Shiko Postimin Tek
Vjetėr 31-07-12, 21:23   #7
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: (Pse) Do tė bie Asadi i Siris ?!

Perkrahja e pa fund e Rusise dhe Kines nuk munguan edhe ne KS andaj duke e ditur se tregu i armatimit rus po tkurret qdo dite e me teper ata do te bejne qmos qe nje dinasti alevite qe perkrahet nga irani te qendroj edhe ne kembe qelqi vetem e vetem qe tregu rus ta ruaj dominimin(nese mund ti thuhet dominim) kur dihet se perveq Libanit edhe Iranit ka perfunduar nafta per armatim qe merte Rusija.

Ndryshimi i politikes ne Siri do te luaj rrol te madh ne arenen nderkometare dhe perfituese do te jene shtetet ; Turqija , Izraeli, dhe Usa kurse humbes do del populli Sirian (me shum viktima) pasi aty nje rrym tjeter fetare do te fitoj qe eshte nje demokraci e varur totalisht nga religjioni, pra fitore do te ket shprehja e lire e vullnetit te popullit dhe si perfundim nje koalicion ashti i ngjashem me vllezerin muslimane do ta mer bajrakun

Si humbes nr 1 do te mbetet Rusi sepse kjo lufte ''qytetare'' esht lufte per dominimin e botes dhe zvoglimin e influences apo edhe izolimin total te Iranit dhe te Hezbollahut. dhe si perfundim Kina ende do te ket influenc ne iran pasi permes ngushtices se hormuzit do te transportoj naften Iraniane gjithashtu mallrat kineze ne Iran.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 31-07-12 nė 21:27
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė