Tema: Lajme - risi
Shiko Postimin Tek
Vjetėr 28-04-13, 14:29   #141
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Lajme - risi

Arrestohet holandezi pėr njėrin prej sulmeve mė tė mėdha DDoS


Njė holandez 35 vjeēar u arrestua gjatė tė martės nė Spanjė, si pjesė e njė hetimi nė njė sulm tė shkallės sė lartė DDoS qė kishte si cak njė organizatė qė bėn luftimin e spamit tė quajtur Spamhaus Project, gjatė muajit mars.

I dyshuari u arrestua nga autoritetet spanjolle nė Barcelonė duke u bazuar nė njė urdhėr evropian pėr arrestim dhe pritet qė tė bėhet sė shpejti bartja nė Holandė, tha gjatė tė premtes, nė njė komunikatė pėr shtyp Shėrbimi Publik Holandez pėr Ndjekje Penale.

Sulmi DDoS gjatė muajit mars kundėr Spamhaus ėshtė me bujė tė madhe sepse ėshtė i njė niveli tepėr tė madh, sepse ėshtė raportuar se ka prekur disa nyja tė shkėmbimit tė internetit nė Evropė.

Disa burime, duke pėrfshirė CloudFlare, qė ėshtė ndėrmarrje me bazė nė San Francisko qė mban uebfaqen e Spamhaus nė rrjetin e vet pėr shpėrndarje tė pėrmbajtjes, tha nė atė kohė qė bandwidthi i sulmit kishte arritur vlerėn 300Gbps, duke e bėrė atė si sulmin mė tė madh DDoS nė histori.

Sidoqoftė, madhėsia e sulmit e raportuar fillimisht mė pas ishte sfiduar nga ndėrmarrjet e tjera.

Njė grup i quajtur Stophaus Movement, anėtarėt e tė cilit pėrfshijnė ndėrmarrjet dhe individėt e raportuar si spamerė nga Spamhaus, morėn pėrgjegjėsinė pėr sulmin.

Shėrbimi Holandez pėr Ndjekje Penale nuk zbuloi emrin e plotė tė tė dyshuarit tė arrestuar gjatė tė enjtes nė Spanjė dhe iu referua atij vetėm me inicialet S.K, pėr arsye tė privatėsisė dhe hetimit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė