo e bukur e jonė etnija

shqip ta mbaj n' krahnorė nji zemer


--------

te mos shiten zemrat n' shkja

as ne grek e karadak

nderi i shqipes mos me ra

le te rrin i kuq n' bajrak-
--------
AUTORI I KENGVE SHQIPTARE XHELAL FERIZI
LIRIKU I SHQIPTARVE PA DALLIM FEJE E PARTIJE
--------------------------

lirik 25-10-09 08:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Eh europė ti hilja e motit
autori xhelal ferizi
me at zemer plot me akull

pa kue pate besen te zotit

pse na le me ra si shakull

--------
pse vajtove veq per shkje

a thue kryqin pse e kan n'ballė

a shqipnisė sa gjakun rrke

ja le derdhė mbi gurė zallė

--------

pse e mohove ligjin te qiellit

qe ne tokė esht shkrue me rreze

nga vet shpirti e arti i diellit

qe liri me pasė nder breze

-------
e te mos ket shkelje drejtesie
e te mos ket nder djepa gjamė

te mos ket britma e mjerim zije

pse sllaviani don haram

-------
veq pse ai don tokė te huaj

se don dete e e hapsira

qe sa shekuj me le te vuaj

kur shqipnija un jam ma e mira
--------

si ne glob si per kah toka

kahdo dielli nxenė e shkrinė

si shqipnija me dy koka

nuk ka lule ma qe mbinė
----------
por se ti s ma din at vlerė

sa per shpirt ti nuk jep notė

se te ka marr ty koka erė

fenomeni je vet mbi botė
-----

mirpo motet gjith nuk ecin

veq per rus per grek e shkja
nji dit l kurthat ne fyt do u ngecin

dielli i juaj ka me ju tha
--------

se shum ne ne jan bė mekate

se shum krenat na jan pre

gjak jan mbushur lugje shpate

neper prroje kan shkue rrke

----------
se nji dit vet perendia

qe ajo vet vranė kthjellė e ngrysė

gjith kah jan zemrat e kqija

bashk me djepa do i permbysė

----------
e mua i dit do t paguaj zoti

kur permbys te bjen rusia

veq per mua ka me nxe moti

por si diell me u gzue shqipnija
---------


autori xhelal ferizi

lirik 25-10-09 09:15

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Eni o shqiptarė eni tė qajmė-
----------
autori xhelal ferizi

se gajret tjeter s' na mbeti

gurė e dru mbi dhe ti ndajmė

se shqpnia e jonė na treti

----------

se nuk mbet ma kund fisni-

se edhe gurėt ma s' qendrojnė

shkodra e vjeter u bė hi

shkje shqiptaret po martojnė

---------
e nuk mbeti fis as fe

as damari shqip nuk lidhet

zemer shqip s' po rreh mbi dhe

kah nen shkja ushkuri zgjidhet

-------
se andej kah mali e suka

kah liqeni e kah vranina

fort jan turr po do hajduka

shkje mizorė qe i polli shkina

-------
edhe te nishit hashkali

ne shum anė ka msy armiku

po kndojnė qyqet mbi shqipni

e me pendė po kjanė liriku
------

se jan que do kurva zhgjyre

ftyrė a s nderė s' po lanė ne shkoder

qe s' kan nderė as ndoj trohė ftyre

mbarė shqipninė duan ta bėjnė loder-

---------
me i kryqua duan kėmbt me shkja

andej kah shkodra do lavire

a thua zoti kshtu e tha

me u shėmtue kjo tokė ilire

------------
e stėrmbesat e kastriotit

veq pse e paskan mendjen qorre

mos me pasė kund pak besė t' zotit

e ma mirė me shkue nder vorre

-------
se qfar rrruge ato shkuan

kah jan nisur kah serbia

nuk ka asht shqiptarė qe s'luan

kah do vorr ku ka shqipnija
--------

po luajn eshtrat e oso kukes

e te trimit Jakup Feri

Azem Bejta i qarkut -t ' pushkes

e te gjith trimat per njiheri

--------
se po shkon nuse robina

per me u bė qyqe nen shkja

po ku jan shpata e martina

po ndoj trim n' shqipni a ka

----------

po a mbet kund djalė teute

a ndoj i biri kund i agronit

po i shqipes sqepekrrute

me ja ndalė turrin demonit

---------
se kan msy shkje kah vranina

jevgj te nishit e kurshumlisė

neper fusha e lugina

per ka shkodra shum jan nisė
------
thonė se nisė i ka putini

koshtunica e artemija

thonė se ne lot po lahet drini

n' ket krushqi pse ra shqipnija

-----------

Autori xhelal ferizi
----------------------------
[IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif[/IMG] [URL="http://www.dardania.de/vb/upload/reputation.php?p=1788347"][IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/reputation.gif[/IMG][/URL] [URL="http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1788347"][IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quote.gif[/IMG][/URL] [URL="http://www.dardania.de/vb/upload/newreply.php?do=newreply&p=1788347"][IMG]http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/quickreply.gif[/IMG][/URL] lirik [URL="http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=21890"]Shiko Profilin Publik[/URL] [URL="http://www.dardania.de/vb/upload/private.php?do=newpm&u=21890"]Dėrgo njė mesazh privat tek lirik[/URL] [URL="http://www.dardania.de/vb/upload/search.php?do=finduser&u=21890"]Gjej mė shumė postime nga lirik[/URL] [URL="http://www.dardania.de/vb/upload/profile.php?do=addlist&userlist=buddy&u=21890"]Shto lirik nė Listėn e Miqve [/URL]

lirik 28-10-09 13:40

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk dua tė flas me ty
--------
autori xhelal ferizi
----------
nuk dua tė flas me ty hieja ime

qė mbete prore hije

as'nje her nuk u bėre rreze

as qels kohe e bukurije

por ec ė sizif'qe' e ec ė

dėnueshėm nėpėr pėrbuzje e prroje absurde

nėpėr balten e shekullit memec

nuk dua tė shihemi as sy mė sy

ti je hije dhe mbete hije mbi dhe

nuk dua tė flas -

ti nuk linde nė tė duhuren fe

as nė tė qėlluaren kohė e emocion

por linde mbi te pa emocion dhe

nė shekullin e quajtur moh

nė numrin e rriskut demon

un nuk e di kush je e pse je

perse linde per se

kujt ju deshte

vrapimeve kohore tė mashtrimit

si pardje e dje

pėrse u veshe

me veshje te imagjinimit

simbol i diskriminimit

si sot si dje

hije prore e mohimit

pa fat e ardhur mbi dhe


prandaj un dhe ti tė mos flasim

as ti pėr mua as un pėr ty

se ti je hije mbi secilin dhe

e huaja-

e un harren i pa atdhe i kohrave pėr'shky

i pa farė i pa fis


ne nuk jemi shitur as nuk jemi ble

akoma po mbajmė te bardhė plis

tė dy nga e njejta kohė po pėlcasim

nuk kem mėmė as at

as motėr e vlla

etni qė na qanė

as dritė qė kujdeset pėr ne

si mua si ty emocionet e akullta na ngrinė e na vranė

ty e mua-

llotot rruspija premtuese mashtruese na kan tha

na than tradhtarė e na shanė


se blozat nga e bardha kohė na ndanė

zezonat bastarde shtigjet e bardha na i kan vra

ti dhe un sot e dje


ti je hije mbi dhe

as dit nuk na lan me pa

un nje pendė qė qanė

ne nuk kemi as qeveri as fe

as dinė as imanė

as kishė as minare

askund nuk kemi as atdhe


as vlla as moter e mėmė qė na qanė

as hallet kush nuk ka per tė na i ndje

se kohrat jan aq tradhtare

si hije nėpėr humbėtira na ndanė

kot po e derdhim lotin rrėke

se jemi tė pa babė e pa nanė

as nuk kemi kund trollė as tokė as det

as shpresė nė ndo'j krua kombėtarė me pi

as qeveri e as deputet

pėr veq do shpėrgaj mėrije tė zi

secili qė kohrave ju bėrtet

qė jeten pendave ua kan nxi

se ti mė linde mua dhe vetveten

nė shekullin absurd tė pa gojė

nė epokat qorre

nė lotet e rrejshme tė kohes

nė udhėt mashtruese me brryla

nė zgėrdheshjet e mohimeve kalendarike

kur koha nuk ėsht as njiher pėr zymbyla

ti qė mė sorollate nė kėt botė tė shkreten

o hieja ime un hyna ne ty

u bėra ti kush e din te verteten

per se mohuesit na kan pshty

ti vrapin e bėre mbas tim mishi

e un mbas hiqi e teje

keshtu paskemi qenė te pa ndarė gjith jeten

ti trupin tim e vure nė lojė


vrapin ma bėre hije

nuk dua si hije te jetoj

dua te jem pendė e veshur lirije

por un pse u bėra ti

e kurrė nuk e mėsova tė kėsajė bote tė vėrteten

as psehet e pa spjegim

pėrse hapi yt ecė nėpėr mashtrime jetike e plojė

nėpėr ushkuret e pėrthurura tė kohrave lavire

ku ėsht caku i yt e caku im

hije qė tė ndjekun hijet vampire

hije ku do qe ikė nėpėr dhena

hije mbi dheun tim

qė motet tė jan bėrė hiena

ti dhe un kemi pi vetmashtrim

ti moj hije e udhve e britmave iluzioniste-

qė ta mbyllėn qdo gojė

ti dhe un permbi secilin dhe jemi jetim

neper kėrcimet e perdridhjet e shekullit mistrec

pėrse duhet si hije ti dhe un tė pseudojetoj

ku ti sa her je trajtuar si harr'ėn-

e nė trajta tė pa drejta je pėrthy

nė shum trajta e tė mundimshme dije

pėrse gjithnji shekullin injorant neper zhgenjime ta mallkoj

qė diellin me gjuhė ari nuk e la-

qė rrezanisht penden time

me gjuhė rrezesh pėr ta pėrkthy

sa engjujt kan mbetur nė ankime

eh o hije


oh mjerane hieja ime


sa her neper udhė ke ngecė

e tė kan quajtur pa faj bi rruspije

kurvarėt e sarhoshėt me emocionin memec

te shurdherit shpirtrisht pa ndegjim

zagarėt demagog e lidhur me bushtra te zgjebosura

askund nuk u duk shekulli yt as shekulli im

edhe pse ti at'ėher nuk ishe hije

por hije sot zhgėnjyeshėm ke ngecė

pendueshėm je ndalur e ke ecur kohrave zigzake

rrugėve tė pa mbarim

e nėpėr mote je kthy

ti me menquri e pa menquri nė rradake

sa her nga qasti e lakmija je ndersy

egos tėnde tė pa vendė e tė pa mendė

sa her vetveten pendueshėm e ke pshty

ti askund nuk gjete vend

shekujt nuk jan pėr ty

ti kot dole nė secilin art e kohė e kuvend'

ti je lindur neper kohrat shpuzė

tė veseve kohore shtriganeper kohrat shkrumb e hi

ne kopshtet e rrejshme te mbjellura me kurtha e shtriga

ne vizllimat mashtruese

ne fatet per sarhosha por qe nuk jan per ty

e penda ime vetmohuese

qe vdekjen sa her e pau me sy

te shikon tash si hije vetmuese

kur ti po mundohesh perseri te ngritesh

qe hije te mos quhesh mohuese


ringjalljeve si feniks u mundove te rilindesh

nė qeliza betejash te pervluara

por gjithnji tash po bindesh

se te rilindesh nuk te kishte hije

as ne kohrat e shkuara

ti me secilin rend kohorė mund te grindesh

do te quhesh hije ma e denuara

se kthesat kohore nuk po kerkojnė tjeter dije


per veq hije te zgėrdhaqe nėnshtruara

e te sterkequra emocione

ti kot perpiqesh e u pėrpjeke

edhe neper kohrat e kaluara


qė tė mos mbetesh vetėm hije


ne lot e ne gjak lirie sa e sa her je ngjye

ne secilen organike ėndėrrimtare rruzė

me mbi nga hiri i shuar pėrsėri

por thyerjet e hilet premtime tė rrejshme tė dhan me pi

epokat zuzare tė kan pėrbuzė

edhe e secili vit kohė lavire e rruspi

ti etshėm deshte tė bėhesh si pendė muzė

nė trokun e harbuar te garave te pa m'shirshme

art tė dėshmuar deshte me pi

o e imja hije

ti me hapin tėnd lakadredhas

e mishit tim te pa sy real - pa ndaras

e hapit tim qe nuk parashikoj

me at rriskun tėnd tė pa fat kohorė

epokave nuk ju ndave

neper ara e fusha mėrije

sa shum neper vdekje per se gjalli je ndry

dhe mbete e mjerė nje hije

kush ty dhe mua te mallkoi

ti apo un mbetem simbol elegjije

perse nuk me flet

perse nuk te flas dot me gojė

ti ece neper udhė tė pa dukshme

tė dy njeri tjetrin fajsojmė

qė tė dy jemi viktima mbi plojė

qė tė dy iluzionarisht po rėnkojmė

nė nje kohė kopile e tallave

e mbyllur nga s'mira e vules sė ligė me dry

nuk dua tė flas me ty hieja ime

se ti nuk i ke vra -

tė gjitha pshtymat qorre qė tė kan pshty

as kohen me ushkurė nėpėr kėmbė

ti edhe kur rrin nėn tėnde hije

nuk din hije hilen nė secilen kohore pllėmbė


nuk din mohueshėm me e shty

se sytė e butė i ke

ti edhe un

jemi qyqarė te pa atdhe
-------------
nga autori xhelal ferizi ne mergim
-------------------------------------

[I] [/I]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:27.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.