Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Poezia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Vargje nga autori Xhelal Ferizi (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=26361)

lirik 05-02-13 15:11

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Nje udhe ne mal
ec e ec
udha ishte me plot kujtime
rrudha neper fletė
gjethet
e lloj lloj bime
diqka sikur me flet
neper vetmine me pendime
si mund te quhet kjo jetė
kjo udhe plot lakime
q emer ka
kjo udhe me pyllzime
ku ehst fundi i saj
q kerkon kendej jeta ime
autori xhelal ferizi

lirik 11-02-13 14:05

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Me lule mė thua mire se vjen
autori xhelal ferizi
me lule me thua mirė se vjen
ne te gjitha rrathet feltve aty
gjeta,ngjyrė
ah sy
shikoni shrmi si shkelqen
toka ime sa te dua ty
sa te bukura i ke lulet ne gjen


si do qe te shkruaj
si ndjenja,nuk shkelqen
me lulet ,kur shihem ne fytyrė
qfar sharmi ebukurie
ne secilen fletė me larmine vazo te bardhė e me qelq si kristali
me kercyellin ,qė njomet nė ujė
u jam fis i ndjekur
nė breza djalė pas djali
u ngopa duke qenė i huaj

qdo lule ketu ne ket vazė,qelqtare
me duken si qehre dardane
un qė i mallengjimit
jam i lotit
qe ka ra mbi ujvare
kam humbur rugen e kthimit

jam shkputė, me shekuj, asaj ane
ku esht toka e trashegimit
hisja prej babe e prej nane
ku jan gjurmet e mia te kujtimit
ku esht toka dardane
un jam rob i mergimit


zoti ty t,shperbleft ty
ti qė me kėto lule
nė shpirtė mė solle aromen

sa thellė ti o shije
,me shqisa me perkule
ne te permallshmit sy

ma solle ,n perqafim kosoven-


disa lule qenkan si te kuqe,
disa me nje ngjyrė kuq,qelė
disa verdh e gjelber,
sa kombinim,dehtarė

e une me sy lakmije vrap
me shpirtdlirtėsi per ti vjelė
per t i mbjellė
neper etje te mallit
i djeguri mergimtarė

un jam i biri i hallit
po digjem si mbi zharė
oh sa e mire qenka kjo lulja e allit
qe me doli si ngjyrė e parė
du ti shoh nje dite ne mes te barit
aty dua te jem trashgimtarė


autori xhelal ferizi

lirik 11-02-13 16:55

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Problemi nuk esht te dielli

shkruan xhelal ferizi

problemi nuk esht ,
as ne rreze
as te dielli qė nxenė

as te fjala udherrefyese
qe del shpirtezueshem ,nga,fyti,
as te qielli

problemi esht te gara
te dhuna per sundim
,per,dominim
kush e krijoj garen
qe jeten
e,mbyti,
e fjalen
e globin tim


xhelal ferizi vazhdon me vargje te shkruara

lirik 11-02-13 18:28

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Dashuri vashe
*-*-*-*-*-*-*-*-*-
---------------------------------------
----------------------------------------------

un e di oj vashė magjike
pse nuk t'ė lodhet ty qerpiku
se rrėnjėt i ka nė dashuri

ndoshta mbi kapak qepalle
ah sa mallėngjim prej pėrkushtimit pike
nė secilin qerpik
e lėvizshmja shkelqimtare bukuri
e dashuri ty emrin ta thonė
me sharm je hjeshia ma estetike
ti je ma e bukur a lule

mė e famshhmja ikonė
pikat e pendes nga larg
kahdo qė pikun
i rendisi emocionet nė varg
eh ti ku e rrahė qerpikun
me at qerpik magjik
me sharm pararendės
dashurinė qė e pėrqon
e ndjenjen nga larg
vargu im ty te perjtson


autori xhelal ferizi
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-
l i r i k u n ė m ė r g i m
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

lirik 11-02-13 19:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Shqiptarve te turqisė
autori xhelal ferizi
o ju shqiptart e turqisė
ndjene ne shpirte ket varg t largsisė
penda ime ,n,ngjyr,t' te shqipnisė
po,ju,thrret,me rreze, n - -,gjak,
kah ka,shqipe,i,ri,e,plak,
mbledhni,forcė,mbledhni,bashkim
mos,harroni,gjakun,trim
gjuhen,t,lashtė,mbshtjellne,me,dritė
edhe rrenjet,duhet ,ujitė,
mos ia leni rrenjet tha,
sa,miljon,qe jeni ,nda
tokes,t,parve,me fole
ku ,nga shqipja jeni le-
rrenja juaj esht ,iliriane
mbshtjellne shqipen me drit hane
,t,mos,e,ndryshk koha, e huaj
,t,mos,hyn,shkrirja n, gjakun tuej
,t,mos e humb,gurren trysnija
,t,,mbajn-kullim,hiset e mija,
ruaene gjuhen,me gjak,ari,
mbshtjelle,n,fe,e,rod,shqiptari-
k-ndellni,t,lashtė,ju,at,vetdije,
ruani,germat,n,ndiell,etnije-
,t,mos,i prekė,ndryshku,i,harreses
lyeni
,e,mbshtjellni mire me ,reze te beses

ju arbresh e ju n turqi,
ne amerikė,e,ne,rumani-
kah,buzė deti,i,detiti,t,zi
ehde,ju,tjer,te,berberisė,
kah shkretirat,e sirisė-
ne sham sherif ne at shkreti
gjuha e te pareve mos me u shkri
t' fala shum ju bėn poeti-
me lot pende por si deti
fjal per fjal,tue marr prej pende
shtrone atje neper kuvende-
te pendes time porosinė
lidhne n gjak me gjuhė etninė-
m- qoni,t,fala,edhe ju n, pendė
n gjuht ebukur rend me rendė-
penda ime ne ngjyre t' kujtimit
shkruan me lot prej permallimit-
kurrė per jetė si harron pllisat
kendej i keni troje e lisat
gurrat tuaja ne gure e dhe
kah shqipnise i thone atdhe

maje e pendes qe rrjedh ngjyrė
lot kristali i shkojnė per ftyrė
dridhet gjoksit thell,tu e prekė
drue se gjuha don me i vdekė-
druan ,se shqipja ėsht stermekė-
per faj t,gjithve e,tė qeverisė
don me u tha shqipja e lirisė
anadollit tė turqisė-
kah do andej ajo shpėrnda
kah do rrin ai popull vlla
kah do flitet gjuhe shqiptare
kah do ne anet mergimtare

me ju shterr fjalet,kristale
gjith kah rijne n e,fusha e male-
edhe kah bursa e stambolli
kah izmiri e anadolli
edhe n siri,edhe ne jordan
kah flutroj shqipja ne qdo anė,
me dy krah , e la fole
kah do shkoje ne te huajin dhe
edhe n' dritė dielli tue shtegtue
ndertoj qerdhe gjuhė tue rue
me ata shekuj pesqind vjet
gjithkah n botė ne qdo u,tret-
ju satdheun mos e harroni
gjuhen shqipe ta lulzoni
se te jen motet sa te jet jeta
le te flas per troje te veta
autori xhelal ferizi

lirik 11-02-13 23:58

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Sytė e nje nate

autori xhelal ferizi

duke pa ata sy tė errėt
tė asaj nate
shikim qe nuk e pershkruaj dot
pa nji shekull fjalė
ethet shpirtrore
duke pa
ato re te zeza
tė qiellit
emociooni fliste me lot
neper mbrendi

errsisht si mėkate
vetmia ndjehej
qelizat e shpirtit dridheshin
ndjenjat donin te qanin
dridheshin ne,llahtarin e territ
diqka sikur po thehej

edhe te heshturat fjalė
pa u ndalė
neper heshtje
te errsires
donin te thonin diqka
per terrin-
athua kjo natė e zezė nė at pyllė
kishte sjellė erresiren
a thua kishte sjellė ngjyrat ma te zeza
te kohes
me re llahtare ne qiell

pylli nė errsirė llahtare
shtigjet e shpresave ishin mbyllė
kur shikoja heshtjen e pyllit
te zezen nate
sketerrė
ne te pakuptimten heshtje
ftoftesi tmerresh qiellore
q kohė turbullimė
kahdo qiell rrenqethes i huaj
si nji ferr
e un ne gji me vetminė
shekull i zi me plot sherr


re te zeza si bloza
e frikshme natė
me sy sulmues
as shspresen sa i shkendi
s' mund e ndezte
sa i tisht ky i zi ky terr nate


sytė i mbaja per dhe

me terrin gjithqka ishte i mbshtjellur
errsire me mister
as mnedjen e nates
s po mundesha me ble
e syte e saj
re ngethnin me shikim

ksaj pamje te ankthshme
un i mjerė
nuk dija si i thonė
ankth dritherim
nate e vone
trishtin
ne trupin tim
errsire

terr
dhe me thithte disi
ersira
ai shikim
e syte e errt te nates
trishtim

ne palce me hynte
errsira
me at pamje
sterrzezė
qfar heshtje
qe t mbjellte
zhgenjim
pendim
o zot ndoj yll
kund s ish ndezė
ne qiell
qfar nate
ne pyll

as drit nuk shihej
as qenje
mbi dhe
askund
re qe ma t zeza
askund s' jan pa

o sy te nates
errsire
qe dridhe
e shkundė
ne ethe
dridhe edhe shtatin
e malit
edhe detin
e vallet
me shkumbė

askund
nuk kam pa
ne shekulljetė
si syt e asaj nate

trishtim ma te hatashem
mbi dhe
as ne det
nuk gjen
as ersira
ne mes shtergate
ma e tmerrshme se ajo nuk vjen


te ftoftit
kishte tkurrė
dhe gurin
ishin strukė
te gjith drujt
dukej
sikur mbrendė
ne errsire
dikund kishin hy
ajo natė
ata sy
shekujt mi perthurin
sa nisjet
me fjale
e me fjali
kjo nate
mi kan thy
nata me te trishtueshmit sy


nuk i harroj kurr
syt e asaj nate
pa ndihmė isha un
shtegtari ethedridhur
nuk e harroj vetminė
ngjyren e zezė
te nates
e asaj trisht gjate
natė
me sy te derdhur errsire

me re
shllungzeza lidhur
dendur ngjeshur


o zot
si ishin pa ata sy
sa larg
ne nje dhe
te huaj
pa hėnė
gati ne qeliza
me kan thyer

ata sy
ta asaj nate
q vetmi
o trup krahthatė
askush nuk ishte me ty
ne udhen e errsires se gjatė
ne netet
me plot vuajteri


shkruar nga xhelal ferizi

lirik 18-07-19 19:29

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
kam thene gjithmone se shqiptaret e kan atdheun me te bukur ne bote pa konkurence me bukuri magjike dhe shqiptaret duhet te jen punotet me te mire te botes luftarak dhe te ndihmojn njeri tjetrin dhe gjithmone duhet te ndjehen se jan luftarak e trima puntor energjik optimist guximtar bensik i kan nga shtat zemra
dhe me nga shtat zemra duhet te hyjn ne qdo beteje,ne pune ne perparime e te ua marrin anen hasmeve armiqve
Po dal pak te sporti

loja kosova me bulgarine per kualifikim europian
e deshmoj kete se shqiptaret i kan nga shtat zemra
dhe jan te pa mposhtur

ne nuk guxojm ne asnje sport te humbim
as te mposhten nga askush


as qe guxojm te mendojm humbjen per veq fitore

qdo shqiptar qe hyn ne beteje
duhet ti lutet zotit shqip zoti
do te ja jap kraht dhe me nga shtat zemra do te fitojn qdo beteje
i kam shtat zemra duhet te mendoj qdo shqiptar q e hyn ne beteje dhe te mendon se ka fuqi e fluturon dhe nuk mundet askush me idale para ehst kjo energji ne fuqi qe duhet ti jap vetes moral
ne te ardhmen shqiptaret do te jen kampoin bote ne qdo drejtim sportiv
ne na duhet organizimi dhe bahskimi kombtar
e te zoti te lutemi gjithmone q ete ruaj zoti shqiperin e forte etnike ameriken dhe miqt tone te shqiptarve
lirik ėshtė nė linjė tani Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė

lirik 18-07-19 23:26

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Deputeti i Kuvendit tė Kosovės, Sami Kurteshi nė njė postim tė tij nė Facebook shkruan se koalicioni i pozitės, tė cilin e quan si ‘koalicioni i natės pa dėshmitarė, me hajna e lakmitar” ėshtė vazhdimi mė i kobshėm i zhbėrjes sė shtetit tė Kosovės.

“Hashim Thaēi, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, dėshmuan se janė varrėmihėsit e Republikės sė Kosovės”, shkruan: Kurteshi.

Postimi i plotė:

ZHBĖRJA E SHTETIT - VRASJA E LIRISĖ (1)

Koalicioni i natės pa dėshmitarė, por me shumė hajna e lakmitarė, i „komandantėve tė luftės“, ishte vazhdimi mė i kobshėm i zhbėrjes sė shtetit tė Kosovės, tė krijuar me gjakun e mishin e trupit tė bijave dhe bijve mė tė mirė tė kėsaj toke.

Me shum mundim e kemi bė shtetin por Hashim Thaēi, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, me njė lukuni „komandantėsh“, si plangprishės, lakmitarė e tė pangopur qė ishin e janė, dėshmuan se janė varrėmihėsit e Republikės sė Kosovės. E Gjykata Kushtetuese vetėm se ua mbajti ison, duke ua mbuluar me letra e ligje krimin.

Kėta pushtetarė, pėrfshi tė gjitha partitė qė sunduan nė Kosovėn e gjakosur tė pasluftės,
me pushtetin e tyre kriminal,
nė kuptimin mė negativ tė mundshėm tė fjalės, qė nga paslufta e drejtė ēlirimtare e UĒK, qė nga fillimi dėshmuan se as dinė, as duan, as munden, as kanė guximin, as kurajon dhe as synimin e ndėrtimit tė shtetit.


Partite politike dhe politika shqipfolse esht marionete e huaj si pozita ashtu edhe opozita shum negative dhe shum antikombtare shkatrruese te shtetsise shqiptare

lirik 30-07-19 16:39

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Kerkim

kahdo me krahė ,imagjinarė
kerkova
neper toke e dhe

si krojjet e mia nuk gjeta

kahdo mergimeve
me rreze te huaja,udhtova
sa shum rrugtova
e u,treta

ku ta gjej njė shije

si e hijeve te mia
ku dhe si ai dhe shqipnie
ku te gjej nje fije


te barit
tė fjeres qė me flet
ku ka si atdheu
e dheu i te parit

kut gjej nje vend si etnike shqipnia
ku te gjej nje vend

siq esht dardania

ku dhe ,e hisja ,jan jetė

autori xhelal ferizi

lirik 30-10-19 05:49

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
Ne mes detit te lotve mbi nje gurė

shkruan xhelal ferizi,nga,Mitrovica

mbi nje gurė
ne mes te det lotve

shpresoja se detin,e lotve
do e kaloj
kohe me gjak #
lufte per liri e flamur
te vrisnin ne prak
e te benin me u perthur
valet sikur ishin ndryshuar

valėt aty
ishin ,gurzuar
shikoja me sy

ne mes te gurit
larg duke shpresuar
duke shikuar

nisa shpresat ti shfletoj

me valen e lotit
qe nisi e pastaj duke u trazuar
dhe mora vetveten ,me nji,enderr

per nji qast kur mbylla sytė
duke shpresuar

e h,gurit t e,lotit iu bera shprese

e shpresa lotve
s, me lente me u mbytė
anijen po e prisja ne breg
dukesha larg pakapshem
me ardhe deshiroja

ne cak e ne breg
te liria

era,po me fliste
si ne vesh luhatshem
nje diqka me peshperiste

ndoshta nje dashuri
premtim
nes e dilja ne breg
me te lagur lotin tim

me i shekull vuajtje
neper vale
e stuhi

,me dale perseri
ne breg
ndoshta ky breg i ri
me djeg
ndoshta nuk me djeg
mendoja
nuk e di
autori xhelal ferizi

lirik 30-10-19 06:00

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
 
E pėrse nuk mė le tė qajė o lot-
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
e pėrse
pse nuk mė le tė qajė
o lot
dole duke pikue neper faqe

dhe dole para dėnesjes time
si vesa mbi manushaqe
simbol i dhimbjes time

fjalen ma le nė dridhje
e ne belbzim
si diqka esht lidhje
malli im
e vuajteria

deshta te zbrazem
se i mbushur jam
i gatshem me denes
te zbrazem te lehtesohem me fjalė
per te padrejtat
dje e sot
per sheljet q e nuk po dijn me u ndal
neper kohra e mot

perse ti rrodhe
ö lot
o i heshturi lot

pse rrodhe
neper faqe
me emocionin plot
e un mbeta nė penden time
nuk e them dot
dhimbjen time
me te heshtura lot

fjala e quajtur ndrydhje
ne shekuj e mot
qe me poezinė plot ankime
tė qajė e te mos ndalem dot
e koha tė perdridhet ne aktrime
e ti mos me pasė askund zot
qe te jep shpresė
as ledhatime
as dje
neper kohra as sot
per se o lot heshtura ime
po rrjedhė kah bota kot

ku mėshira nuk te pret
as andej
se ishte neper shekuj evjet
koha plot nej
e kthesa

kohrat nuk jan ma emocion
humbi besa

gjithqka u bė mashtrim
e ego e pa frej
edhe vargu
mbet jetim

indiferente jan
edhe toka e qielli
mos rrjedh o lot
si valė
neper nej
o lot pa fjale
qe vetem un e di
e zberthej
mos loto

se me nxe
me dashuri
nuk po del ma as ylli
maska ka hypur ne fron
se ty tė dihet filli
por shekulli
te kulluar
sy e fjale
nuk te don-
se dhembjet
ti shkakton
tradhtija
e ti
pa shpresa loton -
ec kah shtegu e lirija
ec kah ringjallja
e dil
ne shteg
ec

kah shpresa
e kah dashurija
se buza
per per mbeshtetje
per nje puthje
e dashuri
u djeg
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:45.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.