Shiko Postimin Tek
Vjetėr 02-12-05, 22:52   #7
krijuesiii
 
Avatari i krijuesiii
 
Anėtarėsuar: 20-11-05
Vendndodhja: ne bote gjitheandej
Postime: 1,005
krijuesiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ushtarė nėpėr Shtigje e brigje

Ju u ngritet kur te tjeret heshten
Ju u ngritet kur te gjithe harruan
Harruane se Shqipja ka bije
E nuk janė dorzuar me mijra vjetė.
Ju u ngritėt me bekimin e Legjendės
Adem Jasharit dritė tregues i juaj.
Ju u ngritėt mbi gjunjezimin e poshtrimin
Ju u ngritrėt mbi frikėn dhe mallkimin
Qė shperndanin pseopolitikanėt dhe armiku..
Ju u ngritėt mbi errėsirėn e shekullit.
Ju u ngritėt pėr mos rėnė kurr...

Edhe Tokėn ua minuan
Atje nė kufi.
Nė trupin Shqipėtare tė ndarė.
Njė copėz buke mė krip e qep.
Krahrorin mbushur me plumba
Zemren mbushure me trimer e djalėri.
Nga 48 ore nė kėmbė nėpėr Shtigje e Brigje.
Tė atdheut te ndarė...
Ishit shume tė rinje si lulėkuqet e Pranverės.
Nė sytė e juaj kam parė Jetėn.
Vetėm nė mesin tuaj kam ndiere lumturin e vėrtet.
A sa tė mirė ishit ma tė mirė se Pranvera vetė!

Nga ēdo pjese e Atdheut tė ndarė...
Ju bashkoj njė emėr,
Emer drite emer Ushtrie
Ju bashkoje Ushtria Ēlirimtare..
As sju ndalte furtuna as plumbi e as vdekja.
Ju ishit me te forte se ēdo gje sepse ishit
Vetė pjesa mė e ndritshme e Atdheut tė ndarė.
E Kaluar ju kishte harruar
E tashmja provon qe t“ju mohoj
E Ardhmje ju Takone djemve si ju.


Ju jeni zanafill dhe vazdhimi i rrugetimit te Lirise.
Ju Vllezerite e gjakut time
Ju dua shume,
Ju kam shpirte
Ju kam jete.
Kam frike se nuk jua pershkruaj heroizmen si duhet...
Juve Drita e syve te mia
Permes jush shijoj jeten
Permes jush shijoj ate copez Lirie KOSOVE..
Me ju ne Pranveren qe do te gjelberoj gjithnje.
Ju Gjaku i Adem Jasharit....
Jeni Dritė-lindja ringjallja shpirtrore.
E ATDHEUT tim...
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė