Shiko Postimin Tek
Vjetėr 16-02-12, 14:26   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gėzuar Ditėlindjen Kosovė!

Hillary Clinton uron Ditėn e Pavarėsisė sė Kosovės

Washington, 16.02.2012 11:34

Nė emėr tė Presidentit Obama dhe tė popullit tė Shteteve tė Bashkuara,Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, ka uruar popullin eRepublikės sė Kosovės pėr pėrvjetorin e katėrt tė pavarėsisė.

"Kosovamund tė jetė shtet i ri, por ju keni njė tė ardhme premtuese dheShtetet e Bashkuara angazhohen pėr mbėshtetjen e njė Kosove tė pavarur,sovrane dhe multietnike".

"Pėrgėzoj udhėheqėsit e Kosovės pėrpėrkushtimin e tyre ndaj aspiratave tė qytetarėve kosovarė, pėrmesinstitucioneve demokratike, mundėsive mė tė mėdha ekonomike, si dhepromovimit tė sundimit tė ligjit. Kjo rrugė do t'i ēojė qytetarėt eKosovės drejt integrimit tė plotė euro atlantik", thuhet nė mesazhin ezonjės Clinton.

Kryediplomatja amerikane ka thėnė po ashtu seSHBA ja do tė punojė me popullin kosovar pėr njė Kosovė mė tė sigurt, mėpaqėsore dhe mė prosperuese.


Obama uroi Kosovėn pėr Ditėn e Pavarėsisė

16.02.2012 12:49

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Barack Obama, i dėrgoi njė telegram urimi Presidentes sė Republikės sė Kosovės, zonjės Atifete Jahjaga, me rastin e katėrvjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė vendit tonė.Nė urim thuhet: Nė emėr tė popullit amerikan, unė ju pėrgėzoj pėr pėrvjetorin e katėrt tė Ditės suaj tė Pavarėsisė.Qė nga shpallja e saj si shtet sovran, i pavarur, mė 17 shkurt 2008, Kosova ka bėrė pėrparim tė rėndėsishėm nė ndėrtimin e njė demokracie multietnike, pluraliste dhe tolerante nė zemėr tė Ballkanit. Pėrmes angazhimit tuaj pėr thirrjen tuaj evropiane dhe pėrkushtimin tuaj pėr reforma tė mėtejshme politike, ekonomike dhe tė sundimit tė ligjit, unė jam i bindur qė Kosova mund tė sigurojė integrimin e saj tė plotė nė komunitetin euroatlantik.Ndėrkohė qė punoni pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme mė tė mirė pėr tė gjithė popullin e Kosovės, Shtetet e Bashkuara do tė mbeten njė partner i fortė dhe ju mund tė llogarisni nė mbėshtetjen e vazhdueshme tė Amerikės, pėrfundon urimi i presidentit amerikan, Barack Obama.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė