Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 19-02-10 22:28

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nuk do tė ket
-----------
nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
-----------------------------
Nuk do tė ket buk pėr ty as notė o vargu im
deri sa tė ket zemėr'vegjėl mbi dhe karkaleca
smirėzi tė lindur nė mangėsi e vogėlsim
gjini hetero jargė'tare e burreca e mistreca
---------
shpirtvegjlit kurr nuk kan qitė diqka nė dritė
as ata me tru mize e me mikro mendė tė kufizuar
o vargu im pėr ty duhet tė flas njė e madhe dritė
e yje tė mdhej tė qiellit tė bekuar
-------------
simrėzijtė nuk mund tė dalin pėrtej jargėve tė tyre tė zeza
lokalist tinzarė dinak e krahinorė
bejtegji rezil cinik zemėrzi qė jan trashgu me tė meta ndėr breza
endacak kotėsira e tė pa emocion puthadorė
-----------
as ata qė jan me kaqikun tė vogel
as picimulat qė si pula qokasin
as ata me tru sa njė gogel
e ata qė pa kuptim gėrgasin
-------------

pėr ty duhet tė flas bukuria
arti i qėndisur
fjala e artė e dashuria
dhe shpirtrat si lule tė harlisur
---------
prandaj rri o vargu im per shpirta ushqyes si e bukur ndoj fe
se edhe dritene diellit disa e kan sha
rri se ti duhesh mbi dhe
ty kohrat nji dit kan me tė pa
------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

lirik 19-02-10 22:30

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Oh nga njė mos dije
--------------
Xhelal Ferizi autorė
-----------
oh nga njė mos dije ka ndodhė sa kala jan rrėnuar
nga njė mos dije jan rrėnuar shum bukuri
oh nga njė mos dije sa ura dashurishė jan shkatrruar
e globi sa lotin e ka pi
--------
oh nga njė mos dije sa shum jan paqet tėrhjekė
me rrėnjė jan shkulur miqėsitė
oh nga nji mos dije sa shpirtrat kan vdekė
kan qa sa kohra sa net muaj e dit
-----------
oh nga njė mos dije sa koka u pre
sa shteti me shtet jan mbytė
oh nga njė mosdije sa shum kombe e fe
njeri tjetrit i kan nxjerrur sytė
-------
oh nga njė mos dije sa shum kan qa epoka
sa shum jan kėputė popuj nė mes
oh nga njė mos dije sa shum jan pre koka
edhe jeta nga mos dije mund tė vdes
-------
oh nga nji mos'dije sa aortat nga zemrat jan kėputur
sa gjak ėsht derdhė e kob
oh nga njė mos dije shkurtpamse e ngutur
sa rėnkimi ėsht ndėgjuar nė glob
--------
Autori Xhelal Ferizi
------------------

lirik 19-02-10 22:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Shtrejtė do ta paguash nji dit o pėrthurje
---------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
shtrejtė do ta paguash njė ditė o pėrthurje sadiste
qė pėrthurė kohra e paqe
ti je kohė kanibaliste
qė kurtha don e gjaqe
--------
ti je e zezė sadiste e pa fytyrė pėrthurse
ti je ngatrruese e luleve qė shkojnė udhes sė vet
ti je pėr secilen mirqenje shthurėse
lotin ua derdhė qenjeve si det
-----------
se je e tillė nė veper e strukturė
se lidhė pėrthurė rreze e gjithqkajat me nyje
se je ajo enigmė qė fate e gjallesa pėrthurė
me errsirė ke mbuluar yje
--------
ti vazhdimisht pėrthurė
paqe moral e etikė
ti bashk nuk i len dy gurė
nuk di a je qenje a mitikė
-------
nuk di a je fenomen qė pėrcakton qdo fat
nuk di a je gjenetikė
nuk di pėr qdo rrisk a je taksiratė
nuk di kah vjen e kah pikė
-----------
nuk di kush je por ti ngatrron adete
ngatrron edhe karaktere
ti pėrthurė ngatrron devijon edhe dete
pėrthurė nga njiher vetimė e vrull ere
-------
ti pėrthurė shtrngata stuhi e tufane
pėrthurė sa shum bubullima
ti pėrthurė sa kombe qėllime e gjuhė nane
gjakun ua derdhė porsi gurgullima
----------
ti pėrthurė nganjiher at dritė hane
ke nxjerrė tė pėrthurura sa furtuna e valė
ti ke ngatrru mbi dhe tėrmete e vullkane
nėpėr shekuj prore pėrthurse ke dalė
--------
edhe jeten me vdekjen disi i pėrthurė
sa je fenomene e pa dukshme n' diktate
ti nuk len nė materje pa pshtjellu ndoj udhė
pa e pėrthurė e pa e lanė si njė qyqe nate
---------
e vyshkė moshen e gjethin e fleten
e vyshkė lulen bimen barin botaniken
e vyshkė njeriun e kohen e jeten
e vyshkė e pėrthurė etiken
--------
si vdekje e ma e zezė se ajo nganjihere je
nė luftra i ngatrron e i pėrthurė shum fate
ti nuk len askund ndėr kombe e fe
pa i mbulue me tė zi e vuajtje e guna nate
------------
a tė sheh dikush ndonjėher oj rrisk' thurse
e ka ndoj gjygj pėr ty
njė ditė do paguash do mbetesh n' pėrthurse
kohra qė mundem me tė thy
-------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku nė mėrgim
----------------

lirik 19-02-10 22:31

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
vetėm nga njė lot njeriu
--------
Autori xhelal ferizi
----------------
un vetėm nga njė lot njeriu nganjėherė
kam krijuar njė kala koder poetike
nė imagjinaten time tė atij' loti tė mjerė
e kam shkruar nji roman dhimbjesh nė zemer elegjike
-----------
kam shkruar nji analitik ndjenjash laborator
kam shkruar nji qiell domethėnje nga ai lot
qė rrėshqiste nė faqe ashtu si i gjorė
e din kuptimin e pėrshkrimit i madhi zot
------------------
Autori Xhelal Ferizi
vargje lirikė nga mėrgimtari i pėrndjekur
----------------

lirik 19-02-10 22:35

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O varre flisni o gurė

----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Flisni o varre flsni krijoni gjuhė toke
qė tė marrin vesh edhe akujt e errsira
qė tė merr vesh dheu e gjithqka e shqipnisė etnike loke
se drejtėsia mbi dhe ėsht ma e mira
----------------
flisni o heshtje o tė vdekur
tregoni o ju tė vdekur tjerė nga padrejtėsia
pse rrini o varrre heshtur e ju kohra stėrmekur
thuani se nuk durohet ma tradhtia
--------
po vdesin edhe varret tash nga krimi e errsira
edhe i vdekuri dy her po vdes
po vdesin edhe gurėt nga fjalėt e pshtira
asgjė e gjallė mbi dhe nuk do mbes
--------
servilija po vret shekuj e qast
nuk ka ma qeshje me zemer
brryli nuk po lshon mbi dhe asnji rast
lufta po bė bėhet pėr karrigė e emer
--------
dhe vuani o tė vdekur qė vdisni nga dy her
se fajtore ėsht pa shpirtėsia
tė drejtit jan gjithmonė tė mjerė
mbi dhe mbijeton mashtrimsia
---------
pse heshtni o varre pse heshtni o gurė
kush i kėputi shekujt nė mes
kush nuk la lidhur nga zemra nė zemer asnji urė
kush vrau fjalė e besė
---------
i vrau gjithmonė brrylatari
i vrau gjithmonė garė e liga
i vrau i njerzve tugjari e tregtari
i vrau lakmija e shėmtuara karriga
---------
pse heshtni o varre kur gjahtarėt kah ju kalojnė
kur varrosin kėtu naten mbulojnė dinakėrinė
pse heshtni kur dhimbjet kahdo lotojnė e rėnkojnė
e ju e mbani mos guxueshėm heshtėrinė
------------
Autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
-----------------------------
Titulli: Vargje Nga Liriku Xhelal Ferizi

lirik 19-02-10 23:53

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
[COLOR=blue][FONT=Verdana]Po sot shqipni pa mė thuaj si je [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
e shkruar sipas kujtese se vargjeve e ngjarjeve
per vitin 1997 ne shqiperi kur atdheune dogj anarkia
ja disa vargje te mia vajtuese e te dhimshme
qe i shkrova ather kur nuk kisha mundsi te hyj ne at vit ne shqiperi
e shkova ne itali te vllezrit e gruas peer pushime

at vit isha shum i merzitur -
ku i kam shkruar keto vargje qe jan ndryshuar aty ktu
e po qaja me vargje per fatin e kombit dhe mendova se mabroj shqipnia

vargjet e mia ather nuk kishin se si me dalė ne siperfaqe

te gazetave mendjemdha injoruese
e te televizionit te disa tipave hund perpjetė
poashtu injorues

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]si gjithmonė me lotin rrke[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]vuajtje e gjak tue derdhė mbi dhe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]gjithmonė gjak t' del prej damari[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]veq pse shkurt po sheh shqiptari[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
---
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]pėr dy pare vret e pret[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]e len votren nė zi e shkret[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]e shet vashen shqipe tė re[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]nanė shqipnin gjithkah tue bre[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]breje nė akte e pislleqe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]gjithkah mbjellet punė e keqe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]e nuk mbjellen jo kopshtije[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]as nuk mbjellet shkollė as dije[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]por ma shum po mbjellen fe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]djaj e skile pėrmbi dhe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]po kush tė qiti me kry e nė hi [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]po kush tė dha hile me pi[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]e katran kush tė dha si ngjyrė [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush ti humbi besė e ftyrė[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush tė la pa nderė e plis[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush tė rrxoi mbi dhe si lis[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]po ti ishe e burrave nanė[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]nė ty betue jan diell e hanė[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]nė ty betue jan edhe tjerė[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]besė kanu e erz e nderė[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]por ti sot mė thuaj si je[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush tė la rrxue kshtu mbi dhe[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]

[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush ti preu ty ligje e shpresa[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]
[/FONT][/COLOR][COLOR=blue][FONT=Verdana]kush tė ndrroj me interesa
---
kush ta solli anarkinė
kush te mbloj me trinitrinė

tre gishtrij kush t' ngriti n' vlorė
kush te la mbi dhe te gjorė-

qani ju vasha qani ju gra
se jan qua n' kėmbė grek e shkja

te huaj te tjerė e te pa fe
mos me lanė shqipni mbi dhe
autori ne mergim xhelal ferizi liriku


[/FONT][/COLOR]

lirik 20-02-10 00:44

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O DRITė E VOGEL Qė PėRMBANė DėSHIRė
nga autori xhelal ferizi
sa te dua ne arte nė varg me zgjerim
sikur ta kisha diell shekullin me te mir
vargun me te mir ta ndriqoj n'zberthim

o varg qe je dritė e bardhė emocionale
errsirat ne tru i i ndjek i shperndanė
un jam zog cicerues neper fusha e male
kohrat emocione te ligjeroj me than

o kohė qe shpalosė me varg te lirikut
deri ne gjene thell sa do ket mistere
ku secila germė ėsht sy i qerpikut
e secili varg diell nje pranvere

o pendė ti qė dukesh si njė magjistare
por ngjyrat i ke te kaltra por si dete
ti je perplot metafora shqiptare
arti me i pashterrshem ne ndjenja ' serkete

e ti o lirik thue se gurrat botrore
per ty kahdo rrjedhin ne pendė
vet yjet e dijes e thesare mendore
me vargun tend do te bien n' kuvend

a thua vet zoti me muzat e qiellit
gurrat ti lshon poetike
ujvarat prore e rrezet e diellit
do ti pergzojn n' shekuj kto vargje lirike

e sa her vet urtesia e hanes
me gjith shpirte te drites shqip te ka urue
jan ringjallė sa ndjenja te tokes se ilirianes
nuk duan ma te vdesin t' kekrojn me cicrue

prandaj cicero me penden shpirtrore
edhe pse shum djajt udhen ta kan pre
se ne shpirtsi kohrash me lirikė arbrore
porsi gurgullima arti do t' shkon rrke

as prrojet magjike qe ndjenjsojnė sa valė
me ato shkumbardha qė tingllojnė kah pyjet
porsi melodia qė yjet i ndalė
vargu i emocionit i zgjedhė pranga e nyjet

kund nuk len ne shpirtė ndoj roberi n' zingjirė
shpirtit ja len gzimet t' qela me u harlisė
vargu magjistarė me fjalen e liriė
ka me qen nder mote vula e bukurisė

prandaj ligjero se edhe shpirti i zallit
edhe guri e ndjenja ka nisė me shpirtzue
kur ti me varg tendin por si arti i mallit
me gjuhen shqiptare larg shkon tue jehue
autori xhelal ferizi

lirik 20-02-10 00:46

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
O DRITė E VOGEL Qė PėRMBANė DėSHIRė
nga autori xhelal ferizi
sa te dua ne arte nė varg me zgjerim
sikur ta kisha diell shekullin me te mir
vargun me te mir ta ndriqoj n'zberthim

o varg qe je dritė e bardhė emocionale
errsirat ne tru i i ndjek i shperndanė
un jam zog cicerues neper fusha e male
kohrat emocione te ligjeroj me than

o kohė qe shpalosė me varg te lirikut
deri ne gjene thell sa do ket mistere
ku secila germė ėsht sy i qerpikut
e secili varg diell nje pranvere

o pendė ti qė dukesh si njė magjistare
por ngjyrat i ke te kaltra por si dete
ti je perplot metafora shqiptare
arti me i pashterrshem ne ndjenja ' serkete

e ti o lirik thue se gurrat botrore
per ty kahdo rrjedhin ne pendė
vet yjet e dijes e thesare mendore
me vargun tend do te bien n' kuvend

a thua vet zoti me muzat e qiellit
gurrat ti lshon poetike
ujvarat prore e rrezet e diellit
do ti pergzojn n' shekuj kto vargje lirike

e sa her vet urtesia e hanes
me gjith shpirte te drites shqip te ka urue
jan ringjallė sa ndjenja te tokes se ilirianes
nuk duan ma te vdesin t' kekrojn me cicrue

prandaj cicero me penden shpirtrore
edhe pse shum djajt udhen ta kan pre
se ne shpirtsi kohrash me lirikė arbrore
porsi gurgullima arti do t' shkon rrke

as prrojet magjike qe ndjenjsojnė sa valė
me ato shkumbardha qė tingllojnė kah pyjet
porsi melodia qė yjet i ndalė
vargu i emocionit i zgjedhė pranga e nyjet

kund nuk len ne shpirtė ndoj roberi n' zingjirė
shpirtit ja len gzimet t' qela me u harlisė
vargu magjistarė me fjalen e liriė
ka me qen nder mote vula e bukurisė

prandaj ligjero se edhe shpirti i zallit
edhe guri e ndjenja ka nisė me shpirtzue
kur ti me varg tendin por si arti i mallit
me gjuhen shqiptare larg shkon tue jehue
autori xhelal ferizi

lirik 20-02-10 10:43

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
E u nji mend paski mendue
.........................
nga autori xhelal ferizi
.................................
eu nji mend paskit mendue
ne shpirte e zemer ju palue

fort mi keni ato besime
se shqiptare penda ime

edhe vargu i diellatarit
ka me mbetė n' mshirė t 'mohimtarit

jo ai zot nuk e ka shkrue
me mbetė vargu tue vajtue

ne doren tuej qe ė sht mizore
neper udhė te ftofta e rrmore

qe mi ka ai shpirti i juej
qe as n' varg dot se' pershkruej

ne ato te akujve te mjera shtresa
qe ju ndajnė me interesa

vargu im esht i biri i qiellit
e ka shpirtin t' rrezes t' diellit

e s perkulet sa te jet jeta
ka me kndue per troje te veta

e me akuj s' binjakzohet
ne zogj magjik ai ligjerohet

sa ma ka shpirtin rreztarė
e nuk hyn nder mohimtarė

as nuk rrin aty nuk mbinė

veq n ' per yje n' mote e stinė

nuk ligjron te qyqet n' verė
neper akuj e shpirta t' mjerė

s' ka me mbet vargu me vlerė

as nder plehra nuk do te mbihet
ne kohra qyqe nuk i rrihetpor se ne tjera te bardha rreze
qe do i sjell nji diell n' per breze

nji diell tjeter e kohe e re
ka me i derdhė n' ndenja si rrke

porsi rrkeja e gurgullima
ne gjuhe magjike e rima rima

neper udhet rrezatare
ka me u kndue me gjuhė shqiptare

kahdo ne ndjenja me vershue
ne emocione tue ndikue

te sternipat e teutes
ka me u kndue ne tel t' lahutes

s' ka me mbetė nen shpirta shkje
se ne fat t' dielli ky esht le

per me i dhanė kohrave sy
ne ktehtra t' djajve mos me u thy

por se sot shpirti i vampirit
nuk ka ndjenj per varg t' ilirit

as per fjalė te bardhė shqiptare
se damart po u duan veq pare

andej fort me e cė lakmija
e jo gjaku e bukuria
nuk i ndjejn vargjet e mia

se ne at gjak nuk ecė aroma
por opiumi aty e koma

vetmashtrimi e gjelozia

edhe errsira e shkurtpamsia

e bejn ligjin kah damari
e jo ndjenja e kandari

qe me matė ai ne shpirte pa hile
cakun te vargjeve karajfile

as ndoj tjeter vlere shpirtrore
veq sarhoshet gjuhė kohore

qe po pshtjellen si rruspija
tu i mashtrue fiset e mia

eh lirikė ti mori gjane
fluturo mbi tokė dardane

fol me lule e klorofila
e shartou veq me bilbila

por ne shart t'lig ti kurr mos bjer
n'shpirtsi t' liga e shpirta t'mjerė

qe n' sundim rrijn te pazarit
shesin shpirta n' rrotė t'dinarit

per nje rrotė per pak pare
shkojne tue lue at lojė rrogtare

as mos rri ku rrin sklalveria
qafa shtre nen do rruspija

por se rri o vargu i mirė
me ylberin zemermirė
e nder bele ku i thone nektare
neper lule e bimė shqiptare


vargu im shpirti i shqiptarit
nuk hyn ne thunder t' perdredharit

qe ma dredhė shpirtin si era
kah ti frynė ne vesh e mjera

ajo kohė e msymje zhgjyre
pare e ndyrė pa kurfa ftyre

e do maska soje te liga
qe mi mbajn po ka dy biga

biga shpirti i mbajn perpjetė
thue po jan merita vet

por meritė si kan dy pare
veq perulje pshtjellimtare

tue vrapue mbas pjat's servile
shkelin vargjet karajfile

se ata jan msue me lpi
t 'qifligarve mohimgji

edhe jargė e metelikun

por ky zhgjyr se shtron lirikun
vargje lirike te kohes se re
nga autori xhelal ferizi

............................................

lirik 21-02-10 00:41

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Puna pėr atdhe
nga autori ne mergim xhelal ferizi
Pėr Atdhe ju s “jeni thye,
E, punė tė mira jeni tu krye...

Me ata rreshta shndritė prej ari,
Me atė gjuhė qė ua la i pari!

Me ato pena qė rrjedhin bashkue
Besa mirė jeni tue shkrue

Mirė po shkruan Mona e Xhemili,
Mirė po shkruan edhe Fadili!

Me atė gjuhė qė i thonė shqiptare,
Dridhin qendrat ndėrkombėtare!

E, ajo ngjyrė qė e shkrijnė prej ari,
U bėftė dritė pėr komb shqiptari

E ju tre qė jeni bashkue
Vargu juaj ah qoftė lavdėrue

Mos lėshoni pritėn per t' gjallė,
Shkruani pėr dhe e shkruani pėr zallė

Pėr etni qė e don Shqipėria,
Shkruani vargje pėr vise t' mia!
kahdo etnike rrnon shqipnia

Pėr ēdo gurė qė e kemi n“mexhė,
Mbi Preshevė e mbi Medvexhė,

Mbi Ulqin e mbi Tivar,
Penat tuaja u mbulofshin me ar!

E, unė e dua, kush pėr Atdhe:
shkruan me penė aq rreptė si rrufe!

Si ajo Mona, Gjeraqinė,
Qė me shkrime e mbronė Shqipėrinė!

Dhe, Fadili nga Ashlani,
Brez pas brezi fis Dardani!

Dhe, Xhemili tetovari,
Mirė cicėron me gjuhė shqiptari!

Si bilbilave po u shkon moti,
Pėr Atdhe ju ndihmoftė zoti!

Shkruani gjithė pėr komb e t“ parė,
E mos falni ndėrkombėtarė!

As armiq por as tradhtarė!

Mos lejoni as hiena,
me i kputė shqipes ata krena

Pėr me e shqye Atdheun nė copa,
se ju punon pena dhe koka!

koka e juaj punon pa hile
se ju jeni karajfile

ne toke dardane nen at qiell
shkruani ne rreze si ai diellMirė pėr besė mė keni pėlqye!
Mirė po shkruani fund e krye!

Mirė po shkruani e keni n“gjak,
Shqiptarizmin e ndezur n“flakė!

Qė n“ damarė tė lashtė e keni,
Sa mirė kohės, po i rrėfeni!

Edhe botės me i tregue
Jo, Shqiptari me u robėrue

Se n' roberi mė s“ bie Shqipėria,
Pa ra globi n“zjarr e shkėndija!

N“shkrumb e n“ hi , pa u djegė Ballkani,
Shkruani pra, o bij dardani

gjak shqiptari e iliriani

penda e juaj ngjyrė meteore
mirė po shkruan per tokė arbnore

le te ndegjohet zė i juaj
nėpėr vite e neper muaj

zėri i shqipeve nė ēdo forum,
se shqiptart janė t“mirė me brum

Kush shkruan drejt pėr dheun e vet:
Ju shtoftė ngjyra sa njė det!

Mos i shterrtė pena pėr dhe,
Pėr etninė, e ku ėshtė le!

Gurė me gurė e vi me vi:
Gjithkund shqip - ku i thonė Shqipni

autori xhelal ferizi ne mergim
kenge kushtuar aktivistve te qeshtjes kombtare

lirik 21-02-10 13:56

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ata qė mbijnė mbi gjelozi
.............................
autori xhelal ferizi
ata qė mbi gjelozi mbijnė
e nė gjelozi rrenjosen
qakaj bėhen tė seciles mirėsi
e kohė
ata neper smirė pshtirosen
me grepa te zi
per te tjeret duan gatisin vetem moh
mundojhen ne majat e sadizmave te arrijnė

ata edhe faktiken kohore e te qenshmen arkeologji
nė egon e tyre ngrijnė

arkeologjine e bejne ideologji

ata grabitjen me dolli i pijnė

dhe me hijet zuzare krekosen

ata rreth lojes se hileve gjithmone verdallosen

ne te tyre asimilim kohrat i shkrijnė

mbi rrena te historise mundohen te persosen

aktrushem bejn elegji

dritat mundohen ti nxijnė
ankohen me histeri

ata me diploma hipokrite

neper shekuj pshtirosen

suksese me kthetra mizore arrijnė

shekujt kahdo i pervetsojnė

ata nuk u duan luleve tjera kurfar rrite

materiet nga ata gjėmojnė

autori xhelal ferizi

lirik 23-02-10 06:49

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ty te kan pershendetur zogjt ne fluturim
...........
autori xhelal ferizi
.............................
ty te kan pershendetur zogjt ne fluturim
bukuritė e arti vet
e vargu shpirtbardhi im
dollia e ylberit vet

e di s e me ke mik e shok
e ndjej eren miqsore
poetet jan lule mbi tokė
erėrat i joshin arbrore

e di se ke vuajtur ke dėnesė
fjalve ua nxore lotin
e di s e te kan pre kohrat ne besė
e ti pa hile e ke dashur motin

por koha e moti s' kan mshirė
ata mbi lule shkelin nganjiher
te thrret pa hile vargu im i lirė
bėhu prap zog ne pranverė

se nuk ka ma e bukur se e lirė cicerima
flutrimi shqip degė mė degė
se koha dehet nga e jotja ligjerima
nga vargu yt per toskė e gegė

ti e din se poetet fjalen e pijnė
poemen e kan pije te artit magjik
ata per nje fjalė damarėt i shkrijnė
vrapojn ne mbas qdo qelsi kohorė poetik

a e din se un ne varg te kam skalitė
se ndjenjat e ylberit nga ti i kym kthye
ti je vet nje lule qe pa hile je rritė
kercyellin qe deshten me ta thye

qe dora im qe akom a mbanė pendė
qe edhe e shtrejti pergezimi
ty arti im ka per te mbajt ne mendė
deri sa mbi dhe te rrin ndriqimi


artin nga gurat e kam nxjerrė metafore
vetem per shijet tua qe qeshen
e ua kalojne shijeve rrezatore
n currila e ylbera me hjeshi kur ndeshen

un refleksin e tyre e kam pa
prandaj ta dhash krahasimin
currilat si melosi mahnisht kur jan nda
ather e mendova per ty ligjerimin

se qehret e tua ishin art i tillė
shartim me qeshje mahnije
ti me sqepin tend e gezon qdo prillė
kur ciceron embel ne mes idlije
autori xhelal ferizi

lirik 23-02-10 20:20

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
diku rreth 17 persona ju bjen me i dhan nga 50 euro ata qe jetojn ne kosovė
perjashtohen nga ky aksion se nuk kan
vetem ata qe jan ne europe dhe amerike
qe punojn e i kan mundesitė materiale
sepse ata q ejetojn ne kosov nuk kan prandaj nuk hyjn ne ket aksion

lirik 25-02-10 11:21

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Vala valen
-----------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
vala valen do ta shtyjė
shekulli shekullin do e ndjekė pas
varur qiellit do tė rrijnė yj
e tėrmetet tu u pėrplasė
---------------
do tė lulzojnė gjithė fusha e male
era do tė lkundė gjith druj e lisa
do tė ecin stin't ngadale
por do tė mbes shqipnija n’plisa
----------------
e nėse motet ikun n’ breza
ecin detet me ujė e zalle
mbushet toka me varreza
e ’s’ mbarojn t’ dheut brenga e halle
-----------------
e dhe qyqet ‘t’ndrrojnė fole
karajfilat qehre ndrrojnė
sa tė ket gjak ndėr kombe e fe
mallė e lot pėr ty do t’ m’ vlojnė
----------------
do t’ mė vlojnė pėr ty shqipni
ku t’ rrijnė t’ bardhat pllaja e vrrije
kahdo shqip me gjuhė etni
shqip ku t’ bjen flladi me hije
------------
e sa tė ket trupa qiellore
qė tu u endė rrijnė n’kupė gjithsije
do tė buroj gjuha arbnore
si e pashtershmja gurrė mahnije
-----------------
qoftė mallkue ai nė fis e farė
gjuhen tė lashtė si mjaltė nder hoje
qė e mohon tue kenė shqiptarė
thue se e ndrron ndoj gogel loje
----------
Shkruar nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
--------------------------------------------
kėngė shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

lirik 25-02-10 11:38

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Disa me hilet e tyre

nga autori xhelal ferizi nji nder autoret e sulmuar
i te gjitha kohrave i sulmuar nga qarqet destruktive
tradhtare

disa me hilen e tyre kan msy drejt qiellit
edhe qiellin per ta mbushur me hile
disa kan msy edhe drejt diellit
pasi kan vyshkur lulet karajfile

askund nuk doli gjeniu ti ndaloj
as menquria kohore
liriku i gjorė me varg e pendė vrapoj
ti ndaloj shigjetat e tyre djallzore

ata ju sulen objektit e fjales
ju sulen mbi dhe drejtesisė
ata ja pergjaken gurgullimen vales
te bijtė e kohė rruspsisė

liriku andej e liriku kendej
ate e quajten te pa dije
qakajt ushujzat e djajt e pa frej
zezėtaret zuzaret
qe duan ti mbulojnė gjithqkajat me hije

vargu im vrapoj me helmeta
e kahdo me mburooja artistike
qe ju te mos ju helmohet materja e jeta
te lire te jetoni ne shqiperi etnike

ata deshten tu a helmojen yjet
kahdo vlerat e idealet
ata deshten te ua helmonjne enderrat lulet e pyjet
brigjet elugjet e malet

deh deshten te ua helmojne etiken
kahdo esencat e thelbin e moralit
poeti elshoj me rreze liriken
te ua mbroj ju shpirtin me rreze djal pas djalit

poetin duan te ua vrasin
krymbat kan dal mbi nevojtore
kafshet kohore po plllasin
po sulen mbi ndjenjat arbnore


e ju vraponi o drangoj
e ju trimnesha te mendjes arbnrore
bini per mbi djaj zagar e qapoj

qe duan te ua sjellin zezonat mizore

dhe rrini perkrah lirikut
kah jarget zuzare mos u rreshtoni
mos pini mashtrime nga jarget earmikut
te gjith si qeliku qendroni
nga autori xhelal ferizi penden te cilen e urrejn
qakajt e degjenruar dhe e duan lulet e pa djallzuara


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:06.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.